Rehn për vizat: Propozimi për Shqipërinë, në mesin e 2010-ës

TV Klan

Komisioni Europian mund të propozojë në mesin e vitit 2010 heqjen e vizave me Shqipërinë dhe Bosnie Hercegovinën. Kështu ka deklaruar komisioneri për zgjerim në bllokun 27-anëtarësh në mbledhjen e drejtuesve të komisionit të punëve të jashtme të Parlamentit Evropian në Bruksel. Sipas Rehn, duke u krahasuar me zonat e tjera të botës, Evropa JugLindore gëzon një stabilitet politik, dedikuar kjo, edhe perspektivës europiane të këtij rajoni. Sipas tij, qëllimi i BE është, që Shqipëria dhe Bosnia të ndjekin rrugën e fqinjëve të tyre përsa i përket liberalizimit të vizave. Është e rëndësishme,- vlerësoi komisioneri për zgjerim që të dyja këto vende të vazhdojnë reformat dhe të plotësojnë kushtet. Sipas tij, në momentin që propozimi për heqjen e vizave do të hyjë në fuqi, pasaportat e reja biometrike, do të jenë të mjaftueshme për të udhëtuar drejt vendeve Shengen. Sa i takon zgjedhjeve të qershorit në Shqipëri, komisoneri për zgjerim, tha se ishin zgjedhjet më të mira të zhvilluiara ndonjëherë. Rehn theksoi se KE do të jetë gati të japë opionionin e tij lidhur me aplikimin e Shqipërisë për marrjen e statusit të vendit kandidat, sapo të publikohet edhe raporti përfundimtar për zgjehjet nga OSBE-ODHIR. Në fjalën e tij, Olli Rehn i kushtoi një rëndësi të veçantë edhe situatës në Kosovë, duke e cilësuar atë të qendrueshme, pavarësisht disa problemeve të shënuara kohët e fundit. Sipas tij, Kosova po ecën përpara sa i takon implementimit të ligjeve, në një kohë që BE do të bëjë gati raportin vlerësues për Prishtinën zyrtare në muajin tetor. Rehn tha se prioritete të Bllokut, vazhdojnë të jenë anëtarësimi i Kroacisë, përafrimi i vendeve të Ballkanit perëndimor me BE, zgjidhja përfundimtare e statusit të Kosovës etj.

17 Komente

Lajmi nee anglisht (perkthimi ne shqip s'eshte i keq pervec asaj pjeses "zgjedhjet me te mira ndonjehere" qe eshte nje forme me e theksuar e origjinalit):

It is our common goal that Albania and Bosnia and Herzegovina sh ould follow their neighbours soon. If they keep up the pace of reforms and thus meet the conditions, the Commission could envisage making a new proposal by mid-2010. The speed of these countries' progress towards visa-free travel is in the hands of their own leaders.

Once our proposal will enter into force, the brand new biometric passport will be enough to travel to the 'Schengen countries.' For the citizens of the Western Balkans this means no more queuing at embassies, no more visa fees, and no more collecting of supporting documents such as invitation letters and tickets. They will be able to visit family and friends in the EU without having to undergo lengthy visa procedures. It will be easier for young people to study in the EU.

Albania's recent elections were better than in previous years, though there were still shortcomings. We are waiting for OSCE/ODIHR to provide its final assessment on the conduct of the elections. Let's see what happens. The Commission is ready to prepare its Opinion on Albania's membership application once the Council requests it. Meanwhile, Albania continues to implement its Stabilisation and Association Agreement.

http://www.abhaber.com/haber.php?id=27164

Mos ja u thuaj socialisteve te PPU kete mendimin tend per zgjedhjet e 2009, se te nxorren armik o Olli!

It is our common goal that Albania and Bosnia and Herzegovina sh ould follow their neighbours soon.

If they keep up the pace of reforms and thus meet the conditions, the Commission could envisage making a new proposal by mid-2010. The speed of these countries' progress towards visa-free travel is in the hands of their own leaders.

No it's not, you wrapped-inside-a-moron idiot! You say it yourself...

Full of shit!

If they keep up the pace of reforms the commission could envisage makin e new proposal by mid - 2010 ?

What the hell was that ? So help me out here what he is actually sain is that the commission will not make a proposal, wich in itslef does not mean decision by 2010, might not make a proposal, will probably not make a proposal, but could envisage makin a proposal by 2010 and that if the pace of the reforms is kept up?

Full of shit!!!

Per ata qe jane ne shqiperi dhe nuk ekuptojne Oli Rehn ka thene qe nuk ka viza per shqipetaret por mund te mendohet te behet nje propozim per liberalizim ne 2010-n nqs vazhdojne reformat me ritme te larta.

Menjefjale prit gomar te mbij bar.

 

Ttmsoia tamam hallall,

Rehn said " Wait donkey for the grass to grow!"

Sa Rehn ka Brukseli?

Sipas gazetave me dalin tre apo kater Rehn.

Jane keto te Brukselit qe kerkojne "leternjoftime biometrike", po keto nuk e shohin se jane me shume se tre Rehn qe marrin rrogen per te njejten pune.

Hajde Europ hajde.

Sa i takon zgjedhjeve të qershorit në Shqipëri, komisoneri për zgjerim, tha se ishin zgjedhjet më të mira të zhvilluiara ndonjëherë..... Ja per kete fjali e kishim hallin . S'po gjenim ven se ku ta fusnim smiley

Per shekulin, korierin, albania, balkanweb, gsh, shqip,  Rehn nuk ka folur .

Lajmi kalon nga ne, jo Rehn.

Ne fakt si balkanweb edhe shekulli i kane raportuar dje komentet e Rehn, gje qe me habiti dhe mua.

Drino, per Top-in ka fol se ishte dje te siti i Top-it, ky haber. Kurse Shqip-i online, ka ca dite qe rifresko vetem disa artikuj. Pjesa mo e modhe nuk ndryshojne hiç.

Saraçi!

S'ka problem menyra.

Pyetja shqetesuese, PSE????????????.

Kaq i fuqishem eshte Edi, sa ti mbylle gojen shtate burrave.

Kjo loje qe bejne gazetat, nuk eshte kunder Berishes, eshte te mos delegjitimohet Edi, per bojkotin.

Keto lojra vetem nje kurriz i vuan, si perher kurrizi popull.

O Drin, po flisja per ato qe lexoj une o burre. Nuk e di nese Shqip-i e ka pas si lajm ne gazete se kane pas probleme me versionin online prej ca ditesh.

Sa per te tjerat une nuk kuptoj "habisjen" tate. Prit o burre se akoma nuk kone gjet "perkthys" te pershtatshem qe ta perktheje bojkotshmerisht deklaraten e Rehn.

Pse merreni akoma me Ramen s'e mor vesh. Qe do rri ne krye te PS-se kjo dihet, edhe qe do futen socialistet ne Parlament me nji kome, po prape dihet. Atehere, çar rendesie kane keto lojra?

Amon o burre i dheut, nuk e pe ti se si qiti Maqo Lakrorin, nga monga e xhaketes, sa mori vesh qe Malaj do terhiqej. Se helbete i bite shume ronde po te ishte i vetmi kandidat! Ke per te pa qe kur te vije puna e votimit, vete ka per te votu per Maqon qe mos dali ai i ziu pa asnje vote.

Sado tragjike te jene keto ne aspektin demokratik, per ne jane bo normale fare.

Sikur te kishe te drejte o Lumidrin... do mblidheshim te mallkonim mediat shqiptare per shashkat qe hedhin... po ja qe Olli Rehn e ka te publikuar ne fjalen drejtuar Parlamentit Europian.

Fjalimi eshte ketu.

Mund te shkarkohet si format dokument ketu.

Mund te shkarkohet si PDF ketu.

Citimin e mesiperm, po ta sjell une ketu poshte. Hidhi nje sy mire dhe na thuaj ku eshte konspiracioni.

Olli Rehn duke "ligjeruar" para Llafazanorit Evropian. (Parlamentit Evropian):

 

It is our common goal that Albania and Bosnia and Herzegovina sh ould follow their neighbours soon. If they keep up the pace of reforms and thus meet the conditions, the Commission could envisage making a new proposal by mid-2010. The speed of these countries' progress towards visa-free travel is in the hands of their own leaders.

Once our proposal will enter into force, the brand new biometric passport will be enough to travel to the 'Schengen countries.' For the citizens of the Western Balkans this means no more queuing at embassies, no more visa fees, and no more collecting of supporting documents such as invitation letters and tickets. They will be able to visit family and friends in the EU without having to undergo lengthy visa procedures. It will be easier for young people to study in the EU.

Besoj se te mjafton si vertetim.

the Commission could envisage making a new proposal by mid-2010.

Komisioni mund te perfytyroje (imagjinoje) te hedhe nje propozim te ri nga mesi i 2010.

Ne fakt, nese Rehni do ishte anglofon, do e dinte mire qe ajo qe ka thene eshte edhe me larg perkthimit qe i eshte bere ne mediat shqipe. E ndoshta e ka thene pikerisht me ate konotacion.

PS: se desh harrova...

kishte nje gabim drejtshkrimor ne artikull, madje edhe ne faqen zyrtare te Rehnit.

(sh ould, duhej should)

Qe te mos mbeten ca shqiptare ketu pa u futur ne diskutim.

Komisioni Europian mund të propozojë në mesin e vitit 2010 heqjen e vizave me Shqipërinë dhe Bosnie Hercegovinën

 Është e rëndësishme,- vlerësoi komisioneri për zgjerim që të dyja këto vende të vazhdojnë reformat dhe të plotësojnë kushtet.

 

 

Ehe prit gomar te mbij bar

JA si e jep nje gazete shqiptare

 

 

Komisioni Europian mund të propozojë në mesin e vitit 2010 heqjen e vizave me Shqipërinë dhe Bosnie Hercegovinën. Kështu ka deklaruar komisioneri për zgjerim në bllokun 27-anëtarësh në mbledhjen e drejtuesve të komisionit të punëve të jashtme të Parlamentit Evropian në Bruksel.

Sigurisht zoti Rehn.Serbia i ka plotesuar kriteret.Ka vrare shume shqiptare e boshnjake.Edhe kur Solana i dha lajmin e gezuar serbeve u zbulua nje varr masiv ku ishin masakruar gra e femije.

Po ashtu edhe Maqedonia qe nuk i jep te drejtat eshqiptareve sipas marrveshjes se Ohrit ,por perkundrazi i persekuton,i ka plotesuar edhe tejkaluar kriteret.

Pra kush vret e persekuton shqiptaret e boshnjaket,i ploteson kriteret dhe merr liberalizim vizash.

Po ne shqiptaret ke duhet te vrasim e te persekutojme qe te plotesojme kriteret??????

Kuptohet qarte qe ka nje klan serb shume te forte ne Keshillin e Europes qe eshte kunder shqiptareve e boshnjakeve.

Njerezit qe perfaqsojne kete klan,ose paguhen mire nga Serbia ose kane qene pro krimeve te kryera nga serbet ne Bosnje e Kosove sa qe tani Serbia (duke i disponuar keto fakte) i detyrojne te hedhin vallen sic i thone.

Une mendoj se te mos kishte qene SHBA as Kosova e as bosnja nuk do te kishin fituar pavaresine,por do te ishin shfarosur nga serbet dhe Europa do te bente sehir sic beri ne Srebrenice e Kosove.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).