Joni duhet të jetonte!

 

Një ditë, si gjithë të tjerat, Joni u ul për të shkruar dy rrjeshta letër për motrën dhe vëllain e tij të vogël. Më pas mori pistoletën e të atit nga sirtari ku e linte zakonisht. Së fundi hoqi siguresën e saj, e mbështeti mbi tëmth dhe e shkrepi.

Joni ishte vetëm 16 vjeç. Joni dashuronte një djalë. Joni nuk mundi të duronte më gjatë persekutimin e familjes dhe të shoqërisë për arsyen e vetme sepse ai ishte “ndryshe”.

Tashme Joni prehet në paqe prej vitesh. Nëqoftëse në fund të jetës tonë ne do të gjykoheshim për dashurinë që i kemi dhënë njëri-tjetrit dhe jo për meskinitetet e së përditshmes, Joni tani duhet të ishte një ëngjëll sepse në këtë jetë veçse dashuri kishte dhënë edhe pse u shpërblye me urrejtje.

Unë do të doja ta perqafoja fort dhe t’i kerkoja të falur për të gjitha ato herë që e kam lënduar. Ne ishim tepër të vegjël për të kuptuar se sa e madhe ishte dashuria e tij. Ishim të skllavëruar nga inercia e turmës dhe nuk shikonim se sa i lirë ai ishte. Ne ishim plotësisht të verbuar nga paragjykimi që na pengonte të dallonim se çfarë njeriu të bukur kishim pranë.

Joni do të ishte gjallë sot, sikur të mos kishte lindur në një shoqeri të pamëshirshme që jo vetëm nuk u përpoq që të respektonte qënien e tij delikate, por përkundrazi e vuri atë në mes të sheshit dhe e gjuajti me gurët e rëndë të paragjykimit, derisa ai dha shpirt. Për Jonin, vdekja ishte një dënim e njëkohesisht një rrugë shpëtimi, ndërsa për shoqërine, ishte sakrifica që ju ofrua injorancës së saj.

Unë lutem që të gjithëve ne, Zoti të na dhurojë sa më shumë femijë. Uroj që ata të jetojnë gjatë e të lumtur. Uroj që ne të jemi të aftë për t’i degjuar, për t’i keshilluar e mbi të gjitha për t’i ndjerë. Ne nuk mund të bëjmë ndryshe përveçse t’i edukojmë sipas botkuptimeve tona, por ne nuk mundet e nuk duhet të harrojmë, për asnjë çast, se ata nuk jane objekte, por subjekte, delikate, të brishta, të mrekullueshme e unike. Të lira e të denja për ta gëzuar jetën e tyre ashtu siç gjykojnë se është më mirë për ta, pa i bërë dëm vetes e atyre që kanë përreth.

***

Prej disa vitesh, kërkimet kanë provuar se adoleshentët dhe të rinjtë me një orientim seksual gay, janë më të prirur se të tjerët për të tentuar vetvrasjen. Në fakt, një i ri sa më herët zbulon homoseksualitetin e tij, aq më shumë ndjehet i ndryshëm nga adoleshentët e tjerë. Nje i ri sa më shumë ndihet i izoluar, sa shumë frikë ka se mos gjykohet apo refuzohet, aq më shumë bëhet realisht viktimë e vulgaritetit, sulmeve dhe ndonjëherë edhe të dhunës fizike.

Kur jetohen situata ku nuk dëgjohet asnjëherë të flitet mirë per atë që ti jeton, adoleshenti apo i riu, që provon tërheqje drejt seksit te njëjtë, shpesh herë fillon që të urrej vetveten, sidomos kur nuk gjenden modele të arrira dashurie, familjare apo profesionale. Kështu, kalimi nga depresioni tek mendimi që jeta nuk ja vlen të jetohet, është një hap me të vërtetë i lehte për t’u bërë.

Gjëja më e keqe, nganjëherë, është se ky i ri do ta marri me vete këtë siklet si edhe sekretin e tij deri në varr. Ky është rasti tipik i vetvrasjeve ku askush nuk kupton xhestin e kryer. Ndoshta kjo ndodh sepse preferohet që të mos kuptohet më shumë mbi çfarë e ka shtyrë të riun në këtë xhest ekstrem, për të mos u ndjerë më pas fajtorë që nuk u bë diçka në kohën e duhur.

Shumë njerëz besojnë se të ndihmosh të rinjtë, që janë të tërhequr nga persona të të njëjtit seks, që të pranojnë vetveten dhe të pranohen nga të tjerët në ambjentin në të cilin jetojnë, mund të inkurajojë homoseksualitetin. Në fakt bëhet fjalë për të inkurajuar jetën dhe për të mbrojtur të drejtën e gjithsecilit për të qenë i respektuar dhe, perse jo, edhe për te qenë i lumtur.

Problemi kryesor me te cilin të rinjtë gay përballen, është se shpesh herë shoqëria preferon t’i shohi ata më mirë të vdekur se sa t’ju krijojë atyre hapësira për të jetuar.


Pjesa e parë e këtij shkrimi tregon një histori të vërtetë shqiptare edhe pse në respekt të viktimës, emri i përdorur është një emër fantazie. Pjesa e dyte është një përkthim i disa pjesëve të përzgjedhura nga një artikull i Michel Dorais, sociolog nga Québek-u i specializuar në problemet gjinore dhe të seksualitetit.

Ky shkrim i përkushtohet shokut tim të fëmijërisë dhe të gjithë atyre të rinjve shqiptarë e të të gjithë botës që janë vetvrarë për shkak të dashurisë së tyre. Zoti i donte ata, ashtu siç ishin.

103 Komente

Shume prekes ky postim Olsi,  jemi larg  shume larg ...

olsi,

ndrro foton se ska lidhje.

ne foto eshte nje kerthi, mos na ngatrro qe pa filluar akoma ta lexojme

Po pra, me keto fotot ilustrimet pa lidhje e patetizoni peshkun. Pa foton shkrimi do ishte me mire mendoj Olsi.

Gjynah ky cuni, dhe te afermit. Adoleshentet ne pergjithesi jane me te predispozuar per vetevrasje, dhe ne rastet e gay-ve, akoma me teper ma ha mendja.

P.S. Di njeri statistika sa vetevrasje ka ne Shqiperi (si perqindje poullsie) dhe sa ne bote?

331 shqiptarë kanë vrarë veten nga 1 janari i vitit 2008. Më shumë se 150 të tjerë kanë tentuar në mënyra të ndryshme t‘i japin fund jetës, por nuk ia kanë arritur. Shifra e llahtarshme është zyrtare

Nga linku kjo shifer vertet eshte e llahtarshme dhe alarmante!

Besoj se ky fenomen eshte nje depresion social i shoqerise shqiptare qe kerkon nderhyrje,zbutje te "kapitalizmit"alla shqiptar i korruptuar nga oligarqia e boseve te politikes dhe atyre te shtypit,medias!

Me patetike sesa kjo fotoja ne artikull, pervec kesaj fotos te "Berisha ik" gjate kohes se Gerdecit, jeni juve qe mundoheni te politizoni cdo artikull, cdo fatkeqsi, cdo gje.

Nga Wiki (burim te mare nga organizata boterore e shendetit, por qe i rendit sipas perqindjes) Shqiperia eshte shume me poshte se shumica e vendeve per perqindjet e vetevrasjeve. Po dhe po te marrim per baze keto shifra te ketij artikulli, prap eshte me poshte se gjysma e vendeve te botes (me pak vetevrasje), perfshi ketu dhe vendet perendimore si Amerika, Kanadaja, Gjermania, Franca, Belgjika, Finlanda, Zvicra, Danimarka, etj., por dhe nje sere vendesh jo-perendimore.

Keshtu qe fute ne ndonje vend tjeter argumentin politik per situaten "alla shqiptare", qe ne kete fakt eshte me mire se shumica e vendeve.

Pyetja ime ishte e sinqerte, thashe mbase kishte ndonje studim te mirfillte qe fliste dhe per numrat dhe shkaqet e mundshme te vetevrasjeve ne Shqiperi, per ta vene ne kontekst dhe kete artikullin.

Po per ata qe vetevriten nga pamundesia per tu siguruar buken e perditshme femijeve te tyre (pavaresisht nga orientimi tyre seksual) kur do te shkruhet ?? Sigurimi egzistences se qenies humane  eshte kryesorja. Pastaj vijne bindjet politike, orientimet seksuale, shijet estetike, gastronomike etj.

pse nuk merr ti persiper te besh nje shkrim per kete qe thua?

Sipas te gjitha studimeve qofte psikologjike qofte sociologjike, nje prind qe vuan per buken e gojes e po keshtu dhe femijet e tij, nuk e vret veten, por lufton!!!! Na sill nje rast konkret, se asnje prej ketyre rasteve nuk e perjashton veten.

 

 

 

Historia eshte e dhimbshme, trajtimi eshte infantil. kam pershtypjen qe ne shqiperi s'i plas njeriu nese ti je gay apo jo. kush po te mban pishen njehere? epo dhe flamur nese je nuk te jep njeri as ne boten e zhvilluar, kuptohet kjo...

Ky qenka artikulli i dites sot?

Denoncim i vlefshem, por fotomontazhi sec me ngjall nje turbullim.

Te kerkosh pranim dhe ulje te barrierave eshte akt! Kerkon force vepruese si cdo akt.

Nuk ka faj shoqeria qe shfaqet tradicionale e konservative, kane faj ata qe duan ndryshimin se nuk e kerkojne ate, nuk punojne e nuk luftojne per ndryshimin social.

Ne rastin e Lezbikeve dhe Gejve Shqiptare - argumentat e tyre per te drejta, pranim, per tu shprehur e per tu organizuar etj qendrojne ne sensin human. Ceshtja eshte qe askush nga ata nuk i shpreh keto te argumenta, keto kerkesa, jane te gjithe te fshehur e te trembur. Pra nuk ka gjasa t'i marrin keto te drejta, asnje e drejte nuk i eshte dhuruar shoqerise nga pushteti deri me sot, te gjitha jane fituar me lufte. Keshtu e drejta e tetorarshit, e drejta e diteve javore te pushimit, e drejta e barazise mes racave, e drejta e barazise mes shtresave ekonomike, e drejta e perfaqesimit etj etj te gjitha keto jane fituar me lufte. Nuk lindi iluminizmi dhe bujaria befasisht ne zemrat e pushtetit (qe eshte gjithnje konservator), thjesht ua moren keto te drejta.

Keta deri me sot nuk shprehen, pervecse nepermjet vetevrasjes... vallai gjynaf me vjen, po me shume se kaq nuk di cfare te them

Nese do hapja arkivin e peshkut, do gjeja nje pafundesi komentesh homofobike qe ti i adreson publikut! Po, ti vete nga njera ane shpjegon kete argument me siper (qe qendron), nga ana tjeter ti je homofobik dhe ka pafundesi rastesh ku ti e shpreh hapur kete fobi qe ke.

Kjo qe ngre sot e ketu, ne fakt eshte e drejte. Po une pyes: ti kerkon nje tabele qitjeje qe pastaj te thuash: dakort, kane te drejte keta. ?!

Nese kerkon koka turku, kete mund ta besh me veten e me shoket, xhanem kudo e ngado, po smund te "kerkosh llogari" se pse ska ne shqiperi homoseksuale qe dalin hapur, e qe ti (ose ndoshta jo ti) por dhe te tjeret te mund ti perdorin si tabela qitjeje per gjithe fobirat qe kane.

Une sdua ta shnderroj ne ceshtje personale, por po te kujtoj vetem nje rast, rastin qe shoku yne i perbashket ka bere: e mban mend ate emisionin ne tv? Ne mos emisionin, shokun e mban mend: ka bere maksimumin qe ata robt qe dolen ne emision te mbroheshin e te siguroheshin nga gjithe keta robt qe kerkojne nje fytyre, nje emer, apo nje ze, ndaj te cilit te hedhin gjithe malllkimet e gjithe fyerjet e gjithe diskriminimin.

Pyete shokun tone te perbashket smiley dhe ndoshta ai do te te shpjegoje pse ska akoma "tabele qitjeje".

 

 

 

 

Ne rastin e Lezbikeve dhe Gejve Shqiptare - argumentat e tyre per te drejta, pranim, per tu shprehur e per tu organizuar etj qendrojne ne sensin human. Ceshtja eshte qe askush nga ata nuk i shpreh keto te argumenta, keto kerkesa, jane te gjithe te fshehur e te trembur.

Mire e ke.  Ne fakt me shume te drejta duhet t'ju jepen poligamisteve se ata po luftojne me shume nga te gjithe per keto te drejta. Pale qe kane dhe perkrahje te gjere ne parlament.

nuk konstatoj te kete ndonje levizje poligame ne shqiperi. nuk lufton njeri per seks ktu (as per noi gje me te rendesishme se kaq)

Jo thjesht dashuronte nje djale, por donte seks me nje djale, e ndoshta edhe ia ka arritur. Kete thuaj! Ndjente epsh per nje mashkull tjeter! Kete thuaj... Dhe qe prehet ne paqe... vari leshte fare; po flet sikur i ke te gjithe celesat ne dore vete ti...

Prehet leshte ne paqe... Eshte varrosur, kaq thuaj. Nuk do ndjeje me at qe themi ne apo shoqeria; po qe prehet ne paqe, eshte krejt tjeter gje.

Hmmm, te njejten gje kam degjuar qe thonin dhe per Enverin; te njejten gje thane dhe per Azemin, te njejten gje thane dhe per Arafatin, te njejten gje thone dhe familjaret e cdo krimineli!

 PS: pse nuk iu lute Zotit t'i jepte sa me shume femije ketij Jonit? Pse nuk i lutesh Zotit t'u jape sa me shume femije pederasteve? Pastaj hec e na e trego pak ate mendjehaptesine tende!

 O zoto, 

hudhi mer icik qumesht kafes se kshu si e ke nis do te japi ulcer!

E bone ne kriminel. A te kam rixha, njerez e kane shkrujt edhe ate librin te cilit i referohesh ti. Midis rreshtave vella, midis rreshtave..

Gjynah per ate qe vrau veten,si per çdo femije qe vret veten per shkak te presionit shoqeror,  po fotoja s'eshte aspak e pershtatshme!

 Uroj qe Zoti te mos u jape femije atyre qe s'luftojne per te drejtat e femijeve te tyre dhe s'e çajne koken tu lene trashegimi nje shoqeri realisht me te mire!

 

Zotrules,

nuk jane gjerat vetem bardhe apo zi.

P.S. Fotoja e femijes eshte e pavend.

Ndoshta une shoh vetem bardh... Por cfaredo ngjyre qe te shohesh, nje gje eshte e rendesishme, te bardhes mos t'i thuash e zeze, dhe te mos ngaterrosh ngjyrat me njera tjetren. Nese pastaj na humb guximi apo aresyeja per t'i thene gjerat ashtu si mendojme se jane, apo qe te na humbe guximi per te qene te sinqerte... vaj medet per te gjithe.

Cila eshte e bardha dhe cila eshte e zeza? Ma thuaj, se jam sinqerisht shume i interesuar te kuptoj se cfare mendon, sepse deri tani ke vetem vrer dhe nje prapamendim qe e ndjej se eshte shume i fuqishem, po nuk e deshifroj dot persa kohe ti fshihesh pas ironive e batutave e filozofive qe po tu besh copy paste qendrojne ne cdo vend, ne cdo kohe e per cfaredo teme.

Shprehu qarte.

????

 

 skuptokam shqip.. po mir, thu:

"Prehet leshte ne paqe..po qe prehet ne paqe, eshte krejt tjeter gje" "Hmmm, te njejten gje kam degjuar qe thonin dhe per Enverin; te njejten gje thane dhe per Azemin, te njejten gje thane dhe per Arafatin, te njejten gje thone dhe familjaret e cdo krimineli!"

A ka noi rob tjeter ketu qe e kuptoka drejt shqipen e zotit? 

Zot, moralisht po e gjyko njesoj si Enverin dhe kriminelin e rendomte. Une ket e quj barazim.

Ps: Une nuk jam ju. Une jam une. Te dhash nje keshille qe e ke vet ne dore ta perdoresh ose jo. Pls kap freret e kalit..

Olsib,

Te lutem bej dicka per foton, keshtu sic eshte nuk qendron.

Nese eshte fotoja e personit, atehere c'kuptim ka ndryshimi i emrit te tij ne shkrim?

Nese nuk eshte fotoja e personit, atehere bej sic ben nje pjese e shtypit kur raportojne ngjarje te hidhura: vene nje shenim ne fund te fotos apo te shkrimit duke thene qe femija ne foto eshte model (pra eshte vene per te ilustruar shkrimin).

Eshte e paqarte nga shkrimi, pser vrau veten Joni.

Sepse e ndjeu veten "jo normal" sepse donte nje djale, sepse foli me dike (prinder, kusherinj, shoke) dhe e bene te ndihej "jonormal", sepse po e tallnin per preferencat e tij seksuale?

Shprehja "Joni nuk mundi të duronte më gjatë persekutimin e familjes dhe të shoqërisë për arsyen e vetme sepse ai ishte “ndryshe”.", nuk na tregon shume. Ishte ky persekutim i jetuar, apo i imagjinuar se c'mund ti ndodhte po te tregonte per preferencat e tij seksuale?

Ju lutem perpara se te shkruni, konsideroni qe kete blog mund ta lexojne edhe te aferm te ketij djali! smiley

 16 vjeç nuk quhet diçkaja femije por adoleshent (i ri ose e re). nje femije nuk e vret veten, sepse nuk eshte i ndergjegjshem, bile prandaj dhe e quajme femije. 

personalisht per nje te ri apo te re, nuk me vjen keq sepse jane pergjegjes per fatin e tyre. 

The legal definition of "child" generally refers to a minor, otherwise known as a person younger than the age of majority

In law, the term minor (also infant or infancy) is used to refer to a person who is under the age in which one legally assumes adulthood and is legally granted rights afforded to adults in society.

 

Ta kam bere copy paste nga wikipedia, por po te duash burime me te besueshme mbi percaktimin "femije" me thuaj

Ols, ate mund ta kete refuzuar edhe I dashuri (dhe un e pergezoj per kete) dhe kjo mund ta kete shtyre ne vetvrasje. /je qe e bejne mjaft te rinj ne moshen e tij. Te lutem nese ke ndonje ndoshi reale sille, por keto
Frynte era qe perjashta
Tundte perdet e mendafshta

Me duken pak si pavendm

Me një fjalë si i bie? Shoqëria, familja nuk e donin dhe e dashka Olsi më shumë. Problemi qëndron. Trajtimi është tejet gërricës dhe patetik. Jashtë mase patetik. Nuk do them hiqeni foton si shumë këtu, po them TURP për foton. Shumë turp.

Do te doja qe autori te dilte njehere lakuriq ne mes te tiranes dhe te shprehte dashuri njerezore per te gjithe, le te ishte i mire etj etj.

do ta bente dot?

un them se jo sepse bota ku jetojme ka disa rregulla dhe neve thjesht duhet ti respektojme, pra pse lakuriq nuk duhet dhe shoku-shokut tja fusim duhet?

atehere ose bota ti respektoje ligjet per te gjitha njesoj dhe pa anshmeri, ose te leje te lire te gjitha ligjet dhe te behet nje tosmollos, tja fusim kujt te na tekes edhe atyre te familjes se ska me rregulla.

pra pyetja shtrohet pse per disa gjera themi, ooooo sbehet kjo pune s'eshte e moralshme, kurse per te tjera themi, ai i shkreti ishte "ndryshe"?! pse e shfajesoni?

 

nejse hajde tja fusim njehere shoku shokut se nje jete kemi, pa te dale ku te dale?

Varet se c'koncepton ti me futje! Kupton? Se psh nqs ti koncepton me futje, tja fusesh cfar te dale para , ashtu sic e shpreh ne postimin tend, atehere, e ke keqkuptuar muhabetin, se asnje sberi avokatine e futjes ku ti vije robit permbare.

E ke kap persembrapthi kuptimin, behet fjale per njeres te rritur qe kan prirje te ndryshme seksuale nga shumica dhe qe kan te drejten te ushtrojne prirjet e tyre sebashku persa kohe jane konsensuale. Pra ligji nuk lejon njeri qe po ti teket te kap meshkuj ne rruge e tjua fus.

E nderuar Iris!

Personalisht nuk po hidhem pupthi kur flitet per gay.Mendimet e mija per gay and lesbians i kam thene edhe me pare.Te kete te drejta te shprehen dhe te mos gjykohen nga shoqeria.

Por kur vjen tek martesa jam kategorikisht kunder.Nese ju njeh martesen gay atehere do te dalin poligamistet dhe te thone perse te mos njihet martesa e tyre?Apo jo?Edhe ata sjallin si argument dashurine ne mes tyre dhe kane te drejte.Atehere le ta ligjerojme edhe kete martese midis 3 ose me shume njerezve.Prandaj po them qe me lejimin e martesave gay 3 shtetet e europes dhe 5 shtetet e SHBA vetem sa kane hapur kutine e Pandores.Duhet nje kufi ne cdo gje dhe per gay duhet te thuhet:Jemi dakort te keni te drejta bile dhe unione por JO MARTESE!Kaq duhet ta kuptojne edhe gayt se edhe ata duhet te bejne kompromise.

Sa per rastin qe kemi siper edhe me te vertet e dhimbshme dhe nuk jam dakort me komentet pa zemer te zotrulers.

Dhe eshte e vertete qe te drejtat FITOHEN DHE NUK DHUROHEN.Po keshtu ato nuk fitohen duke gjetur vrima tek ligjet ne fuqi sic ndodhi ne Massachusetts ,ku gjykata e legalizoi martesen gay vetem se ne kodin civil te ketij shteti ishte shkruar "bashkeshortet" duke nenkuptuar burri dhe gruaja,por gjykata me nje votim 4-3 vendosi qe bashkeshortet nenkupton edhe persona te te njetit seks duke bere te rrotullohet ne varr John Adams(presidenti i 2 i SHBA qe shkruajti kushtetuten e shtetit te Massachusetts).

Pra gjykatat jane hapi i fundit i levizjes gay( sic jane per cdo levizje) dhe jo i pari.Kujtojme qe edhe barazia e racave vertet u vendos nga gjykatat,por pas nje lufte dhe levizjeje ku u derdh edhe gjak.Keshtu qe edhe vendimet e gjykatave ishin unanime dhe jo si vendimet ne rastin e marteses gay te tipit 4-3,5-4 dhe justifikimet se John Adams ka nenkuptuar qe bashkeshortet mund te jene edhe dy burra apo gra,sepse edhe levizja me pas behet qesharake.

Cfare eshte martesa? Cili eshte ndryshimi ndermjet marteses dhe "unionit" qe permend?

nuk jam dakort me komentet pa zemer te zotrulers.

S'di si ta marr kete pohim.

Pse s'je dakort? Sepse ai ndryshe nga te gjithe ne i tha gjerat pa dorashka? Sepse nuk e zbukuroi komentin e vet me lajle e lule gjuhesore e nuk e fshehu diellin me shoshe?

E verteta eshte e hidhur, na pelqen apo jo, prape e vertete mbetet.

 Ne fakt Sol une i referohesha lakimit te fjales futje dhe jo argumenteve fetare apo shoqerore apo biologjike qe secili ka ne mendjen e tij, me te cilat mund ose jo te jem dakort meqe kam dhe une mendjen time.

 Mua me bezdis te flitet per gay kur ka kaq shume probleme shoqerore te rendesishme per te zgjidhur. Me bezdis se s'me intereson çfare ben secili me vullnet te lire dhe si i perdor organet e veta gjenitale per sa kohe s'i ben keq askujt. Me bezdis qe kur flitet per homoseksualet kaq shume e kaq keq, perveç atyre qe vrasin veten eshte dhe ana e kundert , qe kerkon te konfirmoje virilitetin e vete.

" Violenza di gruppo su una 17enne in un bar di Udine. Cinque giovanidi origine albanese, tra i quali due minorenni, sono indagati per il reato di violenza sessuale di gruppo.
Questi i fatti. Nella serata tra sabato 3 e domenica 4 ottobre un gruppo di giovani italiani, alcuni già alticci, si è dato appuntamento tra la piazza Patriarcato e via Manin. Uno dei ragazzi si è sentito male e la 17enne V.L. l’ha accompagnato al bagno di un bar di piazza Patriarcato. Il ragazzo le ha fatto delle avance, che sono state respinte. Ma i due hanno attirato l’attenzione di alcuni giovani di origine albanese, che si trovavano all’esterno del bar: hanno iniziato a toccare la ragazza nelle parti intime."

 Dy njerez qe jane te dashuruar qofte dhe te te njejtit seks une mund dhe t'ia shpjegoj femijes tim ne te ardhmen, po 5 qe perdhunojne nje 17 vjeçare jo.

p.s: mbase ti nuk shikon lidhjen, une e shikoj

Iris, e di si shpjegohet ne menyre deduktive ky argument qe ke sjelle?

Irisi: Nuk dua te flas per ceshtjen ne fjale! Thjesht nuk dua te flas. Po te me duhet te flas, do di vete si te flas e si tua shpjegoj femijeve te mi.

Kaq! Ky, nuk eshte argument. Kjo eshte thjesht strategji per te mos folur per Jonin dhe per te gjithe Jonet e Shqiperise.

Sepse, ai pasazhi qe ke derguar ne italisht, nuk ka lidhje me Jonin. Ai pasazh eshte nje lajm tjeter. Nje lajm qe ty dhe mua me shqeteson (e kisha lecuar sot qe ne mengjes). Nese nuk do te flasesh per Jonin, nuk besoj se eshte e nevojshme te flasesh per te. Thjesht mos i ngaterro ceshtjet.

Ti e ke dicka per tua thene femijeve te tu, ka disa te tjere qe nuk dine ctu thone femijeve per nje ceshtje si homoseksualizmi. Bota nuk rrotullohet detyrimisht rreth nje personi...

Te sugjeroj te artikulosh ne nje tekst te shkurter te gjithe shqetesimin dhe mendimet qe te kane ardhur pasi lexove ate lajmin ne italisht per ata shqiptaret dhe pastaj ta postosh te peshku ne ndonje seksion tjeter dhe ne te shprehim mendimin tone per te

 

  Meqe je lodhur te besh deduksione , po te pergjigjem pavaresisht se s'me pelqen te debatoj kur e kam thene njehere mendimin tim. S'e di pse te duhet te besh permbledhjen e asaj qe kam thene kur une s'kam folur me figura letrare , kam folur shume qarte, as i kam rene nga Kina per te thene ate qe mendoj.

  Po, une nuk kam deshire te flas per homoseksualet sepse s'me krijojne asnjelloj ndjesie: as per mire as per keq. Ca ka te çuditshme kjo? Ty mund te te duket strategji, pune per ty, mbase je mesuar te shikosh strategji nga te gjitha anet. Po u pergjigjesh te gjitheve per te thene e sterthene te njejtat gjera, qe nga ty i kemi lexuar shume here. Ndoshta ti mendon qe je i vetmi qe ke mjaftueshem informacion per te mbrojtur homoseksualet, ose ke me shume meshire( qe s'do ishte fjala e sakte per "compassione", s'e di si eshte ne shqip) ,ose je me i ndjeshem, une s'mund ta di se s'te njoh. Per mua problemet sociale kane tjeter renditje, per ty kane tjeter. Secili u jep drejtim energjive te veta ne ato qe i interesojne. Nese s'te ishte e qarte pse shkrova , ju pergjigja Sol, ndoshta duhet te çlirohesh ti nga emocionet kur lexon dhe te lexosh pergjigjet ne kontekstin ku jane shkruar.

p.s: kaq kisha une , boshti i rrotullimit spostohet kur ja vlen dhe me gjate s'ja vlen ne kete rast, se ketu gjithnje dikush ka ca pika mbi I per te vene, e mban gjithnje lapsin mprehur!

 

 

 

Po, une nuk kam deshire te flas per homoseksualet sepse s'me krijojne asnjelloj ndjesie: as per mire as per keq.

 

po merru me ndonje skalete tjeter sociale pra, cte detyron te rrish te kjo teme, qe edhe pse ske deshire te flasesh per te harxhon gjithe ate kohe e shkruan rreshta e rreshta kot me kot? Te kane vene gje ndonje automatik te koka, o shkruaj per kete teme, o ske per te fjetur gjume?

 

 

 

 

 

Ti po i ben me shume dem ceshtjes/fatkeqesise ne fjale, se fotoja. 

Reagimet emocionale ndaj fotos, jane normale. Shqetesimi i vertete nuk eshte imazhi i femijes ne foto (se mos demtohet jeta e atij femije ne foto, kushdo qofte ai), problemi i vertete eshte shkrimi ne vetvete dhe fati tragjik i Jonit - instiktivisht njerezit mendojne se nuk do ndihen me keq per Jonin, sikur te hiqej fotoja... Ndaj dhe instiktivisht mbrojne veten duke kerkuar te hiqet fotoja, jo femijen ne foto!

Do te mjaftonte nje fashe ne fytyre (une nuk do ta sugjeroja, se kjo evitonte kontaktin me syte...).

Ose nje shpjegim i dukshem qe thote se fotoja eshte ilustrative (ka disa webe qe lejojne te blesh foto ilustrative, ato vete e kane zgjidhur ceshtjet ligjore apo te drejten e perdorimit per pozimet e njerezve qe ofrojne imazhin e tyre per perdorime te kesaj natyre, si ky shkrim. Nese kjo foto eshte marre nga keto lloj burimesh te licensuara, atehere eshte ok. Mjafton qe te shkruhet: foto ilustrative). Ne rastet e femijeve, kam pershtypjen se keto lloj fotosh jane riprodhime ne kompjuter. Njesoj si personazhe imazhinare neper filma.

Keshtuqe, kontrolloni emocionin dhe mendoni per Jonin, njeriun e vertete, jo per foton

 

klajdi, une duke e kuptuar qe eshte thjesht imazh kompjuterik dhe duke u qetesuar sakaq se nuk behet fjale per nje fytyre femije te vertete, me doli nje problem tjeter shume i madh qe eshte: Kjo foto te hap barkun. Eshte lemerisht e shemtuar, brenda gjithe kitschit te vet me lotin qe i pikon dhe petlat e trendafilit. Prandaj sugjerova te gjendet, brenda mundesive nje foto estetikisht me dinjitoze, per syte e dynjase o klajdi.

Amen! Mu be dhe shkrimi i palexueshem kaq shume me bezdisi fotoja me patetizmin qe ndjell.

dmth, ti shqetesohesh per estetiken, jo per fatin e Jonit...

 

Protesta ime qendron ne nivelin ku imazhi behet korruptues... dmth ma korrupton mendimin qe pa filluar te lexoj. Kjo nuk perjashton faktin qe tema qe trajtohet e permbys menjehere kete korruptim te vockel se njerez me gjak jemi, jo me uje. Por ky imazh eshte i ngarkuar me kaq shume emocione te cilat futen ne konkurence me Jonin tone te vogel dhe nuk ndihmojne aspak per te percjellur ngjarjen ne nivele te ndryshme... perkundrazi ma perkufizojne perjetimin e kesaj fatkeqsie si te ishte nje telenovele. Nuk po them se kjo ndodhi (dua te ta bej kete te qarte) me mua por rreziku eshte i pranishem dhe fakti qe dhe te tjere ketu vune re te njejten gje bindem qe reagimin e paskam pas ne rregull. Fotoja jo vetem qe eshte e shemtuar (kitschy) ne vetvete por behet edhe me teper kur e ve si ilustrim per ne ndodhi qe nuk ka nevoj per ilustrime alla Hallmark (qe te hapin barkun).

 

Pastaj idealet e mia estetike nuk i hedh ne emer te kauzes... e nuk i ve ne sherbim te njera tjetres. Edhe mund te identifikohem me Jonin dhe homoseksualizmin por kjo nuk do te thote se ne emer te ketyre mund te pranoj art te keq apo ilustrime te banalizuara. Arti ose e bukura eshte vene ne sherbim te ceshtjeve sociale per te ndergjegjesuar dhe ne kete rast nje foto tjeter mund te imitonte disi kete efekt.

 

 

5*****

Arti ose e bukura eshte vene ne sherbim te ceshtjeve sociale per te ndergjegjesuar

Nje tjeter kunder "art for art's sake" (teme me vete)  smiley.

Mos u hidh aq shpejt... komenti me siper nuk merret aspak si mendim absolut se c'mendoj une per artin. U shpreha me kujdes kur thash "eshte vene" dhe jo "duhet vene." Fundja dhe arti "i shemtuar" mund te vlej per te ndergjegjesuar -- me qellim ose rastesisht- po kjo kartolina me siper nuk esht art e as nuk pretendon te jete e tille.

Ky problem me foto e ilustrime qe une them korruptojme eshte ngritur dhe here te tjera tek peshku kshq ka shume pak te bej me vete temen e homoseksualizmit. Ne me kujtohet mire nje nga keto foto ishte per Gerdecin ku me vend shume veta e kundershtuan.

English: these photos pander to the lowest common denominator or emotinal manipulation.

 

Dakort me ty persa i perket pavaresise artistike qe duhet te kemi te gjithe smiley

Shume keq qe nuk jane permbushur idealet estetike!!! Keq shume! Pafund keq! Se truri yne kupton cdo mistrecllek qe 60 komentues ketu bejne brenda 20 minutave, ama truri yne artistik nuk toleron dot te prishet ideali estetik!!!

Hiqeni ate foto aman, se ne kete pike eshte me mire te flasim per Jonin se per idealet estetike!

 

Po me habit o burr i dheut.... Jemi qenie qe jane ne gjendje te mbajne disa ideale dhe disa identitete te balancuara njeheresh. Kundershtimi ndaj fotos nuk me heq vemendjen nga trajtimi qe meriton tema. Gjerat shqyrtohen ne disa nivele qe nuk jane doemos kontradikuese. 

Me shume se kaq nuk di cte te them. Tipa si ti kam hasur me pare... ku vete identifikimi me nje group behet kaq i ngushte sa nuk lejoni mundesine qe identitete te tjera te perqafohen nese keto nuk jane ne sherbim te identitetit kryesor. Tani cte bej une... nuk zbraz timen te mbush tenden.

 

"Unë lutem që të gjithëve ne, Zoti të na dhurojë sa më shumë femijë. Uroj që ata të jetojnë gjatë e të lumtur. Uroj që ne të jemi të aftë për t’i degjuar, për t’i keshilluar e mbi të gjitha për t’i ndjerë. Ne nuk mund të bëjmë ndryshe përveçse t’i edukojmë sipas botkuptimeve tona, por ne nuk mundet e nuk duhet të harrojmë, për asnjë çast, se ata nuk jane objekte, por subjekte, delikate, të brishta, të mrekullueshme e unike. Të lira e të denja për ta gëzuar jetën e tyre ashtu siç gjykojnë se është më mirë për ta, pa i bërë dëm vetes e atyre që kanë përreth."

Nuk di cte shkruaje thjeshte me pelqeu qe te kopjoja kere fraze per te shprehur mendimin time

@ klajd, instiktet e njerit apo tjetrit jane thjesht spekullime, se ti nuk e di instiktin tim apo te tjetrit dhe vice verca.  Tani une dua te di ne me kane plas syte psh, sepse nuk me duket si person 16 vjec femija ne foto.  Kaq.  Shume e thjeshte.

Do kisha gjera te tjera per te thene konkretisht per temen, por jo pa u siguruar qe s'me kane plas syte.

"Unë lutem që të gjithëve ne, Zoti të na dhurojë sa më shumë femijë

Nga pikepamja ontologjike e kuvendimit, eshte kunderthenie pranimi i Zotit ne diskurs njekohesisht me mbeshtetjen e homoseksualizmit. Filozofikisht, keto jane perjashtuese per motive qe duken.

...varet dhe kujt besimi fetar ti po i referohesh... 

Do te mjaftonte nje fashe ne fytyre (une nuk do ta sugjeroja, se kjo evitonte kontaktin me syte...).

Ose nje shpjegim i dukshem qe thote se fotoja eshte ilustrative (ka disa webe qe lejojne te blesh foto ilustrative, ato vete e kane zgjidhur ceshtjet ligjore apo te drejten e perdorimit per pozimet e njerezve qe ofrojne imazhin e tyre per perdorime te kesaj natyre, si ky shkrim.

Ose nje ide tjeter 'gjeniale'; vere foton e atij cunit ne fjale ne moshen qe kishte kur vrau veten, me lejen e familjes, ose mos vere fare foto, sesa te vesh foton e nje femije 10 vjecar kur flet per nje adoleshent 16 vjecar, aq me keq me patetizma doreshkrimesh te stisura si kjo tek kjo teme, apo si kjo tek ajo e Berisha ik-jes.

Nje teme sado serioze, kur meremetohet me karagjozlleqe dhe patetizma, normal ka reagime te tilla.

Megjithate, shume nga ne qe kemi bere komente per foton kemi komentuar  gjithashtu per legjitimitetin e ceshtjes ne fjale.

Ti smund ta dish ne eshte 10 vjecar femija ne foto smiley ne fakt, ajo fytyre nuk perfaqeson imazhin e nje njeriu qe eshte lindur dhe rritur ne kete planet. Ai eshte nje produkt dizajni, nje ilustrim virtual femije

Nuk eshte fotografia ceshtja. Dhe nuk e ka fajin fotografia per ndjenjat e forta qe te shkakton shkrimi.

Adminet do duhet ta hiqnin foton nese publikimi i saj perbente shkelje te etikes dhe nese publikimi i saj demtonte jeten e ndonje njeriu konkret! Po persa kohe ai eshte imazh virtual, i krijuar ne "laborator" atehere ska asnje problem fotoja. Biles, bravo per botimin e saj!

 

You don't get it dude, do thosha ne anglisht, se ne shqip s'e di tamam nje shprehje qe shpreh habine per keto pordhefutjegrisallatosjet qe thua. smiley

Cdo njeri qe p.sh. do lexonte nje lajm "Sot vdiq filan pishmani, 75 vjec, varrimi behet neser ne oren 14" dhe ne ilustrim te ishte p.sh. fotoja e ketij kalamanit, bashke me tekstin dhe trendafilat ne fjale, dhe lotin dixhital, si thua ti do reagonin njerzit kur te lexonin ate lajm?

Dhe ca do te te thoshin kur ti ti shkoje nga mbrapa dhe ti akuzoje qe ata s'po merren me mesazhin po me ilustrimin e lajmit?

 

Po jo mo spo lexojme mandate vdekje ne shtyllen e lagjes!

Qe ta kuptosh ti ne gjuhen me te cilen mendon e jo shkruan: Ka nje shkrim, ka nje mesazh, ka nje histori te vertete, ka dhe nje indinjate te vertete e cila vjen nga shoku i personit me fat te keq ne shkrim.

Ai qe e ka bere kete shkrim, ka mundesi edhe te zgjedhe menyren se si do e ilustroje ate te peshku pa uje, jo te shtylla e lagjes (ndjese sinqerisht Olsib per keto fjale). Dhe Joni, sipas autorit, ka te njejten pafajesi dhe te njejten te drejte per te jetuar sic e ka dhe imazhi ilustrativ ne krye te shkrimit.

Kaq e kupton?

 

Po pra normal ai qe e shkruan, dhe Peshku, kane te drejte ta shkruajne si te duan dhe ta ilustrojme me ca foto te duan. Dhe njerzit kane te drejte te reagojne si te duan kur e lexojne. Liri demokraci, keshtu qe ti mos u habit apo hidh pupthi nga reagimet e njerzve per ilustrimin.

Nejse, se shume e zgjatem repliken, po meqe vertet s'po e kuptoje ku e kishim, apo beje sikur s'e kuptoje, se pse njerezit po merren kaq shume me foton dhe jo mesazhin. Ndaj ta dhashe ate shembullin me lart me njoftimin per vdekje, qe ka rendesi jo vetem lajmi, po dhe si e thua dhe me ca e ilustron, pra si e prezanton lajmin, apo objektin e diskutimit.

@ klajdi,

pa me jep nje arsye te sakte pse eshte mire fotoja aty? Cilit qellim i sherben?

Do te thote qe po qan femija per situaten e veshtire ne te cilen ndodhet, ky eshte vellai i vogel qe po qan per jonin, kaq vjec ishte Olsib dhe shoqeria qe e persekutonte Jonin?

Asnje qellim nuk ka. Perkundrazi e ben nje artikull te rendesishem tejet vulgar qe kerkon te luaje me manipulime te tilla. Ne vend qe te na vije keq neveritemi nga kjo foto e pavend ketu.

Ti thua qe prindi qe s'ka buke per femijet duhet te luftoje e jo te vrase veten. Nuk sherben kjo edhe per Jonin? Ti kerkon raste per prinder qe vrasin veten dhe ka shume te tilla ketu, ashtu sic ka edhe ne Shqiperi, si nje grua nga Kukesi qe jetonte ne Fier, me gjashte femije dhe me burre te paralizuar, e vrau veten sepse s'mund ti ushqente.

Nuk vlen te leme emocionet te  na erresojne logjiken me te cilen kerkojme te debatojme sepse perndryshe mbetemi ne vend numero. Ne nuk kuptojme shume nga historia pse e ka vrare veten, ndaj po hamendesojme me kot.

Ketu edhe ia vlen te diskutojme. Une do siha shume ok qe dikush te me jepte argumenta pse vret veten nje njeri. Ajo qe une besoj (info e fundit qe kam marre per kete mendim ka qene libri i Fuges Rrota e mundimit) eshte se qenia e njeriut, eshte nje qenie qe lufton, qe mund te gjeje forca edhe ne fund te germadhave kur vjen puna per te mbijetuar. Dhe ndaj them se kur dikush ka shume pune per te bere, sic eshte ne kete rast detyra per te siguruar jetesen, atehere gjeja e pare qe mendon eshte: ku do gjej ushqim per veten e per femijet, e jo: kur do vras veten!

Ndryshe eshte per nje 16 vjecar qe lufton me veten e tij per te kuptuar nese e ka gabim ai vete qe ndjen ato qe ndejn per meshkujt, apo e kane gabim gjithe te tjeret qe thone e bejne ate qe thone e bejne!?

Dilema te tilla ekzistenciale jane ato qe cojne ne vetvrasje! Sepse po te mendojme ate qe thua ti, ndoshta do binim ne gracken e te menduarit se veten e vrasin vetem te varferit apo ata qe skane buke! Qe seshte e vertete! Eshte e kunderta madje!

Keshtuqe, brenda ketyre dy fjalive me poshte qe sjell ti, nuk ka asnje lidhje:

Ti thua qe prindi qe s'ka buke per femijet duhet te luftoje e jo te vrase veten. Nuk sherben kjo edhe per Jonin?

E para sepse une nuk them qe prindi qe ska buke duhet te luftoje. Une them se jo duhet, por realisht ky lloj prindi lufton! Dhe kjo jo, nuk sherben edhe per Jonin. Joni kishte buke per te ngrene. Joni nuk kishte femije per te ushqyer. Joni nuk kishte me asnje vetebesim, e Joni ndihej i frikesuar, Joni ndihej i paafte per te pranuar veten, ose Joni ishte i paafte per te gjetur veten e tij ne kete shoqeri. Dmth, Joni mund te kishte nje pafundesi dilemash, te tjera ama, qe po, ia vlen te diskutohen - ashtu si dhe dilemat e kujtdo tjeter qe detyrohet te vrase veten apo qe nuk gjen mjaftueshem forca per ta ndaluar vetevrasjen.

 

 

 

 Do te thote qe po qan femija per situaten e veshtire ne te cilen ndodhet, ky eshte vellai i vogel qe po qan per jonin, kaq vjec ishte Olsib dhe shoqeria qe e persekutonte Jonin?

ai ilustrimi perligj shkrimin. olsi e trajton ne fakt ne kete pikeveshtrim temen e homoseksualitetit. ai ben pergjegjes per vdekjen e nje te pafajshmi (prandaj dhe prefereron ta quaj FEMIJE, megjithese ai nuk eshte i tille) shoqerine mashkullore tipike shqiptare.

problemi eshte se per veten e tij dhe te shokeve te te njejtit botekuptim, si psh Klajdi, etj, ka paragjykime. ilustrimi qe kane vene i pergjenjeshtron tek kjo pike. sepse ai ilustrim demode i pergjigjet me shume nje bote mashkullore, sesa nje bote homoseksuale.

pikerisht nga kjo, ilustrimin tim klajdi shpejtoi ta denonte. kur ne fakt duhet ta perkrahe po te mos kete PARAGJYKIME. e pra jo edhe ai eshte si maçot e tjere, vetem se ben gjasme si me i mire. 

Ne Suedi, do denoheshe nese ne nje shkrim te tille, vendos per ilustrim nje foto te tille. Do denoheshe si per pedofili. Eshte njesoj si te botosh nje tregiom erotik dhe ta ilustrosh me foton e nje vogelushje 10 - 12 vjecare. Se si e lidhin keta gjykatesit e ketushem nuk e di, ama e lidhin. Dhe, nuk behet fjale per nej vend ku "gay" nuk kane te drejta, - jo kane madje nje sosh eshte edhe minister. Por, askush ketu nuk guxon qe ne menyre kaq te peshtire, te perdore vdekjen (sic) ose foto te manipuluara per te mallengjyer kedoqofte. Pavarsisht se shkrimi ne menyren si serviret, ngjall me shume neveri sesa keqardhje. Si duket, kjo fushate "prohomo" e filluar ne disa media dhe sidomos e trumbetuar tek Peshku, nga "@Klajdi", ka per qellim thithjen e fondeve per "te drejtat e grupeve te persekutuara". Si ide biznesi, jo e keqe, vetem se bie ere.

Pavarsisht se shkrimi ne menyren si serviret, ngjall me shume neveri sesa keqardhje. Si duket, kjo fushate "prohomo" e filluar ne disa media dhe sidomos e trumbetuar tek Peshku, nga "@Klajdi", ka per qellim thithjen e fondeve per "te drejtat e grupeve te persekutuara". Si ide biznesi, jo e keqe, vetem se bie ere.

Mbase. Ka disa dite qe ka lajme nga 'fronte' te ndryshme per kete ne Shqiperi. Peshku shpesh here, kur me qellim e kur per pasoje (nga fluski i madh i lajmeve) behet fronti i internetit te ketyre levizjeve/lajmeve. Ndonjehere e ben kete me dinjitet, ndonjehere me foto patetike si kjo.

Dhe pikerisht kjo s'me pelqen dhe mua, kjo qe ne anglisht quhet in your face, qe disa tipa mundohen te promovojne nje kauze (si kjo e te drejtave te homoseksualeve p.sh.) me menyra qe se paku lene shume per te deshiruar, se shumti ta shpifin, se kane nje fare imponimi dhe mungese te theksuar sinqeriteti, apo dhe serioziteti, ne perqasje. Te njejtin koment kisha tek tema per promovimin e filmit Milk nga ambasadori amerikan. Promovo te drejtat e homoseksualeve dite nate, po mos detyro njerzit te shikojne skena pornografike midis dy homove, aq me teper ne Shqiperi!

Ketu ne Amerike jane ca tipa anti-abortit qe bejne te tilla gjera. P.sh. nje dite shikoj duke ecur rruges ca nga keta tipat para nje universiteti, me pankarta te medha ne duar qe ishin foto (te dixhitalizuara me gjasa) qe tregonin embrione njerezish te shformuara nga veglat qe perdoren per abortin, koka te shtypura etj, po foto tamam horror. Te ishte universitety qe kisha shkuar vete do ti kisha kapur me shkelma, per zotin, ata dhe te drejtat e tyre per te protestuar. Nejse, i bera ca llafe dhe ika. Ca leshin mundohen ti bejne njerzit te ndihen fajtore dhe njekohesisht ti tronditen me gjera te tilla per te promovuar dicka, ne kete rast mbrojtjen e jetes?

Me shume i prishen pune kauzes sesa ndihmojne. Dhe ne kete rast fotoja, po dhe replikat e Klajdit, pikerisht i prishen me shume pune kesaj kauze, sic tha dhe Monda. Keto lloj persiatjesh dhe reagimesh vetem se perforcojne stereotipe negative per homot dhe ata qe paraqesin kauzat e tyre.

Nqs qellimi i ketij artikulli ishte thjesht nje qitje dufi, atehere great success, si c'thote Borat. Nese qellimi ishte dicka tjeter, deshtoi.

Te njejtin koment kisha tek tema per promovimin e filmit Milk nga ambasadori amerikan. Promovo te drejtat e homoseksualeve dite nate, po mos detyro njerzit te shikojne skena pornografike midis dy homove

 

Directed by Gus Van Sant and written by Dustin Lance Black, the film stars Sean Penn as Milk and Josh Brolin as Dan White. Ultimately, it received eight Academy Award nominations, including Best Picture, winning two for Best Actor in a Leading Role for Penn and Best Original Screenplay for Black.

Harvey Bernard Milk (May 22, 1930 – November 27, 1978) was an American politician and the first openly gay man to be elected to public office in California, as a member of the San Francisco Board of Supervisors.

Milk was posthumously awarded the Presidential Medal of Freedom by President Barack Obama on August 12, 2009.

 

 

 

 

Patetike, sinqerisht! Ata nga PPU qe e kane vene ne balllinen e blogut kane marre pergjegjesi te madhe, gjithmone per ate cfare eshte ppu dhe per lexuesit e tij. Kjo eshte agresion kunder atyre qe nuk ndajne te njejtin mendim per homoseksualizmin. Pasi ne kete rast cdo debat - dhe kur ka debat ka edhe levizje te shoqerise - eshte i vdekur. Kur vihet me nje histori te tille qe gjithcka ka te beje me aktin e vetvrasjes se nje adoleshenti, cfaredo qe te kete qene shkaku, ketu nuk mund te argumentosh apo debatosh me teper. Ne Shqiperi ka vetvrasje me shtysa apo shkaqe nga me te ndryshmet: dy motra vetvriten se dashuronin te njejtin djale, nje tjeter pse e ka lene i dashuri, nje grua se keqtrajtohej nga burri etj., pse nuk afishohen ne kete menyre edhe ato? Mos valle jeta e tyre eshte me pak e vlefshme se e nje adoleshenti gay te supozuar?

Kjo eshte (keq)perdorim i nje akti te rende per te kriminalizuar te gjithe ata qe kane mendim ndryshe per homoseksualizmin.

E dini ju more syleshe se si kane ecuar edhe shoqerite ne perendim ne shikimin e kesaj gjeje? Ka qene rruge e veshtire dhe e lidhur me progresin ne teresi te shoqerise, duke filluar me artin etj. dhe jo ne kete menyre nekrofilike.

bo cer makabriteti vendosja e fotos se femijes me ate tekstin mu ne balle te PPU smiley

ke parasysh moden e re te varreve ne shqiperi.

nji ashtu , si gur varri absurd duket...

 e tmerrshme vallai, po bohet PPU si gazeta shqiptare me moton "shit me cdo lloj titulli dhe ilustrimi"

ke parasysh moden e re te varreve ne shqiperi.

Ho i' here!

se nuk eshte muhabet per tu bo megjithate ,

vallai ka dale nje zakon qe une se pelqej hic, qe pervecse te gjitha fotot mbi varre jane te manipulume me photoshop, te ngjyrosura dhe robve ju vishen kostume qe si kane patur kurre, ka varre qe punohen me statuja persiper, me foto te sajuara ne menyre absurde me lule, gdhendje, dedikime, me pellumbta mermeri, me rrethime me kangjella, catija, shpija, mire qe skane ngrit nai pallat aty.

Nuk di, se hyj ne gjynah, se cdokujt i dhimbset robi i vet, por sbesoj se veprat e artit mbi varre, qe ngjajne me ato panoramat fallco qe varnim dikur neper dhoma gjumi, jua bojne me te lehte dhimbjen. Plus krijojne nje atmosfere te pakendshme. Nuk di mer aman, nuk i kane pas thone kot : Gur Varri.

Pra nje shenje , aman.......

nuk di nuk di, por kjo moda e varreve dhe e lapidareve buze rrugeve ku kane bo rahmetlinjte aksidente nuk me duket normale.

zoti me falte

well... une e kam kalu ate faze para nja 2-3 vjetesh, berjen e varrit te prinderve them; e di si eshte puna? nuk di cfare te besh me shume me shpreh nderimin per ta. Ata te mite (RAHMET!!) jane te ato te kombinatit. Po ecja mes varreve per te marre nje ide, cfare mermeri, cfare modeli... pashe ato ekzotikat qe thote bedrija, kangjella, shtepiza te vogla... nuk them se pata zili per tjetrin, por se si me erdh... nuk di... as konkurrence te kuptohemi... dhe nuk ishte as pune paresh tek e fundit fare. Kur duke ec, hasa dhe pashe varret e ca emrave te medhenj te kultures shqiptare, po te medhenj fare e! kupola... te cilet kishin nje varr te thjeshte, vetem emrin, vitet dhe aq.... Aty pastaj u binda me be dicka mesatare. Dhe ashtu e bera.

Emo, te kuptoj shume mire. Fundja varesh nga shume gjera kur vjen puna tek njerezit e tu, nga mentaliteti i te tjereve, qe nga vete prinderit deri tek motrat e vellezerit, fisi, shoqeria, etj. Nuk del dot nga trendi komplet, se s'do gjesh rastin e varrimit per ti treguar botes e familjes sa gabim jane.

Por ne thelb jam dakort me Tushen. Ne shqipot, te gjithe xhanem, po ne mbase dicka me shume, bejme shume gjera per tu dukur, per show. P.sh. varrimet, vajtimet sidomos, po dhe mbajtja e zize ne rrobat e grave. Eshte komplet show, hipokrizi, po dhe persiatje e gabuar per tu perballur me nje dhimbje aq te madhe sa c'eshte vdekja e njeriut te afert. A thua se po vajtove si ne teater apo po u veshe si kukuvajke per muaj apo vite me rradhe kjo gje do e ndihmoje te vdekurin, apo te gjallin per te perballuar dhimbjen.

Ato lapidaret anes rruges njehere jane skandaloze fare; shpresoj qe shteti mos ti lejoje te ndertojne me, dhe mundesisht ti prishe dhe ata qe jane. Ca kuptimi ka, ca perjeton/perjeteson familja me nje lapidar anes rruges, vdekjen, aksidentin, traumen qe pesuan kur ju vra antari i familjes? Ca te drejte ka familja te ndertoje lapidare ne rruge? Mire familja e tyre, po ne rrugetaret e tjere, mijera njerez qe kalojne ne rruge, pse duhet te jetojne ate traume dhe ata? Imagjinojme dot ca do behej sikur ne cdo autostrade te Amerikes, apo vendeve te tjera, te kishte lapidare vdekjesh ne rruge?

Shtepi fare ju ndertojne. Aty mund te gjej strehim fare mire nje homeless, jane te bollshme si hapesire dhe te ngrohta, nuk hyn era. Te tmerrojne kur i sheh. Varret duhet te jene modeste, nje gur per shenje dhe kaq mjafton. Cfare kujtojne se bejne ne sherbim te te dashurit te tyre te vdekur qe ndertojne mbi varrin e tij/saj ato gjera? Te vdekurit nuk i sherben per asgje. Te gjallet per nderim dhe per ta bere te dallueshem mjafton ta bejne me nje pllake. Kjo eshte dhe e keqe se nxit forma idhujtarie, sidomos lapidaret anes rrugeve etj. Kam pare ne nje emision qe diku ne nje vend te Amerikes Latine ishte vrare me arme zjarri nje hajdut, vrases dhe grabites dhe aty ku u vra i ndertuan nje si pune pllake perkujtimore dhe njerezit kishin filluar ta mbanin si shenjt te lagjes. Luteshin dhe dhuronin gjera aty te vendi dhe varri i tij.

klajd,

eshte thjesht koincidence rritja e frekuences se trajtimit te kesaj teme apo rend dite?

Sa per ilustrimi grafik besoj se ska ngel gjo per tu thene.

Ilustrimin grafik autori e sqaron me poshte. Une personalisht do doja te shikoja aty Jonin, jo nje ilustrim. Gjithe mendimet e mia per ilustrimin i kisha sidomos kur ketu u tentua qe ilustrimi te lidhej me gjykatat, me etiken, etj etj. Asgje qe ka lidhje me gjykaten apo etiken nuk shkel ky ilustrim. Ilustrimi percjell nje mesazh dhe percjell mesazhin e autorit te shkrimit. Keshtuqe dakort jam, ska ngel gje per tu thene per kete.

Ate pyetjen e pare ti mire ben qe ma ben mua, po ne c'cilesi duhet te pergjigjem? Une vete kam bere dy shkrime te gjata per kete ceshtje, e cila ne te vertete eshte hapur nga Berisha, dhe nuk eshte hapur se berishes i behet vone per kete ceshtje, po eshte hapur per motive qe ai i di (ose the speaker smiley )

Po e rendesishme eshte qe dje, BE ka publikuar raport progresin e Shqiperise dhe ne nje kapitull te vecante verente, mes gjithe gjerave te tjera qe ne duhet te bejme ne menyre qe te ecim perpara ne BE, edhe faktin qe: "Ne Shqiperi homoseksualet trajtohen mbi baza paragjykimi dhe diskriminohen".

Keshtuqe, nese nuk eshte, cte keqe ka te behet ceshtje dite e te jete ne rendin e gjerave qe ne duhet te diskutojme e ti zgjidhim? Aq me teper qe jemi kaq vone?

 

 

 shpjet e shkurt o klajd,

Ai raporti i BE duhet te jete ne menyre strikte nje pasqyre e situates ligjore ne vend. Me sa di une homoseksualet ne Shqiperi nuk trajtohen me keq ligjerisht se ne asnje vend tjeter te Evropes. Prandaj dhe kjo "Ne Shqiperi homoseksualet trajtohen mbi baza paragjykimi dhe diskriminohen" nuk besoj se duhet te kishte vend ne ate raport.. Po jemi mesu ne, cer nuk pertypim.

Noi gjo tjeter nga ana juaj apo ishte thjesht kjo shkendija e BEut qe ju ndezi?

 

 

 

Nuk trajtohen me keq ligjerisht se ne asnje vend tjeter te Europes? E ditke gabim. Ligjerisht, Shqiperia ishte vendi i fundit ne Europe qe e depenalizoi homoseksualizmin: fiks ne 1995, dmth deri ne vitin 1995, nese dy meshkuj, apo nese dy femra do te ishin bashke atehere shkonin ne burg.

Shqiperia eshte i vetmi vend ne Europe qe nuk ka nje ligj kunder diskriminimit. Se fundi, po diskutohet nje ligj, i njejti ligj qe Berisha perdori per te bere show, por qe mire e beri sepse fale atij ligji njerezit ketu po diskutojne.

Dmth, imagjino: ketu po diskutohet vetem tani per kete gje.

Dhe meqe duket se ideja e pergjithshme eshte qe nuk ka kauze te tille: mendohe dy here, pse nuk ka kauze? Sepse ketu diskriminimi eshte aq i forte sa njerezit nuk guxojne qofte edhe te debatojne, qofte edhe te flasin per kete ceshtje. Dhe cfare ndodh? Ndodh qe njerezit thone: nuk eshte issue kjo gje ketu.

lexo komentet te peshku, shif cfare fobie e cfare injorance ka mes njerezve. Mes shumices derrmuese. Dhe shif si shumica derrmuese jane te tille diskriminues edhe pse jetojne jashte Shqiperise. Pse? Sepse eshte nje kulture qe nuk ka preferuar te perballet, qofte edhe me dhune me kete ceshtje.

Eshte nje kulture me ashike e me dylbere, qe i ka pranuar gjithmone, por i ka pranuar ne nje forme underground, ne nje forme jo me dinjitet po ne nje forme diskriminuese. Nje shoqeri qe ka preferuar qe naten te beje qejf pa fol fare, e diten te beje sikur nuk ekziston. Kjo eshte shoqeria shqiptare e keta jane shqiptaret qe bertasin e madje terrorizohen deri ne amerike e thone: jo jo jo, mos u merrni me kete ceshtje.

P.S. edhe shprehjet e shprehite popullore jane te mbushura me eros homoseksualizmi (apo me perfytyrime homoseksuale) - e pabesueshme se si te gjithe meshkujt sot edhe ata qe hiqen me meshkuj, po tua numerosh batutat trecerekun e kane me "bythqilleqe": te q... ne b..., ik ore b..q..., etj etj

Kjo eshte nje qasje e mire dhe me racionale.Pra ne se deri tani ne 90% te komenteve ke kerkuar te imponohesh, te alarmohesh per pandjeshmerine e te tjereve,tani ke shtene ne pune arsyetimin dhe argumentat.

Problemin autori e ka shtruar ne nje plan sentimental duke manipuluar me ndjenjat (shto dhe foton ketu}.Qasja e dyte e gabuar eshte penalizimi ose kriminalizimi shoqerise.Ketu krijohet nje keqkuptim.Duket sikur homoseksualizmi eshte zbulimi i nje realiteti normal dhe shoqeria qorre, e verber, diskriminuese nuk po e pranon.Ketu ndalu beg se ke hendek. Zbrit pak nga kali i betejes'_te drejtat=kjo arritje  e shoqerise moderne e cila duke u cuar ne ekstrem po behet rrenimi i saj, dhe shpjego perse shoqeria i kunderqendron, analizo pak moralin, mentalitetin, shoqerine tradicionale te mbyllur e cila dylberet dhe b..tundurit i ka perqeshur, menjanuar, percmuar, pikerisht ne emer te nje morali te shenjte, shekullor,tradicional. Tani ti dhe djemkat e tjere miq te shoqerise se hapur  si pretendoni ta ndryshoni kete realitet? Duke kriminalizuar shoqerine? Une them jo, Se pari duke e kulturuar shoqerine, duke e ndricuar ate per konceptet e lirise , tolerances, barazise ne diversitet etj. Keto ceshtja e ketyre pallave nuk zgjidhet me palle, dmth me imponim, as me kercitje te nofullave kur te tjeret hedhin argumentat e tyre dhe mbrojne pozicionet.

Edhe ne bote ka nje debat dhe diskutim te madh per kete ceshtje. Deri para do kohesh homoseksualizmi pranohej si devijance dhe sjellje patologjike tani po merr statusin e nje te drejte. Ylberi nuk kalohet kaq lehte .

salut

O OlsiB! A mos je gje ElsaB ti, dhe po na lodh kot?

Pershendetje njerez,

Ju falenderoj qe e keni lexuar shkrimin dhe qe po e komentoni.

Une jam pak i lodhur, me teper se nga udhetimi, nga ato punet e takimet qe cuditerisht mbeten gjithmone per ne ditet e fundit, keshtu qe te me falni nese nuk i pergjigjem dot te gjitha pyetjeve.

Do te doja te jepja vetem nje sqarim te shkurter per foton sepse me kapi syri qe eshte diskutuar per kete.

 

Atehere fotoja eshte versioni i dyte qe une zgjodha per te ilustruar shkrimin. Versioni i pare ishte me nje djale ne moshen e adoleshences.

Pse zgjodha versionin e dyte?!

Sepse une e mbaj mend Jonin ne ate moshe qe e shikoni aty!

Kur nje prindi, nje motre, nje vellai, i vdes njeriu i dashur, njerezit nuk shkojne e te pyesin se "Perse zgjodhet ate portret per ta kujtuar, dhe jo nje tjeter?"

Secili prej nesh i mban mend personat ne menyra te ndryshme. Une Jonin e mbaj mend te tille.

Nqs. ju ka provokuar... aq me mire! Sepse ky artikull eshte ketu jo vetem per te denoncuar dhe per te informuar, por edhe per te provokuar.

 

Tung

 

Puna eshte se je perpjekur te manipulosh, pavaresisht ke te drejte apo jo. Mnjf je perpjekur te gjesh budallenj, sepse te duket vetja i zgjuar.

 

Ols.

Kete artikull ta lexojne fare fisi, sepse shoqeria eshte e mbete kjo qe eshte edhe pas 100 viteve, nuk ndryshon mendim.

Shoqeria e jone, i shikon me nje inderefendizem ironik, po jo se eshte shoqeri vulgare, talebane.

Ky femije i rritur, ka vrare veten me shume nga turpi i fisit se i shoqeris.

Ate lufte per civilizim, dije, e pasuri, ne nuk e kemi te shtruar ne shoqeri, po ne fis, ne te njohur, ne nje rreth te ngushte shoqeror.

Edhe me venien e ligjit, edhe me prekshmerin e shoqeris, homoseksualizmi mbete nje ndryshim abstrak, per si eshte krijuar jeta shoqerore.

Perher do jete nje menyre jete e papranueshme nga shumica.

Nuk besoj se ke degjuar qe ne Holland, Suedi, nenat thojne " sa e lumtur jam qe djali ka gjet burre".

Kjo qe ke sjell eshte me teper nje tmerr per homoseksualet, sikur thote ; shikoni se si perfundoni, si ky djaloshi me emer Jon"

olsi, ne na vjen shume keq per Jonin qe ka vrare veten, do na vinte sinqerisht po kaq shume keq cilado te ishte arsyeja qe dikush vriste veten. Po perdorimi i nje fotoje me femije, me ate fare dedikimi eshte seriozisht jo vetem patetike dhe qe te sjell zorret ne gryke sic thone edhe shume peshq me lart, po dhe keqperdorim i lirise qe te kane dhene adminet e pavemendshem te peshkut 

 Ok, foton s'po e ze ne goje, eshte sterkonsumuar. Shkrimi eshte prekes, sepse ka te beje me nje jete, megjithese nuk dihet se pse ka mberritur Joni deri ne ate pike. Per mendimin tim, familja eshte baza kryesore qe te jep mbeshtetjen e duhur ose te jep duart. Nese pas vetes ke prinder qe e kuptojne situaten dhe gjendjen tende, gjerat mund te jene me te lehta per t'u perballuar. Por kur ke kunder dhe ata njerez te cilet duhet te te mbrojne, atehere gjendja eshte vertet e veshtire. Kesaj i shtohet dhe gjendja e pergjithshme e turbulluar e moshes se adoleshences, ku dhe pa qene "ndryshe", ka boll telashe dhe probleme ekzistenciale. 

Megjithate, une kam dhe nje problem tjeter. Personat, qe perdoren nga media, shtypi etj. per te treguar homoseksualet jane shume, po shume qenie te uleta. Neper emisione dalin vetem ca surrogato njerezore, qe nuk nderojne njeriun, jo me homoseksualet. Vete ata nuk kane zgjedhur perfaqesuesit e tyre te denje per te mbrojtur kauzen e tyre. Me anxhela e Co, me vjen keq, nuk fitohet respekti,  nuk ngre dinjitetin e askujt. 

Ne fakt kjo histori eshte edhe e dyshimte. Nje djale 16 vjecar, qe seksualisht duhet te jete pjekur jo me heret se kur ka qene 13-14 vjec, ne moshen e vetvrasjes duhet te kete qene ne dileme edhe vete nese eshte gay apo jo. Ne kete moshe i jepet fund cdo gjeje edhe per arsye te tjera, prandaj duhet shikuar me dyshim kjo gje. Nje vajze vetvritet ngaqe kishte ngelur ne te gjitha provimet e vitit te pare te shkolles se larte, e te tjera raste me shkaqe te cudishme per ne te tjeret. Me e pakta qe mund te ishte bere per kete adoleshent do te kishte qene nje keshillim me nje psikolog, qe te sqarohej edhe me veten.

Ky shkrim eshte nga ato agresionet qe behen me gjera te renda per t'i dhene te drejte vetes dhe te mbyllur debatin. Sic i permendi me siper Xhibi ato grupet anti-abort qe po te vizitosh websitet e tyre shokohesh nga fotot e embrioneve qe sheh.

Dhe duhet thene qe kjo pune ka para te madhe. Prandaj parazitet e shoqatave, te mbetur pa kauza tani tentojne ta bejne kaq keq gjendjen e ketij grupimi ne Shqiperi qe te sigurojne financime medemek po mbrojme kete grup.

Po te merreshim me historine ne fakt, prindi qe ka lene pistoleten me fisheke ne nje vend qe e di shtepia dhe katandia, ketij prindi dmth i do gjetur vendi.  Por sic vajten keto pune, edhe kjo teme me vete ...

Nqs. ju ka provokuar... aq me mire! Sepse ky artikull eshte ketu jo vetem per te denoncuar dhe per te informuar, por edhe per te provokuar.

Dmth gjithe kjo mesele eshte bere "pa kastile"?  Nuk ka nevoje per "provokim" o ols, se ne shoqerine shqiptare vete tema qe do trajtohej (po te mos ishte per foton) eshte "provokim" me vete, qe ky eshte dhe thelbi ne fakt qe do te trajtosh ti.  Sic i thashe dhe klajdit me lart, po i beni dem kauzes me keto. 

Tung

Provokimi per drejtshkrimin e shqipes eshte ne nje teme tjeter smiley.

PS: Komplet jashte teme por e kam shume fobi fjalen "tung". 

Vertet, kur klikova tek ky shkrimi"Joni duhet te jetonte" dhe kur pashe nje foto femije ku shkruhej:

"Te vrane sepse ishim te shqetsuar per ty,te afermit dhe shoqeria!!!",mendova se dicka e rende paska ndodhur tragjike,apo jo,kur shikon edhe disa petale zemrash te kuqe!

Do ta kene qelluar,do ta kene vrare,do ta kene shtypur me makine,do te jete mbytur diku ne uje te shkretin....por historia fillon ndryshe me vete vrasje,dhe per nje djale te rritur pak a shume adoleshent!Perseri femije quhet!Eshte tragjike gjithashtu,por as qe perputhet me impresionin e pare kur shikon fotografine!!.... dhe ska lidhje fare edhe me provokimin,as edhe informacionin,as edhe me denoncimin si ceshtje, qe do te pasqyroje Olsi,kur ai shprehet perse e vendosi ate!

Fotografia e ben shume konfuz shkrimin dhe lexuesin,keshtu qe Olsi mund te kete te drejte per ate qe shqetsohet por nuk ka te drejte ta bej lemsh shkrimin dhe lexuesin me karremin e fotografise!!Ky eshte mashtrim!

bo cer makabriteti vendosja e fotos se femijes me ate tekstin mu ne balle te PPU Sad

 

Makabriteti i vertete, eshte qe te kesh syte e te jesh i verber!

Dhe me kete te pergjigjem ty edhe shume te tjereve!

 

 

Turp me thon, po une tani e lexova temen.

Kam nje nje predispozite negative ndaj qasjeve qe bazohen ne "emotional appeal". Jo vetem per ket rast. Ne ane personale fare, kam nje neveri qe nuk mund ta mposht edhe me dash per homoseksualitetin - dhe e pranoj, ai i meshkujve me kall krupen vecanerisht. 

Sidoqofte jam me paradigmen "live and let live". Ca menoj une personalisht dhe ca mi peshtjellon mu zorret e barkut eshte vec e drejta dhe problemi im. S'i imponohem askujt.

Njerzve te kti djalit qe ka vra veten ngushellime per njeriun dhe shume me gjere se kaq, ngushellime per "vakine" ne total qe iu ra rrisku me majt. S'ke c'bo - Zot mbaje larg te keqen!

Ah qi spo e gjej nje pikture punim me vaj qe kam pa te shpija e nje koleksionisti antikash, se do ishte vertet llagar per kete subjekt. Ai punim vertet me ka sekelldis shume kur e kam pa te varur ne mur ne krye te oxhakut. Subjekti: portrait i nje djali te ri (early teens) i veshur me nje 'velvet robe de chambre'. Djali dukej hem mashkull hem femer, hem njeri hem engjell.

Kush e ka pa le te ma thote autorin se ka 2 ore qe s'po e kujtoj dot. 

Nje kontribut te fundit ne kontekstin e shkrimit...

Keshilloj te gjithe ata njerez qe jane te interesuar pas kesaj teme qe te shohin filmin "Prayers for Bobby"! Historia e ketij filmi eshte shume e ngjashme me historine e Jonit dhe me historine e shume adoleshenteve homoseksuale te tjere.

http://www.youtube.com/watch?v=gU-1ho0c9Ik

 

Sinqerisht, respektoj ata qe e mendojne ndryshe nga mua mbi kete teme, por ajo qe personalisht me intereson nuk eshte kjo! Ajo qe me intereson eshte se do te ishte me te vertete shume pozitive sikur te pakten edhe nje jete njeriu te shpetohej fale ketij shkrimi.

Une aktualisht u fokusova tek kjo problematike sepse kisha shembullin konkret perpara meje. Jam i ndergjegjshem se mijra njerez vdesin edhe per shkaqe te tjera, sot ne bote. Une ja u le vendin personave te tjere, peshkatareve te tjere, qe te flasin dhe te ngrene zerin edhe per keto viktima...

Cdonjeri prej nesh nuk mund t'i kujtoje qe te gjthe, por mbase qe te gjithe bashke mund te ndihmojme qe ata te kujtohen.

E rrezikshme eshte sesi nje shoqeri si kjo e jona e gjen veten te rreshtuar ne format kaq te sigurte perballe dhunes ndaj me te dobtit. Ska rendesi nese ky eshte Gay apo shtrese tjeter e shoqerise. Me te njejtin patos behen estetikisht korrekt antaret e ketij blogu, sa here duan te shmangin pergjegjesite qe gjen cdo shoqeri perballe vetes, pa harruar te distancohen nga grupi i dobet. Presioni shoqeror shtohet dhe nga frika qe kane nje pjese e mire e komentuesve se duke mos qene mjaftueshem te dhunshem(mendojne ata) ne spektiklin e maskrimit, mund te degdisen tek grupi per tu sulmuar. Cfare argument leshi shton pyetja qe i behet postuesit nese eshte gay. Duke bere kete postim ka treguar aq kurajo sa te kuptohet se nese do te donte dhe per veten e tij do ta deklaronte. Nderkohe burreria e ca tipave me siper sduhet te vihet ne dyshim, se pastaj te raskapisin me komente. Veriori e ka nda mendjen me tregu se ka nder tek dejet e veta? Kjo po qe eshte patetike. Pse s hapet neser nje rubrike me kujtime ish dashnoresh. Pisk muhabeti aty, se sdo dalin te gjithe Roko Sigrfredismiley

Argumenti qe ne bote ka shume halle dhe si vjen radha ketij postimi me duket totalisht deficent. E terheq vetem nese ne postime kemi Supermenin qe po i zgjidh punet, dhe si nderhyjme dot tek axhendasmiley

E lexova dhe une ne menyre shume te rastesishme, por u ndjeva keq qe nje njeri mund te vet-vritet se shoqeria i ka veshet me tape....

 

 

Klajdi.

Nuk me intereson as mua, as argumentit, se cfare ben shoku jone i perbashket, se cfare shkolle ka mbaruar ai, se te cili emision del, dhe se me cfare e ngjyen buken ne mengjes. Ky deshtim logjik quhet argumentum ad hominem, dhe eshte nje deshtim qe shpesh e bejne ata qe mendojne se gjithcka qe ndjehet eshte e drejte!

Nejse!

Diskutohet e drejta per te qene homoseksual. Kjo me ben te kuptoj qe shoqeria vendoska barriera per ata qe duan te jene homoseksuale (pra ndryshe). Dhe ti keto barriera (ne emer te zhvillimit shoqeror, progresit dhe drejtesise sociale) kerkon t'i rrezosh. Sepse per ty minoranca duhet te kete te drejta. Por ne momentin qe ti sulmon tjetrin bazuar mbi fobite e veta, marken e shampos qe perdor, apo sharjen e tij te preferuar, sapo behesh represiv. Pra nese ti kerkon te jesh i lire qe te jesh homoseksual, atehere prano dhe faktin qe ne kete bote ekzistojne homofobe, me te cilet realiteti do te te perballe vazhdimisht. E vetmja menyre qe ti te perballesh me keta homofobe eshte qe te mos e permendesh kete fakt, dhe e vetmja menyre qe ata te perballen me ty eshte qe ata mos te ta permendin kete fakt. Nese ti nuk deshiron qe une ti ve vize argumentit duke thene qe ti je b**q*** atehere kupto qe as une nuk dua qe ti ti vesh vize argumentit duke me etiketuar si homofob. Fjala homoseksual, po ashtu si fjala homofob jane etiketime te kota ne lidhje me argumentimin logjik qe perpiqemi te bejme!

 

Futemi ne teme.

1. Fotografia ka probleme etike. Ajo paraqet nje femije ne moshe prepubertare, seksualiteti i tij nuk mund te paragjykohet, dhe nuk mund te shoqerohet nje shkrim me nuanca seksuale, depresive etj, me foton e nje femije, kjo nuk eshte as etike, as e ligjshme! (ketu nuk jam homofob, se nuk po te paragjykoj b**q****)

2. Fotografia ka probleme estetike. Ajo eshte kitsch, sic vene re Jerusalem dhe Parrulla Armiqesore, dy komentues qe per estetiken edhe ia thone nga pak. Po pak rendesi ka se kush ve re, ajo ka probleme te medha estetike pasi perpiqet te sforcoje patetizmin aty ku duhej shtruar logjika. Artistikisht fotomontazhi eshte i shpifur, nderkohe qe logjikisht nuk qendron, pra se fundmi, kjo foto i qendron si parathenie vertet e bukur ketij shkrimi qe do e shtelloj me poshte (ketu s'jam homofob, se nuk po paragjykoj ende)

3. Shkrimi nuk ka vlera letrare. (nuk jam homofob ketu, perkundrazi, lexoj me endje artiste gay, Ginsberg eshte nje nga te preferuarit psh.). Por artikulli ne sensin letrar eshte plot ujera, plot cliche, plot shprehje te marra gati nga nje gjuhe tjeter, te sforcuara ne shqip, pa stil, dhe pa krijim te mirefillte brenda. Eshte historia tipike e fatkeqit te pakuptuar, qe ende pa mesuar te flase vendos te vrase veten se e di qe kjo bote mizore eshte e eger, e ashper, dhe askush nuk te kupton... eh sa histori e vjeter eshte kjo. (nuk jam homofob, kjo histori eshte po kaq patetike kur i aplikohet wannabekomunistave, fashistave, te varferve, te pasurve, te kompleksuarve etj etj. Ai qe vret veten pa provuar te beje asgje, eshte debil. Ai qe vret veten pasi provon te beje dicka po s'ia del dot eshte serish debil. Nese je i bindur qe ke te drete por problemin e ke me boten, kunderviju botes, thyej xhama, veri zjarrin, vrit njerez, por jo veten. E vetmja arsye e mundshme per te vrare veten eshte kur problemin e ke me veten).

4. Shkrimi nuk ka vlera argumentative. Nese paradigma eshte qe cdo njeri ka te drejta te barabarta para njeriut tjeter, para punedhenesit, para shtetit, para qyteterimit, pamvaresisht orientimit seksual, kjo nuk ka nevoje per patetizem per t'u pranuar. Tashme eshte mainstream (saje luftes qe ka ndodhur diku tjeter). Ne te gjithe e pranojme qe duhet te kesh te njejtin akses ne arsim, punesim etj, pavaresisht organit qe perdor per seks. (pa qene hic homofob). Tani, nese ketu pretendohet se ka diskriminim, atehere ky diskriminim duhet te me vije me shifra, e jo me patetizem. Sa raste gay ka qe abuzohen ne pune, a jashte saj? Sa raste gay ka qe nuk i pranojne ne pune?

 

Se fundmi, kam pershtypjen qe po krijohet nje stuhi ne gote. Eshte e vertete, nje njeri u vra per shkak te orientimit seksual para ca ditesh, nje krim makaber etj etj. Por ishte nje rast, nuk perben prirje, as fenomen. Une (meqe po flasim me argumenta personale), ne Tirane njoh gjithsej nja 6-7 gay. Te gjithe jane ne pune te mire, jane "intelektuale", marrin leke mjaftueshem, dhe nuk jane te perjashtuar nga ambientet sociale ku rri une. Tani eshte e vertete qe keta nuk e demonstrojne dot lirshem seksualitetin e tyre. Po as une si heteroseksual nuk e demonstroj dot lirshem seksualitetin tim. Si i behet, apo do e leme te bejme orgji qe te biem rehat? Nuk shoh ndonje represion ndaj gay-ve. Qe ta shoh, duhet te ndodhe, duhet te jete i perceptueshem dhe i matshem. Gjithe historia e represionit te gay-ve me duket e stisur, nje histori e ngjashme me ate te Albanian Sworn Virgins, nje fenomen me teper i shpikur per te kenaqur apetitin e te huajve per ekzotizem, se sa real. Ne nje moment "te huajt" kane ate idene qe edhe ne shqiperi si "ne gjithe boten e jashtme" (cliche kjo, si shkrimi), duhet te kete gay te shtypur. Keshtu qe hajde ti gjejme...

Une do te besoj tek shtypja e gay-ve vetem kur ta shoh qe eshte fenomen, e jo rastesi. Atehere po, une, si "homofob", do vij me ty Klajdi, qe te luftoj per te drejtat e tua.

Une nuk besoj as tek fshataret revolucionare, sepse i shoh qe te shtypur sic jane, pranojne kokulur situaten e tyre.

Do thuash ti qe ne s behemi tabele qitje. Si te doni mor djale, mos u beni. Ti thua me pak fjale qe une dua te ndryshoje shoqeria, po ama te mos ngacmohet rehati im.

Shoqeria eshte ndryshuar vetem me djerse e me gjak. Me llafe patetike i ha mender m****, sic edhe ia hengren shume "te rinj" qe kerkuan ndryshimin me llafe te bukra pa kuptim. Po te kish thene ML King dhe Malcolm X (cliche prape) qe ne afroamerikanet nuk jemi gati te behemi tabele qitje, i duam te drejtat tona "a forfait", nuk do kish sot president ngjyre cokollate amerika. Hengren plumbin ballit ata te dy e me qindra te tjere qe sot zezaket kane te drejta.

 

Post Fucking Scriptum (pa lidhje me homo e homofobe)

Nje nga cliche-te me te shpifura te diskursit "postmodern" eshte qe me i dobeti ka te drejte, qe Davidi eshte i mire dhe Goliathi i keq etj etj. Gabim i madh. Minoranca mund te kete te drejte, por mund te kete dhe gabim. Kete Post Scriptum ia dedikoj cdo njeriu qe gjithnje pozicionohet me me te dobetin, ne emer te nje humanizmi alogjik dhe iracional. Sjell nje shembull nga nje film i Fantozzit: Ne nje taverne luhej bixhoz me shifra te medha, nderkohe qe te dera rrinte fantozzi i varfer, lypes. Nje shigjete ngulet ne tavoline, dhe shfaqet Robin Hudi, qe mbush thesin me gjithe parate e bixhozxhinjve duke u justifikuar me moton e toj "u vjedh te pasurve e u jap te varferve". Del Robin Hudi nga taverna, gjen Fantozzin e i thote "c po ben". "Jam i varfer" ia kthen ky "po lyp". "OK, merri keto para, se jam Robin Hud, ia vodha te pasurve e po ua jap te varferve". Pasi merr thesin, Fantozzi rri i hutuar ca minuta e fillon te therrase nga lumturia "Jam i pasur, jam i pasur...!!!". Po ne kete moment shfaqet Robin Hudi, qe i merr thesin e i thote "Jam Robin Hudi, u vjedh te pasurve per t'u dhene te varferve". Fantozzi ngel po aty ku qe...

Te jesh gjithnje me me te dobetin eshte paradoks logjik (po natyrisht qe une jam homofob, s'kam idene e diskursit juridik modern, dhe kam qejf chomskyn).

Naten e mire me kete teme, diskutimi reaksionar per shijet e mia ka degjeneruar ne represion, moralizem, idiotizem dhe eshte i panevojshem.

Suksese!

Fatkeqesi per familjen e rrethin e afert.

Fatkeqesite jane te shumellojshme , kur vdes i ri nga kanceri , kur vdes nga overdozat e droges, kur vdes nga perdhunimet masive , kur vdes edhe si ky rast etj etj . Ne tersi vdekjet ngushellohen dhe nuk dramtizohen kot se koti aq me teper per nje "vere sume" . I ikuri nuk kthehet me! Edhe koha e "Manon Lesko-ve " ka perenduar !

Ta dinte i mjeri se si do ta perdornin jeten dhe deshirat e tij nje turme pederastesh do kish preferuar te ikte nga kjo jete me perpara. Dhe fatmiresisht dhe per familjen ( kam bindje te plote) qe nuk e dine se ka te mete nga trute ,qe mund ti bien si shembuj jeten e JONIT per te mbrojtur pederastine personale ne nje blog , qe nuk ka lidhje me pederastine .

Familjes ju heqte barra se do te mbante nje turp per sa eshte percaktuar si e tille ne kete prurje!

Nje prurje e turpshme , spekulative dhe me doza te theksuara injorantesh pederaste. Sikur kjo psikologji kanibalesh te ishte me pushtet ....mjere ai POPULL ! Per keto Tema ishin te mjaftueshme porosite e dhena nga ai i Ujdhesi  smiley dhe mundet edhe spichi i Obames per lejimin e pedereve ne Ushtri !

Adminat vertet qe nganjehere kane deshire te madhe per master of puppetry.

Kjo teme, dhe tema te ngjashme si kjo, per nga menyra si shqyhen nga peshkeria me bejne te mos dua te futem me te peshku. Me ben pershtypje sidomos deshira e madhe per te folur per seksualitetin e te tjereve, sikur te ishim te gjithe ne mbrojtje te species - ketu kemi ngelur te ushta. Meqe humba 10 minuta te cmuara nga mengjesi i shkurter, thashe ta thoja dhe une nje fjale.

te perbindshme disa komente ketu

 

 

Ketu ka ceshtje akoma me te rendesishme sesa me u marr me historine e nje adoleshenti qe rrezik as nuk ja dinte kuptimin e fjales Gay.Boll i perkrahet keto Gayt se eshte turp sepse te jesh gay nuk eshte dicka normale.Per mendimin tim gayt duhet te jene njerez me probleme serioze mendore.... 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).