Rrëfenjëza me autobuz

...Nëse doni ta dënoni me vdekje një shkrimtar, shfletojeni librin e tij në prani të dikujt që mbllaçitet, rezultati është mbrëselënës. Sa herë që do dëgjoni për këtë autor nëpër media, do t’iu kujtohet shfletimi i parë me personin që mbllaçitej në sfond dhe nuk do iu bëhet më të lexoni asnjë rresht prej tij......

*********************

I

Jam ulur në ndenjësen e autobuzit. Shikoj vazhdimisht nga dritarja. Është një lloj imuni për ta zhvendosur vëmendjen prej gjullurdisë së zakonshme përbri meje. Njerëz që shtyhen, bërtasin, shajnë ; qeverinë, Ramën dhe fatorinon.

Unë nuk e kthej kokën për asnjë çast nga ata, e kam urdhëruar veten të mendoj për gjëra të bukura. Dhe një ndër këto gjëra të bukura është një libërth të cilin mezi pres ta shfletoj.

E nxjerr librin nga çanta dhe e zhvendos  shikimin prej dritares.

Pemët vazhdojnë të zhvendosen përtueshëm. Po aq pertueshëm përtypet dikush pas veshit tim. Ai po ha një misër. Por nuk ia shkërmoq kokrrat që pastaj t’i fusë në gojë. Kthej kokën përgjysëm, ashtu si pafajshëm dhe e shoh se si e çapëlen gojen e se si është lyer vesh me vesh me të zezën e misrave.

E mbyll librin dhe e fus sërish në çantë. Në çast më ka ikur dëshira për ta shfletuar.

Misri ndërkohë ka fluturuar nga dritarja.

Nëse doni ta dënoni me vdekje një shkrimtar, shfletojeni librin e tij në prani të dikujt që mbllaçitet, rezultati është mbrëselënës. Sa herë që do dëgjoni për këtë autor nëpër media, do t’iu kujtohet shfletimi i parë me personin që mbllaçitej në sfond dhe nuk do iu bëhet më të lexoni asnjë rresht prej tij...

Përbri meje tani është ulur një zonjë në moshë. Ndoshta është gjashtedhjetë vjeç ose shtatëdhjetë. Më pëlqejnë shumë zonjat që nuk e tregojnë moshën. Kanë një lloj klasi qe u mungon të rejave të sotme.  Në këmbë thuajse ngjitur me ne qëndron një vajzë e re, e bëshme.Të gjitha këto unë i shoh shkarazi, shikimin ia kam ngulur dritares sërish.

- Ejani uluni këtu- i drejtohet me një zë të druajtur zonja në moshë vajzës së bëshme

Vajza e sheh e habitur, nuk flet fare.

- Jeni shtatzënë apo jo ? – i thote zonja me zë akoma më të mekur. Vajza buzëqesh dhe mohon me kokë. Edhe unë buzëqesh. Zonja në moshë ndihet keq. Kthehet nga unë dhe më thotë me një vështrim të përulur që më çarmatos por edhe më pikëllon shumë... nuk di pse...

- Çfar... bëra gabim... po une kujtova se qe shtatzënë... të më falni se nuk doja ta fyeja.

Shikimi i saj eshte aq i përulur, aq delikat, aq i sinqertë, sa unë seç ndjej një dëshirë ta përqafoj. Në fakt nuk bëj asgjë nga këto. Maska  që përdor shpesh për të fshehur emocionet më është bërë tashmë një fytyrë e dytë. Mezi nxjerr një kompliment.

- Jo zonjë, përkundrazi - ia kthej, - sikur të ishin të gjithë kaq të vëmendshëm sa ju.

U duk se nuk e priste komplimentin. Më vështroi një copë herë drejt në sy me vështrimin e saj, të drojtur që mua vazhdoi të më pikëllonte edhe më shumë, pastaj më falenderoi me gjysëm zëri.

Kur u afrua stacioni, u ngrit me gjeste të kujdesshme të mos shkelte njeri dhe zbriti. Ecte ngadalë, sikur të kishte frikë se lëndonte pllakat e trotuarit.

E ndoqa me sy derisa humbi në një kryqëzim.

Dua te plakem si ajo !

 

II

Jam sërish në autobuz. Ka shume pak njerëz. Gjë e rrallë. Diku andej nga fundi dëgjohet një e qeshur e fortë. Kthej kokën; tre gra që duhet të jenë rreth të pesëdhjetave ose ndoshta më pak, padyshim duhet të tregojnë me shumë se ç’jane, ( nuk është faji i tyre në fakt ), ia kanë kërcitur bisedës me zë të larte, flasin në dialekt verior. Po japin shfaqje për të gjithë autobuzin

- Të n’a hajë m**** Edi Rama, të n’a e hajë edhe socialistja. Ne të veriut kemi sunduar e do sundojmë gjithmonë. Ju të tjerët jeni m****...  n’a drejtohet ne pasgjerëve. Nuk jeni të zotë hiç, ne erdhëm që nga ana e anës dhe iu vumë pistoletën në fyt. Ua morrëm tokat dhe po ju komandojmë. Jemi te zote s’keni ç’na bëni.

Ajo vazhdon të qeshë me zë të lartë e të thërrasë si e ndërkryer.

E pasojnë në kor të tjerat.

Unë zbres një stacion përpara.

 

III

Është mëngjes. Sërish në autobuz. Në ndenjësen përpara meje është ulur një burrë i moshuar me borsalinë dhe me disa qeska në dorë. Duhet të ketë dalë që me natë për t’ i bërë pazarin gruas.

Autobuzi ndalon papritmaz dhe fatorino, një biond flokëdjegur, me një model flokësh asimetrik, fillon të bërtasë fort.

–       Hajde zbrisni shpejt, shpejt, hipni tek autobuzi tjetër se ne do kthehemi, deri këtu jemi...

Njerëzit fillojnë të zbresin me nxitim, të gjithë kokëulur. Askush nuk proteston. Të fundit çohemi unë dhe burri i moshuar me borsalinë. Ai mbledh qeskat me kujdes por gjithashtu është aq xhentil sa të mos harojë të më lërë mua të kaloj më parë...

Unë e falenderoj me kokë.

Zbresim.

Ndërsa flokëdjeguri vazhdon të thërrasë; - Shpejt, shpejt !... Dhe mua nuk di pse e thirrura e tij më bëhet; - Shnel, shnel !...

 Befas ndaloj këmbët m’u përpara tij dhe i them ;

- Po mirë mor zotëri ( këtu e teprova e di ) , po ç’kusur kemi ne të shtypemi se të ndërohet mendja ty ?

- Po unë për mirë e kam, që të mos vonoheni, - thotë ai, - pa të jetë për mua, hajde rri me mua tek autobuzi bosh...

Sytë i marrin një dritë të shëmtuar. Unë vuvosem, nuk e di pse nuk arrij t’ia kthej, mbase prej faktit që duhet të shpejtoj se mos më ikë dhe autobuzi tjetër.

Por burri me borsalinë i cili e ka dëgjuar të gjithë dialogun tonë kthehet nga fatorinua dhe i thotë;

–       Apo ç’je dhe fytyrë e bukur ti !...

Njerëzit në autobuz qeshin të gjithë. Ajo e tyrja është një e qeshur çliruese, dukej se prisnin një sinjal, është një lloj hakmarrje ndaj mënyres kafshërore me të cilën trajtohen kur marrin dhe paguajnë shërbimin e transportit publik.

- Ç’ia bëre mirë – i thotë një zë nga fundi.

Autobuzi niset dhe lë pas fytyrën e ngërdheshur keqaz të fatorinos i cili nuk ka mundur të replikojë burrin me borsalinë.

Sa keq që përditë e më pak gjen gra si zonja elegante në autobuz, dhe burra, si burri me borsalinë. Duket se vendin e tyre po e zënë pijanecët me sy të kuq që të shohin neveritshëm, që të drejtohen pa pikën e respektit me ; “oj teee” ose “na mi ti”, etj etj.

Unë nuk dua të di nëse gruaja elegante dhe burri me borsalinë votojnë për partinë komuniste apo për atë fashiste, unë nuk dua te numëroj as  tabutë e tyre ( nëse kanë ), unë nuk dua të di as se në ç’shkolla të Lindjes kanë studiuar, më mjaftojnë gjestet e tyre, të lëmuara, elegante,  për të shkruar këto rreshta... dhe për t’u thënë një faleminderit të madhe...

Faleminderit që ekzistoni... edhe për pak....

125 Komente

Cudi "Kryenece", mua s'me nevojitet shpesh te udhetoj me autobuz porsa here qe kam udhetuar s'kam rastisur ne asnje gjendje sic pershkruan ti ne "rrefenjezen II" me siper. Nuk me duket e hajrit te fryhen ndodhira te vetmuara.

po ti pse perpiqesh ti uniformizosh kendveshtrimet dhe ti unimorfizosh njerezit sipas ekzistences tende? smiley

une kam rastisur

kemi rastisur te gjithe. narracioni ipjeses me lart eshte i kendshem.

bli një makinë, mbylli dritaret, vër diskun e fundit të britnit dhe të siguroj se do të shpëtosh nga populli i ndyrë që flet me zë të lartë nëpër autobusë. të siguroj, e kam nga eksperienca personale. në fillim isha refugjate dhe mezi fitoja para sa për të nxjerrë bukën e mamës dhe të tatës, kështu që merrja autobusin mëngjes për mëngjes e darkë për darkë. ç'të të mollois... njerëz pa fund që ngjesheshin njëri pas tjetrit e të tërë pas meje. era qen, mace apo zog pushverdhë, sipas shijeve. uturimat, që ç'të të them... kërciste kebabi (analog i sufllaqes, por pa patate) sa dobësoheshe vetëm duke e parë...erdhi një moment që u binda se Avrupi qe plot me portugezë, spanjollë, afrikanë dhe shqiptarë (sigurisht). njëri më provokues se tjetri dhe e gjitha me zë të lartë... kështu ca kohë pata lexuar dy libra me poezi të Dritan Mesulit  dhe një të Parid Teferiçit. atmosfera në autobus qe e qetë gjatë leximit dhe shiu rridhte rrëke mbi xhama... pastaj më mbaruan librat dhe e gjitha rifilloi... qe atëherë që i dhashë dum të dilja nga refugjatllëku, të merrja dokumenta dhe të blija dhe një makinë, dylekshe, po brënda së cilës jetonte vetëm zëri i motorrit gjysëm të prishur dhe ai i britnit.

 

edrus, po ll-ja vete thote qe nuk i rastis shpesh te marre autobuzin, jo po mos do qe te bej bingo vetem me nje here ? te prese se ka pune puna, xhevahiret ndeshen kur udheton sistematikisht...

lere aman se eshte inatos ll-ja se i thash diktator te bejtja smiley

une zihem dhembe per dhembe kur verioreve u thone maloke, por jo per kete fakt duhet te mbyll syte perpara mungeses se theksuar te respektit qe demonstrojne ata karshi femres... jo mor jo, do bertas me ze te larte; keta njerez kane nevoje te edukohen...

 

U ngjire moj cupke, u ngjire, po ule pak zerin, smiley  se nga ai vesh s'degjojne ata, ne mos do hash ndonje te share vendce...

Ah, per fat te mire, kam ca kohe qe kam shpetuar nga autobusi, por ama, kam pare dhe me keq se kaq, sidomos kur udheton me autobus interurban. Kur udhetoja me autobus, e kam pasur zakon t'i zija te dy vendet, ( ikja ne orare qe nuk kishte shume njerez) qe te mos me ulej njeri afer, ose vetem kur shihja ndonje qe mund te ishte disi persembari, e liroja vendin, por njehere autobusi u mbipopullua ( ishte vere) dhe m'u desh t'i liroja njerin nga vendet nje burri me nje traste te madhe ne dore. Torba levizte here pas here dhe me terhoqi vemendjen, kur pashe te nxirrte koken nje alamet pate, qe gagariti gjithe rrugen dhe m'u bene nervat pershesh se per te lexuar s'behej fjale, por burri botes donte dhe muhabet. "Nga te kemi moj cupe, e kuja je ti ne... ne ca lagje e ke shtepine...Po filanin e njeh, se edhe ai e ka pas shtepine atje, por tani ka shkuar n'Tirant..."  Booo! Dhe une beja sikur lexoja, se mos ndoshta ai dhe pata e tij e qepnin gojen... S'po flas per eren, pastaj.... O nene, o nene....

ana h, ajo puna e te pyeturit me rrenje eshte tipike jugore, te cingerisin nervat sa te te nxjerrin edhe brezin e katert... dhe ne fund do dalesh patjeter kusheri ...

smiley

lere aman

E kujtja je ne jug, ti moj cupe? Se ne te dale te rrapenjve, mu siper kalase se Kanines, afer sokakut te te marreve kane pasur oxhak ca te fisit tene.... smiley

E lashe, e lashe se kam frike mos dal kusheri me ndonje peshk... smiley

Pse nuk levizni ne makine meqe jeni aq te bezdisur nga populli? Ne taksi? Ne biçiklete? Se tani dhe xhepbosh dhe bishtin perpjete sikur nuk shkon (pavaresisht respektit qe une kam ndaj multi-tasking).

 Po kur s'keni buke, pse nuk hani biskota - pyeti mbreteresha. smiley

Po kur s'keni buke vete, pse shani pabuksit e tjere-pyeti mbreteresha. smiley

le-rose

eshte interesante si vete diskretitohesh ne cdo resht qe shkruan

nuk po te replikoj me

O krye..., po ti si me e quta e popllit ne autopis, duhet t'i kuptosh ca ironira me mire se poplli tjeter o gruje. Ti dhe sikur kerkoje te diferencoheshe nga poplli, kerkoje te ngrije krye mbi masen popullore...aaaaaaaa, nese sillesh keshtu t'uli ne vend une ty dhe te ve 4! Ashtu,de! smiley

 

perkundrazi le rose, nuk jam bezdisur aspak, e kam sjelle kete shkrim ne shenje falenderimi per personazhet e rrefenjezes 1 dhe 3

shkrimi mbyllet me faleminderit, po ti shyqyr qe po u merr hakun shqiptareve se e di qe te dhimben shume...

p.s

mo u qaj hallin xhepave te mi

idiotesera ka shume por nga momenti qe nje ndodhi perzgjidhet nga nje autor si ne rastin e rrefenjezes II ajo e humb karakterin e saj episodik dhe ngrihet ne nivelin e nje paragjykimi, nuk mund te fshihet autori pas perçes se nje te vertete qe e ka perjetuar vetem ai

po ke te drejte idiotesira them dhe une

une fare mire mund ta ndryshoja realitetin, psh ato personazhet t'i shnderoja, qe te kenaqja sedren tende naim...

c'te bej une qe realiteti vete eshte idiot o naim

nuk mund te fshihet autori pas perçes se nje te vertete qe e ka perjetuar vetem ai...

Eshte nje e vertete me pak e vertete kur e ka perjetuar vetem autori? Si ajo shprehja banale, "me nje here nuk behesh ....". A duhen censuruar ato te verteta jo aq te kendshme qe ndodhin vetem nje here per te ruajtur vetem kujtimet "politikisht korrekte"? Kam frike se nuk do arrijme te permiresohemi ndopak aq kohe sa refuzojme te pranojme se kemi te meta. Une mendoj se nuk ka pse hidhemi perpjete per te vrare mesazherin pse na paska sjelle lajme te keqija.

cuditerisht, ato zonjat dhe zoterinjte me kapele republike e me miresjellje alla personazhe dostojevski i has ne veri me shumice, dil nje xhiro te shatervani ne shkoder, di une, nje darke ne lezhe, ne kukes.

sa ato grate qe tregon ti ne tregimin e dyte, nga sa duket nuk jane aq te lumtura qe ju kane vene pistoleten, dhe patjetr duhet te jene te frustruara. dhe si ti e me keq se ti. po te ishe aq kryeneqe hyje ne muhabet me to per ta kuptu se jane njerez edhe ato, me halle shume me teper se ti qe se lexon dot nje liber. mundet qe ato e kane lene te lexuarit e librit ne klase te tete per te punu arat e zhuritura te hasit per 25 lek ne dite, kur nje buke kushtonte 40 lek.

une kam jetu ne itali 7 vjet dhe kam marre gjithnje autobuzin, metrone e tramin. kam ardhe ne shqiperi dhe vazhdoj te perdor rregullisht mjetet publike. vjen ere djerse, ka njerez te pasjellshem, ka hallexhinj. por e di se ku jam. patjeter qe te gjithe bezdisen si une, por 90% i fusin nje mendje te lehte.

nuk e di, jam shume verior, dhe besoj se kam aq edukate sa per ti liru vendin te gjitheve. bilez aq ma kane bere fiksim njerezit te cilet me japin te shara kur u liroj vendin, sa sa here hypi ne autobuz as nuk ze vend fare. rri ne kembe. dhe nuk lexoj se me ze. me ze autobuzi. keq. nje sms se shkruj dot.

kur te bjere rruga ne lezhe ndalu te pish nje kafe dhe e shohesh respektin qe te behet. nuk mund te krahasosh nje zone me nje dike qe e degjon te flasi ne nje autobuz publik.

la rosee, sincerisht po krijoj nje respekt te madh per ty. me duket se je me te vertete nje rob me klas, jo si dikush tjeter qe pretendon te ule te tjeret per tu dukur sikur eshte elite smiley

la rosee, sinqerisht po krijoj nje respekt te madh per ty. me duket se je me te vertete nje rob me klas, jo si dikush tjeter qe pretendon te ule te tjeret per tu dukur sikur eshte elite

smiley

Shkinaks, edukaten/ kulturen qe kam ndeshur tek shkodranet e vjeter, ne pak vende te tjera e kam ndeshur.

 

 

Shkinaks, edukaten/ kulturen qe kam ndeshur tek shkodranet e vjeter, ne pak vende te tjera e kam ndeshur

 

Boll se late nam, ky po qe eshte krahinorizem. Po pse vlonjatet e vjeter, durrsaket e vjeter, tirona e vjeter, korca e vjeter nuk paska pas fije edukate e?

 

Natyrisht kjo eshte zgjedhja jote si lexues qe duhet te besh: mund te zgjedhesh t'i permbledhesh ne ato "pak vende te tjera" qe permenda, ose mund te zgjedhesh te mos e besh. Kjo sipas eksperiencave te tua personale. Une deshmine time e dhashe ne baze te eksperiencave te mija personale. E drejta jote si lexues! Kush jam une te influencoj zgjedhjet e tua? Askush!

Nese eshte keshtu, dakord

sepse duke i nis nga ajo qe citova, ka nje fryme absolutizmi e perjashtimi, per te cilen ne fakt ju po akuzoni shkrimin, kaq kisha, shendet

shkodranet e vjeter

se di po ky emfazimi "e vjeter" sec m'banme dyshu se dhe ne subkoshin tan flejka neveria per "shkodranet" e rame s'funmi /smiley/:-

shkinaks nuk e dija qe  te kerkosh te te trajtojne me respekt e edukate qenka se kerkon te dukesh elite...

ata qe ti dhe le -rose i quani "te pabuks" jane pikerisht elita e vertete , e cila fatkeqesisht vazhdon te neperkembet prej fodullekut tuaj te trashe ( tendit dhe te le-rose) prej zengjinesh te rinj...

ncncn..

blend lere fare eshte e pamundur te argumentosh me keta

shkrimi i autorit eshte sjelle ketu per tu gjykuar dhe ne kete po bejme, pse duhet te jemi te detyruar te bejme komplimente? mua pjeset I dhe III me duken te shkruara me sforco vetem per te permbushur kuadrin e pjeses II,

atehere per te kryer detyren qytetare po i them dy fjale: pjesa e sjelle ketu nga ana letrare dhe artistike eshte medioker, bile me poshte se kaq. Sic duket autorja e frymezuar nga ca tregime pa pike vlere te kesaj natyre, ka stisur (shpifur) ca situata dhe ngjarje dhe i ka hudhur ne kompjuter.

Nderkaq, helmi i perbuzjes dhe stigmatizimit te njerezve te caktuar qe perfaqesojne nje grup te tere (sipas autores), jane ne nje kontekst politik dhe te instruktuar direkt nga politika opozitare qe pas perballjes me popullin ne zgjedhje dhe humbjes, fillon nje fushate e gjere e sharjes se popullit, sigurisht duke futur edhe terma te tille si emancipimi etj., megjithese kjo ka kohe qe ndodh gjithmone ne kontekstin politik ku
perdoren stereotipe per te share nje shtrese apo grup te caktuar.

Probleme me menyren e sjelljes dhe edukaten e vogel apo te perditshme ne raport me te tjeret dhe ambientin qe na rrethon, pra bazike, ne mund te kemi, dhe kur them ne flas ne teresi si shoqeri, por kjo nuk zgjidhet me racizem apo predikime publike ne media, aq me keq kur behet thjesht dhe vetem per arsye politike dhe e frymezuar nga instruksionet e politikes (po te doni mund ta zgjeroj kete). Zgjidhja per kete jane institucionet tradicionale ku nje individ formohet ose te pakten merr shume material qe bejne formimin e tij: familja, shkolla dhe qendrat urbane, kjo e fundit ne kuptimin e kultures qe ofron. Kjo normalisht qe merr kohe, nuk behet as me urdhra dhe predikime ne menyre sharese.

Shikoni, kam pare para ca kohesh nje serial qe trajtonte nje situate te caktuar policesh ne Angline e fillim-viteve 80. Te them te drejten menyra e sjelljes ne shume gjera dhe paraqitja e policeve ndryshonte shume nga ato qe mund te shikojme tani. Police me floke te medhaja dhe mustaqe tek veshi dhe qe ne ambientin e punes, tymosnin aq shume duhan sa dukej si ato lokalet e pijaneceve te rendomte. Dhe ketu po flasim per Angline qe eshte "atdheu" i menyres se sjelljes etj. E kam fjalen qe cdo gje kerkon kohen e saj.

Per ta mbyllur, shqiptaret jane shqiptare, pra me karakteristikat e tyre qe shume i ndajme edhe me mesdhetare te tjere dhe nuk jemi as anglez apo nordike. Keshtu qe take it easy guys dhe mos e beni si hobi sharjen e popullit tend, apo nje pjese te tij.

 ajo goca me ate shkrimin per plazhin e durresit (prej suksesit qe pati), u hapi pune me duket shume te tjereve, qe per pak "popullaritet" ose thjesht me terheq vemendjen po hapin thesin gjithnje e me shume. 

vetem se kane harruar qe do (pak) Art puna, qe te justifikohet perpjekja edhe atehere kur kjo behet thjesht me qellim denigrues. 

 

per te vazhduar ate qe nisa me lart, autori ngre shqetesime reale te mungeses se normave te miresjelljes dhe te komunikimit ne Shqiperi mirepo bie shpejt ne batakun e "denoncimit" te verioreve qe na qenkan kenaqur me fitoren e Sales, ne Shqiperi ka probleme krahinarizmi, eshte e nevojshme te trajtohen edhe me shkrime te tilla por me me shume klas mundesisht. Kaq!

Vanitoze...

Vetem kerkojme kerkojme pa pyetur kurre veten nese gjerat qe kerkojme na takojne.....

Jetojme ne nje kryeqytet ku sherbimi urban na afrohet me bileten me te lire ne bote, ku mjetet duhet te levizin ne trafikun me absurd ne rajon e ne nje situate urbane ku ka vetem 1 unaze dhe ca akse qender-periferi, ku askush nuk paguan asnje takse per sherbimin urban i cili i eshte lene ne ngarkim operatoreve private qe t'ia dalin me forcat e tyre e ku zeri i shpenzimeve per transportin urban ne thesin e madh te buxhetit bashkiak ze me pak se 1% (per linjen e vetme qe operohet nga bashkia, Kombinat-Kinostudio se te tjerat jane nga operatore private - nderkohe qe cdo kryeqytet tjeter normal shpenzon nga 20-40% te buxhetit per transportin e tij urban) e ne kerkojme e kerkojme komoditet dhe sherbim bashkekohor, njerez e punonjes normale, dmth vere te mire me 3 aspra!

Goja shpell - kur vjen puna te paguajme ndonje kontribut dora bosh!

 

 

 s'ma ha mendia qe te shpenzojne 20 - 40 % te buxhetit vetem per sherbimin urban. se ndryshe duhet te kishim autobuze prej florini ketej.

diferencat jane ne buxhetin global, 1 % i buxhetit te tiranes, me 1% te atij te parisit, nuk jane e njejta shume parash. smiley

pastaj edhe ketej kompanite e sherbimit urban jane private, dmth jane shoqeri aksionere ku shteti disponon pakicen (me pak se gjysma) te aksioneve.

diferenca eshte vetem se bota, ka me TRU se ne. e nuk u zhvillua dje, po ka mijera vjet qe perfeksionohet ne URBANIZEM.

po pra se po fitojne shqiptaret nga 1200 euro cdo muaj dhe po paguajne taksat te ulta. papapa gojen shpell e kane, u bon kta kafshet me udhetu si njerez. une them ti rikthehena qerres se me ato taksa qe pagujme aq meritojm. se nfakt transporti urban menaxhohet super shkelqyeshem, nuk vidhet kurre, nuk abuzohet o daku, jane xix te paster, arome luleshtrydhesh, ore ka lezet autobuzi unazes, lluks se me ato taksa qe pagujme jo me hip ne unaze por as kepuct si meritojm. ta pranojm kte gjendje se aq takat kemi, sbohena njerz jo, civilizimi kalon nga taksat e larta. ti ngrem them un dhe ca.

Ndoshta vertet mund te ish treguar pak me e kamufluar artistikisht autorja, por asnje nga ju nuk e mohon dot vertetesine e situatave qe sillen. Kujt prej jush zonjushave e zoterushave qe rroni ne perendim nuk i duket vetja lecke kur iu pellasin ne vesh si te jeni  ne pyll, madje dhe me keq se ne pyll?

Cili prej jush e paska enderr me cu fmijte e vet e me ba nji shtitje me autobus neper tirane, sidozot ndodh shpesh ne vendet ku jetoni?

Aasgje te ekzagjeruar nuk ka ky shkrim, ndoshta do pak ripunim dhe kaq

Urime autores, dhe po pranoi nje keshille fare te vogel. Mos repliko pas cdo komenti, lere shkrimin te flase e te punoje vete ne mendjen e njerezve.

 iket lal prej shqiperise ne rast se te shurdhohen veshet smiley zgjidhjet jane individuale, sidomos per personat e pakte qe gjendja kaotike atje i shqeteson. 

shumices rremuja i duket normale (dmth nuk e shteteson, se per halle me te tjera "luftojne" dita dites) se ndryshe i binte te ndryshonte.

ose vritet vetja smiley 

Jo, nuk mund te iket gjithnje, ka shume qe duan te ikin e spo ikin dot, per shume arsye. Ikja nuk eshte zgjidhje, zgjidhje eshte edukimi i duhur qe ne cerdhe e kopshte e shkolla, dhe pikspari ne familje: mos u mbllacit kur ha, mos kercit lugen, mos i flak peshtymat ne fytyre te tjetrit, mos nderhy kur ste pyet njeri etjetj, respekt ndaj kesaj e asaj etjetjetj

 Por pranoj se ulja e nivelit te etikes po behet problem global, po humb klasi dhe etiketa ne sjellje, kudo ankohen per kete gje... Por meqe jemi shqipo, ne na djeg me shume barku per shqiperine, se sdo rrim tani te qajme hallin e italise e frances se u mbyt nga emigrantet. ai eshte muhabet tjeter.

s'fundmi : veten e vrasin trimat mer, ku ke pa naj trim ne shqipni ti smiley

Kontributin une e paguaj ne bilete, cfare kontributi tjeter kerkon? Nese bileta nuk e mbulon nje sherbim te mire rrite bileten, por mos afro ate trasport mizerabel qe eshte sot ne kryeqytetin shqiptar.

Taksa paguajne te gjithe ne Tirane, per cfare perdoren? Taksa merren edhe per tabelat e shitesve ambulante ne treg, ku shkojne?

Problemi eshte se transporti urban ne Tirane eshte keshtu si eshte per shkak te korrupsionit, pasi frimat private jane te perzgjedhurat e Rames per arsye korruptive dhe ato nuk ofrojne ate qe duhet te ofrojne.

Ja per keto te kishte shkruar kjo zonjusha nese ka deshire te sjlle ne syte tane ne kete menyre pjese nga realiteti ne Tirane.

Po c'taksa e c'kontribut paguan ti mo?! Ngele duke dhene mend pa ditur asgje. Bla bla bla gjithe diten Rama keshtu, Rama ashtu, Berisha keshtu Berisha ashtu

Ne kete psikologji te krijuar nga urra - burrat , ky gjemb trandafili i kryeneces shpon shume pak . Me shume jep nje sinjal te embel per kete mjerim kulture qe ka zbrite nga mali , dhe ushqehet nga te marret e fitorJeve te Lavdishme , alias Hajduteve PD-iste . Fitorja e militanteve te PD-se eshte nje HUMBJE katastrofike per kulturen e bashkejeteses shqiptare . Ata jane burim i fanatizmit politik qe lind e ushqen dite per dite e ore e cast nivele Spikerash .

Sa me shume prurje te ketij niveli dhe ne menyre kaq artistike e me gjuhe te thjeshte , teper te qarta e te kuptueshme mesazhet . Ato u drejtohen shqiptareve ne pjesen me te madhe te tyre por edhe atyre qe ne nje pjese jo te vogel po ndotin pa kuptuar ambientin kulturor jo vetem ne Tirane . Keto lloj shkrimesh jane nga me te saktet per te pare se ku po e cojne vendin propogandistet e avash - avashit , spikerfonet e zallamahise Mixhiste .

E 'punë kanë taksat këtu? Autorja nuk po ankohet se autobuzi ecën me 10km/orë se do të mbushet sa më cit te stacioni tjetër. Ajo s'po ankohet se fatorinoja i mori lekët po s'i dha biletën. Ajo s'po ankohet se autobusi është i ndyrë dhe pa xhama. Ajo s'po ankohet as se diku mes orës 4 e 5 pasdite, në ca linja ngjishesh si sardelet në kuti llamarine. Ajo po ankohet se e mytën katunarët që mbllaçiten dhe flasin me zë të lartë gegnisht. Ajo i do autobusët plot me teta elegante dhe xhaje me borsalina që nuk hanë misra (por kruasanë me kafe vjeneze?).

Një pyetje për RGL-në: "acarim nervash" është kthyer në seksion ku botohen shkrime për të acaruar nervat e lexuesit?

tentativa e tua jane qesharake akll

me dhimbsesh

me te vertete

tentativat e mia përse zjërmo?

p.s. më fal nëse të kam lexu gabim, se dukesh e indinjume, po ashtu lexohesh.

Ky shkrim nuk duhet pare ne aspektin letrar, po te vini re skesionin ku e kane vendosur administratoret me duket shume e qarte se tregon acarim nervash.

Ju gjykoni autoren per stigmatizim  nderkohe qe ju vete po e stigmatizoni ate.

Po ashtu nuk me duket se behet fjale per autobusin apo per sherbimin jo cilesor qe na ofrohet.  Autorja ketu acarohet nga sjellja rreth saj si dhe admiron te tjere qe kane nje sjellje sipas saj te lavderueshme. Nuk eshte shkrim ne gare te objektivitetit  ndaj  mos e gjykoni ne ate prizem.

me vjen per te qeshur per ata qe nuk e jetojne kete realitet, megjithate do i thoja kryeneces qe dhe mua me ka qelluar te ndodhem ne metro ku dy hapa larg meje jo vetem qe behej zhurme, por dhe tymosej hashash smiley

 

Per ta mbyllur  me pelqen ky shkrim kryenec kryenecesmiley

 

Po e permbaja veten deri tani, por e shoh qe secili ia fut muhabetit sipas kutit ku me dhemb gjuha, shkon dhembi. Mua me vjen cudi pse politizohen deri ne absurditet, ndjesite e thjeshta te nje njeriu. Une nuk shoh as politikeberje pro apo kunder qeverise, as ndonje kundervenie veri-jug. Cuditem dhe me Shkinaksin se pse duhet t'i marre gjerat ne nje sens kaq negativ, aty nuk permendet nese zonja apo zoteria ishin nga jugu dhe vetem ato zonjat e tjera ishin nga veriu. Fare mire dhe ata te sjellshmit mund te ishin nga veriu dhe ketu s'ka asgje per t'u cuditur. Nuk me duket me vend ky lloj vetmartirizimi dhe hedhje perpjete... Nje shprehje popullore thote smileyyll pa derra s'ka,  po qe autobuset mbushen plot me njerez te palare, kokepakrehur, qe hane fara e t'i peshtyjne aty prane pa pike problemi, qe kur flasin ne telefon, te cajne daullen e veshit dhe ti merr vesh gjithe hallet, se ke do gjuaje, se cfare i tha komshijes, si ia beri vjehrrres e me the e te thashe, kete s'e mohon dot njeri. Po ne e kemi zakon ta bejme qimen, tra dhe te nxjerrim ne drite se c'ka dashur te thote autori dhe t'i themi, "kete ke dashur te thuash ti, po nuk e di".

 alidea, vetem mos harroni ju me flamuj te shqipnis, qe po ma mbroni "autoren", qe ne per at artistikllik vijme ketu tek peshku e jo me morr mesazhe patriotike e as me dit gjendjen e perditshme tujen (se ndryshe dime se ku ti gjejme te perditshmet e shtypit). 

kush osht beqare prej juve te merziturave, le te sjelle nje foto ne privat, se ku i dihet mund ta vej doren ne zemer e ta marr per gru, me ja shpetu jeten. smiley

Ashtu.. per artistikllek vini tek PPU, po mire ku e shihni artistikllekun tek artikujt politike?? Ne momentin ku shkruhet dicka ne anen sociale paskeni nevoje per artistikllek... sa per info. ne shtyp in shqiptare na ka mbytur politika dhe rralle lexon nga keto shkrime.. e pra po ta thote njera qe jeton ketu.

 

Shenim. Mos ji i sigurt se ndonjera nga beqaret e ketushme ka noj deshire ta shpetosh ti smiley pa ofendim me duket krejt e kunderta.

 

 

Nja dy-tre mendime te shpejta, me teper per mungese kohe:

1. Ajo qe me shqeteson me teper eshte qe mediokriteti po kthehet ne nje standard te mirepritur shoqeror. Pra, kemi nje grumbull njerezish me nje kulture vertete mediokre, qe profilizohen si imazh i qyteterimit nderkohe qe me nje te gervishur te shtreses te bakrit-qe na serviret si ar-nxjerrin ne siperfaqe vlera edukative qe jane shume me poshte se ato te fshatarit te ardhur.

 Te jesh njeri me kulture eshte shume me teper sesa te marresh ndonje liber-telenovelesk ne dore ne autopis, te imitosh dialektin e qytetit ku jeton-edhepse mund te jesh nga ndonje fshat i humbur dhe te diskriminosh njerezit qe pasqyrojne varferine, te cilen natyrisht keto telenovela-mbajtesit e kamuflojne me mire. Te jesh njeri me kulture do thote ne radhe te pare te respektosh te tjeret, pavaresisht prejardhjes, dialektit dhe shtreses sociale. Ato vertete ndoshta nuk dine akoma qe s'flitet me te ze te larte ne autobus por te pakten shikime ironike dhe nenvleresuese ndaj teje nuk do hedhin.

2. Ato njerez kane te drejten te jene ne ate autopis sa e ke ti apo sa e kane shoket/shoqet e tua me prinderit nga fshatrat e humbur te kush e di cilit qytet dhe qe bejne te pamunduren te fshehin prejardhjen e tyre, ndryshe do diskriminohen nga realiteti i tyre ooo sa i vertete.

3. Zgjodhem per demokraci, demokraci do thote qe ke te drejte te levizesh dhe te banosh aty ku te duash, iku koha e pasaportizimit. Respektojeni kete te drejte te popullates tuaj, keshtu ndoshta dhe bota do filloje te ju respektoje me teper. Respekti fillon nga vetja, nga brenda, jo nga jashte. Askush s'do vije t'ju riktheje respektin ndaj bashkeatdhetareve tuaj.

Une i hipi shpesh autobuzit te Saukut dhe megjithe fshataresine e mirefillte qe mbush 3/4 e mjetit jam e kenaqur si me sherbimin, si me sjelljen e udhetareve. Njerezit duken te varfer, punetore, nganjehere babaxhane, ngjanjehere llafazane, pergjithesisht pa ere (se une autobuzin e marr ne mengjes) po gjeja me e kendshme eshte kur shtrohen ne muhabet 2-3 vete dhe me kujtojne se ka akoma komunitete, te pakten ne fshat. Behen ca gra e flasin per femijet, behen ca burra e flasin per politike, shfaqet turpshem herahere ndonje traste e madhe me patellxhane per ne pazar, ndersa cunat dhe gocat e reja rrine me kujdes per te mos prishur pamjen e stiluar rendshem. I ndiej keto si mengjeset e mia shqiptare dhe mund te them qe i pres edhe me deshire.

Per te mos u dukur politically correct, nuk ka bezdi me te madhe se grupet e adoleshenteve zezake ne autobuzat e New York-ut smiley - kulture shume alegro, kufjet ndihmojne. Gjithashtu, me kane qelluar me shpesh taksiste me era djerse e era hudher, po nuk me kujtohet degjonin apo jo Radio Tiranen.

Itali e poshter... injorante...  smiley

(pjese libri kjo, PK)

Ja dhe kte si pershendetje & memory refresh smiley

Vagon me mutantë,
Të zinj me pantallona në rënie të përjetshme
Të lirë,
Gravitacion që vdes mbi zonat gjenitale,
T’ua ngresh ato pantallona
Në rrëzim,
T’ua mbërthesh rreth fytit
Fort
Në vrimën e fundit të rrypit;
Aq s’durohet ajo zvrragie tekstili trupit,
Epidermë e lëshuar pishmane dhe përtace.
Britmë në rrëzë të veshit
Me decibelë shpartallues,
Dikush po bën art,
Është artist i uritur,
E drejta e shprehjes së tij
Dhe e imja për qetësi
Po kacafyten pak më tutje
Nën sytë mospërfillës të koktejlit ndërkontinental.
E drejta ime përpëlitet pa shpresë,
Është dobësuar
Nga goditjet që ka marrë nga mijëra frenime trenash
Dhe radiot patriotike të dielave paradite.

smiley - me pelqeu, megjithese rripin ne fyt e ndjeva direkt.

e vertete qe ka edhe nje fare goditjeje vizive pervec asaj zanore tek te rinjte e qyteteve amerikane, shumicen e rasteve zezake, qe per nga shkalla e bezdise mund te krahasohet me ererat trupore te autobuzeve shqiptare. pasi e shame italine dhe u ndjeme me mire, pasi pranuam qe shqiptaret nuk perdorin mjaftueshem kunderdjerse duke cenuar lirine tone trupore, mund t'i lejojme vetes te flasim me sinqeritet per permiresimin e transportit urban ne tirane smiley - dhe per skenografi, mendo qe ne nyc nje birre eshte $5 dhe nje subway/bus ride $2, ne tr nje birre eshte $4 dhe nje bus ride $0.3.

eshte tjeter gje pastaj te flasesh per gjendjen e qytetarise dhe komunikimit ne shqiperi (prandaj sauksit e vjeter jane outliers, se tiranasit e shumellojshem jane tashme po aq agresivisht te metropolizuar sa pasaniket e nyc-se). komplikohet diskutimi po t'i shtosh kesaj komente per tolerancen ndaj te ardhurit, te huajit, zakonet e te cilit mund te jene te papranueshme - kujto diskutimet per lamashin. keto gjera prekin tela sepse rrezikojne te perforcojne steriotipe, dhe ne mbrojtje dalin si te steriotipizuarit, si ata te zhytur ne atmosferen e te drejtave te njeriut. po ja qe steriotipet kane te bejne shume me normen statistikore, e cila MUND te sherbeje si kunderargument per thenien e dites qe ke autorizuar. pershendetje nga tirana emigrant.

demokraci do thote qe ke te drejte te levizesh dhe te banosh aty ku te duash, iku koha e pasaportizimit.....Megjithse me shume boshlleqe por e pranueshme per kete nivel qe kemi sot dhe sidomos perafersisht per te thene se si e ke kuptuar prurjen . Por Demokraci para se gjithash dhe se gjithash DO TE THOTE KULTURE BASHKEJETESE...dhe kur shkelet ky princip nuk kane me vlere thirrjet per te ripare edhe njehere se eshte populli yne , jane njerzit tane . Nga cfaredo krahine qofshin . Dhe aq me teper qe me e theksuar eshte nga kjo kategori fanatikesh te PD-se , pjelle e mentalitetit Urrja - burrja . Ta zhdukim kete mentalitet edhe me force dhe do te shohim se si do na respektoje bota .

Le ta shndrojme ne sporadizem kete edukate , ne zgjedhje te individit per tu cfaqur si injorant e pakulture , ashtu sic edhe ndodh ne keto vise por .... e theksoj por...por ...deri sa ndokujt nuk i shkrepet te marre ne telefon POLICINE !!!!!!!!!! Dhe desha te shtoj se shpesh nje ndalese e autobusit dhe nje nderhyrje e shoferit fashit cdo lloj trimerie Ndoshta kete paralajmeron pa e thene autorja . Dhe koha ka ardhe per kete kategori PLOTESISHT injorante ! 

 demokraci do te thote vetem, e drejta e zgjedhjes nga poshte, asgje tjeter. mos ngaterroni me te qyteterimin (ajo qe na mungon me shume ne shqiptareve, ne te gjitha NIVELET e shoqerise).

megjithese nje popullsie te pa qyteteruar nuk i sherben demokracia. fatkeqesisht po ashtu si komunizmi edhe demokracia tek ne u importua nga jashte. 

 

demokraci do te thote vetem, e drejta e zgjedhjes nga poshte, asgje tjeter.

Duke qene qe "vjen nga poshte", ato pjeset e poshtme/poshtra do bejne pjese te perkufizimit demokratik lirine e levizjes/banimit/...smiley Rrofshin t'poshtmit!

 ti e ngaterron demokracine me lirine. zgjedhja nga poshte do te thote, qe pushteti votohet nga populli (dmth nga poshte), ndryshe nga mbreteria ku mbretin e zevendeson çuni tij.

gjithashtu ai qe zgjidhet nuk ka pse ne emer te demokracise, ti hape dyert anarshise, bordelit, rremujes. dmth ti leje njerezit te lire te shperngulen ku te duan, pa asnje lloj norme qytetare ose urbanistike. 

duhet kurdohere mbajtur kontrolli, qe qyteti te arrije ti trese ardhjet nga jashte. 

problemi eshte qe ne nje demokraci shumica popullore zgjedh robt qe i ngjajne asaj me teper, ose ata qe i premtojne lirine, aq te enderuar.

e ketu fillon shthurja .....

ps: demokraci (republike popullore) e bile kamuniste eshte dhe kina, po nuk i ka hap dyert e qyteteve pa kriter, e nuk i le akoma kinezet te bejne me teper se nje femije. jane pragmatike çinezet e nuk u merr koka ere si neve katunarve te tjere .....

Hajdaro, ato t'sipermit jane punemarresit e t'poshterve, ndryshe nuk do votoheshin me sikur te mos ju jepnin ze nevojave te ketyre te fundit(te pakten ne nje sistem ideal kjo do vlente). Te jesh punemarres do thote te kryesh detyrat qe te ve shefi ndryshe s'te paguan. Kjo e thene, une e ti dhe askush tjeter nuk kemi monopolizuar te drejtat per te banuar ne x-vend. Njerezit duan te jetojne dhe perderisa s'kane kushte te barabarta jetese dhe pune, jo vetem qe te shkojne neper qytete ku jane prezente keto kushte por dhe ta shohin si te drejte njerezore per ta bere.

T'keqen tende, mos na fol per anarki, shperngulje apo di une cfare! Aty ku ti je kane gje ndonje ligj pasaportizues? Apo qenka c'thurur dhe Franca? Heres te fundit qe isha aty(para nja pak ditesh) ishte goxha e thurur... E pare esell-esell, as ti se ke vendin aty (sipas principeve te tua). smiley

e para, ne nuk jemi franceze, e bile ket po me bi goja duke thene smiley

e dyta, ketu nuk u permbys gje regjimi i vjeter, se dhe me keq se te ne mund te ndodhe(te).

e treta, rremuja ne shqiperi nuk ndodhi sot, por ka 20 vjet. sot ne tregojme vetem pasojat e saj. sot ne shqiperi gjerat jane normalizuar si ne france ose tjeter vend, pa pasur leke nuk mund te ndryshosh dot banese sikur dhe qejf te kesh, ngaqe nuk ka toka te lira ta ndertosh çatine si te duash. 

e katerta (me e rendesishmja kjo pike), ne thelb nje zhvendosje (nuk thuhet kot: gur i rende ne vend te tij) nuk lumturon askend, qofte ky qytetar apo katunar. lagja e pasur nuk na jep gezimin e harene qe na dha lagjia e vjeter e varfer ku jetonim me parpara (ose ne femijeri), gjithashtu nje fshatari jetesa ne qytet i sjell me andralla e koke-çarje se ajo ne fshat te tij. (goca kurve i behet, ne rastin me te pare, ngaqe e merr per modernizem)

e pesta, mund te rendisim edhe me shume pika se kaq, po te na paguajne per kete pune (studim sociollogjik) ose po te mos jemi te mangut nga trute.

e gjashta, pika peste eshte e domosdoshme per te shkuar me larg dhe na pengon me shume per te zgjidhur problemet, pergjithesisht ne shqiptareve. smiley

ato verioret e autobusit m'kujtojn nji grup prej 4-5 brazilianesh qe jane te vetmet qe degjohen n'autobusin qe mor une...ndonji prej ktyne ditve kom me msu portugalisht

Ca syresh ketu qe ju ka ngelur ora dhe me keq akoma po ju shkon mbrapa dhe jo para e kane humbur sensin e llogjikes krejt, ne vend te reflektojne per shkrimin dhe te nxjerrin mesime se eshte perhapur kafsheria dhe njerezit nuk dine te sillen si njerez por si kafshe. Ajo plaka dhe ai xhaxhi perfaqesojne brezin qe kane punuar dhe investuar me shume ne te gjitha fushat ne Shqiperi sidomos ne ate kulturore. Lerini politikanet te bejne politike dhe mos dilni ne konkluzione se kush perfaqeson ke.

Shkrimi eshte shume realist dhe per fatin e keq te kultures se dobet qytetare sidomos te brezi i ri te mbush me pesimizem dhe njerezit i bejne pyetje vetes: Ketu do ta ndertoj familjen une?! Pergjigjen e marrin perseri vete duke e lene vendit sa me pare.

Sa gjynah qe shkrimi ka nota raciste dhe politike.

Pleqte, te moshuarit, te edukuarit ne lindje (perkrahesit e PS) vs. te rinjve veriore (perkrahesit e PD)

Ka filluar sezoni i racismit ketu tek peshku. Ne fillim kaltra tani kjo tjetra.

Ironia e gjithe kesaj meseleje eshte qe ata qe shajne dhe denigrojne te tjeret si kosovaret, te rinjte nga veriu etj. duhen sikur i rrisin vleren vetes, duan te tregohen superiore ne kulture dhe edukate. Nuk e kuptojne keta te vetequajtur 'te kulturuar' qe kultura e vertete (po te marr si referrim Angline, Gjermanine etj) ka si baze tolerance dhe respektin per tjetrin. Ketu ne Angli p.sh racistet me te medhenj dhe ndoshta te vetem jane klasat me te uleta te shoqerise, njerezit pa shkolle dhe pa arsimim. Shikoni anetaresine e Partise (raciste) Nacional(iste) Britanike  (British National Party - BNP) dhe do ta shikoni se prej nga vijne racistet.

 

Harrova te them:

Autobuzet e piset dhe te shkaterruar kane qene te Tirane qe ne fund te viteve 80 - kush i mban mend autobuset Saviem qe erdhen ne shqiperi shume te mirembajtur edhe pse second hand, por u transformuan brenda dy ditesh me sedilje te shqyera. E pra, atehere nuk kishin ardhur 'verioret' apo 'cecenet' sic i quajne ketu ata 'te kulturuarit'.

Pislleku i autobuseve dhe sjellja e ulet dhe idiote e shume veteve atje ne Shqiperi eshte karakteristike e shume shqiptareve pa dallim feje, krahine dhe ideje...

edhe mua vallahi me acarrojne ca robe qe skane etike.. nuk e di nqs kjo me ben snob mua.. edhe nuk e di se ca dmth etike anyway... dmth s'eshte se kam lexuar nanje liber psh qe ka indikatore te ndryshem te mos-pasjes se etikes.. por jane thjesht disa gjeste qe bejne robt qe mua me acarrojne shume... psh kur gogsisin me goje hapur edhe e shoqerojne me nje klithje sikur po prishen... ose ja bejne aoaoaoaoaoao..... q.... mooooooootren..... aq shume e shijuan me nje fjale.... as vete se kuptoj pse ky gjest me acarron aq shume sa me acarron... lere pastaj kur fillojne edhe e perserisin ne intervale deri sa behet e parashikueshme hera tjeter.

isha nje here ne autobuz edhe nje femi, nja 12 vjec, kishte vene muziken ne tel per gjithe autobuzin te degjonte. hmmm.... e pash nje here.. demek 'po me bezdis.. ule.. fike'. ky hic. ok e pashe prape. ksaj radhe ky me ngul syte demek 'e di se po tbezdis por smplas trapi'. ok cohem e i shkoj i them, "hej, e urrej kete muziken tende... asgje personale.. ceshtje shije". se mbaj mend se ca mtha, por dicka ne efekt te "ik mos me ca trapin". di se e ngrita peshe nga veshet. pastaj filloi te bertiste, po spo pushonte. Do tbej kshtu, do tbej ashtu... ok i them, rritu edhe ca edhe hajde me tako. prit ktu mthot do marr babin ne tel edhe do e sjell ktu ka per te te thyer mdysh. ok i them, merre babin ne tel edhe i thuaj te vij ktu se po sta .... babin ne bythe. ktu zgurdulloi syte e sfoli me, si duket se kishte degjuar me pare kete.

ABC-ja e kreshnikeve

---------------------------

E njeh Zenelin?
- Jo, nuk e njoh!
- U bë për të vrarë. E do ta vras!
- Si e qysh?
- Dje më shkeli hijen!
- Hijen tënde?
- Timen! Ecja rrugës, në diell, kur më arriti Zeneli. Hija ime ishte aty poshtë. Ish e gjatë, sepse dielli perëndonte. E priste më dysh rrugën. Zeneli më dha tungjatjetën edhe ma shkeli hijen. Ç'të bëj?
- Vraje!
- E vrava.
- Aferim!
Pas pakëz, duke pirë duhan.
- Fëmijë ka Zeneli?
- Ka po janë të vegjël.
- Vraji!

- T'i vras?
- Vraji se do rriten. Më mirë tani sesa më vonë.
- Mirë thua; ke të drejtë. Do t'i vras! Do t'i shuaj! I ati më shkeli hijen. Kjo s'është pak

 

****************************

 

 

Selmani vrau Selmanin; Stefani vrau Stefanin; Hasani vrau Kristanin; Mestani vrau Vasilin...
Puna rrodhi kësilloj:
Rrinin që të gjithë edhe vështronin malet e larguar.
I pari i tha të dytit (Selmani Selmanit):
- Mali që përtej është më i lartë se ai tjetri.
- Jo, e ke jangëllësh. Ai tjetri është më i lartë nga ai që përtej.
- Jo, ti e ke keq!
- Jo unë, po ti!
Hynë në valle edhe të tjerë: dy Stefanë, një Hasan, një Mestan, një Kristan, një Vasil, një Halil...
Si trima që ishin, e bënë fora edhe u vranë trimërisht në shesh të burrave. U ngritën pastaj edhe farefisi edhe i dogjën shtëpinë njëri-tjetrit.

Dhe malet mbetën si ishin: male...
 

                                                                              Mitrush Kuteli

here you go...nuk jemi largu dhe shume nga keta trimat jo...

 Pislleku i autobuseve dhe sjellja e ulet dhe idiote e shume veteve atje ne Shqiperi eshte karakteristike e shume shqiptareve pa dallim feje, krahine dhe ideje...

nuk flet per pisllekun ajo autorja 'sarandiote'. sepse pisllek ka kudo edhe neper metrote e botes, por qe ajo ndergjeshmerisht (kete lloj pislleku) do ta vleresonte si artist-llek, siç tek disa emisione TV per metropolet, ku grafitit e mureve, zhulin e kafeneve te lagjeve periferike, ose lokaleve te nates si dhe frekuentusit e tyre, i marrin per Art pur et dur.

asaj ja ngjallin krypen "te huajt" qe i kane pushtuar tironen kamuniste. 

vetem se gishtin e drejton gabim, e mban shume ulet, ben pergjegjes njerez po si vetja. smiley 

migjeni per mjerrimin e kohes se vet kendoi : a sikur malit ti bija me grusht.  a e kupton se çfare artisti synon e cilin ben pergjegjes ? FATALITETIN e kohes ku jeton, jo robt e lagjes e vet (shtetaret). 

prandaj mesazhi im per letraret e ketushem eshte : ndrydhjen qe ju jep jeta aktuale, e per te cilen duhet te jeni te lumtur ne fakt (ketej duhet me i ron policit simpatik me grusht per sensasione te njejta), shfrytezojeni per te shpreh diçka te larte. mos e leshoni verbazi e tokazi .... 

Kryenece. Personalisht te falenderoj per keto copa "taze" te nje realiteti qe na e sjell nga rruget e Tiranes. Gjithashtu kjo na jep edhe kenaqesine tjeter qe te njohim edhe copeza te tjera realiteti te atjeshem si Alidea, Ana apo Shkinkasi. That's what PPU is for.

Faleminderit peshku fluturues ne fund te fundit  me duket shume konstruktive qe tema te tilla te trajtohen, pavaresisht mos pajtimit me menyren se si mund te shkruhen. Nuk eshte enough pse na qenka shkruar njehere apo dy  here ne tema te tilla. Ne fund te fundit nese shkruhet serish kjo ndodh sepse vijojme te deshmojme nje realitet te tille.

Nuk e kuptoj pse i jeni kundervene te gjithe kryeneces. Duhet ta falenderojme per prurjen e saj se pasqyron nje realitet. Tani na vjen mire apo nuk na vjen mire ne eshte tjeter pune. Ajo ska pase as nje qellim politik ne kete prurje. Me sa e kam vene re ketu tek peshku kryenece nuk diskuton fare ne temat e politikes dhe mire ben.

Me kujton Luftar Pajen qe iu versulen te gjithe kur i vodhen lopen duke i thene - ke faj ti ke! - pse  nuk e mbajte nje sy hapur dhe nje sy mbyllur? Dha e dha Luftari pastaj tha - Po amani ore shoke po ai qe e vodhi spati faj fare? Edhe puna ketu - Po ato qe u shprehen ashtu spaten faj fare? Apo se jane nga veriu dhe duhet ti mbrojme patjeter, per injorancen dhe fodullekun e tyre. Si per ata nga veriu apo nga jugu ne shquhemi si rrace pa edukate, pa kulture. Me falni perjashtoj disa zonjusha dhe zoterinj qe jetojne ne perendim dhe u duket vetja teper te kulturuar (perfshij edhe veten time ketu per te mos hapur debat kot). Mos u jepni ngjyre politike cdo prurje qe vjen ketu tek peshku. Dhe pak respekt ju lutem.

Duhet ta falenderojme per prurjen e saj se pasqyron nje realitet.

Nuk ka asnje reportazh artistik , nuk ka pasur dhe nuk do te kete qe do te pasqyroje nje realitet, realisht.

Shkrimet, sidomos ketu tek pashku pasqyrojne pikpamjet politike,  sociale, fetare te artikujshkruesve.

Lajmet e Reuters dhe Associated Press* jane nje gje, dhe reportazhet artistike jane nje gje tjeter (ca ka kaq te veshtire per te kuptuar)

Qe kur eshte bere peshku agjensi lajmesh (larg qofte)

 

*megjithese jo gjithmone edhe ato, sic ishte meseleja e ores se bushit.

Rolalb. Kam punuar 9 vjet si gazetar per AP ne rajon, dhe me beso qe di ta dalloj lajmin. smiley

Por ku ke punuar si gazetar per AP per kaq kohe te gjate pse ndodh atehere qe ti nuk riprodhon dot nje emer te thjeshte - shiko si ma ke shtremberuar emrin smiley - dhe pse atehere e quan lajm reportazhin e kesaj snobes.

 

Shakate menjane,  nga ana artistike shkrimi eshte i mire, prandaj thashe ne komentin me siper: 'gjynah'.  Po te ishte shkrim i keq nga ana artistike as qe nuk do te merrja mundimin ta lexoja deri ne fund, pa le te komentoja.

Sikur autorja, te ishte fokusuar ne problemet e miresjelljes dhe te edukates, ne tani do te diskutonim ato dhe jo ato gjerat e tjera, nga veriu apo nga jugu e all that tosh...

 

 Rolandb, me fal per shtremberimin e emrit. Po e lexoja ne nje ekran te vogel BB, dhe te them te drejten e pashe edhe une ne fund qe e kisha vene gabim, por nuk ia vlente te beje gjysem ore pune perseri per ta ndryshuar.

Tani a mund te ma sjellesh me copy/paste se ku e kam quajtur lajm ato tre rrefenjat e mesiperme, se une se gjeta dot kete lajthitje.

Dhe pak respekt ju lutem.

 

ha ha ha. Ca gallate ka ketu tek peshku. Njerezit qe ulerasin pa asnje respekt per te tjeret, kerkojne qe te tjeret te kene respekt per ta.

Pastaj, ca po thuhet ketu qe tregon mosrespect???

Roland kam emrin e vellait prandaj kam respekt per ty. Daullet bien per ata qe kane vesh. Po te lexosh komentet e mesiperme do ta kuptosh.

Shendet.

kurse une ketlina kam respekt per ty sepse kam vene re se ne shumicen e rasteve kemi opinione te ngjashme.

 

 

Pastaj, ku e dime ne qe ishin me te vertete njerez qe qeshnin me te madhe ne fund te autobuzit (megjithese edhe mund te ndodhe), po ku e dime ne qe ata ishin nga veriu dhe thonin ato fjale. E gjithe kjo mund te jete nje shpikje (ose me sakte, shpifje) e autores.

Ja, pra, qe krisma nuk ka patur...

Pfff, ne fakt kete shkrim sdi si ta klasifikoj.  Nuk po marr persiper te bej kritikun e kryecenes, dhe nuk do i kisha hyre fare ketij debati, pasi argumentat ne disa raste mu duken poshteruese. Ajo qe me habiti ishte  qendrimi i Idrisit.  Ne disa raste e kam respektuar mendimin e tij,  megjithese e dija qe ishte i majte ekstrem, dhe gjerat i sheh gjithmone majtas. Po Idris, te levdosh nje shkrim qe per nga eprmbajtja artistike, ska asgje, por as nga publicistika, vetem e vetem  se ne nje paragraf na paska ironizuar dhe share verioret, eshte shume jo korrekte. Ne fakt Idris, ti e di shume mire qe  pa dashur te fyej kryenecen shkrimi seshte se na sjell ndodnje vlere ketu te peshku. Edhe Blendi e di shume mire, por po mundoheni te na e servirni sikur keni zbuluar ndonje talent, vetem e vetem se ka nota raciste, nga ato qe degjojme rendom tek adoleshentet e bllokut. Shkurt shkrimi eshte i tipit Rudina Seseri. Njerez dhe karaktere njerzish, jo ashtu sic i duam ne mund te gjesh gjithkund, dhe ska pse merren shembuj as verioret, as kosovaret, as beratasit e as skraparllinjte.

Sa per ty kryenece, e  respeketoj deshiren tende per te shkruar, por ne ato qe shkruan formo nje mendim dhe hidh nje ide. Pershtypjet e tua nga autobuzi dakort mund te jene nje teme tregimi, por sikur te jesh pak me realiste ne ditarin tend do ishte akoma me mire. Letersia  ka nje qellim, dhe ata qe kerkojne te levrijne lemin e saj se pari duhet te mendojne se ne dobi te kujt  do shkoje. Blendi  dhe Idrisi e dine fare mire kete, por edhe ne kete rast i shohin gjerat politikisht. Si ne rastin e asaj femres qe shante kosovaret se kane nje menyre jete qe si pelqen asaj, dhe ne kete rast me tone me te zbutura na jepet er njejta fryme racizmi. Me vjen keq tua them administratoreve, por peshkun ne rast se duan ta ruajne per nje kohe te gjate si nje tribune ku  shume prej nesh te hedhin mendimin e tyre, duhet ta ruajne nga frymet raciste, dhe te mbajne nje qendrim disi me asnjanes per ceshtjet. Ne rast se ata qe mendojne ndryshe nga ju, ose qe jane nga veriu nuk jane te mirepritur ne kete faqe atehere pune per ju. Njerzit ne kete kohe do kene ku te thone mendimet e tyre Ja kalofshi mire, dhe mbetshi me shendet

 Unè mendoj se autorja ka bèrè shumè mirè qè e ka sjell kètè shkrim...  mbaj mend se kur isha fèmi kam ngrènè njè shpullè tè mirè nè autobus nga njè tip qè kishte moshèn time sot,vetèm sepse hezitova tè lija vendin njè gruaje tè moshuar....para 2 vjetèsh nè autobuzin e linjès vlorè-nartè hipèn nxènèsit e shkollave tè mesme dhe zunè gjithè vendet e mbetèn nè kèmbè disa plaka gjithè kohès,tentativès sime pèr tè reaguar ju pèrgigj faturinua me shprehjen : po ty ç'tè duhet?...p.s. autobuzèt qè mbaj mend unè nga fèmijèria ishin tè paktèn 20 herè mè tè shèmtuar,mè tè pistè, me mè shumè erè keqe, e me mè shumè rrèmujè se sot...por duket se sjellja ishte krejt ndyshe tè paktèn pèr sa i pèrket respektit ndaj mè tè moshuarve...lab e malok njè mut jemi!!!

bèjnè verè tè mirè prandaj...

Krye, Floku je ti apo ndonje tjeter?

 

Hiq pjesen e dyte, hiq dhe ndonje fraze si "shkolle te lindjes" dhe shkrimi qendron. Dmth ta ka ndotur racizmi shkrimin. smiley

 

Here tjeter, meqe keni celulare me video andej nga atdheu, filmoni copeza interesante nga urbanet dhe na i sillni ti shikojme. smiley

 Qe ne Shqiperi ka njerez pa edukate, kjo eshte e vertete, por une kam vene re se me shume te tille sheh neper internet (mosha te reja, adoleshente) , se sa neper autobuze. Biles neper autobuze sheh nje tulatje te njerzeve, rri autobuzi ne stacion 5 minuta, njerzit piqen brenda dhe asnje nuk flet. Zeri i larte i disave qe flasin , mua nuk me shqeteson fare , sepse dihet qe ne mesdhetaret jemi njerez me temperament, me shume me shqetesojne fjalet e pista qe ndigjohen, ne nje kohe qe pereth ka gra e vajza. Dialogu i atyre tre grave qe permendet ketu, ndoshta mund te jete i vertete, por sjellja ketu, nuk ben gje tjeter vecse fut urrejtje/percarje krahinore,  dhe mund te ish shmangur nga autorja. 

Per shqiptaret do te ishte mire ngritja e ca shtepive/shkollave riedukimi, ku te izoloheshin per ca kohe njerzit qe perdorin ofendime me fjale te pista e te ndyra, dhe une kisha disa plane per kete pune, po me ke te bisedosh ketu ne kete vend, ku te gjithe jane te zene me veten e tyre, ceshtjen e tyre, firmes se tyre, dhe aspak me ceshtjen e shoqerise.

ej, sa per korrektesi gjuhe e koncepti... une personalisht nuk jam dakord me perdorimin e ktij termit "racizem"... diskriminim rajonal, ose dialektor ndoshta... por racizem??? a thua valle se ca jane kineze e ca zezake afrike?

...Po japin shfaqje për të gjithë autobuzin

- Të n’a hajë m**** Edi Rama, të n’a e hajë edhe socialistja. Ne të veriut kemi sunduar e do sundojmë gjithmonë. Ju të tjerët jeni m****...  n’a drejtohet ne pasgjerëve. Nuk jeni të zotë hiç, ne erdhëm që nga ana e anës dhe iu vumë pistoletën në fyt. Ua morrëm tokat dhe po ju komandojmë. Jemi te zote s’keni ç’na bëni.

Ajo vazhdon të qeshë me zë të lartë e të thërrasë si e ndërkryer....

 

Kjo me duket komplet e sajuar.Me vjen keq sepse ti qe e ke shkruar kete, do te na tragosh se je me kulture dhe tolerance,por vetem me kete pacavure qe ke shkruar siper ta kam hequr vizen.

Pas atij shkrimit per kosovaret ne Durres,admin vazhdon dhe lejon shkrime te tilla raciste dhe intolerante dhe me e keqja, shpifese.TURP per ate qe e ka shkruar dhe TURP per juve qe e botoni kete pacavure!

Plotesisht dakort. Ky realitet qe serviret nga shkruesja egziston vetem ne boten e ngushte dhe te shtremberuar te saj. Permbajtja e paragrafit me siper si dhe stili i te folurit gjoja verior jane pertej absurdes.

Skena e trete ama eshte me patetikja, sikur ti kishe vrare edhe nja 10 gjermane e te kishe kapur Kanan Tafilin nga hunda do e permbushje plotesisht fatin tend, o Lilo Labja e PPU.

Edhe Blendi e di shume mire, por po mundoheni te na e servirni sikur keni zbuluar ndonje talent, vetem e vetem se ka nota raciste, nga ato qe degjojme rendom tek adoleshentet e bllokut.

O mand,

Nuk i kam dhene ndonje vleresim talentit te kryeneces. Ky nuk eshte art i mirefillte packa se artin njeriu mund ta shohi ne lloj lloj situatash.

ky eshte nje lloj rrefimi pershtypjesh, nje stil gati unik i kontribuesve tek PPU. Kemi lexuar shume shkrime te tilla me pare. Nuk jane as poblicistike as reportazhe mirefilli. Por jane personale, intime, ka njerez qe i vleresojne keto.

Une kam bindjen e forte se nuk jam racist. Te gjithe shqiptaret me duken shume te ngjashem, me veten. Me then te drejten edhe popujt e tjere me duken fort te ngjashem me shqiptaret. t'i duhet ta dish o mand qe ka veriore zoterinj e zonja sic ka dhe njerez pa edukate. Edhe ne jug njesoj, ka njerez te mire dhe maskarenj.

Po a ka kriminele ne veri dhe ne jug apo jane te gjithe njerez dashamire?? Po ka mo ka, ka vrases e perdhunues le pastaj idiote dhe injorante sa ka. Ne veri dhe ne jug gjen sa te duash.

Mua me duket se ketu po flitet per gjera me te thjeshta se nacionaliteti, krahina apo formimi politik. Ju  Me duket se flasim per gjera individuale si miresjellja, edukata e komunikimit te perditshem (dhe te pashmangshem) me tjetrin. Jo, me shqiptarin tjeter. jo, me veriorin. Po flasim per sjelljen karshi "tjetrit" kushdo qofte ky.

A mendon se nje lab i poshter eshte me pak i poshter ndaj nje labi tjeter? Une mendoj se jo. Po ti leme te poshtrit me te poshtrit, ne mund te bejme muhabet si njerez. Ndoshta disa prej nesh e nenvleftesojne sesa i forte eshte ende kompleksi. Dhe kjo eshte e keqja me e madhe e shkrimeve si ky. Sado sinqerisht e ne miredashje te jete shkruar, do shpertheje nje debat. Eshte debat vulgar por eshte njerezor.

Autorja ka mare nje copez realiteti dhe e ka nxire mire e mire me efekte speciale. Ky shkrim eshte thjesht nje shfryrje e paragjykimeve dhe komplekseve te autorit te fshehur nen masken e gjoja artit. Na jane merzitur keto rrefime te tipit alla g99. Shume shpifur.

Te them te drejten e shikoj me shqetesim kete forme racizmi dhe perbuzje qe shkon deri ne perjashtim qe po shfaqet ne disa shkrime rresht dhe kam frike qe kjo eshte shume me teper se kaq. Mandi me siper permend me te drejte ato adoleshentet e bllokut por e keqja eshte se kjo atitude ndahet edhe nga politika, per te mos thene qe jane direksionet e saj, te drejtperdrejta dhe te terthorta.

Sot na ben pershtypje e foluara ne dialekt e dikujt qe e ndeshim rastesisht ne mizerine e njerezve ne Tirane apo mos sofistikimi i dikujt tjeter, pse jo edhe nje menyre sjelljeje qe le per te deshiruar por kurrsesi nuk justifikon racizmin, neser mund te na "vrasin" syte dhe bezdis prania e dikujt qe ka nje veshje apo pamje tjeter nga ajo e "modes dominuese te momentit" edhe pse mund te kete edukate dhe sjellje shume te mire.

Aa miq, me me kujdes. btw, ka ndonjeri ndermend te flase per nje problem real ne Tirane: me 30 minuta shi eshte permbytur nje pjese e madhe e Tiranes dhe ka dale edhe Lana nga shtrati. Cfare behet keshtu? Kjo eshte bere si e zakonshme tashme! Dikush duhet te jape llogari, apo jo?

Une them Edi Rama. Ta gjeta zemren apo jo. Dhe mire bo qe e nderro temen, se pop vazhdum te shajme ne pergjithesi verioret, me vone mund te kalopjme edhe ne emra te pervecem dhe pastaj na merzitet Komandanti qe e kemi nga ato ane. :5

Jo, jo, Edi Rama eshte i perjashtuar nga cdo lloj pergjegjesie. Edhe pse eshte kryebashkiaku i Tiranes dhe gjithe botes dhe e ka per detyre, po po detyre te merret me kanalizmit e rrugeve, digat e perrenjeve, vijat ku duhet te kalojne keto perrenj dhe derdhen, ne nuk e bejme ate pergjegjes. Ja e thua edhe ti si "tironas i vjeter" qe je.

Duke vazhduar ne te njejten linje mendimi me ty, qe PPU na ben te njohim "realitete te reja" te komentuesve ketu, pse ore burre i dheut sa here te lexoj ty me duket se po lexoj Maks Velon ne miniature?! Vetem ne vend qe te paksohemi, ju po shtoheni, me cfare ju vaditin keshtu?

pse ore burre i dheut sa here te lexoj ty me duket se po lexoj Maks Velon ne miniature

Sepse nuk lexon mire, The Speaker, se nuk ka shpjegim tjeter.

Eshte privilegj te kembesh nje llaf e muhabet (edhe kur nuk bie dakord) me njerez qe kane pervojat jetesore dhe profesionale si PF, per te mos permendur talentin.

Fiksimi esht gje e madhe Polico. A ke nigju shprehjen "m'bohet ferra Ibrahim!"

Dashte Zoti more miq dhe ky eshte ndonje fiksim i imi ose ndonje keqlexim, dua te jete vertete keshtu, por sec me bubrron shejtani i mallkuar (zotnia PF e njeh mire kete boten e padukshme por me ndikim te shejtaneve) dhe me thote se PF eshte i evidentuar ne faqet e PPU si ndjekes i devotshem i Maks Velos.

Nejse, preferoj qe te jem une ai qe gaboj.

O Polico. Thjesht per muhabet. Se une kete Maks Velon e njoh per piktor, e une s'ia thek nga piktura. Ka shkrujt dhe nja dy libra me duket, po te them te drejten nuk i kam lexu. Tashti zafmet e ke. A mund te ma shpjegosh se cfare perfaqeson per ty ky Maks Veloja dhe kush eshte teoria a feja a di une se cfare dhe kush jane ndjekesit e tij ne grupin e te cileve qekam fiksu dhe une. 

Po e humbe fillin nga pyetjet e shumta polico, varja fare, s'ka problem.

Katunarizmi eshte me i keq dhe me i domshem se permbytjet.

po kur hiqen paralele mes verioreve dhe pjeses 'tjeter t'qytetrume' te Shqiprise dhe shqiptarve dhe Perendimit, a i qendro ktij mendimit?
psh. shqiptaret jane me te demshem se permbytjet?

Me duhet ta perseris per te kushedisesaten here: katunarizmi nuk ka element gjeografik fare. Nuk njef veri e jug, nuk ka dialekt. Eshte mendesi. Nuk eshte perkatesi krahinore.

mbase gabohem po ktu debati ishte per verioret qe stigmatizohen si 'pjesa e pakulturume' e Shqiprise dhe per me qene te ndergjegjshem, shumica e atyre posteve qe reflektojne perbuzje ndaj "katnarve" i referohen me pa te drejte verioreve. Une vet jam me origjine nga Korce / Pogradeci po ne Tirane kam pa shpesh nga kta 'fshataret e Korces / Pogradecit" qe e njehsonin veten me pjesen e 'tironsave' dhe qe i drejtoheshin veriorve si 'cecen'...nuk kish gjo mo ironike

 85 komente per tre ndodhi ne autobuz... 

Une kam 8 vite qe udhetoj me autobuzat e linjave brenda Tiranes, kryesisht me unazen. Minimalisht mund te kem qene e pranishme ne 8500 situta te ndryshme te krijuara ne ate ambient. Autobuz me njerez,... qe flasin, qe takohen, shtyhen, djersijne, lexojne, ngacmojne,  ndonjehere vjedhin... smiley, njerez pra mo!

Sherbimi ama ka ndryshuar gjate kesaj kohe; autobuzat jane me komode, biletat jane ngjyra-ngjyra, jane shtuar stacionet, rritur cmimet...edhe njerezit kane ndryshuar, flasin shqip por ama djersijne ndryshe sot smiley

Keta jane autobuzet dhe keto jane kushtet tani (me te mira se dje), por ama jam e sigurt qe do te behet me mire.

PS: Iu kujtohen gje furgonat pa leje qe konkuronin autobuzat e linjave shteterore? rrije galic se mos te shihte polici, brenda gjeje dhe pula udhetare...e pastaj te hidhnin ne rruge si placke diku me larg stacionit.

...gjynah te qahemi me keta te sotmit. 

smiley

 

 

PF, po hudh nje gjys llafi ktu per te mos ju prish rrjedhen e muhabetit atje nolt.

 MVelon nuk e njof si krijues (sikur eshte ene arkitekt ai), shpresoj te mos i bie me qafe asfare, por perceptimi per te ose tipat si ai eshte besoj si me poshte: tipi i atij qe shpreh ndjenja radikale anti myslimane, ne menyre te a priorishme, relativizem pra, niset nga paradigma qe pushtimi turk na hodhi ne nje realitet bizantin dhe na beri keta qe jemi; ne mungese te ketij pushtimi do ishim me gjase ne nivele sllovenie; nje antipod i tipave si Trebeshina qe nuk dhane nje here nje pergjigje te sagllamte nese e shihnin si pozitiv apo negativ invadimin turk te shek 15; sidoqofte, per takemin Velo, u bo c'u bo per 500 vjet, eshte edhe e korrigjueshme me nje ri-konvertim automatik ne "fene e te pareve" gje nga e cila edhe evropi do na shihte me sy te mire, edhe shqiptaret do gdhiheshin ndryshe, do beheshin "frengj" overnite. Ithtar i Kadarese (si puna ime), por ne menyre te verber dhe natyrisht pa staturen e ketij, sepse IK kur gabon ka aftesine vetkorrektuese dhe reflektuese (qe s'ka te beje aspak me "dredhjen" sic e merr me ose pa dashje aradhaja e qyqareve kundershtare te zakonshem poshte). Perjashtues i asaj pjeses "sone", shqiptare,  qe eshte sidoqofte e perlyer me erezen e Dowlaty-t ne nje menyre ose ne nje tjeter (tip psh qe ka anicire nga fakti qe te shpija e Qosjes ishte detyru me heq kpucet - mu psh mire nuk do me vinte, por edhe qamet nuk do e beja dhe R. Qosjen s'do e merrsha inot pri kpucve, por per kokefortesine meskine ne argument shoqeruar me unfairness-in tipik ballkanik). Mbeshtetes te idese qe disa zona te Shqiperise se mesme duken si te implantuara me fiadane te sjelle nga anadolli - shkurt nuk jane shqiptare etnikisht.

 Jo mer Em, cfare muhabeti po bojm me policin. Thjesht desha ta shikoja se nga kush lloj gogoli kishte frike. Se ashtu kuptohet me kollaj lloji i kafshes. P.sh per miun kafsha me e tmerrshme eshte macja, kurse per elefantin eshte miu. Se robi per edukate a interes thote qe ka shume miq dhe eshte e veshtire ta kuptosh ku genjen, por kur te tregon se ke urren e merr vesh pernjehere se ku i djeg miza.

Nejse, kete Velon vertet nuk e njihja (thjesht e kisha degjuar dhe kujtoja se ishte piktor) por tani qe po me shpjegon pak me shume e marr vesh drithmen e Policit. Nuk po dua te hy tani tek muhabeti i feve, por njoh shume tipa (edhe myslimane) qe ndajne te njejten ide per islamizmin ne Tirane. Well, s'ka nevoje per emra por jane nga te paktet njerez me te cilet ia vlen te ulesh e te besh nje muhabet, pavaresisht se askush nuk te detyron qe te jesh dakort me dike ne pergjithesi apo ze per ze. Ndaj dhe kenaqesia. Ketu hyn edhe Kadareja (mysliman?!).

per te plotesuar edhe me nje detaj ate qe ky person perfaqeson dhe e shpreh sade; urrejtje e pjeses veriore te Shqiperise (etnike) qe megjithese ka prej tyre qe jane te ngjashem ne sentimentet religjioze me te, ketij nuk ja ngrohin zemren.

Nje "bigot" i vertete qe s'ka aspak te beje me filozofine liberale qe kerkojme te kemi ne shtetin dhe shoqerine shqiptare.

Nje benzinhedhes ne zjarrin e percarjes fetare dhe krahinore, shkeles dhe shares i civilizimeve boterore, qe pavaresisht mendimit te tij, bejne pjese tek sentimentet e nje pjese te madhe te bashkqytetareve te tij. Ekzistenca e tij sherben si tabele qe paralajmeron rrezik nese shkohet ne ate drejtim, ne kete sens ky sherben per dicka ne nje shoqeri ne ecje e siper per tek vlerat e liberalizmit.

 E mora vesh Polico. Do ti vije rradha dhe atij, mos u merzit. Partine ta kemi te forte...

tani do te them dicka qe bie ndesh me parimet liberale, por po bejme muhabet, fjala mort nuk ben. Maks Velo duhet flakarit nga shqiptaria dhe cuar ne ndonje manastir ku ti perkushtohet shpetimit te shpirtit duke tortuar trupin, perfshire ketu mos-larjen e tij kurre qe t'i lahet shpirti.

Meqe e duk ketu edhe nje 99-sh dhe me pyet mua per taksa, atehere po i tregoj se njerezit me pak ose aspak kontributore ne arken e shtetit jane parazitet e OJQ-ve dhe Berisha o mik ne perkushtim ndaj filozofise liberale dhe vendosjes se saj ne shoqerine tone, propozoi edhe martesat e GAY-ve. Pse nuk e mbeshtet mer harram e pac...

hahahaha

 Mos u shqeteso polic. Nuk i them njeriu qe mendimet e tua nganjehere nuk jane fort liberale si ato te anetareve te tjere te partise, megjithese jam i sigurte qe ne PD kjo denohet, por nuk quhet krim. Nganjehere te gjitheve na lejohet ti urrejme armiqte tane. Puna eshte te mos ngaterrohemi, si atehere ne 1998, kur vrasesi i Azemit, me arkivolin e tij ne krahe, i binte deres se shtetit dhe e quante ate vrases dhe kerkonte gjak. Te tjerat pastaj rregullohen. E po e mbyll me kaq se dolem jo vetem jashte temes, por edhe jashte vetes si ne rastin tend. smiley

P.S. Edhe Berishes, po pati ngel puna vetem tek une, dhe meqe po me lutesh edhe ti personalisht, hajde mo po ja mbeshtes njehere... Vec mos i behet ves pastaj!

 eshte e papare sesi degjeneron nje teme ketu tek ppu. pastaj kjo tendenca per te shkaterruar mendimin ndryshe e rrenon peshkun. eshte per te ardhur keq qe kjo fryme mbillet dhe nga ndonje admin. nuk e kuptoj ku qendron interesi per te uniformizuar mendimin, kendveshtrimin, gjykimin. ketu eksperienca e dikujt duhet patjeter te perkoje me eksperiencen e dikujt tjetri perndryshe valojne fyerjet nga me te renda. demokraci do te thote te jemi te ndryshem por te barabarte. pse ende kjo frike nga ajo qe eshte e ndryshme? qe ti mbledhesh keto komentet e kesaj temes ketu, sidomos keto komentet mbi virtytin e races shqiptare, me siguri e rishkruan nje dao de jing kanunor. 

mua po me vika shume gjynah per ate qe bertiste nga fundi i autobuzit...

perndryshe rrefenja eshte shkruar me ndjenje te thelle. 

p.s. cili shkrimtar vdiq si perfundim?

Bukur, pershkrim i bukur, dhe pavarsisht nese njerezve ju ka rastisur apo jo te gjenden ne autobuze te tille, mua me besohet se ka te tille.

Kur ka dyqane qe shkruajne "Roba Zvicerjane"

Image000814.jpg

 

kur per te ritur edukaten qytetare fjalet magjike ( faleminderit, e te lutem&nbspsmiley i shkrujme per dekorim apartamentesh,
 

Parullat.JPG

Kur ndershmeria me e madhe tregohet tek kjo foto

Image054.jpg

Kur menyren me komode te udhetuarit me makine ne e kemi ne bagazhin e saj

dicitura.jpg

Kur mallkimi te hengert kanceri ka mbetur menyra e vetme per te detyrar njerezit te mos hedhin plehrat ne rruge

Mbeturina.jpg

Kur parada e mis albanians me roba banje behet prane rruges se plehrave

durres.JPG

Une besoj se do te kete edhe ngjarje si keto ne autobuz

I lutem admin. te mos te fshijne asnje rresht !

I nerum Mand! Je i respektuar per te prurat e tua por edhe per nje arsye ( timen personale ) sepse Koth thote per ty qe je Gazetar . Dhe une po e tha Koth e besoj smiley Shiko lexo me vemendje te prurat e mija ne kete teme por edhe ato me Plazh Kosovaresh smiley . Ja nje shembull se si e kam mendimin Le ta shndrojme ne sporadizem kete edukate , ne zgjedhje te individit per tu cfaqur si injorant e pakulture..... Gjej nje fjale qe dallon Verioret nga Jugoret ? Une jam partizan dhe e mbroj me force edhe ardhjene e Kosovareve biles e kam nxire thelbin e botkuptimit tim...... ne shtepine e perbashket ...

Keto i them jo se kushedi cfare sepse per kohen perderisa tek peshku pa uje e frekuentojne nivele si Spikeri , qe as per Budalla nuk vlen...s'ka arsye te mos vijme edhe ne te tjeret . Do ta them se plasa. smiley Kishe qejf me nje Polic , qe e rrolin e fanatikut " budalla " e kishte natyror , nje personazh tipik i "Topi bam e Mucua tutje" . Prandaj po te lexosh me kujdes une kam ardhur fill pas nje me Spiker qe as per sherr budalla nuk ja vlen . Po gjithsesi merr pjese dhe biles perdor dhe terma ...po ua shpjegoj dhe njehere ..smiley . Eshte ky personazh bashke ( me nje qe te vjen keq pse i nxjerr veshet pas tij per tu treguar Solidare sepse ai nuk eshte as budalla -  eshte nje kuarakuak qe di vetem Komunist , Ramiz , Enverist etj ) Besoj di te lexosh neper rreshta per te mos dhene mesime Diktimi se si duhet te sillet PPU !!!!

U zgjata pak por do them dhe nje fjale me qe me paske dalluar si "ekstrem i majte" . Nje gabim i rende qe nuk i falet nje njeriu me kulture . Kete gabim mund ta bejne filloriste qe kane mesuar per here te pare qe ka dhe vegla muzikore te ndryshme nga ciftelia. Une jam rrit qe ne moshen 5 vjecare me mesues muzike smiley Ne karakteristiken e plakut kur pranohej ne Partine Komuniste ne viti 1942 ka nje fashikull qe u pergjigjet dy pyetjeve;

A ) Perse nuk te pranonin ne Partine Fashiste ? ....Pergjigje : Nuk kishin besim sepse me quanin me pikpamje komuniste.

B ) Perse nuk je pranuar komunist ne vitin 1941?...Pergjigje : Nuk kishin besim shoket ne pikpamjet e mija Liberale .

Thone qe une i kam ngjare Plakut  smiley por per ty qe dija fillon me Partine Komuniste dhe Mbaron me PD nuk ka ndonje problem te madh. Problem ka qene dhe do mbetet ideja qe la pas sh Enver se jemi njelloj si klasa punetore dhe klasa e fshataresise punonjese prej te cilit ushqehet ky mentalitet bardh e zi sot smiley Pershendetje per sot me dore te lehte dhe ndonjehere edhe do te gedep ... por gjithnje ne se me lejon Koth .

Emo, i bie diskutim i gjate po te te pyes se sa me edukate/kulture eshe te njehesosh te qenit pa edukate/kulture me te qenit nga katundi, keshtu qe s'po te pyes. smiley

si keni njehe rob!

e shoh qe i kemi rene gjate kesaj temes me autobuz. hajt mo.

perfundimisht, ve re se jemi shume, po shume, po shume mbrapa me idete e idealet. i had a dream last night. kush ngelet te dreameroje tashti? kur edhe shkrimtaret dalin nga binaret. nje nga pikat ku te gjithe koleget e mi shkrimtare (se mblidhem edhe une me shkrimtare si shkrimtar) me shajne, eshte se une nuk pranoj se shkrimtari eshte elite. shkrimtari eshte elite ne boten e tij, por nje marangoz eshte elite ne boten e tij, nje fshatar ne boten e tij, nje politikan ne boten e tij, nje mjek po ashtu. dmth elite nuk te ben perkatesia diku, e po ashtu nuk te ben katunar te mos qenit elite.

nejse, une kete shkrimin e lexova si nje shkrim artistik, dhe sincerisht me erdhi keq per realitetin shqiptar. dhe prandaj reagova.

me erdhi keq se ka ende rob qe pretendojne se kane kulture dhe se lexojne ulur ne nje stol te autobuzit nderkohe qe te tjere persona atje tej (mundesisht shtazene) rrine ne kembe. dhe kjo eshte mungese kulture absolute.

me erdhi keq per ato zonjat nga veriu qe une i pashe ne nje moshe bajagi te thyer e jo rini, qe flasin me nje gjuhe prej te dehuri e cila tregon vetem se ato e kane nje hall shume me te madh se sa vendi ne autobuz. i kujt eshte faji qe veriu i njohur per kavalier gjendet ne kete gjendje sot ku nje shumice nuk kane aftesine te fitojne leket per buke? besoj i politikave qe jane ndjekur. dhe te mos te vije keq, por ndot per njerez te tille eshte gjynah. me ndot me vjen nga ajo zonja qe shtiret sikur gjasme do ti liroje vendin nje goce e cila i duket shtatzene thjeshte per ta injoruar sepse eshte e shendoshe.

e keshtu me rradhe. po hajt mo.

per sot debatojme deri diku se jam ne pune.

Shkinaks miremengjes,

Se pse kam pershtypjen se qe kur je kthyer ne Shqiperi, ke filluar t'i shohesh gjerat me nje sy tjeter, dhe jo domosdoshmerisht ne menyre pozitive, por nganjehere edhe shtremberuese, gje per te cilen me vjen shume  keq.

Tani, nese ne duam te bejme aludime, te krijojme nje skenar tjeter, ndryshe nga c'na eshte dhene, e bejme, s'eshte problem, por ama, kjo s'ka lidhje me shkrimin e mesiperm. Ja, po perpiqem te sygjeroj variantin tim, ne baze pergjigjes tende dhe pyetjeve qe ke ngritur ti:

me erdhi keq per ato zonjat nga veriu qe une i pashe ne nje moshe bajagi te thyer e jo rini, qe flasin me nje gjuhe prej te dehuri e cila tregon vetem se ato e kane nje hall shume me te madh se sa vendi ne autobuz.

Mua me erdhi keq per plakun me borsaline, qe packa se ishte i ngarkuar me torba e canta, askush nuk shkoi ta ndihmonte, madje shoh dhe faturinon ( qe autorja s'na e thote nga eshte, por une po e bej nga jugu) qe i drejtohet: :"Ec mor plak, zer xerkun tek autobusi tjeter".

Plaku dhe plaka, ne fakt, nuk kane asnje hall, i kane terezitur femijet neper bote, pensioni u mjafton per te paguar ilacet, dritat, ujin, madje te hane dhe darka tek Rogneri, prandaj s'kane te drejte te bezajne.

i kujt eshte faji qe veriu i njohur per kavalier gjendet ne kete gjendje sot ku nje shumice nuk kane aftesine te fitojne leket per buke?

Do me per Be...lulin?! smiley

Te jesh kavalier nuk ka lidhje me aftesine e fitimit te bukes... Varferia dhe perkatesia gjeografike nuk e bejne njeriun me pak hajvan apo me shume te edukuar, se kam njohur plot pasanike katundare ( ne mendje) jugore qe shajne e kerdisin ne ambjente publike, po aq sa c'kam njohur veriore te sjellshem, ( femra e meshkuj) qe skuqen po te degjojne fjalen m***.

e ndot me vjen nga ajo zonja qe shtiret sikur gjasme do ti liroje vendin nje goce e cila i duket shtatzene thjeshte per ta injoruar sepse eshte e shendoshe.

Dai, esagerato, pero'... smiley do thoshin ata te pertejdetit. E c'pune ka nje plake te injoroje nje vajze te shendoshe ne autopis, sic thote La rosse... Aa, do ta pranoja sikur vajza te ishte e bukur perri dhe plakes t'i vinte zili nga rinia e saj...  Ketu vertet me ke shkrire, Shkinaks.

E mos m'u zemero, se mer kot ndonjehere dhe shikon shajni aty ku ka vetem diell.

P.S. pres te lexoj ndonje tregim tjeter nga dora jote, po si ato te dikurshmet, ama.  smiley

ane, ndoshta. po nga te mos zemerohesh kur lexon dick ate tille. nese nuk do te ishin permendur ato perkatesite krahinore aty do kishte pak me shume lezet, por ajo qe me vjen keq eshte kjo sudditanza psicologica qe kemi. ata qe sillen keq jane prej veriu, votojne pd-ne dhe rrine ne bathore. bilez bilez ka nisur te kete kuptim edhe te gjithe verioret rrine ne bathore, sillen keq e votojne pd-ne. 

ndonjehere dalin edhe ne tirane me autobuzet e shpreses. po sa me sha ata te edi rames qe rrine te gjithe ne selite te vogel, vishen me borsaline dhe hypin ne autobuz per tu leshuar vendin zonjusheve shtazena. 

une jam i bindur, se eshte shume me e lehte te qyteterohen ata katunaret e bathores se sa mentaliteti i semure i shume pseudointelektualeve. ajo e bukes se gojes se verioreve ka te beje me faktin se une besoj, se nuk ka kulture me bark bosh, dhe ne qe flasim per kulture e sjellje te shkollave te lindjes flasim per nje aristokraci po nejse.

dhe i feel really sick nga keto menyra te shkruari jug veri, te kulturauar te pakulturuar. dhe me vjen me teper inat kur ne keto kurthe bien njerez te cilet mendoj se e kane nje kapacitet. 

mendoj se nje njeri i mencur, nje intelektual dhe me teper nje dikush qe pretendon te shkruaje per jeten, ka per detyre jo ta mallkoje jeten po ta kuptoje.

dhe prandaj nuk me pelqen migjeni muasmiley

112 komente!!!!

Me vjen mire qe pjesa e ndersyer e komentuesve e paska gjetur veten me se miri te personazhi grua ne rrefenjen II, ( ah, harova te them qe gruaja ne rrefenjen II na futi dhe nje te share te piset te gjitheve c'qeme ulur aty, te cilen une per arsye etike nuk e permenda, nderkohe qe mua me duhet te kujdesem te jem politikisht korrekte me shkrimin ! ) Ne fakt numri i komenteve dhe niveli i etikes nga pjesa e ndersyer, verteton me se miri shqetesimin e ngritur ne shkrim; qe zonjat dhe zoterinjte e vertete si personazhet ( reale) ne shkrim, jane te paket...

Do shkruaj nja dy fjale per Le_rose ;

Une, le _rose, vij nga nje familje mesatare, normale si te gjitha familjet e asaj kohe. Gjate femijerise sime nuk e kam degjuar asnjehere fjalen "pa buks" , kjo per faktin se prinderit e mi, por edhe femijet me te cilet luaja, nuk e perdorin, ata perdornin fjalen : i varfer. Por e perdornin me nje lloj emphathie kete fjale dhe aspak me ngjyrimin e lige qe perpiqesh t'i japesh ti. Prinderit  me mesonin qe te ndaja me te ; biskotat, karamelet, cokollatat, buken. Dhe une keshtu beja. Ndonjehere kjo keshille shoqerohej edhe me ndonje perlotje ne syte e sime meje. Kurre nuk i kam degjuar te perbuznin nje te varfer. Kohe me vone, shume me vone, e kam degjuar kete fjale, dhe e di cfar?  Te gjithe personat nga te cilet e kam degjuar kete fjale, kane qene nga ata qe sapo kishin mbushur barkun me buke, nga ata qe kane patur nje te kaluar te tille dikur dhe per ta haruar, apo per te shpetuar prej saj, tregonin me gisht dike qe fatkeqesisht jetonte te njejten gjendje.

Mua me duket se ty le_rose  nenvetedija shpesh te ben ca shakara te hidhura... shume te hidhura...

Keshtu une arrij te lexoj qarte disa gjera qe as ti nuk e di kur shkruan: ufa une vij me detyrim ne Shqiperi se me paguajne prinderit bileten.

Mua nuk me bind aspak kjo euforia jote e te qenit profesoreshe, ( ne fakt nuk di pse te mendoj duke dhene edukate seksuale ne nje azile pleqesh), apo kembengulja jote t'u tregosh te tjereve qe nuk je "pabukse" ( sic me quajte mua meqe marr autobuzin). Nuk e di, ka dicka qe nuk shkon me keto, nje njeri qe i ka patur me kohe keto i sheh si gjera te zakonshme dhe nuk e sheh te nevojshme t'i permende ore e cast. E megjithate edhe nese i ke patur gjithmone keto te mira qe nuk mungon te n'a i numerosh, italianet kane nje shprehje: Nuk e bejne parate klasin !

Falenderoj te gjitha zonjat dhe te gjithe zoterinjte ( te paket ne numer fatkeqesisht, ne krahasim me te ndersyerit) , te cilet e ruajten etiken ne komentet e tyre.

Shkrimi nuk ka karakter letrar eshte thjesht nje cope realiteti ( kam te tjera plot peshku fluturues, por nuk mund t'i sjell ketu se duhet me qene mazogist i madh me u marr me te gjithe, por nuk indinjohem aspak per kete).

Faleminderit Idriz ( smiley ), As ose Arber, Arb, twintip, turi ( prurja nga Kuteli qe e qelluar), Ana h, alidea, xhibi (pse jo), lost, toko, peshku fluturues, ketlina, blendi, daniel, drini ( kamuflimi do te ishte thjesht hipokrizi).

 

 

 

Flm qe me kishe dedikuar aq hapesire. Fatkeqesisht s'arrita te lexoj me tutje se paragrafin e pare. Besoj qe sjellja jote ndaj atyre qe japin mendime kontrastuese me te tuat, tregon cdogje qe duhet te dime mbi backgroundin e shkrimit.

Shkrime sa me pjellore me tutje!

peshku fluturues, kerkova gjithandej per ndonje video te maks velos neper emisione por nuk gjeta asnje

te sugjeroj ta degjosh po gjete ndonje

thote ne menyre ndoshta arrogante ca te verteta te hidhura, shqiptare, por qe  gjithsesi mbeten te verteta te kulluara...

Peshku Fluturues - 12 Gsh 2009 - 2:19am Tani a mund te ma sjellesh me copy/paste se ku e kam quajtur lajm ato tre rrefenjat e mesiperme, se une se gjeta dot kete lajthitje.  Peshku Fluturues - 11 Gsh 2009 - 5:20pm 

Kryenece. Personalisht te falenderoj per keto copa "taze" te nje realiteti qe na e sjell nga rruget e Tiranes.

 

si perfundim... cila eshte e perbashketa, e komplet ktyre akuzave ndaj autores? konkretisht per cfare po akuzohet kjo? per mungese shijeje artistike? mungese shijeje etike? mediokritet artistik? snobizem? shfrurje frustracionesh me origjine kompoleksesh? Racizem? anesi ideologjike? Mashtrim? pa tendenca e kam yetjen.. por edhe kshtu bje ti biem sikur nuk behet se si hyjne ne pune kto akuza njeriu, as autores as lexuesve. apo e kam gabim une?

te kjo pjesa qe kishte shkrujt kryenecja, ajo qe u debatu me shume ishte pergjithsimi ose stigmatizimi i nji pjese te shoqerise. Ne frymen e shkrimeve te fundit, duket sikur fajsojme ket pjese per cka nuk na pelqen te shoqeria qe shofim sot, duke nis me ato qe na drejtojne (sepse mbeshteten nga kto 'harbutet' qe bertasin n'autobus...).

Une personalisht nuk e shof ket si qellimin e shkrimit meqe ky ishte vec nji detaj po kjo pjese preku 'telat' e tensionit te larte

Kryenecja duhet te ul kryet edhe tu kerkoj falje te githeve qe ato grate ishin veriore edhe flisnin ne dialekt verior.. ose te kekroj falje qe ato thane ashtu, ose te kerkoj falje qe ishte ne autobuz ate dite... zgjidh e merr.

Normal
0

unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF/>
SQ
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>
plitPgBreakAndParaMark/>
ontVertAlignCellWithSp/>
ontBreakConstrainedForcedTables/>
ontVertAlignInTxbx/>

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off"/>
ispDef/>

efJc m:val="centerGroup"/>

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-language:EN-US;}
p
{mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-margin-top-alt:auto;
margin-right:0cm;
mso-margin-bottom-alt:auto;
margin-left:0cm;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman","serif";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
font-size:10.0pt;
mso-ansi-font-size:10.0pt;
mso-bidi-font-size:10.0pt;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-hansi-font-family:Calibri;}
@page Section1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt;
mso-header-margin:36.0pt;
mso-footer-margin:36.0pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

hapedefaults v:ext="edit" spidmax="1026"/>
Per The speaker: Kontributi qe paguan, ti, ne, te gjithe me bilete eshte 1/5 e kostos reale te ketij sherbimi, kjo pasi jemi informuar. Sherbimi bazohet tek vlera e mjeteve dhe tek karburanti, plus mirembajtja, pjese kembimi, etj, pra rreth 80-90% e kostos eshte e barabarte me ate ne Evrope, Greqi, rajon ku bileta kushton 50-60 cent (kur shteti subvencionon edhe njehere aq kompanive private ose operatorit perkates pra ku ne finale kosto e sherbimit = 1 - 1.2 Euro)

Normal qe ne Tirane apo Shqiperi ku ti, ne te gjithe, paguajme 30 leke, ose 24 cent, nuk mund te kesh dot mjete e sherbim njesoj si ne rajon apo kudo ne kryeqytete normale. Pra kontributi jot, i yni, i te gjitheve nuk mjafton qe te kerkojme ate qe te tjeret e paguajne 2-3 fish nga xhepi direkt, por qe ne fakt paguhet 5-6 fish sepse sic te shkruam kudo biletat dhe sherbimi subvencionohen sepse popullata jo kudo ka mundesi e fuqi blerese te njejte. P.sh ne France ne Lion mund te kushtoje edhe 1 euro - 1.5 euro nje bilete urbani e shoqeruar me disa opcione. Normal qe ne Lion ata do kene nje sherbim 4-6-6 here me te mire e me modern se sa ne ketu! Ate qe paguan merr, askush s'te fal gje sot! 

Ti thua rrite cmimin, por jo, se mund ta paguash ti por se perballojne dot te gjithe rritjen, ndaj eshte kjo gjendje, sepse biletat duhet te kushtojne pak, shteti apo bashkia nuk subvencionon operatorin ose ndermarrjen shteterore te transportit (pra nuk paguan nje pjese plus ne menyre qe sherbimi te jete ne nje standart me te larte sic ndodh kudo) dhe ndaj kemi kete nivel sherbimi sot. Eshte funksional, dmth ti shkon nga pika A ne piken B, por s'mund te shkosh dot si zoteri por do ulesh koken e do shkosh pa shume naze atje.

Taksat paguhen nga bizneset, subjektet, etj, por ne zerin taksa nuk ka nje "takse per transport urban", ashtu sic paguajme per "pastrim" apo "gjelberim". Pra ne sot per sot nuk paguajme per kete sherbim nje takse specifike. Buxheti aktual i bashkise, si shembull, eshte mjaft i madh, por aktualisht nuk e kane pare te arsyeshme te japin nje % nga ky buxhet per te permiresuar apo subvencionuar rritjen e cilesise se transportit urban - kjo jo sepse nuk u do qefi por sepse ndoshta kane menduar e kane planifikuar investime me te rendesishme per kryeqytetin, pra kane dashur t'i shpenzojne parate e taksapaguesve per gjera me thelbesore. Ndoshta arsimi, infrastruktura, gjelberimi kane qene me te rendesishme, e per te mos rritur taksat kane preferuar nje faze tranzitore me nje nivel sherbimi urban me spartan por funksional e qe nuk ka ngrene nga arka e buxhetit para.

Eshte kollaj te akuzojme ne tym - e verteta eshte kjo!
 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).