New York, Berisha viziton bursen Nasdaq

New York, Berisha viziton bursen Nasdaq
25/09/2009 16:55

New York, Berisha viziton bursen Nasdaq

Imazhe turistike te Shqiperise dhe flamuri shqiptar u shfaqen ne ekranin gjigant te burses Nasdaq, ne sheshin e famshem te New York, Times Square. Kryeministri shqiptar Sali Berisha ishte i ftuar ne kete burse, ku ne nje transmetim te drejtperdrejte televiziv, foli per reformat ne Shqiperi dhe ambicjen per hapjen e burses edhe ne Tirane.

“Shqiperia edhe kete vit do te kete rritjen me te larte ekonomike ne rajon. Jam i lumtur qe jam ketu dhe mund te inkurajoj sipermarresit shqiptare. Uroj qe edhe Shqiperia te kete Nasdaq e saj”, u shpreh Berisha.

Ceremonia permes stacionit televiziv, u percoll edhe ne televizione te tjera te profilizuara ekonomike.

http://top-channel.tv/artikull.php?id=163098

31 Komente

shkoi palla ene ne nasdaq ??

bir none bir smiley

po cer nasdaqi do kete shqiprija mor te rafte mas qafe smiley

megjithese ky po e tha, vallai , e ben dhe NasdaQIn smiley

Sa mire do jete mi bedrije ta boje ene Nasden ene aQin ne midis te Tirones.

Ene ta boje aty ku ka qen diktatori do jet hataja vet.

 

 Mua me dhjet fare kur fillon e flet anglisht, ka nje theks llahtar fare e megjithate insiston te flase sa here qe mundet!

Nasdaq eshte simbol i kapitalizmit. KM i Shqiperise ben mire qe e viziton dhe Shqiperise i rezervohet ai publicitet aty.

Pikerisht. Prandaj edhe Berisha, qe ka qene ne pushtet per 10 vjet nga 18, ka hapur bursen ne Shqiperi. Oh me fal, Bursa ne Shqiperi eshte thjesht ne leter.

Po prit mer i paudhe se edhe Shqiperia nuk eshte si Amerika. Ja avash avash do vije behari edhe te ne.

Nasdaq eshte simbol i kapitalizmit. KM i Shqiperise ben mire qe e viziton dhe Shqiperise i rezervohet ai publicitet aty......

Spiker eshte nga rastet e rralla qe flet drejt . Po gjithsesi qe ta kompletojme infon ata qe reklamojne di gje sa marrin ( per lepushka e kam fjalen ) dhe patjeter kush paguan dhe si per lezet me siperfaqe apo me sekonda  e masin reklamen  Po pate mundesi na i jep ne USD se ne lek besoj se trondisim Bursen e Nasdaq smiley

idris,

po he mor trim, e pate aty e sja kepute nje mixhes smiley

 

S'jom i dhunes une Bedrije . Masnej mu s'me bo gjo . Juve ua leron pare e mrape smiley

Kom qejf ta shof ne cfili , se ashtu e nisi me zhvarrim kufomash dhe kam bindjen se do ta shof ... Fatosin tu e e shty rrugeve si Xhavitin ( ty Xhaviti ) kete tue e heq per xhakete si Sallavatin ! Jena te lashte ne . Na del llafja smiley

sheee, e more seriozisht e ?

po n'fakt, shije t'lashta ke smiley

fiks si ato  t'partise smiley

Jo mi tu keqen s'te fut lala ty ke seriozet . Une shyqyr qe me begenis me nga nji te shame smiley ...le mo te boj si HURI me letra dashnije . Po kina pervoje mi , kina pervoje . Shif kur ta lexoj Macoku per nevoje !!!! smiley

Ne po bojme kompreso me krype per te lehtesu pllembet e dureve nga skuqjet dhe gargara me lirufytin . Kena duartrokit e ulerit per qomet te zotit vallahi  .

cer krype mer, po t'jesh me pervoje, i ke durt sholle er daje, se .............................ehu..........

ne kohen tende me ato duar...................

po keni ndertu atdheun pra atdheun....ate qe po gzojme ne sot qe ju lumshin duret duartrokitse dhe gapzherret luftarake smiley

smiley

Vallaj bome ca gjona te bukura Bedrije .. Na kishin hije smiley E kena dhe me konge 

Sef Kosharja i pari fisit 

Hije t'paska maj e Lisit  

Ne duret si perplasshim fort dhe kollaj ...JO . Ashtu te dukeshin se shef Kongreset ti smiley. Kishim Spikere , eltoner e Realist ne sa ohu .... qe jane mesu me duartrokite pas cdo dose qe vjen ne fuqi . Per grver , ver-veret    kishim macoker qe gjibllisnin jo vetem neper Kongrese apo Kuvende si quhen dreqi e mori smiley . Nje shifi sot ti !!!! Ata jane !!!

jeni ju, pa jane ata smiley

Ne e kishim ndryshe .. Jeni JU pa jemi Neve smiley

nryshe e kishit Idris, nryshe.

edhe shyqyr zotit qe se kemi njilloj smiley

ishalla ka shku dhe me kurva ky sala anej jashtetit, se ashtu qetsohet ene lulzo shqipria

po pse ere, u marun ktej qe t'shkoje me kurva ne NY ?

Ai qe do, i gjen mer sol smiley

Vec po ja paten shti n'dhome me detyrim ato mikpritsit, se kshu se bon llafin dysh sale k..ri smiley

Po ja dhe idrisin qe kemi si te ckathet atje ne amerike, qe ti rregullonte ndonje gje aha lesh, e  do te vdek smiley

le qe idrisi, osh tu kqyr nai plake per vete e spo gjen smiley

a qyqja,

per kurvat e wall street-it e kishe llafin ti.

po ashu kurvash ka ene n'tirane gjithe diten ai mer... bile jane ene ma t'bukur smiley

E kom Edren , ne e kom mire Bedrije . E kom t'forte si guricke smiley  Ene ti thu kshu se je e sigurume per vete  smiley E ke Chetin !! Po  Salen e du shnoshe se s'ka me se tua fuse Juve kur te vije prap atje  . Tani qe do me bo dhe Nasda..qin lumsi  JU

Soli qeka i tipit me i "heq tjetrit buken nga goja "  do me e shkarku ne NY . Mir mer Sol si po si t'ja  bejne keta te shpures qe e dune tere diten mbi vete . Do me  e lone Spikerin dhe gjith shpuren pa gjo ? S'me duket  fort i arsyshem zgjedhja jote !!!

ke msu ene me editu komentet qe vdeksha une fare.........

 

Desha me shtu i gjo te vogel Bedrije ...Jone i cike si KORCARE keta me Nasda..qi . Ashtu mo kur ta hudhin doren ke krahet ...ta reshkasin avash avash deri ke vendi ku s'bo mo hajer nderhyrja e Spikerit ...

Te shofim cu kane thene se nuk do rrije  pa pellitur kur te vije tek JU . U ka si shpirt u ka . Eshte transparent dhe ua thote te gjitha . Ka per tu thone dhe emrat se kush e priti... bile - bile ka per tu thene qe per vizite edhe ne NASDA-qi smiley . E si ka per te shndrit nga fetyra Blendi Fevziu !!!!!

Ju Bedrija dhe Idrisa pse nuk shkembeni emailet, apo fundja shkoni ne ndonje chat dhe dhihuni atje me muhabet!

Qeka dhe nje Erli   ..Uaw smiley

Shko ke njoni se ka blog INTELEKTUAL me qyltyre frongase qe i ka te qerume gjonat ...Ku rralle hyjne budallej me partagjykime serioze te ngjashme me diskuret e PolitByrose . Biles aty pranohen edhe metoda qe rekomandoni Ju me dh....,por jo te muhabetit , por te seriozitetit fals te lolove !

Duku nganjehere se qeke per qejf te shpirtit  ...por mos u mundo te futesh ne shpure . Kane kohe qe jane zene vendet smiley

shprehja eshte: "get a room" smiley

mua me duket gje e mire kjo qe ka bere K.ministri,

nje nga gjerat qe vuan kjo qeverisje eshte mungesa e prezantimit te atyre pak gjerave te mira qe bejne, apo te atyre resorseve (ju lutem fjalen shqip) qe kane. Me pak fat (dhe me nen-zhvillim) e kaluam mire fazen e pare te krizes dhe nuk pati krize financiare. Por ditet e fundit po shohim sjellje te papergjegjshme qe po e cojne lekun ne tateperpjete.

Sa per shembuj: Ne nje kohe qe qeveria duhet te jape sinjale qe e marrin shume seriozisht stabilitetin makroekonomik, ne politiken shqiptare vazhdon akoma fryma e fushates... po flitet per vende te reja pune, per perdorimin e Euros, etj, nderkohe qe te ardhurat po ulen dhe borxhi po rritet.

Ekonomistat (A.Civici) flasin per vlerat e GDP'se dhe asnje llaf per gjendjen makroekonomike te vendit. Opozita (Seseri) shkruan per pamundesine e permbushjes se premtimeve (elektorale) te qeverise dhe perseri asnje llaf per gjendjen e Lekut.

Kjo eshte reklame e mire, te pakten per aq sa mund te pritet. Le te shpresojme qe qeveria te filloje te adresoje sa me shpejte shqetesimet qe po e bejne lekun te humbasi vleren.

Tani qe paska shkel kemba e tersit atje, maksimumi edhe nje muaj jete ka NASDAQ-u.

Buall Mavria, po te ishte vertet i interesuar per bursen, theriste apo hapte deren per ter ekspertet shqiptar te ekonomise qe marrin vesh nga tregu i kapitaleve. Vajtja e tij atje eshte thjesht shou. 

Ky trapi hipokrit mund te hapte bursen vendore ose minimalisht te garantonte nje treg transparent dhe sa me likuid  multi-currency per bonot e  thesarit, obligacionet qeveritare, po ashtu te stimulonte obligacionet dhe bonot bashkiake dhe te korporatave shteterore. Po ky sben asgje, vetem show dhe mashtrime

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).