Kapadaillëku shqiptar

Sidoqofte, kapadailliku shqiptar mbreteron i qete. Me mire parate te na i marre i huaji (kuptohet ne shkembim te sherbimeve) se sa ndonje shqiptar. Ne Shqiperi ose jashte. Se esht e rende shume te pranosh qe disa bashkombas jane me te zot se ti.

Bariu

3 Komente

S'mund te kritikoj aspak kete fenomen pasi e ze veten mat ne te njejtin "kapadaillek". Ja nje shembull i vogel, ordiner: nje nga supermarketet ketu ka ne kasa nje shqiptar dhe une si per inerci nuk shkoj asnjehere te paguaj tek ajo kase. Faktori kryesor eshte qe shqiptaret jane ende ne mentalitetin e kopese, ku flitet per cdo gje, per cdokend, pa cipen e profesionalizmit. Tani s'eshte qe po blija ndonje gje per te cilen s'dua te behem objekt bisede por thjeshte faktoret e mesiperm me heqin deshiren per te qene ne kontakt me ate mungese profesionalizmi. Une atje dua te blej vetem mallin dhe sherbimin me nje diskrecion maksimal, s'dua te blej dhe shqiptarin bashke me bagazhin e tije prej njeriu qe s'ka integruar ende me gjitha normat e shoqerive kapitaliste.

Bari problemi qendorn se kush eshte ky i huaj qe ne pagfajme per sherbimet tona. Nese eshte ndonje si ato firmat fantazme me qender ne Qipro, aktivitet ne Bosnje dhe te regjistruara ne Zvicer. Vallaj ke te drejte, me mire nje shqiptar..... Por po ta kesh fjalen per nje firme te madhe serioze nga vende qe kane ne ligjslature ndalimin e bakshishin dhe pastrimin e parave atehere them se e ke gabim

I kemi pare shqiptaret ne biznes Vec vjedhje, hajdutllek, korupsion dhe shkaterime sjellin.

Nje thenie e denje per tu analizuar sepse eshte nje nga kakrakteristikat me te mprehta te KOHES .

Do ti shtoja dhe nje kendshikim tjeter ketij fenomeni per te perjashtuar ose pranuar "kapadaillekun" shqiptar .

Ne nje bisede mids shoqerise sone ,njeri prej nesh pyeti ate qe po largohej : """PERSE ?? Ku do shkosh ? Kush te pret me lule ? Per sherbetor do shkosh , kudo qe te jesh " Dhe ai tjetri u pergjigj disi me nje trishtim dhe "kapadaillek" te kuptueshem :

"Ke te drejte . Por po iki sepse nuk durohet qe hajdutet dhe felliqsirat Shqiptare te shndruar ne biznesmene , te te shfrytezojne . Kuptohet nuk kam kunder se dikush duhet te jete i pare , por me e keqja duhet ti durosh te te ofendojne HICRIT ne Shqip. Te pakten jashte "hajdut per hajdut , por nuk i kupton se cfare thone".

Behet fjale per vitin 2002 kohe e mjaftueshme qe nje i pare Shqiptar te kishte kuptuar dicka nga MARDHENIETe KOMUNIKIMI ne Ekonomine e Tregut..... Te mos harrojme se gjeja e pare qe mesuan Injorantet e Kulturuar shqiptar ishte fjala :

 "S'me duhet gje .Ky eshte problemi JUAJ"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).