Cila eshte historia e 5 heronjeve te Vigut?

na falni per injorancen por jam kurjoz te di cila eshte historia dhe jeta e heronjeve te vigut

te fala

bufi

7 Komente

A e ke pa filmin "Besa e Kuqe". Paka shume varianti zyrtare. Nga njerez qe kane jetu at kohe kam nigju, se e vertete eshte ajo qe,nuk kane pranu te dorzohen. E mjaftushme per mu, jo vetem per ti respektuar, por per ti adhuruar

Po te ishte puna qe filmat e atyre viteve do te ishin mbeshtetur ne fakte historike,e mori lumi historine tone.

Me pak fjale ishin 5 vete: Ahmet Haxhia,  Naim Gjylbegu,  Ndoc Mazi,  Hydajet Lezha,  Ndoc Deda ne zonen e Mirdites,qe njiheshin si pjestar te Luftes Nacional Clirimtare te udhehequr nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise qe drejtohej nga Enver Hoxha dhe Spiro Mosiu... Gjon Marka Gjoni, nje "boss" mirditor,bajraktar, bashkepunonte me gjermanet.,i shkeli ne bese i rrethoi me forcat e tij dhe i vrau...Pastaj Gjon Marka Gjoni ra ne gjak me ta,dhe me te gjithe ata te tjere qe luftonin per clirimin e Atdheut,dhe kur bi ne gjak do ta paguash gjakun!!!

Jo per ndonje gje se 5 heronjte njelloj vdiqen ne fund te fundit por a

nuk ishte Abaz Kupi (Bazi i Canes) me "trimat"  e vet ai qe i rrethoi dhe i vrau?

Thjesht nga ana historike interesohem se tek ai debati tjeter mbi 5 heronjte sikur thuhet keshtu!

bajraktar, bashkepunonte me gjermanet.,i shkeli ne bese i rrethoi me forcat e tij dhe i vrau.

 

Kjo s'eshte e vertete. Qe ti shkelesh ne bese duehet ta japesh besen, a ata kishin vetem besen e Vigut, jo te Miredites.

 

Buf, eshte pak e gjate lal e une pertoj me tu pergjigj keshtu qe hajde, pak a shume ajo e filmit eshte, po sidoqofte bravo, pyetje inteligjente.-

Do me duket çuditshem te kaloj andej dhe te mos shoh pese picullaket tani qe do rivizitoj AL.

Edhe nqs nuk duhen respektuar si komuniste, le te respektohen per mundimin kunder cubizmit, kunder bajraktarizmit, dhe primitivizmit.

 Te mos kesh respekt per djem te 20-tave qe pa perfitime personale rroken armet per clirimin dhe emancipimin e atdheut dhe shoqerise ku jetonin, duhet te jesh DERR, ne lekure e ne shpirt.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).