Turizëm patriotik

"Hej belá, qe me gjeti mua me keta!" thashe sot me veten time.

Kam kater dite me rradhe qe marr te njejtin mail me titull "Turizem patriotik ne plazhet shqiptare". Diten e pare vura buzen ne gaz dhe thashe "sa pak kreativ qe qenkan keto vajzat e djemte te marketingut te kesaj kompanie". Hap dhe lexoj mailin e drejtuar ndaj meje ne menyre miqesore (pavaresisht se une jam krejtesisht anonim per ata) dhe shikoj qe cmimi i patriotizmit tim ishte shtrenjtuar goxha. Me ofroheshin disa dhoma hotelesh me tre yje me cmimin e Parisit dhe Amsterdamit.

 

Diten e dyte dhe te trete i fshiva me nje ndjenje bezdisjeje, pa i hapur fare. Kur hap sot posten elektronike, shikoj perseri nje mail me te njejtin titull, por kesaj rradhe me ftesen per te konsumuar patriotizmin tim ne plazhet e Turqise, ne Antalia, Belekut, Kemer etj. Vetem nqs ka plazhe me emra te tille edhe ne Shqiperi, gje qe e ve ne dyshim, por ku i dihet.

Ne koke me rrihte si cekan mendimi, kjo ceshtja e patriotizmit, thjesht po abuzohet me te ne kete rast apo patriotizmi ne pergjithesi nuk eshte gje tjeter vecse "karamelja, qe genjen kalamajte", ajo qe shtyn individin dhe popullin te kryeje veprime irracionale, ose te pakten sherben si mbulese nga qeveritaret per veprime te tyre te papergjegjshme?

Ne fund fare vura perseri buzen ne gaz dhe thashe perseri me vete "po ky patriotizmi, mire qe kerkon qe te jap edhe jeten per te, por tani kerkon edhe parate e mia?"

70 Komente

Nese dikush mund te ma "perkthente" apo shpjegonte se cfare do te thote fjala patriotike ne kete kontekst do te me bente nje favor shume te madh.

Turizmi patriotik eshte çadra e fundit e ATH-ve (Agjensive Turistike Horre)

Nese dikush mund te ma "perkthente" apo shpjegonte se cfare do te thote fjala patriotike ne kete kontekst do te me bente nje favor shume te madh.

Me vjen keq qe disa njerez paskan nevoje per shpjegime te tilla, por kot nuk thone se ne shqiptaret ne fund te fundit nuk jemi patriote.

Ta shpjegoj une. Dhe po ta shpjegoj me nje pyetje. Perkundrazi, me dy. Ndoshta me tre.

 

Sa miliona shqiptare kane emigruar gjate shekullit te kaluar ne Turqi?

Sa miliona turq mund te jene me origjine direkte pellazge?

Ata Turku, nga e kishte nenen?

 

Keshtu ben sens. Vetem Ata Turkun te permendje do te ishte e mjaftueshme.

Po rruge patriotike apo e Kombit mund te ma "perkthesh"?

Une them qe edhe fshatrat turistike ku kane shtepite "borgjezet e rinj" te berishes, si dhe parqet industrial apo fabrikat e cimentos ti quajme pa frike investime patriotike.

Hahahahaha. smiley

Une kur dua "turizem patriotik" konsultoj internetin, shoh vete hotelet dhe i kontaktoj direkt derisa te gjej dicka te qejfit tim. Opcioni i dyte eshte te telefonoj ndonje njeri qe gjendet ne ato qytete dhe pyes se ku/ca keshillojne. Zakonisht gjen lista hotelesh te mireqena. Ndryshe, me keto patriotet e turizmit shqiptar, nisesh per ne Shqiperi e perfundon ne Turqi pa e kuptuar as vete.

Kur thote Olsi, po tanet i kemi o pedro, pse merzitesh smiley.  Nje gjuhe flasim, marshallah, birinxhi smiley

PS: pedro, Turqia per shqiptaret eshte bere si vlore-skele kur thona na ketej, ndaj edhe nuk eshte per t'u cuditur dhe aq shume me keto imejllet.  Sos u lidhen me web-site a me qendra turistike keta fshatrat tane turistik edhe s'i kontrolluan gjindja.  Kur je nga Tirana, merr shoqnin apo krushqine ne Vlore edhe i thua "ma gjej nje dhome".  Kur je nga Vlora, merr gjindjen ne Dhermi e me rradhe lol.

Monda, edhe maqedonasit per patriotizem e kishin mbushur Vloren cep me cep, po ama, nga e prapte dores nuk u dilte... skuqnin speca, qofte e djath, mbushnin trasten dhe iknin ne plazh... smiley

Tamam per patriotizem o moter Lajde, se po "bojkotojne" Greqine, e na kane marre trafikun m'qafe qe u ndafsha Shkupin ne tre pjese sic duhet ndare smiley.  Kacidhe jane per Zotin.  Me nje domate ne sallator ne plazh e po bonin sallate te cadra, as dhe nje dy mije leksh per sallate nuk e qisnin zagaret smiley.

Për Zotin i kuptoj; me ato sallatat me fletë të fishkura që të vënë përpara vlonjatët, mirë që s'e kanë blerë domaten që në maqedoni. smiley

Ashes, mos me shaj fletet e fishkura te Vlores se dust to dust s'bohna bashke smiley

PS: S'mbaj mend te kem ngrene sallate jeshile jashte, ama ato mikset birinxhi m'doken smiley

PPS: Per restorantet ku hahet mire ne Vlore e perqark, u kam dale borxhit peshqeve dhe i kam vene te tema perkatese smiley.  Maqedonasit s'i qeras une, se vetem ashtu vene lol.  Ta them dhe njehere, u ndafsha Shkupin, se m'bohet qejfi kur e them smiley.

Un dustin kam lonë amanet të ma hudhin në det. Ti, to see, to bo. smiley

Moj, ti atë shprehjen me të ndarë, nga Verilindi e ke? smiley

sheh sheh, na sha dhe sallaten, na vjedh dhe amanetin e do me na turbullu ene dëtin smiley

Ndersa ne shpine time themi "tuj see, tuj do" (copyright vellackoja im) smiley.

PS: Kam ca miq ne Struge qe e kane shume merak ate shprehje smiley.

Paskan për të na u taku dastet dhe ishalla nuk zihen... smiley

Të pyta për shprehjen se m'u kujtun ca shokë verilindorë që shanin " ta ndafsha nanën". Asnjëri s'dinte të më çpegonte se ça kishte në mëndje kur shante ashtu. Thashë mos e jotja kishte lidhje e më ndriçoje. Kshu.

Ja shëndet, se unë po e shaj Vlorën si dhelpra rrushtë. smiley

Mua me shkon ne mendje nje shpjegim, po lere se s'merrna me llafe tulpi smiley

Ashes, dëti yne ka vend per te gjithe smiley.

PS: s'e marrim personalisht kur na shajne Vloren (si psh ballistet e Elbasonit si Tushja smiley) edhe Ezopi s'i ka bo derman asaj zilie smiley.

 

Do rrish urt, apo të filloj të shaj dhe kallamarët!

Cheers!smiley

u krujte qe u krujte ee smiley

Ashes, cheers honey, all in good faith smiley.

Tushe, ti e di qe une s'un rri pa e krujt me ty smiley.  Pastaj me kishe nje borxh nga tema tjeter qe s'ktheve xhevap, ene thash do e kap gjakundi tjater smiley.

ku mi sktheva xhevap ?

jo per gje, por mua sme ze gjumi po sktheva xhavap nje per nje smiley

Te bona nje pietje lapidaresh, po ta prishi mendjen PF me ato poezite dhe aq e pate ti, fluturove me .... poezi ne brima smiley.

ku mi monde se nuk e shof

per zotin

 

jo per gje, por mua sme ze gjumi po sktheva xhavap nje per nje

Mos rrej si derr! smiley

T'kom pyt qy m'sabah ke tema tjeter per febonen, xhevapin s'ma ke dhone! smiley

 

P.S

Tre gradet e komunikimit tek Peshku:

1. Xhevap

2. Mafmuz

3. Hazer-Xhevap! smiley

 

 

qeke shtatanik ti ere dreq

po une mrome e gdhiva

ti hike n'shpi per qejf

ene se rrujte hic smiley

e kam lexu

po se kam gjet

hala kongen

se skam kohe ere dreq

gjeje vete

se me cave..

M'fal! M'fal! smiley

Edhe i' kerkese t'funit!

Ej, si ka qene ajo barcaleta me bojaxhiun se po e shikojsha sot dhe nuk e majsha men!

I thote kjo gruja: Po une e shkreta, ca pasurie kam, hic gje!

Po si eshte fillimi, se e kom harru! smiley

 

...Shomija e kuqe

Qinari Jeshil! smiley

Ah, ket e kam kollaj mer, se e kam databejzin ne koke dhe me indekse te mira smiley

Kishte hypur ne shkalle por pantallonat i kishta te grisura ne dy vende dhe ai miku ne nje vrime dukej me i vogel ndersa nga vrima tjeter dukej me i madh.
E zonje shtepise u habit si ka mundesi te gjithe kane nga nje ky paska dy?
Beri c`beri dhe e pyet.
A te pyes per dicka?
Po, i thote bojaxhiu
Po si ka mundesi te gjithe kane nga nje dhe ti ke dy? 1 te vogel dhe 1 te madh?
Ah, tha bojaxhiu te voglin e kam per te pasurat, kurse te madhin per te varferat.
E zonja e shtepise ndenji pak edhe tha.
E c`fare pasurie kam une ezeza?

osht zgju keq sone. mos ia vej re. Per Felbonen un pritsha nji kumtese te plot nga Mrroku, po hajt mo... smiley

 

Monda, merrni shembull nga keta dhe hapni llafin qe nat per nat del 'Smail Qemali tek plazhi i Vlores, pi nje llulle duhan dhe iken prap ne det. Keni per te pare sa do shtohen turistat, plus qe ky po qe do ishte turizem patriotik. smiley

Dhe bej plazh ti bej, c'ti bej drejtorit dhe Tushes qe jane zemer mire. smiley

 

Nese ka "pateriote" "te vertete" ne kete dynja jemi ne Shqiptaret....

Ne emer te pareriotizmit vjedhim pa hesap.

Ne emer te pateriotizmit vrasim me te mirin qe mund te egzistoje.

Ne emer te pateriotizmit genjejme sa te mundim.

Ne emer te pateriotizmit shajme dhe i gerdisim te tjeret se na duket vetja me te mire dhe me "pateriote".

Ehhhh sa "pateriote te medhenj" qe jemi mor aman edhe rilindasit do te na e kishin zili....

dikush mund te me thote si mund ti dergoj ndonje virus kesaj agjencise Edialtour>=? se seku ka gjetur adresen time e po me bombardon cdo dite me maile publiciteti.

 

Po pate Gmail ..futi ne "Spam" sic kam bere une.

a e lexove bojaxhiun qi te iki pa merak una ??

Vallaj asi senn s'lexush! smiley

As Bojaxhi, as Febone! M'del  fushe e bardhe, qe aty qe ti m'sha 7anik, deri ktu! smiley

Xhumo e zeze sot nga ana teknike per Peshkin!

Kara-xhumo! smiley

Po ti zoje mos rri me sqime, po shkruji prape, si bojaxhiun me te vobekten, edhe febonen!

Zahmet! smiley

Kishte hypur ne shkalle por pantallonat i kishta te grisura ne dy vende dhe ai miku ne nje vrime dukej me i vogel ndersa nga vrima tjeter dukej me i madh.
E zonje shtepise u habit si ka mundesi te gjithe kane nga nje ky paska dy?
Beri c`beri dhe e pyet.
A te pyes per dicka?
Po, i thote bojaxhiu
Po si ka mundesi te gjithe kane nga nje dhe ti ke dy? 1 te vogel dhe 1 te madh?
Ah, tha bojaxhiu te voglin e kam per te pasurat, kurse te madhin per te varferat.
E zonja e shtepise ndenji pak edhe tha.
E c`fare pasurie kam une e zeza?

--per felbonen skam asnji te re, rregullohuni vete, se sdo ju maj te gjitheve n'kurriz tashti smiley

plac ishalla se na treme.

te dalshin tamlat te dalshin smiley

Tu thafte gjuha qe na perdor serbishtra ne kete forum te nderuar. Do na aktivizosh ndonje kamikaz kosovar e shumepatriot ketu?

Si i thone- ne kemi fjalen tone te bukur Shqipe - - Ndihme!

të ësht plotsu dëshira dhe i skrin aut të gjithë të tjerët. smiley

Ah, jo t'gjithe!

 

Technical difikelti

Jalla t'rafte paneklla

lexoj vec njerzit e kqi

se t'miret i mloi mjeglla

Valla taj or gjalë

man vejtin me rrena

t'majrët s'un i shohish

se nuk janë ktu mrena.

 

Mrroklle? Ho mer? Ke 31-streeti ka ene gjiz tirone, sa per dijeni. qe greku e shqipto me g dhe j te ndame "me to g-j-izas"... smiley

test! test!

E di, e di!

Kom ble plot here! Gjize e mire eshte!

I cike shtrenjte per gjize, po ca me bo, eshte mall importi!

Foriserie, sic thote Melka te Zonja nga Qyteti!

mca veni ne 31 street ?

Besoj nuk jam e sigurt me helikopter ndoshta Tongue Nqs e shifni gjizen pak te shtrenjte ne dyqan u rekomandoje ketyre pleqve Tongue lart ta bejne vete gjizen ne shtepi. Merreni qumeshtin lere te zieje. Pasi te ftohet hidhni far kosi jo (far tjeter) dhe lereni te behet kos. Pastaj merreni kosin e zieni pak ne zjarr sa te pritet kosi dhe kullojeni me nape. Pastaj hidhni kripe dhe u befte mire.

Ketlina, të këshilloj që ta tundësh më përpara kosin e ta bësh DHALLË... bile sa më shumë ujë të ketë, aq më mirë "pritet" (që gjithsesi mund të hedhësh disa pika uthull pak më parë se të fillojë të valoj&eumlsmileysmiley ... t'paktën kështu e bëj unë gjizën ktu smiley

Flm erdrus e di ate keshillen tende por sdoja ti tregoja te gjitha hilet prandaj Tongue

Nga inati jot po them edhe që nuk duhet të lihet që të zjejë shumë (sepse pastaj ju del gjiza me kokrra dhe e thërmueshme), bile duhet të filloni ta mblidhni pa filluar vlimi i vërtetë.

p.ssmileyër ta kulluar, vendosni një napë të palosur më dysh mbi kullesën e makaronave dhe mund ta kulloni fare mirë aty... duke patur parasysh që të mos ta thani më shumë se ç'duhet ... dhe mos harroni t'i hidhni kripë e ta përzieni mirë më parë se ta fusni në enën ku doni ta mbani (me rekomandimin që të ruhet në vënd të freskët dhe pa shumë lagështirë smileysmiley

po napën ku ta gjejmë? në vënd të napës, ça të përdorim? smiley

ore ti karagjoz, me vërte u beson rreklamave ti? smiley

uh shqyqyr, qe gjeta nji femer ta menoje si une smiley per kyt pune smiley

Që s'di se ç'të përdorësh në vënd të napës? smiley

ik e katnar se tu dogj gjiza ate shif,

ene ta kallxon mire gruja napen pastaj smiley

Nuk je i pari po hë... merre me filozofi smiley e kotë me prish gjakun me rob që ju prishet gjaku ka i her n'muj smiley

P.s: Pse s'ja mso hilen e peshkimit me gjizë Desdemonës... ajo shko qi shko n'plazh përditë smiley

Si o' kjo metoda me zone peshk Edo?

Apo barcalete?!

Thona, thona!

Qi thu ti Mrroklle, ishin i her Hafizi e 'Drizi qi shkojshin gjithmon për peshk me t'njejtin liqen... Drizi m'kët anë e Hafizi m'anë tjetër.
Drizi hyte n'ujë deri m'brez, l'shote grepat ene për i gjyms ore e mushte trajsen plot ene u kthete ke shpia... Hafizi HIÇ.

Ene i dite del Hafizi m'kët krahe ene i thotë Drizit: Drizo, allahile a ma trego ene mu segretin se si ja bo qi ti i kap ene un s'kap gjo hiç... çer marifeti përdor ti?

-Vallahi usht e thjeshtë- filloj tu u tall Drizi... e lyj sumën me gjizë ene peshqit vijn e afrohen ktu ke una... po nuk bo lazëm vetëm kjo... para se me dalë për peshk, duhet me i fut nja dy shpulla mrapa noi femne t'bukur....

 

T'nesmen, qy m'sabah, bo gati gjizën e niset për peshk Hafizi... vetëm kur shko n'gjyms t'rrugës ju kujtu ene pjesa tjetër e marifetit... i erdh nërmen Tushja e vet si e kishte si yll, ene vrap e n'shpi... Tushja ishta hala e shtrime n'krevat tu flejt... ene shko Hafizi e i fut nja dy shpulla t'lefta n'mullaqe... Tushja akoma përgjumshëm, pa hap sytë kthehet ene i thotë: Hë Drizo, qeke tu shku për peshk? S'po nalesh pak me mu re?

AHAAHAHAHAHA!!!! smiley

Ej, Edo, i njejti mekanizem barcalete, ishte mrome po shikojsha nje emision dokumentar per Groucho! E di kush eshte besoj! http://www.fredonia.edu/department/english/shokoff/Filmhome.htm

Tregoi Grouchoja nje barcalete:

Ishte ky kengetari qe kish vajtur ne nje qytet te vogel per te kenduar ca dite. Ne krye te javes semuret me laringit dhe as nuk flet dot, as nuk kendon dot!

Vete gjen kete doktorin me praktike te vogel familjare qe e ka kliniken ne shtepi te tij. I gjen adresen, vete i troket ne dere.

E hap e shoqja. I thote ky kengetari duke pershperitur: A eshte doktori brenda?

Jo, i thote kjo zonja, gjithe duke peshperitur edhe ajo! Eja brenda! smiley

 

N'fakt, ja maj men vetëm mbiemrin ktita smiley

ka i skec Veli rada,

i bi deres, ene i del femna me robdishambre smiley

Ene i thote Veliu, aty e ke burrin ?

jo, thot qo.

mire i thot, sa ka marre xhaja pensionin, 100 mij leke e kam. a te hyj mren ?

hyn i thot qo.

e nejse,

masanej, n'aksham vje burri ksaj. he thote, ca ka per darkke. Asigja thot qo. Se mos prune leke m'shpi ti. Qysh moj s'pruna. une ja dhashe leket rojes se firmes me ti pru ne shpi per pazarin. e me ble ushqime. plot 100 mijlek  te pruna smiley

hej, aman, mos u zemëro, se e kisha me konotacion dashamirës.

ka hile gjiza ore, jo shaka smiley

Tema e peshkut pa uje "turizem patriotik" zhvillohet ne "anekdota patriotike" perfundon ne "gatim patriotik"..  Sikur te quhej turizem erotik si fillim???  smiley

Me duket se te besh turizem ne Turqi, nuk eshte patriotizem, por thjesht sheh qe cmimet jane shume me konkuruese se ne Shqiperi, dhe interesi eshte ekonomik. Ne qe vijme nga 2-3 here ne vit ne Shqiperi dhe qe leme dhe qimet e kokes, po mund te quhemi patriote budallenj.

ky është turizëm patriotik:

SHKODER - Pasi kanë gjetur të mbyllur sportelet e aplikimit pranë gjendjes civile paraditen e djeshme, emigrantët kanë organizuar një protestë spontane përpara Bashkisë së Shkodrës.

Sipas tyre, kjo bëhet në shenjë reagimi ndaj një shërbimi të tillë rraskapitës që po u bëhet prej ditësh. Me dhjetëra emigrantë së bashku me familjet e tyre janë ngritur që në orët e para të mëngjesit për të zënë radhën, me qëllim që të aplikojnë pranë spor-televe të kartave të identitetit, si dhe të pasaportave biometrike. Vetëm rreth orës 08:00, ata kanë mësuar se ditët e shtunë dhe të diel sportelet nuk punojnë. Kjo i ka acaruar emigrantët, të cilët i janë drejtuar godinës së Bashkisë Shkodër, duke protestuar në mënyrë paqësore. "Kemi me ditë të tëra që po sorollatemi për të pritur e për të aplikuar për karta, por nuk po mund ta realizojmë një gjë të tillë. Një kupon për kartë identiteti me vlerë 1200 lekësh, në treg të zi po shitet me 2 mijë lekë, pasi sot sportelet e Albapostës kanë qenë të mbyllura.

Afati i qëndrimit në Shqipëri po na mbaron dhe nuk e dimë se si po na shkon një punë e tillë", shprehen ata. Sipas zyrtarëve të bashkisë, procesi është në varësi të firmës "Sagem" dhe nuk është ky institucion që detyron punonjësit të dalin në punë gjatë ditëve të fundjavës.
*panorama*

Ed, po qe se duhet te flasim per "turizem patriotik" pe verteti, atehere te vihet ne Shqiperi ne korrik smiley.  Ben karten dhe pashaporten pa pritur asnje dakik.  

Jam dakort qe duheshin krijuar me shume kushte, por nga ana tjeter, dyndja ka qene teper e madhe per nje periudhe mjaft te shkurter kohe.

Po jo mi reaksionaria e dreqit... e kisha fjalën që duhet të vinin emigrantët që të protestonin... a ka më patriotizëm se kaq, që ta ngresh zërin ndaj gjërave që nuk funksionojnë?

Siç duket vlorjanët nuk kanë shqetsime... ose nuk guxojnë të protestojnë smiley

C'te protestoja mer smiley.  Te thashe, detiren time patriotike e bona sa ardha.  Edhe karten, edhe pashaporten biometrike.  S'prita fare.

Vlorjanet s'protestojne dhe aq shume, se kur na hyp neve ne koke me protestu e merr vesh gjithe Shqiperia e pertej lol. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).