Kush ka me shume vlera historike mbreti Zog apo komunisti Enver Hoxha?

Sepse te dy quhen diktatore.

119 Komente

kur flasim per vlera historike, padyshim qe me shume ka koleksioni Marubi.

kush e rref, d'artanjani apo kartushi? ursusi apo herkuli? stive rives me i dor apo vandami me syt lidh? smiley

 

kush e mban frymen me shume poshte ujit, i gjati apo i shkurtri?

Ne fakt problemi i vertete ketu eshte Cindy Crawford apo Sharon Stone? perkatesisht te "Fair Game" apo te "Silver" (effecti i partnerit eshte "filtered out" pasi ne te dy rastet eshte William Baldwin)

Emo, e ke gabim titullin e filmit,

nuk e ka "Silver" por "Sliver".

mqse munesh me qen online, gjej rastin t'kerkoj ndjese per metatezen e pafalshme "sliver" - "silver", ujk smiley. thanks for the catch. c'do boj me e ven ne vend gabimin? e para dhe me e thjeshta: s'do komentoj kurre te tema me filma te preferum. e dyta, nji jave rresht pune korrektuese neper kopshtet e shtepive te w. b. dhe s. stone si dhe do ndihmoj vullnetarisht per trafikun ne kryqezimin Park Avenue dhe 38th Str. ku ndodhet ndertesa. smiley

Cheers! And have a great week!

HAHAHAHAHA,

dmth i re pragut qe te degjoje dera, e?

Me fal, ndoshta ka qene typo, duhet te permbahesha, por i riu si veriu.

c'do boj me e ven ne vend gabimin?

Ato sugjerimet qe ke dhene, jane denime te lehta fare.

Une propozoj: vazhdimin e ngjarjeve te kopshtit 24 :W

Pac nje jave te kendshme dhe ti! smiley

nuk e di per zogun se nuk e kam jetuar ate periudhe......fukarallek dynjaja ka qene dhe ne ate kohe thone......por per enverin, une do te thosha qe ka vetem vlera kriminale historike, jo vlera historike.

A me sqaron pak se cfare kuptojme me vlera historike? po me antivlera historike?   

Ymni + "prapa me vjen historia" smiley.

Gjithesesi, pak si lomsh jam dhe une ne ket pyetje.  Se psh, Hitleri ka goxha vlera historike.  Po ashtu edhe Fidel Kastro, edhe George Washington.  Keshtu ne ket pikpamje, sikur s'hahet dot, ta zeme zogu me xhaxhin smiley.

Njeri me legen se tjetri,Zogu i vodhi Shqiperise floririn kurse Enver Hoxha i vodhi Shqiperise lirine.

Po me vodhe leket nuk me hyn ne pune liria,po me vodhe lirine nuk me hyjne ne pune leket.

Kjo puna e floririt nuk eshte gje. Nuk eshte vetem Ahmet Zogolli qe ka vjedh flori ne Shqiperi.

Kane vjedh edhe italianet qe leshun copa letre ku shkruhej Napolon FLori dhe moren flori.

Mori Vekja flori sa i lujti fene, ene i futi gjekuni qe une nuk e di tamam. smiley

Flori mori ene Frengu me `60 kur pagum blerjen e grurit se nuk kishim buk me zan zoren.

Ene per ta permbyll fare aty nga 97-98 firoi ca flori nga tynelet e Krabes. Se kush e mori une nuk di ta them po qe doli manget dul. smiley

Po ajo qe nuk ndryshon tek komenti jot eshte pjesa : legen per legen. smiley

P o si nuk me nxorret njehere tek thenia e momentit mor admina,une vetem gjera te mencme them smiley

Kush e thoshte kete shprehje Zogu apo Hoxha? smiley

Po rri o ujk i tret se jon gjona te thella keto.

smiley

Harrova si e kapas emrin Zogu,se nuk ja ke shkrujt tamom ....

ahmet zoguli, qe me 20 mije pushke prej mati mori qeverine ne dore, ja te tille burrec dhe qeverinka kemi pas ne.

Ahmet Zogu ka pas per model (e natyrshme per kohen kur jetoi e punoi!) Mustafa Qemal Ataturkun; por me Hoxhen e bashkon pikerisht babai i Turqise moderne, pasi dhe Hoxha, ne menyre inkoshiente, ate model kish.

Shpesh eshte thene se modeli i Enverit ka qene Stalini; Po te njohesh mire historine moderne te Kines (1949 e ketej), sidomos portretin politik te Mao Ce Dunit, ne veprimet e E.H ka shume ngjashmeri me ato te liderit Kinez. Sidomos veprimet ne mbajtjen e pushtetit (ngjashmeria midis rastit Lin Biao dhe Mehmet Shehut... etj etj).  Per kete, mjafton me pà nje dokumentar pasionant 5 oresh te historianit anglez Philip Short  "Mao : A life", bazuar ne librin e tij me te njejtin titull : http://www.amazon.com/Mao-Life-Philip-Sh...

Sot, ne shqiptarët kemi reagime femerore, dmth sentimentale, per figuren e E.Hoxhes. Njesoj sikunder patem per 40 vite te tera per atë te Ahmet Zogut. Opinioni im eshte se kalimi i viteve, shoqeruar me ngjarjet e tjera qe do te pasojne ne historine e shqiptareve (kjo e fundit, e lidhur me ate te Botes ku jetojme), do te beje te mundur zvetenimin e aspektit femeror, emocinal te gjykimit tone aktual per keto dy personazhe te historise sone. 

 

Meqe jemi tek gjykimet:

Sot, ne "gazeten SHQIP", Ilir Yzeiri, profesori i universitetit te Elbasanit dhe analist i herepas-hershem ne shtyp, shkruan kete fjali : "Berisha po bën 20 vjet në pushtet dhe i ka sjellë Shqipërisë 100 herë më shumë dëme se Enver Hoxha".

Ndofta dhe ky eshte nje gjykim pasionant, i momentit (prap emocionet !!), por vlen te shtrohet pyetja : me gjithe natyrat e ndryshme te sistemeve, a mund te thuhet se Berisha ka qeverisur më keq se Hoxha ? (gjithe duke mbajtur parasysh  raportet me kohen kur secili nga te dy qeverisi [qeveris] ). 

Per kete, mjafton me pà nje dokumentar pasionant 5 oresh te historianit anglez Philip Short  "Mao : A life",

Talk about over-compensating! smiley

nese pyetja eshte se kush i ka ardh me per mbare ketij poplli, pa dyshim qe zogji.

sa per vlerat historike, gjithcka eshte fatmiresisht e matshme, dhe e krahasueshme. Numer viktimash, numer shkollash te hapura, numer spitalesh te hapur, jetegjatesia mesatare, punesimi, rruge te shtruara etj etj, si dhe ikja nga pushteti ne prag pushtimi, dhe ardhja ne pushtet ne moment clirimi. pergjigju sakte, veri ne peshore, dhe gjeje kush te vjen pas festes.

 vlera e vetme historike e diçkaje eshte kohezgjatja. per sa kohe kjo kujtohet ajo mbetet e nevojshme duke luajtur rol, qofte dhe minimal shoqeror. 

kohezgjatja varet nga BEMAT e diçkase ose personit ne fjale. sa te medhaja i ka bere ky. bemat nuk ka rendesi sesi jane pozitive apo negative, ato duhet te jene sa me te medhaja.

enveri ne kete aspekt ja kaloi zogut. qendroi me gjate ne pushtet, vrau, preu e ndertoi me shume gjithashtu. pati fatin njekohesisht qe ta lidhte ekzistencen e tij me nje kohe revolucionare qe krijoi epoque. 

ndersa si tip, zogu ishte me interesant. ishte me i zgjuar nga enveri dhe kishte me kurajo. enveri nuk pati koqe, ta shpallte veten mbret edhe pse mund ta mendonte te tille. 

pra sipas meje zogu nuk perfitoi nga situata, aq sa enveri per te arritur majen e pushtetit absolut. zogun perkundrazi koha nuk e ndihmoi. lufta e dyte boterore u krye shume shpejt pas se pares, duke i dhene fund dhe mbreterimit te tij.

te dy ishin burra te pashem (enveri me dudum ne shprehje e trup). prandaj preferenca ime mbetet perseri zogu edhe ne pamje. 

 

Nuk mund te hiqet asnje paralele ndermjet Zogut dhe Enver Hoxhes. Per nje arsye kryesore: Zogu ndertoi shtetin modern shqiptar dhe megjithese ishte nje autoritarist, nuk ndertoi apo ne kohen e tij nuk ishte nje sistem totalitar. Ndersa E. Hoxha ndertoi nje sistem totalitar te mirefillte.

Qe ketu gjerat ndahen dhe behen te qarta per figurat dhe pergjegjesite e ketyre dy njerezve qe kane drejtuar Shqiperine.

Keshtu qe here tjeter me mend ne koke djema.

mmmmmmmm....

mmm...

mmm... mmm... mm...

mmmmmm... mmm...

 

m...

 

Natyrisht qe mund te mos jeni dakort me sa me lart, por me modesti mendoj se eshte nje pike veshtrimi per t'u marre ne konsiderate.

Faleminderit!

Jane nje treshe me kohezgjatje te vleressushme por ku kampion sidoqofte mbetet Enver Hoxha .

Kriteri me cilesor qe i bashkon eshte ngritja dhe mbajtja ne kembe e nje sistemi te krahasuar me shtetet qe aplikojne te njejta  forma organizative dhe drejtimi shteteror . Simpatite apo pakenaqesite individuale jane "damar pas bythe ". Le tu referohemi fakteve !!!!!

A. Zogu ..- krijoi mbreteri por ne asnje rast nuk u dallua nga mbreterite ekzistuese por ne te kundert , nga me te fandaksurat ku rroli i Mbretit ishte FIGURATIV sepse nuk dinte SHQIP ! Por edhe  lloi i Mbreterise ne permbajtje e praktike ishte e fundit , po e fundit FARE ne Ballkan , Rajon e me gjere smiley

Enveri .....ndertoi dhe udhehoqi nje shtet te Diktatures se Proletariatit ku sipas Spikerit dhe te gjithe anal - isteve pas tij ose te zerit te tij , ishte i PARI si Diktator .....ne Ballkan Rajon e me gjere smiley

Berisha nje shartim i Demokratures me Liberalizmin pa cak , as mish as peshk , nje sharlatanizem i vertete ... nje figure historike qe " i zuri rrota bishtin " smiley

Keshtu qe here tjeter me mend ne koke Spiker , se po mat te pamatshmet me thenie ne ere !!!!! Ka rrezik te mendosh se Historia si meme qe te POLLI mund te ishte ndryshe smiley

Por megjithate ka sisteme qe maten ne disa treguese sic eshte RROLI i TYRE Historik ne kohen qe kane Jetegjatesine e tyre si produkte te pashmangeshme te EPOKES !!!!!!!

Te dy. Njeri qe me shembullin e tij na mesoi se kush iken ne prag lufte quhet frikacak, ndersa tjetri sepse na mesoi qe kush e vendos dhe e mban pushtetin me dhune quhet tiran.

Ahmet Zogu,  me raujtjen e pushtetit te tij, punon per zhvillimin e vlerave te mira Shqiptare.

E.H , me ruajtjen e pushtetit te tij, punon per zhvillimin e te keqes Shqiptare.

PPU, kur te me varni,ju lutem  mos e lagni konopin.

Zogu quhet diktator? nga kush? apo nga kelyshet komuniste?

Eshte njelloj si te pyesesh:  

Kush ka me shume vlera historike papa Gjon Pali 2 apo Hitleri?

Sepse te dy quhen njerez me pushtet....

Zogu ka meriten e madhe se formsoi shtetin ne nje kohe rrumpalle te pashoqe

Ndersa Hoxha bani shtet,diktatorial dakort,shume te eger bile,por ne malet e Mirdites ku jam une kishe frike t'ia fusje n'shpulle tjetrit se pergjigjeshe para ligjit. (I kapi njerzit per flokesh dhe me shkelma i futi n'hulline e civilizimit)

 Mirditori i para 100 vjetesh ka qene me burreror dhe i civilizuar se sot (civilizim nuk jane xhinsat dhe minifundet...)

Komunizmi mirditort i beri inatci, spiuna e nder njerezit me te poshter e urryer ne veri !

Komunizmi mirditoret i beri njerzit me te poshter e urryer ne veri

Mirditoret nuk besojne fort kollaj, por po besun, besojne verberisht.Keshtu dhe komunizmi te funit qe nenshtroi ishin mirditasit

Cilsori "i poshter" vetem per mirditoret nuk ka ven(noshta ty ta kane pru ngusht. Gjate gjith egzistences se tyne kane jetu per llogari te shpirtit dhe jo per llogari te trupit

 ? per interes te shpirtit?

te xhepit thuaj

na i bere mirditoret si budiste indiane

hahahah

O semeone po pse mor palle me komunistet idiote te K M Sungut do me na mbush mendjen ti. Po ne jemi evropiane mor ditezi, prap me revolucione kineze e me aziatike e kner te kuq. Pf.

Ate foton e diktatorit te pakten te mesojne pak fotoshop, e vendoseni sic duhet, qe te shkoje pakes estetikisht me ata qe jetuan 1-1/2 shekulli para tij, dhe e ndriten.

o kendi ...o viktime e mendjes tende budalle. Ti tregon mungesen tende te edukates. Shih ketu o vorr dhe lexo tamam ...Une thashe se E H lexohet ne sociologji, dhe se kishte ca parti dhe unione ne emrin e tij, gje qe nuk e kam dit as vete, por me beri pershtypje qe kishte. Ate foton e diktatorit te pakten te mesojne pak fotoshop, e vendoseni sic duhet ... c'lidhje kam Une me te apo me to?

te them te drejten nuk me rruhet as per Salen as per Enverin dhe as per ty, por e kam urryer gjithmone A Zogun. Ai la shqiptaret ne lufte dhe iku te beje palle neper europe. Pronotoi nje kat ne hotelin me te shtrenjte te Londres ne ate kohe (RITZ), per veten e tij, kusheriret dhe sherbetoret, paguar me leket e shqiptarve

Kam vene re shpesh se kur flitet per sistemin e kaluar ku vete krye demokrati ka qene pjese e tij, dhe kur permend ndonje E Hoxhen, personi qe e lexon shkruan komente fyese personale dhe jo per X apo Y qe po discutohet ...kjo tregon qe ai person nuk ka njohuri per cehtjen ne fjale dhe ai kthen me stil budalli ose eshte ndonje Serb apo Grek qe don me fut ngaterresa!

komunizmi eshte ideologji dhe jo personal apo krahinor ...cdo sistem social ka te mirat dhe te keqijat e tij smiley ketu thjesht po bejme sikur po analizojme dy udheheqes te kohes se kaluar qe kane qene ne pushtet me shume ndryshime nga njeri tjetri, qe do duhen nja 10-15 faqe per ti analizuar sado pak

cdo vlersim ka nje kendveshtrim dhe nje rezultante nga ajo ku starton ne ate ku e perfundon. Kjo si ne vlerat ekonomike ashtu edhe ne vlerat humane.

Zgu; Njeriu qe krijoi shtetin shqiptar nga hici, dhe ne kohera kur rrezikohej identiteti nacional, qe i dha drejtimin prosperues kesaj mbreterie te vogel drej kahut te modeleve te demokracive perendimore.

Hoxha: Njeriu qe trashegoi shtetin shqiptar me infrastrukture intelektuale te ngritur, me eksperience shteterore dhe diplomatike qe prej 25 vjetesh(1920), ndertoi nje shtet autokratik despot, levroi ndermjet kulisave te perendimit dhe lindjes me te vetmen aresye, ushtrimin e egos perverse te tij. Ndertoi infrastukture materiale me qellime ideologjike dhe mashtrimi, xhveshi njeriun prej vlerave shekullore te virtytit, si besen dhe besimin ndaj Hyjnise, nderthuri ekonomine me ato qe po shkonin drejt falimentit qe me ne fund e futi edhe te ne kolaps ekonomik te tejskajshem.

Prej te parit trasheguam vlera njerezore ndersa prej te dytit antivlera qe po i vuajme edhe sot.

Shtetin e te parit u deshen aq pak kohe per ta shkaterruar nga rrethana jashte tij, shtetin e te dytin u shemb ngadale, indirekt prej kalebezimit te vet.

Faleminderit te gjithe atyre qe komentuan dhe do te komentojne kete pyetje qe une bera ketu te PPU. Ka disa dite qe kam hyre ne kete blog dhe kam bere shume pak komente dhe pyetje sipas rastit.E kam do eksperience jetesore dhe kam kaluar ne shume labirinthe te veshtira,por gjithmone jam treguar korekt dhe i kujdesshem per te mos fyer dhe ofenduar njeri pasi nuk ma ka lejuar kultura dhe edukata qe kam.U habita kur lexova sot se nje administrator me ka quajtur abuzues dhe me ka lene te drejteten vetem per 10 komente ne dite.Ky administrator me duket se jeton akoma ne kohen

e E Hoxhes kur i viheshin prangat fjales se lire. Zoti administrator mos u tremb nga fjala e lire dhe te keshilloj te dalesh nga bunkeri apo nga skutat

e erresires ku vazhdon te jetosh akoma.Une qe po te shkruaj jam Realisti dhe nuk i trembem realitetit , i trembem vetem pabesise dhe injorances, qe

na la trashegim regjimi komunist, qe mbijetoj me spiunlleqe,me lufte klasash duke bere qe vallaj te spiunonte vellain,etj. etj.....

Me administratore te tille PPU i humb vlerat nese i ka mbetur ndopak vlere

njeri eshte hajdut ne kerkim , qe vodhi dhe iku naten , tjetri eshte hajdut i dites dhe i nates, keto jane figura vertet me vlera te zeza  historike dhe fatkeqesia jone jane keta katundare qe jane bere lidere, cuditerisht sot ,nje deja vu politike.

Njeri ishte mbret dhe me nje popullsi injorante 90%,qe jetonte nen driten e kandilit,ku per jatek kishte kercu.Tjetri ishte diktator qe me dhune,hapi rruge te reja,shkolla te reja, dhe Universitet per here te pare ne Historine e Shqiperise,... emancipoi nje shoqeri anadollake qe kishte lene Turqia....u hapi syte njerzeve te veriut dhe jugut..te gjitha keto me dhune!

Lexo dhe meso me shume per historine o artian, mos u mjafto vetem me historine e deformuar te sistemit me te urryer ne bote

A Zogu themeloi te parin shtet demokratik shqipetar.Beri kushtetuten me demokratike te kohes.Nese ne kushtetuten e Zogut mbroheshin edhe kafshet, ne kushtetuten  E Hoxhes denohej fjala e lire, dhe te gjithe ata qe kerkonin fjale e lire i priste burgu.Ku shkoi gjith mundi e djersa e popullit ne kohen e Enverit, u shendrua ne buknkere e  arme vetem per te mrojtur karriken e diktatorit, armiqt qe imagjnonte nuk ekzistonin.Paske ngel akoma ne kohen Enverit .

Mos ngatron Fan S Nolin me Ahmetin ti kur flet per Qeverine e Pare Demokratike??

....si mund te jete nje Mbret demokrat?....ti vete je shpjeguar "te dy kane qene diktatore!!!!"A eshte nje diktator demokrat???

Eh,mer Realist,me Realist ....ti ngatron shume gjera dhe behesh lemsh me ato qe thua,te mesosh nuk eshte keq,dhe njeriu sa te rroje, do te mesoje,por mua me vjen keq per ty...qe meson persembrapthi historine!

  • Ahmet Zogu, eshte politikani i pare, pas Skenderbeut, qe me 15 vjet pushtet, ndertoi shtetin modern shqiptar ne formen e pseudo-monarkise.
  • Enver Hoxha ......pervec sa Ju mendoni, (e qe sukseset e tij jane te arritshme nga cdo udheheqes tjeter-medioker) ka nje merite qe eshte teresisht personale e tij. Kjo merite eshte qe, uli vdekshmerine, zhduku gjakmarrjen(hakmarrjen) fizike dhe kontribuoi ndershmerisht si patriot/nacionalist per te rritur numrin e shqiptareve ne ballkan - nga 800 000 (ne 45' ) ne 3 000 000 ne 84'.... Numri i popullsise  e ka bere Shqiperine Faktor politik ne Ballkan

O artian, A Zogu ka qene minstri i mbrendshem ne qeverine e pare kombetare shqipetare, ka qene kryeminister,para F S Nolit,ka qene edhe presidenti i pare ne historine e shqiperise,1925-28.F S Noli erdhi ne menyre jo demokratike ne pushtet,me revolucion komunist,dhe nuk e njohu asnje vend demokrartik si kryeminister pervec shtetit bolshevik komunist rus.

A Zogu ishte aq demokrat sa qe F Nolit i lidhi pension te perjetshem dhe e ka ftuar disa here qe te behej kryeminister.Nuk quajta une diktator por e quajtur historia komuniste.Pse diktatore eshte mbreteresha ELISABETE e Britanise? Une nuk i ngateroj gjerat ,kur kam mesuar une historine ti nuk ke pas lind akoma.

 

Pyetje e pavend. Arsyeja:

1. Behet fjale per dy figura shume komplekse. krahasimi ne epoke, jetegjatesi udheheqjeje, situata e vete luftes se 2te boterore, vete lindja e PKSH me ndihmen jo te vogel te jugosllaveve etj

2. Kur maten te mirat duhet te maten dhe demet qe u shkaktuan nga udheheqja e njerit apo tjetrit , serish faktori kohe ka influence te padiskutueshme.

 

Konkluzion: Te pakrahasueshem.

 

Ke pelqeni me shume muziken apo poezine, shiun apo boren?!

Personalisht  urrej me gjithe shpirt djallin me emer E. Hoxha ishte mallkim i vertete per kete popull. e megjithate nuk mund te krahasoj dy te pakrahasueshem

Disa mund te nxjerrin konkluzion te gabuar nga kjo qe do them, por eshte e vertete.

Gjate luftes se dyte boterore:

- Zogu qe ishte mbret, vodhi floririn dhe e la vendin ne kaos.

- Enveri u kthye nga Franca dhe luftoi per clirimin e Shqiperise.

Vazhdoni vete pastaj...

- Zogu qe ishte mbret, vodhi floririn dhe e la vendin ne kaos.

 

Uau uau; Floriri nuk u vodh, or cun, kjo ishte histori komunistesh. Edhe vendi nuk ishte ne kaos - por ishte ne lufte, kundra deshires se tij, dhe me fuqine me te madhe ne bote

- Enveri u kthye nga Franca dhe luftoi per clirimin e Shqiperise.

Uau uau , Edhe Enveri nuk u kthye, e kthyen, dhe pasi lepiu mire sahanin Jugosllav, te Dushan Mugoshes, ia cliruan Shqiperine.

Ik ore trap, mos ja fut kot.

Nje pyetje do te bej, pa dashur te te ofendoj... E ke mbaru 8-vjecaren ti apo e vazhdon naten ?

Nuk njeh historia boterore asnje mbret tjeter qe te vjedhe parate dhe te iki kur vendi i tij pushtohet. Nje mbret normal, ose dorezohet dhe ben paqe, ose lufton deri sa te kapitulloje. Po jo keshtu...

Turp e per faqe te zeze. Kjo verteton qe ishte mbret i vetshpallur dhe me gjak kacaku ( me troc - hajduti)

 "qeni i vogel me kacurrela" me duket se ta ka mesuar gabim gjyshi komunist historine.

Zogu mori me vehte vetem florinjte qe i kishte prone private nga perqindja qe derdhesh per familjen mbreterore, si dhe dhuratat qe kishte oborri mbreteror. I gjithe thesari i shtetit qendroi ne Banken Shqiptare me inventar te rregullt, qe ekziston edhe sot ne Banken Qendrore.

Problemi u shtremberua prej grupeve komuniste qe mblodhen me force me pas floririn e tregetareve te medhenj e nuk leshonin asnje dokumet zyrtar.  Hoxha ka sekuestruar prej tyre ( me dhune, pa nje ligj te mirefillte dhe dokumentacion inventarizues te rregullt) sasine me te madhe te florinjve ne Ballkan ne monedha floriri. Vec atyre qe nuk u dihet destinacioni, nje sasi u depozitua perkrah asaj qe ishte ne banke, qe kishte ngelur deri 2001, duke perjashtuar pjesen e rrembimit qe bene gjermanet( kete histori nuk eshte nevoja te tregojme).

Me pas nje pjese e ketij floriri te trasheguar dhe te shtuar edhe ne kohen e Hoxhes prej elektrolizes se bakrit, u vodh nen qeverine e Ilir Metes i cili u akuzua nga Sali Berisha, qe tashme drejtojne se bashku qeverine. Kjo legjende eshte per tu treguar me vehte.

Per Hoxhen si trim mbi trima, ai nuk u kthye nga Franca por nga Brukseli ku e kishte emruar Zogu me ndihmen e kunatit te tij i cili ishte eksponent i larte nen te ( Bahri Omari). Si nder per kujdesin ndaj tij, me pas ai e pushkatoi ne 45 si kolaboracionist. Hoxha u pushua nga puna ne ambasade per veprimtari subversive dhe propagande antiqeveritare( sipas tij), ndersa sipas dokumentave historike per karagjozllekun dhe rrugacerine e madhe qe beri ne Oborrin e Mbretit te Belgjikes.

Pastaj, sa luftoi ai, e dine te gjithe tashme.

Po ti , ishe gje minister i thesarit dhe i bere bilancin pasi iku e ?

Ku ka pare historia ndonje mbret te iki i veshur si grua me trastat me flori?

Hahaha MBRET shqiptaresh , analfabet e hajdut per faqe te zeze...

Ne c'liber i ke lexuar ti keto , apo ai qe na thot se Shqiperia doli nga diktatura ne 1997 ?

 

Zogu mori me vehte vetem florinjte qe i kishte prone private nga perqindja qe derdhesh per familjen mbreterore, si dhe dhuratat qe kishte oborri mbreteror. I gjithe thesari i shtetit qendroi ne Banken Shqiptare me inventar te rregullt, qe ekziston edhe sot ne Banken Qendrore.

Inventari,dihet simbas teje, po thesari ne arken e shtetit??  Ke ndonje dokument qe ta vertetosh se ishte ?!!?  smiley

Nga nje burim i pavarur:

Në të vërtetë, Ahmet Zogu ishte përgatitur me kohë për largimin e tij drejt Anglisë, pasi në “Lloyds Bank” të Londrës kishte depozituar miliona franga ari. Ish-konsulli i Barit, Vjenës e Londrës, Çatin Saraçi, dëshmon se transportuesi kryesor i parave të Zogut jashtë Shqipërisë kishte qenë tutori i tij, Lalë Krosi: “I pajisur me pasaportë diplomatike, laisser-passer dhe dokumente ekstra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamionë të ngarkuar me valutë, i ndihmuar e i shoqëruar nga roja të armatosura për të mbërritur në destinacion shëndosh e mirë. Këto udhëtime kryheshin rregullisht kurdoherë që Zogu kishte hedhur nënshkrimin mbi ndonjë akt të ri tradhtie. Rruga më e rëndomtë ishte ajo nga Durrësi në Bari dhe prej andej drejt e në Gjenevë, në Zvicër. Në çastin që paratë ndodheshin të sigurta në një bankë të huaj, atëherë përcilleshin urdhra me shkrim për t’i transferuar paratë në një vend tjetër edhe më të sigurt se i pari – për rrjedhojë, pjesa më e madhe e këtyre parave gjendet në “Lloyds Bank” të Londrës. Unë vetë, me dorën time, kam shkruar një sërë urdhrash të kësaj natyre, si dhe i kam ardhur në ndihmë tutorit të moshuar, analfabet, për të mbërritur në kufi me Zvicrën. Sa herë që kryheshin transaksionet bankare të Zogut, ai kurrë nuk e zinte ngoje shumën; unë isha i detyruar ta lija bosh hapësirën e caktuar për të vendosur shumën e parave, e cila plotësohej prej tij, pak para se të postohej.” (2) >>

      Dikur, në një bisedë intime që Zogu kishte bërë me senatorin Eqrem bej Vlora, ishte shprehur: “Ju, me siguri e dini fjalën e urtë turke që thotë: ‘Në Turqi ruaj kokën, në Rumani gruan dhe në Shqipëri pasurinë!’ Këtu nuk bëhet fjalë se çfarë duhet apo mundet të ndryshojë nesër; këtu lipsen siguruar sa më shpejt paratë që mund t’i humbësh shumë shpejt dhe pastaj të presësh se çfarë të sjell e ardhmja”. Dhe ai kishte plotësisht të drejtë me këtë parim, të cilin e ndoqi me këmbëngulje gjatë tërë kohës së qeverisjes së tij në Shqipëri. Kur ai u detyrua të ikte nga marshimi i trupave të Mussolinit (prill 1939), ai ishte Beu i vetëm që largohej nga vendi me bindjen disi ngushëlluese se po merrte me vete një thesar tingëllues prej 250.000 apo 300.000 stërlina ar dhe se armiqve u kishte lënë vetëm keqardhjen që nuk u kishte rënë në dorë as vetë, as paratë e tij.” (3)>>

Ja c'shkruan Galeaco Çiano,  ne nje raport te tijin qe gjendet ne Ministrine e Jashtme Italiane, i ftuar ne dasmen e Zogut me Xheraldinen: *

“Populli jeton në kushte të një mjerimi të atillë sa të ndërmendin fshatrat e humbur përgjatë lumit Jance dhe nuk e honeps dot luksin e një oborri operetash. Protokolli i oborrit është i rreptë dhe mendjemadh siç mund të kishte ekzistuar ndoshta, në oborret e vogla gjermane. Mbreti akuzohet për nepotizëm dhe shfrytëzim. ”

Problemi eshte se kushdo qe vjen ne pushtet tek ne, e ben historine sipas qejfit te vet... Dhe ende nuk po shoh nje historian mendjecelet qe te paraqese faktet historike ashtu sic jane, pa i shtremberuar, qofte te kohes se Zogut, qofte te Enverit.

>>

*nga nje dokumentar i Institutit Luce.

Zogu e nisi si diktator dhe e perfundoi si demokrat, ndersa Hoxha e nisi si demokrat dhe e prfundoi si despot.

Te veteshpallesh mbret i shqiptareve mos valle do te thote te kesh arritur shkallen me te larte te demokracise?

Apo ju e keni fjalen per zogun ne mergim? Sigurisht edhe atehere mendja i shkonte vetem per tu rikthyer si Mbret, biles si mbret i ligjshem, paveresisht se Europa po lulezonte nga shperthimi i demokracive popullore. Sa per Enverin, ai e nisi si komunist dhe e perfundoj si Stalinist apo diktator. 

Lere lere, sa bukur e perfundoi.

U fut pas fustani te grave dhe fesht e shkoi ne Gerqi...

Me duket se Zogu nuk perfundoi asgje. Nisi dy here ta bente shtetin, u be monark, pastaj kuroren e tij e mori Viktor Emanueli, ose me sakte ia dhuruan "patriotet" shqiptare. Jeten e shkoi ne mergim, duke krijuar qeveri fantazma e kukulla dhe vendin e la ne dore te italianeve.

Enveri, nga ana tjeter, ia futi te dyja kembet ne nje kepuce ketij popullit per 50 vjet, gjera qe tashme i dine te gjithe.

Per mua nuk ka ndonje ndryshim te madh.

 

..ia futi te dyja kembet ne nje kepuce ketij popullit per 50 vjet

..ta kishte lene zbath me mire,o dy kepuce o as nje thuaj, te jap te drejte !!

Historia e Zogut eshte nje peralle me mbret,pasi Zogu ishte Mbreti i fundit ne Europen Moderne,ku shumica jane vende me Republike por edhe ato qe jane Mbreteri, jane simbolike per nga pushteti, te cilin nuk e kane sic e kane patur dikur, Mbreteria psh ne Angli nuk ka  autoritet suprem sic ka Parlamenti Anglez! Psh ne 1500 vjete Anglia ka ndruar 66 Monark,Sundimtar Mbreteror duke filluar qe nga vitet 800....tani ky Mbreti yne ishte si nje shembelltyre Mbreterore qe nuk kishte te ngjare me Monarkite e tjera...dhe ashtu si lindi ashtu edhe u shua..,skishte si te ndodhte ndryshe, Mbreteria Zogiste eshte thjeshte nje histori ka vlera se ne cfare rrugesh ka kaluar Shqiperia dhe se si ,por eshte nje naivitet qe Burrelasit, Matjanet,te flasin per Mbretin Zog si zogj ne korr, me lloje lloje hiperbolizimesh, sa shkojne deri aty, sa te eklipsojne Skenderbeun !

Zogu thone Matjanet ka qene Demokrat!!!!!Kjo eshte injorance,kur dihet se Zogu vrau dhe preu te gjithe demokrate te tjere,si L Gurakuqi,BCurri,A.Rustemi,R.Ceroven e shume te tjere...mos te harrojme ai pushkatoi pa gjyq te gjithe kundershtaret e tjere,te cilet e kundershtonin Zogun per pushtetin apsolut qe ai ushtronte ne te gjithe vendin.

Pastaj keni pa ju Mbret Mysliman ne mes te Europes,te martum me zor me nje Katolike?!!?(Martese e sajume nga Austro-Hungarezet) 

Oshte mbrapsh,po hajde mushi menjen matjaneve qe ndrun zogun me Skenderbeun!

Rrini ore urte o mendjefyej...Rrini e mshoini kengeve "dum Baben " me Saliun ne krye . Po u hapen seriozisht arkivat do te lexoni tamam tamamam c'ka kane ra dakort Enveri me Ahmetin smiley

Ishte Min i Brebndshem ja pret tjetri ...I kuja qeverie ???Te Lushnjes ...Kur Italianet ishin ne VLORE ???? Dhe si Narcesi , vajti e priti ne Ullishta te Vlores me "perforcime" deri sa lufta mbaroi ?????

Ishte i apri qe krijoi shtet ???? - Sikur i pari ka qene Ismail Qemali !!!

Ishte demokrat ...po ai revolucioni qe e largoi dhe me mbeshtetjen e Pashiqit e kthyen prap , cfare ishte ??? Revolucion Mbreteror ??

Pastaj mori ca florij - ja pret tjetri - qe ishin ato qe derdheshin si "kontribut " ne arken e Mbretit ...apo te shtetit do thoje o gjytyrym ???

Mbaro njehere me kete e me Kushtetutat Demokratike te kohes se tij qe mbronte kafshet ...Vecse per ngarkesen e grave si gomari , per shitjen e tyre si lopet qe ne djep , per gjakmarrjen e trajtimin e njeriut si kafshe ...sikur nuk gjejme rreshta Kushtetute ????

Nga krahet me karagjoz dhe me te peshtire jane ky krahu i kafexhijve historike qe rrine rrrine dhe phellin nga nje gje REALISTE smiley

Ka shume balanca krahasuese por ajo qe i shmang tifozlleqet dhe idiotizmat nga te gjithe  krahet eshte ...SHIKO PERPARA !!!!!

"Ishte i apri qe krijoi shtet ???? - Sikur i pari ka qene Ismail Qemali !!!"

Shtet MODERN, gjyshi Modern ( me institucione, me ligje me rob t,shkollum jasht" ) .

Shtet si te Ismail Qemalit e ke edhe ti te Guzhina, se ne lagje e kemi te gjithe.... (mos kthe pergjigje).

Eshte e vertete qe nuk i ndryshoi shqiptaret "fukarenj" por kjo, jo se nuk kishte deshire.. Por ne ishim e mbetemi "Shkom Graniti" ene ne kok'

 

Te dy quhen diktatore, sepse te dy ishin diktator. Me ndryshime me njeri-tjetrin.

Ne rradhe te pare Zogu nuk eshte diktator. Ne periudhen zogiste njerezit kishin shume here me shume liri fjale. Kishin prona private. Gazetat e perditeshme shpreheshin lirshem kunder ose pro Zogut.

Ai njihet si themelues i shtetit modern ne shqiperi. U be nje reforme e thelle legjislative. Te sjellim ndermend se deri para Zogut ne vendin tone vazhdonin te aplikoheshin ligjet osmane. U aplikua per here te pare Kodi Civil perendimor. Gjithashtu u aplikua ligji per heqjen e ferexhese(deri ne ate kohe ne shqiperi femrat visheshin si ne afganistan).

Per me teper ka marre pjese ne shpalljen e pavaresise ne 1912.

O Laze, a mos je gjo ti Beqiri i librit te historise? Jo per gjo po qe je historian dukesh, kete une e kuptoj. Tani a di ti si historian me me thone pse Ahmet Zogu me dekret te vecante urdheroi qe te gjitha familjet shqiptare qe kishin mbiemrin si te tijin, pra "zogu", zoga, zogi, ta nderonin ate menjehere?

Enveri as nuk e cau menderen per kete gje. Atehere sipas ketij shembulli, i bie qe zogu te ishte diktator/satrap  smiley ndersa Veri poullor.  hahahahahahahahahahahahahahaha, tek PPU-ja me te vertete po afrohen intelektualet e duhur. Po e zevendesojne binshem Policin tone te dashur qe na ka lene keshtu ne harese.

Puthe ne buze Enver Hoxhen pra meqe e dashuroke kaq shume smiley

O Beqo, mos je gjo edhe homo ti?

Gazetat e perditeshme shpreheshin lirshem kunder ose pro Zogut.

lexo mire o historian kafenesh ..Me Ligj e Kushtetute te  Mbreteris e.... Nuk lejohej sharja apo kritika ndaj MBRETIT .

 Te sjellim ndermend se deri para Zogut ne vendin tone vazhdonin te aplikoheshin ligjet osmane....Po cfare te aplikoheshin ??? Ligjet e Vucidolit ?O historian kafenesh duhet te kesh te qarte qe cdo here ka nje "per here te pare " po kjo nuk te ben as modern as demokrat. Sa per dijenine tende3 LIGJET ja benin te TJERET .Dhe te TJERET biles kaq pak e ke lexuar !!!!!

Ja dhe nje si Historian i "thate " qe je cfaqur ......Gjithashtu u aplikua ligji per heqjen e ferexhese.. na thua smileyTek ajo fjala u aplikua eshte marifeti i kafexhijve Historike sepse nje Ligj i tille edhe pse doli asnjehere nuk gjeti zbatim . Ai gjeti zbatim vetem pas vitit ! 1967  ...Apo JO ????

Shikoni Perpara !!!!!!

Zogu njihet si themelues i shtetit modern shqiptar. Kete merite nuk ja mohon askush. Ai aplikoi i pari Kodin Civil Perendimor, ngriti Banken Kombetare. LE te flasim me fakte Idris, jo me deklarata komunistesh. Gjithashtu te gjithe qe kane jetuar ne ate periudhe e dine ca impakti pati ligji per heqjen e ferexhese.

Normalisht kritika ndaj tij qendron ne faktin se u largua kur na sulmoi Italia. Po te mos ishte larguar dhe ta bente ai rezistencen, Shqiperia nuk do te kishte qene kurre komuniste dhe Enver Hoxha do ishte thjesht nje barbon rrugesh.

 zogu e vendosi me ligj te drejten e votimin per femrat, me perpara se te behej ne france (1945). gjithashtu te drejten te sherbenin ne USHTRI.

po pata kohe do t'ju vendos nje video me nje parakalim te nje njesie te perbere nga femra shqiptare. ju nuk mund ta imagjinoni sa te bukura dukeshin nen uniformat fantastike ushtarake te kohes. pak a shume si ato qe perdorin femrat ne hipizem edhe sot.

vetem per kaq, ai meriton nga grate tona heroike e burrnesha, puthje te perjetshme.  

kjo eshte pyetje care, se eshte si me ngaterru kekun me byrekun.

Pyetja e shekllit t'ri eshte, kush eshte me burre i mire, Zogji, apo Salihi? Dhe ktu perfshihet gjithe vleresimi hystorik ne pikat e meposhtme:

1. Kush ishte ma antikomunisti

2. Kush ishte ma trimi

3. Kush ishte ma i lexuemi

4. Kush ishte ma i cartuni

5. Kujt iu ngrete pa vjagra

6. Ca bote kur ju ngrete

me anti komunist ishte çurçilli sesa hitleri. (teze per refleksion per ata qe shtrojne pyetje te tilla). 

 

 

s'di pse krijohet vetiu impresioni qe ti je edhe me curcill se curcilli (ne kuptimin e mire te fjales)

Enver Hoxha beri ate qe menjehere pas hapjes se kufirit, mijra e mijra shqiptare lane vendin dhe familjet e tyre duke marre detet. Nje nga tragjedite me te medheja te popullit shqiptar. Duhet folur me ato qe ndodhen jasht, per t'a kuptuar kete tragjedi. Kush mund te shkatoje ngjarje te tilla? Vetem nje rregjim ultra totalitar. Kush tjeter veproje ne kete menyre? Rregulli dhe disiplina, per te cilat ka akoma nostalgjike, nuk mbillet me dhune dhe me friken e luftes se klasave, sepse, do te korresh ate qe po ndodh sot.

Nostalgjia per Enver Hoxhen eshte e lidhur me graden e lidhjeve te njerzeve me ate regjim, me ndihmen e tyre ne shtimin e dhunes, frikes e mjerimit.( Kjo ndjehet dhe ne diskutimet ne PPU). E keqja eshte, se dhe te rinjte, nuk arrijne te shkeputen nga e kaluara e familjareve te tyre. Te prekur nga humbja e një pushteti, apo e nje prestigji te krijuar ne nje kohe frike e mjerimi, mundohen qe te kapen pas kadavres se Enver Hoxhes apo ne histerine kunder Sali Berishes, dhe ai prodhim i diktatures.

cba

Enveri kishte vite qe kishte vdekur kur ndodhi ajo qe thua ti. Persa kohe ishte gjalle ai nuk ndodhnin gjera te tilla. Kane kaluar 20 vjet nga regjimi komunist edhe perseri po te kene mundesi shqiptaret ikin te gjith nga syte kembet.

Shqipetaret iken dhe ikin edhe sot po te kene mundesi sepse ngelen pa pune, pa te ardhme, pa shprese ne vendin e tyre. Sepse udhehiqen nga njerezit me te ndyre te shoqerise, sepse llumi eshte ngritur ne piedestal. Sepse vazhdon poshterimi total i Shqiperise dhe cdo gjeje shqiptare.

Regjimi totalitar kishte gabimet e tija ashtu si cdo regjim, por nuk mund te justifikosh keto 20 vjet sketerre, qe e cbene Shqiperine nga themelet.

Nqs do te njohesh ata te rinj qe krijuan prestigj ne nje kohe frike dhe mjerimi jane te rinjte e llumit, mnjf llumi i llumit qe udheheq Shqiperine sot, me anafalbetizem, varferi totale, mbytje gjerr ne hunde nga plehrat, Gerdece, rrugera Durres-Kukes, anadollakeri, gangsterllik etj etj, lista eshte pafund.

Ata qe mendojne ndryshe nga llumi jane shumica e shqiptareve, prandaj ka ardhur koha tu degjohet zeri, nuk mund tju mbyllet goja gjithmone me fjalen komunist.

Nqs e paskeni qejf ti mbyllni gojen shumices te popullsise shqiptare me fjalen komunist, atehere kujdes, sepse kur te ngrihet shumica drejtesi komunistesh ka per te vendosur.

RROFTE KOMUNIZMI.

Rrofte komunizmi?,drejtesi komunistesh?

Regjimi komunist 50 vjet mbolli vetem varferi,beri lufte klasash(civile),ndertoj qindra bunkere,bleu tonelata arme me te cilat sot po vrasim njeri tjetrin se armiq nuk ka.

Drejtesia komuniste denoj dhe pushkatoi qindra intelektuale dhe la ne pushtet injorantet dhe analfabetet.

Drejtesia komuniste prangosi fjalen e lire.

E Hoxha deklaronte se bota kapitaliste po kalbezohet ,se ne kapitalizem po vdesin nga uria etj..etj. pallavra te tilla.

Kur personalisht e pashe realitetin ne boten e lire, jo qe vdisnin njerzit nga uria por kishte dyqane me ushqime edhe per kafshet.

Nuk e di ne ke jetuar realitetin komunist apo ta kane treguar prindet ti qe thua rrofte kumunizmi,por duhet te dishe se 70% e popullit jetonte ne fshat

dhe provoj gogolin kooperative, ku punonin si skllever 16 ore ne dite per 3 lek,prodhonin grure,miser fruta,mish,qumesht, dhe ushqeheshin vetem me buk misri dhe ate me racion.

 

 

Regjimi komunist 50 vjet mbolli vetem varferi,beri lufte klasash(civile),

E ke idene ti se cfar varferie ka pas para regjimit komunist ne Shqiperi apo nuk e ke idene, dhe flet kodra mbas bregut. Dhe a e di ti se cfar do te thote lufte civile?

ndertoj qindra bunkere,bleu tonelata arme me te cilat sot po vrasim njeri tjetrin se armiq nuk ka.

Po pse do ishte shtet bythegrisur si ky i sotmi qe ajrin e patrullojne pepinot dhe greket? Keshtu e do ti? Nuk u bene ato armatime per shtet palaco, i drejtuar nga alabake, por per shtet serioz sic ishte Shqiperia atehere, qe drejtohej nga burra , jo nga muter.

Drejtesia komuniste denoj dhe pushkatoi qindra intelektuale dhe la ne pushtet injorantet dhe analfabetet.

Qe denoj dhe pushkatoi me qindra intelektual ska ngel te ma thuash ti, por periudha e erresires 20 vjecare jo vetem qe la vendin ne duart e injoranteve dhe analfabeteve por ktheu gjith popullin shqipetar, dikur nje nga popujt me te shkolluar ne bote, ne nje popull injorant dhe analfabet.

E Hoxha deklaronte se bota kapitaliste po kalbezohet ,se ne kapitalizem po vdesin nga uria etj..etj. pallavra te tilla.

Kush jane pallavra mor injorant. A nuk po vdisnin nga uria njerezit nga afrika ne Indi? A nuk jetonin ne sisteme kapitaliste? A nuk ishte uria ne me shume se 90% te botes kapitaliste?

Nuk e di ne ke jetuar realitetin komunist apo ta kane treguar prindet ti qe thua rrofte kumunizmi,por duhet te dishe se 70% e popullit jetonte ne fshat

E po pastaj se 70% jetonte ne fshat??? Historikisht ne fshat kan jetuar ne mbi 90% te popullsise shqiptare ku edhe eshte ruajtur gjaku, gjuha, zakonet e traditat.

dhe provoj gogolin kooperative, ku punonin si skllever 16 ore ne dite per 3 lek,prodhonin grure,miser fruta,mish,qumesht, dhe ushqeheshin vetem me buk misri dhe ate me racion.

Nqs do flasim per anet negative te asaj kohe , hajde flasim, une nuk i mohoj, por jo te justifikosh shkaterrimin total te shqiperise dhe cdo gjeje shqiptare duke thene ai para meje ishte i keq, me kete nuk pajtohem dot.

Une perpara kesaj menxyre 20 vjecare zgjedh komunizmin, edhe 1000 here me i keq te ishte.

Shume spurdhjake krekosen sot e nxitohen te akuzojne si komuniste te gjith ata qe kundershtojne poshterimin e  atdheut, por ky regjim i peshtire, qe do hedh ne hale nje here e mire e do shplare me gjith lumenjte e shqiperise vrullshem mbi te, ka pas legjitimitet vetem kur u votua nga shumica e popullit shqiptar, qe kerkonte me te vertete nje demokraci reale, ku te jetonte ne liri dhe me nder ne mes te popujve te europes te lire.

Sot nuk mund te falesh poshtersite qe behen ne kurriz te popullit dhe atdheut thjesht duke akuzuar nje sistem te vdekur.

Te paska ngel ora prapa me duket,nese te ka more malli per komunizem shko te F Kastro ne kube mer dhe Hysni Milloshin(vicin),se populli shqipetar e ka nxjere jasht ligjit ate sistem te mallkuar. Te gjitha vendet e europes lindore qe aplikuan ata sistem fantazem jane me te varfrat ekonomikisht dhe po te ishte i mire nuk do ta rrezonin.

Te del emri ketu te PPU nen singlen e flamurit anglez,kujdes se po te pa ndonje komunist qe quan armik.Mesoje mire historine mos lexo pallavrat e shkruara ne kohen e merhumit me te madh qe ka njohur historia.

I vetmi udheheqes ne bote qe nuk ka pas asnje diplome apo profesion ka qene E Hoxha.

Me vjen mire qe shkrimi im te ka revoltuar. Kjo tregon se aty do te kete patur disa te verteta qe kane irrituar botekuptimin tend. Mos u merzit, proces normal. Edhe Mao Ce Duni thoshte : Turbullohu-kthjellohu.

Ate gjendje qe pershkruan ti ne Shqiperi, po e krijojne ato qe formoi Enver Hoxha, jo pak, por në gati nje gjysem shekulli! Eshte e pamundur qe te nxjerresh njerez te tjere ne 20 vjet. Aq me shume, qe asgje nuk lind i perkryer ne nje terren te mbushur me dhune e mjerim.

Menjfjale ti thua qe te marrim llumin e shoqerise kapitaliste, dhe ta vendosim ne krye te nje sistemi te ri. (nqs do te ndodhe?)

Ne Shqiperi ka plot njerez te mire, te ndershem , dhe intelektual te afte per te qeverisur. Vetem sepse dole ti injorant dhe njeri me komplekse nga ai sistem nuk do te thote qe keshtu jane te gjith shqipetaret.

Une jam revoltuar sepse e dua Shqiperine dhe shqiptaret, dhe me dhemb zemra tek shoh llumin qe ben ligjin. Te thash edhe njeher, ti dhe te tjere si ty mund te llapni sa te doni, shumica e shqiptareve e shohin te verteten, dhe ka per te ardhur dita qe do zbrazet koshi nga mollet e kalbura.

Vetem njerzit e ndershem nuk mjaftojne. Se pari duhet nje tradite demokratike, e cila krijon dhe drejtues te zote, te ndershem te afte qe nuk perdorin dhunen e friken, dhe jo injorante si une. Por, si i behet kur shqitaret filluan te votojne te lire per here te pare vetem pas 45 vjeteve? Ju kujtohen emisionet ne RTSH qe mesonin njerzit se si votohet ne demokraci? Mos e ngaterro dashurine tende per Shqiperine e shqiptaret me dashurine per te kaluaren diktatoriale.

Me te vertete qe Mao Ce Duni thoshte : "Turbullohu-kthjellohu", por ka dhe nga ato qe nuk kthjellohen asnjehere. Ka.Ta them une.

Diten e mire dhe, i paharruar qofte kujtimi i tij!

Ka 20 vjet qe nuk eshte bere asnje hap drejt nje demokracie te vertete ne Shqiperi. Vazhdojne te diktojne fatet e ketij kombi kellirat e kohes te komunizmit.

Jo jo, e ke gabim, une nuk kam ndonje dashuri per te kaluaren diktatoriale, ne fakt te genjeva pak, sepse dashurine e vetme qe kam nga e kaluara diktatoriale ma japin pikerisht anti-komunistet e sotem, qe gjer dje kan qene puthadoret dhe lapanjoset e atij sistemi.

Gjat ketyre 20 vjeteve klasa politike shqiptare e te gjitha kraheve, por sidomos e ish-komunistave PD-ist me politikane te kalibrit Paloka etj, kan vetem merita shkaterrimi, poshterimi dhe varferimi material dhe shpirteror.

Une nuk mund te besoj per asnje cast se ti apo te tjere si ty jeni me te vertete anti-komunista ne ide dhe parime.

Ideja qe me eshte krijuar mua por edhe shumices te shqiptareve per tipa te tille pseudo-anti-komunist eshte qe sjan gje tjeter vecse ish-fuksa, puthadorsa, alabak qe i njeh cdo kohe dhe periudhe historike.

Kjo nqs kishit krijuar iluzione te kota.

Ah, shejtan! E shoh qe me njeh, por edhe une te njoha ; nga "ë"-te qe harron ti vesh pas disa fjaleve. Te njejtat gabime beje dhe kur shkruaje proces-verbalet ne ushtri. Ah, shoku! shoku!

Ahmet Zogu

e mori Shqiperine 90% analfabete -- e coi 95% analfabete . 

 e mori Shqiperine me 1 miljon banore  --  e coi 800 mije banore .

e mor shqiperine me moshen mesatare 40 vjec -- e coi me moshe mesatare 38 vjec .

e mori Shqiperine shtet te pavarur -- fluturoi dhe e la te pushtuar.

Enver Hoxha

e gjeti  Shqiperine te pushtuar --- e lidhi me aleatet nderkombetare deri ne shporrjen e plote te fashisteve dhe bashkepunetoreve te tyre .

e mori Shqiperine 95 % analfabete --- e coi 100 % te shkolluar , me shkolle te mesme deri ne Bith te Lugjit!

e mori Shqiperine me 800 mije banore -- e coi ne 3 miljon e dyqind mije

e mori Shqiperine me moshe mesatre 38 vjec ---- e coi ne 69 .5 vjec .

Keta jane tregues te PERBASHKET dhe te palidhur me "gjak e diktatura" smiley ... por megjithate shprehja qe i tha I.Beqiri Saliut per shtetin eshte akoma lapidar per denglaxhijte e daullet antikomuniste sot

"Nuk mbahet shteti me llogje e me pordhe , por me shpate dhe me kordhe "

Meqe pyetja eshte vetem per te dy , nuk ka vend per shtetare te lloit te Berihajt sepse vet fakti qe injorante te trasheguar brez pas brezi arriti ti beje te jene edhe k/ministra sot , permbys cdo lloj krahasimi!

Arnaut e mori , Dallkauk e la, (mos e harro-qe te qanin per ate 100 vjet )

Po prape me keto deklarata marksiste-leniniste vazhdohet ketu??? Boll degjuam per Enverin. Per mendimin tim ai duhet te zhvarroset dhe kockat t'ia djegin dhe te mos kete edhe ai varr ashtu sic nuk kane qindra mijera shqiptare qe i ekzekutoi pa pasur asnje te drejte.

Ah ta kish kap ndonje nga keta trimat gjalle Enverin dhe te kishte bere drejtesi, atehere po do te jepja te drejte, por ce do qe ai vdiq nga natyra, dhe keta trimat si puna e disave bashke me soj e sorollop e qane dhe e nderuan sic nuk kishin nderuar njeri me pare.

Ai nuk merrte kockat e te vdekurve dhe ti digjte e tu humbiste varrin. Keto vetem fantazia e njeriu te ulet ne cdo nivel njerezor mund ti prodhoje.

Cfare po thua? Ai shoket e vet te ngushte i ekzekutonte dhe i varroste te gjithe bashke neper gropa. Me mijera familje pas '90 kane kerkuar vendin ku ishin groposur te afermit e tyre.

Ti qenke enverist i thekur. Nuk ta ka ndryshuar pak mentalitetin komunist Anglia? Nuk e kuptoj sesi mund te ekzistojne akoma persona qe e mbrojne ate kriminel qe na roberoi per 50 vjet, qe zhvilloi si askush tjeter vesin e spiunllikut te shqiptaret. Ishte ne periudhen e tij qe vellai spiunonte te vellane, gruaja burrin.

Tani po e kuptoj qe sia vlen fare te debatoj ketu te peshku. Une kujtova se ju ishit te majte te perparuar por ketu paska super komunista.

shoh qe ketu ka nje padrejtesi te madhe qe askush nuk do ta thote. me sa di une, ahmet zogu kur iku depozitoi parate e shqiptareve ne nje banke ne angli per te mos ua lene ne dore itaòiane qe donte s'donte zogu, situata politike boterore e tille qe shqiperia do te pushtohej. dhe me pas, anglia i mbajti florinjte e shqiptareve si demshperblim per nendeteset e mbytura ne ngushticen e korfuzit. kaq per florinjte.

sa i takon riza ceroves e bajram currit ata ishin udheheqesit ushtarake te rebelimit bolshevik te qershorit 24 qe solli nje qeveri komuniste qe e izoloi shqiperine per 6 muaj deri sa u detyrua te tehiqej, dhe normalisht cilido njeri qe do te beje shtet nuk do te lejonte asnje malok skrapari e hasi te pergatiste rebelim tjeter, eshte njelloj si te lesh komitetet e shpetimit te funskionojne ende.

ahmet zogu krijoi shtetin shqiptar, dhe ishte nga ata qe e pranonin opoziten. ne kohen qe ishte ai ne pushtet duhet patur parasysh ne ca niveli ishte shqiperia dhe ku shkoi. ndoshta duhej te behej mbret ashtu sic ishin te gjitha shtetet ballkanike te kohes. e  ndoshta enveri duhej te ish komunist si shtetet ballkanike. thjehste nje diference e vogel. ndersa zogu ishte ne mes te europes ne kohe te tij, e nuk kishte shume zgjedhje, enveri ishte ne kufi dhe mund te zgjidhte. e zgjodhi te zezen tone. por me duket absurde te krahasosh enverin me zogun. si te krahasosh lugjin 14 me zhan d'ark.

Nga nje burim i pavarur:

 

Thesari i Ahmet Zogut, e vërteta e floririt që mbreti mori me vete pas arratisë        Ministria e Punëve të Brendshme kishte përhapur fjalë se Zogu kishte ndërmend të vishte opingat dhe ta organizonte qëndresën e shqiptarëve nga vendlindja e tij, Mati. Por kolonel Faik Quku shprehet: “Mbreti Zog nuk ishte ma nji djalë i ri malsor që jetonte në malet e Matit, me nji gjendje financiare modeste. Ai kishte zbritë në qytet, ishte ba mbret e diktator dhe shumë i pasun, gjana që ai nuk donte me i rrezikue. Tash ai ishte i preokupuem, kryesisht, për personin e tij, familjen dhe pasuninë.”(1)      Në të vërtetë, Ahmet Zogu ishte përgatitur me kohë për largimin e tij drejt Anglisë, pasi në “Lloyds Bank” të Londrës kishte depozituar miliona franga ari. Ish-konsulli i Barit, Vjenës e Londrës, Çatin Saraçi, dëshmon se transportuesi kryesor i parave të Zogut jashtë Shqipërisë kishte qenë tutori i tij, Lalë Krosi: “I pajisur me pasaportë diplomatike, laisser-passer dhe dokumente ekstra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamionë të ngarkuar me valutë, i ndihmuar e i shoqëruar nga roja të armatosura për të mbërritur në destinacion shëndosh e mirë. Këto udhëtime kryheshin rregullisht kurdoherë që Zogu kishte hedhur nënshkrimin mbi ndonjë akt të ri tradhtie. Rruga më e rëndomtë ishte ajo nga Durrësi në Bari dhe prej andej drejt e në Gjenevë, në Zvicër. Në çastin që paratë ndodheshin të sigurta në një bankë të huaj, atëherë përcilleshin urdhra me shkrim për t’i transferuar paratë në një vend tjetër edhe më të sigurt se i pari – për rrjedhojë, pjesa më e madhe e këtyre parave gjendet në “Lloyds Bank” të Londrës. Unë vetë, me dorën time, kam shkruar një sërë urdhrash të kësaj natyre, si dhe i kam ardhur në ndihmë tutorit të moshuar, analfabet, për të mbërritur në kufi me Zvicrën. Sa herë që kryheshin transaksionet bankare të Zogut, ai kurrë nuk e zinte ngoje shumën; unë isha i detyruar ta lija bosh hapësirën e caktuar për të vendosur shumën e parave, e cila plotësohej prej tij, pak para se të postohej.” (2)       Dikur, në një bisedë intime që Zogu kishte bërë me senatorin Eqrem bej Vlora, ishte shprehur: “Ju, me siguri e dini fjalën e urtë turke që thotë: ‘Në Turqi ruaj kokën, në Rumani gruan dhe në Shqipëri pasurinë!’ Këtu nuk bëhet fjalë se çfarë duhet apo mundet të ndryshojë nesër; këtu lipsen siguruar sa më shpejt paratë që mund t’i humbësh shumë shpejt dhe pastaj të presësh se çfarë të sjell e ardhmja”. Dhe ai kishte plotësisht të drejtë me këtë parim, të cilin e ndoqi me këmbëngulje gjatë tërë kohës së qeverisjes së tij në Shqipëri. Kur ai u detyrua të ikte nga marshimi i trupave të Mussolinit (prill 1939), ai ishte Beu i vetëm që largohej nga vendi me bindjen disi ngushëlluese se po merrte me vete një thesar tingëllues prej 250.000 apo 300.000 stërlina ar dhe se armiqve u kishte lënë vetëm keqardhjen që nuk u kishte rënë në dorë as vetë, as paratë e tij.” (3)      Pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste, sekretari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kardell Hall (Cordell Hull), do ta pyeste ambasadorin e Mbretërisë Shqiptare në Uashington, Faik Konicën, sa ishte borxhi i Shqipërisë ndaj Italisë fashiste. Konica do t’i përgjigjej se borxhi kishte kapur shifrën e 30 milionë dollarëve amerikanë, të harxhuar kryesisht për ndërtimin e rrugëve strategjike në drejtim të Jugosllavisë. Për pyetjen e dytë të sekretarit Hall mbi qëllimet e pushtimit fashist italian të Shqipërisë, Konica do të shprehte mendimin se Italia fashiste, në bashkëpunim me Gjermaninë naziste, do ta përdorte Shqipërinë si pedanë për t’u hedhur në drejtim të Greqisë e Turqisë.(4)
Për më tej, biografi Jason Tomes shkruan: “Foreign Office zbuloi se mbreti kishte të paktën 50 mijë paund në monedha ari dhe 2 milion dollarë në Chase Manhatan Bank (SHBA), me përqindjet e të cilave ai mund të shpenzonte deri në 12 mijë paund në vit... Zogistët thonin se ishin siguruar nga shitja e pyjeve në Mat. Praktikisht të gjithë të tjerët, përfshi këtu edhe zyrtarët e tjerë zogistë, dyshonin për këtë, pasi dihej se ai kishte marrë ryshfete italiane, duke futur në xhep përqindje të tëra parash.... Kufijtë e vetpasurimit të tij ndaleshin vetëm përpara pengesave të rastit. Gjatë qeverisjes së tij 14-vjeçare, të ardhurat buxhetore llogariteshin rreth 1-2 milion paund në vit, ndërsa kreditë italiane në përgjithësi kishin qenë 8 milion paund.” (5)      Mbreti Zog nuk u mjaftua me milionat e depozituar me kohë në bankat e huaja, por mori edhe shufrat e fundit të arit që gjeti në thesarin e shtetit. Sipas një relacioni të hartuar më 6 qershor 1939 nga drejtori i Thesarit, Kel Naraçi, në pasditen e datës 6 prill 1939, me linjë telefonike, ai ishte urdhëruar nga kryeministri Kostaq Kotta që t’i jepte togerit të gardës së mbretit Selim Gjoçi të gjithë sasinë e floririt që gjendej në kasafortën e Thesarit. Shufrat dhe kallëpet e floririt që togeri Selim Gjoçi, mori në Thesarin e degës së Bankës Kombëtare të Shqipërisë në Tiranë, gjendeshin në “Llogarinë relative të pafrytshme metal-ar në roje”, e çelur në datën 23 tetor 1937, për llogari të Oborrit Mbretëror.(6)      Deri më datën 6 shkurt 1939, në këtë llogari ishin futur herë pas here shufra floriri me vlerën e 643 535 fr. ari, e barabartë me 209 kg. ar, të përfituara në doganat e vendit nga kursi i këmbimit të floririt me kartëmonedhat. Nga shuma e përgjithshme kishin dalë 200 mijë franga ari që ishin shpenzuar për ceremoninë e martesës së Mbretit Zog dhe kremtimet e 10-vjetorit të Shpalljes së Monarkisë. Kështu, në kasafortën e thesarit gjëndeshin 183 kg. flori, sasi e barabartë me 566.975 fr. ari dhe e gjithë shuma iu dorëzua pa ndonjë dokument Mbretit Zog në shtëpinë e kryeministrit Koço Kotta. (7)      Në lidhje me arkat e mbushura me florinjtë e thesarit të Mbretërisë së falimentuar Shqiptare, kolonel Faik Quku rrëfen se Zogu “kishte me vedi nji kamion me 18 arka flori, ministrat dhe nji numër të madh oficerash. Në këtë udhtim shoqnohej prej gardës së tij, deri në Qafë Kërrabë, kufini në mes Tiranës dhe Elbasanit. Përtej Elbasanit u shoqnue vetëm prej 200 gardistëve. Gjithë kolona përbahej prej 45 makinave, të udhëhequn prej disa kamionave me ushtarë të gardës. Familjen bashkë me dy motrat, mbreti i kishte nisë nji ditë ma parë për në Greqi. Më 7 prill në mbrëmje kishin mbërritë në Follorinë. Mbreti kishte mendue me kalue natën në Korçë, ku kishte dërgue për me studiue gjendjen. Ky e lajmon se masat ishin të eksitueme dhe, bile, ai vetë mezi kishte shpëtue. Prandaj si vend ishte i rre-zikshëm për banim e kalim. Për këtë arsye, Mbreti e kalon natën në Zemblak, nji fshat afër qytetit të Korçës, në shtëpi të agallarëve.Të nesërmen, më 8 prill, paradreke, tue kalue në mes të britmave Juha! Turp! dhe pështymave të popullit të Bilishtit, qi ishin gru-mbullue në të dy anët e rrugës, kolona mbretnore mbërrini në Kapshticë, në kufinin grek...” (8)      Historiani austriak Hurbert Neuwirth shkruan: “Zogu”, mbreti Zog, i shfuqizuar, u largua nga foleja e tij shqiptare me 50 mijë dollar ar. Dy milion dollarë të tjerë i kishte depozituar që më parë në “Chase National Bank. Si përfundim, siç shkruan edhe biografi Jason Tomes: Ai udhëtonte gjithnjë me nëntë a dhjetë kasaforta jashtëzakonisht të rënda e të mëdha, të cilat mbaheshin në ruajtje të vazhdueshme. Ato përmbanin shufra ari të cilat u bënë legjendë në shtypin e kohës, aq sa asnjëherë Zogu nuk përmendej, veç për valixhet misteri-oze, të cilat thuhej se përmbanin thesarë të mëdhenj, duke përfshirë edhe gurët e çmuar të kurorës mbretërore, që vlenin më tepër se 1 milion paund. Raportet e llogarive të bankave franceze e zvicerane përforcuan dyshimet e përhapura se ai ishte një milioner në stërlina. Disa madje e llogarisnin pasurinë e tij nga 4 deri në 6 milion paund. Komenti i tij: “Unë do të doja të isha aq i pasur sa kritikët e mi thonë që jam”. Mbreti Zog pranoi se kishte marrë 36 mijë paund nga fondi publik i thesarit shqiptar më 1939, duke u justifikuar: “Më mirë që i mora unë sesa t’i lija në dorë të Musolinit...” (9)__________________Referencat (1)(F. Quku, Qëndresa shqiptare..., vëll. I, f. 90).(2) (Ç. Saraçi, Zogu i shqiptarëve, vep. e përm., f. 60–61).(3) (Eqrem bej Vlora, Kujtime... 1885-1925, Tiranë, Shtepia e Librit dhe komunikimit, f. 548). (4) (Haris Silajxhiq, Shqipëria dhe SHBA në arkivat e Uashingtonit, Tiranë: Dituria, 1999, f. 215).
(5) (J. Tomes, King Zog of Albania..., f. 241–242)(6)(AQSH. Fondi Ministria e Financave, vitit 1939, dosja 364: relacioni i K. Naraçit për ministrin e Financave, Fejzi Alizoti, nr. 73/1 res, 6 qershor 1939).(7)(Iljaz Fishta, Ndërhyrja e kapitalit të huaj... (1936–1939), Tiranë, 1989, f. 119; Kastriot Dervishi, Historia e shtetit shqiptar, 1912-2005, vëll. I, Tiranë, Botimet 55, f. 408–409).(8)( F. Quku, Qëndresa shqiptare..., vëll. I, f. 110).(9)(Hurbert Neuwirth, Qëndresë dhe bashkëpunim në Shqipëri (1939–1944), përkthyer nga Afrim Koçi, Tiranë: Instituti i Dialogut dhe Komunikimit, 2006, f. 15 (A-4, 23.6.1939, Bernard Tönnes, Sonderfall Albanien, München, 1980. f. 427); J. Tomes, King Zog of Albania..., p. 241 (“News Review”, 12 mars 1942; “Daily Sketch”, 17 mars 1942; “The Times”, 28 maj 1943);

shoh qe ketu ka nje padrejtesi te madhe qe askush nuk do ta thote. me sa di une, ahmet zogu kur iku depozitoi parate e shqiptareve ne nje banke ne angli per te mos ua lene ne dore itaòiane qe donte s'donte zogu, situata politike boterore e tille qe shqiperia do te pushtohej. dhe me pas, anglia i mbajti florinjte e shqiptareve si demshperblim per nendeteset e mbytura ne ngushticen e korfuzit. kaq per florinjte.

Kjo eshte e pasakte!

"Florini" i Shqipnise ka qene ne Banken Qendrore te Italise (qe ishte aksionerja kryesore e Bankes se Shtetit Shqiptar). Ky "flori" u konfiskua nga forcat aleate qe pushtuan Italine, me procesverbal, dhe u depozitua ne Angli.

Kur flitet per "florinin" qe Zoti Ahmet Zogolli "vodhi", flitet per sasite qe ai kishte depozituar neper bankat e Anglise dhe Zvicres si Mbret, si edhe "thesarin" e Shqipnise qe ishte gjendje ne 6 Prill 1939. Ketu perfshihej flori, kartemonedha si edhe bizhu te dhurume nga mileti qe ne 1912-ten.

Fischer (qen me morrra, komunist muti) e sqaron shume mire kete ne librin e tij "Shqiperia... dhe Perpjekja per Stabilitet"!

Ky thesar, nuk eshte konfiskuar kurre nga UK, dhe asnjeri nuk ka dhene llogari per kete!

Ahmet Zogu, me keto fonde mbajti me buke "Oborrin" gjate viteve te mergimit. Te gjitha gjasat jane qe keto fonde jane shterruar shume kohe me pare, sepse, dhe kete une e di nga muhabete personale me Zogiste te ktuhit, Oborri, duke filluar nga fillimi i viteve 70-te, mbahej nga dhurata te dashamiresve te Zogut ne emigracion! 

 

....dhe ishte nga ata qe e pranonin opoziten... ( per A. Zogun) ,,,Nje nga konkluzionet qe te ben te shkelyeash gazit . Nejse mo , se i plasi Mbretit se kush eshte ne krye smiley . Per Mbretin sipas Leka Zogut te gjitha partinat jane shkyptare  smiley

A kini nivele krahasuese ose principe krahasuese jo POLITIKE apo llogje Kavaje .. Jo Zogu beri shtet , jo iku se s'kish ku te rrinte ( i privatizun shpine italanet ) , jo depozitoi arin se e dinte qe do ja merrnin Italianet , por si padashje i mbeti ca pakez flori me vete dhe per oborrin smiley ,dhe mbyllet me embelsine e embelsirave  duke filluar nga fillimi i viteve 70-te, mbahej nga dhurata te dashamiresve te Zogut ne emigracion smiley .

Ne nje takim me zogistet ne New Jork ne vitet 80 nje nga kreret me ne ze te Zogizmit i "pasur " sa me s'ka , i kerkon nje te "arratisuri " (rrishtare ne keto takime ) 5 dollare per tu kthyer me tren ne shtepi ...se i kishte lene te gjitha ne KUMAR nje nate me perpara smiley

Xhaxhai im  nje zogjist i thekur , i shkolluar jshte ne Egjypt  per inxhinier tekstilesh , ne nje nga ditet e sinqerta te tij thote se : - Te gjitha parate qe grumbullonim nga trafiqet e ndryshme ( te armeve e te drogave ) nje pjese i jepnim tek Fronaret, prej nga ku e kishin burimin keto ORGANIZIME !!!!!!

Po pse ere me kujtime "me ka thane baba mue " apo "me ka thane Fisheri mue " krahasohen Sistemet dhe perfaqsuesit NR 1 te tyre ne kete rast shume shume te NGJASSHEM .

Njeri M B R E T - pa kundershtare dhe tjetri SEKRETAR i PARE - pa kundershtare ???? Hajde foshnjeri hajde !!!!

Mo mu murzit mroklle , se e kom me keta te shkolluemit e "Ymer paste NM e Tij smiley 

Mrokell.

Je djale me kulture, mos e prish veten duke shkruar jashte-logjike.

Sipas teje çelsat e thesarit i kishte Zogu?

Je ne dijeni sa kishte rrogen ( + shpenzimet per oborrin)?

Je ne dijeni sa kishte pasuri familja e tij?

Je ne dijeni te na thuash sa ishte vlera e ketij thesari?

Je ne dijeni sa eshte thesari qe  i kane marre Verlaceve, Vrioneve, Ulqinakut, Toptaneve, etj, etj,?

Kur flitet per nje akuze kaq te rende, duhen fakte, mos te behemi papagaj te se kaluares.

Ahmet Zogu eshte akuzuar gjithmon nga dikttori, se ka vjedhur thesarin, pa nxjerr ne drite, kurre , e asnjeher nje dokument qe verteton kete.

Zogu me pushtetin e tij,u mundua  te nxjerr ne pah vlerat e mira te Shqiptareve.

Ndersa E.H me pushtetin e tij, arriti te nxjerr ne pah anet me te keqija te Shqiptareve.

Eshte nje ndryshim teper i rendesishem, e i vertet.

Nga nje burim i pavarur:

 

Mbreti Zog shkeli betimin e bërë mbi Bibël e Kuran       Para 11 vjetësh, më 1 shtator 1928, Mbreti Zog ishte betuar mbi Bibël e Kuran: “Unë, Zogu, Mbreti i Shqiptarëve, me rastin e marrjes në duart e mia të fuqisë mbretërore, betohem përpara Zotit të Gjithëfuqishëm se do të ruaj unitetin kombëtar dhe integritetin territorial të shtetit...” Ndërsa, në fjalën e mbajtur përpara Asamblesë Kushtetuese, kishte deklaruar se e pranonte fronin, pasi “besonte që ky ishte vullneti i popullit dhe, nëse ai nuk do të tregohej i denjë për shpresat e tij, do t’ia linte vendin një njeriu më të mirë”. Ai e kishte mbyllur deklaratën e shkurtër me fjalët se do t’i shërbente Shqipërisë me të gjitha forcat e tij dhe, “po të ishte e nevojshme, do të jepte edhe jetën për të”. Në bazë të Kushtetutës së Mbretërisë Shqiptare, Ahmet Zogu përfaqësonte autoritetin më të lartë të qeverisjes së popullit dhe të ushtrimit të pushtetit sovran: ai kishte të drejtën “e shpalljes së luftës në rast mbrojtjeje”.(7)      Por, në prag të pushtimit fashist të Shqipërisë, mbreti Zog nuk nënshkroi as shpalljen e luftës për mbrojtjen e atdheut nga pushtuesit fashistë dhe as e mblodhi Parlamentin “në një sesion të jashtëzakonshëm”, siç e përcaktonte Kushtetuta. Mbreti Zog ishte Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Shqipërisë, për mbajtjen e stërvitjen e të cilave kishte harxhuar çdo vit afro gjysmën e buxhetit të shtetit; e megjithatë, ato ditë, kur duhej të ishte në krye të tyre në mbrojtje të atdheut, sipas detyrës së tij kushtetuese, ai dezertoi nga fronti i luftës, duke e lënë ushtrinë në duart e organizatorëve fashistë italianë dhe të agjentëve të SIM-it (Servizio Informazioni Militari). Se çfarë atmosfere u krijua ato ditë të zymta në prag të pushtimit fashist të Shqipërisë, kolonel Faik Quku dëshmon: “Ndërkaq, atmosfera shqiptare vjen gjithnji tue u ba ma e randë. Kudo, nëpër qytete, në male e në fusha, djem burra, pleq kanë nji dëshirë: me luftue. Kudo populli kërkon armë, por, simbas urdhnit të Mbretit, nuk i jepen kujt, me përjashtim të rrallë për ndonji të besueshëm dhe vetëm me urdhnin e tij. Në Berat, ku gjindesha unë, përditë grumbulloheshin qytetarë, malsorë e fshatarë, para prefekturës për me kërkue armë prej qeverisë...” (8)      Në ato ditë përcaktuese për fatin e Monarkisë Shqiptare, mbreti Zog u gjend në udhëkryqin më të madh të jetës së tij. Udha e parë e ftonte të vazhdonte bashkëpunimin e nisur qysh para katërmbëdhjetë vjetëve me Benito Musolinin dhe të sanksionuar me Paktin 20-vjeçar të “Aleancës Mbrojtëse” (1927), si dhe 17 marrëveshjet me shkrim e me gojë të marsit 1936, të cilat tashmë e kishin futur de facto e de jure Shqipërinë në orbitën e Italisë fashiste. Ndonëse mbreti Zog ishte i lidhur me njëmijë fije të dukshme e të padukshme me kreun e fashizmit italian, Benito Musolinin, prapëseprapë nuk pranoi ta vazhdonte më tej bashkëpunimin me të. Në fakt, përfundimi i luftës vërtetoi se në këtë pikë qëndrimi i Zogut qe i drejtë, pasi mbretërit e Belgjikës, Rumanisë, Bullgarisë e Jugosllavisë, të cilët nënshkruan dhe bashkëpunuan me forcat e Boshtit Romë-Berlin-Tokio, i humbën përfundimisht fronet e tyre mbretërorë.      Ndërgjegjja kombëtare dhe zërat e demonstruesve të kryeqytetit që ishin grumbulluar përpara kangjellave të pallatit të tij i bënin thirrje mbretit Zog të “mbathte opingat” dhe të vihej në krye të qëndresës së armatosur të popullit shqiptar. Në një takim të fundit me përfaqësuesin e ‘Foreign Office’, Sir Thomas Hohle dhe ministrin britanik të akredituar në Tiranë, Sir Andre Ryan, vetë Zogu kishte deklaruar: “Ne nuk do të pranojmë në asnjë mënyrë cenimin e tokës sonë, që ta marrë vesh e gjithë bota e qytetëruar me atë fuqi që kemi”.(9)
      Megjithatë, kur trupat fashiste italiane filluan zbarkimin e tyre në bregdetin shqiptar, mbreti Zog nuk e pa të udhës të udhëhiqte rezistencën e popullit shqiptar kundër pushtimit fashist të Shqipërisë. Vetëm katër orë përpara mbarimit të ultimatumit që i kishte dërguar Duçja, mbreti Zog thirri në rezidencën mbretërore vetëm Kryesinë e Parlamentit dhe anëtarët e qeverisë. Ndër të tjera, aty do të lexohej edhe letra e komandantit të rajonit të xhandarmërisë në qarkun e Beratit, kolonel Faik Qukut, dërguar komandantit të mbrojtjes kombëtare. Koloneli shtronte kërkesën legjitime të oficerëve patriotë shqiptarë për organizimin e qëndresës së armatosur kundër pushtuesve fashistë të atdheut. Por, mbledhja nuk mori as vendim për qëndresë e as vendim për dorëzim. Për më tej, kolonel Quku shprehet: “Në realitet, duket se Mbreti Zog e kishte marrë me kohë vendimin për të mos luftue, sepse me gjithë bisedimet e gjata me Italinë dhe me ultimatumet e saj se do ta pushtonte Shqipninë, ai nuk bani mobilizimin e forcave të armatosuna, nuk shpërndau armë popullit dhe nuk bani asnji përgatitje për luftë. Mbledhjen e fundit në pallatin e tij, me shumë vonesë për organizimin e luftës, ai e ka ba me kërkesën e komisionit të parlamentit dhe, ndoshta, simbas zakonit të tij, me ia hedhë përgjegjësinë të tjerëve, të cilët, si përherë, kanë shfaqë mendimin simbas dëshirës së tij...” (10)      Për të justifikuar mosveprimin e Zogut në prag të pushtimit fashist të Shqipërisë, një ndër avokatët mbrojtës të tij parashtron pyetjen: “Po a kish shanse Shqipëria me 800 mijë banorë t’i rezistonte Italisë, që vetëm ushtarë kishte 8 milionë?” Dhe, po vetë përgjigjet: “Lufta nën udhëheqjen e mbretit Zog mund të fillonte, por do të kish viktima njerëzore e dëme materiale të pa llogaritshme.” (11)       Por, përgjigjen e duhur se cili duhet të ishte qëndrimi i mbretit Zog përpara pushtimit fashist të atdheut, e dhanë vetëm gjashtë muaj më pas, Presidenti i Polonisë, Wladyslaw Raczkievicz, kryeministri Wladyslaw Sikorski e zëvendësi i tij Stanislaw Mikolajczyk, të cilët nuk i morën parasysh humbjet në njerëz e materiale, por u vunë në krye të rezistencës anti-hitleriane të popullit të tyre dhe gjaku i derdhur u shndërrua në një përmendore të nderit dhe lavdisë së popullit polak. Në krye të rezistencës anti-hitleriane të popujve të tyre do të viheshin edhe Mbretëresha Wilhelmina e Holandës, si dhe Mbreti Haakon VII i Norvegjisë. Pas rezistencës së parë në vendet e tyre, ashtu si anëtarët e ekipit qeverisës polak, mbretëresha Wilhelmina dhe mbreti Haakon VII u ftuan nga qeveria e Mbretërisë së Britanisë së Madhe për ta vijuar veprimtarinë e tyre udhëheqëse antifashiste nga Londra. Me fitoren e Luftës së Dytë Botërore, pjesëtarë të ekipit qeveritar polak, Mbretëresha Wilhelmina dhe Mbreti Haakoni VII u kthyen me nder në vendet e tyre.       Mbreti Zog nuk ndoqi as udhën e tretë: atë të kompromisit, ku njihej botërisht si një ndër politikanët më dinakë të kohës. Ish-ministri Jacomoni e këshilloi më se një herë mbretin Zog që të pranonte zbarkimin paqësor të trupave fashiste italiane në portet dhe pikat strategjike të Shqipërisë, por të qëndronte në vend dhe të shfrytëzonte garancitë e Musolinit për “ruajtjen e dinjitetit dhe mbrojtjen e sovranit dhe dinastisë së tij”. Përvoja e Luftës së Dytë Botërore tregoi se këtë rrugë e ndoqi mbreti i Danimarkës, Christiani X. Kur trupat e naziste pushtuan Danimarkën, ai u tërhoq nga jeta politike, por ruajti integritetin mbretëror të familjes së tij, sipas garancive që i dha Hitleri. Në vitet 1943-1945, Christiani X filloi ngritjen e grupeve klandestine anti-naziste dhe nuk e ndërpreu punën edhe kur hitlerianët e dënuan me arrest shtëpie, duke u bërë simbol i rezistencës daneze dhe pas luftës e rifitoi fronin legjitim të tij. Duke mos u larguar nga Shqipëria, mbreti Zog do të ishte bërë një element i fuqishëm në ruajtjen e unitetit kombëtar të shqiptarëve dhe në organizimin e rezistencës popullore antifashiste. Prezenca e tij në Shqipëri do t’i pengonte komunistët shqiptarë të dilnin në krye të Rezistencës dhe Frontit Antifashist Nacionalçlirimtar të popullit shqiptar, si dhe do t’ua vështirësonte ngritjen e Këshillave Nacionalçlirimtare dhe vendosjen e pushtetit të tyre pas Luftës në Shqipëri.      Kështu, mbreti Zog zgjodhi udhën e katërt: atë të braktisjes së popullit të vet në orën e tij më të vështirë, duke ikur nëpër natë për të shpëtuar kokën e familjen e vet, arkat e florinjve dhe oborrtarët e tij. Në këtë mënyrë, “Mbreti i Shqiptarëve” Zog I, e hodhi mbas krahëve betimin solemn që kishte bërë para “Zotit të Gjithëfuqishëm”, me njërën dorë mbi Bibël e tjetrën mbi Kuran, se do të ruante “unitetin kombëtar dhe integritetin territorial të vendit” dhe se “po të ishte e nevojshme”, do të jepte “edhe jetën për të”(!)      Përkundrazi, në mëngjesin e 7 prillit 1939, kur agresorët fashistë italianë kishin pushtuar të gjitha qytetet e bregdetit shqiptar, “Mbreti i shqiptarëve” i drejtoi popullit të tij një shpallje ku, ndër të tjera, deklaroi: “Unë jam i bindun se populli shqiptar, i vogël në numër, por i madh në shpirt, do të dijë në këto momente me dhanë prova të ndjesive ma të forta kombëtare që ushqen dhe që i ka trashëgue prej të parëve. Jam i bindun se nji popull i bashkuem në këtë mënyrë do të ketë mbrojtjen e Perëndisë!”(12)      Pas kësaj deklarate absurde, në pasdrekën e asaj “të Premteje të zezë”, për shqiptarët, Mbreti Zog e la Tiranën në fshehtësi dhe mori rrugën e Elbasanit për t’u arratisur në Greqi. Nuk ka asnjë dyshim se ikja e Mbretit Zog pati përkrahjen dhe mirëkuptimin e ministrit të jashtëzakonshëm e fuqiplotë të Italisë fashiste në Shqipëri, gjeneralit Françesko Jakomoni, i cili ka hedhur në kujtimet e tij konkluzionin e mëposhtëm: “Rreth shkaqeve të braktisjes së vendit prej Zogut janë ngritur mjaft hamendje. Shumë njerëz thoshin se ai ndihej i kërcënuar, siç edhe në fakt ishte, prej hakmarrjeve të panumërta personale që karriera politike aventurore i kish shkaktuar. Sipas meje, në atë rast ai dha jo një provë frike, por përkundrazi, një provë të vizionit të tij largpamës politik. Ai ishte i qetë për të ardhmen e afërt të popullit të tij përderisa ajo i qe besuar Italisë, ndjenjat e së cilës ndaj shqiptarëve njiheshin mirë. Nga ana tjetër, ashtu siç mbreti kishte pasur shumë herë rastin për të ma thënë mua dhe të tjerëve, një Luftë e Dytë Botërore i dukej tashmë se qe shumë pranë. Vështirë të besohej se Italia mund të qëndronte mënjanë. Duke u larguar, ai mund të shpresonte, po qe se Italia fitonte luftën, në miqësinë e saj, nëse nuk do të na shkaktonte shqetësime. Në qoftë se fatet e luftës nuk do t’i buzëqeshnin Italisë, ashtu siç besohet në fakt se ishte dhe bindja e tij e thellë, ai mendonte se duke emigruar në Angli, do ta rifitonte fronin e Shqipërisë përmes mbështetjes angleze.”(13)      Duke mos iu përgjigjur detyrës së shenjtë që kishte marrë përsipër, mbreti Zog e humbi mbështetjen e popullit shqiptar dhe të Koalicionit Botëror Antifashist. Vërtet ish-mbreti Zog, në vitet e Luftës së Dytë Botërore u strehua në Francë e Angli, por u trajtua thjesht me status personal, pa iu njohur statusi institucional i “Mbretit të Shqiptarëve”, siç pretendonte.

_________________

Referencat (1). Galeazzo Ciano, “Ditari” (1937–1943). Shqipëria, përkthyer nga Akil Çani, Tiranë: ‘Albinform’, 1994, f. 28-29.(2) Jason Tomes, “Mbreti Zog i Shqipërisë, monarku i vetëshpallur mysliman i Europës”, ‘New York University Press’, 2004, f. 219-220)(3) AQSH. Fondi Legata Italiane, viti 1936, dosja 87: tel. i B. Musolinit, nr. 19, 13 shkurt 1936 (4) AQSH. Fondi Legata Italiane, viti 1936, dosja 38, dok. 2477/966, 19 mars 1936(5) “Historia e popullit shqiptar” vëll. III, Tiranë: ‘Toena’, 2007, f. 332–333(6) F. Quku, “Qëndresa shqiptare gjatë Luftës I Botërore”, vëll. I, Tiranë: Ilar, 2006,f. 43-45
(7) Gazeta “Fletorja zyrtare”, viti VII, nr. 99, 6 shtator 1928).(8) F. Quku, “Qëndresa shqiptare”..., vëll. I, f. 84.(9) Hysen Selmani, “Nga notimet e Zogut I, Mbretit të Shqiptarëve, Tiranë, 2008, f. 302(10) F. Quku, “Qëndresa shqiptare”..., vëll. I, f. 87–89(11) Ilir Ushtelenca, “Diplomacia e Mbretit Zogu I”, Tiranë, 1995, f. 340.(12) F. Quku, “Qëndresa shqiptare”..., vëll. I, f. 107).(13) Francesco Jacomoni____________________

O Artan po ti qenke Zogist?

Na e nxore Zogun me me vlera se Diktatorin, nuk e dija se je i dajthte.

Lumidrin,une nuk kam jetuar ne kohen e Zogut,bile bile baba jem duhet te kete qene nja 5 vjec kur Zogu i mori florinjte dhe fluturoi!  .

Jane dokumenta faktike mer, ja nje i theksuar!

Mbreti Zog nuk u mjaftua me milionat e depozituar me kohë në bankat e huaja, por mori edhe shufrat e fundit të arit që gjeti në thesarin e shtetit. Sipas një relacioni të hartuar më 6 qershor 1939 nga drejtori i Thesarit, Kel Naraçi, në pasditen e datës 6 prill 1939, me linjë telefonike, ai ishte urdhëruar nga kryeministri Kostaq Kotta që t’i jepte togerit të gardës së mbretit Selim Gjoçi të gjithë sasinë e floririt që gjendej në kasafortën e Thesarit. Shufrat dhe kallëpet e floririt që togeri Selim Gjoçi, mori në Thesarin e degës së Bankës Kombëtare të Shqipërisë në Tiranë, gjendeshin në “Llogarinë relative të pafrytshme metal-ar në roje”, e çelur në datën 23 tetor 1937, për llogari të Oborrit Mbretëror.(6)

Burimi:

(6)(AQSH. Fondi Ministria e Financave, vitit 1939, dosja 364: relacioni i K. Naraçit për ministrin e Financave, Fejzi Alizoti, nr. 73/1 res, 6 qershor 1939).

E njeh Fejzi Alizotin Lumidrin,ky nuk eshte komunist a merr vesht ti!!Mor thuj!

Do prap per Zogun qe te vertetoj me dokumente dhe jo me fjale e lloqe pazari!

 

 

Artian!

Nje dite nje mik me fton me marre Kebab( Turk doner), i them kush i han keto, nuk dihet çfare kane mbrenda, i hajne i hajne mu pergjegj marokeni.

Edhe keto shkrime qe sjell jane si Kebab, qe nuk din se çfare ka mbrenda po shume veta i pelqejne.

 

ryeministri Kostaq Kotta që t’i jepte togerit të gardës së mbretit Selim Gjoçi të gjithë sasinë e floririt që gjendej në kasafortën e Thesarit. Shufrat dhe kallëpet e floririt që togeri Selim Gjoçi, mori në Thesarin e degës së Bankës Kombëtare të Shqipërisë në Tiranë, gjendeshin në “Llogarinë relative të pafrytshme metal-ar në roje”, e çelur në datën 23 tetor 1937, për llogari të Oborrit Mbretëror.(6)

 

 

E kupton se çfare shkruajne?,kasaforten  thesarit, llogari per oborrin mbreteror.

O ka vjedhur thesarin, o ka marre ato qe ishin per llogari te oborrit mbreteror.

Thesari eshte thesar, e llogaria eshte llogari.

Qe Mbreti Zog ka marre ar me vete e dim, po se çfare ka marre, ku e ka marre, nuk dim, vetem nje mut.

Tjetra, jo se me vjen keq se po e shan Zogun hajdut, si do qe te jete kemi bere hapa para, nuk i thot kush me satrap, siç na mesonte partia, po pyetja nuk eshte kush ka vjedhur me shume, po kush ka me vlera historike.

Dhe e fundit, me mire qe i ka marre Mbreti Zog,( ne qoftese eshte keshtu) se sa Ruset per disa tanke e armatim te vjeter.

Din ti Artian se sa miliona dollar ar u kemi dhen Rusis per armatim, se sa na ka kushtuar nje tank, apo nje top, zis, e ku ta di une.

Dhe mos harro, se vetem jeta nuk ka çmim, ate qe diktatori ja mori Shqiptareve me shumice, pasuria shkon e vjen.

Dhe e fundit, ari qe mori Mbreti Zog ( gjithmon sipas teje) nuk ishte ari i fukarave, ari i pasanikeve, atyre qe i pinin gjak popullit.

Ke pyetur pak se kush Alizotaj apo Quku, ballista, zogista, komunista, fashista, nazista, me nje fjale pisa.

 

Mbreti Zog nuk u mjaftua me milionat e depozituar me kohë në bankat e huaja, por mori edhe shufrat e fundit të arit që gjeti në thesarin e shtetit. Sipas një relacioni të hartuar më 6 qershor 1939 nga drejtori i Thesarit, Kel Naraçi, në pasditen e datës 6 prill 1939, me linjë telefonike, ai ishte urdhëruar nga kryeministri Kostaq Kotta që t’i jepte togerit të gardës së mbretit Selim Gjoçi të gjithë sasinë e floririt që gjendej në kasafortën e Thesarit.

More lumidrin! .... po keto" milionat e depozituara" me kohe ne bankat e huja,cfare ishin parate e tija apo jo?  Hajt te themi se jane te tijat .Ta bojme qefin.

Po shufrat e arit qe gjeti tek thesari i shtetit-edhe keto te tijat ishin?????

Po pse do me e mulu mutin me shurre?  Pastaj ne po flasim per Zogun si vjedhes eshte e vertete apo jo dhe ti jo qe nuk i beson te zezes mbi te bardhe,por edhe te akuzon,kot se koti,nuk po flasim per Enverin.Ajo eshte nje drugi mesele tjeter!

Ti thua:

Qe Mbreti Zog ka marre ar me vete e dim, po se çfare ka marre, ku e ka marre, nuk dim, vetem nje mut.

 

Mire qe e the te pakten"ka marr ar". Tani do se sa ka marre ? Nuk e besoj te jete "mut" ajo qe ka marr!   

..............................................................................................................

.................................................................................................................

Sa ka marre me vete Zogu,une nuk di gje, por ja se cthuhet:

 

Historiani austriak Hurbert Neuwirth shkruan: “Zogu”, mbreti Zog, i shfuqizuar, u largua nga foleja e tij shqiptare me 50 mijë dollar ar.

 

Dy milion dollarë të tjerë i kishte depozituar që më parë në “Chase National Bank. Si përfundim, siç shkruan edhe biografi Jason Tomes:

Ai udhëtonte gjithnjë me nëntë a dhjetë kasaforta jashtëzakonisht të rënda e të mëdha, të cilat mbaheshin në ruajtje të vazhdueshme.

Ato përmbanin shufra ari të cilat u bënë legjendë në shtypin e kohës, aq sa asnjëherë Zogu nuk përmendej, veç për valixhet misteri-oze, të cilat thuhej se përmbanin thesarë të mëdhenj, duke përfshirë edhe gurët e çmuar të kurorës mbretërore, që vlenin më tepër se 1 milion paund.

Raportet e llogarive të bankave franceze e zvicerane përforcuan dyshimet e përhapura se ai ishte një milioner në stërlina.

Disa madje e llogarisnin pasurinë e tij nga 4 deri në 6 milion paund. Komenti i tij: “Unë do të doja të isha aq i pasur sa kritikët e mi thonë që jam”.

Mbreti Zog pranoi se kishte marrë 36 mijë paund nga fondi publik i thesarit shqiptar më 1939, duke u justifikuar: “Më mirë që i mora unë sesa t’i lija në dorë të Musolinit...” (9)

Burimi i ketij shkrimi :

 

(9)(Hurbert Neuwirth, Qëndresë dhe bashkëpunim në Shqipëri (1939–1944), përkthyer nga Afrim Koçi, Tiranë: Instituti i Dialogut dhe Komunikimit, 2006, f. 15 (A-4, 23.6.1939, Bernard Tönnes, Sonderfall Albanien, München, 1980. f. 427); J. Tomes, King Zog of Albania..., p. 241 (“News Review”, 12 mars 1942; “Daily Sketch”, 17 mars 1942; “The Times”, 28 maj 1943);

Ky ishte paragrafi i fundit qe une e shkeputa per LUMDRININ,...Zogu e pranon vete se ka vjedhur, kurse Lumdrini nuk e thote,ose e di po nuk e di sa ?

 

Te gjitha keto burime per Zogun mund ti shikoni ne kete faqe:

http://pashtriku.beepworld.de/files/Histori/Histori_09/hazis_gjergji_7prill1939ahmetzogu_6.4.09.htm

Shume interesante ky burim!

 

 “Foreign Office zbuloi se mbreti kishte të paktën 50 mijë paund në monedha ari dhe 2 milion dollarë në Chase Manhatan Bank (SHBA), me përqindjet e të cilave ai mund të shpenzonte deri në 12 mijë paund në vit...

Zogistët thonin se ishin siguruar nga shitja e pyjeve në Mat. smiley

O ku i gje ca ti ore Artian . Edhe ai xhaja im me thene te drejten ne pyjet e Flamandres , ne Belgjike "punonte" si sharrexhi smiley . Paska qene "pervoje e" e mire kjo e pyjeve . Sikur me qene Mati si Amazona . Ke fakte ???? Leni keto !!

Sot mund te gjesh Justifikime si i bona paret ne Kasino ose me lloto . Ka edhe qe thone se i bone me "pune te ndershme" smiley , po ama kete argumentin Zogist , se kisha lexu ( nigju ) noihere ...Rrofsh !! smiley Qeka Perle informacioni !!!!!

 Per ate te paren ti ke dhene ca gjera po ama fakte JO  . E kush eshte kjo foreini i ofiseve qe na maka neper goje pasurine e NM tij ???? E ke pru si ai gjykatsi qe pyste deshmitarin :

 - Fakte zoteri leni llafet !!!!

- Po fakti ishte brenda zoteri , nga ta shifja une ?- tha smiley

 kur shef nivelin e diskutimit tek ky blog ose forumet e tjere shqiptare, te vjen me qa. ngaqe kupton qe ne kemi probleme te thella ose mangesi te madhe kulturore. 

tek nje enkciklopedi franceze (Quid) qe shqyrtova per kuriozitet ne 94-95 per te ditur se ç'mendonte bota rreth nesh, vitet kur per shqiperine e re demokratike po fliste edhe Euronews-i me optimizem, tek "parashikimet ekonomike" si pike te dobet jepte kete fakt : mangesi e theksuar e intelligentsias ne vend. 

e po, sot konstatoj me hidherim te thelle, qe ata nuk e kishin gabim. 

ps: interesant eshte fakti qe tek faqja e tyre, te cilen sapo vizitova (ne ate kohe konsultova vetem librin) tek kuriozitetet per shqiperine te mahnisin disa shtime te reja.

e para qe prehistoria jone fillon kesaj rradhe me pellazget e jo me iliret, si dikur.

e dyta, qe Napoleoni kishte origjine  te larget shqiptare (prej krahut te tij familjar gjenovez), dhe ishte i vetmi monark europian qe krijoi nje régiment albanais ne ushtrine franceze. nuk e kam hasur kete fakt ne asnje liber historik shqiptar, ndersa e di prej kohesh qe ne Panthéon te Parisit (ku gjenden figurat me te shquara te kombit francez) gjendet pikerisht nje kont genovez me origjine shqiptare.

po ashtu Picasso, piktori i famshem spanjoll, jipet prej stergjysherve te tij te ardhur si duket ne Spanje, nga lindja e afert, me origjine shqiptare.

lol smiley ne disa, per tu heq te zgjut, mi quajne budalliqe disa nga delirimet tona te koheve te fundit.

klikoni tek lidhja per te pare vete ju.

Edhe une kisha lexu nje faqe  ke enciklopedia "njehere ne canak -kala " dhe me dilte se bukuroshet per te cilet mburreshin pellazget , me dilnin nga Bregu Lumit , ku flitet se si nga manastiri i Boboshtices mund te kalosh ne Teqene e Turanit per te pare se c' lidhje ka inteligjenca e Ahmet Zogut ne krahasim me percartjet e Hasanit a Hysenit ..... Thuhet qe origjina e ketyre ciceritjeve vjen nga imitimi rrotes se mullirit me origjine nga Honolulu nje vend qe mendohej me origjine Ilire por qe del se eshte  Pellazg .

Ne qoftese nuk besoni ja lexoni edhe infon e mesiperme ku del Qarte se te gjitha rruget te cojne ne Bugjejovice , gje qe edhe pf e ka dite ne kohen e tij ...por duhet ti biesh pak onash Peshtavise pasi me nje kecim te hedhesh MURIN Kinez. smiley . Fjala hedhesh ka kuptim Pellazgjik te kapercesh smiley sepse prandaj Zogu e quajti paren Napolon per nder te Pikasose qe rridhte nga pellazget e Spanjes .

 tek ajo faqja qe vura thot per zogun qe ka frymezuar nje autor belg francofon, ilustrues, Hergé

pra them se ja kalon enverit, qe nuk ka frymezuar deri me sot asnjeri tjeter te huaj, perveç kamunisteve h-allvanua. 

o Artian po si mbete mbetje komuniste mor aman, realisti ta shpjegoi sh. mir po i verbri i verben mbetet...po sa ari e thesari u mor nga enveri popullit e u ba cu ba si dihet shkoi edhe ne arkat e enverit e te bijve qe po i gzojn edhe sot e ksaj dite, po ajo periudh qe ne vend te ecej para,investohej ne Liri u perdor vec per indoktrinim dhe ecem Mbrapsht Varferi deri sa regjimi s'majti me ,s'majti kosi uje.Zogu si mret i varfer skish si te ishte si te gjith mretnit ne Europ po ama nuk pengoi popullin te punonte pronen e tij e te pasurohej,ne te kundert Enveri u pasuru, svunte ai kurse populli thithte gishtin me racjonin e 1kile djathi e mishi ne muaj per familje.Le nam tuj mrojt Enverucin

Ka shume si Artiani qe akoma besojne mashtrimet e komunisteve.

Komunizmi eshte fare e keqe nuk zduket lehte.

Nje ishsigurims qe puguhej nga regjimi i E Hoxhes, deklaronte se Zogu ishte

shume inteligjent,me kulture poltike, kurre nuk fliste me fjale te rendomta per regjimin komunist, dhe kur ky sigurimsi i thonte se regjimi komunist te quan tradhetar ai kurre nuk pergjigjej me te njetin ton ofendues.Ai thoshte se eshte sistemi i gabuar ai qe udheheq sot Shqiperine.

 

 as enveri nuk u pasurua gje, dafina.

enveri ishte dhe mbeti idealist. ate e rrejti ne nje fare menyre progresi qe komunizmi u dha muzhikeve te stepave te rusise, qe prej skllavopronarise i shpuri ne kozmos (me shpejt se imperialistet amerikane) dhe i beri superfuqi ushtarake te botes.

kjo siduket e shtyn te mendoje qe me muzhiket shqiptare duhej ndjekur e njejta rruge per ti nxjerre nga prapambetja. diktatura ishte e nevojshme per te gjithe tipat si ky artian-i qe asnjehere nuk i kane munguar shqiperise dhe qe atehere ishin per regjimin e kaluar, ose perfaqesonin te gjithe ata qe nuk kerkonin REFORMA.

pa reforma nuk ka progres me ritme te shpejta, mendojne idealistet.

ajo qe e futi ne dhe enverin, dmth qe e beri trangull per gjithmone, ishte thenia ne drejtim te tij prej stalinit : ju jeni nje udheheqes i madh tek nje popull i vogel.

kjo e lidhi ne gjak per jete me nje rob, qe vete prej ruseve u hodh direkt poshte pas vdekjes.

shqiperia nuk aplikoi me as komunizmin ose socializmin lindor, po stalinizmin shqiptar.

Enveri u prish me muzhiket,u prish me titistet,me maoistet,me gjithe boten,

keshtu qe u ba ma budalla se don kishoti.

Nga ky budalla ne ngelem vendi me i varfer ne bote.

A Zogu erdhi ne pushtet kur Shqiperia nuk ishte akoma shtet dhe rrezikonte te humbte pavaresine,me gjithe keto kushte te veshtira qe ishte

shqiperia Zogu ndertoi instuticionet shteterore,ligjet,codin civil dhe penal,kushtetuten,duke u mbeshtetur ne ligjet e vendeve perndimore.

Ne ato kushte te veshtira u ndertuan me qindra km rruge, u hapen shkolla,

u bene edhe spitale.Enveri me kolektivizimin e bujqesise me zdukjen e prones private,me shembjen e kulteve fetare me luften e klasave me mbylljen nga bota e zhvilluar per 50vjet mbolli vetem varferi.

 

 

 

 

 Enveri u prish me muzhiket,u prish me titistet,me maoistet,me gjithe boten,

ti je budalla apo bo vete ? mendohu te reflektosh perpara se te shkruash traplliqe.

u prish me te gjithe botes ngaqe mbeti STALINIST, or rrote. pra duke qene se asnje nuk zbatonte stalinizmin (vijen ekstreme te marksizmit) me vetemohim, enveri domosdo qe prishej me ta duke i cilesuar si REVIZIONISTE (hap fjalorin per kete fjalen).

dhe ne temat qe hap vete, mos shkruaj shume, se del qe pyetjen e fillimit e ke bere vetem per polemike. pra e ke provokacion. bindjet e tua mundohu ti shpalosesh, pak nga pak, edhe neper tema te tjera.

debil, me bere te harxhoj postin e fundit per sot.

 

ps: realisti per mungese postesh po ta jap ketu e keshtu pergjigjen. fjalet rrote e trap ti thashe ngaqe posti tend ishte i TEPERT. ngaqe ai nuk solli asgje gje te re ne debat, nga ato qe thash une. 

gjithashtu eshte gjykim primar, i siperfaqshem dmth. sepse nuk shpjegon shkaqet e thella. 

une e quajta enverin STALINIST, pra tregova shkakun e thelle qe ndikoi gjithe veprimtarine e tij si udheheqes shteti. ndersa ti pas pilafit shton se ai u prish me te gjithe. na tregon pra siperfaqen e dukshme. 

gjithashtu mbi kulturen ke mendime po primare (te siperfaqshme pra). kulura ne bisede apo debat, eshte qe ky te avancoje, te zgjidhe pyetjet qe shtrohen gjate tij e jo te verdalliset kot. 

ndersa ajo qe ti quan kulture eshte ne fakt miresjellje. mirepo qe me trapat qe te lodhin e nuk arrijne te çmojne postet e mira te debatit ku marrin dhe vete pjese, eshte e veshtire ta ruash.

njatjeta plak e mos mi merr per keq, se ne fund te fundit, muhabet bejne.

    O Hajdar Bukuroshi une realitetin thashe,cila nuk eshte e vertete nga ato qe shkruajta,dhe ketu ne internet temat dhe pyetjet per polemike ose debat hapen,se ligjet i bejne ligjvensit,historite i shkruajne historianet, pastaj pse zemrohesh me mua une nuk te detyrova te pergjigjesh.

Fjalet trap rrote debil jane jashte kultures dhe edukates sime o bukurosh.

Dafine ,lezoje kete,kjo nuk eshte leter e shpikur e imja e une as kisha lindur atehere!Sic do ta shikosh edhe burimin,Catin Saraci nuk eshte komunist,e pra s`ka gja ti me thuj mue komunist,por une nuk jom er ti ti po me bo,se une po te jap munsine me lexu nji fakt te shkrum,te dokumentum,dhe keshtu duhet me shkrujt e ne ti,kur me thue mue qe une jom kamunist!!

Edhe njehere per ty, te vecuar:

 Në të vërtetë, Ahmet Zogu ishte përgatitur me kohë për largimin e tij drejt Anglisë, pasi në “Lloyds Bank” të Londrës kishte depozituar miliona franga ari. Ish-konsulli i Barit, Vjenës e Londrës, Çatin Saraçi, dëshmon se transportuesi kryesor i parave të Zogut jashtë Shqipërisë kishte qenë tutori i tij, Lalë Krosi:

“I pajisur me pasaportë diplomatike, laisser-passer dhe dokumente ekstra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamionë të ngarkuar me valutë, i ndihmuar e i shoqëruar nga roja të armatosura për të mbërritur në destinacion shëndosh e mirë. Këto udhëtime kryheshin rregullisht kurdoherë që Zogu kishte hedhur nënshkrimin mbi ndonjë akt të ri tradhtie.

Rruga më e rëndomtë ishte ajo nga Durrësi në Bari dhe prej andej drejt e në Gjenevë, në Zvicër. Në çastin që paratë ndodheshin të sigurta në një bankë të huaj, atëherë përcilleshin urdhra me shkrim për t’i transferuar paratë në një vend tjetër edhe më të sigurt se i pari – për rrjedhojë, pjesa më e madhe e këtyre parave gjendet në “Lloyds Bank” të Londrës.

Unë vetë, me dorën time, kam shkruar një sërë urdhrash të kësaj natyre, si dhe i kam ardhur në ndihmë tutorit të moshuar, analfabet, për të mbërritur në kufi me Zvicrën. Sa herë që kryheshin transaksionet bankare të Zogut, ai kurrë nuk e zinte ngoje shumën; unë isha i detyruar ta lija bosh hapësirën e caktuar për të vendosur shumën e parave, e cila plotësohej prej tij, pak para se të postohej.” (2)    

Burimi:

(2)(Ç. Saraçi, Zogu i shqiptarëve, vep. e përm., f. 60–61

Ne asnje dukument nuk ka firmos Zogu per tradheti ndaj atdheut,per kete te jeshe i bindur o Artian,se po te egzistonte qofte edhe nje i tille E Hoxha do ta publikonte me kenaqesi,por Enveri vetem e quante zatrap,hajdut,ky ishte fjalori i Dulles. Zogu mori pasurine e vet qe nuk ishte pak se ai rridhte nga nje familje e pasur brez pas brezi dhe ishte mbret i nje vendi.Zogu nuk ja rrebeu me dhune askujt pasurine ,as nuk vrau as nuk burgosi njeri vetem se ishte i pasur.Te gjitha keto poshtersi i beri E Hoxha,qe u mori me tonelata flori,u rrembeu pasuri e shtepi, i burgosi i pushkatoi pa gjygj,akoma femijet e tyre nuk po u gjejne eshtrat.

Ti o artian meso te shkruash nje here pastaj lexo historine.

Shkruhet lexoje dhe jo lezoje.

 

Ja dicka "e vogel" per Zogun...

http://images.google.ca/imgres?imgurl=http://i.ytimg.com/vi/4hTL-De6LRc/1.jpg&imgrefurl=http://lookday.de/video/0/tag/tradhetar.html&usg=__TZ6Yw21GMGV54q3PMHhPErbwfIg=&h=90&w=120&sz=3&hl=en&start=156&tbnid=9doVIYfWjErqZM:&tbnh=66&tbnw=88&prev=/images%3Fq%3Dleka%2Bzogu%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26hl%3Den%26sa%3DN%26start%3D140

Ore lerini te dy se i ka tretur dheu, dhe flisni pak per te gjallet...

Po ai trapi, Leka,  i biri i "mbretit" , qysh doli si rrote k.... ne 1997 - en me kobure ne brez ne sheshin Skenderbej.???!!!

Hajde trap hajde. Kacak e bir kacaku. Mendoi se i erdhi ora te marre pushtetin , apo si ?

Boo sa kam qesh kur e pash...

O BUBI KACURRELI ku e gjete ata video te P MILO qe e mban E Hoxhen kembe kryq ne zemer?

Bubi,

Pse manipulohesh mor djale.

Videot nuk kane nevoje per tituj, hero, tradhtar, hajdut.

Pamjet qe jepen tregojne se kush eshte figura.

Vazhdon ti me revolucionin kulturor, iku ajo kohe Bubi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).