Ke krijuar varesi ndaj internetit?

A mendon se ke krijuar ndonjefare varesie nga perdorimi i internetit apo mjeteve te tjera te teknologjise?

Me pak fjale, varesi do quhej kur perdorimi i internetit, behet me shume se sa duhet, behet ne menyre kompulsive, dhe te ndikon ne menyre te dukshme negativisht ne aktivitetet e tjera te dites, p.sh. s'ke kohe te besh gjerat e tjera, dhe gjithashtu kur perdorimi i internetit te krijon nje fare satisfaksioni qe ndryshe do ta arrije ne aktivitete te tjera, 'reale', dmth shoqeri, pune, familje, sport, etj.

 

Ne SHBA (Seattle) hapet klinika e pare per "te droguarit" nga interneti. Klinika quhet "reSTART", dhe ofron 45 dite qendrimi aty pa internet, dhe njekohesisht psikoterapi.

http://www.guardian.co.uk/world/2009/sep/04/internet-addict-clinic

Nga disa komente te ketij artikullit njeri thoshte "a mund te regjistrohem online per kete program"? smiley

 

20 Komente

Jam shume dependente nga interneti, hyje shpesh ne faqet shqiptare dhe kjo me pengon te perparoje  ne gjuhen e vendit ne te cilen ndodhem.

Ce n'est rien, ne vous inquiètez pas car vous pouvez l'apprendre même sur le net. Par exemple, leçon 1 :

Comment-allez vous, Elida ?

Est-ce que vous êtes touchée par la crise ou alors vous vous en foutez ?

Il pleut ou pas en ce moment ?

Combien ça coûte une baguette dans votre boulangerie ?

Que pensez-vous de l'avion, est-il un moyen de transport sûr ou pas ?

à demain. 

________

Une jam i varur nga kompjuteri. Ma hengri shpirtin me keto shkronja. Bej çudi si nuk jam verbuar deri tani. Por ndoshta kam sy prej fosfori, kushedi.

 

Jam shume dependente nga interneti, hyje shpesh ne faqet shqiptare dhe kjo me pengon te perparoje  ne gjuhen e vendit ne te cilen ndodhem.

Mire qe s'po perparon ne gjuhen e vendit ne te cilen ndodhesh, por te pakten mos demto gjuhen e vendit nga vjen! smiley

dependente = e varur

Varesi quhet kur je ne internet 20 ore ne dite apo 24 ore?

Une fle, prandaj nuk kam varesi. smiley

Ka ndonje quiz online per te matur shkallen e varesise? smiley

 Po ka. Nese i pergjigjesh te gjitha pyetjeve te quiz, (134 gjithsej) d.m.th qe je i varur dhe ke nevoje te cvaresh ose te nderrosh varese.

po kur i var lesht internetit, a quhet varesi ? smiley

Kur jam ne pune, 100% e varur, kur iki nga puna me rri mendja se c'kam bere e c'kam folur tek PPU, me ke jam "zene", me ke jam "pajtuar", kush shkrim me pelqeu, ke "kot qe e lexova", "po kete pse nuk e thashe".  I bie 50 % me  pak?! smiley

Po te testi ama, 54 pike mora. smiley

Nga vjen fjala cdrogezim?! smiley

Hurbinek sa mire qe e shkruake frengjishten, kur do vije ajo dite qe  te dije te shkruaje edhe une kaq korrekt.

ndersa per sa i perket fjales dependence te me  falni , me shpetoi.

Gjate dites me duhet te flas e te shkruaj 4 gjuhe, dhe ky disku im e ka ca te veshtire te beje kthesat nga nje gjuhe ne tjetren, por do perpiqem.

dite te mbare  ju uroj te gjitheve

 

Bonjour Elida,

Je ne sais pas si ce que vous faites dans la vie a un lien avec l'écriture mais, si tel est le cas, vous allez apprendre très vite. Le français veut qu'on l'aime, qu'on le cajole comme un petit chat doux de par un soir d'hiver.

Bonne journée.

_________________

C'te them per temen ? I kam thene te gjitha. Po shtoj dhe kete qe interneti eshte nje miniere ari qe te trallis. Futesh ne nje shpelle, dhe aty gjen nje thesar te madh, gjera ari qe vezullojne dhe te hutojne aq shume sa s'mund te marresh asgje. Shkurt, per sferen e ndjenjave, interneti ka qene nje katastrofe e vertete. Per mendjen, çoroditese. Per trupin, shkaterrues. Nuk di me tej.

p.sh. s'ke kohe te besh gjerat e tjera, dhe gjithashtu kur perdorimi i internetit te krijon nje fare satisfaksioni qe ndryshe do ta arrije ne aktivitete te tjera...

Nuk do shprehesha tamam keshtu (pra, qe nuk ke kohe per gjera te tjera) sepse kjo me duket ekstreme. Varesi (per mua) do te ishte edhe kur ti nuk ben gjera te tjera per shkak se e mbush kohen me internet. Pra jo se nuk te mbetet kohe, por se e shperdoron kohen, per shkak te internetit. Nuk di ne shprehem qarte por me duket dallim kritik per te kuptuar vartesine.

shkurt, per sferen e ndjenjave, interneti ka qene nje katastrofe e vertete.

Paske bo cybersex hubi ee ? smiley

Aspak, bedrije. Te lutem shikoje me gjere. Ndjenje, nuk eshte vetem dashuria. Ke nje thes me ndjenja. Qekur kaq romantike ti qe sa degjon fjalen ndjenje te shkon mendja ne objekte te çuditshme ?

Ndjenje eshte dhe ngrohtesia, dhembshuria, dashamiresia - te gjitha keto jane ne nje gjendje katastrofike ne boten e internetit. Ja nje prove e fresket : postimi yt ishte nje menyre çnjerezore per te lenduar ndjenjat e pastra fisnike te nje shpirti te lenduar kodrinash te mugeta, etj. etj. etj.

uh, më fal Hubi

nuk desha të luaj me ndjenjat e tua.

boll tani me kto fjalime prekse, se do na shkermoqësh në vaj pastaj

smiley

Pasoje e zhvillimit teknologjik.

Kur s'ta vare njeri, varesh tek interneti.

Dikur u varshin ne peme!

 

Vartesia nga interneti (www) nuk eshte dhe aq negative, ajo nga lojrat elektronike, dhe ato te bixhozit (edhe ato online) jane shume me te rezikshme.

Per sa kohe kaloni kohe duke komunikuar me njerez, ska ndonje te keqe (menyre e re komunikimi), por per sa kohe te luajme kunder kompiuterit (i cili ska konceptin e kohes) atehere kemi nje vartesi negative.

 

Vartesia nga interneti (www) nuk eshte dhe aq negative, ajo nga lojrat elektronike, dhe ato te bixhozit (edhe ato online) jane shume me te rezikshme.

Sidomos loja Hidh e prit Kryeministrin. Sipas Zaloshnjes, per peshqit kjo loje duhet te kete 47% vartesi, me marzhine gabimi 6.9%.

Pas postimit te Elides, se pse m'u kujtua nje batute nga Tomi dhe Xherri, me Xherri Junior si musketier dhe Tomin si ushtar i kardinalit

"Povrë, povrë, Hurbinek"  smiley

scusate il francese! smiley

 

Desha tju pyes?

A hyni ne internet per defrim, apo per kalim kohe, gjate ores se punes?

 

per te kaluar kohe duke u defryer gjate orarit te punes smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).