Hudhni ndonje gjo se u bome derr...

 Po hudh nje poezi te vjeter timen. Me mire se hici, sidoqofte. Kush s'ka pune mund te me shaje ose lavderoje sipas rastit. Nuk merzitem. S'po di si ta shty edhe per 1 ore e gjysem. 

OPUS (...)

Do t'i fus gishtat në zemër që ta vjell kujtimin tënd 

si i piri që fut gishtat në gryke të lirohet.

Nuk mundem më.

 

Kur ike, duhet t'i kishe marrë me vehte gjërat e tua;

                                              zemrën dhe kujtimet.

Nuk është e vërtetë që vuaj mungesën tënde.

Vuaj nga tepria jote.

 

Më duhet të të largoj nga vetja, kudo jam

më duhet të t'i heq gishtat nga kaushet e bajameve

                                         që blej në rrugë

Më duhet të ruhem nga rradha 14 karriget 8,9

në Teatrin Popullor;

nëse shoh hënen, nëse hënën dua ta shoh 

                            teksa lind mbi Dajt

duhet të heq më parë prej saj fytyrën tënde.

Nuk di si t'i shmangem pranise tënde fizike

                                     në krahun e djathtë

kur eci vetëm në rrugë

dhe pranisë tënde në ëndërrat e mia

kur ëndërroj

kthyer në të majtë.

 

Kthehu prapë

dhe merri edhe kujtimet e tua meqë vendose

                                                    të ikësh

 

Vuaj 

nga tepria jote.

                                              Tetor '89

172 Komente

Une te lavderoj, bile te pergezoj.

I madh PF!

kjo pjesë:

Do t'i fus gishtat ne zemer qe ta vjell kujtimin tend 
si i piri qe fust gishtat ne gryke te lirohet.
Nuk mundem me.

... është shumë e fortë... sepse e kam përjetuar para ca ditësh... duke dash të heq kujtimin e Llukanit

Llukan, të ka shpëtuar ky komenti këtu pa fshirë

PF, qe baba:

Kthim pas shume kohesh ne shtepine e mbyllur

Nga kanatet pluhur si pabesi mbi supe,
Nje mendim i vjeter trembet nga drita,
Si lakuriq nate brof e braktis shpellen.
Mungesa ime gri me perdet shkon; s’e dija.
Pasqyra e vjeter ben sikur nuk sheh
Katrahura kohe mbi relievet e mija.
Desktopi i ftohur, fosil silikoni,
Mezi permendet nga vdekja klinike,
Çuditet fjalekalimi si s’e kam harruar,
Nje sendyq xheipegu ndryn gjera me vlere,
Ti e shtrire nen diell, motiv portokall,
Ti me fiq deti pas ti-shertit te bardhe,
Mall i harruar me perdhune pershtatjesh,
Ca duna flakur si placenta deshtimesh.

Kujtime ne vaj harresash, shtepi e mbyllur,
Si nje konserve me date te dyshimte skadimi.

Pas dyersh diç fermentohet. Ketra ne atik.
Uria dhe etja kane frike nga helmimi.
 

Kujtime ne vaj harresash, shtepi e mbyllur,
Si nje konserve me date te dyshimte skadimi.

Pas dyersh diç fermentohet. Ketra ne atik.

Uria dhe etja kane frike nga helmimi. 

Mire, me pelqen kjo Emo.

Çuna, përse nuk i hidhni të gjitha ç'keni këtu... e kena më kollaj t'i mbledhim dhe t'i rujmë... e kshtu nuk harxhojm pare me blejt librin tuj smiley

 Eh mer Komunist Troka. smiley Pse cfare eshte ketu, Festivali i Gjirokastres ku shkoheshe pa leke?

menien per qyl gjiF jetes mer... smiley

PF, ene sa te meti?

 Me doli puna, por s'ka problem. Multitasking is the word of the day.

A e di qe fjala e vjeter pellazge QYL stands for Qelepir Yxhym Lezet

Poezi e bukur PF!

Hudhni ndonje gjo se u bome derr...

Keni ndermend per me shume apo si e keni hallin? E ka fajin koha me duket as shi as diell........Big Grin

E ka fajin Peshkaqeni që tregoi se bëhet gay pride në zvicër këtë fund jave... siç duket, kanë shkuar që të gjithë atje smiley

se do ta mesoj dhe ty rakine,

se kur jam i pire moj zemer,

sta gjej dot shtepine smiley

se do ta mesoj moj edhe ty konjakun

se kur jam i pire o moj zemer

sta gjej dot sokakun smiley

marmroma smiley

 moj raki moj bukuroshe

na shetit qoshe me qoshe smiley

Kush ishte bere karoqe me raki para ca diteve? Tongue ahahahah si i thuhet nje te piri je bere karoqe?  Big Grin

 o ketlina moj arushe, a ta puth pak q'at gushe ?

Mirembrema Hajdar. Te paska zene nata pa puth si duket, kthe ndonje gote me mire u pa puna.

 jo mi, po desha me bo xheloze desdemonen po aspi mos i thuj gjo smiley

ashtu eshte ketlina, e kishte me shaka, por as mua sdonte te me bote gjeloze, se ky Hajdar Karri qe thu ti Ketline, po po Karri, jo Karroqja smiley, eshte djale namuzqar, puth vetem femna te paputhme ose nga ato qe i kane vu tapen, ose te qepme smiley

 

 ou laaaaaaaaaaaa !!!! pastaj mos ma shqipo emrin gabim duke ma perserit dy here. 

 dmth o hajdar o karr jo te dyja bashke se i bi pastaj te shtoç prapa dhe bukurosh kingu, per ekuiliber  smiley

Na erdhi dimri,

bora ne tavon,

opo kemi ngel,

pa raki e pa duhon.

 

 

Mu m'paska marre malli per ndonje artikull nga/per G99 ose Mjaft ... ah c'na bene keto zgjedhjet qe i qiten nga loja keto. smiley

 

P.S. Ketlina, karoqe i thone kur personi i dehur eshte femer, se kur eshte mashkull i thone karoqi. Te pakten keshtu ma ka shpjeguar Emo.

Thellë-thellë, t'ka ngel kunj ajo Spiropality smiley

Po pra, dhe meqe ma kujtove ate, me paska marre malli dhe per ndonje te forte nga Ypi, ose nga te dy bashke. smiley

neve sna ka mor malli hic, se sic duket, kto dite, do jene te gjithe me leje, perfshi ene Karmelen smiley, zedhensen e PS-se, ene ka dale Elisa, si e dalme binaresh duke shajt Salen mare e prape, por i paskem harru se ca te fortash qit nga goja tashti.

Tushe, tani qe na kujtove keto ze(ehhhh)dheneset e PS dhe PD, i ke vene re sa te pergatitura jane nga ... pamja? smiley

Dhe na bej ndonje permbledhje te fortash te koheve te fundit ketu tek PPU, se kam bere mungesa. Llukani s'ka per ti fshire se jemi ne teme llogjesh. smiley

po t'kishte nai t'forte kohet e fundit, nuk do luteshin robt per te hudh nai teme apo koment, se jena bo derr smiley

por edhe po t'kishte, aman er gjib, une paguhem ne my day job, per t'bo permbledhje smiley  .  Se boj dot pa leke vallai smiley

P.S. As une skam qene shume verdalle pellgut xhanem smiley

Xhib, nuk ta rekomandoj ta lexosh Ypin e kohëve të fundit... nuk mund të gjesh një frazë pa një mallkim.

E fundit qe kam lexuar prej Ypit ishte per 4 policet e vrare ne Durres. I ishte mbledhur nje kokerr loti tek syri. Se e leshovi lotin a e kaperdiu se mora vesh. Po ishte prekur me nje fjale.........

Ypi eshte nje alternative e mire per "La Notte Horror, ogni Martedì, su Italia 1).

Kur lexon Ypin te vijne ne mend skena nga filma si "Eksorcisti", "Mos e hapni ate porte", "Nata e te vdekurve te gjalle" si edhe splatter te tjere e Horror B-Movie.

Eshte nje djale pasionant, me nje fjale.

http://www.youtube.com/watch?v=q85vIZAZw94

 

Shkronjen e fundit ta paska shqiptuar anglisht me duket, pyete edhe njehere se mbase eshte keshtu sic them une. Tongue

Lere Spiropalin, se eshte e veçante per llojin e saj.

E vetmja politikane ne bote qe i thote vetes " plaç, sa shume flet".

Eeeeh, dhe keto vargje na u deshen ne kete ore. smiley E kuptueshme, e mire-pershkruar dhe ne te njejten kohe e mire-ndertuar. Bukur, PF, bukur! '89? Sa larg!

 Rose, e kam bere nje cope rruge une. Pastaj edhe dashnine e kom fillu qe i vogel. smiley

Je zhuritur shpejt nga dashniaaa, ee? smiley Sidoqofte arti i dashurise eshte si luajtja e nje instrumenti muzikor: kerkon perkushtim, praktike,...dmth elemente qe mund te pervetesohen vetem mbas disa vjetesh rruge. Ne kete prizem duhet te jesh krenar per rrugen e pershkuar. smiley

Ky Dinshumi i uritur

hengri hekurin e zhuritur.

                   "Aventurat e Dinpakut"

 une mendoj se dashnia kryesisht do leke.

sepse siç ka thene dhe Wilde : dashuria eshte okupim i pasanikeve ....

te vorfnit  i afrojne, i puqin ose puthinsmiley me shume INTERESAT, sesa gje tjeter.

PF, me kete qe di tani(eksperiencen jetesore), was it all worth it?

Hajdaro, dashuria eshte koncept shume relativ te cilin cdo njeri nga ne e permbush sipas kapacitetit te tije. Sidoqofte, keto muajt e fundit, me siguri kam kuptuar shume mbi perkufizimin e dashurise dhe kjo nga nje observim banal i nje çifti qe njoh rastesisht: njerez jo te pasur, me nje diference te madhe moshe dhe botekuptimesh(pa harruar deshiren e njeres pale per t'u shkeputur nga realiteti i tije/saje ne saje te kesaj lidhjes), pra elemente qe sipas perkufizimit tim s'mund te perbenin lumturine ne dashuri, por qe duken me te lumtur se shumica e njerezve te tjere qe njoh. Nje lumturi aq naive dhe e idealizuar sa nganjehere e pyes veten nese po luajne teater apo seriozisht e perceptojne dashurine ne ate forme. Por pastaj kuptoj shpejt qe s'jane aq te afte sa te luajne nje loje te tille...duhet te jete e vertete. Ironia e konceptualizimit dashuror. smiley

mfal qe futem pa ftu nmuhabet, po vetem per me ndihmu e kom. them qe te kuptohet tamom dashnija, duhet zberthy konga "gabimisht u ndame" e knume nga Duli.

ik ere
....gabimishttttttttttt u ndammmmmmmmmmmmmm.....ammmmmm

Po lere djalin te shprehet ne formen e tije se ka fillu t'shprehet bukur keto kohe. smiley Bilbil!

....une spo e ndaloj, ....thjeshte po i mbaj iso-n  ....jam ai zeri mbrapa smiley

Aaaaa, ti qenke zeri i pare i fustanellosur ne te djathten. K'no t'knofte zemra, k'no.

 Rosse, varet sa te pelqen krimbi rrotull grepit. Po ti mos ke shkel gje ne derrase te kalbur kohet e fundit qe po shtron kete pyetje? smiley

Emo, shoh qe koheve te fundit i je futur kengeve filozofikisht domethenese: hopa-hopa(Poni), "gabimisht u ndave"(Duli-kush dreqin eshte ky?). Ca t'ka gjet? Ke ra n'dashni prape? smileysmileysmiley

PF, ne fakt doja te dija perspektiven e nje njeriu qe ka jetuar me teper se une ne kete prizem dhe do me ndriçonte dhe ca me vizionet e tija oooo aq te pasura ne retrospektive. Sidoqofte shoh qe ti qenke i turpshem keto dite! smiley Derrase te kalbur? Larg qofte!!!Asnje vend per derrasa te kalbura. Vetem dru lisi. smiley First quality! smiley

llafi sikur osht "dru nga lisi, gru nga fisi".  smiley

ps burri munet me qen ene naj shqope, s'i bo gjo.  smiley

 

Tashi e kupton dhe vete qe gruaja nga fisi ecen vetem mbi dysheme lisi. smiley

Ore e paskeni me gjithe mend ju qe qenkeni bere derra se i jeni versule vetem kesaj teme Big Grin

Po qete merzitur kaq shume, kaloni nga Qipro te hani pak gur varri. smiley

Ja te shofim ca bejtesh do bejne keta te PPU per kete mesele. smiley

 

Qe dhe keta smiley

Pupagjelsat

 kjo duhet te jete desh-demon-in/at, se me ate qafe t'holle ky nuk po m'duket si dem. 

me shume vonese, perfshij ne pershendetje idrisin, edrusin dhe fatos nanon. gjak e dhjame ju bofte muzika ishalla.

 Jo paguren mer tyc, po faqoren thuhet. smiley Ene rrofsh per konget.

Sol. Kom nje kerkese shume unike dhe specifike per ty se shof qe je cun studioz. Kur isha heren e fundit ne Shqiperi, mora edhe nje liber qe quhej pak a shume keshtu: "Tregime te Rrem Voglit, katunar pri Rrashbulle". Tashti vetem per fjalen tregime nuk jam i sigurt por tjetra eshte ashtu. Ja dhashe njonit ketu qe ta lexonte dhe kur ia kerkova prap tha se ia kishte honger dhia. Zafmet e ke, gjeje pak dhe na e shkruj ketu nonji nga ato "artikllat" se me ka marre malli. Vecanerisht per "M'banjet m'Durres" dhe "M'Tirone me filispit".

nuk e kom ket librin, po po e gjeta pse jo

sa per pangurin, mbaje, se pangur e ke.

faqore e kam une, qe e kam metalike dhe petashuqe (se jo cdo shishe eshte faqore smiley )

 eshte botuar vone, pas demokracise. rrezik eshte akoma neper librari.

 Jo mer daje. Ky i ka shkrujt keto artikujt neper gazetat e viteve 30. kjo eshte nje permbledhje e artikujve te asaj kohe, shkrujt  ne gjuhen puro te tirones se asaj kohe. Me beso qe eshte nje perle e vertete.

Ore, mos ka qen ajo seria "amerikoni m'rrashbull"? ajo" how do you do? e hongsh mer jahu"?

sol-o, si i dialekteve qe je, nga ana jone i thone "fagur". Kofirmoje po s'besove.  smiley

 

nga ana jone emo, kam hasur dhe formen "bodile". "Fagur" e "faqore" po e po. "Qelqe" gjithashtu.

smiley

botile eshte forma pellazge nga e moren kta jankit e sotem dhe e bene bottle.  smiley

 

ah ene nji sol, e ke nigju fjalen "kabashe"?

Ristana

 

Kenget e saj mbeten kujtime...

Bota mbare do t'i degjoje

Ajo kerkoj pasunine

Por dashurin e par'harroj -e

E kam pas dashur un Ristanen

Prej nje kohe shume te gjate

Kujtimet e saj i kam e

S'i harroj as dite as nate

Kujtimet e saj i kam e

S'i harroj as dite as nate

 

Per kete ceshtje une moj nene...

sot largohem nga shtepia...

S'po qendroj me ne Tirane...

Se me dhimbset djaleria

S'po qendroj me ne Tirane

Se me dhimbset djaleria

Ah jo! Jo! Jo!

 

Ne ushtri un kur kam shkue

Me Ristanen s'u takova

Me vllain tim kam bisedue

Thuaji Ristanes se un shkova

Me vllain tim kam bisedue

Thuaji Ristanes se un shkova...

 

Kur u ktheva nga ushtria

Bulevard n'Tiran tu shkue

Mora lajmin nga shoqnia

Than Ristana u martue

Mora lajmin nga shoqnia

M'than Ristana u martue

Ah jo! Jo! Jo!

S'e besova!

 

Kur kete fjale e degjova

I habit me kemb qendrova

Disa pika lot i leshova

Por un prap nuk e besova

disa pika lot leshova

por une prap nuk e besova...

 

Ne shtepi po rrinja vetem

ate isha tuj menue

erdh e ama hapi deren

tha xhemal c'me gjeti mue

erdh e ama hapi deren

tha ristana u martue

ah jo! jo! jo!

S'e besova...

 

apo pse i varfer isha

pare s'kisha me te majte

ti more rrugen edhe ike

se gjete nje djal te pas'-e

ti more rrugen edhe ike

se gjete nje...

nje djal...

djal te pas'e...!

kjo t'ther mu n'shiprt mer... po ju jeni shpirtkazma... katila!

natyrisht qe te ther ne shpirt, te treja konget qe solla te therin ne shpirt, kjo me shume se te gjitha. po dhe Lym Lela, vertet qe s'qe aq pellazg sa c do te donim, po i qante kto konget. Ket ristanen qe eshte ne youtube e ka regjistru tashi von, para se te nderronte jete, dhe ska pas dhembe (sic degjohet), po prap, e ka zonin mjalt. Te pikon helmi n zemer...

menien per qyl gjiF jetes mer... pranej osht ne konga

Qyl u ngryse , qyl u gdhive

Qyl hongre  ,  qyl pive

Ndaj nje dite xha Abdyli

ta vu emrin............. Qyli 

dhe ai emri , perfshin "kanocen " Dejzi , "gjymin"Pf , "pagurin  " Emigrant , "bodilen " Sol-nocturnus dhe "karroqin" Edrus . Ne Grup te gjithe u befshi "qelqe" dhe si thote kenga ..

ca  ne prag e  ca ne dere / u befshi dunup me vere... smiley 

Jemi qe jemi , te rrefejme tre kushtet e te pranuarit ne shoqerine e pijaneceve :

Kushti i pare --- Pasi ke pire .....te pyesesh kamarierin po mu si me qujne  

Kushti dyte--- te shkosh ne shtepi gjunjazi dhe policet e bashkise te te gjuajne me cifte si qen rrugac..

Kushti i trete---- Ti tregosh shokut pjestaret e familjes dhe kur vjen tek Edra ti thush ky qe o tu fjete me Edren jom une  !

Kush do me u pranu pe verteti !!!!!!!!!

Ore duket dora e Metit qe bonte qofte tek pazari i ri...

duken ene klientat qe pelqejne qoftet e Metit,

po rujeni fort nostalgjine se tashti keni vetem qoftekedaja.com

ene nje mur i vjeter qe na paska dal tek bar kalaja, ca thojne eshte bizantin, ene ca te tjere thojne eshte pellazg, po kujt po i hyn ne pune se ne e kemi zgjidh teprine e PF tek pallati i pionerve...

Hej c'fare arome trandafilash...

Bofsh hajer PF,ene ju te tjeret bashke, se na ledhatut shpirtin, megjithese me pantallona teritali te hekurosme me vize...

kot beni si trima, po te kjo jeni shumica  se keni qene cuna te mire...

                               

                                       Yesterday
 

Yesterday,
All my troubles seemed so far away,
Now it looks as though they're here to stay,
Oh, I believe in yesterday.

Suddenly,
I'm not half the man I used to be,
There's a shadow hanging over me,
Oh, yesterday came suddenly.

Why she
Had to go I don't know, she wouldn't say.
I said,
Something wrong, now I long for yesterday.

Yesterday,
Love was such an easy game to play,
Now I need a place to hide away,
Oh, I believe in yesterday.

Why she
Had to go I don't know, she wouldn't say.
I said,
Something wrong, now I long for yesterday.

Yesterday,
Love was such an easy game to play,
Now I need a place to hide away,
Oh, I believe in yesterday.
 

Po, po, jeni cuna t'mire. Sidomos kur ju zene hormonet.

Per nostalgjine tuaj per ato kohe eshte kjo vjersha:

Vajzave qe deshem dikur!

Te gjitha vajzat qe hershem admiruam

Foshnjerisht

E ato qe na enderruan

Pafajesisht,

Mendjeve i kemi kembekryq

Palevizshmerisht!

 

Te gjitha vajzat qe deshem me pare

Realisht

Dhe ato, qe momente intime ndame

Fatmiresisht

Ne zemra kane zene vend pergjithmone

Sigurisht!

 

Te gjitha vajzat qe dikur dashuruam

Marrezisht

E bashkeshorte te dikujt tjeter jane

Fatkeqesisht,

Jetet tona i ndryshuan

Perfundimisht!

 

Te gjitha vajzat qe ngrohtesine e trupit

na dhuruan

Verberisht

Dhe ato qe per ne u kujdesen

Besnikerisht,

Te gjithave! Kjo poezi u kushtohet

Sinqerisht!

... etjetjisht, e oi oiiiiisht smiley

 

Kaloj cdo dit rruges

nga barrakat e tuja heee hej eheej...

ahahahah kush e kendonin gabelat e tiranes Big Grin

per cfar eshte kjo tema per bejte apo per poezi ?

Inverno

 

Sale la nebbia sui prati bianchi
come un cipresso nei camposanti
un campanile che non sembra vero
segna il confine fra la terra e il cielo.

Ma tu che vai, ma tu rimani
vedrai la neve se ne andrà domani
rifioriranno le gioie passate
col vento caldo di un'altra estate.

Anche la luce sembra morire
nell'ombra incerta di un divenire
dove anche l'alba diventa sera
e i volti sembrano teschi di cera.

Ma tu che vai, ma tu rimani
anche la neve morirà domani
l'amore ancora ci passerà vicino
nella stagione del biancospino.

La terra stanca sotto la neve
dorme il silenzio di un sonno greve
l'inverno raccoglie la sua fatica
di mille secoli, da un'alba antica.

Ma tu che stai, perché rimani?
Un altro inverno tornerà domani
cadrà altra neve a consolare i campi
cadrà altra neve sui camposanti.

S’kam

Sa ma do qejfi, po s’kam me kë,
Pa kam me se, dhe kam se ku,
E shpirtit eshkë u dogj pa zë,
Hiri-maraz si borë më zu.

Sa ma do qejfi, po s’kam me se,
Pa kam se ku, dhe kam me kë,
Vdekje të kish, por o Zot pse
Na bën dhe pleq, kur s’mundim më.

Sa ma do qejfi, po s’kam se ku,
Pa kam me se, dhe kam me kë,
Po sorollatem hu me hu
Dhe hurit tim derman s’iu bë.

Sa ma do qejfi, po s’bëj dot gjë,
Buka harram dhe burg shtepia,
S’kam ja se ku, me se, me kë,
S’mu bënë mbarë një herë të trija.

PS old stuff, ka dale te peshku dikur si "Halle ashikesh", thash ta ricikloj i here, jemi qe jemi, pune s'kemi... smiley

 

qyqja,

ja mer knej , se ka sa t'dush, ka tri a kater per shoq ju tako smiley

s'di gjo une tashti.

une boj detyren, t'informoj.

ti bo si t'dush

por mos m'thuj, qe s'thash smiley

Ca detyre thu mi... mu po m'duket Vora i vrap pele tashti... smiley

smiley

 

eee apo ska ne katunare t'lezetshme  anej ka Vora me faqe t'kuqe, apo sjane ene te gaditme se ka shume dasma kto fundjava.

asht pjek ne rrushi tashti m'kyt vakt, ene dardha plot smiley

 

ato dreq anej e kon rrush amerikon ("me ere&quotsmiley... zhapa si me qe llastik, t'njec mfyt...

jo er cimo jo,

se osht kultivu gjithca knej, si rrushi, njashtu ene femna smiley

qekon shartu me i llaf... i paska bo terbiet Abedin Cici smiley

 

po po abedin ciqi smiley

noten i  her, se neser do shkoj me vjel fikun qy me vese smiley

Rri ore rehat se eshte bileta e shtrenjte tani ne behar prit te ftohet bileta pastaj ik tek Vora me kap pelenTongue

hekri - si dhe shum gjona tjera - rrifen sa jon te nxehta, o ketline... smiley 

Po sorollatem hu me hu
Dhe hurit tim derman s’iu bë.

smiley

E bukur kjo, dhe poezia gjithashtu.

Sa per dermanin e hurit ... beni nje antologji njehere juve qe te permblidhni krimtarite tuaja (bejeni online fundja si fillim, me faqe/adrese me vete, se mblidhni dhe poete joPPUjore, se per botim mbas 20 vjetesh e beni) se pa bere ajo s'i beni dot derman hunjeve. smiley

PF, dicka t'bukur just for a change, u know, se ka ene gjona t'bukra, merr vesh, jo vetem muhabete me dylbere e peasants sansculotte. E di dhe qe t'pelqejn kta adashet PF ty.

HOW I WISH YOU WERE HERE

 Emo, ma ke gjet zemren. Eshte nga kenget qe me ngjit me shume, dhe e degjova prap tani qe e vure ketu. Para nje jave bleva DVD "The wall".

Tani kam zbulu nje kengetar qe po e degjoj gjithnje e me me mahnitje. Donovan.

Une e njihja prej vitesh nga Mellow Yellow qe e nigjoshim ke Breshka para se te zbarkoshin kosovaret smiley por nuk e dija qe kishte edhe kenge si Sunshine Superman, apo Season of the witch. Nigjoje, nigjoje.

Yep!

Me kujtohet makina e pare qe kam ble ishte nje audi i vjeter edhe me at qejf ia kercitem per gjermani, dhe maj men si tani qe kishim kta (ne kasete, jo CD); tani qe i nigjova ajo mu kujtu direkt, autobahni salzburg-munchen.

ps ket te funit nuk e kisha nigju me perpara.

 Emo, s'desha me ta thone por me qe e hape vete. Wish you were here, e kam nigju per here te pare ne nje kasete tek shtepia e gjyshes ne Durres. Isha shtrire ne krevat permbys se me kishte lyer kurrizin me kos ngaqe isha djegur ne plazh, dhe ajo fotografia e albumit me ate robin qe i kishte marre flake kurrizi me dukej sikur ishte nje mesazh personal.

@PF: il mondo cambiera. morandi!

Vedrai che il mondo cambiera
le sue ferite guarirà
l’amore no, non puo morire
sarebbe come dire che questa e la fine.
Vedrai lalalaaa.....

Gianni Morandi

PS pse s'bohen mo sot kshu kongesh, a ke naj ide?

O hymen! O hymenee! why do you tantalize me thus?
O why sting me for a swift moment only?
Why can you not continue? O why do you now cease?
Is it because if you continued beyond the swift moment you would soon certainly kill me?

WW

PF, great piece of poetry smiley

Edhe s'pret robi me u bo derr te hudh gjona te tilla te bukura smiley

Kur te jesh merzitur shume ... kur te jesh derrkucur shume smiley

 

Me vërte, shumë, shumë e bukur, PF. M'u bë sikur u ktheva nja dy vite prapç, kur kishe hudh ke Peshku një poezi me Durrës dhe me atë që s'erdhi; m'u duk sikur të lexova për herë të parë, çuditërisht. Flm!

Kjo tema duhet me u majt gjalle qafsh mu mos e leni mas dore...

po hudh ene una na i gjo vetem nuk e maj men a ma kane thone apo e kom thone dikur:

-

Po te ishe dallge , do te behesha det. Po te ishe re do te behesha qiell. Po c’kusur kam une qe te behem hale qe te te pershtatem ty si mut qe  je.>>

Kompania, kapini ca nga Luljeta Lleshanaku, nga poetEt e verteta (te pakta e te sakta) qe kemi (ne mendimin tim te perulur).

Kalamaj, a ka najnjoni naj liber te saj (nga botimet e fundit flas, jo te hershmet) qe mund t'ma shese?

 

TË HARRUARIT

 

E folura është datimi ynë historik me karbon
dhe jo realiteti linear. Njerëzit flasin, ndërsa macet vetëm perceptojnë thjeshtë, bardhë e zi si plane arratisjeje,
me shigjeta, kryqe dhe vija të ndërprera.

Është zogu i mëngjesit, thonë, ai që merr gjithë ngrohtësinë e ditës.
por, jo kafshët shtëpiake; unë thithja energjinë e njerëzve që më rrinin afër,
si macet,
e vetmja energji e pastër, e njëanshme, pa asgjë në shkëmbim,
energjia me të cilën një copë akulli verbon gotën e ujit
dhe që qytetërimet i përcjellin njëri-tjetrit:
të menduarit me zë.

Njerëzit e mi admironin me zë, habiteshin me zë,
vuanin me zë dhe heshtnin me zë.
Fruti i tyre piqej para kohe në serë.

Asgjë heroike. Por, ku një natë, në fshehtësi
hoxha këndoi pas darke për ne vargjet e Kuranit,
unë e humba lidhjen me ta. Ata mendonin më,
ndërsa koteshin me bërylat e mbështetur
tek njeri-tjetri, si vreshta pas të vjeli
që nuk ka më nevojë për roje.

 

MËNYRË PËR T’U AFRUAR
 

Kërkoj një mënyrë për t’u afruar
diçka që s’e kam provuar kurrë më parë
pa e ciflosur as edhe një grimë statujën prej kripe
me fytyrë të kthyer mbrapa.

Nuk ka me premtime;
unë nuk i besoj edhe aq
shtëpisë së bukur me një re idilike mbi kokë.

Do të zgjedh të njëjtën rrugë nga ia mbatha një ditë
duke ndjekur gjurmët e kthetrave të arinjve
në trungjet e pemëve ku ata s’mundën të ngjiten.

Do të kthehem për të vazhduar një histori të lënë në mes
si vetëtima
në tokat e çara.

Thjesht, pa lënë kohë për arsyetim,
si maska puthitet për fytyrë,
apo dimri i afrohet tokës duke shtypur frikërat me bark.

 

 

 

MISTERI I LUTJEVE

 

Në familjen time
lutjet bëheshin fshehtas
me zë të ulët, me një hundë të skuqur nën jorgan,
gati mërmëritje,
me një psherëtimë në fillim dhe fund
të hollë, e të pastër si një garzë.

Përreth shtëpisë,
kishte vetëm një palë shkallë për t`u ngjitur
ato të drunjtat,  të mbështetura gjithë vitin pas murit,
për riparimin e tjegullave në gusht para shirave.
Në vend të engjëjve,
hipnin e zbritnin burra
që vuanin nga shiatiku.

Ata luteshin duke u shikuar sy më sy me Të,
si në një marrëveshje kryezotësh
duke kërkuar nje shtyrje afati.

„Zot, me jep forcë!” e asgjë më shumë,
se ishin pasardhësit e Esaut,
të bekuar, me të vetmen gjë që mbeti prej Jakobit,
-shpatën.

Në shtëpinë time
lutja ishte një dobësi,
që nuk përflitej kurrë, 
si të bërit dashuri.

Dhe njësoj
si të bërit dashuri
pasohej nga nata e frikshme e trupit.

 

 

 

NJË PALË SANDALE NËN PEMË

 

Kaq ishte e gjitha.
Trupi, fryma dhe pema
Tashmë janë në sintoni të plotë.
Pema ? Cila pemë ?!! Nuk ka asnjë pemë përtej dritares
që të mund të lakmojë
paqen e trupave, si të nxjerrë nga deti
cep më cep.

Duhet pak guxim
për të hapur sytë e për t`u ndeshur
me atë gjë të frikshme, që na pret më pas
si të shohësh hënën, hënën në kupë të qiellit, në pikë të ditës
-tamam atë gjë që do të ishte kaq mahnitëse në kohën e vet.

Barku im kontrakton rrallë
si kokë kobre
me gjahun në grykë.
I yti, merr e jep, pa pauza, pa nënkuptime,
përmbyllës, si nje manifest.

Asgjë më nuk do të ketë më atë forcë
por vetëm therma të vogla pa klithëm mbi porcelan
thika ëmbëlsirash.
rutinë.
dhe përfytyrimit i vjen fundi
kur era trupëzohet në një send.

Cila pemë ?!!

Tashmë fryma është e rregullt
gramatikë,
fije bari dhe baltë.
fole e sapobraktisur nga synimi.

Buzëqeshim lehtë, pa thonj, pa thembra,
si një palë sandale
rrëzë trungut të pemës.

 

Shume te bukura keto poezite Fh. Une kam pas lexuar ca nga ato te parat, qe me sa duket nuk paskan qene gje vertet, dhe kisha humbur interesin. Hidh edhe ndonje tjeter, po e pate a kushdo qe ta kete.

Kete autore e kam pare fillimisht te blogu i bletes, ku u pat miresia/kortezia me u sjell 3 flashbacks nga poezia me sandale. Nuk du me u shpreh mbi poezite qe me ra rasti me pa, por PF, ketu i ke: http://bletebzz.wordpress.com/postings-i...

Tema eshte e gjate atje, por beji nje "find" "lleshanaku" per kollaj.

Nje superperle, nje megadiamant nga kreshniket, pjesa e fundit e Ajkuna qan Omerin, e cila per nga ngarkesa emocionale mund te krahasohet vetem me skenen e mbretit Priam te Akili.

Po a s’e din se kush ka ardhe,
qe nuk cohesh per m’u fale,
more i miri i nanes-o?
Amanet, o more bir,
dil nji here ksi burgut t’erret,
fol me nanen qe t’ka rrite
s’m’ke lane kurre kaq shume me prite!…
More Omer i nanes-o;
A thue gjokun me ta prue?
Dil nji here per me lodrue
bjer nder gurra me u freskue
kerko majat bashke me zana
se ty varrin ta ruen nana,
mori i miri i nanes-o!…

 

Kjo "se ty varrin ta ruen nana" eshte asimptotike. Dmth fjala e ka shterruar gjithe mundesine e vet te shprehjes, eshte si nje motor hipotetik me rendiment 100%. Kupton, Nobeli ne letersi pasi lexon keto (une e bej here pas here kete) te duket si nje transaksion magazine katundi.

The Third One

The three of them sat before the window looking at the sea.
One talked about the sea. The second listened. The third
neither spoke nor listened; he was deep in the sea; he floated.
Behind the window panes, his movements were slow, clear
in the thin pale blue. He was exploring a sunken ship.
He rang the dead bell for the watch; fine bubbles
rose bursting with a soft sound - suddenly,
'Did he drown?' asked one; the other said: 'He drowned.' The
  third one
looked at them helpless from the bottom of the sea, the way one
  looks at drowned people.

Mode of Acquisition

Whatever you hold in your hands
so carefully, wish so much love,
yours so totally, my companion,
you must give away
in order for it to become yours.

***

Completeness Almost

You know, death doesn’t exist, he said to her.
I know, yes, now that I’m dead, she answered.
Your two shirts are ironed, in the drawer.
The only thing I’m missing is a small rose.

U infektove dhe ti nga letersia?! WAW, what a beautiful day! smiley

S'kisha bere ndonje vaksine teper te forte de smiley.  Prej mishit dhe kockes jena bo ene soji yne ne dukje apatik smiley

"Filmstar"

Filmstar, propping up the bar, driving in a car, it looks so easy,
Filmstar, propping up the bar, driving in a car tonight,
Filmstar, giving it class, living it fast, it looks so easy,
Filmstar, giving it class, living it fast tonight.

What to believe in, it's impossible to say?
What to believe in when they change your name,
wash your brain, play the game again, yeah, yeah, yeah,

Filmstar, elegance, a terylene shirt, it looks so easy,
Filmstar, an elegant sir in a terylene shirt tonight,
Filmstar, propping up the bar, driving in a car, it looks so easy,
Filmstar, propping up the bar, driving in a car tonight.

What to believe in, it's impossible to say?
What to believe in when they change your name,
wash your brain, play the game again,
Yeah, yeah, yeah...

Nga Cavafis:

The City

You said, "I will go to another land, I will go to another sea.
Another city will be found, a better one than this.
Every effort of mine is a condemnation of fate;
and my heart is –like a corpse– buried.
How long will my mind remain in this wasteland.
Wherever I turn my eyes, wherever I may look
I see black ruins of my life here,
where I spent so many years destroying and wasting."

You will find no new lands, you will find no other seas.
The city will follow you. You will roam the same
streets. And you will age in the same neighborhoods;
and you will grow gray in these same houses.
Always you will arrive in this city. Do not hope for any other–
There is no ship for you, there is no road.
As you have destroyed your life here
in this little corner, you have ruined it in the entire world.

e.e. cummings

Una bella vita (A beautiful life)

i carry your heart with me

(i carry it in my heart)

i am never without it

(anywhere i go, you go my dear;

and whatever is done by only me is your doing, my darling)

i fear no fate

(for you are my fate, my sweet)

i want no world

(for beautiful you are my world, my true)

and it's you whatever a moon has always meant

and whatever a sun will always sing it's you

here is the deepest secret nobody knows

(here is the root of the root and the bud of the bud

and the sky of the sky of a tree called life,

which grows higher than the soul can hope or mind can hide)

and this is the wonder that's keeping the stars apart

i carry your heart (i carry it in my heart)

 

eh, ne romantiket e perjetshem...

faktikisht eshte perdorur dhe ne nje skene filmi kur motra ia reciton motres ne diten e saj te dasmes (gjithe filmi ishte sherri i dy motrave lol.)  And as usual, I couldn't hold back the tears, very touching smiley.  

PS: but cummings is my fav "rebel". 

nje film per kepucet e bukura me Toni Collette, apo jo? Me duket si skenar i degjuar por s'jam i sakte.

Il Tuo sorriso - Pablo Neruda

Toglimi il pane, se vuoi,
toglimi l'aria, ma
non togliermi il tuo sorriso.

Non togliermi la rosa,
la lancia che sgrani,
l'acqua che d'improvviso
scoppia nella tua gioia,
la repentina onda
d'argento che ti nasce.

Dura è la mia lotta e torno
con gli occhi stanchi,
a volte, d'aver visto
la terra che non cambia,
ma entrando il tuo sorriso
sale al cielo cercandomi
ed apre per me tutte
le porte della vita.

Amor mio, nell'ora
più oscura sgrana
il tuo sorriso, e se d'improvviso
vedi che il mio sangue macchia
le pietre della strada,
ridi,
perché il tuo riso
sarà per le mie mani
come una spada fresca.

Vicino al mare, d'autunno,
il tuo riso deve innalzare
la sua cascata di spuma,
e in primavera, amore,
voglio il tuo riso come
il fiore che attendevo,
il fiore azzurro, la rosa
della mia patria sonora.

Riditela della notte,
del giorno, della luna,
riditela delle strade
contorte dell'isola,
riditela di questo rozzo
ragazzo che ti ama,
ma quando apro gli occhi
e quando li richiudo,
quando i miei passi vanno,
quando tornano i miei passi,
negami il pane, l'aria,
la luce, la primavera,
ma il tuo sorriso mai,
perché io ne morrei.

Neruda, përkth. nga t_red në një bllok, këtu e yyy kohë më parë.

Ujë…

Bie poshtë, pika-pika, më vete,
pika si dhëmbë,
Të rënda si recel gjaku.
Poshtë bie me pika të mëdha.
Bie uji.
Bie si shpatë e bërë gjithë pika
si një lumë xhami që shqyen c’gjen,
bie, kafshon,
i bie mu në të ndarëses së barazisë.
Troket në portat e shpirtit,
e thyen c’gjen braktisur rrugës për aty, sende të lëna
përmbytur në errësirë...

Asgjë s’është, vec një frymë, më e njomë se loti
një lëng, një djersë, një vaj që nuk ka emër,
një lëvizje e prerë,
që merr formë, shton masë…
Pik – pik – pik...
bie uji
ngadalë, nga një cikë
deri në det, në oqeanin e vet të thatë,
deri në valë. Në atë pa ujë.

Ja vera e hallakatur. Ja edhe një bërtitje që ngjitet mbi stallë.
Hangarë, gjinkalla,
qyteza, eksitime,
banesa, çupa
që flenë me duart në zemër,
e ëndërrojnë për banditë, për zjarre – flakë.
Ja edhe varkat,
pemët prej palce
kreshpëruar si mace të egra.
Ka gjak,thika, çorape grash…
…edhe qime burrash.
Ja edhe shtretërit,korridoret. Gjëmojnë nga një virgjëreshe!
Ja, ka edhe batanije, organe, hotele.

Mes ëndrrash sekrete,
lë ditët e fundit të vijnë.
Me to janë edhe të parat; kujtimet po ashtu.
E si kapak i shqyer syri
rri dhe shoh.

…dhe ja tek vjen një zë
një zë i kuq kockash
mase e ngjitur mishi,
dhe këmbë të verdha, bashkuar si gjëmba.
Dëgjoj mes puthjesh, shpethimesh,
i shkundur mes frymë-shkëmbimesh, ngashërimesh.

Shoh, ja këtu. Dëgjoj,
me gjysmën e shpirtit në det e gjysmën tjetër në tokë.
Ja edhe dy gjysmat bashke…po më tregojnë botën.

Provoj të mbyll sytë, edhe zemrën ta mbuloj të tërën,
por uji bie prapë, ashtu pikë-pikë,i shurdhët.
Pika të mëdha, të përsëritura.
si uragan akulli të shkrirë,
si ujëvarë sperme dhe meduzash.
E ja tek vrapon një ylber i vranët,
dhe ujërat e tij rrëshkasin eshtrave të mia.

Pershtatur nga anglishtja, t_red

Ana, kjo e t_red qenka pershtatur nga anglishtja.  Origjinali:

Agua sexual

Rodando a goterones solos,
a gotas como dientes,
a espesos goterones de mermelada y sangre,
rodando a goterones,
cae el agua,
como una espada en gotas,
como un desgarrador río de vidrio,
cae mordiendo,
golpeando el eje de la simetría, pegando en las costuras del
alma,
rompiendo cosas abandonadas, empapando lo oscuro.

Solamente es un soplo, más húmedo que el llanto,
un líquido, un sudor, un aceite sin nombre,
un movimiento agudo,
haciéndose, espesándose,
cae el agua,
a goterones lentos,
hacia su mar, hacia su seco océano,
hacia su ola sin agua.

Veo el verano extenso, y un estertor saliendo de un granero,
bodegas, cigarras,
poblaciones, estímulos,
habitaciones, niñas
durmiendo con las manos en el corazón,
soñando con bandidos, con incendios,
veo barcos,
veo árboles de médula
erizados como gatos rabiosos,
veo sangre, puñales y medias de mujer,
y pelos de hombre,
veo camas, veo corredores donde grita una virgen,
veo frazadas y órganos y hoteles.

Veo los sueños sigilosos,
admito los postreros días,
y también los orígenes, y también los recuerdos,
como un párpado atrozmente levantado a la fuerza
estoy mirando.

Y entonces hay este sonido:
un ruido rojo de huesos,
un pegarse de carne,
y piernas amarillas como espigas juntándose.
Yo escucho entre el disparo de los besos,
escucho, sacudido entre respiraciones y sollozos.

Estoy mirando, oyendo,
con la mitad del alma en el mar y la mitad del alma
en la tierra,
y con las dos mitades del alma miro al mundo.

y aunque cierre los ojos y me cubra el corazón enteramente,
veo caer un agua sorda,
a goterones sordos.
Es como un huracán de gelatina,
como una catarata de espermas y medusas.
Veo correr un arco iris turbio.
Veo pasar sus aguas a través de los huesos.

 

Sec ka nje muzikalitet, te natyres "poemas del alma" spanishtja smiley.

Qe gegnisht nga origjinali spanjisht, by gegnishtwannawrite, në të njejtën kohë si t_red:

Uj

T’u rrokullisë me pika t’mdhaja e t’vetmueme
me pika si dhamë
me pika të mdhaja xhelatine e gjaku,
t’u rrokullisë me pika të mdhaja,
bje uji,
si nji shpatë piklash
si nji lumë shkyes prej xhami,
bje tu kafshue,
tue goditë mesin e trupit, t'u përplasë mas t’qepunave t’shpirtit,
tue thye sende t’braktisuna, tue qullë errësimin.

Asht veç nji frymë, ma e lagësht se e qamja,
nji lang, nji djersë, nji vaj pa emën,
nji lëvizje e beftë,
tu ardhë, tu shpeshtue,
bjen uji,
me pika t’mdhaja e t’kadalta,
deri n’det, deri n’oqeanin e vet t’thatë,
deri n’dallgën e vet pa ujë.

Shoh verën e shtrime, e nji grahëm që del prej nji hangari,
magje, gjinkalla,
popuj, stimuj,
banesa, vajza
qi flejnë me duer në zemër,
tuj andrrue banditë, zjarre,
shoh anije,
shoh pemë palce
kreshprue si maca t’ndërkryeme,
shoh gjak, thika e çorapë grash,
e qime burrash,
shoh shtretën, shoh korridore ku thrret nji virgjreshë,
shoh shtresa e organe e bujtina.

Shoh andrrat e mçefuna,
pranoj ditët e mbrame,
e ashtu dhe gjakun, e ashtu dhe kujtimet,
si nji kapak syni i ngrejtun për tmerr
rri tu vështrue.

E mandej asht ai za:
nji zhurmë e brejtun kockash,
nji e përplasun mishi,
e kamë të verdha si gjemba qi bashkohen.
Nigjoj midis t’shtanave t’puthjeve,
nigjoj, hallakatun midis frymëmarrjesh e ngashrimesh.

Rri tu pa, tu ndigjue,
me gjysmën e shpirtit n’det e gjysmën e shpirtit n’tokë,
e me dy gjysmat e shpirtit shoh botën.

Dhe pse i mbylli sytë e zemra ‘mulon tejpërtej,
shoh ka bje ujë i shurdhuem,
e pika t’shurdhueme.
Asht si nji uragan i veshtullt,
si nji katarakt spermash e meduzash.
Shoh ka vrapon nji ylber i turbulluem.
Shoh ka kalojnë ujnat e tij midis eshtnave.

Bukur ashes, mgjth e njejta poezi, tjeter ndjesi te jepte kjo e gegerishtes, tjeter versioni toskerisht i t_red smiley

PS: Per ate qe e ka perkthyer, ca "ë" ne fund te fjaleve jane teper.  Gjithesesi, gjera te vockla. 

e ke dëgjuar Nerudën të recitojë poezitë e tij? Kape këtu, kur të kesh nge.

 

Alone With Everybody

the flesh covers the bone
and they put a mind
in there and
sometimes a soul,
and the women break
vases against the walls
and the men drink too
much
and nobody finds the
one
but keep
looking
crawling in and out
of beds.
flesh covers
the bone and the
flesh searches
for more than
flesh.

there's no chance
at all:
we are all trapped
by a singular
fate.

nobody ever finds
the one.

the city dumps fill
the junkyards fill
the madhouses fill
the hospitals fill
the graveyards fill

nothing else
fills.

Tetor '89

PF, 20 vjet solidaritet. Ja një nga mua:

(...)

I thought I would raise you,
But love is a war and you had me killed.
It was both of our hearts being the battlefield.
In the beginning,
I thought to be a shiny knight
But soon I was lost in the dark of your heart.
By your heart thought to be called
The voice I heard by you was ignored
How could you not hear a part of you screaming?
And still I don’t realize, it was real or just me dreaming?

You will say that if it was real
I would be holding you still.
Yes it could be, if I was blind and could not see
Unfortunately I have seen the color of the dark
I’m afraid of it, I can’t be a part.
Because I have no light
Not anymore.
I’m just a corpse lying on the floor.
Can’t bare you to see me like this
I know I will hurt you, even with just a kiss.
p.s I miss that kiss.

 

 

big yellow taxi nga lilith fair 97 (per vitin s'jom i sigurt, munet me qen edhe 98; por di me siguri qe ne ket koncert Sheryl Crow ka knu the best version ever of "I shall believe", qe s'un e gjej neper tub me qamet)

emo, I looked around but I couldn't find that version,  mgjth kishte plot te tjere.  Sorry honey, I tried.

Pak nga vapa, pak nga qejfi, pak frankofoni smiley.  Nga Rosnay

Ordre du Jour

Tenir l'âme en état de marche
Tenir le contingent à distance
Tenir l'âme au-dessus de la mêlée
Tenir Dieu pour une idée comme une autre
un support, une éventualité,
une contrée sauvage de l'univers poétique
Tenir les promesses de son enfance
Tenir tête à l'adversité
Ne pas épargner l'adversaire
Tenir parole ouverte
Tenir la dragée haute à ses faiblesses
Ne pas se laisser emporter par le courant
Tenir son rang dans le rang de ceux qui sont décidés
à tenir l'homme en position estimable
Ne pas se laisser séduire par la facilité
sous le prétexte que les pires
se haussent commodément au plus haut niveau
et que les meilleurs ont peine à tenir la route

Etre digne du privilège d'être
sous la forme la plus réussie: l'homme.
Ou mieux encore, la femme.

Fund i perkryer smiley

Nje tjeter old old time fav: Roberto Perin. 

Ho pagato

Ho pagato tre
volte l'amore,
con il cuore,
la mente,
il sorriso.

Il mio cuore
ha dato tutto
il suo tesoro,
la mia mente
ha svuotato
tutta la sua libertà,
il sorriso
ha asciugato
tutte le sue allegrie,
fino alle falde
delle lacrime.

Ho pagato
tre volte l'amore,
ma vorrei
pagarlo mille volte,
per poi ritrovarti.

Dhe nje tjeter nga Perin per poezine meqe na mblodhi:

Non lo so se è poesia

La poesia è seguire
la strada di una foglia,
mentre scorre
sul letto del suo fiume,
seguendo i suoi balli,
fra onde e vortici.

Poesia è vedere
il paradiso
di questa foglia.

Un mare libero,
un cielo pieno di raggi,
dove possa vivere
galleggiando assieme
ai suoi liberi pensieri,
al suo libero mondo.

Vai foglia
la mia libertà ti accompagna.

 Shit. Si i paskam humbur gjithe keto. To be continued...

   Sergej Esenin RREFIMI I HULIGANIT

Gjithkush të këndojë s’di,
As gjithkujt i takon, si mollë,
Ndër këmbë të tjerësh të bjerë.

Rrëfim më të madh se ky,
Huligani s’ka bërë asnjëherë.

Shpupurisur kështu, dua vetë,
Me kokën, si llampë vajguri mbi sup, të bredh:
Vjeshtës së shpirtrave tuaj, vjeshtë pa fletë,
Dritë në terr t’i hedh.
Më pëlqen kur të shara dëgjoj,
Dhe kur gurët më vinë si breshër,
Vetëm ngre duart
Dhe flakën e flokëve mbroj.

Sa mirë më vjen n’atë çast, kur tek mbrohem ashtu,
Kujtohem se ka dhe një pellg mes blerimesh mbi
tokë,
Se kam edhe unë një mëmë e një babë dikur,
Që për vjershat e mia vërtet s’çajnë kokë,
Veç të shtrenjtë më kanë, si fushën e si bereqetin,
Si shiun, që jetën gjallon në pranverë;
Për çdo të bërtitur ndaj meje, do suleshin rreptas
Si cfurqe mbi ju, njëherësh!

Të varfrit e mij katundarë!
Tani u rrëgjuat e rroni
Me frikën e zotit dhe fundit të zi të kënetës;
Oh, po si nuk kuptoni
Që sot në Rusi biri juaj
Çmohet mbi gjithë poetët?
Mbani mend? Ju pikonte në zemër,
Kur zbathur dikur pllaquritej nëpër baltovina,
Kurse sot mban cilindër
Dhe këpucë llustrina.
Po huqet e hershme të fshatit,
Kur bridhte pa fre, s’i harron;
Çdo lope, nga çengeli i dyqanit të kasapit,
Të fala që larg i dërgon.
Papo kur shesheve sheh karrocierë,
Erë e plehut ndër mend i bie,
Dhe bishtin e çdo kali gati është aherë
Ta mbajë si bisht fustani nusërie.

E dua atdhenë,
E dua fort atdhenë,
Sidoqë ka një ndryshk të shelgtë brenge.
Dhe derrat feçkëndotur më pëlqejnë,
Dhe zhurma e bretkosave ndër pellgje.
Sa mall kam për vitet fëminore,
Për ato mbrëmje prilli, që s’më shqiten nga kujtimet:
Gulaç sikur qëndronte panja jonë mes oborrit
Dhe ngrohej në zjarr të perëndimit.
Sa herë nëpër degët e saj jam kacavjerrur,
Sa vezë sorrash kam vjedhur ndër fole!
A thua e ka blerimin e atëhershëm
Dhe koren e lëmuar ende?
Po ti, o qeni im,
Besniku im i shkretë?!
E di, je plakur mjaft e je verbuar
Dhe angullin oborrit bishtpërpjetë,
Se dyer e haure ke harruar.
Oh, e mbaj mend dhe sot e kësaj dite,
Si copn’e bukës kapnim ne së toku
Nga dorë e nënës, e si e kollofitnim,
Në pjesë pa i hyrë shoku-shokut.
Njëlloj edhe sot kam mbetur!
Sytë më lulojnë po njëlloj,
Si lule kokoçelesh nëpër thekër;
Të shpreh atë ç’ka ndjej në shpirt më tepër.

Natën e mirë!
Të gjithëve natën e mirë!
Kosorja e muzgut po tringëllin mes barit...
Nuk di pse paskam sonte dëshirë
Hënën të shoh nga dritarja,
Oh, sa dritëz e kaltër! Në kaq kaltërsi,
S’të vjen keq as të zbresësh në varr.
Dhe cinik s’ka pse dukem aspak, që tani
Te menderja llampën po var.
O Pegasi i mirë e i lodhur,
Trokun tënd aq të butë a ia vlen këtë çast ta kërkoj?
Unë mjeshtër i egër kam ndodhur,
Për minjtë lavde këndoj.
Ç’po më zien radakja, furrë e trazirë.
Verë flokët çaprazë kullojnë.
Një velëz e verdhë të jem, kam dëshirë,
Te ky vend, ku sot lundrojmë.

Ngordh per kete poezi, por nuk e perkthej dot. Cdo sugjerim eshte me se i mirepritur.

 

I Sit By The Window 

                                                      Joseph Brodsky

I said fate plays a game without a score, 
and who needs fish if you've got caviar? 
The triumph of the Gothic style would come to pass 
and turn you on--no need for coke, or grass. 
I sit by the window. Outside, an aspen. 
When I loved, I loved deeply. It wasn't often. 

I said the forest's only part of a tree. 
Who needs the whole girl if you've got her knee? 
Sick of the dust raised by the modern era, 
the Russian eye would rest on an Estonian spire. 
I sit by the window. The dishes are done. 
I was happy here. But I won't be again. 

I wrote: The bulb looks at the flower in fear, 
and love, as an act, lacks a verb; the zer- 
o Euclid thought the vanishing point became 
wasn't math--it was the nothingness of Time. 
I sit by the window. And while I sit 
my youth comes back. Sometimes I'd smile. Or spit. 

I said that the leaf may destory the bud; 
what's fertile falls in fallow soil--a dud; 
that on the flat field, the unshadowed plain 
nature spills the seeds of trees in vain. 
I sit by the window. Hands lock my knees. 
My heavy shadow's my squat company. 

My song was out of tune, my voice was cracked, 
but at least no chorus can ever sing it back. 
That talk like this reaps no reward bewilders 
no one--no one's legs rest on my sholders. 
I sit by the window in the dark. Like an express, 
the waves behind the wavelike curtain crash. 

A loyal subject of these second-rate years, 
I proudly admit that my finest ideas 
are second-rate, and may the future take them 
as trophies of my struggle against suffocation. 
I sit in the dark. And it would be hard to figure out 
which is worse; the dark inside, or the darkness out. 

Gabim kompjuteri ... u eksitua faqja e PPU nga lajmi i artikullit dhe e botoi komentin dy here. smiley

Sekretet e seksit online: Unë, shqiptarja modele-webcam

 

http://www.shekulli.com.al/2009/08/16/se...

Ka te forta ky artikulli. Te jete peshke kjo goca? smiley

Dhe ne ca faqe pornosh virtuale do jete futur ky gazetari i Shekullit qe ka mare kete foton me poshte per ilustrim artikulli? smiley

 

http://www.shekulli.com.al/2009/08/16/webcam.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAFO

EROS HA SCOSSO LA MIA MENTE

Eros ha scosso la mia mente
come il vento che giù dal monte
batte sulle querce.

Dolce madre, non posso più tessere la tela
domata nel cuore dall'amore di un giovane:
colpa della soave Afrodite.

Sei giunta, ti bramavo,
hai dato ristoro alla mia anima
bruciante di desiderio.

Ana, gjes gjes me kete:

In questa notte d’autunno

In questa notte d’autunno
sono pieno delle tue parole
parole eterne come il tempo
come la materia
parole pesanti come la mano
scintillanti come le stelle.
Dalla tua testa dalla tua carne
dal tuo cuore
mi sono giunte le tue parole
le tue parole cariche di te
le tue parole, madre
le tue parole, amore
le tue parole, amica
Erano tristi, amare
erano allegre, piene di speranza
erano coraggiose, eroiche
le tue parole
erano uomini.

smiley

Nga Nazim Hikmet.  Ngaqe jam prezantuar me te ne italisht shume kohe me pare, versionet ne anglisht qe kam lexuar me vone sikur s'me hyjne ne sy.

Eh, Monda, nje miku im me ka dhuruar nje liber me poezi te tijat, kam perkthyer nja dy, por ndoshta nje dite tjeter do t'i hedh. Ja nje pershendetje:

Ciò che ho scritto di noi
Ciò che ho scritto di noi è tutta una bugia
è la mia nostalgia
cresciuta sul ramo inaccessibile
è la mia sete
tirata su dal pozzo dei miei sogni
è il disegno
tracciato su un raggio di sole

ciò che ho scritto di noi è tutta verità
è la tua grazia
cesta colma di frutti rovesciata sull'erba
è la tua assenza
quando divento l'ultima luce all'ultimo angolo della via
è la mia gelosia
quando corro di notte fra i treni con gli occhi bendati
è la mia felicità
fiume soleggiato che irrompe sulle dighe

ciò che ho scritto di noi è tutta una bugia
ciò che ho scritto di noi è tutta verità.

smiley.  Dhe po mendoja te te pershendesja me ate qe solla me lart, apo me kete qe solle ti. 

Sot jam zgjuar nga krahu i italishtes me duket.  Kohe pa pare TV italian dhe keto dite kane bere efektin e tyre.  Nje tjeter nga Hikmet:

Durante tutto il viaggio la nostalgia non si è separata da me
non dico che fosse come la mia ombra
mi stava accanto anche nel buio
non dico che fosse come le mie mani e i miei piedi
quando si dorme si perdono le mani e i piedi
io non perdevo la nostalgia nemmeno durante il sonno
durante tutto il viaggio la nostalgia non si è separata da me
non dico che fosse fame o sete o desiderio
del fresco nell'afa o del caldo nel gelo
era qualcosa che non può giungere a sazietà
non era gioia o tristezza non era legata
alle città alle nuvole alle canzoni ai ricordi
era in me e fuori di me.

durante tutto il viaggio la nostalgia non si è separata da me
e del viaggio non mi resta nulla se non quella nostalgia.

***

Poezi te Tagores ke lexuar?  Ka ca te embla shume smiley.

A lungo durerà il mio viaggio

A lungo durerà il mio viaggio
e lunga è la via da percorrere.

Uscii sul mio carro ai primi albori
del giorno, e proseguii il mio viaggio
attraverso i deserti del mondo
lasciai la mia traccia
su molte stelle e pianeti.

Sono le vie più remote
che portano più vicino a te stesso;
è con lo studio più arduo che si ottiene
la semplicità d'una melodia.

Il viandante deve bussare
a molte porte straniere
per arrivare alla sua,
e bisogna viaggiare
per tutti i mondi esteriori
per giungere infine al sacrario
più segreto all'interno del cuore.

I miei occhi vagarono lontano
prima che li chiudessi dicendo:
«Eccoti!»

Il grido e la domanda: «Dove?»
si sciolgono nelle lacrime
di mille fiumi e inondano il mondo
con la certezza: « lo sono! »

Tagores, kam lexuar pak. Por doja te te pershendesja me Teodor Kekon, meqe degjova se sot eshte pervjetori i vdekjes se tij. Eshte nje nga te preferuarit e mi shkrimtare shqiptare:

Te kam dashur

Të kam dashur, të kam dashur
zemra ime zog i brishtë
nëpër erëra të kërkon.
Fishkëllen motiv'n e hershëm
një përgjigje merr të trishtë
heshtje varri që heshton.

Të kam dashur, të kam dashur
m'u lodh zemra në kërkim
krahëkëputur ra mbi breg.
Peshkatari që e gjeti
vetë u mbyt në një trishtim
gjakspërkatur si një shegë.

Të kam dashur, të kam dashur
me aromë të ndoqi zemra
nëpër erëra e murlane.
Era fryu jug-veri,
nga të shkoj, klithi e shkreta
unë pa zemër jam kësaj ane

Të kam dashur, të kam dashur
i vetmuar zemrën pres
mal trishtimi në këtë glob
Era fryn, aroma bie
zemra ime nuk po vjen
oh, ka ngrirë në një pol.

Të kam dashur, të kam dashur
mirë, mos eja, nëse s'do
veç një diell ngri në skaj.
Të çlirohet zemra ime
lidhur akujsh nëpër lot,
zemra ime e pafaj...

maggie and milly and molly and may
went down to the beach(to play one day)

and maggie discovered a shell that sang
so sweetly she couldn't remember her troubles,and

milly befriended a stranded star
whose rays five languid fingers were;

and molly was chased by a horrible thing
which raced sideways while blowing bubbles:and

may came home with a smooth round stone
as small as a world and as large as alone.

For whatever we lose(like a you or a me)
it's always ourselves we find in the sea

 e.e. cummings
 

Nga Tagore me pelqen kjo:

TALVOLTA LA MIA GIOIA

Talvolta

la mia gioia

ti spaventa

amore mio

nasce dal nulla

e si nutre di poco

di larve invisibili

che il vento trasporta

di frammenti di paura

che si fondono in tepore

di briciole di serenità

cadute

dalla mensa dei poveri

di un raggio di sole

che risveglia lucciole

addormentate

in gocce di rugiada

se mi ami

amore mio

perdona la mia gioia

nga keko qe eshte dhe i preferuari im po hedh ca vargje te shkeputura ...

 

mos me krahaso,

mos me krahaso me te dashurin e rradhes,

mos u mbyt ti ne detra trazimi,

me mire qe ikem ne pa tragjedira malli,

se tek i vdekuri sbeshtet dot i gjalli!

CHE MI AMI TU LO DICI, MA CON UNA VOCE - John Keats

Che mi ami tu lo dici, ma con una voce
  Più casta di quella d'una suora
Che per sé sola i dolci vespri canta,
  Quando la campana risuona -
    Su, amami davvero!

Che mi ami tu lo dici, ma con un sorriso
  Freddo come un'alba di penitenza,
Suora crudele di San Cupido
  Devota ai giorni d'astinenza -
    Su, amami davvero!

Che mi ami tu lo dici, ma le tue labbra
  Tinte di corallo insegnano meno gioia
Dei coralli del mare -
  Mai che s'imbroncino di baci -
    Su, amami davvero!

Che mi ami tu lo dici, ma la tua mano
  Non stringe chi teneramente la stringe;
È morta come quella d'una statua
  Mentre la mia brucia di passione -
    Su, amami davvero!

Su, incendiamoci di parole
  E bruciandomi sorridimi - stringimi
Come devono gli amanti - su, baciami,
  E l'urna, poi, delle mie ceneri seppelliscila nel tuo cuore -
    Su, amami davvero!

June Light
       
by R. Wilbur

Your voice, with clear location of June days,
Called me outside the window.  You were there,
Light yet composed, as in the just soft stare
Of uncontested summer all things raise
Plainly their seeming into seamless air.

Then your love looked as simple and entire
As that picked pear you tossed me, and your face
As legible as pearskin's fleck and trace,
Which promise always wine, by mottled fire
More fatal fleshed than ever human grace.

And your gay gift—Oh when I saw it fall
Into my hands, through all that naive light,
It seemed as blessed with truth and new delight
As must have been the first great gift of all.

 

PS them qe strofen e fundit mund t'a kish kursyer. Por dy te parat jane nje mrekulli.

Ermonela Jaho ne suksesin e fundit te operas Karmen ne Caracalla!

http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs121.snc1/5212_1215232541480_1248817645_30678401_6190100_n.jpg

 

Ja c'shkruan dikush

Though the character is a bit of cipher - come now who really cares about the girl he left behind when you got a hot blooded gypsy on stage - Ermonela Jaho's Micaela was the best performances of the evening. She sang with a lovely floating tone and brought real sense of the girl's plight to her Act 3 aria. She's a singer I would like to hear more of.

Emo, miremjes knej ka hemisfera jone, smiley

mbreme Topi ritransmetoi koncertin e organizuar per datelindjen e Avni Mules...( meqe ishim ke "te verdhat shashurela...  smiley  ), kuptohet dhe Inva kendoi disa pjese... Emo... s'e di po si kendon ajo, zor se mund ta arrije njeri tjeter... Edhe nje jare shkodrane kur kendon, te rreqeth, jo me operat pastaj... C'te te mollois, me, a te keqen... si vuv mbetem, kur e degjoj... smiley

smiley

ps: e kom von re qe e pelqe llafin e bukur "vuv". Pa lidhje, thjesht si tingullim i afert kjo qe vijon: kur kam qene nje here ne Korcen e "vuv"-it, zbor i gjate grandioz pas-shkolle ky, nje shok atje na tregoi se si behej pija "vov" smiley

M'u kujtu krejt natyrshem, si nje fjali e tipit "vuvi pinte vov" smiley

 

ah edhe nji e atbotshme me avni: mqse avni mula krijoi disa kenge rresht me floke, u shpreh nje here qe "kam frike mos ne shkoder do m'qujn kompozitori i leshit"  smiley

 

 

Eee, me pelqen te rremoj ca, "kam vjedhur" dhe nga ty ca fjale. smiley

 Emo! Tina ka pas vetem nje Master dhe nje kenge

TOBACCO KIOSK
by Fernando Pessoa

I am nothing
I shall always be nothing
I cannot wish to be anything.
Aside from that, I have within me all the dreams of the world.

 

 

 

....kush ka deshire dhe mundesi kuptohet ...le ta perktheje... e di qe eshte pak e gjate...po une them me mire plotesojani vetes deshirat

Windows of my room,
The room of one of the world's millions nobody knows about
(And if they knew about me, what would they know?)
Open onto the mystery of a street continually crossed by people,
To a street inaccessible to any thought,
Real, impossibly real, certain, unknowingly certain,
With the mystery of things beneath the stones and beings,
With death making the walls damp and men's hair white,
With the Destiny driving the wagon of everything down the road of nothing. Today I am defeated, as if I knew the truth.
Today I am clear-minded, as if I were about to die
And had no more kinship with things
Than a goodbye, this building and this side of the street becoming
A long row of train carriages, and a whistle departing
From inside my head,
And a jolt of my nerves and a creak of bones as we go.Today I am bewildered, as one who wondered and discovered and forgot.
Today I am divided between the loyalty I owe
To the outward reality of the Tobacco Kiosk of the other side of the street
And to the inward real feeling that everything is but a dream.
I have missed everything.
And since I had no aims, maybe everything was indeed nothing.

What I was taught,
I go down from the window at the back of the house.
I went to the countryside with grand plans,
But all I found in it was grass and trees,
And when there were people, they were just like other people
I step back from the window and sit in a chair. What should I think about now?  (&hellipsmiley
I have dreamed more than Napoleon did.
I have held against the hypothetical heart more humanities than Christ.
I have secretly created philosophies no Kant has ever written.
But I am, and perhaps always should be, the one from the attic
Although I don't live in it;
I shall always be someone not born for this;
I shall always be the one who just had qualities;
I shall always be the one who has waited for a gate to open next a wall without a door
And sang the song of the infinite in a poultry-yard,
And heard God's voice in a blocked-up well.
Believe in myself? No, not in me and not in nothing.
May Nature be dissolved on my feverish head
Her sun, her rain, the wind that ruffles my hair,
And the rest, let it come if it must, it doesn't matter.
Hearts in thrall to the stars,
We have conquered the whole world before leaving our beds.
But we were awakened and it was opaque,
We rose and he was strange to us
We left the house and it was the whole world,
And also the Solar System, the Milky Way and the Indefinite...(Eat your chocolates, little one!
Eat chocolates!
Know there are no metaphysics in the world but chocolates.
Know that all the faiths don't teach more than confectionery.
Eat, dirty one, eat!
If only I could eat chocolates with the same veracity you do!
But I think, and when I lift the silver paper of a leaf of tin-foil
I let everything fall to the ground, as I have done to my life.)(&hellipsmiley
Musical essence of my useless verses,
If only I could face you as something I had created
Instead of always facing the Tobacco Kiosk across the street,
Forcing underfoot the consciousness of existing,
Like a carpet a drunkard stumbles on
Or a straw mat stolen by gypsies and  worth nothing. But the Tobacco Kiosk owner has come to the door and is standing there.
I look at him with the discomfort of an half-turned head
And the discomfort of an half-grasping soul.
He shall die and I shall die.
He shall leave his signboard and I shall leave my poems.
His sign will die, and so will my poems.
And soon the street where the sign is, will die too,
And so will the language in which my poems are written.
And so will the whirling planet where all of this happened.
On other satellites of other systems something like people
Will go on making something like poems and living under things like signboards,
Always one thing facing the other,
Always one thing as useless as the other,
Always the impossible as stupid as reality,
Always the mystery of the bottom as powerful as the mysterious dream of the top.
Always this or always some other thing, or neither one nor the other.  But a man has entered the Tobacco Shop (to buy tobacco?),
And plausible reality suddenly hits me.
I half rouse myself, energetic, convinced, human,
And I will try to write these verses in which I say the opposite. I light a cigarette as I think about writing them,
And in that cigarette I savour liberation from all thoughts.
I follow the smoke as if it were my personal itinerary
And enjoy, in a sensitive and capable moment
The liberation of all the speculations
With the conscience that metaphysics is a consequence of not feeling well. Afterwards I throw myself on the chair
And continue smoking.
As long as Destiny allows, I will keep smoking. (If I married my washwoman's daughter
Maybe I should be happy.)
Upon that, I rise. And I go to the window. The man has come out of the Tobacco Kiosk (putting change in his trousers?).
Ah, I know him: he is Esteves without metaphysics.
(The Tobacco Kiosk owner has come to the door.)
As if by a divine instinct, Esteves turned around and saw me.
He waved hello, I greet him "Hello there, Esteves!", and the universe
Reconstructed itself for me, without ideal or hope, and the owner of the Tobacco Kiosk smiled.

smiley

do e pim nje kafe kur te qellojme ne te njejtin country?  smiley

s'm'njel hatri edhe po the jo.

kur kam qene nje here ne Korcen e "vuv"-it, zbor i gjate grandioz pas-shkolle ky, nje shok atje na tregoi se si behej pija "vov"'''''  cfare viti ?

Eshte sajese ose ke pas qene "semure" me vergjet e kenges se A. Mules """ nje raki ... se po erdh togeri " Thuj nje rresht si behet te them se e di apo jo ate qe ca e ca  e qujne "Grog" smiley

me bone me e gugllu mer!!!

Na edukohu i ciksmiley

The brand name VOV comes from the word in Venetian dialect for eggs. Instead of the Italian "uove," in Venetian its plural is "vovi" An entire class of liqueurs, made with alcohol, not wine, from many different countries, is produced with eggs. Although more alcoholic than VOV, they are known by such different names: Eierlikor in Germany and Switzerland, Advockaat in Holland, Rompope in Mexico. Eggnog (also the British flip) is about as close as we get in traditional American drinks. The whole egg in a gin fizz doesn't count!

smiley

pse jo ...... (kjo pse jo nuk ka lidhje me artikullin nga saktivista smiley

Mu bone si Sala qe na rekomandon WIK-in smiley . Po pse mer si ajo qe pershkruhet aty eshte "Vovi " qe te kan mesu ne KORCE ???? E kisha nje mendje qe do jesh ngatru se ke qene semure me dhimje gryke smiley dhe s'e maje men mire . Vitin te lutmi ! Se kohet edhe ndryshojne , jo mo VUVI smiley

s'e prano humjen e? vetem njona t'bon zap. Po mqse s'po e shof rrotull, terhiqmi...  smiley

 

Ene ktu rush-kite ti smiley Nuk o ndeshje demash ere....Jena ke prurja e PF ... Vitin te lutmi !

Kur feneret tunden rrugeve ,naten

kur rrugeve eshte frike te baresesh

une i pire eci ku askush s'me pret

vec i dashuri VOV ...vec ai vec smiley

E mrekullueshme poezia e PF...shume..me tepri.....E nuk tingellon aspak e "vjeter" apo e tejkaluar nga format e "reja"te no- global-isteve qe bejne poezi...Pergezime PF...

 Faleminderit Zane. E di qe ty te kam tifoze personale per poezite. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).