Eksportimi i Obamës në Shqipëri has në vështirësi

Erin Mazursky, një konsulent i ri politik që kishte ardhur gjatë fushatës për të ndihmuar G99, ka shkruar një artikull tek Good magazine mbi këtë të fundit dhe eksportimin e politikës obamiane në botë. 

10 Komente

I see this shortcoming not as an abject failure in G99’s mission nor in the lack of applicability of Obama’s model beyond the United States. Rather, I see this as an important lesson in democracy-building.

Nuk eshte shpata hekur i dheut ... etj. Strategjia elektorale dhe organizimi kane rendesine e tyre padyshim, po kryesorja jane kandidati dhe vizioni i tij.

Veri gjithe diten helika dhe krahe aeroplani gomarit ti, ai gjithsesi s'ka per te fluturuar ndonjehere, pavaresisht sa i talentuar eshte mekaniku. Dmth me kollaj eshte te bindesh boten qe PPU eshte New York Times i Evropes sesa ti bindesh qe Veliaj eshte Obama i Shqiperise. smiley

u'r kidding, right?

Kjo znj. qe e ka shkruajte kete mund te kete qene si shume girls te tjera qe kane veshe bluzen e Obames edhe kaq, po nuk eshte kjo ndonje political strategist apo keshilltare politike qe po binte eksperiencen Obama ne Shqiperi. Lere fare punen e Veliajt dhe karikaturen Obama qe deshi te paraqiste, me sakte te propagandonte. Mesa shikohet ne internet kjo ka lidhje me HuffingtonPost-in e famshem te asaj grekes dhe te Sorosit. Keshtu qe eshte bere edhe connection me Veliajn.

This was the very mindset of those who helped get President Obama elected, the majority of whom were under the age of 30.

Do t'i "rikontrolloja" keto statistika.

Mgjth pak rendesi ka.  Se ne Shqiperi s'do votohej kurre ne nje menyre te tille. Por cfare me vjen keq per zonjen ne fjale, dhe per G99, eshte qe u moren me shume me mesazhin se sa realitetin.  Ndersa ne vija te pergjithshme ajo, apo dhe G99 mund te kene te drejte, ne vija te holla apo ne vija specifike ka mjaft boshllek.  Ne Vlore psh bene nje artikull (qe u soll dhe ketu) dhe nxoren foto te Coles, duke i qare hallin e me te thashe (per te mos permendur aspekte te tjera specifike, disi jashte kontekstit, dhe si te mbledhura me kokrra.)  Ne te njejten kohe, ne sy te vlonjateve, Colja (si pasoje e nje projekti apo nje tjeter) ka rruget me te mira, dhe permiresimet me te dukshme se cdo lagje tjeter ne Vloire.   E si te mos jene "viktima" sulmesh, aludimesh me shume se c'jane?!  E si do mund te merren seriozisht, me gjithe mesazhin tyre teper serioz, sikur te mos informojne realitetin per ate qe eshte?!  Ne Vlore (dhe po ze Vloren meqe kam qene ketu) kishte plot probleme me cfare te merreshin.  Por u moren me steriotipe e llafe pazari, dhe mundi iu shkoi kot.

S'jam kunder idealeve-idealizmave.  Por jam kunder "fluturoi ... fluturoi ... "

 

 

 Mesa shikohet ne internet kjo ka lidhje me HuffingtonPost-in e famshem te asaj grekes dhe te Sorosit. Keshtu qe eshte bere edhe connection me Veliajn..... Asnjegje me shume se sa keto rreshta , te tellallit ideologjik te MIXHIZMIT , nuk arrin ta beje te qarte se cfare mentiMtaresh e ushteQejne ate elktorat qe zgjedh MIXHEN . 

Oj Goce  e mencur . Nuk ke vend ne Shqiperi . Ketu ka vetem nje rruge te fitores apo humbjeve  se nje Grupi ndaj tjetrit. Kush harrin te mashtroje sa me shume me poste POLICESH , DOGANIERESH etj dhe mbi bazen e tyre krijon banda VJEDHESISH te Votes ...Ai i ka te fituara ZGJEDHJET . Dhe per kete nuk jane Idealizmat e Veliajt , G-99 apo te kujtedo forumi qe mendon se me rruge konstitucionale mund ti marre kalin BERISHES . Ato nuk hyjne ne pune edhe sikur vet Obama te kishte bere fushate. Per keto eshte MJESHTER AI, Baba i Bandave dhe inspiruesi i tyre , Mixha .Per me prapa per te mbushur faqet me tralalara , Huffington poste  dhe  Soros smiley , jane xurnate ose Speakearet . I ke me kuintale neper klube ku te kuterbojne me eren e qepes dhe hudhres , me dhembet e palare dhe me ca gjona te frikshme qe u fryjne pjesen e prapme te pantallonave ,nga ku hera heres del nje gryke pistolete. Kane shkolle te modhe , jane te knushem dhe dine dhe emra gazetash dhe njerzish ne gjuhe te huaj  Shih dhe ndigjoi MIRE ti dhe ERIONI :- "E di une mer jahu . Poplli eshte i djathte  , or taj. Ma ka thane baba mue . Ehyha , qe ne kohe te Pirros se Epirit e mos te them edhe Pellazgjise kena qene te djathte "

Hu ha hi

Veliaj >>>> B. Obama.

 

 

Sidoqofte, meqe ra fjala, dy mendime te shkurtra :

 

1-mu me eshte ça pak trapi  nga fakti qe sa here del nje lideri i ri apo esmer e krahasojne direkt me Obamen. Eshte gjee shpifur, propagande idiote e epitafe te tjera qe pertoj me shkrujt

2- G99 nuk u fut ne parlament, ja e beme 1 artikull per kete fakt ne PPU, ja i beme 5, ja i beme edhe 20 po boll me se kena edhe ne nje kufi durimi.

 

Edhe shume dakord me Xhibin kur thote " Veri gjithe diten helika dhe krahe aeroplani gomarit ti, ai gjithsesi s'ka per te fluturuar ndonjehere, pavaresisht sa i talentuar eshte mekaniku"

 

 

 

 

 

 

 "...Erin Mazursky, një konsulent i ri politik që kishte ardhur gjatë fushatës për të ndihmuar G99,..." 

 

Une nuk e di se çfar ka thene ky ne kete artikull sepse nuk kuptoj anglish, por di qe G99 , po te me kish marre mua si konsulent, jo vetem qe do te kish perfaqesuesit e vet sot ne parlament,  por s'do te ishte çudi qe dhe zgjedhjet ti fitonte. 

Une nuk e di se çfar ka thene ky ne kete artikull sepse nuk kuptoj anglish, por di qe G99 , po te me kish marre mua si konsulent, jo vetem qe do te kish perfaqesuesit e vet sot ne parlament,  por s'do te ishte çudi qe dhe zgjedhjet ti fitonte. 

Hej, pershendetje Mister Modestia! smiley

Ouuu...???!!!

Po pse s'thua ti qe paskam gjetur vezen e arte une?!

Shiko! Une kisha ndermend me hap nje restorant ose nje pike karburanti, por tani me duket me e arsyeshme qe te themeloj nje parti te re.

Ty do te te marr si konsulent!!!

Atehere... une imitoj shume mire Obamen, sidomos tani ne vere qe jam i nxire fiks si ai. Ne Dimer... do bej llampa. Per me teper... jo per t'u mburr, por me kane thene se mizat i vras gjithashtu fiks si Obama.

Per punen e vesheve... do te mundohem te flej me vesh te palosur qe te me rrine bukur sic i rrine Obames. Per floket... s'eshte problem se i pres.

He... si thu?!

Do ta bejme Shqiperine si gjithe Europa apo jo?!

 

 

Erjon Veliaj - “Edhe Obama humbi në garën e parë”

Kreu i G99, theksoi se paraqitja e kësaj partie lidhet me mungesën në zgjedhjet e katër viteve më parë. “Ne jemi viktima të trashëgimisë së zgjedhjeve të kaluara, pasi nuk patëm mundësi të kishim komisionerët tanë. Edhe pse nuk merr deputet në këtë Parlament, G99 del nga këto zgjedhje me 20 mijë votues, idealistë që do të vazhdojnë presionin për tre kauzat tona, që ne i artikuluam gjatë fushatës elektorale. Qëllimi i grupimit tonë është vazhdimi i axhendës sonë, që duhet të sjellë ndryshimin real në politikën shqiptare. E kam thënë dhe e rithem se kjo betejë zhvillohet mes të resë dhe të vjetrës. Dua të sjell në vëmendje rastin Obama. Në vitin 2000 Obama humbi garën për në Kongres. Kjo e bëri atë që të ringrihet duke e çuar atë deri në Shtëpinë e Bardhë”, u shpreh Veliaj.

 

S'e kisha lexuar kete artikullin me pare. E  forte. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).