A do te vijoje jeta ne Rreshen dhe ne provinca te tjera te Shqiperise

....Mbas fshatit te tim eti rradha po i vjen Rreshenit, qytetit ku jam lindur e rritur. Une e marre vesh se ne kete sistem qe jetojme gjithcka komandohet nga tregu, se gjithkush kerkon, qe ne kete treg brenda limiteve te veta te gjej veten, por si eshte e mundur qe shteti ta stimuloje nga jashte me ane te reformave te kesisoj, zhberjen e zonave te tilla te banuara. Si do bejme, a.po trastat ne shpina dhe o burra te mesyjme kryeqytetin?....

 

Jetoj ne nje qytet te vogel, me mire te themi te vockel, sic eshte Rresheni. Pjesa dermuese e qytetareve te vjeter te ketij qyteti jane shperngulur ne Tirane megjithate qyteti nuk eshte se ka ngelur bosh, pasi eshte mbushur, madje dyfish, me banoret e fshatrave per rreth. Une per arsye pune vij gati dy here ne jave ne Tirane por ne Tirane s'me pelqen hic te jetoj. Kur ja thashe dikujt nje gje te tille me permendi fabulen e famshme "Dhelpra dhe rrushte". Ne fakt pamundesia per te jetuar ketu do me detyronte te kerkoja te gjeja ndonje mundesi jetese ne Tirane. Pergjithsisht ka ndodhur e kunderta, njerzit qe kane krijuar mundesite nga bisnesi qe kane patur ne kete qytet jane zhvendosur ne Tirane. Tirana eshte vend i lakmueshem pa dyshim, por une po afrohem dale ngadale te dyzetatave ne kete qytet dhe s'me behet ta braktis. Ketu kam te gjitha kujtimet e jetes time qe per hir te vertetes eshte me se e zakonshme, pse jo krejt ordinere. Por kur kaloj tek pallati imi vjeter me kap njelloje nostalgjie e pa arsyeshme apo e arsyesyeshme, nuk e di. Me kujtohet femijeria ime, gjami i thyer i Malos ne kat te pare teksa luanim futboll, hyrja e pallatit qe e perdornim si porte e qe une hidhesha me gjithe shkeputjen time per te cikur me dore pjesen e siperme te saj. Ne cdo qoshe te ketij qyteti mund te gjej nje kujtim. Nejse ne fakt mundimin per te shkruajtur keto rradhe po e ndermarr per nje arsye krejt tjeter.

Para dy ditesh ky qyteti im i vogel perjetoi nje ngjarje te tmerrshme, krejt te pazakonte per te. Nje djali te ri, vetem njezet vjec i'u pre jeta ne mes barbarisht. Disa moshatare te tij shmrazen mbi te, mu ne hyrje te pallatit nje karikator kallashnikovi, vec disa metra larg vendndodhjes se komisariatit. Ngjarja e tmerrshme ka tronditur gjith qytetin. Tronditja shumefishohet kur mendon se arsyeja (qe ne fakt vetem arsye nuk ishte) qe qoj ne kete fund tragjik djalin e mjere ishte nje sherr krejt banal adoleshentesh.

Ka ca kohe qe ky qytet mjaft i qete, qe ka kaluar dy dallget e medha te vendit, 91-shin e 97-en pa u thyer nje xham, po perjeton trazira. Me reformat e ndermarra te qeverise, instuticionet e prokurorise, gjykates u shuajten. Komisariati ka ngel me i dore policesh gjynahqare qe i luten halabakeve te mos u bien ne qafe. Hajdutet e rrugaqet ne qytet po bejne ligjin. Dhe ja ku vjen dhe kjo ngjarje makabre qe na ka tronditur te gjitheve

Tash mua me vjen te pyes se me cfare qellimi behen keto reforma. Mos valle i vetmi qellim eshte shkurtimi i shpenzimeve? Me cfar ma pret rradakja ime them se preokupimi i nje qeverie do te duhej te ishte quarja e sherbimeve prane komunitetit por ja qe s'ndodh keshtu. Fshati im tashme eshte shuajtur. Djali i xhaxhait tim me lot nder sy i i vuri drynin kulles pesembedhjete metra te gjate, qe gjyshi e kishte projektu per kater djemte e tije. Dhe ai I kishte kalu te dyzetat ne at fshat dhe kenaqesine e jetes e merrte tek toka, tek hardhia, pemet, pylli e bagtia. Por ai aspironte qe femijet e vet ti shkollonte e ne ate fshat kishte ngelur nje "mesuese" qe shante kalamajt me nene, e mund te vdisje per nje gjilpere, keshtu qe dhe ai vendosi te shperngulej e te blinte nje apartament 2+1, 40 miljon leke te vjetra ne Rrreshen. Mbas fshatit te tim eti rradha po i vjen Rreshenit, qytetit ku jam lindur e rritur. Une e marre vesh se ne kete sistem qe jetojme gjithcka komandohet nga tregu, se gjithkush kerkon, qe ne kete treg brenda limiteve te veta te gjej veten, por si eshte e mundur qe shteti ta stimuloje nga jashte me ane te reformave te kesisoj, zhberjen e zonave te tilla te banuara. Si do bejme, a.po trastat ne shpina dhe o burra te mesyjme kryeqytetin?

44 Komente

Trishtim.

Nese mund te jap ndonje keshille e nese ke mundesi, nqs vendos te largohesh mos e shit shpine apo tokat.

Keto jan pasojat e globalizmit. Largim nga fshati, largim nga identiteti, largim nga familja, largim nga normat, largim nga historia. Kerkohet vetem konfuzion, pershtatje, dorezim te gjithanshem, elasticitet dhe bindje totale ndaj shtetit. As indianet e Europes, dhe vete indianet e Indise te Europes mesa duket nuk kane fuqi ti rezistojne globalizmit.

Keshtu ka shume fshatra ne Shqiperi te cilet kan histori mijeravjecare, me popullata te lidhura ngushte me fshatin, por ja qe na erdhi e bekuara pseudo-demokraci dhe i beri ata njerez te lene mbrapa varret e te pareve, historin, identitetin e gjithcka per jeten e argatit ne qytetet pa pike kuptimi te shqiperise pseudo-demokratike.

Shkaterrimi i fshatit eshte pikerisht shkaterrimi i Shqiperise ne teresine e saj dhe i cdo gjeje shqipetare.

Te rroje injoranca!!

C'lidhje ka demokracia me globalizimin? Mos duhet vene ndonje shenje "nuk lejohen militantet" tek cdo teme e hajrit qe ketej e tutje? Duke e lene menjane kete ceshtjen e pasioneve partiake (ishalla per te gjithe vazhdimin e kesaj teme).......

Pjeter, per te lozur pak avokatin e djallit; njerezit kane jetuar deri dje ne Rreshen per shkak te vlerave, perfitimeve qe ka siguruar zona (cilado te kene qene ato). Nese nuk ka me perfitime, atehere perse duhet te ekzistoje me Rresheni?

Ttmsoia, jane dy faktore qe nuk ke permendur ne postin tend qe s'jane domosdoshmerisht te lidhur me "globalizmin". 

Problemi shqiptar (ne lidhje me dukurine me lart) eshte urbanizimi dhe emigracioni qe ndodhen njekohesisht, ne nje interval te shkurter kohe dhe dhunshem (per nga permasat.)  Ndodhen ne menyre te pakontrolluar, jo si rrjedhoje e zhvillimeve ekonomike (kalimi nga ekonomi x, ne ekonomi y) sic ka ndodhur dhe ndodh ne vend te tjera.  (Te pakten per nga aspekti i urbanizimit.)

Shto ketu dhe efekte te tjera si psh 7501, dhe gjendemi ne situaten qe jemi sot. 

E kam permendur ardhjen e te bekuares pseudo-demokraci pra. Emigracioni dhe cthurjebanizimi jane fenomene te pseudo-demokracise te bekuar.

Dikur pat thene dikush qe koha eshte e maskarenjeve, ahhhh sikur te ishte, sepse maskarenjte jane te drejteperdrejte ne armiqesine e tyre, por keta filozofet e pseudo-demokracise shqiptare jane idhuj te injorances, paaftesise, anti-kombetarizmit, anti-shqiptarizmit, keta jane cthures moralesh e kodesh, keta jane cmitizues te gojedhenave e figurave te dokumentuara historike, nihilist te  cdo elementi pozitiv etnik e kombetar, mohues te cdo aspekti qyteterues e njerezor qe e ka ose i dedikohet kesaj shoqerie, mbeshtetes te zjarrte te shkaterrimit shpirteror te shqiptareve dhe atij fizik te Shqiperise, lapanjos e servil deri ne palce te pushtetit anadollak, mohues te zjarrte te identitetit etnik e kombetar te shqiptareve. Ja keta monstra modern te pergatitur sefundmi ne kuzhinat e ferrit ka perballe njerezia ne Shqiperi, ketyre si tjua thyej turinjte nje dite?

E kam permendur ardhjen e te bekuares pseudo-demokraci pra. Emigracioni dhe cthurjebanizimi jane fenomene te pseudo-demokracise te bekuar.

"Pseudo-demokracia e bekuar" nuk erdhi!

Ate e gjetem midis nesh!

Nuk eshte globalizmi qe po renon fshatin, por eshte lenia pas dore e fshatit, ajo qe ka renuar fshatin!

Nese shteti dhe kushdo Qeveri do ti kushtonte vemendje fshatit,nuk do te kishim mbi-popullimin e qyetetit.Vendi do te kishte me shume frymarje dhe me pak probleme sociale,te cilat sa vijne e behen shpeshta,dhe me e keqja nuk kontrollohen me.Ato te mbysin.

Ne se per 20 vjet, politikanet dhe qeverite ne  Shqiperi, do te kishin ndertuar  vetem rruge dhe vetem rruge,te gjata apo te shkurtera,te gjera apo te ngushta,nuk ka rendesi,zhvillimi i fshatrave,provincave,qyteteve  do te ishte ne nje shkalle me te larte,mbi popullimi do te ishte me i vogel,kontrolli do te ishte me efikas.

Nje shtet duket i zhvilluar ose jo vetem nga menyra e komunikacionit,nga mjetet e tij te komunikimit,tren,makine,autobuz,biciklet.., ( jo karroce me kuaj te zgerlaqur)rregullat e administrimit te tyre nga ana publike ne te gjithe territorin e vet,ne se do ti kishim keshtu,nuk do te kishte braktisje te fshatit,perkundrazi do te kishim mbi popullimin e tij sepse aty ka mundesira te ndryshme bisnesi dhe resurse te tjera per tu shfrytezuar,qe ne fakt ekzistojne,cfare shohim sot cfare degjojme,eshte pikerisht mungesa e  rrugeve, e urave te ndryshme ,ajo qe i shqetson me shume te gjitha zonat,ajo qe i detyron fshtaret ti kthehen qytetit.,dhe te braktisin fshatin.

 O Shtet shtroi rruget se je mbrapa, shpejto se do ta hash! Oshtet mos lejo Rahmanin te marr token jashte ligjit, be fair me pronat,mos nderhy te prona private,mos be pislliqe, O shtet ktheje fytyren dhe syte nga fshati,se aty eshte 75% e popullsise, be fair ne kandar!!  smiley

Nuk eshte 75%. Eshte te 40%, por edhe aq eshte e tepert dhe me kalimin e kohes ka per tu zvogeluar akoma me shume. 

Keqardhja qe shpreh pjetri, nuk ka asnje lidhje me keqardhjen tende qe eshte shume me e thelle, teresisht politike si nostalgjik i koheve te shkuara. Qe per fat nuk ekzistojne me.

Si ke ke llogaritur ti nga 75% ne 40%?,une kam nje mendje qe edhe ai 25% eshte i turbulluar,me presh e domate,me misra,dhe me balga lope,gomaresh dhe kuajsh ne per rruge e trotuare!! 

Hunter je shume qesharak,po flasim per qytete te mirfillta ku e shef politiken time time dhe nostalgjine?!! 

E shoh te kjo "O shtet ktheje fytyren dhe syte nga fshati" qe me tingellon me "Ta bejme fshatin si qyteti" packa se rezultati ishte i kunderti. Si dhe te plot postime tjera nga ana jote.

Per ate punen e cilesise te jetes ne qytet "edhe ai 25% eshte i turbulluar,me presh e domate,me misra,dhe me balga lope,gomaresh dhe kuajsh ne per rruge e trotuare" me sa di karrocat me kafshe nuk lejohen me ne qytet. Megjithate sensin e mora vesh.

Hunter pse i ngateron gjerat dhe i mat me te kaluaren,c`te keqe ka te thuash ti kthesh syte nga fshati?Kjo nuk ka lidhje me nje parrulle te vjeter,por eshte fakt se, ne se njerzit e fshatit qe kane nje prone private,dhe jo kooperative sic ishte dikur,do te ndimoheshin me nje rruge me nje ure,me nje politike mbrojtese per produktet shqiptare,per identitetin e tyre dhe cilesine e tyre,nuk do te kishte fshatar apo qytetar qe do te largoheshe nga fshati ne qytet ose nga fshati ne kurbet qe eshte me keq akoma.,nuk dua te zgjatem,por ideja e kthimit te syve nga fshati,nuk ka ngjashmeri me parrulat komuniste,sepse sot mirqenia e te gjitheve sigurohet nga prona private!

E qarte, me duket se e ke kuptuar? Kurse une kuptova nga ty qe ti nuk je gje tjeter vecse nje ishkomunist i konvertuar,qe nuk i harron parrulat komuniste vend e pa vend!

Per ata qe nuk kuptojne c'lidhje ka globalizmi me boshatisjen e fshatit: Portokallet qe hane shqiptaret ne shtepi, mundet qe edhe nga Kina te vine por nga ai fshati 15 minuta nga qyteti nuk vine. Ka menyra per ti rezistuar globalizmit dhe ta kthesh ne nje force pozitive per shoqerine dhe vendin ku jeton, por duhet me pare te kesh nje shtet qe merakoset per shoqerine dhe vendin, jo nje shtet te drejtuar nga injorante, pa pike patriotizmi, pa pike dashurie per popullin dhe vendin tone te dashur.

Ka menyra per ti rezistuar globalizmit dhe ta kthesh ne nje force pozitive per shoqerine dhe vendin ku jeton, ....

C`menyra ka,si?! ?

 

 

Ka menyra per ti rezistuar globalizmit dhe ta kthesh ne nje force pozitive per shoqerine dhe vendin ku jeton, ....

C`menyra ka,si?! ?

 

Ne rastin konkret psh, shteti te grij ne taksa portokallet e greqise dhe maqedonise dhe te inkurajoje fshatarin shqiptar, ose biznesin shqiptar te nxjerr ne treg portokallet shqiptare.

Keshtu cdo problem qe te paraqet globalizmi, mjafton te kesh ne krye njerez qe e duan kete vend dhe kete popull, kaq, vetem ky eshte kushti bazik per mireqenien e nje shoqerie, dhe e zgjidh, ose e kalon ne avantazh problemin.

Ne rastin konkret psh, shteti te grij ne taksa portokallet e greqise dhe maqedonise dhe te inkurajoje fshatarin shqiptar, ose biznesin shqiptar te nxjerr ne treg portokallet shqiptare.

Dakort jam me ty,por inkurajimi qe thua ti duhet te konkretizohet,me duket se jemi ne nje mendim!Inkurajimi do te ishte psh ngritja e infrastruktures drejt fshatit,berja e rruges drejt vendit te prodhimit,drejt vendit te grumbullimit te produkteve buqsore,pra ngitjes se nje fare Hozrashoti,pike grumbullimi me shumice te ketyre produkteve,dhe terheqja e tyre nga tregtare me pakice!

Keshtu do te lindin sipermares shqiptare te cilet simbas rregullave te biznesit do te hyjne ne mardhenie me shtetin.,dhe shteti ketu do te ndjek nje politike ne favor te produkteve shqiptare,duke i grire me taxa sic thua ti portokallet e greqise dhe mollet e maqedonise!!

C`menyra ka,si?! ?

Mundem?!

Pikesepari duhet te ndergjegjesohemi qe fale globalizmit, po arrijme te kuptojme vlerat e lokales!

Vetem pasi kemi brendesuar kete koncept, mund te fillojme te gjejme edhe menyrat, jo per t'i rezistuar, por per ta kuptuar dhe perdorur ate.

Te shohesh globalizmin si nje rrezik dhe jo si nje mundesi eshte teper reaksionare, per mendimin tim.

 

Zbritja e fshatit fshtarce ala kaotike,pa as nje rregull te sakte administratimi pronesie,rregjistrimi,cregjistimi nuk eshte dhe nuk quhet globalizem me duket mua.

Ajo quhet levizje demografike ne rastin konkret ne shqiperi,dhe eshte filluar shume keq,me zaptim toke,me shkelje te rregullave administrative,per shkak te aferava politike per intresa pushteti ne dem te shtetit te te gjitheve.

Te jesh kundra kesaj levizje te cregullt popullsie quhesh reaksionar? 

Po dhe jo vetem kaq. Nuk njeh realitetin, zero.

A eshte e mundur mos te degjenerosh cdo teme? Mjaft!

 Pjeter, une vete jam me origjine nga Dardha e Korces, dhe kam akoma nje shtepi atje. Dardha eshte nje fshat qe e ka njohur emigracionin qe heret,  dhe ka pasur periudha qe ne fshatin me 400 shtepi, jetonin vetem 20 familje. Megjithate, tani eshte bere shume mire pasi te gjithe te ikurit ne Amerike nuk i kane kursyer leket per te mirembajtur e rindertuar shtepite e vjetra. Por per kete ringjallje u deshen thuajse 100 vjet. Tani hiqi 50 vjetet e socializmit qe nuk llogariten dhe une them se per nja 40 vjet edhe ato zona qe tashme duken te vdekura e te braktisura do ta njohin nje luluzim te ri. Te pakten keshtu mendoj. Nderkohe, shif per ndonje gje tjeter... smiley

P.S.

Kurse qe t'i vije prape ndonje tjeter si Anila, ish-gruaja e Ben Q. duhet te kalojne edhe nja 100 vjet. smiley

Mos ndoshta duhet te permendesh edhe 'kabalin' Dardhar qe ka kontrolluar pika kyce ne administraten shteterore, dhe qe ka qef te veroje atje?smiley Rreshenit, fatkeqsisht i mungon ai kabal mirditor.

Artian, nuk e kuptoj se perse kemi kete zakon te keq ne shqiptaret per te gjetur ndonje alibi per te shfajesuar veten e per te mos u perballur me problemin? A thua ti se kjo do te na shpetoj! Poshte e me poshte po na con!

Levizjet demografike ne Shqiperi pak kane te bejne me globalizmin, per mendimin tim, por ndodhen sepse:

1 - Ne 45 vjet ishin mbajtur ne trysni dhe me se fundi "shperthyen".

2 - Fshati gjendej ne nje situate te tmerrshme skamjeje fale strategjive te deshtuara.

3 - Edhe ne nje situate ideale fshati do te shkonte gjithsesi drejt qytetit, pasi teknologjia ul nevojen per dore pune.

 

Pastaj, nqs. duam te diskutojme se si u menaxhua e gjithe kjo, dhe se si ndikoi globalizimi, atehere kalojme ne nje argument tjeter.

Te shohesh globalizmin si nje rrezik dhe jo si nje mundesi eshte teper reaksionare, per mendimin tim. 

Globalizmi nuk eshte vetem mundesi/avantazhe  por ka edhe risqe dhe eshte mese realiste ti marren ne konsiderate te dyja aspektet.

Levizja e lire e njerzve per pune, shkollim (emigracioni ) eshte pozitive por edhe rrjedhje trurit, largim i forcave aktive ,

Levizja e kapitaleve,  mallarave etj. krijon mundesi per investime, punesim por njekohesisht kercenon prodhimin vendas ne kushtet kur ekonomia nuk eshte konkuruese dhe politikat subvencinuese jane inegzistente. Perse iken fashatari drejt qytetit ? Pergjigjia eshte e thjeshte smileyer nje jete me te mire. Arsyet baze jane dy:  pamundesia per te prodhuar/tregetuar perballe importeve konkuruese dhe arsyeja tjeter mungesa e infrastruktures se sherbimeve baze (arsim, shendetsi,,uje, rruge, kulture ).

Urbanizimi eshte proces objektiv por menyra si po ndodh ketu eshte e dhimbshme. Po rrafshohen fshtra te tere. Qytete qe po ruralizohen. Zona suburbane me gropa getosh.

Shkrimi  percjell me nje note trishtimi dhe realizem  kete situate. 

Globalizmi nuk eshte vetem mundesi/avantazhe  por ka edhe risqe dhe eshte mese realiste ti marren ne konsiderate te dyja aspektet.

E vertete! Globalizimi eshte nje realitet ekonomik e shoqeror, njerezor dhe si i tille nuk eshte as perfekt e as i perhershem, por perkundrazi eshte vecse nje realitet i perkoheshem qe ne transformim e siper ne tentativen per t'u permiresuar, do t'i lere vend ne te ardhmen realiteteve te tjera te cilat gjithashtu do te kene anet e tyre pozitive dhe negative.

Persa i perket levizjes se lire te njerezve nga fshati ne qytet, une u perqendrova me teper ne periudhen kohore menjehere pas rrenies se sistemit monist.

Levizja aktuale (ose me saktesisht gjendja e saj) eshte pjeserisht inerci e atij "shperthimit" te 90-es dhe me se shumti rezultat i mungeses se nje klase politike te afte jo vetem per te menaxhuar shtetin dhe efektet e globalizimit, por edhe per te bere nje menaxhim qofte edhe medioker.

Niveli i klases politike shqiptare (me perjashtime natyrisht), eshte i mjere, skandaloz dhe teresisht jashte cdo norme llogjike dhe etike.

Por natyrisht qe nga pohimi i mesiperm dalin te tjera pyetje qe e komplikojne metejshem reflektimin. Pyetje si: Perse kjo klase politike ne Shqiperi?

Perse iken fashatari drejt qytetit ?

Pergjigjia eshte e thjeshte smileyer nje jete me te mire. Arsyet baze jane dy:  pamundesia per te prodhuar/tregetuar perballe importeve konkuruese dhe arsyeja tjeter mungesa e infrastruktures se sherbimeve baze (arsim, shendetsi,,uje, rruge, kulture ).-thote spiritus

por...

Kemi pare fshatare qe kane mundesi te prodhojne,por nuk kane mundesi te tregetojne...sepse shteti i tyre i kane lene ne balte,kemi pare fshatare qe kane mare makineri dhe teknologji buqesore te kohes,por nuk kane mundesi te ndihmohen nga shteti i tyre...kemi pare fshatare qe produktet e tyre i kane hedhur ne lum,u jane kalbur..sepse shteti i tyre.. nuk i ndihmon!

Nuk them se nuk ka perpjekje,di psh nje rast qe nje fshatar nga lushnja ka bere nje kontrat me nje biznesmen kosovar qe tregton bostan,shalqi ne Angli,por jane aq shume mundesira bisnesi atje neper fshatrat shqiptare sa nuk do mend shume vecse vullnet te mire dhe investime nga shteti yne!

Pyetje si: Perse kjo klase politike ne Shqiperi?

Pyetja me e sakte do ishte perse ky model zhvillimi? Perse ky model ekstremisht  neoliberal dhe perunjesisht neokolonial? Kjo pyetje na con ke klasa politike.  Shpjegimi  problematikave  komplekse te tranzicionit me natyren specifike te komunizmit shqiptar, shfajesimi deshtimeve tona  me mungesen e traditave demokratike , kerkimi shkaqeve te pamundesise tone per te kapur kohen e humbur me  komunizmin dhe vetem me komunizmin eshte kthyer ne nje alibi bajate e cila justifikon vetem kapsllekun e klases politike per te bere shtet dinjitoz ne liri.

Kemi pare fshatare qe kane mundesi te prodhojne,por nuk kane mundesi te tregetojne...sepse shteti i tyre i kane lene ne balte,kemi pare fshatare qe kane mare makineri dhe teknologji buqesore te kohes,por nuk kane mundesi te ndihmohen nga shteti i tyre...kemi pare fshatare qe produktet e tyre i kane hedhur ne lum,u jane kalbur..sepse shteti i tyre.. nuk i ndihmon!

Qe nuk ke pare fshatra kjo duket.

Shko nje here ne fshat ose hidhi syte anash rruges kur kalon me makine dhe do te shikosh vila 3 kateshe qe ti nuk i ke ne qytet.Ndoshta pret te shikosh pallate 20 kateshe edhe ne fshat se te pelqen me shume hyrja qe ke marre pallatet e Edit qe ka betonizuar Tiranen.

prestigji1,

..komenti yt ne lidhje,

"kam pare  ose jo fshatra me vila anash rruges" eshte krejt tjeter nga konteksi i komentit tim.

Ne po komentojme mundesite e politikave mbrojtese te prodhimive buqsore te fshatit,po komentojme ndihmen e shtetit ndaj ketyre produkteve,me rruge dhe infrastrukture per te lehtesuar jeten e banoreve te fshatit,ndersa ti na tregon vilat e bukura,qe ne shume raste jane ngritur nga djersa e emigranteve,ose nga puna me miellin e bardh te trafikimit,dhe jo nga djersa e atyre banoreve qe jetojne ne vila,me nje fjale ato vila nuk jane ngritur se ai fshatari ka patur sukses ne bisnesin e produkteve buqsore atje ku  ai banon,se po te ishte ashtu nuk do te kishim fshatar te ikur ne emigracion,OSE NE QYTET.

Kjo puna e tregimit:"Shko e shiko vilat trekateshe" eshte argumenti i dyshimte qe "Shqiperia po Ndryshon"e politikes se Partise tende dhe te kryetarit tend,per te mbuluar realitetin e vertete,se si realisht funksionon jeta brenda dhe jashte atyre vilave!

Nuk ma merr mendja qe ato vila te bukura anash rruges te jene ngritur me ndimen e shtetit tend.

 

 

Natyrisht spiritus. Nje klase politike (dhe drejtuese gjithashtu) e tille, ne paaftesine per te kuptuar pikesepari fenomenet e me tej edhe per t'i menaxhuar ato, nuk mund te ofronte gje tjeter vecse nje model zhvillimi neoliberal dhe neokolonial.

Eshte gjeja me e thjeshte per t'u aktualizuar. Nuk jemi te afte per te patur nje strategji dhe per te ndihmuar flukset per te konverguar ne ndonje fare pike apo pikash. Atehere cila eshte zgjidhja? Zgjidhja eshte qe te zgjedhim nje model dhe ta kopjojme sa me mire! E me pas secili te ndihmoje vetveten e Zoti ndihmofte te gjithe.

E megjithate, pas kesaj, nuk e di, por ndjej nje lloj faji, nqs ja faturoj vetem klases drejtuese shemtine e panorames te realitetit aktual. Ka dicka tjeter qe e ndjej ne ajer, por nuk arrij ta fokusoj qartesisht.

Artikulli i Pjetrit, prekte nje teme sa delikate aq dhe jetike per njerzit. Ky fenomen, ikja nga fshati dhe perqendrimi ne qytet apo qyteza, ka prekur ter vendet e botes se dyte e te trete. (Bota e pare ka rregulla me strikte per keto levizje). 

Administrator; "....Pjeter, per te lozur pak avokatin e djallit; njerezit kane jetuar deri dje ne Rreshen per shkak te vlerave, perfitimeve qe ka siguruar zona (cilado te kene qene ato). Nese nuk ka me perfitime, atehere perse duhet te ekzistoje me Rresheni?..."

Sipas kesaj llogjike qe thote Administratori, i bie qe njerzit te mos zhvillonin vendet qe gjer dje dukeshin si te shkreta. Jane njerzit ata qe krijojne vlera, Administrator, jo vendi. 

 

Monda; "....Shto ketu dhe efekte te tjera si psh 7501, dhe gjendemi ne situaten qe jemi sot..."

Kjo eshte e vertete Monda, por a e kuptojne valle kete gje politikanet tane.

 

Ttmsoia; "....Ja keta monstra modern te pergatitur sefundmi ne kuzhinat e ferrit ka perballe njerezia ne Shqiperi, ketyre si tjua thyej turinjte nje dite?..." 

Ne kete rast jam me ty Ttmsoia, mirpo duke qene se ata mbrohen me bodiguarde, e vetmja mundesi mbetet ti bindesh shqiptaret e tjere (kushurinj, miq, etj) per voten kundra ketyre monstrave. 

Ttmsoia; "....Ne rastin konkret psh, shteti te grij ne taksa portokallet e greqise dhe maqedonise dhe te inkurajoje fshatarin shqiptar, ose biznesin shqiptar te nxjerr ne treg portokallet shqiptare...." 

Po marrveshjen MSA me EU, ku e le, ku mallrat ushqimore e bujqesore duhet te levizin pa taksa doganore. 

Artian; "....Inkurajimi do te ishte psh ngritja e infrastruktures drejt fshatit,berja e rruges drejt vendit te prodhimit,drejt vendit te grumbullimit te produkteve buqsore,pra ngitjes se nje fare Hozrashoti,pike grumbullimi me shumice te ketyre produkteve,..." 

Kjo po do te ishte zgjidhje, mirpo miopet/ te paaftet, jane ngulur ne ato kolltuqe, pikerisht per interesat e tyre , jo te prodhuesit.

Shqetsimi im me aq sa kam mundur te shpjegoj eshte se shteti po nxit ne menyre artificiale boshatisjen e ketyre zonave me reformat qr kryen. Po lihen jashte cdo lloj sherbimi dhe mesazhi eshte i qarte: Braktiseni ket vend. Tashme mungon perfaqesuesi me sinjifikativ i shtetit,polici,gje qe do te thote hapur se kjo zone eshte e crregjistruar nga harta e vemendjes se tij. Jo mekot permend cmimin e apartamentit qe blen kushuriri im, (40 miljon te vjetra) nje shume jashtzakonisht e madhe per rangun e qytetit (shume me e larte se ne Lac,burrel, permet corovod etj) qe do te thote se njerzit duan te jetojne ketu. Tre pallate te reja qe jane ndertu tani vone nga 8 kate i shesin me 350 euro m/katrore . Dhe rasti i djalit te xhaxhait po u them se per njemije vjet s'do shperngulej po te egzistonte shkolla. Ne at shkolle une kam ba dy vjet meqe isha shume i lidh me gjyshen dhe ato nota qe mora atje i mbrojta kur erdha ne rreshen dhe jam i bindur se do ti mbroja ne cdo shkolle e shqiperise. Drejtorin e at'hershem te asaj shkolle,nje vlonjat, e kam pare para ca vjetesh ne nje emisjon ne tvsh qe drejtonte nje nga gjimnazet me te mira te durrsit. Nders sot gjendja eshte sic e them me lart

    Tani une shtetin e perfytyroj  me nje shkop ne dore qe po na vallon drejt kullotave  te tjera smiley 

Me pelqeu tregimi yt pjetermustakuq,po jo pesimizmi qe ke per te ardhmen.

Edhe une kam lindur dhe jetuar ne fshat,kam kaluar nje kalvar te gjate vuajtjesh,ekonomike dhe morale(politike).Ne kohen e monizmit 70% e shqiptareve kane jetuar ne fshat,kane punuar ne kooperative si skllever 16 ore ne dit per 3 lek te vjetra=me nje buke misri,fshatarit ju hoq cdo pasuri private,si toka,bagetite e gjithcka.Prodhonte kooperativa me djersen e fshatarit grurin, misrine,qumshtin,mishin e shume produkte te tjera,dhe te gjtha keto fshatari nuk i shikonte me sy.Qe te shkonte per te jetuar ne qytet i duhej(viza).Une shpesh shkoja ne qytet se e kisha afer dhe nuk bleja dot nje buke gruri.Mbarova shkollen per agronom ne Tirane me ndihmen e ca te afermve qe kisha atje se nuk me jepnin burse se isha bir kulaku,u ktheva pas mbarimit te shkolles ne fshat,dhe nuk punova asnje dite si agronom po vetem si punetor krahu ne kooperative,brigadierin qe me komandonte e kisha me 4 klase shkolle.

Tani ka vite qe jetoj ne kurbet, por nuk kam heq dore prej fshatit,nuk kam invetuar as ne Tirane e as ne ndonje qytet tjeter, por kam ndertuar shtepine ne trojet e mia ne fshat.Ne fshatin tim sot jetojne shume me mire se perpara,po te shkosh edhe ne shtepine e jevgut te fshatit duket diferenca me te kaluaren komuniste,ky jevg qe lypte dikur sot e ka vilen me te mire ne fshat.Sot shqiptaret po presin liberalizimin e vizave me boten e jo ma te mos kene te drejte te levizin nga fshati ne qytet.Sa per vrasjen qe trguat me vjen shum keq qe ai i ri humbi jeten,por vrasje grabitje ndodhin kudo ne bote,edhe ketu ku jetoj une ne Londer ndodhin vrsje,para 6 muajsh ne lagjen ku jetoj u be nje e tille,erdhen dy persona me motor hdhe hapen zjarr drejt per drejt ne nje berbrehane duke vrare berberin qe po punonte,dhe akoma nuk eshte gjetur vraresi.Edhe ketu ne Londer ka te varfer ka lypsa,por ka 10 vjet qe jetoj ketu dhe nuk kam pare asnje shqpitar lypes, ka romune,ka zezake,dhe shume te tjere por shqiptar jo.

As socializmi nuk kishte barazi,as kapitalizmi nuk ka barazi.Ne komunizem nuk kishte liri fjale,mendimi levizje,ndersa ne demokraci keto nuk mungojne.

 

 

por kam ndertuar shtepine ne trojet e mia ne fshat

Hallall Realisto,kjo me pelqen,ne fund te fundit njeriu ne origjine do te shkoje,atje ku i ka bere koka deng! Por me vjen keq qe ke lene zanatin e agronomit,se me kete zanat, qe ke pasur ti,agronom, do te kishte bere nje thes me para,dhe sdo te kishe marre rrugen e kurbetit.Nga njehere njeriu njeriu nuk e di se ku eshte me mire.Ti paske humbur me zanatin edhe ne komunizem edhe ne Kapitalizem.Kush ta ka fajin?

Parat nuk me mungojne,zanatin nuk e kam humbur,edhe ketu ku jetoj e ushtroj,edhe ne vendin tim do te investoj.Kurre nuk jam pesimizt per te ardhmen.

Ndihem i emocionuar z. mustakuq qe jeni nga te vetmit e diskutanteve qe konceptoni drejt emrin "fshat" te nje kohe ne dallim me emrin :fshat" te nje kohe tjeter pa perfshire ne te vuajtjet e skamjet shekullore  te banoreve te atyre zonave , qe si zakonisht do vijne te ndriturit per ti rafshuar keto te dhena me "se komunizmi zotnie"

I nerum Pjetermustaqekuq!

Per mendimin tim Ju keni kapur nje nga problemet me te spikatura te kesaj KOHE te Marresh ne Teori e Praktike te nje organizmi qe e quan veten Shtet . Ky organizem infantil qe e quan veten Shtet eshte teresisht SPEKULATIV !

Ai nuk e ka ne dore qe te shtoje apo pakesoje nr e njerezve ne qendra te banuara . Ate e ka ne dore Prodhimi , nxitja e financimi i tij , rritja e forcimi sigurise se jeteses etj etj e qindra rruge qe te shpien ne rritjen e mirqenies se asaj qendre qe jane detyrat e Shtetit . Dhe kjo mendoj se eshte e vetmja rruge dhe e vetmja metode shkencore qe shpjegon kete gjendje!Por kush guxon ti futet kesaj rruge ??????? Te dhjamosurit ne TRU ???????????

Por ky shtet Hajdut dhe krejtesisht i Pa Afte ka zgjedhur rrugen me te padobishme...Peshtyrjen dhe Sharjen e paradhesve te tij. Dhe vur re ( jo pa shqetesim) se si orientohet nje problem kaq i thelle i kapur nga JU ....drejt peshtymave ne ajer qe gjithsesi , i bien ne surrat njeri - tjetrit. 

Se Komunizmi zotrie , me ka thane baba mue, se shtepine zoterie e prish ai qe iken " ....thote i kryemarrosuri i tyre  qe dembelet ne te menduar ( megjithse te ditur ) e kane ne maje te gjuhes si shprehje  e ne themel te dijes si koncept !!!!!!!!!

Nuk behet fjale per MENTALITETE frenuese qe mbajne peng jo vetem Rreshenin por gjithe shoqerine Shqiptare ne menyre SPEKULATIVE .....qe mbeten tere diten duke na permendur se "kam vuajtur" etj etj qe na jane bere me keq me qindra here me keq , me mijra here me keq dhe me miljona here me te merzitshem e me te demshem se sa veteranet partizane qe na tregonin se si luftuan ME BRRYLA PERVESHUR E ME THIKE NE DHEMBE KUNDER HORDHIVE GJERMANE .

Keto si gjithe te tjerat per te krijuar nje "mjegullnaje ujkore " i krijon artificialisht nje klase Intrigantesh e Spekulatoresh duke operuar me shprehje e paraqitur Shqiperine me siperfaqe dy here me te madhe se BS , ku kane vuajtur nje popullsi sa dyfishi i KINES smiley

Ju majte e JUAJA !

Une nuk e shikoj problemin se Resheni apo zona e tjera do te mbeten pa banore. Problemi eshte; A afron Resheni dhe keto zona te tjera ndonje mundesi ekonomike per banoret qe te qendrojne? Nostalgjite nuk ndihmojne aspak qe Resheni nese nuk afron azgje per banoret ti bej ata qe te  qendrojne.

Pyetjes se cfara mundesie ekonomike  afron Resheni  une dhe asnje ne poziten dhe dijet e mia nuk mund te pergjigjet. Une do ta gjeja ate ne ndonje studim te qeverise apo ndonje akademie ndihmese te qeverise. Studime  te cilat mungojne teresisht. Dhe ketu fillon  fatkeqesia.

Disa ankohen ketu qe shteti nuk invesotn ne keto zona ( nuk i kethen syte nga fshati) Qe te investosh me sukses, ne tere boten ka nje rregull, ne fillim studion vendin dhe ne cfare do te investosh. Pra hapi i pare, studimi, mungon, dhe keshtu permua me mire qe nuk po investohet se pa nje studim te qarte do te investohej kot ne hava.

Ne mund te rime tere diten ketu e te bejme anal-iza se Resheni afron turizem, afron blegtori, afron pasuri minerale etj etj. Por keto jane anal-izat tona allashqiptarce ku cdo njeri behet anal-ist.

Prandaj i dashur Pjeter Mustakuqi, Reshenit dhe tere zonave si Resheni u duhet nje studim, dhe meqense qeveriu yne eshte shume i zene me shitjen e teritoreve shqiptare greqise une do te rekomandoja qe kete ta benit ju Reshenasit. Dhe pas kesaj po ju duhet te vendosni, nese duhet te qendroni dhe luftoni qe mundesite ekonomike qe keni ti vine ne jete ose te ikni ne Tirane.

Keshtu sic eshte sot shume shpejt shqiperia do te shnderohet ne nje shteet me vetem 4-5 zona te banuara. te tjerat do te jene vende historike per te kujtuar se atje dikur pa pasur venbanime shqiptaresh.

Levizje e popullsise drejt qendrave me te zhvilluara eshte nje proces i natyrshem. Puna eshte se ky qenderzim, kur eshte i pakontrolluar, shteron shume shpejt edhe rezervat dhe pasurite e ketyre qendrave te parapelqyera.

Rasti i Tiranes eshte shume domethenes: per shkak te perqendrimit te madh te popullates, kryeqyteti eshte kthyer ne zone te cimentuar dhe plot smog. Eshte e pamundur qe Tirana te mund te ofroje pune per te gjithe, qe ketej rrjedhin nje seri pasojash ekonomike e sociale. Shqenderzim don te thote pasuri dhe mundesi per te jetuar mire edhe per qytete te tjera.

Per t'iu kthyer ceshtjes se fshatit, ne Itali psh fshatrat e Toskanes jane nder zonat me cmim me te shtrenjte ne Europe.

Toko me thone te drejten me duket sikur po i thua Pjetrit : 

"Ku i ke studimet zotri qe te investoj ? Cfare keni bere Ju Reshenasit qe e late kete vend te braktiset " ?  per humor kjo por ama shume here me e vlere se sa ...... " se komunizmi zotrie" smiley qe te ben te ....hash thonjt nga marrezia e thenies smiley

Te djele te GEZUAR!

Idirs,

Problemi i "antikomunisteve komuniste" eshte tek terminologjia.

Sa here permendet fjals studim, apo planifikim, ata kujtojne komunizmin dhe kujtojne se vetem ne komunizem beheshin studime apo planifikime. Duhet ndryshuar terminologjia ne dicka tjeter psh Studim zevendesuar me Midust ose planifikim me Mikifinalp

Nuk kuptojne te gjoret se studime dhe planifikimi behen ne tere boten kapitaliste apo komuniste bile edhe ne ate te epokes se gurit. Ndryshimi qendron perse i ben keto studime. Ne komunizme behej qe te kishim mundesi te jetonim e punonim si ne rrethim, ne kapitalizem behet qe te kesh fitim. Dhe prandaj ne komunizem banoret mbaheshin apo mbipopulloheshin me force, dhe sot duhet duhet te popullohet aq sa mban fitimi ekonomik.

Nejse kjo ka te bej me zhvillimin mendor. Eshte zor te zbrasesh tenden/timen e te mbushes te tyren

Sa per ate qe i kekroj Reshenasve eshte ajo qe nuk po e ben qeveriu yne. Sipas ligjit te kompetencave i takon qeveriut te bej keto Midustet apo studimet sic quheshin dikur, meqense qeveriu nuk po i ben se sic e thashe me lart se eshte shume i zene me shitjen e trojeve shqiptare per perfitime personale, mbase ndihmojne Reshenasit me qeverite e tyre lokale per kete.

Por per kete duhet ndryshuar mentaliteti tyre. Ketu e kam fjalen gjithmon kur flas per mentalitetin e shqiptareve qe disa ofendohen. Ata vete duhet te mendojne per veten e tyre dhe jo te zgjedhin rrugen me te lehte, ikjen nga syte kembet, ku as ata nuk fitojne gje e as Resheni nuk fiton gje.

Fenomeni i "vdekjes" se qyteteve apo qendrave te banuara nuk eshte fenomen i ri dhe mund te vrojtohet edhe sot neper bote.  "Vdekja" zakonisht vjen kur lokomotiva ekonomike e asaj qendre banimi  (miniera, fabrika, qender perpunimi etj) mbyllet, gje qe sjell me vete edhe mbylljen e sherbimeve qe i ofrohen qytetarit.

Ne Shqiperi ka shume qyteza, fshatra apo ish kooperativa te ndryshme te ngritura fare artificialisht nga pushteti i asaj kohe, apo qe kishin njefare kuptimi per kushtet e asaj kohe. Tani kushtet kane ndryshuar. Punedhenesi me i madh i asaj kohe pa prit e pa kujtuar nuk eshte me konkurrues ne treg, ndaj dhe banoret jane ne dileme.

Zgjidhja me e lehte eshte per te levizur e kerkuar pune atje ku ka. 

Zgjidhje tjeter eshte qe shteti kryesisht nepermjet politikave taksore/doganore perpiqet qe keto lloj qendrash te vazhdojne te mbeten konkuruese apo te jene terheqese persa i perket kapitalit te ri. Githsesi nuk duhet kerkuar shume nga shteti ne kete drejtim, sepse ne fund te fundit eshte tregu ai qe vendos. 

Shume e drejte "patriot". Tregu vendos per qytetin. Po jap shembullin e Athines qe ka sot 5 milion kur e tere Greqia ka 10-11 milion. Ne ligjin per votimet qytetari duhej te vendoste, nese deshironte per te votuar, te shkonte aty ku kishte lindur. Shtei jepte lehtesiren e 2-3 dite pushimi (te justifikueshme). Cfare vije re? Athina boshatisej dhe gjysma e popullates largohej per te dy aresyet, per votim dhe per te pare e qendruar me bashkeqytetaret ose bashkefshataret, pra me pak fjale qytetaret ishin te ardhur. Keshtu edhe Selaniku 1 milionesh nuk ngelej me shume se 300 mije.

Tani per Rreshenet. Qytete te populluara dhe te mbajtura ne izolim prej kryeqytetit per dy aresye. E para komandim i popullates me me lehtesi, e dyta ato ishin ne funksion te "kampeve te medha te punes se detyruar". Asgje ne lidhje me kulturen e trasheguar, historine apo edhe traditen lokale te komunitetit fshat/krahine.

Keqardhja/shqetesimi i hartuesit te shkrimit qendron, sepse ka te beje me pjese te jetes se tij te cilat jane ne risk. Por ai nuk ben pyetejen, a ofron qyteti mireqenie krahasuese apo eshte ne kufijte e mbijeteses materiale, intelektuale, etj. A do ta kishte lene qytetin/ shtetin mirditori per nje jete me te mire, per te ardhmen e femijve te tije qe do te krahasoheshin me kusherinjte e tyre, jo me shume se 100kilometra larg( ose edhe 1000km nuk jane larg)? Pra do te leviznin ne kete te drejte te madhe te ofruar sot. Problemi i shtetit eshte t`i paraprije levizjes me ligje dhe organizma. Por ja qe kjo ndodh ne vende ish-super te izoluara dhe te pa mesuara me demokracine qe e ngaterrojne me anarkine( ose nuk arrijne ta kapin dot fillin).

Nuk e di sa eshte e vertete po degjova se qeveria u kishte premtuar fshatareve se do t'ja u blinte grurin me nje cmim te caktuar.  Kur kjo nuk ndodhi fshatret humben sasi te medha gruri pasi nuk ju leverdiste ta shisnin me cmimin e tregut.  Ka ndonje qe e njeh kete problem

Cfare gruri mi Ani,kush prodhoi grure,ata qe duhet te prodhonin grurin kane 15 vjet qe kane ik duke punuar grurin e Grekut.

Pjeter,

Rresheni shume mire me duket, pamvaresisht se nuk kam jetuar atje.Une ne Mars do leviz ne Rreshen, jam lodhur me qytetet e medhaja. Per mendimin tim nuk te afrojne ndonje gje me shume pervec se zhurmes dhe rremujes. Migrimin ne kryeqytet eshte nje dukuri qe ndodh me te madhe ne balkan. Kampion per kete pune jane bosnia dhe shqiperia. Eshte e cuditshme qe kur takon ndonjerin nga tirana ose sarajevo per te paren here, mrena tre fjalive te para qe do te thote, ka qejf qe ta thote qe jam nga kryeqyteti. Kam takuar njerez nga  kryeqytete te ndryshme por asni nuk mburret si kto dy vene. Nejse e kam fjalen qytetet tjera te mrekullueshme jane, sidomos qytetet e vogla. njerezit jane me te ngrohte. une per vete nuk i pershtatem dot jeteses qe komshiu mos te thote nje pershendetje kur takohesh ne rruge ose ne shkallet e pallatit. Tirana e kishte kete veti. kam jetuar dhe ne qytetet me 5 milion banore por prape njerezit e respektonin neri tjetrin sikur te kishin vite qe nifeshin. Ne mars kam deshire te vij ne shqiperi dhe kam zgjedhur rreshenin si vend qe do te jetoj per  1 vit ose 2. Fmite i kam te vegjel dhe kur te vije koha per shkolle atehere do te vendos prape. shpresojme qe rresheni te afroje dicka dhe te rri pak me gjate.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).