Nën shembullin e Sorbonës

Nuk ma ha mendja që të ketë qytetarë shqiptarë, të paktën ndër ata që i kanë përfunduar me nder studimet e mesme dhe që, për pasojë, e kanë merituar të ashtuquajturën dëftesë të pjekurisë, që të mos e dinë se ç’është Sorbona, aq më tepër që Shqipëria, prej disa vitesh, është anëtare me të drejta të plota e Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë. Sorbona, pra – sa për t’u freskuar kujtesën atyre që mund ta kenë harruar se për çfarë bëhet fjalë – është Universiteti më i vjetër në Francë, themeluar që në vitin 1257 nga Robert dë Sorbon, d.m.th. plot shtatëqind vjet para themelimit të Universitetit Shtetëror të Tiranës, i cili, nga viti 1985 deri në atë 1991, mbajti paturpësisht emrin e diktatorit Enver Hoxha.

Pyetja mund të lindë me të drejtë në mendjen e lexuesit të vëmendshëm e të paanshëm të rubrikës sime të së dielës: “Ku doni të dilni sot, zoti Tupja, me Sorbonën? Ç’lidhje ka ajo me universitetet shqiptare, përveç faktit që në auditorët e saj janë formuar një numër intelektualësh shqiptarë, një pjesë të të cilëve, me shumë gjasë, duhet t’i ketë përndjekur deri në internim, burgim apo pushkatim, diktatori i lartpërmendur?”

Po, ka një lidhje. Qysh pardje në mëngjes, kur dëgjova te RFI-a lajmin që në Paris, gjashtë universitete franceze, dalë nga gjiri i Sorbonës së para disa dhjetëvjeçarëve, kanë hyrë në garë për të përcaktuar se cilit prej tyre i takon të mbajë, i vetëm, emrin e Sorbonës pikërisht. Pse ndodh kjo? Sepse emri i Sorbonës është shumë prestigjioz sot në botë dhe diplomat që jep ajo janë tejet të besueshme, madje të lakmueshme jo vetëm në Europë, por edhe përtej Atlantikut e më gjerë. Sa i lumtur do të isha unë, edhe si i student diplomuar dikur në Sorbonë, edhe si pedagog prej kaq e kaq vitesh në Universitetin e Tiranës, sikur një ditë të bukur, tri universitetet e Tiranës, pra, Universiteti i Tiranës, Universiteti Politeknik dhe ai i Kamzës, të hynin në garë për të përcaktuar se cilit prej tyre i takon të mbajë, i vetëm, emrin...? Vërtet, cilin emër? Me gjithë mend, ç’emër mban Universiteti i Tiranës? O Zot, ç’mynxyrë qesharake! Gjithë ky universitet u quajtka thjesht Universiteti i Tiranës! Por i Tiranës është edhe Universiteti Politeknik, edhe ai i Kamzës! Asnjë nga këta tri universitete nuk janë të ndonjë qyteti tjetër! Të paktën, në Elbasan, universiteti mban emrin e Aleksandër Xhuvanit, në Durrës atë Aleksandër Moisiut, në Gjirokastër atë Eqrem Çabejit etj., etj. Jam thuajse i sigurt që pas disa dhjetëvjeçarësh, kur nga gjiri i universitetit të Elbasanit të kenë dalë disa universitete, secili prej tyre do të kërkojë ta mbajë, i vetëm, emrin e Aleksandër Xhuvanit, sidomos nëse diplomat e fituara atje do të kenë të paktën gjysmën, madje qoftë edhe çerekun e prestigjit të diplomave që merren në Sorbonë. Po kështu, në të njëjtat kushte të hamendësuara, uroj të ndodhë me gjasë në Durrës, Gjirokastër e në qytete të tjera universitare të Shqipërisë.

Gjithsesi, nuk duhet të shqetësohemi shumë nga fakti që universitetet e Tiranës janë deri tani pa emër. Sepse, po të ishim ende në diktaturë, Universiteti i Tiranës do të mbante emrin e Enver Hoxhës dhe, sot, të tri universitetet, nën shembullin e Sorbonës, do të hynin detyrimisht në garë për të mbajtur emrin e diktatorit ose, në rastin më pak tragjikomik, emrin “Universiteti i Hoxhonës”, dhe kjo për analogji me emrin e Sorbonës që vjen pikërisht nga emri i dijetarit Robert dë Sorbon. E di, lexuesi i vëmendshëm dhe i paanshëm i rubrikës sime të së dielës, do të më vërë në dukje se analogjia në fjalë nuk është e plotë, se Enver Hoxha mund të ishte gjithçka veç jo dijetar, se vërtet emri Robert (shqipto Rober) rimon me emrin Enver (ashtu si “dijetar” rimon, mjerisht, me “gjakatar”, sepse i këtillë ishte diktatori ynë frëngjishtfolës), por mbiemri Sorbon nuk rimon me atë Hoxha, se Robert de Sorbon-i ishte aristokrat (këtë e dëshmon pjesëza de), ndërkohë që Enver Hoxha ishte autokrat (këtu rima rishfaqet si për ironi), se emri Robert, sido që t’ia kombinosh shkronjat, nuk jep asgjë me kuptim, ndërsa emri “Enveri”, po t’ia rendisësh ndryshe dy germat e para, formon fjalën “Neveri” (sepse jo vetëm i përgjakshëm, por edhe i neveritshëm ishte sistemi që ai krijoi), se vërtet Enver Hoxha u orvat të bënte studime në Francë, por nuk guxoi të regjistrohej në Sorbonë dhe kishte të drejtë, sepse edhe në universitetin e Monpeliesë ku përfundoi, ngeli në klasë ngaqë vetëm te studimet nuk e kishte mendjen.

Së fundi, meqë në Shqipëri po hapen shumë universitete, aq sa thuhet proverbialisht “Qytet e universitet, fshat e dekanat”, propozoj që, kur të përurohet së shpejti universiteti aq i mezipritur i Bërrakës, të mos quhet thjesht “Universiteti i Bërrakës”, por t’i vihet emri që meriton prej kohësh, Othello ose, më afër nesh (në kohë, por jo në hapësir&eumlsmiley, Mandela. Ky është edhe mendimi internacionalist i Xim Çukullatës, banor shumë i vjetër, gati i lashtë, i Bërrakës, i cili, kur është ndonjëherë çakërrqejf, del e ulet para Komisariatit nr. 3 të kryeqytetit duke thirrur: “Bërraka, republikë!”

160 Komente

Me futi ne mendime ky artiklli! smiley

Duhet me ia dergu urgjentisht edhe Università di Bologna, Oxford University, Cambridge University...Si kane bere keto universitete deri tani, nje Zot e di! smiley

Nejse, na behet qejfi qe Tupja ka mbaruar ne Sorbone! lol

 

 

Me futi ne mendime ky artiklli!

gjigande!!!  smiley

i modh fare.

ps ky paska rubrike te djele, e un kujtoja se ky cpegonte vetem ato llafeturpet, atq'....

Pu pu pu, per te vene duart ne koke, c'pata qe e lexova! s'ke nga ta kapesh... 

mbajti paturpësisht emrin e diktatorit Enver Hoxha.

Wooooow... ky me te vertete qenka diplomuar jashte ne nje shkolle me te vertete prestigjoze.

Nuk e di se cili eshte autori i vertete i ketij artikulli, po do doja te na tregonte ketu se cili eshte themeluesi i UT; dhe ... ?  (e kupton analogjine midis Enverit dhe Robertit?) Plus, te themi te drejten, te jemi realiste, Roberti mund te kete qene "dijetar" per kohen e vet, por dija e tij dyshoj se tepermi se mund te krahasohej me dijen sado te varfer te Enverit, ne cdo lloj fushe. Pra, potencialisht, Enveri ka qene ndoshta 100 here me shume dijetar se Sorboni; ashtu sic mund te jete cdo peshk ketu, apo cdo lexues i artikullit tend. Per kete nuk kam aspak dyshim.

Megjithate, duke gjykuar nga ato qe thua ne artikull, mund ta pranoj, qe ja, Sorboni me te vertete duhet te kete qene me i ditur se disa hominide moderne... - shembulli me i mire je ti vete (ose ndoshta Sorbona nuk qenka dhe aq i suksesshem sa do ta tregosh; perndryshe nuk do kishe hyre pjeper e te dilje kungull).

S'e mora vesh ku ishte thelbi i këtij artikullit. A ishte satirë, a kishte diçka serioze s'kuptohej. Ka plot universitete në botë që mbajnë emrin e qytetit ku ndodhen. Kot sa harxhova pesë minuta për ta lexuar. Ulu zoti mësues, 1.

Ka prekur telat e enveristeve prof. Tupja ee?

Thelbi eshte se Universiteti i Tiranes duhet te kete nje emer me te dallueshem se universitete te Tiranes ka shume. Mund te jete emri i nje personaliteti te dijes, shkences dhe kultures, por mund te kete edhe emertim tjeter.

Por kur kujton se cfare emri te tmerrshem ka pasur per disa vite ky universitet, te shkakton neveri dhe te vjella te medha.

kam pershtypjen qe po behet lemsh nocioni midis universitet dhe fakultet.

unversiteti i Bolonjes, psh, ka sh fakultete, por me te vjetrat efektivisht jane ato te mjekesise e juridikut dhe rrjedhimisht jane dhe ato me me tradite. por kjo s'e pengon fakultetin e shkencave pedagogjike psh te identifikohet nen siglen e lindjes se Universitetit qe eshte 1088 (wow! kur de Sorbonne nuk i binte as maces me luge! smiley)

sa per enverin, dakort jam me cfare thote, po s'e kuptoj c'hyn ne kete lloj argumentimi. ndoshta duhej te ish shprehur me qarte nese sheh ndonje hije te tij ne lenien e UT pa emer, por te pakten mos ia mbeshtillte kot Sorbones se tij te dashur dhe te lakmuar lol.

"...mbajti paturpësisht emrin e diktatorit Enver Hoxha..."

Pohimi me i sakte i gjithe shkrimit...

Robert de Sorbon-i ishte aristokrat (këtë e dëshmon pjesëza de)

Jo tamam. Sipas Wikipedia (qe s'eshte burimi perfundimtar, po eshte icik me afer realitetit se Tupja), Robert de Sorbon lindi ne nje familje te varfër, në Sorbon. Kshuqe ajo pjeseza de do te thote nga, dhe s'ka te beje fare me aristokracine. Zoteria ne fjale ishte i varfer, iu bashkua kishes, dhe ndermjet saj u be mesues, si te gjithe mesuesit e asaj kohe. 

Ulu ne vend profesor, 1. 

Ne pergjithesi pjeseza "de" tregon prejardhje aristokrate. Nderkaq eshte e vertete qe Robert de Sorbon vjen nga nje familje e varfer dhe nuk ka qene shume lart ne hierarkine kishtare. Aristokrat nuk do te thote te jesh me domosdo i pasur. 

Une them qe Universitetin e Tiranes, ta quajme Universiteti i Domosdoves (Don Kishoti i Mances) ne kujtim te Nolit te madh. 

"Ku do te dilni sot, zoti Tupja, me Sorbonen?"

He de ku?

Titulli nuk i pershtatet fare shkrimit, sepse prof. Tupja mundohet te kape pak nga te githa dhe shkrimi behet nje sorollatje aq e madhe sa ne fund te duhet te shohesh edhe njehere titullin per te pare ne mos gabimisht profesori nga nxitimi ka bere nje ngaterrese kur i ka derguar shkrimin gazetes.

Sorbona, pra – sa për t’u freskuar kujtesën atyre që mund ta kenë harruar se për çfarë bëhet fjalë – është Universiteti më i vjetër në Francë themeluar që në vitin 1257

 

 

 

"Profesori" qenka ngateruar pak.  Sorbona nuk eshte universiteti me i vjeter ne France, me i vjetri eshte ai i Montpellier, i krijuar nje shekull para Sorbones.

 

 

http://www.univ-montp1.fr/l_universite/ufr_et_instituts/ufr_medecine 

Petit Historique :

La Faculté de Médecine (de Montpellier) a été créée au XIIème siècle, c'est la plus ancienne Faculté de Médecine en exercice au monde. 
 

 

 

Ne fakt, viqipedhja ju kundershton te dyve pjeserisht dhe pjeserisht ju mbeshtet.

Dmth, Universiteti i Sorbones nuk eshte aq i vjeter sa thote "profka" me siper, - eshte me i vjeter, dhe themeluesi nuk eshte fare Robert de Sorbon, i cili eshte thjesht themeluesi i institutit kolegjial te Sorbones.

Po nuk me duket se ka rendesi fare. Shkrimi i mesiperm mbetet kakarisje e rremujshme, pa shtylle kurrizore dhe krejtesisht i padenje per nje qe ka dale nga bankat e nje universiteti cfaredo, jo me nga nje universitet prestigjoz.

Thjesht ! Tupja eshte variant i "zbutur " i Ypit ! Kush e ka profesor ? Me pak fjale Ai ka arritur Graden e pare te hardallosjes se YPIT. Ai nuk kupton cfare shkruan dhe per cfare do te flasi . Ai mendon honorarin ! 

Ka të drejtë ky profesori... Francezët kanë Elizeun, italianët kanë Kampidolion, amerikanët kanë Shtëpinë e Bardhë... vetëm neve, ai qelbaniku (Enveri simbas Topes) na la me presidencë... duhet me u indinju edhe për ktë!

Pallati i barikadave. (por barikadat si kan qejf keta trimat,keshtu qesmiley

Pike se pari, Enver Hoxha ia filloi udhes ne Montpellier per biologji, te cilen e nderpreu, dhe pastaj ne Sorbonne, filo, te cilin poashtu e nderpreu. Ne mos gaboj, i influencuar nga ca ambiente franceze, shkroi ca artikuj me fryme marksiste dhe qeveria e Zogut i refuzoi bursen si pasoje. Pra Hoxhone mund ta quaje shume-shume po te ishte dipllomuar aty.

Se dyti, ajo terheqja e veshit qe u be per diferencimin mes universitet-fakultet ishte me vend.

Se treti, po deshe te flasesh per Sorbonne, po deshe te besh keto alamet paralelizmash, te pakten shkruaja emrin ne forme korrekte mer xhaje.

Nuk di te kete qene EH ne Sorbone (ne shqip i shkruajme gjerat siç i themi). Kur ka qene ne Paris, ai ka qene i semure dhe pa leke. Ata qe e kane ndihmuar ne ate kohe, ai i "zhduku" nga kujtimet e tij. 

Ka qene ne fakultetin e filozofise. Ne Montpellier ishte per biologji, ne mos gaboj ka qene mes 1930-1931. Pastaj la biologjine ne Montpellier dhe shkoi ne Sorbonne deri ne 1933 kur i hoqen bursen. Ne vijim shkoi ne Bruxelles ku punoi si sekretar ne konsullate.

Dhe diçka per kete Tupen: universitetin se ben emri por stafi i tije. Sikur stafet e UT-se te perbeheshin nga njerez me te afte, atehere ndoshta nuk do donim te kopjonim universitetet e huaja deri ne formen si i emertojne por do ngrinim ne kembe nje tradite tonen.

Doja te shtroja nje pyetje ketu, se po me rendon pak mungesa e pergjigjes:

Ky Tupja ka lindur ne 1947, ne `65-71 studioi ne Sorbon (thjesh gjuhe dhe letersi frenge). Ne `89 kthehet aty per te bere nje master per perkthyes.

Me gerryen kjo pyetje brenda: Si shkoi Tupja ne Paris ne kohen kur VETEM NJE GRUSHT TE PRIVILEGJUARISH dhe perkedhelurish te sistemit (rrjedhimisht edhe te Enverit) mund te shkonin jashte? Si u kthye per master (pavaresisht se fusha per te cilen ka studiuar eshte krejtesisht humbje kohe totale) ne 89?

Kam deshire te gjej nje pergjigje, se nga dalin keta qenë qe kafshojne duart qe i ushqejne...

Po ti e di vet pergjigjen, mos prit ta marresh nga keta tipa.

Ata qe sot jan anti-enveristo-komunistet me te zellshem, dikur kan qene pro-enveristo-komunistet me te zellshem. Eshte ceshtje karakteri dhe ujku, vetem qimen kan ndrruar. ( se edhe po ju bej pak qejfin duke i krahasuar me ujkun)

Shkrim i dobet.

 Une jashte shqiperise te gjitha universitetet qe kam degjuar jan ose te shoqeruara me emrin e qytetit ose vetem me emrin e  qytetit. Te pakten ketu ne Britani nuk kam pare ose degjuar per ndonje universitet me emer te pervecem, te gjith jan me emrin e qytetit qe i perkasin. Keshtu qe ky ja ka fut kot fare.

Tjetra, ky thote qe nuk paska shqipetar qe te kete mbaruar te mesmen te mos dije cfare eshte Sorbona. 

Une eshte hera e pare qe e degjoj kete emer, as per Sorbonen dijetar skisha degjuar, as per Sorbonnen universitet, ( per ironi te fatit, per Montpelierin kam degjuar nga koleg Francez dhe per Sorbonnen jo)  dhe nuk e kuptoj se perse u dashka qe cdo shqiptar te dije cfar eshte sorbona? Budallik me vete ky !

Si perfundim, komplet pacavure e bruajtur nga minjte , ske nga ta kapesh.

Jo per ti hedhur benzine zjarrit po te pakten nga sa di une Sorbona nuk ka me as ndonje reputacion te madh me ne bote. Ne te gjitha rankings nuk eshte me as ne top 100 e botes. Sidomos mbas ndarjes ne 13-14 universitete te vecanta qe beri diku mbas Luftes se Dyte Boterore e kane patur te veshtire te mbledhin te gjithe stafet me te talentuara nen nje universitet. Me sa e njoh une sistemin francez, elita e vertete e tyre jane ato qe quhen Grande Ecole, qe jane jashte sistemit publik dhe ku duhen dy vjet pune parapergatitore per te hyre. Ndersa shumica e research-it behet nga institute publike, po jo detyrimisht te lidhura me universitetet.

Dmth edhe nqs duhet te marrim per shembull nje universitet te huaj per emrin ka shume here me te mire se sa Sorbona. 

P.sh, universitetet me te mire publik me emra te pervecem jane ato te Gjermanise, si Humbold i Berlinit apo Maximilian i Mynihut etj etj. Po edhe ne keto raste emrat e pervec perdoren vetem ne dokumenta zyrtare. E njejte eshte situata dhe per Heidelberg dhe Groningen, dy nga me te famshmet ne mos me te famshmet e Gjermanise, po qe nuk i mbaj mend per momentin emrat e pervecem qe kane sepse shume rralle perdoren. 

Ndersa ne boten anglo-saksone te gjithe universitet publike perdorin emrin e qytetit ose shtetit (USA) ku jane. Jane vetem universitet private ne USA qe perdorin emra te pervecem, disa here ne nderim te themeluesve te tyre (Duke, Carnegie-Mellon, Vanderbielt, me duket se edhe Harvard e Stanford). 

Sinqerisht me duket se gjithe qellimi ishte qe Tupja te shkruante qe kam mbaruar ne Sorbone. Ok, bravo. Tani tema tjeter kush eshte?

Tema tjetër??? Patjetër që do jenë zgjedhjet e reja të kryesisë së PS-së smiley

 Nuk dua te merrem me me ate teme, shume kohe kam harxhuar smiley

Edhe ky profesori me sa duket nen hijen e 'diktatorit' do te impunoje me kete shkrim qe, c'do shqiptar/e  i cili/a  ka mbaruar apo eshte ne mbarim e siper te shkolles se mesme duhet te kete njohuri per U.. e Sorbones!? Mos eshte pak e tepruar kjo zoti Tupja? Patstaj, mas kaq vitesh demokraci, nuk kuptoje kete marramendesi te semur te nje pjese te konsiderueshme letraresh ne fuqi, te cilet i bien fyellit me nje vrim, bejne c'bejne po aty tek diktatori kthehen, personalishte jame i ri dhe nuk e arrita ta jetoja  e ta ndieja deri ne thelb diktaturen e Enver Hoxhes, por kjo nuk do te thote qe ketu e 19-e vjete "demokraci" te degjoje e te lexoje po te njejtat marrezira.
Nese duan te shkeputen prej tije kjo eshte fare e lehte, thjeshte nuk duhet te merren me me te, te shohin punet e tyre dhe z. Tupja ate dije qe ke marre ne sorbone, sic permend me siper, percille sa me fuqishem tek nxenesi e t'u, qe aqe shume kane nevoje per dije dhe e lini te qete ate diktator i cili ka ikur me kohe!
Ndersa sa per emertimet eju e keni vete ne dore, sic bene xhaxhi Sala, kur do ai nuk pyet askend, po trhjeshte fet, e fet e ka nderruar emrindhe vendose ate qe ai ka zgjedhur duke i lene te gjithe me gishte ne goje, keshtu me pas ato qe mbeten,  jane  vetem komentet dhe mendimet e ndritura te te ndriturve........ smiley 

Sipas Prof. Ylli Pangos qe ka studijuar ne Montpelier dhe me shume veshtiresi ka hyre ne arkivin e universitetit, ne dokumentet qe ka gjetur per Enver Hoxhen dhe i ka fotokopjuar del qe ka qene nje nxenes i dobet, ku ka mbetur ne disa klase dhe qe nuk e frekuentonte rregullisht mesimin deri kur e nderpreu apo perjashtuan fare.

Si nje aventurier qe ka qene, ky frekuentonte shume ambiente dhe klube, perfshire edhe ato komuniste dhe kur i mbaronin parate, e ka ndihmuar motra e tij qe kishte burre Bahri Omarin te cilin e pushkatoi pas clirimit.

Ketu jane hedhur dyshime per lidhjet e Enver Hoxhes me sherbimin sekret te kohes se Zogut, pasi E. Hoxha megjithese ishte nje nxenes liceu mesatar merr burse per ne France, pastaj fillon pune ne konsullaten e Shqiperise ne Bruksel. Pozicione qe ishin vetem per ata qe kishin lidhje me pushtetin e Zogut.

Si nje aventurier qe ka qene, ky frekuentonte shume ambiente

Aman o Speaker, a ka mundesi ta pyesesh pak Pangon per ne (mua, psh) qe s'e njohim personalisht dhe qe s'kemi shume muhabet me te si mund ta kesh ti... pyetja:

Eshte gje e mire apo e keqe te jesh aventurier?

Sipas Prof. Ylli Pangos qe ka studijuar ne Montpelier dhe me shume veshtiresi ka hyre ne arkivin e universitetit, ne dokumentet qe ka gjetur per Enver Hoxhen dhe i ka fotokopjuar del qe ka qene nje nxenes i dobet, ku ka mbetur ne disa klase dhe qe nuk e frekuentonte rregullisht mesimin deri kur e nderpreu apo perjashtuan fare.

Ministri i mbertheckave qe flet per aventura naive te nje te riu? Po cili nga ne s'paska shkuar ne klube mo ne ate moshe? Cili nga ne s'ka qene pjese e klubeve rreth ideologjive te caktuara?Perveç ndonje te pupluari qe s'ka pare bardh as zi ne jete!

Ku jane ato dokumente? Mund te na furnizosh nje kopje? E di qe s'besoj asnje fjale te historive à la Pango? Sepse asnje individ jashte staffit ne pozitat e larta ne fakultet dhe qe s'ka interesa te qarta mbi kerkimin e te dhenave te tilla private, nuk ka shanc qe te shohe dokumenta te tille. Biles po te them me shume: kerkimet ne arkiva te tilla behen nga nje staff i caktuar, i cili konsulton ato te dhena vetem mbas kerkeses me shkrim te nje profesori te stafit. Dhe ti mendoke qe Pangoja i Mbertheckave paska pase aq kapacitet sa te korruptoje nje profesor?

Se fundmi, dhe sikur te ishte e vertete, arsyen per te cilen ka lene fakultetin e ka thene qarte: s'kam qene i interesuar ne biologji.  Kur s'je i interesuar, e le mbas dore. Aq e qarte eshte! Ai ka qendruar vetem nje vit aty. Nje vit, qofte dhe te ishte per studimin e gjuhes, nuk eshte asgje. Aq me pak per studente qe jane arsimuar ne gjuhe tjeter; pra vetem prove paaftesie nuk mund te jete kjo.

Zoterote i referohesh me shume respekt Pango-Pongos sic duket beni pjese ne te njejten parti ate te kurverise....

Po mire a derebardhe 45 vjet u moret me oturakun e Enverit i analizonit shurren se mos semurej ju ka lene me hije te forte dhe zorr se ju iken vlaga..... Nje keshille kisha: Lereni se sa me shume te merreni me te aq me te tmerrshme ju behen enderrat naten....

At punen e studentit te dobet, Enveri e ka pohu edhe vete (i dukeshin formulat e kimise organike ciklike me baze C si qylafe leberish, si pune e ksaj /\ me i bisht siper). Nji tjeter, gjirokastrit, qe e kish ndihmu atje, thoshte qe ky ia kerciste gjume deri nga ora 11:30 AM dhe s'mun t'a besonte qe ky do kish ambicje politike me vone edhe do bohej ai qe u bo. Po te gjitha kto s'dun me thon asigjo. Absolutisht! Qe Enveri ka pas nji nivel njohurish dhe intelekt shume shume me lart mbi mesataren, kjo nuk duhet te diskutohet ne rrethina serioze, te mos lejm koqen e nomit tani. Diskutimi i ktyne eshte vazhde e linjes se kafeve turke me pak dhe gjykatesve bufetiere. Qe kthehen si gjithmone kunder pales qe i nxjerr. Tjeter muhabet fare qe ai donte me u bo si Zeusi qe i dinte te gjitha dhe e 10-u komplet sportin duke kap linja te krimit kunder kombit, gje per te cilen nuk eshte denu dhe as besoj qe ka per t'u denu ndonjehere. Kush ta denoje? Bar bufeja? Po cilesite personale nuk duhet t'i diskutohen. Te kena icik repsekt per veten, jo per gjo tjeter.

Flisja nje here me nji austriak qe festonte ende ditlindjet e Hitlerit. I thashe "ai (Hitleri) ka qen i cmen, kshu thuhet". Ma ktheu gjithe qetesi: Or mik, Gjermania ne at kohe ishte superfuqi si USA sot. Ta ha menia ty qe nje vend behet superfuqi dhe drejtohet si e tille nga nji i cmen"? Ma mylli gojen. Zipppp! Se ca kena thon, nqse do na thyj dicka, kjo eshte logjika.

Kam njohur first hand njerez qe  kane punuar afer Enver Hoxhes. I kam pyt tani ne kohet e sotme, a ka qen homoseksual sikunder thone? Me kane pa tuj qesh, edhe ma kan kthy: O Cim, kur u takojshin burrat me Enverin, zejshin rradhe ne bonjo se iu shpetote shurra, se pale cer po del. Ti pyt homoseksual.

Po nejse, kjo qe Pango flet per aventurierllik (te kujtdo qofte) eshte nje perle ne sojin e vet dhe nji nga arsyet qe pse nuk munet robi me e braktis Peshkun. Ku me gjet tjeter kund kshu prohirash?

 

 

Peshkopia se shpejti do behet me universitet !

Ka ndonjeri ndonje ide si t'ja veme emrin? Se per staf akademik,pajisje akademike,kushte akademike dhe te rinj qe duan te vene ne peshkopi per universitet, i bejme me vone. Une propozoj "Peshkopia University"!

 

Nooooooooo, bad name! Ka koke(ose krye-)qytet Peshkopia? smiley

ohhh  yeh sorry ...  "Burreli University"..  smiley

Me kokmedhenj  se ne Burrel nuk gjen..  smiley

Si s'merr vesh mo, fol ne analogji me artikullin e monsieur ketu, si psh:

Pena e Dibres University (Peshkopi I )  ->dege universiteti

Cimi i Remzijes University(Peshkopi II)

S'dime shkru University (Peshkopi IV)

Diber Descartes University: fakulteti i shkencave humane dhe sociale (Peshkopi V)

 

 

hahahahaha kesaj rradhe e pranoj me ndeshmeri qe e humba debatin..

Fitove! Ulu 5*.   smiley

 

Profesor Liqo, je duke m'pelqy kohet e fundit ne evaluacionin diferencial. Zhvillimi i potencialit didaktik eshte i qarte. 5* Rri n'kembe! smiley

 Une do propozoja thjesht dhe bukur

"Peshkopata", Peshkopi. 

Ketu jane hedhur dyshime per lidhjet e Enver Hoxhes me sherbimin sekret te kohes se Zogut, pasi E. Hoxha megjithese ishte nje nxenes liceu mesatar merr burse per ne France,.....

Jane flori ore jane florij . Flet vet i pari i tyre .Vet xhupkuqi smileyUni eshte masa e sendeve dhe fenomeneve thone. Keshtu duhet te jete edhe me kete Speakearin . Gjuha vetet tek dhemb - dhembi. Jo per kete rrote jo ,As qe behet fjale personalisht per ndonjefare intelekti , qofte edhe te semure nga Mixhizmi . Sepse shpures i mjafton kodi i chipit . Por hidhen dyshime  personalisht per nje malok qe ka lexuar libra pas moshes 16 vjec dhe shkon per tu kualifikuar ne "France" smiley Tani hiqmedet e ka edhe baba shpirteror . Si duket po i studion dosjen Sales ???????? Mos ka gjet gjo Pangua andej nga Parisi ...Mos e godisni shume . Pangua eshte i yni - tha

Nigjoni thjesht per TUPEN ! Ai eshte i semure nga mungesa e ekuilibrit mendor , nje diagnoze qe shkon me prognoze drejt "degjenerimit" ! Ka marre rrugen e YPIT . Vetem kaq te mjafton Ed ! Se me shume, ndoshta hardalloset edhe shpura dhe na iken smiley

meqenese e ka thene Pango kete meselene e Monpeliese duhet te jete e vertete.

Qe Enver Hoxha nuk ka qene ndonje nxenes i mire kjo nuk do shume research pasi fakti qe ai nuk e mbaroi Universitetin e tregon qarte kete gje.  Qe Enver Hoxha ka qene nje personazh shume inteligjent kjo u provua gjate karieres se tij te gjate ne jeten publike shqiptare.

Si Diktator i mevonshem ai ka shume mekate per ato qe ka bere por gjithsesi kur gjykohen personazhe te tille qe kane pasur nje ndikim thelbesor ne jete e nje kombi sic ka qene Enver Hoxha ata duhen gjykuar ne te gjithe kompleksitetin e tyre me te gjitha te mirat dhe te keqijat e tyre. Vetem ne kete menyre do kemi mundesi te mesojme nga historia. te fillojme tani dhe te flasim tamam si ne kafene e lagjes sikur eshte pak qesharake tamam si puna e Pangos dhe historise se tij te trishtuar

Ithtare qorra te Enverit, kete cilesimin aventurier po e bej une, ne baze te atyre qe kam degjuar per jeten e tij, dhe jo Pango. Pango flet dicka per jeten e tij por nuk e ka thene shprehimisht kete. I kam ndare edhe ne paragrafe, por ithtaret e Enverit, nuk arrijne t'i kuptojne.

Enver Hoxha ka qene, me pak fjale, nje bicim rrugaci, tip aventurieri (qe nuk eshte domosdoshmerisht dicka e keqe, por kjo merr tjeter rendesi per nje njeri qe ka ne dore fatet e nje populli) qe per nga pergatitja intelektuale ka qene shume poshte.

Pse ky person u be ai qe u be dhe beri ate qe beri ne Shqiperi, nuk do te thote asgje. Nuk eshte i pari horr qe merr ne qafe popullin e tij.

Bahri Omari qe e kishte mbajtur me buke kur ky shpenzonte te gjithe parate ne bordellot e Parisit, shperblehet me pushkatim nga kunati i tij.

Ish-spiun i sherbimit sekret te - vini re - sipas agjitpropit komunist, satrapit dhe katundarit Zog.

Ti duhet te jesh nga ata njerez qe i kane lene te gjitha leket e shitjes se shtepise andej nga Gjallica apo Populli me duket. Vetem ata kane shkuar per lesh ne menyre te ngjashme.... ah, po, edhe ca qe kane lindur ashtu; po atyre s'kemi c'u bejme.

Hahaha...

Kjo nuk eshte gje fare, shikoje njerin me siper qe nese do te kishte fituar partia e tij ne zgjedhje mund te kishte marre poste drejtuese ne Shqiperi se si thote per komandantin, "figure komplekse, duhet gjykuar me te MIRAT dhe te keqijat e tij".

Kjo eshte e njejte sikur dikush te dale dhe te thote se Hitleri ishte figure komplekse (ne sensin per te zbehur krimet e tij), dhe duhet gjykuar me te mirat dhe te keqijat e tij. Ne boten e qyteteruar do te izolohej, ketu tek ne jane ne pritje te posteve. Dhe thoni pastaj qe PS eshte reformuar.

Po s'e thote vetem ai, o pallavraxhi. E thote vete nje nga historianet me te medhenj shqiptare, Kristo Frasheri, qe e ka njohur personalisht dhe e ka ngrene sa krahu nga Enveri per dekada te tera. Apo thuaj, kush eshte Kristua... se ju capaculet e sotem qe deheni dhe me kafe keni opinion per gjithshka.

o palle me nyje, une nuk di c'a paska thone K. Frasheri dhe nuk mor persiper me gjyku pse e ka thone e kur e ka thone...po per cdo Kristo Frasheri qe paska pas nji mendim pozitiv, mund te numroj 100 kristo te tjere qe nu kan pas ate mendim. Tjeter, ti kur gjykon dike, e ben nis nga c'mendim ka 'x' apo 'y' apo e ben sepse ke llogjike  vete dhe di me mendu?

O orator i mbaruar.

Per sa kohe Hitleri udhehoqi vetem vendin e tij nje figure komplekse ishte, me te mirat dhe me te keqijat e tija. Ndryshoi statusi i tij vetem mbasi filloi te pushtoje dhe te kryej krime mbi popuj te tjere. Analogji shume e pasakte kjo midis Hitlerit dhe Enverit.

Une nje gje dua te them, si ka mundesi qe ai Enveri mqns paska qene kaq i trrashe sa e beni ju, i mundi te gjith armiqte e tij? Si ka mundesi qe nje njeri medioker shkon kunder gjith botes dhe vdes i nderuar nga pleqeria? Ksaj jepi dum vete ti.

Per mua Enveri ka me shume te mira se te keqija si figure historike.

Me thuaj nje lider te vetem historik me nje rekord me te paster se i Enver Hoxhes? Vetem nje.

Ndoshta po shan tet'ate more qyqar. Ne fakt, atyre qe u ka pllenuar t'emen, ata kane patur prirje t'i therrisnin babe...  Tani bej llogarite sa vjec je dhe ku mund te kete qene Enveri ne ate vit. Do shpjegonte shume gjera.

Po une nuk te ofendoj ty, ti pse do ta besh? Ti mund te me vleresosh ato qe them, dhe qe andej te nxjerresh perfundimet e tua a jam budalla, injorant, apo ndryshe... mos kalo ne nderin personal se eshte e ulet dhe nuk kalohet dot me nje "ups, me shkau goja".

nejse, per ate qe ke shkruar me siper;

100 Kristo te tjere the? Ti nuk mund te gjesh asnje gjysem Kristoje tjeter, per faktin e thjeshte se nuk ka te tille. Kur thashe qe eshte nje nga historianet me te medhenj te Shqiperise, nuk ishte plumb qorr, dhe as po bente rikoshet gjekundi. Nejse, ndoshta e kishe ne menyre te figurshme (bie fjala, si i thone). Prandaj edhe mora shembull Kriston, qe te mos shkruaje ate te mesipermen.

Dhe nuk po ta shkruaja direkt ty, por spiqerit.

plako, ti je karakter m'vete...paske nxjerr nji K. Frasheri qe paska nji opinion pozitiv per dullen...a kupton sa pak eshte kur edhe partia qe ai drejtoi 'drejt fitorjeve' per gjys shekulli e ka abandonu...te pakten zyrtarisht. A kupto se nuk ka K. Frasheri qe ma mbush mu mendjen kur un kom jetu ne vet te pare ate sistem qe ai rob ngriti dhe mbajti me dhune me rob pa shkolle, me ministra lopcare e karrociere? A kupto ti se nuk ka hipnotizus me ma fshi ate pjese te memories e jo mo nji mendim e shkeput nga konteksti i Kristo Frasherit? sepse, nqse eshte e vertete ajo qe ke thone ti qe 'Dulla e paska keqtrajtu ket dhe ky del e thote qe ka mendim pozitiv' i bi qe ky te jete prej atyne robve qe kan shka si puna e atyne qe lane paret neper piramidat.

 

Epo keshtu eshte kur merr pjese ne diskutime per gjera qe nuk ja ke idene.

Nuk thashe qe Kristua kishte opinion pozitiv per Enverin. Kishte opinion realist, dhe eshte nga te vetmit zera qe flet me realizem per nje dicka qe disave u duket gogol, disave epos nostalgjie, por qe gjithsesi nisen nga e perbashketa qe flasin pa ditur por me te degjuar/thashetheme. Une nuk shpresoj dhe as aspiroj qe te zgjidhim ceshtjen e Enverit apo vendin e tij ne historine shqiptare ne nje diskutim qe bejme bashke; por te pakten, sic thote dhe nje tjeter, te jemi realiste dhe te respektojme veten ne rradhe te pare. - si njerez qe jemi, kemi dhe urrejtje, dhe shume gjera i urrejme edhe pa shkak, ose per shkaqe krejt te gabuara ose te bazuara kerrkund... ne kete ekuacion ka vetem nje rezultat qe shume pak e kuptojne; kush urren i ben dem vetem vetes se vet. po kur jeton ne nje bote qe i ka mbeshtetur themelet ne kundershembuj edhe coroditesh nganjehere e nuk di ku te kapesh.

niveli i ngrohjes globale me pasojat e veta mu m'duken ne nji nivel me budallallikun qe lexoj te postet e tua dhe ky eshte kompliment...

eh... duhet te kesh qene futbollist ti, se ndryshe nuk i shpjegoj dot ca mangesi.

do te tregosh se ke luajtur futboll me tet gjyshe?

ik bej detyrat tani, halabak.

Shqipetaret sot mburren me Ali Pashen, qe ka qene nje lider mizor, qe ka djeg fshatra te tera, dhe ka shuar fise te tera pa nam e nishan, lideri me gjakatar qe ka pare historia e Shqiperise, por perseri nje figure historike, qe duhet gjykuar historikisht, dhe emocionalisht. Megjithate e kuptoj urrejtjen dhe kompleksitetin qe kane disa njerez, te cilet gjat sistemit shtypes te komunizmit kane vuajtur jo per faj te tyre.

Une nuk e njoh Aliun per te tille. Duhet te jesh imarjot, na vlonja apo ormovit qe te thuash ashtu... nuk eshte shprehje e re ajo "goja llap e shpina dap!", kam pershtypjen qe ishte ne perdorim edhe ne kohe te Aliut... se ne te njejten kohe asqeret mirditore te Aliut prune me vete shprehjen e tyre "mo e kruj me krane se e kru per t'zezen tane"... e kur nuk mesoi asnjeri me hir, ua mesoi Aliu me pahir.

Nuk e di nga je ti, por mizorite e Aliut jane te njohura ne histori. Ai luftrat nuk i ka bere vetem kunder turqve dhe rebeleve greke, por edhe kunder shqiptareve, ku me fshatra te tera kan rene nen dhunen dhe makabritetet e pashait, sidomos ne viset arvanitase dhe te laberise.

Nuk dua te hedh balte mbi figuren e tij, por padyshim eshte nje nga arsyet kryesore qe percau popullin shqipetar qe jetonte ne pashallekun e tij, sidomos ne ate pjese qe eshte sot ne greqi. Arvanitasit ju bashkuan greqise nen nje ideal fetar, duke lene ne plan te dyte etnine e tyre, dhe ketu ka nje rol kryesor pashai. Pa mizorite e tija kunder popullsise arvanitase, mund te kishte nje identitet me te forte etnik. Pastaj ishte gjat periudhes te tij qe shume fshatra te jugut, por laberise me teper u kthyen ne muslimane.

kunder rebeleve greke? ups... te shkau goja aty me duket. Greket Aliu i beri komb more, i beri njerez, ai i ngriti ne kryengritje kunder sulltanit; Aliu ishte financuesi kryesor i Eterise, Aliu pergatiti ne shkolla ushtarake te gjithe heronjte e revolucionit grek.

sa per te tjerat... me fal, po po e ngaterron pak ceshtjen. Aliu ishte shteti, dhe shteti ne te gjithe boten, gjate gjithe historise eshte diktature e paster. nuk ka kundershembuj per kete.

Arvanitet jane ceshtje me vete. aresyet pse iu bashkuan atyre apo ketyre lekunden edhe nga vete pyetja nese behet fjale per bashkim "at all"...

ti me ate qe thua nuk i sheh gjerat nga prapaskena, i sheh nga prapa perdes.

Sa per Himarjotet, ata kot llapin kunder pashait, se ashtu i kane mesu qirjet e omonias tani vone, sepse shume nga ata jane ne fakt sterniperit e atyre asqereve mirditore te pashait, po nejse.

Shkalla e inteligjences personale ndikon ne njohjen e shkalles se inteligjenses se tjetrit.

Po meqense jam injorant, dhe nuk kam ate shkalle intiligjente per te njohur shkallen e intiligjenses se atyre qe njohin shkallen e intiligjienses se personit trete, me ndihmoni çfare do thote shprehja " diktator i mevonshem"?

- qe diktaturen nuk e filloj qe ne moshe te re, 13-14 vjeç?

-qe nuk vrau nene e babe?

- qe nuk vrau e pushkatoj para 8/11/41?

-apo ishte diktator i lindur me zhvillim mendor  te vonshem?

Mire mbrema miq!Me duket si shkrim hane shan hane Bagdad.....Kini me shume respekt per Sorbonen kur krahasoni historiket e unversiteteve....Universiteti i Tiranes ishte kot ,po kot fare.....85 %ishin shplarje truri....Nje me universitet Tirane as qe di te flase para nje Sorboniani....Keto jane masturbime koti.Enveri ka qene nje i pakulture ne themel...Te jesh i djallezuar nuk eshte intetligjente.Djallezia lind atje ku ka bosh inteligjence.Enveri u zderhall me vite ne Monpelier me burse te Zogut pa marre nje provim....E nga Monpelier dolen mjeke shqiptare shume te zote e patriote ,kam njohur te nderuarin e te ndjerin Dr.Kopliku...e nga ai brez ia dolen te laureoeshin shume....Enveri fliste dy fjale frengjisht aty ketu e shushaste katunarine me gjoja kulture te madhe...me max e respektit per frengjt e frengjishten po sot e flet yzber edhe Cen-legeni i kena pas thane qe iku me ambasada...Me vjen keq per mjerimin nostalgjik qe shprehet te peshku ketu per nje monster....

Me vjen keq per mjerimin nostalgjik qe shprehet te peshku ketu per nje monster....

Me kujtove pa dashje keto diskutimet...kishte gallate. smiley

Akoma s'e ke marre vesh ti qe kur vjen puna per komunizmin/enverizmin peshqit jane si Fox News per republikanet, fair and balanced? Dmth i shikojne te gjitha anet e ceshtjes, jo vetem njeren. smiley Bile per kete ceshtje duhet bere nje artikull me temen "Nen shembullin e PPU". smiley

 

Po te kene qene si ky te djathtet ne vitet 30-40 e kuptoj disi pse ua uli breket Dulla me 45-46. Se ne nje forum e shiko c'bejne, jo te ishin cifligare njerez si ky... duhej pas pas shtuar edhe intelektualet e tredhur , si per ketej dhe andej kufirit . Perseritje eshte po gjithsesi s'paska qene e plote . Paskan pase pat dashe , pasqyruar edhe te vone smiley Si ato vergjet e Sh. Musarait

Ku ishte gjer dje / kjo fare "sokoli" ...,... O i pavdekshem . Sa i afert JE!

Kristo Frasheri ka qene dhe eshte nje historian i indoktrinuar qe i ka sherbyer rregjimit te Enver Hoxhes me devocion, sic e ka shprehur edhe vete, duke e kycur gojen e tij me dryn per ceshtje qe kishte rrezik.

Adhurues i flakte i Miladin Popovicit dhe propagandues i vijes se partise edhe sot, kunder figurave nacionaliste qe per Frasherin jane kolaboracioniste te poshter dhe qe nuk i shikon fare ne kompleksitet, megjithese ka pasur nga ata si Mustafa Kruja qe e kane shpetuar edhe nga burgu.

Nje historian qe ato qe ka shkruar ne kohen e diktatures, krejtesisht ne sherbim te vijes se partise, kerkon t'i legjitimoje sot duke shtremberuar apo interpretuar sipas vijes se tij politike faktet.

aman dhe ti... me profesion pingpongist ke qene? nuk behen detyrat aty per aty ne internet dhe te bertasesh sikur te kane dhene patenten (eksklukzivitetin) per Kriston. nuk mesohen gjerat me nje artikull. (ne fakt S.R.B. nga te tille njerez ndiqet)

Njerez! Sinqerisht... ju keni nevoje per seks! Por shume, shume seks!

 

Ne pamundesi... masturbohuni!

Këtë që thu ti po bëjnë, por ndryshe... Mu më duket sikur ca e ca, i kapin nga qafa kur hyjnë në peshk, edhe ua lëvizin dorën poshtë e lart nëpër zverk, e këta birbot pastaj nuk përmbahen dot ene ene haaaaak ptu, pështyjnë.

Me fotografin e diktatorit edhe masturbohet thua ti?

Nje i e din.

 Emo, them se me ate austriakun qe adhuronte Hitlerin ke rene pre e nje trick qe quhet The Photo Trick. Shkurt muhabeti, njerezit ndahen ne mitizues dhe analitike. Mitiket marrin nje foto te realitetit ne momentin me te bukur sipas tyre, e mberthejne ne mur sa me lart qe te jete e mundur dhe i falen dhe mbushen shpirterisht. Analitiket projektojne nje video te ngjarjeve ne mur, ndezin nje cigare, kapin edhe nje gote konjak dhe perpiqen te mbushen menderisht.

Po ta nxirrje ate mikun nga fotografia statike dhe ti kerkoje te ta bente me grafik se ku ishte Gjermania kur Hitleri e mori pushtetin, kur ishte ne kulmin e pushtetit dhe pastaj kur e qeruan nga pushteti, biseda do ta ndryshonte rrjedhen. Dhe po ti shtoje edhe se sa dekada iu deshen Gjermanise qe te gjente vendin qe i takonte ne tryezen e shteteve europiane, dhe mos te trajtohej me bounded criminal, do e shikoje qe peshorja do anonte edhe me shume kunder tij.

PF, kam frike se biseda do marri shtremet, sidomos ne mexhlise kaq "flickering" sa ky ktu.

te lutem shikoje edhe nje here per ca po flisja me austriakun (ky alamet zotnie, i "zene mire" dhe nga familje per se mbari, te atin deputet te perhershem ne landin e Styrias, pra jo lacarone).

Po do folim najher, ti me ale 12%-e para e une me heineken.

Eshte fakt historik, qe kur Hitleri mori pushtetin ne Gjermani, gjermanet vuanin, madje inflacioni ishte ne permasa marramendese; nje buke kushtonte mbi 1 miljone marka! Ishte ne fakt gjendja mizerje e Gjermanise qe ndoshta edhe i dha shance Hitlerit per te ardhur ne pushtet.

Eshte fakt historik, qe per 10 vjet drejtimi nga Hitleri, Gjermania u be shteti me i fuqishem dhe absolut ne bote, ekonomikisht dhe ushtarakisht. Lulezoi ne fakt ne te gjitha drejtimet, edhe ne teknologji qe kaloi dekada para gjithe botes, edhe ne eksplorime, edhe...

eshte fakt historik, qe pas rrenimit te Gjermanise, u deshen vetem 10 vjet (e pak ne fakt) qe Gjermania te behej shteti i dyte ne bote pas Amerikes qe doli superfuqi nga L2B.

Nuk di ta them egzaktesisht nese ka lidhje shume Hitleri apo eshte "magjia" e popullit gjerman per t'u riperterire ne menyre aq dramatike.

 S'ka problem Emo. Mu me ftoi njehere nje i njohur ketu ne Toronto per ditelindje tek "Four Seasons." Ngjitur kisha nje plak 80 e kusur me kemishe linoje, milioner, ne krah ish-gruan me te cilen ishte divorcuar para 17 vjetesh, dhe tifoz i cmendur makinash sportive "big muscles". U hap muhabeti i demokracise. Ai me tregoi me gisht nje zezake 300 kilshe qe kalonte perjashta. "E di se pse nuk funksionon demokracia" me tha. "Se ajo e zeza atje qe ka trembedhjete kalamaj dhe qe jeton ne asistence me leket qe merren nga taksat e mia, ka 14 vota ne zgjedhjen e qeverise, kurse une kam vetem nje, dhe nganjehere kur jam shume sweet kam dy" dhe i shkeli syrin e i hodhi doren ne qafe ish gruas. Une ngela per nje moment me buze ne gaz dhe nuk po flisja. Edhe m'u kthye prap. "Te lutem" me tha. "mos thuaj qe je nga ata idiotet e tjere pese lek copa qe mendojne ndryshe".

He, thuj ti nese e rrunte plaku per me qene politicaly correct. 

ehhh do jene shume birra me duket PF. O te ty, o te un smiley

Mqse ra fjala, une jam me plakun! dhe korrektesa politike te na rroje per vere!

Emo, PF, po pse i veni re kaq shume keto fjalet e ketyne pleqve "te suksesshem", milionere, me kemishe linoje, etj etj? Pse vleka kaq shume opinioni i tyre? 

Se mu ky cifuti milioner po me duket shume "cheap" kur ankohet qe demokracia vuakerka prej 13 votave te zezakes 300-kileshe qe na jetokerka me taksat e zoterise.

Hajde de te ankohej, bie fjala, nje rrogetar, qe nga 50,000 $ qe merr rroge, i mban shteti 20,000. Po ky tjetri, qe brenda ketij sistemi ka arritur te beje leket e veta, c'ka qe ankohet? A s'duhet te thoshte ky kokmadhi qe eshte i habitur se megjithese ky sistem i cuditshem qe i jep atyne 13 zhgarravinave te drejten e votes vazhdon te punoje per interesat e bythes se tij te zgjuar? 

Me nje fjale, pyetja ime per ju eshte kjo: pse keni kaq shume respekt per paren?

Dhe une do i thoja mjaft sollet shembuj me citatet e miqve tuaj te huaj per ca diskutohet ketu, po pata merak se mos ofendohen nga konteksti kohor tek PPU, ngaqe keto dite kemi sha Lubonjen per gjera te tilla. smiley

 

 Xhibo, ne jetojme ne dhe te huaj dhe sjellim citate te te huajve per dheun e huaj, keshtu qe jemi mrena per mrena. Une kurre nuk do them "nje miku im shqiptar qe erdhi dje ketu ne Toronto, me tha se Kanadaja..." smiley

Kot per shaka e thashe, se meqe Lubonja i ben te gjithe artikujt per Shiperine me cicate dhe mendime te te huajve, nuk do te thote qe ne jemi te ndaluar ti permendim. smiley

Nga ana tjeter jam plotesisht dakort qe ai citati i austriakut qe solli Emo s'qendron fare. smiley Dmth s'qendron argumenti, pavaresisht se kush e thote. E permenda kete sepse e kam degjuar disa here nga njerez te ndryshem ate argumentin per Hitlerin dhe "meritat" e tij per Gjermanine apo epersine e saj, keshtu qe mos e merr personalisht Emo. smiley

xhibo, megjithse osht austriak, prap s'pi uje? Kap icik Shtraus ne background... mozart... lipizaner... ho mer? prap hic fare  e?  smiley

 

 edhe me mustaqe te bardha te krefme per lart alla Franc Jozef... smiley

Pse po m'vje era Shvejk mu... ere e mire libri te vjeter nen jastik si luminal... ja pra keshtu e vrane princ Ferdinantin tone...  smiley

smiley

 

 Jo, jo pa tallje. Kam takuar nja dy here Svarovskin kur erdhi ne Shqiperi per te hapur Albanian Airlines. Gruas time iu desh te shkonte njehere ne Vjene me te dhe me thoshte qe gjithe njerezit qe mblidheshin tek restoranti ku shkuan dukeshin sikur i kishin nxjerre nga pikturat e gotave te cajit qe shiteshin neper pikat turistike.

Grate e tyne sidomos jane tmerresisht uniforme. Nji klonim i frikshem do thoja. Tamom dilte llafi qe "nje makine i ka pre" smiley

 

 Cimo. Me kyt kenge te uroj naten e mire.

 Penar, une nuk thashe se e admiroj aresyetimin e tij. Aq me teper te atij austriakut. Por qe e admiroj guximin e tij per te thene mendimin e tij edhe kur shkon 180 grade kunder rrymes, kete po. Shume me e mire se politika idiote e miresjelljes qe nuk te thote se ke nje sklepe ne sy, ose se vjen era djerse nga frika se mos ofendohesh. Ke gjithmone shume per te mesuar nga keto lloj njerezish.

penaro, suksesi respektohet... nuk gjykohet, thjesht munohet me qit perfundim tjetri, ku e ka pas mire ky thot? Pse na bo me perserit gjeneral gramafonin tani: "rronxho bonxho si ky ka plot, po Halit e Mete nemerohen me gishta"  smiley

 

 Po pra. Ta kisha llafin nuk ishin lacarone. Cifute te vjeter, qe i datonin paraardhesit deri tek ai qe tradhetoi Krishtin. smiley

po prandaj s'i hedhin leket kollaj ata... smiley

Ato nuk jane budallenj si shqiptaret qe i hudhin leket me tregu qe kane. Ato leket i shpenzojne ose i punojne... smiley

 

P.S

Kthehet Juda ne shtepi dhe i ati e pret me kembet e para duke i bertitur:

-Te te vije turp qe e shite Jezuin per 30 aspra!

- Baba - i thote Juda. Kisha tre dite qe pyesja lart e poshte. Asnje nuk ofronte me shume.

dmth dhe veten kur e vari e vari se iu duk se ja kishin futur... smiley

Gjerat jane gjithnje me te ceketa nga sa duken. 

 o zana budallaqja, as ajnshtajni nuk e ka mbaru universitetin bile dhe ne shkolle te mesme ka qene nxenes i dobet. kur u plak tregojne, as nuk i zgjidhi dot mbeses se tij nje problem te fillores.

 

e ça pastaj ?

 

a di ku qendron budallalliku moj grua, te qendrosh ne shkolle dhjetra vjet per nje dimplome, te jesh i detyruar qe per te mesuar te vetmin liber, te ecesh me ritmin e te tjereve debile nxenes e te te mesoje (si te besh e si te sillesh ne jete) nje askush (nje profesor si per te cilin ke respekt ti e qe nuk e njeh me njeri).

ndersa enveri hyri ne histori, do apo nuk do ti. debile. 

Ne mos pas 50 vjetesh, pas 150 vjetesh Universiteti i Tiranes do rimarre emrin e Dullës. Kur te vije ajo kohe, do na kete mbire bari 7 pellembe mbi varr por, hateri te mos ju ngelet, qejfi te mos ju prishet, ai e krijoi, keshtu qe emrin e tij do t'ja ngecin Universitetit te Tiranes !

C'est la vie - tha ... smiley

Sorbon(n)a dhe Universiteti i Tiranes,nje krahasim ky teper i guximshem.

Une nuk e njohe z.Tupja,mirpo me duket se e di nga i erdhi frymezimi per nje shkrim te tille.Para disa jave ne Peje po qendronte Ehat Musa,nje mjeshter i kitares klasike dhe i vetmi ligjerues shqiptar ne Sorbone.

Kishte ardhur ne vendlindje ku i ndahej çmimi "Qytetar Nderi" .Rastesisht qellova edhe une aty ,edhe pse doren ne zemer, nuk kisha ndonje lidhje me muziken klasike apo Sorbonen.Aty per here te pare degjova biseda krahasimesh ne mes  Sorbonnes dhe ketyre medreseve tona.

Kishte mjaft mysafir qe flisnin nje frengjishte "alla Korçarçe",te rinje e te vjeter, e qe duket te ishin ex-"sorbonca".Me nje fjale ,gallate e papame.

Kushedi,ndoshta edhe Z.Tupja mund te ndodhej aty.

Perndryshe shkrimi eshte me teper i tipit  "I remember Elvis Presley",se sa nivelit te Sorbones.

e di nga i erdhi frymezimi per nje shkrim te tille.

U dashka frymezim dhe per idjotesira si te Tupes????  Imagjinoje sa i frymezuar duhet te jete Ypi... shend e vere fare!

U dashka frymezim dhe per idjotesira si te Tupes????

 

Po eja ketu ne Toronto o Tupe, e shiko nje derr universiteti qe quhet Universiteti i Torontos (dhe ma do mendja qe eshte ku e ku me lart se  Sorbona)

 

(dhe ma do mendja qe eshte ku e ku me lart se  Sorbona) 

supa e universitetit te torontos duhet ti kete patatet me te medha, se helbete kanadaja vend patatesh.

universitetin e sorbones e ka bere me emer bukuria e vendit (qytetit, lagjes, nderteses) ku eshte ndertuar, mjafton te shikoni fotografite.

por gjithashtu edhe piere e maria kyri qe ishin zbuluesit e radioaktivitetit qe e futi shkencen boterore ne eren moderne. 

normalisht sot ka shkolla me "te mira", qe kane sigurisht buxhet dhjetra here me te madh se sorbona (ky percakton edhe rangun e shkollave sot). por kush e di ate punen e : ne ato maja rrypa-rrypa ca here hypa e ca here zdrypa, nuk ka pse mburret e diskuton mbrapsht.

pastaj siç thote dhe Umberto Eco, nuk varet zgjuarsia e dikujt nga shkolla qe ka bere (se te qe ndryshe ju nuk do ta merrnit Typen per idiot njeri). kjo tregon dhe pse Enveri nuk qe aq kar sa ta vazhdonte ate me vite kur mund t'i binte me shkurt per te hyp ne pushtet e per tu bere Zot i shqiptareve per 50 vjet me rradhe.

 Flisja nje here me nji austriak qe festonte ende ditlindjet e Hitlerit. I thashe "ai (Hitleri) ka qen i cmen, kshu thuhet". Ma ktheu gjithe qetesi: Or mik, Gjermania ne at kohe ishte superfuqi si USA sot. Ta ha menia ty qe nje vend behet superfuqi dhe drejtohet si e tille nga nji i cmen"? Ma mylli gojen. Zipppp! Se ca kena thon, nqse do na thyj dicka, kjo eshte logjika.

kjo me beri qe t'i kthehem kesaj temes prap, tu thone me vete "ça s'lexo neper forume". 

jo nuk eshte kjo llogjika, thuj atij austriakut po e takove prap. se gjermanet nuk i beri hitleri superfuqi, por PUNA e tyre. Hitleri i rrejti, sepse u tha qe nje njeri qe punon shume, e per rrjedhoje qe prodhon shume, eshte domosdoshmerisht edhe superior ndaj te tjereve, ose atyre qe prodhojne me pak nga ky. 

e kjo nuk eshte e vertete, ose te pakten duhet vertetu per tu pranu.

faktet dhe treguan qe gjermaneve u thyjne hyndet, muzhiket me gjys opinge te stepave te rusise, te cilet me ate hov revolucionar iu a kaluan edhe ne prodhim e ne superfuqillek, duke u treguar te mençmve qe me ju fut punes "si turku sumes" eshte gjeja me e kollajte qe mund te beje robi.

veshtire eshte me bo bukur, me qit moxarta, betovena e gete. me bo pra art te vertete. ne kjo nuk do loqe ne pushtet, si hitleri me shoke, populista qe veç i rrejn mendjen vegjelise.

Hajdar, llafin e kishim qe Dolfi nuk se ishte budall - ne rrafsh personal. Ene Naploni humi sa per at pun. S'thot njeri qe ka qen gamor. Ktu ishte muhabeti. Kur kalojm ne rrafshe te tjera masanej, do i shofim rezultatin.

Ato muahbetet qe e qisin Hitlerin si tip te cmen, nevrastenik e ku di une, ma do menia qe jon prodhim propagande. Populizma nuk mjafton me te ardh masat nga permrapa.

 ti po ma the ndryshimin midis napolonit dhe hitlerit (pse i dyti misheron te keqen, ndersa i pari jo), je i madh (du te them se ke kuptu shume gjera te rendesishme nga filozofia e jetes.. )

 

Hajdaro, po c'ne me lazem misherim i te keqes e i te mires, mer vlla! C'pun ka e keqja a e mira te ky muhabet qe po bojm? Llafja ishte a kan qen budallenj apo jo. Shqeto fare. Osht veshtire me e lidh budallallikun me te keqen, sidoqofte, edhe per ate ka menu pellazgu, dhe ka nxjerre nocionin madheshtor te "sherrbudalles". tani un s'besoj qe naj udheheqes te ket qen sherrbudall, me aq sa di them, se cer s'bo vaki smiley

 

me ju fut punes "si turku sumes" eshte gjeja me e kollajte qe mund te beje robi.

kjo do teme me vehte. Del shume gjate ky muhabet. Rrezik e hapim nji teme per ket. por jo sot.

Une e kuptoj kontekstin e Tupes si

pasqyrim i mediokres kundrejt shkelqimit. Ai vendos prejardhjen e formuesit dhe bashkuesit te kolegjeve ose fakulteteve te Parsit ne nje Universitet dhe ky njeri  me prejardhje aristokrate, ka dallim prej atij qe vinte prej nje prejardhje asgjeje, i cili formoi nje universitet medioker, ku iu vu emri i nje intelektuali medioker. Tupe nuk cileson aftesine ose zgjuarsine e tij nepermjet situacioneve poltike ne konjukturat e kohes.

Hoxha ishte medioker. Per te gjithe ata qe duhan ta dine mire historine e tij studentore, ai nuk e mbaroi dot vitin e pare per biologji dhe shkenca te natyres. Ai qendroi per rreth 3 vjet ne ate fakultet, ku me pas iu dergua nje ankimim prej dekanatit Ministrise se Brendeshme( prej asaj e kishte marre bursen) ku thoshte per vendimin e ri qe bente fjale per nderprerje. Shoket e tij ( kryesisht ata gjirokastrite dhe delvinjote)e subvecionuan dhe e akomoduan ne dhomat e tyre per kohen e kamuflimit. Eshte e vertete qe ai shkonte sh. shpesh ne klube nate dhe ne fund ngeli edhe pa para. Disa here ka bere edhe zhigolo-ne. Kjo sa per temen medioker-nderim- perfaqesim. Kunati i tij, B Omari, ambasador, patriot i nderuar, njeri me influence te madhe tek Zogu, ne ate kohe ambasador ne Rome, e ndihmoi, mbas lutjeve te medha te gruas se tij, motres se aventurierit.

Artikulli me sarkazem kerkon te shkepusi mediokritetin e trasheguar ne boten akademike dhe ta hedhi per diskutim. me sa kuptoj une, ai nuk e ka hallin fare tek diktatori por tek e ardhmja e Universiteteve.

Diskutimi per njerzit e medhenj si Buonaparti dhe Hitleri nuk permblidhet me nje fjali ose definicione pasionante. Ata bene nje histori te tere. E vetmja ngjashmeri eshte qe ata kerkuan Europen e e bashkuar, si menduan ata, ne kohen e tyre, me kundershtaret e tyre, por me popuj qe nuk i bene ata por sigurisht qe i drejtuan ata.

Sorbones me shume i vjen shkelqimi nga njerez si Richelieu, Erasmus etj (qe kane studiuar aty) sesa nga themeluesi Robert de Sorbon (nje murg i thjeshte). 

UT u emerua EH per shkak se ai ishte njeriu me i fuqishem i kohes. Kjo s'ka lidhje fare me intelektualizmin ose intelektin e tij. 

Siç eshte thene edhe me siper ka universitete qe marrin emra njerezish, ka universitete qe marrin emrat e vendeve ku ndodhen. Nqs i duhet vene nje emer UT, ti vihet qysh tani Ismail Kadare dhe te mbledhim mendjen (nqs nuk eshte kondra i interesuari). 

Ore, a nuk e kuptoni qe per nje fije edhe Tirana mund te quhej Enver Hoxha? Si ta zeme qyteti stalin. Atebote u propoNua te mos kishte dasma per nji vit. Edhe nje fije dhe fantazia shkonte te mos i prekni grate per nje vit. Futini ne allci, bejini monumente nderimi obelisqet tuja, per nderim... Universiteti ishte gjeja me vetkuptueshme. Madje mund te vetqortoheshe disi, si nuk ia vume me pare kete emer, c'kemi pritur? Ah po, AI nuk i donte keto levdata, ishte kondra kultit te individit, s'donte ta degjonte ate enver hoxha tunjatjeta or' e cast, poooor.... tani qe s'eshte me (ketu gelltitej ngasherima...) tani... e kemi ne ne dore, Universitet, port, statuja, organizata e pionerit, kombinati i autotraktoreve,etj etj etj...

Commander in Chief, we miss you....

Emo, mire ato qe thua ti se i benin njerezit kollaj por ata iu leshuan malit dhe e veshen me emrin Enver. Edhe sot nuk jane zhdukur shkronjat E N V E R mbi Shpirag.

PERVEC NIVELIT per te ardhur keq te shkrimeve te ketij personi qe eshte edhe Prof.Dr te vjen per te qeshur me persona si Tupja qe ka qene pedagog edhe ne kohen e Hoxhes dhe perbejne ne thelb edhe vete problemin. 

Qe niveli i universiteteve tona eshte aty ku eshte, kjo eshte se pari i lidhur me nivelin e Prof.Dr. si puna eTupjes qe e drejtojne ate dhe qe nuk e shohin vetvetn si pjese te problemit, si  dhe me mungesen e plote te vizionit dhe interesit profesional per te ruajtur ate tradrite (qofte edhe te vogel) qe ka pasur shkolla shqiptare edhe para tupjes me shoke.  

Tupja si edhe te gjithe krijesat kameleonike qe polli nderrimi i sistemit harrojne te theksojne se ata si shumekush jane deri diku pjelle e atij universiteti dhe tradite qe pas 1991 ju dha derma nga politikane e persona si Islami me shoke dhe prej asaj kohe eshte kthyer ne nje vater te inkompetences, injorances se thelle dhe nepotizmit politik e fisnor. Atyre su ka mbetur asgje nga ideja e tempullit te dijes qe pretendonte te ishte e duhet te jete nje universitet apo shkolle.

Se cfare emri merr njeri apo tjetri universitet eshte per kedo sot aq e parendesishme dhe epavlefshme sa ceshte edhe krahasimi foshnjarak qe i ben autori asaj qe ka mbetur nga UT me Sorbonen (qe megjithate nuk perben shembullin me te mire te nje universiteti modren te kohes)

Bo bo ça shkrim mediokër, se ça lidhje ka emri qe ka pas universiteti apo me  nivelin intelektual te mos o zot kujt, me nivelin e ketij institucioni, nje zot e di. Ec mo, shkrim me shty diten ishte excellent ky.

@ Hajdar

Ka mundesi qe ta sjellesh fjalorin tend "raw" apo rude ne nivelin tend te inteligjences??? Me pelqen gjykimi jot raw po jo gjuha jote (miqesisht)

Mua nuk me shqeteson edhe aq shume shkrimi ne vetvete sa sa disa komente tejet amatore qe vine ne kete Blog. une bera nje koment te shkurter duke dhene se ne se do te analizojme figura historike me ndikim ne histori  si psh Enver Hoxha,  duhet qe keto figura te shikohen ne te gjithe kompleksitetin e tyre duke pare si anet negative si ato pozitive. Vetem ne kete menyre do ti bejme nje sherbim te drejte historise.

fatkeqesisht shikoj qe disa komentues ne kete blog jane partizane ideologjike duke sjelle te njejten shije qe kishte dikur ideologjia komuniste qe cdo fakt shikohej ne bardh e zi.  Eshte shume e veshtire te debatosh me persona te tille si njeri prej tyre The Speaker i cili  me kujton ish mesuesin tim te markzizem leninizmit i cili ishte kaq shume i indokrinuar sa refuzonte ti pergjigjej pyetjeve me elementare qe ne benim ndaj teorise qe na shpjegonte e cila ishte nje kontrast i forte me jeten qe benim ne tiranen e atyre viteve

 

auroni

Ti beje pyetje mbi teorine M-L? Po pse s'thua, paske shpetuar per qime...

E mos na e shaj spikerin, se na duhet nje i tille, te pakten te plotesojme ngjyrat e ylberit; pastaj, niveli i IQ duhet te filloje nga zeroja, apo jo? pse cuditesh ti qe ka dhe me nivel te tille? Cdo gje ne natyre ka njesine elementare.

Thuhej dikur qe atomi ishte njesia elementare e lendes (materies) (atom=i pandashem) ne paralelizem me te, i takon qe mitingashet e Berishes te jene njesia elementare e dijes.

Po arrite te me spiegosh " diktator i mevonshem" behem enverist.

besoj qe emertimi enverist nuk eshte nje emertim qe nderon dike prandaj te sygjeroj qe te mos e kerkosh kete epitet.

e dyta   enver hoxha nuk lindi diktator. ai ishte nje lider i nje levizjeje partizane si nje prej shume te tilleve qe u krijuan gjate luftes se dyte boterore. ngjarjet e mevonshme politike  si dhe etja per pushtet e kthyen ate ne nje diktator. une personalisht nuk mendoj se Hoxha ishte nje diktator ne 1946 psh. ai ishte nje lider komunist i cili filloi te kuptoje se cfare eshte pushteti dhe  luftoi gjithe jeten per ta mbajtur ate. ngjarjet e mevonshme, eliminimi i miqve dhe bashkeluftetareve si dhe kthimi i shqiperise ne nje bunker gjigant e shndruan ate ne nje diktator shume te eger.  por perseri kembengul qe figura te tilla duhen te analizohen ne kompleksin e tyre dhe jo bardhe e zi. 

ai ishte nje lider i nje levizjeje partizane si nje prej shume te tilleve qe u krijuan gjate luftes se dyte boterore.

Lider i nje levizje partizane? smiley

Se pari ai s'ishte lider; ishte kukull ne duart e jugosllaveve, gjate viteve per te cilat flet ti. Ata ishin liderat e vertete, Enveri thjesht zbatonte direktivat e tyre.

Se dyti, nuk ishte levizje partizane, po levizje komuniste, e cila ngaqe ishte dicka kaq e huaj per shqiptaret (dhe popujt e tjere ne Ballkan) perdori elementin patriotik/partizan si vegel rekrutimi dhe propogande. Pikerisht prandaj dhe eleminoi cdo alternative tjeter, se ishte levizje komuniste, jo patriotike.

Se treti, meqe eshte komenti i disate i yti ne kete kontekst, qe Hoxha duhet vleresuar ne kompleksitetin e tij, pse nuk na thua dicka me teper. Pra gjerat negative per te jane thene, po ashtu dhe ato pozitive, dhe vazhdojne te thuhen, nga Nexhi qe jep akoma intervista, tek Aliaj, deri tek muhabetet e kafeve dhe blogistat, si ketu tek PPU.

Cfare atributi pozitiv per Hoxhen nuk eshte vleresuar apo thene akoma dhe ka ngelur pas dore? Se kjo "duhet pare ne kompleksitetin e tij" eshte term shume evaziv, qe mbase pa dashje mund te keqinterpretohet si "nuk ishte aq i keq, kishte dhe shume te mira". smiley

Z. Tare,

A mund te me analizosh, me "ngjyra" nje zoteri te quajtur Hitler ? (Le ta them kalimthi, nje histori austriaku qe lexova ketu ishte patetike. Madje m'u duk me po ato zemreke qe shpotiten tek tjetri : kur takova nje shokun tim francez, ai me tha... e tralala, e trilili.)

Qe Hitleri kishte nje kafke njerezore, kete e di. Edhe qe ai kishte ca mustaqe sic mund t'i kete nje katunar Shpiragu, edhe kete e di. Por halli qe ai nuk ishte aq njeri sa ky katunari, kesaj si t'ia bejme ?

Qe Enveri fliste gjirokastritshe si Cerciz Topulli, kete e di. Edhe qe ishte diabetik si halla Esmaja, edhe kete e di. Por halli se ky Enveri nuk ngjante fort me kete Cercizin, kesaj si t'ia bejme ?

A ka mundesi te na tregoni nje film me ngjyra, por qe te mos jete perralle ?

 

Besoj se duhet te jemi te kujdesshem ne perfundimet qe nxjerrim nga biseda te tilla. Une preferoj qe te jem racional ne gjykim aq me teper per nje figure si Hoxha. Nuk dua qe te mar atributet as e atij qe shan dhe as te atij qe mbron dike. mendoj se po debatoojme nje teme interesante per hir te debatit dhe po ndajme pikepamje te ndryshme.

une personalisht mendoj se akoma deri me tani historia jone e 50 viteve komuniste nuk eshte analizuar si duhet dhe nxjerre mesime te dobishme. (per kete arsye kemi akoma ne pushtet komuniste) 

Ju rekomandoj qe te lexoni materiale arkivore autentike te cilat jane te pa manipulueshme nga historiografia e mevonshme mbi periudhen e luftes dhe te pas luftes.  tema e hoxhes gjithmone do te jete nje teme delikate dhe me plot kontradikta prandaj duhet te jemi shume te kujdesshem kur debatojme per te.

Duhet ta dini se ne fakt levizjen komuniste ne shqiperi  (levizjen me arme) e kane iniciuar sherbimet sekrete britanike te cilet kerkonin nje levizje anti italiane ne prapashpinen e italianeve qe pregatisnin sulmin ndaj greqise. Une kam botuar per here te pare se lideret e pare te levizjeve anti italiane Peza, Gjinishi, Lleshi vellezerit Kryeziu te Gjakoves dhe me vone Kupi jane rekutuar nga Sherbimi Britanik. Emrat kane ardhur me rekomandimin e jugosllaveve (ajo pjese e sherbimit jugosllav qe punonte per anglezet)

Personalisht ne debate publike kam mbrojtur figura me tradita patriotike si Lef Nosi apo Pater Arapi pasi kane qene figura qe kane luftuar per shqiperine por fatkeqesisht gjate luftes u ndodhen ne anen e pales humbese. per kete arsye edhe historia i denoi.

Hoxha per merita te tijat apo jo ne mbarimin e Luftes ishte ne rradhet e forcave qe fituan luften nazifashiste  pra me britaniket, ruset dhe amerikanet. Kjo merite e tij apo e kontekstit historik te shqiperise ishte nje merite e madhe pasi shpetoi kufirin e Jugut i cili i ishte premtuar Qeverise Mbreterore Greke nga Britaniket.

Ju rekomandoj qe te lexoni materiale arkivore autentike te cilat jane te pa manipulueshme nga historiografia e mevonshme mbi periudhen e luftes dhe te pas luftes.

Na rekomando ndonje ti, mundesisht te pavarur, jo nga komunistet per komunistet. Qe nje nga une: Communist Takeover and Occupation of Albania (1954). Mund te lexohet e plote online (anglisht).

Per sa thua me poshte s'ja vlen te diskutosh, se ose i ke ke tjetersuar faktet me qellim, ose se paku je i keqinformuar. Britaniket nuk ishin ata qe iniciuan levizjen komuniste ne Shqiperi; ishin serbet. Britaniket ndihmuan me vone me arme kundra okupacionit, mbasi komunistet kishin dale ne krye, dhe ata dolen ne krye jo per meritat apo per fatin e tyre, sic thua, po ngaqe (1) genjyen njerzit dhe (2) persekutuan te tjeret qe nuk perkrahen levizjen e tyre.

Tani muhabeti ishte per Enverin specifikisht, dhe konkretisht ca gje pozitive i ka ngelur pa permendur ne kuadrin e ketij "kendveshtrimit kompleks" qe sugjerove, pervec transferimit te punes se serbeve ne merita te Hoxhes, pervec koncesionit te Kosoves, dhe pervec gjithshka tjeter qe Hoxha beri mbasi levizjen komuniste e organizuar dhe drejtuan serbet. smiley

Duke i qendruar linjes tende te kotfutjes;

a mund te shpjegosh pak kete: "levizjen komuniste e organizuar dhe drejtuan serbet."?

Pyetja me shtruar eshte: pse e bene serbet kete, cfare qellimi kishin? dhe ne kontekstin historik, a mund te na thuash se a ia arriten qellimit, - po apo jo dhe pse.

e kam seriozisht.

Po te ishte, po te mos ishte, jane gjera te pabaze.

Ne aspektin e jetes, duke filluar nga nr 2 Ramizi, Mehmeti, Kadriu, te the e te thashe, e deri tek femija i porsalindur nje ditesh, e kishin jeten e tyre te lidhur direkt me diktatorin. Per te gjithe Shqiptaret qe jetonin brenda kufirit te mallkuar , ishin skellever te diktatorit.

Liria e fjales,  liria e levizjes si dhe liria  e punes nuk ekzistonte, çdo gje ne çdo aspekt vendosej nga ky diktator.

Si do flasesh, si do levizesh, si do punosh,ishte e  vendosur nga diktatori.

Ti heqesh njeriut te tria keto, fjalen, levizjen dhe punen , nuk je i burgosur, por je kthyer ne kafshe.

Me e keqja e kesaj eshte se edhe ky diktator trim, ishte dylberi i Titos.

Meqense je nje kerkuese e dokumentacionit, ne qofte se ke ne dipozicion filmimin kur diktatori dridhte singjirin duke denuar me vdekje Kadriun, do te isha mirnjohes te na sjellesh. Paraqitje e denje e nje diktatori idiot e kaluar idiotit. Besoj se edhe ne ato viset qe jetojne ne Amazona, kryetari nuk dredh zingjirin kur jep denime.

Une preferoj qe te jem racional ne gjykim...... !!!!!!!! 

Ke te drejte mor Auron ...po ti nuk e ke kuptu akoma qe mejtiMtari kryesor pas se cilit vijne radhe - radhe , me Jugosllave , sllavo- ortodoks e komuniste staliniste ,sh...urra ( me fal per shtypjen gabim , pas sh duhet nje P ) eshte HuriBinaja ? Hajt shnet se po iki me zier gjroshet ! S'te mjafton ty ky argument ? Mire pra ! Hajt shnet , se po iki me prashit grurin smileyAs ky argument s'te mbushi mendjen ? Vazhdo lexo me poshte e me siper ne cdo faqe e kudo qe flitet per mendim racional , fakte , logjike etj fjale me kutpim ne gjuhe te huaj smiley Psh ke ... se pari se dyti , se treti ..ose (1) , (2) ....dhe 3,4 5 ..nuk ka ; ama ka se pesti.... qe sllavo- ortodkset e Jugosllavet etj etj dhe pas kesaj s'ka pse te duhen dokumente qe shpjegojne se shtati  dhe ( 3 ) se mu kujtua smiley Levizja sllavo - komuniste.....................

Aurontare, kur permend Lef Nosin dhe Pater Anton Arapin, qe po i marrim te "mirembrojtjur" prej jush, si ka mundesi dhe te harroni Mehdi Frasherin? Ata kane patur te njejtin pozicion gjate qendrimit te perkohshem te gjermaneve ne Shqiperi.

Ne fakt me beri pershtypje ndarja e tij perj tyre! Ashtu kot. Me duket se eshte nje goxha patriot dhe ka punuar per Shqiperine qe me ndarjen e kufijve, e me pas ne formimin e ligjeve, ne qeverite e Zogut.

Perderisa ju mendoni qe ata u rreshtuan ne krahun e humbesve, nuk mbroni asgje ose nuk tregoni asgje te vertete. Ata boterisht, ne baze te dokumenteve te nxjerra nga arkivat, vetem nje gje nuk bene, rreshtimin. Ata mbajten pozicionin e cdokujt patrioti te ndergjegjshem per kombin ne situata lufte, anashkaluan anarkine me largimin e italianeve, ku nuk kishte me shtet, dhe bene akorde emergjence me gjermanet te cilat bene qe te eliminohen masakra dhe dhuna e luftes nder shqiptare( rasti i cifuteve eshte unik). Pozicioni i tyre ishte provizor( per kete kane shkruajtur vete ata) dhe me pas kishin iluzionin( endrren) te benein nje shtet te modelit englez, pas luftes qe te gjithe e dinin se po mbaronte.

Paradoksi si dhe shume te tjera paradokse, ishte se Hoxha i quajti kolaboracioniste, aq sa mund te quhet qeveria provizore ose me baze te gjere ose e emergjences, quaje si te duash, e Bashkim Finos ne 97!!!!!!!

Ata boterisht, ne baze te dokumenteve te nxjerra nga arkivat, vetem nje gje nuk bene, rreshtimin. 

Ku e di ti? Se Auroni i ka pare vete, psh, dhe ka lene thonjte duke rremuar neper arshiva.

Paradoksi si dhe shume te tjera paradokse, ishte se Hoxha i quajti kolaboracioniste, aq sa mund te quhet qeveria provizore ose me baze te gjere ose e emergjences, quaje si te duash, e Bashkim Finos ne 97!!!!!!!

Nuk eshte aspak paradoks. Ishte nje qeveri kukull qe fijet ia mbante gjermani. Fakti qe kane mbajtur qendrim patriotik ne disa raste, nuk i ben jo-bashkepunetore. 

Me e rendesishmja, qe ca tru te vegjel nuk arrijne ta kuptojne (se e duan me te thene nga arshivat) eshte fakti qe; kur udheheq nje LANC kunder dy pushtuesve te huaj, kur del me mbi 75 000 forca te armatosura, kur ke nje bilanc prej 28 000 te renesh ne forcat e tua, qe nuk mblidheshin nga afiniteti per nje ideologji por nga populli; kur bilancit tend i shtohen edhe rreth 150 000 gjermane dhe italiane te vrare dhe te kapur rob; kur epopese tende i shtohet dhe fakti qe UNC mori pergjegjesine kapitale per te mbrojtur integritetin territorial te vendit kunder ambicjeve te fqinjeve, qe ndoshta, ndoshta rastesisht ishin bashkepunetore me te njejtat forca qe kish qene ish-qeveria jote....

kur merr parasysh qe...

Shqiperia deri ne 1954 nuk u anetaresua dot ne OKB per shkak se blloku perendimor i vendeve fituese te luftes (SHBA dhe Anglia) jo vetem nuk e njihnin Shqiperine, por e konsideronin si vend kolaboracionist(bashkepunetor),

kur keto vende mbeshtesnin me agresivitetin me te madh grykesine e grekeve per gjysmen e territorit tend,

kur keto shtete i kerkonin Shqiperise demshperblime lufte ne favor te Italianeve,

dhe fakte te tjera si keto, apo fakte qe anetaresimi jone ne OKB ishte sponsorizim Jugosllav, dhe mbeshtetje e flakte nga Polonia dhe Rusia...

atehere ndoshta dhe e kupton qendrimin zyrtar te Tiranes...

Shume bukur e tha edhe ish gjeneral Perllaka tek emisioni Opinion i Fevziut. Kur ishte ne Kukes e kishin pyetur patriotet e Lumes per levizjen anti-fashiste komuniste ne Vlore, dhe a ishte e drejtuar nga serbet apo greket, ashtu sic propagandohej. Perllaka i kishte thene se edhe ai i kishte degjuar keto fjale, por qe ai skishte pare as serb e as grek me sy, por vetem djalerine shqiptare.

Tani eshte e qarte qe drejtimet idologjike kan ardhur nga serbia dhe rusia,sepse komunizmi nga Rusia vinte nepermjet Serbise, sepse nuk lindte vetvetiu ne cdo vend,  por kjo nuk do te thote qe lufta shqiptare ishte ne sherbim te interesave serbe apo ruse, ishte nje lufte e kryer nga shqiptaret per shqiperine.

Gjeneral Peteni ne France Hero i Luftes se Pare Boterore u klasifikua si bashkepunetor i gjermaneve gjate luftes se dyte boterore. Askush nuk mund te thote se ai nuk e kishte ne zemer interesin e frances por zgjedhja ishte e gabuar apo jo?

ne kete logjike jane edhe anetaret e regjences te cilet ishin pjese e nje qeverie te krijuar nga Gjermanet. Duam apo nuk duam ne ky eshte nje vendim i historise. Kush bashkepunoi me gjermanet per cfare do lloj arsyesh u rreshtua ne palen humbese. Nuk diskutohet qe shume prej tyre qe ishin te edukuar jashte e dinin se cfare do te sillte komunizmi ne shqiperi dhe per kete arsy ishin kunder. Por bashkepunimi me  gjermanet i rreshtoi ata ne krahun humbes i cili sillte edhe kalimin e territoreve te jugut per Greqine. Ky eshte nje fakt i pa mohueshem.

E dyta ne Konferencen e Jaltes ku fuqite e medha krijuan boten e pas luftes Shqiperia nuk u diskutua fare por ju la nen ndikim Jugosllavise. Per kedo qe nuk e pranon kete fakt te lexoje kujtimet e Curchillit si dhe dokumentat angleze te Konferences. Pra te dashur miq  tre fituesit e Luftes,  Stalin  Churchill dhe Ruzvelt  pranuan qe Shqiperia e pas luftes do te ishte nen ndikimin jugosllav dhe si pasoje nen ndikim rus.

Ky ishte nje vendim i fuqive te medha ashtu si ishte edhe vendimimi i  sotem qe keto fuqi vendosen qe Kosova te ishte e pa varur. 

Jugu i Shqiperise shpetoi nga pretendimi grek vetem si pasoje e luftes anti fashiste nacional clirimtare e cila jo domosdoshmerisht ishte komuniste. Mijra te rinj qe luftuan ne kete lufte nuk kishin asnje lidhje me komunizmin por luftuan kunder gjermaneve. Luftuan kunder gjermaneve te cilet ne menyre paradokse krijuan shqiperine e madhe duke bashkuar territoret e Kosove dhe camerise bashke me shqiperine 

 Pik's'pari, pershnes tupen me 'uot hev aj dan tu dizerv dhis'

gjithashtu, meqenese nuk me lejohet me loz me ujtubin, dhe se teksti i kenges me siper ka me shume lidhje me rrjedhjen e Tupes te servirur ne formatin e nje.. shkrimi, mund te them se lirine me postu tekstin ketu e gjeta mes jush:

You always wanted a lover
I only wanted a job
Ive always worked for my living
How am I gonna get through? 
How am I gonna get through? 

I come here looking for money
(got to have it)
And end up living with love, oh, oh
Now you left me with nothing
(cant take it)
How am I gonna get through? 
How am I gonna get through? 

I bought you drinks, I brought you flowers
I read you books and talked for hours
Every day, so many drinks
Such pretty flowers, so tell me
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
What have i, what have i, what have I ...

Since you went away Ive been hanging around
Ive been wondering why Im feeling down
You went away, it should make me feel better
But I dont know, oh
How Im gonna get through? 
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
How Im gonna get through? 
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 

You always wanted me to be something I wasnt
You always wanted too much, oh, oh
Now I can do what I want to - forever
How am I gonna get through? 
How am I gonna get through? 

At night, the people come and go
They talk too fast, and walk too slow
Chasing time from hour to hour
I pour the drinks and crush the flowers
What have i, what have I done to deserve this? 
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
What have i, what have i, what have I ...

Since you went away Ive been hanging around
Ive been wondering why Im feeling down
You went away, it should make me feel better
But I dont know, oh
How Im gonna get through? (baby)
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
How Im gonna get through? (baby)
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
How Im gonna get through? (baby)
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
How Im gonna get through? (tell me)
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
How Im gonna get through? (baby)
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
How Im gonna get through? (yeah)
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 

Gonna get through? 
Gonna get through? 
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
Im gonna get through, right? 
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 

We dont have to fall apart, we dont have to fight
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
We dont need to go to hell and back every night
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
You never ever left me, baby, think of me...
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
Oh, babe
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 

We dont have to fall apart, we dont have to fight
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
We dont need to go to hell and back every night
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 

Gonna get through, baby, Im gonna get
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
Forever
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
Gonna get through, baby, yeah,
What have i, what have i, what have I done to deserve this? 
Gonna get through, get through, baby, ooh
What have i, what have i, what have I done to deserve this?

 

Nqs pas L2B ne France do te kishte fituar komunizmi dhe ne '90 do te ishte rrezuar si tek ne, Peteni do konsiderohej sot si hero. Qeveria e Petenit ne France ishte antisemite. Ndersa regjenca shqiptare jo. Paralelizmi historik eshte pa vend ketu. 

Nuk di qe "bashkepunetoret" me gjermanet te kene pranuar dhenien e jugut shqiptar Greqise. Nqs e ke fjalen se kjo do ishte pasoje e rreshtimit te Shqiperise ne vendet humbese kjo eshte gje tjeter. Edhe Konferenca e Jaltes eshte gje tjeter. Nuk ke pse paragjykon me kete fakt te mepasem vendimin e nje pjese te Ballit per te bashkepunuar me gjermanet. 

Mendoj se çdo gje duhet pare me kontekstin e kohes, edhe levizja komuniste. Kjo ne nje fare menyre ishte e pashmangshme por manipulimi qe iu be asaj kryesisht nga EH rezultoi te jete menxyra jone pasojat e se ciles po i vuajme edhe sot. 

Z Aurontare, edhe nje here, ti llogjikon gabueshem ; asnje politikan karriere, me pervoje diplomatike mbi 30 vjet nuk do te bente "gabime" te atilla. Pra te rreshtohej me nje fuqi humbese. Flietet per dhjetor 43, pra kishte filluar "terheqja e madhe".

Kaq miope ishin ata? Une besoj jo!

Apo ishin filogjermane in extremis? Absolutisht jo!

Ne shkrimet e veta Frasheri shkruan per nje republike te pasluftes me prioritet nga demokracia borgjeze perendimore, kryesisht e modelit englez. Ai shkruan per edukimin shkollor, investimet ne rruge e hidrocentrale, cuditerisht aty ku i beri Hoxha! ( nuk duhen harruar studimet italo-austriake) E kishte gabim?

Te shkruash qe "ata u rreshtuan"; ose e shkruan qellimisht per t`i denigruar ose per t`i qendruar idese nostalgjike te kolaboracionizmit si propagande e regjimit te diktatorit.

Qeveria e Petenit ishte dicka tjeter. E para ajo kishte formen e nje guvernatorati te emeruar nga gjermanet, e dyta ajo kishte forca ushtarake te drejtuara dhe te rreshtuara me forcat pushtuese.

Ndersa tek ne gjermanet e gjeten grupin e emergjences, prej intelektualve te vjeter, qe me pas pranuan te quhej Regjence( besoj se ka kuptim te plote per ata qe e kuptojne), dhe ata nuk kishin ushtri, vetem xhandare qe ne kohen e sotme quhen polici vendore.

Pra krahasimi eshte i gabuar ose perseri i qellimshem.

Tare, ndersa per te tjerat, , Jalten e jugosllavet, nuk ngelet askush me qe te bjere plotesisht dakort. Vetem nje shtese te vogel mirekuptimeshe.

Nese nuk do te ishin per 45 vjet fuqite e medha ne nje"lufte te ftohte", e cila u mbyll ne fund te viteve 80, Shqiperia dhe regjimi i diktatorit (askush prej tyre nuk e ka quajtur regjim komunist, por regjimi i Hoxhes) nuk do te ishte nje fare Kloni Gjeostrategjik Ndermjetes, qe besoj te kujtohet mire, Hoxha e quante "Shkemb graniti ne Adriatik". Ekzistenca e tij filloi dhe mbaroi me problematiken e ndarjes Gjeo.

O Naim, o katil! pse m'hap tema ku una boj sherr me gjithe dynjone? Prej inotit do t'lej vetem tu u zi per nerin e ballistave! Ketu mer te keqen, duhet me qene Rambo me guxu me permen LB2!

Edhe une nuk e kuptova ne fakt sesi nga nje emer universiteti shkuam tek L2B. Kjo eshte ti biesh nga Kina smiley

Po pse Amerika ju dha strehim politik figurave qe kishin qene ne qeverine e kohes se pushtimit nazist nese kishin qene kolaboracioniste? Edhe Fischer qe i referohet Tare ne nje postim me siper per mbeshtetjen e britanikeve per rezistencen ne Shqiperi kunder Italise dhe mashtron trashe aty (tare), thote qe pushtimi gjerman ne Shqiperi krijoi nje situate pak te cuditshme, nderkohe qe ishte e pushtuar i njihej nje "neutralitet relativ". Nderkohe qe edhe hebrejte ne Shqiperi, ndryshe nga qeverite kolaboracioniste te tjera nuk u dorezuan apo ju be dem atyre.

Konferenca e Jaltes, sidoqe te jete nuk mund t'i faturohet e gjitha asaj renia nen komunizem e Shqiperise. Jalta nuk beri gje tjeter vetem se la ashtu sic ishte gjendjen ne terren; komunistet ishin ata qe tashme kishin marre pushtetin dhe po e konsolidonin ate bashke me ndihmen e vellezerve jugosllave. Te tjereve ju kishin vene pushken.

Lufte kunder fashisteve ne jug kane bere edhe cetat e Ballit, ndersa lufta qe udhehoqi PK degjeneroi ne nje lufte civile dhe qe si synim kishte marrjen e pushtetit dhe vendosjen e komunzimit ne Shqiperi.

Naim me duket se ke gabuar kur permend Ballin. Nuk po diskutonim per Mithat Frasherin por Mehdi Frasherin si anetar Regjence te cilin Tare nuk ja permendi emrin, si pa dashje. Eshte cudi se edhe ne rstin e J. Topallit ajo i meshoi me teper L. Nosit e P. A. Harapit ne rebilitimin e tyre. M. Fr. ka qene edhe me me shume influence ne drejtimin e diplomacise dhe nje shtetar i madh, kollos i politikes se viteve 18-44. Harresa e tij behet me qellim.

Meqe jemi tek tema e Tupes, M. Frasheri ne programin politik te tij per ndertimin e shtetit te pasluftes, shkruante studentet shqipare duhet ta benin shkollen e larte ne Shqiperi. Ne fillim te ngritjes se universitetit te vinin profesore te huaj dhe me pas te formohej nje stad akademik i mire vendas +huaj. Ai nuk ishte per largimin e studenteve ne vende te huaja edhe per aresyen sepse, me pas ata qe do te ktheheshin do te ishin filofranceze, filoengleze, filoitaliane, etj.  Ai mendonte se specializimi pas-universitar ne vende te huaja do te ishte edhe rezultativ shkencor edhe ne frymen nacionale, pasi studenti tashme ishte i pjekur dhe i lidhur me kombin.

Tare, na shkruaj ca gjera nga keto se dikush thote qe po zhbiron edhe arkivat. Besoj se i bejne mire te gjitheve, edhe atyre te Neverit, pamevaresisht se nuk u nxe kaplloqja.

Lufte kunder fashisteve ne jug kane bere edhe cetat e Ballit, ndersa lufta qe udhehoqi PK degjeneroi ne nje lufte civile dhe qe si synim kishte marrjen e pushtetit dhe vendosjen e komunzimit ne Shqiperi.

Speaker, a e kap ate qe quhet "fallacy" ne pohimin me lart?

Ne rastin me te mire, i bie qe PK i ka luftu fashistet si lojtari kryesor, pra me shume se Balli (fjala "edhe" aty te con), por me vone kjo lufte u shndrru ne lufte civile (rrjedhim i fjales "degjeneroi&quotsmiley.

Nuk e kam te "logical robustness", se kjo eshte shume me kerku nga nje blog; e kam pikesrisht te fakti qe pse i hyni perpjekieve shterpe? Kjo puna e L2B eshte tema me e parapelqyer e debatuesve & oponenteve te "krahut tjeter". Atje ata jane me te forte se kurre. Nuk e kam kuptu kurre, qofte edhe ne rrafsh thjesht taktik, pse e gergisni ate pike, ku dihet qe s'ka "fitore" "per ju" ne asnje lloj argumenti te padhunshem; ka vetem se humbje.

Une cdo lloj muhabeti, te isha i "krahut tuj", do e filloja psh ne castin kur ne Tirane kerkoheshin urgjentisht rezidenca per specialistet jugosllave. Ku do flejshin kta? U ngarku M. Shehu per ket muhabet, me i qit per leckash pronaret e ca vilave ene me liru vilat per "miqte". Ta zejme duheshin 50 vila. Mehmeti e tejkaloi planin e realizoi 300%, pra perzuni 150 pronare. Ku du me dal me ket? Po u moret me Mehmet Shehun ne Mushqeta, "i rruni bishtin", sepse ai luftoi ene me kryesorja fitoi atje. Merret vesh c'do me thon me fitu, e kena te fresket fare nga xgjedhjet e funit. Nuk gjykohet dot fitimtari. Thjesht shifet "ku e ka pat mire ky qe fitoi". Kupton? Ene kjo pune. Jo ne Mushqeta, vella, as ne 43-44-en, por ne Tirane dhe ne 46-en.

Ah ke vilat. Po si mor emigrant, fituesi kishte arrestu ne dhjetor 44 te gjithe Lef Nosrat, e deri me 46 kishte pushkatu sa te duash, me gjyq e pa gjyq.  I kishte dale nami qe pushkatonte edhe partizanet po te vidhnin nje fik!? Kishte gerlep floririn e tregetareve te medhenj me bashk-patriotin Kapo, kishte denu te gjithe ish bashkepunetoret e L-C qe vinin prej klases jo fshatare, e ishin deputete ( Sh.  Beja...)

Guerra, keiendi, guerra! Kitares i bihet vetem permas, si tha francesko de gregori, xhenerale, tha, tashti po, la guerra e finita...

Ore, "ju" si te doni, kapnie qe nga 42-shi mer, jo vrau Qemalin, jo spiunoi X e Y, po sinqerisht e kom, m'duket pun pa kry e nuk iu qit m'asi ven.

Mua me pelqen me shume versioni i Vasco Rosit, e madhe vertet, megjithate gjithcka eshte ...calma...dietro la collina...ecc. ecc.

Eshte mese e vertet, se kunder fashisteve kane luftuar me shume nacionalistat se partizanet.

Edhe ne nje shkrim tjeter i Xixes me duket, i paraqita luften e ballisteve per çlirimin e Gjirokastres ku mbeten te vrare mbi 600 balliste.

Partizanet, ashtu po i themi, ishin nje grup i paorganizuar( si banda) te drejtuar nga me te "fortit" e zones.

Keto jane dokumenta (kujtime) te atyre Italianeve qe kane luftuar ne Shqiperi.

Asnje liber historie nuk flet per keto 600 Shqiptare te vrare nga fashistet.

Po e gjitha perqendrohet tek 2000 herojt , ku sipas librit " yjet e pashuara" jane vetem 1100 emra herojsh.

 

Eshte mese e vertet, se kunder fashisteve kane luftuar me shume nacionalistat se partizanet.

Lum-o, po pse tallesh mer? Kto un i fus te temat serioze!  smiley

 

Ku ka studiuar Peteni ne Sorbone?

Sipas mesimeve te Kristo Frasherit, tjerr e mos keput, ky diskutim merr nje lemsh e li te pa fund.

Hoxha ishte diktator, Shqiptaret ishin te marrun peng nga ai.

Te analizosh luften, partizanet, ballistet, zogistet, te gjithe jane Shqiptare, me te mirat e keqijat njesoj.

Problemi  nuk qendron  tek pushteti i Hoxhes sa ishte legjitim, nuk me interesojne pushtetet, me intereson liria , ajo liri qe ky Hoxha ja mohoi te gjithve.

Ne qofte se ky debil duhet studiuar, nuk ju pengon asnjeri, po nje keshill po ju jap, mos u lodhni te studioni trurin e tij se nuk ka pase tru, ka qene nje qenie me kafke bosh.

 

Ore qe Skendrbeu ka qene agjent me fal poliagjent kete te keni te sigurte ju...Puna eshte se nuk e dime mire, nese Skenderbeu e mbaroi Universitetin e Stambollit apo e la pergjysme?!

Qe nuk ka patur me teper se 10-15 kokrra turqish ne Arberi dhe kete t'a dini mire.Arberit si thoni ju, duke rrjedhur prej pellazgeve, nuk i bie te kene luftuar me Turqit, por te kene bere lufte civile, disa me Ballabanin e disa me Skenderbeun.

Perseri italo-gjermanet nuk kishin nevoje me harxhu robt e tyre ne Shqiperi se e dinin mire qe tek ne nuk behen dy lagje bashke,por seciles lagje i pelqen te veshe uniformen e Juves dhe tjetres te Bajernit.Pra jane gati per lufte civile ne pershtatje te uniformave.

Qe dhe sot e kesaj dite ne jemi te gatshem te rreshtohemi ne kampe te ndryshme simbas qejfit te kryetarit te komunes dhe kjo eshte e vertete.

Qe nuk kemi luftuar me te huajt ndonjehere, se nuk na e mban, por na ka dale nami si luftetare trima, pasi ja kepusim koken njeri tjetrit kollaj dhe te huajt i ka zene lemeria dhe kjo mund te jete e vertete.

The Speaker

 

une ne pohimin tim te mesiperm nuk  ju referova Fisher por dokumentave autentike te arkivave te sherbimit sekret ne Londer. lexo shkrimin per kete teme qe kam shkruajtur ne gazeten Shekulli   e gjen ne Google. Shkrimi ka te gjitha referencat e dokumentave. Anglezet i dashur rekrutuan nje sere shqiptaresh nga me te njohurit ishin babe myslymi, abaz kupi, haxhi lleshi, mustafa gjinishi vellezerit kryeziu per te filluar nje levizje anti italiane ne prapavija ne ushtrise qe po pregatiste mesymjen kunder greqise.

 

 

Auron, s'ka rendesi kujt i referoheshe, mua me dukej sikur Fischer-it qe merret me kete, por ajo qe doja te them eshte se ka nje problem ne nje pohim tendin me siper ku thua: "Duhet ta dini se ne fakt levizjen komuniste ne shqiperi (levizjen me arme) e kane iniciuar sherbimet sekrete britanike".

Ketu ka nje problem pasi britaniket s'kane iniciuar asnje "levizje komuniste" por rezistence ndaj italianeve dhe ku emrat me te njohur qe permend nuk jane fare komuniste. Komunistet ishin ata qe moren me vone urdhrat nga te derguarit e PK te Jugosllavise

Cfare qendrimi u mbajt ndaj Abaz Kupit, vellezerve Kryeziu apo Muharrem Bajraktarit, e di ti? Sigurisht qe duhet ta dish. A ishin tradhetare keta njerez?

Akoma me perrallat e tares juve; mesa duket nuk eshte thjesht i keqinformuar, keshtu qe kot e keni qe kembengulni ne debat me te, thjesht per hir te emrit. Me keto keqinformimet "padashje" me solli shijet e hidhura te Kloseve qe mundohen te na rishkruajne historine me "fakte" dhe "referenca" (nothing personal Tare, thjesht per ca ke shkruar tek kjo teme mbi kete, dhe menyren se si e ke shkruar).

Emisaret e Titos ne Shqiperi, Miladin Popovic dhe Dushan Mugosha (pseudonim Sala), formuan partine komuniste shqiptare ne '41,  nderkohe qe anglezet dhe amerikanet ndihmuan me arme ne '43. 2 vjet diference. Plus qe keta bosat e vertete te PKSH erdhen qe pa u formuar PKSH-ja dhe ndenjten ne Shqiperi gjate gjithe kohes se luftes, dmth nuk ishin thjesht dirigjuesa, po bosa konkrete, operative, te levizjes komuniste shqiptare, qe nga berrja e planeve fillestare, deri tek implementimi i tyre me detaje. Po jo, anglezet ishin te paret dhe themeluesit e levizjes komuniste, meqe ne Angli e kishin qare partine komuniste te tyren. smiley

Ju sugjeroj te lexoni kete materialin me poshte dhe do mesoni shume gjera per komunistet dhe ato vite, si i mashtruan njerzit, ca metodash te qelbura perdornin per te diskredituar te gjithe atdhetaret qe nuk u bene komuniste, si u hakmorren, etj. Eshte vertet material shume informativ, i shkruar ne ato kohe si raport per Kongresin amerikan. Nga faqja 10-11 fillon flet per pushtimin fashist dhe lindjen e komunizmit ne Shqiperi, e me rradhe.

Gjynah qe s'eshte botuar i perkthyer ne shqip ky material.

  

Communist Takeover and Occupation of Albania - Charles J. Kersten; U.S. Congress (1954)Titulli:          Communist Takeover and Occupation of Albania
Autori:         Charles J. Kersten; U.S. Congress
Viti botimit1954
Botuar nga:  U.S. Government Printing Office (Washington D. C.)
Lidhjet:        Scribd       Internet Archive

Titulli i plote: Communist Takeover and Occupation of Albania. Special Report No. 13 of the Select Committee on Communist Aggression. House of Representatives.

The Speaker

 

ne kete pike jam dakort me ty qe anglezet ne vitin 1939/1940 filluan pregatitjen per krijimin e nje levizje anti italiane.  Por mos harojme qe emrat qe une kam shkruar me siper jane sygjeruar nga sherbimi jugosllav. Pra Abaz Kupi, Myslum Peza, haxhi lleshi, vellezerit kryeziu mustafa gjinishi dhe disa te tjere ju dhane anglezeve nga jugosllavet. dokumentat e gjetura ne arkiv e vertetojne kete.  kur une thashe levizjen komuniste kam parasysh qe cetat e para partizane kane qene ato te te drejtuara nga M. Peza dhe haxhi lleshi apo jo?  ne arkiva jane edhe listat e pagesave qe anglezet benin cdo muaj per efektivin e ketyre cetave. Ishin keto ceta ato qe u bene edhe strumbullari i organizimin partizan. une kete e kam shkruar ne shtyp duke pasur edhe disa reagime qe nuk e pranonin kete fakt.  Eshte shume e vertete qe komunistet jugosllave kane pasur ndikim shume te madh ne levizjen komuniste shqiptare. fakt ky i pa mohueshem. ne nje qarkore sekrete te SOE thuhet qarte qe sherbimet britanike do te ndihmonin kedo grupim qe do te krijonte probleme per gjermanet dhe si rezultat britaniket ne fillim te levizjeve ilegale ne Balkan ndihmuan shume grupime te tilla. Mos harojme qe ne Shtabin e Titos ishte djali i Churchillit i cili mbante lidhje direkte midis Titos dhe Churchillit.

 

Personalisht nuk besoj qe Abaz Kupi apo Muharrem bajraktari kane qene tradhetare (te kujt?)  te Shqiperise?  ata ishin politikane te cilet u perpoqen qe ne kontekstin e kohes te ishin pjestare ne ngjarjet kryesore  te Shqiperise. Abaz kupi per ca kohe ishte edhe ne Front dhe pastaj krijoi Legalitetin. Duhet dhene qe per mendimin tim Abaz Kupi ka qene mjaft i manipuluar nga anglezet te cilet donin te krijoj nje kunder peshe ndaj levizjes komuniste. fatkeqesisht ata e braktisen ne fund te luftes ne bregun e detit duke i refuzuar edhe ndihme per tu mbrojtur nga komunistet e hoxhes. po do material tjeter me thuaj se te jap pa asnje problem per te pare se sa shume jane manipuluar politikanet shqiptare te kohes nga ngjarjet qe rrodhen ne shqiperi.

Xhibi  nje keshille  po flasim per ngjarje perpara atyre qe i referoheni ju prandaj lexo me siper per tu perfshire ne debat ne menyre konkrete.

Z. Tare, po ca menyre korrekte debati aman pash zotin. Duhet te jesh shume naiv te hash petulla te tilla per argumente:

Eshte shume e vertete qe komunistet jugosllave kane pasur ndikim shume te madh ne levizjen komuniste shqiptare.

Ky eshte debatimi korrekt dhe serioz? Eshte njesoj si te thuash 'eshte shume e vertete qe uji eshte nje substance qe ka shume ndikim ne perberjen e shiut', nderkohe qe shiu eshte uje.

Komunistet jugosllave nuk "kishin shume ndikim" po ishin ata qe e formua dhe udhehoqen levizjen dhe partine komuniste shqiptare, qe ne fillesat e saj deri ne perfundim te luftes; ishin ata liderat de facto.

Prandaj thashe me siper keqinformim me dashje nga ana juaj, pasi perseritet te njejtat "argumenta". Po patjeter qe keto jane "ceshtje komplekse qe duhen pare ne teresine e tyre".

I am out. Vazhdoni debatoni juve me korrektesi. smiley

Auron, The Speaker has a point. Cetat e para (Peza, Lleshi, por edhe te tjera) ishin atje pavaresisht komunisteve; komunistet qene te afte per t'i bere per vete. Merite kjo qe u duhet njohur. Komunistet ishin pas cdo elementi te aktivizum ne ate kohe, cdo lloj grupimi qe kishte dicka kunder "hyqymetit" u perpoqen t'a benin per vete, t'i jepnin flair-in e ideologjise cdo lloji gafurrje me ngjyrime "outlaw" qe bubrronte atebote ne Shqiperi. Dhe nga keta kishte jo pak. Cdo grup kacak ishte nje target. Dhe emisaret e komunisteve paten jo pak sukses me kete ndermarrje.

Asnje nga emrat e njohur (Peza, Lleshi) apo me pak te njohur qe "e luanin gishtin" nuk kishte prirje komuniste. Motivimet e veprimit te tyre nuk duhen marre as kryekeput si anti-italiane, megjitheqe nje komponente anti-italiane nuk mund te mohoet, por natyrisht as si e vetmja, as si kryesorja.

Per kacake asnjehere nuk kemi qene keq!

Flm. per ndihmen Emigrant se i ke thene pak a shume te gjitha. Tare po ja fut kot (te flasim thjesht tani) pasi as Myslym Peza dhe as Haxhi Lleshi nuk kane qene komuniste, leri Kupin, Vellezerit Kryeziu apo M. Bajraktarin...

Perpjeka e pare ne mos gaboj kunder italianeve eshte bere nga nje britanik qe kishte qene si pune keshilltari ne xhandarmarine e kohes se Zogut pastaj ka filluar edhe organizmi i ketyre elementeve nacioanaliste e patriote qe me vone disa prej tyre i "kapen" komunistet.

The Speaker

 

une nuk thashe qe ata ishin komuniste por qe ishin personat ku levizja komuniste u fokusua ne interest te levizjes se tyre. mos harojme se personat e lartepermendur  pra Peza, Lleshi dhe Gjinishi ishin faktore te rendesishem te levizjes komuniste ne vazhdim apo e kam gabim?

 

gjithsesi me duket se po dalim nga tema

gjithsesi me duket se po dalim nga tema 

Mendon?

smileysmiley) :laugh: smiley

Auron

Nuk e kupton qe po humbet kohe ? Disa jan te paafte per gjykim racional ne  tema te caktuara, dhe ti kot lodhesh, sepse nuk ke per te gjetur gjuhe te perbashket pa hequr dore nga llogjika. Mos e mundo veten kot te zgjatesh.

Sa shume komente jashte teme..  dhe sa artikull egoist ..  kur ne fakt problemi kryesor i UT eshte keq funksionimi si universitet, ne nivelin  e stafit,  librarise, ambienteve dhe mbi te gjitha ne instalimin e antivleres ku akoma blihen nota dhe kopjohet ndershmerisht!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).