26 Komente

Po, kishim ca minuta. Kush eshte autori ? Poezia e fundit me pelqeu. Ne ca te tjera sikur kishte kuptime qe me pervidheshin. Por gjithsesi, une e kreva detyren si lexues : i lexova.

Suksese autorit (es, ëve, eve).

Poezite jane te flor hides
Flm per kohen

 

Nji basëm bjen prej shiut>>

mbi perënditë e Tiranës>>

shpirtra fantazmash iu thirren statujave>>

nën ujë.>>

Jeta përpëlitet, vërvitet>>

          me ngjyra prej basme lëshuar>>

              nën basëm tashmë e trazuar>>

                  fminija e qytetit erë myk.>>

Kam dellin e marrë të shpëtoj sa mundem>>

lojcake siç je>>

me vdekjen në fyt.>>

 >>

Flor,>>

mesazhi poetik eshte dicka tejet i veshtire ,>>

ne se e kam kuptuar, komplimentet e mija.>>

Deshire dhe pervuajteje, brenda vargjeve te tua.>>

Padyshim kenaqesi,dhimbje dhe respekt>>

 

Fustani i erës fëshfëritet në rërë Dhe kam dëshirë të eci krah saj Çdo dëshmi duke fshirë Duke fshirë çdo dëshmi Kam dëshirë të eci krah saj. Të harroj kam dëshirë Kam dëshirë të harrojAsgjënë e gjithçkaje përrethGjithçka të asgjësëKam dëshirë ta shtrëngojAsgjësë që më dredh e më ngjeth.

Mua me pelqen kjo poezi, me pelqen ai ndryshimi i vendeve te fjaleve qe ne vargun vijues merr krejt kuptim tjeter. Duket si nje perseritje qe mund te te merzise, nje spirale monotone qe ne fund te fundit, nuk te shpie gjekundi, pervecse drejt hicit te frikshem, por gjithe bukuria ndonjehere qendron tek monotonia e zakonshme e jetes. Me pelqen vertet.  Do te me pelqente te mesoja dhe kendveshtrimin e FH-se ne kete rast. smiley

Lume si ju qe keni kohe ti lexoni te gjitha, per cfare ishte fjala me 2 fjale?

Elida, po nuk thuhen poezite shkurt me dy fjale... me dy fjale mund te themi vetem kaq: FH ka pas bere dhe vazhdon te beje poezi te bukura! Ti, merre mundimin dhe lexo vetem te paren... kur te kesh kohe, e po pate qejf lexo dhe te dyten... dhe pastaj na jep perkufizimin me dy fjale. smiley

une shyqur qe gjeta pak kohe te hyja nderkoh qe i gjithe kolektivi ndodhet ne nje reunion de passation de pouvoir, une refugjohem tek peshku, hajde pune  hajde

Flor shume e bukur, flm lost. Ne secilen prej poezive pata asocacionet e mia ndersa e tera qendron ndryshe ... votoj per 002 dhe 004, gjithesesi 5*

Do ishte intersante sikur fh te na thoshte cfare e ka frymezuar per keto poezi, pervec agjentit 007 smiley tung!

Losttext, faleminderit që i solle këtu. Kjo puna e "a keni kohë me lexu këto" është si me pyet të verbrin a do sy. Po ti rrofsh që na bën qejfin dhe na pyet. Në një mesazh që të kam nisur përpara pak ditësh LT, të thoja se vura re vetëm ndjeshmërinë e rrallë që kanë këto poezi. Duke i lexuar plako, ngela ke çengeli i këtyre: Lëkurë hurmash në frutin e saj / Aroma e trupit të një peme të lagësht / Një mëngjes i ri vullnetarisht ngre ditën / Me këmbë nga dielli.

Përpara se të nis shpjegimin, në parantezë, është e udhës të sqaroj se përfundimisht, në mënyrë që të mos na bëjnë më përshtypje vjershat, duhet me e kopsit shpirtin me ato mbërtheckat femër-mashkull që mbërthenim bluzat nga mbrapa kur ishim kalamaj. Mua (pa ndonjë dram&eumlsmiley më ka ngelur çengeli. Prandaj, ja, lexoj ato aty, komplet e matufjepsur, me çengel në dorë, shoh monitorin, e lexoj prapë nja dy-tri herë poezinë, them me vete që mbase është më mirë të bësh ndonjë çikë gallatë e të harrosh që ato katër vargjet e para janë një ndër pikturat më të bukura që kam parë nën diell: Ajo dita që po ngre këmbët nga dielli në climax mortis, ejaculatio per strangulatio, varur mu tek dega e hurmës (që lëngun e do për trungun dhe për frutin). E megjithëse litarin nuk e përmendi njeri, u kuptu që për atë bëhej fjalë.

Pikes I ke rene jerusalem
Ashtu e pashe/ndjeva dhe une ate poezi

Vetem tani mora vesh qe jane te Florit.

Flor, te bej me dije qe i lexova.

Until next, bro!

C

Falemnderit të gjithëve.

Para pak ditësh ishim me Lost-in ne plazh. Sa per reklame, secili duhet te shkoje me Lost-in ne plazh te pakten nje here ne jete smiley

HeteoG. në plazh e pamë atë henen tek 007. ( e papame)

Ana H. Në plazh e ndjemë dhe e vuajtem atë eren e asaj poezise me erë.

Jeruzalem. Në vegjli kam pasë hurma në oborr të shtepise, po hurma ama smiley

Em. Falemnderit. Dikush ma boni me hile.

Turi. Shume falemnderit.

Hrubesh+Boniek. Falemnderit qe i lexove. 

Bedrije. Ajo me perpara ka qene me djath smiley

Me ket rast pershendes dhe çunin e tezez dhe mesazhierin anonim.

Tani, Lost-o: Pleeeeeeeaaase.

e mre mire, c'majti djathi, e c'majti hurma smiley

me i ven vejne te dyja smiley

ho mer shyqyr qe t'pame!

pa fol per poezite (ti e di se kur nuk flas une), the way they came in left me with a "moist socks feeling". smiley

M'ka marr malli (per nji) "T'du shum"!  smiley

ps hurmat kane tanine, i preferumi im, dhe ajo tanina kerkon shume "jave drite" me u kthy ne sheqer. Perjashtim bejne "farzezat", ku si rezulatat i frymemarrjes se farave, kthimi ne sheqer eshte i pershpejtuar.

pps vej bast qe gjith hurmat me majuce te shpija jote kan qen te pickume me nje afsh (te pashpjegueshem) frutikulturor smiley

Ciao!!!

Em, ato qe me se shumti mbaj mend, kane qene ca lluqe te kuqe kokerrmdhoja, me se shumti te mbipjekme dhe me kore myku mbi plaget e/prej sqepave te zogjve. Po trupat dhe lekura e atyre pemeve si kurm i zi-thinj drush te porsadjegur por te pa shkermoq, njefare lageshtie permanente ne oborr dhe krimbat qe jetonin figurativisht mes hurmave dhe dhembeve te qumeshtit, zorsesi te harrohen.

Ps. E kam nji nga ato qe pret. Tjetra mbas ktyne.

CAN'T WAIT! you know already smiley

thx in advance, actually! smiley

Fh, nje dite ne plazhin e Semanit kam perjetuar te njejten gje... plus qe plazhi ishte booosh fare dhe vetem rere, hapesire dhe dallge deti... nga njera ane me pelqente qetesia, nga ana tjeter me trembte hapesira e madhe qe zmadhonte vetmine... Nejse, mua me erdhi keq qe nuk po e gjeja dot me blogun tend te pare, se e vizitoja hera-heres, por me vjen mire qe u riktheve. smiley

letersi shqipe moooo... si puna Librazhdit!  smiley

Bravo Luljeta!!!

he er cimo sa u vonove smiley

 

smiley

s'lejm gjo t'bi n'tok. s'ka ktu au iu smiley

u bot juuuu...

Ja ndolla me ato poezite e saj qe solla para ca ditesh.. Urime.

Hajde ishalla rrafim edhe Danimarkën 2-2 sot!

e pra, kur t'vje maresia hapi deren smiley

gjithe kto habere t'mira sot, duhen myll me nji fitore 2-0 per danimarken smiley

Nese i ka kush poezite me te cilat fitoi luljeta, le te na i sjelli ketu qe t'i lexojme edhe ne..duhet te jene vertete te mira

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).