Libri i historisë, tërhiqet Ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit terhiqet nga qendrimi i saj i deklaruar pak dite me pare dhe vendos qe te rishohe tekstin e Historise 12, te shumedebatuar dhe te kundershtuar nga ekspertet e fushes, por edhe nga vete nxenesit.

Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj deklaroi sot se teksi do te rishkruhet qe kete vit. Specialistet kane qene te mendimit qe per zhvillimet e viteve te fundit, neper literaturen shkollore te jepen fakte, pa dhene argumentime shtese rreth ngjarjeve.

Historianet shpjegojne se interpretimi rreth ngjarjeve te caktuara neper te cilat ka kaluar Shqiperia, duhet te behet vite me vone.

Qendrimi i Ministrise se Arsimit erdhi nje dite pas deklarates se kryeministrit Berisha per historine.

13 Komente

Kush mban pergjegjesi per leket e harxhuar si per shtypjen e librit ashtu dhe per shprblimin e autoreve qe vetem historian nuk jane.

Bravo ministria, e mblodhi kallaballekun!  smiley
 

Mesa duket kane per ta qare fare ket radhe historianet tekstin e historise, mezi do presim ne fakt smiley

sa doja me te pyt per ket myqeremin (qe t'kishte dhe lidhje me temen) - po lene thash... smiley

Deshe me pyt mos osht gjo vllai i Xhemol Tafajit? smiley 

 O Emo, a e di se pse ne shqiptaret e kemi kaq te paqarte prjardhjen tone historike? Pse luftojme akoma jo pellazget, jo iliret, jo dreqi e jo i biri? Se kshu kemi qene gjithe jeten, si ky Saliu. I zhduknim gjithe parardhesit neper librat e historise dhe e fillonim gjithmone librin qe nga vetja. Edhe tashi iu vjedhim librat e historise fqinjeve edhe themi qe ai emri aty, eshte emri i plakut tim, se ne kemi ardh para teje te kjo lagja. smiley

Me thjeshtim thyse gjithnji, o PF. Nuk e dime psh qe 10/5 eshte dicka me e mire se 2/1. Jon baraz, themi. A thu se osht zor i modh me e gjet qe jon baraz.

 

 Me peshtyme na ngjiti Perendia - thoshte gjyshja ime rafmet paste. Del dielli, thahet peshtyma, e sikur s'kemi qene!

Bofsh gjumin e omel!

T'pershnes me dyvargshin hyres ne kenget e eposit:

lum e lum, per t'madhin Zot/ se s'jem kon e Zoti na ka fal.

Naten, PF!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).