Unë, xhindi i Partisë Demokratike apo Qose, Grindaveci i Zi i Vuthajt

Replikë
 

Si nuk mësova dot që ta pi kafen! E dini sa kam vuajtur për të mësuar kuptimin e fjalës - kallakanxhë? Mu desh të shkoja në një qebaptore me pronarë gjakovarë për të mësuar se cila ishte përkëdhelia që z.Qose kishte rezervuar si replikë për mua. E dini që më pëlqeu shumë? Pronari me origjinë nga Kosova më shpjegoi se fjala, kallakanxhë, sipas tij ishte Dreq, Xhind, Shtrigë. Pra, i bie që të jem Dreqi, Shtriga, Xhindi i Partisë Demokratike.

Ndjehem mjaft e përkëdhelur, sidomos kur kjo fjalë më thuhet nga një njeri që duke u marrë me zhvillimin e huqit të tij të të qënurit Grindavec, gati gati të duket si fjalë dashurie. E dini çfarë jam e gjitha unë, z.Qose? Një dashuri dhe shtatë xhinde! (jo “një dashuri dhe shtatë faje&rdquosmiley Një dashuri e madhe për letërsinë dhe shtatë xhinde për ta kuptuar, vlerësuar dhe dëshiruar kulturën e vendit tim! Dhe si kallakanxhë- Shtrigë që më ka pagëzuar Grindaveci i Zi i kësaj kohe, po shkruaj këtë reagim pa përfillur më tej leximin e nesërm të vijimit të grindjes Qose. Se duke u marrë shumë me grindavecë, bëhesh vet më shumë se ta. Zoti na ruajtë nga epidemia e tyre!

***

I dashur Qose, do doja shumë të isha Xhind i Rilindjes Demokratike, sepse do kisha fuqi të mbinatyrshme për të mbyllur gojën e një lloj tjetër dreqnaje që sillet mes kombit tonë, mes njerëzve tonë, mes gjakut tonë. Gjuha e përçmimit, gjuha e urrejtjes, gjuha e mllefit dhe gjuha e Katundarit që duke qëndruar gjatë përpara vitrinës së një pasticerie, kujton se është pronar i atyre ëmbëlsirave. I dashur Qose, nuk mund t’i gëzoheni dot kënetës për shkak të zambakëve të ujit që e zbukurojnë sipërfaqen e saj, e të harroni gropat thithëse, kunupin, apo malarjen. Gjuha juaj e së ashtuquajturës analizë apo pikëvështrim i kulturave është gjuhë shushunjash të cilat me gjasë se shërojnë ndonjë sëmundje, justifikojnë rëndësinë e kënetës.

Në këtë debat ju mësuat se ka disa shkrimtarë shqiptarë, njohët Besnik Mustafaj, Diana Çulin, Ylljet Aliçkën apo studiuesin Behar Gjoka. Dhe kaq. Po grindja juaj do dorëzohet përpara se të arrini të lexoni ndokënd më tej. Ju njihni të Mëdhenjtë! Dhe kujtoni se jeni i madh!

Kuse unë, Xhindi, Dreqnia me emrin Miranda H., lexoj edhe Koço Kostën me ‘Absurdin” e tij magjepsës, edhe Ben Blushin, me ‘Otellot” dhe “Ishujt” e tij,edhe Ervin Hatibin në Republikën e tij, edhe Agron Tufën në “Duelet”, edhe Diana Çulin në ‘Engjëjt e saj të armatosur”, edhe Besnik Mustafajn në “Boshin” e tij, edhe poezitë e pakta të Ilir Belliut që rrjedhin si lumenj të vegjël në kafkën time, edhe poezitë e shqetësuara të Ali Podrimjes; edhe rrëfimet e mrekullueshme të At Zef Pllumit; edhe ditarin e një postieri të zakonshëm; Po me aq dëshirë e lexoj, edhe një njeri krejt të panjohur që boton për herë të parë dhe kur më pëlqen shumë, e dua fort letërsinë e atij që e zhvillon atë, sipas mënyrës së tij. Por mbi të gjitha, do vdisja për një “Darkë” me Kadarenë, le të ishte qoftë edhe e gabuar! Meqë jeni në kulmin e zhvillimit të dijeve tuaja, meqë përpiqeni të grindeni gjithmonë e më shumë, merruni më mirë me veten tuaj, silluni rreth veprës suaj.

Nëse gjithë meraku juaj është se nuk po i keni librat fort të lexueshëm, ky është problemi i ‘ëngjëjve” tuaj që ju gënjejnë dhe ju bëjnë të besoni se keni autoritetin e duhur për të patur pushtet kulturor të padiskutueshëm në një kulturë, e cila është e krijuar në shekuj, i ka shërbyer një vendi në shekuj dhe do shërbejë me aq sa të mundet. Nuk është faji im që Qose nuk vlerëson Kadarenë! Por nuk është faji im që Qose nuk ka mundur të lexojë edhe një novelë të vogël të një vajze të panjohur nga Lushnja me emrin Manjola, e cila, në vitin e hidhur ’97, provoi fatin të jetë personazh i një bande rrëmbyesish, dhe kur prindërit e gjetën, e mbyllën në shtëpi, një vit të tërë, e dini ju zoti Qose se çfarë bëri kjo vajzë që ishte vetëm 15 vjeç e mbyllur në shtëpinë e saj? Filloi të lexojë ato pak libra që kishte në shtëpi. Ishin libra të shkrimtarëve shqiptarë. Aq sa ishin. Sepse ajo nuk ishte pasardhëse e bibliotekave shekullore. Dhe filloi të shkruajë. Botoi një histori magjepsëse. (Oh, do thoni ju duke u krruajtur, paska dalë edhe një shkrimtare e re!) Jo, nuk është ky qëllimi. Asaj i shërbeu letërsia e vendit të saj. Ajo u nginj me librat që gjeti nëpër raftet e shtëpisë së mbyllur, e izoluar mes një kulture që i erdhi krejt e copëzuar.

Dhe ju siguroj se nuk kishte në shtëpinë e saj as libra voluminozë të emrave që ju i keni studiuar tërë jetën, sepse prindërit i kishte të varfër e i blinin pak libra. I shërbeu letërsia, i dashur Qose! Nuk u vetëhelmua! Nuk ra në dëshpërim për shkak të fatit të saj. Nuk e bëri shtëpinë burg. Por i shpërtheu muret e asaj shtëpie me librat që lexoi. Kuptoi se po aq sa një ushtri turke në faqet e letërsisë së Kadaresë nuk e mundi dot një Kështjelllë, ashtu edhe atë nuk do ta pushtonin dot dhe vinin përfund muret e përgojimit, të mbytjes dhe dëshpërimit. Gjeti një mënyrë për të dalë nga rrethimi i shoqërisë me paragjykime, gjeti një formë për tu çliruar nga skllavëria në të cilën e vunë për ta ruajtur më mirë prindërit.

Ju mund të pyesni veten i çuditur pas kësaj historie: po kjo dreqnajë e Rilindjes Demokratike, kjo shtrigë e RD-së, kjo kallakanxhë e PD-së, përse më tregon një histori kaq të thjeshtë? Kur mund të flasim për Volterin apo Shekspirin? Ua tregoj unë, nese do rrini pak minuta urtë, nëse nuk do grindeni kot më kot. Sepse është një letërsi që i shërben jetës, i shërben njeriut të thjeshtë, i shërben atyre që nuk shkojnë dot në auditoret tuaja, t’ju dëgjojnë dhe të krahasojnë. Ku ta gjente Manjola nga Lushnja letërsinë tuaj, i dashur Qose? A ka shpëtuar nga luftrat apo epidemitë e mjerimit ndokënd letërsia juaj, i dashur Qose? Përse silleni si ai djaloshi që kur mbërriti në qytet, i tha të atit:- bab’ mos më fol se këtu nuk është katund!

Atje je baba im, se nuk kam ku të fus kokën, kurse këtu mos m’u afro, jam qytetar! Më kujtohet se një herë e një kohë, kur nuk isha kaq shumë – kallakanxhë- kam botuar një shkrim me titull: “Unë nuk e dua Shqipërinë, por nuk duroj kur e shajnë atë!” Tani po ju them me po atë përkëdheli me të cilën ju më nderuat në kujtesën tuaj prej grindaveci nga Vuthaj: - Edhe unë nuk e pëlqej të gjithë letërsinë që shkruhet në Shqipëri, por nuk duroj dot të më shajë njeri shkrimtarët e vendit tim. Sepse ajo Manjola i shpëtoi Europës e nuk i shkoi me gomone, por denjoi të ecte përmes kulturës, pavarësisht se deri ku e çoi mundësia e hapi. Doni apo nuk doni ju, ne po i shkojmë Europës, jo më me gomone, me drogë, me prostituta, por me kulturë, me dije, me demokraci dhe dinjitet. Vendi im është Shqipëria. Le ta ketë edhe Shqipëria ime një Kallakanxhë! Ju keni kohë derisa të gjeni atdheun tuaj, sepse me këtë gjuhë që përpiqeni të bëni të rëndësishmin, jeni shumë larg një atdheu demokratik.

P.S. Me këtë rast, po përfitoj vërtet, e lus gazetën të më paguajë ndonjë honorar, se nuk thonë kot, më mirë syri se nami! Janë të tjerë njerëz që paguhen për shkrimet e tyre, i dashur Qose. Se po të paguhesha, do mësoja të pija edhe kafe, ndoshta të shikoja edhe filxhanë ku të dalloja fatin tuaj!

83 Komente

 shkrim shume i dobet, çuditem si ka guxim miranda te vije e ta tregoje vete nje shkrim te tille. ta bente per gazeten ku punon dhe do ta kuptoja e do t'ja falja injorancen e thelle, se helbete ushqen femijet e i duhet rroga. 

 

pse eshte te moshumbisni ky shkrim, qe duhet humbur sa me shpejt ne fakt

Sol, ta mirekuptoj komentin se edhe vete me 300 mendje e kisha. Desha vetem qe ta vendos po aty ku u vendosen edhe shkrimet e Qoses meqe jane te lidhur.Per mua i gjithi ky debat eshte komplet i humbshem.tung

kjo qeka budallaqe fare.

po nejse, Xhepi u ka bo boze me kto te fundit, aq sa mbreme pashe se e kishin be dhe subjekt humori ne nje emsion me tallje ne TV smiley

Keto artikujt e ketyre gervereve te letrareve me zhvillimet qe po marrin duhen arkivuar tek tema "mallkimet qe keni degjuar ne femijeri".

E pse qenkan te demshme keto shpotitjet e njeri-tjetrit ? Mua me ngazellejne. Edhe keto duhet te jene pjese e peizazhit tone. Pse, vetem me gjera teknike qe s'i merr vesh dreqi do merren njerezia ?

Letrat kane nevoje dhe per thumbime mes shkruesish. Per veten time, une i lexoj me nje endje te madhe thumbimet e Guy de Maupassant para 100 vjetesh, asokohe vlonte thumbi dhe shpotia mes autoresh, kritikesh, etj.

Asgje e keqe s'me vjen nga keto ping-pongje. Kush ka kohe, i lexon, kush nuk ka, s'i lexon. Bota e shkrimtareve nuk eshte aq kulle fildishi sa ç'mendoni ju. Ka dhe ajo meskinitetet e veta, perqeshjet dhe pickimet e ithta, jete eshte dhe aty. Pse i shenjteroni gjerat ? Ku eshte thene dhe degjuar se shkrimtari na qenkesh nje perendi qe nuk flet asnjehere broçkulla ?

Per mua, sa kohe qe nuk hyhet neper pelena femijesh, pastaj zjarr le t'i japin. Madje mezi po pres Kadarene me ato cilesimet e tij "po kush je ti more horr !". Kujtoni ate bukuroshen e Perralles se Vjeter : "Oh ç'u kenaqem !" (meqe ra fjala, e njeh kush ate nusen ? Thuajini se e dua shume).

 qe Qosja me Kadarene te kene perplasje kjo eshte mese normale, se luftojne per te njejten gje (ose fron). por qe ne kete perplasje te perzihen, ne menyra 'serioze', edhe te panjohur te tjere kjo kthehet pastaj ne karikaturale.

miranda nuk kupton as çfare thote qosja as se ku e ka fjalen kadareja, veçse perfiton me hudh dhe ajo shashken e saj me tym patriarkalik.

energjine e dellin kritik le ta shfrytezoje per te bere diçka me me vlere kjo çike shqypnie. megjithese te dije ti beje burrit te saj byrek me gjize, them se mjafton.

Prape miranda?! pike e presje si nje komshia jone qe s'pushon se foluri kot se koti dhe therret gjithe diten nga ballkon; ' ej mos hidhni uje nga lart' ' ju atje mjaft me trapano' 'foli femijes mi gruje se na la pa gjume' per te terhequr vemendjen e kujt te mundet... E ne kete pike sikur te fokusohej ke byreku mbase do ishte me e dobishme sesa perforcimi i lidhjes se emrit te saj me PD-ne, gje qe e morem vesh e nuk ka nevoje te na e perserisi me... Besoj dhe partia do e marre parasysh sakrificen e kesaj zonje smiley

Miranda xhan xhan,

kur Rexhep Qosja se bashku me mendje te ndritura shqiptare te letrave dhe gjuhesise firmoste ne Tirane ne dokumentin e drejtshkrimit, une e kam pas koken te qethur zero dhe te lyer me gurkali. Ky i fundit eshte nje ilac popullor per heqjen e morrave te kokes se ka dhe morra te tjere sidomos tek femrat e pista.

Thene ndryshe : Rron ariu ne maje te malit rron dhe miza ne bythe te kalit.

Ose thene ndryshe : Plakut pordhet mos ja degjo por fjalen po.

Tani eshte kollaj me kap ndonje fjali e me bere polemike ti xhan, po javash ta kam fjalen se njeriu ka dhe fjale ka dhe veper. Qosja eshte emer i madh dhe shqiptar i madh gjithashtu. Ta kam fjalen qe kujdes me keto polemikat me gjak te nxehur se vendet ne histori dhe kontributet nuk i percaktojne keto mllefe.

He se desh harrova : kjo futja nder te medhenjve qe polemizojne midis tyre me kujton Fahri Balliun ose Pal Vaten. Fahriu kur tha qe mua dhe Kadarene na sulmojne se kemi shkruar kunder Nexhmijes, ndersa Pal Vata me batuten : Une dhe Enveri nuk dime gje , po mund ta kete bere Mehmeti me koken e tij.

Ja mirembec dhe miresenaardhç me ndonje shkrim tjeter !

O po yve s'keni pare ju t'ju bejne per nje lek ne televizionin francez : jane nja dy emra, kane filluar te behen si tmerri i shkrimtareve. Kush eshte i ftuar tek ta, shkon duke iu dridhur leqet e kembeve.

Behet fjale per nje kokebadunge te njohur me emrin Eric Naulleau. Ky tipi ua mbeshtjell mbare e prape shkrimtareve, ti s'ben, ti tjatri s'di te lidhesh dy fjale, kurse ti tjatri atje ulur n'bythe te ullirit shkruan fjali femijesh, etj etj.

Njehere desh ia lane shpirtin ne dore. Eshte nje nevrik ketu ne France, njefare Francis Lalanne, kete mos e kritiko sepse ta mbeshtjell vendçe. Shkoi puna keq, kush je ti e kush jam une, ne mes te TV, mileti s'pipetinte fare, ky u ngrit ne kembe e i tha atij kritikut : te te kem perjashte, te bej pleh per pula. Ky kritiku i shuku fjalet dhe thoshte : mos u nxeh Francis mos u nxeh, ska gje, eja pajtohemi. Eh mire, aty ne studio bene sikur u pajtuan. Madje kur iku shkrimtari, i dha dhe doren kritikut. Por sapo kishin dale ne koridore, kishte thene : ku eshte ai kritiku t'ia thyej noçkat. Eh mire, ky vertete t'i thyen se eshte edhe shume i fuqishem dhe trurin ne vend te keq.

________

Kurse kritiku tjater eshte nje pizeveng njeri, papapapa sa thumbues. Ian Moix, e ka emrin (diçka e tille). Ky i ka fjalet helm. Ka per borxh qe me nje artikull ta beje shkrimtarin te skuqet para pasqyres se banjos. Kete s'e kam shume qejf se eshte vertete grindavec i madh, i kultivuar shume, di shume gjera nga letersia, ka nje te folur mosperfillese te shpejte, qe po u fute ne vorbullen e tij, t'i merr mendte.

________

Por do ti qe mua me pelqejne keto çaste ? Nuk jane aq te pakendshme. Ne duhet te mesohemi me kesi thumbash. Mjafton qe te thumbohen mire, ku i dhemb e ku i djeg, por ama me dituri e njohuri, e me nje zgjuarsi te holle. Polemisti nuk eshte nje profesion i vdekur. Dhe nuk eshte aq e lehte te jesh polemist i rralle. Kujtoni Reinickin ne Gjermani, ç'bente ky me shkrimtaret.

Ose dhe ai i çmenduri qe ka vdekur, Jean-Edern Hallier, ky ishte i fandaksur fare. J'adore ça. Salut.

Administratoret duhet ta heqin kete shkrim se do te ishte ne nderin e tyre,...

Se pari dhe se fundi se kjo replike e kesaj Mirandes eshte bere njehere,nga vete Miranda si koment te Provincializmi(1)!

Pse edhe edhe njehere ketu ?

Ky eshte nje budallalik i administratorve! Miranda nuk eshte Figure!..por rembythje perpara Qoses!

Hajde merru dhe me antishqiptaret tani.

O Artian.Ti je njr "rrembole" e qoses,nje provincial i mjere si ai.

Po toka do vazhdoje te rrotullohet edhe po s'u hoq ky shkrim. Ja do vijne shkrime te tjera e do largohet dhe ky. Sa jane kaloresit e urdherit te "Mos humbisni" qe nuk do ta durojne dot kete turp e do bejne hara-kiri?

Miranda shkruan ne emer te vet jo ne emer te admineve. Edhe komentet tuaja i lexon po vet besoj. Ja ka thene dy llafe Kothi lart qe shpresoj t'i vlejne, leri ti keto rembythjet tani se nuk ka mbet Rexhepi te mbrohet me te shara.

 leri ti keto rembythjet tani se nuk ka mbet Rexhepi te mbrohet me te shara.

Er mer ti,se une nuk e mbroje dot Rexhepin,kete qe the mos e nxire nga xhepi,nje kjo, e dyta, Rembythje nuk eshte e share,me shqip eshte nje damar ne trupin e njeriut ne nje vend te parendesishem,pikerisht atje ku ndodhet Miranda perpara vendit(damarit)ku ndodhet Rexhepi!

Qe keni bere gabim,sipas meje nuk do te thote patjeter ta maresh parasysh,eshte thjeshte opinioni im,ky peshku eshte prona jote!

Filloi të lexojë ato pak libra që kishte në shtëpi. Ishin libra të shkrimtarëve shqiptarë.

Vertete Qosja te kete kaq pak Libra ne shtepi? Cfare trillimi!

..te pakten mos i thuaj:

 I dashur Qose... ! Sa hipokrite...! Nuk ka faje Qosja qe e ka juajtur   kallakanxhe!

Ajo ate gjuhe perdor dhe ka perdorur me Qosen,pa respekt,sikur ai te ishte nje njeri i rendomte!Kjo eshte nje turp per Miranden kushdo qofte ajo!

Nuk e ka per Qosen at fjali shoku,lexoje mire. I madh sa te dush tjetri,por fakt eshte se ai e fyen mjaft ulet (kallakanxhe) e pastaj dy duret per nje kaptine jane, dhe zonje do sulmoje aq sa ka takatin

Ja pra qe teorema e Gjyshit u provua ....Smile

 Ca fati kjo goca. E preku shpulla e Qoses qe ishte nisur per dike tjeter kalimthi, dhe tani ben lart e poshte sikur Qosja eshte perleshur me te si trimi me dragoin.

- Qyqja Miranda, leveret...leveret...

Kjo ne fillim duhet te mesoje te shkruaje pastaj te replikoje me Rexhep Qosen qe edhe pse mund ta kete gabim ne ndonje situate, duhet respektuar per ate cka ka bere per letersine shqiptare.

Kam nje mikun tim, e ka emrin High, edhe ai punon per nje 'think-tank', tip trupi kerkues e studiues qe studiojne nje teme a dege te posacme, ne kete rast ky trupi studion trendet e mendimit virtual ne baze kombetare. Edhe fola me kte sot ne mengjes edhe ky m'tha se:

"indexi i IQ-se virtuale shqiptare ka treguar renie pergjysem sot prej normales."

"Si ka mundesi", e pyeta une.

"Eshte nje fare Miranda Haxhia," tha ai, "qe ka per borxh pa ndihmen e askujt ta rrezoj pertoke mesataren ditore te IQ-se virtuale shqiptare. Duhet ti bejme lutje", vazhdoi ai, "te mos shkruaj me."

une s'e di vallahi, kshtu me than kshtu po ju them... ose si e kane ato perallat ne fund.. kane nga nje batute kshtu te lezetshme ne fund, tip "as e pash e jetova, mbetsha qorr po ju mashtrova". smiley

Shkrimi eshte i dobet se eshte shkruar nen zjarrin e pasionit, ndersa disa komente ketu jane 100fish me te dobeta e me te mjera. Hiqni dore nga zakoni i ofezes ne person, ju i dini vetem emrin zonjes, dhe asfare se cfare fshihet pas atij emri. Nje zonje nuk i flitet ne kete menyre, kaq gje nuk ua paskan mesuar deri tani?

une per vete u puth dhe doren, cfaredo qofshin te mira a te liga, te bukra a te shemtume, le qe ku ka femna te shemtume...smiley

pa shaka: Lereni rehat autoren e shkrimit ne merzine e saj. Ndoshta dhe ajo e di qe ka bere nje hap te nxituar. Do reflektoje me mire ne heshtje.

Me sa di une Qosja eshte prekur me shume nga shkrimi i meparshem i znj.Haxhia. ndaj edhe reagimi i tij per znj.Haxhia eshte si reagim banditi,jo si i njeriu te shkolluar. Qose ka 20 vjet qe nuk lexon me dhe nuk e di qe ka edhe shkrimtare qe jane edhe me te mire se sa ai. harroet Petro Marko?? harroet Vath Korreshi??

sipas meje,znj.Haxhia ka thene fjale me vend...edhe pse disave nuk u vjen mire.

Kamela !

Qose ka 20 vjet qe nuk lexon me

Si njeperdorimshe qe je ne peshk , a s`me thua ndonje detaj tjeter nga jeta e Qoses?

Psh eshte a po nuk eshte me prostat , kur ka bere seks per here te fundit, a i heq apo jo kepucet kur futet ne shtepi, fle me corape apo jo, sa here ben banje ne vit ( dmth a e ploteson 56 si nr te shtunash qe ka nje vit kalendarik romak , jo kinez ) , e fshin sumen apo e lan , po me kolitin si eshte ?

Ju faleminderit paraprakisht, se tani do iki dhe kthehem per ndonje koment tjeter ne peshk mbash nja 7-8 ditesh smiley

 

per te gjitha keto pyetje mjafton te lexoni gazeten Shqipetare. ajo merret me Qosen dhe qimet e tij....pushime te mbara Koth-ere!!!!

Ja c'eshte fati per zotin, ksaj i permend emrin Qose dhe kjo se le rastin ti bjere pertoke, replikon, qe neser te shkruj ne CV-ne e pjerdhur prej zyshe ne uni privat "2009 - debat me Qosen per letersine shqipe" dhe te futet direkt te lista e kandidateve per deputet te PD-se

tani po ia fusni kot,jam e bindur se edhe ti swed1 nuk ke lexuar asgje nga R.Qosja,dhe mos ngaterroni debatet qe hap ky zoteri me debatin e vertete. nuk kemi me kohe te diskutojme ka apo nuk ka vlere letersia shqipe. mjafton Kadare dhe kemi gjysmat armiq dhe gjysmat miq.

Doni apo nuk doni ju, ne po i shkojmë Europës, jo më me gomone, me drogë, me prostituta, por me kulturë, me dije, me demokraci dhe dinjitet.

 

 

Per menimin tem t'thjeshte kto jane kater gjonat qe i mungojne ktij poplli sot e per sot.... ah te keqen e zemres tate se ja ke fut kot fare....

 

 

Goce, Beethovenin nuk e ben te madh ose te vogel fakti a e ke degjuar ti ndonjehere muziken e tij apo jo. Kadare dhe Qosja mund te thone c'te duan per njeri-tjetrin, eshte puna e tyre. Futja ne mes si pilaf e diana culit dhe miranda haxhise mua me kujton vetem ate muhabetin e morrit ne kurriz te elefantit. 

Futja ne mes si pilaf

swed, me qetesi dhe bashke (pra s'e kam me dhe per te tjere) ket qe vjen me poshte; dhe vetem me fakte, qe do me thon pa teori konspirative apo tavolina ferneti ku te gjithe i dine te gjitha. Deri tani une nuk kam pa ndonje "mes" ketu. Qe te kete "mes" duhen dy ane, dy skaje. Per mu skaji tjeter, dmth IK, eshte nje sajese e jona. Deri tani nuk ekziston. Ai tjetri as eshte prononcuar fare. Deri tani dhe me sa di une. Do bente mire te mos e hapte gojen fare ne fakt. Kur po benim ato muhabetet gjysem me te qeshur me xhibin dhe po thoja nje e dy qe "ku eshte Ismali ne ket cast" , ketu e kisha llafin. Shiko sa i mjere eshte ky "setting": dalin ca tipa, thone nje gje, del Qosja qe s'duhet te dilte fare, thjesht nga statura qe ka, dhe e tjerr muhabetin (se "muhabet" perzjere me "dacibao" eshte gjithe ky prononcim i Qosjes, te cilin po mundohen ta mbrojne me paradigmen "plakut mos i degjoni pordhet&quotsmiley duke u perqendruar te dikush - IK -  qe nuk eshte fare aty (po blinte fara kungulli andej nga Fusha e Marsit, pra). Tani what the hell!? Jo mer, nuk dum me nigju pordhe plaku, sidomos kur kto jane te perseritura dhe te zgjatura! Kaq thjesht. Edhe me ate meselene me identitet, e njejta gje. Pa piken e klasit mer! Mos me tu besu librat qe ka shkrujt dhe kontributin qe ka dhene. Shkruan IK nje gje (s'di si t'ja vej emrin asaj qe ky ka shkrujt mbi identitetin evropian, se nuk hyn askund per mendimin tim), dhe direkt mbas "gjese" do nigjojshim aq shume "pordhe" sa po te shifsha fjalen "identitet" me dilnin vula te kuqe nga alergjia. Kjo Haxhia nuk ka faj ne ate percaktimin "grindavec" me duket mua. Boll me cic mice.

Po pra, e keni kuptuar se fundmi qe indiferenca eshte shpetim. Ne Prishtine kerkojne domate per ta gjuajtur ate fare te keqe. Halli i madh eshte qe atij nuki duket me vlere Librazhdi para Parisit, por harron se po te mos ishin pushkatuar poetet e Librazhdit, do ishin me te mire se dhjete poete te Parisit!

Ku eshte fati i Petro Markos? Apo edhe ai nuk ka vlere? Ju thoni ta leme te derdellite ate njeri si ti doje qejfi? Te kujtoje se ku ka punuar kur kendej, ishin burgjet ne gryka malesh dhe kur Kasem trebeshina mbyllej ne burg me talentin e tij, R.Q.punonte per bukuri ne institutin e zgjedhur! me kembe ne toke, ju se ken ifluturuar shume larg duke i rene me qafe asaj Haxhise. lexoje nje shkrim qe ka botuar "per tim bir dhe studentet e mjekesise..." dhe ndoshta te del si deputete e PS.

Ore, mos keni punuar te gazeta 55, se shkruani njelloj si ata! tung.

Ore, mos keni punuar te gazeta 55, se shkruani njelloj si ata! tung

 

 

Kamela, po ju pse nuk i bini drejt qe jeni znj Miranda. Nuk te gjykoj fare per mbrojtjen qe i ben, puna jote, por sikur behet shume i peshtirosur gjithe ky muhabet...bjeri drejt, the truth sets you free. Mos fillo tani te na krahasosh tregimet e tua me te Qoses. I vetmi problem i yti eshte qe ke mbidoze emocionale qofte kur shkruan letersi, qofte ne gazetari. tung to you!

Guy de Maupassant grindet me njefare Nestor (pas te cilit fshihet nje shkrimtar i shquar, e qe une nuk e kam marre vesh kush eshte sepse kam pertuar). Maupassant ka bere nje kritike te mire per nje liber te Huysmans, dhe Nestori i hidhet ne qafe me ca teori te tij. E Maupassant ia kthen, nder te tjera, keshtu :

 

Mirëpo, duke folur për romanet e Dumas i Ati (dhe nga këndej vjen grindja me Nestorin), unë kam thënë që mua më mbërthen një mërzi e thellë kur lexoj tërë këtë grumbull trillimesh të pabesueshme ; dhe gjithashtu, duke e ndjerë mirë zemërimin në të cilin do t’i hidhja admiruesit e Tre Musketjerëve, kam bërë kujdes që të fshihem pas një fjalie të Balzakut : « Me të vërtetë jemi të mërzitur që e kemi lexuar këtë. Dhe në fund të kësaj, nuk na mbetet gjë tjetër veç pështirosjes së vetes që kemi harxhuar kaq kohë të çmuar. »

_________

 

Oops, mos ka dhe ketu ndonje admirues te Tre Shpatareve ?

Beni ngjashmerite e duhura. 

Une i pelqej shkrimet e zj.Haxhia. Nuk e fsheh. Kurse qosja ka vetem nje liber te mrekullueshem: "Vdekja me vjen prej syve te tille". Te tjerat i ka hall poshte hallit...

fatkeqesi 007. Fatkeqesi. merr pak librium tefarmacia ku punoj une. rruga e kavajes.

 Jo mer, nuk dum me nigju pordhe plaku, sidomos kur kto jane te perseritura dhe te zgjatura! Kaq thjesht.

pse diskuton atehere ? apo te eshte bota e vogel dhe nuk gjen vend tjeter interesi ? (kete pyetje ne fakt ja shtroj dhe mirandes se artikullit)

si dhe nuk kupton diçka te rendesishme ka hierarqi ne letersi e kudo. kur mesuesi ben fjale me drejtorin e shkolles mbi probleme te lendes, nuk i takon nje nxenesi te nderhyje midis. kaq veshtire e ke me kuptuar dhe kaq gje ?

per me teper, perveç ketyre nderhyrjeje prej te merzituri, pse nuk na shpjegon se çfare thote kjo miranda, ku e ka llafin, çfare nuk i pelqen nga qosja. çfare vlerash ka shkrimi i saj, ne stil, ne permbatje, ne mesazh, apo tjeter ? pse duhet pra ta perkrahim ?

na ndriçoni pra (ti me kamelen), se keshtu dukeni ju si konspirativa, sikur vetem ju dini sekretet e çeshtjes.

Djema, me respekt per Miranden se eshte nje zonje. Nuk eshte e thene qe te bini dakort me ato qe thote po nuk keni pse ofendoni. Jo se i prishim punes asaj pasi ne nje grup anonimesh jemi ketu, por nuk eshte dicka e mire. Pastaj ky reagim, vjen pas ofendimit qe i beri Qosja. Une mbeshteta ato qe tha Qosja por jo menyren se si polemizon. Nuk i takon nje intelektuali me staturen e Qoses te shprehet si nje njeri ordiner n'pazar.

 Pastaj ky reagim, vjen pas ofendimit qe i beri Qosja. 

ku mund ta shohim kete ofendim ?

Djema, me respekt per Miranden se eshte nje zonje.

dhe nje zonje nuk merret me ata qe e ofendojne, per me teper duke perdorur te njejtin stil. qe tek titulli ajo eshte ofenduese. 

miremengjesi, te nderuar anetare te "peshkupauje"

sapo vij ne zyre dhe nuk mund ta fsheh qe doja te lexoja verejtjet tuaja.

Kjo me intereson shume, pasi nejrez qe thone fjale te mira gjen, ndersa verejtje rralle te bejne. Ndaj dhe e çmoj vleren e ketij sit-i-

Ai qe te shan ai te do- thote populli.

Ndersa ne kete rast, ju keni te drejte shume kur kuptoni se jam nxehur shume me R.Q., por jane vetem tre arsye:

e para- jemi lodhur duke urryer nejri- tjetrin;

e dyta- cdokush ka rendesine dhe vleren e vet.

e treta- edhe ju qe jeni ne çdo cep te botes, besoj se e keni pare nje here te vetme memen tuaj, qe kur do shkonte diku, do vishej me mire, do kujdesej me shume.

Si eshte e mundur qe duam vetem te tregojme se nuk jemi kaq te denje per te qene qytetare te çdo vendi, po aq sa ata. Krist Maloki, ka bere nje kritike shume te rrepte per Lasgush Poradecin dhe Mitrush Kutelin. Nuk i vlereson. I krahason me Geten. Megjithate, edhe ju qe mua me keni "futur ne dhè" e doni me shume nga mua poezine e Poradecit, apo tregimet e Kutelit.

Le te duam, eshte me e bukur nga urrejtja. Mbi te gjitha, te jesh femer, ne moshen 46 vjeç, te te shaje me fjalen -kallakanxhe- (Kuçeder- me shpjegonte fjalori i Mehmet Elezaj) nje zoteri i nderuar mbi 70 vjeç, besoj se eshte nje lloj mushamaje qe Qose perdor per te ruajtur letersine e kritiken e tij, si te ishin domate serre.

Ju falenderoj me gjithe zemer, besojeni kete. Aty ku keni te drejte, keni te drejte. Dhe mos kujtoni se nuk i vè vath ne vesh. Sinqerisht, ndjese, nese e kam bere pis kete sit-te mrekullueshem te mendimit ndryshe, te patrukuar.

dashamiresisht, miranda h.

Fjala "kuceder" eshte fjale letrare zonja miranda dhe me pak te ofenduar nga kjo fjale duhet te jene shkrimtaret,autoret apo gjuhesoret. Sepse kjo fjale eshte e tyre per te na trembur ne kalamaqve, me historit e tyre te prrallave.

Kshtu qe "justifikimi" i dhene eshte pa vlere dhe bosh.

Problemi eshte mendoj une tek nje nga veset me te keqija qe ka shqiptari ne pergjithsi. Pa aftesia per te pranuar kritiken! Po e quaj kritike pasi kemi edhe mangesi per te ndare kritiken nga fyherja apo sharja apo vulllgarizmi i rruges. Me te etur e me gatshem jane te merren me keto te fundit dhe shume pak ose aspak me kritiken.

Me pak fjale. Kur Qosja te quan "kuceder" atehere kjo quhet kritike pasi vjen nga nje njeri qe ka te drejten morale dhe kulturore te bej kritike. Kjo duhet te te bej te lumtur, pasi eshte nje dush i ftohte intelektual qe nuk ka cmim,qe te zgjon dhe te ben te shohesh veten tende ne nje kendveshtrim tjeter. Gjeja me e keqe qe mund te besh eshte ta trajtosh si fyherje!

 

I nderuar "Liqen", Serish me duhet t'ju siguroj se e kuptoj teprine nga ana ime, por e gjitha vjen nga deshira qe ke kur je ketu dhe shajne njerezit e vendit tend.

Duam apo nuk duam ne, e kuptojme se "grindja" e z.Qose nuk eshte kritike e mirefillte, por nje mllef anti- duke filluar me anti-Kadare, me anti- ecc.

Sikur, nje here te vetme te provonte te thoshte fjale kaq te bukura sa ka ne librin e tij "Vdekja me vjen  prej syve te tille"-

Kjo me dhemb shume.  Pastaj, konflikti i kuptimit "Kadare" eshte brenda gjithe oratorise se z.Qose. Une e çmoj shume z.Qose, dhe ndoshta jam nder te paktat ketu qe ia kam lexuar te gjithe librat, por njeriu duhet te mesoje edhe te doje. Te jesh NDRYSHE eshte thjesht te behesh interesant?

Perse te mos i pranojme te dy, te katert, te gjashte? Nje pishe e vetme, thote nje miku im, nuk e ben nje pyll me pisha. Dikush eshte lis, dikush fije bari, dikush nje ferre, dikush nje gemushe. Mikroklima e kultures i do te gjitha.

Z.Qose permend Librazhdin, mua me kujtohen poetet e vrare, Vilson Blloshmi dhe Genc Leka. Ne kemi vuajtur shume Liqen. Kultura jone duhet inkurajuar,. jo fyer.

N'importe quoi.

Ne ç'shkolle apo liber edukate eshte mesuar qe t'i thuash nje femre "kuçeder" qenka kritike ?

Po kallakanxhe (qe une ketu e mora vesh), qekur na qenka bere perkedheli ?

____________

Cilesime te tilla ndaj gjinise femerore jane te turpshme, nga kushdo qe te vijne, dhe per çfaredo arsye. Nuk ka justifikim te mundshem per fyerje te tilla.

Si mund t'i thuash nje femre "kuçeder", kur ajo eshte vete jeta (me jetet qe ajo lind ne bote) ? Ne ç'permase jemi ketu ? Ne perçartje apo çfare ?

Nje femer eshte nje femer dhe duhet respektuar deri ne fund. Asaj mund t'i kritikohen diturite, idete, mendimet. Por asnjehere e ecura, floket apo mosha e saj.

E njejta gje me rastin Blushi-Seseri. Lexova dje qe Blushi e quan Seserin budallaqe. Tipik mizogjin. Si mund ta quash nje femer "budallaqe" kur ne e dime fort mire ngjyresen qe merr kjo fjale ? A nuk e kupton Blushi qe "budallaqe" nuk ka me kuptimin e nje "njeriu qe nuk ka mend", por hyn ne domenet e gjinise qe eshte e nenkuptuar ?

Une s'kam ndonje simpati per Seserin, madje me eshte dukur goxha acaruese ne debatet e saj, por gjithsesi, ka fjale te tjera me te pershtatshme per ta trajtuar. Nuk e di, por ka njefare dhune te fshehte ne fjalet qe ua drejtojme femrave, sa nuk e di pse nuk kuptohet.

Seseri nuk eshte budallaqe.

Por ideja e saj mund te jete nje ide krejt e kapercyer dhe pa kurrfare dobie. Mund te thuhet madje se ideja e saj eshte ca e trashe. Por jo vete ajo. Nuk e di nese behet dallimi.

 

Na myti eleganca. kshtu si e trajton ti asht ma shume keqardhje se respekt. Le ti shkojme barazise gjinore deri n'fund.Trajtimi me cdo kush ne menyre speciale te femres se shof si respekt ndaj saj,noshta kjo m'vjen prej harbutllikut tim 

Pjeter

Hurbinek me siper me sa kuptoj une flet per nje fenomen shume te shemtuar, qe eshte i perhapur dhe nuk duhet te ndodh. Me ate lloj barazie gjinore qe flet ti, i bie qe femra te mos jete e barabarte ne debat, dhe te qendroje gjithmone posht mashkullit, sepse nje femer ne nje debat  nuk ka  se si ja kthen nje mashkulli me po te njejten monedhe, sepse ka per te ruajtur disa parime qe kan te bejne po me elegancen dhe natyren e saj.

Ne shume debate televizive ne Shqiperi kam vene re shume here kur nje mashkull i drejtohet nje femre ne debat me fjalet po flas une* menjefjale qepe ti.

 

 

I nderuar, ka me shume fisnikeri ky harbutlleku juaj, sesa gjema qe duan ti bejne gjerave te pakta qe ka ky vend. Nuk eshte ceshtje barazie gjinore, kjo eshte me shume per menyren se ç'pjese te "tortes" se vet te helmet me ruajti z.Qose. Kurse te gjitha gjera tqe rrjedhin prej ketij debati, nga pikeveshtrimi i secilit qe diskuton, eshte mendimi i çdokujt qe, nese mua nuk me duket i mire, i duket atij qe e shkruan.

Por, thelbi eshte kur flitet per kulture, letersi, vlere, aty, urrejtja dhe cmira eshte me e lige se çdo gje.

Miranada

Une mendoj se shume veta te kan paragjykuar dhe keqkuptuar tek ky shkrim. Shume te tjere kalojne ne ofeza personale pa pershkallim debati, po thjesht te fundit e thone te paren. Nuk e di nqs ja vlen te merresh me ta. Thone i shari te shan.

pse nuk thua qe te qenka bere qejfi qe qosja te paska marre ne konsiderate, me kete rast vendosesh ne qender te vemendjes

 

Frank, nuk me shkoi mendja kaq thelle, por ndoshta e ka edhe nje te mire si çdo e keqe. Kush me njeh e di qe gjeja qe dua me pak eshte dukja.

Te paragrafi i z.Qose ndaj emrit tim ishin dy genjeshtra:

e para- Ndodh shume rralle te rri neper kafene dhe te kaloj kohen me muhabete kafenesh;

e dyta- asnje lek nuk kam marre per asnje shkrim qe kam bere ne kete debat.

U be kohe, qe kur jam paguar me honorare, hera e fundit ishte kur botoja te gazeta "Tribuna" e z.Bashkim Hoxha.

Por, te kesh merak se ti thote çdokush keto gjera, eshte e tepert, ne rastin e z.Qose, merr nje kuptim me shume se te rendomte:- nje akademik qe aludon se ...kallakanxha e RDSH me emrin m.h. ...u sherben...atyre qe e paguajne...etj.etj., a thua te kete harruar se eshte njeri, para se te jete nje studiues, nje shkrimtar, nje njeri me potencial kulturor?

Megjithate, e thashe edhe me siper, i konsideroj me vlere te gjitha mendimet qe me kundervihen, nese gjej diçka qe nuk shkon ne shkrimet e mia, une di te reflektoj. Sikur te bente edhe çdokush keshtu, do kishte me shume miresi mes njerezve.

 

ok smiley me pelqen reagimi yt

dite te mbare

Sa shkrim i dobet, me dukej vetja sikur lexoja hartimin e ndonje nxenesi te gjimnazeve te kohes se xhaxhit, ku shkruhej me aq zell per atdheun per arritjet e tij shembullore me partine ne krye. Per artistat dhe shkrimtaret tane qe i shkruajne bukurise se tyre qe frymezojne brezat e rinj me atdhedashuri etj,etj, lexoje dhe njehere shkrimin Miranda do ta shofesh dhe vet se sa shume mund ti ngjaje dhe ndonje hartimi qe ke bere vet ne ate kohe.

Dhe sa turp te kesh kurajo dhe te flasesh kunder kurajozit.

Dhe sa turp te jesh mosmirenjohes ndaj atyre qe te hapin syte dhe te jo si dikur ne diktature te thoshin se jemi vendi me i lumtur ne bote, se bota vdes per buke se jemi shkemb graniti buze adriatikut etj brockulla komuniste te tilla qe ti duket se i paske shume per shtat.

Dhe sa turp qe me nivelin tend cope cope ngrihesh dhe shkruan duke share Qosen.

Dhe sa turp qe PPU lejon nje gje te tille.

Dhe sa turp qe ka akoma nga ata qe genjejne veten dhe te tjeret.

 

E sa turpe ka ketu.... lere fare.

Hej.Ke ndermend ti propozosh PPU te perdore censuren???????

Sa shkrim i dobet, me dukej vetja sikur lexoja hartimin e ndonje nxenesi te gjimnazeve te kohes se xhaxhit, ku shkruhej me aq zell per atdheun per arritjet e tij shembullore me partine ne krye.

Pse te duket i tille? Ku e sheh lidhjen ti? dhe pse ishin artikujt e gjimnazisteve te kohes te xhaxhit te dobet? Dhe cte keqe ka te shkruash me zell per atdheun dhe arritjet e tij shembullore me opartine ne krye?

 

Per artistat dhe shkrimtaret tane qe i shkruajne bukurise se tyre qe frymezojne brezat e rinj me atdhedashuri etj,etj,

WHAT????

 

Dhe sa turp te kesh kurajo dhe te flasesh kunder kurajozit.

Pse eshte kurajoz Qosja? Dhe pse eshte turp te dales kunder Qoses apo kujdo qofte?  Ah po, me fal tani e  kuptova pse, mos valle ti je nje i indoktrinuar keq i sistemit totalitar ku mendimi i njeshave nuk vihet ne dyshim?

Dhe sa turp te jesh mosmirenjohes ndaj atyre qe te hapin syte dhe te jo si dikur ne diktature te thoshin se jemi vendi me i lumtur ne bote, se bota vdes per buke se jemi shkemb graniti buze adriatikut etj brockulla komuniste te tilla qe ti duket se i paske shume per shtat.

Prap clidhje kishte kjo me siper me temen? Apo do te na tregosh se  ti je anti-komunist medemek?  Nuk eshte e vertete qe bota vdiste per buke? Por qe Shqiperia ishte shkemb graniti buze adriatikut nuk eshte e vertete?

Dhe sa turp qe me nivelin tend cope cope ngrihesh dhe shkruan duke share Qosen.

Kot qe nderhy une ketu ,por nqs ka nje nivel cop cop ketu ai eshte niveli yt, jo i zonjes, dhe jo vetem nivel letrar he? mos me keqkupto.

Dhe sa turp qe PPU lejon nje gje te tille.

Po pra turp, nuk duhet te te lejojne me te shkruash smiley

Dhe sa turp qe ka akoma nga ata qe genjejne veten dhe te tjeret.

Me kete jam 100% dakort me ty.

 

Glauk, une nuk pres flete nderi per shkrimin tim, nese e kam hedhur ne kete sit- pikerisht qe te degjoj edhe mendimet e njerezve qe nuk jane dakord me mua, te lexoj argumentet perse jane kunder, - ka nje gje qe i mungon arsyetimit tuaj- argumenti. Perse qenka e thene qe te mos preket nje studiues, nje akademik? Nuk ka Zeus me emrin R.Qose, apo I.Kadare.

Keshtu me jane kundervene edhe kur kam shkruar ne nje rast tjeter se, Nuk eshte vetem I.Kadare shkrimtari qe sinjifikon kulturen shqiptare. jane shtylla te tera. Eshte Camaj, Kuteli, Poradeci, P.Marko, etj.etj. kush me shume e kush me pak, te gjithe se bashku perbejne gje te çmuar per nje vend te vogel si ky i yni.

Edhe sikur te ishte hartim nxenesi, eshte me mire nga zhurma e urrejtjes dhe e perçarjes qe vjen prej debatesh mes "Akademikeve" Megjithate, eshte mendimi juaj dhe e çmoj si te tille. Faleminderit, Glauk!

Miranda, me vjen keq, po nuk ke asnje argumentim tek ky shrim, pevec se te bertitura, vrer dhe te shara, a thua se do degjohesh me fort po te shash me shume. Plus ke shume kontradikte me veten, sepse dukesh e nxehur qe te shajne shkrimtaret e vendit tend. Po kush eshte vendi yt? Pse ben kete ndasi ndermjet shqiptareve te Kosoves dhe shqiptareve te Shqiperise? Une lexova shkrimet e RQ dhe me sa kuptova ai ishte shume specifik ne gjaknxehjen e tij me nje grup shkrimtaresh te cilet i keqinterpretonin ate qe kishte ngritur si hipoteze (teoria atipike) per letersine shqipe ne krahasim me ate europiane. Nje kritik letrar, qofte ky RQ apo kushdo tjeter, ka te drejte profesionale te ngre, mbi baza shkencore nje teori te tijen, qe te tjere, ku perfshiheni edhe ju, shume mire mund ta argumentoni si te pavertete. Pa sharje. Me kete qe ke shkruar, nuk ka dale ajo qe po na thua tani, qe deshiron te shikosh nje mikroklime kulturore. Po te kishe bere kete argument, do ishe vertete nje xhind i mire, se jo te gjithe xhindet jane te keqinj.

Ja ta verteto bedrija, teorine tone atipike, Cizme kambale, geta ngjit mbas shaleve, bluze me xixa, ala spagheti stripe, pak e gjone me mbulu tulet mesdhetare, kapsen e flokeve ke gabi, modeli flokeve i papame, aheng turk, para pishines moderne, me lule artificiale ene tullumace, me fjale shqip per gocat e Tirones ene cunat e luzit, me bajrom... amon, amon... europe e gjalle. Me fal po nuk rrisha dot pa u grric pasi pashe videon... 

gocave te tirones i merr te keqen ...

Ttmsoia: Se kuptoj fare kete nickname.

Me sa kuptoj une, ketu qe te shkruash opinionen tend duhet nje suflere ose nje kamikaz si puna jote Ttmsoia. Gjithsesi nese shkrimi im te paska bere aq pershtypje duke u ndjere keq atehere te lutem pse te duket niveli im cope cope? Nese vertet mendon keshtu atehere te lutem mos merr mundimin te me komentosh.

As une nuk kisha deshire per tu futur ne nje debat si ky. E di se ne tille debate nuk fiton njeri, sidomos ne Shqiperi ku secili mendon ndryshe dhe secili mendon se ka te drejte, "hajde gjeje pastaj te drejten".

Por ajo qe me beri te shkruaj dhe megjithese e di se ty Ttmsoia nuk do te pelqej eshte miopia me te cilen ne Shqiptaret shikojme realitetin tone. Gjithmone duke u mburrur, "nuk gjeta fjale me interesante", se ne jemi me te miret se ne kemi vendin me te bukur se ne jetojme me mire e te tjera si keto, dhe pikerisht kjo na ka lene te fundit ne rajon per cdo gje "te lutem me gjej dicka per te cilen jemi para te pakten vendeve qe kemi perqark". Eshte pikerisht mungesa e te parit te gjerave ashtu si jane, e harreses historike, e mungeses se kritikes, e perqafimit te ndryshimeve e shume gjerave si keto qe ty ma ha mendja nuk te duken te rendesishme, por keto jane energjia qe i duhej dhe i duhet nje popull per te marr nxitimin dhe te dale ne batakun ne te cilen ka rene prej kur smbahet mend. Ne kete batak ku ne kemi frike te dalim ne kete batak ku perpelitemi kaq kohe te mekuar nga dogmat nacionaliste te bekuar nga ata qe duan te na shohin gjithmone ne fund te gares.

Po cte mbush mendjen ty, ti e ke te mbushur ne jemi shkemb graniti buze adriatikut.

 

Znj. Miranda.

Pyetja qe shtrohet tek peshku, eshte "ç'fare vlerash ka ky debat?"

Nuk e kam fjalen per vlera materiale, sepse duhet te kete vlere " shitja e disa kopjeve gazete me shume", po vlera shpirterore.

Nga ky debat , si konkluzion fillestar, doli qe Qosja eshte nje "grindavec" Kadare "kameleonte" Diana "thnegel" e Ju "kallakanxhe".

Shume mire. Ne shkolle, ora e letersis, mesuesja - nxenes sot do shkruani nje teme mbi letraret Shqiptar. Per nxenesit tema eshte e thjesht, Kadare eshte "kamaleont", Mustafaj "provincial", letersia Shqipe e pa vlere. Kaq, se nuk kane ç'fare te din me shume.

Habitem me faktin pse Kadare, ka nevoje per mbrojtes te veprave te tij.Duhet te jene vet veprat qe mbrojne "vetveten". I kemi kthyer veprat e Kadares monument kulture , "mbrohen nga kombi".

Nje qe kishte lexuar Kadaren , pershtypja e tij ishte se Kadare duhet te jete nje bashkebisedue i merzitshem, nga se menyra e te shkruarit eshte pak "diktate".

I them,- Kadare nuk ka pasur rastin te rrij me mu, po besoj se qendron ky opinioni yt, sepse Kadare dikur frekuetonte nje shoqeri shume te merzitshme, ngaqe nuk kishin mese te vrisnin kohen, vrisnin njerez.

Ne ketu tek PPU jemi vete "grindavec", te vijne grindaveca te tjere, eshte vjedhje e kohes sone  "grindavece".

 

Znj, Haxhia,

eshte shume e kuptueshme qe te nxehesh e te hidherohesh kur dikush te thot kallakanxhe. Personalisht nuk mund te njoh tamam se pse te eshte dhene ky epitet, pasi do te me duhej te njihja ju, veprimtarine tuaj, prirjet tuaja dhe kundervenien tuaj ndaj RQs, te pakten. Pra do me duhej te njihja botekuptimin e RQs, dhe atehere do mundesha te gjykoja nese epiteti i dhene prej tij ndaj teje eshte nje iniciative grindavece, e jo nje e merituar.

Ti kete nuk e adreson, por hidhesh direkt ne konkluzionin se ai eshte nje Grindavec me G te madhe, tani une nuk jam aq budalla sa te lexoj kete e te them "po, ka te drejte kjo."

Pastaj ti sjell argumentin tjeter, shume te lezetshem, "midis te qenurit i drejte, e i mire.. zgjidh i mire, (dont be right, be nice). Ky eshte nje qendrim shume fisnik per mendimin tim, i dashur, zemergjere, dhe e pergezoj, e respektoj, duhet me qene vertete shpirtmadh te kesh kete parim ne jete, sic kane qene Jezu Krishti, Mahatma Gandi, Nene Tereza, etj. Por gjithesesi, nuk mundesh t'ua kerkosh te tjereve kete gje.. sidomos nje shkenctari. Ka raste ne jete kur te qenurit i mire, e te qenurit i drejte, ose ne te drejte, koincidojne. Atehere ti e dashur Znj, Haxhia do te njohesh Grindavecin, nese ai prape zgjedh te mos jete i mire. Por shpesh e mira dhe e drejta jane ne konflikt, e individit i mbetet te bej nje zgjedhje... e nese ti personin qe ben zgjedhjen qe nuk te pelqen ty, e quan Grindavec, atehere ti nuk je as e drejte as e mire. Kshtu mendoj une te pakten. Nese RQ thot se IK eshte shkrimtar oborri, dhe ti e quan RQ Grindavec per kete... cfare valle duhet te bej RQ ne kete rast, te thot "Me fal qe IK eshte shkrimtar oborri"?

P.s. per ate debatin para dy a tre vjetesh midis RQ e IK, dikush ka shkruar nje vjershe:

 

Na u pleksen keq bandillet

 

Na u pleksen keq bandillet,

per nje frak a nje xhakete.

Imja ehste kryeveper,

jotja eshte per hibret.

 

Japin bukur argumente,

me logjike e finese,

por harruan sadopak,

te tregojne xhentilese.

 

Gjuha e tyre shpate e madhe

godet ashper por nuk pret.

Na u pleksen keq bandillet,

per nje frak a nje xhakete.

 

Rrini burra, hidhni shpatat,

te gjithe kemi nje bandill,

qe e mbartim brenda vetes,

e na zgjon ndonje trill.

(C)

Habitem me faktin pse Kadare, ka nevoje per mbrojtes te veprave te tij.Duhet te jene vet veprat qe mbrojne "vetveten". I kemi kthyer veprat e Kadares monument kulture , "mbrohen nga kombi".

Shume i modh, Lum. Ti me cdo gjase je nis me e thon me ironi, por rralle kam pa pasazh qe ti bi aq kokes thelbit te muhabetit. Nje mendje e pazhvilluar ose jo-objektive ngaqe jo-simetrike (psh "biased&quotsmiley mund te kujtoje se kemi te bejme me "mbrojtje te Ismailit". Nuk ka fodullek me te madh se ky. Kujt i shkon mendja qe po mbron kadarene, ne kuptimin qe ky ndihet i rrezikuar dhe u dashka mbeshtetja e ktij per ta shpetuar, eshte ne rastin me te mire nje tullumbac bandwagoni. Normalisht eshte qesharake. Ne skajin e keq eshte rast klinik.

Eshte thjesht ajo qe thua ti: veprat e Kadarese jane monument (per) kulture(n tone) dhe duhet te cmohen si te tilla (dhe jo "mbrohen", mbrohen eshte marrezi, mbrohen nga kush? nga "sulmonjesit??? ", nga sulmonjesit efemere?)  smiley

Por Lum, per me e pervetu si duhet kete shtjelle qe po mundohem te bej, duhet normalisht me kap nocionin e "shkrimtarit kombetar", nje specie drejt zhdukjes kjo. Po te sjellp nje excerpt nga nje disertacion per kete pune, mbrojtur para pak vitesh ne Central European University Nationalism Studies Program, Budapest. Te plote e gjen ketu. Dhe mos mendo qe eshte nje studim glorifikues. Te ish i tille kurre s'do ta sillja. Artikujt e gazetave te perendimit jane te mbushura plot me kto. Jo, ne te kundert, i ben nje kritike shume objektive problemeve jo te vogla qe ka "orientalizmi" ne vepren e Kadarese. Por duke shpjeguar edhe pse i eshte dashur. Jo duke i prere drute shkurt qe ky eshte anti-islam qe i duhen dhene munxet sabahile. Une kam nje bindje se thelle, Ismaili e admiron dhe cmon universin e perandorise osmane, demokracine e saj dhe islamin si besim dhe doktrine edhe me teper se shume njerez qe e pretendojne kete gje, nisur thjesht ngase ai, intelektualisht, MUND te doje dhe cmoje me shume se vdekataret e zakonshem. Puna eshte qe ne kuader te orvatjes per ndertim te identitetit kombetar (construction of national identity), koncept per te cilin disertantja mbeshtetet shume tek ky liber (Horton & Baumeister), liber te cilin une nuk e kam lexuar ende, shumecka qe eshte e papajtueshme me perceptimin tone te zakonshem behet befas jo vetem e pranueshme, por edhe e domosdoshme.

Ja cfare thuhet:

Kadare’s catalyst role in the formation of public opinion, national identity and in the propagation of particular worldviews cannot be understood without first asserting his figure as a national writer. Paul Gilbert draws our attention to a simple but very crucial question: “What an author does need to do to be a national author; what makes their literary work an instance of national literature?” One possible determining factor might be the collective acceptance of him as a national writer and the articulation of this recognition through the educational system and the media. In this respect, Kadare’s work is largely included in educational texts for students at all levels of education in Albania. The media engages with him directly or with his work almost on a daily basis.
Another factor is international recognition, an aspect that has only become more and
more visible, culminating with events like Kadare’s nomination for a Nobel Prize in 2004 and him being given the prestigious Man Booker Prize Award in 2005. Kadare’s enjoys a very particular international fame. Most importantly he is perceived as a rare exemplary of a proper national writer, in a postmodern time when such species are on the brink of extinction.

The figure of Kadare as a dissident and as a national writer preoccupied with the assertion of ethnic uniqueness, are so intertwined due largely to the misunderstanding of
communism in South-eastern Europe as a de-nationalizing project. Thus Peter Morgan argues that:
In the context of socialist realism, the official literary-ideological style, Kadare introduced something new and provocative: a sense of his nation's ethnic identity as ancient and unchanging. Kadare constructs a mythology of the Albanians as an original Balkan people whose language, myths and legends predate Slavic influence and are comparable in antiquity and profundity to those of the Greeks. The implicit comparison of an eternal ethnic Albania with the grim contemporary reality of communism is one of Kadare's most powerful weapons against the modernizing Marxism of the regime. This ethno-national mythology, although far from strident or one-eyed, also has a provocative
aspect in the wider Balkan context.
The faulty nature of the assumption that communism did not promote ethno-centric culture has been exposed by many scholars for its blindness to the opportunistic use of ethnicity and nationalism rhetoric by the communist elites.

 

"Replika e nje fycke" duhej...

apo s'ka seksion te tille te peshku?

Emo!

Te them se e kuptova te teren, kur nuk di anglisht, i ngjaj Kadares.

Kur Ismaili vinte ne Shkoder me makine te marre "hua" ne KQ te PPSH, dhe shkruante se katoliket me muslimanet kane trotuaret e ndara, s'ka studim qe ndryshon qendrimin e nje huamarrsi.

Edhe une dikur "adhuroja" cilesin e atyre "studiuesve" qe i kthenin faqet historis, si p.sh,   se faji ishte i Abelit e jo i Kainit. I perket se kaluares.

 

 

Lum, s'kishe gje me per se mbari me thene se kjo me nolt? Po ate qe nuk di anglisht, a e ke seriozisht??? Apo ban hajgare. Se ne qofte e vertete, ma boj hallall. Ishte nje opsion qe nuk e kisha shtru naj here me veten time. Prandaj edhe citimi.

Turqeta juj!

 komenti me i mire ketu eshte i Liqeni-t

Nuk eshte cudi qe pas disertacioneve per mastera te mbrohet edhe doktoratura me justifikime per I. Kadarene dhe raportet e tij te veshtira me fene ne Shqiperi. Disertacionin nuk mora mundimin ta lexoj por nga ajo pak permbledhje qe behet ketu, kuptoj pa veshtiresi se ato qe thuhen nuk qendrojne ne kembe si argumente. Ne mund te hyjme ne nje debat per rilindasit dhe mund ta shohim ne shume kende "orientalizmin" e tyre, por cfare justifikimi ka per orientalizmin (shiko Eduard Said dhe menyren se si e ka pershkruar ky kete), islamofobine, racizmin e Kadarese sot. Ndertimi i identitetit kombetar si proces eshte me i hershem se shkrimtari oborrtar i komunizmit Kadareja (shikoni rilindjen kombetare). Ne kete kuptim nuk ka asnje lloj justifikimi me "identitetin kombetar" per helmet qe nxjerr nga goja Kadareja. Vetem nese me identitet kombetar kuptohet nje rikonvertim fetar i shqiptareve.

Nese doni te lexoni me gjere, me qarte dhe ne menyre te argumentuar dhe analizuar mjaft mire per Kadarene dhe te tjere qe kane te njejtin diskurs dhe ne fakt jane i njejti network, lexoni librin e Enis Sulstaroves, Arratisje nga Lindja: Orientalizmi shqiptar nga Naimi te Kadareja.

Libri per lehtesi apo per ata qe s'kane mundesi ta blejne leter, mund ta download-in nga ky sajt, sigurisht kundrejt pageses:
http://ebooks.ebookmall.com/ebook/226591...

Nderkohe ketu eshte nje review e librit te Sulstaroves (e shkruajtur nga Besnik Pula): http://ajp.globic.us/archives/2006/pula_...

Ndersa novelat e Kadarese ne kohen e komunizmit, kane qene thjesht te inspiruara ideologjikisht dhe politikisht dhe qe kane qene ne te njejten linje me ate te Partise. Nderkohe qe Shqiperia po vetizolohej nga bota, duke perfshire edhe vendet e bllokut komunist, diktatura filloi te potencoje gjithmone e me shume nacionalizmin dhe per kete vuri ne levizje te gjithe aparatin shteteror, duke perfshire edhe akademiket, historianet (keta ju futen punes per te vertetuar dhe argumentuar prejardhjen e shqiptareve nga iliret) dhe sigurisht shkrimtaret si nje hallke e rendesishme qe perconte zerin e partise dhe E. Hoxhes. Prandaj ato perrallat me "new and provocative", ata qe i thone te ja u tregojne qorrave te Kadarese, qe ne thelb jane te pafajshem. A mund t'i gjykosh fajtor keta njerez qe u formuan si personalitete ne ate kohe dhe ku rol te forte luajti dhe shkrimtari oborrtar Kadare qe sot kane guximin dhe na flasin per brendine e shpirtit te tij? A thua se ja njohin keta!

Disertacionin nuk mora mundimin ta lexoj

Mire Speaker. Me vjen mire qe e thu sagllam kete dhe nuk ben si ca tipa qe as nuk e thone. Said-it i eshte referuar rendshem ne kete teze. Shume te acarum e ke tonin mer burre i dheut. S'shoh asnje arsye pse.

Speaker, e lexova recensionin e Besnik Pules dhe e gjeta mjaft interesant. Eshte e qarte se behet fjale per akademike te mirefillte si per Pulen, ashtu edhe Sulstaroven. Ishte shume interesante kjo ideja se, duke kerkuar te tregohemi perendimor, ne marrim persiper menyra te menduari te cilat jane ne kundershtim me vete parimet liberale te perendimit. Tip, me katolik se Papa. Ose tip shovinizmi.

 

Kurse kete desertacionin e Alba Celes nisa ta lexoj por me thene te drejten mu duk pak amatorial dhe nuk e perfundova.

Ore se po lexoj e po ri-lexoj po se marr vesh, a ka zberthen njeri kete shprehje ju lutem, ca ka dashur te thote autorja?

 

"nuk mund t’i gëzoheni dot kënetës për shkak të zambakëve të ujit që e zbukurojnë sipërfaqen e saj, e të harroni gropat thithëse, kunupin, apo malarjen. Gjuha juaj e së ashtuquajturës analizë apo pikëvështrim i kulturave është gjuhë  shushunjash të cilat me gjasë se shërojnë ndonjë sëmundje, justifikojnë rëndësinë e kënetës. "

 keneta eshte europa e kalbur, zambaket jane shkrimtaret e njohur te saj, gropat thithese, kunupi dhe malarja jane te keqiat e saj qe fshihen poshte luleve. qosja nepermjet te ashtuquajtures analize qe duket sikur evidenton qerpiçin e "kalase se pamposhtur buze adriatikut" qe autorja ndriçon me zjarr partizan, ne fakt mbron moçalin europian. autorja, me kete rresht turbullus, i çjerr masken nje armiku te popullit dhe agjenti te huaj. baloz i zi i detit i thote atij. 

sa te kemi fëmra te tilla, ne duhet te fleme te qete. dmth.

ndihme se se le dot dua te marr vesh ça do te thote kjo shprehja.

 

jam dakord me interpretimin tend te pjeses se pare hajdar, po jo me te dyten kur thote

 

"Gjuha juaj e së ashtuquajturës analizë apo pikëvështrim i kulturave është gjuhë  shushunjash të cilat me gjasë se shërojnë ndonjë sëmundje, justifikojnë rëndësinë e kënetës. "

 

Ketu i bje qe letersia evropiane behet e rendesishme sepse Qosja, si shushunje qe eshte ( citim M.Haxhia )  flet per te, ndersa po te mos fliste s'do e dinte njeri qe egzistoka kjo gjeja qe quhet "letersi evropiane" .

 

Dmth, e kemi gabim Hajdar, duhet ta interpretojme edhe njehere.

Kam lexuar kete vere "Darka e gabuar" te Kadarese...Nje gje tejet e merzitshme....shume e perseritur si histori e ngjarje.....Me perjashtim te ndonje pasazhi" tutto il resto è noia...ho detto noia ,non ho detto gioia....",thote nje kenge diku....Historia e dy mjekeve me te njejtin mbiemer .Njeri studiuar ne Gjermani e tjetri ne Itali....te persekutuar si shume te tjere makabrisht nga sigurimi....

Po qe veper e mbas vitit 90-te, une do rekomandojsha me u mat tre here para se me lexu. Zbatoj te njejten gje per vete.

miranda haxhia ka sjelle nje tregim vecanerisht te bukur ketu te peshku, per te cilin i heq kapelen edhe sot e gjithe diten. Nje stil i mrekullueshem narracioni.

Shtoj edhe kete: kur kam lexu SPIRITUS kam pare qartesisht, si te ishte nje hene, pjesen e pandricuar, qe ishte masa e romanit, dhe pjesen e gjeniut, gjithe drite, qe ishin ato faqe ku pershkruhej enveri me mjekun e vet. Tani te kuptohemi, c'ka nuk eshte e nivelit te pritshem kadarean, nuk do te thote qe eshte mediokre.  Por zemra nuk ta bente "cerr" si me thene.

Mua Haxhia me pelqen sepse seç ka diçka te fresket ne ç'shkruan..Kam bindjen se eshte grua e bukur....Ky shkrimi me pelqeu.....mjaft....Brava Miranda....

Fjala "kallakanxhe" perdoret edhe te kafshet."E kapen kallakanxhat" thuhet per nje kali(apo lope) te pickuar nga xekrri(nje insekt teper  i merzitshem),  e qe ngarende si pa koke, larte e poshte livadhit.

Une fjalen "kallakanxhe" e kuptoj si "i (e) xhindosur".Se ne cfare konteksti e perdore kete fjale z.Qosja,e di vetem ai.

Polemika Qosja - Kadare si duket vazhdon te inspiroje shume gazetare.

Thene popullorce: e pa bretkoca se si mbathet kali,ngriti edhe ajo kembet.

Zana, Darka e gabuar eshte nje roman i mire dhe aspak i merzitshem, nuk hyn tek me te miret e Kadarese por mbetet nje roman i mire

Ne fakt une kete Miranden e kam pare ne televizor ca here, ia kam lexuar dhe ndonje shkrim dhe pervec faktit qe nuk eshte e bukur  ( detaj pa rendesi, tek e fundit perse duhet te jete ? ), ben dhe nje letersi te mykur e aspak terheqese...

Ne mbette letersia shqiptare ne dore te saj, vaj medet...

 

Njesh,respektoj guston tende...por ti nuk je ungjilli..."qejfe qejfe zotni,dikush hudra ,dikush purri'" smiley....I dobet njesh ky liber,i dobet......

 Kjo deshira jote per t'qene ofensive me patjeter po m'len shije t'keqe.Zonja ndryshe nga ti(dhe une) eshte ketu me emer e mbiemer.Nen komoditetin e fshehjes pas nick-ut kjo e jotja me duket nje sjellje prej spurdhjaku. (po shtien prej pengjeres se qenefit)

 Zonja ndryshe nga ti(dhe une) eshte ketu me emer e mbiemer.

ngaqe kerkon te njihet dhe gabimisht kujton se puna qe ben eshte fisnike. emrin e saj e para here qe e degjoj per vete. eshte pra po aq anonim, per mua, sa pseudonimi tend. bile pseudonimi tregon shume me teper se nje emer te zgjedhur jo nga ne, ngaqe kete e zgjedhim vete dhe na personifikon. (miranda, esmeralda, nirvana, etj i thrisnin kuajve gabelet ne koh time, kete nuk e them ta ul ate gocen à grun)

gjithashtu vetem disa shekuj me pare te shkruaje (ti bije pianos, violines, etj) ishte ulese per nje person me dinjitet, me edukim te mire, nga famile e mire ose prejardhje aristokrate. zanati i shkrimtarit ishte njesoj me ate te kllounit te cirkut ambulant, ngaqe vlente me ARGETUAR masat, ose oborrin mbreteror.

prandaj shkrimtare si Stendali (qe konsiderohet nga disa, si shkrimtari me i mire francez) ose dhe vete Shekspiri, kane shkruan te mbuluar nen pseudonime.

me sa lexova une ketu lart, Qosja ka te drejte tek vleresimi qe i ben mirandes si shtrige. ndersa ai nuk ka te drejte kur merret me shkrimtare si miranda, diana, apo dhe Kadareja. dmth me shkrimtaret kontemporane. keta duhet me ja lene kohes ti shosise njehere. pra le te merret me ata te vdekur, e qe i kane rezistuar kohes.

me kujtohet Noli, qe megjithese ish burri me i zgjuar shqiptar, te gjithe muzikantet qe pelqente ne kohe te tij, kur filloi te studionte muzike, jane sot krejt te panjohur.

nuk ja vlen pra te merresh me kontemporanet. te vdekurit na dalin e teprojne. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).