Kompleksi i Naimit

Para ca ditësh Halili dha Naimi ishin ulur "këmbëkryq" në panelin e "Opinion-it" dhe kuvendonin pa iu dridhur qerpiku për identitetin e shqiptarëve të Kosovës. Këta dy burra kishin marrë përsipër t'ia mbushin mendjen miletit se shqiptarët e Kosovës nuk qenkan me kombësi shqiptare. Halili ishte nga Prishtina, ndërsa Naimi nga Tirana.

I kishin hipur "kalit nga bishti" dhe s'kishte njeri që t'i ndalte. Donin t'i bënin patriotët e mi nga Kosova kosovarë me zor. "Unë jam shqiptar", iu thoshte Albin Kurti, i ftuar në debat, por dy të vetëquajturit kozmopolitë me ngulm i thonin se "ti je kosovar". Rendi i argumenteve që sollën Paskal Milo, Kurti e Zheji rreth identitetet të shqiptarëve nuk kishte të sosur, por më kot, Halili dhe Naimi ishin karikuar fort që të dërdëllisnin përçart mbi identitetin fantazëm. Zheji i habitur nga kryenecësia e Halilit i vuri dhe emër debatit: "Matoshi Show". E kisha parë edhe herë të tjera Halilin teksa qaravitej në RTK si drejtues emisioni që në fakt ngjante më shumë se sa debat televiziv me një Odë, ku i zoti i shtëpisë e nis dhe e bitis muhabetin si t'i dojë qejfi. Ai përmblidhej të bënte analistin, gjykatësin, politikanin... por vetëm gazetarin jo. E folura në RTK si në çajtoret e Prishtinës tashmë është bërë modë. Te "Jeta në Kosovë" prania e gjuhës letrare është mundur nga zhargoni i jetës së përditshme. Duket që aty e ka bërë karrierën mediatike dhe Halili, ku në rolin e analistit ka vënë me "shpatulla për muri" të ftuarit e Jetës.

S'mund t'i bëhet jehonë mediatike këtij njeriu që bën deklaratave të lajthitura, batutave pa kripë dhe sjelljeve ironizuese ndaj shqiptarëve. T'i japësh famën një 'gafanjosi', që pretendon se kontribuon për sjelljen e kozmopolizmit gjetiu, është fatale. Dogmatistë të tillë që mbrojnë vlera gjoja kozmopolite tashmë ka dhe në Tiranë. “Naim” Çili është përfaqësuesi më i mirë i njeriut të 'kozmosit' në Tiranë. Kompleksin për t'u dukur sa më pak shqiptar, e ka pasur prej kohësh. Në fakt Naim atë e quanin dikur, pasi që kur iku në Francë e ndërroi në Henri. Dyshja Halili-Naimi në debatin rreth identititetit na tregonin pa fije turpi se shqiptarët e Kosovës nuk paskan lidhje me shqiptarët e Shqipërisë. Nërkohë që i pari teksa fliste për identitetin e shqiptarëve të Kosovës si të ishte duke folur për çmimin e patateve, zgërdhihej pa takt, i dyti duke e parë se ia kishte futur kot në fillim "shiste mend" në një përpjekje të dështuar për të zbutur tonet, duke thënë se shqiptarët e Kosovës dhe të Shqipërisë janë dy shoqëri të ndryshme. Sipas tij shqiptarët kanë zakone dhe tradita të ndryshme. Varka që zgjedh të notojë Naimi gjatë emisionit shpesh qëllon të jetë e shpuar. Kontradiktat nuk kanë të sosur tek emnaku i poetit të madh, i cili për tu dukur sa më pranë idesë së tij së të qënit një 'evropian', apo më mirë një 'njeri i botës', ndërron emrin nga Naim në Henri. Përshkrimin më të mirë për Henri Cilin e ka dhënë miku i tij i ngushtë Mark Marku në një shkrim ku ndër të tjera thoshte "Çili mund ta nisë shkrimin ose mendimin mirë, por e mbyll (keq) me faleminderit, faleminderit, faleminderit". Kjo përpjekje komplekse që ekziston në qeniën e Halilit dhe Naimit dështoi. Kaq për kompleksin e Naimit kozmopolitan.

49 Komente

This is the way the world ends: Not with a bang but a whimper

Isufi shume shkurt i ka rene, dhe pak 'shqiptarce'. Dmth s'do mend qe eshte idiotizem te pretendosh qe shqiptaret e Kosoves kane kombesi tjeter pervece shqiptare, meqe u bene shtet 3 sekonda me pare (ne kontekstin historik as 3 sekonda s'i bie), por kshu si eshte paraqitur artikulli eshte i percipte, s'shtron tamam tezen ose "tezen" e ketyre, te cilet s'jane te vetem.

Nese do te rrezosh nje teze futjapordhiste, se pari duhet ta trajtosh ate te plote, ta paraqitesh si eshte, dhe pastaj ta rrezosh, me argumenta, jo duke e personalizuar ate me nje aspekt te nje njeriu qe e mbron (Naimi na paskesh bere emrin Henri dhe i bie qe cado qe thote eshte budallallek, se e ndryshoi emrin).

Vetem pasi e ke rrezuar me argumenta, atehere te jehohet te fusesh elementin puro shqiptar, ate te bythetalljes me tocat qe mbrojne tema futjapordhiste. smiley

 

P.S. S'e kam pare emisionin. Ndokush qe e pa mund ta shtjelloje dicka me teper sesa Isufi permbledhjen rreth tij.

xhib,

autori thote qe ky personi qe nuk di te argumentoje dhe flet sikur eshte ne rruge (as ne kafene te pakten) eshte prezantues i nje programi televiziv ne Kosove. Cfare pritet t'i mesojne teleshikuesve injorante te tille... sounds familiar?

S'e kam pare emisionin. Ndokush qe e pa mund ta shtjelloje dicka me teper sesa Isufi permbledhjen rreth tij

 

Ky eshte problemi yt mer cun, qe flet pa ja pas idene se per cfare... smiley

Refuzoj te shikoj nje emision me teme kombetare ne te cilin s'merr pjese Maks Velo dhe Fatos Lubonja.

P.S. Emo, na bej nje permbledhje po s'pertove. smiley Kjo nuk eshte teme apo 'teze' e re, megjithate jam kurioz nese thane ndonje gje te re ne kete emision.

Albin Kurti JE I MADH!

 1.Nese analistet e tipit (lubonja) jane aq shume kozmopolite, le ta respektojn deshiren time dhe le te me lejojne te ndjehem ashtu si ndjehem, shqiptar. Kosova nuk eshte shtet-komb, Kosova eshte shtet qytetar. Kombi ne asnje menyre nuk e kompremeton shtetin . Dikur shqiptaret e Kosoves jetonin ne Mbreteri e quajtuar SKS,pastaj  Jugosllavia, pastaj Serbia, dhe i bie(sipas ketyre kozmopoliteve) qe nuk ka populle ne bote qe ka ndruar identitetin me shume se shqiptaret e Kosoves. 

2. Problem tjeter eshte se cka do te behet me shqitparet e tjere qe jetojn jashte Kosoves dhe R.Shqiperis. Si duhet te ndjehen ata. Sipas Matoshistave i bie qe shqiptaret e Lugines se PResheves jane Serb, te Maqedonis jane Maqedon. 

3. E pashe ne emision se si Matoshi and company gjithmon theksonin diferencat me shqiptareve te Kosoves dhe atyre te Shqiperis. Ne realitet duhet te ndodhe e kunderta. Te fillojm dhe te flasim per ngjajshmerit. Se ka shume. Me cuditshmja eshte se sipas kytyre "Kozmopoliteve" shqiptaret e Kosoves jane me te ngjajshem me Britanezet sesa me shqiptaret e Shqiperis.

4. Kozmopolitizmi i Matoshistave eshte vertetu qe nuk sjell suskes per Shqiptaret. Kozmpolitizmi (ose ideja qe Bashkimi Europian eshte shpetim per shqitparet) bukfalisht i kaloj te gjitha kufite. I falem det Greqise, ndersa Kosova i fali toke Maqedonise. Shtetet fqinje (sidomos e Greqia dhe Serbia) pa turp shprehin pretendime teritoriale. Greqia qe eshte shtet ne Bashkimin Eurpiaon, ndersa Serbia e cila edhe zyrtarisht angazhohet per ndrajen e Bosnjes shpreblehet nga BE-ja.

5. Per mua eshte shume me rendesi qe shqiptaret se pari te integrohen ndermjet veti. Ketu nuk na pengon askush. 

E po te nderuar "analist" (Matoshi, Lubonja etj.) nuk e kam menden te behem me europian se vete europianet. Njeriu nga gabimet meson por kot e kemi ne shqiptaret, dikur deshironinm me qene komunist ma te mdhaje se Ruset dhe Kinezet. E dini edhe vet rezultatin. 

Perndryshe Matoshi eshte njeri qe vazhidmisht percjell moden. Dikur ne ish Jugosllavi perkrahte shume  Komunizmin Jugosllav, ndresa sot eshte kthyer ne mborjtes i vlerave Europiane. 

Per fund edhe nje kenge nga Jericho. 

http://www.youtube.com/watch?v=pBdTl-CcjCU&feature=related

Lindje Perendim
Perendim pa Lindje 
si dele në pazar per sanë 
mes dy qytetrimeve
dy konop n'qafë t'vnum 
dyt po t'ngrehin 
e ti po qet shkumë 
je shum i lodhun 
gjatë ke nejt n'gjumë
e ki nevojë me marë frymë 
se jon tut ngulfatë
zoni s'po t'del 
e don me piskat 
krejt vonshmen n'kry t'kan hallakat 
Aahh edhe sa ka me zgat 
deri sa t'coptojn
deri sa t'dalin sa t'pervlojn 
deri sa ta kupton se sun vazhdon me konfuzion 
e beba sun e han 1 pulë t'pjekt 
as sun e han 1 spec djegs
e ti po don me shti me ngajt hala pa msu me hec 
ti ndaq jepi cucëll t'Arabisë 
ndaq jepi cucëll të Francës 
ajo ka me lyp
tomlin e nones 

Ne fjalimin e tij At Gjergj Fishta ne 1918 thote :

"""""""""""Përpara se ndokush mund ta thonte me arsye se kombi shqiptar nuk shfaqet kurrë i bashkuem në nji shtet, kishte me u dashtë ma parë që historia të caktonte se nga e ka rrajën ky komb, kë ka fis e vëlla mbi botë, - sepse ky nuk ka mbijt vetvetiu mbi botë, - e se deri ku përfshihej vendi i tij. Por këto historia ende s’i ka përcaktue, e kushedi se kur ka me mujt me i përcaktue, sepse historia e kombit tonë gjindet e shtjellueme mbrenda hijeve të muzgëta të kohëve ma të vjetra"""""""""""""""

une me thene te drejten jam me kete matoshin qe thote qe ka 2 identite. Ka teori te ndryshme per identitet. Sipas teorive moderne per identitet jane me shume te imagjinuara, te krijuara sesa te dhena dhe fizike te prekshme apo te trashegueshme. Dhe zakonisht identitetet shfaqen kur vihen ne krahasim dhe kur ballafaqohesh me to. Brenda shqiperise kuptohet qe cdokush ka identiten e vet por kur del jashte shqiperise, identiteti i tij si shqiptar eshte me shume i percaktuar dhe ngjan me i pandryshueshem. Dhe keshtu kur shqiptaret dhe kosovaret perballen me njeri - tjetrin e bejne me te dukshem ndryshimin dhe duket sikur kane dy identitete te ndryshme, por per pjesen tjeter te botes jane shqiptare te dy palet. Pastaj e rendesishme eshte sesi ndihet njeriu dhe identitet jane dhe te zgjedhshem, dhe mund te ndryshohen me kalimin e kohes. E rendesishme eshte qe identiteti i imagjinuar te mos jete shume larg realitetit sepse pastaj te marrin per te cmendur smiley

Kombet jane komunitete te imagjinuara, sic e ka shpjeguar autori i librit me kete titull, pasi ne nuk i kemi takuar te gjithe shqiptaret nje-per-nje por e perfytyrojme bashkesine tone. Nderkohe qe kjo gje te ndodhe duhet te kete disa gjera qe na bejne nje bashkesi sic ka ndodhur me kombet e tjera. Cilat jane ato? Gjuha, historia, kultura, tradita etj., qe duhet te jene te perbashkta. Duke u nisur nga keto a mund te thuhet qe shqiptaret e Shqiperise dhe ata te Kosoves jane te ndryshem? Pra ka dy identitete kombetare, nje shqiptar dhe nje kosovar. Pervec te cmendurve dhe atyre qe bejne si te tille nuk e thote dikush tjeter se gjerat ne jeten reale flasin ndryshe. Ato qe na bashkojne jane shtylla, ndryshimet jane sekondare qe nuk jane evidente vetem ndermjet Shqiperise dhe Kosoves, por edhe brenda vete Shqiperise politike.

Kosova shtet i pavarur dhe sovran nuk e pengon qe ata njerez te ndjehen si identitet kombetar shqiptar.

Titistet qe sot ne Kosove nuk mund ta kthejne ate periudhe, vellazerim-bashkimin, sot dalin me shpikje te tilla gjithmone per t'i qendruar besnik kohes se Titos se shqiptaret ne Kosove dhe Shqiperi jane te ndryshem. Po ja per nje moment e pranuam kete, po shqiptaret ne Maqedoni, Mal te Zi dhe Lugine te Presheves, cfare jane?

Zot na ruaj nga sherret e ketyre njerezve.

po kete po them dhe une mor burre, se po me cmendni mua tani, qe per te huajt jemi shqiptare te dyja palet, po ndryshimet midis nesh jane te dukshme, pavaresisht deshires tone esencialiste.

Dhe pikepamja esencialiste sipas antropologove nuk eshte dicka e keqe, perderisa njerezit e brendesojne dhe ndjehen te tille, kete e bejne per te kerkuar per me shume te drejta. Dhe nqs ata kosovare e ndjejne veten me shume kosovare, kete e bejne per te kerkuar me shume dinjitet per veten e tyre, sepse jane neperkembur nga shqiptaret. Gjuha jone e vendosur me kongres nuk e ka marre parasysh dialektin kosovar apo gegerishten e shqiperise dhe te kosoves.

Nqs flasim per keto probleme nuk po tradhetojme shqiperine, apo kombin tone te dashur, qe kur jemi larg e duam me shume, dhe te jesh heterogjen ne mendime, edhe per kombin, dhe te kete debat, eshte shenje progresi dhe jo degradimi.

oj embelsire, jo per te huajt jemi shqiptare te dyja palet, por jemi shqiptare edhe per njeri-tjetrin pasi jemi nje bashkesi qe na bashkojne te gjithe ato elementet qe fola me siper.

Dallimet jane aq te vogla sa nuk mund te permbysin identitetin kombetare te perbashket.

Dialekti dhe gjuha standarde nuk thone asgje pasi per kete edhe geget e Shqiperise kane ankesa, por nuk thote p.sh nje shkodran apo nje kuksian qe kam identitet kombetar tjeter nga nje vlonjat apo korcar.

Hajt bofsh hajer mos fol n'hava.

Pyetja qendron ne ate, se qe kur ka lindur domosdoshmeria per te bere nje emision televiziv per te sqaruar "pyetjen": A ka apo nuk ka nje identitet kosovar?

Cfare interesi qendron pas kesaj pyetje? A mos valle eshte nje nga ato emisionet e shumta, qellimi i se ciles nuk eshte sqarimi i ceshtjes, por thjesht mbledhja e kokeqypave para ekranit per ti defryer dhe per ti ndersyer mes njeri-tjetrit?

Shkrimi i mesiperm verteton akoma me shume, qe qellimi i vertete qendron ne thashethemmarrjen ndaj emisionit dhe pjesmarresve te emisionit sesa tek sqarimi i pyetjes se lene hapur ne ate emision.

Grindje te mbare mes njeri-tjetrit!

KARAMELIA"""... kam mendim te kundert kur shprehesh se ne pjesen tjeter te botes jemi shqiptare te dyja ""PALET"... Ky realitet ndryshon me shpejtesi sketerre ne kohet e sotme ...Nje kosovar perballe nje te huaji muynd te identifikoje veten si ""ALBAN"""  ama ne nje situate kur jemi bashke nje shqiptar , nje kosovar dhe nje i huaj ai identifikohet si ""KOSOVAR""sepse ndryshimi i tij me shqiptarin eshte i dukshen dhe nuk le vend per diskutim .......

Por nga ana historike mungon akoma vertetsia dhe transparenca per te ngjizur nje komb te perbashket dhe fajin kryesor per kete e ka Tirana qe nuk ka reflektuar  me transparece per zbardhjen e """HISTORISE SE VERTETE""" si ne rastin e Festes se Flamurit qe vazhdon te festohet ne Vlore dhe jo ne Lezhe aty ku e ka origjinen ...dhe ne kete menyre shqiptaret dhe kosovaret nuk kane mundesi ""REALE""" per te testuar ndergjegjet e tyre nese kane nje identitet te perbashket apo jo ....

ps. Pra identiteti i perbashket eshte nje identitet ""I EMAGJINUAR"" dhe i kushtezuar nga injoranca qe ka mbizoteruar ne te dy palet dhe jo nje fakt""REAL"" i dukshem ...

Matoshi e ka gabim,ngateron kombin me shtetin.,pakicat serbe nuk jane pjese e kombit shqiptar por e shtetit te Kosoves.Nje shtet mund te kete qytetar te kombeve te ndryshme.,por jane nen catine e nje shteti.

Perderisa nje qytetar i caktuar i thote vetes jam shqiptar ai ka nje kombesi te perbashket me te gjithe shqiptaret,flasin shqip,dhe kane nje identitet te perbashket.

Une jam Shqiptar,pavarsisht se ku jetoj!

Kur e pyet nje Kosovar se cfare eshte ai duhet te pregjigjet se eshte Shqiptar.

"Kosovar" nuk do te thote Shqiptar,kete duhet ta dallojme mire.Vendosja e flamurit te Shtetit te Kosoves e ka bere te qarte,nacionalitetin dhe perkatsine kombetare!

 

 

Askush nuk mund ti imponohet dikujt tjeter ne mendime ose ti mesoje se cfare duhet te thote. Vetem diktaturat e bejne kete.

Ca votoni konkretisht kur votoni nje artikull? Ne kete rast votoni Isufin qe ka shkruar artikullin apo ata dy pallat qe kritikon Isufi ne artikullin e tij dhe ca kane thene ata? smiley

E pati permend dhe Blendi i peshkut diku me pare...qe tek tema e vdekjes se Dhimiter Xhuvanit kishte shume vota negative...mesa duket po votonin vdekjen, jo artikullin. smiley

P.S. Karamele, ne nje teme qe flitet per kombesi teoria jote futjapordhiste per llojshmerine e identiteteve dhe korelacionin e tyre me llojshmerine e patateve dhe popcorn-ave ne action movies, eshte akoma me e pjerdhur sesa origjinali. Meso njehere c'eshte kombesia, dhe kur ta kesh kuptuar qe s'behet fjale per breke te cilat mund ti nderrosh sipas stines dhe rrobave te tjera, hajde prap, ne teme e kam fjalen. smiley

 

Une kam vene re qe kosovaret jashte shqiperise kur i pyet nga je thome 'jam kosovar'. Edhe identitetin e tyre e shprehin si nje nendege te identitetit shqiptar. Si feste kombetare festojne me zell te madh 17 shkurtin.

@Lizander Saraci,

terheq vemendjen per kete emision; jo per gje, thjesht per referenca te ardhshme.

Citoj:

...shqiptaret duan qe ti bejne "kosovare", por ky eshte nje projekt i vjeter i Jugosllavise, qe ka dashur te na dalloje ne prej Shqiperise.

nga Albin Kurti

nderkohe qe nje dikush aty, nje me emrin Cili, shpreh deshiren qe te ne emision do kish dashur zotin Lubonja, autorin e kesaj teze sipas tij (per dy identitete te ndryshem pra)... ... "nuk ndodhet ne Shqiperi", e sqaron drejtonjesi i emisionit (se perndryshe do ishte ne "buxhak", kupton?)

 

Lizander, ti dhe une mund te perdorim aparatin matematik te zhveshur nga emocionet qe tema si kjo i mbartin se brendshmi. Te ftoj te vesh ne perdorim "Factor Analysis" dhe "Latent Class Regression". Teorite konspirative nuk i dua as une - pervecse kur i luan Xhulia Roberts dhe Mel Gibson, ose edhe Duchovny dhe Xhill Anderson. Thjesht observo dhe nderto modelin tend qe prodhon mundesisht vetem parashikim ortogonal dhe ate qe quhet "zhurme e bardhe". Plus, te ftoj te shikosh argumentin e shkelqyer te z. Kurti per pune te identitetit; dmth krahasimin e ndryshueshmerise brenda per brenda subjekteve dhe ato midis subjekteve (ne rastin tone identiteteve), c'ka me perforcon bindjen se cdo analize logjike nuk mund te jete vecse e konceptuar (edhe ne menyre te pandergjegjshme) mbi nenshtrat puro matematikor.

Lidhja e emisionit: http://tvklan.tv/emisioni.php?id=878  (i falemnderit Dejonit)

 

Me t'mira!

Cimi

 

Ne cilesine e te ftuareve patjeter duhej te ishin  Migjen Kelmendi dhe Maks Velo smiley

A ja vlene te diskutojme se a jemi shqiptare?Une mendoj se jo,edhe pse personalisht (dhe ate thjeshte nga krenaria) preferoj te quhem kosovar.

Une shikoj dy probleme ketu

E para. Liria e fjales. Ne emer te lirise se fjales dalin Halilet dhe Naimet e sjellin teorira te tilla, kodra pas bregut.

Cdo komb ka ndryshem brenda vetes. Edhe vellezerit binjake  siameze te nje familjeje, te ritur me te njejtin qumesht nene, te edukuar nga te njejtit prinder, jetuar ne te njejten shtepi kane ndryshime. Por ata kane me shume gjera qe i bashkojne se sa i ndajne Pra duhet sipas ketyre teorive idiote  per hir te disa dallimeve te pranojme se femijet siameze nuk jane te lindur nga i njejti bark nene? Prandaj them une eshte kodra pas bregut.

Dhe faji eshte i lirise se fjales se keta Naimet dhe Halilet abuzojne me lirine e fjales. Keta duhen mare e mbyllur ne cmendine

E dyta. Se kuptoj pse i jepet kaq rendesi ketyre idiotizmave. E dini se me sjelljen e ketij artikulli ketu dhe dikutimet tona i kemi ritur shikuesit Opiniot dhe Klanit.

Ka shume vend ketu shprehja "Nuk ja vlen te diskutohet se i ritet vlera" Idiotizma te tilla ka shume ne bote  vec ato vdesin shpejt se jane idiotizma dhe asnje njeri me mend nuk meret me to. ( kuptohet vec nesh ketu tek peshku  dhe Albin Kurtit smiley )

 Halil M. po e jeton momentin. E ka gjetur një kalë beteje, siç i thoni ju nga Tirana, dhe e ndjen veten të rëndësishëm edhe kur është esull. Faji i Fevziut që i mundësoi të shfaqej në skenë vetëm kundër të gjithëve. Përkrahjen cinike të Çilit nuk po e quaj të rëndësishme për shkak të cinizmit. Dhe Matoshi kënaqej dhe bënte grimasa triumfaliste, ndërsa të gjithë të tjerët në studio (përveç Çilit cinik) i turreshin duke i përsëritur argumentet e njëri-tjetrit. Zheji e pikasi kurthin në një moment kur e quajti emisionin Matoshi-show, porse fatkeqsisht edhe ai kishte kontribuar në të. 

Une nuk e di se si marrin guximin disa dhe dalin ne tribuna shqiptare per te shitur teza jugosllaviste? Debati ishte i dhjere, mjeran. Henri Cili ishte totalisht jashte loje, mek mek, asnje argument cilesor. sa per matoshin, si eshte e mundur i lejohet hapesire mediatike nje idioti te ketij rangu??? Edhe nje gjimnazist ne vit te pare, jam i sigurt qe arrin te bej dallimin midis nocionit Komb dhe atij Shtet. Nderhyrjet e Albin Kurtit ishin te sakta, te qarta, logjike!

Në fakt Naim atë e quanin dikur, pasi që kur iku në Francë e ndërroi në Henri

E sigurte kjo?

Nqs po, kjo qenka thagme fare! smiley

 

 

admin me marrc pleshtat !

Dune me na perzone bedrije! Dune me na perzone!

Po ne s'e kapim "hintin"! smiley

Tani seriozisht!

O admina! Po ju er burre, leni gjithe fare komentesh "dripping with hate" ketu te Peshku!

Kt'u po lexoj robt qe shahen

I hiqni k'to tonat qe thjeshte po bojme i' dore muhabet, pa i bo dom njeriu!

Nuk eshte mire kshu!

E kam seriozisht!

Do t'i alienoni njerzit, sic ka alienu Naimi/Henri  gjithe bektashite, po pa fitu simpatine e frankofileve! smiley

Mungese uluritese e aftesise per te kap cfare fshihet pas nje humori krejt te pademshem. Bej perjashtim dhe marr guximin e paturp t'u sqaroj adminer, qe gjithe situata gazmore e krijuar me emrat etj etj ishte nje atitude e caktuar ndaj persones dhe arketipit te shfytyruar Naim-Henri. Cfare ka ketu per te mos u kuptu, pervec kultures ne percjelljen e asaj atitude? Gjynah! Nuk di kush nga ju e ben, por nuk kuptoj se si TRESHJA qe e beri Peshkun PESHKU PA UJE, te mos jete ne gjendje me perceptu kaq gje? Ne mos qofte fshiresi ne treshen, kuptoj dhe s'me habit. Nothing new!

mroklle, ka e di ti qi naim nuk vje ka henri ... smiley

 

The boy's name Henry \  ocument.getElementById('he').submit()" href="javascript:;">he(n)- ocument.getElementById('ry').submit()" href="javascript:;">ry\ is pronounced HEN-ree. It is of Old German origin, and its meaning is "home ruler"

 

The boy's name Naim \ ocument.getElementById('nai').submit()" href="javascript:;">naim\ is of Arabic origin, and its meaning is "to be contented".

 

ose te pakten pershkallezohen ka nji emer ke tjetri... contented to homeruler.

no big deal, comme on

 

Nuk e dija kete pershkallezim o njeri i mire! smiley 

Faleminderit!

Much Contended! Much Naim! smiley

Por fatkeqesisht, Home Ruleri i ketushem, Henri, if you like, nuk i Naimin keta komentet tane dhe i mshin!

Kjo situate, na ben shume jo-Naime ne te tjereve, megjithesene te vertet ne jemi edhe jo-Henra!

Jemi, kshu... ne limbo! smiley

hahah, mroklle

Much Contended! Much Naim!

 

this is the best so far...

 

Dardo!

Qe nje diskutim te arrije piken e ilaritetit, duhet qe, nji, njerezit te shkruajne ne "good faith", pa kunja personale me bashke-diskutuesit, dhe dy, te mos kete "party poopers" qe ta prishin momentin! smiley

Po ne s'bezajme, se na pelqe shoqnia ketu!

Ka marifet ustalliku, tha! Une jam tu m'su hala! smiley

s'ka gjë se unë ju lexova dhe qesha. ju boft dita 72 orëshe! smiley

Kosova e Shqiperia jane te banuar kryesisht nga njerez qe identifikohen kombetarisht si Shqiptare. Shumica e njerezve besojne se si ketej, si andej kombesia eshte e njejte. Shumica beson se geg a toske eshte ceshtje dialekti, e jo kombesie apo gjuhe. Faktet e vertetojne kete besim te shumices, ne fakt dialektet (me perjashtim te ekstremeve), jane te nderkuptueshem ne te folur, ndersa kultura, me gjithe larmine mes lokaliteteve deshmon per ngjashmerite e mjaftueshme per te ngritur mbi te sens kombetar. Feja qe do te ishte elementi i trete kombformues nuk eshte shume e forte nder shqiptare (shumica jane injorante mbi religjionin), keshtu qe nuk luan rol as pozitiv as negativ. Mitet (e ndertuara ne periudhen kombformuese) jane te njejtat. Njerezit martohen mes vedi, dhe bejne biznes ne menyre aspak te jashtezakonshme. Ne Shqiperi gjate viteve por edhe sot ka plot kosovare qe jetojne, e ndihen vendalinj. Po ashtu ne Prishtine shpeshhere me qellon te takoj njerez me prejardhje nga shqiperia, madje dhe nga toskeria, qe kane lindur e jane rritur atje, sic eshte normale te ndodhi ne dheun tend. Kosova dhe Shqiperia do te bashkohet ne nje te ardhme, jo teper te larget. Kjo eshte deshira e popullit, dhe deshires se popullit nuk i vendos dot si barrikade budallallikun apo keqdashjen e politikes se momentit, apo te medias.

Keshtu qe pyetja "a jane shqiptare kosovaret, apo a jane komb tjeter geget e tosket" eshte pyetje irrelevante, pyetje mistrece me prapavije devijimin e vemendjes se publikut nga ceshtje emergjente te politikes dhe ekonomise. Se sa shqiptare jane kosovaret, e kane treguar ata qe vdiqen me flamurin kuqezi ne 90 e ca vjet, e jo me flamurin me password, apo per dardanine e ku di une. Se sa ndryshe jane axhendat politike toske nga gege e tregojne gjithashtu prirjet e intelektualeve nga te dyja krahet, ku vetem ndonje impotent seksualisht shfrynte dufin duke futur spica.

komentin tim mire keni bo qe e keni fshi, se nuk ishte i sakte, ai ne fakt tha "quhem Naim, po per shkurt me thrrasin Aleksander The Great" smileysmiley 

"Alexander the Great,whose mother is in no way related to the future Albanian ethnicity" ....i kane pas thrrit ato qe e njifshin mire!

Ato me intimet! smiley

Merci'! smiley

Me falni per shprehjen por ky debat eshte me shume se idiot. Askush nuk ka diskutuar indentitetin shqiptar-kosovar, qe eshte vetem shqiptar. Madje as vete serbet. Ndersa persa i perket analisteve ne fjale, (nuk e di per  Matoshin) por Cili e ka nisur karrieren duke bere bllablla te kioska e Fidel Yllit te parku Rinia, nje kurs ne France, pastaj blla blla me Ngjelen, forum Liberal, pastaj Universitet Europian ne 2 dhoma 1 guzhine, sot pronar i nje nga Universiteteve me reklame te jashtezakonshme, ku nese paguan 2 mije euro, duke pritur deri pasdite te kafja poshte, te sjellin vertetimin e masterit. Une u propozoje admin. te heqin pjesen e shkrimit qe hapi kete debat, ku flitet cfare eshte Matoshi e si e ka ndryshuar emrin Cili dhe te vazhdoje diskutimi, pikerisht per ate qe e kane thene disa me larte: kujt i intereson ky debat idiot (a jane nje komb shqiptaret me kosovaret, apo aq me keq a kane indentitet te njejte) dhe pse behet pikerisht tani....

Ne pergjithsi problemi qendron ne disa """PISA SHQIPTARE"""(pa identitet te paster) qe nga frika e disa ndryshimeve ne strukturave te brendshme te Shqiperise duan ta mbajne peng popullin kosovar si atoparlant te shumices se shqiptarizmit si komb dhe mitit utopik te Shqiperise se madhe duke mos i dhene mundesi kosovarve te fokusohen te qellimi i tyre dhe pranimi i ""IDENTITETIT KOSOVAR"""per hapa te metejshme ne njohjen golobale te ketij identiteti qe i hap rrugen pranimit ne OKB dhe nga ana tjeter te qenit te barabarte mes te barabarteve dhe me ne shqiptaret....

ps. Persa i perket emisionit ai  u damkos si ""MATOSHI SHOW""" ,por ne subkoshence ishte hapja e drites jeshile per identitet kosovar ...!!!! (edhe pse gjoja u fol ne te kundert nga  Milo dhe Zheji ...loje e bukur diplomatike&nbspsmiley

Ironia e gjithe ketij muhabeti, qe rrezik eshte thene edhe nga Omni-Profesoret e Klanit, eshte se shumica e qytetareve te Kosoves, jane te zotet te ta recitojne ne vend pemen e tyre gjeneologjike!

Me shpesh se jo, kjo peme fillon, ose ne Malesine e Madhe, ose ne Mirdite, ose ne Mbi-Dri! smiley

Ironia qendron pikerisht ne faktin qe kane qene historianet serbe ata qe i kane meshuar kesaj pune, si argument i mos-autoktonise se shqiptareve ne Kosove! smiley

I njejti argument, tani, do perdoret nga ne shqiptaro-centriket (as opossed to Kosowaret Kelto-Gjermaniko Europiano Qendrore qe s'kane asgje te perbashket me ne Mesdhetaret e zeshket dhe koke-shtremet)! smiley

 

DARD....Change  mbiemrin nese  """ i KUJTOHET""" gjyshit ai i pari .......

Eshte i pamohueshem fakti qe egziston nje tendence e shqiptareve te Kosoves per te krijuar nje identitet me te pavarur nga ai Shqiperise, ndonese ne shkalle shume te vogel. Njesoj sic egziston nje tendence e nje pjese ne Shqiperi per ta patronizuar kete identitet ne menyre arbitrare.

Megjithate mendoj se kto diferenca do vijne duke u minimalizuar me rritjen e mirqenies dhe per rrjedhoje te levizjeve demografike midis Kosoves dhe Shqiperise.

Mos ki merak se tani i msho jo Beligradi po Brukseli. Dhe te kuptohemi: ne ket rast Burreli do e haje sa krahu.

Ironia qendron pikerisht ne faktin qe kane qene historianet serbe ata qe i kane meshuar kesaj pune, si argument i mos-autoktonise se shqiptareve ne Kosove!

Cimo, me duket se jena moskeqkuptu. Nuk e paske "ndjek" sherrin tim me Self-in per pune te Lubonjes (po drro e kina bo sherrin vetem m'privat e s'e maj men una). Idea ime per tipa si puna e Lubonjes (se Halili nuk o i te njejtit nivel) o qe keta duhet me i alienizu ne maksimum. Se problemi kryesor me ta eshte se per disa gjera (sidomos per probleme politike) bejne analiza me vend, qe zene vend ne nje ambient te lodhur nga Lorenc Vangjelrat apo Fahri Ballite. Me pas kete simpati te fituar ata e perdorin si kapital qe edhe teorite perçarse te merren si te drejta. Pra une them qe ketyre u duhet vone viza per sa kohe keta mbajne qendrime kaq absurde. Dhe kjo pa i hy fare diskutimit nese keta jane apo jo te futur nga dikush apo me keq akoma te paguar per kete perçarje. Jo per gje po kom hallin se duke i hy atij debati, i "shpetojme" se domosdoshmerisht edhe nje pjese e atyre qe jane kunder teorive te tyre mund te mos jete dakort me tezen e qellimit qe i shtyn ata.

Pra qe ta bojme me aritmetike muhabetin, nqs jena 8-5 pro dhe kunder tezave te tyre mbi çeshtjet kombetare, 5-çja eshte sigurisht edhe kunder tezes se ata punojne per interesat e serbit apo grekut me vetedije. Po mund te jene edhe 2 nga 8-shja qe nuk mendojne ashtu (kryesisht per arsyen se mendojne se djallezia e serbit apo grekut nuk i lejon ata qe te harxhojne para per te blere Ardian Klosin, fjala vjen). E ne fund rezultati na del 7-6 per "façistat".

Kshu qe mo mire ke injorimi dhe alienizimi pa debat fare.

Sa per ate se ka shqiptare te Kosoves qe thone se jane kosovare, une nuk kom asgjo kunder se ene une them se jom Tironc, dikush tjeter (i shkreti) thote qe o skraparlli (hahahahahaha kjo ishte per "katnarin" qe kom ne Paris). Po te shkosh ne Kosove ata kane si ne (dhe si gjithe bota xhanem) te njejten krenari per qytetet nga vijen dhe te njejtat batuta per njoni-tjetrin. E vetmja diference eshte se, fatkeqsisht, ne te Shqiperise ne pergjithesi s'jemi as te zotet me i vendos ne harte qytetet e Kosoves dhe jo mo me i njoft traditat lokale. Kete shqiptaret e Kosoves dhe te trevave te tjera shqiptare e dine mire, ndaj "perkufizohen" me termin kosovar, ose shqiptar i Kosoves. Pra kur t'ju thote njeri "une jam nga Kosova" apo me keq akoma jam "kosovar", ose skuquni per nga injoranca juaj ose po nuk qete onjoronta, "dhitjani" e thojini : "Daku, kur m'pyte "prej kajit je?", nuk te thashe "prej Shqipnise" po "prej Tirone".

Kurse sa per festat, une per vite te tera kam organizu festa per 28 Nentorin ne Paris, e pjesemarrsit kane qene 50% me 50% keto vitet e fundit (se ne vitet 90 po t'i thoje ndonje shqiptari te Shqiperise "Gezuar Diten e Flamurit!", te qeshte ne surrat). Sa per 17 shkurtin, kishte me shume shqiptare te Kosoves se te Shqiperise, per arsyen e vetme se ne jena nje shkalle me lart ne qelbjen me eren e pordhes kshu qe kishte plot qe vijne me 28 Nentor po jo me 17 shkurt.

Me nji llaf, kombi kosovar o nje shpikje jugosllave, qe sot ne Beograd nuk e gje mo, po e gje kur lexo letrat qe mbeshtjellin "karamelet" qe na hedhin disa anal-ista ne Shqiperi apo kur shef televizionet e financuara nga ARMIK-u e EULESHI ne Prishtine.

Nejse keto jane vetem tentativa te deshperuara per te vonuar gjenen me natyrale, BASHKIMIN KOMBETAR.

LISANDER... veshtire se bohet ....Brukseli nuk deshiron ta akumuloje gjithe spermen e osmanit me i ven nderkohe qe procesi kerkon tretje nder breza ....

 Sigurisht qe s``te vjen njeri ty per festen e flamurit sepse me perpara e donin flamurin te gjithe sipas mitit enverian ""shqiponja qe fluturon malit """(prandaj vente tvsh ate melodine peruane perdit ""Shqipja e Andeve"&quotsmiley ose thjesht si ""DESIGN"" se o shume e bukur shqiponja sa per pordhe kendej nga perendimi... Me kalimin e kohes u zbardh kuptimi i vertete i shqiponjes  dhe simbolika e tij gje qe i detyroi (nje pjese te osmaneve  te shqiptarizuar)  te jene ne kundershitm me ndergjegjen e identitetit personal ....

ps. pooo prit se ka mooo , kur te mos festohet me ne Vlore bashke me pamvarsine po ne Lezhe ku e njef historia .... atje do ta shofim realisht BASHKIMIN KOMBETAR...

Idea ime per tipa si puna e Lubonjes (se Halili nuk o i te njejtit nivel) o qe keta duhet me i alienizu ne maksimum.

Po jo mer daj..s'duhet me i alienizu ata po Brukselitet. Mo mir Burreli se Brukseli (kshu si kon ardh 'temporat' e 'mores')

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).