Binjakë virtualë: Bamir Topi dhe Sarah Palin

Bamir Topi dhe Sarah Palin nuk janë thjesht dy politikanë bukuroshë. Janë që të dy amatorë sporti, dhe nuk hezitojnë që të përdorin paralelizma sportive nëpër deklaratat e tyre. 

Bamir Topi, mbi rolin e tij si President-arbitër që nganjëherë jep penallti kundër Partisë Demokratike: 

 

Kjo i ngjan lojtarit të një ekipi, që ka pasur tifozët e vet dhe pas karrierës futbollistike bëhet arbitër dhe do i duhet të japë ndoshta dhe ndonjë penallti kundër ekipit të vet, duke ndjekur rregullat e arbitrimit.

Fjalia më sipër u tha në një intervistë për U.S. News and World Report, sipas këtij shkrimi tek Panorama. 

Palin ka thënë shumë paralelizma në lidhje me basketbollin. Një prej tyre është ky këtu: 

"Let me go back to a comfortable analogy for me - sports... basketball. I use it because you're naive if you don't see the national full-court press picking away right now: A good point guard drives through a full court press, protecting the ball, keeping her eye on the basket... and she knows exactly when to pass the ball so that the team can WIN." --Sarah Palin, announcing her resignation, July 3, 2009

 

24 Komente

kjo duhet te jeshte shqiptare me origjine se pervec presidentit ngjan edhe me spiropalin e te dyja bashke mendojne se e njohin mire politiken pasi "e sheh rusine nga oborri i shtepise"

normal, me mbiemer pali smund te jete kineze

kjo kategoria "Argetim - Politike" duhet te nentitullohet "kategori me karakter idiotizues.." Ose "kategori me karakter idiotizues perforcues", ose "kategori me karakter idiotizues kembngules"... ose... dicka e tille.. nuk e di nqs shpjegohem...

@tre adminat: Penar ose Llukan ose Blend; po te jeni online, ju sugjeroj t'i jepni vendin qe une mendoj se meriton Ditarit te Arber Shtembarit. Ju lutem ta konsideroni. Nqse mendoni qe perceptimi im i vlerave nuk qendron, OK; blogu eshte juaji, anyway.

Kto SaraPalinlleqet mbajne era tabloid (s'jam kondra tyre, te kuptohemi), kurse krijime dinjitoze si ato te Shtembarit eshte GJYNAH te rrine ne nje cep dy centimetersh.

Pershendetje!

thx for the pointer. s'e kisha pa shkrimin e arbrit.

Te na roje presidenti bukurosh dhe i mencur. Marrte nga ditet tona.

Jepi nga te tuat po deshe se une te miat i perdor vete....po mu dhe raste i marr ca nga te tijat.....

C'ngjau me rubriken "Idioti i Javes" qe e niset me aq Shamate? smiley

ju kan dal kaq shume idiota sa nisen me u zi se cil me vu, ene e lane krejt at muhabet smiley

Kam u' nje proponim qe besoj se do kaloje "hands down"! smiley

Fatkeqesisht, nuk e kam burimin, sepse e lexova kalimthi!

Qe baba: Zoti Ilir Meta, ne pergjigje te fteses per te komentuar mbi protestat e PS-se te shtuten, tha:

Fakti qe opozita ka mundesi te organizoje protesta, verteton nivelin e larte te demokracise ne Shqiperi, verteton qe demokracia ne Shqiperi funksionon! smiley

Ky eshte perifrazim i lire, me c'mbaj mend une (boj hesap ti) nga disa dite me pare!

Nuk e di per Idiotin e cerek-vitit, po Idiotin e Javes, ky e meriton besoj une!
Sigurisht, po te kishte (akoma) nje rubrique te tillue! smiley

vallaj, po m'vinte keq ti thoja presidentit hajvan...

C'kini ore me presidentin.  He justs stays there and looks pretty!

m'ke kujtu nje kenge te vjeter te G. Harrison me ket, nje varg te saj me saktesisht. Kenga quhet "For you blue" smiley

:HI want you at the moment I feel blue
 

Njoni eshte fyll e tjetra fylleshe

Me mire qe te dy ti vesh te fleshe.

o berbero,pse ja fut kot xhanem,si e re qenka fylleshe ajo.

Mire pra nuk eshte fylleshe por eshte bareshe. 

 

Shi kjo tjetra "qorre",po pse mi me gjithe syze flen ajo?

 Hane Shan hane Bagdad, kishte me thone gjyshja ime. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).