Rrenjet e mafjes?????

 

Do ti bej nje oferte qe ai smund te refuzoje..... Kumbari

 

 

Shume here mendoj, por ma do mendja qe ju ka ndodhur dhe ju, se nga e ka prejardhjen absurdistani i sotem me emrin Shqiperi... nga jane rrenjet e mbrapshtise dhe mosfunksionaliteti te shtetit tone... kujt i duhet nje Shqiperi e prapambetur???perse ne jemi te fundit te karroces... kush dhe cfare e beri shqiperine te jet kaq larg komshinjeve te saj???

 

Mesi i viteve '80 perkon edhe me fillim e problemeve te akumuluara nder vite ne Shqiperi...qe para vekjes se Enver Hoxhes filluan te ndiheshin shenjat e termetit qe do te binte ne shqiperi ne fillimin e viteve '90...pushteti i asokohshem ne pamundesi per te zgjidhur te gjitha problemet financiare, duke mos dashur te kerkonte ndihme nga shtete perendimore qe dihej do ti kerkonin  ndihmedhenjes nje cmim politik, vendosi te krijonte lidhje me mafjen italjane...cfare mund ti ofronte shqiperia ne vitet '80 organizatave mafjoze italjane? Cigare! u krijua nje rrjet i mirfilte i kontrabandes se cigareve meqe droga dhe armet ishin ne nje fare menyre kunder marksizem lelinizmit, por kontrabanda e cigareve perkon dhe me fillimin e implikimit te strukturave te asokohsme shteterore me Cosa nostren. Problemet fillojne e shtohen, dhe per kete nga Tirana zyrtare u tentua nje hapje dialogu ne rang  zevendesministrash dhe ministrash (...)  me miqte tane nga italia..ne ate periudhe ne krye ishin njerez te famshem te politikes si Andreoti dhe Kraksi (qe te dy eshte vertetuar nga gjykatat italjane kane qene ne bashkepunim me mafjen..)...

 

Renia e rregjimit komunist, ne fillim te viteve 90 thjeshtesoi dhe zmadhoi bashkpunimin e lidhur ne vitet 80 midis oficere te sigurimit dhe mafjes italjane...

Nje nga shembujt e ketij bashkepunimi midis mafjes dhe aparatit shteteror eshte edhe ai i Vefa Holding. Mafja perdori Vefa Holding dhe bashepuntorin Alimuçaj jo vetem per nje pastrim te mirfillte parash, meqe Vefa Holding Albania kishte dhe filjale ne itali, por edhe per te zmadhuar fitimet dhe rrezen e veprimit kriminal....vefa holding albania e krijuar vetem me 700 dollare brenda pak muajsh arriti te kishte ne kasat e saj miljarda leket.. qe vinin tek vefa nga hiçi debozitoheshin, tek banka Italo-Shqiptare ne Tirane dhe terhiqeshin nga nje drejtues i Vefa Holding Italia ne nje nga nendeget e bankes se romes: Pastrim parashe... po te shohesh historine e vefes(ku shumica e perfaqsuesve jane italjane) nuk mund te thuash qe s'kishte lidhje me mafjen...blerje tokash, hotelesh, klubesh, mbylljen e gojes se partive ne pozite dhe opozite me ane te financimeve jo vetem te fushatave elektorale(te gjithe i mbajne mend financimet e vefes per PD...ç'interes kish vefa?) por edhe daljeve te ndryshme te perfaqsuesve partiake brenda dhe jashe vendit...nje komision i parlamentit italjan raporton midis lidhjes qe kishte mafja me Vefa Holding.

 

Me renien e firmave piramidale, me rrezimin e shteti, daljen nga burgu te krimineleve, krijimin e bandave te armatosura u krijua per nje periudhe te shkurter nje boshllek midis mafjes dhe shtetit...por mafjes tashme per momentin si nevojitej shteti ajo kishte hyre ne shqiperi dhe ishte njohur me shqiptaret, dhe me varferine e skajshme te shqiptareve....disave si alimucaj i perdorte per pastrim te tjereve si skafistet ogurzinj perdoreshin per prodhim parash me ane te gomoneve qe jo vetem çonin njerez nga njera ane e adriatukt ne tjetren por dhe droge....

 

1998 do te jete viti i kontrabandes masive te armeve per ne Kosove...arme kineze te kalibreve te ndryshme, biles dhe te skaduara qe nuk qellonin por qe shiteshin nga politikanet tane si Nano, Hajdari apo te tjere...dhe per kete prokuroria e republikes nuk ka levizur kurre.....

 

Ma ardhejn ne pushtet te te majteve mafja tenoi te lidhte mardhenie me bashkefoles te rinj siç ishte rasti i Fatos Nanos..... por kesaj radha edhe kryetari i opozites qe i doli gjalle asaj enderre te keqe te 97 i kish mesuar rregullat e lojes...Qe te gjithe ne tirane e dine se Fatos Nano ka ne mes te tiranes lokalet me in dhe sallar e lojrave bashke me tajvanin...gruaja e tij krijoi nje shoqeri e quajtur Xhoi travel...por prokuroria shqiptare asnjehere nuk hapi nje dosje per zbardhjen e pyetjes se nga vinin parate per te belere e hapur kaq gjera....

ndersa doktorri i duarve te pastra(=mani pulite ishte nje aksion qe ndermori prokuroria italjane kunder politikaneve ne fillim vitet 90...) tashme filloi te bente miq te shumte e te çuditshme ku shembulli me eklatant eshte Fazlliç...

 vitet 2000-2005 do te shenonin dhe nje rrenim ekonomik per shqiperine, kryeministri i asokohshem Nano jo vetem po varferonte popullin por po bente ne menyre qe te harrohej 1997, ne fakt shume shpejt jo vetem ne shqiperi por dhe jashte saj filluan mitingje me titullin Nano IK!...gje qe krijoi shume te pakenaqur dhe i hapi rruge paktit te famshem nano berisha ku ne realitet asgje sdihet dhe shume supozohet...nga ky pakt ndofta Pd erdhi ne pushtet dhe Ps ne opozite, nano nderkoohe dha dorheqjne dhe fytyra te reja si hyne ne politike kesaj radhe jo vetem per politiken tiranase por kombetare nje rast i permendshem eshte Edvin Rama....

 

Vitet 2005/09 do te shenonin jo vetem ndryshime rrenjesore per mir per shqiptaret(pamvarsia e shqiperise se dyte,Kosoves, hyrja ne Nato), por dhe gabime fatale te qeverise se kryesuar nga berisha...keto vite mafja eshte shtrire kudo, deri tek istancat me te larta te shtetit...do te fshiheshim mbas gishtit po te thonim se nuk eshte keshtu...., rruga durres kukes(qe akoma sot sdihet saktesisht ti pergjigjet pyetjes; sa kushtoi????), Gerdeci, Vdekja e Trebickes, lidhjet e delijorgjit jo vetem me familjen berisha por edhe me Edi ramen(jane rreth 200 telefonata midis delijorgjit dhe rames!!!!per cte ken folur valle???),dhe ndihma e dhene nga qeveria amerikane per zbardhjen e krimit...gjeja qe skam kuptuar ndonjehere eshte si ka mundesi qe ne thirrem eksperte nga larg, nga amerika, kur gjithe perendimi kur sja del dot vete dhe ka nevoje therret per ekspertiza te ndryshme anglezet??? se fundmi vrasja e 4 policeve nga Dritan Dajti shtron shume pyetje jo vetem per strukturat e policise por edhe per vete ne mbi pamundesine epr ta kapur per tere keto vite kur rrinte ne shesh te burrave...listat e ndryshme te politikane, oficereve te policise dhe biznesmeneve...deri sa lart shkonin njohjet e ketij çerek padrino shqiptar? dhe pyetja tjeter pse me kaq vrap u ben deshmore te kombit 4 police qe rane ne krye te detyres, eshte e vertete, por siç i ka ndodhur dhe dhjetra kolegeve te tyre qe nuk paten varrimin e levdimin e ketyre te katerve...pse gjith ai homazh nga shteti/politika????

Kane kaluar mbi 19 vjet nga renia e diktatures komuniste por shqiperia prap se pra edhe pse ka bere hapa perpara hecen me hapin e breshkes....

 

Kujt i duhet gjithe kjo prapambetje e Shqiperise?

"Cui prodest, cui bono???"

 

 

8 Komente

Cui prodest? cui bono?

Cui prodest, cui bono is fabula?

jo lit por thjesht po lexoja tek disa gazeta fakti mbi vendin tim per te cilen nuk flitet.... qui prodest qui bon e can pergjijen dihet kujt i duhet mosdija dhe anarkia ne shqiperi...thejsht mendova disa fakte pyetje dhe ide ti ndaja me ju....

...thejsht mendova disa fakte pyetje dhe ide ti ndaja me ju....

Ky eshte problemi, jo cdo gje duhet ndare me te tjeret, ca gjera me mire te ngelen private smiley

te njejten gje me tha dhe shoku im kujdes tha se disa gjera eshte me mire mos i ndash aspak se nuk i dihet te kap ndonje infrakt a aksident i mistershem, je dhe i ri prandaj smiley

Bufo, se pari te sugjeroj te shkruash me pak rrembyeshem, dhe mundesisht brenda rregullave drejtshkrimore. Kjo do ta bente me te lehte leximin, per pasoje me shume njerez do lexonin ca shkruan ti.

Se dyti, lidhja e mafia-shtet qe i ben ti qe nga koha e para vdekjes se Enverit dhe deri ne ditet tona, duket si fije merimange. Pi me pak kafe dhe multivitamina konspiracie dhe rrishkruaje nga e para. smiley

duhet te jem me i shtjellet ne mendime?  prandaj te mos ma kene publikuar adminet thua??? hmmm...

Cfare eshte kjo? Endrra e nje nate vere, kur bufi i dashur, me t'u zgjuar nga gjumi, e hodhi te gjithen ne leter me nje fryme, per te mos e harruar dhe ne nxitim e siper, nga ideja se c'enderr te mrekullueshme kishte pare, deshi t'ia bente te ditur gjithe botes? 

C'fije merimange ka aty, dhe une qe s'marr ere nga politika, i kam degjuar kaq llafe poshte e lart, lexo neper gazeta a lexo librin e atij te penduarit te mafies, qe s'ia mbaj mend emrin, dhe shiko endrra me konspiracion, pastaj... A thua se ata qe i bejne keto pune, i bejne haptazi fare...

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).