Sa do zgjase koalicioni Berisha-Meta?

  • Do e nxjerrin Ramen nga bashkia gjate zgjedhjeve lokale te 2011?
  • Do vazhdojne bashkepunimin deri ne fund te mandatit kater vjecar? Si e parashikoni ecurine e bashkeqeverisjes se tyre?
  • Do garojne si koalicion ne 2013?
  • A do kete ndonje ndikim ky koalicion ne politiken shqiptare ne te ardhmen?

22 Komente

Nderkohe parashikimet paraprake te kafeneve qe frekuenton Tushja jane qe koalicioni do perfundoje mandatin, po ngaqe sapo eshte kthere nga pushimet, Tushja s'ka patur kohe ti verifikoje keto parashikime. smiley

1. PO

2. PO

3. JO

4. Lesh hamami

3. JO

Nese ata bashkeqeverisin deri ne fund te mandatit 4 vjecar, ca opsione do kete Meta/LSI ne prag te zgjedhjeve te 2013, pervecse bashkepunim me PD-ne? Nuk ka shanse te zgjerohet si parti qe te konkuroje me vete, plus qe nuk e kritikon dot te djathten (nese do te beje aleance me PS) se sapo do kete dale nga koalicioni me te. smiley

Meta: Gati për një marrëveshje solide me PD, përtej vitit 2013

Mgjths nuk i dihet ca behet deri atehere.

po do zihen e burre se jane katunare smiley

Plus pas ketij mandati i takon PS-se me qiviris ene gjer athere do jet paqtu me Metjen smiley

ika per nai birre une se mu ca koka tani duke ju dhone xhevap juve smiley

Po si mos te jet jetegjat kualicioni kur te kater deputetet e LSI do behen 3 ministra dhe nje nenkryetar parlamenti!!!

Do te zgjase 2 vjet.

Sa te mbaroj mandati i Rames ne Bashki. Pas kesaj LSI do te bashkohet me Ramen dhe krijoj zgjedhje te parakohshme. Berisha do te dale ne pension dhe Rama do te behet K/minister

Me thjeshte:

Do te zgjase vetem 2 vjet. Kohe e mjaftushme kjo per Ramen te vjedhe edhe ato pak sheshe ndertimi qe i kane ngelur Tiranes. Kohe e mjaftushme kjo per Berishen te vjedhe edhe ato pak privatizme qe kane mbetur ne Shqiperi. Meta si vegel e tyre do te mare vetem % kur te prishe marveshjen me Berishne dhe te krijoj marveshjen me Ramen per te qene perseri ne pushtet e vjedhur.

 

Po sikur te zgjase 4 vjet cfare do te thuash ti?

Apo do te shash e mallekosh shqiptaret sic e ke zakon?

Do te them se e kam pasur gabim. Azgje me teper.

Sa per shqiptaret kur shaj shqiptaret une shaj shqiptaret si ty qe fatkeqesisht jane prape shqiptare si une, me te vetmin ndryshim qe jane shumice. smiley

Si e lame perfundimin? Do mbaroje mandatin martesa, apo do vazhdoje dhe mandatin e ardhshem? smiley

Kush e parashikon ne ca pozicioni do jene mbas 5 vjetesh liderat e politikes? smiley

Berisha ndoshta duke gezuar pensonin dhe postin e Kryetarit te Nderit te PD.Do te propozoje dhe kryeministrin e ardhshem 2013-17.

Rama ose anonim ose kryetar i ndonje fraksioni te PS.

Iilir Meta si Skender Gjinushi sot.

Bamir Topi ndoshta do te jete ne pozite te larte ne PD ose kryeminister ,nese do te dije ta luaje lojen keto 4 vjet.Ne te kundert do te jete sic eshte Moisiu ose Mejdani sot.

Po ky skenar sa i mundshem ju duket?

DW: Cilat janë rreziqet potenciale të qeverisë Berisha- Meta lidhur me qëndrueshmërinë e saj?

Eduard Zaloshnja: Tërheqja e Edi Ramës nga drejtimi i PS. Kjo duket tani pak e mundur, pra nuk ka gjasa të ndodhë. Por në rast se Edi Rama për një arësye apo tjetër largohet nga drejtimi i PS-së, p.sh. le të supozoj që nëse pas dy vitesh Edi Rama do të humbasë zgjedhjet lokale për të fituar mandatin e tretë si kryetar i Bashkisë së Tiranës do ta ketë, mendoj, shumë të vështirë që të qëndrojë ende në krye të Partisë Socialiste. Në këtë rast hipotetik hapet një dritare për Ilir Metën që të rikthehet tek e majta pasi nëse ndjekim karrierën politike të Ilir Metës objektivi i tij i përhershëm afatgjatë ka qenë që të bëhet lider i të majtës. Nëse kjo ndodh atëhere krijohet  një hapësirë që Meta të largohet nga koalicioni me Berishën dhe të futet në koalicion me Partinë Socialiste. Nëse kjo ndodh, do të ketë një çmim shumë të lartë, sepse Ilir Meta do të kërkojë vetëm postin e kryeministrit dhe në bazë të ndryshimeve kushtetuese që janë bërë në prill 2008, të kundërshtuara fort nga Meta, ekziston mundësia e rrëzimit të qeverisë Berisha nëse propozohet një kandidaturë alternative për kryeministër dhe ajo merr 71 vota. Ilir Meta me opozitën i ka 71 votat. Ai mund ta përdorë këtë mundësi pas dy vitesh, kur në Shqipëri do të zhvillohen zgjedhjet lokale. Një fitore në Tiranë e këtyre zgjedhjeve nga e djathta në pushtet mund të jetë një thikë me dy presa: ana pozitive është mundja e PS-së në Tiranë, ana negative është mundësia e hapjes së një driatareje për Ilir Metën që ai të largohet nga koalicioni me Berishën, për të kaluar në një koalicion  me PS.

Deutsche Welle

Ah c'te paska zene nje marak i moth more Xhib Xhibi...

he Xhib, rregulloje bastin per kohen shtesë smiley

- Do kete zgjedhje te parakohshme?

- Do dale ndonje force e re politike nga ngjarjet e fundit, me rikonfigurim pertejmajtodjathtiste te se 'deklasuarve' ne te dy partite e medha, ose otherwise?

Cmimi per kohen shtese, per ata qe e qellojne ne koke parashikimin, eshte nje matrapik elektronik dhe nje kukull pucipuciste.

 

Mgjths ti fh s'luan, kshu qe kot interesohesh smiley

 

PO

PO

PO

Ndoshta

 

Sulmet e Rames ndaj Qeverise PD + LSI, kane bere qe te dy forcat qeverisese te faktorizohen jashte mase; Jane ne nje solidaritet te vertete midis tyre;

E pate mbreme tek opinon, sesi Manjani (tashme i LSi), mbronte Qeverine perballe Gjinushit ?!

Kam pershtypjen se me kete koalicion i mundin PS-ne çdo here, sepse matematikisht i kane votat gjithnje me te shumta se PS-ja. Kjo gje e tremb Ramen jashte mase, edhe per ne Tirane, me 8 maj 2011

Pra, kam bindjen se eshte ne interes te te dyja forcave politike te bashkepunojne gjate

Alidea, s'na bere nje parashikim, vetem puce mbete duke bere. :O

Imagjinoni Berishen dhe Ramen duke vajtur fshehurazi naten, dhe pa djenine e njeri-tjetrit, tek e njejta fallxhore qe ti thote se ca do behet. Pasi kthejne filxhanin e kafes:

"Ke rruge te gjate per te bere...me del nje si ndertese me nje si peme te djegur perpara...kjo mund te simbolizoje dhe ngrohjen globale xhanem, po duket si shenje telashesh..."

 

Do beje Bamir Topi parti me vete apo jo?

besoj se  nje pol 3 do dali  tani do anoncohet ne locals apo ne general  ajo eshte qeshtje tjeter.  smiley  pak durim dhe ti  . Tani a do loze top Topi per ate nuk mund te shprehem

"Ke rruge te gjate per te bere...me del nje si ndertese me nje si peme te djegur perpara...kjo mund te simbolizoje dhe ngrohjen globale xhanem, po duket si shenje telashesh...po  ja qe do puçoheni te dy bashke (ajo flet per rumin dhe berryn)  smiley

 rrofte sali berisha - tha

Xhib shtoje edhe kete,

5. A do i nxjerrin ato videot e tjera, apo i kane lene per ne 7 maj ??

opsionet vendosini vete

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).