Berisha nesër në Prishtinë, në axhendë tituj dhe ceremoni festive në rrugë

Në rrugët e Prishtinës shihen sot bilborde dhe fotografi të kryeministrit Sali Berisha, të cilat kanë mbishkrimin "Mirëserdhe Sali Berisha". Berisha nesër do të kryejë një vizitë në Kosovë. Gjatë vizitës së tij do të takohet me liderët institucional të Kosovës, nga Presidenti dr. Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaçi, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe liderët e tjerë sikurse Ramush Haradinaj (AAK), Nexhat Daci (LDDK), Behgjet Pacolli (AKR) etj. Universiteti shtetëror i Kosovës në Prishtinë (UP) ka vendosur që ti jap Berishes titullin "Doktor Honoris Causa".

Në librin zyrtar të personaliteteve që nderohen me "Doctor Honoris Causa" i UP-së, figurojnë vetëm shtatë emra, amerikanët sikurse ish Presidenti Bill Clinton, zëvendës Presidenti aktual i SHBA-ve, William Kerr, austriakët Michael Weninger e Wolfgang Benedeck, shqiptarët Ismail Kadare e Bamir Topi, dhe ministri aktual i Francës, Bernard Kouchner.

Qyteti i Prizrenit ka vendosur që ta shpall Berishen "Qytetar Nderi i Prizrenit".

Gjatë vizitës, Sali Berisha pritet të nënshkruaj një sërë marrëveshjesh me institucionet e Kosovës, të natyrës ekonomike, arsimore, lëvizjen e qytetarëve etj. Sipas disa njoftimeve, ne ceremonite e pritjes, jane parashikuar edhe qytetare qe pershendesin Berishen ne rruge.

Se paku dy zedhenes qeveritare ne Prishtine e Tirane, e quanin Berishen - ne njoftimet perkatese mbi viziten - me termin 'lideri i kombit', sepse sipas ketyre njoftimeve paraprake, ai 'shkon ne Prishtine pasi ka dhene deklarata per bashkimin e trojeve'.

92 Komente

 smiley postera ne qytet, keta jane patriota

Berisha ne Kosove shihet si Shqiperia, dhe shqiptaret e Kosoves kane nje dashuri te pakufishme per nenen Shqiperi, prandaj edhe pritja eshte e kuptueshme. Po keshtu eshte pritur edhe Bamir Topi, kur ishte para 1-2 vitesh.

E c'eshte Shqiperia para Berishes mo aman? Eshte si puna e qypit te mjaltit; Berisha mjalti dhe Shqiperia qypi... ndoshta nuk eshte krahasimi me i mire, se nuk besoj qe ka njeri qe i ka trute ne vend qe nuk e kupton qe Shqiperia nuk e nxe dot Berishen!

Ky eshte misioni jone si komb ne keto dite moderne; na befte Zoti te denje per te ndjekur Berishen.

Doktori mund te kete shume gabime, por per tjajtimin e Kosoves meriton vetem levdata.  

Nga kontaktet e muajve te fundit, me shqiptare qe jetojne ne trojet shqiptare ne ish jugosllavi, me ka bere pershtypje qe tek ata se c'eshte krijuar nje fare perceptimi per Berishen si burre i forte shteti, dhe gati gati e tundin si gogol kunder shkjahut smiley  Sikur ndihen me te forte , me te sigurte dhe me te lumtur me Berishen ne shtetin Mamë smiley

Sigurisht nuk behet fjale per njerez me rreze te gjate mendimi, por gjithesesi per njerez  te shtresave te mesme dhe jo krejtesisht injorante.

Dije smiley do te thosha qe mua (sigurisht qe nga shume larg dhe jashte realitetit te atyshem) me eshte krijuar ideja qe i njejti perceptim ka filluar t'i krijohet dhe shqiptareve te Shqiperise... e cuditshme!! Sic duket vdiskemi per njerez te "forte" (Berisha, Rama, Meta) dhe per "kopila" (Tosi), .. ndoshta nje "legacy" e te shkuares qe me aq mjeshteri e perdorin "kopilat" dhe "burracaket" e sotshem.... smiley

Në librin zyrtar të personaliteteve që nderohen me "Doctor Honoris Causa" i UP-së, figurojnë vetëm shtatë emra, amerikanët sikurse ish Presidenti Bill Clinton, zëvendës Presidenti aktual i SHBA-ve, William Kerr, austriakët Michael Weninger e Wolfgang Benedeck, shqiptarët Ismail Kadare e Bamir Topi, dhe ministri aktual i Francës, Bernard Kouchner.

Gjejeni ku eshte gabimi ne keto rrjeshta

po ca gabimi o aman... William Kerr eshte emri i Joe Biden ne licencen e sportit te peshkimit.

Po prandaj nuk e dime ne te tjeret mo pedro... po pse mo, injorante i kemi gazetaret ne? ca kujtove ti? Ne kemi dhe gazetare investigative... smiley

Po prandaj e thashe edhe une qe e kane shkruar gabim emrin e zevendes presidentit aktual te SHBA, sepse Joe Biden ne ate fletoren e Universitetit te Prishtines ka nenshkruar me Lymi i Tutit. smiley

paska tall goglat Gjonua aty me ata hunjt e gardhit matane Vermijes, se me keta hunjte ketej Morines ka kush tallet. smiley

Kjo vizite eshte e mirepritur dhe do te jete e suksesshme.Ne te do te nenshkruhen marreveshje nga te cilat Kosova dhe Shqiperia do te perfitojne ekonominishte dhe do te jene praktikisht dy shtete me nje kufi qesharak midis tyre.

Mendoj se kjo vizite do te forcoje rolin e shqiptareve ne Ballkan dhe do te jete per te miren e Shqiperise dhe Kosoves.

Pra te del nga zemra shprehja:

Mire se vjen Sali Berisha!

Mendoj se kjo vizite do te forcoje rolin e shqiptareve ne Ballkan dhe do te jete per te miren e Shqiperise dhe Kosoves.

Cfare roli kane shqiptaret tani ne Ballkan?

Dhe si do e arrije kjo vizite ate qe thua ti?

komunizmi akoma nuk eshte shkulur nga zemrat e shqiptareve smiley

Per shqiptaret oh e cahu erresiren
komunizmit ou mor ja kthym shpinen

...

ne qiellin blu oh e lire te jete shqipja
me ty n'ball ou Sali Berisha

...

themeltar oh  i democracis
shpirti e zemra ou e shqiptaris

...

1000 te kqija oh i sajut
para ligjit ou krejt deshtut

Njesoj si EH dikur, sot kosovaret mbajne Berishen ke oxhaku megjithese ai i q!u para-mrapa ne kohen e luftes. I duket burre shteti jo nga ato qe ben, por nga ato qe thote. Fatos Nano ishte i keq se i dha doren Milloshit, Berisha nuk eshte i keq megjithese furnizoi me nafte Milloshin dhe i futi shkopinj nen rrota UCK-se.

Si keta kemi me tonelata ne Bathore. Nuk ja vlejne.

dajoshi është shumë e vërtetë që Birisha na e bëri ne kosovarëve atë punën qu thua ti para-mbrapa gjatë luftës(shyqyr që lufta nuk zgjati shumë    hahahahaha)por prej Bi(ri)shës edhe ju nuk keni kaluar më mirë se ne jo!Dallimi është se neve na e bëri atë punë një kohë të shkurt-na shpëtoi Amerika,megjithëse të "plagosur" na shpëtoi nga K...kthetri i Salos...po juve nuk po u kuptoj,ka dy dekada që u'a bënë atë punë që na e bëri neve gjatë luftës(para-mbrapa)mendermethanë...dhe ju e zgjedhni prapseprap Kryeminister  hahahahaha....siç duket ne shqiptarët kemi gjene sadomazohiste...keq boll,megjithatë çdo e keqe e ka edhe një të mirë.ky sadomazohizmi ynë mund të jetë një argument i fortë që mund t'ua hedhim turinjëve gjithë atyre që dyshojnë se kosovarët e shqiptarët nuk janë një gjak e një popull...edhe pse na q!u sala,kosovarë e shqiptarë ne prap e nderojmë,askund në planet nuk ekziston edhe një popull i tillë(i marr&eumlsmiley...prandaj edhe jemi një komb,një gjuhë e një kulturë...ne e meritojmë të bashkohemi PIKË

Vallahi, veterano une kurre nuk do e respektoj Salen, ne dallim nga ty. Nese ti pranon qe ai desh jua futi gjate luftes dhe prape e nderon, atehere me vjen keq te ta them, por paske goxha problem me veten ose me sakte nuk ke respekt ndaj vetes dhe ndaj gjakut te derdhur. Ajo nafte qe ju dha Milloshit ju vrau juve, ajo mbeshtetje qe ju Bukoshit dhe FARKUt ju sabotonte juve dhe ti prape e nderon berishen si mbret!!!!!!!! Kur ti nuk respekton veten nuk kuptoj si do respektosh pjesen tjeter te shqiptareve qe pak a shume kane ndoht nga SB ne Shqiperi, prandaj them qe eshte shume heret te diskutohet nje bashkim. Jemi shume larg ne mentalitete, bashkimi vetem probleme do sillte per te dyja anet.

Ca thua mor plak?!

A s'ka lidhje fare me cfare po shkruan veterani!

 

Niveli yt i empatise?!

Diku afer zeros apo jo?!

dajoshi tungjatëjeta!

1.I vetmi Berisha ka thyer embargon e OKB-së,dhe ka furnizuar xhelatët serb me naftë.Një gjë të tillë nuk e kanë bërë as aleatët e ngusht të serbëve.As,grekët,as rumunët e as rusët!

2.Berisha është ai që ka arrestuar Komandantin Legjendar,Adem Jashari!

3.Ka arrestuar edhe Udhëheqësin politik të UÇK-së,Hashim Thaçin,kryeministrin aktual!

4.Ka arrestuar dhe më vonë vrarë,aktivistin e Lëvizjes,Remzi Hoxha!

5.Përveç që ka penguar në çdo mënyrë organizimin e rriten e UÇK-së në territorin shqiptar,në anën tjetër i ka dhënë mbështetje të fuqishme mercenarëve serb që ishin të organizuar në rradhët e njësiteve paramilitare të Ushtrisë serbe- të ashtuquajtur organizata FARK!

Se çfar vlere kishte Berisha për Millosheviqin u pa kur populli shqiptar e rrëzoi nga froni...dhe menjëherë filloi të merrte jetë e të zhvillohej ushtria jonë çlirimtare.UÇK-ja për herë të parë ka dalë haptas,publikisht me 28 nëntor 1997-pra atëherë kur Shqipëria nuk e kishte kliken e Berishës në pushtet!

U pëlqei disave apo jo,ne duhet t'a pranojmë se mbështetësi kryesor i yni ishte;Fatos Nano me njerzit e tij të Partisë Socialiste. Pa Nano-n e socialistet ne sigurisht se akoma do të ishim nën robërinë serbe.Kuptohet nëse do t'a kishte ende pushtetin,ky që po e viziton Kosovën sot.

Kosovën Sala e ka vizituar edhe para kësaj here,pas lufte,si lider i PD-së,po aq "shumë" ka bërë bujë vizita e atëherëshme saqë sot rrallë kush e di se a ka qenë ndonjëherë atje apo jo!

Edhe sot nëse i bëhet ndonjë nder e respekt ai nuk i bëhet INDIVIDIT,Sali Berisha.Por nderi e respekti bëhen për postin e për inctitucionin ai e përfaqëson.Për KRYEMINISTRIN e Shqipërisë...Të njejta ndere do ti kishte kushdo tjetër që do të ishte kryeminister,pak ka rëndësi se si do të quhej; Vangjel Dule,Salo Kristovski apo Hajdar Shtimja!

Ata billbordat që i ka paguar e ka organizuar suita e Berishës në Prishtinë;"Mirësevje Sali Berisha" pikërisht e tregojnë dobësinë e tij,mundohet në çfardo mënyre të manipuloj me publikun dhe t'ia ndrroj kahjen mikpritjes kosovare...por ne i themi qartë;mirësevje,Kryeministri i Shqipërisë...heee t'u harroft emni,jarabi!!!

Dhe në fund,ne mikpritësit nuk kemi asnjë problem me ndërgjegjen tonë,po e bëjmë një gjë siq edhe e kërkon zakoni i shqiptarit... me ndërgjegje të vrarë e të rënduar do të jetë ky,mysafiri ynë...i cili eshtë i vetëdijshëm për "kontributin" e tij që ka dhënë për Lirinë ...jo Lirinë e tij...hahahaha...Për Lirine Kosovës e pata fjalën!

veteran, me ne fund lexova nje postim realist nga nje kosovar, faleminderit. Por prape shokohem se si duke qene kaq i qarte sa ti per ato qe pa frike quhen krime te SB, ti si kosovar apo shume te tjere ne Kosove shikoni thjesht anen institucionale te ketij njeriu. Nuk di ndonjehere shtypi kosovar te kete ngritur zerin sikur sado pak per te pakten 1 prej atyre qe ti permend me siper. Ndoshta jam i informuar gabim, por mesa di une Fatos Nano shikohet si tradhtari i kombit kurse SB si shpetimtari i kombit (me aq kontakt sa kam patur une me kosovare ne USA). Ato qe ti shume mire i ke detajuar me siper NUK FALEN dhe nuk harrohen me hapjen e nje rruge. As kosovaret vete nuk duhet te pranojne inisiativat per bashkim nga nje kategori funderrine si ky "kryeministri" yne.

Sa per zakonet, nuk di qe shqiptari te kete zakon ti beje ndere atij qe ka dashur ti beje gropen (shqiptarit vete) dhe qe as ka konsideruar ndonjehre te kerkoje ndjese per kete.

Nejse, ky diskutim s'ka fund.

Tung

Fjale burri ke thene bre!

Edhe sikur Kosova mbare te ishte enveriste ne ato kulme qe bejne cdo enverist per te vjelle; pritja burrnore dhe me njerzillek e Berishes na nderon gjithe shqiptareve ne Shqiperi. Fundi i fundit, me vota te vjedhura apo jo, ate njeri e votojne dhe sot gjysem miljoni shqiptare, dhe eshte apo jo kryeminister apo kapominister, te presesh nje kallep te tille zere se ke pritur ata qe ai perfaqeson.

Fundi i fundit, mikpritja e kosovareve duhet te mbetet mikpritje pavaresisht se ke presin.

Berisha mund te jete perfaqesuesi me i keq i Shqiperise, dhe realisht edhe mund te thuash pa problem fare qe nuk perfaqeson popullin shqiptar, por mendoj qe kesaj rradhe ne Kosove, te pakten nga ana protokollare po vjen me cilesine e perfaqesuesit te shtetit shqiptar.

Te pakten kjo duhet te jete ne dukje. Por kosovaret duhet ta mbajne vath ne vesh dhe ta kene te qarte, qe nuk po presin te parin e shqiptareve, dhe pavaresisht se na nderoni te gjitheve me kete gjest, duhet ta keni te qarte qe nderohemi nga gjesti juaj "per-se" dhe jo nga ai qe i perkushtoni pritjen; edhe pse duhet te kishit bere feste sa t'i binte te fiket Beogradit.

PS: nuk me dukesh vrteran i UCK-se. E kam gabim?

zotrules

i thash disa gjëra që unë i di për të vërteta...e vërteta nga njëherë dhemb dhe unë u kërkoj falje të gjithë atyre të cilët i pezmatoi fjala ime.do të mundohem tash e tutje që të flas më pak ose hiq e t'u kursej edhe juve nga streset e panevojshme...

mikpritjen që më bëtë në forum të gjithë padallim,më gëzon shumë dhe më bënë të ndjehem krenar që jam pjesë e juaj...që jam shqiptar

p.s veteran jam,zotrules,veteran...megjithëse nuk qonë peshë kjo punë

Mua me duket se ta kam vleresuar fjalen more... kam thene "fjale burri ke thene bre"! Nuk kisha asnje gje per t'i hequr asaj, thjesht u habita dhe vazhdoj te habitem qe keto fjale te thuhen nga nje i kosoves... E kam te pamundur ta besoj, kaq.

Sa per Salen, konsiderata ime per te eshte barabar me shplarjen e halese (flush).

Dhe nuk ke nevoje fare te kerkosh ndjese, se nuk i plas kujt trapi per langonjte e Berishes...  trimeri ata bythshqepur vetem kur jane 50 veta ne nje autobuz tregojne... perndryshe nuk do i kapte nje kelysh Milloshevicii e t'i terhiqte nga hunda sikur te ishte gayparade. Cilesia  numer nje e nje trimi, eshte sinqeriteti me vetveten.

siç duket ne shqiptarët kemi gjene sadomazohiste...keq boll,megjithatë çdo e keqe e ka edhe një të mirë.

...Do te hapim gjithe ato sexy-shope! smiley

Berisha or tungjat jeta,

Sa ato male sa ato shkrepa,

Zanin Shqipes larte ja ngrite,

Gjithe ket popull, ne drite e qite!

 

billbordi qenka sh i mire.

na e thekin kosovaret per disajn grafik.

 

Po shkon Saliu ne Kosove? Dhe kosovareve nuk po i ze gjumi, nga mallengjimi? Paskan organizuar dhe pritje nga qytetare neper rruge, pale. Po vjen shpetimtari i kombit! Eshte per te qeshur dhe per te qare.

Kosovaret jane shume te lezetshem.

Ne billbord shkruajne vetem " Mire se vjen Sali Berisha" dhe jo " Mire se vjen kryeministri Sali Berisha". A thua te jete nje individ si shume te tjere ne nje vizite private.........

Per mua ose:

1) Kosovaret duan ta shveshin nga kostumi i Kryeministrit te shtetit te sotem shqiptar dhe ta shikojne si drejtues te kombit shqiptar.

ose

2) Nuk njohin zgjedhjet e 28 Qershorit (ha ha ha)

Tallu tallu ti detaro, pa kur ta shohesh Berishen neser te hyje mu ne zemer te Mitrovices dhe t'i beje nje transplant nga ata qe ndiqen drejtpersedrejti ne televizionet e gjithe botes, e kur te ngreje dhe bajrakun e Berishajve... - qe ndoshta nuk do ta kete te veshtire, se si do e thote ne fjalim:

Popull i lushnjes... agrheghhh, izvinjime, i Mitroviiiices... bajrakun s'ua solla uuuun, e gjeta ne mesin tuej, ne zemrat tuja.

at the end of which, everybody is invited to serve themselves a chewing gum at the stands...

aj em dhe men end dhe gaverment hu put Nato in Albania, end veri suun IJU uil gjoin albania ez uell. or samthing lajk dhet.

Po shkon kryeministri i Shqiperise ne Kosove. Ouuuu, iuuu, auuu, po si pse ku kur,  pse i kane vene fotografi, dhe kryesorja pse po shkon ne Kosove, pse, pse?!!

Juve nganjehere pajrdheni dhe masturboheni te gjithe kolektivshe, me nje rritem. Must be fun. smiley

Jeni bere tamam si peshqit ne akuarium qe ndjekin therrimet e bukes te gjithe bashke, sa here ato bien ne uje. Pastaj sapo bie ndonje therrime tjeter, e lene ate i turren te rese.  smiley

Po lereni more Berishen te iki ne Kosove njehere, pastaj merruni me viziten e tij.

Une i uroj nga zemra zotit Berisha: "Mire se te ikesh!"

Jeni bere tamam si peshqit ne akuarium qe ndjekin therrimet e bukes te gjithe bashke, sa here ato bien ne uje. Pastaj sapo bie ndonje therrime tjeter, e lene ate i turren te rese.

Per mendim jo vetem thenia e dites, por edhe e muajit. :thumbsup:

Se paku dy zedhenes qeveritare ne Prishtine e Tirane, e quanin Berishen - ne njoftimet perkatese mbi viziten - me termin 'lideri i kombit', sepse sipas ketyre njoftimeve paraprake, ai 'shkon ne Prishtine pasi ka dhene deklarata per bashkimin e trojeve'

Shume tendencioze.

 Shumë cinikë o peshq. Kryeministri i Shqipërisë vjen në Kosovë, dhe Kosova e mirëpret. Kjo duhet t'i gëzojë të gjithë shqiptarët. 

Nuk i gezon komunistet o tomaras. Sic duket diktatura ka influencuar aq shume ne psikiken e ketyre njerezve, saqe identiteti i tyre ideologjik, prevalon mbi cdolloj identiteti tjeter.

Vizite te mbare ne Kosove z. Berisha, e gjithe Kosova e pret politikanin dhe kryeministrin e Shqiperise qe ka kohe qe eshte nje lider kombetar.

Respekte dhe per vellezerit ne Kosove qe nderojne dhe presin kaq mire kryeministrin e Shqiperise.

Nuk i gezon komunistet o tomaras. Sic duket diktatura ka influencuar aq shume ne psikiken e ketyre njerezve, saqe identiteti i tyre ideologjik, prevalon mbi cdolloj identiteti tjeter.

prevalon = mbizoteron

Moscow - Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has expressed extreme concern about the Albanian prime minister's recent statement to the effect that the time has come for the unification of all territories, where Albanians live, and about his call on the European Union and NATO to react appropriately to it.

"We are strongly alarmed by the Albanian prime minister's statement. We are convinced that this statement must receive a due reaction, first of all on the part of the European Union and NATO," Lavrov said at a news conference on Monday after talks with his Serbian counterpart Vuk Jeremic.

"We have yet to hear this reaction," Lavrov said.

"I do hope all the necessary work is being done on this issue with the Albanian leadership pending public statements from the European capitals," he said.

Qe te mos merret dhe aq lehte.

Juve (socialistet) ndajeni mendjen me pare per ca do e kritikoni Berishen ne lidhje me Kosoven dhe bashkimin kombetar, se keshtu stononi. E kritikoni njekohesisht dhe pse flet tani per bashkim te shqiptareve, por dhe pse nuk ka folur me perpara keshtu si flet tani.

Megjithate mua me habit se si s'mundeni ta qisni hunden jashte prapanices se Berishes kur flitet per ceshtje kombetare te tilla, qofte juve qofte militantet e Berishes. Berisha sot eshte, neser s'eshte. Kjo ceshtje ka nje shekull qe mbetet plage per shqiptaret, dhe tani eshte me afer se kurre drejt realizimit te saj, ne nje menyre ose ne nje tjeter.

Ketu duhet te jete fokusi, si te realizohet, pertej trysnive te nderkombetareve dhe natyrisht te armiqve tane ne Ballkan, dhe jo tek ca thote apo s'thote Berisha dje ne krahasim me sot.

Qe te mos merret dhe aq lehte.

Thjesht, retorike dipllomatike!

 

Veprimet bejne ndryshimin.

Olso, mua nuk me rruhet fare se cfare thote Lavrovi... Ai eshte rus, dhe rusia per politike; po te mos kishte ate atomiken, as nuk do e kish pjerdhur kush fare. Duhet marre seriozisht deklarata, sepse eshte bere seriozisht, dhe i drejtohet nje elite njerezish, qe seriozisht ndihmuan dhe ishin ne krahun tone; gjithmone duke e theksuar qe ajo qe Berisha ka thene te mos ndodhe absolutisht. Eshte nje nga 3 shtyllat ku bazohej pavaresia e Kosoves dhe njohja e saj. Puna eshte qe ne te mos dalim te diskretituar para "miqve". Eshte tani ne doren e Berishes te tregoje seriozitetin e ndodhise, seriozitetin e shtetit tone, ceshtjen shqiptare.

Te gjitha gjasat jane qe Berisha t'i beje nje sqarim me te qeshur, dhe ca qyrravitje prapaskenore; gjysmen e te cilave jam i sigurte qe i ka bere nderkohe; dhe ja qe e ka me kollaj te dale langaraq para popullit te tij/popull langaraq, sesa t'i bjere me shqelm mbeshtetesve.

Te mos ishte Biden dhe Hilli ne Amerike, shpulla mund te ish dhene dhe publikisht, se po te jete per Obamen, politika e jashtme luhet ne Lindjen e mesme, Afrike dhe Lindjen e larget; per te mos thene qe del presidenti me pa vizion per politiken e jashtme ne te gjithe historine amerikane.

 

Duhet marre seriozisht deklarata, sepse eshte bere seriozisht, dhe i drejtohet nje elite njerezish, qe seriozisht ndihmuan dhe ishin ne krahun tone;

Prandaj them qe interesi qendron tek reagimi i NATO dhe BE se sa tek vete kerkesa e Lavrovit qe me thene te drejten ka edhe precedent te tjere.

Pra vetem pas reagimit mund te gjykohet nese kemi dale te diskretituar apo jo, etj...

 

Olsi. Marrim Ameriken. Per ne si shqiptare nuk ka vend me te rendesishem. Ata jane 1, 2, 3, 10... 11 mund te jete BE apo ndonje shtet anetar.

Cfare rendesie ka Shqiperia, realisht, per Ameriken.

A eshte ne gjendje Amerika te prishet, psh, me Greqine, per shkak te Shqiperise? Beja vetes kete pyetje.

Shon M'kormak (Sean McCormack); zedhenesi i Shtepise se Bardhe, pak kohe pas bombardimeve ka deklaruar qe "Serbia eshte shteti me i rendesishem i Ballkanit..." (dhe Serbia merr 5 miljarde dollare ndihme per rindertim)- Jo se vdiqen per te bere krushqi me ta, por te tregon se miqesia, politika dhe realiteti jane gjera krejt te ndryshme nga njera tjetra.

tani zevendesoje serbin me rusin.

Jo cdo tym ka zjarr po cdo zjarr leshon tym. O do na mbetet ta zbulojme mbrapa, o do tregohemi te kujdesshem qe ne fillim dhe do jemi te pergatitur.

Diskriminim????????????????

Nga kush i diskriminuar, nga Europa, Nato,USA ???????????

Normalisht Berisha , ben nje deklarate politike shume te forte.

Diplomaci, natyrisht.

Edhe reagimet do jene diplomatike, po deklarata e Berishes eshte "tronditese" , po reagimet diplomatike si do jene.

Reagimi i Shqiptareve te Kosoves eshte shume me impulsiv se nga Shqiperia.

Kosovaret ndjekin metoden, flas per te blere.

Nuk deshirojme te jene levizje politike per te larguar vemendjen nga problemet e perditshme.

Nuk eshte bashkimi ai qe na rrit vlerat kombetare, me rritjen e vlerave jemi shume afer bashkimit.

Serbia e kote qe nderhyn tek bashkimi, Kosova eshte shtet i pavarur.

Normalisht Berisha , ben nje deklarate politike shume te forte...

Keshtu eshte po ta digjosh kur ulerin ne Bith te Lugjit sepse Beisha ULERIN shume Fort ! Deklarata politike te forta bejne te tjeret qe nuk ja dine emrin. smiley Te vjen keq te futesh ne keto Ujra te Pastra te Kombit Shqiptar qe i trazojne politikane matrapaze si Berisha .

Ne kete rast Ai as me shume e as me pak po perdoret sic u perdor ai kastraveci Gjeorgjise apo sic u perdoren Polaket per instalimet antirakete....

Rendesi ka qe mbrapa skene , vete te jete i qarte per hir te Rrolit shume te madh qe ka ne Momentin Historik .Me te vertete me te vertete ka shume rendesi si do e komentoje VIZITEN. Pa po qe per keto deklarata , te tjeret fshijne ...me te !

Gjithsesi udhe te mbare dhe ti perqafoj me shpirt e jo me hipokrizi vllezrit shqiptare te Kosoves . Ne te dy anet nuk vdesin kurre Trimat dhe te Mencurit , qe kane shume te qarte dhe palekundje cila eshte e ardhmja , pa patur nevoje per Deklarata tip Spikeresh e Daullesh Berishiane ! 

Do zoti nuk kthehet me. Ja kemi fal kosovarve le ta mbajne.

Berisha shkon si kryeminister i Shqiperise qe viziton nje vend tjeter....E ka gjakun shume te embel dreqi....Sjell shyret te madh kudo qe shkon....Eh ..lum kosovaret per ket dite!!

veterani-uçk - 6 Tet 2009 - 12:21pm

1.I vetmi Berisha ka thyer embargon e OKB-së,dhe ka furnizuar xhelatët serb me naftë.Një gjë të tillë nuk e kanë bërë as aleatët e ngusht të serbëve.As,grekët,as rumunët e as rusët!

I vetmi?? :-D :-D

Po ruset nga ku leshin mund ta benin kontrabanden e naftes me Jugosllavine? Nga ajri, se s'di te kete kufi Jugosllavi - Rusi.

Per greket s'di çar te them, ama per rumunet eshte bere kontrabande nafte sa s'ta merr mendja. Jane shqepur. Nese nga Shqiperia nafta kalonte ne Mal te Zi me bote e varka, ne kufirin rumun kishin vene tubacione qe furnizonin me nafte pa nderprerje.

Pak respekt per ato qe te lexojne, se per histori jemi te gjithe njesha.

I vetmi?? Big GrinSmile

 hunter pyet(i habitur):Po ruset nga ku leshin mund ta benin kontrabanden e naftes me Jugosllavine? Nga ajri, se s'di te kete kufi Jugosllavi - Rusi.

veterani i përgjigjet:Jugosllavia është kufizuar me Rusinë në Maqedoni,Bullgari e Rumani...prandaj edhe nga shkaku se ishin ish-satelitë rusë,nga friga se prap do të futen nën orbiten ruse këto shtete, Perendimi u detyrua të ndërmarrë hapin më të paparashikuar për ty e për mua dhe i pranoi në BE dy shtetet dhe kombet më të korruptuara e  të kriminalizuara deri në fyt,Bullgarinë e Rumaninë.As njëra e as tjetra nuk i plotësojnë as standardet minimale të cilat kërkohen për shtetet tjera...tash sëfundi trumbetohet së tepërmi edhe për arritjen e standardeve(t'leshit) europiane të Maqedonisë!Me një fjalë po përpunohet psiqikisht publiku  europian edhe për një antar të ri,Maqedoninë e cila ka përveç "virtyteve" që kanë ato dyja;korrupsion e krim...deri në fyt,kjo maqedhonia ka edhe një "standard" plus ; në klubin e BE-së"demokratike",për dallim nga antaret tjera do të jetë  shkelsja vetme e të drejtave kombëtare të një populli që është konstituiv ,shqiptarëve,...e sheh tani shoku hunter se rusia kufizohej me jugosllavinë dhe kufizohet akoma deri sa Europa t'ia merr edhe Maqedoninë?!

hunter thotë; Nese nga Shqiperia nafta kalonte ne Mal te Zi me bote e varka, ne kufirin rumun kishin vene tubacione qe furnizonin me nafte pa nderprerje.

Jo,jo tubacionet që shtriheshin nga Shqipëria e në pjesën tjetër  jugosllave janë zbulim ORIGJINAL shqiptar...dhe zbulim mjaft i suksesshëm,bëhej kontrabanda në mënyrë gjentelmene,pa rrezikuar jetë e as pa derdhur pikë djerse... ndoshta së voni edhe rumunët kanë bërë e bëjnë akoma të njetën gjë për t'u ikur tatimeve,ama licenca është e jona,është shqiptare...licencë ala salo!

po nejse mënyra e kontrabandës e sasia e naftës nuk është me rëndësi...me rëndësi është se nafta që i'u dha qetnikëve serb nuk ka qenë e destinuar për mjete bujqësore,traktorë e kombajna,kjo naftë EKSKLUZIVISHT ka qenë për makinerinë luftarake serbe dhe falë kësaj nafte janë masakruar vrarë e dhunuar me qindramijëra pleqë gra e fëmijë...dhe është shumë e dhimbmeshe e shumë e turpshme kur e dimë se pjesmarrës e ndihmues të këtyre masakrimeve janë edhe një pjesë e popullit tonë  me në krye atë naftëtarin SB...Kjo është e tmerrshme dhe e PAARSYETUSHME!!!

Veteran,

ke ç'ke me Sali Berishen pune tjeter. Keto tifzolleqet politike jane te pavend.

Kjo puna e kontrabandes me Jugosllavine eshte si goli fantazem ne 1966 Angli-Gjermani. Kur s'dihet çar te thohet del njeri e thote se Anglia fitoi per faj te arbitrit, por harrohet qe ajo ndeshje mbaroi 4-2 per anglezet.

E kemi pas diskutuar kete pune me kohe te ppu, me toko me duket.

Une te them se Rusia s'ka kufi me Jugosllavine, ti me nis muhabete gjeopolitike. Une te them se Shqiperia nuk ishte i vetmi qe bente kontrabande, qe rumunet paten vene "naftsjelles" me Jugosllavine, ti me thua qe ate e shpiken shqiptaret!

Me gjithe respekt, e ke idene se per cfare po flet? E mbi te gjitha e ke idene se per cfare vitesh behet fjale? Ishte 1992-1994 or mik, kur njerezit s'kishin buke, kur robi priste ndihmat e Caritasit. Nga kjo kontrabande kane ngrene te gjithe, gjirokastrit, fierak, shkodran, bajzjan. Kane ngrene edhe shoferet qe benin transportin. Ka ngrene edhe shteti, se sikur vetem 10% e atij karburant shtese qe importohej per tu nisur pastaj ne Jugosllavi, pertej nevojave te Shqiperise, sikur vetem ai 10% te zhdoganohej shtetit i hynin ne xhep para. Pa llogarit valuten dojçmark qe perfundonte ne Shqiperi prej Jugosllavise.

Kush do te ndalonte kontrabanden? Qeveria? Ajo qeveri qe po nxjerrte njerezit ne asistence?! Le qe pastaj kur thua se ajo nafte i vente çetnikeve as  qendron fare. Aq sa dilte nga Shqiperia, konsumohej vetem brenda Malit te Zi.

 hunter, 

Eshte goxha e qarte qe nuk e ke idene se per cfare flet. 

"Ka ngrene edhe shteti, se sikur vetem 10% e atij karburant shtese qe importohej per tu nisur pastaj ne Jugosllavi, pertej nevojave te Shqiperise, sikur vetem ai 10% te zhdoganohej shtetit i hynin ne xhep para. Pa llogarit valuten dojçmark qe perfundonte ne Shqiperi prej Jugosllavise.

Kush do te ndalonte kontrabanden? Qeveria?"

Qeveriu mor djale pushoi njeheresh 4 drejtore te naftes pasi kishin refuzuar  te firmosnin levizjen pa destinacion te sasive te medha te naftes nen zerin shpenzime qeveritare.  Kondrabandizmi paralel u lejua, i kontrolluar dhe mbikqyrur nga Azemi, per te dhene idene se kete po e ben populli e ne skemi cbejme.

Mos fol per fragmente historike qe nuk ia ke idene.

 

Aty mbaje, do me tregosh ti. Mua pastaj.

Lere, se aktakuzen ne Shqiperi e ka pas bere Namik Dokle, po une shkrova dy rreshta vetem sa per t'ju pergjigjur mikut tone nga Kosova, se per tjeter as kisha nder mend te futesha ne kete debat.

 Ti ka tregu sula te gjitha smiley ska vend per tregime nga ne te tjeret.

jemi çapajev vete smiley s'kemi nevoje per tregime.

 capajeve jeni ore si sjeni, shpura shoqeruse e Saliksandrit te madh smiley 

çapajev, po jo te babezitur ama si disa, te cileve s'po i jap emer.

I leshojme rradhe te gjitheve ne tavoline.

Se harrova. Foli Namiku foli, por ka edhe komunista te zgjuar.... u ngriten ca nga te vetet e i thane "Boll o Namik, mblidh mendjen se na more ne qafe". Se shumica e popullsise te zonave si nga hynte apo u prodhonte nafta, si nga ajo nga dilte ishte socialiste. Edhe pushoi Namiku.

 

 po jepu ore emer, jepua te gjitheve sic e kane dhe sic e meritojne! Po qe te japesh duhet te dish e jo te meresh me kore te regjura si Namiku.

Qofsh ti capajevi i preferuar i Saliksandrit o gjahtar, te pakten shperblehesh me ngrohtesi per verberine qe perpiqesh te perhapesh. 

Sa per ngjarjen, po pate ndopak pesh, shko e gjej urdhrin e ati kokbardhrit sesi pushoi 4 shoket e vet se nuk ja shiten daljen Sules si ai vet.

 

 

Hunter ti ja fut kot!!!

Nuk behet fjale per kontrabanda te thjeshte, sepse ju ia keni humbur fare fillin e asaj qe ka ndodhur asokohe. Por une di nje gje, qe kontrabanda merr nje kuptim apologjist nese ajo cfare ndodhi ne 92-95 quhet thjesht kontrabande.

Nuk ka patur asnje bot qe kalonte ne Mal te Zi ne ate kohe; te pakten asnje bot tek pulle. Minimumi qe ka qene ishin karvane te tere me nga 5 bote minimumi, dhe me nga 2 rimorkjo boti. Dhe kalonin nga 5 bote cdo 30 minuta, minimumi kohor, gjate nje 24 oreshi per te pakten 3 vjet rresht!

Nafta e hyre ne Shqiperi eshte e padeklaruar dhe e pa regjistruar; pra 1000% ta jap une garancine qe eshte dhurate e qeverise Iraniane per Shqiperine, sidomos pas anetaresimit tone ne KI (konferencen islamike).

Dhe nuk e teproj aspak, nese dal te tjetra, qe nese kjo nafte eshte regjistruar (te pakten 90% e "importit&quotsmiley eshte regjistruar thjesht sa per te mbushur dokumentacionin perkates dhe ligjor, qe nafta DHURATE  te regjistrohet si E BLERE nga qeveria shqiptare, dhe nderkohe, dhe vetem atehere kontrabandohet ne Jugosllavi. Pra, qeveritaret tane e "blinin" (gjasme) nga Irani dhe nen dore shitej ne Jugosllavi. Leket qe rezultojne si para te shpenzuara per blerjen, kane perfunduar ne llogarite bankare private te qeveritareve te PD-se ne Zvicer, Dubai dhe ishujt Kajman; edhe pse ka nje numer te paidentifikuar akoma, llogarish bankare ne Luksemburg.

E meqe flasim per kontrabande, edhe parate e shitjes se karburantit ne Jugosllavi, kane perfunduar po ne xhepat e qeveritareve te asaj kohe. Kete mos ta marresh te ndare plotesisht nga firmat piramidale, me ane te te cilave eshte pastruar nje pjese e mire e ketij oqeani te ardhurash.

Pra qeveritaret tane kane futur para 2 here ne xhep per te njejtin mall.

Nuk e teproj nese them qe Aleksander Meksi eshte njeriu me i pasur ne Evrope! Multimiljarder me euro, eshte shaka t'i thuash.

Per te mos dale te kontrabanda e armatimit, sepse eshte nje turp i heshtjes informative qe behet per te poshteruar popullin tone sylesh, pagjaks dhe sharabajge, qe nuk i intereson asnje gje tjeter pervec bukes qe do haje ne vaktin e rradhes. Gjate 92-96 eshte shitur gjithe pasuria kombetare e grumbulluar gjate 50 vjeteve djerse dhe gjakderdhjeje nga populli i thjeshte.

Nese duhet ndonje hetim per keto gjera, duhej te kish ndodhur para 10 vjeteve, qe keta qe keni ne pushtet sot, te mos i kishin gezuar fare; te pakten para se .... te perpilonte draftin propozues te derguar ne KE per abrogimin e denimit me vdekje ne Shqiperi, nje veprim qe .... e "regret" edhe sot e kesaj dite.

 

zoto,

e tepron, po e tepron aq sa s'e ke idene.

Kontrande e organizuar si thua ti, ka ekzistuar, me kalim botesh nga dogana ne Mal te Zi eshte bere. Por po te siguroj qe 90% eshte bere me varka, me fuçi te lidhur bashke, me dopio serbator nga njerez te thjeshte.

Por te lutem gjithashtu te kujtosh se per cfare periudhe behej fjale, cfare situate ekonomike po kalonte vendi. Aman ore, po shteti me civilizuar ne bote, Zvicra, bazohet te grumbullimi i parave i te gjithe diktatoreve e mafiozeve te botes, kurse ne qellojme veten me çekan me keto akuza qesharake "medemek paska furnizuar Shqiperia makinen kriminale serbe"

 hunter, 

Si te ta shpjegojme qe Shqiperia nuk eshte Berisha?

 

Ore hunter... ti ndoshta nuk e di se cfare eshte boti. Nuk eshte shiringe, as ampule peniciline, o Tunxh! Nje bot i vogel fare mban 15 000 litra nafte. Shumezoje per 2 numri i rimorkjove, del 30 000 litra. Kjo per bote te vogla. Shumezoje per 5, numri minimal i karvanit, 150 000 litra; shumezoje per 48 (5 bote cdo gjysme ore) = 7.2 miljone litra ne 24 ore; shumezoje per 365.25 dite = 2 629 800 000, shumezoje per 4 = 10 519 200 000 litra. Ti me thua makinat, veturat e qelbura apo varkat me bidona. Nuk po flasim per morra, o Tunxh, po flasim per miljarda dollare, te padeklaruar fare, te marre si nga shteti jone, dhe edhe nga shitjet... Nejse, me fal nese ja fus kot, por thashe se dikujt mund t'i interesonte ky kendveshtrim i pa publikuar ndonjehere.

hunter

Pse genjen? Ske turp qe genjen? Ti e di shume mire, qe nga kontrabanda e naftes jan pasuruar vetem disa kriminele, kontrabandiste dhe PD-iste, Azem Hajdari ishte ne krye te kontrabandes te naftes ,bashke me Mullah Sali Berishen. Ja ashtu!

Dhe populli ka ngrene buke nga krahet e veta, sepse ishte gjysma e shqiperise ne emigracion ato vite, nuk di asnje qytetar shqiptar te ndershem te kete perfituar direkt apo indirekt nga kontrabanda e naftes.

Edhe vete Berisha e ka thene qe kemi bashkepunuar me Serbin, por per interes te Kosoves.  Cfar paradoksi!!!!!!!!!!! Dhe paramecet si puna jote i besojne ketij paradoksi!!!!!!!

Ajo qeveri nuk kish si ta ndalonte kontrabanden sepse e drejtonte vete. Dhe mbi te gjitha e ka pranuar publikisht.

Jo jo, edhe njerezit e thjeshte kane perfituar... duke filluar nga polici me i thjeshte qe shoqeronte botet per nje segment te shkurter fare rruge. Psh, ne Lezhe, shoqerimi behej nga Treshi, ose me sakte, nga Manatia deri ne Balldren. I bie pak a shume 10-12 km. Edhe ata kane bere nje dore lekesh qe per popullin tjeter ishin te paarritshme.

 

Plus ka patur dhe nga ata qe u zmadhonin serbatoret veturave dhe shisnin karburantin ne Mal te Zi. Ka patur dhe nga ata qe conin karburant me varka. Por, kjo lloj kategorie konsiderohej si kontrabandiste, dhe jo rralle rrasej ne biruce te burgut!

Thjesht, nuk mund te krahasosh nje bot nafte me nje varke me 3-4 bidona 30kilsha apo nje serbator makine... Eshte te jesh shume driteshkurter.

Veteran,po te mos ja shisnim naften ne a do ta blenin diku tjeter serbet?po. atehere me mire nese te tjeret,e dyta,pa nafte nuk u bonte lufta,dhe po te mos ubnte lufta ju nuk e merrnit pamvaresine,keshtu qe edhe leket ne i morem dhe ju pamvaresine e fitut.

Une s'i kam kuptuar kurre kosovaret. Shohin te njejtin burre shteti si te Berisha ashtu dhe tek Enver Hoxha. Jane te vetmit qe i duan te dy po njesoj! 

Nese ke pak tru, do ta kuptosh qe tek Enveri dhe Saliu sot kosovaret shikojne perfaqesuesin e Shqiperise dhe jo personin vete.Edhe po te shkonte Edi Rama ne cilesine e KM do te merrte te njejten pritje.Po keshtu te njejten pritje mori edhe Bamir Topi.Por duke pare militantizmin tend politik nuk mund te kuptosh qe kombi dhe shteti jane te ndara nga Partia!

Kosovaret dhe nje pjese e shqiptareve e kane kuptuar kete.Po presim qe edhe ti dhe disa te tjere ta kuptoni!

Mbase kjo do te jete pikerisht forca e shqiptareve te Kosoves.

Nganjehere gjerat nuk varen vetem nga logjika, por edhe nga besimi qe ti investon mbi dicka. Ka raste qe ky i fundit mund edhe t'i ndryshoje gjerat. Ne te kundert, skepticizmi, mosbesimi dhe kriticizmi i tepruar ne vend qe te permiresojne, perkeqesojne situaten.

Mjafton te mendojme se ujku u be qen vetem fale dashurise dhe besimit qe njeriu ka shpenzuar mbi te neper shekuj.

 

 

OK, OK, nuk eshte gjithmone keshtu, por nganjehere edhe mund te jete.

Ore e dine kta kosavaret qe Sal patrioti ka qene kunder mareveshjes se Rambujese?

Bravo Sale Shqiptaret i bone rob,boji dhe keto kosovaret,filloje rrugen Shkoder Beograd.

Kryeministri i Kososves, Hashim Thaci per Berishen: "Kryeministri Berisha është arkitekt i ndryshimeve në Shqipëri, realizues i ëndrrës së shqiptarëve, i ndërtimit të autostradës Durrës-Morinë, jetësues i integrimit të Shqipërisë në NATO dhe kontribuues i madh për pavarësinë e Kosovës”

Kryeministri Berisha nderohet me “Medaljen e artë të lirisë”, akorduar nga Presidenti I Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu

Kryeministri Berisha u nderua sot me “Medaljen e artë të lirisë”, të akorduar nga Presidenti I Republikës së Kosovës , me motivacionin “Për kontributin e lartë në mbrojtje të lirisë së Kosovës”. Kjo medalje iu dha kryeministrit Berisha, nga Presidenti Sejdiu gjatë seancës plenare të mbajtur në Kuvendin e Kosovës, me rastin e vizitës së kryeministrit Berisha.
Në fjalën e mbajtur me këtë rast, Presidenti Sejdiu, vlerësoi përkrahjen dhe kontributin e rëndësishëm të kryeministrit Berisha dhënë në vite për Kosovën dhe popullin e saj: “Qytetarët dhe institucionet e Republikës së Kosovës ju falënderojnë nga zemra për përkrahjen e parezervë që ju, qeveria dhe i gjithë populli i Shqipërisë i keni dhënë Kosovës në vazhdimësi, dhe në çastet më të rënda të historisë sonë.” u shpreh zoti Sejdiu.
Nga ana e tij, kryeministri Berisha duke e vlerësuar këtë medalje si nderimin më të madh u shpreh: “Zoti President, medalja e artë që më akordoni sot përbën për mua një akt madhor krenarie për të gjithë kontributin që qytetarët e Kosovës dhe Kosova dha për lirinë e kombit, lirinë e rajonit dhe më gjerë, përbën për mua nderimin më të madh, sepse këtu në Kosovë u zhvilluan të gjitha lëvizjet e mëdha për liri të shqiptarëve, ndaj dhe unë ndihem shumë krenar me medaljen që ju më dhatë.”

Rregullojeni oren se e keni prapa cfar eshte ky artikull neser Berisha ne Kosove,ai ka arrit atje e po pritet si burre shteti e po dekorohet,ju pelqen apo nuk ju pelqen ketyre peshqve pa tru ketu te peshku pa uje.

Shqipëria futet në listën Shengen, PE: Sapo të plotësohen kushtet, vizat» Dërguar më: 06/10/2009 - 19:36  Lajme nga Arkivi“New York Times”, Shqipëria vend ideal për të investuar
• Datë: Oct 05, 2009Raporti i OKB për zhvillimin human, Shqipëria e 70-ta
• Datë: Oct 05, 2009PE: Shqipëria e Bosnja të përfshihen në skemën e vizave
• Datë: Oct 01, 2009Raporti, FMN: Shqipëria pa të dhëna që në 2008
• Datë: Sep 30, 2009• Komiteti i Jashtëm në Parlamentin Europian ka vendosur sot të futë Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën në listën e bardhë të Shengenit, bashkë me tre vendet e tjera: Serbi, Mali i Zi dhe Maqedoni. Por ndërsa për këto tre vende është përcaktuar data 1 janar 2010, për Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën, data do të jepet kur të plotësohen kushtet e hartes së liberalizimit të vizave. Komiteti i marrdhënieve me jashtë në PE miraton kështu propozimin e raportueses sllovene, Tanja Fajon. 

 

BRUKSEL- Komiteti i Jashtëm në Parlamentin Europian ka vendosur sot të futë Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën në listën e bardhë të Shengenit, bashkë me tre vendet e tjera: Serbi, Mali i Zi dhe Maqedoni. Por ndërsa për këto tre vende është përcaktuar data 1 janar 2010, për Shqipërinë dhe Bosnjë Hercegovinën, data do të jepet kur të plotësohen kushtet e hartes së liberalizimit të vizave.
Komiteti i marrdhënieve me jashtë në Parlamentin Europian miraton kështu propozimin e raportueses Tanja Fajon, një anëtare e komitetit të cështjeve të drejtësisë dhe lirive civile.

Komiteti ka vendosur gjithashtu që të nisë dialogu me Kosovën për planin e liberalizimit të vizave, pa paragjykuar statusin e Kosovës. Parlamentarja sllovene Fajon ka shpjeguar në këtë komitet se mungesa e liberalizimit të vizave me Shqipërinë dhe Bosnjën i izolon këto vende. Në favor të këtij drafti votuan 51 vota pro dhe 8 kundër. Një tjetër votim i Parlamentit Europian do zhvillohet më 15 tetor.

Eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon bëri rekomandimin për përfshirjen e Shqipërisë dhe Bosnjës në hartën e liberalizimeve duke kërkuar amendimin e Rregullit të Komisinit Evropian për vizat për vendet e Ballkanit Perëndimor. Ajo argumentoi se këto dy vende, të cilat duhet të përmbushin standardet e nevojshme, të mos u nënshtrohen procedurave të gjata legjislative edhe njëherë, por ato të përfshihen në regjimin pa viza automatikisht sapo Komisioni të jetë i kënaqur se kanë plotësuar kushtet.

“Sa i përket Shqipërisë dhe Bosnje Hercegovinës,përjashtimi nga kërkesat për vizë, duhet të zbatohen pa vonesë, menjëherë pas vlerësimit nga Komisioni që secili prej atyre vendeve i plotëson të gjitha standartet e përcaktuara në planin për liberalizimin e vizave " theksohet në draftin e eurodeputetes Fajon.
Shqipëria dhe Bosnjë Hercegovina u përjashtuan nga lista e vendeve që do të përfitojnë liberalizim vizash për shkak të mungesës së përparimit në kërkesat teknike.
 

O Solidarnosc (dhe emrin e ke sllav) pse nuk te ka lepire vici? Keto qe shkruan nuk i beson as vete besoj. Mjaft me propagande fashiste ketu tek peshku. Shko ti lash kembet Sales sepse ka ardhur i lodhur nga perrallat qe ka treguar gjithe diten.

Ti bashke me ate "The speaker" jeni dinosauret moderne!

           Ben shume mire or ti qe nuk i beson , edhe kur te jene hequr vizat , ti prap mos beso , shko tek ambasadat , jepju ndoi lek nen dore dhe mer vize per te ikur jashte .

Ate te hequrin e vizave kaq shpjejt sa trumpentohet, do ta shikoni kur ta keni pare majen e veshit pa pasqyre.

            Po mor po , do ta shohim NE , sepse , JU , jeni pozicionuar kunder , dhe po punoni dite e nate qe te vonohet sa me shume ky proces .

S'paska mbet teme pa degjeneruar diskutimi ne sulme personale banale.  Mbase dhe englendiseni ne kete far feje, por te pakten beni pak sevap per te tjeret qe s'englendisen dot me keto llogje.

Sali Berisha eshte nderi dhe krenaria e kombit apo me mire te themi se Sali Berisha eshte kombi vet sepse me Sali berishen identifikohet kombi shqiptar.

 

 

Liria e kombit eshte nje dhe e pandare. Ne rast se nje pjese e kombit nuk eshte e lire, kombi kurre smund te jete i lire.- Ka thene Lideri i Kombit Sali berisha.

 

kjo eshte gafa e rradhes e sales, qe zoti e falte , si puna e asaj euros  pak dite me pare, keto jane pallavra boshe , futja nje persheshi me kos , o sale, kujto kohet e vjetra , se mbase freskohesh pak dhe nga trute.

Ketlina,dy here i kam pare Shqiptaret te qajne,njehere kur vdiq Enver Hoxha dhe para pak ditesh kur Sali Berisha ishte ne Kosove.

Duhen shekuj qe Shqiptareve ti lindin burra shteti si Sali Berisha.

 

Shprehje me te sinqerte se kjo nuk kisha pare ketu tek PPU-ja. Evidentoj vetem nje gabim te vogel qe me siguri te ka shpetuar nga nxitimi: Tek fjalia e fundit ke haruar te vendosesh Enver Hoxha sebashku me Sali-ne, pasi me larte je shume i sakte se per ke persona kane qare shqipetaret.

E di qe kam filluar ta vleresoj pak e nga pak kete humorin tend te holle, si nuk e kisha kuptuar me pare, xhanem?

Kjo nuk tregon zhvillimin e vonshem tendin por tu ka nevojitur shume peshku qe te behesh avash avash e zgjuar.

Prandaj u thone njerzve trupeshk se peshku nuk ka tru ,ky peshku ketu nuk ka dhe uje dhe ushqehet me thashethemet tona.

Po, po, vecanerisht komentet e tua. Mos duhet te te falenderoj ne kete rast? Epo, faleminderit.

Gjithashtu faleminderit qe i lexon dhe i vlereson komentet e mija,edhe une tuajat me kenaqesi i lexoj por ama nuk te jam pergjigjur ndonjehere me spond.

Te meresh me politike nuk eshte e lehte,ne qe komentojme politikanet mendoj se nuk e njohim politiken dhe te fshehtat e saje,megjithate ne bejme sikur dime gjithcka ne fakt jemi profesioniste te thatheshemeve,sa shpesh morim inate njeri tjetrin edhe pse shumica nuk e njohim njeri tjetrin,e vetmja gje qe bejme ketu eshte se vrasim koheh e lire.

Ne te vazhdojme thashethemet politika te beje punen e vet.

Prandaj , te gjithe trupeshket jane mbledhur ketu .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).