37 Komente

Lost-o, kot keshtu, do vij ma vone njoni qe do thote Virtuze, po po do me thone Virtuoze, mos ja merr per Firduz. Ashtu.

Besoj se po, s'kam bo votectomy akoma. smiley

 

UuuuuuUuuuu, Virtuze

Ta lumsha dorën. Tel m'tel i ke ra shpyrtit.

Qe mos pysi naj viran mo mbrapa kush osht Firduzi, desha me thone Virtuoze  (jo Virtuze)   My bad! smiley

ke faj o Mane, ke faj.

yer bad, natyrelma`

 

ej, sa kohe kishe pa e degjuar/perdor/lexuar fjalen zhape smiley

Nuk të lë kohë të mbledhësh mëndjen... të hedh e të pret, të mbështjell dhe çmbështjell mes qindra emocionesh dhe mendimesh... e më në fund të lë si të shastisur.

Fundja....këtë natë as tamam qershori – as tamam korriku
dhe nuk e di a kam ndonjë zgjidhje tjetër, mundësi.

 

te nderuar administratore te faqes!

nese ka ndonje mundesi praktike, a mundeni ta vini kete poezi ne faqen kryesore te peshkut? jo vetem per ate qe eshte nder gjerat me te bukura qe kam lexuar ketu, por edhe thjesht per ta mix it up a little faqosjen me letersine, se u nginjem me pulitike, gejlliqe fjalesh e dacibao reportazhesh.

ju falemnnerit!

praktikisht robi lexon dhe fillon te ndjeje per here te pare deshiren per te qene fik

(si ka qene ai muhabeti kalamojve ne gjirokaster, kalimera kalispera ti thelis po sa qepera smiley )

 Mire, mire! Pjaca per poezine po ngrihet shume lart ketu tek peshku!Me kujton paksa poezine moderne iteliane dhe vecanerisht me te miren e saj, Salvatore Quazimodo. Me poezi te tilla, Peshku duhet qe seriozisht te mendoje per nje arkiv te perhershem poetik, qe perla te tilla si kjo apo ajo e Prufkokut te Ri, te kemi mundesi ti lexojme ne cdo kohe.

 E lexova prap! He te lumte pushka edhe penda se me kenaqe. Shume e bukur. Na sill ndonje gje tejeter po te kesh. Po teke, si teke rakie qe mos i prishet lezeti. smiley

 

Ii iai,

Nuk di nese ka ndonje zgjidhje tjeter, a ndonje mundesi

Pervecse ti duash dhe ti ndjesh keto vargje ashtu... me pikellim fiku smiley

Shume e bukur, spirale me rrathe te barabarte, elastike.

ju falenderoj të gjithëve për komentet dashamirëse.

 Nje poezi shume e bukur jerusalem. 

poezia eshte e mrekullueshme por nuk e kuptoj titullin  ?!

it's a twisted tongue twister (a la fiq'era, a s'la fiq'era etc) if memory serves me right..

Ndoshta mund te jete tongue twister, floro, por per mua e bukura dhe gjetja origjinale ne titull eshte qe permbledh ne menyre te padurueshme vete thelbin e poezise.

Plus, krijon immediacy, nje cengel te menjehershem atjeperaty, tek lexuesi (Ti the "fik", por saqe e pe, ra - per ta bere me te "kuptueshem" per ata qe s`jane familiare me kete menyre te shprehuri) sepse punon ne dy dimensione kohore, ate qe rrefen, dhe ate qe i perket lexuesit sa here e lexon. Perpetuum mobile...

 stalker faleminderit. ti the fik po sa q'e pe ra... është edhe përdredhës gjuhe që e bënim të veckël siç thotë fh, por këtu është përdorur për të përshkruar këputjen meteorike të një fiku të pjekur nga maja e degës. (Aq i pjekur është fiku saqë porsa dikush e dallon në majën e degës dhe thotë  "(uuuu) Fik!!!",  fruti bie mbi ndonjë gardh a zall). vjersha trajton atë se ç'ndodh në një sahapembyllsytë këputje fiku.

Nuk di a qe rënie kjo pezulli, apo bolldum-rrëzim po që ishte diçka e mrekullueshme, hands down, ishte.

Dhe pyes veten nëse ka zgjidhje, a kam mundësi

(po mor po, po zgjidhje a ka, a ka noj munsi?)

kom nej tu i thonë vetes sot 40 herë kët. Rrofsh se na bone me folë me vete smiley

Stalker, teksti i plote i ketij gjuhezgjidhesi ishte:

La fiqera, s'lafiqera,

Ti thelis, posa qe pera.

Ky ishte varianti minoritaro-perqeshes, se ne drejtshkrim ishte:

La fiq era (?), S'la fiq era(!)

 Ti the lis, posa q'e pe, ra (!)

Ka qen edhe nji gjuh-zgjidhes tjeter me nji prift ne prill, po kjo esht histori tjeter. 

Oh, desh harrova, Jeru, pergezime dhe vazhdo, sa te kesh fuqi dhe deshire ...!

Gjuhe-zgjidhesi qe kam pas ditur une ka qene :

"Lafiqeras'lafiqera,

Kurslafiqsidolejferra !"

dmth : "La fiq era ? Nuk là fiq era ! Kur nuk là fiq (ne deg&eumlsmiley, si do të lërë ferra ??"

 

smiley

 shumeekomplikuarqekaperteqenebukur

Si mund te jete ky " pikellim fiku"?  marmalate fiku?

slalisera lafiqera (me intonacion)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).