Rekord i ri per 100 m vrapim per meshkuj

100 metrat per meshkuj kane nje rekord te ri boteror. Ne kampionatin boteror te atletikes ne Olympiastadion te Berlinit, vrapuesi xhamajkan Usain Bolt vendosi nje rekord te ri boteror me kohen 9.58 s duke mundur rekordin e tij vetiak te vendosur vjet ne lojrat olimpike te Pekinit. Ne vend te dyte doli Tyson Gay me kohen 9.71 s duke vendosur rekord te ri per SHBA, kurse ne vend te trete doli xhamajkani tjeter Powell.

Kur koha e Bolt prej 9.69 s e vendosur ne Pekin, na dukej e pamundur, ai vjen me nje rekord te ri ne nje piste qe nuk konsiderohet nga specialistet si favorizuese per vrapim te shpejte.

Ka ky sportist me te vertete te dhenat perfekte, qe e lejojne njeriut te jete kaq i shpejte, apo eshte thjesht menyre e re e pazbuluar akoma e dopingut?

Eshte e gjitha aftesi apo "No dope, no hope"?

59 Komente

No dope! Just hope!

Impresionues

Une preferoj notaret, per vete! smiley

Shume njerez e prisnin thyerjen e rekordit te Pekinit duke marr parasysh show-n qe Bolti vuri ne skene 30 metrat e fundit te asaj gare.

Persa  i perket implikimeve te dopingut ato jane vetem spekullime qe he per he nuk kane asnje baze.

 Ne fakt ka pasur profesore te Stanford, dhe te universitetit te Oslos qe kishin arritur perfundimin se Bolt mund te kishte prekur 9.55 ne Pekin nqs nuk do kishte filluar te festonte sic beri duke hapur krahet. 

Po pista e Berlinit ne fakt nuk eshte as shume e shpejte, dhe Bolt gjate ketij vit nuk kishte patur rezultatet spektakolare qe pati vjet para Olimpiades. Kshuqe gjasat jane qe ne nje piste me te shpejte, ne forme me te mire, plus qe vetem 22 vjec eshte akoma, ky tipi mund te preki 9.50. Me te vertete i jashtezakonshem. 

Xhamaika.

Interesant . Ky shtet prodhon njerzit me te shpejte te planetit, si nga femrat ashtu dhe meshkujt.

Kush eshte sekreti i tyre...???

Kush eshte sekreti i tyre...??? 

ngaqe eshte shtet me nivel te mire jetese (Commonwealth&nbspsmiley ku zezake "te paster" rriten ne paqe. du me thon jane me shumice dhe nuk kane problemet sociale (pakice e perbuzur) siç i kane ata ne USA. te pakten deri sa jane femije se pastaj nje fare kontraktimi e kane dhe keta. por femije fitohen bazat me te forta dhe qe na vlejne gjithe jeten me pas.

Pse jo Norvegjia , p.sh.???

Dhe ata jane shtet me nivel te mire jetese dhe pa probleme sociale....

Diku tjeter eshte sekreti Haj...

Mund te jete zhvillimi fizik, tradita, investimi, etj. etj., po jo keto qe thua ti...

Ka nje teori, qe eshte pak raciste, po qe mbase shpjegon pse keto ishujt e Karaibeve, sidomos Xhamajka nxjerrin atletet me te forte te botes. 

Kur merreshin sklleverit nga Afrika, zgjidheshin me te fortit. Pra zgjidhej ajka e rraces zezake. Perpara se ti sillnin ne Jugun e USAs, zakonisht ndalonin ne ishujt e Karaibeve qe ishin te paprekura atehere, dhe sherbenin si vend grumbullimi per sklleverit. 

Me kalimin e viteve, kur tregetia e sklleverve ndaloi, te bardhet iken fare dhe aty ngelen vetem zezaket qe administrojne ishujt. Barbados ne mos gaboj ka qene shteti i pare i qeverisur nga zezaket. Duke qene se ishin grumbulluar si me te miret e me te mireve ne Afrike, dhe duke qene se sic thote Hajdari, martohen brenda rraces se tyre, gjenet atletike vazhdojne te jene mjaft te forta. 

Pastaj Xhamajka ka dhe pak nivel me te mire ekonomik, ka dy universitete te mira ne Kingston, me te mirat ne Karaibe, dhe kshuqe jo te gjithe te rinjte e ndiejne nevojen per te ikur ne USA sic bejne ne ishujt e tjere. Kjo i ka mbajtur shume prej tyre ne Xhamajka dhe i ka bere te garojne me flamurin e shtetit te tyre. Vete Bolt eshte nje prej tyre, pasi me duket se e kane kerkuar jo pak universitet e Jugut (Georgia, LSU, Florida, FSU) por ai qendroi ne Xhamajka.

Ndersa Haiti, Rep. Dominikane, Barbados, kane humbur jo pak atlete te mire qe kane ikur ne USA apo Kanada sepse nuk kane as kete mireqenien relative qe ka Xhamajka.  

Endrity, me ndje per nderhyrjen, por une nuk pashe asgje raciste ne shpjegimin tend, i cili me thene te drejten m'u duk goxha bindes.

 Kur e kam biseduar nje here ne USA, ka ca njerez qe u ofenduan me idene e mbledhjes se me te forteve, dhe me shumimin e tyre. Per ta eshte raciste te thuash qe zezaket jane me atlete se te bardhet, dhe po te shumohen brenda races, ngelen me atlet. Per mua eshte komplet evidente, aq me teper se me ka ndodhur te luaja shpesh kundra tyre, po disa nuk duan ta pranojne kete fakt. 

Gjithsesi per mua ajo eshte arsyeja pse Karaibet kane sprintier kaq te fuqishem. 

p.s nese dikush thote po pse jane atlet vetem ne sprint (track and field) dhe jo ne sporte te tjera? sepse sportet e tjera duan pak me shume kushte, duan fusha, duan baze materiale, duan trajnere te mire. E megjithate karaibet kane nxjerr edhe basketbollist goxha te mire, Duncan (Virgin Islands) mbi te gjithe, po edhe te tjere si Sam Dalambert (Haiti) apo Al Horford (Rep. Dominikane). 

Po amon mer se kta ktu jan ftof ne tajare! pardon my french!

S'ka asgjo raciste ne deklarimin e ndryshimit midis racave. Racizmi fillon kur e perdor racen si kushtezues ne trajtimin e individit. Perndryshe, kemi dallime mer, sa te dush. Shife qe nga menyra se si ecin zezaket ne rruge, menyra se si i koordinojne gjymtyret, si nje vallezim i vogel, qe eshte e ndryshme nga ajo e nje race tjeter, ta zejm aziatike. Ku eshte e keqja ketu? Pse s'u dashka me thon kjo? Jane edhe me atletike - a munet dikush me me shpjegu qe pse perqindja e te zinjve qe ushtrojne sporte nder sportistet eshte significantly me e larte se perqindja e popullsise se zeze ne US? Dhe te bardhet nuk eshte se s'dun me ushtru sporte. Ku ta gjejne. Se ka aq shume favore.

Ne qofte se mund te shtoj ne ket shpjegimin e performances me te larte ne atletike te zezakeve (apo afrikano-amerikaneve per te qene politically correct). Ata kane nje avantazh biologjik ndaj racave te tjera - vrima e hundes! Diametri i vrimes se hundes se nje zezaku eshte mesatarisht 2 here me i madh se i nje te bardhi, dhe per rrjedhoje, ata furnizohen me oksigjen mesatarisht 4 here me shume se te bardhet.

P.S. No racist intention was meant in the above comment. smiley

Po pytja tjeter ne vazhdimesi te ksaj do ishte qe pse jane kenianet maratoniste te mire.

 Nje pjese e pergjigjes eshte prap gjenetika, dmth kane natyralisht shume rezistence. Sepse nuk jane vetem Kenianet, po Etiopia, Namibia, Zambia, Maroku kane nxjerr vrapues te mire per distancat e gjata. 

Nje pjese tjeter e pergjigjes pastaj eshte edhe tradita qe kane sportet ne nje vend te caktuar, dhe programet qe krijohen per ti ndihmuar qe ne vegjeli. Sidomos per afrikanet keto jane sportet e vetme ku synojne medalja kshuqe investojne atje.

Kete e shef dhe ne sporte te tjera. Psh Britaniket kane nje program fantastike per indoor cycling, dhe dominiojne ne Olimpiada. Ka shume pak te bej me gjenetiken besoj, dhe me shume me nje program te suksesshem qe ekziston prej gjeneratave. 

Kete benin njehere e nje kohe dhe vendet e Lindjes, qe investonin per sportet pa fund vetem e vetem per tu nderuar para botes ne Olimpiada. Historite per ekipin e notit te femrave te Gjermanise Lindore jane pa fund, sidomos qe ato ishin te super-dopuara, por ama per nja 30 vjet vetem ato merrnin medalje ne Olimpiada. 

 

Po mire, qe te vazhdojme me keto shpjegimet stereotipizuese qe dhe per mua jane raciste (sepse une besoj se karakteristikat fizike e atletike kryesisht ndertohen nga ambienti, investimi etj, e jo nga raca - dhe ne fakt nuk besoj te raca, qe eshte krejt tjeter nga trashegimia gjenetike.)

Atehere pse Lituanet kane qene basketbolliste teper te mire brenda per brenda USSR-se, dhe vazhdojne edhe sot te jene shume mire aty?

Pse malazezet, kroatet dhe serbet kishin futboll shume me teper se sllovenet?

Si shpjegohet fenomeni Bubka, apo sllavolindoret qe nga mesjeta kane qene ne kontakt me kallamat e bambuse?

Sporti eshte i gjithi muhabet investimi, kinezet arriten te zhvillojne sporte qe mendohej se fizikisht nuk u pershtateshin aziatikeve, dhe te thyejne rekorde ne to... cdo lloj stereotipizimi mbi baza perkatesie nacionale eshte lehtesisht i kritikueshem per punen e aftesive atletike.

kenianet ose etiopet jane fizikisht me te pershtatur per gara te gjata. Pesha e lehte ne raport me hapin e gjate dhe rezistenca ndaj c'hidratimit (kjo fale kushteve ku jane rritur e adaptuar) i ben me te pershtatshem per maratona.

Pyetja tjeter per per lituanet ne basket apo serbet / kroatet ne futboll nuk ka shume lidhje sepse flasim per sporte ne nivel skuadrash ku parsor eshte faktori loje-skuadre dhe ka peshe eksperienca (trajneret e mire dhe tradita).

Bubka ishte vec nji fenomen; nuk di te jete pasuar nga te tjere ukrainas mgjse. nuk do habitesha qe nji trajner i mire te kete pervetsuar dicka ne teknike dhe t'ua kete kaluar ket brezave. Fakti eshte se garusit afrikane sterviten shumicen e rasteve vetem pa nevoje trajneresh

 Kete kam thene dhe une me siper Sol, qe ka disa sporte qe jane te zhvilluara me shume per shkak te nje tradite e me vone dhe te nje investimi qe behet ne to ne vende ku jane tradite. Nuk ka shume te beje as raca as tradita gjenetike. 

Rrenimi i shteteve komuniste te Europes se Lindjes, dhe rrenimi qe pesoi per shume kohe sporti aty sherben si evidence e mjaftueshme per kete. 

Po ama, e kam te veshtire te them qe sidomos ne rastin e zezakeve, raca nuk ka te bej fare. Zezaku mesatar eshte me atlet se njeriu mesatar i cdo race tjeter, te pakten nga eksperienca ime. Kjo nuk do te thote qe nuk do gjesh super atlet dhe ne raca te tjera, sic e the vete ka nje kinez qe eshte rekordmeni per 110m me pengesa, apo japonez qe eshte nga notaret me te forte per stil bretkose, nje i bardhe qe ka fituar 400m ne dy Olimpiadat e fundit etj etj

Po keto jane per mua rastet me te rralla. Nqs dini pak stastike, shperndarja e vetive atletike eshte normale, dmth "bell shaped". Mesatarja e racave te tjera eshte me poshte se zezaket, pse nuk e di, po eshte dhe per mua eshte e pakundershtueshme. Por ama, ne bishtat e shperndarjeve (tails of the distribution) mund te gjesh njerez super atletik edhe nga raca te tjera, megjithese me probabilitet me te ulet. 

Pra nuk duhet te ngaterrojme individe te caktuar, dhe tere grupin e marre se bashku. 

po zezaku mesatar (i imagjinates sone flas) eshte dhe me i varfer se njeriu mesatar i racave te tjera...gje qe e ben me pak obez dhe me fit...

ndersa zezaku mesatar real eshte nje njeri i dobet, me gjymtyre krejtesisht te holla, i paushqyer, qe nuk merret dot me sport. Mirepo ky rralle del ne tv, dhe kur del, del tek reklamat - harxho 5 cent qe te shpetosh nje jete...

Une po flisja per mesatarin real, sipas eksperiences time. Ok, ne Afrike ka pafund vuajtje dhe kushdo ne ato gjendje nuk mund te merrej per evidence per veti atletike. Po ata zezake qe jane ne USA apo Europe, buke sa per te ngrene shumicen e rasteve e kane. 

Dhe duke qene se jam marre me sport vete jo pak, po te them vetem eksperiencen time, qe atletikisht zakonisht zezaket jane superior, e them nga te dy anet e Altantikut. Kur them atletikisht e kam fjalen per sprint, kercim, dhe here here zhdervjelltesi. Pastaj per talent per ndonje sport te vecante, ato jane njesoj, fitohen vetem me eksperience dhe nuk ka ka rolin as me te vogel gjenetika. 

po terhiqem nga biseda, se ketu fillon gjenetika, dhe ne kete blog ka eksperte ky muhabet...

une vete nuk besoj ne raca, dhe ne dallime gjenetike, kjo jo per korrektese politike, po sepse ende nuk kam lexuar qe te jete zbuluar ky dallim. Kur te zbulohen genet e ndryshme, jam gati te besoj ne te. gjithsesi ky eshte qendrimi im.

Qe zezaket jane me mire ne sportin e vrapit se racat e  tjera kjo duket. Dhe mund te kete lidhje me evolucionin, kushtet e jeteses ne afrike imponojne nje vrap te mire here pas here.

Por teoria e me te forteve eshte e gabuar. Jo cdo xhamakjan apo karaibjan eshte i mire ne vrap. Dhe gabimi i kesaj teorie qendron qe ne thelb, sepse nuk eshte se shkonin te bardhet ne afrike dhe zgjidhnin meshkujt me te forte dhe femrat me te forta dhe i skllaveronin. Gjerat jane me te komplikuara, per skllever merreshin ata qe ishin ne treg ,jo me te fortet.

Kushtet natyrore u kan diktuar njerezve zhvillimin e disa vetive me shume se racat e tjera, por kjo nuk do te thote se te gjith zezaket jane me te shpejte se te gjith te bardhet.

 

Po pytja tjeter ne vazhdimesi te ksaj do ishte qe pse jane kenianet maratoniste te mire.Besoj se kjo do ta jape pergjigjen.

 nuk ka asnje lloj gjenetike ketu (te gjithe te zinjt qe ndodhen ne amerike jane zgjedh prej te njejtave principe, jo vetem keta te jamaikes), problemi eshte vetem social.

te bardhet nuk merren me me vrap, me asnje lloj sporti ne fakt, perveçse me ul tulet e teperta, se po te merren ata sigurisht do jene dhe kampionet, greket e treguan direkt veten (me aq popullsi te vogel qe kane) dhe vetem prej vrullit qe ju dha nje Piro Dhima (medalje olimpike pas dhjetra vjetesh), dominuan altetizmin disa vite rresht. 

pse jamaika, vend i vogel dhe i qete, femijet zezake atje nuk rriten nen ndikim te lakmise e as me te bardhe anash. kjo i shpeton psikollogjikisht nga shume te keqia. shumica atleteve ose zezakeve te amerikes me arritjet e tyre, duan ti tregojne "botes se bardhe" se çfare jane te afte te bejne. qe jane me te fortet, me te miret. kjo i mbingarkon me barre psikollogjike qe nje moment te dhene kthehet ne dem te tyre.

ky bolti ketu dhe e ke forcen, ai i merr garat pa presion te veçante, duket sikur loz. kete lloj vetie e ka fitu ne femijeri dhe prej kesaj qe shpjegova me siper.

forca e te bardheve eshte gjithashtu morale e psikollogjike. ngaqe nuk kane ç'te mbrojne e ti tregojne botes, ne te gjitha fushat e jetes jane superiore, te gjithe te tjeret duan te jene si ta. luajne pra pa presion.

nuk mund te jape te njejten performance nje njeri qe vrapon me 20 kile me shume (ose me teper presion psikollogjik) ne kurriz, edhe sikur te kete dyfishin e muskujve. ai amerikani qe zuri vendin e dyte duket si buall prej muskujve, ne krahasim me Boltonin. e prap nuk fitoi.

 

Qe ti pergjigjem emigrantit.

 

Zezaket kane nje perqindje me te larte proporcionalisht qe merret me sport sepse kane nje perqindje shume here me te larte proporcionalisht se te bardhet te varferise.

Dhe qe ta mbyll, megjithese mendoj se eshte budallek te dallosh racen si atribut te ekselences ne sport apo ne cdo fushe te jetes, mund te them qe proporcionalisht ne sport te bardhet kan me shume rezultate se cdo race tjeter megjithese proporcionalisht merren me pak me sport se racat e tjera.

Kjo nuk ka te beje me superioritetin fizik te races te bardhe, por me faktin qe te bardhet proporcionalisht kane patur kushtet me te mira.

Jo kur bejme muhabet ketu besoj se nuk pyesim shume per cfar eshte poltikisht jo-korrekt.

Ajo qe ka thene Watson eshte shume e vertete. Qe te bardhet jane me inteligjente se zezaket nuk ka perse te mos besohet. Por kjo nuk do te thote qe cdo i bardhe eshte me inteligjent se cdo zezak, ashtu sic jo cdo zezak eshte me i shpejte se cdo i bardhe.

Pra gjerat nuk jane BLACK&WHITE.

Budallek quajta teorine qe u moren me te fortet e afrikes dhe u derguan ne xhamajke dhe prandaj xhamajkjanet jan aq te mire ne vrap.

Ndoshta edhe portugezet zgjodhen zezaket qe ishin me te miret ne futboll ne afrike dhe i derguan ne Brazil.

 

Une nuk shikoj asgje raciste kur themi qe nje atlet me ngjyre eshte me i forte se nje atlet i bardhe ne nje apo me shume disiplina sportive. Zhvillimi fizik i races se zeze, sidomos kur jane te rinj eshte superior karshi njerzve te races se bardhe. Ky eshte nje fakt qe e shohim perdite e me shume .

Kur hyjme ne keto lloj temash flitet gjithmone me mesatare , me statistika. Nuk jane gjera absolute elementet e superioritetit, por shumica e treguesve tregojne nje lloj ndikimi qe ka raca ne rezultate. Shikoni finalen e 100 metrave. Sa atlete jane te races se bardhe ? Eshte kjo nje rastesi ???

Nuk quhesh racist kur thua nje te vertete per dallimin midis racave ne sport, ashtu sikunderse nuk mund te quhesh seksist kur veren qe atletet meshkuj kane rezultate me te larta se atletet femra...smiley

Le te marrim p.sh. sportin e notit. Shume pak notare te rraces se zeze, kane rezultate te larta. Dominoje rraca e bardhe dhe e verdhe (kinezet femra-sidomos)...

Aprovimi i kesaj te vertete nuk me ben racist. Do te ishte qesharake...

 

 Mbase sepse noti eshte sport qe kerkon investime te medha, dmth pishina olimpike dhe mirembajtjen e tyre. 

Aty besoj qe ka te bej shume pak gjenetika, po vetem e vetem investimi dhe tradita. 

E thashe me siper qe Gjermania Lindore ishte super fuqi ne kete sport, vetem se kishte nje program shume te zhvilluar, dhe bente rregullisht doping. Kur u rrenua Gjermania Lindore, iku dhe kjo supremaci. 

Besoj qe vetem ne altetike, ku ehste forma me e thjeshte e sportit, mund te flasim per ndonje rol te races. 

Endri.

Kjo qe thua eshte e vertet per shumicen e shteteve. Mirpo kur flasim per Ameriken ( qofte dhe Kanadane ku une jetoj) nuk behet fjale me per  mungese investimesh  ne ndasi racore. Perkundrazi, ne Kanada,( besoj dhe ne USA) lagjet me te varfera i kane pishinat falas per publikun, nderkohe qe ato ku jetojne popullsi me te ardhura me te mira duhet te paguajne taksa me te larta dhe paguajne gjithashtu hyrjen ne pishinat e lagjes...smiley

Kuptohet qe ketu bejne perjashtim shume e shume shtete me popullsi me ngjyre , ku nuk jane mundesite per keto investime.

 Eshte tjeter pishina publike, tjeter pishinat kompetitive. Ne USA per sa kohe kam qene nuk kam pare ndonjehere nje notar zezak. Shumica e klubeve kompetitive te notit jane te gjitha larg zonave te banuara nga zezaket, dmth larg nga zonat brenda qyteteve te USA ose "inner cities". 

Ky eshte "problemi", dmth qe per arsye kultuore, ekonomike, e ku di une, zezaket nuk e praktikojne si sport fare. Po ta praktikonin, jam i sigurt qe do dilnin dhe aty notare mjaft te mire, sic kane dale nga cdo race tjeter ne bote. 

Te thuash qe noti eshte sport qe kerkon investime te medha si pishina olimpike dhe merembajtjen e tyre eshte njesoj si te thuash qe vrapi eshte sport qe kerkon investime te medha si stadiume olimpike dhe mirembajtjen e tyre.

 

Asnje ndryshim nuk ka. Atletika nuk eshte forma me e thjeshte e sportit, cdo sport kerkon investim, program stervitor dhe tradite.

Perse na qenka vrapi me i thjeshte se noti dhe se ngritja e peshave?

 

 Ore vrapi nje piste do, jo stadium olimpik. 

Sipas teje nje piste vrapimi = nje pishine? Mua nuk me duket e tille. 

Plus qe per te bere vrap as ndonje piste tamam nuk duhet, pak a shume si futbolli, mund ta praktikosh ku te duash. 

Ore vrapi nje piste do, jo stadium olimpik. 

Po edhe noti nje pellg do, jo nje pishine olimpike.

Sipas teje nje piste vrapimi = nje pishine? Mua nuk me duket e tille. 

Nje pist vrapimi per nje atlet = nje pishine per nje notar

Plus qe per te bere vrap as ndonje piste tamam nuk duhet, pak a shume si futbolli, mund ta praktikosh ku te duash.

Edhe per te notuar nuk eshte se duhet ndonje pishine tamam pra, ku te duash e  praktikon, qofshe i bardh a i zi, ne oqean, det, lum, apo pellg.

Ndryshimi eshte qe te behesh sportist profesionist,vrapues apo notar apo cfaredo sportisti, duhen kushtet, pista, programi stervitor, trajneri, tradita.

Ti ne cfar konkluzioni do te dalesh? Do te mbrosh te pambrojtshmen? Nuk shpjegohet shpejtesia e zezakeve me teorine qe europianet paskan marre me te fortet ne Afrike dhe i kan derguar ne Xhamajke ashtu sic nuk shpjegohet as teoria qe kan marre futbollistet me te mire ne Afrike dhe i kan derguar ne brazil.

Kete te pakten pranoe qe eshte teori e gabuar.

 

 Ajo qe kam dashur te them, eshte qe vrapi si sport eshte me i lire, sepse nje piste vrapimi kushton shume me pak se nje pishine prandaj nuk jane njesoj, se noti sportiv nuk praktikohet dot ne det, perkundrazi nuk te ndihmon fare me aq sa kane thene vete trajneret. Zor se ka sport me te lehte se vrapi per te praktikuar, kjo eshte ajo qe them une. Vete Bolt e thote kete kur shpjegon te kaluaren e tij, "per vrap vetem nje pale kepuce duhen, biles edhe pa ato mund te vraposh". Nuk besoj qe eshte aq e veshtire per tu kuptuar. 

Ate teorine nuk e kam bere une e kam degjuar nga te tjere, thjesht e tregova si nje nga te mundshmet per te shpjeguar pse njerezit nga Karaibet jane aq sprintier te mire. As sa edhe Kanadaja e USA shpesh ju japin nenshtetesi per te vrapuar me flamurin e tyre. Mbase ka teori te tjera, jam i gatshem ti degjoj. Mbase eshte thjesht pune tradite sic eshte kriketi ne Indi, basketbolli ne Lituani, ping pongu ne Kine etj. 

Te pakten mua si teori me duket qe ka mundesi te shpjegoj deri diku, sepse sic e thashe eksperienca ime eshte qe mesatarisht zezaket kane veti atletike shume te mira. 

Disa teori te tjera:

 1. Sasia me e madhe e rruazave te kuqe te gjakut (qe nese nuk gaboj sjell me teper oksigjen).
 2. Tendina e Akilit eshte me e gjate.
 3. Perqindje me e larte muskujsh (nese mund te shprehem keshtu).
 4. Kembe me te gjata - bust me i shkurter.

Gjenetikisht, nje tjeter studim permend faktin qe njerezit qe e kane origjininen nga vende te nxehta dhe te thata, mendohet te kene zhvilluar aftesine e perdorimit te energjise se trupit te tyre per levizjen e muskujve. Kjo i mundesonte zhvendosjet e gjata ne kerkim te kushteve me te mira ne mjedise te shkreta. Nga ana tjeter, njerezit me prejardhje nga zona me te fresketa, si ata te Europes Veriore, mendohet te kene zhvilluar aftesine e shndrrimit te energjise trupore ne nxehtesi, per t'i mbijetuar mjediseve me te ftohta.

E fundit qe lexova, ishte teoria e seleksionimit natyror per shkak te skllaverise. Gjenet me te dobeta qe "lidhen" me atletiken nuk mbijetuan, ndersa ato me te fortet po. Kjo rezulton ne nje tufe gjenesh "më atletë".

Na beni nje zile kur te jete izoluar geni zezak i atletizmit, qe ta quajme tipar racor suksesin e zezakeve ne sport.

Perndryshe, po nuk u zbulua, nuk quhet racor apo gjenetik, por tipar i kushtezuar nga historia ekonomia, kultura e ambienti, te cilat po te jene te njejta, do te nxirrnin rezultate te njejte ne njerez te "ngjyrave te ndryshme"

SOL - i  pellazg.

Fakti qe nuk eshte zbuluar ky gen, nuk do te thote qe nuk egziston...smiley

Por statistikat flasin vete... Te tjeret faktore qe ti permend me poshte jane gjithashtu po aq determinues. Eshte nje kompleksitet i nderlikuar qe nuk e perjashton mundesine e faktorit race...

Shif atletet e USA (per garat e shkurtra). Jetojne ne te njejtat kondita, besoj, si raca e zeze dhe ajo e bardhe, e njejta tradite, e njejta shkolle, te njejtat kushte gjeografike, afersisht e njejta menyre jetese. Por ama te pakten 20 gjate 20 vjeteve te fundit kane qene pa egzagjerim mbi 90 % te races se zeze ( femra apo meshkuj)...

Komenti yt ?

Zhvillimi fizik i races se zeze, sidomos kur jane te rinj eshte superior karshi njerzve te races se bardhe

Po flet gjithmon per disa disiplina besoj, dhe jo absolutisht. Psh mund te te them qe ne ngritje peshash te bardhet kane nje mesatare shume me te larte se racat e tjera.

Kuptohet, jemi tek atletika apo jo ? smiley

Shif me tej :

Le te marrim p.sh. sportin e notit. Shume pak notare te rraces se zeze kane rezultate te larta. Dominoje rraca e bardhe dhe e verdhe ( kinezet - femra sidomos)...

 

shif, as mu nuk m'vjen mire me pranu njifare dominimi ne sporte te atletve te zinj po ky eshte fakt. Nuk di kujt mund t'ja veshesh ket...mbase faktit qe u eshte dash me mbijetu historikisht ne kushte te veshtira mbijetese dhe ne ket menyre kane zhvillu ndonji aspekt dominimi fizik. Eshte gjithashtu fakt se, ajo qe permended me ironi se 'nqse duan me perparu, mundsite e te zinjve kufizohen ne (a) sport; (b) rap dhe (c) droge' eshte pak a shume e vertete. Sportet e vetme qe kto aplikojne jane kryesisht ato qe nuk kane shpenzime:
- basket; futboll.

Edhe ne baseball ka po kryesisht te zinjte jane nga vendet hispanike.
Eshte fakt qe nuk para gjen te zinj te luajne hockey dhe kjo sepse pajisjet dhe regjistrimi neper ekipe femijesh kushton relativisht dhe nuk perballohet nga familje zezakesh.

 

 

Zezakeve ne te bardhet nuk ua marim dot ne vrap as per 7000 vjet.Nuk e di se ca i bene ata te vrapojne aq shpejt(ndoshta DNA e tyre e ndjek akoma anglezi per ta futur ne skllavoanijen).smiley por jane 1-sha.  Une vras mendjen se sa do jete rekordi i 100-it pas 50 vjetesh, 4.12s??

nuk mund te jape te njejten performance nje njeri qe vrapon me 20 kile me shume (ose me teper presion psikollogjik) ne kurriz, edhe sikur te kete dyfishin e muskujve. ai amerikani qe zuri vendin e dyte duket si buall prej muskujve, ne krahasim me Boltonin. e prap nuk fitoi.

Po keto shifra, ju thone gje?

Usain Bolt - 1.96m ; 86kg (200m: 19”30)

Tyson Gay - 1.80m ; 75kg

Asafa Powell - 1.90m ; 88kg

Pietro Mennea - 1.80m ; 80kg (rekord i 200m nga 1976-1996 me 19”72)

 

sa per ngacmim (se nuk ja kam idene) po m'thote qe:
ne raport me gjatsine, pesha trupore e U. Bolton < T. Gay < A. Powell

 

p.s. kjo mo lart nuk eshte e vertete; nuk ka kuptim me kerku korelacion se po te ishte ashtu, atleti me mase muskulore me te madhe do ish me i mire sikurse basketbollisti me i gjate do ish padiskutim nr. 1shi i skuadres...nuk do kish kuptim me bo gara fare nqse do e gjenim pergjigjen te fiziku

E moren dhe femrat xhamajkane ne qinç mer, ca bohet kshu. smiley

Vej bast qe kta do e marrin dhe ne relay. smiley

 

Just taking this to another level:

Pse nuk jane te gjithe njerezit e se njejtes rrace njesoj te shpejte?

 

 Nga Rraca e zeze ka shume meshkuj muskuloz bile do te thosha Monstra musculoze por si ka mundesi qe ska nje nga rraca e zeze rekordmen ne ngritje peshash ,edhe dicka nqs ata jane aq mire ne muskujt e kembes apo te kraheve pse nuk ka nje ciklist i races se zeze rekordmen ,apo edhe ciklizmi do investim ,per mos te dale nga tema e sportit por deri tani nuk ka nje zezak shkencetar qe te pakten te kete konkuruar per cmimin nobel ,sepse fitues as qe behet fjale 

Endrity  shteti i pare me ngjyre qe fitoi pavaresine ne North America eshte Haiti bile edhe me perpara USA

 Sa per kuriozitet nese jeni vertet te interesuar.

Why black athletes are the fastest runners 

by Emma Lindsey

As we prepare to stuff ourselves on the feast of sport known as the Olympics, there is bound to be much preprandial musing on why it is that so many of the world's best runners are black. Staring at the all-black starting line up for the men's 100-metre final, opinion will be sharply split.

On the one hand are those who say it's in the genes; that black people were born not only to run but run faster than white folk: on the other are those who baulk at the very notion, saying that the preponderance of elite black athletes is down to class and society.

Actually both are right. Genetics, in the form of having a higher proportion of "fast-twitch" fibres and more testosterone than whites, may predispose a black individual to run fast. But biology alone does not make champions. As well as graft, focus and a winning mindset, the forces which combine to set those fast-twitch fibres twitching in the direction of the school running track cannot be underestimated.

In my own experience it was touch and go. It was noted at school that I could run fast but my parents, in particular my mother, snuffed out any thoughts of a career on the track. Perhaps as a teacher herself, she was better placed than most parents to see where that road might take me. Instead, I found myself the only black kid in Latin classes.

I am not sure whether that was a such a good thing either but the point is, my teachers were more alert to the potential in a black child for sporting prowess than academic achievements - and this is far from unique.

Oscar Douglas, a black 33-year-old market researcher, was Surrey County champion for triple jump at the age of 14. He says: "I left junior school in the top stream for all my subjects but as soon as I got to high school, and my PE teacher saw that I could jump, the only encouragement I got was from him.

"When it came to my academic subjects I was virtually ignored. My teachers basically wrote me off because I was good at sport." Eventually, Douglas went on to gain a degree in sociology and psychology but he says: "I feel it was despite my teachers not because of them."

The question of race in sport is fraught with myths and entrenched positions. Experts can demonstrate with the aid of obliging Kenyans on a treadmill, the advantages of fast and slow twitch fibres when it comes to explosive power and endurance.

Top geneticist Steve Jones blurs the issue by saying that the idea that black people are good at sport is meaningless - "I've never seen a pygmy win anything and they're black, too..." - in an effort to dismiss the concept of racial purity. Meanwhile, "race scientist" Jean-Phillipe Rushton posits a view which caused riots on his Canadian campus. He says that black people have a narrow pelvis which helps them run fast but that the downside means they are born with smaller heads and, therefore, smaller brains.

Amid all this there is a question which no one really wants to explore. Why is it so hard to believe that black people can run fast and be brainy? For example, the reigning 100m Olympic champion, Donovan Bailey, was a City stockbroker before he turned to athletics.

Rushton's brand of racist "science" highlights the equation that many otherwise rational people carry in their minds: being black plus good at sport equals thick. That is why so many black youngsters are forced into a trade-off between learning lessons in the classroom or learning technique out on the field.

It is why award-winning American journalist Jon Entine caused such a storm with his book Taboo: Why Black Athletes Dominate Sport And Why We're Afraid To Talk About It. He hit a nerve.

There is a knee-jerk reaction to any discussion which points up the differences between races. But the fact is that, by and large, black athletes of West African extraction, (which thanks to the slave trade, include Caribbeans and African-Americans), tend to run faster than their Caucasian counterparts. Equally, black athletes from North and East Africa have a genetic advantage when it comes to distance running - and again the medal count speaks for itself.

Of course, there are successful white athletes but, overall, black supremacy on the race track is blindingly obvious - of the top 200 official times at 100 metres, not one has been run by a white athlete. Only black sprinters have (officially) run under 10 seconds. Solomon Wariso, a graduate in biotechnology and 400- and 200-metre runner, says: "It's just stating facts that black athletes can run faster and for longer. Among themselves athletes don't even bother to discuss it. It's just like saying the track is red."

Those who adopt the defensive position, and insist that the predominance of black athletes in sport is a coincidence, also buy into the notion that athleticism and intelligence are mutually exclusive. The implication is that black people go into sport because they can't make it in the world of work. It's not true. Like any other field of endeavour, natural talent may well introduce an individual to success but it's hard graft that will nurture the association. Leading sprint coach Mike McFarlane, who has honed the talent of sprint champion Dwain Chambers, among others, says: "We work hard six days a week.

"In the winter when it's cold, that's the time when you know whether you've got the character or the heart and determination to get the best out of yourself."

 

 • Picture taken from Sportscape: The Evolution Of Sports Photography (Phaidon), £29.95 available next month.

   

  A GREAT TRACK RECORD

   

 • Power events which require short, dynamic bursts of energy include the 100m, 200m, 400m, long jump, triple jump, 110m hurdles and 400m hurdles.

   

 • Black athletes hold the world records in all seven major sprint events, including the two team relays.

   

 • Kenyans won gold, silver and bronze medals in the 3,000m at the 1992 Barcelona Olympics.

   

 • At the 1988 Seoul Olympics Kenyans won the men's 800, 1,500, 5,000 and 3,000 steeplechase titles.

   

 • In 1886 Arthur Wharton, a Ghanaian who settled in the north of England, became the first man to run 100 yards in 10 seconds in the Amateur Athletic Association Championships.

   

 • Underneath black skin there is more muscle and less fat. White athletes have a greater proportion of fat and less muscle.

   

 • Research carried out by experts at the Copenhagen Institute of Sports Science on Kenyans from the Kalenjin tribe of the Great Rift Valley, shows distinct genetic characteristics which help them store oxygen in the body and reduce fatigue. This would enable them to cope with hot conditions at high altitude. As a result, the Kalenjin who took part in the trials posted faster running times over 800m than Europeans at the same fitness level.

 mbi keto probleme komplekse, te artikuj femrash bazohesh ti ? 

ekspertat e k... keshtu flisnin ka ca kohe dhe per boksieret, qe tek te zinjte ka ca fibra qe i bejne rezistant prej grushtave etj etj. duke harru qe me boks (te peshes se rende, pra ne nivelin me te larte) ne fakt merren(shin) vetem te zinjte.

sa u hapen vendet e lindjes, dhe ruset vershuan ne mase e pane qe ne boks ka pare te madhe e behesh milioner kollaj, nuk po ka me te zinj kampione bote. smiley

qe ka muskla (me pak stervitje i fiton pernjehere) i ziu dihet, eshte me afer kafshes nga i bardhi qe ka evoluar me kohe nga ky stad zhvillimi. por vetem kjo nuk shpjegon fitoret. 

se nuk mjaftojne musklat per te fituar ose ngadhnjuar mbi dike. ndryshe nuk do ti kishim mposhtur kurre kafshet qe na e kalojne per nga forca bruto. smiley

qe ka muskla (me pak stervitje i fiton pernjehere) i ziu dihet, eshte me afer kafshes nga i bardhi qe ka evoluar me kohe nga ky stad zhvillimi.

Ej...ca i kini keto rracizma se late kokrren e namit late!

Nga Gazeta Shqiptare

Historia e vërtetë e Bolt, “skllavi” i fundit i Tokës

Krenaria e të qënit xhamajkan është motorri ynë. Kështu shprehet Usain Bolt, një djalosh që gjithnjë shikon me një pamje thuajse të një këngëtari. Xhamajka është toka e njerëzve të shpejtë, sepse kështu e ka dashur historia. Usain ka lindur më 21 gusht 1986 dhe Trelauni, porti më i rëndësishëm i zonës së Falmuthit, një tokë që dikur, mes viteve 1700-1800 ishte vendqëndrimi i parë i anijeve që transportonin skllevër nga Afrika. Në atë merkato të mishit njerëzor vepronte një super përzgjedhje, teksa më të mirët dilnin në ankand. Në fillim të viteve ‘800 në Trelauni numëroheshin më shumë se 30 mijë skllevër, numër shumë i madh për epokën, që punonin në plantacionet e kallamit të sheqerit. “Kjo është origjina jonë, jemi bij të dhimbjes”, thotë Bolt. Tashmë ai është njeriu më i shpejtë i planetit dhe koha që vendosi të dielën në Berlin, i mjafton për të mbetur në histori. Në atë kohë, saktësisht më 1832, lindi edhe protesta e këtyre njerëzve, të udhëhequr nga predikuesi baptist Uilliam Knibb. Skllevërit u rebeluan sepse menduan që u ishte dhënë liria dhe padronët nuk ua thoshin. Por, më pas Knibb u burgos dhe u dërgua në Britaninë e Madhe.
Fëmijëria
Usain Bolt u rrit në Sherud Kontents, një nga fshatrat e ndërtuara pas rishpërndarjes së skllevërve të asaj epoke. Toka aty është kodrinore dhe shtëpia e Bolt është në të gjelbër. Është një vend tepër i varfër, aq sa pas triumfit të Bolt në Pekin, banorët i dërguan një letër qeverisë, ku i kërkuan që të rregullonte rrugën që i lidhte me Falmuthin, për të patur mundësi të festonin fitoren e birit të tyre. Dikush shtoi edhe kërkesën që nëpër shtëpi të sillej uji. Të gjitha u plotësuan. Kur ishte fëmijë, Usain Bolt ishte i papërmbajtshëm, aq sa babai nuk dinte çfarë të bënte. U bë një adoleshent i gjatë dhe i zi, që çuditi botën kur në moshën 17 vjeçare i përshkoi 400 metrat në kohën 45"53 dhe më pas vendosi rekordin botëror për të rinj në 200 m, me kohën 19"93. Kur u rrit ai pati një seri problemesh, që nga dhimbja në shpinë, sepse trajneri i tij gabonte. Kështu që ndryshoi teknik, mori Glen Millsh, një rreshter që i vuri rregull në jetën private dhe e bëri “mbret”. Në Pekin, vitin e kaluar, u tregoi të gjithëve sa vlente. Madje, mosimpenjimi në 10 metrat e fundit ngriti një sërë spekulimesh se ai mund të përmirësonte kohën 9"69. Tashmë e ka tepruar, 9"58 s’është tokësore.
Rekordi
Usain Bolt ka hyrë në histori pas rekordit botëror me 9 sekonda e 58 të qindtat në garën e 100 metrave, të vendosur të dielën në mbrëmje në Botërorin e Berlinit. Ai ka kaluar edhe parashikimet e shkencëtarëve për limitet e njeriut, pasi ata mendonin se koha 9 sekonda e 60 të qindtat do të ishte e paarritshme. Por nuk është vetëm kjo. Bolt i ka përshkuar 100 metrat e garës së të dielës me vetëm 41 hapa dhe me një shpejtësi mesatare 37.58 kilometra në orë. Në vijën e finishit shpejtësia e tij ishte 41.38 kilometra në orë, shpejtësi që nuk ishte parë në të shkuarën. Po ashtu, për çdo sekondë xhamajkani ka përshkuar distancën 10.4 metra. Gjatësia e çdo hapi të tij ka qenë 2.4 metra, shifra vërtetë jonormale për një njeri. E megjithatë vetë Bolt ka deklaruar se asgjë nuk ka mbaruar këtu dhe se në të ardhmen do të synojë rekorde të tjerë. Me shpejtësinë dhe forcën e tij gjithçka duhet besuar. Usain Bolt mbush 23 vjeç ditën e premte dhe ai tashmë është një legjendë e gjallë e sportit.

shqip është ky artikulli më lart? ngjan si përkthim gugëlli.

mire duket artikulli, pastaj gjuhe te thjeshte do ket pas dhe origjinali, nuk ka pse perkthysi ta ngjyrose me shume. 

vetem se artikulli nuk eshte i thelle, thote gjera banale, qe t'u pelqejne te gjithve.

fitoren e Bolt e ben si rebelim ndaj skllaverise, ndersa vendin e dyte ose zezaket e tjere qe ai mundi, duket sikur i le jashte ketij rebelimi. a thu se vetem Bolt lufton per njohjen e zezakeve.

artikullshkruesi jep shifrat pa shume vlere, te gares se tij, por nuk na jep shifrat e tjera ndoshta me me interes, se sa eshte perqindja e sprintereve te bardhe me ata te zinj ne amerike.

se bolti nuk vraponte, zbath, ne barin e savanes afrikane po ne piste kauçuku, qe dhe vende si shqiperia nuk i kane akoma. prandaj duhet te tregonte sesa eshte numri i te bardheve qe sterviten, ne po te njejtat kushte si ai.

a e keni pa kombetaren e frances ne futboll qe ka vetem te zinj. asnje gazete franceze nuk ka marre ndonjehere mundimin ta preke kete fenomen, por kalohet ne heshtje, edhe pse fracezet poshte, te mases, kur franca nuk fiton, thone qe humbja ju vjen prej zezakeve qe i prezantojne. fitohet thone vetem me zezake.

plaku im kur erdhi per vizite, u çudit kur pa ne ca terrene sporti, qe femijet e vegjel zezake luanin te gjithe futboll, ndersa te bardhet e vegjel luanin te gjithe regbi. tha si eshte e mundur, kush i ndan ne kete forme, pse nuk jane te perzier ?

pyetje me vend. problemi eshte qe pyetje te tilla asnje francez nuk arrin ti shtroje dhe ka rrezik as ti mendoje.

nje dite ne TV nje lojtar (me ngjyre) qe luante per kombetaren franceze ne kampionatin e fundit boteror te gjermanise, tha (ngaqe ra fjala) se te bardhet nuk perzgjidhen tek femijte. pra nuk i kalojne dot ngaqe, prej sistemit zinxhir seleksionues, preferohen te zinjte. si me te forte fizikisht, me te afte per futboll, me te kerkuar nga tregu i futbollit, pra me atraktiv.

domosdo kjo ben qe te bardhet pak nga pak, te kalojne ne regbi, ku te pakten kane me shume shansa te kalojne profesioniste. por nuk eshte vetem kjo, femija i bardhe nuk merret vetem me sport, sepse kariera sportive nuk zgjat gjithe jeten. 30-33 vjeç sportisti e mbyll karieren sportive.

kjo pra i ben mos te jene te PERKUSHTUAR 100 % vetem tek sporti qe bejne. ne kundershtim me te zinjte e shtresave te uleta, qe jane te gjithe pa arsim. keta i perkushtohen vetem sportit 100%. kjo ben qe ata te paktet qe kalojne, te behen kampione e milionere, ndersa ata te shumtet qe ngelin, te pastrojne kazanet e plerave. 

kjo ben gjithashtu qe (ata qe kalojne) te jene me kompetitive, me te forte, tek sportet e thjeshte (qe nuk dun shume tru e teknike, siç eshte sprinti), se te bardhet e shteteve te tjera ku keto fenomene te perzgjedhjes nuk ndodhin.

ps: me duket se i thashe te gjitha, bera nje analize te vertete te situates e dukurive te sotme sportive.  ciao ! 

këtë artikull flas unë:

Nga Gazeta Shqiptare

Historia e vërtetë e Bolt, “skllavi” i fundit i Tokës

psh kjo fjali:

"Në atë merkato të mishit njerëzor vepronte një super përzgjedhje, teksa më të mirët dilnin në ankand."

po pra nuk e kuptoj se çfare te vret syrin tek ai rresht. duhet te jete perkthyer nga origjinali. pastaj ate gje e di dhe bufi kur i thone, mjafton te kete bere gjimnaz.

po e pashe ne fakt, duket sikur flet per lope te thertores. problemi eshte qe ky deformin as i heq e as i shton gje artikullit. eshte detaj pa shume rendesi pra .....

nuk do të ishte më mirë: "Përzgjedhja ishte tepër e ashpër në atë treg të mishit njerëzor dhe vetëm ata më cilësorët nxirreshin në ankand."

 heh fjalen perzgjedhje vetem une e perdor me duket smiley dhe nuk jam gje gazetar.

pastaj me kryesorja, nga nje artikull sportiv nuk duhet prit shume, ose qe te jete perfekt, se robi qe e shkrun do kish preferu te shkruante ndonje roman (nuk do te merrej pra hiç me gazetari) po t'ja thoshte siç duhet zanatit. smiley

pastaj tek sporti punojne me debilet e gazetareve (dhe jo vetem ne shqiperi). ata me te miret preferojne ti qendisin ndonje artikull anonim kryetarit te qeverise, ose te analizojne shoqerine ne dimension te shtate. lol 

Problemi kryesor thone qe eshte i ngjashem me djegjen e karburantit ne motor. Kush djeg me shume dhe pa skorje Vrapon ( ecen me shpejt) Do te thote qelizave ju ofrohet me shume oksigjen dhe vet qeliza luan rrolin e motorrit .Ky eshte argumentisportiv nga ku moren zanafillen lloj lloj ushteqimesh per djegjen e kalorive ne max e me cilesi ( pa skorje ) perfshi dhe drogat smiley

 Po nejse pambarimisht ka faktore . Ne aspektin emocional dhe rrolin qe luan "trimeria" psh ... Mund te parashikojme nje thyerje REKORDI te cdo gare ne se do ngjallej EH dhe ti dilta perpara Saliut.... bashke me shpuren  ... smiley A e kuptoni se cfare emocionesh pozitive   do kishim " nga trimat " qe shemben komunizmin ???? Do cuditej ljepuri ore ljepuri !!!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).