Jetimë dhe pa shtëpi

Gearti eshte nje prej nxenesve te shkolles se mesme ‘Myslym Shima’ ne Tirane. Pas vdekjes se babait dhe me pas te nenes se tij, ai dhe motra 10-vjecare mund te humbasin edhe te vetmen pasuri qe u kishte mbetur, shtepine. 

Shiko kronikën VIDEO

Nena e tyre ka vetem 3 muaj qe ka vdekur nga nje semundje e pasherueshme dhe 16-vjecari i kalon ditet duke menduar sesi te paguaje detyrimet ndaj bankes.

“Kam problemin e shtepise, duhet te paguajme kredine, po nuk kemi te ardhura te mjaftueshme. Kam frike se mos me nxjerrin nga shtepia”, thote Gearti.

E ema, Tatjana ka qene punonjese e nje prej bankave ne Tirane, ku ka marre nje kredi si shume shqiptare per te blere shtepine.

Fatbardha, tezja e Geartit regon se prej dy muajsh nuk kane paguar kredine, pasi ajo ende nuk ka marre kujdestarine e femijeve dhe askush nuk eshte ne pune.

Edhe ne shkolle e dine gjendjen e veshtire ne te cilen ndodhet Gearti. Mesuesja kujdestare thote se para se te vdiste nena e tij kishte treguar per situaten e veshtire ne te cilen ndodheshin.

Shoket dhe shoqet e tij te klases kerkojne ta ndihmojne, por nuk dine sesi.

Te aferm, mesues, por edhe miqte e tij shpresojne qe Gearti dhe motra e tij te mos perballen me nje humbje tjeter, e cila eshte me e vogel, por qe ne te ardhmen e ketyre femijeve mund ta cenoje rende.

Rregullat dhe ligjet e bankave jane te rrepta, por ne keto kushte kur dy femije te  mitur jane pa prinder si duhet te veprohet? A duhet te nderhyjne strukturat e shtetit qe te evitojne nje tjeter drame ne kete familje?

64 Komente

dhurata!

pa e lexuar deri ne fund,ju bej thirrje te gjitheve qe ketij djali te vogel,ketu tek peshku pa uje ti hapim nje llogari dhe cdo njeri nga ne te derdhi nje kontribut modest sipas mundesive,boll u morem me politike,gjeografi,letersi etc..etc..kemi nje rast te mire te tregojme kush jemi dhe nuk dime vetem te flasim dhe te shkruajme por kemi dhe zemer dhe jemi human.

Pra te dali njeri dhe ta marre persiper kete gje(organizimin) une propozoj Blendi Salen me qe eshte ne shqiperi.

Une jam gati qe ne kete moment te dhuroj 100 euro.

ps:mendoj se kjo teme nuk ka nevoje per zhurmuesa.

Mos ia dhuro 100 Euro.

Te lutem , shpenzoi 2 euro/telefon, dhe shpjegoju qe

Mami i tyre ka pasur siguracion jete dhe kompania e sigurimeve duhet qe ti paguaje / demshperbleje edhe pjesen e pashlyer te kredise .

 

nuk e aplikojne  gjithe bankat sigurimin e jetes se debitorit.

dikur e ka pas apliku vetem amerikanja.

une paguaj nje kredi per shpi dhe skam asnje siguracion.

siguracion paguj vetem per shtepine nga zjarri e ndonje fatkeqsi tjeter.

Nqs kjo eshte e vertete, atehere banka -"po sillet ne menyre te palogjikshme dhe te padrejte me kreditorin"

Pra Banka nuk ka qellim te vertete dhe te hapur fitimin e ligjshem nga % e kredise por,

Banka e ka dhene kredine me qellimin e fshehur, per te perfituar me paramendim, nga situacioni dhe rrisku (vdekja e kreditorit).

 

Personi qe ka pranuar kredine, nuk e ka ditur kete fakt dhe kontrata eshte tip '

Subjekti qe e ofron kontraten tip(BANKA)  mban pergjegjesi per te fshehtat (te metat) e kontrates .

V.O. Komenti eshte Nga nje avokat qe i don njerezit me shume sesa donte Niçja qenin.

vetem dy komente.

Ps:komentin e mesiperm nuk e kam bere as per te shit mender p.....dhe dhe as per te provuar burrnine e peshkatareve dhe peshkatareve,por thjesht kemi rast te bejme nje gje te mire.

Ne fakt une e solla kete artikull jo qe te behet arsye per sharje ndaj qeverise, po pikerisht sepse dikush mund te kete mundesi ti ndihmoje, ndaj faleminderit Brad per idene tende smiley

Edhe une e perkrah idene e Bradit,kjo nuk ka te beje me politiken,keta femije duhet te ndihmohen.Une jam gati te kontriboj.

Rregullat dhe ligjet e bankave jane te rrepta, por ne keto kushte kur dy femije te  mitur jane pa prinder si duhet te veprohet? A duhet te nderhyjne strukturat e shtetit qe te evitojne nje tjeter drame ne kete familje?

Po, mund te nderhyje shteti. Ose qyteti. Ose ndonje bamires. Ose juve si kompani milionere qe jeni mund ti ndihmoni. Ose mjafton qe te nderhyje vete banka, qe eshte dhe hallka fillestare, dhe ti beje leshime. Se ata bankes ja kane borxh kredine, jo shtetit, apo jo Top Qeni?

Apo per cdo gje duhet kerkuar zgjidhja dhe bere me faj shteti, duke  prostituuar cdo fatkeqsi natyrale dhe njerezore per ta perdorur ate per politike, meqe jeni Top Qeni, dmth Top Edi Rama?

Sa zanat i peshtire prostituimi i fatkeqeve!

xhib

Ky eshte nje lajm politik fund e krye. Ne kete sistem jetojme, ku po nuk dite, ose po nuk pate mundesi te respektosh kontratat ligjore, humbet. Duhet te pakten te dish te mbrohesh nga keto fatkeqesi. C'hyn shteti ketu nuk e marr vesh, dhe cfar detyrimi paska shteti, moral apo ligjor ne kete rast? Ah po, nqs banka e rimerr shtepine dhe pastaj shteti nuk gjen strehe per keta femij, po, shume mire mund te jete lajm, dhe mund te akuzohet shteti per mosnderhyrje.

C'pune ka shteti qe me taksat e mija te permbush detyrimet financiare te nje individi dhe nje banke? Nuk ka kuptim kjo.

 

Mjerimi nuk don meshire!

Shteti shqiptar te krijoj fonde te posacme nga sistemi i taksave,per te gjitha rastet  si puna e ketij jetimi.

Vetem nga taksat e pasurive te Oborrit dhe obortareve te Qeveriut,te sejmeneve te tij perrreth me biznese e tyre perkatse,te medha  ose te mesme mund te realizohet nje fond i tille.

Mbrojtja e jetimeve duhet te ngrihet ne sistem,qeveria duhet ta shikoje pak problemin e korrupsionit me fondet,menyren e shperndarjes se pasurise kombetare dhe atehere cdo femije ne pozita te tilla do te jete i mbuluar dhe i siguruar nga shteti dhe shoqeria!

artian

Po si mor burr, te paguaje shteti kredine e shtepise te dikujt tjeter? Kur ske para te paguash shtepine te merret shtepia, kjo eshte kontrata. Pastaj shteti ka per detyre te te gjej strehe, por jo te paguaj kredine per nje individ me taksat e te tjereve.

ttmsoia,ti e di shume mire,se 24% i taksave qe i mbahet cdo Employee,mua ty, atij tjetri nga rroga,perfshin nje pjese te fondit qe perdoren per te tilla raste nga sektyori i perkrahjes sociale.Ne Angli shteti kujdeset per kete kategori(Forster care)duke i bere nje pagese shtese personit qe merr ne kujdestari nje femije t tille,shteti garanton personin tek nje person tjeter,deri atehere kur orfani behet i afte per pune!

Ky problemi i orfaneve do te jete nje problem i perhershem ne Shqiperi,duke qene i tille shteti yne duhet te adoptoje me ligj forma te tilla qe te ndihmoje kete kategori.

S'jam fare dakord me ty xhibi. Nese te duket se historia e ketij djalit po prostituohet ne media, e nuk arrin te shohesh pyllin nga pemet, duket sikur brenda teje ka ardhur dimri.

E thjeshtezon ceshtjen deri aty sa qe mbetet vetem qe te gjthe te mbyllin gojen. E politizon ceshtjen (absurdi eshte qe e ben kete duke akuzuar qe eshte tashme e politizuar). Dhe na mbetet te rrime e te shihemi ne sy si hajvane, se s'lasim dot se mos na vene etiketen politike. Well...fuck that!

Ceshtja nuk eshte per t'ia hedhur cdo pergjejgesi shtetit. Dhe shteti nuk ka nevoje per qytetarin si avokat (ne kete rast ty). Se shtetin qytetaret e mbajne ne kembe, dhe eshte aty per te sherbyer.

Ne Shqiperi sot nuk ka me asnje rrjete sociale te vertete ne vend, as ndihme financiare, as sherbim shendetesor, as arsim cilesor. Dietat per invalidet, perkrahja per jetimet, mbeshtetja per moshen e trete, ish minatoret, ish ushataraket etj etj ne Shqiperi eshte jo-ekzistente. Eshte qesharake, eshte poshteruese. Ketu po pate hall vdes... ose vret veten sic bejne disa. Ketu vetem po te ra bingo te marresh ndonje bamiresi nga Eagle Moblie a ndonje korporate tjeter qe do te beje P.R.. se shtetit shqiptar po i zhduken jetimet nga jetimorja...

Kam nje shok te varfer, kamarier. Ka ca jave qe i ka dale djali tre vjec me leucemi. Nuk kurohet dot femija ne Shqiperi, nuk ka as para ta nxjerre jashte. Nuk ka as vize... Nuk ka lene dere pa trokitur. Nuk ka bere dot asgje. Nga deshperimi eshte inatosur me shtetin qe nuk i ofron absolutisht asnje lloj ndihme. E ka djalin e pare dhe te vetem. Cfare t'i themi ketij?

"Top-Qeni", cfare dmth kjo? Pervecse eshte abrazive ne gjuhe dhe aspak ne ndihme te nje bisede (te cilesdolloj bisede), cfare dmth top-qeni?

PS. Je i pa perditesuar me dinamikat e mediapolitikes ne Shqiperi.

Une po e politizoj? Pse une e bera artikullin ne ate menyre? Apo e solla une ketu, apo e faqova ne krye, apo ca? Une po e politizoj duke bere thjesht nje koment dhe duke vene ne dukje ate qe duket ashiqare qe tutje tu?

Tani ca lidhje kane keto qe the me lart me ca thashe une dhe me lajmin specifik ne kete rast? Ketu behet fjale per  nje rast konkret, specifik, dhe kaq! Nuk flet artikulli per jetimore apo gjera te pergjithshme. Apo shfrytezojme rastin per pike politike dhe e zgjerojme biseden me shoke e gjera te pergjithshme me kamariera e shofera e magaziniera, meqe ky artikull eshe ashiqare cheap shot, dhe dicka shume e shpifur dhe lehtesisht e vetediskreditueshme? 

Une bera me te zeze ate pjesen qe thoshte Top Qeni per shtetin; direkt per shtetin dhe vetem shtetin si alternative ne kete rast. As kam degjuar as besoj se kam per te degjuar nje lajm te tille ne Amerike fjala vjen, pavaresisht se eshte shteti me i pasur ne bote, dhe edhe ketu ndodhin plot fatkeqsi, si numur total me shume se tek ne, si kjo fatkeqsi si shume te tjera me te lehta apo me tragjike.

Po ne te tilla raste i behet apel bankes, shoqatave bamirese, etj. Nuk vihet theksi direkt tek shteti, aq me teper qe behet fjale per nje rast specifik, nje shtepi. Cne direkt shteti pa ezauruar te tjerat?! Ose pse jo ca do beje bashkia p.sh., meqe anashkalohen te tjerat dhe drejtohen kot se koti tek administrata se pari me pseudoapelimin e tyre topqenist?

Per me teper une s'thashe qe mos beje gje shteti. Thashe qe shteti, ose ... shume alterntiva te tjera. Po venia e theksit direkt tek shteti ne kete rast eshte sa absurde dhe e shpifur si gjest, shfrytezimi i fatkeqeve per politike nga zedhenesit e Rames, ne kete rast Top Qeni.

Pa permendur mungesen e reportazhit, nga ana profesionale, qe Top Qeni nuk thote nese e ka kontaktuar banken perkatese apo jo, ca thone ata, etj. Apo nese ka kontaktuar ndonje shoqate bamirese. Apo nese ka kontaktuar ndonje organ lokal apo shteteror dhe ca kane thene ata. Po direkt duke i vene fajin shtetit meqe ketyre i vdiqen prinderit dhe i kane kredi borxh bankes.

Po, i ngelem asaj qe thashe. Top Qeni me menyren si e ka paraqitur (jo thjesht me berjen mediatike) e ka prostituuar fatkeqsine e tyre per politike. Sic kane bere mediat e Rames me shume raste te tjera.

Dhe prostituimi i fatkeqeve per te shenuar pike politike eshte gjeja me e shpifur, dhe teper e perhapur tek ne nga mediat e Edi Rames, prostituime te cilave shpesh here i behet eko dhe ketu (fatkeqsisht).

Po cfare politike mor? Te %&%# politiken mu ku ta kete! Majtas djathtas larte dhe poshte.

Po ne te tilla raste i behet apel bankes, shoqatave bamirese, etj. Nuk vihet theksi direkt tek shteti, aq me teper qe behet fjale per nje rast specifik, nje shtepi. Cne direkt shteti pa ezauruar te tjerat?!

Nuk e kuptoj fare kete. Si u ezaurokan zemermiresia e bankave para shteti? Whaaattt? Apel bankes? hihihih Banka jep kredi qe te beje fitime, te mbledhe interesat, ta pin edhe gjakun po te mundet. Banka dhe po ndihmoi nje e ben per imazh dhe aq, se ndryshe del si rruar qethur.

Me bankat kemi nje shembull shume te fresket nga ShBA-ja sesi ta rrjepin qytetarin dhe e zbythin nga shtepia ne rruge, e me ate rast ta lekund edhe ekonomine boterore deri sa per pak te shkoje per lesh...

Ky nuk eshte nje rast i vetem. Se halli neser mund te na bjere dhe ne. Ceshtja eshte qe ketu trajtimi i nevojtareve ka vajtur ne nevojtore. Edhe ndihmat e huaja per jetimet i kane bere vila ne bregdet per veten e tyre... Jo Sali Berisha, as PD-ja (se mos keqkuptohemi dhe shahemi me rob shpie masandej), por qindra njerez te korruptuar, ne kete sistem larte dhe poshte hallkave.

Zhvat, vidh, zhduk...ndeshkim nuk ka.

Hajde t'i bejeme apel bankes tani... ka mbi 60,000 jetime ne Shqiperi, shumica jane ku therret qameti.

  

Ja u ka err syte humbja politike e 28 qershorit dhe flisni percart. Sinqerisht. Nuk shikoj se si ndryshe. Po ta degjoje veten do ta kuptoje sa pa llogjike jane ato qe thua. smiley

Dhe nje here, lopka, si per kalamajte:

Ka nje fatkeqsi personale per te cilin po flet nje emision televiziv. I vdiqen prinderit dhe i kane borxh bankes kredine dhe nuk kane mundesi ta lajne, por qe vazhdojne te jetojne aty, pra s'jane jetime (e permenda kete meqe nje nga te shumtet grepat e tu e ke hedh tek jetimet, ose tek dhjetra raste pa lidhje fare, si p.sh. falimentimi i bankave ne Amerike. Go figure). Per kete ka shkuar televizoni i ka filmuar ne ambientet private etj, dhe tani beri nje kronike.

Ma shpjego pak rregullin e leshit, me falt te treshit, simbas te cilit nga ky rast personal, specifik qe vjen nga kjo fatkeqesi, televizoni ne fjale direkt tek kronika e pare qe transmeton per kete rast i ben apel shtetit duke i thene do ndershysh apo do i lesh keta te vdesin, ne te njejten kohe pa ezauruar asnje instance tjeter, po dhe pa kontaktuar shtetin qe te kete mare nje pergjigje, meqe po i ben dhe kete akuze?

Apo si ti ne kete rast, duke pare deshtimin e artikullit, katapultohesh ne raste te pergjithshme per te bere ashiqare politike duke folur per gjemat dhe tragjedite qe e kane kapluar shoqerine shqiptare per te cilat e ka fajin shteti (por asnjehere ndonje entitet tjeter, si fjala vjen bashkia), nderkohe qe artikulli flet per nje rast specifik, i cili dhe nje here lidhet me nje fatkeqsi specifike te nje familje?

Nejse, fajin e ka shteti kuptohet. Poshte Berisha. Te hapen kutite. Te vazhdojme protestat derisa te vihet Rama ne krye te qeverise, po njekohesisht dhe bashkise, parlamentit, presidences, dhe komunales.

Plotesisht dakort.

xhibi, po sikur te them qe nuk e rruaj fare (po fare fare fara) per rezultatin e 28 qershorit do ta besosh apo do vazhdosh te na besh mizen...?

Nejse, mua aq me ben c'mendon ti, duket qe te mendosh eshte arritje ne vetevete prandaj bravo! smiley

 

Sa turp e dhimbje ndjej kur degjoj te tilla lajme per vendin tim. E ndjej akoma me shume turp, dhimbje e urrejtje per kete bythe vend, kur u lexoj ju qe s'leni fushe te jetes e bajge te lopes pa e politizuar.

 

gjynah,

mos ngelshin kalamaj pa prinder, se dhe po mos ishin ne shqiperi, nuk besoj se do tju paguante njeri shtepine, por do ti rrasnin ne ndonje institut social apo ne ndonje familje biresuese qe zoti e di se si do ti trajtonin e si do te ndjeheshin.

mua sme pelqen kjo menyra e te zgjidhurit te gjerave me emisione televizive, kronika, dramaticitet televiziv etj.

Trajtimi i njerezve ne hall, duhet te jete institucional, pasi ka struktura shteterore qe paguhen per ate pune, sikurse ka dhe organizata private, qe kane objekt te punes se tyre keto lloj hallesh.

Me aq shume hallexhinj qe ka shqiperia, ne perdite ose me shume se nje here ne dite na takon te na prishet gjaku me historite e mjerimit ne gazeta e TV.  Nuk zgjidhet gje keshtu. E dime fare mire qe sherbimet sociale jane per faqe te zeze ne shqiperi. Dhe ndersa pertej kronikave te mjerimit skam degju nje kokerr diskutimi apo shqetesimi mbi statusin dhe trajtimin e shtresave te tilla ne shqiperi. Kam nigju vetem ca fjali nga Sala qe dukej kembengules qe premtoi qe sdo vdesin me njerez per buke e ushqim ne shqiperi.  Duket sikur ky eshte nje diskutim ku do dalin perhere te humbur, sepse po tju hyjne hesapeve se si trajtohen realisht keto shtresa dihet konkluzioni. Gjithesesi nje shtet i varfer dihet se sa mund te beje per to, edhe sikur te kishim fatin qe shteti te kishte vullnet e deshire.

Per keto kalamajt, edhe une do ta jepja ndonje gje, por nuk di, a zgjidhet gje keshtu vertet ?

“Kam problemin e shtepise, duhet te paguajme kredine, po nuk kemi te ardhura te mjaftueshme. Kam frike se mos me nxjerrin nga shtepia”

Dhe

A duhet te nderhyjne strukturat e shtetit qe te evitojne nje tjeter drame ne kete familje?

Ne shume aspekte ky lajm eshte i gabuar. Ka te pastrehe plot ne Shqiperi te cilet shteti duhet ti ndihmoje, por ne rastin konkret duhet kuptuar qe eshte jashte kompetencave te shtetit. Nqs shqiptaret mendojne se shteti duhet te nderhyje ne rastin konkret atehere hajde te rindertojme socializmin.

Shqiptaret jan mesuar qe cdo zgjidhje e kan nga shteti, por kur hyn ne marreveshje financiare me private, zbatoe marreveshjen ose humbet, keto gjera jan shume te qarta ne kontrate. Le qe pastaj kur paguan nje kredi per shtepi ka edhe masa mbrojtese nqs fatkeqesi te tilla ndodhin, te cilat nuk jan marre parasysh ne rastin konkret. Njerezit duhet te mesojne te mbrohen ne kete sistem, sepse nuk eshte nje sistem socialist por kapitalist, i drejte, por i paskrupullt. Shqiptaret vuajne sepse nuk jan inkorporuar akoma ne kete sistem, dhe mesa shoh jemi aq socialist si popull, sa rrezik kurre nuk kemi per tu inkorporuar ne nje sistem kapitalist.

Mer shembullin e skamjes ne veri-lindje, ku ajo popullsi armen me te forte kunder sistemit ka voten, dhe megjithese ka 20 vjet qe nje pjese e madhe jeton ne papunesi e skamje te plote, voten ja jep ne shumice derrmuese Sali Berishes, me mendjen se meqenese eshte biri i tyre, i dale nga gjirri i popullit, do ti ndihmoje, dhe nuk dine, dhe as nuk duan tja dine qe nuk eshte Berisha qe sjell pune, dhe kamje, nuk eshte ai qe nderton rruge dhe hap spitale e vende pune, por privati, kapitalisti qe mbrohet me ligj e nuk do tja dij as emrin Berishes. Ai kapitalist qe ne te ardhmen do ti kthej ata ne argat ne shtepite e tyre, dhe vetem atehere do ta kuptojne njerezia se c'eshte kapitalizmi, por do te jete vone.

Prandaj edhe kjo puna e lajmit me siper, shteti nuk ndihmon dot nje person te permbush detyrimet financiare qe ka kundrejt privatit, eshte e pakonceptueshme dicka e tille, por personi vete mund te paguaje siguracion te jetes, apo te shtepise ne rast fatekeqsie, dhe nuk humbet shtepia.

Prandaj them, ky eshte sistemi, sic thote populli, koka ben , koka peson.

Kur lexoj se si disa peshq apo peshkatare kerkojne ti zgjidhin ca probleme ekonomiko-sociale ne shqiperi me vjen per te vjelle.

Oburra socializmin......

"""Ne Shqiperi sot nuk ka me asnje rrjete sociale te vertete ne vend, as ndihme financiare, as sherbim shendetesor, as arsim cilesor. Dietat per invalidet, perkrahja per jetimet, mbeshtetja per moshen e trete, ish minatoret, ish ushataraket etj etj ne Shqiperi eshte jo-ekzistente. """"

Ka o Blendi ka: Ka ndihme Sociale (shume e ulet), ka sherbim shendetsor (i dobet), ka edhe arsim cilesor (por duhet ta paguash). As ne USA smerr arsim cilesor po spagove.

Pyetja eshte: a eshte ky djale nje rast i izoluar ne shqiperi apo nje ne mijera?? Mendoj se te gjithe mendojne se nuk eshte rast i izoluar. Pra ky problem nuk zgjidhet as me 100€ as me 100$. Se neser na sjell dikush tjeter nje liste me mijera emra qe kerkojne ndihme nga shqiptaret qe kane mundesi. Po nuk zgjidhet keshtu ky problem. Une sjam aspak kunder qe media te sjelli raste konkrete si ky djali por reaksioni i publikut sduhet te jete informal (qit portofolin jepi 100€ ene shnet).

Eja te bejme nje peticion qe shteti te rrisi ndihmen sociale dhe te fusi edhe me shume shtresa perfituese. Por duhet te jemi koshiente se shteti do ngreje taksat per dike tjeter qe te kete mundesi financimi. Ky duhet te jete reaksioni yne dhe jo meshirimi me 100€. Jo per gje po askush prej nesh nuk eshte dakort te japi cdo muaj pare badjava se per keto probleme paguajm taksa.

Sikur une te isha ky djali, nga krenaria qe kam nuk do pranoja meshire nga individe te caktuar por si pjestar i nje shteti mbrojtjen socile qe me takon.

Trajtimi i njerezve ne hall, duhet te jete institucional, pasi ka struktura shteterore qe paguhen per ate pune, sikurse ka dhe organizata private, qe kane objekt te punes se tyre keto lloj hallesh.

Shume dakord. Por lerme te te kujtoj se ne rast se trajtimi institucional do te funksiononte, mediat nuk do te ishin marre me keto histori hallesh.

Ja ca pjese nga raporti i Amnesty International per jetimet shqiptare, 2008:

“Ky eshte i vetmi vend, qe ne buxhetin e tij nuk perfshin nje fond te vecante per jetimet. Asnje radhe nuk eshte shkruar ne projekt-buxhetin e 2008-es per kete shtrese. Asnje apartament nuk eshte ndare per jetimet gjate 17 viteve te fundit

"Ne vitin 2005 qeveria miratoi nje program, qe parashikonte ndertimin e 4 mije apartamenteve deri ne vitin 2010. Keto apartamente do te ishin per familjet me te ardhura te pakta apo ato ne nevoje. Nga te dhenat e ketij raporti rezulton, se deri me tani eshte punuar me hapa te ngadalte ne kete fushe dhe dy vjet pas programit asnje nga jetimet nuk ka perfituar."

 

 

ekzakt mer, spo i ve faj medias pse e pasqyron.

problemi eshte se ne ket rast ka dy pale, dhe pala tjeter nuk  eshte tamam shteti, si ne shumicen e rasteve te mjerimit, tek kronikat e Top Channel, ke Alekta Vejsiu, Rudina Magjistari, emsionet SOS te Vizion plus etc. Ne ket rast eshte nje borxh i marre nga nje institucion financiar. Imagjino, tani, sikur te zgjidhet po kjo menyre per raste te tjera hallesh qe kane 2 pale ne konflikt, nder te cilat asnjera nuk eshte shteti.

Nejse, une me mediat, kisha vetem kete qe ndersa behen pale tek denoncimi i mjerimit dhe problemeve, nga ana tjeter gjtihe ate hapesire qe kane se kam pare te perdoret per ndonje diskutim si psh pse nuk ka nje gjykate per te mitur tek ne, avokate qe paguhen nga shteti per te mbrojt femijet etj etj. Ose nqs ka, por une se di psh, skam pare ndonje diskutim mbi performancen e ketyre institucioneve.

me duket si nje plage ku asnjeri s'guxon me vene doren.

nejse......

Nje njeri qe eshte debil , vdes debil. E vetmja gje qe duhet  eshte te mos e lejojme te riprodhoje se trashegohet debil-lluku.

Rasti eshte konkret, i rralle ne Shqiperi dhe emisioni ka nje qellim te drejperdrejte : ta ndihmoje kete femije qe ka emer dhe mbiemer. Banka natyrisht qe do nderhyje sepse prish imazhin e vet nese nxjerr nje jetim ne rruge mbas ketij sensibilizimi. Ata qe kane mundesi te ndihmojne nuk futen ne peshk e shfryjne stresin e viteve ne emigracion, po bejne tjeter gje, Shume thjesht.

 

Une kam nje Ide , shkollat e mesme te Tiranes ta marre persiper mesuesja kujdestare te mobilizohen te gjithe  shkollat dhe secili nxenes sikur te sjell 500 lek te reja , besoj se behet goxha shume me i ndihmuar.

te tille fatkeq ka sa te duash .

 

U ndjeva keq kur e pash ke lajmet

 

Xhibi je bere cinik i padurueshem.  Nese nuk ndihmon dot, qepe!!!!

Jam dakort me Brad. Kush ka mundesi te ndihmoje, te beje sa te kete mundesi. Hapni zemren dhe xhepin per dy femije shqiptare ne nevoje. Edhe une dua te ndihmoj.

Koth, I always enjoy your comments.

Sinqerisht kur pashe kete video me lindi deshira ti adoptoja keta femije, jane teper te  vegjel per te perballuar keto tragjedi kaq te madhe, per sa i perket ndihmes financiare me kenaqesi do merrja pjese

Xhib je keq fare, Bashkohem me brad dhe te gjithe qe te kontribuojme me sado pak per ata femije.

Nuk e kuptoj ku je keqkuptuar me TCH ti Xhib, ata thone a duhet te nderhyjne strukturat e shtetit qe nenkupton struktura qe mund te jene te pushtetit lokal ose qendror ose struktura te tjera te shtetit te pavarura.

Dhe nje gje tjeter TCH sido qe eshte e ngriti zerin per keta femije nuk e kuptoj me ca merren ata partiaket e PD ne TVSH pervecse te harxhojne taksat tone duke i shku mrapa Sales per reportazh edhe ne hale. Pa permendur KLAN

Xhib je keq fare, Bashkohem me brad dhe te gjithe qe te kontribuojme me sado pak per ata femije.

Ju nuk kuptoni nje gje,ndihma duhet te futet nga shteti ne sistemin e pagave dhe taxave a nuk do te ishte njesoj kontributi?

Te mbahet nje fond nga taxat dhe te perdoret per te tilla raste,dhe ja ku arrihet kontributi"sado pak" per ata femije!

Rroge e madhe=tax e madhe,rroge e vogel tax e vogel,sic e ben gjithe bota!

Eshte ceshtje tjeter ajo e ndihmes fakultative!

Shqiptaret paguajne taxat por ata nuk e dine se ku shkojne dhe si perdoren keto taxa!Nuk ka transparence dhe ne kete drejtim ka abuzime te medha!Po te shikosh raportet e kontrollit te shteti ne drejtim te abuzimeve me fondet,me investimet,do te shikosh qe shuma e madhe e tyre do te ishte e mjaftueshme per tu kujdesur per nje femi te tille ose per shume si ai!

 

Nje fond me shume i menaxhuar nga shteti ose dhe individet une e perkthej si para e vjedhur.

Me mire nje llogari ku te derdhim ndihmen tone per keta fatkeqe qe tua lehtesoj sado pak jeten se dhimbjen nuk ua lehteson dot njeri. Edhe sikur mos ta kene ne kurriz kredine e shtepise prape ca para nga donacionet tona do u benin pune.

Me gjithe deshire do kontriboja dicka per keta jetim.

xhib...kur nuk ke cte thuash memire mos fol fare se nuk e ke me detyrim te japesh mendimin tend ne cdo teme qe hapet.

 

kjo eshte nje histori e dhimbshme, po qe nuk zgjidhet dot me ndihma individuale dhe sporadike per sa kohe nuk ekziston nje model i qarte social qe merr parasysh raste te tilla. Ne shqiperi ka me mijera raste te tilla dhe bamiresit sado bamires te jene nuk mund ti zgjidhin dot te gjitha rastet. Ndersa ne rastin e shtepise qe mund te merret nga banka duhet te kemi strukturat institucionale qe mund te hartojne direktiva konkrete per rastet ekstreme si ky, psh ulje e normes se interesit, apo konsolidim te borxhit per nje afat me te gjate derisa individi ne fjale te kete aftesi shlyese...etj etj. Ka shume mundesi te ndihmohet individi i dobet ne shqiperi per sa kohe te ekzistoje vullneti i duhur njerezor per te mos lene asnje qenie humane te vuaje vetem dhe pashprese.

Ne shqiperi ka me mijera raste te tilla

Ne Shqiperi ka me mijera raste qe te dy prinderit vdesin papritur dhe i lene shtepi me kredi femijeve? Hajde toc hajde.

Mbas kaq vitesh propogande Top Qeni no wonder jeni bere nje dore e mire tocash qe llapaqenisni nga kronika ne kronike me te njejtin rritem; njehere beheni bamiresa, nje here dipllomate, pastaj sa del kronika tjeter beheni herkula, dhe pastaj i bini me dore dhe ja fusni gjumit, qe te filloni te shpetoni boten nga e para te nesermen.

Kush duhet ta zgjidhi problemin? Shteti/qendror/lokal?? Individet/nepermjet solidaritetit social? Shoqeria civile/ psh po me kujtohet Fondacioni " Femijet e Shiperise" drejtuar nga znj. BERISHA .

Banka nuk punon per bamiresi por per FITIME dhe mos prisni ndonje mrekulli.Natyrisht qe bejne edhe bameiresi, financojne projekte por me teper ne funksion te imazhit te tyre dhe zgjerimit te biznesit.

Bamiresia e tyre dhe e sojit te tyre (AMC.VODAFON etj.) eshte si puna e atij qe pasi te ka rjepur lekuren vjen e te ben dhurate  nje  pasqyre te veshur me lekure per me pa se sa bukur dukesh.Kjo nuk do te thote se jam kunder akteve te bamiresise, te solidaritetit  dhe altruizmit per te ndihmuar ata qe jane ne fatkeqsi.

Hallet dhe mjerimet qe prodhon pafundesisht ekonomia josociale e tregut  nuk mund te zgjidhen vetem me bamiresi te tipit RUDINA apo VEJSIU. Zgjithja duhet te vije kur shteti /qeveria merr pergjegjesite e veta, kur pushteti vendor realizon kompetencat e veta, kur komuniteti kthehet ne aktor nepermjet strukturimit te kapitalit social dhe  rrjeteve  informale te ndihmes reciproke.

I kemi te gjitha per lume. Shtetin /institucionet nuk kane arritur te punojne per qytetarin por per shtetarin.Edhe e ashtuquajtura   shoqeri civile me shume funksionon si instrument modern i maskimit te korroupsionit dhe perfitimeve te padrejta se sa si forma te organizimit qytetar dhe ne sherbim te qytetarit.. Mbi te gjitha , ne kemi nje shumesi individesh por nuk kemi ende qytetarin dhe komunitetin. 

Pra zgjidhja e rasteve te tilla nuk duhet pritur as nga Zoti, as nga Saliu ( i bej thirrje Berishes-ankohej ne TV nje invalid te me ndihmoje!!) as nga Rudina dhe as nga gjestet e bamiresise te qytetareve te vecante. Vetem pasi te funksionojne cdo hallke e sistemit marr vlere dhe shumefishohet efikasiteti i sinergjse ndermjet te gjithe aktoreve.

Sipas legjislacionit, jetimet gezojne nje STATUS ku nder te tjera pushteti vendor u garanton strehim nepermjet fondeve te alokuara nga buxheti shtetit..Deri tani sic thekson Blendi me lart, ligji ka mbetur nje cope leter.

Ne se i referohenmi rastit, femijet kane humbur prinderit dhe automatikisht marrin statusin si jetim dhe, per pasoje, strukturat shteterore pergjegjese (MPCSSHB, SHSSH. P.VENDOR) duhet tu sigurojne;

1.kujdesin institucional ose foster care qe ka filluar te eksperimentohet

2. sigurimin e strehimit pasi te kene dale nga institucionet  e perkujdesit ose Foster care.

Zgjidhja alternative: Fondacionet pompoze, shoqatat e zhurmeshme dhe pse jo edhe BANKAT me drejues filantrope le te mos presin Krishtlindjet per shoun e radhes por le te marrin persiper borxhin dhe gjithcka mbaron me nje show te lumtur  ke RUDINA!!

Rregullat dhe ligjet e bankave jane te rrepta, por ne keto kushte kur dy femije te  mitur jane pa prinder si duhet te veprohet?

Që rregullat dhe ligjet e bankave janë të rrepta, kjo dihet dhe kështu duhet të jetë. Fundja është në interesin e depozitorëve që banka të administroj me kujdes paratë e tyre, qoftë në dhënien e kredieve ashtu dhe në mbledhjen e tyre.

Megjithatë banka ka hapësira lehtësuese për kredimarrësit në vështirësi, hapësira që duhet ti shfrytëzoj përpara se sa të sekuestroj collateral-in dhe të hedh njerëzit ne rrugë, sidomos në këtë rast ku bëhet fjalë për dy femijë jetim, ende nën moshën madhore, dhe për më tepër kur, me sa kuptohet nga lajmi, nëna e tyre ka qënë punonjëse e po kësaj banke përpara se të sëmurej...

Një zgjidhje soziale dhe humane, në të mirë të fëmijëve dhe e pranueshme dhe për bankën, do të ishte psh. pezullimi i pagesave të kësteve dhe interesave të kredisë për një periudhë 5 vjecare, aq kohë sa djali të ketë mbaruar shkollën dhe të jetë në gjendje të punojë për të mbajtur veten dhe motrën e vogël si dhe për të paguar kredinë për shtepinë (ose për të vendosur që ta shesë, apo ta lëshoje me qera)

Dhe dicka tjetër: kur Top Channel ka dhënë emrin e të miturve, në lajm ai mund të na jepte dhe emrin e bankës, për të cilën bëhet fjalë... Në këtë rast dhe shanset do të ishin më të larta për një zgjidhje në favor të femijëve...

 

Nuk di ndonje rast as ne perendim qe shteti te marre persiper kredite e qytetareve ne banka. Shteti social ka per detyre qe te ju jape parate qe ju takojne, ato qe marrin si pension nga prinderit e vdekur apo ndihma financiare, nese mbeten pa shtepi te ju gjeje nje dhe te marre persiper qerane ose duke ju dhene ndonje shtepi me kredi te bute qe nderton dhe shperndan shteti. Keto behen nga pushteti lokal dhe ai qendror.

Ndersa zgjidhjen ne kushtet aktuale, pra pagimin e kredise, mund ta bejne shoqatat, biznesmenet filantropiste, mund te tregohet banka me pak strikte dhe te ju zgjase afatet e pageses etj.

Keto marifete propagandistike me shume se te zgjidhin pune per hallexhijte jane vetem per agjit-propin e rradhes dhe keqperdorimin e tyre dhe asgje me shume.

Nese do kisha ndonje fuqi e mundesi ne kete moment do beja qe 1. ky forum te zhdukej komplet e 2. gjysma e robve idiote e pa shpirt, e pa nje jete me te gjithe intensitetin qe ka ajo, te cilet brockullisin ketu duke enderruar se jane me te mencurit e me te drejtet te kesaj bote, mundesisht te vdisnin smiley e me shprese qe pasi te kete vdekur felliqesira qe ata nxjerrin sa here hane m... duke shkrojtur ketu, te linde ndonje shpirt njerezor nga ato germadha. Po ja qe sbej dot asgje nga keto me lart smiley

Ky djale i ri dhe motra e tij, une jam i bindur nuk kerkojne lemoshe. Dhe eshte e turpshme qe mbi fatet e tyre (qe jane edhe minorene) te zhgerryhen lloj lloj mendimesh kot me kot nga te panjohur qe kane nje nick e nje flamur virtual. Ai sbesoj se kerkon kete gje!

Do jap gjysmen e rroges sime, nese peshku e realizon idene e Brad. Dhe pls, adminave, nese keni njecike zemer e nese deshironi te kete me shume etike ky forum qe gjithnje e me shume po shnderrohet ne strehen e lloj lloj budallenjve, hiqeni kete teme qe ketu, sepse e para ndryshe nga publikimi ne TCH qe eshte tv, ketu kjo teme do fyeje shpirtin e ketyre dy femijeve dhe kjo do jete nje prej demeve qe nuk shlyhet dot kollaj... Me besoni, ai djali eshte i rritur mjaftueshem sa te lexoje se cfare shkruajne per te, per fatin e tij, per nenen e tij te vdekur, e per shanset e tij, gjithe keta lloj lloj robsh qe madje historine e tyre e quajne edhe prostitucion per arsye politike.

Hiqeni ju lutem! Nuk eshte etike te nxjerresh fytyren e nje adoleshenti ne nje media online. Nese e ka bere TCH kete, uroj qe te pakten te nxirren ca te mira per keta femije, po mos e beni dhe ju, ju lutem - mund te edukohen e te informohen shqiptaret "online" edhe pa fyer jetet e panisura te dy femijeve fatkeqe

 

 

 

 

 

 

 

I tmerrshem impakti qe mund te kete mbi nje adoleshent kjo skene televizive. Adoleshenti ne ate moshe s'ka pjekurine cerebrale per te pare jeten ne nje perspektive me te pergjitheshme por ndjen friken, ndjen pasigurine, ndjen pergjegjesira qe ai s'duhet te ndjente, ndjen dhe faktin qe neper shoke shihet si ai "nevojtari", pra s'ndihet me pjese e shoqerise. Dhe per nje adoleshent faktori me kryesor eshte te ndihet i pranuar ne nje grup te caktuar shoqeror. Ne nje moment behet e qarte qe ai ka turp nga shoket dhe shoqet e shkolles, mesuesja shprehet:"hallet e tija i dime nga tezja, ai s'flet kurre ne shkolle."

Ne radhe te pare turp per strukturat shteterore dhe se dyti turp per ate teze qe instrumentalizon djalin. Te ishte njeri per se mbari, ajo femijet do i merrte ne Skrapar, andej nga kane ardhur, aty ku mund te ju siguronte nevojat baze, sesa ti bente pre mediatike. Injoranca s'ka brire! TURP!

 

ndaj duhet hequr sa me pare ne mos tema, te pakten fotoja dhe emri i atij femije! dhe urgjentisht bile, pa nxjerre si justifikim: e nxorri topi, pse mos e nxjerrim dhe ne!

 

Ne radhe te pare turp per strukturat shteterore dhe se dyti turp per ate teze qe instrumentalizon djalin.

Turp per strukturat shteterore qe i vdiqen prinderit ketij? Nese, ky eshte efekt propogande topqeniste; edhe kur Top Qeni ben nje kronike per ngrohjen globale, reagimi i menjehershem i njerzve eshte "poshte shteti shqiptar".

Per tezen qe thua jam dakort plotesisht, po s'desha te them gje ne lidhje me kete. Po meqe e hapet juve kete mesele, po them.  Larg qofte t'i ndodhte dikujt nga ne, qe ti ngeleshin nipat e mbesat jetime, do i qiste ne televizor ne ate menyre? Se Top Qeni normal i ka marre leje asaj si kujdestare e femijeve (tjeter gje nga e si e ka marre vesh Tp Qeni kete situate, kjo hap me shume pikpyetje).

Tani nuk e di si ja ka mbushur mendjen Top" media me e pafytyre ne Shqiperi" Qeni kesaj gruas qe te dale vete ne TV dhe te qise dhe nipin jetim para kamerave, mbase duke i thene kjo do beje qe te te ndihmojne te tjeret etj. Po gjithsesi pergjegjsia ngelet me tezen qe pranon te qise nipin adoleshent (dhe tashme jetim, fatkeqsisht) ne TV ne ate fare feje. Per kredine tek e fundit, per shtepine, se nuk eshte se kane ngelur pa buke dhe hajt mo, sa te me vdesin, le te turperohen po te hane buke.

Tani verini ne ballance demet shpirterore e mendore nga gjithe kjo ordi, qe nga xhirimet (perfytyroni gjithe trupi xhirues i Top Qenit qe e ndjek kete femije me prozhektor dhe kamera tek fytyra, nga shtepia tek shkolla, ne sy te bashkemoshatareve te vet) tek transmetimi, tek menyra e transmetimit, tek publiciteti qe behet (pavaresisht qellimit) ne faqe si kjo, tek perjetesia e kesaj kronike televizive per jeten e atij djali (qe ne cdo moment te jetes dikush mund ta perdore kete kronike kundra tij fjala vjen) me te mirat materiale qe do perfitojne ne kete rast femijet, apo dhe tezja.

Tani mire tezja qe ka pergjegjsi padyshim, por dhe mbase aq ja priti, se nuk eshte se ajo merret perdite me kronika televizive. Por pergjegjsia e saj nuk i ul asnje pike fajesise koke e krye te Top Qenit. Top Qeni po te kishte dy pare meshire (se dinjitet dhe rrespekt dihet qe s'ka) do bente thjesht nje artikull, do i jepte me iniciale, dhe ja, prap bente efektin pozitiv te ndihmes pa i shkaterruar shpirterisht femijet.

Po jo, duhen prostituuar keta fatkeqe ne kete menyre, me ate kronike kurve, te shoqeruar dhe me muzike kurvotragjike, duke e bere ate cunin fatkeq ti mbushen syte me lot, dhe duke e qitur dhe fokusuar ne kamera ne ate menyre, pa menduar qe ai nuk eshte thjesht nje mjet kalues ne doren e Top Kurves, po nje jete e brishte njeriu qe po perdoret ne kete menyre.

Dhe disa nga ju ankoheni pse une e ve ne dukje kete gje, kete pisllek te Top Qenit, sikur isha une ai qe beri kroniken. Apo habiteni nga irritimi. E shikoni cdo gje si fair game, si te legjitimuar per tu perdorur djalin ne kete kronike si flamur per "kauza sociale" apo lesh me qime te tjera per te cilat shkruani. Ngaqe vete thjesht shkruani (shkruajme) mbas nje tastiere ne komoditetin dhe qefin tone, harroni mbase qe ne kete rast behet fjale jo per nje nickname, po nje jete te brishte njeriu, nje adoleshent ne momentin me fatkeq te jetes se tij, fatkeqsi e cila shfrytezohet ne menyren me te paturpshme nga ky kanal televiziv i paskrupullt.

O xhib, po c'ke me Topin? ketij televizioni i lumte. Ky tv ka per detyre qe te beje propagande, nga ato me te keqijat, pa skrupuj dhe pa kurrfare etike. Po pati mundesi t'i shmanget edhe taksave sic beri me sasine e kafese apo kartat e DigitAlb dhe te mbaje ambiente shteterore me presion mediatik. Kete e dime te gjithe. Problemi ketu eshte tek personi ne moshe madhore qe kujdeset per keta dy femije, tezja e tyre, qe sic thote edhe vete ja ka lene amanet e motra. Kjo me sa mend afishon ne ekran te nje televizioni kombetar fytyrat e femijeve te motres se saj dhe tek e fundit i bihet ne qafe shtetit per dicka qe nuk i takon. Nuk paguan shteti kredite e shtepive ne banka private. Nese keta femije nuk po marrin parate e pensionit apo ndihme tjeter financiare, athere po, por jo per kete rast.

Femijet nga dy prinder jetime jane nen kujdestarine e tezes, financiarisht jo e pershtateshme. Pensioni i dy prinderve te vdekur duhet te jete afersisht sa rroga e njerit prind dhe ne kete rast femijet do mund t'i benin balle dhe kredive. Mirepo nese ato s'kane aq pension as sa rroga e njerit prind, kujt duhet ti drejtojme gishtin tjeter perveç shtetit?

Moj moter, keto parate i marrin aq sa jane te percaktuara dhe marrin edhe te tjeret ne kushte te ngjashme. Sigurisht qe jane pak por kaq ka mundesine shteti yne.

Gishti tek shteti per pagim kredish per shtepi ne Tirane te marre nga banka private eshte drejtuar gabim. Nuk ka shtet ne bote qe e ben kete (flas te demokracive perendimore). Shqiperia eshte me halle dhe probleme, une e njoh Shqiperine, nuk flas me aq sa lexoj ne internet, ka edhe mijera te tjere me problme te tilla, a thua te gjitheve do te ju marre persiper shteti kredite qe kane marre apo mund te marrin per te blere shtepi ne Tirane/kryeqytet? Jo. Nuk e bejne as vendet nordike qe jane shume sociale kete.

I lexova te gjitha postimet ketu edhe bie dakord qe vetem nje shtet i organizuar mund te marre persiper mbrojtjen e njerezve me halle. Nuk me pelqejne sharjet dhe fyerjet qe shume tipa perdorin ketu. Xhibi nje sugjerim shoqeror:mund ta shprehesh mendimin tend edhe pa fyer dhe ju kundervene te gjitheve sikur te jesh i gjithditur.

Nje njeri qe eshte debil , vdes debil. E vetmja gje qe duhet  eshte te mos e lejojme te riprodhoje se trashegohet debil-lluku.

Rasti eshte konkret, i rralle ne Shqiperi dhe emisioni ka nje qellim te drejperdrejte : ta ndihmoje kete femije qe ka emer dhe mbiemer. Banka natyrisht qe do nderhyje sepse prish imazhin e vet nese nxjerr nje jetim ne rruge mbas ketij sensibilizimi. Ata qe kane mundesi te ndihmojne nuk futen ne peshk e shfryjne stresin e viteve ne emigracion, po bejne tjeter gje, Shume thjesht.

x2

"gjysma e robve idiote e pa shpirt, e pa nje jete me te gjithe intensitetin qe ka ajo, te cilet brockullisin ketu duke enderruar se jane me te mencurit e me te drejtet te kesaj bote, mundesisht te vdisnin"

   Kur ndjen te jesh ndryshe nuk i uron vdekjen askujt. E thashe kete meqe me beri pershtypje kaq mllef.

 Sa per publikimin, besoj qe femijet e kane ditur qe filmoheshin dhe transmetoheshin ndaj s'habiten po te shikojne veten ne media. Gjithashtu s'do te dilnin ne tv po te mos kerkonin njefare ndihme.Ideja e Brad te ciles ti i bashkohesh  s'do ishte nese s'do ishte publikimi.

  Per mendimin tim duhet te publikohen me shume raste qe kane nevoje per ndihme, sepse pavaresisht atyre qe s'humbasin rastin te na shtjellojne teorite e ndihmes sociale, ka njerez te tjere qe ne heshtje gjejne menyren te ndihmojne.

 

 

Po, hiqe ate pjesen e mllefit. E kam akoma dhe do e kem gjithmone ndaj cdo njeriu qe nuk mendon. Kjo eshte koha qe te gjithe TV, qofte dhe TCH, mbi te gjhitha TCH, te mund te gjobiteshin sa here qe transmetojne histori personale te femijeve (minoreneve) duke i nxjerre ne kronike dhe vete fytyrat e tyre. Mund ta kishin bere kroniken (dhe bravo u qofte qe e bene, njemije here bravo), pa nxjerre fytyren e atij adoleshenti. Le te nxirrnin tezen, po te donin. Le te nxirrnin edhe femijen duke ia fshehur fytyren. Dhe do ishte mjaftueshem prekese historia dhe tronditese per ate qe eshte pa qene nevoja qe ta fyenin, e ta depersonalizonin dinjitetin e atij femije duke pyetur ne sy te tij gjithe femijet e tjere te klases! Kjo eshte e turpshme!!!! Ai ka vetem 3 muaj qe nuk e ka me te emen dhe ne kete tronditje te tmerrshme, njerezit shkojne dhe e filmojne, dhe pyesin shoqerine e tij: ia transformojne komplet jeten ne syte e publikut dhe ne syte e gjithe botes.

Tani, pyes nje komentuese te PPU qe ka qene gjithmone e vemendshme ndaj te drejtave te femijeve, Ana H, - ku eshte ajo? A nuk kemi te bejme ketu me te drejtat e femijeve, ne cdo cep qe ta kapesh kete histori? 

 

 

klajdi

halli me i vogel i atyre femijeve eshte qe ju ka dale surrati ne tv.

 

klajdi

Kjo qe po ngre ti eshte shume e drejte. Televizioni eshte nje bisnes privat fitimprures, dhe nuk i lejohet te perdore femijet per te manipuluar publikun. Prandaj ka edhe shtete ne bote ku nuk lejohen femijet ne reklama. Por qe ketu duket serioziteti i lajmit dhe i televizionit.

Klajdi, tani e lexova artikullin dhe i hodha nje sy komenteve. Shqetesimi yt qendron, pasi ata femije tashme kane marre nje goditje teper te forte humbjen e prinderve, ( as nuk arrij ta perfytyroj dhembjen e tyre te madhe), por mendoj qe pertej gjithe budallalleqeve pa fund te ca komentuesve ketu, se raste te tilla jane te shumta ne Shqiperi ( kaq te ftohte te jemi bere valle, sa nuk shohim dot pertej hundes dhe probleme tona?), prioritare mbetet mbijetesa e ketyre femijeve. Ata kane nevoje per siguri, Klajd, per sigurine qe neser do te zgjohen prape ne shtepine e tyre, qe do te shkojne ne shkolle, qe do te arrijne te kene nje te ardhme pak a shume normale, pas nje traume te atille. Kush mund t'ia jape kete siguri? Strukturat sociale inekzistente te shtetit? Banka qe do te vere doren ne zemer, "e prekur" nga rasti ne fjale? Tezja e tyre, qe sipas informacionit te paraqitur ketu,  nuk ka te ardhura te mjaftueshme per te perballuar rritjen e dy femijeve? Nuk e di.

Di vetem qe rasti i tyre dhe cdo lloj rasti tjeter ku eshte i perfshire nje femije, me dhemb dhe do te doja shume, shume te beja dicka per cilindo prej tyre, por jam krejt e pafuqishme dhe s'me mbetet vecse te vazhdoj te mallkoj nen ze ato nena qe i lene femijet e tyre te lypin rrugeve, apo me keq akoma, qe i mbajne shtrire trotuareve ne shi e ne diell, sikur te ishin sende pa shpirt.

Cfare mund te behet konkretisht? As kete nuk e di, por i bashkohem idese dhe jam e gatshme te jap kontributin tim ne ndihme te ketyre femijeve.

Dhe ju lutem te gjitheve, mos e ktheni ne ceshtje politike. Nuk ma do mendja se atyre femijeve ju intereson shume se kush eshte ne pushtet.

Kjo eshte vetem nje tragjedi shqipetare, te tilla ka plot, me mijera. Me vjen vertete keq qe mediat lozin ne kete menyre me popullin, dhe me vjen vertete keq per te gjith ju qe nuk e kuptoni, qe nqs lajmi vertete eshte i pafajshem dhe i sinqerte atehere eshte jo-profesional, ne fakt eshte jo-lajm, por per mendimin tim duket qe kemi te bejme me nje lajm me karakter politik.

Me vjen me te vertete keq qe mblidhemi per te dhene mendime te tilla mbi ceshtje kaq konkrete, por me duket me e hijshme e verteta te thuhet ashtu sic eshte.

Shteti shqiptar eshte padyshim shteti me kot persa i perket ndihmes qe i jep jetimeve dhe te pastreheve, dhe per kete hajde te debatojme, le te vine edhe raste konkrete, ndac nga top-channel ndac nga cdo media, ka me mijera raste qe mund te permenden, por ky lajm konkret flet per femije te lene jetim qe nuk kane mundesine financiare te perballojne kredine. Deri ketu une shoh vetem nje drame njerezore, por sinqerisht nuk e kuptoj se c'pergjegjesi paska shteti apo shoqeria ne kete rast.

Kush e di te ma thote.

Shteti ka detyre te ndertoje nje infrastrukture sociale per femijet jetime. Por nuk ka detyre te paguaj borxhin e nje njeriu privat, sado fatkeqesira te kete pesuar ky njeri. Ligjerishte eshte e pamundur, se neser une theme qe pesova aksident dhe dua shteti te me paguaj shtepine qe sapo bleva pa paguar ndonjehere insurance. Dhe njehere, shteti mund te me japi mua nje llloje pagese sociale nga qe nuk mund te punoje per shkak te aksidentit (sic ne rast se punoja une do ti jipje shtetit taksa dhe me e rendesishmja do ta njihja si shteti im), por jo te me paguaje nje borxhe qe mund te keme me nje institucione i pavarur nga shteti. Keshtu eshte kudo, jo thjeshte ne Shqiperi.

Ne kete rast konkret, TCH mund ti jipte nje mundesi bankes te tregoje se sa e mire eshte, duke i falur borxhin femijes. Dhe publicitet, dhe jo ndonje humbje e madhe.

Gjithashtu, ne shumicen e vendeve Evropiane dhe Amerikane (dhe besoj se Shqiperia i ka kopjuar ligjet financiare nga ato vende), ligji thote qe banka nuk mund te fitoje nga fatkeqesia e nje njeriu. Pra banka nuk eshte atje per te rjepur e genjyer, por respekton interesat tende. Kjo perkthehet, se ne rast se banka merre shtepine e femijes, ajo duhet ta shesi ne c'mime tregu. Ne rast se prinderist e blene shtepine per 40.000 euro, paguan 20.000 euro, dhe tani c'mimi ne treg eshte 70.000, atehere femija ka te drejten te marri 50.000 minus interesin e deri-tanishem (jo perfundimtarin) te bankes. Eshte pare kjo mundesi nga emisioni?

Kjo eshte histori e dhimbshme eshume fatkeqe...Shteti ka pak çfare te beje.Po çuditem se ketu ne shumicen e rasteve kredite per blerje shtepie jane te shoqeruara me poliza sigurim jete .pak a shume nese burre e grua marrin kredi ,ne te eshte e perfshire edhe kuota qe paguajne per sig.jete.Nese njerin prej tyre larg qofte e gjen vdekja automatikisht shkarkohet gjysma e kredise.Kjo behet qe ne çdo rast femijet te mos gjenden neketo kushte si keta ketu....

1. Shit shpine dhe futi leket banke ( ate equity qe kane ndertuar ).

2. Leviz te tezja

3. Terhiqi leket kur te behen 18 vjec.

Ju qe hidheni perpjete per ndihme nga c'planet keni ardhur ? Nuk e dini qe ne Shqiperi njerezia vuan ? Shumica i fut nje llaf gjynahu, ndonjeri tek tuk i con ndonje kacidhe, dhe te gjithe e pastruat koshiencen. Brravo ju qofte.

Teme shume interesante kjo. Graviteti i temes se diskutimit te kesaj teme doli kurve e ca kurve. Mua mu duk se kishte vend per diskutim se si duhet te reagoje shoqeria ne nje rast te tille. Shume ketu po ju turren Mediave. A thua problemi me i madh per ne ne shqiperi dhe per kete familje ne vecanti sot eshte ruajtja e privatesise a ku di une se cfare? Ju po e dine me mire se i zoti i shtepise (kjo familje) se ku po pikon catia??

Ndoshta nuk eshte tema kurve, por NE qe diskutojme secili sipas deshires qe ka per ta pare sipas menyres se vet problemin. Cilin ndihmon kjo? Pervec PPU askend tjeter!

Ne banken e te akuzuarve u vendos Top-Channel. Ca e quajne Top-Qeni. Cfaj ka Topi?? Se po ben publik nje hall te madh qe ka zene nje familje, e cila eshte pak a shume perfaqsuese edhe e shume te tjerave qe kane perjetuar tragjedira te peraferta. Sigurisht qe Topi prej kesaj kronike shpreson edhe audince te larte ne treg, si rrjedhoje edhe perfitime te terrthorta financiare. Edhe pastaj??? Cfare ka per te demonizuar ketu??? Ne cilen bote jetoni ju se ne kete qe quhet toke sma ha mendja???

Ketu po behet nje diskutim Moralo-Virtual (tipik per PPU), laboratorik dhe steril. Nqs ky diskutim nuk eshte frutdhenes per kete familje ne vecanti dhe per shoqerine shqiptare ne pergjithsi atehere nuk ka pse te diskutojme.

Mendimi im:

Shqetesimi me prioritar qe duhet te linde pasi mesohet ky fakt eshte zgjidhja e problemit ekzistencial te ketyre femijeve. Per kete mirepriten te gjitha zgjidhjet, qofshin dhurime individuale, dhurime te bizneseve, bankes, apo shtetit.

Shqetesimi i dyte eshte per femije te tjere qe gjenden ne kushte te tilla ose me te keqija. Ne kete rast zgjidhja duhet kerkuar nga shteti, dhe duhet pergezuar media qe ben te shkoje vemendja aty, e jo vetem te deklarata e radhes e PD, LSI, PS apo Withersit.

Shqetesimi i trete eshte etik, a ben te jetojme te pashqetesuar jetet tona kur mesojme se ka ndodhi te tilla? A na ze gjumi rehat? A po bejme sa duhet kur lejojme te jete kjo situate (se shtetin ne po e lejojme te jete, me kete palo qeveri e me kete palo opozite).

Shqetesimi i katert eshte estetik, a eshte bukur qe media te na sjelle neper shtepi hallet e te tjereve kur kemi tonat? Natyrisht qe jo, si lajmi, si halli, si fytyra e djalit te vogel jane obscene. Por u dashka perballur me obscenities qe te filloje te reflektoje njeriu i mesem. Nje tjeter shqetesim estetik do te qe frika mos njerezit duke pare te tilla skena mesohen me varferine si gjendje normale... cfare s'ben vaki me njerez si tanet, mbrujtur me kulturen e skepticizmit dhe zhgenjimit.

Te ndryshosh radhen prioritare te ketyre shqetesimeve, pra te merresh me te fundit para te parit eshte shkerdhatllik!

P o ckeni qe e ktheni ne politike cdo gje,problemi eshte shume i thjeshte,kush ka deshire me e ndihmuar ta ndihmoje,nuk behet fjale as per meshire as per tu dukur as dreq e shejton.Une per veten time pres neser te gjitha te dhenat e kesaj familjeje,emer mbiemer adresa,dhe zgjidhja eshte shume e thjeshte,Uestern union,dhe nuk me intereson as topi,as siguracioni as politikat ndihmese te shtetit,thjesht me leu ne zemer dhe do ja dergoj se sben,nuk pres te ma dije njeri se fundi fundit nuk eshte noj gjo e modhe po ma di zoti.

Jam e sigurte qe nje dite Shqiptaret do te zgjohen nga gjumi dhe nuk do kthejne cdo gje ne teori konspiracia, ku gjithshka eshte sulm politik. Nuk e di se si nje lajm social qe shfaqet per te sensibilizuar opinionin public merret si sulm politik dhe kthehet ne nje moment personal. Nga ana tjeter me duket pak hipokrizi per njerezit qe kane pranuar nje sistem bankar i cili mbeshtetet nga trregu i lire dhe nuk ka lidhje fare me partine ne pushtet, te kerkojne nderhyrje nga Qeveria. Ti tani do te futesh mik qeverin dhe meqe qeveria nuk e detyron dot banken te fali kredin qeveria eshte e keqe. Nga ana tjeter Banka mund te bej nje leshim dhe apeli duhet ti drrejtohet bankes. Banka si nje institucion i pavarur nuk fal dot kredine se ndoshta nje nga punojsit nuk e ka marre parasysh vdekjen e dy prinderve. E di...do thoni punonjesi i bankes nuk eshte nostradami dhe nuk e parashikonte dot. Por jam e sigurte qe kur jepet nje kredi merren parasysh edhe sigurimet shoqerore, ose sigurimi financiar pas vdekjes se mundshme. Hej, kur jepet nje kredi merret parasysh cdo gje. Ne kete rast opinioni publik sensibiliziohet, ndalon sherrin,kritikat dhe thote : Eja te hapim nje llogari bankare, i lutemi publikut qe ta vej doren ne zemer dhe te mos e pij kafen e mengjezit sot po te dhuroj ne kete llogari. Meqe ne jemi opinioni publik dhe kemi shume per te thene le te hapim nje llogari bankare ne shqiperi. Peshku qe publikoi kete histori le te rreklamoj rastin, dhe u zgjodh gjysma e se keqes. Deri sa qeveri dhe banka te vijne ne vete ( pirt gomar te mbi bar) Ca gjera behen edhe pa qeverin. Po nuk veprove dot ulu aty ku je dhe mos drrejto gishta kot me kot.

Institucionalizimi i humanizmit;

Jam kundra dhurimeve te kesaj forme edhe per aresye humane ;

1- sepse nuk kane asnje konsiderate per shtetin (qe duhet ta duam te gjithe) ndryshe nje dru u shtrember e prish stiven

2- sepse jane edhe fryt i abuzimeve, edhe shkak per lindjen e skemave mashtruese

3-sepse nuk paguhet 10% i te ardhurave dhe asnje tatim tjeter nga perfituesi dhe mjerane te tjere nuk kane mundesi te riperfitojne nga kjo skeme

4-sepse nxisin dembellekun "social" qe d.m.th. nje grush shqiptare do te mblidhen 500 vjet pas luftes se trete boterore

5-edhe aresyeja themelore eshte sepse besoj se ai i mituri do tia dale vete , me forcat e tij, me ndershmeri  qe ti beje balle jetes. (ose te pakten do te mesoje shume prej saj dhe kur te rritet do te jete shembull i gjalle per prinderit e te miturve te tjere) .

 

Kerkoj falje per cinizmin - por nuk eshte qellimi im qe te jem cinik, thjesht dua qe te mendojme edhe ndryshe.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).