Prezantimi i Shqiperise ne Media

 

Perpara disa ditesh postova linkun e meposhtem i cili eshte nje prezantim i Rai Uno per Butrintin.

http://www.youtube.com/watch?v=uPxOVMoSsQg&feature=related

Shpresoj qe kete radhe redaktoret e nderuar te kene mundesine ta vendosin ne Forum kete shqetesim qe une po ngre.

Ne postimin e bere para disa ditesh ngrita nje problem. problemin e prezantimit te kultures trashegimise dhe turizmit tone. Rai Uno  eshte nje TV i rendesishem i cili mund te jete nje dritare shume e mire per prezantimin e trashegimise sone kombetare. Me erdhi shume keq kur pashe qe butrintin e prezantonte nje nxenes gjimnazi i cili sigurisht qe jo per faj te tij eshte vene ne rolin e shpjeguesit dhe interpretuesit te historise se kesaj qendre unikale ne Mesdhe. Eshte e pa falshme qe ne akoma vazhdojme te prezantohemi ne menyre foshnjerore edhe kur kemi mundesi te jemi prezent ne TV te rendesishem europiane.

26 Komente

Shqetesim shume i drejte Auron. Me habit edhe fakti, qe nje televizion prestigjioz si RAI mbeshtet emisionin e tij ne faktet e dhena nga nje gjimnazist dhe jo nga nje specialist i fushes. Kjo tregon per mungese serioziteti ne gazetari. Pyetja ime eshte: nuk ka ndonje kallauz zyrtar muzeu i Butrintit? Perse ne nje dokumentar kulture kete rol e luan nje gjimnazist?

... nuk ka ndonje kallauz zyrtar muzeu i Butrintit?

Aspak...do te pergjigjesha une !

Si mund    te kete?         ai , Shteti   nuk  kontrollon as gje ,pervec se makuterise se tokave ,aty kallauzet nuk mungojne .Eshte koha me e mire per zaptime tokash tani ,me  vone do  te kete  kallauze per Butrintin ,   per syrin e kalter  per  zvernecin    per kalane Ali Pashes per ate te Vasiliqise ...

jo i dashur nuk ka me. edhe drejtuesi aktual i parkut KOmbetar te Butrintit nuk flet gjuhe te huaja.

eshte nje problem shume i madh pasi ne se nuk ka nje prezantim serioz ne Butrint imagjinoni se cfare behet ne qendrat e tjera arkeologjike.

me beri pershtypje qe, rruga per ne Butrint ishte katandisur si mos e me keq, per te mos thene qe ishte nje segment i rrezikshem. Me thene te drejten, nuk e kuptova llogjiken me te cilen por rikonstruktohen rruget e jugut. Mendoj, se thjesht per arsye te interesit qe paraqit Butrinti per pushuesit e shumte te veres, te pakten, ky segment do te duhej te ishte mirembajtur ne gjendje te mire.

Nuk di gje per perkthyes, por vjet ka pasur nje guide shume fantastike ne Butrint qe na kenaqi me menyren e prezantimit gjate turit te rrenojave dhe muzeut te Butrintit, bile fliste anglisht dhe italisht per disa nga turistet e huaj qe po vizitonin njekohesisht me ne.

Prezantimi m'u duk shume preofesional dhe guida dukej qe jo vetem e njihte mire historine e Butrintit, por dhe ishte shume i pasionuar per te.

ujku a ishte guide zyrtare apo dikush qe po bente guiden per turistet si pjese e paketes turistike

Une nuk isha me pakete turistike. Po ashtu edhe ata te huajt qe erdhen me autobuz nuk kishin guide me vete. Guida ishte aty kur shkuam te prisnim biletat tek hyrja. Por nuk e di nese ishte i punesuar apo dikush qe e bente kete gje ne menyre vullnetare.

Por ai na e beri viziten shume te kendshme dhe ishte shume profesionist.

S'eshte e veshtire te kuptohet se djali nuk eshte guida turistike, po shoferi qe ka shoqeruar grupin e xhirimit.

Me njohuri kishte folesja se ky ndjalosh.

Nje truk i grupit Italian  per te mos paguar çmimin e duhur qendres tiristike.

Me nje fjale "trufa" televizive.

Edhe ketu qeveria?

Duke qene ky problemi, shifet se gjerat me te rendesishme shkojne shume mire ne Shqiperi.

ka mundesi te kete qene nje prej djemve qe punon me kompanite turistike  pasi me sa di une nuk ka asnje person qe flet dy gjuhe te huaja qe punon ne butrint

Parvjet qe isha une, me nje grup turistash qe pashe ishte nje guide nga nje vajze qe fliste anglisht dhe italisht shume mire.  Nuk e di ne ishin te kompanise turistike.  Rruga cope, por Butrinti me pelqeu, paster dhe i organizuar.

Se c'kane bere ne dy vjet, nuk e di ...

 Shqetesimi i Auronit mund te jete i drejte, veç "difekti" ketu qendron tek Rai Uno. E futa ne thojza fjalen; difekt,  per vete faktin se nuk eshte çudi qe gazetarja italiane te mos kete gjetur asnjeri zyrtar aty, dhe ka marre ate djalin. 

 

Nga eksperienca ime me median qe vinin ne Butrint gjithmone ata kontaktojne me autoritetet zyrtare per te pasur nje shoqerim sa me profesionist. nuk mundet qe rai Uno te vije ne Butrint pa lajmeruar. Prandaj mendoj se ky prezantim perfaqeson nivelin a manaxhimit te kesaj qendre kulturore.

Besoj se menaxhimi i kesaj perle shqiptare behet nga njerez partiake(anadollake) pa njohurite e nevojshme ne ate fushe.

Ve bast se perkthyesi eshte si  ajo mesuesja e anglishtes qe dha fiks fare para pak kahesh nga Korca.Kam pasur rastin te shkoj ne Butrint dy here ne vitet 85-86.Ne ate kohe  kishte dy shpjeguesa qe na tregonin dhe shpjegonin per gjithcka.

Me kembenguljen time(e thene troc kishte frike te shkonte ) bosi ku une punoj ketu ne Angli vendosi te shkoje nje dite ne Butrint nga korfuzi ku ai kalon pushimet ne nje vizite nje ditore qe organizohet nga axhensi turistike.Kur erdhi me tha qe kishte mbetur i mahnitur nga Butrinti por jo nga infrastruktura qe te con atje dhe nje rremuje(mess) ne organizimin  e aktiviteteve.Edhe frike nuk ka te shkoje perseri.

 

Pjer i ngaterron gjerat.

Butrinti nuk eshte restorant qe ka nevoje per reklame.

Rai duhet te paguaj per programin. Kam dyshime se e ka bere me te hedhur, kane hyre si vizitor te zakonshem.

Aurontare, para kamerave te Rai-t , cilido Shqiptar apo i huaj do paraqitej me kenaqesi, dhe keto te tv nuk eshte se e kishin urgjent, shpejt se po prishet koha.

Kjo eshte metode e qeveris kineze, qe mbante me buke mijera "thashethemexhij" .

Krijimin e nje klime te vaket, ku çdo gje ne Shqiperi eshte duke shkuar ters.

Beni durim se rruga eshte e gjate.

lumidrin

 

mendoj se e ke shume gabim. ndoshta te mungon pervoja ne lidhje me mediat e huaja por gjithsesi nuk  mundesh te prezantosh butrintin ne kete menyre

Nuk gaboj kurre.

Lexo komentin tim tek artikulli "skandal ne tropikal", dhe lexo artikullin tek shekulli.

Te fala.

Lum, mqse je aty dhe po thu qe nuk gabon kurre:

- ke thon qe ne ushtrin moniste ka pat uri. Kjo eshte gabim.

- ke thon qe nga spitali ushtarak ne kohe te monizmit te nxirrnin pa sheru dhe me plage qe kullonte gjak per arsye ideologjike. Kjo eshte gabim

- ke thon qe nacionalistet (dmth gjithcka ne Shqiperine e 42-44 pervec partizanve) kane luftu fashizmin me shume se partizanet. Kjo eshte gabim, per te mos thon me shume.

- At punen e fjalorit 6000 leksh do pyes e do e vertetoj, por nqse ke dash me thon qe librat kane qen relativisht me shtrenjte se mallrat e tjere, kjo doishte gabim.

Nuk di pse i ben keto, sepse perndryshe shfaq nje talent qe bjerret nga mungesa e skajshme e objektivitetit dhe gjykimit emotiv.

Pershnetje. (Pa asnji mllef)

Thote Lumi:

Nuk gaboj kurre.

 

[end.JPG]

 

I say: Thank You! I reached it sooner than I thought! smiley 

Beni durim se rruga eshte e gjate... I gjate kam qene dhe une si LUM .Po tani s'me ka mbete zhurma vecse si nje prrua. Zhauris tere kohen neper gurishte se ma kane pire ujin . Keshtu ka pas thane dhe MIxHA . " Bani durim burra ! Ne maje te malit do u hypi . Ma pas gjeni dhe nji tu jape nje te shtyme per ne humnere " smiley 

 Dhe keshtu perfundon prralla  -Me durim e me mundim Elefandi ja vuri mizes

I nerum Auron.

Si gjithshka edhe ne kete pike, ku them se eshte nga me terheqeset per Turistet , ( fale edhe punes suaj nga perkrahja qe i bene Rotshild projektit tuaj ) Mixhizmi nuk mund ta fale origjinen tuaj ser nga rridhni dhe ndoshta diku mund te keni shprehur nje pro majtas . Injoranca eshte ule kembekryq dhe politizimi i tehskajshem ka demtuar e demton nd cdo qoshe edhe ato vende ku pastertisht duhen drejtuar nga PROFESIONISTE.

Dhe se cfare argumentesh perdor ( qe ne asnje rast nuk perdorin ) pushteti i sotem ne emrimin e menazhereve , eshte mire te lexosh me VEMENDJE marifetet e Sh......urristeve ( mungon nje p pas sh -gabinm shtypi ) qe perdoren . Ju keni plotesisht te drejte ne shqetesimin qe ngrini por ne nje pikpamje te atij me siper kjo pune nuk do me DURIM . Durimi eshte sosur . Cfrytezoni te gjitha mundesuite dhe lidhjet tuaja per te DEMASKUAR ate varferi idesh dhe prezantimi te Butrintit tek Rai nga shoku e miku i Fazllicit . Ai di cdo gje ...por "Une Berluskonin e kam mik zotnie ....

 

Emo.

Ke pare filmin, " nuk rrej po zbukuroi"?

Historia e spitalit eshte e vertet, nuk eshte stomak, po eshte tjeter gje, po lidhje me ushqimin.

Per ballistet e vrare ne luften e Gjirokastres te sjell dokumentin.

Per fjalorin me duket se kam gabuar eshte 600 lek te vjetra e jo te reja.

Komenti im me siper ishte per aurontaren:

Meqense aurontare nuk disponon asnje dokument per te provuar te kunderten, edhe une nuk disponoj asnje dokument per te provuar dyshimet e mija, solla si shembull qe nuhatjet e mija nuk gabojne.

Idriz, ndryshoje fjalorin se me te vertet je bere i merzitshem me kete Minxhizem, gjynah se mund te jene komente me vlere, po ky Minxhizmi ja humb ato.

Mrokell, ç'fare kerkon tek peshku? I fejuari jot Koth nuk vjen me, kerkon ndonje te fejuar te ri?

e kam pa. qe ta vertetoj, po te kujtoj detajin qe ajo goca e pasur e njofti ket cunin nga kemisha me njolle, qe ia kishin falur nones vet sherbyese. Anyway.

Nuk dyshoj ne historine tende, por vertetsia e nje historie personale nuk mjafton per te bere nje pohim pergjithesues. Ta thot Cimi me bindje qe ne vitet qe pershkruan ti, ne ushtri nuk ka pas uri (uri = mungese buke!).

Nuk diskutoj gjithashtu qe ballistet kane bere luftime me fashistet ne nje fillim te caktuar (Hysni Lepenica etc), por KURRE nuk mund as te krahasohen si nje fraksion dhjetor me luften qe kane bere forcat partizane. Muhabeti me gjermanet eshte drugij mesele, qe as ti besoj nuk do t'a gergasim.

Fjalori shqip shqip: no comment.

Perfundimi im Lum: nqse do qe te besohesh ne te vertetat qe thua, mos lejo me dashjen tende asnji pohim qe eshte i pavertete, pasi ne at rast vihet ne jete aforizma "nje here genjeshtar, gjithnje genjeshtar". Une natyrisht nuk te mbaj per te tille, sic ti e di. Prandaj dhe ndaj komente me ty.

Pika me e dobet ku ju mund ti beni analize sistemit te kaluar eshte doktrina e cmendur ekonomike qe ndoqi ai sistem. Bisedoja para pak ditesh me nje person te afert dhe i kujtova shprehjen e madhe "M'keke ba si qingj bunkerit" smiley

Besoj e mban mend (Shkoder locja i qiste kto...) Ta thash se ka lidhje me ekonomine qe te thashe me lart.

 

Mrokell, ç'fare kerkon tek peshku? I fejuari jot Koth nuk vjen me, kerkon ndonje te fejuar te ri?

 

Aaah, sa keq!
 

Me k'te e dhive! smiley

Po fillove me i thone tjetrit bythqim,vetem sepse nuk bi dakort me ty, iku per lesh muhabeti! Nejse, po t'filloj edhe une me t'sha, bohena dy masnej... !

Nuk e pritsha k'te, te pakten prej teje Lumidrin!  Me t'mira!

Mrokell ,

I fejuari se ju shkonte muhabeti, ndryshe nuk do e thoja.

Prite Zot te mendoj aq keq per ty. Sidoqofte terheq fjalet.Keqkuptim

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).