Elvira Dones: Une, si Neruda, rrefej se kam jetuar

Elvira Dones: Unë, si Neruda, rrëfej se kam jetuar.>smiley>

> smiley>

“Unë, si Neruda, rrëfej se kam jetuar”. Me këto fjalë, të huazuara nga titulli i librit autobiografik të poetit të madh amerikano-latin, e nis Elvira Dones paraqitjen e saj përballë publikut të shumtë e të përzgjedhur Italjan dhe Shqiptar, që mbushi të Hënën, 14 Shtator 2009, sallën kryesore të Bibliotekës së qytetit të Astit, në Itali.  >smiley>

> smiley>

“Edhe unë, si protagonisti i shquar i këtij libri,” thotë Dones, “kam jetuar në mënyrë shumë intensive. Kam bërë edhe gabime, më shumë se një herë edhe jam rrëzuar, por përherë jam ringritur.” >smiley>

> smiley>

Kjo, natyrisht edhe falë pasionit të thellë për letërsinë.>smiley>

> smiley>

“Letërsia është për mua si një besim fetar, ajo është vetë feja ime”, shprehet shkrimtarja, autore e shumë romaneve, përmbledhjeve me tregime dhe dokumentarëve, të realizuar, në gjuhë të ndryshme, në Shqipëri, Itali, Zvicër e SHBA. “Nëse shkrimtarja Sibilla Aleramo shkruan ‘Dua, pra jam’, unë, për veten, mund të pohoj pa frikë se ‘Shkruaj, pra jam’”, shprehet autorja Shqiptare, krijimtaria e së cilës është vlerësuar me çmime prestigjioze ndërkombëtare, si Grinzane Cavour-i i vitit 2008. >smiley>

> smiley>

Shkrimtare, patjetër, por njëkohësisht edhe grua, bashkëshorte e nënë, Dones flet gjatë edhe për vështirësitë, gëzimet dhe dhimbjet, e lëvrimit të letërsisë për një grua të përkushtuar edhe ndaj familjes. “Për të shkruajtur letërsi, diçka e cila i përket unit tim më të thellë, kam nevojë për një hapësirë timen, të pacënuar nga asgjë tjetër, që shpesh më mungon” thotë ajo. “Për një shkrimtare femër krijimtaria është më e vështirë, pasi ajo duhet të përkujdeset edhe për familjen. Në rastin tim, kohë nga krijimtaria letrare më rrëmben edhe veprimtaria si gazetare dhe dokumentariste.” >smiley>

> smiley>

Por, pavarësisht vështirësive, Dones duket se preferon të punojë kështu, e impenjuar paralelisht në shumë “fronte”. “Më tmerron ideja e të qënit vetëm shkrimtare,” thotë ajo. “Eshtë e rrezikshme të tentosh të përshkruash botën pa lëvizur nga skrivania e studios tënde. Bota duhet parë, duhet prekur, duhet njohur. Për mua shkrimi i një libri është një moment i shenjtë, dhe gjatë atyre katër muajve që shkruaj bocën e parë, jetoj vetëm për këtë gjë. Por kur përfundoj së shkruari një libër, vijoj menjëherë me veprimtari të tjera. Puna si gazetare më apasionon. Ajo që më intereson më shumë, si autore dokumentarësh, janë të emargjinuarit. Ata më japin shumë, pasi kur përfundoj një dokumentar kam grumbulluar edhe mjaft material për një libër të ardhshëm.” >smiley>

> smiley>

Nga ideja e një dokumentari ka lindur edhe suksesi i saj i fundit, romani “Vergine Giurata” i botuar në Itali nga shtëpia botuese prestigjioze Feltrinelli. Ky është edhe romani i parë që Dones ka shkruajtur direkt në gjuhën Italiane. “E kam bërë këtë,” pohon autorja, “pasi jo rrallëherë kam hasur vështirësi në përkthimin e veprave të mia nga Shqipja në Italisht. Nganjëherë më është dashur madje ti rishkruaj vetë, si në rastin e romanit “Ditë e Bardhë e Fyer”.>smiley>

> smiley>

Projektet për të ardhmen janë të shumta. Një film fiction, një dokumentar, një roman i ri, noir, i shkruajtur edhe ky në Italisht. Por edhe një përmbledhje me tregime në gjuhën Shqipe, një projekt televiziv mbi letërsinë, i realizuar në bashkëpunim me Top Channel, si edhe ribotimi në Shqip i romanit “Yjet nuk vishen kështu”. >smiley>

> smiley>

Pavarësisht përmasave të theksuara ndërkombëtare të jetës së saj – me bashkëshort Zviceran, ajo jeton në SHBA dhe udhëton parreshtur për arsye pune – Elvira Dones vazhdon të mbetet shumë e lidhur me vendin e origjinës. >smiley>

> smiley>

“Deri një, apo dy vite më parë, as që e mendoja të kthehesha në Shqipëri,” thotë ajo. “Ndërsa tani tek unë po hedh rrënjë ideja, nuk them e kthimit përgjithmonë, por e një vendosjeje të përkohshme, për 4,5 apo 6 muaj, në Shqipëri, për të punuar aty. Shqipërinë e kam dashur dhe vazhdoj ta dua me shpirt. Jam edhe shumë kritike ndaj vendit tim, por kjo vjen pikërisht sepse e dua. Sa herë kthehem në Tiranë kam shumë emocion.” >smiley>

> smiley>

Veprimtaria, e organizuar nga Biblioteka e Astit në bashkëpunim me organizaten Aloha te Astit dhe Shoqatën Vatra të Torinos, shënoi etapën e rradhës të projektit “Festivali i Kulturës Shqiptare” i propozuar nga Vatra, me mbështetjen e Rajonit të Piemontit. Ajo u pasurua nga buqeta muzikore e ofruar për nder të Elvira Donesit nga këngëtarja lirike Lindita Hisku e shoqëruar nga pianistja Kristina Gjonej. >smiley>

> smiley>

Në kuadër të këtij projekti qytetarët e Piemontit, Shqiptarë, Italjanë apo të kombësive të tjera do të kenë mundësinë të njihen me kulturën Shqiptare përmes takimit me personalitete të spikatura të saj.>smiley>

> smiley>

Takimi me Elvira Dones vjen pas një serie veprimtarish të ngjashme të Vatrës, të cilat kanë sjellë në Piemont shumë artistë e studjues Shqiptarë, ndër të cilët përmendim Ylljet Aliçkën, Anilda Ibrahimin, Rando Devolen, Suzana Turkun, Gjergj dhe Luiza Xhuvanin, etj. >smiley>

 

125 Komente

Si kam lexu asnje rresht ksaj gruse.

Kam deshire te marr falas ndonje opinion nga ata/ato qe e kane bere smiley

thanks paraprakisht smiley

dont waste your time.

cheers

dard-wind

Mua me pelqen Dones. Romani i pare qe i kam lexuar (dhe me duket i pari qe ka shkruar) ishte "Dashuri e huaj", me nota autobiografike. Nje histori dashurie e pershkruar thjeshte, realisht dhe bukur.

"Yjet nuk vishen keshtu" duhet lexuar patjeter. Eshte shume i forte...per disa dite te mira te ben te urresh gjithe perfaqesuesit e rraces mashkullore qe te dalin perpara smiley.

I kam lexuar edhe nje permbledhje tregimesh...titullin nuk e mbaj mend e ndoshta eshte tregues qe ne prozen e shkurter nuk me ka lene ndonje mbrese.

dont get me wrong, se as un si kam lexu naj rrjesht, ama nji qe thote:

Une, si Neruda

s'do e merrja shume seriozisht. si te dush.

 

smiley

mire o mire, ste keqkuptova.

as une skam nermen me e lexu, por isha kurioze me dit nga ata qe e kane lexu smiley

Lexoje shkrimin mer jahu, pse lexon vetem dy fjalet e para...

Nuk ka thene "une jam si Neruda", por, ashtu si titulli i librit te tij autobiografik, edhe une "them se kam jetuar".

Apo hajt ti bime, sipas variantit te vjeter

 

student, ketu eshte adresa e Dones. ka proze mjaftueshem per te gjykuar per cilesine e shkrimit te saj

http://www.elviradones.com/

per shijen time nuk eshte gje. kaq kisha.

Dy libra (dy romane), me sakte "Yjet nuk vishen keshtu" ("Sole Bruciato&quotsmiley dhe "Hana" ("Vergine Giurata&quotsmiley i jane botuar ne Itali nga nje prej shtepive botuese me te medha dhe prestigjioze, Feltrinelli.

Ne 2008-en ka marre cmimin Grinzane Cavour.

Te dy librat e lartpermendur kane si baze, apo si pikenisje, nje pune te madhe e voluminoze dokumentaristike. Te dy romanet jane fiction, por personazhet dhe ngjarjet e tyre frymezohen nga njerez dhe ngjarje te verteta.

"Yjet nuk vishen keshtu" eshte nje nga librat me te forte dhe shokues te letersise Shqiptare (i bazuar krejtesisht ne ngjarje - fatkeqesisht per ne - te verteta).

Ai roman eshte nje denoncim i forte e i jashtezakonshem i brutalitetit dhe shfrytezimit shtazarak te qenieve njerezore, ne themel te nje pjese te rendesishme te vellimit te te ardhurave nga jashte (remitancat e famshme) qe financojne ekonomine "barkmadhe" te vendit tone.

Po Dones edhe romanet (dhe tregimet) e saj te tjera i ka shume interesante.

 

 

 

 

"Yjet nuk vishen keshtu" e kisha ne listen e librave te mi per te lexuar.

Flm Studenti Shqiptar per ato qe ke shkruar per kete autore dhe per romanet e saj.

Eshte autore e mire me thene te drejten, dhe nese do te lexosh nga letersia shqiptare e viteve te fundit, ia vlen ta lexosh, jo aq per nivelin artistik sesa per temat qe trajton per femrat shqiptare, (kjo sipas opinionit tim)

 

Yjet nuk vishen keshtu mos flet per historine e nje vajze qe kane detyruar te beje prostituten ne Italy?

Natyrisht, de gustibus smiley

Une u perpoqa me lart, pertej shijeve te mia personale ne lexim, te sillja disa te dhena qe hedhin drite mbi vleresimin profesional te letersise se Donesit ne nivel nderkombetar.

Donesi eshte shkrimtare mjaft e mire, per mua, por mbi te gjitha personazh i jashtezakonshem - per te kaluaren e rralle dhe per te tashmen e saj shume te pasur me veprimtari profesionale dhe artistike te niveleve te larta nderkombetare.

 

 

shiko, student, se dhe une jam personazh shume i rralle ne jeten personale, pyt grun time.

tani, a po flasim seriozisht? supozoj qe ate shkrim nuk e ke bere ti, por kur e hedh ketu a nuk te vret syte titulli, gjeja e pare qe duket? shiko, nje shkrimtar, menoj une, qe e ka merak te krahasohet me nji tjeter te madh, vallahi, somthing is wrong with him/her. kaq "analize", meqe e ke shtru ne rrafshe personale.

tani shija ime me thot, qe Dones jo rralle ka fraze patetike. madje nganjehere kjo e mbyt edhe ato pak gjetje interesante ne shkrimin e saj, ok, e pohoj e kam lexu. tani pse preferon kjo ate lloj fraze, a ngaqe i ka mbet si rutine nga stili i para 80s, a se ashtu e ka menu me prek telat e kritikes evropiane kur pershkrun jetet e nji shqiprie te panjohur shume.

ka stil cheap o vlla, e kupton, nuk me ngjit, pike, sorry.

 

 

Edhe?...Dakord, nuk thashe gje...Eshte ceshtje shijesh...E respektoj opinionin tend.

Kurse persa i perket te kaluares se rralle i referohem historise se jetes se shkrimtares, te cilen ti me siguri nuk e njeh (deduktoj nga ajo qe shkruan).

smiley

 

 

edhe te kalumen ia njof. asigjo kozmike, nda nga burri i pare, iku per tu martu me ate qe donte, it didnt work out, derisa u martu prape me nji tjeter, regjisor etc, ku osh e rralla ktu, sa gra e burra ke ne ket dynja me kto lloj historinash.

kaq,

me mire se fjale e komente, sillni copa prozash e shifni ku jane vlerat evropiane. smiley

 

Hahaha ok thumo ok po te besoj ty, qe e ke lexuar dhe ja njeh mire prozen

 

Nuk ka shkrimtar ne bote qe te mund te pelqehet nga te gjithe... bile nese do ishte ndonje rast ku ndodh keshtu un vete do te isha shume skeptike smiley

Nuk e njoh Dones.. por ka njembiemer intrigues.. nga se valle ?

Nuk e njoh.. Donespor ka nje mbiemer intrigues..nga se valle

Ajo eshte motra e Neritan Licaj (aktor ne TK)..mbiemrin do e ket marre nga martesa me burrin zvicerian

Ajo që më intereson më shumë, si autore dokumentarësh, janë të emargjinuarit

Te kuptoj, te kuptoj! Une e di se c'feelings ke brenda zemres tende! Ke kompasion per te emargjinuarit! 

 

P.S.

Para nja dy ditesh ishte nje interviste tjeter e kesaj ku thonte qe e ndjen veten te afte qe te shkruaje libra edhe ne Anglisht! smiley

Une e besoj!

Qe e ndjen vete te afte, e kam fjalen! smiley

 kot edhe une, ndoshta me inspiroi fjala patetike qe lexova diku. gjeta kete perlen ne guacke dhe thashe ta ndaja me peshqit:

 

 

Diku, në mostoken time (Epilogu i librit Tuneli nga Mira Meksi)

15 mars 1997

Ernesto Sabatos 

      Të  humba qe në castin e pare. Ndonese ardhjen tende në Tirane, udhetimin qe nga Buenos Airesi, mberrritjen, takimin tone, të  gjitha i kisha perllogaritur me shume kujdes oreve të gjata të  vetmise në një klinike Të Zagrebit, ku arrija të ndjeja deri edhe aromen e pamundur të rrezeve të ftohta të kobaltit mbi trupin tim dhe, me pas, i organizova gjer në hollesite me të vogla.

      Nga një lajthitje kohe, nuk munda të ndodhesha në rruginen e lulezuar të aeroportit qe të të shihja kur të zbrisje nga avioni dhe të të derdhesha perpara; me friken e humbjes në zemer, të kerkova mes turmes dhe të gjeta aty, - me pasaporte në dore, perpara sportelit, perziere me njerez anonime, - me frike në shpirt se mos kishe shkelur në një toke të gabuar. Me peshperite; nuk doja të mbyllja syte pa pare malet e Shqiperise. Ky vend me kujton nenen time; pata kohe të të thosha, nderkohe qe të perktheja fjalet e mireseardhjes se Ministrit të Kultures, se edhe une kisha një tunel brenda vetes, të erret dhe vetmitar, njelloj si tuneli yt, se isha molepsur nga cmenduria e embel e Castelit. Kisha filluar të perktheja Tunelin tend. Një buzembremje të pyeta: Po vertet, maestro, e tradhetonte Maria piktorin? Me veshtrove i habitur dhe me the: C’të të them, une nuk di me teper se ti. Fatin e personazheve të mi nuk e vendos une, ata kane fatin e tyre, sic kam une fatin tim dhe ti tendin.

      Ka kaluar me teper se një vit qe atehere. Tani e kam mbaruar perkthimin dhe me duhet të shkruaj per të, per jeten, per vepren tende; tamam tani, e kam të pamundur të bej analiza, të shkruaj, fjala vjen, Tuneli eshte romani i deshperimit dhe i moskomunikimit, eshte roman i një njeriu maniak, qe bredh pas të pakapshmes – dhe e pakapshmja eshte kthimi në femijeri ... etj etj.

      Tani kam nevoje vetem të të gjej (O zot, sa i larget kontinenti yt!) të të shkund nga supet eshtake dhe të bertas si Neruda: Ernesto, mos i mbyll syte, eja të shohesh gjakun neper rruge. Ernesto të kujtohet Xhevoja, të kujtohen vargjet e tij qe të perktheva? E godite, e pergjaken Lorken tone, Ernesto! 

      Une nuk e di se c’bej në kete qytet të huaj buze liqenit, rrethuar nga pemet, paqja, pranvera, ku degjohet vetem klithma e zogjve detare dhe llapashitja e valeve. Me ngjan se jam arratisur, arratisur pa e ditur, per të mos pare shkaterrimin e vendit tim, të vendit tone. Ernesto, ku ndodhet sot shpresa?

      Me kujtohet se një nate, kur po degjonim se bashku një tango argjentinase, (a nuk the ultaz, perreth nesh kishte shuem të ftuar nderi, se tangoja eshte një vdekje e kercyer?) ti me shkrove me germa të dridhura mbi një pecete letre fjalet e saj: Ku ishe ti, Zot, kur vdiq i dashuri im? Po tani, Ernesto, tani qe po me digjet shpirti, ku eshte Zoti?

      Porsa bie muzgu, shkoj të shetis bregut të vetmuar të liqenit, shpesh të rrahur nga era, dhe mundohem të gjej të kaluaren, të të gjej ty dhe fjalet e tua: nga pashpresa lind shpresa, pas nates vjen dita. Kam frikese nuk me perket me e ardhmja, se kam një vullkan të madh brenda vetes, se ai shperthen cdo dite, se krateri i tij eshte i vulosur dhe se gjemimi i tij do të me beje cope e therrime; syte me jane mavijosur si syte e cmendura të Virginia Eoolf-it në pikturen tende „Pamje e fundme e Virginia Eoolfit“ dhe nuk jam në gjendje të kerkoj.

      Kam frike se nuk do të të gjej dot me, Ernesto. 

Mira

 

 

ja edhe njehere, c'do te thote te besh sikur shkruan per Sabaton e ne fakt te shkruash per Miren.  duket sikur Mira ka qene aq e lidhur me Sabaton, po aq e lidhur demek, sa nuk me vjen fjale tjeter pervec: pathetic. ( ose give us a break)

Me kujtohet se një nate, kur po degjonim se bashku një tango argjentinase, (a nuk the ultaz, perreth nesh kishte shuem të ftuar nderi, se tangoja eshte një vdekje e kercyer?) ti me shkrove me germa të dridhura mbi një pecete letre fjalet e saj: Ku ishe ti, Zot, kur vdiq i dashuri im? Po tani, Ernesto, tani qe po me digjet shpirti, ku eshte Zoti?

 

e te tjera, e te tjera xhevahire. i wonder if Sababto ever remembered her name.

rrofsh. tashti nuk ndjehem aq patetike sa para 3 minutash.

shiko self, une nuk quaj petetik perdellimin  ne rreshtat e mires( edhe pse qysh femije kur degjoja intervistat e saj me qe krijuar ideja sikur kjo,  hante e pinte me marquezin), por une do ta quaja patetik perdellimin ne pergjithsi te "elitareve" shqiptare per autoret latine... te mos flas pastaj per imitimet e shemtuara...

A me lejoni dhe mua te qendis nje leter per shkrimtarin tim te adhuruar ? Nuk po e them emrin ketu, por nqs ashtu, do te rikthehem me nje leter te bukur. Kam punuar me vite ne poste dhe di me mijera stile letrash. I kam lexuar te gjitha letrat tuaja, te dashur miq.

Dhe pasandaj mund te theshnja dhe ca llafka te tjera, nese me lejonje firoma.

po mire mi, t'gjithve (perafersiht) i rruhet si e qysh e tek ka jetuar Neruda, po kujt i rruhet si ke jetu ti? Kur paska plas peshku kshu qe t'krahasohen t'gjith me Neruden? Hej bela ere smiley

se harrova, shume shpejt do kete nje takim te madh ne sallen e operas dhe baletit ne tirane, ku une do referoj ne lidhje me temen "une si jezu krishti" am eksperienca te vecanta shume sinjifikative si e ktheu i shoku im ujin ne konjak skenderbeu dhe nje tjeter rudina seserin ne deputete. 

me kadale mer, se ngeli duke tu marre goja smiley

e paske kthy i tekje me duket smiley

 

a thu e? jo mer jo, e kom nga egzaltimi qe kom fillu me u mor me letersi prape mas kaq e kaq vitesh qe i kisha myll kryeveprat ne sirtar. sot i nxorra, neser i sjell te peshku me titull "une si orhan pambuku" smiley

e mer mire mire, po boll, se e bete elaq elviren e shkrete.

sikur ju ka ngrene buken smiley

pis milet !

jo 're jo, s'na ka ngrone buken, po mu personalisht m'ka ca ore borxh qyshkur qe do i kisha harxhu me mo shume efektivitet tu u mor me llogje te peshku smiley

aaa po cer faji t'kam une qe lexon libra ti smiley

une jam rehat smiley

naten e mire, te dalte pamuku ne onderrr smiley

 asi faj s'mke, qysh ather nuk lexoj mo libra artistik, e ngop etjen time artistike vetem me letersi dhe kritike te www.peshkupauje.com for free smiley

hajt noten se ika t'sqarohem iher me pambukun smiley

po mire mi, t'gjithve (perafersiht) i rruhet si e qysh e tek ka jetuar Neruda, po kujt i rruhet si ke jetu ti? Kur paska plas peshku kshu qe t'krahasohen t'gjith me Neruden? Hej bela ere Sad

Me siguri qe fjalet e meposhtme...

Elvira Dones: Une, si Neruda, rrefej se kam jetuar

... ja ka vene gazeta ne goje, ne menyre totalisht arbitrare.

Olso, 

Edhe unë, si protagonisti i shquar i këtij libri,” thotë Dones, 

“kam jetuar në mënyrë shumë intensive.

dmth, kur robi thote "edhe une", krahsohet ose njesohet me dike tjeter, nuk eshte thjesht pohim. 

Shpresoj qe kjo te mos kete bere si Anilda Ibrahimin  qe nisi te krahasonte veten me Ismail Kadarene... duke e akuzuar se u ka ngene shume bar, e su ka lene gje per te kullotur te tjereve

hihihi

ah te keqen e gazetarit

"publikut të shumtë e të përzgjedhur Italjan dhe Shqiptar"

Alidea

Dones eshte mbiemri i burrit te saj zvicerian, me te cilen eshte njohur e dashuruar ne nje udhetim jashte shtetit gjate kohes se diktatures.

Nuk shkruan keq Elvira.

Nuk te kapa!?

Cfare ka qe nuk shkon tek publiku?

Dhe e dyta, meqe e njihke historine, perse nuk e shkruan qe per bashkeshortin aktual u arratis ne vitet '80, keshtu edhe ndonje nga shkruesit nxirroses me lart nis e kupton kontekstin e te jetuarit intensiv...

 

hezitoja ta shkruaja ate studenti shqiptar, se do dilnin historite qe kjo la burrin e pare per zvicerianin dhe kush i degjonte nxirrosesit pastaj

kam shkruar me lart qe elvira nuk shkruan keq dhe jam gati te mbroj kete qe kam shkruar, cfar nuk ka per t'u kuptuar?

pervec kesaj elvira eshte disi e marre, rebele dhe gjithmone  e kendshme ne intervistat e sinqerta e te guximshme qe jep, tjeter pune pastaj nese gazetari eshte gdhe...

italJan -italian

Dhe e dyta, meqe e njihke historine, perse nuk e shkruan qe per bashkeshortin aktual u arratis ne vitet '80, keshtu edhe ndonje nga shkruesit nxirroses me lart nis e kupton kontekstin e te jetuarit intensiv...

s'e kuptoj pse ua qani hallin burrave te Dones!

per mua,me e rendesishmja, eshte qe braktisi "ne kampin tjeter" nje femi (e po te kesh parasysh konteksin, s'di c'emer t'i vesh ketij "guximi&quotsmiley.

 

 

 

 

 

Emrin verja si te duash ti, edhe cmenduri po deshe.

Po nuk mund ta quash gjest te zakonshem.

Kjo eshte pikepamja qe mbroj une, ne debatin me lart.

edhe te vrasesh nuk eshte xhest i zakonshem, per hir te kesaj u dashka folur me admirim?

nderhyva thjesht per hir te te parit te plote te tablose, mqse po i viheshin ne pah vetem ngjyrat roze.

nejse, ketu po flasim per elviren shkrimtare, po te qe per jeten private dhe une kam rezervat e mia, por qe nuk duhet te kem kurrsesi luksin t'i them.

nuk isha une qe e lidha te shkruarin e saj me "konteksin intensiv" ne te cilin ka jetuar, por nese duhet ta prekim si pike, te pakten mos e katandisim ne histori "la shqipon per nje zvicerian" e per provincialet shqiptare s'mund te gelltiten keto gjera. kaq. 

 

1. Krahasimi me Neruden

Dikur, ne nje takim nderkombetar, nje djale i ri Shqiptar pyeti Kadarene nese mendonte vertete se ne Shqiperi mund te shkruhej letersi cilesore (aludonte direkt per cilesine e vepres se vete Kadarese).

Shkrimtari u pergjigj (po e perifrazoj) se nuk ka teze me te poshter sesa ajo e atyre qe mendojne se nje vend i vogel nuk mund te prodhoje vlera te medha... .

Ne kete kontekst, mua personalisht me duken krejt pa vend komentet e Thumbit, Selfmadeit, apo Swedes ne lidhje me krahasimin e cituar ne titull.

Artikulli (pasi e lexova me kujdes) me duket se e shpreh fare qarte se cfare konteksti krahasohet Dones me Neruden.

Ajo i referohet titullit te librit te tij (per mua te madh) autobiografik "Confesso che ho vivido" - pra "Rrefej se kam jetuar".

Dhe jo vetem kaq, por shpjegon qarte edhe arsyen se perse e merr hua kete titull per te nisur te flase per veten: ajo pranon (ose rrefen) se e ka jetuar dhe e jeton jeten e saj ne menyre intensive.

Ne kete kontekst, e perseris, komentet tuaja me duken jo vetem krejt pa vend, por edhe ekstremisht dashakeqe.

2. Cilesia e vepres

Pelqimi apo mospelqimi jane ceshtje shijesh.

Persa i perket gjykimit apo vleresimit subjektiv, mua me mjafton vetem fakti se Elvira Dones botohet ne Itali nga njera prej shtepive botuese me prestigjioze te vendit, me te cilen do ta kishin per nder te botonin te gjithe shkrimtaret Shqiptare pa perjashtim.

Dones merret shume edhe me gazetari dhe ka nje veprimtari profesionale realisht nderkombetare (punon intensivisht ne Europe, SHBA dhe Amerikelatine) duke prodhuar dokumentare per TV e huaja.

Nuk me duket se kam shume gazetare Shqiptare qe jane sot ne gjendje te pohojne po aq, apo shume shkrimtare Shqiptare qe jane ne gjendje te shpalosin nje cv botimesh jashte vend po kaq prestigjioz sa ai i Elvires.

3. E vecanta e jetes se saj

I dashur thumb/dard.

Nuk ma ha mendja qe ti (apo shume te tjere) te kesh patur kurajon - per te ndjekur deshirat e zemres - te arratiseshe nga Shqiperia ne vitet '80, nderkohe qe atje ishe ne kulmin e karrieres. Per me teper duke lene pas - ndoshta pergjithmone (se rregjimi nuk dihej se kur mund te rrezohej) gjithcka te shtrenjte qe kishe.

Ajo beri nje gjest shume normal per qytetaret e nje shoqerie perendimore - por shume te jashtezakonshem per kohen dhe rrethanat.

Kjo kurajo e ka shoqeruar edhe ne krijimtarine artistike, pasi Dones eshte autorja e vetme (dac si gazetare dac si shkrimtare) qe ka guxuar - per thuajse dy vite te gjata - te studjoje nga afer boten e krimit te organizuar Shqiptar dhe ta demaskoje ate ne nje liber rrenqethes.

 

 

 

 

 

 

 

 

 e kete kontekst, mua personalisht me duken krejt pa vend komentet e Thumbit, Selfmadeit, apo Swedes ne lidhje me krahasimin e cituar ne titull.

Student, hiqe emrin tim nga kjo liste. Une nuk kam folur fare per Elviren dhe nuk ja lejoj vetes te flas per te. faleminderit. 

pata pershtypjen se fjale patetike ishte per e.d.

ndjese po nuk qe keshtu

 

o stud qeke shume i impresionum nga grate qe lene burrat, se mesa duket vetem kjo vlere i mbeti personazhit ne fjale.

diskutimi nisi me nje pyetje, a ia vlen me e lexu E.D.

pra, a ka naj vlere si shkrimtare.

se si femer, o ana h, une kam te drejte ta pelqej me fort se ti.

shkrimet e saj, nuk shtyhen. nje postsentimentalizem i teprum ne rastin me te mire ky, ose ujra pa hesap e koke gjekund ne rastin me te keq.

 

 

Nga shkrimtaret shqiptare, mund te them se me mire lexoj Dones (i kam lexuar te gjitha librat e saj perveç te fundit), se Diana Culi_n e ndonje tjeter. Nuk e dija se kishte qene ne Asti se do kisha vajtur per ta degjuar live, per mua eshte femer me shume intelekt.

Studento,

nuk ka teze me te poshter sesa ajo e atyre qe mendojne se nje vend i vogel nuk mund te prodhoje vlera te medha... .

Ne kete kontekst, mua personalisht me duken krejt pa vend komentet e Thumbit, Selfmadeit, apo Swedes ne lidhje me krahasimin e cituar ne titull.

Ku e pe ti qe une kam thene qe nje vend i vogel nuk mund te prodhoje vlera te medha? Vetem qe nuk eshte ky rasti. Sa per sqarim, ne fakt nuk eshte se vertet nuk e lexoj dot ED dhe e quaj kohe te humbur qe e kam lexuar, keshtuqe ne kete kontekst komentet e mia me siper jane te hiperbolizuara, po kam shume dobesi Neruden dhe s'me pelqen shume qe mileti te krahasohen me te vend e pa vend se e merr ferra uraten pastaj dhe fillojme i bejme vetes gjilpera pellazge te tipit "ne jemi me te miret, te tjeret maksimumi na afrohen pak" smiley 

Shiko, ketu e ke moderuar shume qendrimin dhe ke dhene nje shpjegim qe, per mendimin tim, eshte sh me i pranueshem.

Ndersa ne komentet e mesiperme "i ke rene krese" Donesit me sa fuqi ke patur; dhe kjo, mua personalisht, mu duk e padrejte, pasi e vleresoj lart kete shkrimtare (ergo edhe postimi i shkrimit ketu ne Peshk).

Neruda

Neruda eshte edhe per mua nje nder autoret me te preferuar dhe ne nje kontekst tjeter, krahasimi me te do te me ishte dukur absurd - dhe si i tille i denje per tu vene ne loje.

Por te siguroj - pasi kam lexuar e rilexuar shkrimin me shume kujdes - se nuk ka asnje perpjekje nga ana e autores per tu krahasuar me Neruden ne planin e krijimtarise artistike.

Donesi e ka cituar titullin e librit te tij autobiografik, "Rrefej se kam jetuar" - me gjase pasi edhe asaj duhet ti pelqeje sh ky autor - si spunto per te nisur prezantimin e vetes perballe nje audience multi-etnike.

Mos harro qe shkrimi NUK ESHTE nje interviste e E.D. por nje REPORTAZH mbi nje veprimtari kushtuar Donesit ne Asti te Italise.

Evitimi i ekstremeve 

Jam 100% dakord me ty qe vete-ekzaltimi eshte fenomen qe duhet denuar.

Por nuk jam as i idese qe duhet shkuar ne ekstremin tjeter - ate te vetelendimit.

me respekt

S.SH.

 

 

Po mire, nese nuk do te kishte thene znj. Dones "Une, si Neruda, rrefej se kam jetuar" a do te ishte nje shkrimtare me e mire? Krahasimet behen per te nxjerre ne pah edhe ca pervoja jetesore te stuhishme e ndoshta te jashtezakonshme qe ka kaluar njeriu. Mund te kishte thene dhe "Une, si Kadare, rrefej se kam jetuar", dhe ju prape do te hidheshit perpjete... per shume arsye.

Mua me pelqen Donesi per vitalitetin si grua, per faktin qe s'heq dore nga realizimi i gjithe deshirave apo synimeve te veta, per faktin qe eshte e angazhuar ( po e theksoj se me ngre nervat kur lexoj e impenjuar) dhe mbi te gjitha se nuk shkruan romane tip Daniel Still apo Rudina Xhunga...

Po e ngul dhe ketu nje sinor dhe po ia bej si Arnualdi nga Ostria : I'll be back.

ps : nuk po me kujtohet se ku e kam lene nje shenim mbi nje shkrimtare me iniciale E.D., por po e gjeta, do t'ju njoftoj. As vete s'e di pse duhet ta them kete muhabet ketu, por ne fakt me habiti ngjashmeria mes inicialeve te Elvira Dones dhe inicialeve qe kam perdorur une.

Ti ne fakt, e ke bere tamam si neper zyra postale. "Jam ne Ministri. Kthehem shpejt". smiley

... me dallimin e vetem qe nuk jam ne Ministri por thjesht po ha nje gavete te mire me makarona te skuqura, dhe nganjehere e rrekellej nje vere te bardhe, po bejne punime ne ujesjelles dhe s'kam uje deri nga darka smiley

Pastaj, eshte dhe tjetra : desha te dal njeçike te bej pak sport, por pashe qe e kishte kapur ekipi i Shqiperise me flamur te kuq dhe thashe me vete, po ulem te shkallet dhe po shoh pak, e nese ka ndonje te plagosur, po hyj ta zevendesoj smiley

Po dhe ato tetat sikur shkonin verte ne ministri, ja mbylleshin atje brenda, pinin nanje kafe, permbysnin filxhanet, shikonin fatin e njera-tjetres, merrnin neper goje fatet e gjithe dynjase e pastaj, felici come una pasqua, kur te behej radha atje ku s'mbahej me hapnin dyert e ulerisnin... me gishta ne vesh! Uuppsss, kete e benin sekretaret e fakulteteve, e ngaterrova pak.... smiley

Aha, sa per sportin o hyr pa radhe, o rri e bej sehir ke shkalla... smiley

Erdha perseri. Por thjesht per t'ju sjelle perfundimin e nje vezhgimi te gjate, disa mujor : 

Ne nje batanije qe i ka ikur pushi

e tmerrshme te ulesh menderen.

Fundvjeshta vjen dhe piqet rrushi

Shtepia dhe reçeli kerkojne gelqeren.

________

Hana e bukur ka dale ne bjeshke

Llulla e trashe ndezur me eshke.

Por Nju Jorku atje tej pershkendrit

Hanes bukuroshe t'ia çele syte.

________

E megjithate, gjithkund nga kam shkuar

Nuk me rrinte urte dy rreshta pa shkruar.

Te flisja per Hanen me nje bukuri te rralle

Per geshtenjen ne kurt me dogji ky mall.

________

EDija qe askush nuk e dinte ne ishte apo jo

E verteta e paster s'kerkon tjeter veç nje po.

Nje liber henash, diejsh te pasosur

Kjo gjuhe, pse kaq e farmakosur ?

 

 

O Hurbinek, ti me duket se ke pershtypjen e gabuar se po s'postove ti nga 10 shkrime per c'do teme atehere ky forum do falimentoj.

jo, une do ti propozoj adminit qe ta parametrizoje limitin ndryshe.

jo me numer komentesh, por me numer KARakteresh smiley

Pastaj do ta shofim ku do futet Hubi.

ene une xhanem smiley

Celui-ci est le onzième, cher Monsieur. Vous vous êtes trompé de calculs.

ene ti xhanem por ku te can trapin ja ben eeeeeeeeejjjjjjjjjjjjjjjj degjoni ktu kam dicka per t'ju thene eshte shume e lezetshme a doni ta degjoni nqs doni hajdeni mblidhuni ktu se kam dicka shume te rendesishme per t'ju thene por me pare duhet t'ju marr lejen a ta them a jo sepse nuk dua t'ju harxhoj kohen juve por nqs s'e keni problem edhe jeni te gatshem te me kushtoni kto dy minuta ne menyre qe t'ju them dica, atehere dpo ju them dicka, ok atehere, gati? ok degjoni pra: sot une pash dy lope edhe njera ja beri, miiiiiiiiiii... edhe tjetra tha, ca m..tin pate?

Kush ? Unë e ?

 

jo ti mi bedrije ky Hurbi thash,, ta keput shpirtin ne vnd qe ti bjer shkurt e shkurter gjerave i bie nga kina edhe kur vjen ktu na sjell nje krimb mendafshi.

Sincèrement, au niveau la prose, vous n'êtes pas mal du tout. Vous pouvez devenir un grand écrivain. Néanmoins, ceci n'empêche pas que je vous fasse la demande comme suit : Pouvez-vous, cher Monsieur, me lâcher un peu les baskets ?  

Hurbinek, ti prego, non mi lasciare come un pesce fuor d'acqua... Non ci capisco niente da tutto il tuo discorso, caro... É forse così che nascono i malintesi? Ma io vorrei capirti, vorrei tanto, se tu mi parlassi nella nostra lingua, amico carissimo.. smiley

twintip

"sot une pash dy lope edhe njera ja beri, miiiiiiiiiii... edhe tjetra tha, ca m..tin pate?"

 smiley

Tuintip, shiko nje histori te vockel, kjo eshte per ty :

Eshte njeri qe ngrihet dhe del jashte. Dielli pishe. Kishte kohe qe s'kishte bere keshtu. Edhe ecen rruges, duart ne xhepa, me nje fishkellime te lehte ne goje, Adriana Ceken ne "ku t'i gjej mimozat, valle ku t'i gjej". Papritur, ne nje semafor, nje plake afrohet dhe i thote : zoteri, a mund te me kaloni ne krahun tjeter ? Po, pergjigjet ky, por s'kemi varke. Me not, thote plaka. Qeni ? pyet njeriu. Jo, nuk e kam me vete, thote plaka. Nderkohe makinat behen mize. Nisemi, thote djali, hyp ne shpinen time, dhe mbyll gojen mos marresh ndonje gllenjke. Mire, thote plaka. Dhe ketu eshte e bukura, se deti hapet pernjehere, nje det i ngushte, pesedhjete centimetra, dhe ata kalojne ne kembe. Pa not, pa uje, pa gllenjka. Pastaj deti mbyllet dhe fillon te rrjedhe. Ju jeni nje hero, thote plaka. Jo, thote djali, jam thjesht nje qe eshte dashuruar me ju. Dhe puthen.

ke rrezervuari shkopetit zhvilloheshin ngjarjet kshu ?

Twintip, pate propozuar nje teme ti, per personalitet, e shikon si perfundojne gjerat ketu, njerezit pretendojne se kane te drejte te gjykojne jeten private te personit, sa burra ka nderruar, ( paragjykohet per faktin se eshte grua, se po te kishte qene burre, i lumte, eshte i zoti qe i ka nderruar),  e te tjera gjera, pa e ditur fare se c'ka ndjere ajo grua kur ka marre ate vendim, c'e ka shtyre te marre ate vendim apo dhe shume e shume gjera te tjera. Dhe per kete me vjen shume keq.

O Ana, e kuptoj shqetsimin tend, por mendoj se eshte problem tjeter ky qe thua. Sepse ne fakt kjo teme eshte e sukses-shme, per mendimin tim, sepse informoi publikun per kte shkrimtaren e dokumentaristen, psh une po kekroja te gjeja kte dokumentarin "Sworne Virgins" dhe do e kerkoj deri sa ta gjej. kurse ky fenomeni i inkuizicionit te individit eshte ne nje fare menyre natyral edhe ne program. Kjo qe po thua ti, eshte si me thene, dikush propozon te ndertohet nje pallat, pastaj pallati ndertohet por njerezia fillojn e hedhin plehrat nga ballkoni, edhe pastaj dikush thot "ky ndertimi i pallatit ishte ide e gabuar", mgjths ti s'je duke thene kte por thjesht ke problem me robt duke i hedhur plehrat nga ballkoni dhe ky ehste problem legjitim, por eshte problem tjeter. smiley

O Hurbinek, jane dy veta ne nje dhome te eret, pas tyre shkalle qe shkojne posht, para tyre nje dere e hekurt. hapin deren dhe ajo plaset hapur, era, pluhurat dhe drita vershojne ne erresiren e dhomes, drejtshkalleve. kta te dy dalin dhe me trua te kerrysur ne drejtim te kunder te eres fillojne t ecin... papritur me i shkurtri shtrihet dhe fillon e bertet: "heeeeeeej.. shtrihu barkaz". "pseeeee?" "sepse jeeee shume i gjaaaaaat..... ka per te te mar eraaaaaaaaa". "Okeeeeeeeej".

Kjo eshte per bedrijen, por po e struk ketu historiçken, per maskim :

Eshte nje vajze, e re, e bukur, shume e bukur, gati si nje diell plazhi. Dhe ecen buze detit. Ne trup mban nje bikini te mrekullueshme, aq sa edhe trumcaket qe kokisnin ne rere ndaleshin ta shihnin. Duke ecur, kjo vajza takon nje vajze tjeter, po aq te bukur, po aq diell sa ajo. Nuk ju kam pare kendej, i thote ajo se panjohures. Kurse une po, pergjigjet e panjohura. Po me diellin, ç'do bejme ? pyeta vajza jone. Tjetra picerron njerin sy dhe thote : Them qe s'na duhet. Mire, thote vajza jone. Dhe hap e mbyll syte, nxjerr nje pale gershere nga poshte rrobave te banjos dhe pret nje fill. Ende pa e kuptuar mire, e panjohura ndjen nje zhurme te madhe ne det. Dielli kishte rene kryengul.

Te pelqeu ?

po, kjo psh me pelqeu.

pa shaka !

vetem se vras menjen ku e kishte fut gershonen ajo Qika smiley

Hubi, kur kam shume tallaze ke puna ene du te humb mendjen merrem me ca te dale perpara, kshu qe te erdhi radha ene ty. 

Mirepo tashti u lodha. m'len rahat smiley

 

Zotni te kerkoj ndjes qe po nderhy dhe une budalla, por kur lexoj gjana si kjo m'vizatohet n'surrat ajo shprehia e famshme e mimikes se  Stelios

Aa Ana, te lutem shume! Shume kerkoke ti!

Per ne nuk ka rendesi qe E.D. vazhdon sot (viti 2009) e gjithe diten ne SHBA punen profesionale qe ka nisur ne vitet '80 ne Shqiperi, pasi e ka zhvilluar thuajse pa nderprerje ne Zvicer, Itali e gjetke.

Nuk ka rendesi qe ka realizuar kaq e kaq dokumentare, me TV prestigjioze te botes; qe ka botuar, vetem ne Itali, me 3 shtepi botuese te ndryshme, nga te cilat te pakten njera, Feltrinelli (qe i ka botuar Sole Bruciato dhe Vergini Giurate) eshte e nivelit top.

Nuk ka rendesi qe bota na e nderon e na e respekton, duke na e vleresuar madje me cmime (si Grinzane Cavour 2008) e duke e ftuar ne festivale (si ai i Mantoves) e sallone prestigjioze (si ai i Astit).

Nuk ka rendesi qe ajo, megjithese i ka sot te gjitha mundesite te shkruaje e te punoje (shiko rastin e Vergine Giurata) ne gjuhe e vende te huaja, vazhdon te mbaje lidhje te gjalla e te shendetshme me vendin tone.

Nuk ka rendesi qe na perfaqeson mese denjesisht neper bote ne nivelet me te larta te artit e te kultures.

Jo, te gjitha keto e te tjera si keto nuk kane pike rendesie!

Ajo qe ka rendesi per ne, si p.sh. per Dard-in, eshte fakti qe ajo ka guxuar te citoje Neruden!!

E padegjuar!

Na ka cenuar kujtimin e tij, mbrojtja e te cilit, per ne Shqiptaret eshte e shenjte!!

Pale pastaj po te guxojme te kujtojme se ajo ka nje histori jete te jashtezakonshme - mos o Zot!

Na turren te gatshem rojtaret e kujtimeve te paharruara, te cilet e gjykojne (dhe e denojne) pa gjyq e pa teklif...

 

 

futja kot

Pergjigje e argumentuar drejt! Bukur!

sipas kokes, festen.

Kam ndjekur nje interviste te Elvires ne Deja Vu te Muc Nanos...interesante...mgjs paksa patetike...por s'po e gjej dot ne internet intervisen.

mucit i rane jarget pertoke ene i dha birre ne emision...

rreshqiti fare, peeeeete u bo katunari dreqit.

 

jo desh i propozoi, por i propozoi.

i tha me duket dicka qe , po te ishim taku ne ne rini , a do ishim martu .

katunar komplet

hej po ca faji pati ay i varfri, a s'ish kjo qe pak me perpara i tha se si e kuptote miqesine me nje burre? kur e kam mik tha, diskutoj dhe ngjyren e breckave qe kam veshur.

 

epo ai stan, ate bulmet ka. muci ishte m'rregell

O Dardo, po thuj o vlla se na lodhe!

smiley

Tani e kuptova qe ti je fan i zhgenjyer

smiley

leje s'ia vlen. un them ujku, ti thu ku gjurma... vazhdo shkollen e maroje tamam te pakten

ciao

ja ka thon n'kushtore, koha me e poshter n'bot! future in the past, i thot inglizi... tip majkell xhei foks. smiley

Kushtore, kushtore, po kushtorja shkon "bof ways"! smiley

Kur ka perdor kushtoren Muci, kjo Elvira do kete mendu edhe ajo ne kushtore: T'ishim taku ne kur ishim te rinj, ti do ishe duke m'fershelly me t'thithme, nuk do ishe duke fol me mu n'Televizort me llafe t'mdhoja mer qyq!! smiley

Apo s'ka qene kjo nje e mire! Bukuri me nam ka qene!

...epo Muci ashtu i ka "orgazmat" e tij intelektuale smiley sic e ka deklaruar edhe vete. Ai nuk i propozoi per martese, ia lypi smiley dhe ia perseriti 2-3 here e qe ajo "e gelltiti" me miresjellje, masturbimin "intelektual" te Mucit...

nejse, vari lesht!

Cfarë janë "të emargjenuarit"???

 

Më tutje, unë s'e kam lexuar asnjëherë ED, por titulli "Unë, si Neruda, rrëfej se kam jetuar" ngjall një lloj kruajtje të përjashtme, sepse autorja përqaset me një ikonë të letërsisë BOTËRORE, e vetëkrahasime të tilla dëshmojnë për karakteristika të qenies njerëzore jo fort pozitive për mentalitetin e përgjithshëm me ndikime psikanalize, si fodullëk, ndjenjë superioriteti dhe dëshirë të paanë për të tërhequr vëmendjen. Tani, ka mundësi që dhe e lexoj pas fjalëve të mira që lexova nga S. Sh., por do më duhet t'ia gris kapakun që të mos e lexoj titullin, se përndryshe do ngelem aty.

Kaq nje keqkuptim ne titull.

Keto fjale jane shprehur (ne Italisht) ne nje takim te zhvilluar ne Asti (mesohet duke e lexuar shkrimin deri ne fund), ne biblioteken kryesore te qytetit, para nje audience te zgjedhur (njerez te apasionuar pas letersise). 

"Rrefej se kam jetuar" ("Confesso che ho vivido&quotsmiley eshte nje liber i Nerudes, autobiografia e tij.

Donesi e citon (titullin) per te nisur paraqitjen e jeteshkrimit te saj.

"Edhe une, si titulli (apo si autori i tij)" duket se thote ajo, "rrefej/pranoj se kam jetuar"... e keshtu me rradhe.

Une vete, ne kete kontekst, nuk shikoj asgje te gabuar, as shprehje mendjemadhesie as ndonje gje tjeter.

Nuk e kuptoj se perse Donesi, - shkrimtare e talentuar, e botuar dhe e vleresuar me cmime (e me shitje te librave), - duhet te tregohet e kompleksuar deri ne ate pike sa te mos guxoje as te citoje titullin e nje libri te nje autori tjeter vetem pse ky eshte Pablo Neruda.

 

 

 

Po ta lexosh nga fillimi, deshe të thuash? smiley Shkrimi është lesh e li dhe unë i rashë pak tërthorazi, duke marrë për të qenë, se një titull që përsëritet dy herë në shkrim, është ai i jetëshkrimit. Ndjesë për pakujdesinë. Gjithësesi, mbase është në modë të citosh njerëz të shquar, po mu më këllet krupën kjo lloj shprehje. Imagjino pak njërin që thotë: dhe unë, si Napoleoni, jam i shkurtër. Kjo s'e bën shkurtësinë e tij më interesante, veç na bën të mendojmë për Napoleonin dhe të harrojmë shkurtabiqin fillestar. Secili ka jetën e tij dhe nëse kjo është e gjërë dhe e larmishme, s'ka pse të përqaset me atë të ndonjë tjetri për të qenë interesant.

Ka nje problem te madh ne nje pjese te mire te komenteve.

Autoret nuk lexojne sa eshte shkruajtur (dac ne shkrim, dac ne komente) dhe shkruajne pergjigjje, apo komente, per fragmente tek-tuk qe ju ka zene syri.

Te tjere ju pergjigjen komenteve (pa e pare fare shkrimin fillestar) dhe rezultati jane nje seri fyerjesh gratuite per autoren (e per komentuesit e tjere).

E para, shkrimi eshte reportazh i nje veprimtarie qe disa subjekte kane zhvilluar ne Asti (Itali), ku e ftuar ishte E.D.

Nuk eshte as interviste, e as artikull a kritike mbi krijimtarine e E.D.

Si i tille gjykohet shkrimi dhe te gjitha deklaratat e autores.

Persa i perket citimeve nuk shikoj ndonje anomali, apo gje te keqe.

Po secili, natyrisht, ka mendimin e vet.

 

 

Perrallez : ED dhe ET

Nje dite, ED kishte dale shetitje ne pyll. Me nje shporte ne krah, ajo hidhej dhe lodronte duke kenduar nje kenge qe fliste per nje princ te kuqerremte. Ec e ec, e ec e ec, dhe ajo doli perballe me nje qenie te frikshme, ET. ED u ndal e tmerruar. Goja iu hap e madhe, por pa nxjerre asnje ze. ET i tha :

- Per ku je nisur keshtu, moj bukuroshe ?

- Per te mbledhur luleshtrydhe, zoteri.

- Edhe mua me hahen luleshtrydhet.

- Te te mbledh une ca ?

- Po, te lutem, qenke nje bukuroshe qe s'eshte pare ne keto ane.

Dhe ED u perkul te mbledhe luleshtrydhet. Nderkohe, ET kishte shtruar nje mbulese te bukur me kuadrate dhe kishte hequr kepucet.

- Erdha ET, erdha, ja dhe pak.

- Mos u ngut, bukuroshe, kemi kohe.

ED mbaroi mbledhjen dhe vajti te ulet mbi mbulese. Papritur, ET i tha :

- Me dukesh shume e bukur, ti ED.

- Falemnderit, xhaxhi ET.

- Por ka dhe me, bukuroshe.

- Cfare, zoteri ?

- Eshte kjo qe une edhe te dua gjithashtu.

- Oh, sa i sjellshem jeni, zoteri.

Dhe pastaj u perqafuan dhe u puthen. Ne krye te nente muajve, lindi nje vajze e vogel qe ata e quajten Puthke. E qe nga ajo dite, ne mbreterine e ED u perhap fjala se puthja ben çudira. Dhe po ate nate, vajzat e fshatit zune te mbathin gojen. Puthja u be shume e rralle. Vetem ED kishte pasur fatin me te madh t'i shkonte deri ne fund dhe frytit te puthjes. 

Je i madh, Hurbi! Lexon ket qe ke shkru ti dhe e kupton se sa kot rrihet uji ne hava ne komentet me siper. Po kot fare ama.

smiley

Ato dy te parat, ajo me ate plaken qe kalon rrugen dhe ajo me ato gocat ne plazh ishin klas. Kjo e treta qe "generic". Por ti e di kete. Sinqerisht qe ato dy te parat ishin llaftar fare. Vazhdo dhe te tjera ashtu, te shkurtra dhe te shpejta si ato, deri sa t'i ezaurosh. Ec aty. Para marsh!

OK. Meqe te paskan pelqyer, ja te "pjell" nje historiçke dhe per ty, qe te mos shkosh i pasajdisur :

Nje tip, mbremje vone. Ka punuar gjithe diten duke perkthyer. Del jashte dhe sheh qe ska asnjeri. Kane vdekur te gjithe, mendon tipi. A thua per kur e kane lene varrimin ? pyet veten. Dhe shkon te ulet poshte nje llampadari, perballe bibliotekes se madhe. Kur kthen koken nga biblioteka, per habine e tij me te madhe, sheh se ajo eshte e hapur. Madje ska dyer. Por eshte e pandriçuar, terr. Do shkoj te shoh ç'behet, thote me vete dhe ngrihet. Futet brenda, hapat nuk ndihen, biblioteka eshte e shtruar me tapet. Ka njeri ? pyet ai. Asnje pergjigje. Ka njeri ? pyet perseri. Asnje pergjigje. Nderkohe, nje ashensor hapet. Nuk del askush. Tipi e merr vesh qe ashensori eshte per te. Hyn brenda, ashensori mbyllet dhe drita e kuqe ndizet vetvetiu per ne katin e fundit. Dera hapet. Ne koridor, askush. Por salla e leximit eshte e ndriçuar. Shkon tek qelqi i deres dhe sheh, çfare sheh ? Sheh tere banoret e vdekur te qytetit duke lexuar.

Etonnant, non ?

Mos jeni duke thene terthorazi, chère mademoiselle, qe edhe ju jeni kerkuar historiçken tuaj te vogel te mengjesit ?

Jo, jo, faleminderit mos u mundo!

Mundimi im, ma très chère, eshte nje kenaqesi kur i perkushtohet asaj me te mires, me te bukures, e kam fjalen njeshkes.

Nje vajze e rritur, le te themi 29-30 vjeçe, ka nje jave qe nuk del nga shtepia. Jeton vetem dhe merret me pune shtepie. Lan, pastron, than, pastaj lan, pastron, than, dhe ne fund lan, pastron, than. Por nje dite, duke pare se dielli ia kishte bere me sy qe nga dritarja, ajo vendos te dale. Hap deren e pare, dhe del ne nje kurt. Hap deren e dyte, dhe del ne nje rruge ku jeta buçet : makina, flamuj, te rinj duke u puthur, gjithçka. Sapo matet te zgjedhe njerin krah, nga t'ia mbaje, majtas apo djathtas, nje djale i vogel, shume i kendshem, me ca quka te bukura mbi hunde, dhe qe po ecte me mamin e vet, ndalet dhe i thote vajzes : Zonjushe, zonjushe, keni humbur rrugen. Vajza permendet, nuk i thote asgje djalit te vogel, as buzeqeshje madje, dhe kthehet ne shtepi. Mbyll deren me çeles, ulet ne tavoline, merr nje stilolaps te kuq, dhe mbi nje flete te bardhe prej kartoni me luster, shkruan : "Sot jam martuar. Te shohim ç'do te lind pas nente muajsh : djale apo vajze."

Te pelqeu ?

E ke dhe me copyright :

(c) Hurbinek, nje djale qe do t'ju dergoje nje kartoline per fejesen e shpejte.

Kjo vajza qe kishte humbur rrugen mos ishe gje ti varianti femeror? Se nuk t'u mbyllka goja jo per gje, qenke me keq se grate.

 

Po. Dhe ju jeni vajza qe do te me dergoni nje kartoline per fejesen e shpejte.

gjysma e amazones do duhej shfarrosur per te printuar keto qe jane shkruar me siper smiley 

ja vlen te lexohet?

noi permbledhje?

Permbledhje

(ose, "Si ta levroj gjuhen e urrejtjes&quotsmiley

Personazhet kryesore:

Bedrija, Dardi, Mroklla, Swed1, Elton Kola, Nejse, Syri i Bukur, ASHes...

 

Bedrija:>>

> >

"Si kam lexu asnje rresht ksaj gruse...”>>

> >

Dard:

> >

“As un si kam lexu naj rrjesht", por po ta them: “dont waste your time...ka fraze patetike...ka stil cheap...shkrimet e saj nuk shtyhen......somthing is wrong with her"

>>

Dhe per ta plotesuar tablone me nje note kolori mbi jeten personale, Dard vazhdon:

> >

“kur (dike) e kam mik (thote Dones) diskutoj dhe ngjyren e breckave qe kam veshur”>>

> >

Mroklla:

(drejtuar Donesit)

> >

“Te kuptoj, te kuptoj! Une e di se c'feelings ke brenda zemres tende! Ke kompasion per te emargjinuarit!”>>

> >

Swed1:>>

(drejtuar Donesit)

> >

“kujt i rruhet si ke jetu ti?”>>

> >

Elton Kola:>>

(komenton citimin e Dones dhe therret ne kauze edhe Anilda Ibrahimin)

> >

“Shpresoj qe kjo te mos kete bere si Anilda Ibrahimin  qe nisi te krahasonte veten me Ismail Kadarene... duke e akuzuar se u ka ngene shume bar, e su ka lene gje per te kullotur te tjereve”>>

> >

Nejse:>>

(per E.D. - >qitje me artileri te rende ne sferen personale)  >

 

“braktisi "ne kampin tjeter" nje femi”>>

> >

Syri i bukur:

> >

“... paksa patetike”>>

> >

ASHes:>>

> >

“ngjall një lloj kruajtje të përjashtme, sepse ... përqaset me një ikonë të letërsisë BOTËRORE, e vetëkrahasime të tilla dëshmojnë për karakteristika të qenies njerëzore jo fort pozitive për mentalitetin e përgjithshëm me ndikime psikanalize ... (pastaj heq dore nga diskutimi "erudit" dhe shprehet) ... "më këllet krupën ... ”>>

> >

meqe doje permbledhje

 

stud, qe te kuptohemi, Dones eshte ku e ku krahasu me ty. mos shtremno fjale e thuji sic i thame...apo edhe ti si Dones, po rrefe naj gjo te rralle

 

Cdo fjale qe te kam cituar me lart eshte e shkruajtur nga ty - ME MLLEF!!

Une ta kam fajin qe je i mllefosur!?

Te pakten ki burrerine ti dalesh per zot!!

 

eee, lene fare, shko lexo gazetën më mirë...

Se m'u kujtua dhe kjo historia, do t'ia bej dhurate Eshkes :

Isha lodhur aq shume nje dite, aq shume, sa as mikesha ime me e afert (nje qe e kisha njohur ne nje aeroport) nuk me kishte telefonuar. Mikesha, siç me tha ca minuta me pas, kishte parandjere se isha lodhur aq shume, aq shume, sa ajo kishte menduar pastaj se nuk do ta merrja ne telefon. E gjitha kjo do te kishte qene krejt absurde nese mikeshes sime nuk do t'i kishin trokitur ne dere dhe t'i jepnin nje zarf. Letra shkruante : "Jam shume i lodhur, sonte s'mund te flas". Ne te njejten kohe, tek dera ime paraqitet nje postiere e mjere, e rrudhur dhe flokedjegur, e cila me zgjat nje pako. Brenda kishte thjesht nje foto te Marylin Monroe me buze te zgjatura. Nga prapa, shkruante : "Do te vdes, eja me gjej". U trishtova shume. Mora nje liber, e hapa ne nje faqe kuturu dhe u gjenda prane mikeshes sime. Ajo, e ulur ne nje tavoline, po lemonte tehun e nje thike. Si thua ? me pyet ajo. Po, i them une. Ajo ngrihet pastaj dhe pret nje cope mish, e skuq, nje gote vere te kuqe, dhe para se te rrekelleje goten, me ben nje puthje te larget me buzet kuq te lyera. Nderkohe une nxjerr librin qe e kisha futur ne xhep dhe e hap ne nje faqe tjeter. Lexoj dy rreshta, dhe ngre syte. Mikeshes i del gjak nga goja. Ngrihem i tmerruar dhe kthehem ne shtepi. Hap televizorin dhe shoh filmin "Disa e duan te ngrohte". Fle. Fund. 

Mirë që se paskam lexuar që të hënën... brrr...

Falemnderit, gjithësesi...

Ti Studenti Shqiptar a mund te na thuash,sa libra ka bere Elvira,sa i jane shitur, sa e sukseshme eshte brenda Shqiperise,dmth na bej nje rezyme me te mire se ajo qe ke bere,meqenese ke mar persiper,te jesh publicisti i Elvires! ....,turp eshte po une nuk e njoh!

Nje pyetje jashte temes,Elvira Dones!!..nga mbiemri nuk me duket si nga nahija jone Dones,nga jane keta "Dones"???!??  smiley ..apo mos i ka dhone mbiemrit nje rrumbullakim,nje xhufke alla frenga !?!!!!?

Nuk jam zyra e shtypit te ED.

Kerkoje ne google dhe del site-i i saj dhe aty i ke te gjitha infot.

Une debatoj shume ketu, 1. per parim dhe 2. sepse kam postuar temen dhe ndihem deri diku pergjegjes

respekte

S.SH.

 

Nje pyetje jashte temes,Elvira Dones!!..nga mbiemri nuk me duket si nga nahija jone

Nga ne, nga ne eshte, po eshte martuar me nje te huaj dhe ka marre mbiemrin e te shoq!

Popo c'ka qene edhe nje e mirke kur dilte ne TV qemoti!!

Apo jo Blendo!  smiley

Sa per muhabetet e ketushme... se ma kujtoi studenti ate fjalen "kellet"...

Thone nje fjale andej nga Vakefe!

C'i kellet bretkun bre lalke! smiley

ka marre mbiemrin e te shoq!

Fajin e ka Studenti ....nuk e permbledh mire njohjen me Dones!

Studenti Shqiptar thote:

Permbledhje

(ose, "Si ta levroj gjuhen e urrejtjes&quotsmileyPersonazhet kryesore:...Syri i Bukur, ... "paksa patetike" Ou Studento, qe kur qenka togfjaleshi: paksa patetike, levrim i gjuhes se urrejtjes?!Une nuk fola per artikullin, as per vepren e ED. Thjesht thashe mendimin tim per pershtypjen qe me la ne intervisten te Deja Vu e Mucit te Nanove.Tani une nuk e di se cfare studenti je ti, por se nga te del gjuhe urrejtje te thuash qe dikush eshte patetik, ti qofsh...Dhe e perseris perseri, ne ate interviste ED mua m'u duk PATETIKE!Kaq.Kur te lexoj vepren e saj, do te mund te them dicka me shume, per vepren, jo per autoren.  

Tog-fjaleshi tek pulle ndoshta jo, po ne kontekstin e pergjithshem te komenteve ben pjese qe c'ke me te (ki parasysh qe une shfaq mendimin tim).

Une, meqe ra fjala, mendoj edhe kete tjetren.

Ne, ketu ne Peshk, jemi maska dhe nga prapa ketyre maskave flasim per njerez me emer e mbiemer.

Do te ishte mire qe perpara se te shkruanim te pyesnim veten: a do ta shkruaja kete po te isha duke postuar me emrin tim te vertete?

Une mendoj se po te ishim duke shkruajtur me emrat tane te vertete - per persona po aq te vertete - do te reflektonim shume me teper perpara se te zbraznim vrer, tallje, urrejtje, kunja, fyerje e me the e te thashe kunder dikujt (kjo jo domosdoshmerisht vetem per temen ne fjale).

Ne kete lloj arsyetimi fus edhe veten, pasi edhe une komentoj shpesh ne Peshk.

gjithesesi respekte

S.SH.

 

na lodhe koken he burre, aq se te morrem vesh

Une mendoj se po te ishim duke shkruajtur me emrat tane te vertete - per persona po aq te vertete - do te reflektonim shume me teper perpara se te zbraznim vrer, tallje, urrejtje, kunja, fyerje e me the e te thashe kunder dikujt (kjo jo domosdoshmerisht vetem per temen ne fjale).

Mendon gabim mor xhan, ne shkruajme me pseudonime jo se po viheshim ne siklet nga ata te cileve ju zeme emrat ne goje, po se s'duam te na dali emri kshu sheshit qe ne vend te bejme nai lek pune, rrime e merremi me peshkun (sic po boj un tani medemek) smiley 

O Elton, mu me rafte nji pike si po i trasformoni gjonat! Po une  moj loçke isha ne takimin me ibrahimin ne Torino dhe keto marrina qe i ven ne goje si kam ndigju! E kan pyet po, per Kadarene dhe ajo e e mocionuar tha qe eshte me i madhi prezantues i letrave shqipatre ne bote, dhe qe nganjehere ( e tha me shaka) jam xheloze per gjithe temat e bukura te folklorit shqiptar qe ka trajtu! As asht krahasu dhe as asht anku, por vetem e ka admiru! Po ja fute kot o Elton djali se ajo ka qene personi me i thjeshte dhe i komunikueshem qe kam taku, edhe vete publiku eshte perlot kur tha ne fund qe letersia nuk eshte mjet qe shkrimtaret te lajne hespet me atdheun! Mjaft, se ketu po flitet per Donesin qe une se kam lexu, por te me falni se kur lexoj rrena e marrina s'rri dot pa thane te verteten!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).