Brezi postkomunist

Gazeta angleze The Guardian ka sot një shkrim me intervista me disa europiano-lindorë të lindur në vitin 1989. Të rinjtë e lindur në momentin e fundit të komunizmit flasin për lirinë, demokracinë dhe krahasojnë shanset e tyre të jetës me historitë që kanë dëgjuar nga prindërit.

Sa mirë do ishte të lexonim diçka të tillë mbi brezin shqiptar të 1989-90s!

 

30 Komente

Sapo kthehem nga nje takim teper i afert me nje te brezit 1989-90, te seksit femer.

Cfare koincidence qe pikerisht tani eshte hapur kjo teme.

Humnere! Vecse humnere! Nje ndjenje te tille boshlleku nuk e kam ndjere as kur kam ndejtur me veten time se te pakten ne ato momente kam patur veten me te cilen te flas, por kur je me nje njeri tjeter, per respekt eviton keto lloj monologjesh.

Nga jashte nje njeri me tiparet femerore te ekzaltuara nga veshja e mbremjes...

Nga brenda, nje alien!!!

Nje skene perfekte filmi qe mund te pershkruante kete ndjenje... fluturimi i kozmonautit te Kubrik tek "2001, Odise ne hapesire"...

Vecse ne fund nuk sheh veten, por thjesht... nje asgje!

Thjesht mish per konsum te perditshem. Ndjenjat njerezore te anulluara! Zoti Parase qe adhurohet pa fre! Sikleti i hapesirave boshe qe mund te mbushen vecse nga injoranca dhe absurdi...

Ne fund... te mbetet nje ndjenje keqardhje per nje jete njerezore qe konsumohet pa "pse", "si" apo "ku" e "sa"...

Thjesht konsumohet... E ti ndjehesh i pafuqishem per ta ndalur kete e ne te njejten kohe je i vetem... ne nje pyll ku te gjithe njerezit jane shndruar ne derra e te duket sikur ti je njeriu i vetem i mbetur mbi toke...

Por ne fakt... edhe fati yt eshte i shkruar... keshtu qe ne fund te gjithe kesaj... te mbetet vecse nje dore seks...

Apo ndoshta ishte thjesht masturbim... ?!

Nje skene perfekte filmi qe mund te pershkruante kete ndjenje... fluturimi i kozmonautit te Kubrik tek "2001, Odise ne hapesire"...

Nga ato qe tregon me poshte mua me duket me shume si "Close encounters of the third kind" (We are not alone) smiley

Penar shumë i mirë artikulli. Faleminderit për postimin.

Sa mirë do ishte të lexonim diçka të tillë mbi brezin shqiptar të 1989-90s!

Interesante do ishte. Dhe jo se do shume pune; nje gazetar qe te bredhe pak ne Shqiperi (qe te mos i intervistoje te gjitha nga Tirana, sic bejne zakonisht) dhe te marre ne interviste nja 10 te rinj te asaj moshe. Me mire do ishte te intervistoje dhe prinderit e tyre, dhe keshtu del dhe kontrasti.

Ah po, duhet dhe te jete gazetar/gazete i pavarur, qe te mos i perdore intervistat per arsye politike, keshtu qe varja se s'behet. smiley

Por ne fakt... edhe fati yt eshte i shkruar... keshtu qe ne fund te gjithe kesaj... te mbetet vecse nje dore seks...

Per seks te shqepin ato andej! Sindromi 'emrusi-me-i-vogel-i-perbashket' ka marre permasa epidemike. Po faj ke vete qe del me 'bageti'smiley

Qafir, e ke degjuar ndonjehere nofken "k.... te virgjera"? smiley

tema dhe komenti i pare me sollen ne mendje nje thenie te Teodor Kekos ne nje editorial te Koha Jone ne 97 : po rrisim mostra e jo femije!  

Shikoni cfare u serviret ketyre te rinjve ne kete shoqeri per te kuptuar perse ata ju duken bosh..

Mos shkoni larg merrni shembull median shqiptare, merrni shembull ambjentet ku argetohen, merrni shembull arkitekturen qe u ofrohet,  merrni shembull numrin minimal te librarive, merrni shembull  makinat luksoze..  

Injoranca eshte e perhapur ne mase, dhe e thelluar ne karakter. Po asfare nuk eshte e vertete qe brezat e meparshem kane qene me mire.

Nje plak nga Divjaka merr vrull te kaperceje nje hendek, po plak sic qe nuk kerceu dot fort, dhe ra ne kanal. Qull aty ne ujin e mocal, nderkohe qe ngjeshte qylafin pas kokes tha: "Eh pleqeri, pleqeri...! Le qe une dhe i ri po ky mut kam qene."

Sol, dakord me ty. Ne kete llum do kete edhe disa qe do dalin mbi siperfaqe si ne brezat e meparshem. Problemi eshte se nuk ka tendence permiresimi per masen. 

tendence permiresimi nuk ka per te pasur pasi ne pergjithesi mungon vullneti i shtetit per te ushtruar atributet e veta edukuese. e di une qe ti nuk ke ndonje qejf per nderhyrje shteterore, po nuk ka si zgjidhet ndryshe puna e injorances...

Fjalën RRivolucJon, a e ke nigju noiher? ... apo duhet me t'shkrujt noi letër me t'bo rrivolucionar?

P.s: Mos u lodh me m'thon që përgjigjja ka me qënë e njëjta... sepse sa me ta bo t'ditme, ajo përgjigjja jote është TM tani... dikush sapo më thoshte që përgjigjja e tij ndanj një personi, ishte: AZ (duke nënkuptuar përgjigjen ndaj letrës së par&eumlsmileysmiley

nderhyrje shteterore pse jo, po varet ne çfare mase dhe nga cili shtet. Dija nuk dekretohet, ajo kultivohet. Deshira per tu kultivuar nuk duhet dhe nuk mund te vij as nga lart (dmth nga shteti), as nga poshte (dmth nga masa). Ne duhet te kemi nje qasje te matur ndaj kesaj çeshtjeje sepse eshte provuar qe zgjidhjet "revolucionare" tek ne nuk prodhojne gje tjeter perveç tabula rasa smiley

kjo edhe mund te jete e vertete, po ama brezat e meparshem nuk jane rritur me modele ciljetash e ingridrash neper gazeta e revista gjithe diten, por krejtesisht me te kunderten, cte te them me shkurte pal vaten psh qe vdiq duke punuar ne hekurudhe!!!

mora shembull ato sepse e kam nga pervoja personale, me eshte dashur shume kohe e te vras mendjen gjate e te perpunoj ca praktika qe ti shpegoja vajzes time cfare perfaqesojne me te vertete ky stil tip bbf i quaj une, pa dashur ti hyj ne hak askujt as tv bbf.

dhe nderkohe kam rastin ti shikoj perdite ne administrate ku punoj se sa bosh jane,  sa kollaj kane marre shkollrat pa u lodhur dhe po ashtu kerkojne te zene edhe vende pune shefa e drejtore pa e vrare mendjen fare.

epo nje gje duhet ta bejne pastaj qe ti kapin ato te uruara vende!!!!

shkurte pal vata dhe ciljeta kane me shume ngjashmeri se sa mendohet...

te dyja jane viktima te punes cnjerezore. te dyja pa e patur ne plan qe me pare. te dyja shfrytezohen nga sistemet per propagande. te dyja nuk kane dhene prova intelektualizmi.

do thuash ti qe te ndertosh trase eshte me fisnike se sa te ndertosh binaret e libidove te vellezerve shqiptare...s'e di, per mua puna eshte pune smiley

 Shkurtja ishte vullnetare s'ishte ne pune smiley

"puna eshte pune

 Ky pastaj eshte pohim i hedhur duke e ditur qe s'mjafton ta quash nje veprim pune per ti justifikuar pasojat smiley

Kapedani: I di qeveria keto qe kecejne kshtu me brecka perjasht?

Mbesa: I di, si nuk i di! Mamin e kane dokruar edhe me "urdhrin e punes".

Kapedani: Pseeee... "pune" eshte kjo?!

Injoranca eshte e perhapur ne mase, dhe e thelluar ne karakter. Po asfare nuk eshte e vertete qe brezat e meparshem kane qene me mire

 kane qene si jo, kane qit : migjena e kadare. te pakten ....

dhe injoranca masive nuk ka ndonje te keqe ne vetvete, perkundrazi - thone disa te zgjut. se n'daç te zgjut n'daç injorante, shumica largohen nga kjo bote pa lene gjurme, puna eshte mos i prishin pune asaj pakices se zgjute. 

e keqja e shoqerise eshte kur budallenjve ja rren mendia per te zgjute, dmth dhe kur nuk e kalojne dot kanalin, nuk e majn veten per mutra. ai plaku eshte i ndergjegjshem (rreth kapacitetit te tij) te pakten, dhe kjo cilesi e ben te zgjut ne thelb. smiley

behu solidar me plakun, se keshtu keni mundesi te dy bashke te filloni aleancen e mutit qe tashme u ka marre shalet

muti neper shale qelb dynjane, lum kush e kupton shpejt si xhaja. Cilit i ka pushtuar shalet celuliti po se ka kap akoma, mesa duket nuk lexon fare as i rresht as per celulitin pale per me shume. Tung, me duhet te leviz, por do kthehem prape.

Sapo kthehem nga nje takim teper i afert me nje te brezit 1989-90, te seksit femer.

Olso, ca prite? Nje diskutim te thelluar mbi "Also sprach Zarathustra"? Mire qe ajo dinte c'kishte te ofronte, 19 vjete bashke me botekuptimin e asaj moshe, por çeshtja eshte ne dije ti se cfare kerkoje dhe me e rendesishmja se ku ta gjeje. Mgjth, nje njeri elokuent dhe i afte nxjerr uje dhe nga shkretetira. smiley

P.s. Olsi B. ajo qe ke shprehur tek shkrimi me tingellon shume me pesimizmin ne idete e shkolles se frankfurtit.. i.e. Marx: commodity fetishism, ose commodification. Weber: being trapped in the icy cold of the polar night, ose, man trapped inside an iron cage... (godet burokratizimin edhe racionalitetin instrumental te shoqerise moderne). Georg Lucaks : Reification...

www.wikipedia.org/wiki/Reification_(Marxism)

arsye instrumentale: man for man becomes wolf. End of intersubjectivism... begining on subjective... objective reason. People become objects to be used.. manipulated and dominated by other people.

kta jane pjese e pesimizmit te shkolles frankfurtiane.. per ta c'do shprese per emancipim te masave ka marr fund me kolonizimin e arsyes instrumentale mbi c'do sfere te shoqerise.

Enter Habermas.. ky reprezanton nje fare optimizmi. Thot se e vetmja menyre per tu kthyer ne arsyen e vertete... (ate intersubjektive.. ky dy ose me teper subjekte (njerez) respektojne e trajtojne nj-tj si subjekte e jo objekte..), eshte aksioni komunikativ. nepermjet ktij mund te vazhdohet projekti i modernizimit... e i emancipimit t shoqerise moderne... Sdq ky ka nevoje per terren... ose... lifeworld... i.e. sfere publike... si edhe ka nevoje qe sistemet qe kane kolonizuar shoqerine moderne.., si psh forcat e tregut... te terhiqen mbrapa e ti lejojne "lifeworld" shanc.

www.wikipedia.org/wiki/Lifeworld

O Bukurosh, si gjithmone ne shenje godet o i uruar smiley

e keqja e shoqerise eshte kur budallenjve ja rren mendia per te zgjute, dmth dhe kur nuk e kalojne dot kanalin, nuk e majn veten per mutra. ai plaku eshte i ndergjegjshem (rreth kapacitetit te tij) te pakten, dhe kjo cilesi e ben te zgjut ne thelb

me likeeeee

Lere per brezin qe po rritet qe ka mangesira shume te medha, jo materiale, dhe kjo jo per fajin e tyre, se ata nga dikush do marrin shembull. Eshte qelb peshku nga koka, s'kemi çi bejme bishtit...

l

Faleminderit twintip per referencat. Shume interesante. Me thene te drejten nuk u thellova tek linqet, por fraza e meposhtme me preku vecanerisht...

Enter Habermas.. ky reprezanton nje fare optimizmi. Thot se e vetmja menyre per tu kthyer ne arsyen e vertete... (ate intersubjektive.. ky dy ose me teper subjekte (njerez) respektojne e trajtojne nj-tj si subjekte e jo objekte..), eshte aksioni komunikativ. nepermjet ktij mund te vazhdohet projekti i modernizimit... e i emancipimit t shoqerise moderne...

I respektoj shume kontributet e vyera te ketyre mendimtareve, por ajo qe me irriton ne nje fare menyre tek keta eshte infertiliteti i ketyre teorive ne jeten e perditshme. Ka dicka qe mungon ne keto teori. Me duket sikur jane keta te paret qe ne ethet per te hedhur ne leter mendimet e tyre, harrojne te trajtojne si subjekte lexuesit dhe boten perreth.

A mos eshte ndoshta mungesa e dashurise dhe ftohtesia e tyre qe i ben keto teori kaq infertile?!

Mua personalisht, deri me sot, vetem nje "teoricien" me ka bere me te vertete per vete dhe ka bere qe te perpiqem te trajtoje ata qe kam perreth si subjekte dhe jo si objekte. Ky "toericien" eshte Jezu Krishti. Ndersa teoria e tij mund te pershkruhet shume thjesht... "Duaje tjetrin si veten tende!"

Kam pershtypjen se e kuptoj per cfare e ke fjalen. as vete nuk u jam thelluar ktyre mendimtareve individualisht, por kam patur nje lende para disa vitesh qe lidhej me kte shkollen e frankfurtit edhe tani kam vetem nje pune qe kam bere edhe asaj iu referova per te freskuar kujtesen ne cfare shkruajta me siper.

tani, ajo qe thua, infertiliteti i ktyre teorive ne jeten e perditshme.. mund te jete vertete ashtu sic thua, irrituese.. por cila eshte alternativa vecse? te mos reflektohet? te mos shkruhet? kjo s'eshte alternative.. kshtu qe, do s'do ktyre mendimtareve ne nje fare menyre a tjeter u duhet te bien ne paqe me idene se mendimi e realiteti nuk perputhen... jo sepse ashtu zgjedhin, por sepse NUK MUNDEN te mos mendojne.. nuk munden te mos shkruajn.

Por ata nuk jane te ftohte, e as nuk jane te pavetedishem per kete in-sinkronizim, biles kete pike e kam prekur tek kjo puna qe kam bere, po  e sjell:

Outhwaite observes that max Horkheimer and Theodor Adorno 'follow in the Weber's diagnosis of loss of meaning in the modern world... produced by a fragmentation of reason, and loss of freedom produced by growth of bureocratic subsystems'. Alway observes that for Horkheimer it is not possible any longer to see the proletariat as a 'revolutionary subject', since 'social structures have distorted the proletariat's ability to perceive' reality as it is.

.......

On Horkheimer's and Adorno's Dialectic of Enlightenment (1941-1944), Helmut Dubiel considers its tone 'pesimistic', and its prognoses 'bleak'. 'All believes in a possibility of reavolutionary change', continues Dubiel, ' have been abandoned'. 'Civilisation in the contemporary world is a system of "rational irrationality"', Alway cites from the Dialectic. Douglas Kellner however notes that, '...there IS a residue of social optimism in the work...' (emphasis added).

As Critical Theories became increasingly independent from practice, (not by choice but because they did not reflect one-another), the pessimism in the Marxist theorists turned into doubt. 'Can one really do anything with these sorts of ideas... I get as far as today... objective despair.' Horkheimer asks Adorno, to which he replies:' What gives knowledge the stamp of authenticity is the reflection of possibility'.

twintip, une nuk jam i informuar mbi mendimet filozofeve qe ti citon, por duhet te them se tre paragrafet qe solle ketu te cilet me sa kuptoj i ke shkruajtur ti, me pelqyen shume, vecanerisht pjeset e theksuara ne 'bold':

Outhwaite observes that max Horkheimer and Theodor Adorno 'follow in the Weber's diagnosis of loss of meaning in the modern world... produced by a fragmentation of reason, and loss of freedom produced by growth of bureocratic subsystems'. Alway observes that for Horkheimer it is not possible any longer to see the proletariat as a 'revolutionary subject', since 'social structures have distorted the proletariat's ability to perceive' reality as it is.

.......

On Horkheimer's and Adorno's Dialectic of Enlightenment (1941-1944), Helmut Dubiel considers its tone 'pesimistic', and its prognoses 'bleak'. 'All believes in a possibility of reavolutionary change', continues Dubiel, ' have been abandoned'. 'Civilisation in the contemporary world is a system of "rational irrationality"', Alway cites from the Dialectic. Douglas Kellner however notes that, '...there IS a residue of social optimism in the work...' (emphasis added).

As Critical Theories became increasingly independent from practice, (not by choice but because they did not reflect one-another), the pessimism in the Marxist theorists turned into doubt. 'Can one really do anything with these sorts of ideas... I get as far as today... objective despair.' Horkheimer asks Adorno, to which he replies:' What gives knowledge the stamp of authenticity is the reflection of possibility'.

Uroj qe kjo pune qe ke bere te te kete sherbyer sa me mire.

Eshte shume e drejte ajo cfare shkruan ne pergjigjen tende. Sigurisht qe mendimtaret e medhenj e jo vetem ata, kane te drejten qe te shkruajne dhe te mendojne. Kjo eshte dicka shume e bukur. Por le te mbyllim nje sy edhe per irritimin tim qe fundja eshte pjese e te teres.

Nuk e di... une personalisht mendoj se mendimi racional nuk eshte zgjidhje per gjithcka dhe nuk arrin te pershkruaj boten ne teresine e saj.

Kjo s'do thote se racionaliteti eshte i keq, por thjesht jo i plote.

Me duket sikur racionaliteti shfrytezon vecse ekuacione te drejta. Ndersa ana shpirterore e njeriut, intuita, dashuria etj... shfrytezojne ekuacione te zhdrejta.

Do te ishte e mrekullueshme sikur mendimi racional dhe shpirterorja te nderthureshin me njeri-tjetrin.

Kam pershtypjen se do te jepnin rezultate te mrekullueshme.

Prandaj me siper te shkruaj se me duket sikur i mungon dicka ketyre mendimtareve. E kam fjalen pikerisht per anen shpriterore.

Por ndoshta truri dhe qenia e vetem nje njeriu nuk mund t'i interpretoje dhe zhvilloj dot qe te dyja. Edhe racionalen, edhe shpriteroren...

Mbase vetem ne grup dhe e kombinuar... racionaliteti i disave dhe shpirterorja e te tjereve, mund te nderthuret. Me nje doze te mjaftueshme respekti si ngjizez... ndoshta kjo do te ishte e mundur.

Olsi B, puna me sherbeu mire. Cdo pjese teksti ne '....', eshte citim, pjeset e tjera jane llaci qe i permban. Merita ime nuk qendron ne sjellje idesh origjinale por ne kerkim e ne prezantim te tyre prej mendjesh te tjera me te ngritura se e imja.

P.s., te siguroj se NUK JE I VETMI qe e percepton kete IMPOTENCE te akademikeve, intelektualeve e SHKENCAVE SOCIALE. Eshte fatkeqesisht realiteti ne te cilin jetojme. Konkretisht, nje shembull: a thua ka vertete mendje te mprehta e virus-free ne kete planet, qe besojne ne ate qe u serviret si shpjegim i asaj qe ndodhi ne fillim te ktij mijevjecari? I DONT THINK SO! Si ka mundesi pra.. qe ky grup njerezish qe e quajn veten 'doktore e profesore te shkencave HUMANE', nuk munden te shprehen, (ose edhe kur e bejne njeri nuk i degjon,) se 9/11 ishte jo vetem mashtrimi e krimi me i madh kundra njerezimit, por edhe ofendim ndaj inteligjences se species e te civilizimit. Ajo qe ndodhi ne 9/11 e trodhi shkencen... it rendered it impotent, dhe fatkeqesisht shtroi tonin per kete mijevjecar.

Nje tip qe njoh une, shkruajti para disa kohesh (diku tjeter), se zbulimi me i madh i shekullit te 20, sidomos prej psikoanalizes, ishte se ndergjegja (subkoshienca) e njeriut gjendet ne sferen e iracionales, (High Res.), kjo eshte shume e drejte, por mua me pelqeu menyra si e pat formuluar ai.

Frojdi ishte shume pesimist e i zymte prej atyre qe pa ne lidhje me natyren njerezore, nje shprehje e tij psh eshte "Whoever wants to read my work must remember that it is like that of Rembrandt.. a little light, and a lot of darkness." Kam pershtypjen se eshte pikerisht prej ksaj, sepse ai kuptoi se njeriu udhezohet prej iracionales, dhe se kjo e denon njeriun te jete perhere i mjeruar. Idete e Frojdit u morren kallep prej nipit te vete edhe u vune ne pune pikerisht per kete arsye, per skllaverimin e njeriut modern dhe kthimin e individit ne nje objekt, ne nje njesi konsumuese.

http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Bernays

Me thene te drejten, une jam lexues i dobet e nuk kam lexuar sistematikisht asnje prej ktyre mendimtareve qe kam permendur. Jo se me mungon interesi por me mungon vullneti. Eshte nje fare tipi ktu me pseudonimin Bulkth i cili shkruan shume ralle, por eshte motor lexues, ai lexon e perpunon ne mendjen e tij, dhe ai do te mundej te adresonte, kam pershtypjen, shume prej pyetjeve te tua te cilat jane te gjitha legjitime, ose te pakten, do te mundej me teper se une.

Per me teper, nqs je i interesuar ne ate qe permenda me siper ne lidhje me psikoanalizen e iracionalitetin, nje fare Adam Curtis ka bere nje seri dokumentaresh shume interesante, sidomos 'Century of the Self', 'The Power of Nightmares'.. dhe 'The Trap'. (shih lidhjen me siper)

http://www.youtube.com/watch?v=5TyLnwNQfTQ

ç'farë të thonë të nint për komunizmin?? Ndroi emrin ai në 90 e bëri Socializëm  smiley

c.f. nje vjershe e Eden Babani " Emineja ndëroi emerin" në gazeten Iliria a Mëmëdheja ... uh sa shpejt ikin vitet  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).