Nju-jorkezi kosovar planifikon te vrase ushtare amerikane

NEW YORK, Sept 24 (Reuters) - A New York man was indicted on Thursday for allegedly seeking training from Islamic militants to fight U.S. troops in Iraq and Afghanistan, authorities said.

The FBI said Betim Kaziu, a U.S. citizen and New York resident, sought to acquire weapons and training to fight U.S. troops abroad.

Kaziu traveled to Cairo in February, the FBI said, and later to Kosovo, where he was arrested by Kosovar authorities in August.

Along the way, Kaziu allegedly sought to join Al-Shabbab, an armed movement listed as a terrorist group by the U.S. State Department, and train in Pakistan to fight U.S. troops in Afghanistan, Iraq and the Balkans, the indictment said.

Kaziu sought to purchase weapons in Egypt, according to the indictment filed in U.S. District Court in Brooklyn.

"This case is a textbook example of a successful international effort to investigate and apprehend those who would engage in terrorist acts and preempt their plots," said U.S. Attorney Benton Campbell in a statement.

4 Komente

Kjo nuk eshte pyetje. Ky eshte lajm.  Pyejta do te ishte

A eshte Bekim Kaziu anetar i PPU? Cili eshte niku i tij? smiley

Nuk thua shyqyr qe keta "tanet" jane cik si gomere dhe kapen pa bere ndonje te zeze te madhe ...

Ca thu mi Monda? Tanet.....!! Ai nuk eshte prej shqipnie.

 ka gjithmone ndonje peshk qe noton kunder rrjedhes...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).