Miss Universe 2009: Kosova ne vend te trete

Marigona Dragusha, Miss Kosova 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bukuroshja shqiptare nga Kosova, Marigona Dragusha, qe eshte njekohesisht dhe Miss Kosova 2009, doli e treta ne konkursin e Miss Universe 2009.

67 Komente

xhibi

Miss Kosova Marigona Dragusha nuk doli e dyta, por e treta ose shoqeruesja e dyte e Miss Universit nga Venezuela. Pavaresisht nga kjo vendi i trete eshte nje sukses mbarekombetar shqiptar.

Suksese dhe urime Marigona Dragusha!

E paskam pasur gabim; e korrigjova. smiley

edhe kjo ishte "e infektume" prej modernizimit t'emrit. Versioni zyrtar ne TV e kishte jo Marigona po "Gona"

Edhe une e pelqeva shume Miss Kosoven!

Ndersa Miss Shqiperia u kualifikua deri ne 24-teshe,dhe nuk ishte ndonje kushedi se cfare.

Vitin e kaluar Miss Kosova shkoi deri ne 12 -teshe ndersa Miss Shqiperia u eleminua qe ne turin e pare.

Urime Marigones!

Jam i mendimit qe ajo e meritonte kuroren e Miss Univers ose te pakten vendin e dyte.

Shpresoj qe Shqiperia te marri shembullin e Kosoves dhe te jete me serioze ne perzgjedhjen e Miss Shqiperise.Ato qe jane paraqitur keto dy vjetet e fundit mu duken se kishin hyre me mik.Nuk e di se si ka qene me pare Miss Shqiperia, se nuk i kam pare spektaklet Miss Univers.

i ngjaka shume Mimozes se BB  smiley   

Urime!!!

Marigo...ç'emer i bukur.....

 

Urime....çdo gje e mire per vellezerit nga Kosova eshte e mire dhe per ne....

 

per inat te bjondeve serbe smiley

 

kemi brunet me te bukura ne univers

I LOVE YLLIRIA!!!!

turp i madh qe miss shqiperia s'ka arritur me teper se ne 24she. Bie dakord me parafolesin Solidarnosc (c'emer fisnik sllav!!), keto dy vitet e fundit misset e Shqiperise nuk kane qene ne nivelin e duhur, do jene zgjedhur me mik. Po s'besoj se di gje Berisha, do i kete zgjedhur Pangua me koke te vet.

Nejse, bravo Kosoves qe na i mban lart. Nderin.

 

allahile marigone sa e mir koke, valla per ty sun po m hin ma n sy as dilli as hona. qysh po mujke qajo juri mos me ta dhan premiumin, marre be, veq mos m'u kone mire pi truve. qysh po durojke qaj junivers...

jo, jo, pa i dhan premium nuk ka qare...sahora be... nuk guxojn

Nuk qenka gje kjo joooooooooo. Spo ma mbush shume syrin. Nejse ua ka mbushur jurise. Urime moj cuce ta gezosh titullin.

Jam kurioz te di se mbi cfare tradite kulturore eshte ngritur kjo perzgjedhja e femres me te bukur, si dhe paisja e saj me certifikate dhe cmim per qenien e tille. 

 

P.S. A ka ndonje vend ku mund te shohim qeniet e planeteve te tjera qe konkuruan tek Miss Universi? smiley

ti plako e paske humb kot - ishte dje ne tv...sikur kjo kosovarja te dinte me u shpreh, nuk kish pse mos fitonte. Kur i bon pytjen ne fund (pytja me perkthyse ishte: nqse, bashke me famen, humb dhe privacy-n, athere pse ti do me qene e famshme?), reagimi i ksaj ishte:

- a un aaa?!
a thu se ishin t'u pyt venezuelianen apo porto-rikanen n'shqip aty...
dhe u duk qarte qe nuk dinte c'a me u pergjigj sepse u mendu gjate dhe tha vetem 4-5 fjale.

Kshu nuk ishte e keqe; as ajo e Shqipnise nuk ishte e keqe (zaten te gjitha te mira ishin) po ajo ecte si katnare, kurse kjo kosovarja u sajonte me mire.

kjo ka bo buje o burr'...ket e ke ne cdo comedy show.
btw, e kom pa ket miss universe nga inoti se po rrifeshin sox prej yankees (meqe rri n'Boston)

Thashe mos nuk e kishe pare smiley

btw I am a Yankee fan, s'ma heqin dot NYC nga zemra kollaj... smiley

t'kesh turp!

ti qenke prej atyne qe 't'ha buken e permbys kupen'. Me bo tifo per yankees eshte si me shpresu qe B. Gates ose D. Trump t'fitoje llotarine o burr.

(kom ndejt 6+ vjet ne MA)

Kam qendru me shume ne NYC sesa  ne Boston. Kjo me ve ne pozicionin e atyre qe te ha buken dhe nuk ta kthe kupen smiley

E di c'fare kam vene re ketu ne MA? Ka nje sindrome qe quhet Red Sox. Dhe kjo vjen me sa kam pare ngaqe Bostoni nuk ka rivalitet tjeter me NYC ne c'do aspekt pervec bejzbollit.

Ne NY se çan njeri bythen se je tifoz i Red Sox te thone "good for you". Ne Boston c'de gje rrotullohet reth Red Sox dhe duket sikur kane nje ndjenje inferioriteti ndaj New Yorkers ndaj edhe tifozllliku per Red Sox eshte edhe me i zhvilluar. Do thuash ti "curse" of the Bambino etc... Keto jane peralla me shtriga qe vetem ne Boston besohen smiley Trust me!

 

Cheers to the best !

 

um...NBA? NFL? NHL?

ne te gjitha kto ka rivalitet mes Boston e NY po ne baseball Red Sox - Yankee eshte kryendeshja e cdo sporti amerikan. Eshte si me lujt Real Madrid - Barcelona...ti e di si un qe kjo ka baza historie, qekur Babe Ruth shkoi ne NY e Bostoni nuk fitoi mo. Vjet, nji tifoz i R. Sox u rraf gati per vdekje ne nji pub nga tifoza te NY (kjo ishte diku ne NY) kurse ne NH, nji buce (femer) shtypi me makine nji tifoz po t'Bostonit per pune tifozlliku...kjo eshte e pakuptushme n'fakt ne US ku tifozat pine alkool n'stadiume dhe ulen bashke (ndryshe nga futbolli n'Europe ku ndahen tifozerite) mgjte. yankeet jane bo cik nevrike perderisa Boston ka fitu 2 her kto 4 vjet.

Kjo eshte perralla e Njujorkezeve.

Me sa di une Patriots ne futboll amerikan jane 100 here me mire se ata kerricat e NY,po keshtu Celtiks jane kampione.

Te thuash se ne Ny tifozet nuk duan tja dine per Red Sox do te thote qe nuk ja ke haberin e NYC,sepse vetem ke qene ne pune gjithe diten per te paguar billat.

Red Sox e kane marre kupen dy here ne 2004 dhe 2006 dhe sa per dijeni kane qene gjithmone ne play-off qe nga 1918 kur e moren per here te fundit.Red Sox eshte vertet nje nga ekipet me te mira te bejsbollit dhe kete nuk e mohon dot asnje tifoz i Yankee.

Inferioritet i bostonianeve ndaj NYC?Ku e ke pere kete absudritet qe po na nxjerr?Bostoni ka nje elite intelektuale shume te mire ndersa NY ka me shume biznesmena dhe zezake.Shkoni pastroni njehere ate qytet se era m... mban,pastaj flisni per te tjeret.

Ne fund,clidhja ka kjo teme me Miss Universin,apo ja ke futur ndonje cigareje dhe je ne delir?

Jam kurioz te di se mbi cfare tradite kulturore

Me siguri jo mbi ate te qelizave gri, mesa e degjova ne nje interview, teper e paprashitur nga trute. Sdq, fizikisht eshte e bukur...deri ne momentin qe hap gojen.

shih... me ca syni  shef ky! na ka nerue kombin or gjal...

...allahile, mu gjithe vashat e Jutbines ku jane
bash si motra qe po m’duken
dheu m’ka mblue e fat s’i qita vedit
po s’e mora q'at missin e Kroacis...

Me siguri jo mbi ate te qelizave gri, mesa e degjova ne nje interview, teper e paprashitur nga trute. Sdq, fizikisht eshte e bukur...deri ne momentin qe hap gojen.

Plasi xhelozia ketej!!!

E kujt i plasi per trute?! Se mos eshte organ seksual truri!

 

Une mendoj se kur hap gojen, duhet te jete akoma me e bukur! :-D

Sa i paske standardet e ulta mer. smiley S'te ka mesuar babi ty qe duhet perhere ti marresh me te miren jetes si psh. nje kombinim bukuri-inteligjence?smiley

 

Nuk e degjoj babin! :-D

Standarte te uleta???!!! Ec aty... xheloziaaaa... :-D

Ndoshta duhet ta degjoje ne kete rast se ajo hemisfera jote jugore nuk po te con aq larg ne jete. smiley Xhelozia?! Shpirtin na e mori! smiley

Xhelozia?! You wish!

Pa pare, nuk besoj! :-D

E kujt i plasi per trute?! Se mos eshte organ seksual truri!

 

Hear, hear  smiley  

kom n'pune aty nji venezueliane...nuk ka te shame po kur ra nji dite muhabeti dhe e qujti njoni 'te bukur', me nji modesti leshi tha qe, 'nuk donte te degjonte njeri qe t'i thosh e bukur' a thu se e kishin sha me liber shpie...ta kom llafin qe kto hispaniket kan sharm kshu n'pergjithsi po per kto nga Venezuela bukuria duhet ta kete pak standartin e larte perderisa 2 here rresht fiton nji venezueliane...

Sa per konkursin masanej, per mu eshte injorim i femres me e trajtu si objekt dhe jo si subjekt po ec e mushi mendjen femrave...pervec naj te ashtuqujtme feministe qe eshte dakort me mu 

Juve e doni misin te jete me PhD mer yahoo. smiley

Mjaftohuni me pamjen, se per ate zgjidhen ato, jo per te zgjidhur konfliktet e lindjes se mesme. Ose fundja merrni shembull Olsin dhe Mrokllen dhe kryni edhe juve qe te ndiheni me mire per rezultatin e konkursit. smiley

Ose fundja merrni shembull Olsin dhe Mrokllen dhe kryni edhe juve qe te ndiheni me mire per rezultatin e konkursit. Big Grin

Me pelqen shume fjala "kryni"!!!

 

S'besoj se e keni problem nese largohem per pak minuta!

Mos kini merak... kthehem shpejt!

 

... You know... orgasmo precoce! :-D

 ...se do eksitosh miun!

 ...se do eksitosh miun!

Olsi, shife kete foton me vemendje per rreth nje minute. Mos ja nda shikim ama, dhe perqendrohu tek fotoja!

Nese ne foto shfaqet ndonje fantazme, do te thote qe e ke tejkaluar normen per sot dhe ke infektuar miun dhe kompjuterin bashke.

Shikoje me vemendje per 1 min. Po tu shfaq fantazme ne foto, mos e perdor komjuterin per nje muaj.

Me pelqen shume fjala "kryni"!!!

Nga mroklla e degjova kete term, kur kyu me fotot e zedheneses se PD, c'e ka emrin ajo. Me thene te drejten ai s'ishte i vetmi, po ja qe Emos i vjen zorr ta pranoje. smiley

Une personalisht, zedhendesen e PD-se e kam per fundjave!!! :-D

Po edhe Emo si cun i qut qe eshte... pjesen me te mire te tortes duhet ta konsumoje per dite te vecanta... ose festive!

C'ke qe me bie me qafet o kurbat i djallit! smiley

Ishin ato pulpat qe nxorre zotrote, qe e "thyen shpinen e devese", nuk ishte fytyra e asaj goces se PD-se! smiley

No disrespect though! Just not me cup o' tea!

Sic thote edhe T-SHirti:

Brunet dine me lexue, po Bjondet dine me bo chaef!

Ore po kjo Venezuela ca po ben kshu, dy tituj rradhazi. U dashka me dal i xhiro andej se ketu rrotull vetem greke te djegura (literally), ka.

I pershendetje per Mari-gonen.

 E bere pyetjen me siper se mu kujtua nga "100 vjet vetmi" kur vajzat e fshatrave shtriheshin ne rrugen kryesore qe ti shkelte kolonel Aurelio Buende (ne mos gaboj) kur te hynte ne fshat, qe t'u shtohej pjelloria .  Kjo p.sh. vinte nga imitimi i gjelit qe shkel pulat. Me i llaf a i nxjerrin gjo per ti shkel kto cucat?

Oh...

Erdha!

Ne te gjitha kuptimet!

 

Hej, me te vertete... nderi i kombit kjo Dragusha!

 

Heres tjeter... please!!!... ndonje foto nga koka deri tek kembet... se ngela duke bere seks oral! :-D

se ngela duke bere seks oral! Big Grin 

Ne fakt ai quhet seks doral.

Ose, ose..."Seks dorik"- qe tingllon si "e folme e nalte"!

i keq je. bbbbb-bad to the bone!!!

merhaba!  smiley

 

Efendem! smiley

Emo, e lexove ate qe Kadareja po i "sanitarizon" librat e ka shkrujte me perpara? Po i ben me "pellazge"! smiley 

What a shame, huh!

Whadaya fink?

Ajo eshte perdhune dhe perdhunim, Mrrok. Pak ma von do vij prap ktu me ta sqaru pse e menoj ashu.

Ciao!

 Me thene te drejten, Marigona ishte vertet nje femer teper e bukur si ne televizion, ashtu dhe ne person. Ne intervisten qe me dha fliste rrjedhshem por me fjale te matura. teper e pjekur per moshen e saj sidomos kur mendon qe eshte vetem 18 vjec. une mendoj se duhet qe vertet te kishte fituar kuroren, spes eishte perfaqesuese e denje e bukurise se dlire e klasike.

Hasna ishte shume e mire por jo e vecante. Po ashtu kishte nevoje per shume me teper perpunim, prandaj edhe futja e saj ne 24-she ishte surprize per mua. Megjithate urime per ecjen perpara, pavaresisht se nuk kishte PHD, cka po i shqeteson shume ca nga bashkekomentuesit.

amon mi blete, c'a je t'ue than?

a thu se ishte gati per mu Gona dhe un e refuzova...kush po ja kerko PhD asaj? ajo ka cdo gjo qe e ka nji me PhD (except brain, that is) po nuk po ja kerko kush. Nqse e takon prap, thuja, pash zotin!

Nuk e kisha me ty harrakat. Por po e takova, do t'ia permend konsideraten. 

Ne intervisten qe me dha

Now that you plugged the interview thing smiley sille dhe intervisten ose lidhjen per ta lexuar. smiley

pse, qe te tallesh me mua pastaj? e ha une ate tek smiley

Ndoshta pas dy javesh, duhet ta lejoj revisten ta botoje njehere pastaj. 

Me i llaf a i nxjerrin gjo per ti shkel kto cucat?

Shkelja eshte e tille per keto cucat vetem ne momentin qe do arrinin ta perceptonin; aq me teper kur shkelja ndodh ne nivele te ndryshme. S'mund te konsiderosh ate qe s'percepton.

PS.Cien años de soledad. Great book.

Te bukura dhe te zgjuara veshtire te qelloj.

Me ka shkri i here i kronike per misset sa te zgjuara ishin "provokuar" nga ByPass-i.

1-Do preferonit nje dite pushimi ne ne bregdetin e Zvicres apo nje darke me presidentin Anglez?

- kandidatja per miss tha, sme pelqen shume te ekspozohem nje darke me presidentin anglez do ish me e kendeshmehahahahahahahhahahahahaahahahha

 

qikat e kosoves jane te gjata me pelqejne , dhe missi me i mire shqip[tar ngelet V albona Selimllari

si ka mundesi qe kemi kaq shume mllef ndaj shqiperise dhe cdo gjeje shqiptare? me habit.

urime goces, nese ka zgjedhur ate rruge i uroj shume, po shume suksese. bravo i qofte qe ka fitu. te jesh e treta ne nje konkurs boteror do te thote te jesh dicka. dhe te gjithe ata qe ne bote nuk jane askund guxojne e shajne, edhe me terma te ndyra. dhe administratoret qe e lene kaq te piste kete teme?!!

foli vllai i shen pjetrit...
sa sensitiv qe je mer burr - amon mer se ke me u kput n'mes

Pse me duket si ato kukullat e dyllit kjo cupka mua?! Si pa jete, me ata syte si te perenduar, e mos beni gafe te me akuzoni per xhelozi, se ju ngordha! smiley

Per mua, e bukur eshte Mishel Fajfer ose Sharlize Teron... jo kjo Barbi prej dylli!

Charlize Theron vertet e magjishme, nejse  Ana mos u bazo vetem tek kjo foto per bukurine e miss Kosoves. Mua me duket shume e bukur  urime Kosova!

Ne Shqiperi  nuk zhvillohen konkurse bukurie por ankande, kush paguan me shume fiton smiley

Paskemi te tre shije te perbashketa, une kur shikoj Charlise Theron ne Tv ngelem pa fryme, sidomos tek "Avokati i Djallit", me hyp adrenalina, edhe pse per mua roli me fantastik eshte kur ishte  shfytyruar tek ai filmi qe mori Oscar(nuk me kujtohet titulli).

Enea, mua me pelqen shume tek nje film tjeter... Me duket se Loje gruaje, me Penelop Kruz.  Eshte kryeveper. jo filmi, per Sharlizen e kam fjalen. smiley

Kjo vajza rrezaton shumë qashtërsi. Urime për më tutje!

 

p.s. jo për feminizëm a ku di unë, po ca nga ju peshkujt më lart ta shpifni seriozisht. shpresoj që me gushtin t'ju hiki dhe vapa.

Po derdh lot per Hasna Gjukic (nga Tirana apo Bosna ishte ajo? pranej sic duket ska mor gjo vota nga 'gjuria' gjithe zgjyre e The Donald)

kjo kosovarja na nderoi, vajze shume e bukur. gjynaf qe perkthyesja ja beri pytjen lesh e li dhe kjo pastaj u pergjigj rroma per toma. shpresoj qe here tjeter te zgjedhin nje perkthys qe te dije ta flasi sadopak shqipen.

kurse missi shqiptar me verte qe ma shpífi, gjithmone tu hec e tu shiku gjith pordhe. te tjerat me nje buzeqeshje marramendese, kjo a thu ti kishte ra ka qielli.

nejse mo, shpresoj qe shqiptaret te mesojne per here tjeter.

sa per venezuelanen, shume e bukur. me ngeli noflla hapet vec, kur pashe ate qe fitoi vitin e kaluar......aaaaaaaaaaa :-o

 

...

E di c'fare kam vene re ketu ne MA? Ka nje sindrome qe quhet Red Sox. Dhe kjo vjen me sa kam pare ngaqe Bostoni nuk ka rivalitet tjeter me NYC ne c'do aspekt pervec bejzbollit.

Ne NY se çan njeri bythen se je tifoz i Red Sox te thone "good for you".....

 

Kjo eshte perralla e Njujorkezeve.

Me sa di une Patriots ne futboll amerikan jane 100 here me mire se ata kerricat e NY,po keshtu Celtiks jane kampione ne basketboll dhe Bruins ne hokey jane shume me me emer.

Te thuash se ne NY tifozet nuk duan tja dine per Red Sox do te thote qe nuk ja ke haberin e NYC,sepse vetem ke qene ne pune gjithe diten per te paguar billat.

Red Sox e kane marre kupen dy here ne 2004 dhe 2006 dhe sa per dijeni kane qene gjithmone ne play-off qe nga 1918 kur e moren per here te fundit.Gjate keture viteve kane qene shume here ne vend te dyte ose te trete keshtu qe mundesia e ndonje "fati ters" nuk perjashtohet,aq sa ka dale si shprehje kur nuk realizohet dicka. "Kjo do te realizohet kur Red Sox te dale kampion" thuhet.Red Sox eshte vertet nje nga ekipet me te mira te bejsbollit dhe kete nuk e mohon dot asnje tifoz i Yankee.

Inferioritet i bostonianeve ndaj NYC?Ku e ke pere kete absudritet qe po na nxjerr?Bostoni ka nje elite intelektuale shume te mire ndersa NY ka me shume biznesmena dhe zezake.Shkoni pastroni njehere ate qytet se era m... mban,pastaj flisni per te tjeret.

Ne fund,clidhja ka kjo teme me Miss Universin,apo ja ke futur ndonje cigareje dhe je ne delir?

plako, dhe ti e ngatarron mo keq kur shkon e pergjigjesh n'fund te temes. Ke te drejte per 'devijimin' e temes po kjo eshte per fajin tim. Bostoniani dhe un po bonim pak tifozllik dhe kaq...mes tifozave lejohet naj rren e vogel si kjo qe mund te kete thon ai. To his defence though, mgjse un jom a die hard Red Sox fan, NY ka fitu 26 here dhe eshte franchise me e suskseshme ne amerike, ne cdo lloj sporti. te dy palet mund te bijm dakort ne ate qe, pa njona-tjetren, nuk do kish rivalitet, Yankeet nuk do ishin Yankees dhe Sox nuk do ishin Sox-at qe robt njofin. Kaq dhe e myllim ket.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).