Diçitura 53


Me “Vendos Diçiturën” Peshku pa ujë ju sfidon të sillni një diçiturë të goditur që i përshtatet mirë fotografisë së radhës.

Kujtesë: Evitoni zënkat politike, dhe përdoreni hapësirën e komenteve këtu për humor, jo për sherr. (Sherret do fshihen).   

47 Komente

Je akoma i vogel mor djalosh

I thuaj jo, te pakten vetem sonte
...i thuaj jo
Po ti me ben te trembem
Te ulerij te cmendem
Harroje veten tende dhe mos shko
Me te mos shko

 

ose

http://farm3.static.flickr.com/2461/3967054451_b3273f96b5.jpg

 

Ti qave dhe me the me zë te ulet
Se une te trajtoja si prostitute.
Athere loteve te tu s’ua vura veshin
Te desha, pa ditur se te desha.

Vec nje mengjes te befte kur u gdhiva
Pa ty dhe bota krejt e zbrazet m’u duk,
Athere kuptova c’kisha humbur,
C’kisha fituar kuptova gjithashtu.

Me rrezellinte si smerald merzitja,
Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re…
Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja
Sepse seicila m’e bukur se tjetra qe.

Se ish i tille ky koleksion bizhush
Qe drite e terr leshonte njekohesisht,
Qe njeqindfish etjen per jeten shtonte,
Por dhe qe vdekjen ndillte njeqindfish
IK

Mjere ne per KOKAT qe kemi..

Mendjemadhesia e te rinjve injorante, te cilet nuk perfaqesojne rinine.

ftyra t'kqija !

erioni: sale, nuk hahet as me vaj, as me uthull kjo...

sala: kujt i thua... as nje çap nuk futa dot ne goje...  po populli ama... e ha qe çke me te...

Erioni: pfff ç'na çau trapin ky!

Sala duke pa truprojën e vet: Ho me, do i bish ti apo t'i bi vetë?!

dobet cuna smiley

nese vini re foton ka nje lloj kompliciteti midis atyre qe mendojne personazhet tane, duket se te dy jane te te njejtit mendim por e shprehin ne menyra te ndryshme... qe dmth fiton dicitura ime smiley

Sala: ec e zgjidh hallet e shtetit edhe per 4 vjet te tjera

Erioni: medet kush te duron edhe 4 vjet!

smiley

 erioni: Davidof? shume mbrapa Sul, shume mbrapa..Une ate e vija kur pastroja boren dhe gjethet ne amerike..

Sula: kam 7 vjet qe nuk kontrolloj dot muskujt e syrit, te fytyres dhe te qafes..gjithsesi me mire djathtas se majtas..

Chene,

po gjithsesi ky i riu nuk ka sy per qafe smiley

S : Kur une isha ne moshen tende, vecse per R Regan dhe te djathten e Thacerit  mendoja ......!!!

E: Pf, c`genjeshtra, atehere vecse per partine e shendetin e Hyses kishe merak, sot me takon mua te te jap mesimet e pertej te djathteve e te majteve, dreqin..... me parane, s`po me hec me ta marr kalane...!!!

EV: Boo.. s'po e kthej dot ne baptist kete sulltan...

Ne ç'fare kuptimi " Davidi dhe Golia" ?

Mbase nuk ka ndonje kuptim te caktuar.

Thjesht ishte gjeja e pare qe me erdhi ne mendje kur pashe foton.

Ne ç'fare kuptimi " Davidi dhe Golia" ?

Mbase sepse gjate gjysmes se 17 vjeteve te shkuara njeri ka qene ne pushtet kurse tjetri u perpoq te vije ne pushtet duke gjuajtur godinen e pushtetit me veze dhe me letra higjenike?

Apo kishte dicka tjeter qe te coi ne kete analogji Olsi?

Ne kuptimin qe Davidi pastaj fitoi smiley

se sdo dhe shume mend xhanem, sa vjec vajti ky Goliati smiley?????? Edhe sa...?

 

Ne kuptimin qe Davidi pastaj fitoi

Po pra fitoi, u be nga mjaftist ne 99ist e krietarpartist, u bashkua zyrtarisht ne aleance me nje ramist, e tani eshte jo vetem bashkeopozitarist, por dhe jodeputetist, dmth leshpunuesist.

Apo e ke llafin qe do behet kryeminister ne te ardhmen? Nese ndodh, se pari dicitura duhet quajtur e shkuar adhe e ardhmja e demokracise shqiptare, dhe e dyta, eshte e sigurt qe kur Veliaj te behet kryeminister do kemi perseritje eksodi, dhe trecereku i shqiptareve qe do ngelen ne Shqiperi do dorzojne pasaportat e do marrin nenshtetesi tjeter, ose do rrine pa nenshtetesi. smiley

 

Veliaj duke menduar me ze: "Sikur t'a kem kap ate shprehjen e percmimit qe po provoja dje para pasqyres, jo vetem q do bie ne sy, por do me admirojne dhe duartrokasin ashtu si admiroj veten..." dhe degjon nje duartrokitje te furishme t'i ngrihet nga perbrenda.

Berisha duke menduar me ze: "Para pasqyyrs... djeee... largpaams... kjo eshte shprehja e ftyyrs..." dhe degjon nje duartrokitje te furishme t'i ngrihet nga perbrenda.

Spot-on smiley

P.S. Mqsrf, fiks fare ne anglisht dicka si kjo spot-on do perkthehej apo jo Emo? smiley

bukur lulian, e paske kapur komplicitetin e ketyre, por perseri fitoj une smiley

1. Dy fytyrat e politikes Shqiptare!

2. Ose: Fytyrat e (tejet) konsumuara te politikes Shqiptare!

- Bah, çere e qelbur qe vjen ketu rrotull mor amani - mendon Erioni. 

- Sa pa edukate qe jane keta te rinjte e sotem - mendon Berisha.

"bah,cere e qelbur qe vjen ketu rrotull mor amani"-mendon Erioni.

Salasmileyo ti mor nuk ke hale qe e bon ne breke?

-Pffff c'me kane vene ne krah te Berishes. Do te kujtojne 99cit se kam lidhje miqesie me te.

-Mor derr shefi i ceremonive qeveritare C'me ke vene ne krah me kete kalamanin. Do te dukem me plak se sa jam duke qendruar ne krah te tij

Veliaj : Noshti qe s'po ma varin mo as kur boj si patriot, duhet me nejte nga mrapa ktij qe te dal m'televizor. Ky dreq, sado zullume te boji prape i shkojne nga mrapa ene njerzit ene mediat.

Sala : Kush del m'resme me kte tashi?! Car do qe m'vje ka mrapa i here? Apo i rre menia se do i jap nai post? Ik er çun se boll e kom Mediun! C'mu bone avale kta asnjiperqinshat!

Sala: Do te shtyp si morr mer kopil i vogel.

Erioni: Do me sush rrumen o plak i rrjedhur.

"C'na ka pjelle ne me ty...

si te durojme nuk e di...

po na fryn ne mushkeri."

 

"As me nxihet e as ma ndjen,

terr syri nuk ma ben,

kaluar per vete jam

te gjitheve nen patkonj u kam."

veliaj:kush e duron edhe 4 vjet kete?pupupupu!!!!!

 

Ju s'merziteni kurr tuj na pa ne. Por ne u merzitem tuj pa t'njejtit peshq per dite. Pls, na coni te arkiva t'marrim nji dor gjum t'pakten. smiley

Mos ja vini re Peshkut, e ka kap gripi i kutive, dmth i derrit desha te them. smiley

 

 "Hajde qenush ....keshtu do i shtremberosh  buzet edhe ti kur te vish sa une " - i thote Sala medemek smiley

Qeni qe leh nuk te kafshon.Ben gam gam sa eshte larg,kur te afrohet e qep gojën e behet ashtu sic ne te vërtete eshte.Qen i ndyre e i pështire... .

 Qeni qe leh nuk te ha por syte mos ja nda.

bem baba te te ngjaj

Mossssss ...paskan vra Azemin gabimisht......

 "Harmonia" ndermjet politikes se vjeter dhe politikes se re.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).