Kush eshte Sahit Muja?

Ka disa dite qe shikoj shume shkrime pozitive per Shqiperine dhe Kosoven nga ky autor ne inernet, dhe meqe qenka dhe i pasur, kjo gje i ka futur friken kesaj kuckes serbe qe ka shkruar kete artikullin. smiley

Di gje njeri me shume per Sahitin?

13 Komente

e kam pa edhe une kete autorin/biznesmenin ne disa artikuj dhe duket shume atdhetar, bravo! Une shpesh kontrolloj lajmet per Shqiperine ne Google News dhe kohet e fundit dalin shume nga artikujt qe ky shkruan ne wsj groups apo PR dhe self-promotion websites... Disa nga 'claims' te tija me duken shume te ekzagjeruara si psh 'billionaire' apo firma e tij e mineraleve...nejse, pervec faktit qe duket shume atdhetar me duket se ka qejf ti beje reklame vehtes me teper me duket

BUDA,  Te jeni me te bazuar kur akuzoni Mr Sahit Muja per Exagjerime. Une Jetoj ne NY ka 30 vjete. E njohe personalisht Ate. Ai kurre nuk ka thene kame personalisht  miljarda. Ose te mundohet te beje ze, familja e gruas se tije ka median Amerikane, Po deshi ze bene kure te Done. Mund te lexoni qindra artikuj nga ai ne fushen e biznesit botrore ku ai mundohet te perziej me kosoven, Shqiperine, qe te ndihmoje. Ai eshte me origjine  nga Paci,Tropojane dhe eshte njeriu me i pasur Shqiptar ne Bote. Eshte dhender i nje familje miljardere Amerikane ne fushen e medjave e bizneseve globale. Ai ka shume biznese Dhe Pallate ne NY ne te cilat punojne edhe Shqiptare. Ai gjithashtu ka biznese ne fushen e mineraleve, ne disa vende te botes me partnere. E verteta eshte se Ai esht Miljardere, Dhe patjeter miqet e tije e kane ndihmuar. Ai po ndihmon shume ne ceshtjen kombetare.

BIOGRAFIA   MR SAHIT MUJA NGA EXAMINER NY.

Find out more about Sahit:
A proud son of Illiria, Albania. Sahit Muja is a source of inspiration for immigrants in America. He turned failing businesses in the restaurant, real estate, mining, minerals and trading industries into multibillion-dollar assets. He is president and CEO of Albanian Minerals, and joint ventures and sister companies. He's a published author and multilingual world traveler. He is married to Elizabeth Perkins, a great-granddaughter of publishing mogul Roy W. Howard of Scripps-Howard

Sa idiote qenka kjo serbja me ate mbylljen njeher e ka treguar injorancen e saj.Serbia te filloj te paguaj borxhet qe u ka shqiptareve.Nejse sa per Sahit Mujen dhe une kam lexuuar shume kohet e fundit mbasi perdore po ashtu google news about albania.Si do qe te jet po qe se ky po punon per te miren e kombit dhe sikur 1 % bravo i qofte.

Mark, ashtu eshte, dmth une s'kam lexuar diku qe ai te krenohet se ka para, fundja dhe po i ka s'ka pse te kete turp se i ka smiley

Ai padyshim po ben nje pune te mire me artikujt e tij, reklame dhe lobing per Shqiperine dhe Kosoven. Shpresoj te kete dhe te tjere te bejne te njejten gje, aq me teper qe ka nje fare vakumi shqiptar ne mediat anglishtfolese/internet ne kete aspekt.

P.sh. une rastesisht gjeta para disa ditesh nje video tip dokumentari turistik per Shqiperine (Discover Albania), qe mesa duket ka vite qe eshte bere, po fatkeqsisht as mediat shqitpare s'e promovojne. E kam hasur vetem tek faqja e Korrierit, nje version me te shkurter te kesaj. Kuptohet kjo eshte reklame, paraqet anen "roze" te Shqiperise, ashtu sic i duhet nje video te tille reklame qe synon audiencen e huaj, sic jane dhe video-reklamat e vendeve te tjera. Thashe po e sjell tek PPU meqe e gjeta si shkrim artikull te shkurter, thjesht per efekt promovimi. Ja qe s'e pa te arsyeshme ta botoje PPU-ja. smiley

Keshtu qe ne kete kontekst, artikujt reklama dhe lobing si keto te Sahitit jane nje kontribut pozitiv, patjeter. Une thjesht pyeta "kush eshte" dmth nese dinte dikush dicka me shume per te, meqe e kam lexuar kohet e fundit ne media po s'e kisha degjuar me pare.

Z. Sahit Muja nuk figuron ne asnje report si miliarder madje as si milioner . Ai ka disa leje kerkimi ne Tropoje per minerale por ju mund te konsultoheni me Ministrine e Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes nese prodhohet ndonje ton mineral ne keto. Duke shkruar neper blogje nuk behet milioner. Nqs ai ka deshire te beje publike ndonje IRS tax report do te ishte i mirepritur

 

Mark, ne examiner.com publikon cdonjeri.  Ta marresh ate per reference eshte nje idiotesi ne vetvete.

 

 o gb, eshte siduket milioner nga gruja. dhe meqenese shqiptari grune e ka nen hyqem, shqiptaret e tjere e marrin ndoshta dhe ate per milioner. 

pastaj ç'rendesi ka sa se je apo nuk je milioner realisht (dmth sa leke ke ne lllogarine tende personale ne banke). rendesi ka me shume sesi te duket vetja dhe sesi te marrin te tjeret. 

pastaj ti si nepunes i shtetit eshte normale qe nuk i beson gojedhenat. ti si qafir arnaut duhet ta prekesh parane qe ta besosh.

lol,

O Hajdaro, vetem nese e ka gruan me origjine shqipetare, se po qe amerikone disa brezash, ja ve koqet tek fyti.   smiley

Sahit Muja nuk duket te jete me shume se nje cope rrypi, specie si ky mund te gjesh me shumice ne "landlordet" e pallateve te mjerueshme shqiptare te Bronx apo Brooklyn. Lexoni me poshte komentin e tij ne WSJ dje (G7 Officials Promise Continued Stimulus) ku i tregon Amerikes "suksesin" e modelit shqiptar te sojit te vet, arushes Sali Berisha:

"Russia and China may teach US and EU a big lesson about socialism. Socialism failed in Russia and China both in theory and in practice. Should US and EU try socialism? NO!

The world's two most powerful economies the US, and EU are endangered by a dead wrong socialist philosophy of a big government and higher taxes.

The western world is entering a new beginning of a movement that will change the direction in politics to smaller government and lower taxes.

Is a 10% tax system possible in the US and EU?

Let's shed some light using the example of Albania, a former Communist country which moved to capitalism recently in a move aimed at creating a friendlier investment climate, creating jobs, and making the economy more competitive.

The Albanian Government lead by Prime Minister Sali Berisha approved a fiscal package in 2007 that included implementing a 10% flat tax for corporate and personal income. That is the lowest level of taxes in Europe. From 2007 Albania has the best economic growth in Europe. Investments have increased 59% in 2009--the largest increase in the world.

Tourism in Albania also had the best increase in the world with 42% growth last year. Unemployment has dropped in recent years. The Albanian government is looking to have a smaller administration and digitized all government agencies to spend less and have more effective government with less bureaucracy.

The Albanian Government is spending most of the tax revenues on infrastructure and education, not on worthless social programs like in the US and EU.

When the promises of the governments in US and EU go unfulfilled. When the checks no longer arrive. When the higher taxes appear not only on pay stubs, but on everything we must buy to survive. Perhaps then, the true believers of big government, high taxes, will no longer care about pointing the finger of blame at a prior administration.

The people will begin to become doubters, then angry disbelievers. Then a new revolution will emerge, with common sense idea of small government and low taxes.

A flat 10% tax system will be the new big thing. People will realize thet thay can spend ther money better and more effectively than the government dos.

Why in the world are the American people paying for President Obama and White House at a rate of billions of dollars so the president can have air planes, helicopters, limos,chefs, clothes, staff and much, much more . The White House spends millions every day. President Obama promised to change Washington! Did He? Not at all! He is the biggest spender in the history of the USA.

Why didn't Mr. Obama stop spending taxpayers money for himself? Stop using any thing but his pay check? Why can't Queen Michele Obama cook dinner for her family?. What's she need staff for?

I admire NYC major Michel Bloomberg because he takes the train to work and gets paid $1 a year salary. Mr. Obama, you said you would serve this country. No,this is not true . We are serving you with millions of dollars you spend every day for yourself your family and friends. Mr. President, you do need protection, but that means the Secret Service and nothing more. You have a free house and utilities and salary, so stop spending if you really care about working class in America.

Mr President do you feel any guilt seeing how much money is spent for your benefit? How many unneeded staff do you have? How in the world can you look in the eyes of poor Americans and say you are fighting for them?

If you change this way of life Mr. Obama I guarantee the rest of the world will follow you. You can lead to a new beginning, You do have ability to do that. You can change the concept of government worldwide to a new real meaning of what the government must do. Serve the people. The US and EU need to reduce the deficit and impose fiscal restraint on government spending.

But when you raise taxes and you still expand the deficit that is insanity. That will bankrupt any nation. The American and European way of life needs to be rebalanced. Households need to stop spending what they don't have. Local and state governments need to slash their budgets to live off whatever tax revenues they generate. From a new 10% flat tax system.

The federal government in the U.S simply has to say no to congressional pet projects. No to the countries who laugh as they spend our money - and most of all to failing social programs and corporations who lobby their way into getting taxpayers to foot the bill for their greed and shortsightedness".

 Ooo Sahit Muja osht kerkushi more ka nje restaurant ne NY apo vetem punon ne te nuk jam i sigurte.

Vellau i tij, Elez Muja qe jeton ne Shqiperi merret me Minerale ku ja shet te gjitha nje firme "Ferromet Kosova" ne Gjakove dhe ai ka qene kryetar i Komunes, dhe ka shfrytezuar poziten e tij e tij qe ti qes te gjitha licensat ne emer te kompanis Bytyqi. 

 

Ata jo Miliardera por as 100.000USD nuk i kan te gjithe se bashku, 
Ky sahiti shifet se e din Anglishten pasi atje jeton por shifni se ne te gjitha faqet shkruan artikuj per vehten dhe vetem filozofon palidhje. 

Prandaj pallavra jane keto qka po i shifni ne internet.

Preferoj te mbetem anonim, por e njoh mire. 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).