Kaos ne Vlore, thyhet urdhri i MASH

Vlore- Studentet e rinj mesyjne me force ne auditoret e Universitetit te Vlores "Ismail Qemali". Shkak eshte bere refuzimi nga rektorati per te mos u terhequr nga vendimi i mospranimit te studenteve me mesataren nen noten 6-te. Vetem nderhyrja e policise vendore ka shmangur incidentet e mundshme, pasi te rinjte ishin te irrituar dhe mbi 200 persona hyne me force ne universitet ne kerkim te se drejtes si fitues ne dege te ndryshme.

Nje dite pas urdhrit publik dhe zyrtar te ministrit te Arsimit dhe Shkences, Myqerem Tafaj, qe Universiteti "Ismail Qemali" te regjistroje te gjithe kandidatet fitues sipas listes se ministrise, asnje regjistrim nuk eshte bere ne sekretariat. Me qindra studente prisnin ne dyert e universitetit per te marre nje pergjigje rreth mundesise se regjistrimit te tyre, per te vijuar studimet ne deget ku kane fituar ne baze te renditjes nga ana e ministrise dhe pikeve ne baze te Matures Shteterore. Nje dite pas urdhrit rektorati ishte i mbyllur dhe te rinjte nuk kishin se ku te merrnin nje pergjigje. Rektori dhe asistenti i tij ndodhen ne SHBA, ndersa zv/rektori eshte deklaruar i semure dhe qe prej pasdites se enjte nuk eshte paraqitur ne pune. As dje nuk eshte dhene rrugezgjidhje zyrtare per rreth 500 studente qe presin regjistrimin sipas urdhrit te Ministrise se Arsimit e Shkences. Prej te pakten 5 ditesh ata sorollaten dyerve te universitetit, derisa dje paradite hyne forcerisht ne auditoret e godines "C" te universitetit, ku beheshin dhe regjistrimet. Edhe pse hyne forcerisht dhe duke bertitur apo fishkellyer ne shenje proteste te neglizhences se drejtuesve, ata serish nuk jane pritur prej tyre. Deri dje pasdite asnje regjistrim nuk eshte bere per kete kategori. Urdhri i ministrise eshte , apo te filloje regjistrimi, qe ne baze te urdhrit te ministri do te behet deri ne date 20 shtator, kohe qe te regjistrohen te gjithe.

Situata ne ambientet e universitetit eshte qetesuar nga policia e rendit, e cila largoi studentet e rinj nga auditoret. Por rektorati nuk dha asnje pergjigje zyrtare per fituesit qe kane mesataren nen noten 6-te, duke vendosur edhe bllokimin e te gjitha regjistrimeve per diten e djeshme. "Prej kater ditesh pres ketu per t'u regjistruar, shprehet nje maturant nga Fieri. Madje sipas te rinjve, ata nuk marrin as pergjigje zyrtare nga zv/rektori dhe presin deri ne oret e vona te pasdites, duke harxhuar para udhetimi dhe madje duke kaluar deri ne stres. "Keta s'duan t'ia dine as per urdhrin e ministrit", thote nje student nga Vlora. Nga 1700 studente fitues, rreth 500 prej tyre rrezikojne shkollimin e metejshem. Sipas statistikave te rektoratit, 25 per qind e ketij numri jane nen mesataren 6-te dhe nuk do regjistrohen si studente, megjithese jane fitues.

154 Komente

Studentet e rinj mesyjne me force ne auditoret e Universitetit te Vlores "Ismail Qemali". Shkak eshte bere refuzimi nga rektorati per te mos u terhequr nga vendimi i mospranimit te studenteve me mesataren nen noten 6-te.

Kesaj i them une ETJE PER DIJE!!! smiley

 

krue me vloren krue smiley leri ore cunat te shkollohen smiley

Per mua duhet te kishin te pakten mesataren 7. Kur mesataren e gjimnazit e kane 6, po ate te shkolles se larte sa do ta nxjerrin, 3 ma merr mendja.

Hallall gjiza atij qe ka vene kufirin.

O Rektor.Me te vertete ta merr mendja ty qe edhe ata me mesatare 7,8,9 apo 10 e kane tyren????/

Ti e di sa leke paguhen per te nxjerre note mesatare te larte!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 E di rektori mo xhan, ndaj nuk i pranon. Se keta te gjashtes nuk kane as men as pare!

Po ja bejme dhe pyetjen ndryshe Rektarit smiley

Shashke, ke universitet ti per mesatare te larte ? Apo do e besh dhe ti si e atyre te Kukesit , qe mbyllen gjimnazin se nuk kishin mesues dhe hapen universitet.

Po qeka robi me mesatare te larte dhe po i shkoka Shashes per ta nxjerre kastravec. Shko mer Rektor sharlatan !

Po qe ke te drejte edhe ti, ne kohen tone funksiononte keshtu:

Po te kishe mik dhe ishe brryl, ta jepnin nje cope 5 me raste 6, dhe po te ishe nxenes mesatar i afroheshe 9 apo 10, perjashtim bente veç nje shoqe e klases time, ajo per mik perdorte ato dy gisht lesh qe i kishte dhene zoti mes shaleve,  ishte aq zonja ne administrimin e perdorimin e tij saqe doli me mesataren me te larte nga te gjithe,( meso ti po deshe me driten e henes......)

rektor legen, i la cunat pa dashnore e pa jete sociale. pse mer pall ca e kujto shkollen ti? kaush, hec aty zbato urdhrin se s'do rrine cunat tu bo fresk te dera e Rivieres kur t'ket party.

"rektor legen, i la cunat pa dashnore e pa jete sociale"

 

Sa kom qesh!

Kothe, si ka munci mer qe ti e ngatrro perher O-ne me A-ne? Jo per gjo, po m'kujtohet ene i muhabet tjeter ku diskutojshe per Korin e Ushtrise smiley

Po kan filter kta cilimiqet mer, ene lodhet robi me perdor marifete smiley

E drejta e studimit i duhet dhene qe te gjitheve qe kane nje dipllome te studimeve te mesme, madje qofshin dhe ato profesionale. Seleksionimi behet ne universitete, aty te ndertohen digat seleksionuese. Ketu ku banoj une, ne dipllome nuk paraqitet asnje note. Notat te jepen ne nje raport veç qe s'kerkohet fare nga fakultetet gjate regjistrimit. Regjistrimi ne universitete behet vetem ne baze te dipllomes ku vertetohet qe nxenesi ne fjale ka kaluar te mesmen. Kaq.

S'kuptoj ceshtjen e kuotave ne Shqiperi: kur nje profesor ligjeron per 100 vete, pse te mos ligjeroje per 600(qofte dhe ato me noten 6)?Pastaj jepi nje dore seleksionimi te mire ne semestrin e pare, psh. nga 600 ne 100 dhe ikin vete ato grupat. Biles mbasi te behet rutine kjo pune, ato te notes 6 s'do duan vete te regjistrohen, duke e ditur paraprakisht qe do ngelin

 Keto pranojne ne kete forme qe s'kane dore korrupsionin neper universitete, duke harruar qe korrupsioni me futjen e kuotave eshte dhe me i larte. Pune e qelbur. Minat i duhen futur sistemit arsimor ne Shqiperi.

Trandofille !

E kuptove mire shkrimin kur shkrove kete tregimin me siper ? Se sistemi arsimor ne Shqiperi sikur po kerkon ti rrregjistroje keta pillellat e rinj edhe me mesatare 6 e me poshte, sepse te drejten e kane fituar nga provimi, i cili eshte bere ne bashkepunim edhe me sistemin edhe me Universitetin.

Shkak eshte bere refuzimi nga rektorati per te mos u terhequr nga vendimi i mospranimit te studenteve me mesataren nen noten 6-te.

 

Dakort,

po pse i duhet vene minat sistemit kjo ishte ajo qe nuk kuptoja une.

Pranimi ne universitet behet i percaktuar nga sistemi, ndersa rektori mund te beje si tja ndjeje, por kjo nuk do te thote qe e ka te drejten me vete apo sistemi gabon apo calon  ne kete pike.

Psh ky rektor tha dhe ti heqim emrin U nga Ismail Qemali dhe donte ti vinte emrin e gjyshit te vet, por kjo nuk e ben me pak idiot. smiley

Shtepia me tjegulla dhe shteti me rregulla.. smiley Se e kemi fjalen per autonomi te universiteteve publike dhe jo pavaresine e privateve.

Po gjithsesi , nuk eshte se une jam dakort me cer eshte menduar ne sitemin arsimor, por sa kohe egziston nje detyrim ai duhet zbatuar.

per te vijuar studimet ne deget ku kane fituar ne baze te renditjes nga ana e ministrise dhe pikeve ne baze te Matures Shteterore.

Leshrat m'i ngrene perpjete vetem pamja e ketyre fjaleve ne nje fjali te vetme. Cdo individ qe ka ne dore nje dipllome te se mesmes, duhet te jete ne gjendje qe me nje karte identiteti dhe nje dipllome, te regjistrohet ne degen qe ai deshiron, brenda pak minutash, duke mos kryer asnje procedure tjeter, duke mos iu nenshtruar asnje provimi me teper. Teknikisht, cdo fakultet fillon ligjeratat e veta nga zero, pavaresisht se nje prashitje paraprake e trurit te nevojitet qe te mbash tempon e ligjeratave. 

Fakulteti s'duhet te kete asnje te dhene mbi historikun e studentit, pervec shkollen dhe drejtimin qe ka studiuar. Keshtu menjanohen paragjykimet dhe studenti mund te kete nje fillim te ri ne jeten akademike.

Rosak,

Po ti nuk e kupton qe universitetet tona s'kane pantallona te sigurojne kurse per te gjithe ? Nuk kane mjedise, nuk kane profesore, nuk kane laboratore qe te shkollojne dhe tim ate qe e ka mbaruar gjimnazin ne kohen e puçit XXV para eres sone.

Pastaj, nuk e di ti rosak qe levizshmeria e njerezve ne Shqiperi eshte e gjymtuar nga gjeografia e saj ? Nuk ka para, o rosak. Se edhe une ashtu si ti e di, qe çdokush, kush te kete kryqe, ka te drejte te mesoje per nje diplome. Por kushtet, zonjushe, kushtet.

Universitetet publike nuk jane te shtrenjta, prandaj turren te gjithe. Pse keta te etur per dije nuk sulmojne dyert e universiteteve private ?

C'kuptim ka qe nje kopuk qe mezi ka marre gjimnazin t'iu hyje formulave te integraleve ? Kush do t'ia paguaje ketij kopuku kurset dhe nervat e profesorit ?

Keshtu rosak, tu me comprends ?

Pou-ke,

nese llogarit qe ne nje auditor mund te ju ligjerosh 1500 studenteve njekohesisht(vetem me 1 profesor + 1 asistent!!!)dhe nese merr parasysh qe vetem nje campus fakulteti ka 4-5 fakultete qe ligjerojne deri ne 22.00 te darkes...problemi i auditoreve nuk zgjidhet me shume veshtiresi.

Se dyti, teorikisht, nje student duhet te paguaje aq para regjistrimi sa te perballoje kostot e tija.

Se treti, historia e vendeve qe kane organizuar arsimin ne bazen e dyerve te hapura te fakultetit(pra cilido me nje dipllome te se mesmes mund te regjistrohet) ka treguar qe nuk ka turrje, perkundrazi, ta them une qe me teper turrje ka ne Shqiperi.

Se katerti, sistemi i dyerve te hapura afatgjate eshte shume me leverdisshem se ky ne te cilin Shqiperia eshte tani.

Non, je ne comprends pas! smiley Pouvez-vous me l'expliquer? smiley

Rosak,

Je vais t'expliquer, suis mon doigt :

1. Ku ka auditore ne Shqiperi qe mbajne 1500 studente, ku kujton se jemi ketu, ne Stade de France ? Apo ne Olympia ?

2. Universitete publike nuk kane logjiken ekonomike, prandaj jane publike. Ato financohen nga shteti, dhe shteti mbulon buxhetin e tyre. Studentet ne universitetet publike paguajne gjithnje me pak sesa kostoja e tyre. Ne France eshte njelloj. Est-ce que je me suis fait bien comprendre ?

3. Kete pike nuk e zoteroj, nuk kam hamendje aq te thella.

4. Ate e di dhe une, por sot si te behet, kushtet mungojne. Vetem po t'i bjere Shqiperise telebingoja e botes, ose te fillojne skafistet perseri, ndryshe nuk di ku gjenden parate.

Alors, z'êtes contente de ma réponse, mademoiselle ?

 

 

Ja perseri dakort me idene e rishikimit ( jo venies se minave ) , por regjistrimi eshte refuzuar nga rektori duke stisur nje rregull .  Pra, ai nxjerr nje rregull qe i shmanget akoma dhe me shume asaj qe ti kerkon, pra nuk do te kete studente nen mesatares 6, gje e cila nuk eshte detyrim per rregjstrim.

E thene ndryshe, mjafton nje diplome, nje karte identiteti, dhe te jesh ne listen fituese  mbas provimit ( renditjen nuk e ben ministria , por rezultati i marre e provim ose me mire procedura e percaktuar dhe e pranuar dhe nga rektoret jane e ku jane )

Hartuesit e kesaj metode pranimi, kane patur ma do mendja shume faktore qe kane zgjedhur kete sistem, i cili ne rradhe te pare shmangu ne pjesen e tij dermuese pranimin ne universitete sipas midese apo parave.

Mbasdite te kendeshme !

Cdo individ qe ka ne dore nje dipllome te se mesmes, duhet te jete ne gjendje qe me nje karte identiteti dhe nje dipllome, te regjistrohet ne degen qe ai deshiron, brenda pak minutash, duke mos kryer asnje procedure tjeter, duke mos iu nenshtruar asnje provimi me teper.

Me fal moj trendeline po kush te ka thene qe arsimi i larte eshte i detyruar ne Shqiperi?

Teknikisht, cdo fakultet fillon ligjeratat e veta nga zero, pavaresisht se nje prashitje paraprake e trurit te nevojitet qe te mbash tempon e ligjeratave.

Dmth ne fakultet fillokan mesokan ABC dhe 1+1=3?

Qe te dyja pyetjet-te te them te drejten-me duken irrelevante, sdq pak germa po t'i servir:

1. Ketu kemi te bejne me individe qe duan te regjistrohen dhe une jam e mendimit qe duhet te kene te drejten te regjistrohen ku te duan, si te duan, sa te duan. Kjo te pakten nisur nga principi qe sistemi i shkollave te mesme s'do kalonte rripa nga provimet e maturise por njerez qe kane dituri te mjaftueshme per t'i bere balle arsimit te larte. Ato qe kalojne me surpluse( jo me noten 6 por mesiper) kane mundesira me te larta per te qene te suksesshem. Ama eshte nje garanci kjo? Absolutisht jo!

2. Po xhan, po, fillojne nga ABC-ja, ABC-ja e drejtimit qe do studiojne. Pra ne teori, nese ti shkon e ben studimet ne degen e arabistikes, profesori do ia filloje nga alfabeti. Nese ti shkon ne degen e matematikes, do ia fillosh nga bazat qe ke marre ne te mesmen dhe mbi keto baza do ndertohet me tutje(pavaresisht faktit se praktikisht lenden qe ke pare ne 4 vjete ne te mesmen e sheh ne nje hapesire dy-mujore).

Qe te dyja pyetjet-te te them te drejten-me duken irrelevante, sdq pak germa po t'i servir:

=

Qe te dyja pyetjet te them te drejten me duken jo te rendesishme (ose pa peshe), sdq, pak germa po t'i sherbej:

 

PS: Fjalite e tjera nuk i lexova!

Ja kualiteti gjuhesor i atyre qe kane kryer te mesmen ne AL!smiley

 e di si i thona ne knejta?

uflla forte thy enen e vet.

Po thua qe diturite e Olsit do i thyejne enen? smiley Jo mer dreqit jo, s'ja thyejne. E kemi cun t'mire, sidomos kur me korigjon se e din qe nga shqipja s'jam mire. Ti kishe najgjo per te kontribuar?

me keqardhje nuk kom flamur grek.

sidoqofte,duket qe i lan dhembet.

Ja kualiteti gjuhesor i atyre qe kane kryer te mesmen ne AL!Smile

... duhet te ishte

Ja cilesia gjuhesore e atyre qe kane kryer te mesmen ne AL!smiley

 

... Asgje personale!

Pasurimi i gjuhes shqipe me fjale te reja eshte i kuptueshem!

Dhunimi me fjale te panevojshme, edhe mund ta kaperdihet!

Perdhunimi... ky me ngre nervat, here pas here!!!

Ne hapesiren midis ketyre hereve thjesht bej gjoja sikur s'lexoj apo s'degjoj!

Kjo ishte nje nga ato heret.

 

E di si eshte puna Roze?! Pervecse perdorimi i nje gjuhe shqipe te dhunuar me duket veper e te paafteve, me duket nder te tjera e pakuptimte qe te diskutohet me kaq zjarr per probleme qe kane te bejne me Shqiperine dhe shqiptaret, per me teper me sistemin arsimor... kur nuk jemi te afte te flasim nje shqipe sic Zoti komandon.

Perseris se nuk kam asgje personale. Thjesht te ra llotaria. smiley

Dhe bej nje pune qe pak ka lidhje me gjuhen, por megjithate ndjej pergjegjesine qytetare per t'u revoltuar... here pas here per ato qe shoh e degjoj.

Me respekt!

 

 

sa kohe te tepert ke dhe ti Olso.

smiley)))

Thjesht bej 3-4 gjera ne te njejten kohe!

Njehere e nje kohe ishte per nevoje... tani eshte bere zakon!

edhe une para ca kohesh keshtu beja Olso 3-4 gjera ne nje kohe,por e pashe qe nuk ja vlente dhe tani ne nje kohe nuk bej me asgje,thjesht vetem argetohem.

Une te revoltohem?! Jo mer daje! Une nuk kam studiuar ne shqip, shqipja ime eshte "e vjedhur". S'revoltohem fare! Ceshtja eshte qe-mesa shoh- s'paske aftesite e duhura per te me korigjuar me ato gabime ortografike, pikesimi dhe lay-out qe beke. Pra mire une qe s'kam studiuar ne shqip, po ti mo rrusho? Cili eshte shkaku i kesaj deficience tek ti?

ylli te lutem mos me keqkupto,thjesht dua vetem te grricem,me qe shqipen e ke te "vjedhur"  fjala "GERRICEM" dmth me u krrujt.

Shkaku???!!!

Po provoj ta shpjegoj shkurtimisht.

Nje here qe njeriu meson nje gjuhe, e mbyll ceshtjen aty dhe pastaj merret me 700 gjera te tjera sipas talentit qe Zoti i ka caktuar. Ne kete moment gjuha kthehet ne nje vegel pune dhe perdoret ne nje kontekst te caktuar i cili ndikon ne nje menyre apo ne nje tjeter per ta permiresuar cilesine e komunikimit tend apo per ta perkeqesuar.

Problemi qendron pikerisht tek konteksti. Dhe pikerisht qe ketu une po insistoj.

le te korrigjojme njeri tjetrin dhe le te krijojme nje kontekst sa me te shendetshem per komunikimin tone. smiley

_________

Brad, une s'di te bej ndryshe!

Edhe dicka tjeter... gabohem apo mesa kuptoj paske fituar llotarine?!

 

smiley

 

______

PS:

Roze! Pergezime per shqipen, nqs e ke mesuar ne ato rrethana qe po me pershkuruan.

______

PS Prape

Roze dhe Brad, tani pajtohuni se late nam!!! smiley

Olso, nuk ke nevoje te shpjegohesh se une te kuptoj shume mire,sa per llotarine une e kam te lindur keshtu qe nuk me ben ndonje pershtypje te madhe.

Ah se desh harrova Olso, nuk besoj se do te arrij te te korrigjoj ndonjehere.

M'mbrema!

Kush ka fituar llotarine?

Erdha ne Oktoberfest une atehere! Sa kushton kriklla e birres sivjet atje? Ka shkuar tek 9.00 euro apo jo? smiley

cunat i fusin nje dru ketij nipces dhe i vjen mendja se ka shume qe e kruan sumen. rektor legen u ben provim dhe i le pa futur. llafe vlore jane po thone qe nje dajua a xhaxhai ketij rektori hodhi vicin nga ballkoni mbase s'ka trasmetuar shume te nipcja smiley

Nje here e nje kohe ishte qe budallenjte e qytetit per te ngrite mesataren shkonin neper shkollat e mesme te provincave per te vazhduar te larten. (Vuanin pakez me thene te drejten). Smile Tani nuk qenka me nevoja se i pranoka direkt universiteti budallenjte, te cilet me rryshfete e mbarojne edhe te larten dhe behen politikane dhe deputete duke i sherbyer me idiotesi atij populli. Rrofshin Universitetet tona sa malet. smiley

Si mund t'i ve 5 yje komentit tende? smiley

Kollaj fare shtyp 5 pastaj * smiley

Me bere me turp degjove se skam marre ndonjehere 5 ne jeten time smiley

Me fal, se me 5 nuk futesh dot ne Universitet smiley

Qeveria Berisha ju shqye goja se po ben Reforma! ..dhe kjo ngjarja e Vlores,(Universitetit),e tregon mire,po mire fare se si funksionojne Reforma,konkrektisht ne Arsim,lere lere pastaj Reformat ne Shendetsi,..opo lere lere pastaj Reformat ne Drejtesi!

Me godina,me karabina Universitetesh nuk eshte keq,Qeveria e ka realizu planin,(Reformen),me pajisje moderne,me derrasa me shkumsa,bile bile edhe me Internet,por ce do nuk ka korrent,dhe uje per te flashur banjot!!

 

25% me mesatare nen 6-te,per mua duhet te ngrihet nje Universitet tjeter,me kete nivel truri meqenese edhe prurja qenka shume shume e madhe,Qeveria ka faj,gjynof edhe keta te hane nje cap buke!!! Ne cdo tre vete ne Shqiperi jane me Universitet,me Juridik!!

 

Ai nuk eshte aq rrote sa te kuptoje( as edhe ju e une bashke) qe me mesatare 5.5 ose 5.7 e ke tall bythen mire ne gjimnaz, ca me vjeshta e ca me leket e babait.

Kur t`i shkojne keta 600 studenta, te cilet mezi kane kaluar klasen, ndersa ai universitet nuk eshte i pregatitur si me kapacitete materiale ashtu edhe pedagogjike, keta vecse do t`i krijojne amulli dhe precedente korruptive, gje qe e ve ne siklet te madh stafin drejtues. Duhet pranuar qe varferia dhe lokalizmi i pedagogeve ne qytete si Vlora kerkon nje autokontroll te madh prej tundimit te parase, si dhe njohjes dhe miqesive, karakteristika qe ne provinca vendosen nder principet qytetare te veta.

Biznesmene te ndryshem kerkojne qe me ane te parase te shkollojne femijet, pamvaresisht ecurise ne mesime, dhe kjo me pak para, pasi shkollat private kerkojne shume, si dhe ne shteteroret korrupsioni eshte me i lehte.

Problemi me kete shkrim fillon qe nga titulli: "Kaos ne Vlore, thyhet urdhri i MASH"

E para a eshte thyher vertet urdheri i MASH? A ka te drejte MASH te jap urdhera? Nese uni ka autonomi, a nuk duhet lene i lire qe te perdore autonomine ? Sipas rektorit, MASH nuk ka te drejte te jape urdher per te fut studentet ne universitet, nese kjo bie ndesh me rregulloren e universiteti. Pra me pare te sqarohet se ku fillon autonomia dhe ku mbaron varesia nga MASH qe te gjykohet.

E dyta per kaos. Nese universiteti e ka bere te qarte qe ne maj qe asnje nuk do te lejohet pa mesataren mbi 6 se kuptoj pse studentat kane aplikuar ne rradhe te pare dhe protestojne sot? Eshte e pakuptimte kjo gje! Edhe ketu ka shkolla, kolegje,uni qe pavaresisht rezultateteve ne provime kane ekstra "seleksione". Nese dikujt si pelqen atehere te zgjedh nje universitet tjeter.

 

Liqen, ke te drejte, po e rendesishme qe te mos i bijne SHISH-it (ishShiku), se nuk kane faj.

 Universiteti ka te drejte te vendose kriteret e veta te pranimit , t'ia komunikoje MASH dhe me pas ne rast moskundershtimi nga MASH brenda nje muaji nga komunikimi i vendimit, quhen te pranuara. Ne rastin e UV ka vendosur senati dhe jo rektori dhe gjithe procedura eshte kryer sipas ligjit dhe autonomise qe ai i lejon universitetit . Eshte problem i ministrise qe te gjeje ku do shkojne ata qe fituan meqe e beri vete lemshin.

p.s: Qe nje turme te diplomuarish te mos kene asnje njohuri per ligjin edhe pranohet, po qe te komentohet dhe nga gazetat pa mare asnje informacion , perfundojme ti fryjme zjarrit pa mare vesh çfare po djegim.

Pjese nga nje interviste e rektorit mbi kete ceshtje:

Per sa i perket kriterit per mesataren mbi 6 ,cili eshte qellimi i tij dhe cfare zgjidhje do te marrin kandidatet per maturante?

Qellimi eshte qe te rritet niveli shkencor. Eshte humbje e madhe energjish per ne si universitet te perpiqemi te mesojme nxenes qe nuk dine te lexojne apo te shkruajne mire. Eksperienca e vjetme tregoi se shumica derrmuese e atyre qe erdhen me mesatare poshte 7-es e lane universitetin perpara fundit te Nentorit. Keta studente i zene vendin nje studenti qe e meriton dhe jane nje ndikim mjaft i keq tek studentet cilesore.  Prania e ketyre studenteve na detyron qe ne salla qe marrin nga 40 vete ne te fusim nga 70, niveli shume i ulet i tyre akademik  ve ekzistencen e universitetit ne dyshim.  Por ata qe demtohen me shume jane studentet e mire te cilet jane te detyruar te qendrojne ne nje klase  ku mesimi degradon ne nivelin e nje shkolle fillore.  Nje nxenes me mesatare 5 qe del sot nga shkollat e mesme nuk merr dot diplome ne Universitetin tone, per kete duhet te jene te qarte ata prinder e studente qe synojne te futen ne auditoret tona me zor. 

Senati akademik mori nje vendim ne Maj 2008 per kete ceshtje. Une i respektoj me fanatizem gjithe vendimet kolegjiale akademike dhe ne asnje menyre nuk guxoj te dale mbi Senatin e Universitetit te Vlores i cili eshte organi i vetem qe vendos per ceshtjet akademike.

Sa per zgjidhjen qe do t'u jepet maturanteve qe kane mesataren nen 6, kjo nuk eshte detyra ime qe te mendoj per ta. Universiteti i Vlores nuk eshte nje organizate bamiresie, por nje institucion shkencor.  Tek ne sot mbaruan rregjistrimet dhe shifra e atyre qe u rregjistruan (me mesatare mbi 6) eshte 1 607. Kjo shifer eshte me e madhe se numri i studenteve qe u pranuan vjet ne Universitetin e Vlores. Ne jemi te kenaqur me cilesine dhe numrin e studenteve qe kane ardhur ne Vlore. Une dua t'ju uroj te gjitheve mirseardhjen dhe t'u them te mbajne mend nje gje te vetme: Ne Universitetin e Vlores diplomat nuk merren kot. Keta studente duhet te fillojne punen qe sot, te gjejne tekstet mesimore dhe te bejne planin mesimor gati qe te rregjistrohen sa me shpejt ne kurset qe deshirojne te marrin.

Gjate muajve qe vijne ne do te nisim edhe nje projekt te ri: ne do te kontrollojme te gjithe te diplomuarit e Universitetit te Vlores, qe nga krijimi i tij, per te pare a ka ndonje te diplomuar qe nuk e ka mbaruar shkollen e mesme. Per keto raste, ne do te revokojme te gjitha diplomat qe universiteti ka leshuar per keta persona. Ata do te hiqen nga te gjitha listat e universitetit dhe asnje kredi e tyre akademike nuk do te njihet me nga Universiteti i Vlores.   Ne kemi te dhena se ka mjaft te tille qe jane diplomuar ne vitet 1998-2005 dhe nuk kane mbaruar shkollen e mesme.

Pse nuk eshte marre parasysh kerkesa e universitetit per mesataren nga ana e ministrise?

Sepse MASH gjithmone ka punuar kunder Universitetit te Vlores. Kjo vlen si per programet e reja, per kuotat, per mesataren, per ambjentet, per kampusin e ri, dhe cdo gje tjeter.  Per me teper,  strategjia e arsimit nga MASH ka qene nje strategji populiste e cila bie ndesh me strategjine tone qe eshte per nje cilesi me te mire. Une u votova si Rektor nga pedagoget dhe studentet e Vlores per te ngritur standartet akademike, per te krijuar nje universitet modern. Ne te kundert, strategjia e MASH-it nuk permend fare standartet akademike, nivelin shkencor, por vetem masivizimin, populizmin. Masivizmi dhe populizmi i MASH-it do te shkaterrojne ate c'ka mbetur nga arsimi yne i larte.  

Per rastin ne fjale, vetem tre muaj me pare Drejtoresha e Arsimit te Larte zonja Elida Hoxha deklaroi ne nje interviste per gazeten Shekulli se: Universiteti i Vlores ka te drejte te vendose si kriter mesataren, por  duhet t'a bejne kete nje vit perpara. Ne nje interviste tjeter tha se "... ata mund ta bejne, por vetem kur kerkesen e tyre t'a kem une mbi tavoline". Zonja Hoxha ndoshta nuk ishte ne dijeni te kerkeses sone te depozituar disa here ne MASH 16 muaj me pare. Kete jave shohim ne shtyp se MASH ka deklaruar se ne nuk kemi te drejte ligjore te vendosim kritere pranimi. Duket se MASH nuk eshte vete shume i qarte se cfare thote Ligji. Ose  zonja Drejtoreshe nuk i lexon fare dokumentat qe shkojne nga Universitetet, ose ajo vete nuk e njeh Ligjin.

Megjithate, dua t'ju them se ne nuk kemi nevoje per aprovimin nga MASH per vendosjen e mesatares si kriter pranimi. Eshte e shprehur mjaft qarte ne Ligjin e Arsimit se ne kemi te drejte te vendosim kritere shtese. Keto kritere jane vendosur konform ligjit. MASH eshte njoftuar qe ne Maj 2008, kjo ka qene e protokolluar, e shpallur ne faqen e internetit te Universitetit te Vlores, ne gazeta dhe shtyp, ne televizione lokale dhe kombetare.  Ne jemi gati te perballemi me MASH ne rruge ligjore po te jete e nevojshme.

Une kam vene ne dijeni BE dhe disa institucione te Shteteve te Bashkuara per keto shkelje te hapura te ligjit nga MASH. Keto jane shkelje te te drejtave te njeriut, shkelje te te drejtave te institucioneve dhe ne as qe duhet te pretendojme per Integrimin Europian perderisa ne nuk respektojme dot ligjet qe miratojme vete. Dhe arsimi universitar eshte nje nga pikat kryesore te Integrimit Europian.

Ngjarjet e diteve te fundit perforcuan edhe njehere se skema e tanishme e pranimit ne universitete ka deshtuar plotesisht, eshte nje skeme e jashteligjshme, shkel te drejtat e njeriut, te drejtat e institucionit dhe duhet flakur tej sa me pare. Ajo eshte nje skeme qe favorizon ne menyre te padrejte universitetet private, penalizon universitete publike, dhe per me teper u ngjan se tepermi metodave komuniste e socialiste ku shteti vendos te ardhmen e cdo individi. Shpresoj qe qeveria e re dhe Ministri i ri i Arsimit dhe Shkences, i cili eshte nje njohes i mire i arsimit te larte, t'a flakin tej sa me pare kete skeme te gabuar. 

Universiteti i Vlores duke filluar nga viti akademik 2010-2011 nuk do te pranoje me studente nepermjet formularit A2, por do te kete skemen e vete te pranimeve. Ne shpresojme se me ndihmen e institucioneve nderkombetare dhe jursiteve nderkombetare ne do t'a arrijme kete per vitin e ardhshem.  Ne universitetin tone ka nje unitet te plote mendimi kur vjen fjala per cilesine akademike dhe pavaresine akademike. Keto jane parimet themelore te edukimit universitar dhe ne do t'i mbrojme keto parime me fanatizem.

Une kam shume shprese tek Prof. Tafaj ne nje zgjidhje perfundimtare te problemit te pranimeve dhe do te perpiqem te bashkepunoj me te per te miren e UV-se. Eshte koha qe ne arsimin e larte te behen disa reforma te shpejta dhe radikale. Fokusi i ketyre reformave duhet te jete pavaresia akademike e universiteteve publike, reformimi i pranimeve ne universitete,  izolimi dhe mbyllja e atyre universiteteve private qe funksionojne vetem per fitim, dhenia e kompetencave me te medha universiteteve shteterore per shpenzimet financiare, krjimi i ligjeve doganore qe favorizojne importin e librave, laboratoreve, kompjuterave, dhe paketave kompjuterike.  Shpresoj qe qeveria t'i rishikoje edhe njehere rrogat e pedagogeve te cilat per mendimin tim jane teper te ulta.  

(Theksimet jane te origjinalit)

sa per te dhene mendim:

pse te mos i pranoje rektori dhe t'i ngeli pas vitit te pare ...

 

kjo eshte pyetje mese e drejte.

Sistemi arsimore si cdo gje tjeter ne SHQIPERINE E VITEVE 90-TE FALIMENDOI... por mesa duket do te ngrihet shume ngada.e.//////////

Nese nje drejtues ne universitetin e VLORES ose ndonje private.

fillimisht duhet qe te beje provime cilesore,

pra nese ne nje dege "xxx" do te futen 200 studente dhe nga keta profesore "amerikane" qe me sa po duket jane shume te afte.. do te ngeleshin 180 atehere ketij te ashtuquajturi "specialist profesor" do ti dilte e drejta publike qe te kerkone ne opinioni publik VLONJAT ose SHQIPTARE qe ne UNIVERSITETIN E VLORES nuk duhet te rregjistohen me kete mesatare sepse keta ngelen dhe kjo eshte nje barre e kote per kete universitet.

 

 

 

Ska per tu bere ndonjehere ky vendi yne me sa shohe.........

"Me qindra studente prisnin ne dyert e universitetit per te marre nje pergjigje rreth mundesise se regjistrimit te tyre, per te vijuar studimet ne deget ku kane fituar ne baze te renditjes nga ana e ministrise dhe pikeve ne baze te Matures Shteterore. Nje dite pas urdhrit rektorati ishte i mbyllur dhe te rinjte nuk kishin se ku te merrnin nje pergjigje. Rektori dhe asistenti i tij ndodhen ne SHBA,"

KJO ESHTE RRUMPALLA E RADHES NE NJE NGA QYTETET SHQIPTARE te krijuara nga padituria dhe budallaleku i shqiptare.

Ketu behet cfare i do qefi cdo njeriu dhe kure i do qefi atije.

 

Do te desha mendim nga te gjithe JU;

Kur nje njeri eshte kaqe i zoti pse nuk hape nje aktivitet private dhe ti shtrydhi aty njohurite e tija dhe eksperimentet e tija.

Pra ai do te rrezikoje do ta beje ate pjese te tije si MAX qe mund te arije vendi me i zhvilluar ne bote dhe e gjithe kjo do ti konvertohet me norme fitimi, ose humbje, dhe duke lexuar perseri me do to themi "bravo"........

 

Me sa shoh nga gabimet drejtshkrimore, vendimi i Universitetit "Ismail Qemali" qenka i drejte.

Qellimi eshte qe te rritet niveli shkencor. Eshte humbje e madhe energjish per ne si universitet te perpiqemi te mesojme nxenes qe nuk dine te lexojne apo te shkruajne mire.

Bukur, por me sa kuptoj problemi eshte Burokratik!

Nje dite pas urdhrit publik dhe zyrtar te ministrit te Arsimit dhe Shkences, Myqerem Tafaj, qe Universiteti "Ismail Qemali" te regjistroje te gjithe kandidatet fitues sipas listes se ministrise, asnje regjistrim nuk eshte bere ne sekretariat.

Asnje regjistrim nuk eshte bere ne sekretariat!!Pse keshtu? Smeren vesh apo nuk funksionon mire skema e filtrit,dmth Gjashtanjoset nuk e kane te qarte qe nuk duhet te hyjne ne nje dere qe nuk e arrijne ta kapin!

Me urdher thote!! Te Ministrit! Po pse jo te Ministrise Arsimit Shkences?!! Do te ishte me mire se filtrat per ne Universitet,skemat,programi,qe duhet te funksionojne ne sistemin e pergjithshem te Arsimit duhet te jete produkt i nje Grupi i shume mendjeve, dhe jo i nje mendjeje,qe sot eshte neser iken!

Njerzit keshtu do te kuptojne se ligjin e ben Institucioni dhe jo Urdheri i nje Individi!

Ka gabime ne koncept me duket!!Prandaj behen edhe rremuja,pasi nuk i parashikojne pasojat!

Ministri mund te kete dhe ka te drejte,por rrugen dhe menyren e aplikimit te filtrit,nuk e ka te drejte,ja psh nje shkak,ose nje neglizhence e Rektorit,zv/rektorit..:

 "Nje dite pas urdhrit rektorati ishte i mbyllur dhe te rinjte nuk kishin se ku te merrnin nje pergjigje. Rektori dhe asistenti i tij ndodhen ne SHBA, ndersa zv/rektori eshte deklaruar i semure dhe qe prej pasdites se enjte nuk eshte paraqitur ne pune.perderi sa eshte krijuar ky konfuzion,kjo rremuje!!"

A nuk eshte ky nje akt i papergjeqshem,burokratik dhe paaftesi, per te krijuar konfuzionet keqkuptimet dhe rremujat..pse me Bageti jane njerzit? .... ata Gjashtanjoset do ti kene dy para mend te kuptojne ligjin dhe rregullat por duhet ti sqarosh me pare ,duhet te jesh edhe i drejte me te gjithe,qe te ecin punet mbare!

 

Ne o vlla i bijme legenit kot!

Pyetja eshte e thjeshte: A ka te drejte Senati/Rektori i U.V.I.Q.-it te vendose kritere me strikte se c'kerkon Ministra per pranimin e studenteve?

Ministra thote jo!

Ky thote po, dhe i referohet nje interviste ne TV te nje nepuneseje te Ministrise!!!

I referohet gjithashtu filmit "Catia" kur thote qe ne ia cuam kerkesen Ministrise, ajo heshti... kerkesa jone konsiderohet e aprovuar!! smiley!!

Une, prirem te besoj Ministrine ne kete muhabet!

Me thene te drejten, kam pas me shume respekt per kete rektorin e UVIQ-it! Por pas kesaj interviste qe solli Muonda... nji fije ma pak! smiley

 

 A ka te drejte Senati/Rektori i U.V.I.Q.-it te vendose kritere me strikte se c'kerkon Ministra per pranimin e studenteve?

Mire e ke ti! Po ku duhet te zgjidhet e drejta,dhe kush do ta zgjidh ate,PPU?

mrroklla, une nuk e njoh ligjin e Arsimit.  Plus qe me duket kohet e fundit jane bere ca ndryshime.  Por rektori thote:

Megjithate, dua t'ju them se ne nuk kemi nevoje per aprovimin nga MASH per vendosjen e mesatares si kriter pranimi. Eshte e shprehur mjaft qarte ne Ligjin e Arsimit se ne kemi te drejte te vendosim kritere shtese. Keto kritere jane vendosur konform ligjit. MASH eshte njoftuar qe ne Maj 2008, kjo ka qene e protokolluar, e shpallur ne faqen e internetit te Universitetit te Vlores, ne gazeta dhe shtyp, ne televizione lokale dhe kombetare.  Ne jemi gati te perballemi me MASH ne rruge ligjore po te jete e nevojshme.

Ndonje njohes i ligjit mund te na thoje, a ka te drejte UIQ te vendose kriteret e veta?  Nqs po, atehere "case closed" per mendimin tim.

Kjo eshte gabim koke e kembe,

Sepse:

Nese keta duan qe te bejne nje universitet qe te kete si kritere me mesataren e ketille te pranimit qe nese do te arrihet nga 8-te deri ne 10-te atehere le te hapin UNIVERSITET PRIVATE.

Me cte drejte keta noten 5-se nuk e quajne kaluese,

Dmth.

Gjithe ata drejtues te PD-se, PS-se dhe te cdo partie tjeter qe jane me mesatare 5-se deri ne 6-te medemek e kane marre me leke thoni ju.

 

Une jame kunder kesaje sepse po te shikohen letrat 90% e administrates do te dale e tille .....

kushe do ta drejtoje pastaj kete vend..........

Ku do gjendjen militante per partite polike pastaj,.........

 

 

Mesatarja e pranimin per 10-te vitet qe vijne nuk sjelle gje tjeter vecse rritje ne pagesave qe do te bejne gjimnazistet per te mare 6-te ose 7-te.

 

Pra do te jene po i njejti prodhim cilesore qe keta kerkojne vetem me nje ndryshime qe ne te ardhmen do jene me te sofistikuar me nje note te pamerituar dhe pake me te larte...

 

Kush na garantone qe dhe disa preje ashtuquajturve petagoge qe japine mesime ne shqiperi  e kane noten te merituar.................

Iksushja qenka ende me abetaren e Mihal Gramenos.

 

xxxx nderkohe ama e kemi te sigurte qe ti shqip s'di smiley ç'e vret mendjen per pedagoget smiley

Ligji i Arsimit apo MASH apo Rektori, apo Urdheri i Ministrit...e ka kush e ka,akoma nuk i dihet, apo lozin burokratet e qeverise, ata qe kane pushtetit dhe marrin rrogat, kjo pune dhe ky stil pune vazhdohet kudo dhe gjithe andej ne Shqiperi! Vend pa shtylle kurrizore!!

As une Monde! Nuk e di ligjin Arsimin ne Rep. e Shqiperise!

Por duke pare qe Ministria thote nje gje dhe ky nje tjeter, une prirem ti besoj Ministrise, per arsyen e thjeshte qe eshte Ministra organizmi qe siguron zbatimin e ligjit. Kjo bindja ime, me perforcohet edhe nga paragrafi i meposhtem. Rektori i UVIQ-it, me ngjan mua, edhe vete e di qe hyqymeti kete rradhe ka te drejte, po ketij nuk i pelqen! Prandaj me njeren ane thote Ministra nuk na e do te miren neve si Uversitet i Vlores, m'ane tjeter thote duhen reforma, etj, etj! Pra ne nje te ardhme, jo tani! smiley

Une kam shume shprese tek Prof. Tafaj (Ministri i Arsimit) ne nje zgjidhje perfundimtare te problemit te pranimeve dhe do te perpiqem te bashkepunoj me te per te miren e UV-se. Eshte koha qe ne arsimin e larte te behen disa reforma te shpejta dhe radikale. Fokusi i ketyre reformave duhet te jete pavaresia akademike e universiteteve publike, reformimi i pranimeve ne universitete

Lidhe tani, tha ai i madhi! smiley

Eshte ministri  i ri , jo ai qe ka qene smiley Lidhe vete tani smiley

Po de! smiley

Kur fillon behet muhabeti "une kam shprese qe zoti Mrrokell do na ndihmoje" une ia heq vizen!

Me i' llaf, e kane gabim, e dine, po duan te tyren, gjithsesi! smiley

 

 Mroklle ate "kam shprese" e ka per ne vazhdim rektori, sepse per tani ka zbatuar ligjin ai s'ka ça shprese te kete ne mes. Duke konsideruar qe deri tani reformat ne arsim jane bere sipas interesave te kujt i ka pasur ne dore, shpresa (ashtu si e rektorit, e imja, e jotja ) ne te mire te funksionimit te gjerave, eshte qe ti jepet drejtimi i duhur njehere e mire.

Mrrkll,

qe ta kuptosh se cka dashur te thote rektori me "kam shprese tek ministri i ri", duhet te kesh ate informacion qe ka rektori per ministrin. Edhe une kam shprese tek ministri i ri, ashtu si rektori i Vlores. Megjithese, dyshoj qe ai do arrije te ndryshoje dicka thelbesore, sic ka deshire dhe e enderron (ministri, por edhe rektori i Vlores dhe Durresit; dmth, universitetet perkatese, e kam fjalen; dhe jo vetem keta, por gjithesesi, nuk jane shume). I kane duart e lidhura, prandaj dhe keto perpjekjet e mediatizuara ju kthehen ne shashka.

Megjithate, shpresa vdes e fundit.

C'ta lidhesh mer mrroklle, kjo pune eshte gongel smiley.  Zgjidhe thuj.

Sipas rektorit, ligji thote qe universitetet kane te drejte te vendosin kritere shtese.  Senati i UIQ ka miratuar kriteret shtese.  Sipas ligjit, duhet njoftuar Ministria e Arsimit.  Sipas rektorit eshte njoftuar.  Tani, pune pushimesh, pune zgjedhjesh, pune reformash (ligji i ri i Arsimit) pune qejfesh a qejfmbetjesh etj etj etj arsye, nuk e dime pse Ministria e Arsimit ben sikur s'di gje.  Apo ndoshta dhe s'di gje.  Por mua me duket se UIQ e ka bere te veten.

Jane dy debate ne kete teme, apo dy ceshtje qe s'duhen koklavitur:  a), ana ligjore, b) pavaresisht anes ligjore, a eshte e drejte vendosja e mesatares si kriter pranimi ne universitetet publike. 

 

 

Jo, jo!

Vetem a-ja eshte ceshtja!

b-ja eshte ceshtje...keshtu universale, pa lidhje me UVQ-in!

Po edhe a-ja, me ngjan mua, nuk eshte ceshtje! Se po t'ishte, ky nuk do fillonte muhabet punen e ceshtjes b! smiley

Lidhe tani! smiley

 

P.S.

You should read the "lidhe tani" author! Very, very EuropeREan! smiley

coku flet nje cik me te hedhur ti Mrrok? Une me te lidhme vetem asimilimin klorofilian di, i cili n'koh te Zogut, ilaqim ne vitin 38, ka pas qen per ibret t'Zotit. smiley

Apo ka dal naj Jakup pash i ri?

Po de!! smiley

Ai i vjetri eshte akoma, po une po e lexoj prape! Me sy te fresket!

Te pelqen bas-tubua ty xha Vangjo?

Mos e dhente zoti!

 

S'm'kujtohet kjo puna e pellazgjimit te gjuhes! smiley

M'a kujto i' cike!

jastik -->> nenkres'

shaka -->> mahi

primitiv -->> parak

filxhon -->> kupe ...etj etj

The master remastered me i llaf.

Aaah!

Po, tani m'u kujtu!! smiley

Ej, Ismaili, kishte zevendesu edhe fjalen "qejf" tek librat e tij te pellazgjuar! smiley

Dafrunge i thote!! Presumably gjinia femerore! smiley

 Se nga vjen ky llaf nuk e di! Ben qejf si frengjit ndoshta?

Nuk i jap khon! Po ne na ngeli n'goje ca dite k'tu ne shpi!

Isha shtri per dafrunge timen, m'zgjoi telefoni, psh!

Ose...Ma boj i' here dafrungen mi gru, ule zonin e radios! smiley 

me shume duhet me u kap te rronja "daf" them una, mrrok; pastaj edhe "rru". Mbaresa "nge" dmth qe nuk ka ngut... smiley

Per me teper PF & sol-noxi smiley

 

Ah!

I see it now! smiley

Da (Dardan? )

Fru-qe frruhet, qe ka ferkim, nuk shkon si voj!

Nge - Qe eshte me nge? Ose qe ngec! Po ne e thame t'ngecen ose t'frrujtmen nalt apo eshte si bichim redundancy poetike: qen e bir qeni?  

Da-fru-nge! Dardan qe nuk ngutet! Qe s'e rru! Qe e frru! smiley

 Daf(llak) i rru(jt) nge(shem)=per qef

Patjeter gjinia femerore! smiley

 Ne fakt Emo, une dhe disa miq te mite kemi pasur nje pasion te hershem per pasurimin dhe pellazgjimin e gjuhes, dhe ne dac besoje e ne dac jo por ne e kemi pas perdorur fjalen dafrunge si nje neologjizem per crazy party. 

- Ho, me? Si shkoi mromja?

- Dafrunge fare.

Gjithashtu kishim vendosur togfjaleshat e huaj dyshek dopio dhe dyshek tek ti zevendesonim me dyshek per dopion (pellazgjisht dy+shek) dhe njeshek (nje+shek) per dyshekun tek.

Ne baze te po kesaj llogjike fjala pantallona perdorej vetem per pantallonat e gjata kurse pantoll (shkurtim katnar i pantallonave) per pantallonat e shkurtra. smiley

Kishte edhe shume te tjera por tani nuk me kujtohen.

A po. Humbem edhe mjaft kohe per zberthimin e kuptimit te fjales karafil, duke u nisur nga fjala trifil, por nuk ia dolem dot.

Kur fillon behet muhabeti "une kam shprese qe zoti Mrrokell do na ndihmoje" une ia heq vizen!

Me i' llaf, e kane gabim, e dine, po duan te tyren, gjithsesi!

Ndjese per zgjatjen, jo se po kapem me ty, por une e mora kshu ket punen e "shpreses":

Qe zgjidhja te jete perfundimtare, dhe jo cdo senat universiteti te vendose kriteret e veta.  Ose thene ndryshe, te behen te gjithe si Vlora smiley

Eshte koha qe ne arsimin e larte te behen disa reforma te shpejta dhe radikale. Fokusi i ketyre reformave duhet te jete pavaresia akademike e universiteteve publike, reformimi i pranimeve ne universitete

Pra te mos kete sherre te tipit  "ne baze te kesaj interviste te Ministrit," apo ne baze te kesaj gazete etj.  Por te kete nje fare uniformiteti pertej pavaresise akademike qe lehteson si universitetet, ashtu dhe MASH-in.  (Pavaresisht nga ministri i ri apo i vjeter, sic e lidhi Irisi me lart.)

Jo, jo!

Vetem a-ja eshte ceshtja!

b-ja eshte ceshtje...keshtu universale, pa lidhje me UVQ-in!

Po edhe a-ja, me ngjan mua, nuk eshte ceshtje! Se po t'ishte, ky nuk do fillonte muhabet punen e ceshtjes b! Smile

Lidhe tani! Smile

Gongel mer mrroklle, nyje qe zgjidhet vetem me shpate smiley.

Muhabeti i b-s eshte bere per te jystifiku kriterin e ri, jo a)-n per se. smiley

PS: M'sqaro gjakundi tjeter per post scriptum, se kshu me kode s'marr vesh une smiley.

 te gjitha kriteret qe duhet te vendose universiteti duhet te jene te miratuara nga ministria e aresimit qe qendron siper universitetit ne hierarqine arsimore, e cila vete zbaton vendimet e qeverise, e cila vete ato te kundendit, dmth vullnetin e popullit. ndryshe ministrine e aresimit duhet ta zhdukin nga lista. 

neqoftese ai gomari ka te drejte te vendose kritere, perse i permend te "drejtat e njeriut", qe sipas tij po i shkelen nga ministria ? per cilat te drejta njerezore flet ky debil ? te vetat si shef apo te atyre qe duan te regjistrohen ?

po s'ka faj ai, faj kane ata qe me kane hap universitete gjithandej neper shqiperi. duhet te jemi populli me i shkolluar e ne te njejten kohe me i varfer i europes. e ky me flet per nivel akademik te larte. 

Kot merziten ata me 6-te,te blejne nje diplome dhe ja e zgjidhin kete shqetsim,sa ka vajte ajo e shkrete??   smiley

Ky rektor do shkarkuar me ceremoni. Me duket se e ben per publicitet se ndryshe nuk ka si shpjegohet qe perhere do na vije ndonje sihariq nga universiteti qe eshte rektor.

Kush i jep te drejte ketij sharlatani qe te kundershtoje vendimin e Qeverise? Detyra e tij nuk eshte te perzgjedhe studentet, te cilet ne baze te sistemit te ministrise kane fituar, por te beje detyren duke larguar universitetin e tij nga korrupsioni. Dmth. ata studente me mesatre nen apo mbi 6 qe nuk mesojne ne universitet te ngelen, kaq.

Nese ka deshire te pranoje vetem ata me mesatre 9-10 te hape nje universitet privat, ky eshte publik dhe bashkrendon punet me ministrine.

 po sikur dhe shkolle private te hape ai duhet te zbatoje programin e SHTETIT per aresimin, nen mbikqyrjen e ministrise perkatese. 

se mund ti teket labit qe tek shkolla private e tij, nxenesit te studiojne lakuriq e ne gjuhe anglisht. 

behet fjale per kriteret e pranimit. Nese nje universitet privat ka deshire qe te pranoje vetem ata me mesatare po themi mbi 8, ta beje (po nuk e bejne se duan para). Ky eshte universitet publik dhe eshte pjese e sistemit qe ka miratuar ministria dhe ka vendim qeverie per kete. Ky rektor nuk mund te beje kritere shtese qe bien ndesh me ato qe ka miratuar qeveria. Ky te ngele te paaftet, kaq eshte detyra e tij.

Argumentat qe jep rektori qendrojne dhe perpjekjet qe universiteti ben per ngritjen e standarteve jane per tu lavderuar. 

Le te themi qe nje nxenes me mesatare 6 u pranua ne universitet dhe e mbaroi ate (me para apo miqesi) dhe u diplomua si doktor, jurist, veteriner etj. A do pranonit ju qe shkoni dhe te zgjidhni hall te nje "specialist" i tille? Bastardimi i standarteve ne shkolla sjell (heret a vone) bastardimin e te gjitha standarteve ne shoqeri. A nuk patem nje diskutim ca dite me pare ketu te PPU per shqipen e shkruar neper gazetat tona?

Gjithsesi mendoj se rektori ne fjale mund te gjente nje ballance midis "elitarizmit" qe synon, dhe masivizmit te kerkuar nga MASH duke perdorur kapacitetet si mburoje. Le te themi qe fakulteti XX ka kapacitet per 100 studente. Pranohen 100 kerkeset e studenteve me notat me te mira dhe kaq.

Detyra e tij nuk eshte te perzgjedhe studentet, te cilet ne baze te sistemit te ministrise kane fituar, por te beje detyren duke larguar universitetin e tij nga korrupsioni. Dmth. ata studente me mesatre nen apo mbi 6 qe nuk mesojne ne universitet te ngelen, kaq.

Absolutisht dakord, Speaker.

Ne nje bote ideale PO. Por jo ne Shqiperi, jo ne Vlore. 

Bile per te mbeshtetur ate qe the pak me siper, ne universitetet britanike, nese nje person ka kualifikime para universitare te pamjaftueshme apo te dobeta, ju ofrohet nje foundation course (1 deri ne 2 vite) dhe pasi te kryejne kete mund te hidhen tek dega qe kane zgjedhur. Pra mesatarja e shkolles se mesme nuk ka pse te jete determinuese qe te pengoje nje nxenes nga pranimi ne universitet. Sa me shume opurtunitete atyre qe kane deshire te ndjekin universitetin.

po pra nuk i thote ministria universitetit ti rregjistroj me urdher apo uni ti pranoj dhe ti ngel ne fund te vitit!!! Edhe meqe e dike ne angli si eshte puna asnje universitet nuk eshte njesoj. Kane kritere te ndryshme pranimi ku studenti ne varesi te cilesise qe kerkon dhe aftesise se tij i jepet mundesia te ndjek studimet e larta. Pra oportuniteti ekziston sepse studenti mund te zgjedhe edhe e gjen veten diku qe ti pershtatet. Ndersa keta ne Vlore protestojne ne menyre teper te cuditshme.Nese nuk i pranon VLora pse nuk vene ne Tirane,Gjirokaster apo Korce? Aty te marrin edhe me 4 e gjysem!

 

 

Or ti mik, une dhashe shembull per te treguar qe atyre qe duan te shkojne ne universitet, t'iu ofrohen sa me shume mundesi, aty pastaj universiteti mos te kaloje dhe mbaje kot ata qe kane shkuar vetem te gjuajne femra. Edhe pse nje nxenes qe e ka mesataren nen 6 ndoshta e mblesh mendjen dhe ne universitet meson dhe ka rezultate me te mira se dikush qe ka mesataren 7-8.

Anglia ka sistem tjeter pranimi, ndryshe nga ai i Shqiperise, por vlen vetem per kete mundesine qe ju jep edhe atyre qe kane rezultate te dobeta apo ju mungojne. Ne Angli, nese nuk arrin te rregjistrohesh ne Oxford, LSE apo UCL, shko tek Greenwich apo Southbank ose beje nje foundation course dhe hyj ne universitetin qe ke zgjedhur.

E di ti, meqe je edhe ne Angli se shume kokrra qe na mbahen si te medhenj tani dhe qe kane studijuar apo jane akoma ne LSE, se pari kane bere kete foundation course pasi ate cope diplome te shkolles se mesme te Shqiperise qe kane patur, megjithese me rezultate te larta nuk ju mjafton?!

Standartet nuk ngrihen duke perzgjedhur studentet por duke ofruar nje nivel te larte ligjeratash universitare, me nje trupe te perzgjedhur, jo te korruptuar.

Atehere me kete llogjike i bie qe per rektorin te mendojme qe eshte i korruptuar, qe trupa e zgjedhur nga ai eshte e pa afte dhe standarte nuk do te arrihen kurre! Mendon kete vetem sepse UV kerkon te provoj apo te sjelle dicka te re ne arsimin shqiptare. Ne te vertet e re nuk eshte sepse seleksionimi dhe mesatarja ka qene me perpara dhe ka vertetuar qe funksionon dhe sjell cilesi.

Nese i themi kesaj metode te re JO dhe e denigrojme pa e provuar dhe pa i dhene shansin qe meriton atehere a eshte zgjidhje gjendja qe eshte sot?

Tani nuk e di nese ke qene ndonjehere ne UV por po te them kaq gje. Eshte aq dobet sa nuk mund te krahasohet me nje kolegj kendej. Nga niveli i studentave, kushteve mesimore dhe vete ndertesa per faqe te zeze.

une mendoj se universiteti duhet te kete te drejte te vendosi kushte sipas qejfit per nxenesit qe do te pranoje. Kuptohet qe duhet te kete dhe miratimin (ose jo) te ministrise, po ministria duhet te marre pergjegjesine dhe t'i pergjigjet ceshtjes (me menyre pozitive apo negative) brenda nje kohe te caktuar. Ketu, si po del, universiteti vendosi te bente nje ndryshim qe senati vendosi do te ishte pozitive dhe ia dergoi ministrise. Ministria ne vend te pergjigjet del me nje urdher tjeter. Juridikisht, universiteti duhet te prese dhe ta shtyje zbatimin e vendimit, po kjo nuk e lan ministrine nga papergjegjshmeria.

Per pyetjen e dyte, une mendoj se cdo njeri duhet te lejohet ne universitet. Sikur edhe nje nxenes te kete qe pavaresisht mesatares se shkolles se mesme, t'i hyje punes gjate veres para provimeve dhe me pas te ndryshoje dhe te punoje seriozisht gjate universitetit, atij i duhet dhene shansi. Nderkohe universiteti ka shume vete qe vegjetojne kot dhe shijojne jeten sociale. Nje zgjidhje do te ishte te rriste standartet dhe te mos ua japi klasen ketyre nese nuk e meritojne.

 Le te themi qe nje nxenes me mesatare 6 u pranua ne universitet dhe e mbaroi ate (me para apo miqesi) dhe u diplomua si doktor, jurist, veteriner etj. A do pranonit ju qe shkoni dhe te zgjidhni hall te nje "specialist" i tille? Bastardimi i standarteve ne shkolla sjell (heret a vone) bastardimin e te gjitha standarteve ne shoqeri. A nuk patem nje diskutim ca dite me pare ketu te PPU per shqipen e shkruar neper gazetat tona?

po mo lal, po per keto pune (mbrojtjen e standarteve) duhet ta vrase mendjen QEVERIA, se prandaj eshte, jo BAZA .se ndryshe peshon bishti me shume nga çekiçi, siç ndodh ne kete rastin ketu.

aresimi duke qene problem global, nuk mbrohet ne rang te nje universiteti vetem, se nuk vjen pranvera vetem me nje lule, thot poplli. 

te ishte kaq kollaj per te ngritur nivelin akademik sa ç'pretendon ky karabushi, çdo shtet, sado i kalbur qofte, i ka aq para sa te ndertoje nje shkolle moderne e te punesoje bile dhe profesore te huaj, siç praktikojne ne futboll. po pastaj, kjo mjafton per te pas nivel te larte akademik ?

duhet ngrit NIVELI I PERGJITHSHEM i aresimit, qe te ngrihet edhe niveli i shkolles se vlores. e me keto pune merret veç shteti, qe sheh interesat mbarekombetare, kuptohet po te jete i afte per kesisoj punesh. 

 

Me duhet t'ju njojftoj se Universiteti nuk eshte arsim i detyrueshem dhe per rrjedhoje nese mendon se nje student nuk i ka aftesite te mbaroj sukseshem studimet nuk e pranon. Po me habisin disa me keto komente qesharake. Si qenka ky muhabet "te ngelen"?? Ku e keni degjuar kete gje ju? Ne cilin uni ne evrope? Nuk e di per ne shqiperi , por ketu ne angli do te ishte mjaft absurde kjo llogjike!

Me e habitshme eshte reagimi i ministrise.Nuk jepet asnje shpjegim, por thjeshte ne i quajme te rregjistruar! A thua se jep leksione ministria dhe diploma!

 

 Kur vendosen ne poste drejtues njerez qe kthehen ne vegla te qeverise dhe shkelin ligjet sipas urdherave s'na pelqen, kur vendosen njerez qe detyrojne qeverine te zbatoje ligjet qe vete ka miratuar s'na pelqen. Njerez beni paqe me mendjen ose mos diskutoni fare me mire, rrini hani pini dhe mos e vrisni mendjen per çfare ndodh ne Shqiperi!

 Me e habitshme eshte reagimi i ministrise.Nuk jepet asnje shpjegim, por thjeshte ne i quajme te rregjistruar! A thua se jep leksione ministria dhe diploma!

ministria ne bashkepunim me shkollat ka vendose qe nxenesit me mesatare mbi gjashte, te pranohen ne shkollat e larta. me sa duket vetem universiteti  i vlores nuk e zbaton kete standart. nuk kuptoj ça ka per te mos u kuptuar as kaq.

pastaj ti kujton se ata qe shkojne te aresimohen tek ky universitet shkojne per standartin e tij te larte ? per dipllomen e tij prestixhioze qe ta njeh gjithe bota ? shkojne ne shkolle mik, ngaqe nuk kane se ku te mbyten gjetke, nuk ka pune per rinine ne shqiperi, as argetim, pra asgje.

se tu ofrosh rrogen minimale te shtetit ku jeton ti, nuk ka per te pasur nje student ne shkolle ky kriçi rektor, qe i duket vetja me katolik se papa. do te duhet te dale te dale pastaj t'i mbledhe tek plazhi. 

Me vjen keqe se me duhet shpesh here te sqaroj gjerat me elementare dhe pa dashur behesh edhe i bezdishem me komentet e teperta.

Une nuk mendoj qofte per 1 sekonde qe kete vit meqe u be ky seleksionim diploma e Vlores do jete me e mire se e vitit te kaluar apo me e respektueshme. Apo qofte te rrise nivelin e atyre qe do dalin nga ky universitet. Por mendoj qe eshte rruga e duhur dhe mbase per disa vjet te arrdhshme mund te shohim nje permiresim dhe nje rritje te cilesise.  Dikush duhet te guxoje dhe diku duhet te hidhen themelet.

 nuk eshte rruga e duhur, sepse nje rektor del me siper se ministria nga e cila varet. qe ne fillim ka mosperputhje pra. rruga e duhur do te ishte sikur ku rektori te behej minister e te aplikonte bindjet e tij tek GJITHA shkollat.

jo kapriçot qe ben, gjoja se po mbron ose po ngrin nivelin ne kete menyre.

llogjika e thjeshte, pragmatiste, na thote se me mire te kete vetem NJE te revoltuar (ky rektori qe duhet te zbatoje ligjin edhe pse te mbrapshte te ministrise nga e cila varet), sesa disa DHJETRA studente te revoltuar qe mendojne se i kane arritur kushtet e po ju behet padrejtesi.

eshte pra lal çeshtje PRINCIPI, te cilat ky labi, na tregon se mbron dhe vete.

se kur do te arrije universiteti i vlores, qe te nxjerre ndonje te shkolluar siç duhet, do te na dale bari kater pashe tek varri neve. keni pa ndonje lab, me gjys opinge, te shkolluar juve moooooo smiley po s'do qen bere komunista sikur te jeshne te tille. t'ja u donte xhani shkollen dmth. smiley 

mire o figure mire.. Hajd naten e mire!

 

Bir selman i nenes>>

Ke te q..aj me pare.>>

> >

Topi eshte i imi, prandaj do ta gjuaj une – sterros ne email i vendosur rektori nga america.

> >

Ueeeeeeeeeeeeee rektoriiiiiii, ngrihet pushtetshem ministri ekraneve televezive. Topi eshte i partise sone dhe ma kane besuar mua ta gjuaj.

> >

Ti hani munde topit se eshte i joni- thone studentet…. dhe nje i fusin e thyejne dyert e universitetit

> >

Ja qe pakujtuar……doli dhe nje tender per te riparuar demet>>

> >

Dhe une paguaj taksat>>

> >

Dhe evropi po pergatitet shpirterisht te na fuse ne gjirin e saj neve dmth, shqiptaret, pa ditur te mjeret se shqiptaret shikojne akoma endrra sikur i perze roja dhe polici.>>

Hmm, asnje nuk e di se ku mbaron autoriteti i MASH'it dhe se ku fillon autonomia e universitetit. Sido qe te jete shkollat tona kane nevoje urgjente per rritje standartesh dhe une besoj qe mosfutja e atyre nxenesve me mesatare nen 6 i sherben kesaj rritjeje.

Pak kohe me pare, po bisedoja me nje te dipllomuar rrishtas ne UT (ekonomi). Mburrej palla per disa "templates" qe kishte krijuar ne word, ndersa per ne excel tha qe edhe ate e di mire. Dinte te fuste numrat ne kollona qyqari.

Nese MASh me ane te ketij masivizimi kerkon te zbatoje nje urdher politik, ky per mua eshte IDIOTIZEM..... ose prit pak, ndoshta jo. Hapen vende pune, rinia ka se ku te kaloje kohen, arka e shtetit mbushet etj etj. Nuk e di pse vetvetiu me kujtohen ligjet per legalizimin e ndertimeve pa leje. Rendesi ka qe marrim vota edhe arken e shtetit e mbushim. Ska rendesi se standartet jane rumpalle.

 sikur shteti te krijoje pune per te rinjte, nuk shkon njeri te vazhdoje shkollen kur nuk eshte i afte per studime, se do e shohe vete qe eshte kohe e humbur.

problemi ne shqiperi si tek te gjitha vendet e varfera eshte social. ne shkolle nuk shkojme per dije, por per te siguruar nje vend edhe pse margjinal, ne shoqeri. 

te rinjte e sotshem ngaqe nuk kane alternative tjeter, ndaj thone bereqarves qe shteti e ul mesataren e rregjistrimit. nga ana e tij shteti e ul mesataren qe t'i okupoje te rinjte e te mos i lere rrugeve te behen gango. 

pra me mire te shkojne ne shkolle, mendon. 

ndersa profet, sidomos ata te shtetit qe paguhen edhe me klasat bosh, normal nuk duan te rinj te tille, sepse nuk duan te lodhen. jane mesuar te bejne sikur punojne. aresye tjeter eshte nga paftesia. shumica e atyre me dipllome e ndjejne qe nuk jane te afte per gje. kjo i ben te rrezervuar ndaj shtimit te rradheve me te ngjashem me ta. do te duhet te luftojne per te njejtat vendet pune. keshtu nen pretekse te shumta ata duan te eliminojne sa me shume, si vetja.

jo se u behet vone per aresimin, nivelin e tij, etj. aq me teper qe nje njeri me mend e kupton qe aresimi eshte tregues global qe lidhet e ecen ngushte me ekonomine e nje vendi. vendte me ekonomi te zhvilluar kane dhe aresim te zhvilluar. 

por fatkeqesia eshte se kjo menyre po gjeneralizohet edhe ne vendet perendimore. kudo ne bote, sot, ka me shume shkolla sesa njerez te shkolluar. 

Pse e nderlikoni shume ceshtjen? Per mua eshte shume e thjeshte!

Sipas rektorit:

Megjithate, dua t'ju them se ne nuk kemi nevoje per aprovimin nga MASH per vendosjen e mesatares si kriter pranimi. Eshte e shprehur mjaft qarte ne Ligjin e Arsimit se ne kemi te drejte te vendosim kritere shtese. Keto kritere jane vendosur konform ligjit. MASH eshte njoftuar qe ne Maj 2008, kjo ka qene e protokolluar, e shpallur ne faqen e internetit te Universitetit te Vlores, ne gazeta dhe shtyp, ne televizione lokale dhe kombetare.  Ne jemi gati te perballemi me MASH ne rruge ligjore po te jete e nevojshme.

 

Sipas medias:

Pavarësisht urdhëresës së nxjerrë nga universiteti, Ministria e Arsimit nuk e shpërndau njoftimin, duke bërë që një numër i madh nxënësish të cilët kishin mesataren nën 6 të aplikonin duke zgjedhur degë të ndryshme në Vlorë e madje duke publikuar më pas emrat e tyre në listat e fituesve.
(e.n/BalkanWeb)

Sipas meje:

MASH duhet te dale me fletoren zyrtare qe permban ligjin ne fjale, te cilin akoma se kemi degjuar te citohet prej asnje nga paleve, duhet te argumentoj si eshte interpretuar ligji, nese eshte interpretuar sakte dhe nese ka hapesire per ambiguitet. Kaq thjeshte!

Nuk e marr vesh se pse  nxjerrin arsyetime si keto:

Ministria e Arsimit nënvizon se kandidatët fitues duhet të përfshihen në listat përfundimtare të studentëve, pasi ata nuk mund të humbasin të drejtën e studimit për shkak të mesatarës së ulët të gjimnazit. Sipas drejtoreshës së politikave të arsimit të lartë në MASH, Elida Hoxha të gjithë kandidatët konsiderohen të regjistruar.
“I bëjmë me dije të gjithë studentëve se ata do të quhen të regjistruar, pra nuk e humbasin të drejtën e regjistrimit dhe do të merren parasysh nga Agjencia e Pranimeve në institucionet e arsimit të lartë për tu shpallur edhe në listat përfundimtare të fituesve” theksoi Hoxha.

...ne vend qe ta arsyetojne me ligjin dhe te thone se:

" Ligji eshte i qarte nuk le hapesire per universitetet te vendosin kriteret e tyre mbi kriteret tona."

Nuk e kam gjetur te shkruar kete lloj llogjike prej MASH-it ende ne asnje media te shkruar, gje qe me ben te dyshoj se diku aty ka dicka qe nuk shkon.

Njehere per njehere sipas llogjikes time derisa te publikohet ligji do t'i jap te drejte Universitetit te Vlores!

Kapeesh...

shume e drejte:

psh, ligji mund te interpretohet si: Un. i Vlores ka te drejte te veje kriteret e veta, por MASH merr persiper t'i rregjistroje tek Uni i Gjirokastres.

u bene diplomat si veprat e enverit dikur, ej sa ke ti ne shtepi , po kam nja 6 po ti,  uu  une kam nje raft te tere..

cfare behet mor zot ketu ne shqiperi, i falte zoti per injorancen qe po e ngulin me rrenje, nga mbiu kjo fare e keqe njeresish qe po drejtojne kete komb ne humnere    dhe erresire, ndoshta dhe kjo i duhet borgjezise te re shqiptare, shiten gomeret dhe blene tromobile, tani duan edhe diplome me qene profesor.turp dhe faqe e zeze.

Vjeshtuket, tallabythsat ose pesanjoset e kater viteve shkolle te mesme, nuk jane aq deshirues per aresim te larte. Jo, duhet pase parasysh.

Ata jane te deshiruar per nje diplome.

Ka dy rruge per tu marre nje diplome nga ai qe mezi kalon shkollen e mesme;

1. ta bleje diplomen direkt, e cila kerkon nje cmim te larte, dhe "me e keqja" kerkon mund per te gjetur njeriun e duhur, pasi nuk eshte masive.

2. ta bleje diplomen duke derdhur cdo vit universiteti, ne cdo pedagog, shumen e caktuar.

Pesanjoset ne kete rast shfrytezojne vetem propaganden populiste te Sali Berishes qe cdokush qe kerkon nje shkolle te larte ka te drejte te regjistrohet. Por ky eshte nje bllof i madh per te gjithe, sepse ata mund te benin nje shkolle profesoinale(edhe aty nese mundeshin), e cila do te krijonte mundesi me te medha punesimi dhe jo inflacion diplomash pa vlere.

Universitetei nuk eshte kulture. Gjithashtu universiteti ka kriter konkurencen, pra eshte nje konkurs paraprak te thithjes te tregut.

 A ka te drejte cdo universitet publik te vendosi nje norme pranimi per fluksin e nxenesve nen mesatare konkuruese(sic eshte 5-6) me ane te nje pranim-konkursi?  Dhe kjo me nje pagese 35-40 euro per pagesen dhe impenjimin plus te grupit te pedagogeve juri. Le t`i qetesojn e t`i shohin qe nuk dine as te rreshtojne pese rreshta esse ose mendim adoleshtenti.

 

Asnje lloj qeverie, ministrie, senati apo rektori ka te drejte te privoje qytetarin e tij te shkollohet duke vene kritere, pervec rasteve kur kerkesa per nje dege te caktuar kalon kapacitetet e percaktuara me ligj.>>

 Ky eshte nje tip racizmi si ai i enverit qe, ne se nje familje kishte dy femije me universitet, i treti edhe pse mund te ishte me cilesor se te paret,  imponohej padrejtesisht te mbetej punetor.>>

> >

Per mua eshte tregu ai qe vendos kritere, qofte per administraten shteterore po ashtu edhe per biznesin privat.

> >

Jam i bindur qe me mbarimin e fakultetit te interesuarit per pune (keta me gjashta sot)  do te hasin ne nje kerkese ne gazete apo TV, pak a shume te tille

> >

Kerkohet nje promovues turizmi me keto kushte:

> >

  1. i/e bukur ne paraqitje.
  2. te kete mbaruar fakultetin e turizmit me mesataren 8>>
  3. te kete te mbrojtur gjuhen anglese>>
  4. te di te perdore PC>>
  5. etj etj.>>

> >

Vetem ky kriter eshte ai qe do ti beje te kuptoje kujtdo ne se ka qene me interes shkolla qe ka bere ose jo.  >>

> >

Shkolla ka nje kosto ekonomike. cdokush qe e ka kete mundesi  pse te mos shkoje?  >>

Privimi eshte i padrejte!  >>

Asnje lloj qeverie, ministrie, senati apo rektori ka te drejte te privoje qytetarin e tij te shkollohet duke vene kritere, pervec rasteve kur kerkesa per nje dege te caktuar kalon kapacitetet e percaktuara me ligj.

Kete ligj e  formulove vete ti tani? E forta eshte se ti e thua edhe si fakt.

 Ky eshte nje tip racizmi si ai i enverit qe, ne se nje familje kishte dy femije me universitet, i treti edhe pse mund te ishte me cilesor se te paret,  imponohej padrejtesisht te mbetej punetor.

E di ti kuptimin e fjales RACIZEM? Ai Enveri ka pikerisht faj qe ju mesoi me dhune disave si puna jote shkrim dhe kendim.

 

Per mua eshte tregu ai qe vendos kritere, qofte per administraten shteterore po ashtu edhe per biznesin privat.

 C'lidhje ka kjo, ska asnje kuptim !!!!!

Jam i bindur qe me mbarimin e fakultetit te interesuarit per pune (keta me gjashta sot)  do te hasin ne nje kerkese ne gazete apo TV, pak a shume te tille

Per kete jam i bindur edhe une, sepse ashtu eshte edhe sot, shumica qe punojne ne gazeta dhe TV jane paraardhesit e ketyre me nen noten 6 sot qe nuk dine te shkruajne e te lexojne akoma por pretendojne te marrin edhe universitet sepse jan disa me PD-n dhe disa ish te persekutuar qe e meritojne.

 

Kerkohet nje promovues turizmi me keto kushte:

Sori, ca the?

 

Shkolla ka nje kosto ekonomike. cdokush qe e ka kete mundesi  pse te mos shkoje?  

Eh sa kohe do doje soji e sorollopi yt te kuptoje qe shkolla me kosto ekonomike vetem shkolle nuk mund te jete.

Privimi eshte i padrejte! 

PO PO ashtu eshte.

Vllai/motra, ti qeke "aut" komplet.

1. Se si eshte puna me simpatiket dhe me kerkesen per pune ti e ditke mire. Pa le pastaj per pranimin ne universitete me 5.5.

2. Pasi ka mbaruar gjimnazin ose cfaredo lloj te mesme me 5.1-5.9 do te dali ne universitet me mesatare 8 dhe do te pranohet ne tregun tend te ministrise se turizmit me Pangoj ne krye.

3. Pasi nuk njeh mire shqipen ka mbrojtur anglishten!!!!!!!!!!! ai me pese mesatare nuk eshte i zoti te shkruaje ne shqipen letrare.

4. Ata me 5.5 e thajne kompjuterin se dine te shkruajne e komunikojne ne chat me njeri tjetrin, dhe dine me hap edhe youTube.

5. Etj.etj., edhe ti vej ndonje pike a presje se i ke mesuar qe ne te 8 vjecare.

Lebrit zakonisht ne jeten e tyre  Hajdaret i perdorin per Hajdar mooooo. Sepse dihet qe Hajdaret ,nuk jane shume te zgjuar por ama jane praktike edhe me mesatare te ulet llokocitese , sidomos kur jane edhe Bukuroshe!!!!

Ne shtetin e rrumpalles te ndertuar nga rrumpallaxhijte demokratikas , ne cdo kohe do kete vend per vendime e argumente Hajdaresh . Sepse Mixhizmi shkollen e ka per te zene te rijte me "pune" dmth "politke te xgjuar" smiley  ne te kundert  (kaq ja kane mesuar karrikexhijte ) ja fluturojne per  24 ore karriken . Dhe kush ??? Vlora !!!! ...qe tere jeten Hajdaret i ka perdorur dhe perdor per Hajdare !!!!!!!!

Arsimi eshte i L I R E .

 

Ne pergjgigje te ketij soji....Ttmsoia >>

 

Asnje lloj qeverie, ministrie, senati apo rektori ka te drejte te privoje qytetarin e tij te shkollohet duke vene kritere, pervec rasteve kur kerkesa per nje dege te caktuar kalon kapacitetet e percaktuara me ligj.>>

Kete ligj e  formulove vete ti tani? E forta eshte se ti e thua edhe si fakt.>>

Me sinqerirtet PO!>>

 Ky eshte nje tip racizmi si ai i enverit qe, ne se nje familje kishte dy femije me universitet, i treti edhe pse mund te ishte me cilesor se te paret,  imponohej padrejtesisht te mbetej punetor.>>

E di ti kuptimin e fjales RACIZEM? Ai Enveri ka pikerisht faj qe ju mesoi me dhune disave si puna jote shkrim dhe kendim.>>

E kam degjuar nga john belushi: une komunistin e vras pa me paguar njeri, por nëse bashkia me jep parate edhe e varros.>>

 >>

Per mua eshte tregu ai qe vendos kritere, qofte per administraten shteterore po ashtu edhe per biznesin privat.>>

 C'lidhje ka kjo, ska asnje kuptim !!!!!>>

Sigurisht.....ti je per ekonomine e centralizuar. Si mund ta lidhesh apo kuptosh?>>

Jam i bindur qe me mbarimin e fakultetit te interesuarit per pune (keta me gjashta sot)  do te hasin ne nje kerkese ne gazete apo TV, pak a shume te tille>>

Per kete jam i bindur edhe une, sepse ashtu eshte edhe sot, shumica qe punojne ne gazeta dhe TV jane paraardhesit e ketyre me nen noten 6 sot qe nuk dine te shkruajne e te lexojne akoma por pretendojne te marrin edhe universitet sepse jan disa me PD-n dhe disa ish te persekutuar qe e meritojne.>>

Jemi akoma ne tranzicion....njeriu i ri i socialist per dreq spo plaket akoma. >>

Kerkohet nje promovues turizmi me keto kushte:>>

Sori, ca the?>>

Te kuptoj qe se kupton nje kerkese te tille.>>

 >>

Shkolla ka nje kosto ekonomike. cdokush qe e ka kete mundesi  pse te mos shkoje?  >>

Eh sa kohe do doje soji e sorollopi yt te kuptoje qe shkolla me kosto ekonomike vetem shkolle nuk mund te jete.>>

Ketu sinqerisht nuk po te kuptoj une ty. (pervec fyerjes qe qe eshte mjaft transparente)>>

Privimi eshte i padrejte!  >>

PO PO ashtu eshte. >>

Kjo me duket ashiqare nje shenje plakjeje e njeriut  te ri, duhet te gezohem?>>

@Ervin Ruci

Spektakolare! BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!

 

 

Me duket se e kapa se pse po behet lufte e madhe per t'u regjistruar ne kete universitet. Pa shikoni pak lendet qe ofron ky universitet.

Kurse te reja qe ofron UV kete simester

HUM 155:Human Sexuality

HUM 180: Woman Studies

HUM 141:Filozofi

HUM 250:Histori e Shqiperise

Po te kene edhe pedagoge te mira dhe baze materiale moderne te mjaftueshme, une them te hapin edhe kurse nate se do bejne goxha leke me regjistrimet.

P.S. Pse dy HUM-et e para jane ne anglisht? Apo qe mos themi llafe turpe?

 

PF,

rrezja e studimeve qenka shume e gjere. Me te vertete studime per te pergatitur te rinjte drejt BE-se.

Per ato dy te parat ofrojne shkollim ne distance? smiley

Teper joshese kurset. smiley

 O Berat ce pate fat ishte,  tani eshte o vlonjat ce pate fat kete Universitet Smile

 Une do thoja

O vlonjat o lume e det

pa breke shkon ne fakultet!

" src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/grin.gif" />

 Po normale fare se ne 15 vjete jete e ketij universiteti pranoj jo vetem me mesatare 6 por edhe pa gjimnaze fare ,u diplomuan te gjithe skafistat e vlores edhe per tu habitur te gjithe skfistat u dipllomuan ne Inxhinjeri navale edhe ne te njetin kohe mbaronin edhe juridikun ne tirane ,tani po presin te hapet edhe universiteti i Ballshit  te marrin edhe nje diplome ne shkenca politike nderkombetare ene pastaj  puf deputet ne sofrene qorave te parlamentit shqiperistan

Ky bandillrektor ne mos gabohem para nje viti kerkonte te nderonte emrin e universitetit "Ismail Qemali" ne "Universiteti i Vlores" ,sepse emri ismail nuk eshte shume trendy eshte shume anadollak,ik mor torollak se po harxhon kohen ,rektorr  horr skafist i pist ishkomunist barbar(anetare i komitetit te shpetimit ne 1997 qe sollen shikasin e vdekur tek dera kryesore e universiteti edhe i bini me shqelma ).

Komplet jashte teme, por rektori vetem "ish-komunist" qe nuk eshte.  Bile vjen nga nje familje e persekutuar.  Do ishte mire te lihej diskutimi vetem ne ceshtjen ne fjale. 

Vendimi i universitetit per te mos lejuar regjistrim me mesatare nen 6 eshte i drejte. Universiteti i Vlores para sesa te zgjidhej rektor z.Shaska ishte nje nga qendrat me te medha te trafikut ne Shqiperi shiteshin diploma vende pune hapesirat e univeristetit (vllai rektorit nje kat e kishte shnderruar ne bar ), trafiku ne universitete,drejtesi,mjekesi eshte me i rende sesa ai i droges apo kriminaliteteve tipike sepse infekton dhe shkaterron vete sistemin . Problemi eshte qe nuk kemi ministri arsimi ajo funksionon akoma me mentalite te e 60-te sot jemi ne shekullin e teknologjise , shkences sfidat ekonomike jane ne radhe te pare sfida teknologjike .Vende te tilla si Korea e Jugut,Tajvani,Malajzia deri ne fund te viteve 60-te kishin nje ekonomi Afrikane sot jane fuqi ekonomike. Kjo gje ndodhi sepse investuan shume ne shkence. Ne qofte se Shqiperia kerkon te zhvillohet ekonomikisht duhet te perqafoj mentalitetin e punes te shkences se ketij Rektorit te Ri i cili ka si baze referimi mentalitetin Amerikan te berjes se gjerave jo Afrikan , te ministrise se arsimit dhe shume institucioneve ne Shqiperi. Do te them Bravo SHASKA dhe fatkeqesisht sa pak te tille qe kemi sot ne Shqiperi.

http://univlora.edu.al/  siti i ketij universiteti duket qe eshte nder me te miret , navigova pak  tek siti i "min.se arsimit" me duket si ato sitet e eres prehistorike te intenetit (sitet e viteve te para 1993-1996) thjesht HTML komplet static .

"Sepse MASH gjithmone ka punuar kunder Universitetit te Vlores. Kjo vlen si per programet e reja, per kuotat, per mesataren, per ambjentet, per kampusin e ri, dhe cdo gje tjeter.  Per me teper,  strategjia e arsimit nga MASH ka qene nje strategji populiste"

 

Nga Intervista e Rektorit Vlores

 

 

I dashur Ervin ruci>>

Lexoje mire kete se me ato qe postove ne adrese time per mua kane vetem nje arsye. Ti gjykon me mendjen e rektorit. motivin po ta le ty ne dore>>

> >

Edhe nje verejtje, jo vetem per ty. Ruani ne postime nivelin e kultures qe keni, mos u beni balte.>>

> >

Vazhdojme me temen: >>

> >

Ideja se me privim do te eleminohet nje fenomen e demshem per shoqerine eshte kryekeput primitive dhe komuniste, me perjashtim te rasteve kur ky fenomen eshte me pasoja per jeten e individit.>>

> >

Per ta beer sa me te thjeshte ceshte privimi, po marr 2 shembuj te jetes shqiptare qe i njihni te gjithe.>>

> >

1.      sistemi komunist privoi te drejtat e popullit te tij per ti mbyllur cdo lloj shtegu te kercenimit te fronit qeveritar.>>

      mbylli kufijte duke privuar qytetaret e tij ne menyre qe te mos  te ishin ne gjendej te shikonin ne realitet ndryshimin e ritmeve te jetes ne te gjithe sektoret me ventdet e tjera me te vetmin qellim qe thashe mesiper. Karrikja. Etje, etje.>>

> >

2. para disa vjetesh, ish ministri i bujqesise jemin gjana, leshoi urdherin e bllokimit te naftes se subvencionuar nga shteti per sektorin e bujqesise dhe peshkimit, per motivin e vetem se u rezultuan vjedhje te naftes. Une ne ate urdher pashe vetem pasoja per nje kategori te caktuar profesionesh.>>

      E para dhe me kryesorja u godit rende puna qe detyruan pronaret te pezullonin punen (ata se kane problem edhe sikur ta  pezullojne dy muaj ate) ndersa punetoret e tyre qe nuk jane pak, ne fund te muajit qe mezi prisnin te conin rrogen (shqiptare) te kalamajte e tyre, nuk e morren ate.>>

> >

Marrim rastin e universitetit ne vlore. >>

Ne rradhe te pare rektori, kur ka nje fenomen shqetesues ne universitetin e tij duhet te jete prezent ne vlore e jo te komandoje nga amerika me emaile.>>

E dyta dhe qe eshte me e rendesishme ketu, une mendoj se nuk eshte me shume qellimi i cilesise se universitetit halli i rektorit, por pamundesia per te frenuar profesoret ne marrjen e rryshfeteve.>>

Ne te gjithe boten cilesia e nxenies eshte njehsuar ne rradhe te pare me noten dhe me aftesine e mesimdhenies etj. Jane keto  vecori themelore qe i jep mundesine cdo shkolle te siguroje cilesine ne shkolle dhe jo privimi.>>

Per mua privimi eshte rruga me e thjeshte per te luftuar nje fenomen te keq. Qe ne momentin qe nje drejtues i cilesdo kategori drejtimi ne nje shtet apo edhe privat qofte, ne momentin qe firmos urdherin e privimit ne dem te nje kategorie te caktuar te shoqerise, ka KA FIRMOSUR ME DOREN E TIJ  BILETEN E PAAFTESISE PER KARRIKEN QE MBAN.>>

Duhet ti hape rrugen tjetrit.>>

> >

Te merresh me njerezit eshte art me vete. Mund te jesh shume i afte ne profesionin qe ke investuar ne jeten tende, por kjo sdote thote asnjehere qe je i kompletuar.>>

spaceman :

E dyta dhe qe eshte me e rendesishme ketu, une mendoj se nuk eshte me shume qellimi i cilesise se universitetit halli i rektorit, por pamundesia per te frenuar profesoret ne marrjen e rryshfeteve.

:::::::::::::::::::::::::

Zoteri rryshfetet nuk i ndalon dot rektori ai nuk eshte polic . Sistemi i drejtesise duhet te merret me gjera te tilla(dihet qe drejtesia eshte krye e korruptuar). Me sa kuptoj une Rektori ka nje mentalitet Amerikan , Anglosakson ... Evropjano Perendimor pra meritokracia eshte shpirti i kapitalizmit . Meriktokracia nuk mund te behet pa seleksionim pa eleminim  i atyre qe nuk jane te domosdoshem ne rastin konkret kandidatet per universitet nen mesataren 6-te jane 'gje pa vlere' . Kjo kategori mezi ka mbaruar shkollen e mesme kaq mund te japin eshte barre e rende qe ti pranosh ne universitet .

as une pretendoj qe rektori te bej prokurorin por te ushtroj te drejten e rektorit pretendoj. te gjitha sa thua ti per nxenesit jane pasqyre jo vetem e tij por edhe e shpures profesoriale te shqiperise, padyshim edhe e nxenesve por kjo nuk duhet aspak te rregullohet me metoden me te keqe, privimin.

perderisa ka pranuar te jete rektori i universitetit te vlores ismail qemali....duhet te jete ai ti jape zgjidhje fenomenit duke qene sa me prane ketij problemi dhe ne menyren sa me te drejte dhe bashkohore. jo me dhune. dhuna bie dhune.

 une e kuptoj qe shoqeria shqiptare eshte e zhytur teresisht ne balte, por asnjehere mendoj se jane metodat primitive qe mund te na nxjerrin nga ajo.

ne se e ndjen se  se perballon dot ate pune me menyra civile te kohes, le te iki zoteri.

S'paske informacion per sa pedagoge ka pushuar nga puna rektori sivjet kshu?

kam degjuar dicka! dhe e di mire se ne cpozicion ndodhet ai rektor. une skam gje me te si profesionist por ai zoteri duhet te llogarise pak me diplomaci situaten ne te cilen gjendet edhe arsimi shqiptar, jo per faj te tij. me nje te rene te spates nuk pritet lisi. prandaj le te perpiqemi ta veme pambukun me jodio ne plage e jo ne vend tjeter se le njolle tjeter ai dreq. e keshtu na behen 2 njolla.

 spaceman:

perderisa ka pranuar te jete rektori i universitetit te vlores ismail qemali....duhet te jete ai ti jape zgjidhje fenomenit duke qene sa me prane ketij problemi dhe ne menyren sa me te drejte dhe bashkohore. jo me dhune. dhuna bie dhune.

::::::::::::::::::::::::::

Po te jap nje pergjigje si nje anetar te ketij forumi :

Rektori i dha pergjigjen ketij fenomeni qekur ai vendosi si kriter regjistrimi qe mesatarja te mos jete nen noten  6-te. Ka disa muaj qe ky vendim eshte marre . Ministria mund ti regjistroj ne univeristete te tjera nuk eshte problem apo tek ato private pa mesatare fare si e kane katandisur arsimin.

 

ka dhe nje gje te cudtishme ne shoqerine shqiptare qe per mua ka te bej me difektet karakteriale te shqiptarit.....ideja per te zene nje karrike per tu mburrur, predominon mbi etiken dhe profesionalizmin qe duhet te jete primar per nje specialist te mirefillte

 te jesh nje specialist i mire ne specialitetin qe ke, ku i ke te gjitha rruget te hapura per tu persosur dhe te kerkosh ta braktisesh kete pasion, per nje karrike drejtuesi duke humbur gjithe investimin qe ke bere ne jete padyshim dhe pasionin, per mua ka vetem nje kuptim.......ti mburresh tjetrit me imponim per karriken qe te kane dhene. se natyrisht ne shqiperi po su plekse me politiken, harroje karriken. 

Domethene postet drejtuese ti marrin ata qe s'kane nje specialitet apo pasion ne te cilin shkelqejne , qe te mos paragjykojme te tjeret ? Eh...

dmth qe nje kirurg ska perse te luftoje apo te hy ne politike per tu bere drejtor spitali apo me lart......kur ka karrieren e tij qe ka investuar.

mbase nje jurist apo ekonomist mund te puqej me mire me ate karrike.

ky ishte thelbi. nuk e di ne me kupton

Heu, me ate llogari i bie mos te kishim as KM-n sot smiley

Me seriozisht, s'e kuptoj pse vete muhabeti dege me dege kur eshte teper i thjeshte. 

Por te kjo dega jote do thosha:

1. Amstel, se keshtu i pelqen etj.

2. Nuk e ka lene pasionin e tij Prof. Shaska.  Jep mesim dhe ne US. 

zonjush apo zonje!

e kisha ne pergjithesi ate qe thashe, jo per rektorin personalisht.

me qeveriun ms em ngaterro.

Mire spaceman, se muhabet po bejme smiley.  Po kshu ne pergjithesi, pergjithesia jam une, tha ai, Sandri dmth smiley.

Thjesht, sic thashe me lart dhe nqs me lejohet ta ritheksoja, nuk ka perse te shkoje dege me dege diskutimi, deri ne filozofi te pergjithshme.  Kur ceshtja ne fjale eshte shume me pak e komplikuar. 

 

 

jam shume dakort me ty, dhe them se nga debati mendoj se askush del i humbur, ne se behet ne parametra qytetare.

Nuk ka ASGJE pozitive per nje njeri qe te lere nje jete te rehatshme (aq sa profesioni i pedagogut ofron kudo ne bote) qe te shkoje ne Vlore dhe te jete pre e presioneve , paragjykimeve, injoranteve, thashethemexhinjve.  Kjo mbase eshte me e kapshme per tru te vegjel , qe duhet patjeter ti veshin mbeshtjellje interesi çdo veprimi qe s'e kuptojne dot ndryshe se kane shpirt shume te vobekte.

ky eshte kendveshtrimi juaj. ketu nuk ka vend per tru te vvegjel apo te medhenj. jetojme ne nej shqiperi qe privimi i te drejtave eshte ne nivelet me te larta. ju perpiqeni te mbroni rektorin dhe mire beni se as une kam gje me te. por jam i bindur qe privimi nuk eshte rruga e drejte.

eshte ende shpejt ne shqiperi te  besh copy-paste ligjesh, rregullash e kriteresh te vendeve te perparuara qe permendni ju. 

 

eshte ende shpejt ne shqiperi te  besh copy-paste ligjesh, rregullash e kriteresh te vendeve te perparuara qe permendni ju.

E mire, se 20 vjet pritem, cfare u be po pritem edhe 20 te tjera ... (sarkazem e hidhur.)

spaceman, ne fakt, mesa di une, ligji i ri i Arsimit eshte bere ne konsultim me eksperte dhe grupe pune te BE-s.

Mesatarja nuk eshte privim, per mendimin tim, perkundrazi.  Eshte nxitje.

per mua shkollat duhet te jene te hapura. kriteri i vetem qe duhet te jete eshte ai i ndergjegjesimit te  prindit shqiptar qe ka nje femije te dobet ne mesime, te mos shpenzoje kot per ate per te genjyer veten. kapitalizmi ose me mire tregu i lire, duam apo sduam ne shqiptaret i con gjerat ne vendin e duhur vet. sot jetojme ne nej shoqeri me interesa dhe cdo kush duhet te ndergjegjesohet te investoje per jeten e tij atje ku mund te jape me shume. ndryshe do ta kesh ne bingo apo ne bar gjithe jeten. 

zoti ervin!

jam dakort me sa thua! le te shikojme fundin si do dale e sa te drejte ka rektori.

kam frike se mos na rezulton si ai ligji qe nxorri qeveria per makinat me xhama te erreta, qe s'u zbatua.

Spaceman me duket se i meshon me teper anes filozofike te problemit se sa konkretes.

Po te jap nje rast te ngjashem prej vehte ne tregun e prodhimit. Kete praktike e kamte huazuar prej nje ndermarrje gjermane ne Greqi, dhe une jam ne treg dhe nuk i jap llogari askujt:

Me duhej nje mjeshter prodhimi ne ndermarrjen time. Pas disa kerkesave morra CV e mjeshtrave konkurente. Nota mesatare, karriere, pune, x- nderrmarrje te punuara. Te tre u futen ne pune dhe ne fund te javes u perzu, i pari sepse nuk dinte te ndiqte procesin dhe ishte larg asaj qe kerkohej. Dy te tjeret punuan edhe 3 jave bashke, dhe me ne fund u largua ai qe "u lodh" dhe "u stresua" me teper. Me pas, te tretit iu lidh kontrata e punes, kjo vetem 6 mujore me te drejte perseritje, me te njejtat kushte dhe pagese.

Pra, e para ishte seleksioni ne CV, e dyta seleksioni i karrieres, dhe e treta puna konkrete ne fotografim ditor.

Mos eshte ide komuniste marrja e nje tufe mjeshtrash dhe pastaj te shikohen?

Mos duhet rektori te marri tufen e pesanjoseve dhe pastaj t`i seleksionoje? I pergjigjet MASH-i me staf dhe ane materiale? Ide tergu apo ide komuniste eshte amullia qe krijohet nga mbingarkesa dhe fluksi i madh i tallebytheve ( une e perdor ashpersisht kete shprehje me qellim).

Cfare ben nje seleksionim ose kufizim specifik i tallebytheve:

1. Ul ngarkesen ne mesimdhenie gje qe ka te beje me cilesine e prodhimit intelektual

2. Ul mundesine e korrupsionit gje qe eshte subjektivizem dhe nuk varet prej kontrollit sepse sistemi eshte vulnerabel dhe nuk varet prej drejtuesve.

3. Rrit emrin e mire te universitetit

4. Edukon indirekt kapacitetet mesimdhenese ne shkolla te mesme dhe ne shoqeri ne pergjithesi.

5. Jep te kuptoje qe po fillon nje ere e re ku diploma nuk duhet per emer por per te konkuruar ne treg.

Pra mos e vendos llakun mbi floke te palare se nuk shpeton dot prej eres se keqe qe shperndan.

Higjena eshte edukate.

 kur sheh faqen e universitetit te vlores, stilin me te cilin kane hartuar "fletrrufene" per ministrine e aresimit, emrat e profesoreve (klodian, gentiana, etj, veç nje hajdar si puna ime gjeta atje), godinen e shkolles (si hotel turizmi apollonia i kohes monos) etj, mendon pastaj kushedi si do jene ata me mesatare note nen 6.

lol i jap te drejte ne nje fare menyre, vetem se nje gje shtoj, ai mund te quhet çfare te duam, po universitet nuk eshte.

dhe nuk do t'ja ngreje nivelin mesatarja e nxenesve te tij.

nuk marr vesh se çfare pune mund te gjesh ne Vlore me deftesen e atij universiteti. kush ma thote, ka 1 € 

Universiteti Vlores Nuk leshone Deftesa, ......... por diplloma ............

 

Problemi nese ato jane cilesore apo jo ........ eshte dicka tjeter...........

Desha te shtoja qe :

Po te kihet parasyshe se sa Universitete jane ne Shqiperi Universiteti i Vlores Per mendimin tim renditet i 2-ti.......... Se ka kotece te tjere akoma dhe me keqe PSh..Te ashtuquajturat Universitete Private........ Aktualisht.....

Universiteti i Shkodres , Ebasanit........... apo te tjera qe nuk u permendet emri fare ne Ambjentet e perditshme te Shqiptareve........ nuk bejne gje tjeter pervece se prodhojne diplloma te njejta te vlefshme ate te Universitetit te Tiranes.......

 

 lëshonë, parasyshë dhe  keqë, tek teksti tend shkruhen pa Ë-të ne fund. duket qe e ke marre prej atij universitetit dhe ti dipllomen, ne mos je atje profesor.  

dhe ajo deftesa ishte ironi, per me tregu qe nuk ka ndonje vlere me shume nga ajo tjetra, qe te leshon shkolla e mesme.  

Gramatiken e paske 10-te,./

"Bravo..........."

Por ajo qe une shkruajta pe ironine tende ishte qe i gjithe sistemi akademeike ne shqiperi le per te deshiruar..........

Kjo per faje te TIRANES shok i dashur.......... si ai i sistemit akademik qe per momentin nuk po komentohet ashut dhe i sistemit politik te shtetit shqiptare....

Sepse nese Universiteti i Vlores ka lindur dhe po rritet me problemet e tija ...... te cilat po i bene publike ..............

Shume Universitete te tjera i japin diplomat qe diten e pare kur ti vete regjistrohesh........

Ose ne Universitetet e tjera (te rretheve te tjera jane dhene me leke) dhe me nje pagesa shume gjesharake.......

Nje dipllome para viteve 2005-se eshte marre edhe duke qene ne pune, edhe duke qene ne burg diku ne Itali........ apo gjetke..........

Pra Problemet e Univesisteti te Vlores qe une nuk jame aspak dakort As me Rektorin As me ministrinin Apo me sistemin Akademik ne Shqiperi,, do te desha te thosha qe Shume universitete (apo gjimnaze si i quane ti) i mbulojne me njeri tjetrin.......

 

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).