Universiteti i Vlores ne Udhekryq, "Quo Vadis"

Ja cpo ndodh ne Universitetin e Vlores: Zhurme, disinformime, keqkuptime, moskuptime, inate, kercellitje dhembesh, arrogance, e-mail kercenuse, presione fizike, telefonata anonime vazhdojne pambari nga pushtetare, gazetare, individe te caktuar, grupe interesi e gjithfarellojesh zuzaresh e rrugecerish politike, institucionale e mediatike te pakenaqurish, te koruptuarish dallaveraxhinjsh e sekseresh sikur ne jemi kriminele dhe jo nje institucion akademik i cili perpiqet me te gjitha resurset e veta potenciale intelektuale e materiale qe ta transformoje UV ne nje Universitet modern.

 

Universiteti yne per here te pare funksionon si nje universitet perendimor. Menyra se si behen rregjistrimet, kodet e lendeve, kreditet, programet mesimore (sistemi informativ i Universitetit te Vlores (SIUV) programet e reja mesimore, referencat e teksteve, aktivitetet shkencore ne rritje, buletinet e revistat shkencore (E vetmja peer-reviewed Journal i kerkimit shkencor ne fushat e matematikes se aplikuar ne shqiperi, "The Albanian Math Journal", botohet ne UV), konferencat nderkombetare te organizuara nga UV (I vetmi universitet Shqiptar qe organizon konferenca me prestigj shkencor nderkombetat si eshte ACA 2010, etc) etj na dallojne se tepermi nga universitetet e tjera te vendit.

Ne kemi arritur dicka teper ambicioze me gjithe keto ndryshime, akademike, administrative dhe teknike. Dhe te gjitha keto ndryshime, fale punes se palodhur, neteve pa gjume, energjive te pashtershme aftesive te vecanta intelektuale, vizionit liberal amerikan, pervojes shumevjecare ne Universitetet amerikane te rektorit te ketij universiteti, prof Shaskes, mobilizimit dhe mbeshtetjes se fuqishme te pjeses me progrsiste te stafit akademik dhe te studenteve. Kjo ndoshta i shqeteson dhe i le pa gjume te gjithe ate fare ‘’ushtrie’’ te permendur me larte.

Eshte gjithe kjo ushtri qe me mbeshtetje e disa mediave televizive dhe te shkruara ku flamurin e mban “TV Klan”, “ORA NEWS” dhe gazeta “Koha Jone” qe disiformuan opinonin publik, qe tallen me prinderit dhe nxenesit e dobet jo se u dhimbsen, jo se kerkojne zgjidhje per ta, jo se mendojne per arsimin e larte, por thjesht per perfitime dhe intertesa klanore , politike apo personale.

 

Ligji i Arsimit te Larte abandonohet, kerkesa e senatit te UV qe perpare nje viti anashkalohet dhe nderkaq kerkohet rregjistrimi me force, shkarkimi i rektorit, pushimi i pedagogeve qe e mbeshtesin. Nuk permendet qe MASH me ne krye Znj Elida Hoxha gjithmone ka punuar kunder UV si per programet e reja, per kuotat, per mjediset, per mesataren, per kampusin e ri, per doktoraturen e matematikes, per masterat etj, ne nje kohe qe universitetet e tjera dhe sidomos ato private marrin me lehtesi te cuditshme cfare u duhen. Perse perdoren dy standarte nga MASH dhe vecanerisht nga znj Elida Hoxha ?

 

Po cfare ndodh ne te vertete ne UV? Perse eshte ngritur ne kembe gjithe kjo fare

ushtrie ” institucionale e mediatike kunder Rektorit, pedagogeve, senatit e rektoratit?

Mos valle u dhimbsen nxenesit apo prindrit e tyre? Mos valle shqetesohen per standartet e arsimit te larte, mos valle jane me shume patriote nga ne qe punojme nate e dite per t’a transformuar UV, ne nje universitet modern, mos valle i ha meraku qe diplomat ne universitetet tona merren kot? Jo ,aspak! Ne te gjithe deklarimet e MASH-it dhe te mediave qe e mbeshtesin nuk permenden fare standartet akademike, niveli shkencor,

por vetem masivizimi, populizmi: dy arsyet kryesore qe po e shkaterrojne dhe ate cka mbetur nga arsimi i larte.

Edhe armiku me i madh Shqiperise do t’ua kishte zili metodat dhe format qe perdorin keta lloj njerezish per te frenuar, denigruar e sabotuar ecurine e ketij universiteti I cili brenda nje kohe shume te shkurter u transformua ne nje institucion bashkekohor.

 

Por, arsyeja e vertete e ketij mllefi poliedrik e dirigjuar nga nje mentalitet kanunor, tribal, inatcor, kriminal eshte se ngjarjet e diteve te fundit ne UV nxorren ne shesh nje problem qe te gjithe dine: shtet, -pushtet, media , qe te gjithe e peshperisim neper tavolina; prinderit, mesuesit, nxenesit e studentet , e cdo njeri ne Shqiperi dhe jashte saj, por qe bejne sikur ne e dine dhe nuk e shikojne.

Problemi eshte qe arsimi parauniversitar ne pergjithesi dhe ai universitar ne vecanti jane bere per te vene duart ne koke , per te vene kujen .

Kete e vertetoi e gjithe zhurma e diteve te fundit per mos rregjistrimin e studenteve me mesatare poshte 6 sipas nje vendimi te drejte, te bazuar ne Ligj, te senatit te UV. Ky vendim i nxorri ’’petet lakrorit’’ te gatuar nga qeverite e majta dhe te djathta per arsimin gjate ketyre njezet vjeteve.

 

Arsimi i Larte mbledh ato cfare i dergon arsimi parauniversitar gjendja e te cilit pertej fasades digitale me ‘’salla kompjuterash e me internet’’ sidomos ne zonat rurale eshte ne gjendje te mjeruar: shumica e nxenesve nuk dine te shkruajne emrin e tyre, pa le te flasesh per formimin e tyre intelektual e shkencor. Skema e tanishme e pranimit ne universitete ka deshtuar plotesisht. Asnje ndryshim cilesor nuk ka arritur.

Perse vazhdohet te harxhohen para, mund, energji, kohe me te famshmen “ Merite – Preference” kur dyert e universiteteve jane te hapura edhe per nxenesit qe mbarojne gjimnazin me korespodense edhe per ata ngeles. Kjo skeme e paligjshme shkel te drejtat e njeriut: ne vend te Komitetit Ekzekutiv qe i caktonte se ku do te shkonin maturantet , tani kemi nxjerre komitet ekzekutiv te sofistikuar qe quhet APRIAL. Kjo skeme eshte ne kundershtim me te drejtat e IAL te cilat me ligj kane te drejten te pranojne studente sipas kritereve qe vendosin ata. Kjo skeme pengon konkurencen midis universiteteve .

Ajo favorizon vetem universitetet private pas te cilave sic thone gojet e liga qendron nje politikan. Larg qofte po te jete keshtu se dihet pastaj fati I universiteteve publike!

 

Prandaj kjo skeme duhet flakur sa me shpejt.Shpresojme tek Ministri i ri i Arsimit i cili me vizionet e tij perendimore njihet si reformator .

 

 

Ne perfundim te gjimnazit, pervec pasigurise se vertetesise se notes, kontigjenti i nxenesve del edhe gjithe pretendime per te vazhduar se s’ben studimet e larta. Shume mire! Por hyrja ne universitet duhet te kete disa kritere.Te forta madje!

Ju i dini me mire nga une ,kriteret qe vendosen ne universitetet prestigjoze, por le te mos krahasohemi me ta. Vende te tilla si Kenya, Singapori apo Zambia ku ne Web-site te universiteteve te tyre vihet re se nuk pranohen ne fakultete studente qe kane dale me mesatare te ulet ne mature.

Mesatarja shfaqet ne shumicen e Universiteteve si kriter pranimi edhe ne vende te tilla si Sllovenia.

Pra gjithkund synohet cilesia , jo sasia.Dyndje studentesh te dobet neper universitete shkaterojne perfundimisht vleren e diplomes dhe coroditin masivisht tregun e punes.

Ne universitete duhet te shkojne nxenesit me mesatare te larte nga shkolla e mesme sepse eshte humbje e madhe kohe e energjish te perpiqesh ne universitet te mesosh nxenes qe nuk dine te lexojne apo shkruajne mire. Nga ana tjeter keta studente i zene vendin nje studenti qe e meriton , por kryesorja, keto jane nje faktor psikologjik negativ per studentet cilesore te cilet jane te detyruar te marrin mesime te nivelit te nje shkolle fillore.

Jo cdo njeri mund e duhet te shkoje ne universitet .Perse MASh, nuk hap shkolla te larta per profesione te ndryshme ku nxenesi i dobet mund te behet nje hidraulik, elektricist, mekanik, i shkelqyer dhe do te ndihet mire edhe me veten edhe me shoqerine se sa te thyeje xhamat per t’u rregjistruar me zor ne universitet?

 

A mund te rregjistrohet njera prej atyre vajzave me mesatare poshte gjashtes e trukuar si per shfaqje cirku kur ju pergjigj gazetares te TV lokal e indinjuar: ‘’Une jam nje vajze moderne, qe kam shume endrra ne sirtar dhe ju nuk mund te me pengoni te realizoj endrrat e mia, sepse une jam vajze me bote dhe me shume miq e shoke dhe kam te drejten time, sepse studentet bejne jete te bukur dhe une dua te jete bukur, pse cfare kam une qe te mos bej jete te bukur’’? Sigurisht nuk mund te presesh me shume nga nje student me mesatare gjimnazi 5.1. Perse duhet te fitoje te drejten e studimit kjo vajze, kjo bartese e handikapateve te formimit leksiko- logjik .Apo qe neser ta shohim ne parlament dhe te marre vendime per arsimin?!

Universitetet publike mbahen ne kembe me parate e taksapaguesve.C’kerkoni ju te pergatisim ne? Njerez me formim te dyshimte per shtetin dhe popullin ? A po mos valle shteti i kerkon te tille?

Na i thoni qe ta dime si te veprojme. Por jo te na detyroni me arogance, frike, nenshtrim, urdhera e presione te gjithfarellojshme. Perse ,me patjeter duhet te rregjistrohen? Fundja le te rregjistrohen ne universitete te tjera qe kane nevoje per studente dhe problemi zgjidhet .

 

Ne kohen qe vendimi i senatit te UV jep mesazhin qe ne UV diplomat nuk merren kot dhe kur ne prisnim qe kjo perpjekje pozitive te UV, sado e vecuar ne kuadrin e arsimit te larte, per te vendosur nje barriere potenciale, per nje nivel cilesor te atyre qe shkojne ne Universitete, te vleresohej, dhe perkrahej nga MASH, MEDIA dhe universitete te tjera te vendit si nje veprim pozitiv ne perputhje me nenin 33 te Ligjit te Arsimit te Larte, ju kerkoni te na ’’kryqezoni’’ dhe Rektorin ta ’’digjni’’ ne turen e druve si ’’heretik“ si antikonformist, i cili nuk pranon te zbatoje urdhra qe jane ne kundershtim me ligjin, se nje intelektual i guximshem eshte i fort dhe kete force ja jep DIJA. Ju kujtojme se ne Rilindjen Europiane lejmotivi i intelektualeve ishte DIJA ESHTE FORCE ne kundershtim me mesjetaret sipas te cileve BESIMI ESHTE DIJA BAZE.

Por pavarsisht ketyre ne ndjehemi te vleresuar kur degjojme shume qytetare e intelektuale, kur lexojme me dhjetra e-mail-e qe na mbeshtesin dhe qe thone

’’Bravo u qofte ’’ se Universitetet u bere me keq nga Fillorja .

Desha te vecoj ketu gazetaren Edlira Gjoni te “Tirana Observer“ dt 23 shtator e cila thekson “: Mu duk i guximshem dhe i drejte vendimi i UV per te mos rregjistruar ne deget e tij studente me mesatare poshte gjashtes. Madje mu duk i vonuar ky reagim ne emer te CILESISE. Por atij vendimi qe iu kundervune pa asnje argumentimi kandidatet per studente, i erdhi menjehere kunder edhe MASH. Per fat te keq!

 

 

Kur nje nxenes eshte i paafte te shkoje me mendte e veta deri tek pesa ne gjimnaz si ka mundesi te pretendoje qe te pranohet ne Universitet per tu diplomuar si : avokat, gazetar, psikolog, matematikan, fizikan, apo inxhinjer? E ne vend qe te frenohet coroditja e tregut te vlerave , te te nxenit ajo po nxitet akoma me shume, kur ne menyre zyrtare kandidatet per student poshte gjashtes inkurajohen nga drejtoresha famekeqe e MASH-it znj Elida Hoxha se do te rregjistrohen me patjeter neper fakultetet ku jane shpallur fitues.

MASH dhe ato Mediat servile duhet te mesohen te mos bejne presione, kercenime , ”prerje kokash” se vendimi i marre nuk eshte deshire subjektive e nje Rektori, por nje vendim kolegjial i nje senati me nje ndergjegje civile qe kerkon ti thote STOP- karton diplomave pa vlere, i mbeshtetur nga nje staf akademik ne unitet mendimi dhe veprimi kur vjen fjala per cilesine dhe pavaresine akademike.

Keto jane parimet themelore te edukimit universitar te parashtruara ne ligjin e Arsimit te larte, te miratuara ne Parlamentin Shqipetar dhe ne do t’i mbrojme me cdo kusht keto parime me fanatizem se Universiteti nuk eshte prone e MASh-it , por e popullit qe paguajne taksa per te arsimuar femijet e tyre dhe per t’i pajisur ata me Diploma qe te konkurojne me sukses si brenda ashtu dhe jashte Shqiperise. Dhe kushtet ne i kemi plotesuar.

Reforma qe eshte bere ne administrate dhe sistemin informativ te UV ka realizuar nje eficence ku Universiteti i Vlores funksionon si nje Universitet Amerikan.Cdo student ka transkriptin e vet, merr informacion per orarin, programin, syllabuset, konsultat, qendren tutoriale,notat per 48 ore , per gjthcka qe i duhet.Kjo reforme kuptohet qe e beri administraten me efikase e me kosto me te ulet. Ky sistem dhe disa masa institucionale i lane me gisht ne goje disa seksere, apo pedeagoge e dallaveraxhinj te cilet e kishin kthyer UV ne qender biznesi. Studentet u cliruan nga “gjobat e majme”te disa pedagogeve te cilet tashme bejne edhe peticione per heqjen e rektorit. Ky sistem largoi edhe shume te tjere te cilet me nderhyrjet e tyre ,miqesite e farefisnite merrnin Diploma kot. Atehere si mendoni Ju nuk mund te ngjalle reaksion nje ndryshim i tille i cili coi ne minimizimin e korrupsionit dhe ne cvegjetimin intelektual te disa pedagogeve apo punojesve qe nuk u pergjigjeshin dot ndryshimeve te tilla. Per here te pare ne universitetin e Vlore u organizuan kurset verore per studentet, te cilet eleminuan vjeshten dhe provimet e mbartura qe ishin bere ”gangrena” e UV ose arena e pazarlleqeve per te marre provimet me para. Kuptohet se te gjitha keto ndryshime kane irrituar dhe irritojne te gjitha ate ”ushtri” qe kemi permendur me larte, sepse gjithe ketyre njerezve ju prene te gjitha lidhjet dhe aksesi per te futur hundet ne Universitet. Per here te pare pas 15 vjeteve u be promovimi stafit me rigorozitetin me te larte sipas ligjit te Arsimit te Larte.Edhe kjo ishte nje arritje e papare per UV e cila me siguri ka irrituar ata pedagog te cilet per nje kohe te gjate vetem kane vegjetuar ne UV dhe s’kane bere asnje perpjekje per kualifikimin e tyre.

Atehere me te drejte pyesim? A duhet t’i pritet koka rektorit per te gjitha keto ndryshime dhe arritje? Pavarsisht se cmendon znj. Elida Hoxha, senati vendosi qe mbi bazen e ketyre arritjeve kishte ardhur tashme koha per CILESINE. Prandaj si fillim vuri mesataren 6 duke lene hapur problemin per vitin tjeter per te vendosur per nje mesatare mbi shtate.

 

Keto jane argumentat tona qe besoj. Znj.Elida Hoxha duhet t’i gjeje te arsyeshme.Ne qoftese ju znj. Elida keni “argumenta te tjera” pervec kokfortesise tuaj dhe dashakeqsise ndaj UV dhe pretendimit se meqenese ketyre studenteve u ka dale emri ne gazete dhe me patjeter te rregjistrohen – dhe per kete ju kembengulni sepse e kuptoni qe kete katrahure e keni bere ju personalisht per neglizhence apo per paaftesi, por nderkaq nuk keni guximin te kerkoni falje ose te gjeni nje rruge per ta zgjidhur.

Rruga eshte e thjeshte dhe mund tjua tregojme ne. Te gjithe ata studente te perpunohen me formularin A3 per ne universitete te tjera te cilet kane nevoje per studente, pervec UV. Ne rast te kundert ne qofte se ju do te vazhdoni te perdorni forcen apo te nxitni nepermjete mediave dhe gazetave studentet qe te pushtojne UV, atehere dijeni se ju do te perballeni me nje bojkot total derisa problemi te zgjidhet.

Por ne shpresojme dhe besojme tek Profesor Tafaj i cili kete problem e gjen te mbartur nga paraardhesit. Per me teper, ne keto vitet e ardhshme kemi shansin te drejtohemi nga nje akademik qe e njeh me imtesi universitetin dhe Arsimin e Larte dhe qe tregon perkushtim e kujdes te vecante per djemte e vajzat shqiptare qe kane mbaruar jashte vendit, te cilet duke sakrifikuar edhe interesat e tyre personale me kontributin e tyre intelektual po tregojne se edhe ne Shqiperi ka mundesi qe nje universitet te ndryshoje. Shembulli me i mire per kete eshte UV, shembull i cili duhet te perqafohet nga te gjitha universitetet e vendit.

 

 

Prof. As. Jorgo Mandili

 

Departamenti i Fizikes UV

 

 

99 Komente

Ju keni shume te drejte jeni si nje lule ne shkretetire ne vendin tone te mbytur prej korrupsionit i cili nuk fali as arsimin e lart. Eshte absurde qe te kerkohet regjistrimi i nxenesve me 5-sa te cilet edhe kete mesatare e kane te dhuruar . Duhet te vazhdoni mos te perruleni para njerezve te mykur e te korruptuar te min.arsimit . Shqiperia ka shume nevoj per njerez si ju .

Universiteti yne per here te pare funksionon si nje universitet perendimor.

Meqe po flitet per perendimin, ne France mund te rregjistrohesh shume mire ne universitet edhe po e pate mesataren 5. Per profesoret ketej, nxenes i mire nuk eshte ai qe mer 10ta ne shkolle te mesme,( kjo s'do te thote asgje) por ai qe eshte ne gjendje te kaloje provimet e vitit te pare, te cilat jane bere nga vete universiteti. Pastaj ka ligje qe duhen respektuar, nje studenti qe e ka marre shkollen e mesme nuk mund ti mbyllet porta e universitetit se keshtu i do qejfi rektorit.

Sa per problemin  qe ngrihet se nuk ka vend per te gjithe studentet, ketej kjo zgjidhet shume thjesht, kur arrihen kapacitetet limite te pranueshme, atehere ndalohen regjistrimet.

Dmth, ti Gjergji mendon se duhet si ne rradhen e qumeshtit ? Me nje kavanoz perpara deres, keshtu ?

Sapo te plotesohet numri, te mbyllet. Dhe çfare jep kjo ? Kjo jep korrupsionin e gjalle, futjet e asit nga menga, ndryshimet e datave, e plot budalliqe te tjera.

Kur ska kapacitete, ka konkurim. Mos na beni ketu si teknokrate Uashingtoni. Kur ka vetem 500 vende, dhe kerkesa eshte 1000, atehere ketu do merren me te miret. Kaq te veshtire e keni ta kuptoni kete logjike puro ekonomike ?

kush jane me te miret ????

Imagjino psh dy studente qe duan te studjojne historine, njera e ka mesataren e te mesmes se pergjithshme  5.9, por meqe e kishte historine 8 vendosi te vazhdoje universitetin per histori

Nje tjeter ka mbaruar kolegjin turk e ka kenduar himnin e Turqie shume bukur mengjes per mengjes eshte nxenese shume e mire dhe e ka mesataren 10, dhe do te studjoje historine e Shqiperise

Tani nqs vendoset me konkurs kush do hyje ne universitet, e para ka per ta marre konkursin kurse e dyta kur ti bjere nje pyetje per mesjeten do shkruaje  se Skenderbeu ishte hajdut kopesh e do marre -0 direkte si thoshte kryetari.

Po te jete me mesatare e para s'kalon ndersa e dyta po.

 

 

 

Tani kush e meriton te vazhdoje nga keto te dyja?? Kush eshte me e mira ??

Ne fakt Franca ka gjet zgjidhjen me te mire. Te dyja studjojne vitin e pare ato lende qe jep universiteti, kush i pershtatet me mire mesimit te universitetit (qe eshte shume me i ndryshem nga shkolla e mesme)  kalon, kush s'i pershtatet ngel .

Kete them une, dhe keshtu eshte edhe ligji qe duhet zbatuar ne fund te fundit. 

atehere dijeni se ju do te perballeni me nje bojkot total derisa problemi te zgjidhet.

Bojkotin ju e keni filluar tashme me mosperdorimin e emrit te universitetit. 

Nese Univeristeti i Vlores e ka bere te qarte qe nje vit me pare se nuk do te regjistroje maturante me mesatare poshte notes 6-te, atehere rektori eshte ne regull dhe duhet te lejohet te vazhdoje punen i qete. Ky eshte minimumi i pavaresise relative te shkollave te larta.

 

Nje miku im qe ka mbaruar gjimnazin ne vitin 90, natyrisht me mesatare 6 pasi beri stazhin prej me se 7 vjetesh ne emigrim  si shume shqiptare te tjere, u kthye nje dite te bukur dhe hapi nje biznes te vogel me te cilin ushqehet. Ne bisedat e tij nga viti ne vit qe bej ne msn,  ndjej se ka synimin qe te eci perpara me ate biznes. Nje dite me tha:-konkurenca po behet me e  ashper nga viti ne vit. Ne se me duhet te eci perpara per te perballuar kete konkurrence dhe te rritem, duhet ti futem shkolles per ekonomi- biznes. Eshte nje njeri me kulture te kenaqshme, me gjuhe te huaj, shkon ne teater, ne ekspozita pikture etj.

> >

nuk e ka vendosur akoma se cdo bej.

> >

 Ne se ky person do te vendose nje shtator  te shkoje te regjistrohet ne degen qe i pelqen ne universitetin tuaj, cila do te jete pergjigjja qe do te marre?

 

Te mos harrojme se ky zoteri  eshte nje taksapagues i rregullt i kesaj shoqerie. Dhe jam i bindur qe sduhet te jete ky nje rast i vetem  i tille>>

> >

Ne kohen e enverit u synua te krijohej njeriu i ri.>>

> >

Sot po synohet te krijohet teknicieni ideal shkencetar.>>

> >

Ekonomia e brishte shqiptare ka nevoje edhe per te diplomuarr me nje mesatare 6, por qe i jep mundesine cdokujt te perparoje e perballoje me guxim konkurrencen ne treg me biznesin e tij modest. >>

> >

Nuk besoj se edhe ne ato vende ku ju pretendoni se ka kritere per hyrjen ne shkolle, te gjithe qe laureohen jane shkencetare.  Jemi akoma ne mergim dhe shikojme qe ka dhe nga ata te laureuar qe mezi ushqehen apo punojne ne profesione jashte profilit te shkolles qe kane bere.>>

> >

Nuk ka asnje lloj profesioni pa probleme. Cdokush ne vendin e punes se tij ka nje mal me probleme deri ne stres, por asnjehere i trajtojne qytetaret  apo klientet ne te mire e ne te keqinj e njeres pale ti sherbejne e tjetres jo. Ka te veshtire e te mire dhe sherbimi eshte i njellojte. Vetem ne shqiperi dhe per me teper ne nje universitet po degjoj fjalen lodhje e kote.

> >

Kjo eshte detyra fisnike e mesuesit.

Ekonomia shqiptare ka nevojë për kasapë, për marangozë, për parukiere, për sekretare, për elektriçistë, për bujq, etj. etj. S'është e thënë që çdokush të marrë arsim të lartë.

Universiteti është bërë si shkollë fillore në Shqipëri; e detyrueshme. Prite kur të dalë universitet për prerje druri (druvari apo varidrut'). E kjo vjen ngaqë, në radhë të parë, shancet për të gjetur punë ndryshe janë të pakëta, dhe vitet e universitetit të japin njëfarë kohe për të gjetur diçka. E në radhë të dytë, kjo shtyhet nga qeveria dhe gjithë politikëbërësit që duan të mbajnë në qetësi rininë: ja, ju po shkoni në universitet! (Me një llaf, mos u mërzitni se do jeni pa paunë dhe për ca vjet!) Tsss, e ça pastaj! Kush ka bërë një universitet, e di mirë se universiteti nuk të jep zanat shumicën e kohës, por është një hapësirë reflektimi që të jep një dorë mjetesh që mund të të hyjnë në punë në të ardhmen. 

Me sa di une cdo universitet shteteror eshte i detyruar te pranoje te gjithe studentet qe kane diplomen e shkolles se mesme, natyrisht per sa kohe qe kane akoma vende te lira.

Diplomen e shkolles se mesme e jep shteti (ministria e arsimit) dhe disponimi i saj te jep te drejten te vazhdosh cdo universitet shteteror qe deshiron, le te hidhet perpjete pastaj sa te doje Shashka apo ndonje tjeter. 

Pikerisht, Gjergj. Rektori ne fjale - per te cilin ne sh. prizma kam respekt -duke mos pranuar ato studente bie kunder parimeve arsimore shteterore qe leshojne ato diploma(pra kunder parimeve mbi te cilat eshte themeluar dhe UV-ja). UV-ja qendron nen nje kupole arsimore shteterore dhe Shashka si rektor eshte vetem zbatues i direktivave te kupoles nen te cilen qendron dhe drejtues administrativ. Kaq. Vendimmarrja e tije limitohet tek formalitetet administrative ditore dhe nuk zgjerohet ne asnje forme tek kushtet e pranimit ne universitet. Aq me pak UV-ja nuk eshte fusha e betejes e parimeve/ambicjeve personale te Shashkes.

Nje ane tjeter e karakterit te ketij rektorit eshte dhe kerkimi i sensacionit mediatik; njefare beteje per te konfirmuar veten ne nje nivel me te gjere publik. Rektorit te UV-se i duhet dhene nje leksion i mire ne menaxhim staffi si dhe seleksionim studentesh qe ne provimet e vitit te pare ne janar; aty ku me pak tru mund te anashkaloje pluhurin mediatik dhe eliminoje 2/4-3/4 e studenteve(inkluziv -6).

spaceman:

Nuk besoj se edhe ne ato vende ku ju pretendoni se ka kritere per hyrjen ne shkolle, te gjithe qe laureohen jane shkencetare.  Jemi akoma ne mergim dhe shikojme qe ka dhe nga ata te laureuar qe mezi ushqehen apo punojne ne profesione jashte profilit te shkolles qe kane bere.

spaceman:

...............................................

Ata 600 student qe jane me 5-sa mund te regjistrohen shume kollaj ne universitete te tjera. Eshte absurde te pretendosh  qe keta 600 student neser do te perfundojn universitetin keta mezi kane dale me 5-sa ne shkollat e mesme. Kur keta jane me 5-sa ne te mesme ateher ne universitet do perfundojn tek 3-shi .... me mire ti eleminojm fare arsimin e lart ... te mesmen ta konsiderojm UNIVERITET. Me vjen keq qe ka akoma njerez qe nuk jane ne gjendje te bejn dallimin midis shkolles se mesme dhe asaj te lart.

 

 

ardi!

nuk dua te bej kritizerin por mbaj mend ne kohen time, ne vitin e pare gjimnaz, ishin nja 5 vite te para me nga 40 e ca nxenes, qe ne fund te vitit te katert u katandisen vetem  2 klasa. mendoj se kjo eshte metoda me e mire per te frenuar te paaftin.

sidoqofte...

e para, pergjigjja juaj se duhet te shkojne ne shkolla private me jep pershtypjen  se i beni kollaj hesapet ne kurriz te botes. jo te 600 e kane ate mundesi.

e dyta...atij rastit te mikut tim qe permenda me siper si do ti pergjigjeni, nuk do ta pranoni?

 

 Une jam nje vajze moderne, qe kam shume endrra ne sirtar dhe ju nuk mund te me pengoni te realizoj endrrat e mia, sepse une jam vajze me bote dhe me shume miq e shoke dhe kam te drejten time, sepse studentet bejne jete te bukur dhe une dua te jete bukur, pse cfare kam une qe te mos bej jete te bukur

A futet ne universitet nje specie e tille? 

Goca dhe cuna, nuk behet fjale per diferencim te nxenesve me mesatare 8 dhe 7. Po flitet per te mos pranuar ata me mesatare nen 6. Te jete per mua rektori duhet ta ngreje akoma steken. Dhe PO, universiteti ka te drejte te vendose kritere shtese.

Ketu fillon dhe hyn ne funksion ingranazhi à la shqipo: te hysh ne fakultet-sipas jush- do thote dhe te dalesh me diplome domosdoshmerisht? Normalisht, 9 à 12% duhet te kalojne me seancen e pare. Shtoji dhe nje 5 à 10% vjeshtuke. Ja ku e ke seleksionimin.

Dreqi e mori s'eshte vajza e pare shqiptare qe e ka mendjen ne maje te flokeve. Jepini nje shanc edhe asaj se mbase i del per mire. Pastaj ke plot adoleshente qe jane me 9ta e 10ta po s'dine te lidhin dy llafe. Kush e mban mend ate shoqen qe kishte mbaruar ne " Sorbone ", te njejtat thesare nxirrte nga goja.  

I kam hedhur nje sy keto dite sitit te Universitetit te Vlores dhe me duket dicka me ndryshe me pozitiv nga injoranca qe ka mbytur universitetet e tjera me ne krye ate te Tiranes mos te flasim per keto te rretheve.

Kulmi eshte te vizitosh sitin e Ministrise se Arsimit ndertuar akoma me teknologjin e viteve 1993-1995 thjesht HTML. Tek Uni-Vlores tek faqja e internetit ka shume informacion per departamentet ,pedagoget etj pra shume transparenc i ngjashem me keto Universitetet Perendimore .

Universitetet e tjera jane akoma ne mesjete per sa i perket implementimit te teknologjise se informacionit , universiteti qe duhet ti paraprije inovacionit ne Tirane etj nuk ekziston , jane thjesht qendra trafiku te shitjes se diplomave e vendeve te punes.

Shkrujta gjithato gjona po me iken per lesh. Nejse, ndoshta here tjeter.

 

Dhe PO, universiteti ka te drejte te vendose kritere shtese.

Kush tha?  

Ligji per autonomine e Universiteteve dhe shkollave te larta. Maj 2007.

Flmd patriot!

A di ndonje link ku mund ta lexoj kete ligj?

Ekonomia e brishte shqiptare ka nevoje edhe per te diplomuarr me nje mesatare 6, por qe i jep mundesine cdokujt te perparoje e perballoje me guxim konkurrencen ne treg me biznesin e tij modest.

 

Spacemen, me fal paraprakisht per kete qe po them, por ti er daj qeke ashtu sic ke nickun "fluturoke n'hava".

A ja keni idene arsimit te larte ne Shqiperi apo jo? A e keni idene se cfre presioni i lihet pedagogut me vitin e pare (me rrasjen ne dere te katranjoseve te gjimnazit), apo jo? Ai presion i papare shoqeror, miqesor, ryshfetor, etj, etj, do gjeje dy valvula (per t'i shpetuar konfrontimit shoqeror apo edhe fizik ne shume raste):

1. Ose kaloji te gjithe, e c'i chi t'emen...

2. ose behu "doganier" ku "trau" i provimit hapet me para, ndere, seks, e cfare ta doje zemra...

Tani, me thoni te gjendur si keta pedagoge perpara kesaj situate, kur shteti shfryn hallin e vet (lexo: ti le ne dere studentet katranjose qe ndryshe do te shtonin vargun e te papuneve dhe protestuesve) prej paaftesise se tij, cfare do te zgjidhnit ju? ...

.....

... Nuk ka nevoje te jepni pergjigje se pergjigja jepet duke hedhur nje sy nivelit te te diplomuarve...

* P.S. kjo nuk do te thote qe une mbeshtes plotesisht vendimin e UV. Une mbeshtes cdo nisme apo proteste qe e ngre zerin per kete problem (do te thoja madhor) te arsimit te larte. Filloi UV-ja? Bravo i qofte, por aq ama, se me nje lule nuk vjen behari...

 

Whom to believe!

Paqartesi e ka emrin ky artikull ashtu sikurse reformat arsimore ne Shqiperi.

Serish dallget e problemit na hedhin tek vendi ku nuk dihet ç'behet!

Pjese nga ligji ne fjale...

Neni 33
Pranimi në ciklin e parë tё studimeve
1. 
2. 
3. 
4. 
5. Institucionet e arsimit të lartë kanë të drejtë të përcaktojnë kritere të veçanta për përzgjedhjen e kandidatëve, të cilët kanë mbaruar Maturën Shtetërore, për t’u pranuar në ciklin e parë të studimeve. Këto kritere bëhen publikisht të njohura nga institucionet e arsimit të lartë të paktën një vit para fillimit të pranimeve tё radhës në institucion, së bashku me informacionin e nevojshëm mbi institucionin respektiv dhe programet që ofron. Kriteret e përgjithshme dhe procedurat e pranimit në ciklin e parë të studimeve përcaktohen me udhëzim të Ministrit të Arsimit dhe Shkencës.

.... dhe sa per dijeni te shume diskutanteve ketu: ne USA, Canada, Gjermani, Danimarke shume universitete nuk pranojne kedo por kane "numerus clausus". Kush ploteson kriteret pranohet ose vihet ne rradhe per vitet qe vine, kush nuk i ploteson te pirdhet ne uni te tjere.
 

Kjo do te thote se ka nje mos koordinim total mes Min se Arsimit dhe ketyre institucioneve te tjera edukuese. Dmth nese dikush e ka mesataren nen 6  per cilen arsye lejohet te marr pjese ne konkurse nese ne finale nuk do te lejohet te regjistrohet?

Patriot!

Botoje nje cike edhe piken 4! smiley

Apo ta bej une, bashke me commentary-n e nevojshem!

Tsk, tsk, tsk!

4. Kuotat dhe kriteret e pranimit për ciklin e parë të studimeve për studentët e huaj në institucionet publike të arsimit të lartë të Republikës së Shqipërisë bëhen sipas pikave 2 dhe 3 të këtij neni. Në përcaktimin e kuotave respektohen marrëveshjet dypalëshe ose shumëpalëshe.

>>

Ca eshte 2-shi dhe 3-shi?

 

Qe baba:

 

2. Kuotat e pranimit në institucionet publike të arsimit të lartë, për ciklin e parë të studimeve, miratohen nga Këshilli i Ministrave me propozim të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Ministria e Arsimit dhe Shkencës formulon propozimin e saj pas konsultimit me institucionet publike të arsimit të lartë dhe rekomandimet e Këshillit të Arsimit të Lartë dhe Shkencës. >>

 

3. Kuotat e pranimit në programet e ciklit të parë të studimeve, në institucionet publike të arsimit të lartë në varësi të Ministrisë së Brendshme, miratohen nga Këshilli i Ministrave me propozim të ministrit përkatës. >>

 

Nallbanet e H. Shamates do kene perdor te njejtin disk qe i ka ngel nga koha kur ky ishte Minister i Brendshem, por jam i sigurte qe shprehja ne Fletore Zyrtare do jete e korrigjuar "ne varesi te Ministrise se Arsmit"!

 

Ministria ka te drejte, Uversiteti nuku ka! smiley

mrroklle, korrigjim!

Behet fjale per kuotat (dmth. numrin e pergj. qe mund te pranoje nje Univ. dhe jo mesataren). Kjo zakonisht behet qe Univ mos i hapin dyert dy-kanatesh...

 

Kuotat dhe kriteret e pranimit për ciklin e parë të studimeve për studentët e huaj në institucionet publike të arsimit të lartë të Republikës së Shqipërisë bëhen sipas pikave 2 dhe 3 të këtij neni.

 S'ke pire kafe apo s'te ka bere akoma efekt? Ku i pe kontradiktat ti aman?

Ke t'drejte!

Nuk ka kontradikte! 

Po kush po folte per kontradikte?! smiley

Pika 4 sqaron qe universitetet e vecanta nuk mund te vendosin kritere AS PER STUDENTE TE HUAJ, e jo me shqiptare!

Pranej ja kerkova atij cunit qe ta botonte! Qe t'ja veja n'dukje se sa gabim e ka Rektorua i Vlores! smiley

Kupto ti tashi pershemull? !

Pikat 1, 2 dhe 3 e ezaurojne kete muhabet per studentet shqiptare!

 Jo jo, ti e interpreton AS per studente te huaj, une e lexoj : PER studente te huaj! S'ka lidhje me kriteret per studentet shqiptare pika 4 qe ti e theksove. Afermendsh qe kriteret jane te ndryshme po s'eshte ne interes te diskutimit kjo.

 Pra le te themi qe MASH dhe KM mbi bazen e pikes 1 dhe 2, vendos se kuota per UV eshte 100 studente. UV mbi bazen e pikes 5 vendos kriteret shtese dhe pranon ata me mesatare mbi 6. 

UV ka te drejte MASH jo!

Shume e drejte! Teorikisht! smiley

M.A.Sh.-i ka gjthe javen qe po thote: Kuota eshte gjithperfshirese! Te tere! smiley

Kjo kuote nuk i jep te drejte UVIQ-it te vendose kritere shtrenguese!

"Te tere" do te thote "te tere"! smiley Nese Ministria do i thonte 100, atehere, NDOSHTA, UV do te mund te vinte kritere shtrenguese! Por, fjala "te tere" nuk le vend per kritere qe do te linin jashte disa, pra do shkonin kundra kuotes "te tere"! Apo jo?

Ministria ka te drejte! UVIQ-i jo! smiley

 

Po mire mo se keshtu me sofizma rrime gjithe diten ketu. Po a nuk jeni dakord se universiteti NUK KA kapacitete gjitheperfshirese. Eshte gjynah, se me gjithe gjynahet qe i ka Ismail Qemalit ky rektori, prap se prap ka punuar model. E ka bere UV qe ta kete zili edhe UT-ja. Dhe vijne tani cjeprit politike te Saliut qe duan t'ia qelbin punen.

Keq or miq keq. Se qeveria nuk ka bere asnje xhap per arsimin profesional qe duhet te mblidhte ata te notes 5 e t'i bente njerez te nderuar me zanat.

mrroklle, with all due respect, me duket se e ke kuptuar gabim. 

Behet fjale per kuota.  Jo kritere.  Per kriteret eshte i qarte ligji ne piken 4.  Universiteti i ka bere te qarte qe ne Maj te 2008 kriteret.  Dmth edhe per nga afati jane ne rregull. 

UVIQ ka te drejte smiley.

PS: Pse cfare kishim manget brezi yne, qe gdhihesha me fiziken, edhe pse e urreja ne kulm (cuditerisht cofja per kimine lol) per ate te shkrete mesatare?  Kjo per piken b) te problemit, se a) u sqarua smiley.

Ministria vendos per kuotat e pranimit. Jo per kriteret. per kuotat nuk ka asnje mosmarreveshje. per kriteret po. Dhe pikat 2 dhe 3, e bashke me to edhe pika 4 cilesojne mbi kuotat qe vendosen nga Ministria dhe keshilli i ministrave ndersa per kriteret i lihet te vendose Universiteti.

Ministria vendos per kuotat e pranimit. Jo per kriteret. per kuotat nuk ka asnje mosmarreveshje. per kriteret po. Dhe pikat 2 dhe 3, e bashke me to edhe pika 4 cilesojne mbi kuotat qe vendosen nga Ministria dhe keshilli i ministrave ndersa per kriteret i lihet te vendose Universiteti.

....exactement 

 

Le te bejme nje arsyetim te thjeshte.>>

> >


>>

Te gjithe ata nxenes qe ne mature kane kapur piket mbi mesataren, kane kerkuar deget me te lakmueshme sot si juridikun, arkitekturen, mjekesine, farmacine e kush mund te jete ndonje tjeter me interes.

>>

 

Te gjithe ata qe jane me mesatare 7-te e poshte kane mbetur te dyert e UVIQ-it per tu regjistruar, meqenese nuk ka asnje lloj konkursi per tu pranuar.

Keta I fusin nje te fshire me gome edhe mesatares gjashte e poshte dhe keshtu lajne hesapet njehere e mire me kokecarjet e teperta.>>

 

Se kujt do I japin mesim keta se kuptoj une.>>

> >


>>

Ishallah jam gabim.

>>


 

>>

Pa lidhje me temen - por ne lidhje me shkrimin: si "fshehtas" emri "Ismail Qemali eshte zhduku si nga shkrimi i z. Ruci, ashtu edhe nga website i universitetit ne Vlore.

Vazhdoni punen cuna dhe mos e ruani fare nga trapat medioker qe Shqiperia i ka me shumice te frikshme!

 

 ate labin duhet ta shkarkojne nga detyra dhe PIKE !

le te shkoj te punoje fatorino perseri ne amerike. 

1. Labi eshte ne vend te vet - apo duhet te shkoje nje malesor ne Vlore?

2. Fatorino i quani profesoret ju andej nga Franca?

 si dhe nuk kuptoj se çfare vlere ka deftesa e shkolles se mesme, po te mos arrish te regjistrohesh me te ne universitet. pse jepet kjo atehere ?

mesatarja e notave nuk duhet te jete kriter regjistrimi, pasi te dyja deftesat (edhe dipllomen pra) ti jep SHTETI, por vetem ndoshta seleksionimi te deges. 

ata nen 6, 7 ose 8 nuk duhet te pranohen te ndjekin fakultetin e mjekesise psh ose ndonje tjeter, ku duhen nxenes te kualitetit te larte, dhe kaq. regjistrimi duhet te jete i lejushem per te gjithe nxenesit me DEFTESE se shkolles se mesme. (parregullsia fillon qe prej ministrise qe vendos mesatare note per te larten, kur "per mesatare" ajo ka deftesen si te vetmen arme, le ta bej vetem me dy nota, ngelese dhe kaluese qe te gjithe te bien rehat)

per rritjen e nivelit, duhet te mendoje shteti dhe jo shkolla e larte. shteti duhet ta forcoje dhenien e defteses se shkolles se mesme. ai duhet te ULE perqindjen e kaluesve neqoftese niveli i nxenesve te shkolles se mesme eshte me te vertet i dobet. vetem keshtu rritet niveli i shkolles.

prandaj ne france e festojne deftesen e shkolles se mesme, ngaqe nuk eshte e lehte ta arrish.

ps: shihni kur ndonje lab tjeter, drejtor i ndonje shkolle te mesme, te vendose qe mos ta njohe per regjistrim as deftesen e shkolles fillore. e te vendose kritere speciale sipas qejfit. po ashtu ndonje i shkolles fillore mos ta njohe deftesen e kopshtit dhe tu rekomandoje prinderve t'i hudhin femijet ne plehra nga nuk i kane per shkolle, por debile mentale. 

O Hajdar, ke ndonje gje konkretisht me labet  se ke disa koha qe po i merr ne goje ne pergjithesi ketu ne forum ne disa tema. Je bere tamam per ate shprehjen gjuha vete te dhembi qe dhemb. Nqs ke ndonje frustrim me ta, na e thuaj hallin qe te te kuptojme, se keshtu le vend per spekullime ne lidhjeme shendetin tend mendor.

ti do qe ta quaj tepelanas, kete rektorin ? apo malok ?

lab nuk eshte fyerje, apo jo ? 

 

ps: ne fakt une e quaj ashtu, par souci de detail thone francezet. sepse po ti them vlonjat jam me pak i sakte. jo çdo vlonjat eshte lab.

pra per konkluzion : lab lind, ndersa vlonjat behesh. mendoj se menyra (e konfliktit te hapur) sesi e trajton ky shtetin, ose ministrine nga e cila varet, e ben me shume lab sesa vlonjat. 

nuk di sa u sqarove. 

Pekundrazi, eshte teper origjinale. Por ti mos iu fsheh pyetjes me te tilla pergjigje. Te dy e dime (mos te themi dhe te tjere ketu ne forum) qe fjalen lab nuk po e perdor me kuptimin e saj te drejtperdrejte. Nejse, nuk jam une ai qe ka frustrimin me labrit.

une nuk kam gje frustrim ta thashe. pastaj sikur ty te duket keshtu, pse shqetesohesh per mua ? 

ne fakt ti shqetesohesh per veten mik. se e verteta VRET ! (proverb ky)

nuk te pelqejne si duket : laberit me kallashe neper duar, laberit tregetare kurvash, laberit enveriste te thekur, laberit hajdute me çizme, laberit me gjoksin vrime, etj. u desh qe italia ta veje kufirin ne sazan, si ne kohe te qepes (1912) per t'i permbajtur. 

po mos u merzit, po kerkove sherim, kurat e mira te krijojne gjithnje dhimbje.

Futja kot. Gjithandej neper bote ke universitete me kritere te ndryshme pranimi, si shteterore ashtu edhe private. US e ka zgjidh me community college-s. Nuk ke mesatare me u fut ne UMass, bujrum ne Salem community college (bie llafi). Edhe ne shqiperi ska asgje te keqe nese behen diferencime mes universiteteve te ndryshme shteterore. Vlora ka qef me u bo taugh. Aq mire e ben! Ata qe nuk kane mesatare le te shkojne ne ndonje qytet tjeter, ose le te futen ne ndonje shkolle profesionale. Vlora po ve standarde. Bravo!

o hajdar me duket mua apo po behesh cik tendencioz (lexo 'k..grices') ti m siper?

Shyqyr qe e nxorre mor djale se po vije verdalle si pordha ne breke. Tani po qe je ne paqe me veten.

Ndersa per labrit (dhe jo vetem ata), nuk ke ngel ti gjykosh. Por ti mos u ligeshto se nuk do jene te gjithe nga Vlora (lab). Si hajdar qe je e justifikon plotesisht emrin apo pseudonimin tend.

Me kaq po i ve fund replikes me ty. Qellimit ia arrita, te pajtova me veten tende.

per te neutralizuar nje subjekt tendencioz, si ky i mesipermi, duhet te behesh po ashtu tendencioz. (kjo nuk do te thote te shpifesh hee)

ne fakt, burreria nuk eshte tjeter, sesa ta luftosh tjetrin me po ato arme qe ai zoteron. dmth kur ky eshte i armatosur me thike, ti duhet po ashtu te perdoresh thiken, kur ai ka revole, ti duhet po ashtu te perdoresh revolen, kur ai te del vetem me krahe, ti po ashtu duhet ta perballesh po me krahe ....... kur ai eshte tendencioz, ti duhet po ashtu te behesh tendencioz.

eshte ilaçi i vetem, mendoj une. 

ps: kjo teori shpjegon edhe pse superfuqite asnjehere nuk kane gloire ne fitoret e tyre, ngaqe ato te sulmojne pa burreri, me forca e mjete shume here me te medhaja nga sa ti ke ne dispozicion

 

 

ne te njejten vije logjike, ti hajdar do te rekomandoje se m..i lahet me m.t!? apo jo?

 qe biseda te kete "dalje logjike" duhen percaktuar me pare konceptet. psh cili eshte mut ? rektori ? sikur ta kesh per ate qe bejme ne hale, ai eshte jashteqitje per ne dhe ushqim per token e bimet. pra varet se nga cila ane e veshtrojme.

gjithashtu ato ilaçet qe perdorim per te lare halet, jane me shkaterues (pranej dhe mbyllen qe te hapen vetem nga te medhenjt) se muti ne fakt. pra po, muti lahet me mut mund te themi pa frike.

dmth Hajdar po te ra nanje glase pulbardhe ne sup ty, ca ben ti, vete hidhesh me koke ne pusete?!

 duke qene se supin e kam te mbuluar, nuk shetis gje lakuriq, ne pusete hedh vetem kemishen ose trikon. 

pastaj mos i merr per budallaqe pulebardhat, ato dine se mbi ke te dhjesin. 

 

ps: mdr plus con que toi, on meurt.

 

po mire ja e zeme se je ne plazh edhe e ke harruar trikon ne shtepi, edhe njera prej pulbardhave nuk ka mesuar ende mbi ke te dhjese, ose nuk dhjete ne shenjester, edhe te bie ty mbi sup, ca do besh ti Hajdar?

E madhe, me shkrive vertet.

Ton ironie est désarmante.

O Hajdar, ke ndonje gje konkretisht me labet  se ke disa koha qe po i merr ne goje

Ne c'kuptim???!!!

Z.Minister  !

Ju lutemi bejani nderin e fundit rektorit ,dergoheni ne familje ,sepse gjithmon ka qene dhe do jete zaif,por ju nuk keni faj nuk e keni ditur .

Ju duhet te pranoni se investimi i madh per ta vendosur ne ate pozicion ka deshtuar me kohe dhe asgje nuk mund te rikuperohet me kohe e ka te percaktuar ne kod gjenetike :te beje poshtersi dhe tja mbath.

Po ju jap disa argumenta per te kuptuar falsitetin e tij

1-Nuk regjistron student me mesatare nen 6 nderkoh qe rekruton pedagoge me mesatare nen 6 ,me certifikata fallso me djeni te plote te tij (pse ? Ne nje votim te para disa muajve nga 110 vota ka marr vetem 3-vota te veten te artikull shkruesit dhe nje servile dhe nga ai moment ka luajtur fare fare do ti heq te gjithe ka deklaruar .Mendon se keta pedagoge te rinje do jene servil dhe votues te tij per rizgjedhjen e tij ,por dhe sikur te ndodh fantazia e tij koha eshte e gjate dhe e mjaftushme qe dhe keta ta urrejne me keq se te paret.

2-E shikon qeverin dhe ministrin si penges per te realizuar mbreterine e perversiteteve te tij edhe diten e heshtjes zgjedhore organizoj greve kunder ministrise (27-qershor 09) sepse mendonte se do fitonte e majta e kishte siguruar A malaj e tje.

3-Edhe vet mesataren e shkolles aty te 6 e ka se vetem matematiken ka 8 ose 9 te tjerat 5 i ka dhe z/rektori akoma me poshte flas per te shkolles se mesme.

Olsi te lutem mos na bej me turp tani...

 per "te njohur" labet duhet lexuar (ne frengjisht) libri i Cizia Zykë, Les aigles. (shqiponjat)

heronjte e romanit (ata tipat me kallash ne dore tek ato fotot) jane bandite nga vlora qe emigrojne me gomone ne itali. 

Hajdaro, nqs s'e ke problem, mund te te pyes nga je ti?

Lere se ndonje evgjit do jete. I ka buzeqesh fati se ka vajt ne France, ka gjet edhe shoket e vet hajdare e abdule aty e tani coc i duket vetja. 

 gjergj-o mos je ti ai qe shet piktura (fotokopje) tek "le pont des arts" ? me vjehrin shkrimtar ?

dhe nuk kam ardh ne france prej fatit or toç, se nuk jep gje franca lloton si amerika, apo ti di gjo me shume ?

Po te gjithe kane te drejte te rregjistrohen ne universitet perderisa ligji ia jep kete te drejte.

Pastaj pse ia japin provimet me vone profesoret e UV ketyre studentave me mesatare poshte 6. Problemi qendron tek  universiteti e jo tek studentet..

  1. Universiteti i Vlores ne Udhekryq, "Quo Vadis"

Vado di.......laaaaa, vado di qua,,,,,,,,,,,,,,,,,,, dila ,,, di qua

(E kam degjuar te nje kenge Italiane ) dmth ja fut kot.

 

Besoj se kenga (sh(q)iptare ) me poshte e tregon se nga po shkon;

Bravo Vlora , beja forra

S'don shtet por don horra

Qajini hallin Vlores ju. Bravo Rektori dhe trupi pedagogjik se po bejne dicka sic duhet dhe me vlere dhe kjo jo vetem per Vloren por per te gjithe Shqiperine. Ne vend te na behet qejfi qe mene fund nje institucion po mundohet t'ia rrise vleren studentit dhe diplomes shqiptare, i qajme hallin atyre qe nuk jane te zote te kene mesataren as 6. Me deshtak nuk mund te behet perpara.

Mos ma merr per keq, por nuk nderrohet as populli, dhe

as studentet.

Ai Rektori nuk po njeh "shtetin"(po ben si i duket me mire gje qe nuk funksionon po hallall ta kete injorancen e tij)  dhe kete po e ben pasi ka mbaruar gara.

 

Menyra se si behen rregjistrimet, kodet e lendeve, kreditet, programet mesimore (sistemi informativ i Universitetit te Vlores (SIUV) programet e reja mesimore, referencat e teksteve, aktivitetet shkencore ne rritje, buletinet e revistat shkencore (E vetmja peer-reviewed Journal i kerkimit shkencor ne fushat e matematikes se aplikuar ne shqiperi, "The Albanian Math Journal", botohet ne UV), konferencat nderkombetare te organizuara nga UV (I vetmi universitet Shqiptar qe organizon konferenca me prestigj shkencor nderkombetat si eshte ACA 2010, etc) etj na dallojne se tepermi nga universitetet e tjera te vendit.

Unë vë bast që ky programon në Lisp.

 

 E ke gabim. Eshte programuar ne php/javascript/perl

e.

E kisha rreth mbipërdorimit të kllapave në fjali smiley

L e t e r e H a p u r

 

 

Te dashur prinder dhe studente me mesatare poshte notes 6 !

Ju bejme me dije, per tu ndihmuar, se femijet tuaj me mesatare poshte notes 6, nuk do te rregjistrohen ne UV! Per momentin, zgjidhja me e mire eshte qe te qendroni larg dyerve te UV! Ju nuk jeni te rregjistruar per ne!

Cdo rregjistrim tjeter eshte fiktiv. Perdorimi i dhunes apo forces prej jush sic bete heren e pare eshte akoma nje argument tjeter per mosqenien tuaj STUDENT

Dhe neqoftese do te ndodhe ndonje “ Deutchecs et machines’’ atehere me ju do te organizohet nje provim ne matematike me ushtrime dhe problema te klases se katert fillore dhe do tja japim per ti korrigjuar mesueseses se matematikes Zj. Elida Hoxha , Drejtoreshe e Arsimit te Larte ne MASH.

Nderkaq, do ti bejme publike keto rezultate qe opinioni dhe populli te njihet se cfare specialistesh kerkon shteti yne.

 

 

PEDAGOGET E VLORES

 

 

Duket hapur qe edhe Pedagoget qenkan "na 'llora"

Te dashur pedagoge te UV.

Duke qene simpatizues i ceshtjes suaj nuk mund te mos ve re injorancen tuaj.

Me "Deutchecs et machines" mos nenkupton gje nje "deus ex machina"? Eshte turp te shkruash gjera qe i degjon dhe nuk i kupton, o pedagoge. Fjala "regjistrim" ne shqip shkruhet e shqiptohet me R e jo me RR.

Dhe artikulli, ashtu si letra, eshte i mbushur me gabime drejtshkrimore, sintaksore e logjike, sic nuk do t'i kishte hije nje pedagogu qe pretendon cilesi nga studentet.

Jam dakord me ceshtjen, studentet nen mesataren 8 nuk duhet te hyjne ne universitet, por te bejne arsim profesional. Por ama, pedagoget analfabete, zoti Shaska (per te cilin kam maksimumin e respektit) duhet t'i zhduke. Ose te mos i lere n balle te betejes, se e dekonspirojne!

Duket hapur qe edhe Pedagoget qenkan "na 'llora"

c'o kjo "Deutchecs et machines" me se ma hoqen mendjen?

mos profat kon dasht me thon deus ex machina?

bravo! kjo eshte me te vertete per tu pershendetur dhe rruga me e drejte per te zgjidhur ate problem. behet provimi dhe u behet e qarte te gjitheve se cilet jane dhe sa kapacitet kane, por ama u jepet e drejta legjitime e proves.

 

pergezimet e mia dhe urime ne ate rruge qe keni nisur.

 

L e t e r e H a p u r

.....

PEDAGOGET E VLORES

Haah hhaahh shume e fortë

Letër e hapur

.....

Pedagogët e Universitetit te Vlorës

____________________________________________________________

Ah mor pedagog mor petagog

Deutchecs et machines

Makina Gjermone?

makina Gjermano-Ceke, do e kene llafin per Skoden

 

eshte thjesht rrokje e gabuar e veshit qe s'njeh latinishten, si kalamajte e 93 qe degonin all that she wants dhe kendonin o llaci bojz (ose dancing with an angel shnderrohej ne genci me valixhe)

Mos harro "Of many a poor boy- House of the Rising Sun" qe shnderrohej ne Albanian Cowboy! smiley

 

ama eshte kitchi i kitchit, the obscenity of the obscene qe nje pop-shprehje cliche te mos kuptohet e te keqperdoret nga nje anetar i akademise...qe po perpiqej t'i jepte force argumentit me dicka qe tingellon si "e zgjuar"

 lol, pedagoget e vlores. me pak "sulm" u dolen fletet. kur sheh nivelin e profesoreve, imagjinon dhe ate te nxenesve, jo vetem atyre me mesatare nen gjashte.

vlores duhet t'i lejohet te hape shkolle vetem per gomonet. do te kishte studente nga e gjithe bota.  

ndersa vlonjateve vete, mjafton t'u shfaqin ne video, golat e vasil rucit. se eshte akademi e shkuar akademise, tunxh !

et pourtant, j'aime bien les labs. sepse labi eshte shqiptari pur et dur !

Ne fakt keta pedagoget paskan hetuar FeLLte . Kjo del edhe nga Koka ( Hajdarja ) e Letres qe  u drejtohet te gjithe atyre me mesataren 6 -te , si prinderve ashtu edhe nxenesve .

Kjo vjen si rrjedhoje edhe e frengjishtes qe mbizotron ne trupen pedagogjike te UQIV ...Biles ne nje rast ( ndoshta pa lidhje ) kur nje francez kerkonte perkthyes ne Vlore , nuk mori nga trupa pedagogjike por gjeti nje Hajdar ne udhe qe i tha shprehimisht

Di une frengjisht a te qifja udhet smiley .

Sigurese " Hajdar ", nuk behet fjale per ty , por per nje pjese lebrish te "ardhur " ne Vlore ...se helbete "na jane rritur djemte "

Eshte mallengjyese deshira juaj  per kritike ne te mire te UIQV! smiley 

Deshtimi i dyte i 'betejave' personale te Shaskes. Mungon aftesira administrative dhe njohuri ligjore ky vlonjati. Ndoshta i duhet dhene dhe nje leksion mbi zgjedhjen e betejave si dhe faktit qe duke ngritur pluhur, pa zgjidhur asgje por duke humbur ne forme konstante, azeron kredibilitetin dhe autoritetin e tije para studenteve dhe instancave arsimore.

 bravo la rosée, dhe une ashtu mendoj. bile kjo meseli tregoi, qe une dhe ti e ndonje tjeter, patem te drejte (llogjike te shendoshe) tek diskutimi kesaj çeshtjeje. 

e kjo, ne fakt, me intereson me shume nga fati universitetit te vlores apo aresimit shqiptar ne rang kombetar.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).