Kush eshte filmi me i mire ne histori?

10 Komente

FILMI: "Gone with the wind"

Via col vento  ****-(mymonetro 4,17 stelle)

Un film di Victor Fleming. Con Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard, Hattie McDaniel, Olivia De Havilland. continua»«continuaThomas Mitchell, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Ann Rutherford, George Reeves, Fred Crane, Oscar Polk, Butterfly McQueen, Victor Jory, Everett Brown, Ona Munson, Howard C. Hickman, Laura Hope Crews, Rand Brooks, Alicia Rhett, Carroll Nye
Titolo originale Gone with the Wind. Drammatico, durata 222 min. - USA 1939.

Me gjithe ate prodhimtari te pafund filmash, si mund te pyesesh se cili eshte filmi me i mire ne histori?! Eshte e pamundur qe t'i japesh nje pergjigje kesaj dhe me thene te drejten do te ishte e gabuar dhe e padrejte qe t'i jepej nje pergjigje.

Ka aq shume filma "me te mire" ne histori...

Edhe mua me ka pelqyer shume Via col vento... Po gjithcka eshte relative, sipas shijeve te gjithsekujt, pergjithesisht.

Po dhe "Lista e Shindlerit" me duket shume i mire.

smiley film i bukur, gallate por dhe domethenes eshte "star dust" por nder te preferuarit eshte "Sweeney Todd", pastaj vjen filmi i skenderbeut e me radhe...

FILMAT E MI TE PREFERUAR

Keta filma te preferuar kam ne konoteken time tani per tani, disa tituj jane ne italisht nga origjinali ne anglisht, pasi ne kete gjuhe i preferoj t'i shikoj...
Kam preferenca me shume per kinemane europiane, por edhe per ate amerikane nuk jam kunder, mjaft qe te kene tema humane dhe te te fusin ne mendime pas mbarimit te filmit...

Il Ciclone - regjia - Pieraccioni, Itali, 1996

Il favoloso Mondo di Amelie - r. Jean Pierre Jeunet, France, 2001

Il conte di Montecristo - r. Kevin Raynolds, GBR, Usa, 2002

Les Choristes - r. Christphe Barratier, france, 2004

Taxi driver - r. Martin Scorsese, Usa. 1976

Il Pianista - r. Roman Polanski, GBR, France, Poloni, Gjermani, Holland, 2002

No man's Land - r. Danis Tanovic, Bosnje, France, Slloveni, Itali, GBR. 2001

L'estate di Kikijiro - r. Takeshi Kitano, Japoni, 1999

Jhony, il steckino - r. Roberto Benigni, Itali, 1991

Toro Scatenato - r. Martin Scorsese, Usa, 1980

Carlito's Way - r. Brian De Palma, Usa, 1993

Man on the Moon - r. Milos Forman, Usa, 1998

Profumo di Donna - r. Martin Brest, Usa, 1992

Salvate i soldato Ryan - r. Steven Spelberg, Usa 1998

La vita e Bella - r. Roberto Benigni, Itali, 1997

Il Giorno Della Vendeta - r. John Douglas, Usa 1958

Frida - r. Julie Taymor - r. Usa, 2002

La stanza del figlio - r. Nanni Moreti, Itali, 2001

Mediterraneo - r. Gabriele Salvatores, Itali, 1991

Zorba, il greko - r. Michael Cacoyannis, Greqi, Usa, GBR, 1964

Modigliani - r. Mick Davis, Usa, 2004

Malena - r. Gussepe Tornatore, Itali, 2000

Leon - r. Luc Besson, France, 1994

Dead Poets Society - r. Peter Weir, Usa

Il Mostro - r. Roberto Benigni, Itali, 1994

Quel Pomeriggio di un giorno da cani - r. Sioney Lumet, Usa, 1975

Viva Zapata - r. Elia Kazan, Usa, 1952

Scarface - r. Brian De Palma, Usa, 1983

Il postino - r. Radford, Itali, 1994

Mio figlio Nerone - Itali, me Alberto Sordin

Creatura Extraterrestre - r. Stephen Chow, Hong Kong, 2008

Uranya - r. Kostas Kapakas, Greqi, 2006

Un uomo qualunque - r. Frank Cappello, Usa, 2007

Shine - r. Scott Hicks, Australi, 1996

Ali - r. Michael Mann, Usa, 2002

Pane e tulipani - r. Silvio Soldini, Itali, 1999

Prima della Piogia - Maqedoni, 1994

La rosa Tatuata - Usa, 1955

La cena dei cretini - r. Francis Veber, france, 1998

L'amore infedele - r. Adrian Lyne, Usa, 2002

Pak filma dhe komedi shqiptare:

Shi ne plazh - komedi, me Robert Ndreniken e Agim Shuken

Dasma e Sakos - r. Vladimir Prifti, me N.Xhepa, Xh.Ferri, A.Verria, 1998

I dashur Armik - r. Gjergj Xhuvani, Shqiperi, France, Gjermani, 2004

8 persona plus - komedi, me R. Trebicken, 1999

Les Choristes - r. Christphe Barratier, france, 2004

Fantastik ky filmi.

Pak e veshtire kjo pyetje. E ke fjalen per llojin e filmit, regjisorin, vendlindjen e regjisorit, shkolles se ciles i perket, etj?

Per mua, nje nga me te miret ne realizim (jo i bukur) eshte nje film japonez Audition.

Ujk, ke 10 sek. per tu pergjigjur. Merr vendimin tend.

Pergjigja eshte B? Ta ndezim? OK, B  Urime fitove milionin smileysmiley

Per mua eshte "C'era una volta il west" i Sergio Leones. Kjo eshte kinema puro. Ky duhet te kishte fituar Oskar per filmin me te mire, per regjine, per aktorin (Henry Fonda) per fotografine, per montazhin, per muziken e Ennio Morricones, kurse ato çifutet e Hollywoodit nuk i dhane asnje. Sidomos kur mendoj qe ajo shpifurina e James Cameroon mbi ate tragetin qe mbytet ka marre plot 11 statuja, me hypin nervat.

"Love Story", sipas librit me te njejtin titull nga Erich Segal

Hunter,

1 milion  cfare? Leke, dollare, euro, pound? Te te jap  Swift-in dhe IBAN-in? smiley

Te jap te drejte per Titanic-un, sidomos kur fitoi edhe Celine Dion per My heart will go on, u cmenda.

Nese eshte per regjisorin, po them perseri Audition i Takashi Miike. Ky film duhet pare qe te besohet. Eshte pak i rende per t'u pertypur, por eshte teknike  e mrekullueshme, fillon si histori dashurie e mbaron si...as vete nuk e di se si mbaron...

Nuk jam ndonje i apasionuar i i madh i Leone-s, por ai film me pelqen, me shume me pelqen per Fonden

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).