14 vjet i zhdukur

Familja e biznesmenit të zhdukur Remzi Hoxha zhvilloi sot një protestë para Gjykatës së Krimeve të Rënda në Tiranë, ku janë zhvilluar këta muaj proceset kundër ish-oficerëve të lartë të SHIK-ut. Protesta korrespondon me 14-vjetorin e zhdukjes së Hoxhës.

Familjarët me pankarta në duar ku shkruhej “’14 vjet në pritje të një varri’ “Ku e kam gjyshin tim?, “Ku e kam burrin” u ankuan për zvarritjen e procesit. Ardiani shprehet se në rast dështimi të procesit në Shqipëri, ata do ti drejtohen Strasburgut.

 

31 Komente

Sigurisht qe kjo eshte nje fatkeqsi per te dhe per familjen e tij. Por ama nuk duket se kjo eshte nje ceshtje e tejfryre nga mediat (e majta dhe afer PS) ?

C'ne gjithe kjo zhurme per nje person te vetem, ne nje kohe qe mund te kete dhjetra raste te tilla.

Jane me mijera qe kane humbur jeten ne forma te ndryshme nga regjimi komunist dhe kjo jo me larg se 20 vjet me pare. Pse per keto mijera nuk ka kaq shume interes nga BalkanWeb & Co?

O Erl, po regjimi i diktatures dihet c'tmerr eshte. Diktatura, vrau, burgosi, interrnoi, zhduku - e ne fund u permbys. U flak ai sistem qe te kemi demokraci, ku njeriu punon, jeton dhe flet i lire. Ne sistemet demokratike njerezit nuk zhduken nga policia sekrete. Po te jene armiq arrestohen, gjykohen, denohen dhe plasen ne burg apo shkohen ne plumb kur e meritojne.

Jo mer plak jo se keni aty problemin ju (se dhe ju beheni pale me kete keqperdorim te fatkeqsise se tjetrit mqs e vendosni pulle ne faqe te pare). Problemi juaj eshte se ne ate kohe kur eshte zhdukur ky personi ka qene president ai i poshtri, princi i erresires, i quajturi Sali Ram Berisha. Ketu qendron e gjithe ceshtja!

Jo problemi qendron tek fakti qe : ky robi eshte shpallur deshmor ne Kosove dhe motivi eshte : zhdukur nga sherbimi demokratik sekret shqiptar .

E ben dot dallimin tani pse duhet vene drejtesia ne vend ?

Ka dhe nje rruge me emrin e tij ne Kosove, apo dhe atje ja kane me te futme qeveriut keta te PS-se dhe Balkanwwebit ?

Tani shko bej cicin se nuk eshte teme per politike kjo.

Duan kufomen ata dhe nese ajo do ishte gjendur , ceshtja penale do pushohej sepse eshte veper e amnistuar.

Puna eshte se misteri nuk eshte kaq sa te thuash PS dhe Balkan Web. Shteti shqiptar eshte i interesuar ta zbardhe kete sepse lidhet me institucionet e saj. Po meqe ti e do detyrimisht te lidhur me ushkur poturesh mbas politikes mbaje.

Sefgjini pi kafene ketu ku kane bere keta proteste. Vjen e iken nga gjykata i kollarisur, i kapardisur. Here here i shoqeruar dhe me ndonje funksionar te PD-se.

Duhet te jete te tmerrshme per keto familjare, te shohin balle per balle e sy me sy njerezit qe kane prekur me dore apo me urdhera njeriun e tyre te zhdukur, dhe te mos munden te bejne asgje, as te marrin nje pergjigjje.

Une skam besim se shteti jone ka kurajon ti hapi plaget e ti sheroje. Jemi shume burracake dhe te kapur per ta bere.

 

C'ne gjithe kjo zhurme per nje person te vetem, ne nje kohe qe mund te kete dhjetra raste te tilla.

si ka mundesi qe ty nuk te ben pershtypje??

 

meqe ra llafi, "vjet", jo "vjete" tek titulli

 Per idjotet e rradhes; kjo e meposhtmja eshte shkruar nga zerat kryesore te UCK:

"Dora e zeze serbe më pare kishte vrarë furnizuesin e parë të Ushtrisë Clirimtarë të Kosovës (UÇK), dëshmorin Remzi Hoxha, si dhe më vonë shefin e logjistikës së UÇK-së, komandant Mërgimin, dëshmorin e kombit Ilir Konushevcin. Në kohën kur të gjitha masmediat e shkruara dhe ato elektronike shqiptare po shpifnin kundër Ushtrisë Clirimtare të Kosovës (UÇK), të cilët UÇK-në e quanin "ushtri të fakseve", "dorë të zgjatur të Serbisë", "grupe katundare" dhe "organizatë terroriste" etj., si dhe se gjoja aksionet në Kosovë po i kryente Serbia"

Ne procesin kunder te pandehurve, kush eshte motivi per te cilin ato akuzohen se kryen kete krim? Ose ne mungese, kush eshte motivi i supozuar?

jane te fundit qe e kane pare (gjalle apo vdekur). jane automatikisht te dyshuar

S'e kisha fjalen per kete. Ekziston nje motiv i deklaruar apo i supozuar se pse e grabiten e pastaj e vrane?

 

 filmoi takimin sul-sllobo.

Po mire, por nje pyetje kam une per keto qe mbajne tezen se Remziu ishte patriot 100 karatsh: C'ne qe takohej me Ziso Kristopullin atehere, nje spiun i njohur i sherbimit sekret grek? Apo e vini ne dyshim qe ai takohej me Zison?

Na jep ndonje fakt qe eshte Ziso agjent. Me kete rast ndihmojme dhe drejtesine dhe i bejme lapidar Gazidedes. 

Une fakte te jap sa te duash, por do me kapte ligji per nxjerrje sekretesh ): Pastaj edhe sikur, nuk mendoj se do te shtoja ndonje gje ne ato qe SHIK-u i di tashme. Megjithate, Fatos Klosi duhet t'i dije me mire keto pune. Nese Ziso do te ishte pa gje, te siguroj une se ai do te kishe bertitur ne TV per kete fakt. Por kur eshte pyetur per te, ai thjesht e ka shmangur pergjigjen...

Fatosi e ka mohuar qe te kete ndonje dijeni. Te vetmen gje qe ka thene eshte se ne nje inspektim qe ai vete i ka kryer bazes (shtepizes) ne shengjin, ka konstatuar shenja gjaku ne disa nga dhomat e kesaj baze, dhe aludon se kane sherbyer si dhoma torturimi per peshqit e kapur nga shiku i Gaz Dedes dhe Sali Ram Berishes.

Berber, je nje cike jashte diskutimit te mesiperm. Pyetja ishte eshte apo jo Zisoja spiun grek - kur Klosi eshte pyetur ne se kishte apo jo fakte qe kompromentonin Kristopullin, ai e shmangu pergjigjen. Nganjehere konkluzionet nxirren jo vetem nga ato qe thuhen, por edhe nga ato qe s'thuhen. Po ashtu ai nuk e ka mohuar se Remziu eshte takuar me Zison. Ne se do te ishte fjala qe Remziu donte te mesonte ca greqisht, apo se i jepte leksione Zisos si ta fliste mire shqipen, me siguri qe z. Klosi do na e bente te ditur kete fakt. Te tjerat i kupton vete ti, se je i squt.

Keto pune me mire i dinte Gazidede, ndjese paste, por e di mire dhe Kumbaro qe eshte ndaluar ne Londer me emer tjeter.

Ne fakt disa pohime si te tuat duhen, por puna eshte se ate deshmor nuk e ka bere Qeveria e Nanos por qeveria e Thacit, pikerisht ajo qeveri qe beri qeveriun tone te tanishem Nder te Kombit Kosovar.

Nga sa thu ti nje gabim eshte bere, por se ne cilin rast une nuk e them dot.

Tani nisur nga i njejti arsyetim si i joti, atehere nese Remziu nuk do ishte aq patriot sa thu atehere : te siguroj une se ai ( Kumbaro ) do te kishte bertitur ne TV per kete fakt .

Se verte burgu eshte per burrat, po kjo eshte per burrat e qemotit, jo per keta te sotmit qe vjedhin a vrasin ndonje  ketej nga memedheu dhe mcifen neper skuta. Shkurt nuk ben burri burg per Zison . smiley 

permetar,

thjesht se u takua...u be fajtor? ai thua tjetrit "sta shtrengoj doren se je burri i keq". psss

Jo, Lejla, une nuk po them se eshte fajtor qe u takua. Po ve thjesht ne dyshim ato vlerat e tij "te medha" si patriot: Ishte vertet patriot, apo bente "pazare" me ke i leverdiste? Sa per ate qe i ndodhi, absolutisht nuk e perkrah! Edhe sikur te ishte provuar se bente matrapazlleqe me greket, meritonte te trajtohej sipas ligjit. Une jam kunder cdo lloj dhune te tille shteterore. Thjesht nuk me pelqejne ekzagjerimet nganjehere, qe bien era militantizem (if you know what I mean).

permetar--dakort

Te pakten ai sistemi i kaluar e dime qe ishte cnjerezor, katil , i pashpirt me jeten e njeriut. Edhe per kete nuk ka asnje argument! Ai sistem jo vetem qe mund te tregohej i tille, por edhe ta thoshte hapur ne fytyre.. Nuk shfajsohej dhe nuk tregonte pendese per ato qe bente!

Por ky plaku i lige qe kemi sot eshte i pabese, hileraqare dhe shume here me zemer katil me jeten e njeriut. Se ky pretendon se te do dhe i dhimsesh  ne mengjes apo te afron "demshperblime", pasi te ka vrare,  torturuar ne darke..

 

 Blendi Salaj; "....Ne sistemet demokratike njerezit nuk zhduken nga policia sekrete. Po te jene armiq arrestohen, gjykohen, denohen dhe plasen ne burg apo shkohen ne plumb kur e meritojne..."  

 

Historia ka provuar te kunderten Blendi, se pikerisht ne sistemet demokratike (qe ne fakt mund ti quash dhe pseudodemokratike) , shum njerez jane zhdukur, nderkoh (per çudi, per paradoks apo ironi te historise) qe ne diktature njerzit jane denuar, pushkatuar, por jo zhdukur pa gjyq.  

Permetar, thuhet se Zison me Remziun, i kane takuar se bashku ShIK-u i asaj kohe,  e se pse, kete pune duhet ta dine shikasit qe jane marre me kete çeshtje. 

Thuhet dhe kjo tjetra se, Remziun nuk donin ta vrisnin, por u ngeli ne dore nga torturat. 

Tre pika per t'u sqaruar:

1) Nuk ka asnje fakt qe Remzi Hoxha te jete zhdukur nga SHIK. Asnje per be. Se pari mungon trupi qe eshte gjeja kryesore qe mund te ngarkoje me faj ata qe akuzohen. Zhdukja e Remzi Hoxhes (nga shik) eshte shpifje e gatuar nga opozita e asaj kohe dhe bishtrat e Sigurimit te Shtetit qe ne vitet '95-'96 ishin shume te angazhuar per te nxire sa me shume te mundej qeverine e PD. Atehere bile qarkullonin fjale qe SHIK jo vetem zhduk njerez, por edhe perdhunon gra etj.

2) Remzi Hoxha ka qene nje ithtar i forte i E. Hoxhes dhe qe rebelimin qe ndodhi ne '97, ky dhe shoket e tij po te kishin mundesi do ta kishin bere me pare.

3) Respekt dhe nderim per punonjesit e SHIK qe kane punuar per sigurine kombetare. Vete struktura te tilla kane shpesh edhe tejkalim kompetencash apo edhe shkelje ligji, por mos harroni se e njejta gje, e pranuar edhe publikisht thuhet per sherbimin sekret te vendit me demokratik ne bote, CIA-n. Agjentet e CIA-s, te perzier ne tortura dhe rrembim personash (te pranuara keto, pa folur per ato qe dihen por nuk pranohen) nga vete administrate e Obames, u tha shprehimisht qe nuk do t'i nenshtroheshin asnje lloj akuze apo hetimi penal.

Polic,

Je trap sa nuk ka kandar te te peshoje. Ministri i Luftes se Shqiperise, nuk ishte idhtar i E . Hoxhes. Tani une doren ne zjarr nuk e ve, por po e pranoj . Mirepo mbasi i thuhen dhembet dhe e shtrun ne dru me 28 Maj atje ke hotel Tirana ( e di ku bie ky ? ) nga xhupzinjte ( keshtu i tregonin me gisht ne ate kohe ) mori pjese ne rebelimin e `97. Se mos vetem ai xhanem.

Llogjika jote thote qe ( pra po e bashkoj me piken tre te spjegimit ) meqe na i here ata shiksit edhe tejkalonin kompetencat, atehere Imami ka shpetuar nga fati i Remziut vetem se nuk ka qene enverist.

Po edhe sikur te jete keshtu si thua ti , pra rasti kur u ngeet dopio gjashta ne dore, shteti ben drejtesi per shume arsye por mbi te gjitha per te treguar se nuk ka direktiva te natyres se shkeljes se ligjit. Kjo per anen formale te problemit.

Shif ku eshte problemi jot : ti mjafton te thuash enverist dhe ke parasysh tejkalim kompetencash dhe mesa shof une ti kete beson prej verteti. Pra, boll me mbledh seksionin e PD-se te fshatit dhe o burra plumbin balllit.

Mos fol budallalliqe . Vepra eshte e amnistuar. Krimi vazhdon sepse nuk gjendet kufoma. Prokuroria e mban ceshtjen haput jo se kerkon te ndeshkoje ndonje shikas por nuk ka si ta mbylle.

Dhe meqe je trangull i klasit te pare ne peshk, lexo ketu :

http://www.amnestyusa.org/document.php?id=ENGEUR110102006&lang=e

AMNESTY INTERNATIONAL

Public Statement

AI Index: EUR 11/010/2006 (Public)
News Service No: 271
19 October 2006

Albania: Remzi Hoxha -- a "disappearance" that must be clarified without further delay

...On the anniversary of the "disappearance" of Remzi Hoxha, on 21 October 1995, Amnesty International urges the Albanian authorities to delay no longer in clarifying his fate...

Dhe si trangull qe je, po trangull fare bile sot eshte data 21 Tetor. Fiks koke me koke.

Dhe qe ta mbyll per sot me ty : ndrysho perceptimin per the Albanian authorities , se nuk ke gje ne terezi.

Cila eshte ideja jote o Speaker se s'po e marrim vesh:

1. Qe e ka bere SHIK-u?

2. Qe e ka bere SHIK-u ngaqe Ky Remzi Hoxha paska qene ithtar i Xhaxhit?

3. Qe e ka bere SHIK-u, po kush punon ben edhe therrime. Se edhe ne Amerike keshtu eshte?

Pushteti eshte mekanizem i perbindshem. Dhe ajo na duhet, qe individi ta justifikoje dhe mori fund puna...

Pika 1 eshte per akuzat ndaj punonjesve te SHIK.

Pika 2 eshte per te treguar se cfare "patrioti" i madh ka qene.

Pika 3 eshte per te treguar se ka edhe gjera qe duhen permiresuar dhe ata s'kane qene shenjetore, por gjithmone punonjesit e shtetit mbrohen.

Po ti kam frike se nuk do ta kuptosh kurre pasi ju e keni per propagande politike, qe ne fillim, prandaj e ka sjelle edhe ky cuni ketu.

Une "cunin" s'e njoh dhe s'bej as "ju" as "ne" me njeri.

Dhe jo! punonjesit e shtetit nuk mbrohen gjithmone! Te cfaredolloj shteti o Speaker!

Nuk po flas per diktatura dhe totalitarizma.

Speaker

Nqs do te zhduknin ty ndonje te aferm do te interesonte ne radhe te pare t`ia dije varrin e pastaj pse...

Behet fjale per nje te arrestuar nga organet shteterore...e te akuzuarit per vrasje jane sot ne poste te larta ...

Kjo eshte kapja e paster e shtetit nga mafia politike...ata ne maje te pushtetit nuk lejojne organet perkatese ta zbardhin nen presionin e peshqve te vegjel qe edhe shperblehen per krimet e bera me urdher te tyre...

Kundërparrulla - 20 Tet 2009 - 4:42pm

 

Na jep ndonje fakt qe eshte Ziso agjent. Me kete rast ndihmojme dhe drejtesine dhe i bejme lapidar Gazidedes. 

Permetari - 20 Tet 2009 - 4:57pm 

Une fakte te jap sa te duash, por do me kapte ligji per nxjerrje sekretesh ): Pastaj edhe sikur, nuk mendoj se do te shtoja ndonje gje ne ato qe SHIK-u i di tashme. Megjithate, Fatos Klosi duhet t'i dije me mire keto pune. Nese Ziso do te ishte pa gje, te siguroj une se ai do te kishe bertitur ne TV per kete fakt. Por kur eshte pyetur per te, ai thjesht e ka shmangur pergjigjen...

Do te jap une nje fakt se nuk me kap ligji

Ka sjelle nga greqia me ndihmen e Majorit te Asfalise Greke me pseudonimin "Babi" harta te Vorio Epirit, dhe trakte qe shperndaheshin pastaj ne Korce, Sarande, e Gjirokaster.

Se cfare donte Ziso me Remziun une kete nuk e di por di qe ka pasur nje thashethem dikur ne qarqet e larta

" Ju ndihmojme te merni  Kosoven po te na jepni Vorio Epirin "

Nje thashethem ky qe edhe sot vlon ne qarqet e Tiranes. Jo me kot Bac Saliun e bene Nder te kombit Kosovar. Lexo sot tek Gazeta Shqiptare "Zbulohet enigma e kufirit" Jugu i shqiperise do te vdese gradualisht nga kjo ndarja e urave dhe ujdhezave, dhe "natyrshem" do ti bashkngjitet greqise

Te tjerat do tja le Koth dhe te tjereve

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).