Mesuesit nuk e lane greven te behej, po kush qendron pas kesaj greve

Ne edicionin e lajmeve ne NEWS24 u dha lajmi i nisjes se nje greve nga nxenesit e nje shkolle ne kryeqytet,shkaku i greves ishte pakenaqesia e nxenesve nga teksti i historise.Ne ambientet e shkolles isht dhe deputeti i PS Ilir Gjoni i cili mbrojti greven

Mos valle ky deputet eshte i zemruar se nuk shkruhen ne histori bemat e babait te tij Xhelil Gjoni ish anetar i burose politike te PPSH?

20 Komente

e mora copy paste 1 tekst nga shekulli per kete. dhe fola me disa maturante te ksaj shkolle. drejtoresha ka kercenu me ngelje ose perjashtim nga shkolla per ata qe marrin pjese ne proteste. kjo ndodh ne 1 vend qe me letra figuron si demokratik

O realisto, ça pune ka pas bo yt ate?

Im ate u shpall armik nga baba i I Gjonit me shoke se kishin frike se donte te rrezonte ata sistem makaber, ne fakt im ate kishte vetem 4 klase shkolle dhe nuk di cfar rrezikshmerie perbente per ta.

 

 Paske konflikt interesash realisto!

Kjo grevë më kujton grevat e vitit 90 kur  gjimnazët linin shkollën dhe policia nuk ndërhynte (ndoshta se ishte polici komuniste).

Përfundim është gabim i madh t'ia mbushësh mendjen rinisë se mund të fitojë dicka me anë të protestave paqësore, se pastaj është shumë e vështirë t'ia heqësh këto nocione të kota nga koka. Duhen policët.

 

Cdo pyetje kerkon pergjigje,dhe pergjigja ime eshte e sinqerte dhe e vertete,dhe e ndjej veten krenar per tim ate qe megjithe se kishte pak shkolle por kishte shume burreri dhe ndershmeri,dhe keto veti na i transmetoi edhe ne femijeve te tij. 

Ajo drejtoresha e ka mire ne se eshte shkelur LIGJI per ARSIMIN qe me sa di i ndalon protestat ne ambientet shkollore .

Kush shkel LIGJET ne cdo kohe duhet te denohet !

Juve te politizuarve qe shihni endra me "makabritete" ne cdo vend , duhet te dini se puna kishte pune ... NUK ka ME .

Tani eshte sisem tjeter dhe kush del me shprehje kercenuese e raciste si puna e ati B...thes (alias  Brad) duhet te perballet edhe me Ligjin . Njerez si ky Brad e kane akoma brenda ate gjene qe quhet ...Injorance shekullore qe shprehet ne ate menyre . 

O prina o i pari Bajrakeve ne bese e ne KaNU ! TYTA!

Idris,

greva eshte gabim . Keta nese duan te deshmojne se sa i kalbet eshte sistemi i arsimit duhet te tregojne me ze , figure apo me cer te duan qe sa pare kushton nje vend pune si mesues ne Tr.

Pyetja eshte : a mjaftojne 3 rroga mujore mesuesi per nje vend te tille ne Tirane ?

Pyetje tjeter : perse Lelaja e  Pernaskave, shkon me dendur kohet e fundit per te ere pazar ? smiley Se a mome trendy kjo ne ka harxhime te medha sidomos kur behen emerimet ne sistemin arsimor . smiley

Keto shakate me greva jane pese me hic sepse une shpohem ne hunde nese ndonje nga grevistet e rinj te Cajupit e kane lexu tekstin perpara se te filloje te jepet.. Njelloj si Fuga. Asnje nryshim nuk kane. Fuga nuk e ka lexu dhe jep konkluzione ene keta as e kane lexu dhe as kane per ta lexu dhe dalin ne greve.

He se desh harrova : edhe cmimet e marrjes se nje provimi ne UT nuk jane ato te qemotit, plus qe jane me euro dhe plus qe eshte shtrenjtu kjo e fundit, por sic tha qeveriu eshte brenda kufijve qe mos e ndjeje mileti kur e ka mrena.

"Me trego kush ka qene yt ate, te te them se kush je"

Sipas kesaj "mencurie", sido qe te jete, si ai me te jatin komunist, ashtu edhe ai me te jatin me kater shkolle, nuk na dilka asnje i fituar.

Apo jo?

Koth isha ne Linjen e zbatimit te Ligjit.

Me sinqeritet qe nuk kam anesi per Lejlen megjithese  e kam pase shume pak kohe partnere , po indirekte . Vetem me mallrat qe shisnim qe na vinin kryesisht nga DUBAI smiley

Fuga nuk e ka lexu dhe jep konkluzione , ene keta as e kane lexu dhe as kane per ta lexu dhe dalin ne greve ....Kjo eshte tjeter mesele dhe qendron 100% sic e thoni JU , por ne fakt , nje pergjigje te nje apo njelloi tjeter e dun keta , se edhe keshtu pa u ndiere te interesuarit aq me teper ne keto mosha ,  sikur nuk shkon!!! Ne fund te fundit per ata behen Librat dhe ata nuk jane Lepuj Alternative !

Nuk te kam dale kunder, aspak.

Eshte kohe e humbur  mer me  Beqirin, ( cer ndryshimi ka me than Byth....  e me rradhe ) ndaj them qe keta alternativsit duket sikur bejne loje kur dalin ne greve ne kete menyre.

Pra, kjo si pjese serioze e asaj qe them, ndersa pjesa komike qendron tek hapja e debateve pa piken e vleres dhe qe sipas meje kerkojne me shume te provojne qe llafet e shumta jane fukaralluk. smiley

Iu eshte bere faqja sholle.

Pas tyre qendron edukata familjare.

Ne jemi mesuar te thojme vetem te verteten dhe asgje me teper se e verteteta.

Jemi gati te djegim e shkaterrojme vetem ne mbrojtje te se vertetes.

Kjo Realist te kujton vjeshtene '96 ?

Eshte indentike, ndryshimi qendron se kete vjeshte nuk ka zgjedhje lokale, keshtu qe qeveria eshte me e perqendruar.

Prit se ka  edhe te tjera, protestat e Edvinit per hapjne e kutive, zhvlersimi i lekut, pensionet e ushtarakeve, UV, Gerdeci.

Realist, duhet te bindesh se opozita, nuk e pranon Pd dy legjislatura ne pushtet, sepse gjate kater  viteve shume gjera do te ndryshojne, jane gjithe ato kryetar institucionesh te rendesishme qe do zevendesohen, po ta perkthesh shqip, do thote se rregjimi i vjeter humb fuqin.

Nese nuk do te behej rebelimi komunist 97 sot Shqiperia do ishte ne BE.

Por tani nuk eshte si ne 97-ten ta harrojne rrebelimin komunistet.

Shqiperia eshte ne BE. Pyet Berishen po te duash. Ja mohon kush vizen atij per te gjezdisur? Apo apo, i kerkon kush vize atij per te bredhur? Keshtuqe, Shqiperia eshte ne BE, ne shqiptaret e vegjel, jo. Ne qe nganjehere duhet edhe te marrim trenin, ne qe nganjehere si shume shpesh, edhe ndalemi nga policia, karabinieret, xhandarmaria e ndonje shteti dhe na kerkohet dokumenti, ai i vlefshmi, ai me vize te vlefshme, nga ato vizat qe bejne *starting from 5000 euro, te cilen po s'e pate, trajtohesh si qen lebroz mu ne mes te rruges, publikisht, si qelbesire, burgosesh, te behet presion psikologjik, te kontrollohen gjeneralitetet dhe detajet ne databejsin e interpolit, te policive te gjithe BE-se, etj etj etj me rradhe, derisa te te dale nje vend ne bisht te avjonit per te te kthyer me polic dhe per te te dorezuar ne policine e shtetit te Berishes.

Ne fakt nxenesit e shkollave nuk kane pse te protestojne sepse keshtu si eshte shkruar historia ata nuk kane nevoje fare te lexojne... mjaftojne te hapin youtube nje dite para provimit dhe te shikojne nja dy mitingje parazgjedhore. Gjithashtu, eshte e rendesishme te perdorin ne fjali termin "rebel(im) komunist"

on a second thought, mund ta shikojne videon nga iphone gjate provimit, nuk ka nevoje te mundohen fare nje nate perpara smiley

Ne fakt ka ca paralelizma midis ngjarjeve te '97 dhe atyre qe po ndodhin keto dite ne gjimnazin Cajupi.

Historia po rishkruhet nga militante trashanike.

Diskutimet dhe verejtjet per gabimet e bera, hyjne nga nje vesh e dalin nga tjetri. Texti, me arrogance (apo idiotesi) te pashembullt, vazhdon t'iu imponohet gjimnazeve.

Kur gjimnazet (te perkrahur nga deputeti) cohen e protestojne, dalin ca kokeboshe dhe thone:

Mos valle ky deputet eshte i zemruar se nuk shkruhen ne histori bemat e babait te tij Xhelil Gjoni ish anetar i burose politike te PPSH?

Me kalimin e kohes, po sipas kesaj llogjike ky dhe kokeboshe te tjere si ky i mjegullojne gjerat dhe nuk ngurojne ta quajne protesten e gjimnazit rebelim komunist. 

 

vihet re mungesa e epiteteve "rebel/bir/nip komunist(i) tek tema e Fevziut smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).