Malaj “thyen” bojkotin: Futem vetëm në parlament

Deputeti i PS-së, Arben Malaj deklaroi të enjten në një intervistë televizive se, deputetët e grupuar rreth Lëvizjes për Mendim Ndryshe “nuk e përjashtojnë faktin se do të dalin kundër Edi Ramës dhe të futen në Kuvend. Malaj, ka theksuar se përveç mendimit ndryshe, kjo lëvizje mund të organizojë edhe veprimin ndryshe, duke u futur në Kuvend dhe të bëhet pjesë e vendimmarrjeve më të rëndësishme për vendin.

Nuk dihet nëse në mbledhjen e Asamblesë së të shtunës ky qëndrim do të qartësohet më tej, duke vendosur edhe afate për hyrjen e tyre në Kuvend. Ndërkohë, Malaj ka theksuar për marrëveshjen me Greqinë për kufirin ujor se, kjo është një çështje kombëtare dhe nuk mund të trajtohet si një shou mediatik apo politik.

Sipas tij, opozita duhet të jetë pjesë e një diskutimi të tillë kaq delikat, dhe të mos kthehet vetëm një debat ku ka brenda politikë. “Ne duhet të bëjmë që çështje të tilla t’i lihen ekspertëve dhe nëse duhet të shkojë në Kushtetuese, atëherë i duhet që Parlamentit të presë një vendim të gjykatës për të mos pasur një sherr politik”, theksoi Malaj.

Ndërsa për progres-raportin e KE-së për Shqipërinë Malaj ka theksuar se, ky raport duhet të kthehet në një plan veprimin për mazhorancën. Sipas tij, opozita duhet të bëjë presion real për gjysmën bosh të gotës. Deputeti socialist, i njohur si kundërshtar i Edi Ramës, e konsideroi mospjesëmarrjen e opozitës në zgjedhjet e pjesshme si të pajustifikueshme duke shtuar se, ky bojkot do të krijojë një kosto shtesë për Partinë Socialiste.

“Pjesa elektorale që nuk përfaqësohet në këtë garë do të krijojë një vështirësi për të ngritur një besim”, theksoi Malaj.

41 Komente

Beni ecen vete smiley

 

e bukur kjo

bedrana kush osht ai qe nuk bohet trim me 4 milion euro ne tepsi.

jane 11 deputete qe e kane pranu oferten.

Ku jane keto milionat te marrim ca dhe ne.

"Con il senno di poi" mbase kuptohet pse keta admiralet e dikurshem te PS mekeshin te kenaqur ne debatet e fevziut perpara zgjedhjeve.

Me ket Benin (i fundi i Mohikaneve) zbrezet edhe fisheku i fundit i Tosit per ti bere dem PS-se. Na ishte njehere nje kryetar i nje partie i quajtur Fatos Nano................

Berber, po ti, pse nuk shkon ne parlament, se ti me keto mend qe ke, e sigurte qe je deputet.

Po pse mer ti hurb kaq budallenj i bone deputetet, e sidomos ata qe ndjekin punimet regullisht si me qene ne shkolle note?

Akoma nuk e ke kuptu qe veprimet e Rames e gezojne te djathten sepse duke u percare PS humbet edhe zgjedhjet e ardhshme.

Jo nje, dy, po pas tre kafesh, prape s'po gjej ne artikull veprimin qe sygjeron titulli ...

hihihihi

pse lodhesh o monda,

si do shitet ndryshe GSH-ja smiley

Pastaj kshu e boni ene meta, tha qe, une se perjashtoj tha, te bashkepunoj me Birishen per te miren e memedheut. Edhe ne fund bashkepunoi smiley

Tushe, te hyjne e te dalin ne parlament sipas qejfit, per ideal e per atdhe lol.  S'jam kondra une.  Thjesht desha te sigurohesha qe kafja ime ka sasine e duhur te kafeines dhe s'e kane prish doren smiley.

jo mi gjan,

kafen n'rregell e ke tina.

sje n'shqipni ku varet shija e kafes simas dores qi e bon (se here e bon banakieri, por kur nuk osht banakieri e bon pastrusja, kamarieri, prunari, ose dhe nai shok i prunarit : D )

smileyit is a common rule  Monda, sidomos per GSh.. ne fakt mund te quhet dhe anti Sh..

No whiskey for sale
You can't cop no bail
Saltpork and molasses
Is all you get in jail.
They call it Nutbush, oh Nutbush.

Nutbush city limits, Nutbush city limits,
is a good old town in Tennessee
A quiet little old community
A one-horse town
You have to watch what you're putting down
In old Nutbush

 I call you,when I need you my hearts on fire
You come to me, come to me, wild and wild

You come to me, give me everything I need
Give me a lifetime of promises and a world of dreams
Speak the language of love like you know what it means
And it cant be wrong, take my heart and make it strong,
 

E mbeshtes plotesisht deklaraten e Malaj-t. Me ne fund dikush qe mendon ne kampin Socialist. Rama personalisht e ka shume te lehte te flase per bojkot, ai ska qene kurre dhe s'eshte pjese e parlamentit. Te ndalosh te tjeret per c'eshtje personale kjo me duket politike teper trashanike, per te mos thene ironike si politike e vjeter ndersa Rama gjithnje flet per politike te re.

 

 

 Ne asnje vend Malaj nuk thote qe do hyj ne parlament. Por kuptohet qe sa me shume zgjate bojkoti aq me qesharak behet. E ku me mire se nga foltorja e parlamentit mund te denoncohet shitja e detit ndaj Greqise?

Te gjithe e dime qe kjo behet vetem per interesat e nje njeriu, fatkeqesisht ai njeri ka pushtetin te krijoje nga zero dhe te mbylle karierra politike. Historia e Shqiperise keto 20 vjet!

E ku me mire se nga foltorja e parlamentit mund te denoncohet shitja e detit ndaj Greqise?

Te gjithe e dime qe kjo behet vetem per interesat e nje njeriu....

minus nje te pakten, une.

Cili eshte interesi i ketij njeriut nga kjo gjeja qe Gazeta Shqiptare quan falje deti, ti e quan shitje, etj? Kush eshte fitimi se s'po e kapi dot?

flm

E ku me mire se nga foltorja e parlamentit mund te denoncohet shitja e detit ndaj Greqise?

Tek sheshi ne Athine (ku shkuan deputetet e Rames para zgjedhjeve te Greqise), dhe ne Berat, padyshim, ku shkoi Rama. smiley

o njerez pa pike gjaku ne vena

po si ka mundesi qe te mendosh se keta palacot hedhin firma e ngrene duart lart ne parlament per ti falur territore greqise e ti mund te buzeqeshesh se rama paska bere vizite ne athine.

o ju shkerdhefsha "burrnine"

Po pse o te marrte muti shalet nuk e nxjerr dot koken nga bytha e sules, e nuk i jep fjales shqipe vendin e vet?

Rezultojne sot vetem emrat e larove te sules ne dokumentat e ketij pazari te ndyre.

"cosi' fan tutte" nuk do te aplikohet ne kete rast dhe faji nuk do te mbetet jetim.

 

Ti pse irritohesh kaq shume nga permendja e vizites se deputeteve socialiste ne Greqi? Ca te keqe ka miqesia e socialisteve te Rames me ata te Papandreut, aq me teper qe ai eshte kryeminister tani? Apo e kishe me Beratin? smiley

O Berat c'e pate fat. smiley

Te hapen kutite, te postes, te mobiljeve, te bibironave, dhe cdo kuti tjeter ne forme kutie. Ne protesten e ardhshme do mbajme ne duar nga nje kuti te hapur, brenda te ciles do kemi nje qiri te ndezur. Kutia do jete me ngjyre roze, kurse qiriri me ngjyre roze, nderkohe qe bluzat do jene me ngjyre roze.  smiley

E ku me mire se nga foltorja e parlamentit mund te denoncohet shitja e detit ndaj Greqise?

tek sheshi skenderbej psh

 Te sheshi Edi del vetem per karrigen e vet!

C'fare ka ketu per lajm? Eshte thene e sterthene me qindra here ne peshk se 5 deputet do lene PS dhe do bashkohen me qivirine!

Keta te 5 jane te deklaruar te hapur, ndersa disa te tjere mund te kalojne ylberin me vone ose do te rrine ne fshetesi per spiunlleqet e Sales dhe Tosit.

Situata eshte shume qesharake vertet..Aq sa po i luten Rames - aman na ndiq nga PS-a qe te kemi nje justifikim!

 

Populli i ka votuar per ti pefajqesuar ne parlament jo ne rruge pa krye ku po i zhyt cdo dite e me shume Edvini.  Rama eshte ne rregull per vete,sepse nuk eshte deputet,keshtu qe nuk i kerkon kush llogari,por jane 65 deputete qe perfajqesojne 65 zona ku kane bere premtime se do ti perfajqesojne denjesisht ne kuvend.D.m.th. i bie qe 65 deputete te jene te pa bese per qindra e mijera socialiste e simpatizante dhe i qendrojne besnike vetem nje personi,E Rames.

 

Realist...na bej nje vjershe per Salen. Vargun e pare po ta jap une:

O Sali zbrite nga mali

jepja dhe te dyten romak se mbush me vonese ky

Lereni qete Salen,

ai eshte ne krye te qeverise,

meruni me E Ramen,

qe po leh kot se koti cdo dite

Ne se te duket pak,

vazho me tutje ti o romak.

well... ne pjesen e pare te poezise prevalojne asonacat, per tu lene vendin rimave te verteta ne pjesen e fundit te saj. Mendimi shpaloset ne vargje dyshe, te cilat japin efekt drite-hije dhe kontraste ndjenjash qe efektin e bazojne te e papritura si element estetiko-etik; verehet nje ndikim i terthorte nga qasjet e O'Henrit si dhe elemente te perkora nga Salvatore Kuazimodo. Autori duket ndjekes der ne detaje i manifestit te imazhisteve (E. Pound), por aty ketu ndeshim edhe ne elmente te poezise se Richard Uilburit.

dhe vjen ere trendeline

c'jane keto gjera, si do te shiten gazetat

Akoma nuk e keni kuptu pse e ben kete Rama dhe disa te tjere qe e ndjekin pas ????Nuk ka hallin se PS po shkaterrohet nga veprimet e tij.

Ai e ben kete presion ,sepse ka hallin e KRRT bashkise qe nuk e ka me shumicen.KRRT ka qene : 3 antare e djathta,3 e majta dhe nje me konsensus.Tani antari i majte i LSI nuk i jep me voten Rames dhe jane 4 me 3 keshtu qe Rama nuk jep me leje pallatesh kujt te doje.

Ne momentin qe do ti japin fjalen qe ne KRRT do ta perkrahin per leje,ai do te hyje ne parlament. 

Ti personalisht ke kerkuar ndonje leje dhe nuk ta kane dhene?

E ku me mire se nga foltorja e parlamentit mund te denoncohet shitja e detit ndaj Greqise?

sipas diskutimeve ketu ne peshk, moshyrja e deputeteve socialiste ne parlament ben te mundur qe ky ligj te kaloje vetem me emra te pervecem dhe jo me numer kartonash

Pse s'thejti kamen me mire thuj :-O

 

Sot Rama i tha prap jo parlamentit,i tha jo zgjedhjeve te pjeseshme,i tha jo thirrjeve te mazhorances,i tha jo thirrjeve te nderkombetareve,kur do te thote po?

 

Nje arsye pse Malaj ka hyre ne Parlament: Pagesa,do rrogen!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).