Hajvani i ditës: Halit Shamata

“Komisioni i Miratimit te teksteve ben vleresimin mbi bazen e dokumentave ligjore qe paraqiten. Tonet politike per terheqjen e teksteve nuk i bejne nder vendit”, deklaroi sot zevendesministri i Arsimit, Halit Shamata (Top Channel).  

 

Pjesëza nga libri i historisë që sipas Shamatës përkojnë me "dokumenta ligjore" (theksimet janë të miat): 

"Opozita, duke shfrytëzuar dhe tatëpjetën që morën firmat piramidale në vendin tonë, arriti që të organizojë rebelimin komunist të vitit 1997 dhe brenda një kohe të shkurtër, u shpërthyen depot e armëve, u shthur rendi me pasoja dramatike."

"Vendit iu desh kohë të rifitonte veten nga ngjarjet dramatike të vitit 1997. Kaosi, anarkia, vrasjet e shumta (sidomos në qytetin e Vlorës e të Beratit), veprimi i bandave të armatosura, veprimtaria e të ashtuquajturave "Komitete të Shpëtimit Kombëtar", mungesa për një kohë të gjatë e policisë dhe e forcave të tjera të rendit e të qetësisë, krijuan probleme të shumta, nga të cilat vendi do ta merrte veten shumë vonë".

"Pas zgjedhjeve të 26 qershorit, opozita demokratike po e merrte veten pas atij sulmi të egër që kishte pësuar në vitin 1997. Ethet për ta çuar vendin në kaos të përsëritur dukeshin sheshit. Kështu, një vit më vonë, më 12 shtator 1998, u vra deputeti demokrat, Azem Hajdari, vrasje e cila çoi në ngjarjet e 14 shtatorit 1998, që mori pamjet e një grushti shteti. Në këtë ditë u pushtuan institucionet qendrore të vendit".

"Por vendin e përfshiu një valë e paparë korrupsioni, trafiku dhe një gjendje e madhe pasigurie, ndonëse Shqipëria kishte filluar rrugën drejt NATO-s dhe MSA për në BE. Ekonomia ecte ngadalë. Biznesi nuk ecte me hapat e duhur. Kreditimi i ekonomisë nuk u përshtatej ende nevojave të zhvillimit. Kjo gjendje solli që në zgjedhjet e vitit 2005 të fitonte PD dhe të vinte sërish në pushtet Sali Berisha, i cili me projektet antikorrupsion, me flamurin e luftës kundër krimit të organizuar dhe me një program për zhvillimin e shpejtë ekonomik çeli një epokë të re zhvillimi për vendin tonë."

“Pse qeveritë socialiste të viteve 1997-2005 ishin mjaft të korruptuara?" (Pyetje në libër, të cilës duhet t'i përgjigjen nxënësit)

 
Në hyrjen mbi Halit Shamatën tek Wikipedia, ka vetëm një rresht: 
"Halit Shamata ishte Ministër i Brendshëm i Shqipërisë gjatë periudhës 1 korrik, 1996 - 1 mars, 1997." - Burimi
 
Shënim: Hajvani i ditës është kopje e një rubrike që bëjnë disa website anglishtfolëse, me emrin Jackass of the day. Ku i dihet, mbase bëhet rubrikë e zakonshme dhe tek Peshku. Materiali nuk na mungon. 

99 Komente

A eshte ajo nyje blu "winsdor knot"? Apo "double winsdor knot"?

Kollarja perben nje shqetesim per burrat e planetit qe nga ajo meseleja e flamosur ne Gordion.

 Ky eshte nje nga ata qe meritonte burgun per shkeljen e ligjit ne 96-97

i ben njeriu pershtypje fjala " e papare" e perdorur ne tekstin e historise?

Halit Shamata ishte Ministër i Brendshëm i Shqipërisë gjatë periudhës 1 korrik, 1996 - 1 mars, 1997."

Ky eshte zv-ministri yne i arsimit tani? Ish ministri i brendshem? Hehehehe! smiley

O Emo, per sy t'ballit qe une nuk e dija kete kur po shkrujshim kete qepare:

emigrant - 23 Sht 2009 - 5:35pm 

Mrrok, "mori pamjen" eshte nje konstrukt vanitozo-ambiguo-karkanjoz! (kjo e fundit eshte percaktor i formesuar nga nje fshat famoz, diku n'afersi te beratit, per te cilin ma ben zemra "cerr".... o fiq te uznoves, o ullinj, o berati im plot sy, me "momlan" e skrapallinj... Tongue)

 

mrroklla - 23 Sht 2009 - 5:47pm 

Can you believe these schmucks?! Smile

"Mori pamjen" thone!

Phu cfare palacosh pa integritet!

Mu nuk m'besohet niveli i "whoring" qe po kap "inteligjencia" shqiptare!

Ate punen qe po behemi si Republika Arabe e Sirise, nuk e kam me t'qeshme une! 

Po i shikoj te gjitha shenjat qe Demokracia Me Karar po i afrohet vendthit tone!

Keto tekstet panegjirike jane vetem vazhdim i kesaj pune!

m'fal, pa lidhje, po nga emri i ktij s'di pse mu kujtu nje personazh (me gjase nga Lumi i Vdekur i JX, po mbase dhe gaboj): Koz Dynjaja smiley

Ps: thuj po deshe qe eshte pa gjo fare ai muhabeti i tingullimit, dmth qe fare mire mundet me t'pelqy e me "t'heq petllen" si i thone tani kullerisht, nji poezi n'pashtunce, vetem se tingullon properly: chi kar mikonid?  smiley

 

chi kar mikonid?

Mos harrojme edhe Uc Karavastane me Cuc Byrazerin! smiley

Chi kar mi kane, chi kar?

Alb: C'a bo mi kane, ca bo?

E ma men kujt i thone tironsit "kane"? Me e, jo me e me dy pika?

Ej, du me t'kujtu edhe nji t'lezechme nga ky libri qe po lexoj tani mbas kaq vjetesh!

I thote ky robi rojes:Na mo'!  Veri murdallekun dhise! smiley

 

 nuk e morra vesh pse eshte hajvan ky burri ?

mua 97 - ta me kujton labet ne miting ne Vlore me tre gishtat lart ne forme V-je si serbet. grate me sopata e hanxhare neper duar duke gjumtuar ne copa punonjesit e rendit prej malesive te veriut, te forcave speciale. 

ka pas qene nje deputete, qe nuk me kujtohet me emri, qe perpara kamerave te TV te botes, i piu gjakun nje policit te vrare. nuk di ku ndodhet sot kjo grua burrneshe. 

fotot e atyre ngjarjeve te ngjallnin neveri. 

eshte pak, mendoj vetem disa rreshta ne histori, e cila edhe po te mos shkruhet sot, do te plotesohet patjeter mot nga te tjere. personat pergjegjes duhet te dalin dhe te denohen perpara ligjit per krime te renda. mesa di asnje nuk eshte denuar deri sot, per kete tragjedi kombetare.

ju lutem a mund tè mè thoni se sa punonjès tè rendit u coptuan me sopata e hanxharè nga gratè e vlorès? juve zotrinj po gènjeni....

 Ky burri eshte injorant se e mbeshtesin analfabetet si puna jote. Tre gishta formojne W (dabëllju). Ate V-ne e serbeve e formon Berisha me dy gishta!

Me thoni nje eksponent te PD,qe te mos jete nje prerje nje format me Shamaten,ne dac nga mendja,ne dac nga kultura,ne dac nga zori i ambicjes,ne dac nga zelli i delirit te te madhit per te qene patjeter larte  Kete Shamaten nuk e di pse e ngatroja me Memine,me Gjanen..dhe me shume petrita te tjere te partise demokratike!

 

 

A shkruan kjo historia e klases se 12 dhe per PRECEDENTIN e zanafilles se te gjithe te keqjave qe i erdhen me pas Shqiperise,

 

"Vjedhjen masive te votes se popullit me 26 Maj 1996", dhe masakren qe u be ne sheshin Skenderbej dy dite me vone (28 maj) kunder deputeteve me imunitet parlamentar, (nuk e di a i ka rregulluar dhembet Arben Imami, ministri yne i mbrojtjes), nga policia jone sypatrembur e drejtuar nga Gjeneral A. Shehu!!!

P.S;  Sa per H. Shamaten te jeni te bindur qe ka qene nga njerzit e paket te ndershem qe ka pas PD e asaj kohe, por ju e dini qe AI (si dhe tritan shehu kryetar) vetem emrin kishte minister i brendshem, se s'para e pyeste kush ne ate kohe.

 

o Hajdar i Bukuri tre gishta s'bejne V, ato jane dy, si te xhaxhit.

 

Opozita, duke shfrytëzuar dhe tatëpjetën që morën firmat piramidale në vendin tonë, arriti që të organizojë rebelimin komunist të vitit 1997 dhe brenda një kohe të shkurtër, u shpërthyen depot e armëve, u shthur rendi me pasoja dramatike.

Duke shfrytezuar tatepjeten qe moren firmat piramidale

-Pse moren tatepjeten firmat piramidale fill pas deklarates se Berishes"Parate e Shqiptareve jane te pastra?"

Ndersa per frazen "Rebelim Komunist"eshte nje term politik i PD dhe i kryetarit te saj..

Ne fakt studiuesit e historise nuk e emertojne keshtu "rebelimin" duke i vene nofke nga mbrapa,sipas qefit te PD-dhe Salise!

Lexojeni edhe njehere kete:

Gjeçovi: ’97-a, jo rebelim komunist

Pa dashur të vërë në dyshim punën e kolegëve të tij, historiani prof. Xhelal Gjeçovi thotë se terma me ngjyrime politike nuk duhen përdorur në historiografi. Duke marrë shembull shprehjen “rebelim komunist” me të cilët autorët e Historisë së Popullit Shqiptar për klasën 12 (profili natyror) etiketon ngjarjet e ’97-ës, Gjeçovi thotë se një term i tillë, përdorej përpara viteve ‘90 për të denigruar kundërshtarin politik.
Historiani prof. Xhelal Gjeçovi, i kontaktuar me telefon mbi debatin e hapur për trajtimin e historisë shqiptare në tekstin shkollor të klasës së 12, deklaroi: “Unë nuk kam parasysh se si është trajtuar kjo çështje në tekstin e dy kolegëve të mi. Gjithashtu, nuk jam në dijeni të vërejtjeve që ka bërë PS mbi të. Sa i përket termit “rebelim komunist”, ky është një term politik, jo shkencor, që është përdorur në të kaluarën, kryesisht para vitit 1990 dhe përdorej zakonisht për të denigruar forcat kundërshtare. Edhe ne i kemi përdorur rëndom në të kaluarën terma të tillë, por sot, kurrsesi dhe në asnjë rast nuk i përdorim ato. Ne si historianë, nuk duhet të provokojmë, por të shpjegojmë gjërat me qetësi, me argumente dhe me një gjuhë sa më të qartë. Madje do të thosha se ’97-a nuk ka qenë “rebelim komunist”, por një konfrontim shumëplanësh, fatkeqësisht me armë, që ka pasur shkaqe, të cilat duhen shpjeguar me qetësi, si mund të quhet “rebelim komunist”, kur në të, madje, në krye të ashtuquajturit “rebelim komunist” kanë qenë disa figura, që sot janë ministra në kabinetin qeveritar që sapo u formua?”

 

 ...,po keti TEKSTI cfare do ti beje Shamata?

cfare videoje smiley

smiley

smiley

nuk ka fjale t'pershkruj helmin prej ksaj videoje. kafshate qe t'mbet ne fyt! smiley

 

Ky eshte nje rast qe tregon limitet e kultures politike te PD-se dhe sidomos te brezit te vjeter te "qenderstareve" te saj. Nuk do kishte asgje te keqe nese qeveria terhiqej ne nje rast te tille, biles fitonte pike per mua.

Por keta jane te gjithe besimtare te filozofize se cdo terheqje eshte dobesi perballe kundershtarit. Nderkohe i japin PS nje kauze tjeter me te cilen ata mund te luftojne ne publik, nje kauze lehtesisht e eleminueshme.  

eh shkolla vekes shkolla vekes po hajn buk robt dhe 20 vjet më tutje. hallall.

 qe nje trim prej vlores heroike, te atyre viteve, qe socilistet u dhane krahe 

 

attachment.php.jpg

 

 

ky me bluzen "motta" duket me shume si i parafundit i mohikaneve...

Hajdaro une prape kembengul qe je analfabet. Mesiper the se  protestuesit ne 1997 mbanin tre gishta lart ne forme V-je serbe, nderkohe qe tre gishtat formojne W.

Tani thua qe ne foto kemi nje horr, nderkohe qe une numeroj 6 te tille. Pervec germave dhe numrave, a ke probleme me ngjyrat dhe gjinite?

 qe dhe me tre gishtat lart si serbet, lol

 

attachment.php.jpg

 

Hajdar, behu pak me i qarte. E shikon historine me syzet e sales apo ke nje mendim tendin per ato ngjarje?

ka ndonjë deputet a ministër në këtë foton më lart?

 

Fije merimange te 1997 per Ata te ShIK-ut!!

"Babain ma kreqtrajtoi SHIK-u"

E Merkure, 05 Nentor 2008

 

Tirane- Tete deshmi jane degjuar dje ne procesin gjyqesor ne ngarkim te tre te akuzuarve, per rrembimin e biznesmenit shqiptaro maqedonas Remzi Hoxha, Ziso Kristopulit dhe Avdyl Loshaj . Ngjarja eshte rindertuar serish ne gjykate, ndersa jane bere te ditura motive te dyshimit te rrembimit te personave ne vitin 1995.

Por jo vetem kaq, deshmitaret kane treguar urdhrat nga jane marre, per shoqerimin e tyre ne baze te SHIK-ut. Tete deshmitaret e ketij procesi kane qene Alma Kristopuli, Agron Musarai, Edmond Abazi, Sadik Vata, Besnik Gjuzi, Qemal Bejdo, Besim Datja, si dhe Meleq Frasheri te cilit i jane lexuar deklarimet e tij para policise. Deshmitarja e pare e thirrur per te dhene shpjegime para gjykates ka qene vajza e Ziso Kristopulit, Alma Kristopuli.

Ne deklarimin e saj ajo ka bere me dije se, nje nate babai i saj i ka shkuar ne konvikt, ne godinen 28-29, ne Qytetin Studenti, ku ajo jetonte se bashku me motren e saj. "Babai na ka ardhur pas ores 12 te nates. Jemi trembur. Ai eshte futur ne dhome dhe na ka bere me dijeni se ishte rrembyer nje muaj me pare", ka deklaruar vajza e Kristopulit dje para trupit gjykues. Ne deklarimin e saj ajo ka bere me dije se i ati iu kishte sqaruar se e kishin marre punonjes te SHIK-ut, te cilet e kishin keqtrajtuar, si dhe e kishin rrahuar barbarisht. Madje deshmitarja ka sqaruar se i ati iu kishte treguar shputat e kembeve te cilat i kishte dhe te nxira. "Babai na tregoi se e kane marre me nje makine te vogel te erret. Nje i afermi yne Sazani i ka thene qe duhet te shkonin ne Kontrollin e Larte te Shtetit ne Gjirokaster, por e kishin shpene ne Lezhe", ka vazhduar ajo. Deshmitari i dyte i thirrur ne kete proces ka qene ish ministri i Brendshem Agron Musarai. Ai ka bere me dije se ne vitin 1996 ka takuar disa te aferm te Remziut, te cilet kane paraqitur ankesen e tyre.

Musarai ka shpjeguar se te afermit e Hoxhes i kishin treguar se punonjes policie, e kishim marre ate. Por, sipas tij nga verifikimet kishte rezultuar se ne asnje prej komisariateve nuk ishte shoqeruar nje person me emer te tille. I pyetur nga prokurori i ceshtjes Xhevat Hana, nese ishte kercenuar ndonjehere ne ate periudhe, Musarai ka bere me dije se ato ishin perralla. Madje ai ka sqaruar, se ministri nuk eshte polic, por posti i tij eshte politik. Pas shpjegimeve prokurori i ka bere me dije ish ministrit se ka zvarritur hetimet e prokurorise per 5 muaj me radhe duke mos i kthyer pergjigje per targen, qe i ishte kerkuar qe ta verifikonte. Dy deshmitare te tjere ishin edhe ish-shoferat e te pandehurve Arben Sefgjini dhe Avni Koldashi, te cilet shpjeguan momentet e shoqerimit te shtetasit Ziso Kristopuli, shoqerim i te cilit ishte bere me urdher te te pandehurit Avni Koldashi, por qe per kete shtetas kishte shkuar disa here edhe Arben Sefgjini ne Sarande, e me pas per ne Lezhe. Ne seancen e radhes do te thirren per te dhene deklarime Fatos Klosi, Anibal Basha, Agim Shehu, Halil Shamata. Ne fund gjykata thirri per te deshmuar Bashkim Gazideden, per te cilen pritet qe te paraqitet nje certifikate vdekjeje dhe te lexohen deklarimet e tij. R.Caushaj

"Babai kishte frike, ndiqej nga SHIK-u"

Vajza e Ziso Kristopulit ka bere me dije dje, se babai i saj ishte marre nga punonjesit e SHIK-ut, duke e akuzuar ate si kundershtare politik kunder referendumit, si dhe e akuzonin per agjent te sherbimeve sekrete te huaja. Sipas vajzes, babai i saj ishte keqtrajtuar aq shume sa mezi kishte ecur nga dera e dhomes deri te krevati. "Nje dite pasi ai ka ardhur ne konvikt ka ikur se bashku me motren ne Livadhja te Sarandes, te njerezit e tij si dhe eshte mjekuar disa here ne Athine. Qe nga ajo kohe babai eshte mire nga ana shendetesore por jo shpirterore. Frika nga SHIK-u coi edhe ne falimentimin e biznesit tone", ka perfunduar vajza.

"Avdyl Loshaj me tha pas rrembimit, nuk e di pse me moren"

I thirrur nga prokuroria per te dhene deklarime te tij, deshmitari ka bere me dije momentet qe ishte vene ne dijeni te rrembimit te Avdyl Loshaj. Sipas tij ai e njihte prej disa kohesh Loshaj si dhe te fejuaren e tij Dhurata Sino, ku Loshaj vinte dhe e takonte ne qytetin studenti. Sipas deshmitarit ka qene e fejuara e tij, ajo qe i ka vene ne dijeni te marrjes se te fejuarit nga policia. Keta te fundit mesohet se kishin qene ne nje kafe. " Pas nje muaji, Avdyli eshte liruar dhe i kishte thene se as vete nuk e dinte, pse e kishin marre peng", ka bere me dije deshmitari. Qe nga ajo kohe, pas ndarjes se tij dhe me te fejuaren deshmitari e ka ndihmuar te kaloje kufirin ne menyre te paligjshme deri ne Kosove.

Shoferi i Sefgjinit, me shefin disa here ne Sarande

Ish shoferi i te pandehurit Arben Sefgjini ka bere me dije dje se kishte shkuar shpesh ne Sarande me shefin e tij, por ky i fundit nuk e merrte shpesh me vete sepse sapo kishte mesuar makinen dhe e griste vete. Pas kundershtimit te thenieve te dhena para gjykates, prokurori Xhevat Hana, i ka bere me dije gjykates se i pandehuri gjate deklarimeve paraprake ka thene se mbante mend, se nga baza e SHIK-ut ishte hedhur nje person nga kati i trete. Madje ai se bashku me shefin e tij kishin shkuar disa here ne Sarande, ku edhe kishin marre nje person, emrin e te cilit e kishte marre vesh me vone. Gjithashtu prokurori ka vazhduar se deshmitari gjate deklarimeve te tij paraprake ka bere me dije qe me pas kishin shkuar ne Lezhe.

"Remziun e prangosen ne hyrje te punishtes"

Prokurori ka lexuar dje deklarimet e nje prej punetoreve te "Albatros", i cili ka qene prezent gjate marrjes se Remzi Hoxhes. Ne deklarimet e tij deshmitari ka bere me dije se me daten 21 tetor te vitit 2005 kishte qendruar edhe disa ore me shume ne pune, ku prezent qe dhe Remzi Hoxha. "Tre persona hyne ne punishte dhe moren Remziun. Te dera jashte, pashe qe njeri prej tyre i perdrodhi doren dhe i vuri prangat, me pas e futi ne nje makine tip BMW. I thashe pse e merrni shefin, me thane qe jemi te Policise Kriminale e kemi marre per nje verifikimin, nuk kemi gje me ty", mesohet te kete deklaruar deshmitari.

Ndersa prokurori ka shtuar se nga makina e Remziut, kishin marre edhe portofolin e tij, disa paketa cigaresh si dhe dokumentet e makines.

 

Jepte TV-ja austriake ne ate kohe Zani Caushin, pastaj nje tjeter tip qe i binte me kondakun e automatikut "kundershtarit" dhe i thoshte "thoj posht Sali Berisha" qe ta kapte kamera e gazetarit. Edhe ai qyqari e tha "Poshte" si me gjysem zeri; kur ia kerrciti ky, "bam!" me qyte, thoje me fort, i tha. Dhe ai i shkreti gerthiti "Poshte Sali Berisha, poshte poshte"... medemek qe aman mer, mos me gjuj mo. Dhe ky me atomatikun pa gjithe krenari nga kamera.

Ca me thon, paj Zotin! smiley

Popull ne shkalle foshnjore si ne organizim shteteror edhe qyteterim. smiley

Njesoj si te ai filmi radiostacioni (Nentori i nje kryeqyteti): "Bushter borgjeze! Pse s'e ngre zerin: JU FLET RADIO TIRANAAAAAA...." (Birce Hasko partizan ktu...)

pyetja eshte Emo... cfare ndyshimi ka Zani me kompani nga keta qe shkruajne historine sot?

 Emo, ai burri qe nuk thoshte poshte Sali Berisha ishte shefi i shtabit te gardes asokohe. S'ka rendesi emri, por zotni burre. Bile edhe socialistet me pas nuk e levizen nga vendi. Kur i ndaluan makinen ne te hyre te Memaliajt, atij i gjeten nje revole TT ne brez, dhe qe te bindeshin qe nuk ishin me Berishen i thoshin thuaj poshte Saliu, por vllai ishte ushtarak kokederr. Megjithate e lane te ikte.

Filmimet jane te AP. Kete robin e kam takuar edhe me vone dhe kemi bere goxha muhabet per ngjarjet e asaj dite. Ushtarak i vertete.

Mundet; nje nga te mirat e kurbetit eshte qe nuk e perjetum 97-ten atje. Mbaj mend gjithashtu qe naten kur ra Sala, e percillja gjendjen nepermjet radios se makines, se isha rruges per Viene. Nderpritej programi muzikor per te perditsu gjendjen ne Shqiperi. Lajmi ne fillim ishte qe Sala ka ik me helikopter me duket; pastaj pas nje trecerek ore u pergenjeshtru, nuk ka ikur tha spikeri. Ato dite them qe do rendojne ne psiken e kombit per nja gjysem shekulli te pakten (as sa te jete around brezi i fundit qe i perjetoi ne menyre aktive, dmth 15+vjecaret e athereshem)

 Emo, ate nate isha tek restoranti i 15 kateshit ku flinja prej nje muaji per aresye pune. Tavolinat ishin plot me gazetare nga gjithe agjencite e dhe stacionet televizive. Mbaj mend qe nje grup rrinte me turne tek dhomat e katit te 15 tek dritaret gati me kamera dhe aparate dhe komunikonim cdo cast me gazetaret e shtypit qe rrinin tek Rogneri. Jashte shtetrrethimi ishte vecanerisht i frikshem dhe dy tanke vinin verdalle rrethit te Skenderbeut qe te pengonin cdo lloj makine e trafiku ne bulevard. Dy tre here u beme gati te merrnin dy Land Roverat e blinduar qe kishim dhe te dilnim, por prape dilte dikush qe qetesonte dhe shpjegonte kotesine e inisiatives. Derisa me ne fund ngrehet njeri i nje reviste profesionale mercenaresh shkon tek vendi i orkestres dhe i bie nje note te forte e te zgjatur ne organe. Te gjithe ngrine per nje moment nga zhurma. Vllai u ul ne karrige, mori organon ne dore dhe tha: une do kendoj "Berisha Blues" dhe du njerin qe te me shoqeroje me kitarre. U ngrit njoni qe dinte ti binte kitarres, dhe fillon nje improvizim bluzi mer Em, qe nuk ka napolon dasme qe mund t'ia kalonte per menyren sesi e shkarkoi tensionin, e gazin qe ka plas.... Eh, duhet me shkrujt noi liber me keto gjona. Jane gjera qe nuk perseriten me.

duhet me shkrujt noi liber me keto gjona

Please do it! Jam habit kur dikush ktu tha qe per ate periudhe paskesh qen shkrujt vetem nje tregim, dhe ai nga guess who: Agron Tufa.

 Em. ke degju ndonjehere per gjendjen post-traumatike. Personalisht jam perpjekur qe ti harroj dhe jo ti kujtoj 97-ten dhe te tjera "beteja". Vetem ndonjehere kur puqemi me ato qe kemi punuar bashke kujtojme historite dhe situatat qesharake dhe te humorit absurd, dhe kaq. Po gjithmone pas gotes se trete. Megjithate nuk i dihet. Mbase pas nja njezet vjetesh kur te dalim ne pension dhe kur e kaluara te rendoje me shume se e tashmja, mund te ulem e te shkruaj dicka.

PTD notwithstanding, deshmitaret e atyre ngjarjeve duhet ti shkruajne c'kane pare! Ndryshe, 50 vjet prej studiuesve te ngjarjeve ne Shqiperine e viteve 90 do mbeten si dokumente vetem Beqirjada 12 dhe imazhe si ky me poshte! smiley

Beje PF-o, nje cike nga nje cike! Se harrohen gjerat!

Nuk bohet me zor Mrrok. Nuk osht me t'thonme, as me duhet. Une 97-ten nuk e njof first hand, ama di me thon qe per 91 nuk te bohet me shkrujt thjesht dhe vetem prej zhgenjimit. Njerzit m'at fillim paten dicka nga entusiazmi i 45-es, kur ca gjona u moren me ter men dhe robt fillun tuj ardh me pantallona t'shkurtra dhe tokmaqe neper aksione. the greater the enthusiasm, the deeper the disbelief and the bewilderment that followed. smiley

Demokracia pas 91-shit nuk vonoi asfare per me ardh me ca overdoza harbuterie dhe shemtimi qe te shkaktonin me se paku nje ngerc ndjenjash. Me pas solucioni i harbuterise duket u kristalizu ne nje aciditet intelektual me cdo gjase te pandergjegjshem per pH e vet, por ama "proper" deri i pashmangshem per rrethinen dhe ekosistemin e ri. Nje kenete e frikshme do thoja.

Gjynah!

Po nuk u shkrujten, do ngelemi duke picerru syte, me kuptu cfare ndodhi, duke u bazu tek kenget popullore si kenget per Ali Pashen...

Jasaman geget e mi

Armet lare me flori! smiley

 

Shume e goditur kjo rubrika e re.Mendoj se ka materjal aq te bollshem sa redaksia do te vihet ne veshtiresi.Shqiperia eshte mbushur me shembelltyra te Salihit;neper çdo zyre,prapa çdo sporteli gjene te njejtat shembelltyra:kudo salinjer,salinjer,salinjer ....qe kerkojne te xhvasin troje, leke,euro,dollare.. madje dhe histori...

Pra mund te themi se rubrikes mund ti shkonte edhe nentitulli:Hajvani i mire me shoke shume!

Por jo pake vlera kemi edhe ne qe i ushqejme hajvanet e dites.Ne jemi ata qe i beme duart gjake nga duartrokitjet per Salihin.Ai i vuri zjarrin Shqiperise ne  97-en ne prap i dhame voten ne 2005-en.Salihi me te birin,baxhanakun,Faslliun , Mediun ...i vune bomben Gerdecit dhe ne prap e zgjodhem udheheqes SALIHIN!

Pra do te duheshin shume rubrika zoologjike per te kenaqur te gjithe lexuesit shqiptare.Por he per he le te kenaqemi edhe vetem me ata me kryesoret....

 

i ben njeriu pershtypje fjala " e papare" e perdorur ne tekstin e historise?

Direkte aty me rane syte!

 

Meqe ra fjala, ky eshte nje lajm...

i  p a  p a r e  ! ! ! smiley

"Very made in Albania", (si edhe ne republikat e tjera te bananeve)!

 

PS: Pergezime per rubriken! Duhet!

Mark,eshte instaluar nje lloje sistemi ne trurin e Shqiptarve qe zor hiqet me shpejtesi,pasi reflekset tona te te kuptuarit te programit te instaluar jane shume te dobta,me gjithe impulsivitetin nga njehere per te dal jashte ketij sistemi,tashme te instaluar,nuk ka gjasa te permisohen reflekset,reflekset per besen e dhane liderit,Gaxhoit, qe nxjerrin perfitime te majme,dhe vetem ata do ta rrezojne liderin nga pushteti dhe instalimi,dhe jo kundershtaret.

Kush e rrezoi Komunzmin? Ti ke dyshim per komunistet ??... por e verteta eshte se ate e rrezuan vete komunistet!

Lufta brenda llojit eshte me efikase se ajo jashte llojit vecanrisht ne SHQIPERI! Fatkeqsisht ky lloje sistemi eshte instaluar dhe qe ne 1992 nuk ka ndonje ndryshim ,vetem se nga e Kuqja eshte kaluar ne Blu,por ne nje Blu e erret ne te zeze...

po ke kopjuan keta me tre gishta njehere?! Zgjedhje e drejte e titullit ama... 

Ne serbi disa muaj perpara pati manifestime ku pjesmarresit protestonin me tre gishta. Tre gishtat simbolizonin Kishen, Mbretin (e kuptuar si Serbi, atdhe) plus dicka tjeter, qe s'mbaj mend. Shkurt nje nga ato histerite tipike te psikopatise serbe.

Kurse ne protestat e '97, simboli i tre gishtave, i huazuar nga protestat ne Serbi, me sa di duhej te simbolizonte Te Majten, Qendren, Te Djathten.

Kurse simboli i dy gishtave ne Shqiperi ne 1990 u huazua nga protestat e Solidarnosc dhe kishte te njejten nenkuptim si ne Poloni.

emigrant,

mos u trazo per kaq pak or mik per salen ne lushnje me kallashe. Per kaq pak? Po do te ruhej tjetri, ashtu si gjithe tjeret. Nejse, mbaj mend nje video te realizuar ne ato ambjente universitare, qe bacterius (hajde nick, hajde) te tema tjeter i quan ambjente katalizues

bacterius - 23 Sht 2009 - 3:46pm

Une kam qene ne greven e urise se studenteve ne Gjirokaster. Grevat e studenteve ne Vlore dhe Gjirokaster ishin katalist i revoltes.

Ne mungese (nuk di a ekziston ne internet) me lejo pershkrimin. Eshte nje njeri, me shume gjasa nje nga ato te SHIK-ut, qe u masakruan sepse policia  "po terrorizonte popullin". Ky njeriu, apo me mire, ajo cfare mbetet, eshte i shtrire ne krah mbi dysheme, floke te rene, nje xhakete treçerekeshe.  Rreth trupit te vdekur ka "protestues popullor". Nje nga ato trimat kryengrites e godasin me sopate ne pjesen mes qafes e gjoksit dhe trupi ben nje çerek rrotullimi rreth vetes. Goditja eshte forte, por padyshim pellgu i gjaku i formuar nderkohe nga thikat e perparshme e lehteson kete çerek rrotullimi. Shenja e gjakut merr forme rrethore.

As skena kur u linçua Mussolini ne Milano nuk i afrohej dot.

Poshte Sali Berisha! Duam Parate Tona! Qeveri Hajdute!

 

Per mua ’97-a  ishte shprehja e nje bajraktarizmi provincial e sali berishes dhe i sahanlepiresve qe e mbeshtesnin ate. Qeveria ne pushtet ishte pergjegjesja kryesore e gjithe asaj cmendurie, pastaj e opozites. >>

Nuk lejohet ne asnje menyre  qe shteti te cohet deri ne ate pike ku mundesia ruajtjes se rendit kushtetues behet zero. shteti i ka te gjitha mekanizmat per ti paraprire kesaj gjeje, se paguhet per kete pune.>>

> >

 Kur permbyset tenxherja eshte vone.>>

Hunter ti flet per nje te vrare,per nje dhe nje te vrare ne lufte, qe ishte pasoje e disa viktimave me perpara,nuk eshte argument per te perligjur zbatimin e ligjit kur ai nuk ekzistonte me, ai i vrari ishte viktime e Qeverise se tij,qe e coi mish per top,ne nje kohe qe gjendja ziente prej kohesh,per shkak te KRIZES Financiare ,qe u shkaktua me  Piramidad e Sudes,Gjallices,Popullit nen hunden e Kryeministrit dhe te Presidentit te SHtetit Shqiptar!

Jane vrare 3,000 vete ne 97`dhe jo vetem ai njeriu i shkrete perfaqsues i shtetit qe ishte derguar gabimisht dhe ne vendin e gabuar ne Vlore!

Tani ti ben letersi me ate te ndjerin per te "argumentuar" Rebelimin Komunist"?? E ke gabim!

Te ishte rebelim komunist ,Sala do kishte marre nje plumb Ballit me gjithe ate qe ka bere ate pacavure qe u serviret adoleshenteve ne shkolla qe behen edhe ne moshe per te votuar ne zgjedhje e tjera.

Vizionar i madh ky Salihi .Me nje gur vret dy zogj.Edhe mullinjte e eres i lufton edhe fushaten elektorale e ben me parate e popullit perfshire edhe popullin "komunist".Ngjan paksa ne fakt me enciklopedine e atyro Sllavo-Bullgareve qe u duket vetja  si ato pulat qe kujtojne se fluturojne sepse kane krahe.

O Penar, po ca shkruan a i vrare, mos te te budallallepsin inatet familjare dhe te ofendosh Shamaten pa te drejte.

A ma shpjegon se ku eshte hajvanlleku i H. Shamates?

Shiko si eshte puna, dokumentat ligjore (lexoje tamam ate qe ka thene zv.ministri) paraqiten nga Shtepia Botuese prane komisionit dhe ka te bejne me punen e Shtepise Botuese (a ka probleme ligjore etj.), por jo me tekstin.

Teksti eshte pergatitur nga autoret sipas studimit te tyre dhe qe ja japin nje shtepie botuese e cila konkurron tek ministria e arsimit.

Me thuaj nese e kam gabim. Nese jo, kjo nuk shkon, duhet ta modifikosh.

Edhe kush e ka miratuar tekstin per tu studiuar ne shkolle?

Hajvani thotë: "Komisioni i Miratimit te teksteve ben vleresimin mbi bazen e dokumentave ligjore qe paraqiten."

Dakord, them unë. Shiko tani sesa fjali ka në ato citime që nuk vërtetohen dot me "dokumenta ligjore". 

1. rebelimin komunist - për këtë s'ka jo dokument zyrtar, po as 55-a nuk ka pasur imagjinatë të tillë.

2. Vendit iu desh kohë të rifitonte veten nga ngjarjet dramatike të vitit 1997 - Kjo fjalia do ishte e saktë sikur vendi të ishte barabar me PD. Po ja që në dokumentat zyrtare nuk thuhet gjëkundi që republika e Shqipërisë = Partia Demokratike.

3. veprimtaria e të ashtuquajturave "Komitete të Shpëtimit Kombëtar" - Fjala të ashtuquajturve s'ka lidhje fare me një libër historie.

4. sulmi të egër - A do me verte që ta shpjegoj pse kjo është një frazë komplet militante? 

5. Ethet për ta çuar vendin në kaos të përsëritur dukeshin sheshit. - Spekullim, mashtrim, militantizëm, hajvanllëk. Vetëm histori, jo.

Spiker, as filmat nuk e perversojnë të vërtetën dhe historinë aq keq sa ç'e perversojnë fjalitë në fjalë. Dhe ky zotnia ka pafytyrësinë të dalë e të thotë që libri është bazuar në dokumenta ligjore.

A je më i qartë tani se përse është hajvan robi në fjalë?

O Penar, e kupton se cfare po them a jo?

Dokumentat ligjore paraqiten nga Shtepia botuese e cila verteton punen e saj qe nuk ka probleme, por jo per tekstin.

Nuk vertetohet teksti me dokumenta ligjore se nuk ka te tille. Teksti eshte puna studimore qe bejne autoret e caktuar.

E ke kuptuar gabim kete punen e dokumentave ligjore.

Teksti eshte pergatitur nga autoret sipas studimit te tyre dhe qe ja japin nje shtepie botuese e cila konkurron tek ministria e arsimit.

Ja pra, ky eshte hajvanlleku... tamam keshtu si e shkruan dhe ti.

Kush jane autoret? Me historine e nje kombi apo nje shteti, nuk mund te merren 2-3 qafleshe nga selia e PD-se dhe te quhet historia si e mbaruar, e shkruar perfundimisht. Eshte te pakten 50% e elektoratit shqiptar qe beson se Berisha eshte zjarrvenesi i Shqiperise.

Cfare studimi paskan bere keta autore?

Kujt i qenka marre mendimi? Jo per gje, por arkivat nuk jane djegur te gjitha, madje TVSHja akoma i ka ca te ruajtura. Jane edhe deklaratat e Berishes tuaj aty... Por keta autore, studimin e kane bere duke pyetur Berishen dhe koleget e tyre qafleshe.

PS: keto i them une qe nuk e njoh fare Shamaten, e as Berishen, e lere me te kem inate familjare me keta funderrina. Per ty, nese dikush (Penari, psh) flet keq per Berishen, duhet se z'ben te kete inate familjare... Dhe kjo, per mua, eshte nje hajvanllek tjeter.

 Nuk eshte vetem pune qafeleshesh ne keto te tenderit. Luhet shume para, teper, se ministria miraton vetem nje ose dy libra. Historianet tane mbahen per budalleqet me oke qe leshojne neper librat e tyre, porse per te kritikuar kete liber duhet qe te studjohen edhe librat e tjere qe jane paraqitur ne tender - pra alternativat. Besoj se nuk jane me mire se ky, te gjitha produkte te sharlatanizmit akademik shqiptar. 

Ja spiker ku duket hajvanlliku. 

Tonet politike per terheqjen e teksteve nuk i bejne nder vendit 

meqe ra llafi, ke probleme me shqipen ti apo ca?

nese nje si puna jote kete e konsideron hajvanllek, shume mire, ashtu te rrije, por nuk kane te bejne "dokumentat ligjore" me hajvanllekun.

Lexojeni te plote deklaraten e Shamates, pasi aty sqarohet se dokumentat ligjore paraqiten nga shtepia botuese. Dhe pak po te informoheni, shtepia botuese nuk paraqet dokumenta ligjore per te vertetuar tekstin (whats that??), por per veprimtarine e saj. Teksti eshte miratuar nga komisioni i perbere nga pedagoge dhe mesues te cilaet e kane vleresuar ne rregull

Komisioni i Miratimit te teksteve ben vleresimin mbi bazen e dokumentave ligjore qe paraqiten. Tonet politike per terheqjen e teksteve nuk i bejne nder vendit”, deklaroi sot zevendesministri i Arsimit, Halit Shamata

Cfare kuptimi ka"vlersim i dokumentave ligjore" per nje Komision qe miraton apo nuk miraton nje teks?Kjo nuk ka sens kur behet fjale per teksin,teksi eshte nje nje koncept ne kete rast mbi nje ngjarje,mbi nje  histori qe nje Komision Kompetent(ne rastin konkret nuk eshte kopetent por i njeashem dhe politik)duhet te dali ne konluzion! Tekset bejne pjese ne specialitete te caktuara!

Tonet politike-flet Shamata.

Nuk e kupton i shkreti se eshte pikerisht toni dhe ngjyra politike qe i eshte dhene Teksit ajo qe i jep "ton politik" debatit per teksin!!

po mir mer spiker, po fitoi rama zgjedhjet naiher do i boje librat e historise pak a shume keshtu "ne 2009 PD-ja organizoi nje vjedhje votash te papare, por bojkoti i fuqishem i edi rames dhe platforma e tij pertej te majtes dhe te djathtes e bene qe te terhiqej dhe pas 4 vjetesh ne pushtet te deklaronte zgjedhjet e parakohshme, te cilat i fitoi bindshem ps fale programit me 2500 faqe te shkruar me font times new roman 6.5"

normale do te duket ty nje gje e tille neper librat e historise qe mesojne adoleshentet? 

Arti,

demagogjia,  populizmi, deformimi i realitetit, demonizimi i kundeshtarit, propaganda ka qene dhe vazhdon te jene arma kryesore e komunizmit, punizmit e sot socializmit. Ja pranoj aftesite. Ke inat por fali hakun. Nga ana e policise nuk ka pasur ASNJE vrasje politike, ZERO. Kush thote kete, mashtron.

Ne 1997 nuk ka pasur lufte mes dy palesh, ka pasur thjesht agresion shtetit. Agresion fizik qe gjen bazen ideologjike te humbja e parave si pasoje e renies te firmave piramidale. Casus belli eshte greva e urise (urise, hajt mo!) dhe dhuna policore kunder demonstruesve. Baza aktive, krahu i armatosur jane trafikantet e privuar nga skafet e tyre prej aksionit te sekuestrimit nga policia te drejtuar nga maloku Sokol Mulosmani (jo ai qe vrau A. Hajdarin) Strateget dhe komandantet e sulmit ndaj nderteses te SHIK-ut jane oficere ne lirim te indoktrinuar ne shkollen e Partise. Dhe pasi u shkaterrua sistemi paraardhes, hopla qe ofrohet zgjidhja politike, e cila merr trajten e Fatos Nanos kur te sheshi i Flamurit premton "kthimin 100% te parave te humbura". Pushteti merret me gryken e pushkes.

Rebelimi i 97-es u pregatit nga Salihi,i cili u shperndau armet simpatizanteve te tij;pra krijoi nje garde te dyte me "malsore besnike" dhe nje ushtri te dyte po me "besnike" ashtu siç ka bere edhe tashme qe krahas qeverise se ligjeshme ka edhe "qeverine seksere".Kete gje e beri me qellim qe te shpetonte pasurite e vjedhura nga kontrabanda e armeve,karburantit dhe droges nepermjet shpikjes se piramidave.  Natyrisht qe Salihi si atehere edhe tani matet me hijen e mengjezit siç thote populli,prandaj edhe atehere apo edhe tani ne se do te zbatoje perseri nje 97-e tjeter do te marre ate qe meriton.

Dua ti argumentoj nje diskutanti se bashke me 3000 viktima shqiptare humben jeten edhe disa ushtarake apo nepunes te shtetit.Kjo gje ndodhi sepse ata ishin vertete ne zbatim te detyrave,por detyrat ishin dhene nga shteti antipopullor i Salihit.

Me duket se po dalim nga tema "Hajvani i dites" .Ndoshta lind nevoja qe te hapet edhe nje rubrike tjeter: "Hajvani i djeshem" 

Autobuzet me malesore trima mbusheshin mu para selise se PD te martirizuar nga ora 2000 deri me 2400 dhe niseshin drejt "komunisteve" te jugut.

Si i paska shpetuar autorit  te nenvizoje edhe ndihmen e CIA dhe agjenturave te tjera te rajonit per komunistet shqiptare.

Autobuzet me malesore trima mbusheshin...

Prandaj s'mbeti bythe e parruar ne jug asaj kohe?

o id..ot,

po ne Vlore, Lushnje, Gjirokaster, Berat, Tepelene, kush i shpertheu depot? Kush i dogji komisariatet, bashkite, bibliotekat? Dakort qe shtremberohen faktet, po ti qenke ordiner. Seç kam nje pershtypje se ben pjese te kategoria e malsoreve, te cilet Partia i zbriti ne Tirane si sherbetore besnike, sepse spiunuan vellane. Kot lodhesh per te treguar veten, rrota e fundit ke per te ngelur gjithmone.

Le qe çar shkruaj kot une, as ja vlen fare te merrem me ty.

 ore laro, po mjafton te shihni ato fotot qe postova dhe qe nuk kane nevoje per debat. ata ne foto me kallashe mi quani TE NDERSHEM juve ? viktima te Saliut apo sistemit te tij. 

thirrini mendjes plera, behuni njerez sa nuk eshte vone. ato jane prodhime te diktatures komuniste qe u zbatua per plot 50 vjet, nje GJYSEM SHEKULLI pra. 

keshtu lloj kafshesh e primitivesh u kthyen ata me te egrit midis nesh. akoma neper surrate shqiptaresh nuk eshte lare komplet hija e asaj kohe. 

po kur lexon dhe qe ka mbrojtesa, te vjen me vjelle e te iken dhe ai shqiptarizem qe na gjindet ne bark, prej rastesise. ça ti bosh lindem ne u rritem ne ate vend te nemur, ku debilet jane gjenetike. 

ju plerat komuniste qe me jetoni neper anglira, dhe keni edhe guximin e me flisni. SHKERDHATA NJEREZ !!!!

Po me pelqejne shume artikujt mbi historin e re, si edhe komentet.

Koha per ndryshim, jemi ne rruge te mbare.

Me sa di une, hajvan i thone gomarit. Per sa di une, gomari eshte kafshe e dobishme sidomos per familjet qe rojne ne fshat. Fotografia me lart nuk me ngjan me gomarin qe une perceptoj. Megjithate nuk kembengul, pasi gjithmone kur insistoj gaboj.

Kapeni nje cike kete pyetjen ne fund te tekstit, per te shtjelluar mesimin! smiley

... “Pse qeveritë socialiste të viteve 1997-2005 ishin mjaft të korruptuara? 

 

Kjo pyetje, i behet kalamajve qe do votojne neser pasneser! Mu me pelqen vecanerisht cilesuesi "mjaft" ne "mjaft te korruptuara" smiley

Gjithsesi, nqs femijet nuk e kuptojne qartesisht se cila Parti eshte per te miren e kombit dhe cila per te keqen e kombit, libri i historise ofron edhe kete ndihme te vogel per ata te paqartet! smiley

....[PS-ja fillimisht]  shfaqi rezerva ndaj NATO-s, politikës së SHBA,....

i bi qe vetem njelsit dhe vjeshtuket kan me votu per ps kur t'bohen n'vaft me votuuuue... smiley

pranej si pranoka ai rektori i vlores kto pesanjoset e, ngaqe qekan votus potencial t'ps-se? smiley 

hahahaha!

sa eshte mundesia qe paskena qene me i menje dhe me i' dore! smiley

Po de' ! smiley

Ngelsit n'histori!

Keto do i cojne ke Uversiteti i Vlores, (as shown by the supra pictures) se aty e kane vendin qenat me morra! ! smiley

E vetmja gje qe me kujton mua 97a, eshte garancia qe iu dha Sali Berisha shqiptareve si president, me qellim qe t'iu vidhte edhe kacidhen e fundit. Per ndryshe une nuk e kuptoj pse u dha ajo garanci atehere. 97-98 ishte rrezimi i sistemit piramidal qe u ngrit nen garancine e qeverisjes se Berishes. 97-98, ishte thjesht shprehje e faktit se Berisha nuk ishte ne gjendje te ofronte asnje garanci per kaosin qe u krijua si pasoje e qeverisjes se tij. 

Por si thone, cfare s'te vret te ben me te forte, dhe sot Berisha ka hyre ne histori krah per krah me Enver Hoxhen, dhe ashtu si librat e historise dje i thurnin himne dhe lavde regjimit te Hoxhes, sot i thurin lavde dhe himne regjimit te Berishes.

Shqiperia do behet shtet, kur ne librat e historis do shkruajm te verteten.

Ky eshte nje hap i madh drejte berjes shtet. Sidoqofte rruga nuk  eshte e lehte!

 

 admina, meqe shkoi ora 12 e notes ene sapo filloi dita e re, si mendoni me vone kte te hajvani i dites t'sotme?

“Jemi te gatshem dhe te hapur te trajtojme kerkesat dhe pretendimet e tjera te opozites, me kusht qe te jene ne perputhje me ligjet”, u shpreh Patozi. 

ketu e forta qendron te perdorimi i foljes "u shpreh" para emrit dement "Patozi"

Shume shamate ketu. Oops, qenka tema e Shamates. Po e mbyll deren, e po ju uroj "copakapuçitembare".

 vetem se historia nuk duhet bere si tek wikipedia, qe shkruhen ngjarjet sapo ndodhin. historia duhet pertypur ngadale, fillimisht nga studiuesit e saj e me vone nga vete lexuesit.

mendoj, se nuk kane nevoje per historine aktuale tekstet shkollore, sepse do te behet edhe me to, mish-mash siç ndodh me gjerat e tjera me te cilat merremi ne shqiptaret e qe aq me teper na prekin direkt ose indirekt. 

te isha une, per 20 vjetet e fundit pra deri sa ngjarjet te preken nga disa studius te ndryshem vendas e te huaj, do te shkruaja ne librin tone ate qe shkruajne edhe enciklopedite e botes, duke mos i hequr as nje presje, bile duke dhene edhe burimin nga eshte marre informacioni.

ndersa per tekstet universitare, do te lejoja padyshim edhe trajtimin politik te historise, pra si ta shihte te udhes profesori (ne baze te bindjeve te tija politike natyrisht). ngaqe ketu kemi te bejme me te rritur ne moshe dhe qe kane botkuptim me te gjere.  

Une shoh nje tentative ketu prej regjimi diktatorial republika bananesh per te indoktrinuar qe ne bankat e shkolles votuesit e se nesermes.

Nuk e di se si ndodh kjo! Dhe nuk e di as se perse! Te jete servilizmi dhe hajvanlliku i nje njeriu apo te jete nje plan i mire organizuar dhe i po aq mire i planifikuar?!

Sido qe te jete. Nuk ka rendesi kjo. Mekanizmat qe krijojne nje pushtet autoritar jane teper komplekse. Ajo qe me intereson dhe qe duhet te na interesoje eshte impakti qe keto mikro-fragmente papergjegjshmerie (apo cfare do qe te jene), kane mbi realitetin.

Dhe ajo qe une personalisht shoh... Realiteti qe une shoh... eshte thjesht per te te ardhur keq.

Po mire ky eshte idioti i dites. Por sa ndryshe jane te tjeret ne qeveri apo jashte saj?

Se etiketimi "idiot" i jepet nje njeriu qe jeton ne nje shoqeri "jo idiote" Ndersa te quash Shamaten "idiot" sikur nuk ka kuptim kur tere komuniteti politik ku ky "idiot " ben pjese eshte bere si "spital psikiatrik"

  apo te jete nje plan i mire organizuar dhe i po aq mire i planifikuar?!

ti je kampioni i paranojes ne bote.

pllanet ( qe ta benin misrin tre metra te larte ose t'u duket shqiperia kala e pamposhtur buze adriatikut, ose ti mesoje shqiptaret te hane bar e mos ta tradhetojne komunizmin) nuk i realizoi enveri me te vrame e te preme te gjithe miletit, jo ti realizoje sala me 1000 gazeta opozitare e 3 milion toça si puna jote qe nuk i pengon kush te thone karlliqe lart e poshte verdalle. 

por ku i dihet, ndoshta e ben dhe ai si gjermani qe e pushtoi boten me kollaj me pune sesa me lufte. ne sala ndoshta e ka kuptu qe diktatura i ben toçat me te zgjute nga demokracia. e ku i dihet ja arrin.

po po po po po sa te kuq qe jane shumica ketu , po te verteten kane shkruar ne liber . Pse s'u ankuat per librat shkollore te 50 viteve komuniste qe  ishin full of shit .

se menum qe do vishit ju demokratet te na clirojshit nga kamunizmi. po ene ju mo, i mut paski qen!

 Por cfare mendon se do te 10jesin nese per 50 vjet jane ushqyer me mut? Si i thone: nje here te hashe, e tere jeten do ta dhjesesh. 

fatalist po m'dukesh o bulkth, qenke i bindur qe s ka shpetim, dhe ky eshte "destini" i shqypnise-hale?? se jo per gje, po ti cfaredo qe te hash, te njejtat jashteqitje do prodhosh. problemi eshte qe t'i nxjerresh nga suma, jo nga truri e nga zemra, si keta "dhjemokratet" - per ta shtjelluar dhe me tej metaforen...

 Per ta shtjelluar metaforen ... eshte me mire te vdesesh nga bulimia sesa nga diareja ... duhet t'i mesojme te fusin gishtat ne goje perpara se te flasin

Pamvarsisht nga perplasjet e shtresave popullore gjate luftes civile ne 97-en ..ishte krimineli ""SALI BERISHA"" qe i ""LEGALIZOI""firmat duke per ti dhene vetekaneqisne popullit dhe per te vjedhur votat e 96..!!!! Eshte i njejti parim ne miniature qe beri prapaganda Berishjane me inagurimin e tynelit te Kalimashit qe po i bie fasada copa-copa .(injoranca shqiptare akoma se kuptuar cfare do te thote perurim...nje subjekt i perfunduar&nbspsmiley

E njejta gje ndodh dhe me Gerdecin , ku Mediu mban ka firmen te shkruar ne leter per fabriken... Te dy keto persona (Saliu dhe Mediu) juridikisht ""KRIMINELE"" duhet te dalin para drejtesise ..!!!

ps. A ka bastard me te madh se Halit Shamata qe nuk i pergjigjet pyetje te te gaztareve...ku eshte transparenca .. ?? Vazhdojme te jemi ne diktature ..!!!

Personalisht e mbaj Sali Berishen pergjegjes per nje gje.Kur coi sampistet ne Vlore i coi te paarmatosur dhe kur morracaket e Vlores e moren vesh kete i shqyen.Nese do ti conte sampistet atje, duhet ti armatoste qe ata te vetmbroheshin.Ne Vlore te shpallej gjendja e jashtezakonshme sic u be ne Lushnje dhe Berat ku u vendos qetesia.Pastaj ti shikonim se si do te beheshin trima morracaket e Sllobodanit.Per kete e mbaj pergjegjes Sali Berishen.

Sa per ate qe protestat nuk u shfrytezuan nga opozita socialiste kjo eshte nje genjeshter e paster.Kushdo qe i mban mend ish sigurimsat dhe oficeret e liruar qe u bene komandantet e shtabeve te kryengritjes.Apo komitetet e shpetimit ku perberja ishte socialisto-PBDNJ-komuniste.Kushdo e mban mend Gramoz Rucin qe komandonte kryengritjen.Te gjitheve na kujtohen Skender Gjinushi,Neritan Ceka,Frrok Cupi apo Arben Imami qe ne ate kohe ishin bere njesh me socialistet.Te gjitheve na kujtohet Luiza Hoxha qe piu gjakun e atij te mjerit nga Tropoja.Po Zanin e harruat?Po nderhyrjet vend e pavend te Greqise dhe perkrahjen e saj per socialistet?E harruat Bashkim Drizen qe thoshte qe do te kthehej te jepte paret mbrapsh vetem kur te fitonte PS?Nese revolta popullore nuk ishte bere nga socialistet por nga vete populli apolitik, sic po perpiqen te na justifikohen ketu socialistet e PPU,atehere kjo revolte duhej te vazhdonte edhe gjate qeverisjes se PS pasi edhe kjo nuk i ktheu parate por nuk vazhdoi.Ajo mbaroi si me magji diten qe Sali Berisha dhe doreheqjen.Perse nuk vazhdoi pas kesaj dite?

Pastaj cfare ishte ai nderimi me tre gishta?Kush ma shpegon kete se mua me duket se demostratat beheshin ne Shqiperi dhe jo ne Serbi?

ESHTE 100% E SIGURTE QE OPOZITA SOCIALISTE DUKE PERFITUAR NGA RENIA E SKEMAVE PIRAMIDALE(QE I IDEOI VETE) UDHEHOQI KRYENGRITJEN KOMUNISTE TE 1997.THUHET SE KISHTE 3000 VIKTIMA POR SHIFRAT FLASIN PER 930 TE TILLA DHE CUDITERISHT 95% E TYRE ISHTIN NGA TE DJATHTET.DONI ME SHUME FAKTE?LEXONI SHTYPIN E KOHES DHE VECANARISHT GAZETAT ZERI I POPULLIT DHE KOHA JONE.ATJE DO TE BINDENI QE AUTORI I TEKSTIT TE HISTORISE SE MESIPERME KA SHUME TE DREJTE.E HIDHUR POR KESHTU ESHTE E VERTETA.

Po ata qe coi te armatosur ne Permet Gjirokaster Delvine dhe Sarande i di ti solo apo ke qene i pa informuar ne ate kohe ti. Po per masakren e Permetit di gje ti apo se mban mend qe maloket e Sales dhe shikasit vrane nja 9 veta te pa armatosur dhe perdhunuan gra dhe vajza qe gjeten perpara njelloj sic kane bere pushtuesit serb dhe greke ne '14 e me pare. Po ata ushtaret e armatosur qe erdhen deri ne Delvine dhe pastaj kur pane se populli kishte marre armet per te mbrojtur veten nga ushtaret pushtues te vete komandantit tend legjendar moren arratine dhe nuk diten nga futen koken. E po shume e shume te tjera qe kam perjetuar personalisht nga ato dite por mos fillo se ja fut si kau-Sales me ato qe thua.....

 Sala ishte president dhe Meksi kryeminister. Ata (dhe e gjithe qeveria e asaj kohe) mbajne pergjegjesi per cfare ndodhi ne '97. 

Militante me kollare dhe tituj akademike (ne ndryshim me ato kokpalaret) dalin dhe rishkruajne historine. Jane bo si Ahmadinejadi i Iranit qe here mohon Holokaustin e here tjeter ia ve ve fajim BBC apo USA's per demostratat e opozites. 

Sala ishte president dhe Meksi kryeminister. Ata (dhe e gjithe qeveria e asaj kohe) mbajne pergjegjesi per cfare ndodhi ne '97. 

Thu ti,po hajde thuaj atyre,te nxjerrin nje tabele perpara ata "Rebelim Komunist" ashtu si Prifti qe nxjerr Kryqin nje besimtari perpara suratit te besimtarit dhe e largojne pergjeqsine nga vetja tek "populli komunist"!

Tunxh bir, puthe kryqin qe te shpetosh,(Rebelimin Komunist) jo ashtu Tunxh!!

E mbani mend filmin Udha e Shkronjave Priftin shpirt katran dhe Tunxhin naiv??

Edhe ram alia ka te njejtin mendim, si shumica e peshkatareve. Nuk ishte ribelim komunist. E thot rama e thojme edhe ne, pikpamje te ngjashme.

S'eshte per u habitur, parti mish e thu.

Nese ramizi thote toka eshte e rrumbullaket dhe peshqit thone se toka eshte e rumbullaket, ti do nisesh te mendosh se ajo eshte e sheshte mbi kurrizin e breshkes gjigande, apo jo?

Cne Ramizi me Rebelimin ,Ramizi i dha urimet Berishes i percolli stafeten!! Nuk e dini kete ju,apo edhe ju luani kar..tat me Ramizin!Qe nuk ishte rebelim komunist kjo dihet por kete e thone studiusit e historise profesionistet apolitike,qe nuk kane zanat politiken por historine,qe u kane rene leshte e kokes nga studimet! por nejse nejse ju zogjte e Saliut keshtu do te ciceroni se i keni dhene besen,dhe eshte prej krahines tuj!Ja u a do puna keshtu!

Danieli - 24 Sht 2009 - 4:27pm

Po per masakren e Permetit di gje ti apo se mban mend qe maloket e Sales dhe shikasit vrane nja 9 veta te pa armatosur dhe perdhunuan gra dhe vajza qe gjeten perpara njelloj sic kane bere pushtuesit serb dhe greke ne '14 e me pare.

Po te mos ishte qe ka plot budallenj qe besojne, eshte per te qeshur me keto justifikime patetike. Akoma me shpifjet stil "Koha Jone 1997"? Evergreen i pavdekshem.

Meqe je, pse nuk shton edhe qe forcat speciale nga qendra e Perandorise kryqezuan 6000 njerez si ndeshkim pergjate rruges Permet - Tepelene ashtu si romaket me sklleverit e Spartakut.

P.S. Pyetje. Ne 1997, a ka qene Ben Blushi kryeredaktor i "Koha Jone"?

Pamvarsisht nga perplasjet e shtresave popullore gjate luftes civile ne 97-en 

Mu s'me rezulton te kete qene lufte civile. Se nga i gjeni kto terminologji ju dreqi e merr vesh. Jo per gje po keni infektu dhe Associated Press me kto pallavra.

Ngarjet kishin shume elemente e interesa te nderthurura.Shumica e firmave piramidale u krijuan nga ish oficera e sigurimsa, por kjo nuk e ben salen te pa implikuar e te pa pergjegjshem,po keshtu dhe keta halitet.Klani i PD hiqen si anti komuniste por ata sillen instiktivisht vete si te tille.

Komunizmi paska qene fare e keqe.Keshtu pra komisare te te dy krahve mos mbroni kaq shume idealet e partise.

Personalisht e mbaj Sali Berishen pergjegjes per nje gje.Kur coi sampistet ne Vlore i coi te paarmatosur dhe kur morracaket e Vlores e moren vesh kete i shqyen. Pastaj ti shikonim se si do te beheshin trima morracaket e Sllobodanit.Per kete e mbaj pergjegjes Sali Berishen.

Nejse mo njihet ky lloj plehre cfare perfaqeson , por cilesime te tilla eshte mire ti referohet Historise kur ti shkruaje.

Kane pas ardhur edhe trima te tjere nga krahina JOTE me Halil Aline si ushtare te Xhafer Deves , te mbeshtetur me topa , tanke e mitraloze GJERMANE , per te nenshtruar Vlonjatet .... Por , i zune , i xhveshen me penevreke ( italane) dhe i nisen ne kembe ti raportonin Solidareve se " meqe jane Shqiptare nuk i vrasim . Po mos hajdeni me ketej me keto qellime per te vrare vllezrit tuaj ".

Dihet shume mire se si i kategorizoj populli i sulmuar me dhune ne 97 nga spiunet e armatosur te Berishes ( perfshire edhe ata SAMPISTET pa D )dhe po aq mire eshte e njohur se si i trajtoj te genjyerit qe kishin ardhur te shtypnin protestat e organizuara ( nga Serbet  dhe Greket ) smiley . Ky lloj trimi Solidarnost do jete nga kjo kategoria e dyte qe i paka "permjer hunjt e gardhit Vlonjateve "

Kam edhe nje gje te nderuar admin.

Nuk eshte e arsyeshme qe te fshihen disa mendime qe nuk kane brenda racizem antishqiptar si e ketij birbos , sume e goje hapur, qe leh si qente. Edhe pse ne kohen e merhumit e paten vene solidar kooperative akoma nuk ka mesuar te shese as mall as teori . Ai vetem LEH po jo si Valesa i Solidarnostit !

 

E paharrueshme do jete mbledhja e Presidentit (i rikonfirmuar disa dite perpara nga zgjedhjet e 26 Majit) me kreret e opozites naten e 13 ose 14 Marsit 97.

Mbasi kishte grabitur vota, dhunuar gazetare, djegur redaksi, masakruar opozitare ne sheshin Skenderbe. Mbasi kishte shkaktuar dizintegrimin e shtetit mbledh opoziten sepse punet nuk ishin mire.

Rrebelet komuniste po i afroheshin Kavajes. Ushtria refuzoi te sulmonte Jugun. Depot ishin sulmuar dhe popullisia ishte ne revolte. Nje situate surreale, nje i ftohte i hidhur.

Ne fund te tavolines na ishte ulur Pand Majko qe nuk pranonte te bashkpunonte pa nje premtim per lirimin e liderit legjendar nga Benca.

Dhe Presidenti...ky burre i forte si shkembinjte e Korabit i pergjerohej:

--O Pandeli...o Pandeli...ta shikojme edhe nje here kete pune.

Sot lideri legjendar dhe Sali Ram Berisha jane aleat. Pandi eshte po aty.

Dhe ne vazhdojme te lejojme disa amatore te bejne politikanet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).