Vdes "Osmani i Fundit"

Ertugrul Osman, i ashtuquajtur "Osmani i Fundit", vdes në moshën 97 vjeçare në Stamboll. Po të mos ishte krijuar Republika Turke në vitet 1920, Osmani, i biri i Sulltan Abdul Hamid II, do të ishte bërë sulltan i Perandorisë Osmane.


6 Komente

ka nje liste te gjate prej te pakten 13 pasardhesish direkte nga 3 sulltanet e fundit, pervec abdul hamitit qe presin rradhen...

 

ndryshe nga gjithe familjet e tjera me origjine mbreterore e pa kurore, kjo e Osmanoglu-ve eshte shume e madhe dhe shume e pasur me trashegimtare meshkuj. Ndryshe nga te tjeret, gjithashtu, keta jane shume me te thjeshte e me te varfer e nuk mbahen me salltanete te medhaja.

 

nja tre pinjolle, direkt te linjes se abdul hamitit i gjen dhe ne facebook smiley

Burimi është BBC-ja, nuk e di pse s'doli tek artikulli.

Do te shpallet dite zije ne Shqiperi nga dum babistet?

NY Times thoshte ka qene 93 vjec.

Uroj qe te mos ndodhe ndonje akt turperues ne Shqiperi nga Haxhi Qamilet e vendit tone qe mos te perpeliten, qajne e cirren per kete gje, sidomos para kamerave.

 

 

hej, a mund te me jepni ca me shume info per kete osmanin ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).