Lista e të burgosurve që u liruan për fushatë zgjedhore

Leje shpërblyese

 

- Isa Doçi, dënuar me 6 vjet e 8 muaj heqje lirie për veprën penale të trafikimit të armëve dhe municioneve.

- Marjan Lukaj, dënuar me 13 vjet burg për vrasje.

- Shpëtim Beqiri, dënuar më 13 vjet burg për vrasje.

- Emiljano Domi, dënuar me 15 vjet burg vrasje.

- Artan Goxhaj, dënuar me 25 vjet burg për vrasje.

- Arjan Sina, dënuar me 18 vjet burg për vrasje.

- Bujar Sinjari, dënuar 17 vjet për shfrytëzim prostitucioni.

- Altin Patoku, dënuar 8 vjet për prodhim dhe shitje narkotikësh.

- Spartak Kazazi, dënuar 20 vjet për vrasje me dashje.

- Skënder Kulla, dënuar 12 vjet për vrasje me paramendim të mbetur në tentative dhe armëmbajtje pa leje.

- Ilir Tosku, dënuar me 5 vjet për vrasje të mbetur në tentativë.

 

Leje të veçanta

 

- Petrit Gjoka, dënuar 12 vjet e 7 muaj për vrasje, i është dhënë leje e veçantë me arsyetimin se ka nënën sëmurë.

- Antonin Keci, dënuar 14 vjet për vrasje, i është dhënë leje e veçantë, sepse ka babanë e sëmurë.

- Ervis Curri, dënuar 8 vjet për vrasje me dashje, leje e veçantë për gjyshen e sëmurë.

- Lush Kolndreu, dënuar 17 vjet për vrasje, leje e veçantë për gjyshen e sëmurë.

- Bardhi Nanollari, dënuar 12 vjet për trafik lëndësh narkotike, leje e veçantë për gjyshen sëmurë.

- Luan Isufaj, leje e veçantë për nënën e sëmurë, dënuar 25 vjet për vrasje me dashje.

- Gjergji Saliu, dënuar 17 vjet për trafik lëndësh narkotike, leje e veçantë për përvjetorin e vdekjes së babait.

- Festim Koçi, dënuar 6 vjet për vjedhje me dhunë mbetur në tentativë.

- Florian Pisha, dënuar 8 vjet e 6 muaj për prodhim e shitje të lëndëve narkotike.

- Dritan Zhuka, i dënuar 8 vjet për shfrytëzim prostitucioni në rrethana rënduese.

- Besnik Subashi, i dënuar me 16 vjet për vrasje, mbetur edhe 5 vjet e 5 muaj.

- Besnik Deda, i dënuar me 16 vjet për vrasje me dashje dhe armëmbajtje pa leje.

- Ferdinand Lamaj, i dënuar 9 vjet për shfrytëzim prostitucioni.

- Gentjan Balla, i dënuar 20 vjet për vrasje me paramendim.

- Ivan Kondi, i dënuar 15 vjet për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike.

- Naim Avdija, i dënuar 10 vjet për vrasje.

- Ervin Gërbi, i dënuar 8 vjet për prodhim dhe shitje lëndësh narkotike.

- Sokol Uxhi, dënuar 7 vjet e 4 muaj për prodhim të armëve luftarake.

- Hajri Hiraj, i dënuar me 10 vjet për trafikim qeniesh njerëzore.

- Jasim Sula i dënuar 9 vjet e 4 muaj për trafik armësh e municionesh.

 

Lista vazhdon dhe me të paktën 25 të dënuar të tjerë.

16 Komente

Nje bisnezmen ne Vlore eshte rrembyher,torturuar, vrare dhe ne fund djegur kufoma.. Trupi ju gjet afer nje kanali ne afersi te Fierit pas 3 ditesh mungese. Prind i dy femijve i cili kishte ardh me vajzen 9 vjece per pushime ne Shqiperi.

E solla kete rast per ta sjelle si shembull per ata qe mendojne dhe neglizhojne lirimin e te burgoserve nga burgjet per qellime politike. Per ata qe mendojne se ky lirim i vraseve/perdhuneseve eshte dicka qe nuk i prek personalisht ose me keqe akoma nje ekzagjerim per qellime politike.

Nje kriminel behet akoma me i rrezikshem dhe me i etur per te vrare atehere kur e ndjen veten me pak te rrezikuar nga shteti ligjor.

Zoti na ruajt!

ligji eshte ligj mer jahu, jane njerez qe kane gabuar, jo kafshe !

Keta te gjithe jane liruar vetem per periudhen e zgjedhjeve dhe ne menyre jo te ligjshme! Edhe nje here ti qe do ligjin "ne menyre JO te ligjshme"!!!!

Hame se nuk qeka shume e gjate liste e kriminelve!

Elton,me fal se te vrava,kam gabu nuk vras mo!

 

Artian nese vret nje njeri padashje, apo sepse per nje moment ke humbur kontrollin, shoqeria te jep nje shanc per te pasur serish nje jete, pasi te kesh paguar demin shoqerise !

Keshtu e mendoj une dhe 98% e botes, ndryshe bej denimin me vdekje. Ata nuk kane cliruar kriminelet, por vetem ata te denuar qe jane sjellur mire e jane dukur te pademshem !

Eltonkola qenka shume dashamires ndaj perdhunuseve,vrasesve,trafikanteve.

Mendoni pak se sikur Eltonka te ishte gjyqtar.Ne 1996 keta vrases,trafikante kriminele ishin ne komisione dhe komisionere.Me 28 qershor keta nuk u lejuan  brenda por e kryen veprimtarine e tyre jashte me kercenime(komisioner i ps-se del i vdekur ne qofte se ben ze cfare po behet me numurimin e fleteve te votimit ).Kush do te guxoje ne keto situata te beje ze.Do guxoje ti Eltonke te denoncoje hapur cfare po ndodhte.Sigurisht qe jo se dhimbset bytha jote dhe familjes.Po edhe komisionerve te ps-se u dhimbset jeta dhe disa qe kane bere te fortin jane zbutur me para.

Kesaj here vjedhja eshte bere ne menyre te kamufluar dhe jo ne menyre harbute si heret e tjera.Prandaj eshte e veshtire te mbledhesh prova.

ps:le te rinumerohen prape fletet e votimit dhe e verteta eshte aty dhe pastaj te themi ta gezosh fitoren zoteri.

1. une perdor emer e mbiemer, ne ndryshim nga ti

2. nuk jam dashamires nga perdhunuseve,vrasesve,trafikanteve, por jam dashamires ndaj natyre qe kane bere nje gabim ne jeten e tyre e duan nje shanc te dyte nga shoqeria

3. ne 1996 keta ishin akoma kalamaj ose me teserat e ps-se, krimin e ka perdorur ps, e jo pd, zagaret i ka perdorur ps ne 97 per te marre pushtetin...

4. kesaj rradhe eshte ps qe ka vjedhur votat lsi etj.

ps: ka nje arkiv me kaseta ku eshte regjistruar numrimi i cdo vote, e provoi rama dehstaraku ti shikonte, por pas shume oresh shimim e pa asnje parregullsi e harroi ate pune, e tani mundohet te shpike trapdhiqe te tjera si te burgosurit, mbaje mend kur tja lere fajin gripit te derrit, ufove, krizes boterore, apo ngrohjes globale

te mbrosh nje deshtarak eshte gje pak inteligjente

Sipas flow chart i bie qe,

1. Subjekti: PD - Veprimi: Urdher Drejtorise te Burgjeve per lirim te burgosurve me qellim perdorimin ne fushate elektorale

2. Subjekti: Drejtoria e Burgjeve - Veprimi: Urdher per lirimin ne menyre te paligjshme te burgosurve

3. Subjekti: PD - Veprimi: Urdher te burgosurve per aktivizim ne fushate 

4. Subjekti: Te Burgosurit - Veprimi: Aktivitet elektoral ne mbeshtetje te PD

OK, mungojne indikatoret per cdo step, po per shqipot eshte vetem nje detaj. Kshu qe kemi te jete realizuar vetem step # 2 ne masen 50%, lirim te burgosurish. Kurajo çuna, jemi ne rruge te mbare.  

Dhe sipas teje qe e ke sjelle kete shkrim ketu keta 20 e kusur te burgosurish kane ndikuar ne rezultatin e zgjedhjeve me 28 qershor? P o mir turp nuk keni ju qe tju vjedhin votat 20 te burgosur? Po mire edhe nqs eshte keshtu sic thua zotrote a i kishit komisioneret e tuaj ne qendrat e votimit? Poushtaraket dhe policet e liruar qe i moret per te forte me ruajtur votat ku ishin dhe a mund te na tregosh ndonje fakt se si keta te burgosur e ndryshuan rezultatin e zgjedhjeve? se une qe thua ti ne Shqiperi isha kur ishin zgjedhjet dhe nuk degjova gjekundi qe erdhi nje i burgosur(e kishte te shkruar ne balle) dhe hodhi 100 apo 10 mije vota ne kuti dhe na vuri koburen ne koke.

Po mire mor vlla kur nuk jeni te zot te ruani votat tuaja fundi fundit ca faji kemi ne qe i vodhem (sipas teje).Dhe ju do ti ruanit votat me gjak bla..bla..bla.. por nuk pa njeri gjak gjekundi.

E meritoni te jeni ne opozite derisa nuk jeni te zot te ruani dhe votat tuaja.

Dhe do te jete opozite e gjate,shume e gjate.

nje nga keta qe seshte ne listen e mesiperme, dhe jo pa arsye, ishte pjese e grupit shoqerues te Olldeles. Kercenoi me jete edhe 2 kandidate per deputete. Egziston edhe videoja e tij dhe ca qaflesheve te tjere duke folur me Olldelen. Pse sbehet publike do thush ti. Ky qafleshi qeka shok i ngusht me nje qaflesh tjeter..

pune qafleshesh..

Or ti mik me duket se nuk ke kuptuar gje!

Te ta shpjegoj me mire une ty.. E zeme se dikush te ka marre motren/kusheriren me force matane detit dhe ka bere vilat dhe makinat mijera eurosh ndersa ti pa buke dhe motren/kusheriren semaforave.. E zeme se dikush te ka vrare vellane,babane,shokun dhe neser pasneser ky njeri del "me leje" nga burgu dhe jo vetem qe te vjedhe voten por edhe dikush tjeter te thote keto fjalet qe shkruan ti : Mire ta ben se nuk derdhe pik gjaku,mire ta beri qe te ka vrare,perdhunuar dhe tani te rremben me dhune dhe te drejten e votes... Por mire ta beri se e meriton te jesh ne opozite, meriton te jesh i varfer, i pa shprese dhe jo i zoti te marresh hak.

 

Te burgosur me leje lirohen cdo muaj ne Shqiperi nga burgjet dhe keto jane perrallat qe tregon Edvini. Ai nuk po tregon dhe jep fakte se cili i burgosur qe ka qene me leje, ka nderhyre ne zgjedhje. Kete pse nuk e ben Edvini. Lista eshte publike dhe zyrtare pasi eshte e ligjshme, Edvini te tregoje veprimet e paligjshme te ketyre te burgosurve qe lidhen me zgjedhjet.

I vetmi rast kur nje i denuar qe ka dale me leje ka qene pjese e fushates eshte ai qe shoqeronte i armatosur Blendi Klosin dhe u rikthye ne burg nga policia.

Kjo puna e qaflesheve eshte nje mut i ndare pergjysem.

Ndoshta jo krejt 50-50 , po çfare rendesie ka, mut i ndare mbetet.

Sipas ligjit 8328, neni 60: 

"Drejtori i institucionit mund t'u japë të dënuarve leje të veçantë, në rast të sëmundjeve të rënda, të cilat rrezikojnë jetën e anëtarëve të familjes, të vërtetuar me raport mjekësor, apo të ngjarjeve të rëndësishme familjare, si vdekje, lindje apo martesa. Kjo periudhë përfshihet në kohën e vuajtjes së dënimit. Leja e veçantë mund të jepet deri në 7 ditë dhe, me kërkesë të të dënuarit, mund të zgjatet për aq kohë sa e diktojnë rrethanat. Në çdo rast, kohëzgjatja e lejes së veçantë nuk mund të jetë më shumë se 30 ditë"

Sju ben pak pershtypje fakti qe te gjith gjyshrit e gjyshet e ketyre te denuarve per KRIME TE RENDA kane zene shtratit rreth dates se zgjedhjeve? Apo brezi i tyre, si politikisht i apasionum qe eshte, e ndjen fizikisht tensionin e gjeneruar perpara zgjedhjeve?

Dje po shikoja lajmet e Top-Channel-it ne Internet!

Ajo e zeshkta e PD-se po fliste per kete pune, dhe nder te tjera tha:

....Edi Rama, ky bastard etj, etj, ofendon keta qytetare shqiptare, vetem sepse jane te burgosur! smiley

 Mrroklla, 

..e kane parim te HEKURT mosperzierjen..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).