Interviste e PPU marre kryeministrit

 

Nga Lumidrin

PPU- Zoti Kryeminister, pune te mbare qeveris.

KM- Faleminderit, edhe juve pune te mbare.

PPU- Si te duket qeveria e re?

KM- Qeveri muti.

PPU- Eeeeeeeeeee?

KM- Jo, shaka, shaka. Qeveri e gatshme per pune.

PPU- Si eshte e mundur qe keni leshuar ministrin e jashtme?

KM- Kush te tha se e kemi leshuar, na e ka marre me zor. Iliri donte edhe ate te transportit, po Olldashi eshte djale trim; ky Luli vetem te zgerdhihet din. I them Lulit, shiko, Iliri po te merr ministrin, e ai, - e ku po e çon? Lere, lere.

PPU- Po edhe te shendetsia, ju a moren me force?

KM- Jo ate e leshuam vete, çfare duhet shendetsia, per ngaterresa.

PPU- Po ate te energjitikes, kush do e marri?

KM- Ate e ka Genci, pse t'ia heqim, e ka bere ministrin per qejf te vet. Mobilje te vogla, karrige te vogla, rafte te vegjel, kompiutera te vegjel, siç eshte Genci i vogel; po, me habiti kasaforta, sa e madhe ishte, binte ne sy.

PPU- Do thote se energjitiken e mbani ju?

KM- Kush une? Genci e mban.

PPU- Po minster te mbrendshem ke do zgjidhni?

KM- Nuk kemi vendosur, ministri e veshtire. Lulin, s'do jete keq, punon ai djale.

PPU- Po Topalli perseri kryetare parlamenti?

KM- Patjeter, kush e drejton me mire se Jozefina.

PPU- Gjate fushates jeni shprehur, se tre jane ministrit ku do perqendroni punen tuaj. Shendetsia, Arsimi e Ministria e Jashtme. Si ka mundesi qe keto ministri i keni larguar nga vetja?

KM- Te them te drejten, ne kete moshe nuk eshte se kam deshire te madhe per pune.

PPU- Edi Rama do zgjidhet perseri kryetari i PS-s. Cfare mendoni per te?

KM- Me dhimset shume ai djale, sepse per te blere shtepi eshte i detyruar te punoje dy pune, kryetar bashkie e kryetar partie. Po, sa je i ri behen keto pune, se kur plakesh, eh, eh.

PPU- Po me Fatos Nanon, shiheni ndonjehere?

KM- Jo, rralle, kur vjen ndonjehere e me pyet edhe sa i kane mbet Topit.

PPU- Pse, Fatosi pretendon per President?

KM- Ku ta di une, as me intereson, sepse si heq, e si ven, gjithmon i shari jam une.

PPU- Kryeminister faleminderit, te falenderojne te gjithe peshkataret, po ne veçanti Idrizi me Sol-in.

 

 

24 Komente

lol  sinqeritet i papam i Sales smiley

Urimet me te perzemerta i ke nga Liqeni, Artiani, Edrusi, Adminet dhe poliglotja e peshkut Bedrija, alias moznexhdes.........

po me kadale er bir, se ne sna e ka myll hala admini llagarine.

folim vete po t'jet puna smiley

Kjo ishte per te qeshur, apo e kam kuptuar gabim?

humori i autorit eshte akoma per tu kuptuar

kushedi se cfare i ka bere personalisht berisha qe e ben te shkruaje dicka te tille, shume e ulet 

Bukur !

PPU- Po me Fatos Nanon, shiheni ndonjehere?

KM- Jo, rralle, kur vjen ndonjehere e me pyet edhe sa i kane mbet Topit.

Ketu me te vertete na del nje Sali njerzor, i sinqerte, e i lodhur nga jeta, tamam ashtu si ata njerez qe jane ne prag te largimit tutje (passed away).

nuk mendoj se i ka munguar ndonjehere sinqeriteti, te tjera gjera i mungojne smiley

O mirsenaerdhe !!!

O mirsejugjeta ketu , midis peshqerve pa uje !

Kombinimi i pergjigjes me pyetjen e intervistuesit si perfaqesues i PPU mendoj se meriton te jete e vecante si "ajka paszgjedhore"ne vendin e thenieve te dites. 

PPU- Gjate fushates jeni shprehur, se tre jane ministrit ku do perqendroni punen tuaj. Shendetsia, Arsimi e Ministria e Jashtme. Si ka mundesi qe keto ministri i keni larguar nga vetja?

KM- Te them te drejten, ne kete moshe nuk eshte se kam deshire te madhe per pune.  smiley  

PPU:Zoti Kryeminister,a mendoni se PPU eshte ne radhet e nje opozite te kendshme konstruktive?

KMsmileyeopull Demokrat i PPU-se,ne e vlersojm kondribudin tuej te jashtzakonshem demokratik kondribuds,perparimtar,dashamirsisht per mue personalisht nga jue.Ofertat  e mia per PPU nuk kane per te mungue asnjehere,ose me mire, ju do te jenei ne tangenten time te ardhshme.E kam bisedue me Sandrin punen tuej.Jam shume i bindun se ne do t'konvergojme se bashku ne te aredhmen e ndritun te demokracise se pakthyeshme shqiptare dhe luften kunder korrupsionit,krimit te organizue dhe patave te egra qe kane ozurpue shpirtin tuuj demokrat.

De-de-mokracia do t'fitoje.

Rrofte demokracia!

Rrofte kryeministri juej!

s'e di pse s'm duket dora e lumit drin kjo qe shkruan... me duket si loje e adminave.

megjithate, ne qofte lumi drin, e pergezoj per qytetarine e demonstruar nepermjet ironise, qofte dhe te kampit tend. ka ca kercime pena, po avash avash do e shtrosh doren edhe me satiren...

Eshte Lumi, besoj. Duket shpreh indinjaten per "koalicionin histerik" me Meten.

Ops, ç'fare ka ndodhur qe Sol me ben gjysemkomplimenta.

Duhet te kthej diçka gjysem permbys.

grz.

s'ke pse kthen gjera permbys, se per ty e kam nje lloj respekti (aq sa mund te lejoje virtualiteti). Me sa duket ti je me i balancuari i PD-istave te PPU-se aktualisht, keshtu qe per mua ti duhesh marre e duhesh kthyer ne shembull e ne model per bashkeqytetaret e nderuar te krahut tend...

jo, eshte vertet me vlere te jesh ne gjendje te kritikosh krahun tend, liderin e krahut tend, dhe madje dhe vetveten. autoironia eshte shenje sofistikimi shpirteror. shpresoj qe te filloje te nise nje lloj skepticizmi edhe ne radhet e "te djathtes", le qe c'shpresoj, e kam pare me sy te linde kete skepticizem, sot isha ne tavoline me nje prej njerezve me te afert te berishes qe me la te kuptoj nje soj zhgenjimi (dhe jo vetem nga meta).

qendrimi kritik do e nxjerre kete vend nga balta e llumi ku e ka futur politika klienteliste dhe militantet e saj.

Sollo, ene una menoj se o Lumidrin dora vete, me perjashtim te nai poste me shume provokuse ose ne nerva e siper (siç kom bo ene vete ktu m'peshkt), ai me eshte duk gjithmone koherent, me bindjet e tij anti-"komuniste" te analizat e tij.

Si thu ti, a ka rob qe nje dite ne jete te vet te jete gdhi djathtas, e te pranoi qe ministria e jashtme, e shendetsise dhe EKONOMISE t'i jepen kundershtarit politik (zyrtarisht ore se realisht e dime te gjithe se si o muhabeti)?

Shkurt dhe sakte, bravo Lumdrin, pese yje. smiley

Ta kishe pyet dhe per rekordin e notit, nuk e di nese eshte gati te beje nje gare noti me Putinin p.sh., se dhe ai e ka qef notin. smiley

 Ta kishe pyetur edhe per zhdukjen e Haklajve,96-en, per 97-en,piramidat,grushtin e shtetit te 98-s,Gerdecin dhe shume e shume pislliqeve te familjareve dhe klanit te tij maloko-serb.

A nuk te duket se me kete "maloko-serb" me vize ndarese-ngjitese je demaskuar keqas si kokepagure ?

 O figure ke qene gje pjese demaskuese apo e demaskuar e sistemit.Uroj te mos ndikoje ne te shkruarit e tregimeve te tua mallengjyese.E megjithate shkrimet i ke te mira o kokederrase. tung

xhibi.

te falenderoj per 5 yjet, kurre ne jete nuk kam marre sulmues.

Eshte keq , se ka prite kete rezultat zgjedhjesh. Te pakten kjo qe erdhi ta merrim me te qeshur?????.

Pasi stafi i  PESHKUPAUJE, i humbi zgjedhjet se bashku me Edvin Ramen, tani nuk ju ka mbetur tjeter vetem se te futen ne gjendjen e halucinacioneve dhe te bejne intervista te tipit peshkus-paujus-imagjinus.

Eshte per te ardhur keq se ne cfare gjendje psikike kane arritur te deshperuarit e peshkutpauje.  Me dhimbsen te shkretit majtista, ju nevojiten disa taborre psikologesh per ti sheruar nga ky depresion i madh qe i ka kapluar.....

 

 

 

Mire halli i stafit te PPU qe eshte i madh se i humbi zgjedhjet, po halli juaj si i behet qe s'mundeni dot ta dalloni apo shijoni humorin politik? smiley

Dhe ky qe e ka shkruar s'eshte staf i PPU, po as i majte s'duket nga komentet, keshtu qe qetesohuni.

And remember, humor is a miracle of freedom. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).