Djegia e flamurit maqedonas në Prishtinë, reagon Shkupi

SHKUP- Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë (MPJ) ka reaguar pas raportimeve për djegien e flamurit të këtij shteti, disa ditë më parë, në një ndeshje futbolli në Prishtinë, nga ana e tifozëve.

Shkupi zyrtar thekson se në këto momente të ndjeshme çdo hap që ndërmerret duhet të jetë në drejtim të uljes së tensioneve ndëretnike, e jo të nxitjes së mëtejshme të tyre. lajmi i referohet raportimit të televizionit Alsat.

Ndërsa Zyra për Komunikim e Maqedonisë në Prishtinë ka kërkuar nga zyrtarët e Kosovës që të ndërmarrin të gjitha masat ligjore ndaj autorëve të veprës penale. "Besimi i ndërsjellët dhe respekti ndërtohen në afat të gjatë dhe çdo palë duhet të kontribuojë në këtë drejtim. Nga Kosova, si shtet më i ri në rajon pritet që në situata të tilla të demonstrojë kapacitet dhe aftësi, që të veprojë në mënyrë adekuate në drejtim të ndërtimit të marrëdhënieve ndër fqinjësore dhe zhvillimit të stabilitetit rajonal", thuhet në komunikatën e MPJ-së së Maqedonisë.

Edhe politika maqedonase ka dënuar këtë akt dhe kërkon nga zyrtarët e Kosovës që të distancohen nga ky akt. "Vlerësojmë se bëhet fjalë për rast të izoluar i cili nuk guxon të ndikojë në marrëdhëniet pozitive mes dy vendeve dhe nuk guxon të keqpërdoret në kontest ndëretnik të brendshëm", thuhet në komunikatën e VMRO-DPMNE-së.

"Djegia e flamurit të Maqedonisë në Kosovë paraqet përzierje në politikën e brendshme dhe atak të vrazhdë ndaj sovranitetit të shtetit fqinj. Pres që institucionet zyrtare të Kosovës ta dënojnë dhe të distancohen nga ky akt i cili nuk çon në drejtim të ndërtimit të marrëdhënieve të mira ndëretnike", deklaroi Roza T. Karevska, deputete e PLD-së.

Por BDI thekson se nuk duhet nënçmuar asnjë flamur i cilido shteti, por se në këtë drejtim hap i parë që duhet ndërmarrë është tërheqja e enciklopedisë, pasi ishte ajo që i nxiti veprimet e tilla.

"Konsideroj se e keqja që iu është bërë raporteve shqiptaro-maqedonase, marrëdhënieve ndëretnike në Maqedoni, marrëdhënieve ndërshtetërore të Maqedonisë me vendet shqiptare siç është Shqipëria dhe Kosova ka ndodhur me enciklopedinë. Konsideroj se hapi i parë që duhet të ndodhë është tërheqja e menjëhershme enciklopedisë nga ana e akademisë së Maqedonisë për të treguar një hap pozitiv në drejtim të tejkalimit të katre tensioneve dhe për të treguar vullnet se ka interes për tu tejkaluar kjo situatë si do që të jetë flamuri i asnjë shteti konsideroj se nuk duhet të nënçmohet ashtu si ne nuk duam të na nënçmojmë flamurin tonë gjithsesi se e njëjta nuk duhet t'ju ndodh edhe flamujve të shteteve tjera", theksoi Teuta Arifi, deputete e BDI-së.

Për momentin nuk ka reagime nga zyrtarët e Kosovës lidhur me incidentin e djegies së flamurit të Maqedonisë.

50 Komente

Mire ja kane bere. Edhe pse duket si gjest i paqyteteruar, edhe pse shqiptaret nuk kane djegur kurre flamuj; Felliqodonia e meriton paq. E ka bere veten, dhe e ka bere keq. Monkeymania, tamam ja kane thene.

Policia e Kosoves nuk duhet absolutisht, te beje gafen e arrestimit te ketyre njerezve. Nese e bejne, atehere eshte zyrtare: shqiptaret me te vertete jane komb lepirash dhe pa shtylle kurrizore. - popull xhelatine.

Une nuk jam dakort me djegien e flamujve ndonese edhe vete ne nerva e siper nanji edhe mund te kem dash me e djeg. Po ne fakt flamuri eshte diçka qe i perket shume e shume njerzve e brezave, kshu qe nuk mund te nxjerresh inatin ndaj nje pjese te tyre qe bejne zullume sot, duke i fyer te gjithe.

Po ne rastin konkret s'basoj se ka nevoje per ta bo te madhe se ne fund te fundit ka qene gol "upsajt" se i kishte ra bilbilit arbitri grek. Perderisa Fyrom-i nuk o shtet prej verteti s'ka as flamur prej verteti, pra s'kena se si t'ja fyjme simbolet.

Po per ta barazu muhabetin le ta djegin ene ata flamurin me password te s'Ban s'Ki s'Mun se nuk na ngel fare hatri.

smiley

ps. ate flamurin me yllin e evgjiteve po thu Lizander?

E cuditshme se sa shpejt reagojne per nje djegie flamuri ne stadium, dhe sa ngadale per te hequr shpifje nga tekstet e tyre "akademike"!!

Gjithsesi, te ben te reflektosh per reagimin e diplomacise tone, qe kur ne u fyem shume me teper se nga disa tifoze te inatosur (nga me nder jush akademiket e Maqedonise se veriut), reaguan kur ishte ftohf pilafi me kohe e me vaft!!!!

Edhe te padrejtetit kerkojne te drejte?!!! Bote ironike; "Fajin e kemi ne, por ju mbetet juve sepse nuk doni ta pranoni se faji nuk eshte i joni"

Sa te mire tregohemi ne.

Jepini pergjigjen qe meritojne.

A tha kryeministri i gjoja shtetit maqedon qe :"Akademiket jane ta pavarur"

Jepini te njejten pergjigje:"Njerezit jane te pavarur dhe mund te djegin cdo lloj flamuri qe u pelqen"

Aq me shume kur ky eshte flamur i nje shteti te sajuar qe nuk ka as emer.

Tani sic thote Saraci inati s'duhet nxjerre me flamurin. Eshte cheap shot, dicka per quick attention, po mbase jo veprimi i duhur. Nejse nuk eshte se ishin zyrtare te Kosoves ata qe te gjykohen nga Maqedonia si veprim te shtetit te Kosoves, dhe kety duhet te nderhyje diplomacia shqiptare per tia shuar dhe kete mini-zjarr, qe tenton te levize vemendjen e nderkombetareve nga turpi i enciklopedhise maqedonase tek reagimi i shqiptareve.

Ca protesta te fuqishme p.sh. ne gjithe trojet ku ka shqiptare, mundesisht te organizuara ne nje dite, do kishin bere shume me shume buje se thjesht kjo djegja e flamurit ne stadium, dhe do ishte buje totalisht pozitive, pa i lene shkaq per akuza djegje flamuresh. Po kjo gje do organizim dhe patriotizem ne shkalle te gjere tek masat, gje qe ne fatkeqsisht s'e kemi, flas pergjithesisht per gjithe popullin shqiptar. Sidomos ne ne Shqiperi qe jemi dhe trungu meme. Ne s'na plas fort. Shume me kollaj mblidhemi per nje miting ordiner politik te Berishes ose Rames sesa per nje kauze kombetare.

per cfare proteste e ke llojin? si protestohet ne keto raste?

Tani ca ka per te mos kuptuar? Ca proteste? Mitingje ne rruge ne gjithe qytetet kryesore te Shqiperise dhe zonat ku ka shqiptare ne Ballkan, dil aty me mijera vete ne cdo miting, sidomos te ishin te gjitha ne nje dite, dhe ja, do transmetoheshin nga shume stacione televizive, evropiane te pakten. Kjo sjell automatikisht vemendje nderkombetare; dhjetra mijera shqiptare kane shprehur indonjaten sot duke protestuar ne filan e filan e filan vend, etj etj...kronikat ne televizionet e huaja.

Dicka e tille e thekson padrejtesine maqedonase ne kete rast; eshte deduksion llogjik, per nje audience te huaj qe s'eshte shume e informuar apo interesuar per ceshtjen. Kjo do e vinte Maqedonine ne nje pozicion akoma me negativ dhe ofensiv, etj etj. Ndersa tani ata bejne viktimen, na dogjen flamurin shqiptaret.

Thuaj me mire: dhjetra mijera shqiptare kane shprehur indinjaten sot duke djegur flamujt e Fyromit. Atehere shihe se si perqendrohet vemendja e nderkombetareve, dhe si do kerkojne me cdo kusht te mesojne se cfare ka ndodhur. Dhe e shikon edhe se cfare pozitash merr qeveria e Shkupit. kete perpiqu te imagjinosh ti.

Per protesta te tilla si thua ti... bej sa te duash. Bere protesta te tilla paqesore sa plase para ambasades Jugosllave, dhe Slloboja vazhdonte masakrat perdite.

Protesta te tilla bene shqiptaret mu ne mes te Shkupit, publikisht, dhe me perfaqesuesit me te larte politike, te organizuar gati me se miri. Cfare beri qeveria? As e rrujti fare.

Nje flamur u dogj ne stadium, dhe feeeeet! i ngriten veshet si zagari.

1 flamur? 10000 flamuj te digjen!

@xhib:

Eshte cheap shot, dicka per quick attention

ja t'ndihmoj pak me shqipe te bukur frazeologjike un ty: kesaj i thone "t'a zbrazesh koburen ne hi".

Nuk kane bere mire qe ekane djegur sepse ai flamur na takon neve me shume se atyre slavo bulgareve.Ne tju kerkojme falje per njohjen qe ju beme gabisht sepse saluku sdi nga historia; Bryli.

.Aleksandri i madh qe e krijoi si shtet dhe perdori si emer MAQEDONINE ishte me baba gjysme greek dhe gjysme slavo bulgare, kurse te jemen e kishte shqiptare.

Greqia po ben gjithe ato perpjekje qe ti pengoje mbi perdorim te ketij flamuri sepse ata eperdorin vete nje te tille perkrah atij blu ,sidomos ne gjite veriun e saj.Ata kerkuan dhe bashkepunim me ne.dhe ne bashkepunuam shume" bukur" duke e njojtur direkt ate !!!??? Direkt gol ne porten tone. Kryetari ipartise liberale ka deklaruar publikisht qe FYROM duhet te shkrihet ndermjet shqiperise dhe Bulgarise.Vete slavo bulgaret nuk besojne ne kete shtet sepse afro 1milion banore te Fyromit kane aplikuar per tu bere shtetas bulgare dhe gjysma e tyre i kane mare ato.Kjo eshte e sigurte se kam pare me syte e mi.Kurse poltikaret tane e njohen si shtet dhe i bejne temenara.

Po mutin historianet tane ku jane qe te flasin qe te ndergjegjesohen te gjithe shqiptaret dhe tia marim flamurin ,dhe keshtu qe akademiket e FYROM do kene me cfare te meren;TE KRIJOJNE FLAMUR DHE EMRIN .

Ketu sygjeroj qe peshku te ndihmoje me sygjerime si ps republika OBODIN dhe ne flamur nje frigorifer 2 katsh.

Aleksandri i madh qe e krijoi si shtet dhe perdori si emer MAQEDONINE ishte me baba gjysme greek dhe gjysme slavo bulgare, kurse te jemen e kishte shqiptare.

Po ate thuaj mo Zorbe. Ku jane historianet!

Sllavet ne Ballkan o vlla, kane ardhur pas shekullit te shtate. Aleksandri ka qene te pakten 1000 vjet para se sllaveve t'u mesohej egzistenca!

Dhe Filipi, nuk ka qene grek. Grek duan ta bejne greket. Ai i takonte nje parie sunduesish qe kishin perqafuar kulturen dhe influencen helene. Kaq.

Nderkohe, Aleksandri ishte barbar. Greqishten e fliste si i huaj dhe me theks "te trashe". Aleksandri po, u dergua me studime ne Greqi, ku perzjere me arithmetike, iu mesua dhe pederastia. Prandaj, le ta mbajne po te duan.

"Aleksandri i madh qe e krijoi si shtet dhe perdori si emer MAQEDONINE ishte me baba gjysme greek dhe gjysme slavo bulgare, kurse te jemen e kishte shqiptare."

 

nonen apo baben kishte sllavo-bullgar Filipua?   smiley  

Me sa di une dhe cfare kam lexuar ne greqi Filipua baben e kishte greekKa lindur ne EDESA qytet jo shume larg kufirit shqiptar renojat jane akoma dhe sot.

Keta vardarskit ishin slavet e pare qe populluan balkanin, dhe erdhen pak kohe para aleksandrit.

Greket "Helenet" atehere shtriheshin Larisa e sotme e poshte ,ishujt,peloponesi etj.Kufijte ndryshonin gjithmone.Keta vardrskit perpiqeshin te mbanin Selanikun si dalje ne det hyne si pyke ndermjet grekve dhe thrakve.

Filipua ishte princ i nje principate  relativisht te vogel. Krijoji qendren prane Edeses se sotme i filon me F sme kujtohet tani.Kur Aleksandri mori ne dore pushtetin menjehere tregoi ambicje dhe i doli nami per luftetar i zoti dhe synim i tij kryesor mbasi kapi zonat perreth ishte Athina.Atiket"athiniotet" e ndien rezikun dhe menjehere aristokracia e fton aleksandrin te behej pjese e saj dhe se ajo vihet ne sherbim te Aleksandrit per te krijuar "SHtetin e Maqedonise".Pra ketu pati kombinim force, ambicje me dinakri zgjuarsi,diplomaci,kulture prandaj pati dhe sukses te shpejte e te madh.Gjithaahtu ishte e mbeshtetur mbi tre etnitet. 

 

 

ore ti, nuk ka patur sllave gjekundi ne kohe te Aleksandrit! PIKE, flije mendjen. Nuk vendosen keto gjera ne tetvjecaret e liqenasit. Sllavet kane ardhur te pakten nje mije (1000) vjet pasi Aleksandri i kish kthyer patkonjte nga dielli! Nuk ka histori tjeter, o njeri.

Dhe Filipi nuk ka qene princ i nje principate relativisht te vogel, Maqedonia e Filipit ishte me e madhe ne territor se qytet-shtetet greke, bile dhe me e fuqishme se secila prej tyre.

Maqedonasit nuk ishin greke. Kaq. me kalimin e kohes dhe nga influenca kulturore helene, ata u helenizuan, por kurre nuk u helenizuan plotesisht. Mbeten gjithmone si ato fiset gjysme barbare qe jetonin periferive te sferes influenciale helene, edhe pse influenca helene ne maqedoni nuk ishte e vogel.

Sido qe te tregohet historia, SIDO, NGA KUSHDO, NUK KA ANE, VERSION APO KENDVESHTRIM SLLAV NE TE! PIKE. NUK KA PATUR SLLAVE NE BALLKAN. SLLAVET NE BALLKAN ERDHEN TE PAKTEN 1000 VJET PAS VDEKJES SE ALEKSANDRIT!!!

 

Keta vardarskit ishin slavet e pare qe populluan balkanin, dhe erdhen pak kohe para aleksandrit.

Ca thu kshu o burre?!?!?

Jo per gjo, po ne qofte keshtu, nuk paskan faj sllavo-maqedonsit qe paskan pordhe.

Fundi i fundit, ne mburremi se nona e Leksit ka qene shqipo, ata mburren se ka qene gjyshja sllavkë. Same shit, apo jo?

Edhe ne e besofsh, mos e thuj mo se na prish pune  smiley    

Ata thone qe nuk kane ardhur. Nese e kane futur kete ne Enciklopedi, nuk e di, do e kene bere per t'u treguar te meshirshem me ne popujt e ardhur dhe pa histori e identitet kombetar qe vjedhim figurat dhe heronjte e te tjereve.

Bullgaret e Felliqodonise jane te tezes se fuqishme qe:

Ata jane autoktone ne felliqodoni.

Aleksandri i madh ka qene sllav.

gjuhen sllave ne bote e kane perhapur maqedonet. Gjuha sllave ka lindur aty ku jane ata sot. Alfabetin cirilik e kane shpikur ata, dhe ata ua kane mesuar gjithe sllaveve te tjere, sepse pervec gjuhes, ata u kane percuar Ruseve (1) deri ne Kamcatke gjuhen e Aleksandrit te madh, gjuhen dhe kulturen sllave/shkrim/kendim dhe ortodoksi!!!

Keto jane teorite e tyre, dhe jo gjyshja apo stergjyshja... ata kane qene gjithmone aty, aty kane lindur si komb, aty jane formuar, gjate mijevjecareve.

keto beson Bllazhe Ristevski dhe shumica e bullgareve te Felliqodonise.

vallaj  plako, kom taku dhe njof jo pak sllavo-maqedonas. Te pakten deri vjet, nuk kisha nigju nanji gjo te tille?

Anej qeka bo nomi e une nuk dikam gjo hic. Shume te mcefet paskan qene  smiley    

 

Jom kurioz, po bullgaret ca thone? Di nanji gjo?

Ja pra qe e kam degjuar une, dhe ma kane thene perfaqesuesit e Felliqodonise ne nje panair ku prezantoheshin 140 kombe! U hoqa si i huaj (amerikan). Aty e hengri, dhe nuk la gje pa zbrazur. Dhe ky qe fliste, ishte evgjiti me i zi qe kam pare ndonjehere ne jeten time.

Ky po prezantonte Maqedonine perpara gjithe botes!

Kuptohet, pasi e lashe te zbrazet mire... imagjinoje vete cfare hoqi.

hahahahahahhahahahahahhahahahaha. I madhhhhhhh

zotrules...kudo qe shkruan flet me agresivitet dhe pasion..

po ty more djale ta japin sapunin per djathe. te nxjerresh mizen nga qulli o romak, nuk eshte agresivitet.

Po ca mos te flasesh me pasion mer burre?

Une akom nuk kam nigju nje sllav qe te me thote qe kon ardh para shekullit VI-VII ne Ballkan gjate kohes se Bizantit. Zbukurimi i vetem i tyre eshte qe thone qe kina ardh me leje. Dmth pak a shume thone : "I cum i faks perandorit, ene ai na tha bujrum"

Tani na dilka nje shqiptar qe thote qe sllavet e pare kon ardh pak para Leksit. Pike e zeze!!!!

tirons, statistikat e penarit thone qe ka 9742 vizitore peshku nga Serbia.

turqeta juj.

ps ka komente qe dun pergjigje nje-rreshteshe. Me folje vetevetore ne veten e dyte njejes.

e noka emo smiley You're right!

P.S. E ka permend njeri anej nga fjale te humbme "e noka"? smiley

po frazen gjys-onomatopeike "nok-nok" e ke pas nigju? smiley

nuk ka te boj me trokitjen ne anglisht ("knock-knock, anybody home?&quotsmiley, perdorej shume ne rrethinat lindore te alidemit (por pa u bere ende Shkoze, sidoqoft').

Nje xhest shume i turpshem dhe per t'u denuar qe vecse i bene keq imazhit te shqiptareve.

Megjithate ne mungese te nje pergjigjeje kompakte dhe te forte nga ana e institucioneve dhe te partive shqiptare, ndoshta ekstremistet ndihen te justifikuar per te kryer akte te tilla.

Si mer qeka turp? Po diegien e flamujve shqiptar e rrahjen e plakave shqiptare ne Shkup, si do e klasifikosh ti?

Jo per gjo, po po qe kjo turp (fundi i fundit gjithandej ndodhin keto gjera neper stadiume), i bie qe ajo qe bene tifozat ne shkup te jete bythe me byth me genocidin.

Mos harro dhe qe ata u justifikun direkt qe jane disa tifoze te shkare ata qe gjakosen miletin andej. Kur bojn ksi gjonash tifozet e tyne, nuk osht nanji gjo e modhe, po kur djegin tifozat tane nje flamur, ia vleka me cu note proteste, edhe me i kujtu Kosoves qe eshte shtet i ri.

Flaken mer te gjitheve!!!

   

P.S. mbase jo flaken, po dhomet u duhen tregu atyne  smiley   

Po diegien e flamujve shqiptar e rrahjen e plakave shqiptare ne Shkup, si do e klasifikosh ti?

Turp, gjithashtu!

Dhembet duhen te tregohen sigurisht, por jo nga disa "tifoza te shkare", por nga institucionet shqiptare.

E di cila eshte logjika e ketyre?!

Eshte pikerisht logjika jote ne pergjigjen e mesiperme "Flaken mer te gjitheve!!!" qe mua personalisht me irriton shume.

E di pse me irriton?!

Sepse eshte pikerisht kjo sjellje e shqiptareve ne kohe paqe qe na ben qe te krijojme nje imazh negativ qe nuk na ndihmon qe te mbrojme te verteten tone edhe kur kemi te drejte.

Me kujton sjelljen e atyre palestinezeve te shkrete qe jane aq te paorganizuar, aq viktima te dyfishta, aq rreckaman e te eger saqe me imazhin qe kane krijuar nuk te vjen aspak deshire qe te kesh simpati per ta... edhe pse ne fakt kane shume te drejte ne ate qe kerkojne.

e marr vesh ca thu, dhe do thosha se ke te drejte, vetem se kohet kane ndryshu.

1. Ne nuk jemi me ata mavrinjte e panjohur.

2. Fqinjeve tane u ka dale boja. Te gjitheve!!! Dhe ata prap nuk pjerdhin. Vazhdojne te tyren.

3. Nga ana tjeter ne maksimumin e simpatise qe mund te arrijme nga bota, kam pershtypjen se e kemi arritur. Per cfare dreqin duhet te vetepermbahemi e mos te pergjigjemi me te njeten monedhe. Qe te mos humbasim kete fare simpatie prej BE-se?!?!?!

Pse u dashka qe te kerkojme vetpermbajtje e kulture nga TIFOZE futbolli, kur te njejtin gjest (fyerjen) ne na e servir elita e pales tjeter?!?! Kush duro nje here, duro perhere thuhet. Ene vec ne metem duke duru se jemi kompleku deri ne palce se mos dukemi si te pacivilizum para Evropit.

Fuck em all plako!!!

Ti i thua tjetrit "i shkare" sepse i zjen gjaku kur ofendohet aty ku nuk mban me?

Je ne vete?

Thuaj eshte gabim, dakord, se po shpreh mendimin tend, dhe ndoshta ti nuk do e kishe bere; por ai e beri, dhe jo se eshte i shkare, por sepse ndihet i ofenduar rende, e sigurisht i revoltuar rende, e sigurisht, njerez te ndryshem kane menyra te ndryshme reagimi.

Ju tani po thoni, mos reagoje asnjeri, ose te reagojne te tere si do njeri nga ju???

Flamuri shqiptar o zotni digjet perdite nga sllavet. Perdite, ne Shkup, neper mure gjen te shkruara "vdekje shqiptareve"! E ti thua mos reago ashtu?

Flamuri shqiptar digjej perdite rrugeve te Beogradit, per nje vit rresht; digjet ne Mitrovice, sa here behen dy serbe bashke; e ti thua mos reagoni ashtu???

Jo po te rrime te gjithe si delet mo, c'te keqe ka. Te veje si te veje puna, tafti bafti.

Ore meqe bie fjala, pse thua ti qe te protestojme? More pse te protestojme ne rradhe te pare! Mos protestojme fare more. Cfare te keqe ka te mos protestosh hic? Bile, po nuk protestove, tregon se je dhe i urte, sepse nuk te shqeteson fare ajo gje, sepse e di qe jane te paverteta dhe nje genjeshter nuk te demton fare.

Fundi i fundit, c'te keqe ka ajo qe thane sllavet? A mos na iku ndonje lek nga arka e shtetit? Mos na iku ndonje lek nga portofoli?

Ore meqe ra fjala, ne taksa paguajme qe paguajme, pra, nuk e egzagjeroj nese them qe si te qeveriset Shqiperia nga shqiptaret, si t'i bashkangjitet Maqedonise si province dhe te qeveriset nga sllavet e Shkupit, njesoj eshte. Ne prape taksa paguajme qe paguajme.

Fundi i fundit, a nuk e eleminojme fare dhe flamurin? C'na duhet mo? Kush ja ka pare hajrin flamurit? Per te ngrene, te jep? Jo.

Bile, a quhemi turq fare derisa te na vene nje emer sllavet e Maqedonise?

A jemi prape ate qe jemi tani? Dmth, asnje dem deri ketu.

Une them, Vorio Epirin Greqise, Diber, Mat, Kruje - Maqedonise, Shkoder-Lezhe-Malesi e Madhe - Malit te Zi, c'te mbetet, Serbise, dhe u la ajo pune. Nuk ka pse te kete pastaj, as djeg'je flamuri, e as protesta qe nuk bejne gje tjeter vecse na lene pa pune dhe na harxhojne energji e shkaterojme nervat kot.

Ore zotrules, nuk je bashkekohes i Aleksandrit. Ka shume teorira por ajo jotja qe maqedonasit jane asimiluar nga greket eshte qesharake. Greket jane perpjekur te asimilojne thraket, evgjitet, etj. por prape po nga vete masa e gjere do ti vecoje, do t'i tregoje me gisht qe je keshtu apo ashtu ne jeten e perditshme. Une  kam jetuar atje dhe gjeje sllavo-maqedonas, shqiptare, thrake, ponde, persiane, por asnje nga ata maqedonasit tend .

Ndoshta dhe imja nuk eshte plotesisht e plote, por eshte nje konkludim logjik i atyre qe kam lexuar, degjuar, pare, jetuar. Githsesi jam i hapur ne sugjerime dhe fakte bindese. Emri slave nuk perdorej para 1000 vjetesh.

Me ne fund une s'po te shes gje ketu. Une nuk jam historian, me pelqen si hobi dhe kaq. Nuk po te kerkoj honoraret kesaj radhe. smiley

Ndoshta dhe imja nuk eshte plotesisht e plote, por eshte nje konkludim logjik i atyre qe kam lexuar,

Jotja nuk eshte thjesht cik e paplote, eshte tregues se nuk ke mbaruar as tetevjecaren.

Do te flasim si burrat?

Thuaj ketu ne shesh qe nuk je maqedons!(99% ta them une qe je andej nga Liqenasi)

Lere se jan nje dore ketu, ky Olsi, Toko etj, qe kan degjuar andej nga jetojne per liberalizem, edhe e aplikojne ne menyren me idiote per kushtet e Shqiperise dhe shqiptareve.

Ku e ka sot kombi shqiptar lluksin e pordheve liberale mor shok. Shqiptaret jan nje komb i vene perposhte, qe i eshte bere lufte e pameshirshme ne cdo front. Qe i eshte sulmuar me force te jashtezakonshme historia, kultura, traditat, vete egzistenca e kombit dhe etnise.

Cfar prisni ju, te rrihet, dhunohet, poshterohet Shqiptari dhe te rrij urte per hir te stabilitetit, gjithmone, gjithmone? Po pse mos te rrine urte serbet, felliqodonasit, dhe greket. Pa me thuaj nje incident te provokuar nga shqiptaret??? Nje.

Aty po , nqs do kishte arrogance nacionaliste dhe provokime nga na e shqiptareve, aty mund te nderhyje ti si shqiptar kundra njerezve te tu me pordhet e tua liberale, jo kur ka pergjigje ta pamjaftueshme kunder nje qendrimi zyrtar te nje pseudo-shteti qe quan shqiptaret malok, kacak qe paskan debuar nga shtepite felliqodonasit.

Ja ashtu, sic te thash edhe tek tema tjeter , ik gje kukullat andej. hopa.

Tt,

Po me mua c'pate? Apo e ke ne pergjithesi

Atehere duhet te kuptosh nje gje

Se pari djegja e flamurit nga disa tifoza per mua eshte nje hic azgje. As patriotizem as rrugaceri. Tifozat djegin flamuj ne tere boten dhe tifozlleku ska azgje te bej me patriotizmin apo hakmarjen sic e paraqesin disa as me rrugacerine sic e paraqesin te tjeret. Eshte sport miq te dashur dhe tifozlleku behet per skuadren e zemres jo per atdheun e zemres. Mjaft i dhate kaq rendesi se mund te jene po ata tifoza qe dogjen flamurin, qe naten lidhen me mafjen Serbe apo Maqedonase e shesin motrat shqiptare per seks ne Itali

Se dyti nese e ke ne pergjithesi. Trimeria pa mend nuk ka vlere , ajo eshte  vetsakrifikim pa rezultat. Kjo eshte pikpamja ime dhe une aspak nuk jam tek  ideja e liberaleve qe "hajt tu hapim deren te gjitheve". Kush ka thene se kemi luksin te jemi liberale? Une?  Aspak, por ama nuk kemi as luksin dhe as fuqine te jemi kokekrisur e grindavece me te gjithe sepse na eshte mbushur mendja se kemi te drejte.  Trimeria dhe zgjuarsia do treguar ne vendin dhe kohe e duhur. Jo kur Kosova akoma nuk eshte njohur si shtet nga te gjithe ne te shkojme e te permbysim makinat e atyre qe na sollen lirine dhe po na ndihmojne te na njihet shteti yne. Jo tu themi 'kriminele" atyre qe po keshtu armiqe tane , serbet, i kane quajtur kriminele kur akoma nuk kemi fuqine te jemi shtet qe ta bejme nje gje te tille.

Trimeria do treguar tek Shqiptaret e shqiperise qe kane shtetin e tyre dhe kane zerin e tyre.

Ne gjithmon i bejme gjerat mbrapsh. Ne vend qe te jemi politikane atje ku jemi te dobet ( Kosove) dhe te tregojme dhembet dhe trimerine atje ku jemi te forte ( Shqiperi), ne kercenojme se do te kafshojme me gojen pa dhembe ndaj atyre qe na japin dhe pertypin ushqimin per ne dhe tregohemi rjepacake ndaj atyre qe na kercenojne kombin ne Shqiperi. Greket po na marin mbi 300Km2 siperfaq ujore dhe ne rime e dalldisemi me EULUXet e Perendimin. Atje ku duhet diplomaci ne tregohemi trima dhe atje ku duhet trimeri ne tregohemi rjepacake pa dinjetet.

 

Mos valle se nuk jemi aq tirma sa tregohemi me EULUXin per ti treguar dhembet grekut? Sepse e dime qe me Grekut mund edhe te ndeshemi ndersa e dime se perendimi eshte me njerezor dhe nuk ka 'cna ben.

 

Epo kjo i dashur Tt nuk eshte patriotizem eshte sjellje prej frikacaku mendjemadh.

 

Ne kete bote nuk ka rendesi kush ka te drejte rendesi ka kush ka mend te fitoj mbi drejtesine. Mbaje mend kete  

PS. Per kuriozitet ketu. Si nuk ka sjelle peshku asnje artikull nga ai i shtypit shqiptar per tradhetin e qeverise ne lidhje me kufirin ujror te shqiperis me Greqine? Apo se kane firke se behen debate jo liberale. Kjo ja vlen te flitet, jo tifozlleku i disa shqiptareve

 

Megjithmend toko, ca u be me marreveshjen me Greqine?

E kane cu ne parlament apo akoma?

E cfare lesh parlamenti Marveshja eshte nenshkruar me klauzolen  qe edhe sikur te mos ratifikohet nga parlamenti ka fuqi dhe vetem gjyqi nderkombetar e zgjidh Eshte pune e mbaruar.

Tradhetaret qeverise dhe politikes tone e kane shitur shqiperine per kolltuket e tyre. Pse kot nuk u ndje greku ne zgjedhjet e 28 Qershorit? Ja u mbyllem gojen me mbi 300Km2 siperfaqe shqiptare.

Pse kot opozita meret me kutite e votimit dhe jo me kete ceshtje? Ajo ka gishtin e saj ne kete pune. Ajo e di qe po te ndjehet per kete pune  zgjedhejt e tjera i ka mare fera uraten se greku dergon autobuzet me emigrante dhe parate per fushaten e tyre.

Ptu fare qelbur e politikes shqiptare.

Jo o toko, nuk hyn asnje marreveshje ne fuqi pa u ratifiku nga parlamenti. E vetmja gje qe mund te beje Greqa nderkohe eshte te nguli ndonje pus aty sepse thote qe ka pas legitimate expectation.

Une s'jam jurist dhe nuk i di mire keto punet juridike nderkombetare por di qe marveshja eshte bere me klauzolen qe po nuk u ratifikuar ne parlament shkon ne gjyq nderkombetar. Te tjerat nuk i di

Pastaj cfare lesh parlamenti Opozita qe mund ta kundershtoj nuk hyn ne parlament se ka gjera me "serioze", kutite e votmit. Keshtu qe mbetet pozita qe ka nenshkruar marveshjen. Pordhe me rigon

ku e ke lexu kete? Ke nanji link?

Qe s'hyn opozita eshte gje e mire ne lidhje me kete traktat. Sepse per te hyre ne fuqi do te pakten 71 vota (mbase do me shume po nuk paskam nerva me hap kushtetuten tani). Sula 70 ka dhe do ishte kollaj per te me u justifiku para grekut qe s'kom ca t'i boj nuk deshen te tjeret. Mbase e ben kete dhe keshtu traktati nuk hyn ne fuqi e duhet rinegociu. Nuk i dihet mo, shpresa vdes e funit  smiley   

o dhe nje gje, opozita nuk kundershton sepse, nuk e di a e ke vene re, kur erdhi Karamanlisi ketu dhe vizitoi Bashkine e Tiranes, Edua kishte vene nje ikone ortodokse mbas koke per t'iu lepire me shume se Sula. Keshtu qe nuk pres gje nga opozita. Kam frike se po hyne ata ne parlament, vate ajo pune.

Po ne fakt flamuri eshte diçka qe i perket shume e shume njerzve e brezave, kshu qe nuk mund te nxjerresh inatin ndaj nje pjese te tyre qe bejne zullume sot, duke i fyer te gjithe.......

 

....Po per ta barazu muhabetin le ta djegin ene ata flamurin me password te s'Ban s'Ki s'Mun se nuk na ngel fare hatri

Lizander nuk eshte pak kontradiktore? Eshte flamuri i Kosoves Jo i Banit apo Kinit por eshte i Kosoves ( te pakten keshtu po perpiqemi te njihet ne bote) i takon Kosoves do apo nuk do ti. Keshtu qe djegja e tij eshte fyrje per Kosoven. Ndryshe duhe thene se ne nuk kemi flamur dhe ne qofte se Kosovaret nuk tregojne respekt per flamurin e tyre atehere cfare pret ti te njohe bota si shtet me vete. Ske flamur ske as shtet.  

ja fut kot o Toko. Kosova nuk eshte njeri, qe te ofendohet. Pastaj, e para e punes, ajo qe eshte me e rendesishmja, Kosova ka flamur, dhe eshte flamuri shqiptar, ai qe Skenderbeu ngriti ne Kruje, qe Ismail qemali ngriti ne Vlore, ai qe Isa Boletini erdhi nga ferri i luftes dhe nga ferri i gjenocidit masiv serb te `12, per t'iu gjunjezuar dhe per ta puthur. "kam sjelle me vete gjithe Kosoven!"

Ajo lecka blu, nuk ka te beje fare me Kosoven. Kete e dine te gjithe, duke filluar nga Beogradi ne Washington. Ja qe qenkan shqiptaret, ata te zgjuarit dhe te maturit si puna jote qe nuk e dikan.

Kosovaret jane shqiptare njesoj sa ne, dhe flamuri i Gjergjit nuk eshte i Shqiperise, po eshte i shqiptareve, dhe kosovaret kane poaq pjese ne te sa gjithe shqiptaret e tjere. Kur flet ne kete menyre, nuk ke asnje lloj argumenti per te kundershtuar TTne fare.

Dhe peshku ka postuar artikuj per ato qe kerkove zotrote me siper

Ketu, ketu, me artikull sqarues ketu.

Ndoshta nuk e ke patur mendjen.

e para e punes, ajo qe eshte me e rendesishmja, Kosova ka flamur, dhe eshte flamuri shqiptar, ai qe Skenderbeu ngriti ne Kruje, qe Ismail qemali ngriti ne Vlore, ai qe Isa Boletini erdhi nga ferri i luftes dhe nga ferri i gjenocidit masiv serb te `12, per t'iu gjunjezuar dhe per ta puthur. "kam sjelle me vete gjithe Kosoven!"

Thua ti keshtu. Thua sikut ti do te jesh ai qe do te vendosesh njohjen e Kosoves. Une e di qe po te ishte ne doren tende Kosova do te ishte njohur prej kohesh. Por ja qe nuk eshte ne doren tende keshtu qe "Ajo lecka blu," sot per sot, he per he, ka shurm rendesi, do apo nuk do ti, se ti une ju te gjithe jemi nje vlere shume e vogel ne njohjen e Kosoves.

 

Ato ketu ..ketu jane njera 29 Pri 2009 , tjetra 20 mar 2009 dhe tjetra 29 Mars 2009, Po te shikosh ne to ke komentet e mia. Keshtu qe nuk i kam humbur.

Sot pas 6 muash ka me shume se kjo. Po ratifikohet ne parlament... zoteri. Po ske faj ti te jane zene veshet me 'armikun " imagjinar EULUX " e haron te shikosh elefantin grek qe ke ne dhome smiley

ti, une ju dhe te gjithe ne, po te rrime si bythshqepur, te tregohemi "te urte", "te zgjuar", te "protestojme" si thone ca ketu... qe ne fakt nuk quhen protesta, por gayparade; atehere me te vertete jo vlere shume te vogel, po nuk do kemi vlere fare ne njohjen e Kosoves.

Maqedonia mbahet gjalle nga komuniteti nderkombetar, sepse po filloi t'i percelloje suma, ata shqiptaret fillojne t'i djegin te gjalle. Dhe aty pastaj nuk e parashikon me kush se si mbarojne punet.

Maqedonia mbahet gjalle nga komuniteti nderkombetar, Amerika ne rradhe te pare, sepse jane konjukturat mbrapa figurave vendimmarrese qe jane te idese qe shqiptareve duhet t'u vihet padrejtesia ne vend.

Serbia merret me te mire nga komuniteti nderkombetar, sepse kurdo qe t'i shkrepet ne koke, i ve flaken Ballkanit. Sepse e kane treguar dhe me perpara, dhe rasti me i fundit ishte jo me larg se para 10 vjeteve.

Jo se bota ka frike Serbine, por sepse nderlikimi i atyre puneve implikon me shume sesa Ameriken dhe Angline, apo sesa shqiptaret, serbet, greket dhe turqit...

Shqiptaret poshterohen ne menyren me te ndyre te mundshme, nga absolutisht te gjithe fqinjet, dhe nga BE-ja vete, sepse idene e protestes ne koke, e kane pikerisht si ajo qe thua ti. Gay Parade.

Spot publicitar:

Welcome to Albania...

Were you born in the wrong body? You could get maried today! Visit Albania...

Albania... where every protest is a Gay Parade!

Solle shembull Maqedonine dhe Serbine... Ato mik i dashur jane shtete te kosoliduara me te drejta te plota nderkombetare. Po Kosova????? Prandaj krahasim eshte i kote.

Sa per komunistetin e Sebise dhe Maqedone nuk e di nga i di ti keto por jane peralla per sa di une. Serbet kane turp te thone se jane serbe ne Amerike, disa  shoqata atje- ketu pa asnje force. Maqedonasit trecereku thone jane greke.

Po kjo vlen edhe per Shqiperine. Jemi shtet me fuqi te plota. Pse nuk  ndihemi per greqine sic ndjehet Maqedonia? Apo s'kemi b...the se jemi frikacake.

Kur flet per konjukturat ke te drejte Dhe ketu hyn ajo qe une them "zgjuarsi" Ne nuk mund te krijome konjuktura por duhet te dime si te futemi ne konjukturat qe ato te punojne ne favorin tone.

E perseris trimeri eshte te fitosh jo te vritesh pa fituar. Dhe pak rendesi nese fitohet me "gay parade" apo "me pushke" RENDESI KA FITORJA.

nejse hajt naten se neser jam prape per pune. Shit sa isha betuar te mos meresha me keto tema

Hajt naten te gjithve

 

 

 

 

Ti do te thuash dicka o Toko... po ti kundershton vetveten, dhe e vetmja gje qe kuptoj nga ato qe thua ti eshte: "une kam te drejte"...

Pse te ndihemi me Greqine? Pse duhet te ndihemi? E bejme paqesisht more, me vetepermbajtje, me urtesi, me zgjuaresi... U japim ujerat dhe mbaroi ajo pune.

PS: as me Maqedonine nuk je ndjere ndonjehere. Sepse po bejme pikerisht ashtu si thua dhe ti. Po tregohemi te urte, te sjellshem, te zgjuar.

PS2: Komentin tim nuk e kishe kuptuar mire.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).