Berisha publikon emrat e qeverise se re

Kryeministri i vendit, Sali Berisha ka paraqitur para pak castesh ne nje konference per shtyp emrat e kabinetit te ri qeveritar. Gjate fjalimit te kryeministrit, spikasin emrat e qeverise se kaluar, por ne dikastere te tjera.

Keshtu, sipas Berishes, i cili u dekretua sot si kryeminister nga presidenti Topi, ekzekutivi do te kete kete perberje:

Zevendeskryeminister dhe minister i Jashtem Ilir Meta, minister i Drejtesise Bujar Nishani, minister i Financave Ridvan Bode, minister i Brendshem Lulzim Basha, minister i Bujqesise Genc Ruli, minister i Mbrojtjes Arben Imami, minister i Ekonomise Dritan Prifti, minister i Transporteve Sokol Olldashi, minister i Arsimit Myqerem Tafaj, minister i Punes dhe Ceshtjeve Sociale Spiro Ksera, minister i Mjedisit Fatmir Mediu, minister i Shendetesise Petrit Vasili, i Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve Ferdinand Xhaferri, minister i Shtetit dhe Marredhenieve me Parlamentin Genc Pollo dhe ministre e Integrimit Majlinda Bregu.

Gjate fjalimit te tij Berisha ka falenderuar edhe bashkepunetoret e tij qe nuk jane me ne qeveri si Lufter Xhuvelin, Jemin Gjanen, Gazmend Oketen, etj.

“Jam perpjekur te bej perzgjedhjen me te mire, por kur e ke te veshtire per shkak te personaliteteve te shumta qe kane hyre kete vit ne Parlament, nuk mund te them se kam gjetur qeverine e persosur, por ajo do te jape kontributin e saj per nje Shqiperi evropiane”, eshte shprehur Berisha.

Kryeministri ka saktesuar me tej se keto emerime do t’i shkojne neser per dekretim presidentit te Republikes Bamir Topi.
 

120 Komente

Gazeta Libertas e qiti lajmin me pare mer, pse s'ia botuat atyre artikllin qe solla. Plus qe ata i kane dhe te renditura me mire, te formatuara, jo kshu rremuje si top qeni, sheklli dhe gsh qe s'i lexon dot. smiley

Kabineti qeverisës 2009-2013

Ilir Meta                  Zëvendës/kryeministër dhe Ministër i Punëve të Jashtme
Genc Pollo                Ministër Shteti për Reformat
Petrit Vasili              Ministër i Shëndetësisë
Dritan Prifti              Ministër i Energjetikës & Tregtisë
Majlinda Bregu         Ministre e Integrimit
Sokol Olldashi          Ministër i Transporteve –Punë Publike
Bujar Nishani           Ministër i Drejtësisë
Lulëzim Basha         Ministër i Brendshëm
Spiro Ksera              Ministër i Punës e Çështjeve Sociale
Fatmir Mediu            Ministër i Mjedisit
Genc Ruli                  Ministër i Bujqësisë e Ushqimit
Ferdinand Xhaferri    Ministër i Turizmit e Kulturës
Ridvan Bode             Ministër i Financave
Arben Imami             Ministër i Mbrojtjes
Myqyrem Tafaj         Ministër i Arsimit dhe Shkencës

 

Good job again Libertas smiley

Vertet, bravo Libertas .

 

Sa per listen .. nuk e di por me duket si nje menu pa shije..

gud gjob gjibi per shkronjat ne BOLD smiley

hihihi

Xhibi.

Me Lulin minister i mbrendshem, intervista paska qene gjysem e vertet.

Une mezi po pres te lexoj intervisten qe i ke bere Rames. Seriozisht e kam.  smiley

Po doli dhe kjo e sukseshme, do propozojme qe ta kesh rubrike te perhershme kete tek PPU dhe te besh intervista here pas here. smiley

 

P.S. Tushe, si eshte ajo kenga, heret ose vone ti do vish. Puna eshte (1) te mos ngelesh pa ardhur, dhe (2) plotesoje vete. smiley

Xhibi!!

Nuk e pranojne adminet, kot me u lodhe.

Provoje ti, ose emo, se e keni mire me adminet.

Hata eshte Idrizi, sa ja kam lakmi per miqesin qe ka me adminet.

Mos u anko kot tani, adminat jane cuna te mire. Po te kesh bere dicka te lezecme me humor si ajo e Berishes them se do ta publikojne. Kryesorja eshte te dominoje humori jo pasioni politik/partiak. smiley

Ne fakt vertet me duket ide interesante nje rubrike e tille, me gjasme-intervista me politikanet shqiptare, meqe PPU dhe peshqit kane goxha interes per politiken. S'eshte e thene ta besh vec ti, mund te kontribuoje kush ti vije dorjesh. smiley

e fillova. vetem titullin arrita me shkrujt. s'e njof temen, lum. kur ne fund pashe se edhe titullin e kisha plagjiature: interviste me nje vampir.

Sa mire, 30% femra qenkerkan. Me paska dale edhe mua fjala, por nuk di t'i gezohem apo jo. Nejse. Di gje njeri, do dalin gje njerezit te protestojne para nderteses se qeverise per Mediun?

Me ca pashe une, e para e dha kjo faqja www.noa.al agjensi lajmesh me duket shume e mire se vertet jepka lajmet e fundit

nori

Suprise suprise, emra te palakuar! Une per vete kisha vene bast per Bashen (edhe pse nuk njihem per bastexhie) po nje darke e kam hak smileySigurisht qe do rendte pas dafinave, do kerkonte te njihej si "Ministri i liberalizimit te vizave"...

Sa do doja te shihja job description-in e ministrit te shtetit per reformat!

Sa do doja te shihja job description-in e ministrit te shtetit per reformat!

Lu n'car! Si moce e keqe! smiley 

 

P.S.

Ministri i Mbrojtjes, a nuk ka qene gje agjent i Asfalias?

Dini gje juve qe e keni bo' betimin kundra komunizmit tek Livadhi i Oroshit?

 

Ne media po e quajne 'post me profil me te ulet publik' ne krahasim me te tjeret e kane llafin... se c'kam nje ndjesi qe Pollo do jete thjeshte drejtez paralele me Bregun, dmth pozicionet nuk jane thelbesisht te ndryshme.

Kjo Qeveri i ka gjetur njeriut pune !

Arben Imami Minister i Mbrojtjes!!!!!!

Nuk ma merte mendja qe ti jepte dy poste qeveritare partise se cameve (PDI) se ata vec nje deputet fituan. Apo eshet ky Ksera i cameve? smiley

Per kuriozitet, di gje njeri sa eshte numri (perqindja e popullsise ne raport) i cameve qe jetojne brenda territorit te Shqiperise? Jam kurioz ta di si krahasohen keta si perqindje popullsie me minoritaret greke, ngaqe me perfaqsime ne politike jane si nata me diten.

PDI-ja e çamëve ne rang vendi mori me pak se 1% te votave, por u favorizua nga sistemi rajonal dhe nxori nje deputet ne Vlore. Kjo perqindje e vogel ne rang vendi eshte edhe arsyeja qe nuk mori post ministror (sipas Berishes) dhe jam dakort me vendimin. S'mund te marresh minister kur ske marr as 1% te votave ne gjithe vendin.

Çamet llogariten deri ne 250 mijë veta ne Shqiperi, por jane te shperndare si elektorat (psh Demi i PD-se, Idrizaj i PS-se jane deputet çam, por nuk janë nën siglën e PDI-s&eumlsmiley. Ndërsa grekët nga ana e tyre janë më të perqendruar ne votime, votojne partine e tyre, jo si camet qe votojne ca PD-ne, ca PS-ne, ca PDI-ne e ca te tjere parti te tjera.

Çamet llogariten deri ne 250 mijë veta ne Shqiperi, por jane te shperndare si elektorat (psh Demi i PD-se, Idrizaj i PS-se jane deputet çam, por nuk janë nën siglën e PDI-s&eumlsmiley. Ndërsa grekët nga ana e tyre janë më të perqendruar ne votime, votojne partine e tyre, jo si camet qe votojne ca PD-ne, ca PS-ne, ca PDI-ne e ca te tjere parti te tjera.

Ideja per nje nengrup popullsie, ose minoritet, eshte qe duhet te kete, pak a shume, perfaqsime politike/qeveritare/administrative ne raport me perqindjen e popullsise. Camet pergjithesisht jane injoruar ne politiken shqiptare, nga te dyja forcat politike, kuptohet kryesisht ngaqe Shqiperia i ka lepire b*then Greqise duke favorizuar minoritetin grek, per hir te refugjateve, ndervaresise ekonomike, politikes nderkombetare, etj.

Por tani qe me ne fund camet moren nje deputet, do ishte shume pozitive mendoj sikur Berisha ti kishte dhene nje post qeveritar, aq me teper ngaqe jane injoruar si njerez dhe si kauze per kaq vite.

O Xhib, camet jane shqiptare, d.m.th. sic jane shkodranet apo kuksianet, gjirokastritet apo korcaret. Ne kete kuptim keta nuk kerkojne trajtim si minoritet, qe do te thote te drejta per nje minoritet etnik, qe jane shkollimi ne gjuhe amtare, ruajtja e kultures, tradites, perfaqesimi me diskriminim pozitiv ne administrate etj.

Camet kane nje kauze, kane nje problem te pazgjidhur, qe si ish qytetare te Greqise, te perfitojne te drejtat e tyre qe shteti grek ja u mohon, si pronat etj. Qeverite e Shqiperise nuk kane bere edhe aq sa duhet ne kete drejtim, prandaj camet u organizuan politikisht, ne nje parti te qendres se djathte (sipas deklarimeve te kryetarit te saj) dhe qe jane ne koalicion dhe bashkeqeverisje me PD dhe normalisht duhet ta shtyjne me tej qeverine shqiptare per t'u marre me fort me problemin e cameve.

Posti ministror nuk ju dha pasi ne rang vendi PDI ka pasur nje rezultat te ulet te themi, por e rendesishme eshte qe do te jene ne qeverisje ne vende qe mund te merren shume me ceshtjen came.

Iken keto zgjedhje. Camet ta mbledhin veten per zgjedhjet e tjera, t'i perqendrojne votat ne nje pike (partine e tyre PDI) e keshtu do te fitojne me shume mandate e per rrjedhim mund t'i ngrene me me force problemet e tyre.

Edhe mua me vjen keq per camet, s'mjaftoi Dulla qe i la pas dore per 45 vite po duheshin edhe 20 vite te tjera injorim. Gjithsesi kam shprese se dite me te mira do te vijne per kauzen shqiptaro-came.

Ferdinand Xhaferraj eshte çam puro.

gjysma qeverise jane per burg.

gjysma tjeter jane gjytryma

oketen e shporri. me ket rast i hiqet fiksimi dhe edi rames se e kishte si model konkurence dhe ju thonte robve : me gjeni per filan vend kryetari dege psh, nje te figure te papaerlyer si oketa........

Vallai, nuk te behet me i thone : "Puna e Mbare !"  ksaj qeverije smiley

 

Do kesh pa filxhon ti Bedrije e kushedi ca ka dal...

kam pershtypjen qe nuk do na e thush ne te tjereve...

nje ide me eshte krijuar mua gjithsesi... nuk lexoj filxhanet, por lexoj natyren...

sa here qe Berisha merr pushtetin, gjema natyrore ndodhin, nga termetet, permbytjet, thatesirat, ... te gjitha ndodhin.

Une do i them pune te mbare bedrije, per inatin tat qe s'ma jep, per inatin e ish-te dashurit tat Rames, dhe per inat te ndonje gjeje tjeter qe harrova. smiley

Ne fakt puna e mbare e qevrise na intereson te gjitheve, pavaresisht se si e qysh e tek e cift. Kur them te gjitheve, kam parasysh ne popullin, pervec politikaneve te majte qe duan zgjedhje te parakohshme dhe anullim loje, meqe s'fituan, again. smiley

Oh, se desh harrova: Shqiperia po ndryshon, dhe kjo gje eshte e mirakell of fridem. smiley

P.S.1 S'paska asnje cam PPU qe ti pergjigjet asaj pyetjes me lart?

P.S.2. U gjet me  ne fund linku misterioz i atij petanikcionit te analisteve, qe ta firmosni juve te tjeret? Ne fakt duhej bere dicka serioze si proteste per rizgjedhjen e Mediut ne qevri, vec eshte frika se Rama dhe veglat e tij mjafto-g99-mediatike do e perdornin per kauzen e vet te qelbur, 100fish me te qelbur sesa rizgjedhja e Mediut. Aq me teper qe ai keto dite eshte duke testuar dhe instruktuar protesta anembane, po s'besoj se do i eci.

P.S.3. Tushe, do ma japesh si perfundim?

sme pelqen ti gjib, se ti err syte pasioni ene merr kot me kot smiley

po kshu nuk je qun i keq, do e gjesh dhe ti fatin tend ne jete heret a vone smiley

ehhh ... po ca te bejm duhet tu themi.. kjo klase politike nuk ofronte dot me mire, nuk ofrone, dhe kushedi per sa kohe nuk do te ofroje  smiley

PO ky Arben Imami eshte akuzuar  nga PD qe erdhi  ne Sarande  nga Korfuzi ne '97 me uniforme gjenerali (ne te vertet erdhi)!!!

Te ben pershtypje puna e re per Lulzim Bashen,Ministri i Puneve te Brendshme!!!

Hajde urime dhe suksese qeverise se re! Qeveri e mire, personalitete te njohura te politikes dhe me karriere te gjate si politikan. Pervec Myqerem Tafajt (qe me shume se politikan me karriere te gjate eshte vene aty si njeri i pergatitur per te reformuar edhe me tej arsimin shqiptar), ministrat e tjere jane te gjithe politikane karriere dhe perfaqesues.

Kryesorja ne reforma eshte sistemi shendetsor. Ketu shikoni me kujdes per te kritikuar apo lavderuar kete qeveri ne varesi te ecjes se reformes se ketij sistemi teper delikat dhe qe eshte nje problem per qytetaret shqiptare.

Qeveria e re do provuar. ajo qe iku ashtu sic iku kishte merita dhe mekate.

merita eshte aplikimi per liberalizimit te vizave, e tha dhe pak me pare ministri Italian Maroni live te tg5, qe shqiperia do te kete liberalizim te vizave ne janar 2010. kontrollo beso ne sajtin e Ministrise se brendshme italiane.

mekati qe mban nen gji Berisha eshte Mediu, mundohet ta fsheh publikisht se e zgjodhi Pr, por s'eshte e vertete, ka disa gjera te tjera ne mes...

por paragjykimi eshte gjithmone i gabur qofte pozitiv qofte negativ...nga keto te dyja zgjidhni nje

duhet te jete ndonje gabim. Rehn ka thene vete qe nga mesi i 2010 muuuuund te imagjinohet se do propozojme per Shqiperine...

e degjova te TG5, - tha pikerisht ashtu si thua ti, madje "soprat(t)utto agli Albanesi"...

Hajt, urime e me kembe te mbare.

4 vite te sukseshme, 1...2...3...4 rumba ALEGRIA!! Per inat te Edit, gjithmone me ate fytyre te vrare si me i pas shtyp kush macen me makine.

gjithmone me ate fytyre te vrare si me i pas shtyp kush macen me makine.

Hunter 5* per krahasimin smiley

Une po i them pune te mbare qe ç'ke me te...Por nuk me pelqen se eshte vetem nje femer ....Keshtu eshte e eger....

Me ndjeni mungesen e informacionit..kush eshte kryetar parlamenti e Topalli ku eshte??

Kam nje problem te madh me gjuhen shqipe. Ne gojen e disave, nuk arrij ta kuptoj. Goxha problem.

C'do te thote : "Berisha publikon emrat e..." ?

Ne po kete peshkpauje na eshte çare koka me mbrojtesit e shqipes qe shajne jo gegen e jo gagen, pastaj gugen dhe gigen, por asnjehere nuk eshte folur per llomotitjet pa vend qe kryhen ne emer te shqipes.

Problemi eshte ketu :

Berisha nuk publikon asgje ! Ai nuk eshte publikues. Nuk eshte botues, nuk eshte autor, nuk ka lidhje me boten e publikimit.

Berisha, thjesht SHPALL ! Ai shpall nje vendim, nje qeveri, nje doreheqje.

Vete kjo folje "shpall" e ka rrenjen nga "pall", qe eshte forma gegnore e "te pellasesh". Sh- qe vihet perpara ka po ate funksion si sh- e shpalosjes e cila perfitohet nga nje palosje e kryer me pare.

Kemi palosur diçka, dhe pastaj e shpalosim. Jemi lodhur, dhe pastaj shlodhur.

Ne rastin tone, sh- e shpalljes eshte ajo çka ben qe pallja te perhapet, te shpeshtillet ne hapesire, te jehoje diku.

Gomari pall, por ai nuk shpall. Pallja e gomarit nuk eshte e kuptueshme dhe asaj nuk i duhet jehona. Nje pallje gomari mund te rrije e padegjuar nga askush dhe asnjeri te mos shqetesohet.

Por nje shpallje behet vetem e vetem me synimin te degjohet kjo pallje, te kuptohet dhe te merret vesh.

___________

OK, me duket se e kuptuat dhe ju, urime. 

A Hurbi, ta kishe degjuar Berishen duke folur anglisht kur po 'shpallte' kabinetin, atehere cfare do thoje. p.sh. Dritan Priftin e prezantoi si  'Harvard graduate'.

... atehere do e hiqja ate sh-. Dhe do thosha qe Berisha pall. Sepse Berisha ne anglisht eshte i pakuptueshem, dhe shkojme pernjehere ne boten e kafsheve.

Gjithsesi, per aq kohe sa ai flet shqip, qofte dhe tropojançe, ai shpall dhe jo pall.

ps : pse kam pershtypjen qe ti Larmigjuheshe je njohese e mire e politikes, ne ate pike qe, ne rrethana te tjera, do te ishe ne qeveri ?

Mos ma ve re, kam qene offline qe dje, jo se i kam bere bisht pyetjes.  Intuite interesante, me terheq ndjesia jote vecanerisht mbi pjesen e rrethanave te tjera. Aman te keqen, mos me fut neper kategorira, s'me pelqejne fare. Kategorite me duken si kuti ku te vendosin kapakun dhe hajde merr fryme pastaj.

Berisha, thjesht SHPALL ! Ai shpall nje vendim, nje qeveri, nje doreheqje.

Vete kjo folje "shpall" e ka rrenjen nga "pall", qe eshte forma gegnore e "te pellasesh". Sh- qe vihet perpara ka po ate funksion si sh- e shpalosjes e cila perfitohet nga nje palosje e kryer me pare.

Te vjen per te qeshur me kete renjen e gegenores,"pall"(Shpall)...qe kalon tek "te pellasesh"!

Ne fakt e ka mire linguisti Hu...

Berisha ka shpallur,ka pellitur emrat e qeverise !!

Qeveri e zymte. Qeveri qe do e mbushe Shqiperine me TEC-e dhe fabrika cimentoje, me injorante te diplomuar ne Universitete shteterore dhe private, me rruge qe kushtojne sa per te rindertuar kullat binjake, me peme qe priten pa kriter etj.

Rrofte Gomari!!

Te roje gomari,por aman aman ti hap rrugen Kalit te pakten,eshte problem gomari se nuk i bejne pershtypje hunjte,bythve qe te hap krahun, e do ne koke tek ajo lulja e ballit,nje comange qe te hapi rrugen,dhe pastaj le te rroje sa te doje !  smiley

 bedrije, 

a ka noi rrugice te paster aty ke filxhani jot? a do e ket jeten e gjat kjo qeveri? Me ka ardh nje ofert sot dhe sdi a ta konsideroj apo jo.. smiley  

Rri ne Amerike se do e pesosh dhe ti si Rudina "ti harrojme shifrat" Seseri. smiley

 xhibo, me thane sill edhe i nims me vete, ke noi menje? smiley  

pastaj, leje Seserin ne hall te vet, deputete..

Ose presim sa te nderrohet qeveria, ose mos shkojme dot pa patur nje plan te mirfillte per nje coup. smiley

Seseri medemek doli e fituar simbas teje, nga ato pune qe kishte ne Amerike me gervere me Blushin dhe me ti harrojme shifrat ne Shqiperi? Pastaj ca se eshte deputete kur s'e le Rama te futet ne parlament. smiley

Ma ha mendja qe eshte bere pishman si djalli, se bashku me Veliaj dhe te gjithe ata qe jumped the Rama wagon the last moment. Andaj te them, mos luaj all or nothing se s'i dihet. Luaje me stil to see to do. smiley

ose ose, rrime ne shpi ne amerike shkrujm nai budallik te peshku pa uje deri ne tre te notes. pastaj flejm dhe zgjohemi, dhe shkojm ne pune dhe futemi tek peshku pa uje dhe shkrujm ndonje gjo deri ne 5 Pm. pastaj shkojme ne shpi dhe futem tek PPU dhe shkrujm nai gjo deri ne tre te mengjesit, pastaj flejm dhe zgjohemi dhe shkojme ne pune dhe futemi tek peshku pa uje dhe shkrujm ndonje gjo deri nga ora 5. pastaj shofim pak tv shqiptar dhe mandej futemi tek peshku dhe shkrujm nai gjo per rudina seserin.

ne jetojme lol, ne jetojme in america.

 sme ke kuptu, mu qeveria ma boni oferten mer.. vec "kamunista" dhe rryla merr qeveria smiley Ti ca je smiley 

Se kuptoj se si smund ta kuptosh vlersimin qe i ka bo poplli tu e zgjedh deputete.. kur ndihesh mire ti tani qe mendo se mund te kthehesh imagjino ajo qe eshte vlersu per kthimin e saj smiley 

 sme ke kuptu, mu qeveria ma boni oferten mer.. vec "kamunista" dhe rryla merr qeveria Big Grin Ti ca je smiley

Une te dyja, paskam shume shanse. smiley

Po s'na the ca konkretisht te kane ofruar kot qe te te themi. Po qe se ja vlen ike se aty i ke deri ne fund te mandatit. Berisha + Meta = Ego sa nje mal per pushtet, s'e leshojne sikur kushedi sa mosmarveshje te kene. smiley

 

Tule, is it you Rudina? Si shpirt je. Per ty i harroj jo vetem shifrat, po dhe germat, gjithe alfabetin po deshe. smiley

my bad, my bad smiley

 

medemek qenke bere vertet pishman qe u ktheve? smiley

u never know though, maybe for you this will be a mirakell of freedom. smiley

whatever, get a life. some sort of life. learn some spanish, try and meet some domenican chick or something. smoke a j. drink a corona. go to a ball game or die trying.

Best regards,

 

Rudina l smiley

lol-qe!

ah mer chene vllai. bedrija e pi kafen ekspres , ene s'kthe kurre filgjan smiley por tall b.. me peshkataret smiley

fakti qe te kane bo oferte, ngjan sikur i kane punet mire, se une menoja se kta po theren per vete se nuk i dalin vendet, tashti qi i kane hy ene katunaret e brezit te dyte te LSI-se qe jane te kqinj fare smiley

po chene, me fal e, por meqe ti e more oferten me kyt qeveri, ene jo me tjetren, i bie qe ose ti je i LSI-se, ose je mik i largqofteve Xhaferri apo Imami upupu ...

smiley   smiley

njeriu cdo oferte ne jete sduhet ta nenvlersoje mer chene, po vallai ti qe ke mjell ene rrushin ene hurmat n'bace atje ne amerike, ke ene pushke me sacme , cere e do shkypnine mer vlla.

une tashi kam hall, cer posti do i japin Albana Vokshit smiley

bedrije,

po sikur nuk shko espreso pasi e ke pjek kafen me furrnell e qebap smiley 

Sa per lidhjet e mia me qiviriun, se di se kush i kish xhibilis mvesht qe qekam spiun e kamunist i kullum smiley dora tyne dmth..

 

Do ngrihen plehrat nga fundi i Tokes. Do ngrihen kembet ti bien Kokes.

Po Minister te Ekonomise nuk ka?

hehehehe

Ia dhane Priftit njerit nga hajdutet me ordinere qe e vodhi KESH me mire. Harasane eshte hajdut vocarrak ne krahasim me nje si Prifti. O Zot i madh. O cuna qe shkruani nga Amerika - a e keni idene cfare legenash jane keta qe ka mbledh Berisha rreth vetes??? Jane njerez qe ju as do denjonit te shoqeroheshit me ta. Te rroje qeveria e masturbimeve me fatet e Shqiperise. Te na rroje dhe diaspordha qe ska haber cfare flet e per ke eshte duke folur.

 O tul, 

xhibi thot ky eshte mirikell of fridem une them ky eshte mirikell of antidemokraci! opozitare por vllezer smiley  

Jo per tallje, emri eshte emer, rendesi ka njeriu.

Po Myqyrem, ç'fare emri eshte?

Kur e lexova mendova ministre, po qenka minister, d.m.th. me b..e.

Arben Imami             Ministër i Mbrojtjes
 

Ja me ne fund Gjeneral 97-ta ja ariti te behet Minister Mbrojtjeje.

Do ta shohim ate fotografine e tij te 97 i veshur si gjenral?????

dhe asnji minister nga veriu apo me mire me thene, nga ndonje vend siper tiranes smiley

nji tufe me greqer, leber te poshter, gjirokastrite hajdute, katunare devolli, kolonjare e skraparllij kamunist.

bukur !

naten e mire !

 Ato te katunit te vet i ka ne Garde dhe ne SHIK mi Bedrije. Pse kush i kontrollo mos bojn ndonje gabim keto ministrat, dhe po e bone ti fusi dhe nga nje dore dru qe te permirsohen? smiley Nuk ka Minister Mbrojteje qe te mbro prej tyne, po shkele ne derrase te kalbet.

pupu turp i modh vetem nji drande midis gjithe ketyne palnave, nuk kone per ta kalu lehtshem kete testin e europit kto jo,nuk o qeveri e emancipume kjo me nji sa per shej...

opss qeka ene i tjeter ne list e katerta ka funi...Tongue

Ferdinand Xhaferraj eshte çam puro...???? .Eshte kaniniot i trazuar me krushqi tropojanesh a kuksianesh ( rexhmatet ). Por me shume ka ngja nga  Kaniniotet si llapaqen , biles nga ata me gargull. ! Por qe vet personalishtte ha m....

Deri sa arrin dhe Bedrija qe kall ato qe si ka ...merre me men se cfare qeverie eshte . Ka kopju dhe shprehjen e R. Alise qe kishte emra per tete Komitetet Qendrore  smileyprandaj e kishte veshtire te zgjidhte , se vete Sala ishte ke KQ i dyte smiley.

Qeveri me baze te gjere  , e rralle qe perhere te pare ne historine e Shqiperise ndodh . 

Nje k/ minister te bere helaq nga familja e koruptuar dhe sherbetor i passkrupullt i " miqve te miqve" , gjeneza dhe shembelltyra tipike e paaftesise dhe korrupsionit , dy ministra me precedente penale ( nje Megahajdut dhe nje Megavrases&nbspsmiley nje pa ish dhembe te lincuar si agjent Grek  qe do na mbroje , nje te ish sukssshem te plenumeve te KQ dhe nje nofullkatror per te kafshuar financat . 

Nje koalicion qe po te lexosh Speakearin ...me min e shendeteve do matet puna e qeverise per keto 23 vjet qe i kane mbetur Saliut te Ramajve ne drejtim !!!!

I pafshi hajrin Ju popullatoret veshderra te  Shqiperise qe nuk u mesuat te hiqni kularin nga qafa njehere . Ne do bejme si do bejme .

Who is the squarejaw? (dmth nofullkatrori). ka shume ngarkese artistike si gjetje pershkruese, jo se po m'intereson si minister.

Pse merr si te duket Bode ty ??.... me noflla si te bedrijes  qe ja thy Cheti sa here ti teket ? smiley

I kom fiksim keta Cimo si Patozi dhe Bode . Gjithnje me kujtojne ato portretete e MINATORIT nofullkatror qe cqyenin shkembenjte per hekur a krom ...se maj men se per cfare i pikturonte Maks Velo me ket Shimen !!!!Nga njehere dhe Xhibi me duket perafersisht nofullkatrore , po hera heres dhe me maje dmth mjekermaje smiley si e Xhaferit Minister!

Zdrasvujtie! smiley

S'di pse mu kujtu nji poezi e majakovskit "Mbi kuznjecin dhe minatoret e kuznjecit" a dicka e tille... smiley

ps. Kot i bi m'qaf xhibit smiley

Hurbinek, Një 5 të madhe prej meje...  *****
 

 • C'do te thote : "Berisha publikon emrat e..." ?

  Ne po kete peshkpauje na eshte çare koka me mbrojtesit e shqipes qe shajne jo gegen e jo gagen, pastaj gugen dhe gigen, por asnjehere nuk eshte folur per llomotitjet pa vend qe kryhen ne emer te shqipes.

  Problemi eshte ketu :

  Berisha nuk publikon asgje ! Ai nuk eshte publikues. Nuk eshte botues, nuk eshte autor, nuk ka lidhje me boten e publikimit.

  Berisha, thjesht SHPALL ! Ai shpall nje vendim, nje qeveri, nje doreheqje.

Jo për ndonjë gjë, por vetëm për të gjitha ato diskutime ne hije të gjuhes shqipe. smiley

 

Po kot mer boni kam-kum. Po shyqyr mo mas kaq kohe ka plas sinqeriteti madh edhe udheheqja e partise dhe e popllit nuk po lun mo teater... Plasi udheheqja tu i thone popllit: nuk po dum mo me bo sikur jemi te perendimit, ne jemi bizantine edhe krenare per persosjen ne ket lloj...

Hajt shnet e drite

Me pelqen qe eshte vendosur Arben Imami minister. Themelues i PD.

Ferdinand Xhaferri    Ministër i Turizmit e Kulturës

dhe thoni pastaj qe nuk ka te drejte qosja kur krahason librazhdin me londren

Shikoni njeher kush eshte bere minister kulture mor amani! Xhaferi qe eshte me keq se ato arixhofkat origjinale. Ja fut per debat te kulturum edhe tetos tek pallati 176.

"Si minister te jashtem shpall Ferdinand Xhaferin ( si organizator i shkelqyer ne pune partiake )"  smiley kjo qe Cv-ja me te cilen kryeministri e prezantoi...

o po ka te drejte Qosja

 

Shpresoja te shihja emrin e Raimonda Bulkut si ministre e kultures, ikona e gjalle e artit dhe e fillimeve te demokracise. Niente da fare. Peccato!

Ajo u trem aq shume ate dite ne Fier sa tha, nuk e kam marr vehten akoma prej atij gishtit......

po pra, se Sala ne fakt qe duke e lut : aman boju ministre se skam ke te bej smiley me ngelet vec te bej xhaferrin, se dhe ai si gru e ka zerin dhe llapen te gjate si nji gru e keqe smiley

Ne fakt. Po nuk i dihet nese esht e mencur aq sa eshte e bukur,pasi ne syte tane vlerat e aktoreve amplifikohet per shkak te fames.Gjithsesi dheune pro do isha

Pse o vlla A Imami ka qene edhe aktor, edhe "gjeneral revolte komunisto- mafioziste", edhe bashk-hartues i kushtetutes, "perfaqesues i se djathtes", edhe minister i drejtesise ne qeverine e Fatos Nanos. Tani ish keshilltar e shef kabineti i Saliut. Pra me pak fjale karrier-e e pqasur.  Ca ka me shume A Shvarceneker, apo ca ka pas me shum R Regan?

Hahah, ne fakt e ka justifiku veten, ç'flas dhe une!

Rrnoldi kish me shume dhome te vetat.. gjithsesi sduhet me shajt ministrat e qeverise time smiley 

Arben Imami eshte nje lloj hibridi, shume mire mund te merrte ndonje rol ne ndonje sequel te X-MEN. Njeher me kujtohet shkoj me miqte e mi per nje dreke ne Patok, dhe aty gjej z. Imami me dy zonja duke ngrene te tre me syze te erreta te medhaja(Man in black III)

E ca ka te keqe se i pelqen me kercy "dy pata nje Patok". Kur e ka pas kercy ai Gjana, nuk ka pse. Nuk them per Pangon se ishte trap i madh. Ky eshte edhe cun qyteti.

Sa kohe ka ky muhabet?

smileysmiley

 

lol,

po meten ta kishe fut ne noi vend e burre, te pakten ke ajo me fustan smiley

ma prune, ua pruna..t'qe per mu , un i vishja gjith salat me pantolle te shkurtna....smiley

madheshtore!!! smileysmiley) :laugh: smileysmileysmiley) :laugh: smileysmileysmiley) :laugh: smiley

Mos se paskërkan zbritur të gjithë Salitë nga planeti i kuq dhe na paskerkshin zaptuar të gjitha postet qeveritare, nixto Sale të mposhtën sosit e tu.... smiley  

Si shpjegohet i njejti surrat (fotoja siper) del njehere i shkurter njehere i gjate dhe si nuk qesh pakez fare, por ama kostumet i ka ndryshuar dhe gjalmin perparaTongue

yyyyyyyyyy, nje sali, dy sali, tre sali, ..... na iku dhe gjumi per 4 vjet , nejse ja hongsha zemren , sa i shkoka kostumi i bardhe, she she.

 Ajo fotoja qe Dard ka sjell ketu, eshte tamam qeveria e re shqiptare. Shum persona por nje fytyre, nje ze. 

ti rendis gjerat 1 nga 1:

 1. Kryeministri: No comment
 2. Zv.Kryeminister dhe Minister i Jashtem: Deri dje Ilir Meta ishte bandit, kriminel, rrugac, vagabond, mafioz ... etj etj (skam aq imagjinate te pasur sa kryeministri)
 3. Minister i Brendshem: Nje person qe eshte ne kerkim, gruaja dhe vajza e te cilit nuk kane shtetesine shqiptare
 4. Minister i Mbrojtjes: Nje aktor qe deri dje etiketohej "tradhtar"
 5. Minister i Drejtesise: No comment, Nishani mesa di une ka qene te Akademia Rendit
 6. Minister i Ekonomise: Ky turishtremberi me shkollen te mbaruar per gjuhe angleze dhe me 1 master per finance
 7. Minister i Financave: ish-Ministri i Financave '96-'97
 8. Minister i Bujqesise: Genc Ruli, kryeplackites i korruptuar deri ne dhembe me leje hidrocentralesh. Ai me siguri ska mbjelle as 1 lule tere jeten e vet qe e bejne Minister Bujqesie
 9. Minister i Arsimit: Skam kontestime
 10. Minister i Shendetesise: Respekte, Ministri me ok i qeverise me pak OK
 11. Minister Shteti: Nuk e kam idene ca pune ben
 12. Minister i Punes: Spiro Ksera, greku qe di dy llafe shqip dhe qe pretendon se Gjirokastra e Saranda jane toka te Greqise, qe ne cdo vend tjeter te Europes do te paditej per tradhti ndaj vendit ku eshte regjistruar si shtetas, por qe te ne behet Minister
 13. Minister i Kultures: Ferdinand Xhaferri, transvestiti me idiot ne Shqiperi, e ka zerin si zysha ime ne kopesht dhe behet Minister ... do na trembi turistet me ate surrat dhe ate ze qe ka. Me mire te kthehet Pango! Per me teper, Frida ka qene nje nga te anatemuarit e para 2005
 14. Minister Mjedisi: Mediu, aktualisht nen hetim. Pergjegjesi kryesor mbas kryeministrit dhe djalit te tij per tragjedine e Gerdecit. Ka shume pune i shkreti, duhet te pastroje gjithe ato depo municionesh qe ka ngritur vete (oh se harrova, kryeministri "sdi gje", madje aq e ka degjuar ndonjehere fjalen "Gerdec" ... po shperthimi ku vdiqen 26 persona? "ska ndodhur asnje shperthim, eshte shpifje e opozites, pasoje e krizes psikologjike te Edvin Rames, qe vret 26 vete dhe e paraqet si shperthim! Ska asnje shperthim! Madje Gerdeci nuk ekziston!)
 15. Na ka lene me vetem 1 Ministre femer. Zot. Dhe kane vene kete shoqen e ngushte te Pangos. Ore me mire merrni komshijen time 95 vjecare per Ministre Integrimi, se kete psikologen qe mbeti moteleve te Tiranes. Dhe vetem 1 femer! Edhe ne Iran ke 3 ministre femra! Me keq se ne Iran jemi be!

na ka lene 1 ministre femer.Zot. Dhe kane vene kete shqen e ngushte te pangos. Ore me mire merrnitime 95 vjecare per ministre integrimi,se kte psikologen qe mbeti moteleve te tiranes. Dhe vetem 1 femer! Dhe ne iran ke 3 ministre femra! Me keq se ne iran jemi be!

Nje femer qe esht dhe ja cfar i punon. Veshtire e kane femrat e shkreta ksaj ane. Politikisht dhe un shfryhesha kunder saj(he ku**a e m*tit),por ki inat foli hakun eshte femer me shume klass sipas shijeve te mija 

femer jam vet. esht shoqe e ngusht me pangon. psikologe esht. mbeti moteleve te tiranes. klas ka goca, epo hajde e veme modele. esht perfect. spo ta mohoj kete pjese. as ti, as une skemi thene gje te pavertete. edhe jozefina si rrugace flet, por un smund te them per ate se ngeli moteleve, se nuk esht e vertet (ska faj jozefina, se shaj dot, se ka 15 vjet pa be seks kjo!). jemi ne rregull? ime moter e ka pas pedagoge majlinden dhe un kam respekt per aspekte te vecanta te punes se saj deri tani. por vetem kaq. skam respekt per majlinden.

 

ps..; hidhi 1 sy komentit tim te kjo faqja:

http://www.peshkupauje.com/2009/09/a-nuk-duhet-te-revoltohet-femra-shqiptar#comment-91616

sa ta marri vesh birisha prej fiksit se e qit per zhelesh per 5 min.

Minister i Drejtesise: No comment, Nishani mesa di une ka qene te Akademia Rendit

Pse me ,nuk e di ti?...ky Nishani e ka nje nishan, ka qene ish-student i Shkolles se Bashkuar Ushtarake Enver Hoxha!!

Me listën qeveritare, Berisha ka korrigjuar historinë 19-vjeçare të Partisë Demokratike. Kontestuesit janë kthyer duke e pranuar lidershipin e tij; Berisha vetë ka ndarë pushtetin me ta, duke përmbyllur edhe një raport në dukje problematik dhe moral me PD-në dhe historinë. Tashmë ai duhet të jetë i qetë. PD e 2009 dhe Qeveria e saj, reflektojnë në një masë atë që shumë vetë kanë aspiruar 20 vjet më parë dhe për një lider, vërtetimi i besimit të tij është fitorja më e madhe. Berisha ka besuar dhe sot, ai drejton, ndryshe nga 10 vjet më parë i pakontestuar dhe i mbështetur nga të gjithë ata që në shumë vjet, kanë qenë kritikët më të mëdhenj të tij.
Ndaj, lista e Qeverisë Berisha II, është po aq, edhe lista e certifikimit të vetë Berishës si lideri i pakontestueshëm i së djathtës shqiptare.

Blendi Fevziu / Panorama

lideri i pakontestueshëm i së djathtës shqiptare

Cer lideri i se djathtes mer,te djathtet po vujne te morin pronat e hala nuk i kon mor,ti thu lider i te djathtes,ku osht kjo e djathta?

Me Fejziun merresh ti!

Me Fejziun merresh ti!

Ai po flet politikisht, dhe aty ka plotesisht te drejte. Te dyja partite kane pasur percarje, po nderkohe qe PD po konsolidohet, ose mund te thuash u konsolidua tani (dhe kjo do jete tjeter merite politike e Birishes qe do mbahet mend, nese del nga politika mbas ketij mandati), PS po big bang-ohet. Plus qe politkisht nuk ka dyshim qe Birisha eshte politikani me i suksesshem i viteve post komuniste ne Shqiperi, mbase ne gjithe rajonin. Po kjo s'ka te beje domosdoshmerisht sesa lider i mire apo i keq ka qene per vendin. Dhe Enveri p.sh. ishte politikani me i suksesshem i diktatures. smiley

Nuk e ndan do ti analizen politike, apo duhet qe te dale Rama kudo i pari. Qetesohu se dhe Rama eshte me i suksesshmi politikisht deri tani, ne rang bashkish Tirane. smiley

 

Por gjasat jane qe kur te ike Birisha (jarebi se shpejti se po behet tek e djathta si Enveri ne komunizem smiley) e djathta padyshim qe do kaloje njefare krize dhe tronditje, pasi (1) Birisha vertet eshte lider i forte politik, padyshim, dhe (2) eshte qamet autokrat dhe i ka bere hije gjithe te tjereve ne PD. Per te dyja arsyet, do jete e veshtire, pasi e djathta asnjehere s'ka pasur lider tjeter pervec Berishes.

 

Xhib!

Pse e ke zgjat kaq shume,deri tek Enveri dhe Rama!

Berisha nuk te mjafton!

Meresh me Fejziun,ishte fjala per cilesimin e tij dhe servilizmin mediatik i te "djathtes"!

Plus qe politikisht nuk ka dyshim qe Berisha eshte politikani me i suksesshem ne shqiperi i viteve post komuniste,mbase ne te gjithe rajonin

 une them se e ndihu fati (fati ndihmon fitimtaret,e kam lexu ne nje striscione ne stadium kur neshja zgjidhej me penallti)Fati qe zoti i paskesh dergu nga qielli ishte Fatos Nano.Ky langaraqpolitikan e drejtoj ket ven ne menyre aq te flliqur,aq te neveritshme saqe njerzia u kthye e puthi n'ball ate qe i kishte vu drune. Dhe per ket mandat Nano ishte haimalia e tij. Ed Rama u ndesh me Sali Berishen duke patur si bilanc qeverisjen morracake te z Nano,te z Blushi, te z Malaj, e te z Meta.

Njerzia menoj une,s'ka votuar pro Sali Berishes por kunder ktyre prandaj smund ta quash ndonje sukses te madh ket politiken e tij

Njerzia menoj une,s'ka votuar pro Sali Berishes por kunder ktyre prandaj smund ta quash ndonje sukses te madh ket politiken e tij

Po ja qe votat i mori Berisha pra. Ja qe njerezia paska votuar per te. Une nuk kam asnje dyshim, qe ne Shqiperi eshte nje numer shume i madh njerezish qe ende voton per Berishen. Nuk voton kush per PD-ne per shkak te Lulzim Bashes apo Genc Pollos, pervec familjareve shume te afert te tyre.

Ka shume qe votojne per te o Pjetro, sepse Shqiperia e ka popullsine te ndare ne 1% njerez dhe 80% paramece... Gjeje se c'eshte ajo pjesa tjeter... smiley

A beson ne teorine e evolucionit, ti "Zoti qeveris" ?

Absolutisht jo! Kishin 20 vjet kohe per te ndryshuar ndonje gje politikanet tane, dhe asnje gje nuk ka ndodhur. 

Si spaska ndodh asgje?

Ne jemi te gjith deshmitar te metaformozes nga flutur ne krimb (larve).

Eeeeee, pyetja ishte ndryshe. Po te ishte a besoj apo jo ne udhetimin ne kohe, do ishta pergjigjur "PO" dhe kaq; ndoshta do e kisha perdorur shembullin tend te mesiperm per ta ilustruar. smiley

Bingo !

Ndiqe gishtin tim tani :

Ne 2013, fiton PS. Ne baze te teorise tende te jo-evolucionit, populli nuk ka ndryshuar fare, dmth 80% duhet te mbeten paramece, keshtu ?

Atehere, si do ta komentoje ti fitoren e PS me 2013 ?

Nga kush do te ishte votuar valle ?

Ore mos i nagterroni gjerat. Paramec jane politikanet shqiptar.

Ai 80 % jane NANOBES (e forta eshte se duket si tip bashkimi i fjaleve Nano- Berisha) por jo, jane vertet NANOBES.

Urdheroni.

http://www.nytimes.com/library/national/...

Prandaj qe the ti Hurbinek aty ka vetem vend per zhvillim plako, do zoti thuaj andej nda 2013 kthehen ngadal ngadal ne paramec.

 Cuna, as diten e shtune s'boni pushim nga pulitika, ju mo? smiley 

po u lodhet, o u lodhet, beni pushim ndonjehere... smiley diskutoni per naj gote vere a per noj goce lagjje... smiley

O Ana e zene je ti?

Jane burra me namuz nuk diskutojne per gocat vetem per grateTongue

Ngele edhe ti ne pune moj e uruar ik moj shijoje diten se eshte e shtune sot.Big Grin

 tetemesoja,  joo, nuk zihem me njeri une, jam paqesore... smiley

jo mi, ket, sot jam pushim, po shijoj natyren, po thashe te dilja njehere na lagja... smiley

Mos na ngel beqare pa mir! smiley

Kurse une them se rezultati i zgjedhjeve do analize tjeter dhe jo t'i thuhet popullit paramec. Sepse eshte i njejti popull qe neser do te te votoje ty. Ne kete mesele, nese ka faj dikush, ate e ka partia qe ka humbur zgjedhjet dhe askush tjeter. Aty duhet kerkuar shkaku dhe jo tek votuesit qe votojne ashtu siç dine. Perndryshe, nuk mund t'ju ndihmoje askush sepse populli nuk nderrohet. Aq me teper qe te gjithe popujt ngjasojne, dhe kam frike se edhe populli francez te votonte per ne, ata do te quheshin po njelloj paramece. Prandaj thellohuni pak e mos shfryni kot me kot.

Hurbinek... se si i komentoj une zgjedhjet, eshte mendimi im personal. Mendimi im personal nuk ndryshon dot rezultatin, dhe nuk ndryshon dot me te rendesishmen, - ate qe kam shprehur me siper, qe eshte rezultat i nje vrojtimi 20 vjecar.

Megjithate, so te te sqaroja nje koncept tjeter ketu.

Ka nje ndryshim midis njeriut dhe kafshes kur vjen, psh, te e ngrena.

Kafsha ha gjithmone sepsee ka te nevojshme dhe njeriu ha edhe per qejf. Pra, jo gjithmone pamja e jashtme te genjen, dhe jo gjithmone te thote te verteten. Por, nje gje eshte shume e rendesishme. Natyra dhe ligjet natyrore e detyrojne kafshen nganjehere (99% te rasteve ne fakt) te konsumoje nje sasi shume me te madhe ushqimi sesa ka nevoje, dhe kete karakteristike, ne njerezit e kemi pagezuar me nje fjale: - "grykesi". Tani, kafsha kete karakteristike e fiton nga nevoja per mbijetese, ndersa njeriu... hmmm -verja vete noten; prandaj kjo karakteristike konsiderohet nga njereit si "VES", pra nje karakteristike e demshme, e turpshme, krejtesisht e panevojshme.

Bejua analizen politikaneve shqiptare; beja analizen dhe popullit tone (meqe po flasim per te) dhe me thuaj se ku qendrojme.

.................

Ne lidhje me ate qe thote TTja; politikanet tane nuk jane nanobes por jane:

http://www.ncl.ac.uk/facilities/microscopy/assets/photos/macroWM.jpg

Kerkoje internetin me termin "flesh eating bacteria" dhe do te shohesh qe do te te dalin semundje qe kane te njejtat simptoma me ato qe Shqiperia ka manifestuar keto 20 vjetet e fundit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).