Ç'mallkime keni dëgjuar që në vegjëli?

...një nga mënyrat me të mira për të parë llojin e miletit është të shikosh edhe ç'mallkime përdorin...punë antropologjie...më thoshte një i njohuri im se kish dëgjuar një nga gratë e pallatit të thoshte për një grua tjetër: "...Vdektë me një mi mu në gojë!..."
 
Po ju të nderuar miq, Ç'mallkime keni dëgjuar që në vegjëli?

35 Komente

disa nga dëshiroret që kam dëgjuar vetë:

1. Të rrafshin valët e detit!

2. Të qëlloftë vetëtima!

3. Hëngsh kokën/këmbët e tua!

4. Të këndoftë hoxha mu në rrëzë të veshit!

5. Të bëfsha gropën / varrin!

6. Të rëntë damllaja!

7. Të piftë barku!

8. Të ngrëntë mortja / kanceri!

9. Fjetç të madhen!

10. Vrafsh veten në gjumë!

1. U bëfsh lëmsh!

2. T'u bëftë m'u në grykë, t'u bëftë! (shoqëruese e "ç'ke bërë kështu, more gomar?&quotsmiley

3. T'raft' damlla! (versioni verilindor i "të rëntë damllaja!&quotsmiley

1. Mos te zente moti ( jalla, jarebi)!

2. Te placin syte!

3. T'u thafshin duart!

4. Mos e befsh kokrren e hajrit!

 

 

 

T'hengert mortja,

T'raft kolera,

T'u grift mishi (çik e nga nje çik)

Thyfsh qafen,

 

Te kripsha trute!

1. Te hengsha hallvane degjove, dogjova thuaj!

2. Vdeksh ishalla sonte!

3. Te marrte muti shalet!

4. Te hipte komshiu lart ishalla!

5. Ta befsha mutin tek koka!

6. Te lerofsha gjithe robte e shtepise! (upssss)

uu, ketlina, sa te eger anej nga anet tuja... smiley

Jo keshtu si natyre jemi te bute, myzeqe hesapi mo. Por kur na hipen, nuk na zbret kollaj inati Tongue

ta pifte dreqi ne bark

te hengert tenja

te sherbefshin nuset e djemve

e gjec nga s'e pret

koken nga kembet

te hejte dreqi

te rente kanceri ne maje te gjuhes

Nusja qan vjehrren: Kete qe bere sivjet ta kishe bere qe vjet o mama

Syte ne b...

te marrshin te djelen e te kthefshin te henen ishalla

 

te griva mishte

te pjerdhsha ne vesh

te pjerdhsha trute

thefsh koken

me hengsh mune ;-p

te hengert dhia koken

mos te mbifte bari ishalla

te rafte pika/damllaja

plac

tu thafshin duart

thefsh qafen

mos u gdhivsh

plasja/engla te prefte

te pifte bukla

tu befte harram

tu mbyllte dera

te befsha gropen

te marrte muti shalet

te cafte ujku te cafte

te hengert qimeza

u mbytsh me buke ne goje

mu befsh kurba

 

 

Ti dragu ti taku ti bima ti feci! - Arumune- I rafte pika babes dhe nones qe te kane bere.

U te qifte burri tem jarabi! Jevgjit

Tu thafshin vezet e mitres! - gjirokaster

Ah ta djegsha vorrin me gure cakmaku - Tirona

Ik mi gabire e dreqit! cigane

 

Mu befsh kurban i kembes ku e hedh.

Mallkim per femrat:

Te pacin celularet e qytetit!

Te dalte surrati ne You Tube!

Babai shan femijen:

Ahhhhhh te  lerofsha te tem,  malukat femije.

Me q..sh kocken , degjove, po te kapa do ta bej kurrizin me te bute se barkun

U befsha sa ty, qe nuk te genjej.

Babai qefli i drejtohet femrave:

Te vdekte burri moj, e te mbajsha per dashnore

Me vdekte gruaja ime qe te dua shume

Te shtrifsha ishalla nje sahat e me pare. etj etj etj etj

ZYHDI MORAVA

Mallkimet e saj
Dikur me thosh:
-Ta befsha gropen!
-Ku?-e pyesja ngazellyer.
-Ne gjoksin tim,pergjigjej ngrohte,
midis gjinjeve te kercyer.....

Me thosh dikur:
Ta befsha gropen!
-Ku?-e pyesja shend e vere
-Ne fund te barkut ,thosh gazmore,
atje ku s,qas burra te tjere....

-More vesh!Ta befsha varre,
Me mallkonte shpesh ajo.
-Ku?-e pyesja si i marre.
Thosh:-Mes buzes qe do....

Po me pas ,si varr i rende,
Hyri ndarja midis nesh.
Pa "mallkimet" qe me jepte
Syri qan, shpirti s,me qesh.

U be koh, s,e shijoj boten
More vesh?(ta befsha gropen)
Endem vetem si qyqar,
Pa nje grope, pa nje varr....
-

Shume e bukur poezia, sidomos dy vargjet e fundit. smiley

U befsh mut e te hengshin pulat

Te q...fte derri nenen

Te rente kolera

Te hengsha hallven

Mos arifsh gjalle ne shtepi

Te mallkofte perendia

 

 

 

1. Tu veshte lekura me kashte !

2. Te mbledhte mortja  !

3. Te befsha xhenazen !

4. Ecsh me kama druni !

 

5. te rafte rrufeja.

Besoj nuk i keni degjuar ndonjehere te tilla. Jane te verilindjes.

U onjtsh n'bythe!

T'shplafte barku!

Eshte me e bukura nga te gjitha menyra deshirore. Dhe me e bukura nga te gjitha eshte atehere kur nuk dallohet ne eshte mallkim apo urim. Mos vdeksh kurre! psh.

Ndersa Labet ose Vlonjatet kane ca sharje ne te kryren e thjeshte (ne mos qofsha gabim se per gramatike nuk ja thek fare) si per shembell: Moter qiri; ose "I qiva motren i qiva". Pra si te thuash e bejne fakt te kryer. Dhe kjo eshte pjese e karakterit te tyre krenar (pa i fyer une do te thoja fodulle).

Ta dhont zoti ke kalamojt !

Te dhjefsha koken!

Te hongshin qente e lagjes !

T'q.....sha t'deknat n'vorr ! ( shkodrone kjo )

O ta grifte mishin nje kope me karkaleca - E.Y.

O t'shplaft panuklla

smiley

te laft lareza

te pift gjerba

heqsh kemben xarr

te q*** karabelan

vajzat kur nemnin

maso te ha kanceri veremi semundia e sheqerit brenda 24 oreve ne arqivol te kuq atie poshte ne fushe.........hahaaaaaaaaaaa

te q** mendien

te hengshin pulat qurrat

e gjec nga mo e pandec

mo te qendroft gur themeli

te pafca ne krimba

o merhum

o i dekur

te befca havllen ne buze te tiganit

o drek ngren

te rroft zorret e barkut

te dalcin syte e ballit

vdekc nje sahat e me pare

maso te ha mortia degjove degjova thuaj

te pafca pa sy ne ball

te placin trut

te plast temthi

tundce kemben

te vdekt dashnoria hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 

c'do te thote "maso"?

Si te ta shpjegoj une ty.Dicka si te thuash TE NDODHTE ajo gje

ose si t'ja urosh dicka dikujt qe ti ndodhe.Boo ndoshta Endrus ose Emigranti te jep me sakt pergjigje se ata jan njecik si ustallare me keto fjale.

- Me tanga do ta kpus qafen (me tha njera smiley)

Ne varrim ..... tu befshin lotet gjerpenj ! 

te dalte Idrisi ne enderr ! smiley

naten e mire smiley

Pas mallkimit te Bedrijes, nuk ia vlen te thuhen te tjera smiley

Kurve plake! smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).