Dërgesat nga emigrantët bien 6.1% për gjysmën e parë të vitit

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, shuma e dërgesave të emigrantëve gjatë gjysmës së parë të vitit 2009 ra në 394 milion Euro, një pakësim prej 6.1% krahasuar me gjysmën e parë të vitit të kaluar.

Gjykohet se zvogëlimi i shumave të dërguara lidhet drejtpërdrejt me krizën ekonomike botërore që i ka lënë shumë emigrantë pa punë. Në raportin e saj mbi qëndrueshmërinë financiare në vend të publikuar disa javë më parë, Banka e Shqipërisë thekson se “shohim një lidhje të fortë mes normave të punësimit në Greqi dhe Itali dhe dërgesave drejt Shqipërisë”.

Shumat e dërguara nga emigrantët janë një faktor shumë i rëndësishëm ekonomik dhe social në vend, rreth gjysma e familjeve në zonat fshatare në vend bazohen tek paratë e dërguara nga të afërmit jashtë Shqipërisë për të përballuar nevojat e jetës së përditëshme. Gjatë 2008-ës emigrantët Shqiptarë dërguan në Shqipëri rreth 833 milion Euro, një shumë 12% më e vogël sesa dërgesat në vitin 2007. Dërgesat janë në pikën e tyre më të ulët gjatë 3 viteve të fundit por sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë roli i tyre në ekonominë e vendit ka ardhur në rënie, nga 14.% e PBB-së në vitin 2005 në 10.6% të PBB-së në vitin 2008.

Leku në rënie të lirë

Nga Gjergj Erebara

Monedha Shqiptare ra dje në vlerën më të ulët ndaj Euros në pesë vitet e fundit teksa një Euro u shkëmbye me 133.64 Lek për herë të parë që nga muaji prill 2004.

Rënia gjykohet se ka ardhur nga rritja e kërkesës për monedha të forta dhe specialistët mendojnë se Leku do të përballet me ditë akoma më të këqija gjatë muajve të ardhshëm. Një prej specialistëve kryesorë në një nga bankat e vendit tha për AlbanianEconomy.com se “pritet rifillimi i veprimtarisë së sipërmarrjeve, gjatë të cilës ngrihet kërkesa për monedha të huaja. Faktorë të tjerë për tu mbajtur në mendje janë afrimi i tremujorit të fundit të vitit, ndikimi i fundvitit mbi kursin e këmbimit, deficiti tregtar si dhe faktorë të tjerë karakteristikë për Shqipërinë si pasojë e tregut të vogël”.

Leku ka humbur 8.2% të vlerës kundrejt Euros që nga fillimi i vitit teksa deficiti tregtar dhe i llogarisë korrente janë rritur, ndërsa dërgesat nga emigrantët janë ulur. Opozita Socialiste ka fajësuar shpenzimet e tepërta qeveritare si shkak për zhvleftësimin e lekut. Disa mijëra familje Shqiptare kanë marrë hua në Euro gjatë viteve të fundit dhe tani u duhet të paguajnë më tepër për të shlyer detyrimet mujore. Edhe inflacioni është në rritje si pasojë e kostos më të lartë të importeve.

AlbanianEconomy.com

http://www.albanianeconomy.com/news/2009/09/09/emigrant-remittances-fall...

http://www.albanianeconomy.com/news/2009/09/10/albania%E2%80%99s-currenc...

57 Komente

Edhe inflacioni është në rritje si pasojë e kostos më të lartë të importeve.

Inflacioni nuk eshte ne rritje, dhe arsyeja eshte pikerisht balancimi i kostos: nga nje ane leku eshte zhvleresuar, nga ana tjeter cmimet e importit kane rene (me shume se zhvleresimi, edhe pse renia ka filluar te ngadalesohet).

 

Ja t'i fus njeçike hundet kendej nga ekonomia :

Fjalia e fundit me beri pershtypje. Une di qe Europa eshte ne krize, dhe nuk ka porosi. Dmth kerkesa ka rene. Kur bie kerkesa, eshte nje kurbe qe thote se çmimet ulen, sepse i zoti i mallit duhet ta heqe qafe mallin.

Dmth, normalisht ne duhet te importonim me çmime me te uleta. Nuk e marr vesh pse importet paskan kosto me te larte, ne kete kohe.

___________

OK, kjo eshte sa per nxemje se ne fakt une desha te kaloj nje mesazh personal. Pershendes frankofonet me nje poezi te thurur shpejt e shpejt :

Le monde est devenu fou

une corde sèrre mon cou

une fille me salue de loin

va, mignonne ! pas de besoin.

Ja dhe une po perpiqem te justifilkoj pak autorin. Me fjaline e fundit ka dashur te thote se meqe Leku kundrejt Euro eshte zhvleresuar 8% qe nga Janari 2009, atehere per cdo Euro te  blere nga importuesi harxhohen 8% me shume Leke. Pra nese cmimi ne Euro i nje pakete me 4 condoma nuk ka ndryshuar, atehere kur condomi importohet ne atdhe do te kushtoje rreth 8% me shtrejnt ne Leke. Ah nese cmimi i kondomit ne vendet e eksportit bie me 8% si pasoje e krizes ekonomike edhe ne mardhenjet seksuale, atehere ky efekt do te neutralizohej.

Tani dhe une kam te drejte te pershendes  bashkeatdhetaret e mi kudo ku jane me nje bejte p[opullore tironase:

Hona e plote kishte dale,

Ishin mbledhe nja pese a gjashte,

Dore per dore ishin lidh,

O i q......

Kur monedha vendase zhvleresohet, eksportet tona behen me te lira (dmth idealisht me konkurruese, sepse i huaji me 1 euro tani ble 3 leke mall, jo me 2 leke mall, psh), ndersa importet per ne shtrenjtohen (sepse tani na duhen 3 leke per te blere 1 euro mall, dhe jo me 2 leke si me pare). Duke qene se shtrenjtohen importet, i bie edhe te pakesohen, nderkohe qe idealisht eksportet rriten - prandaj thuhet qe zhvleresimi i kursit ben korrigjim automatik te current account. Ne kushtet tona, eksportet nuk na varen hic nga konkurrueshmeria e tyre, vetem nga kerkesa e jashtme. Nderkohe qe importet nuk duhet te jene shume elastike (duke qene se prodhimi ne vend eshte shume i ulet).

 

Ashtu sic thua edhe ti, cmimet e importit kane rene. Cmimet e mallrave te importuar zene nje peshe te konsiduerueshme ne CPI. Rritja e kosots nga zhvleresimi i kursit, balancohet me renien e vete cmimeve te importit. Keshtu qe inflacioni nuk eshte ne rritje. 

Importet kane kosto me te larte sepse Qeveria ka rritur akcizen per shume artikuj. Kjo e fundit eshte reflektuar dhe ne rritjen e inflacionit qe ka shkuar ne 2.2% (gjithsesi brenda parashikimit eshte).

Ka dy koncepte: Rritje inflacioni dhe rritje e CPI. Inflacion 2.2 do te thote rritje e CPI me 2.2%. Rritje inflacioni do kishte nese inf do e kalonte 2.5% psh qe ka qene vjet ne te njejten periudhe. Mometalisht inf eshte 2.2, dhe ka renie (krahasuar me vjet), jo rritje.

CPI-ja tregon inflacionin. Eshte e njejta gje. Kur rritet CPI-ja ne krahasim me nje periudhe te caktuar detyrimisht inflacioni rritet. Kur thashe qe inflacioni ne Shqiperi eshte rritur ju referova raportit me te fundit te INSTAT-it. Por mjafton te besh nje xhiro ne tregjet e Tiranes per te kuptuar qe ka nje rritje te vogel cmimesh.

Natyrisht qe dergesat do bien me kalimin e kohes. Emigracioni shqiptar eshte nje fenomen i koheve te fundit dhe si i tille do te kete nje ndimim kohor te kufizuar. Eshte e llogjikshme qe sa me gjate te jetohet ne vendin prites aq me shume ai behet vendi i pare i residences. Per mua eshte gabim te jetohet ne varferi ne vendin mikeprites kurse parate e kursyera te dergohen ne shqiperi per vila.    

 Dhe te shikoni sa do bjere ne te ardhmen,kur ta kuptojne qeverite kete do jete shume vone!

Qeverite e kane kuptuar aq mire sa edhe neqoftese jo, ua kane thene, e nuk presin prej peshkut pa uje. Ne cdo 20 vjet mbas fluksit te madh emigrator ka ulje drastike te parave te ardhurave prej tyre( reminitancat). Kjo eshte aq e vjeter dhe po te lexosh ekonomine italiane ne flukset emigratore do ta shikosh kurben menjehere te viteve 20 ne 37-ten dhe 47-ta ne 62-65. Aftesia e qeverive dhe biznesit eshte ta dije ta fusi keto para ne investim te drejte.

Tani eshte pare shenja e pare e ketij fenomeni, kryesisht ne pasurite e paluejteshme, ku emigracioni ka filluar te stabilizohet ne vendin prites dhe pasi ka kuptuar mosvlefshmerine e prones ne atdhe, stabilizimin e prinderve, futjen e femijeve ne shkolla dhe nevojen imediate te investimit te parave ne ate vend, fillon dhe kerkon te largohet materialisht prej vendit ame. Po te marrim qe fluksi i pare masiv ishte 91-shi, kemi nje zbutje ose shuarje te te ardhurave te tyre, ndersa akoma shohim nje kalim te atyre te 97-98 qe po vjen e po shuhet. Tanime ata vine vetem per turizem dhe kerkojne te shpenzojne vetem per turizem. Ardhja e sasise se madhe te emigranteve kete vit ishte tregues i qarte i mungeses se euros ne treg.

Parate e turisteve emigrante nuk i sjellin te ardhura vendit. Ata jane turiste te nivelit te ulet( prej te ardhurave) dhe te kujdeshem tashme ne shpenzime.

 

Me vjen keq kur degjoj Gjergjin (Erebaren) te flasi kodra pas bregut. Eshte nje nga ekonomistet mbi nivel mesatar ne vend. Shkaku kryesor i zhvleresimit te lekut eshte quantitative easing i aplikuar nga BSH dhe kjo pa transparence e pa mandat bipartizan politik.

B.SH. duhet te stopoje blerjen e bonove te thesarit duke printuar leke. Shikojeni vete ca behet: 1.000.000.000 leke bono ne ankandin e fundit jane blere nga BSH vete. Ne ankandin e ardhshem 6-mujore do te blihen 3.335.000.000 leke prape kesisoj...Get out of Lek...NOW! Unless we have a responsible government and central bank!

 

Dt. e ankandit:01.09.2009Dt. e emetimit:03.09.2009Dt. e maturimit:02.09.2010Nr. muajve:12 (Muaj)Shuma e shpallur:10,500,000,000 (ALL) Nga kjo i takon Bankës së Shqipërisë:1,000,000,000 (ALL) 

Gent, para disa muajve une e kam trajtuar kete problem tek PPU-ja dhe kam konstatuar rritjen ne mase te madhe te bankes se shqiperise ne blerjet e bonove te thesarit. Dhe ne ate kohe, pasi kam detajuar me shifra shumat maramendese me te cilat futej BSH per te blere bono thesari, sidomos gjate periudhes Dhjetor 2008 - at present, kam shtruar pyetjen: Keto para te BSH jane nga rezervat e saj (pra si rjedhoje e akumulimeve te fitimit ne vite?) apo vijne nga printimi i lekut, apo nga te dyja bashke?

A dini ju ndonje burim se ku mund te gjejme zgjidhjen e ketyre supozimeve?

 

 Ja edhe ankandi i ardhshem--tek 6-mujore e njejta gje:

Nr. ankanditDt. e ankanditDt. e emetimitDt. e maturimitNr. muajveShuma e shpallurpjesa e Bankës së Shqipëris140215.09.200917.09.200916.09.201012 (Muaj)8,300,000,000 ALL0 ALL140115.09.200917.09.200918.03.20106 (Muaj)4,800,000,000 ALL3,355,000,000 ALL

Vijne te gjitha nga printimi i lekut (kuptohet kryesisht ose totalisht electronic money) sic thuhet "out of thin air"

Nuk besoj se BSH i blen keto nga rezerva e detyrueshme qe depozitojne bankat e nivelit te dyte, pasi ne fund te fundit do te jete e detyruar qe kete rezerve ta rizvendesoje --dhe me cfare? me printim leku. Gjithashtu nuk jam i sigurt se ky aktivitet i BSH eshte plotesisht juridikisht i mbeshtetur ne ligj.

Ne kete ankand pashe qe ajo del per blerje tek 6-mujoret, e vret mendjen pse? Sepse ne ankandin e fundit 12 mujoret nuk levizen shume por yield ne 6 mujoret kerceu mjaft me teper. Me kete menyre supresohet yield-i i 6-mujorsheve. 

Fakti qe nga 12-mujorshet tek 6-mujorshet pastaj ndoshta tek 3-mujorshet mund te interpretohet edhe si easing of quantitative easing..por..kjo mbetet per te pare...nuk besoj se guvernatori ka aq shume fuqi perballe kryeministrit sa ti refuzoje vazhdimin e kesaj politike. 

Ndoshta FMN u ndoq pikerisht per kete? Nuk besoj se FMN te toleronte quantitative easing si norme pasi po shihet qe sic e ke konstatuar ti kjo po vazhdon ca si teper...

 

 

Njekohesisht BSH mendon

 

Keto operacione jane te ligjshme, dhe besoj se behen per te lehtesuar barren e bankave komerciale per te match-ur kerkesen e qeverise per financim.

Guvernatori ka dale disa here duke thene qe kjo situate nuk mund te mbahet me (me sa kam pare). Se sa fuqi ka, as une sia kam idene. por shpresoj qe vertet mos vazhdoje me. Megjithate, keto duken si praktika te jashtezakonshme ne kohe jo te zakonshme.

Nejse smiley. Ti qenke ncik austrian smiley

 

Nese eshte e vertete kjo qe thua ti, ose te pakten gjysma e saj sikur te jete e vertete, eshte skandaloze. Sepse Banka Qendrore duhet ta beje publike nje vendimarrje te tille nese eshte kopetence e saj. Megjithate duhet pare njehere Ligji mbi Banken Qendrore dhe cfare thuhet per rastet se kur mund te nderhyhet me printim abuziv parash apo quantitative easing sic e quhet ne gjuhen bankare . Nese dikush di dicka me teper dhe me te sakte per kete problem eshte i lutur te na sqaroje.

Nga ligji per banken qendrore, marre nga website zyrtar:

NENI 32
Banka e Shqipërisë mund të blejë dhe të shesë letra me vlerë të Qeverisë së
Republikës të Shqipërisë. Megjithatë, blerja nga ana e Bankës së Shqipërisë për llogari të saj të letrave me vlerë të borxhit të emetuara nga Qeveria e Republikës së Shqipërisë në treg të hapur ose në tregun sekondar, duhet të trajtohet si kredi ose hua e Bankës së Shqipërisë për Qeverinë e Republikës së Shqipërisë dhe në këtë mënyrë do të jetë subjekt i kufijve të parashikuar në nenin 30, përveç kur dhe deri në atë masë që blerje të tilla të përputhen me objektivin kryesor të Bankës se Shqipërisë, parashikuar në nenin 3(1) ose të jenë kërkuar për investimin e mjeteve të fondit të pensionit të personelit të Bankës së Shqipërisë dhe vetëm nëse blerje të tilla të jenë kryer në tregun sekondar.

Ndersa NENI 30

5. Pavarësisht nga sa më sipër, Banka e Shqipërisë mundet që në rrethana të
jashtëzakonshme, me akt të vecantë të tejkalojë përkohësisht kufijtë e parashikuar në paragrafin 4 të këtij neni, por vetëm nëse ky tejkalim nuk bie ndesh me objektivin kryesor të politikës monetare për ruajtjen e stabilitetit të çmimeve, si dhe vetëm nëse ky tejkalim nuk sjell si pasojë që shuma kryesore e kredisë ose huasë së disbursuar dhe pjesa e padisbursuar e kredisë ose huasë së Bankës të Shqipërisë dhënë Qeverisë të Republikës së Shqipërisë, të kalojë vlerën prej tetë përqind të mesatares vjetore të të ardhurave të buxhetit të Qeverisë së Republikës të Shqipërisë për tre vitet e fundit financiare paraardhës.

 Peterpan, jam dakort me ty qe ligji mund te interpretohet si te duash nqs eshte formuluar ashtu sic eshte... une thashe qe dyshoja ne ligjshmerine e tyre pasi me te dhenat qe publikon INSTAT dhe ato qe  thote ekzekutivi nuk themi jemi ne "krize" ose e perkthyer ndryshe nuk jemi "ne gjendje te jashtezakonshme". Ose guvernatori te kete guximin te dale te thote qe INSTAT duhet mbyllur sepse na hapi barkun me genjeshtrat e tij. Pastaj a nuk duhet ta percaktoje parlamenti ose ekzekutivi ose presidenti se jemi ne gjendje te jashtezakonshme apo jo? 

 

Ne fakt ka nje rruge tjeter: BSH te refuzoje te beje quantitative easing dhe keshtu ankandet e qeverise do te jene  "undersubscribed" dhe interesat do te kercejne ne qiell sa te terheqin parate e duhura dhe keshtu ekzekutivi te beje zgjedhjen a do te marri borxh psh 1.000.000 me 13% apo 500.000 me 9%? BSH nderhyn ne oferte-kerkesen normale ne treg nderkohe qe ne nuk kemi krize por kemi vetem papergjegjshmeri fiskale te qeverise te ciles BSH ne vend qe ti thote stop, perkundrazi e ndihmon te vazhdoje.

 

 

 

 

 

 

 Prisonbreak ke shume te drejte ne lidhje me transparencen, ashtu sikurse verejta une transparenca eshte 0 nga ana e BSH.

Sikur njerezit e thjeshte te informoheshin se cfare po ben BSH te jesh i sigurte se do te vraponin per ti kthyer leket e tyre ne Euro ose valuta te tjera.

 

 

Gent,

 Prisonbreak, shpresoj se mund te hapim nje debat/rubrike per parashikimin e kursit te kembimit LEK/EUR qe do te ishte gjeja me relevante  per shume antare te ketij blogu (duket qarte qe leku sillet sikur te ishte pegged me euron per shkak te shkembimeve tregtare, emigracionit, pozicionit tone gjeografik etj etj)

 

 Ja pikat e rezistences per muajin e ardhshem

133.61

134.4

135.2

136

 

 Nga komentet interesante ketu, gati e harrova artikullin. 

PeterPan; "....Duke qene se shtrenjtohen importet, i bie edhe te pakesohen, nderkohe qe idealisht eksportet rriten - prandaj thuhet qe zhvleresimi i kursit ben korrigjim automatik te current account...." 

 

Kjo eshte e vertete nese fjala juaj ; Idealisht,  zevendesohet me fjalen ; Realisht. Megjithate nga ky konceptim kuptova qe ju perdorni dialektiken/rrjedhimoren per shpjegimin e fenomeneve. Ajo qe nuk kuptova ishte se ç'ishte ; CPI.

 

Lev; "....Por mjafton te besh nje xhiro ne tregjet e Tiranes per te kuptuar qe ka nje rritje te vogel cmimesh..." 

 

Mos e ngaterro mbylljen e sezonit te veres, ku dhe çmimet e prodhimeve te fushes e te seres rriten pakez. 

 

village-bey; "....Per mua eshte gabim te jetohet ne varferi ne vendin mikeprites kurse parate e kursyera te dergohen ne shqiperi per vila..." 

 

Shqiptaret nuk jane dhe aq budallenj sa te jetojne ne verferi ne perendim, per te derguar ne vendin e origjines tere parate. Piksepari, pasi ata ia plotesojne vetes e familjes se tyre ne perendim tere kushtet e jeteses se bollshme, athere/pastaj ata dergojne ne Shqiperi. Ata qe nuk ia plotesojne kushtet vetes se tyre, nuk dergojne gje.  

 

keiendi; "....Parate e turisteve emigrante nuk i sjellin te ardhura vendit. Ata jane turiste te nivelit te ulet( prej te ardhurave) dhe te kujdeshem tashme ne shpenzime..." 

 

Perkundrazi, eshte e kunderta. Nese nje turist i huaj harxhon vetem per fjetjen dhe ushqimin, nje turist emigrant harxhon per shtepine, udhetimet vatje-ardhje neper kushurinj, qerasje, teka, çoka, etj.  

 

GentBlack; "....Vijne te gjitha nga printimi i lekut (kuptohet kryesisht ose totalisht electronic money) sic thuhet "out of thin air"

Nuk besoj se BSH i blen keto nga rezerva e detyrueshme qe depozitojne bankat e nivelit te dyte, pasi ne fund te fundit do te jete e detyruar qe kete rezerve ta rizvendesoje --dhe me cfare? me printim leku. Gjithashtu nuk jam i sigurt se ky aktivitet i BSH eshte plotesisht juridikisht i mbeshtetur ne ligj...." 

 

Dukeqenese, kam vite qe mirrem me makro-ekonomine, ngaku dhe hetoj se si veprojne bankat qendrore/nacionale te vendeve perendimore, qe te gjitha printojne ne çdo sekonde para, mbi bazen e shit-blerjeve, rritjes ekonomike te vendit te tyre (kjo eshte nje teme shum-shume e gjere) dhe kjo nuk perben shkelje ligjore.

Perdor idealisht sepse rritja e eksporteve nga zhvleresimi i monedhes nuk ka ndodhur ne rastin konkret. Dmth edhe pse eksportet tona jane bere me te konkurrueshme, nuk na jane rritur (perkundrazi) pasi kerkesa e huaj ka rene ndjeshem (dhe eksportet tona jane te varuara shume nga kerkesa e huaj).

Perdor rrjedhimoren sepse per sa kohe nuk ke te dhena te sakta, lidhje te qendrueshme, dhe modele te mira, nuk mund te flasesh ne deftore smiley.

CPI eshte consumer price index (ICK - indeksi i cmimeve te konsumit)

Dukeqenese, kam vite qe mirrem me makro-ekonomine, ngaku dhe hetoj se si veprojne bankat qendrore/nacionale te vendeve perendimore, qe te gjitha printojne ne çdo sekonde para, mbi bazen e shit-blerjeve, rritjes ekonomike te vendit te tyre (kjo eshte nje teme shum-shume e gjere) dhe kjo nuk perben shkelje ligjore. 

 

Pjer, le te marim nje shembull ashtu kot qe te kuptohemi:

Le te supozojme qe qeveria e Buall Mavrise punon keq, ka doganier te korruptuar, etj.et., per rjedhoje te ardhurat e planifikuara te buxhetit te shtetit realizohen ne masen 50%. Nese kjo do te ishte e vertete, do te duhej qe gjysma e spitaleve te mos sherbenin, gjysma e shkollave te mbylleshin, gjysma e policeve te largoheshin, gjysma e te burgosurve te liroheshin etj. etj. Mirpo, Buall Mavria as qe do me rrujt fare. I bo nje telefonat Governatorit te Pergjithshem dhe i thote qe ti jape borxh leke (ne rastin tone sa gjysma e te ardhurave te buxhetit) per te vazhduar normalisht financimin e shpenzimeve te spitaleve, shkollave, burgjeve etj etj. Mirpo le te supozojme qe Banka Qendrore nuk ka mo rezerva nga fitimet e akumuluara ne vite se i ka perdorur per te ruajtur moszhvleresimin e Lekut ndaj valutave te forta. Atehere si me ja bo? Shume e thjeshte pasi Banka Qendrore ka te drejten e emetimit te Lekut, pra te prodhoje leke ne kuptimin e vertete te fjales. Keshtu, Governatori i fut nje mendje te lehte dhe nepermjet mekanizmit te bonove te thesarit apo obligacioneve ja krediton (shton) llogarine qeverise me para elektronike dhe keshtu, megjithese te ardhurat jane realizuar 50%, llogaria e qeverise (koherente) mbushet plote dhe te gjithe buxhetoret vazhdojne te marin rrogat sikur asgje te mos kete ndodhur. E pra normale te duket ty kjo? Sigurisht qe jo, prandaj ne po debatojme pasi duam te dime se blerjet e bonove te thesarit nga BQ kane si burim mjetet e saj (fitimet, rezervat etj,) apo emetimin abuziv si ne shembullin e mesiperm, apo nje kombinim e te dyjave?

Ndese ju keni ndonje mendim meqe paskeni edhe eksperience jeni i lutur te kontriboni.

bobo, ketu po behet nami....

s'di nga t'ja fillosh e ku te mbarosh.

Prisonbreak, parashikimi im eshte qe Euro do ta thyeje 135.2 qe kete muaj. Jo aq per shkak te kerkeses per euro por per shkak te pozicionimit te lojtareve te medhenj ne treg ne anticipim te zhvleresimit te pritshem. Kerkese te forte per leke ka nentori (per shkak te porosive per fundvit) dhe dhjetori (riatdhesim fitimesh) dhe emigrantet kete fundvit shumezoi me zero. Zhvleresimi do te ndodhe ne nentor-dhjetor. Kurse ne 2010 shkurt-mars-prill eshte armegedon i lekut.

P.S. Ajde censure ajde. Humbi komenti im. Po s'ka gje. Jemi shqiptare dhe nuk e kemi genin e demokracise. 

 

Je gje ndonje dealer ti I Ziu Gent? smileysmiley me ca modeli parashikon?

Edhe une jam pak a shume ne nje mendje me ty persa i perket ecurise se konvertimit te Lekut me Euro. Une hamendesoj qe duke filluar nga mezi i Janarit 2010, 1 Euro do te kembehet me mbi 150 leke. Eshte e tmershme po te ndodhe, por nuk eshte faji im.  smiley

 Prisonbreak, po te shohesh fitimet e BSH te gjitha keto vite ato jane qesharake per vete faktin se nuk eshte qellim "per se" fitimprueshmeria e BSH.

Kurse rezervat qe ka s'jane vecse depozitimi i detyrueshem i bankave te nivelit te dyte. Kjo rezerve qe eshte e domosdoshme te mos preket aq me teper ne kushtet e ketij viti apo jo? Dhe ne e kemi 10% qe eshte nivel minimal, a e di sa e ka pasur Kina psh? Deri 26%!

Keshtu pra...eshte mese e qarte qe eshte e gjitha QE.

Sa per masen sa eshte kjo QE...sipas perllogaritjeve te mia eshte 34 miliarde te reja ose afro 370 milione usd por BSH mban nje jotransparence te frikshme per kete dhe kuptohet c'pret nga ekzekutivi qe eshte debitori te jete transparent kur kreditori nuk eshte transparent?

Ne jemi 1/1400 e ekonomise amerikane keshtu qe sikur te bente te njejten gje USA atehere 1400 x 340 milione=476 miliarde per 10 muaj i bie, ose 47.6 miliarde ne muaj---ne fakt Fed ka shpenzuar efektivisht 53.4 miliarde ne muaj.

Pra BSH po imiton FED? E keqja eshte se efektet e monetizimit te borxhit/QE te FED shperndahen mbi gjithe dollar-holders qe eshte nje baze gjigande qe ska alternative tjeter praktikisht (si psh Kina per shkak te mases se rezerva ne USD) kurse ne rastin tone kjo eshte shkaterruese per lekun pasi kostoja e kalimit ne monedha te tjera eshte e vogel dhe lekut nuk ka treg nderkombetar. Biles...do te thoja qe Leku eshte heroik me gjithe kete QE qe ka qendruar si trim mbi trima....(haha ne fakt eshte mekanizmi i transmisionit qe eshte me i ngadalte..thjesht po beja shaka)

 

Gent, nuk e di se si i ke perllogaritur blerjet e bonove nga BSH per nje periudhe kohore, por ate qe dua te them dhe qe jam shume i sigurte eshte kjo:

Ne mos gaboj, diku nga Marsi i ketij viti po shikoja te dhenat e ankandeve te BTH te publikuara ne web-in e BSH dhe konstatova qe BSH kishte filluar te blinte per here te pare BTH vetem ne fillim te Dhjetorit 2008. Kjo me beri shume pershtypje dhe rikontrollova te gjithe ankandet e zhvilluara qe nga 1995 me duket, dhe ne asnje rast ne keto vite (deri ne Dhjetor 2008) BSH kishte blere BTH. Me vone, ndoshta nga fundi i Majit 2009, kur po lundroja perseri ne web-in e BSH, per habine time pashe qe te dhenat e ankandeve te meparshme ne vite kishin ndryshuar, te pakten tek zeri "pjesemarje nga BSH" e cila figuronte qe kishte pas blere BTH shume here edhe perpara muajit Dhjetor 2008. Tani une nuk e di cila eshte e verteta, por nese te dhenat e publikuara ne muajin Mars kane qene jo te sakta, te pakten kur me vone jane korigjuar, duhej te kishin vene nje shenim per te larguar cdo keqkuptim, apo cdo referim te bere ne ate periudhe. 

Sidoqofte, nese marim te mireqene perllogaritjen tende per pjesemarrjen e BSH ne financimin e shpenzimeve te qeverise, situata duket mjaft pesimiste. E nese FED-i kete emetim abuziv e amortizon, ashtu sic me te drejt thua ti, edhe larg bythes se vet, ne vetem sa shkerdhejme vehten; dhe ne te njejten kohe e mohojme faktin se jemi ne krize seksuale (ekonomike).    

GentBlack,

po te lexoja me seriozitet deri tek ky komenti i fundit...

rezervat e bankes qendrore?? me i qarte... po flet per valute? ato nuk publikohen...

blerja e bonove nuk eshte e njejte me printim leku

 Prisonbreak ne lidhje me lekun mund te perdoret vetem analiza baze, dhe te gjitha te dhenat i ke ne serite kohore (kam nje databaze shume me te plote me to se cfare BSH publikon). Jam perpjekur te perdor nje analize teknike e aplikuar retro per 3 vitet e fundit po kjo nuk nxjerr gje me perjashtim te bandave bolinger. Tregu eshte shume i vogel, jotransparent dhe BSH nderhyn jashtezakonisht shume, prandaj analiza teknike vetem eshte nje lloj suplement i analizes baze.

o Gre wireless, rezervat valutore shume banka ne bote i publikojne se paku monthly, madje edhe BSH i ka josekrete, thjesht i ka jotransparente (dmth nuk i publikon ne website). Shiko bilancin e BSH te rekomandoj te kesh nje ide. Keshtu qe mos ja fut kot.

Blerja e bonove nga BSH eshte thjesht printim leku, sepse ato bono jane blere me pare elektronike qe ka gjeneruar BSH, lexo prisonbreak se ishte shume i qarte.

Supozo nje skenar te tille: Bankat e nivelit dyte kane rreth 6.5 miliarde $ ekuivalent depozita. 10% depozitohet tek BSH si rezerve e detyrueshme, dmth 650 milion $ ekuivalent, BSH pjesen me te madhe te tyre i kthen ne mjete valutore, plus edhe nje rezerve te vogel nga akumulimet e fitimeve vjetore (edhe kjo aty tek 110-120 milion usd)

Plus rezerven e ariut (qe tek ne eshte shume e vogel me duket kemi nja 3 ton, ose nja 120 milione usd),  Ja kaq eshte rezerva e famshme e BSH. 

Problemi eshte o plak se keto 900 milion usd nuk jane aty per te blere borxhin e qeverise por per kontigjenca krize te bankave te n.2 (sepse fondi i agjencise se garancise besoj e di qe eshte qesharak) dhe pikerisht ne kete situate ky fond aspak sduhet te preket.

Logjika jote ne rastin e BSH funksionon pak e shume keshtu: Kam nja 10.000 usd ne shtepi (rezerva) qe ne rast operacioni klinik mund ti perdor dhe jam semure nderkohe. Nderkohe me keto pare blej nje LCD TV sepse dua te shoh Salen ne TV duke peruruar Durres-Kukes. Kur te vije dita qe duhet te bej operacion po i fus nje plumb ballit vetes.

 

 

 

 

 

 

Gent,

si e gjete.. do blej LCD, po Salen nuk e marr se te ze frika ta shohesh ne HD pastaj smiley

rezervat e Bankave Qendrore nuk jane publike, per arsye te sigurise kombetare apo ku e di une.

te nderpreva sepse mu duk se po humbisje pak ne detaje. Jam dakort me ty qe keto manovrat qe pershkruan ti (dhe prisonbreak) kane efekt rrites tek inflacioni dhe zhvleresojne lekun. Po perse behet kjo? Banka Qendrore ka pavaresine e saj dhe nuk eshte thjesht vegel e qeverise. Fullani e di shume mire qe nese Ruli apo Bode e kerkojne ate post nuk ka manover qe te beje ai qe t'ia mbushi mendjen Sales per te kunderten.

ceshtja eshte se tani jemi ne nje periudhe ku ka patur renie kerkese, renie investimesh, ulje kreditimi. Keto dmth ulje inflacioni. Banka po e ndihmon qeverine me ato manovra qe nxehi ekonomine. Kjo ne vetvete rrit inflacionin, por duke patur parasysh uljen e kerkeses nuk perben problem.

ceshtja tjeter eshte zhvleresimi i lekut. mos me keqkupto, edhe une nuk kam qene dakort me zhvleresimin, por egzagjerimi qe i eshte bere ne disa artikuj dhe keshilla "analistesh" (e ve ne thonjza se kane qene pa emer) nuk me pelqen.

Banka Qendrore e ka lejuar te zhvleresohet, nuk ka perdorur rezervat per ta mbrojtur, por nderkohe i ka mbajtur interesin e depozitave ne leke goxha te larta. Tani une mendoj se keshilla jote (dhe e te tjereve) qe te nderrojme leket ne valute vlen per investitoret, por jo per kursimet e njerezve. Te kuptohemi, te gjithe do donim t'i kishim kthyer leket ne Euro ne korrik te 2008'es, por tani jemi ne shtator te 2009'es. Euro po afron 134 dhe nese te pyes sa mendon se do te jete ne shtator te 2010, do me thuash qe megjithe ndonje krize qeveritare do normalizohet tek 140 (pas disa ulje ngritjeve gjate marsit dhe prillit). Pra, nese ti i kthen leket ne Euro, do fitosh pak me shume se 4%. Depozitat ne leke fitojne me shume se aq. Edhe nese do zhvleresohej me shume leku, perseri nuk ia vlente mundimi per nje depozitues te thjeshte t'i hynte kesaj pune. Meqe ra llafi Euro ka qene gati 140 ne fund te 2007'es

Analiza jote vlen ne disa raste: 1) nese ishte dealer (dhe nuk po diskutojme kete),

2) nese ne ishim nje emerging market dhe masa e "dealers" ishte aq e madhe sa incentiva e tyre per fitim ta conte lekun drejt humneres. Po nuk mendojs e kemi nje mase aq te madhe njerezish qe do e benin kete. Dhe nese e bente dikush si Sorros, Banka do e mbronte dhe IMF ka fonde rezerve per keto raste.

3) nese njerezve u hynte paniku dhe fillojne qe besojne qe a) Banka Qendrore nuk do e mbroje lekun ne asnje rast, dhe b) bankat do falimentojne dhe qeveria nuk do t'ua garantoje depozitat, por do t'i lere te bien si ne 1997'en.

me e mundshme eshte te ndodhe kjo e treta nese vazhdohet te perhapet paniku

 Po lexoja arkiven e peshkut dhe Berberi ka shkruajtur se ne periudhen dhjetor 2008-mars 2009 rezulton qe BSH ka blere 52 miliarde leke bono, a mund te me tregosh si e ke bere kalkulimin?

Po shfletoja arkivin e Bankes se Shqiperise ne lidhje me shitblerejet e bonove te thesarit dhe per periudhen Dhjetor 2008- 10 Mars 2009 rezulton se jane emetuar/shitur rreth 122 miliard leke (te reja) bono thesari nga te cilat 52 miliard leke (ose te konvertuara 400 milion Euro) jane blere nga Banka e Shqiperise. 

 

Gjithashtu ke shkruajtur edhe kete, qe me duket e pasakte se jemi tek ankandi 1400 tani, me duket jane bere me shume ankande deri ne nentor 2008?

Gjithashtu, me rezulton se qe nga viti 1994 e deri ne fund te Nentorit 2008, megjithse jane zhvilluar rreth 550 ankande te bonove te thesarit, Banka e Shqiperise nuk eshte shfaqur asnjehere ne rolin e bleresit ne tregun primar.

Gre, inflacioni tek ne (si behet kalkulimi) eshte ne mase te madhe i importuar pasi ne mallrat e konsumit pothuaj te gjitha i importojme si dhe makineri-pajisjet dhe lendet baze per industrine (per aq sa eshte). Zhvleresimi i lekut ndikon drejtperdrejt ne rritjen e inflacioni, keshtu qe BSH nuk ka arsye ta beje nje levizje te tille per te "nxehur" ekonomine. Pastaj ne nuk na mungun likuiditeti--ky ska qene kurre problemi jone---dhe nuk kemi pasur humbje ne asete (aksione, pasuri te patundshme) qe te kompensohen me QE. Gjithashtu bankat tone kane ulur ritmin e dhenies se kredise (por jo kredine) dhe gjithashtu likujditeti i terhequr nga individet prej bankave ose hidhet per konsum ose pasuri te patundshme pra riciklohet ne ekonomi.

Biles--pakez digresion ketu--mendoj se problemi jone eshte keqmenazhimi i tij dhe jo likuiditeti vete pasi ai duke mos pasur vend ku te investohet (bursa etj pa u zgjatur ketu) tenton te hidhet i terri ne pasuri te patundshme duke shkaktuar rritjen galopante te tyre keto vite.

Tani besoj e ke te qarte qe BSH ska pasur asnje motiv per kete QE pervecse projektit megalomaniak te qeverise per pune publike dhe rritje rroga pensione ne nje periudhe kuazi-stanjacioni ekonomik. Pra QE nga ana e saj eshte ne funksion te nje projekti politik dhe kjo eshte super skandaloze.

Tani te kthehemi tek pika e dyte e ceshtjes: si duhet te veprojme.

Skenari pozitiv per lekun

Bono thesari japin 7.89% pas taksave (ti llogarisesh te riinvestuara fitimin -tatimin) 1 vjecare.

leku do te zhvleresohet deri ne 143 me euro deri ne mars-prill 2009

133.7  deri ne 143 eshte 7% zhvleresim

Te intereson qe pra leket ti thyesh ne Euro dhe ti vendosesh me depozita 6-mujore deri atehere (Banka Popullore dhe FIBANK kane interesat me te larta ne euro), dhe do te perfitosh 4% ne baze vjetore minimalisht, keshtu qe 7+2=9%

Sic e shikon per nje 6-mujoresh ti ke tejkaluar fitimin nga investimi 1 vjetor ne bono thesari edhe ne rastin e nje skenari te mire per lekun. 6 mujorshin tjeter shohim e bejme smiley

Sa per skenarin pesimist....

(to be continued)

 

edhe njehere,

te thuash qe "ka me shume fitime nese i kthen leket ne Euro" eshte ndryshe nga "kthejini leket ne Euro se do ju humbasin vlere depozitat"

Pas 20 vjeteve ose me pak emigracion dihej qe dergesat e emigranteve do binin.Arsyet jane te thjeshta,ne vitet 90 deri ne 97 pati largim masiv te shqipetareve drejt vendeve europiane dhe mosha mesatare e atyre qe emigruan gjate kesaj kohe nuk i kapte te tridhjetat.Me kete dua te them qe shumica e ketyre emigranteve krijuan familjet e tyre ne keto vende,u bene me femije dhe automatikisht nuk mund te dergojne me sic kishin derguar me pare leke per familjet e tyre sepse dihet qe jeta familjare ka hallet e veta.

Kriza financiare boterore pati dhe ajo ndikimin e saj ne dergesat e emigranteve.

perkundrazi, dergesat kane qene relativisht me te medha 10 vjecarin e fundit - pasoja eshte dhe boomi ne ndertim ku kryesisht blejne shqiptaret ne emigracion. Pastaj, emigrimi ka vazhduar dhe vazhdon mgjse jo me ato ritme, nuk u nderpre para 20 vjeteve.

 Nga raporti i fundit i BSH (PF Korrik) shikojme ca xhevahire te reja.

74,135,000,000 kjo eshte shuma e QE deri ne 31 korrik.

 Sipas kalkulimeve te mia pozicioni neto valutor i Shqiperise eshte afro 1,1-1,2 miliarde euro, te mendosh qe te gjitha rezervat valutore jane baraz me investimin ne rrugen Durres-Kukes----kjo eshte nje cmenduri e nivelit me te larte.  Po ta krahasosh kete shume me borxhin e jashtem te vendit qe ka qene afro 2 miliarde euro dhe me keto borxhe kete vit me siguri do te shkoje tek 2.5 miliarde atehere i bie qe ne e kemi te sigurt default pas ca vitesh kur struktura e maturiteteve te borxhit te keqesohet (nuk shoh si mund te kalojme ne ne suficit per te paguar borxhin?)

(Kjo ska lidhje me QE prej 74 miliarde leke te reja, sepse ne aktiv-pasiv efekti eshte zero, dhe kjo eshte ne monedhe vendase)

 

 Gjithashtu se harrova, kjo gjendje e rezerves neto valutore shpjegon pse BSH nuk do te nderhyje fuqishem per te penguar zhvleresimin e kontrolluar te lekut.

Kjo sepse raporti pozicioni neto i valutes ne krahasim me bilancin tregtar eshte duke u perkeqesuar dhe eshte shume larg mbulimit te disa benchmarks si psh 9 muaj importe dhe nuk mund te sakrifikohet me valute pasi rrezikohet shume, nje krize e plote. Natyrisht BSH mund te rrezikoje nje nivel me te larte inflacioni po jo perkeqesim te ketij benchmarku pertej cdo caku.

Gjithastu ky raport  eshte ne perkeqesim te madh ne lidhje me PBB dhe kjo i tregon BSH se leku eshte fundamentally overvalued. Keshtu qe nje dite ky zhvleresim do te ndodhe dhe me mire te ndodhe i kontrolluar se nqs nuk ndodh i tille atehere do te kemi nje outburst te inflacionit (qe tek ne eshte i importuar per shkak te struktures se tregtise se jashtme e cila do te kerkoje shume shume kohe per tu riparuar)

Realisht ne fakt zhvleresimi i kontrolluar i lekut do te jete nje ndihmese per ekonomine shqiptare ne rritje konkurrence dhe zhvleresim i borxhit te brendshem te qeverise (duke mos e nxitur kete te ndermarre represion fiskal sic po ben) dhe ne pergjithesi do te ishte stimulues perfshire ketu edhe efektin inflacionist (te kontrolluar). 

 

Shqiperia nuk ka fixed exchange rate regime, as managed. Vendi yne e ka freely floating regjimin e kursit te kembimit. Banka qendrore nderhyn vetem per te zbutur volatilitetin e shkaktuar nga spekullime ne treg. Ne te kundert, kur zhvleresimi eshte fondamental (mesa duket eshte), nuk ka pse nderhyn banka.

Sa i mire eshte zhvleresimi, kete smund ta thote dot njeri akoma. Situata recent tregon se zhvleresimi ka axhustuar nje hic, pervec burdenit qe i ka sjelle pagueseve te kredise. Ceshtja eshte qe the bulk of loans outstanding jane ne EURO, dhe zhvleresimi nuk shihet ende si gje pozitive.

Pastaj, devaluimi i kontrolluar eshte provuar tashme qe nuk eshte zgjidhje - ne literature e kam fjalen

Leku po forcohet kundra dollarit dhe sot qenka forcuar edhe kundrejt Euros.

Gent,

jep ca pika referimi... si psh sa duhet te jete borxhi qe te ndodhi ajo qe pershkruan ti (pse kerkon ta lash borxhin njehere), sa duhet te jete raporti valute borxh (nuk e kam idene pse e do kete) dhe per cfare te vlen raporti valute/deficit tregtar? Kjo e fundit, nese Banka nuk e harxhon valuten dhe importet po shtrenjtesohen (plus kriza) perse duhet te mos ulet?

Ne pasigurine e krizes, shume investitore iu larguan monedhave te tjera dhe iu sulen dollarit dhe Euros per te evituar rreziqet ne rast te ndonje perkeqesimi te krizes. Tani qe kriza po zbehet dhe vendet ne zhvillim jane akoma ne kembe, po fillojne avash avash investitoret te investojne aty ku fitimi eshte me i madh.

Zhvleresimi i lekut vitin e fundit, per mendimin tim, ka patur te beje me manine e te paturit leket te sigurta dhe jo me gjendjen makroekonomike te Shqiperise. Vertet qe kriza do i perkeqesoje disa tregues, por jo me shume se dhe ne vendet e tjera. Kur investitoret te fillojne te shkojne pas fitimit ne vendet ne zhvillim (dhe larg bonove te sigurta te qeverise amerikane) atehere valuta do normalizohet.

Miremengjes te gjitheve,

Duke ju lexuar ketu, arrij te kuptoj me ne fund pse bota ka nje mendim "negativ" per ekonomistet.

Nga vezhgimet e mia, ekonomistet (bankieret) perfaqesojne nje shtrese popullsie qe : 1) eshte e pasur ; 2) vazhdon te pasurohet ; 3) dhe do te vazhdoje te pasurohet.

Dhe kesaj i shtohet dhe shkeputja e plote e ekonomisteve nga shtresa e "proletariatit" qe nuk dine as te bejne llogarite e veta per nje buke dhe sapun te blere.

Kam degjuar dhe ketu ne France diskutime ekonomistesh dhe gjuha e tyre eshte mjaft hermetike. Te duket sikur ata jane nje sekt qe ka shpikur nje gjuhe te re ekskluzive. Ne nje emision te para ca diteve, ishin ftuar ca bankiere dhe ekonomiste dhe po diskutonin per krizen. Ju betohem, pas mbarimit te emisionit, jo vetem qe kriza nuk ishte zgjidhur por arrita te kuptoj se ajo ishte shume me e thelle se ç'e mendoja : ne fakt, krizes i ishte shtuar dhe mjegulla.

Drejtuesi i emisionit jepte e merrte me kembe e duar per te nxjerre ndonje fjale "shqip" nga pjesemarresit por ata nenqeshnin lehte duke i thene : ne po flasim ne menyren me te kuptueshme te mundshme. Drejtuesi hapte syte ne nje menyre budallaqe, me siguri duke menduar pas koke : "te jem kaq leshko une qe s'marr vesh asgje ?". Por pastaj ai e mblodhi veten duke bere nganjehere ca tundje koke dhe ca miratime pasthirrmore te tipit aaaaaaaa po, po.

Ne fund, ekonomistet dhe bankieret u ngriten dhe, ne fakt, ne fytyrat e tyre vihej re njefare ngadhnjimi qe edhe kesaj here ata nuk kishin dorezuar asgje nga zanati i tyre i vjeter i "konspiracionit". Por nejse, me siguri qe keto huqe do t'i kene nga çifutet, ata "konspirojne" per gjithçka. Gjithsesi ketu futemi ne ujera te tjera. Qe t'i biem shkurt, a mundeni ju ekonomiste te dashur te thoni me fjale shqiptarçe ç'po ndodh me parate, me punen, me kursimet, me shpenzimet ?

A mund te beni nje liber peshkor me titull "Ekonomia per hunj" ?

 Zhvleresimi i lekut per arsye fondamentale--jam dakort me kete qe kjo do te vinte duke filluar nga 2008-2009 deri ne nje periudhe afatmesme.

Problemi eshte se zhvleresimi do te jete i ekzagjeruar per nje faktor qe ju e nenvleresoni. Paraja ne qarkulli eshte rritur me mbi 38.28% kete vit dhe pergjegjese per kete eshte BSH, me QE e famshme te saj.

Peterpan sa per regjimin e kembimit mos harro qe BSH ka objektiv kryesor stabilitetin e cmimeve, si mund te mbahen cmimet stabel kur leku zhvleresohet? Keshtu qe BSH ne fakt eshte shume sensitive ndaj kursit te kembimit per shkak te struktures se bilancit tregtar dhe nuk sillet si bankat simotra qe menazhojne nje free floating regime, dhe nuk bie dakort me ty ne kete pike. Sa per axhustimin ky normal qe do te jete i ngadalshem. Sa per burden, ata qe kane marre kredi ne euro te jene pergjegjes vete per veprimet e tyre por mendoj se efekti eshte me shume tam-tam i medias pasi struktura e te ardhurave te shqiptareve nuk eshte si e hungareze, cekeve etj qe mbeshteten tek rrogat kurse tek ne rrogat nuk jane mjet pagimi kredit se mezi dalen per buke. Kryesisht behet fjale per firma ndertimi qe edhe shitjet i bejne ne euro pra te ardhurat i kane ne te njejten monedhe, sa per kredine konsumatore kjo as qe do te influencohet nga kestet me te larta sepse behet fjale per shuma te vogla, sa per kredine per banesa kjo eshte vecse nje fraksion i stokut te kredise dhe madje banese-zoteruesit nqs nuk i paguajne dot kestet mund ti japin me qera ne euro dhe te marrin me qera banesa me te vogla nqs u vikan kaq shume ne veshtiresi--po ne fakt ata kane nga 2-3 shtepi dhe keshtu qe as kete sakrifice skane pse e bejne.

Gre, jam dakort me ty qe investitoret vershuar ne bono thesari amerikane ne fillim te krizes por ata shiten asete braziliane, kineze etj dhe jo shqiptare, keshtu qe tani po u rikthehen te njejatave asete. I vetmi perjashtim ka qene Deutsche Bank qe bleu obligacione shqiptare por kjo ka qene eksperiment

Sa per benchmarks e vazhdojme temen nje dite tjeter Gre se tani kam nje pune ne dore.

 

 

 

 

 

Hurbinek or mik...

Shume e drejte. Shiko te mundohem une ta bej me te kuptueshme duke perdorur letersi (kam pershtypjen se ti e kishe me qejf letersine).

“Neither a borrower nor a lender be;
For loan oft loseth both itself and friend.
And borrowing dulls the edge of husbandry.”
Polonius, in William Shakespeare’s Hamlet

keshtu ka thene Shakespeare...

tani disa me lart po thone qe Shakespeare ka qene gjeni dhe qeverite qe bejne ndryshe nga ca thoe Shakespeare po e rrenojne vendin.

disa te tjere thone qe Shakespeare ka qene delirant qe nuk dinte asgje nga ekonomia, keshtu qe mos ja vini veshin dhe nuk ka asnje problem nese qeverite marrin borxh. Biles, megjithese ato duhet te jene te kujdesshme me rritjen e borxhit, nuk eshte e thene se ato duhet te mundohen ta shlyejne borxhin. Biles borxhi iu nevojitet vendeve qe te perdorin bonot per politikat monetare.

E veshtire per tu interpretuar eshte dhe mania per ta cuar ceshtjen ne ekstrem dhe per te perdorur fjalen krize. Shume analiste e fillojne paragrafin me krize, megjithese cfare po ndodh jane luhatje ndoshta te vogla ne krahasim me ate qe do quhej krize.

Psh, eshte ndryshe te thuash qe pritet qe leku te zhvleresohet akoma me shume, prandaj nje investitor do te fitonte nese blinte dollare me leket qe ka dhe i fut ne nje llogari ne dollare. Pas nje viti, mund t'i kthesh perseri ne leke dhe vlera e lekut eshte rritur. Kjo eshte e vertete nese nuk ka asnje kosto per t'i bere keto manovra. Ne pergjithesi kostot jane me te ulta kur sasia eshte e madhe keshtu qe kete mund ta beje vetem investitor i madh. (ne nje artikull qe solla me lart thuhet se kete po bejne investitoret edhe me dollarin). Per njerezit e thjeshte qe i kane depozitat e mbyllura mund t'ju kushtoje me shume te prishin kontraten, te bejne nderrimin e valutave dhe te transportojne leket, sesa do te fitonin.

Nje zhvleresim po ndodh, por kjo nuk perkthehet ne krize monedhe. Pak shqetesuese eshte se Banka Qendrore nuk ka bere ndonje perpjekje te dukshme per ta mbrojtur vleren e lekut, dhe nuk dihet kur do te nderhyje.

Nje fakt tjeter eshte, si permenda me lart, se kudo ne bote investitoret jane sulur drejt dollarit (dhe Euros) gjate vitit te fundit. Kjo ia ka rrit vleren dollarit dhe Euros ne menyre absolute dhe keto jane shtrenjtuar ne krahasim me monedhen shqiptare, pavaresisht se sa asete shqiptare blejne investitoret e huaj. Tani qe investitoret po e leshojne dollarin dhe Euron per obligacione me fitimprurese ne vendet ne zhvillim, ato do te zhvleresohen perseri dhe do t'ju bjere vlera edhe ne leke pavaresisht tregut te obligacioneve shqiptare.

keshtu qe mos u shqeteso, nuk ka nevoje per panik nese je qytetar i thjeshte..

nese ke ne dore shuma te medha leku dhe po mundohesh te investosh per fitim, atehere ndiq keshillen e parafolesve

Gre, banka qendrore (banka e Shqiperise) vazhdon te kreditoje cdo muaj shpenzimet e qeverise se shqiperise, sikur kjo te ishte nje aktivitet normal tregetar. Pra vazhdon ti jape para (likuiditete) qeverise duke shtuar parane ne qarkullim nepernjet emetimit abuziv (quantitative easing/ monetization of deficit). Kjo gje kryhet regullisht 2 here ne muaj, ndonese ne ligjin per Banken e Shqiperise theksohet dukshem se BSH nuk duhet te kreditoje institucionet e shtetit Shqiptar.

Une per vehte, duke u nisur nga mendimi im personal qe Kryetari i Keshillit te Ministrave eshte i papergjegjshem per punen qe ben dhe funksionet qe ka, si dhe nga fakti qe drejtuesit e BSH (perfshire dhe bordin drejtues) po shkelin dukshem pavaresine e BSH duke u kthyer ne aneks te qeverise, cdo lek qe akumuloj e kthej ne EURO.

 Prisonbreak ke shume te drejte.

E di sa e ka shtuar parane ne qarkullim qe nga korriku i 2008 deri me sot? 41.8% Skandaloze. BSH nuk mund te monetizoje borxhin publik ne kete menyre, kjo eshte skandalozeeeeeeeeeeee! 

Megjithate, pse vetem ne euro? EUR/USD duket interesante tek 1.472 qe eshte full Fibo retracement qe nga 1.6. Nuk mendoj se jane kushtet qe te tolerohet mbivleresim i euros mbi 1.472 me USD. Shit euro bli usd dikund tek 1.47-1.48

 

Dhe kur mendon qe te gjithe kete pacavure, apo krim ekononomik me mire, e bejne ne menyre koshiente 9 persona (e kam fjalen per antaret e Bordit te BSH) per disa syresh kam patur edhe respekt, me vjen shume keq per kete popull te shkrete qe nuk i del njeri per zot.

 Kush ti dali per zot o aman! Edi Rama e ka mendje te bllokoje lejet e ndertimit qe tu shitet apartamentet beniamineve te tij dhe ti rrisi cmimin lejes ne baze te oferte/kerkeses. Ptuhhhhhhhhh te dh...opoziten

Edhe pse keta qelbesirat e BSH nuk i lene shqiptaret qe te blejne Ar/Argjend/Platin pa TVSH, lirisht ne sportel, dhe ne cdo banke po i lene qe kursimet e tyre te zhvleresohen ne fiat money? Edhe rezervat e metaleve te cmuara te BSH jane vecse 90 milione USD, sa % eshte kjo e broad money? A ju dhjefsha mendjen

Gent, po shfletoja arshiven e PPU-se dhe pervec berberit qe pretendon se pjesemarrja e BSH ne blerjen e bonove te thesarrit (sipas publikimit te BSH ne web page e saj) ka filluar vetem ne Dhjetor 2008, eshte dhe gazetari Genc Kondi date 23 Mars 2009 tek rubrika "Mos humbisni" qe thote:

Që nga viti 1994, kur është realizuar ankandi i parë i bonove të Thesarit të shtetit shqiptar, e deri më sot, janë kryer 1.376 të tillë. Për 15 vjet rresht, Banka e Shqipërisë nuk ka ndërhyrë asnjëherë në blerje, ndonëse me ligjin përkatës asaj i është lejuar ta bëjë një gjë të tillë. BSH-ja nuk ka hedhur lekë për bonot - pra për t'i dhënë borxh qeverisë - as në kohë shumë të vështira, si viti 1997 apo 1998. Duket se situata aktuale është më e jashtëzakonshme për një sërë kushtesh, të ndryshme nga më parë. Bankat e nivelit të dytë nuk kanë likuiditete.

Pra, duket se qe te dy duke ju referuar database-it te ankandeve te zhvilluar te BTH ne websit-in e BSH ne muajin mars, kane pare se kollona e tabeles se BTH "pjesa e BSH" ka qene zero deri ne fund te Nentorit 2008. Ndersa aktuallisht po ne kete database shohim shifra te tjera, ku sipas tyre, BSH ka filluar te bleje BTH te qeverise ne ankande qe ne Nentor 2003.

Kush eshte e verteta?

BSH e mban gjithe operacionin e QE nen nje obskurantizem te habitshem.

Te sugjeroj qe te shohesh parane ne qarkullim qe ka nje rritje drastike (korrik 08-korrik 09, dhe ne vijim gusht, shtator) prej 40%.  Kuptohet nepermjet QE BSH kerkon te liroje bankat e n2 nga huadhenia ndaj qeverise qe de facto eshte rezerva e tyre e sigurte 100% risk-free dhe likuide dhe keto fonde ti huazohen biznesit/konsumatorit. Kuptohet qe kjo lloj politike shpejt a vone do te sjelle nje eksplozion te kreditit dhe rritje te inflacionit qe do te jete shume veshtire te sillet nen kontroll (sepse BSH nuk mund ta ule menjehere masen monetare pavaresisht pallavrave --kur parashikon suficit qeveria?????????haha) Por me e keqja eshte se kjo politike do ti leri bankat pa nje jastek sigurie ne rast krize likuiditeti dhe me vulnerabile ne rast se e ndjekin kuptohet. Eshte hipokrite qe BSH e qeveria u kerkon bankave te jete prudente ne huadhenie dhe nga ana tjeter i inkurajon ne kete rruge.

Kuptohet, kjo deri tani spo funksion pasi 1) bankat e n.2 kane nje numer rekord borxhesh te keqija dhe keto pare te lira po i perdorin per riparim te bilanceve te tyre (deri tani perqindja eshte dikund 8-9% sipas shifrave te tyre po sa kredi kane rollover pa deshire dhe kane rinegociuar keto banka mjaft qe te mos rrisin provigjonet sa te vihet ne dyshim solvenca e tyre?)  dhe 2) bankat dyshoj se keto rezerva te lira mund edhe ti luajne ne tregun valutor duke shitur lekun dhe blere valutat e tjera pasi parashikojne nje skenar inflacionist dhe zhvleresues te shpejte te lekut. Kjo pjeserisht mund te jete pergjegjese per rritjen e volatilitet te shkembimit te lekut dhe zhvleresimit te tij 3) kursimet reale jane ne ulje dhe bankat e dine fare mire se kursimet reale --depozitat-- jane baza e kreditimit.

Nqs qeveria dhe BSH kerkojne rritje te kreditimit, qeveria duhet te ule urgjent deficitin buxhetor dhe te siguroje incentiva per kursimet--perfshire edhe heqjen dore nga QE per ti mbrojtur kursimet nga zhvleresimi.

Shtigjet e lehta ne ekonomi cojne ne katastrofa--dhe nqs vazhdojme ne kete rruge kemi per ti provuar ato. Laptopat (ose laptopet, lapbolet) e kabinetit jane blere me para te QE? Ky eshte kurioziteti im i vetem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gent, Sa per Sulen dhe qeverine e tij, nuk kam pike dyshimi qe do te kerkonin te shpenzonin akoma me shume nepermjet rritjes se deficitit. Por sinqerisht habitem me titullaret e BSH si dhe me anteret e bordit te kesaj banke. Ata kane nje ligj (Ligji per BSH) qe duhet ta zbatojne me perpikmeri dhe shkeljet ndaj tij, per mua, duhet te perbejne veper penale nga me te rendat. Lexoje njehere nenin 30 te ketij ligji (e ke tek webi i BSH, por lexoje ne variantin e gjuhes angleze, pasi ne shqip disa paragrafe nuk kuptohen mire). Aty behet shume e qarte se BSH nuk mund te financoje me kredi institucionet qeveritare. Vetem ne raste shume ekstreme dhe mbasi jane ezauruar te gjitha mjetet e tjera, BSH mund te kreditoje qeverine deri ne 5-8% te shumes mesatare te te ardhurave te buxhetit te tre viteve te meparshme. Pra nese te ardhurat mesatare (mbasi te jene zhveshur nga donacionet, kredite, apote ardhura nga privatizimet) ne tre vitet e fundit ta zeme se kane qene 250miliard leke, teprica e kredise se BSH ndaj qeverise nuk duhet te kaloje kufirin e 13-20 miliard leke.

Per sa me siper, qeveria e shqiperise apo parlamenti apo presidenca, asnjehere gjate ketij viti apo vitit te kaluar nuk kane shpallur ndonje situate alarmante te ekonomise shqiptare perfshi dhe financat e saj. Perkundrazi, shefi yne vetem eshte mburur se shqiperia nuk eshte perfshire nga kriza ekonomike boterore. Gjithashtu, sipas eksperiencave boterore, banka qendrore mund te nderhyje me QE vetem nese norma baze e kreditimit ka arritur ne nivelin zero, nderkohe qe ne e kemi 5.5% me duket. Tani a me thua dot ti se ku e marrin kete guxim kaq mizor bankaret tane? A thua te jene te gjithe te kapur??????????se qete jene partizane te Saliut nuk ma merr mendja.

Ke te drejte por ata nuk e interpretojne si kredi ndaj qeverise kete smiley)Ata thone thjesht po bejme nje investim me fitim duke blere bono thesari. Ligji ne Shqiperi nuk ka vlere, prandaj ne nuk ecim perpara. Nje problem i rende po shfaqet krahas te tjerave qe kemi (public debt too high, trade deficit too high) qe eshte renia e real savings dhe ne rastin tone kjo po duket se ka lidhje me varferimin absolut dhe jo vetem relativ te shqiptareve qe me te ardhurat e tyre mendojne per subsistence kryesisht. Emigrantet ne vend qe ti rrisnin dergesat ne forme investimi po i ulin kryesisht per faj te politikave ekzekutive, si mund te investojne ata ne pasuri te patundshme kur raport cmim/qira tek ne shkon tek 30:1 pra qartesisht SUPERBUBBLE dhe per kete eshte pergjegjese direkt qeveria qe nuk krijon kuadrin institucional (ku eshte bursa?) per investim te fondeve ne drejtime te tjera dhe politikat fiskale qe te dekurajojne kanalizimin e te gjithe fondeve drejt spekulimit me pasuri te patundshme. TOO MUCH MONEY CHASING TOO FEW ASSETS AND MOSTLY REAL ESTATE. Normal qe kjo con ne mbicmim te pasurive te patundshme dhe renie te interesit te emigranteve per to. Ku jane bonot ne euro per emigrantet? Ku eshte bursa dhe fondet ku mund te investojne emigrantet?  

Nje nga pasojat e ketij modeli zhvillimi "patundeshmor" eshte edhe korrupsioni qe ky ushqen me leje ndertimi dhe me shkaterrim te mjedisit.

 E keqja e ketij modeli eshte se per shkak te tregut ilikuid dhe perceptimeve mbi vleren qe "nuk u bie kurre" ne zhargonin popullor, ky ka per te zgjatur shume dhe sa me shume te zgjase kur te perfundoje keq ka per te na hedhur te gjitheve ne gremine.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).