Sot në këshill prezantohet Plani Rregullues i Tiranës

TIRANE- Sot, përpara 55 këshilltarëve të Këshillit Bashkiak, administrata e Bashkisë do të prezantojë Planin e Përgjithshëm Rregullues të Tiranës.

Pas shumë zvarritjesh e përplasjesh midis Bashkisë së Tiranës dhe pushtetit qendror, më në fund plani rregullues i kryeqytetit do të prezantohet përpara Këshillit Bashkiak.

Plani urbanistik do të jetë vendimi më i rëndësishëm i të gjitha kohërave që ky këshill do të marrë. Me këtë vendim do të marrë fund amullia e ndërtimeve që është krijuar në territorin e Tiranës, pasi me miratimin e planit do të vendosen njëkohësisht edhe gjurmët e ndërtimeve.

Prej shumë kohësh ky plan ka shkaktuar debate dhe akuza të forta mes Partisë Demokratike dhe Bashkisë së Tiranës.

Maxhoranca e ka akuzuar Ramën se po e mban peng këtë plan për interesa personale. Debatet pritet të jenë të forta edhe në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, ku për herë të parë pas zgjedhjeve vendore të 2007-ës, Partia Socialiste nuk gëzon më maxhorancën si pasojë e koalicionit mes Partisë Demokratike dhe LSI-së.

43 Komente

sa mire po te mos diskutohej nga perkatesia politike. duhet pergjegjshmeri e madhe ne kete diskutim. plani i fundit i vitit te kaluar ka pasur probleme, pasi i hap rruge perqendrimit edhe me te madh ne qender te tiranes, sidomos me ate variantin e qendres se re poshte tek diga e liqenit artificial, qe eshte nje katastrofe po u pranua.

rama t'i rruje bithen keshillit, se e humbi mazhorancen. tani nuk e kuptoj si do t'ia beje per miratime buxhetesh, planesh etj... dhe kjo situate perseritet ne te gjitha bashkite e ps, ne saje te trapllikut te rames u humb mazhoranca e keshillave. te na rroje krietari qe po e con partine 5%

Pasi e bani Tiranen rremuje me pallate byth me bythe do planin rregullues tani.

Tirana eshte shkaterruar perfundimisht, s'ka ca i rregullohet! Apo mos quajne rregullim betonizimin edhe te atyre 2 mini-lulishteve qe kane mbetur pa u gllaberuar?

Mire e miratuan, po a kane parashikuar ndertimin e objekteve publike si parkingje me kate, qe te eliminojne trafikun e renduar.  

Mos u habisni shume ju po u miratu se nje pjese e tokes ku planifikohet Tirana Rocks (te pishinat) eshte e dhondrit te Sules  smiley   

Jo po se mos cuditen "vullnetaret". Se Rama ben si radikal para kamerave po prapa kuintave ka kohe qe i ka dhene dhe Sules pjesen e vet ne Tirane se perndryshe plaste sherri keq.

po dhe sala se ka lone pa gjo.

shkembimi ne natyre, aplikohet akoma smiley

 

Verte Tiranso? :o

Nese ashtu, kete here do bejme jo vetem proteste virtuale peshkore, po do mblidhemi te gjithe ke liqeni me Bedrijen ne krye dhe do bejme namin do bejme!

smiley

S'do cuditesha aspak nese ishte e vertete, se  ishte e dyshimte heshtja e Birishes gjate asaj kohe kur u be publik ky projekti i Rames i quajtur ta bejme Tiranen beton e gur, aka Tirana rocks.

 

Tironso mer dreq, TirOnso  smiley  

Vallaj xhibo, shume jom merzit, s'po di si t'ia boj.  

Ishte Meta qe protestonte njehere e nje kohe per Tirana Rocks, po tani dhe ai e ka marre pjesen keshtu qe mos prisni ta shihni ne proteste nga liqeni.

Vallaj kom i shprese se mase e perdor per te thon "Ja Rama bashkpuno per pallate, s'ka goje me fol per mu" edhe per t'u duk sikur nuk eshte krejt brek e byth me Berishen.

njele me andrra n'diell mer bir ............

e di mi dreq e di, po cere t'boj  smiley        

Unë habitem se si s'janë formuar akoma disa "gated suburbs" përreth Tiranës. Ma ha mendja ka plot njerëz me pare që duan shtëpi "private" jashtë, por afër, Tiranës. Ndoshta s'ka aq fitime sa me pallatet prandaj s'investon njeri.

Do fillojne shume shpejt. Jane bere ca vila mbrapa kopshtit zoologjik me te ik truri, shume shpejt do i fusin dhe nje gardh tere prones qe te jene rehat.

Kane filluar andej nga Sauku e Lunudra, alamet vilash po behen (komplekse vilash). Po aty do te behet (ka nisur) qendra me e madhe tregtare ne Shqiperi. Nja 25 milion euro investim.

dhe me e madhja ne ballkan. zamir mane e ka me duket

e ku mund ta gjejm kte planin e famshem/ apo prap si te ato kjoskat te bulevardi?

Dini gjo ca u bo sot ne Keshill Bashkiak o njerez?

ah merr Tirons qe akoma merresh me traplleqet e gazetave...

Nuk eshte mbledh.. se jane te zene duke krijuar qivirine!  smiley

une po merrem me hallin tim mer. Masanej ku ta gjej infon une ne eshte mbledh apo jo ai fare keshilli?

kadale mre,

dashke ene info ti smiley

u bone ti smiley

ej, ca ka ngel pa "u rregullu" qe u dashka plani i leshit tani? a thu ala se paskan myll pazari kta kush do e mori klubin partizani e kush aneksin e dinamos? hehehe, ju osht fut Likja n'pjes tashi, edi  ne sula po qajne si lope qe se paten myll me kohe se tashi do pjese ene ky daku, se helbete tashi shteti bi si kunj shkrepse me ja heq majtsen ky smiley 

Amon jarebi, ishalla s'bohet!!!!

Kom per t'ia dhon voten gjithe jeten Metjes po u prishi pune

ej, ca ka ngel pa "u rregullu" qe u dashka plani i leshit tani? a thu ala se paskan myll pazari kta kush do e mori klubin partizani e kush aneksin e dinamos? hehehe, ju osht fut Likja n'pjes tashi, edi  ne sula po qajne si lope qe se paten myll me kohe se tashi do pjese ene ky daku, se helbete tashi shteti bi si kunj shkrepse me ja heq majtsen ky smiley 

A ka mundesi te mos t'i banalizosh gjerat keshtu?!

Plani urbanistik eshte nje produkt shkencor, rezultat i nje pune shume te madhe kerkuese dhe projektuese.

Natyrisht qe interesat politike dhe ekonomike e ndikojne ate. Kjo ndodh ne cdo vend. Pastaj sipas nivelit te klases drejtuese, ka edhe ndikime te ndryshme nga nje vend ne tjetrin, por kjo s'do te thote se plani urbanistik eshte i pavlere.

Me teper respekt per punen e profesionisteve.

Ca ka ngel pa "u rregullu"?!

Ja cfare ka ngelur pa u rregulluar.... Shiko keto pamje satelitore te perzgjedhura ne menyre te rastesishme nga Google Maps te disa qyteteve te ndryshme te Europes, ne te njejten shkalle (500 ft), te krahasuara me Tiranen... qe te kuptosh:

Athine

Milano

Paris

Londer

 

Tirane

 

Une votoj per Milanon smiley   

Po ky edepsezi jone mer, ka qen ne m'Paris. Pse na ka bo si Athina neve? Athina te pakten i ka te uleta pallatet, po ky na i ka bo ene 15 katsha te gjithe  smiley 

 

P.S. Olso, Londra me Parigin dalin i soj plako

Flm Tirons! E rregullova!

Po ky edepsezi jone mer, ka qen ne m'Paris. Pse na ka bo si Athina neve? Athina te pakten i ka te uleta pallatet, po ky na i ka bo ene 15 katsha te gjithe  smiley 

... sepse nuk eshte koha e Napoleoneve dhe nuk mund ta vizatosh qytetin sic i do qejfi prijesit. Nder te tjera... nuk ka as prijes... sepse do te thote qe ky te kete ne dore burime te pafundme parash dhe pushtet relativisht te pakufizur. Troc muhabetit nuk eshte koha e Hausmanit ne Paris.

Prandaj Tirana i ngjan me teper Athines me "polikatikijat" e saj... qe s'jane gje tjeter vecse spekullime ndertimore ne kohe relativisht anarkije ku njerezit dhe objektet sikur te ishin elektrone qe levizin ne hapesire kerkojne te gjejne me se fundi vendin e tyre pa nje berthame qe t'i orientoje ne menyre uniforme, por perkundrazi me qindra e me mijra qendra graviteti qe japin rezultate te paparashikueshme.

Ne kete kontekst, plani i ri urbanistik i Tiranes eshte nje perpjekje e mire dhe per t'u pershendetur (me te gjitha rezervat qe natyrisht mund te dalin ne pah) per t'i dhene nje forme te organizuar, abstrakte dhe te kuptueshme kesaj mase mesjetare prej tullash. llaci dhe zifti ne te cilen aktualisht jetojme.

Autoret e asaj qe shohim ne shembujt qe solla me siper, jane natyrisht mbi te gjitha faktoret qe kane nje ze me ndikues, por nuk duhet harruar edhe roli kompleksiv i te gjitha "milingonave" qe aty jetojne dhe qe ne nje menyre apo tjetren ndikojne per t'i dhene nje forme te teres.

amon mer ols, c'mi con lesht perpjete tani ne mes te notes!

Po c'me permend Napolonin e Hausmanin!!! Une s'jam aq naiv mer qe ta fajesoj per cdo gje Ramen. E di ku jane kufinjte brenda te cilave ai mund te bente dicka te mire e qe te ishte jetegjate, jo vetem shtrim rrugesh e rregullim/ndricim fasadash. Po ky nuk ka dash mer me bo gjo te mire, sepse qe nga dita e pare ai cdo gje e ka bere duke llogaritur vetem e vetem perfitimin e tij, qofte politik qofte financiar.

Ai eshte nje money grabbing, power addicted, control freak!!!

 

P.S. S'ke rregullu gjo plako se prap i njejti qytet del, vecse osht zhvendos pak harta mo ne veri smiley   

Shume gazmor ky lajmi. Ne mbledhjen ku do te diskutohet Plani Rregullues i Tiranes, pra e ardhmja e qytetit, perspektiva e zhvillimit, me pak fjale çeshtja me e rendesishme per nje bashki, çar ben kryetari? Nuk prezantohet fare dhe as ekspertet nuk duken fare ne mbledhje. Vendin e tyre e zevendeson nje denjesisht nje video!!! :-D

Keshilltareve te LSI, PD i ka ngel hatri e jane ofenduar shume edhe kane shtyre mbledhjen e Keshillit Bashkiak.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=42391

"Pa vend qe te degjojme nje dokumentar. Kjo eshte qesharake e ofenduese", - tha kreu i keshilltareve demokrat ne Keshillin Bashkiak, Ferdinad Pone.

 

mbledhja shtyhet, sipas demokrateve duhet ta shohesh para e mbrapa zviceranin qe te votohet plani. hajde merre vesh

olso, ja mos te ndihmoj une nje here smiley 

MONEY GRABBING - s'po e zgjas shume se dukesh qe nuk je as naiv as budalla.

POWER ADDICTED - perkufizim i Britannica Encyclopedia: 

Normal
0
unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>

MicrosoftInternetExplorer4

Q;}
@page Section1
{size:8.5in 11.0in;
margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in;
mso-header-margin:.5in;
mso-footer-margin:.5in;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

"Power addicts often hobnob with people in their social status, whom otherwise they cannot stand to be around (Gramoz Ruci, Skender Gjinushi, p.sh  smiley   ). They most likely become paranoid, superficial, greedy, self-indulgent, and self-righteous all at the same time, and are almost always unwilling to listen to any criticism" >>

 

CONTROL FREAK - Ket e gjeta ne wiki:

In psychology-related slang, control freak is a derogatory term for a person who attempts to dictate how everything around them is done.....In some cases, the control freak sees their constant intervention as beneficial or even necessary; this can be caused by feelings of superiority, believing that others are incapable of handling matters properly, or the fear that things will go wrong if they don't attend to every detail. In other cases, they may simply enjoy the feeling of power it gives them so much that they automatically try to gain control of everything around them.

 

Po s'tu mbush mendja, provo qe kur te gjykosh Ramen te perdoresh te njejtet parametra qe perdor kur gjykon ndonje njeri per te cilin nuk ke simpati (p.sh Berisha, Meta, Topi, Jozi, etj, etj)

tironso,

pshtove ene per sot, nuk vulosi gjo kshilli smiley

shyqyr o xhan!!!

P.S. Po mu pse me dalin keto gjonat ne kinezce te postimi?

ke perdor font te formatuar nga nje vend tjeter, dhe se perkthen mire 'perkthysi' smiley i Penarit smiley

kliko Perdor redaktorin e thjeshte

dhe beji paste aty atij tekstit qe ke marre gati

Mend per here tjeter se tani t'i rruj bishtin, nuk i bokam dot gjo  smiley   

Yllo, meqe mu afrove per ndihme, po heto smileys si i bo mi amon se mu s'me dalin

Pse ste dalin mo ?   smiley

ku di une provoi hudhi ne rresht te ri, ose kputi nai space para e mrapa.,

vallai se di as une se si i perkthen 'perkthysi' 

smiley

shynqyr smiley

 

olso, ja mos te ndihmoj une nje here smiley 

MONEY GRABBING - s'po e zgjas shume se dukesh qe nuk je as naiv as budalla.

POWER ADDICTED - perkufizim i Britannica Encyclopedia: 

Mor i dashtun... c'lidhje ka kjo?! Po te perseris se une nuk do isha i afte te hidhja akuza apo kunder akuza per gjera qe nuk i njoh me siguri.

... natyrisht nuk e kisha fjalen per termat, por per provat.

Per sa me perket, kjo vlen per Ramen ashtu sic vlen edhe per rrugen Durres-Kukes.

Por nqs. ti je ne dijeni te veprave penale te tilla (imagjinoj se keto perbejne vepra penale te renda) dhe arrin t'i provoshe ato, mos rri, po duku! Shko ne prokurori...!!!

Natyrisht, pervec zgerdheshjes se mesiperme ka nje doze te vertete tek ajo qe dua te them...

Keto akuzat e kunder akuzat persa i perket politikes jane bere si buke e djathe dhe sinqerisht edhe mjaft lodhese dhe mendoj se nuk ndihmojne ne permiresimin e klimes se pergjithshme apo ne qartesimine e te vertetes, por perkundrazi kontribuojne ne perzjerjen akoma me te thelle te kesaj te fundit me genjeshtren duke amplifikuar rrjedhimisht demin.

Olso, pervec money grabbing, dy te tjerat nuk jane vepra penale, prandaj nuk dun gjykate per t'i gjyku, po bon sens. Per te paren, edhe sikur te dua s'kam c'bej se s'kam locus standi per te hap gjiq. Pastaj, sipas kesaj qe thua ti i bie te kemi besim te plote te drejtesia, rrjedhimisht te besojme dhe qe Basha eshte engjell e Mediu shenjt.

Ke te drejte, por... nuk besoj se llafet e pazarit e permiresojne situaten.

Le te flasim per gjera konkrete...

Kjo pjata e salmonit te tymosur e shoqeruar me "rucola" dhe "pomodorini" me pak vaj ulliri "extravergine" dhe nje prekje te vogel prej kremi uthulle balsamike... kjo pra... ishte shume fantastike. Souvignon-i kilien thjesht kompletoi te gjithen...

Le te flasim per gjera konkrete pra...

Tani po vazhdoj te shikoj filmin. smiley ... se harrova te te thoshja... nderkohe po shikoj edhe filmin.

Cheers!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).