Në emër të shqipes

edliragjoni.wordpress.com

Jasu. Po siste? Kala? – i drejtohet një adoleshent tjetrit bregut të Himarës.

Ca po i flas ai atje, ë?  – shoqëruesi im i pandarë i kësaj vere, nipi 7 vjeçar i lindur në Toskani, është kureshtar këmbëngulës dhe mundohet të pyesë vetëm në shqip, sipas porosisë së gjithkujt në të dy fiset, nga frika se mos e lë mënjanë gjuhën e vendit ku duhet të kishte lindur. Akoma ka shumë punë për të bërë që të mos ngatërrojë përshtatjet e gjinive dhe të vetave, por përpiqet goxha fort.

Unë nuk përgjigjem. Jam shumë e zënë me nervat që po më n nxjerrin tym nga koka prej inatit përse në zonën e bregut njerëzit bëjnë akoma “llëkë – llëkë –llëkë –llëk” në greqisht.

“Mi dici perche parlano cosi”? – këmbëngul këtë radhë me inat kurioziteti i tim nipi. Vetëm kështu e di që e tërheq vëmendjen. “ Në shqip të kemi thënë. Kur të kthehesh në Firence, qaje me lot atë italishten tënde”.

E kupton që nuk e kam me shumë shaka. Vështirë ta besojë dhe pret nën sy që unë t’i hap krahët si zakonisht duke i buzëqeshur, por nuk e bëj, sepse jam nxehur vërtet keq nga masiviteti i greqishtes këtë verë. Jo se vitet e kaluara ka qenë më mirë, por të paktën atëherë nuk ka pasur shumë vizitorë që t’i shqetësojë me greqishten e tyre të blerë. Kurse këtë vit, rruga e asfaltuar të çon në çdo fshat e cep të jugut, duke lejuar një fluks masiv njerëzish të zbresin në jug e të “shqiptarizojnë” gjallërueshëm të gjithë zonën.

Në apartamentin që kemi marrë, televizori nuk merr asnjë kanal shqiptar. Asnjë! Më vjen të shpërthej. Prisja vërtet të shihja më shumë Shqipëri këtë verë.

Por nuk mbaron me këtu. Pavarësisht rrugës së shtruar, lidhjeve më të shpeshta me Tiranën, prurjet  e bareve e pubeve të reja në zonë, mbipopullimin me pushues të ardhur tashme edhe nga Elbasani, Berati, Tepelena, Fieri, madje edhe Durrësi apo Shkodra, fshatrat dhe qytezat e bregut vazhdojnë të jenë të mbytura nga greqishtja artificiale e banorëve që jetojnë apo punojnë në vendin fqinj.

“Afto to thesi ine piazmenos” – na drejtohet gjithë prepotencë në greqisht një burrë fytyrëngrysur, duke pretenduar se shezlloni që kishim zënë, ishte i tij. “Po mirë. Nuk kishte derë këtu edhe ne hymë pa trokitur” – i kthehem shqip, duke parë vargun e gjatë të çadrave në plazhin publik. Sigurisht asnjëra prej tyre nuk ka pronar.

“Ine dhikomu” – këmbëngul ai në greqisht.

“Po greqisht përse po flet? Apo të duket se ushtron presion më të ngrënshëm?! Si e ke mbiemrin ti?

“Kapedani”

“Po ik o Kapedan me gjithë greqishten tënde. Po të kishe këmbëngulur në shqip do ta kisha liruar me të parën. Ti edhe Kapedan, edhe më shtiresh në gjuhë të huaj…!”

“Po mua më quajnë Spiro. Jam minoritar”.

“Amam o minoritar Kapedani, me gjithë ata minoritarët Dede, Leka, Gjoni, Hila e të gjithë me radhë. Minoritarë që keni zbritur nga Mirdita 400 vjet më parë, e sot më dilni grekë për 300 euro pension në muaj. Turp për përuljen tuaj”.

Kapedani as që preket hiç nga fjalët e mia. Shikon gjithë superioritet dhe pret që jo vetëm t’i lirojmë çadrën, por edhe t’i kërkojmë të falur. Sigurisht që problemi im nuk ka asnjë lidhje me çadrën.

Ai debaton për të. Unë e kam hallin tek gjuha.

Në kahun tjetër, im nip nuk është fare i kënaqur përse unë nuk po i shpjegoj ç’gjuhë është kjo dhe përse flitet kaq shumë në këtë anë të Jonit.

“Në Grek kanë lindur këta?”

“Jo, nuk kanë lindur në Grek. Kanë lindur në Shqip, dhe ashtu janë, por pretendojnë tjetërqysh”.

Në çast vjen një shoqe e imja e fëmijërisë me një fëmijë në krah, një për dore e një në karrocë.

“Hey, you look quite angry today. What’s wrong”?

Ajo ka 10 vjet që jeton në Angli. Është hera e parë që kthehet me pushime. Si puna e saj, kam takuar me dhjetëra këtë verë. Ato vetë flasin anglisht të huazuar. Fëmijët kanë një anglishte të përkryer. Por, mes tyre, nuk flasin shqip.

“Përshëndetje. Sot më flitet vetëm shqip. Nikolas, eja tregoji këtij xhaxhit se ti e mund në shqip, edhe pse të kanë vënë atë emër në Londër e edhe pse je vetëm 6 vjeç”.

Nuk kam sukses. Nikolas nuk më përgjigjet në shqip. Rri mënjanë turivarur, dhe çuditet pse sot kam zgjedhur ta lodh.

“I’d rather play with your nephey. Can he speak english today”?

Po, sigurisht. Ai do të luajë me tim nip, e jo të zihet për punë shqipesh. Madje madje, po më kërkon edhe që moshatari i tij i lindur në Itali në flasë anglisht brenda natës. E po e bëri këtë, pranon të luajë vetëm me të, jo me gocën që rri të çadra ngjitur, e që si shumica dërrmuese në këtë breg, flasin me llëkë-llëken e tyre të bezdisur.

Sot nuk kam aspak dëshirë të toleroj. Jo vetëm gjuhët, po as gabimet e mia tek iu përgjigjem pushuesve të vegjël në gjuhët që mbartin.

Shqip, sepse është e vetmja që na bashkon sot. Ose që na ndan e na irriton, siç po ndodh tani.

Pseudo-minoritarët ndërrojnë sjellje para anglishtes. Prandaj unë vazhdoj më shumë se sa duhet në shqip. Në ç’gjuhë do zihen për çadrën këta fëmijë pas 20 vjetësh? Sot nuk flasin shqip sepse prindërit mendojnë se nuk duhet. Nesër, kur të kenë mundësinë të zgjedhin vetë, do jetë shumë vonë të ndëshkojnë zgjedhjet e bëra në emër të tyre.

Prandaj po këmbëngul kaq shumë për shqipen. Që të paktën mes tyre, fëmijët të dinë si të merren vesh, qoftë edhe për një çadër plazhi.
 

105 Komente

Mire Edlira, vetem se eshte beteje e humbur kjo... 5 yje per shkrimin se ishte vertet shume i kendshem

Ne qofte se problemi qendron se si do zihen per çadren keto femije pas 20 vjetesh.

Te siguroj, do zihen  me grushta.

Persa i takon Kapedanit, ky han buke ne vedi, sepse eshte "polikar"

Problemi me kete postim eshte se kerkon si me force t'u imponohet njerezve se cfare gjuhe duhet te flasin, e madje u ben dhe biografine: i meson nga e kane prejardhjen. Eshte deri diku ofendues. Ti nuk mund t'i thuash prinderve si duhet te edukojne femijet e tyre, e as t'u tregosh se cila eshte rruga e drejte per kete. Eshte e destinuar te deshtoje si perqasje! Nuk arrihet gje me imponim apo me shperthime zemerimi - eshte e humbur qe ne krye.

 

e drejte robo - perqasja e duhur eshte ajo e shtetit permes dhunes apo jo? fundja ka pas sukses me arvanitasit e Greqise.
Permetari e ka mire; e vetmja rruge eshte te mos lesh ndertime shkollash greke etj masa si kto. Per metoda te tjera duhet me u konsultu me specialiste greke.

Edlira me pelqeu. Per stilin 5*. Per problematiken eshte ceshtje ndergjegje.

Mbesa time vjen 13 vjec ( vajza e motres) vjen cdo vit nga Toronto. Po bejne 10 vjet qe jetojne atje. Flet ne leksikun e varfer shqip, por qarte. Rralle me gabime gramatikore. Me pare fliste shume keq ose shum pak. Po bejene mbi pese vjet qe jane afruar me tim ungj 85 dhe te shoqen (dy nacionaliste te thekur, me vuajtje te mallit) e me mbesat e tyre moshatare te saj, dhe humbasin nje sasi kohe bashakarisht. Influenca e pleqve eshte arsyeja kryesore e riperteritjes dhe pasurimit te gjuhes se nenes.

Une e quaj te nenes(amtare) sepse nena i jep ushqimin, edukaten dhe gjuhen e saj qe foshnje. Nena ka fain e humbje se gjuhes tek femijet.

Edhe faktoret, mundi i prinderve me kohe te gjate ne pune, me friken e integrimit, ku gjuha eshte kusht, mos qendrimi ne grupe ose aktivitete sociale te nacionalitetit shqiptar, kane rezultante humbjen e gjuhes tek femijet, kryesisht ata te lindur ne emigracion.

Kur te vine ata pas 20 vjetsh, turizmi do te jete aresyeja e tyre dhe turizmi ja zgjidh ose zgjedh edhe gjuhen. Problemi eshte tjeterkund, tek lidhja me kombin tend.

mua më pëlqen dhe më duket plotësisht i justifikueshëm zemërimi i autores. është tjetër gjë të jetosh jashtë dhe të humbësh gjuhën, është tjetër gjë ta bësh këtë me qëllim për të humbur rrënjët e vetvetes.

 

Po pse o Blete u dashka humb gjuha kur je jashte? Po pse brire kemi ne qe rrime e zihemi me njoni-tjetrin ketu ne shqip. Ja pra une kom 19 vjet m'Froncet ene kom ik nga Shqiperia, 14 vjeç, po prape se prape "katnar Tirone" (do thote Naimi) kom ngel!

Une kam plot miq ketu qe kane lind ne France po edhe femijve te tyre u kane mesu shqip. Pra e kane rujte gjuhen edhe ne brezin e trete e jo me ne te dytin. Biles nje prej ketyre miqve, qe gruan e ka franceze jo vetem qe djalit i ka mesu shqip, po edhe gruaja kupton shqipen. Kane blere edhe shpi ne Durres ku vijne e kalojne nje pjese te pushimeve. Biles erdhen edhe ne stadium me mu per ndeshjen Shqiperi-greQipro. Si thoni ju, jane te integrume ne France keta njerez apo jo?

Sot shyqyr, nuk mungojne kushtet per t'i mesu kalamonit shqipen, se nuk po themi ta beje kritik letrar, po thjeshte qe te arrije te merret vesh me bashkemoshataret kur te vije ne Shqiperi. Se per fat, na ka kalu ajo koha kur njerzit impresionoheshin qofte edhe nga nje kalama qe fliste gjuhe te jashtme. (perveç zonave te zorrave si Himara ku kompleksi eshte fut ne ADN se ata historikisht kane pas kompleksin ndaj pushuesve nga Tirana, pastaj i kaloi te kompleksi ndaj atyre qe vinin nga Greqia, tani jane te kompleksi anglo-amerikan. Po ne fund prape te kompleksi tyre i vjeter do kthehen se ate e kane si bishti i qenit, qe sado te mundohesh ta fshehesh do dali e do tundet prape me shtrembesine e tij)

Kshu qe Edlires bravo i qofte qe kerkon t'u imponoje njerzve qe te ruajne gjuhen e vet, se do ishte shume keq qe disa komplekse idiote qe mund te kemi sot t'i paguajne brezat e ardhshem.

Sa shume kam per te then po nga t'ja filloj.Dola nje mengjes ne vlore te moli per te ber foto dhe duke u futur dy vajza mosha 15-16 vjece po ecnin krah me mua dhe ja kishin pleksur greqishte.Kthehem dhe u them"shqiptare jeni ju"po me thot njera.Po ca dreqin keni qe flisni greqishte ketu nuk u shan njeri se flisni shqip, mire andej qe ndiheni inferior.Ma kthen"po nuk e dime mire shqipen" si the moi i them po bashk si po flasim apo turqishte,shume mire po e flet ngeli e me shikonte.Kur ja fillojne anglishte pastaj e pash dhe njeher dhe i thash e flasem  dhe na inglishten po fol shqip se dukeni injorante.Me erdhi dajua me cupen dhe djalin, djali fliste po me pertim kurse cupa asnje fjal,dhe dajua i fliste greqishte.U kapa me te e i thash kur te jemi bashk foli shqip se nuk vi me ne asnje vend me ju se i levizja me makin per ne plazh.Kur e la cupen nja dy dite te motra ime jo qe kuptonte shqip cupa por kur ja beja ndonje pyetje kastile ne greqishte ma kthente ne shqip.Me behej qejfi por dhe me vinte inat ne dajon dhe gruan e tij.Histori te tjera pambarim po duhet te kesh nerva celiku te merresh me ta.Me njerzit e mi vetem sherr e bej kur flasin ne gjuhe te huaj me femijet,e cova motren nga tavolina se i foli djalit greqishte :@

Shqetesimi qe ngre eshte me vend. Madje, kete zemerim qe ke provuar tani kete behar une e kam perjetuar para 6 vjetesh ne Himare. Eshte acaruese ne fakt qe njerezit qe jane shqiptare mundohen te flasin nje gjuhe qe s'eshte e tyrja me pretekstin qe jane minoritare.

nuk thashë që është e domosdoshme ta humbësh gjuhën e nënës, dhe këta më lart nuk e kanë humbur, thjesht nuk duan ta përdorin. puna është që edhe mbajtja e gjuhës gjallë, ashtu si çdo gjë tjetër në jetë, do harxhim energjish, përkushtim e sakrifica që shpesh emigrantët zgjedhin t'i anashkalojnë. është njësoj si shkuarja në palestër, sot zgjohesh vonë, nesër harron që e ke, pasnesër zbulon se nuk ke bluzë të pastër, të premten sheh se atletet i ke me vrima, të shtunë e të diel nuk bëhet fjalë, të hënën s'ke para për të paguar muajin tjetër, e kështu me rradhë deri sa një ditë vë re se të duhet të blesh pasqyrë më të gjerë se nuk sheh dot krahët.

(Dhe ashtu si shkuarja në palestër, po nuk pate vullnet, të duhet dikush të të zerë me shqelma, prandaj i jap të drejtë Edlirës që zemërohet.)

kam hasur vetëm një njeri në jetën time që e "kishte humbur" shqipen për disa vjet. Në momentin që mori dokumentat dhe të ëmën në Amerikë, erdhi e u bilbilos i biri i botës e ia thoshte shqipes më mirë se unë e ti. Ama këtij nuk i bëri punë zemërimi im, por dashuria e rifituar e të ëmës për t'i rikujtuar atdheun

p.s. ka shumë mundësi të kemi qenë komshij nëse je nga saracët e shkolles se kuqe.

E c'mund te presesh nga njerez qe lahen 3 here ne vit,si puna e ketij "kapedanit"?

Edhe korcaret apo pogradecaret marrin 300 eurot, por asnjeri nuk flet greqisht ne Shqiperi.

Me vjen per te qeshur me keta palo-greket e Himares.Po ti shohesh nga mbiemrat shumica jane nga veriu dhe vetem 10% mund te jene mbiemra jugu.

Po me shume per te qeshur me vjen me padronet e tyre ne Greqi qe kane 100% mbiemra turq dhe thone qe jemi parardhesit e Hipokratit.Shikoni qe nga politikanet Karaman-lis,Simit-is dhe me e forta kryetari i partise ultra ortodokse greke e ka mbiemrin Karaxhafer-is.Ka me komedi?Ndersa zv ministri i jashtem e ka Kasim-is(Qazimi).

Sa per kete "kapedanin" ketu me mire qe keta mbeturima spermash shqiptare,te shkojne ne Greqi dhe le te jetojne atje ku jane dhe vellezerit e tyre te gjakut.Por ce do se keta vellezerit e tyre greke i trajtojne per te fshire kepucet dhe vijne shesin mend ne shqiperi se gjoja dine nje gjuhe te huaj apo me keq qe jane "greke".Hahahaha cfare gallate do te shohim!

Sa per origjinen e tyre mjafton te shikosh mbiemrat dhe lexo "interviste me vetveten" te Petro Markos dhe te bindesh qe keta jane shqiptare me komplekse.

Per kete aresye jam shume dakort me ligjin e tokave ne bregdet qe i jep te drejte shqiptareve te shfrytezojne keto toka dhe jo ketyre hafijeve te Asfalies.

Ka edhe me keq.

Kur vendasit na sherbejne  ne tavoline : sufllaqe, paidhaqe, sallate greke.

Dhe e bukura qendron se "Mishi ne suvel" (kreas sti suvla) e perdorin arvanitet. Suvel=shufer. Mish ne shufer, pra. Nqs eshte ne shufer te madhe, ne vendalit preferojme turqishten (mish ne hell), tani qe shufrat jane zvogluar, ne vend te shish-qebapit te dikurshem, na doli sufll-aki. Per sqarim , ajo qe shqipo-nihilistet quajne sufllaqi , ne Greqi quhet "pita me gjiro" pra "pite me mish" ndersa 'suvllaki" eshte ai "shish-qebapi" i vjeter, ose sic do thonin Xhuzepetsmileypiedino.

Paidhaqe? Po brinje qenjgji, ore te uruar. Kotoleta qengji? Ndoshta!

Ne restorantet greke sherbejne "horiatiki salata" sallate fshati me demek(jo me demek =>me nje fjale)! me domate, tranguj, djathe, qepe, ullinj, rigon. Per t'ja fisnikeruar paksa te huajve, ne menu perkthimin nuk e bejne "village salad" por "greek salad" Pune e tyre.

Por perse mor Zot, ne te gjitha menute e Tiranes shkruhet "sallate greke" dhe jo fshati, sic eshte ne te vertete. Se keshtu i bie qe makaronave t'u themi "fije italiane" dhe suxhukut-"zorre te mbushura turke"

Flm per durimin!

 

Haha per keto kapesha dhe une me ata te restoranteve.Ore dua sallat fshati dua brinje shelegu se atyre sullfaqeve su qasem fare se e nderrojne vajin 1 her ne vite per patatet smiley

Edhe une isha ne Himare ket vere, per here te pare.
Ne hotel mu desh te te flas me gjymtyre e me laps, te piceria perballe mu desht anglishtja se vajza qe punonte aty as nje fjale Shqip nuk fliste, per pak u deshen fishkellima per kamarierin te cilin u desht ta prisja 20 minuta e qe nuk me kuptonte theksin "kosovar" timin kur deshta nje birre tirana e pefundova tu i nda fjalet e mija ne rrokje ne menyre qe te kuptoheshim.

ne plazh degjoje italisht greqisht-o-shqip me dh-dh-ja e osi-osis.
Tjetri ne plazh...i moshes time rreth 22 vjeq, ma ban ne anglisht 120 Euros for 1 hour si iu afrova varkes me motorr qe si duket e tij ishte! Euuu...Tirana me pelqeu mbi t e gjitha!

Me e forta o braveheart eshte se ata e dine shqipen shume mire por per aresyet qe thame me siper nuk e perdorin.

Nuk me beson?

Provoji njehere ti shash ne shqip, apo tju japesh me pak lek se sa te kerkonin, dhe pastaj ta shohesh se sa bukur e flasin shqipen keta hafijet e Asfalies.

Ka te forta me keta greket e Himares.Eshte nje video ne youtube qe nuk po e gjej do tani,ku tregon disa nga keta palo-greket ne nje dasem.Kendonin shqip per bukuri,pastaj kur flsnin ja kthenin greqisht.

E nderuar Edlira!

Jam shume dakort me shqtesimin tend persa i perket gjuhes.Por mos harro se vetem gjuha nuk te ben shqiptar.

Sigurisht qe James Belushi,Regis Philbin apo Eliza Dushku dine me pak shqip se sa ky "Kapedani" ketu por ata ndihen shqiptare dhe bejne me shume per Shqiperine dhe imazhin e saj se sa ky hafieja i Asfalias "Kapedani" apo Vasil Ballanoja.

Pra eshte e pashmangshme qe nje pjese e emigranteve do ta humbin gjuhen.Kryesore eshte qe te ndihen shqiptare.Kjo eshte me e rendesishmja dhe per kete duhet te punojme cdo dite.

E di Solidarnosc, e kuptoj pse veprojn ashtu, dhe nuk besoj qe faji te jet komplet e tyne, te njejten pervoje e kam edhe ne Mal te zi...ne Tuz e Ulqin, me kujtohet nje restaurant me emrin Marigona me font te kuq e zi, e mbrenda muzike turbofolk serbisht me tekste te cetnikve ta jepte friken ne palce!
Mirepo, une prap u ktheva ne kaosin e Durresit, ndersa mbramjeve ne Tirane, ku edhe u fascinova prej njerzve te thjeshte ku edhe taksisti me tingelloj si naj profesor letersie e i afert si mik i familjes! Pershtyje te mia keto sidoqofte.tung

Shkrimi shume aktual.

Kur isha me pushime ne Sarande, tv kishte vetem kanale greke, ne restorante mbreteronin sallatat greke, paidhaqet, etj.

Shume flisnin ne greqisht, kujtova se ishin vertet greke, te gjithe femijet kryesisht me emra greke. Kisha gjithe diten qe isha afer nje cifti me dy femije qe flisnin greqisht dhe sahere me kalonin para ngrija koken e buzeqeshja ngaqe nuk kuptoja se c'me thonin dhe ata nuk me kuptonin mua ne anglisht. Ne darke kuptova qe jo vetem rrinim ne nje hotel, por ishin dhe shqiptare. Justifikimi ishte se femijet jane ne kopshte greke e s'ka kush t'u mesoje shqip. Kur i thashe pse s'i mesoni ju, ma kthyen te habitur se ishin gjithe diten ne pune, femija te lodh, nuk kane kohe, do ta mesosh kur te kesh te tute...

Po ti ç'deshe në Himarë, a t'hejt! Atje dhe para 10 vjetëve, kur Gërrqia s'i merrte me të mirë, llëkë-llëk flitej (më pëlqen kjo llëkë-llëk). Eshtë vështirë të ruhet gjuha kur je jashtë, por unë njoh njerëz që kanë ardhur që çerra dhe me pak interes e flasin në mënyrë korrekte, biles dhe të shajnë ku të dhëmb e ku të djeg (e kam llafin që mos u mërzit se si do zihen, se ato fjalë i mësojnë të parat. : ) )

Ja shëndet!

 

Ehhh Edlira.  Ne mengjes ne Dhermi ne fshat, tek zbrisja poshte, i them nje gruaje te moshuar "Miremengjes."  Ma kthen ajo me te buzeqeshur: "nuk flas mire skip".  Mire, i them une asaj ne "llëkë-llëk" edhe "kalimera" s'eshte keq, por "Miremengjes" do ishte me mire.  Ma ktheu "kala koritsi mou, Miremengjes".  C'ti thoshe me pas ...

Ndersa ne Himare qe isha dy dite, (ata njehere do benin mire te sillnin uje ne ate vend) se c'kishte nje koncert nje nate me nje grup qe nje zot e di nga kishin ardh, qe thashe me vete "t'keqen e Sinan Hoxhes" qe e kisha degjuar tek Oasis para nje jave.  Ca kenge qe as ne Greqi nuk degjohen.  Edhe kur ia leshoi ne fund (gjithmone ne greqisht) "Per djemte tane te Vorio-Epirit".  C'mu perzie, po s'kemi shtet, pse te mos vorio-epiriosen edhe mirditoret e Himares. 

PS: Them per mirditoret e moshuar, se per femijet e vegjel, tjeter problem e tjeter debat. 

jam merzit jashtemase sivjet ne Himare. Ndalova ne fshat siper te nje lokal dhe pyeta ne shqip ku kishte nanji hotel jashte qytetit (se brenda ishin te gjithe te zene). Te gjithe me kthyen shpinen  :o , pervec nje plaku qe dukej si vendali po fliste me dialekt verior.

Fajin e kemi vete ne qe nuk u bojm kaken mu ne Himare, po vemi e leme lesht andej   smiley          (8 mije leke nje pice mer eeeeeej)

Une per vete e kom nda mendjen, ne Himare nuk ndaloj me as per te ble uje, e jo mo per kalu pushimet.

Ene ka qe pysin e habiten qe pse nostalgji per Enverin... Stalinin... dhe Plehanovin... pse na merr malli per Pugacovin, pse pikellohemi per Chengis Khanin... pse psheretijme per Keopsin... dhe per Can Pao Y-ne.

Me nje llaf e duan njecik diktature e ta shoc si birbilosin arrnautce keta smiley

Ene ka qe pysin e habiten qe pse nostalgji per Enverin... Stalinin... dhe Plehanovin...

smileyuspect:

I give up. PPU eshte vertet kenete envermuniste. smiley

Ah o Tushe medet, c'na ka gjet, ca pret nga te tjeret kur dhe Emo na ben kete marifet. smiley

Ne fakt Veri, si diktator qe ka qene, ka qene teper i bute me minoritetet; thjesht nuk i plaste per shqiptarizem, ndaj dhe i beri naften Kosoves, ndaj dhe nuk i "asimiloi" pakicat shqiptare sic i "asimiluan" greket shqiptaret (nenkupto i shkulen me rrenje nga trojet etnike ne kufi me Shqiperine, saqe sot nuk gjen kembe shqiptari apo shqiptarizme aty). Jo se duhet ta bente ate gje, se nuk eshte e drejte per minoritetet, po si diktator qe ishte, nese do ta kishte bere, sot nuk do ta lexonim kete artikull, se s'do kishte greke apo "greke" ne Himare qe te flisnin vetem greqisht dhe te vendosnin tabela rrugesh vetem greqisht. smiley

Keshtu qe dhe ne kete kontekst nostalgjine per te "mirat e Enverit" e ke missguided Emo. smiley

vallaj i xhibo, kur hypa ne makine, me te qeshme kuptohet, "cohu Enver" thashe  smiley   

 Himarjotet kane folur ne shekuj greqisht. Nuk kam njohuri te them si dhe c'fare jane ata nga origjina. Pa e di qe jane AUTOKTONE nga fiset KAONE. Per te tjerat u takon historianeve ta zgjidhin dhe individeve te zgjedhin. Sa per idiotesite qe shkrujne te kalemxjhinjte e mesiperm lidhur me ndjesite kombetare, Urime per ata qe nuk i kthejne kurizin origjines.  Le te perpiqemi te ruajme ata shqipetare te padiskutuar ne prigjine, pastaje te fitojme ate qe nuk jemi te sigurte ne se na perket apo jo.

sa per saktesi, te qenurit pasardhes te kaonve nuk i ben automatikisht greke edhe pse njeriu sot mund te marre n/shtetsine sipas qejfit...dikush behet grek e dikush kanadez...Tesprotet, Kaonet, Pasaibet kane qene fise ilire. Tjeter, ktu nuk behet fjale vec per ata qe paskan qene dhe e ndjejne  sot me te forte se kurre ndjenjen patriotike greke...ktu behet fjale edhe per ata injorante shqiptare qe fale diturise dhe kultures ne nivel zero qe kane, flasin ne gjuhe te huaj kur shkojne ne Shqipri. Keta njerez kane vuajtur nga nje ndjenje inferioriteti dhe fale ksaj gjuhes qe kane pervetsuar duke jetuar jashte mendojne se po arrijne nivelin e munguar. Dhe nuk kuptojne se behen me qesharake akoma. Nuk provoj gje tjeter vec keqardhjes.

Bredharak, ke shume te drejte po vetem diçka dua te korrigjoj. Shtetesi mund te marri kush te doje e si ta doje se ajo s'i prish pune kujt. E rendesishme eshte te ruhet KOMBESIA (greku psh e ka te shenuar ne dokumenta kombesine).

 Po leri o Bredho Kaonet se ka 2000 vjet qe nuk u eshte pare boja... mos te genjeje mendja asnjerin qe ne zemer te perandorise Romake, pastaj Romake te lindjes(bizantin) me Despotatin e Epirit ne jug, dhe me vone me perandorine osmane, te kete mbetur gjalle nje komunitet i tille. thjesht nuk eshte e mundur. Jane perzjere dhe jane bere lemsh me te gjithe shqiptaret e tjere 1000 here, lesh e li. Ata rrezik jane me shume dukagjinsa se himariote. Po greke nuk ka si te jene. ne kohe te Aliut nuk ka patur kembe greku aty, vetem rrebele shqiptare me 3 cafka koka.

Jane bere 1000 studime, dhe asnjeri nuk ka brume ne to. ka nga ata qe e vertetojne 100% origjinen e tyre, mund te fusesh edhe gjenetiken pastaj qe ta vertetoje dhe ajo. Puna eshte se shqiptari gjithmone ka dashur te jete i huaj; dhe kur ia ka arritur qellimit, eshte bere me i ligu i te ligjve kunder shqiptareve te vet. (shembull, greket, serbet, malazezte, maqedonsit)

Me vijne ne mendje ca artikuj me plehra, ca nga Kamza, ca nga Tirana, ca nga Shkodra, ca nga plazhi i Durresit/Durresi; njerez ne protesta gjithandej...

Shyqyr qe doli dhe nje artikull me plehra nga bregdeti i jugut, se desh m'u krijua pershtypja se vetem ketej siper kishte probleme te tilla.

10 yje per shkrimin, megjithese nuk e di a do meritonte yll nje shkrim kaq acarues - per shkak te mesazhit acarues ne fakt.

Une kam nje pyetje ketu: a ka zgjidhje nje situate e tille? apo futja hashash thuaj dhe imagjino qe nuk ka me plehra mes shqiptaresh.

 Tani qe te gjithe shqiptaret , vecanerisht emigrantet kane kaluar kriza identiteti eshte e vertete, por qe keto minoritaret kane kaluar nje krize edhe me te madhe edhe kete se luan as topi. Ne Shqiperi (pa lerini perrallat me Enverin) sa here njerezit nxeheshim me ta, ato ishin "greku i mutit", e pastaj kur me ne fund kaluan ne Greqi pane se aty ishin "allvanoi i mutit". Une kam qene shume here ne Himare, greqisht s'di asnje llaf dhe greqishtja aty me ka bezdisur gjithmone, por c'ti thoja atij vendaliut. "Fol shqip more greku i mutit", apo "mos fol greqisht mor allvanoi i mutit".

Ma ha mendja shkrimi (dhe bezdia jone ne pergjithesi) eshte kryesisht per dy gjera:

1. Ne vendin tend te duhet te flasesh nje gjuhe te huaj. Greket apo "greket" e Himares dhe te zonave te tjera dine shqip, te pakten ata qe kane biznese/jo-pleqte. Tani pse duhet ti imponojne te tjereve te flasin greqisht, ne keto zona qe jane po brenda Shqiperise, aq me teper qe perqindja e grekerve ne Shqiperi eshte shume e vogel ne krahasim me ate te shqiptareve? Personalisht irritohem njesoj ne SHBA kur shkoj ne ndonje zone me perqindje te larte hispanike dhe shitesi ne dyqan me drejtohet spanjisht.

Minoritetit grek s'ia ka ndaluar njeri ndonjehere te flasin greqisht me njeri-tjetrin. Po eshte e besdishme mungesa e konsiderates, pra kur te drejtohen greqisht se pari (apo me keq refuzojne te te flasin shqip) brenda Shqiperise, aq me teper kur je klient i tyre, pra burimi i te ardhurave te tyre. Megjithese nuk jam i sigurt nese ka me shume minoritare apo minoritare-wannabe qe e bejne kete gje.

2. Lehtesia me te cilen nje pjese e mire e emigranteve (prinderit) e flakin tutje shqipen ne komunikim me femijet e tyre, ose nuk kujdesen qe keta te mesojne dhe shqip perkrah gjuhes vendase ku jetojne. Mire per arsyet e tjera, po per arsye personale s'e kane problem qe keta femije mezi shkembejne 5 llafe me gjyshen apo gjyshin e tyre p.sh.? Apo duhet te mesojne gjyshit dhe gjyshet e hallat e tezet patjeter gjuhen e huaj?

 Xhibo, per te paren ke shume te drejte. Kjo per mua eshte thjesht idiotesi, qofte edhe nga pikepamja e biznesit. E njejta situate eshte ketu ne Canada me zonen frengjisht-folese qe refuzon te flase angisht. Ketu fus edhe policet rrugore qe e kane me ligj dygjuhesine. Tashti, a jane idiote? Yes. Ti hedhim ne det si Selam Musai hodhi talianin. No. E mos me thuaj tani se kjo eshte ndryshe dhe Shqiperia eshte nje vend i vecante dhe unik...etj,etj.

E dyta eshte pak me e ngaterruar dhe nuk dua te jap ndonje gjykim.

xhibo, leji teorinat; smiley ...ke per detyre shpije (per denim)  zberthimin e nje vargu nga nje kenge popullore (ca ka dash me thon autori etj etj). Vargu eshte:

Ti turce dije, po s'doje!

“Amam o minoritar Kapedani, me gjithë ata minoritarët Dede, Leka, Gjoni, Hila e të gjithë me radhë. Minoritarë që keni zbritur nga Mirdita 400 vjet më parë, e sot më dilni grekë për 300 euro pension në muaj. Turp për përuljen tuaj”.

Shume e vertete kjo! Kam vetem nje rezerve persa i perket "e sot më dilni grekë për 300 euro pension në muaj." Une besoj se nuk eshte vetem kjo arsyeja. Ka shume njerez te tjere, ashtu sic ilustrohet edhe ne shkrim, qe flasin ne gjuhe te huaja edhe pse nuk marrin pension. Cfare do te thote kjo? Mbase do te thote se per shume njerez eshte me e lehte qe te shprehen ne gjuhe te huaj se sa ne shqip. Pse? Ndoshta sepse Shqiperia vazhdon edhe sot e kesaj dite te mos kete nje bariqender te fuqishme politike, ekonomike e kulturore dhe forca e bariqendrave qe gjenden perreth, qofshin edhe modeste si ajo greke, jane sidoqofte me te forta se bariqendra shqipfolese qe duhet te ishte Tirana.

Nuk eshte e drejte qe faji per kete t'i atribuohet nje mirditori qe vendosi te zbriste ne malesite e Kurveleshit e me pas ne malet buze bregdetit, por te gjitheve ne nga pak dhe mbi te gjitha asaj klase drejtuese qe duhet te ishte, por qe ne fakt nuk eshte.

Derisa per mua si shiptar qe jetoj ne Shqiperi (leme menjane per momentin shqiptarin qe jeton jashte vendit), do te jete me e lehte, me e besueshme dhe me efikase qe te informohem, kulturohem e te formohem si individ, fale mediave, literatures e burimeve te huaja... fale nderveprimit me individe e kultura te huaja, pa patur nje kulture lokale te forte... ashtu sic ndodh me mirditorin prej himare (jo vetem sot, por te pakten gjate ketyre dy shekujve te fundit)... derisa te vazhdoje te ndodhe kjo... shqipja eshte e destinuar qe te vdesi. Fjale e rende kjo e fundit, por mendoj se ky do te jete fati i saj.

 

PS: Nje detaj kurioz: Besoj se e keni pare kroniken e lajmeve per zjarrefikesit qe u nisen per te ndihmuar koleget e tyre greke ne shuarjen e zjarreve perreth Athines. E vute re se c'shkruanin kamionet e zjarrfikseve ne anet e tyre? Nqs. nuk e keni vene re, po jua them une. Shkruanin "Vigili del fuoco"!!! E pra... kjo eshte Shqiperia...

 

Plotesisht ke te drejte Edlira.. Kete ne Wisconsin mendova qe do te ndihesha si ne shtepi meqense jetojne shume shqiptarë, por ndodhi e kunderta u merzita me shume, nje dhimbje qe ta bluan lukthin... k'tu shqiptart ralle te flasin shqip... e mua me vjen rende t'ju flase ne anglisht...

Nje here nje mesues i imi pate thene qe provojat me te hidhura te tij ishin ato kur 20 shqiptarë flisnin Serbisht per shkak te nje shkaut... e perjetova vet, ishim pothuaj 10 vete te ulur ne njeren nga tavolinat ne restaurant dhe gjithe flisin anglisht per shkak te nje fare zotriut qe ju friksoheshin disi ...   Mos flisni shqip se ky mendon qe po flasim diqka keq : tha njëri nga shqiptart...

Pastaj kur ju tregoj qe me ka marre malli per Kosove , ata behen zi burg.. Cka po te vyn Kosova.. ? keshtu e ashtu... e megjithate mua me vjen keq per ata !

Kur princ Otto, i kurorezuar si mbret i Greqise, doli per nje udhetim ne terren, i habitur pa se te gjithe njerzit qe takonte, nuk flisnin greqisht por shqip.I habitur tha:"Nuk po me duket vetja qe jam mbret i Greqise!"

Ndersa gjykata supreme i tha qe te mos merzitej, pasi te gjithe keta banore do te ishin shtetas te devotshem te mbreterise.

Keto i kam lexuar vite me pare, nga nje autor grek, qe per dreq nuk po me kujtohet emri tani.

 

Tani une si budalla qe jam, e shoh kete rrefenjezen ndryshe.Kjo vajza Edlira, apo si i thone, ose ka goditur shkrimin shume kendshem, ose me ka goditur mua. Ne cdo vend me te mire, ku pretendohet te emigrohet per kushte me te mira, politika e ketij, ka me teper nevoje per te ardhurit, pasi ata nenshtrohen dhe binden kollaj, ne kembim te nje jete me te mire.

E kunderta ndodh me vendaliun, qe eshte gjithmone shtylle e forte rezistence, opozite e politikes se re apo ndryshimit.

Mirepo kjo vajza,Edlira, nuk ka perse merzitet kaq shume!!!Ne Tirane eshte zbehur gjuha letrare...Ne fillim te gjithe mendonim se ajo do te rezistonte dhe te ardhurit do t'a asimilonin ate, por me duket se tani po ndodh e kunderta...biles dhe anglishtja e Tiranes po tjetersohet...

Dihet thelle ne histori qe ne vijme nga malet, futemi nen rrogoz,nuk ndihemi dhe ne momentin e duhur, dalim me vehte,pastaj bejme nje principate te madhe e te madhe, derisa dikush te na e quaj shtet brenda mbreterise,duke vazhduar rrugen tone pellazgjike dhe duke e shtyre dhe ca dekada te tjera.

Keshtu Kapedanet,Leket,Gjonet apo Hilet mund t'i shohesh nje dite ne parlamentin Grek...dhe ne momentin qe ata do te perbejne shumicen.. OPA...i duruari i fituari,kot nuk thone.

Sido qe te vije puna shqipja do te jetoje, si gjuhe pellazgjike.Kapedanet do te kthehen ne Kapedanis,por perseri do te behen Kapo...

 

5*

Ekonomia celes i vertete per ruajtjen e identitetit smiley

"Ekonomia celes i vertete per ruajtjen e identitetit"

Mese e vertete. E kam thene edhe me pare, nqs Shqiperia do te kishte psh ekonomine e Gjermanise, Usa etj(ne vlera relative), rradha ne ambasaden tone ne Athine per te nxjerre dokumenta vertetimi te origjines arvanitase do te ishte mjaft e madhe , sa rrezik te bllokohej trafiku.

Ndoshta dikujt kjo (katandisja ekonomike pra)  mund edhe t'i vleje per te vleresuar edhe njehere me me objektivitet ata 50 vite shkaterues te vlerave dhe ekonomise. Por edhe te ketyre 20 vjeteve "tranzicion" per mosberjen e gjerave sic duhen, dhe aq me keq, te berjes se tyre mbrapsh.Komplet ama.

Sa per ato Gjoni,Leka , Hila, ne Himare dhe rrethina do gjeni me shumice edhe Gjini, Mehilli (jo Mihali), Gjipali (Gjin Pali), Skuraj etj.

Une vetem nje himarjot me mbiemer jo-dhe-aq-shqiptar kam degjuar. Ate Anton Linjerosen, prijesin e Himarioteve dhe Leberve ne betejen e Torviollit ne mos gaboj, nje nga kapedanet e pare qe rane per lirine e Arberise, ne krah te Kastriotit. Noli speaking!

 

Linjerosen, me duket se linja-rosa, linea rosa na con tek bluza, vija ose veshja, e kuqe.

Himara ne kohen e Skenderbeut i ka patur lidhjet tregetare shume te forta me Venedikun dhe Korfuzin. Duke qene se Korfuzi kishte qindra vjet nen sundimin Venedikas, aty shikohet nje trashegimi e forte kulturore qe prej ndertesave e deri ne keshtjellen qe sundon mbi qytet. Korfuzasit (Qerqeriotet) sot flasin italishten dhe frengjishten ne mase si aresye trashegimie kulturale edhe turistike pragmatike. Greqishtja e tyre ne zhargon dallon prej asaj te teres.

Bregu dalmat e me poshte, si dominione venedikase kane patur edhe nderthurjet martesore nder familjet fisnike, vendosjet e vendqendrimeve te tregetareve, ose degeve te tyre. Shkodra eshte tipike.

Greqishtja e himarioteve eshte jo vetem me prejardhje pragmatike, nevoje e lehte komunikimi me zonat me te aferta dhe me te zhvilluara, por edhe nje reagim ose perulje ndaj atij qe eshte me i forte ekonomikisht e ushtarakisht. Pra qe nga 1821 e deri ne 1912 kur filloi te ndertohej shteti shqiptar kishin ndodhur ndryshime te medha ne keto zona. Gjithashtu edhe transformimi dhe eliminimi i trashegimise arvanitase. Shteti dhe kisha ortodokse greke qe jane nje e te pandara, ka patur influencen e vet jo vetem ne zona te izoluara si Himara por edhe ne torritore qe jane tipike nen influencen e shtetit shqiptar, ose dikur princerve shqiptare.

Edhe sot kisha greko-ortodokse ka nje ndikim te papare, si dhe propaganda e organizuar e shtetit grek. Vetem sinjali i TV-ve shqiptare edhe sot, kur jane private, tregon dominancen e tyre.

"Me mire te mesojne nje gjuhe te huaj gocat sesa shqipen (gjuhe e mallkuar)". - Nje shqiptar ketu ku punoj.

Ne nje furgon qe po nisej per ne Greqi, 12 shqiptare dhe te 12 flisnin greqisht me njeri tjetrin.

Mua do te me vinte shume turp prej vetes, qe nje dite vajza ime te dinte tre gjuhe te huaja dhe te mos fliste shqip!

TOP CHANEL TV, Tirane, Shqiperi, 2009

E.D. - Shkrimtare SHQIPTARE (bisede me M.N) :

E. D. : Uell, aj min, Tirana eshte maj siti, aj llav Tirana. Sepse ketu aj grju ap, end aj fill shume mire, riëlli. Kam shkruar sëm buks ouver Shqiperia. Aj llav Ellbeinia.

M.N. : Te gjithe Shqiptaret te duan shume, je nje krenari per ne, atje ku jeton, ne Nju Joo:k Siti. Ke shkruar shume bukur per Tiranen, me kujtohen ca rreshta nga lib...

E.D. : Aj nou, aj nou, e kam degjuar dhet. Aaaaaa... A uont tu sej qe nuk i kam harruar kurre Shqiptaret, nevë. End ajm praud tu bi ëllbeiniën. Ne kemi ne Nju Joo:k Siti ca asoshieshën of uimin, aj min, vende ku mblidhemi tugethë, end ui tokt rreth thi kuesçëns te ëllbeiniën llenguixh, si i thone, gjuhes shqipe.

M.N. : Nuk me besohet por po te te kisha pare ne Tirane ne ate kohe, do te te kisha kerkuar doren per grua...

E.D. : Oh, saç ë kjut boi... Thenk ju. Ku i dihet, meibi do te kisha ëksept...

(salla duartrokitje, ky ishte skupi i javes : E.D. ka tre femije me M.N. - te fshehur, ne Juesej).

M.N. : ... dhe nuk do te isha marre fare me gazetari !

E.D. : Oh nou ! Jeni aq pëtinënt, si ta them, aj min ë riëll xhornëllist.

(salla duartrokitje perseri : M.N. me ne fund i kurorezuar si gazetari i shekullit).

Pastaj fika TV, dhe ia keputa nje gote raki me babain tim, kisha kohe pa e cakerruar goten vendçe. Dhe per çudi, rakia me ktheu esell. Isha dehur keq me E.D. 

Arrogante, po as me pak dhe as me shume se shumica e pushuesve qe zbresin Llogorane! smiley

 Si puna e Parashqevi Simakut, qe kish vetem 2 vjet qe ja kish selluar per Amerike, e kur na vjen, mezi fliste shqip...  Ou jeah, jeah... 

Ke te drejte zotrules.

Kur e pashe ne nje emision e me thane se kishte vetem dy vjet qe kishte ikur nuk mund t'i besoja vesheve...sa te veshtire e kishte te fliste ne shqip, rrinte e mendohej per te gjetur fjalet e duhura per t'u pergjigjur, thuajse sikur kishte tere jeten jashte dhe mezi i kishin mesuar dy llafe shqip.

Me e keqja eshte se himarjotet te shohin dhe shtrember, kur ju flet shqip dhe kjo nuk ndodh vetem tani. Kam pershtypjen se ata kane nje lloj... s'po e quaj urrejtje, po e quaj moshonepsje a percmim per gjithe te tjeret, qe jane "ndryshe" prej tyre, gje qe s'e kam kuptuar kurre.

Persa i perket ruajtjes se gjuhes shqipe ne familjet e emigruara gjithcka varet nga familja, nga prinderit. U gezova keto dite, kur degjova femijet e nje mikut tim, te lere e te rritur ne Amerike, vajza e madhe jo me shume se 8-9 vjec dhe djali pak me i vogel qe flisnin nje shqipe te rrjedhshme, kuptohet me ate theksin e lehte, por nuk gabonin as ne vendosjen e foljeve ne kohen e shkuar.

Ndersa ata qe ikin te rritur, pervecse snobizem per t'u dukur se shiko c'flas une, a thua se po nxjerr xhevahire nga goja, nuk mund t'i ve emer tjeter.

 

Lehtesia qe i marrim gjerat, nuk jep pergjigjen e duhur.

Kalojme tek e drejta e njerit kundrejt drejtes se tjetrit.

Keto probleme i kane pothuajse tera shtetet Europiane, Italianet me pakicat Gjermane, Sllovenet e Kroatet, Francezet, etj.

Ne Alto Adige, flitet Gjermanisht, por sherbimet, ne vende publike flitet vetem Italisht. Kjo vjen nga neni kushtetues " gjuha zyrtare eshte X".

Ne qoftese ne restorant, bar, kamerieri te flet gjermanisht, klienti e denoncon per fyerje te personit.

Edhe ne Shqiperi duhet pare nen aspektin e ligjit, "gjuha zyrtare eshte Shqipja". Kjo nuk do thote se ne zyre flitet Shqip, po ne te gjithe territorin Shqiptar, ne çdo objekt sherbimi, institucioni,eshte e detyrueshme te  flitet vetem Shqip.

@ Irisin:

Edlira ka shkruar dicka dhe ne kemi mundesine t'a komentomje. Dhe meqenese se jeta nuk eshte bardh-e-zi, sejcili shpreh mendimin ose preferencat e tij. Por nuk mund dhe nuk duhet te sgimatizojme autorin.

Si do te karakterizoje ti psh Petro Markon?

http://groups.yahoo.com/group/clubhimara/message/1217

apo nipin e tij qe thote dicka tjeter:

http://smarkos.blogspot.com/

Apo Moikom Zeqon?

http://osdir.com/ml/recreation.art-cafe/2003-05/msg00037.html

Une them me mire mos stigmatizo asnjerin, thjesht shpreh mendimin tend. Me ndje qe mora guximin te te jap nje keshille, helbete pune bariu.

Me e keqja eshte se himarjotet te shohin dhe shtrember, kur ju flet shqip dhe kjo nuk ndodh vetem tani. Kam pershtypjen se ata kane nje lloj... s'po e quaj urrejtje, po e quaj moshonepsje a percmim per gjithe te tjeret, qe jane "ndryshe" prej tyre, gje qe s'e kam kuptuar kurre.

Une mendoj se problemi qendron jo vetem tek objekti i vezhguar, por edhe tek vezhguesi.

Labet ne pergjithesi, me shikim te pare, duken teper krenare e te eger, por ne fakt ne brendesi jane njerez shume mikeprites e te dashur.

Ols,

per fat, vezhguesja ne kete rast eshte labe, packa se e rritur ne qytete te ndryshme dhe them se ua njoh dellin e ashper. Pastaj, himarjotet me sa di une, jane nga bregu dhe gjithnje e kane mbajtur veten me lart se leberit. Keto s'i kam nga vetja ime, por nga historite e gjysherve te mi. smiley

Po ti qenke labe per vete! Po kete thuaj ti! smiley

Himarjotet, por edhe bregdetaret e tjere te jugut jane leber te zbritur nga malesite e Kurveleshit. I vetmi ndryshim nga keta te fundit eshte se bregdetaret, per arsye gjeografike, kane patur si bariqender Korfuzin e Greqine ndersa pjesa tjeter kontinentale, le te themi, ka patur si bariqender Vloren dhe Tepelenen, po per arsye gjeografike. Bollanot pershembull, jane me orgjine nga Nivica apo Progonati, Kurveleshi i siperm.

Kuptohet qe keto bariqendra te ndryshme kane sjelle gjate viteve edhe ndryshime ne kulturen dhe botkuptimin e leberve te bregdetit nga ata te Kurveleshit.

 

Natyrisht Himarjotet, duke qene leber, e kane mbajtur veten me larte se leberit. smiley Po te pyesesh secilin fshatar nga ato ane se cili eshte fshati me i mire... natyrisht qe do te thote se i tiji eshte me i miri e me i bukuri.

E di ti ate barcaleten me autobuzin e kuq, me shoferin qe quhet Illi (Ylli) dhe qe ecen horizontalisht, ne menyre qe te gjithe leberit brenda te jene ne vend te pare?! smiley

Po, or derman, ashtu e duam autobusin, pse Lilo Labja te jete vetem ne vend te pare?! smiley

Po une se nga kam dale me kete natyre te bute, nje zot e di. Tani qe po te lexoj ty, them me vete, nenen na Vlora, babane na Tepelena, (origjina)  po une pse dreqin kam dale si myzeqarke?! Une rri dhe ne kembe ne autobus, mjaft te mos bej llafe me njeri! smiley

Pse s'thua ti qe qenkemi kusherinj ne?! smiley

Pse ke dale si myzeqarke?!

Po ta thashe pra... Leberit ne pamje te pare duken te vrazhde, por ne fakt jane njerez shume te ngrohte.

Si me thene...

Jashte nje zhguall i forte e krokant... Brenda nje zemer e embel dhe e bute prej cokollate e vanilie! smiley

Te keshilloj te besh ndonje vizite nga ato ane. Me makine fuoristrade natyrisht. Eshte nje eksperience personale e mrekullueshme.

Fjalë me vënd, o kusho! Hë të paça! smiley

 

 smiley S'kam asnje problem me keshillen smiley Perseri mendoj qe autorja eshte arrogante. S'besoj qe mendimi im i intereson autores se normalisht kush sjell dialog te tille duhet te jete krenare per pergjigjet qe ka dhene, ndaj s'ka sesi ta preke komenti im smiley, ndaj nuk zgjatem si, qysh dhe pse.

Iris me lejo te te them se ke nje perceptim shume te gabuar.. eshte nder te paket "arrogante"  qe shkruan dhe per problemet e te perditshmes sociale shqiptare,  aty ku shume te tjere kalojne anash here qellimshe , here per te mos prishur qejfe  e here sepse kane turp te shkruajne sidomos per disa tema te vecanta..

Dmth nje njeri qe ben bamiresi mund te jete dhe kriminel? Mire smiley

smiley pse me duket se i bie shume shkurt

S'te duket, keshtu eshte smiley S'shkruaj gjate ketu une, te gjithe jane te bindur qe kane te drejte (edhe une) dhe une jam e bindur qe te gjithe kane te drejten e tyre (sipas jetes dhe karakterit te tyre)(edhe une smiley )

si do te perceptohej ky shkrim nga nje himariot, qe ka greqishten si gjuhe nene?

I urrejme apo i duam himarjotet?

Apo i duam me shume se vellezerit, me kusht ama qe te behen si ne, perndryshe u thyejme kafkat?

Tolerants, arent we?

 Sol, nje barsalete komuniste hungareze.

- Cfare i kemi ruset, miq apo vellezer?

-Vellezer, se miqte i zgjedhim. smiley

P.S. Meqe ra fjala, a ma gjete ate librin qe te kerkova?.

Toleranca eshte e mbivleresuar per ca raste

Toleranca eshte e mbivleresuar per ca raste

Asihere! smiley

Toleranca gjithnji e pagun vehten! Intoleranca i bo t'tjeret me pagu!

Mir e thot inglizi "virtue is its own reward" se kshu me shifra njelesh pa gjo hic.smiley

Toleranca er daj, eshte trapllik me brina. nuk i duhet kujt toleranca. vete toleranca eshte shenje e mentalitetit "superior" shtypes, pra une toleroj ekzistencen e ttjetrit. Jo daje, tjetri ekziston, une duhet ta pranoj ket perthyerje te hapesires dhe te realitetit, nuk kam asnje zgjidhje tjeter qe ta toleroj ose jo.

se flitet shpesh e me shpesh per tolerance sot, ndaj minoriteteve sidomos (se doemos ben te fortin me me te vegjlit). nuk i duhet njeriu toleranca, i duhet barazia!

zezaket ne amerike me mlkingun e me te tjeret s kane kerku kurre te tolerohen... apo feministet e peshkut psh, s ma merr mendja se gjithcka kerkojne ne jete eshte te tolerohen nga burrat e tyre.

Po s'ke faj ti llukan, ju neoliberalet, aq siperfaqesore sa jeni gjithe vlerat i permblidhni ne trekendeshin Tolerance - Kompromis - Pluralizem (te treja shenje te nje Budallalliku me Brire, te cilit i veme te gjithe kapele qe te bejme sikur s'e njohim)

per rastin ne fjale, ata persona nuk po na lypin tolerance, ata jane qytetare shqiptare, te cileve u ka qelluar te lindin ne familje greqishtfolese etj etj. Ata jane fakt. Deal with it. Une them qe kane te gjithe te drejten e botes te flasin ne gjuhen e tyre. You wanna deal in another way. Ok, shpjegohu atehere...me terma kuptimplote jo me portmanto e me etiketa bosh nga librat e hantingtonit (semjuell).

se psh ndodhin paradokse te medhoja, te gjithe e urrejne bollanon, po shumica aplikojne te njejten llogjike me bollanon, vetem se nga ana tjeter e llogores...une i kam bezdi bollanot e te gjitha aneve.

Shqipja gjuhe zyrtare. Masa shtrenguese. Eja ne US ose Gjermani. Mos meso gjuhen e vendit. Pastaj shohim.

Imagjinoj nje urdherese te tille: Eshte e denueshme me gjobe (te kripur) te mos sherbehet ne restorante per shkak te komunikimit ne gjuhen shqipe. Dmth, nqse dikush ankohet se nuk u sherbye pasi foli shqip dhe nuk e mori vesh njeri.

Masat shtrenguese nuk jane diktature. I ligu dhe harbuti e duan me dru. Se ata shqip dine, po s'duan!!!!!

tjeter pune sherbimi zyrtar, tjeter pune ti imponosh tjetrit te qenit shqiptar, dhe te folurit shqip ne breg te plazhit etj. ne us ka lagje e qytete te tera ku fliten spanjishte, apo anglishte jokonvencionale etj etj...

Yes! "me shoshoqne" le te vazhdojne edhe ne esperanto mer. Barcaletat ne etruskce. Psheretimat e dashnise ne sanskritce. Ne rreth te shoqnise ne kohen e lire mos t'a pranojne shqipon. E Ndrejte e pamohushme ajo. Se me cin du me honger potato chips. Ama ne argumente ku perfshihet sherbimi apo cdo tjeter sfere publike, shqip me se s'ben. Me terxhuman, me te mesuar shatra patra. Nonshqip non est argumentum.

Mua nuk me duket se shkrimi ka ndonje qellim te vecante ndaj himarioteve qe e paskan greqishten gjuhen e nenes.

Ndaj atyre qe kane shqipen dhe iu vjen ndot prej saj, po, ka nevoje te germohet thelle per te gjetur pak tolerance.

"Lumidrin: Ne qoftese ne restorant, bar, kamerieri te flet gjermanisht, klienti e denoncon per fyerje te personit?"

Bravo bravo

Eshte e ndaluar qe edhe personeli  ndermjet tyre nuk mund te flasi gjuhe tjeter, vetem italisht.

Ne Alto Adige ndoshta. Ne Sud Tirolen Jo

Qellon qe te kem nje njeriun tim mjaft te afert ne Bolzano dhe dicka di.

Ajo AA sipas italianve ose ST sipas gjermnfolesve, ka dy qytete. Ne Trento eshte e drejte ajo qe thua ti . Ndersa ne Bozen (Bolzano) Jo. Ne te gjithe provincen gjuhet jane qe te dyja zyrtare !

Language

The main language groups are Italian (about 60% of the total) and German speakers (a little under 35%), with a small minority speaking Ladin (5%).

In the Autonomous Province of Bolzano-Bozen, the majority language is German (69% of the population), although in the capital city Bolzano-Bozen 73% of the population speakes Italian as mother language.[12] Ladin is the additional official language in some municipalities. According to the census of 2001, 103 out of 116 communes have a majority of German native speakers, 8 of Ladin speakers and 5 of Italian. Today both Italian and German have the status of co-official languages in the province of Bolzano-Bozen.

In the Autonomous Province of Trento the majority language is Italian, although there are minorities of German speakers in the municipality of Luserna and four municipalities in the Mocheni Valley. There are also Ladin-speaking minorities living in the Fassa Valley. Unlike in Alto Adige/Südtirol, the protection of minority language groups in Trentino is not covered by the new Statuto d'Autonomia (Autonomy Statute), although it is under current provincial statutes.

shih cfare pashe javen e kaluar ...Une kisha shkuar ne ne ditelindje, dhe pashe aty nje vajze Ceke qe e kisha takuar ne po te njejten shoqeri para 5-6 vjetesh, por atehere ajo shkonte me nje Shqiptar nga M ..., dhe ky mirditori ishte atehere aty. Punonin bashke ne nje restorant ne Londer.

tani ata kishin nje djale nja 4-5 vjec, nuk dinte as edhe nje fjale Shqip! Pse i thashe nuk di shqip djali i thashe asaj (se shqiptari ishte ne pune). Me tha se ajo i fliste anglisht kurse burri (shqiptari) i fliste italisht djalit.

puuuuuu ma thartoi trurin me ate fjale .....se hrxhova shume energji per te nxjerre konkluzionin se pse ai e ben ate gje!

braveheart22!

Mundet qe kam ngaterruar province, nuk jetoj ne ato zona.

Kam qelluar per pune, ky diskutim u hap , nga sjellja e italianit qe ishim te shoqeruar.

Me sa kujtoj, italiani pretendonte se ne çdo objekt i hapur per publikun, gjuha qe duhet folur eshte italishtja.Debati u zgjat aq shume, sa ky qe ishte me ne donte te therriste karabinieret.

Ne fakt, me duket se kjo province Alto Adige, ka nje status te veçante, nje gje te tille nuk ekziston per jugun minoritar.

Te mbrosh gjuhen e vendit tend nuk eshte nacionalizem apo patriotizem, eshte vetm indentitet, e njohja e jone eshte vetem gjuha Shqipe.

 Nacionalizmi duhet dalluar nga koncepte te tjera si, e verteta, apo ndjenja personale e dikujt. Kur perzihen keto, fillojne e infektojne njera tjetren.

Te jesh nacionalist, nuk perben ndonje gje te keqe, madje eshte shume e mire, sepse fillon e mendon per te miren e nje komuniteti me te cilin identifikon edhe veten.

Puna eshte, se ne AA apo TS, apo FE-G, apo kudo tjeter, nuk kemi nje situate qe te thuash se demek qenkan italiane qe nuk e ndjejne veten italiane, apo nuk e identifikojne veten me gjithe italianet e tjere, apo qe thjesht preferojne te quhen dhe konsiderohen si austriake apo gjermanike... Dhe, edhe nese situata eshte e tille, perseri nuk kemi te bejme me nje kunderreaksion qe shoqeria apo popullsia italiane e zonave perreth paska per te zbutur sadopak kete lloj situate...

ne Shqiperi kemi nje situate krejt te ndryshme.

Kemi nje grusht cibanesh shqiptare qe mohojne origjinen e tyre, qe mohojne kombesine e tyre, qe mohojne gjakun e tyre, qe mohojne gjuhen e tyre; qe shumica e tyre e bejne per qellimet me te uleta te mundshme (ca thone per 300 euro pension Athine), ca e bejne sepse jane krejtesisht te paditur per origjinen e tyre te vertete, ca e bejne, si ca si shqiptare te tjere, qe helbete, ndihen me mire te huaj ne vend te tyre sesa vendalinj mes gjakut te tyre... (pra asnje lidhje me te verteten, dhe me shume se c'duhet me ndjenjat)

Ne rastin italian, situata eshte pak edhe me e ndryshme; italianet kane identitet pak me pak te formuar dhe kompakt sesa austriaket. Ne rastin ne fjale, kjo edhe ka qene zone here-here e administruar direkt nga Viena gjate historise, dhe nderkohe, nga ana tjeter, kemi italianet, popull ende ne formim e siper identiteti kombetar. Perkundrazi, tek ne, kemi shqiptaret me identitet solid dhe te formuar me kohe e me vakt, dhe greket qe nuk kane fare identitet, por thjesht "ndergjegje". Kemi shqiptaret qe e dine fare mire se cfare eshte kombi, dhe kane edhe koncepte te qarta per kete, dhe kemi greket qe nuk kane fare koncept kombetar, nuk kane fare indentitet kombetar, gje qe u mungon edhe ne fjalor. Ata kane vetem "ndergjegje". Gje krejtesisht e pamjaftueshme per kombformim. Nese greket do te kishin identitet te qarte kombetar sic e kane edhe kombet e tjera, te pakten evropiane, atehere ata do te ishin krenare te tregonin se sa perqind te popullsise se tyre eshte shqiptare, sa eshte sllave, sa eshte turke, sa eshte arabe, sa eshte armene, sa eshte vllahe, sa eshte cifute, dhe sa mbetet greke, ne plot kuptimin e fjales "greke", sic e kuptojne te gjithe evropianet e tjere. Dhe sigurisht, qe nese do te kishin koncepte te tilla te ndara dhe te qarta sic e kane gjithe evropianet e tjere, atehere Athina nuk do kish kerkuar kurre nje Vorio Epir, dhe nuk do kish pranuar kurre pretendimet e bollanomaneve dhe karavidheve te tjera te kalibrit te tij. 

Ketu kemi te bejme me nje te vertete qe demton rende dike apo interesat e dikujt. Dhe, nuk eshte pak te pranojme hapur, qe nese ka nje konflikt ne kete mes, ai po luftohet midis shqiptareve dhe grekeve, por ne dy dimensione krejt te ndryshme. Ata luftojne per "ndergjegje", gje qe jo rralle "backfires" (ta jep pas qafe) dhe qe eshte sinteza e pare e kaosit, dhe shqipet, qe luftojne thjesht per nje te vertete, dhe qe te largojne(apo kurojne) nga mesi i organizmit kombetar indet kancerogjene, qe thjesht mendojne ndryshe, por qe jane ne substance i njejti m*t. 

Po ta ilustroja me nje shembull nga jeta e perditshme, do te perdorja figuren e lavamanit. Shqiptaret jane rubineti i ujit dhe "greket" jane tubi i shkarkimit te lavamanit. Nga rubineti mund te dale vetem uje, por ne sifon mund te perfundoje cdo gje qe kalon nga vrima e shkarkimit (ndergjegja e perbashket, "we are borg,  you will be assimilated, resistance is futile&quotsmiley.

Pra, ne analogji me shembullin e Austrise dhe Italise qe po perdoret me siper, shqiptaret i takojne te jene austriaket, dhe italianet te jene greket.

PS: venetet e vertete e dine se jane me te afert me shqiptaret sesa me austriaket apo italianet.

Rastisa andej javen e kaluar dhe ndalove ne Trento-Bolzen. Ne nje dyqan i fola gjermanisht dhe mu pergjigj italo/gjermanisht prandaj u cudita kur the se ndalohet me ligj perdorimi i gjermanishtes!

E dyta, edhe sikur te asistoje ndonje rast te tille, do besoja se eshte ne pyetje antitalenti i tyre per te folur gjuhe te huaja se sa patriotizem italian smiley

Nuk e kuptoj se c'lidhje ka krahasimi i Trentos me Himaren?

C'lidhje ka rrjedhimisht krahasimi i austriakeve te Trentos qe flasin gjermanisht me shqiptaret e Himares qe flasin greqisht?! Tek te paret kemi nje qartesi identiteti ndersa tek te dytet kemi nje krize te qarte identiteti.

Megjithese ngritja ceshtjes se anes ligjore me duket me se e drejte, krahasimi me duket i gabuar.

Ols.

Shkrimin si fillim e mora per tallje.

Duke lexuar komentet, ndrushova qendrim, nuk eshte per tu tallur, ne fakt eshte  diçka me shume.

Solla shembullin e kerkimit te mbrojtjes se indentitetit.

Per te qene i qarte se ai gjermanfoles eshte gjak i paster ose ishemigrant italian ne gjermani, duhet pune shume.

Qendrimi qe mbajti italiani ne restorant, edhe pse per mendimin tim, injorant me dukej ky e jo kamarieri, sot e shikoj me nje sy tjeter.

Krizen e indentitetit si grup shoqeror them se e kemi lene prapa, si person i veçante eshte e veshtire te "luftohet".

Nje kapterr ne ushtri thoshte-" ushtaret e vdekur nuk duhen asgje ne lufte".

Edhe mua me duket i madh gabimi i krahasimit te A. Adices me Himaren.

Ajo krahine ka te drejtat e nje krahine autonome me te drejten e perdorimit te dygjuhesise. Ne cdo institucion zyrtar te dale prej zgjedhjeve lokale vendosen dy flamure. Ajo ka qene nje Zvicer e vogel e pranuar prej te gjithe shteteve, qe ne kohene e L2B kur u be edhe streha e madhe e te kerkuarve naziste per krime lufte. Histori me vehte......

Origjine unike. Popuj tolerante e plot tradite sheteti e demokracie.

Pse e ngatarroni me ekstremin e larget e ish-perandorise bizantine, ish-perandorise osmane ose edhe Ballkanit te rremujshem etnik, ku edhe ata qe nuk kane etnitet kerkojne mevehtesi etnike.

"Per djemte tane te Vorio-Epirit". 

Aman, per 2 fshatra te pjerdhura ju ngrihet temperatura. Po lerini derdimenet te flasin greqisht, e tju marrin 'leket' shqip.smiley Pastaj..keputjani nje bojkot turistik asaj zone...apo ju merr malli per ate 'real estate' qe kane?smiley

Bojkot turistik i kemi bo plazhit Ura Dajlanit-Plepa, se e kane zone te tyre kosovaret, bojkot i kemi bo plazhit Plepa-Golem, se qelbet, e gjithe ujrat e gropave septike derdhen ne det., ketej nga Lalezi po plehrat jane shum vjecare!

Tani si thu ti, t`i bojme edhe atij te jugut e na ngelet vetem gjiri i Vlores (jo Zverneci) dhe Turqia!!

epo cer te te them une ahere. Ke Spille andej nga Bregu edhe Spille kendej nga Gegu. "Plazh" do te thone te dyja ne gerqisht (ne mos qofsha gabuar).

Une thjesht du qe t'ju ruj shnetin e qe te mos i merrni shume seriozisht nje tufe katnaresh te kthyer ne atavizem historik(vec ne pac pasion antropologjine, atehere po..merru seriozisht)

Sikur nuk ma ndjen fare kur shkoj per turizem. Flasin greqisht, anglisht apo rusisht. 

Me duket se ne rastin e turizmit ka gjuhe te perbashket.

Qafir, nuk i gjykoj apo nuk komentova brezin e ri apo femijet.   Kur te peshohen te gjithe ne nje kandar atehere po, do komentoja per ate pune.  Se me duket e padrejte qe psh adoleshente shqiptare flasin italisht pa problem kudo qe jane ketu, mezi flasin shqip, e s'i shikon njeri perseprapthi, ndersa ata te Greqise peshohen me peshore tjeter. 

Por fjala eshte per me te moshuar, per ata/ato qe eshte e sigurt qe dine e flasin shqip.  Dhe nuk te flasin. 

Une ne Himare nuk pata eksperience te ngjashme si Tironsi apo dikush tjeter me lart.  Ne hotel ku ndenja shqip flisnin.  Atje ku piva nje kafe ne te tre rastet (se nuk me qelloi te haja ne Himare) kamarjeret flisnin shqip.  Ne disko (pervec muzikes lol) shqip.

Jam kunder bojkotimit.  Bile m'u be qejfi qe kishte kaq shume njerez ne Himare, se parvjet qe isha nuk kishte, dhe atmosfera ishte disi me "e ftohte."  Pozita gjeografike i ka izoluar dhe i ka afruar me ata te pertej detit, qofshin venedikas, qofshin greke.   E pikerisht, levizja, marredheniet me ate zone do i perfshije ne trungun ame.  

Ne  emer te shqipes na lini rehat!!!

Mesojuni shqip tamam kalamaqve ne shqiperi njehere se ngelen duke sharre nga nena e motra ne mes te lagjes me ulurima, e pastaj beni moral njerezve jashte shqiperise... Mesojuni te shkruajne e te lexojne jo te rrine rrugeve duke gjuajtur mace e qene me gurre apo duke shit cigare e misra..  Vertet kam qene shume i flaket per mesimin e gjuhes shqipe por sa me shume po degjoj/lexoj shqip keto kohe aq me shume po me shuhen flaket..  smiley

 

 

 Se me duket e padrejte qe psh adoleshente shqiptare flasin italisht pa problem kudo qe jane ketu, mezi flasin shqip, e s'i shikon njeri perseprapthi, ndersa ata te Greqise peshohen me peshore tjeter. 

ngaqe italia nuk kerkon gje vorio epirin, ndersa greqia PO !

K-M me marreveshjen e fundit ne lidhje me ligjin nderkombetar maritim na tha se u moren vesh edhe per kufinjte tokesore, pra qe zyrtarisht me firme e me vule s'ka me pretendime smiley

Z. Hajdar, nuk mendoj se antagonizmi ndaj brezit te ri, mllefi, te shikuarit me inat jane zgjidhje. 

"Liqeni" nuk varet nga flaka deshira per shqipen. Ajo varet e para prej prinderve te tu, se si ta kane edukuar sensin e atdheut dhe trashegimise ne pergjithesi. Une jam dakort me idene qe nese je bari, fshatar i zonave rurale, e ke zbritur nga mali e pastaj shkon emigrant, pra nuk ke lene asgje nga mbrapa, vecse gureve e gerxheve, dhe shtambes qe te duhej ta mbushje te kroi 1 ore larg(kjo tani eshte simbolike dhe me hiperbole), nuk kerkon ta kujtosh ose kerkon ta harrosh.

Ketu po flitet per ata "te zene me pune" e te "sistemuar" ne emigracion, qe lidhja shpirterore me ate qe kane lene, pasqyrohet edhe tek mesimi i femijeve me gjuhen e prinderve e gjysherve. Pra fillon me ndjenjen dhe edukimin, e pastaj me respektin qe ke per te paret e tu.

Nuk te detyron kush ta harrosh. Harrimi ka force te madhe. Sot quhet integrim, sepse nuk u pelqen ta quajne absorbim.

Edhe fenomeni i dallimit te emigranteve qe vine nga Greqia me ata te vendeve te tjera ka dallimin sepse, kjo e para ka mbledhur sasi me te madhe  shqiptaresh, si dhe ka kualitete me te ulta intelektuale( ne sasi) te emigracionit (kjo eshte aresye mireqenie, kerkesa e vendit prites, si dhe forca e mos pajtimit ose reaksioni i vendit prites ndaj gjuhes se emigrantit, demokracia ose toleranca e popullsise vendase).

 Z. Hajdar, nuk mendoj se antagonizmi ndaj brezit te ri, mllefi, te shikuarit me inat jane zgjidhje.

vaksinat prodhohen ne fakt prej te njejtave bakteri nga vjen dhe semundja. keto e mesojne trupin te njohe armikun dhe ta luftoje. 

pra siç e sheh, nuk ka pune mllefesh brezash. luhet thjesht jeta.

dhe kete theksova tek ai rreshti, jo se si i mendoj une punet. siç shihen bathet, sikur qe neser te jete grek i tere jugu, mu aq me ben ne fakt. tjeter kund e kam lidh spirancen smiley

Ore ti, tek te tjerat shkruan sakte, pse lajthite tek kjo teme.

Me diuket se nuk po merret kush me spirancat. Po dreqin edhe nuk duken ato, vetem ajo qe lundron siper.

Ore ti, tek te tjerat shkruan sakte, pse lajthite tek kjo teme.

Me diuket se nuk po merret kush me spirancat. Po dreqin edhe nuk duken ato, vetem ajo qe lundron siper.

 Edhe fenomeni i dallimit te emigranteve qe vine nga Greqia me ata te vendeve te tjera ka dallimin sepse, kjo e para ka mbledhur sasi me te madhe  shqiptaresh, si dhe ka kualitete me te ulta intelektuale( ne sasi) te emigracionit (kjo eshte aresye mireqenie, kerkesa e vendit prites, si dhe forca e mos pajtimit ose reaksioni i vendit prites ndaj gjuhes se emigrantit, demokracia ose toleranca e popullsise vendase).

greku (duke qene shqiptare te kamufluar vete ata) eshte dhe shume me i rrezikshem ndaj nesh, sepse eshte absorbues. ne itali ka dhe sot arberesher qe kane shku qe ne kohe te pordhes, e jane te paasimiluar. po keshtu ne USA, e gjetke. ne greqi nuk ka ngel KOKERR shqiptari, te gjithe jane perpire. megjithese kur u shpall paveresi e greqise shumica popullsise atje ishte shqiptare dhe kur u votua per cilen gjuhe te mbahej fitoi grekja me me shume vetem 2 VOTA !!!!

normal pra qe grekun ta kemi me frike e mos ta dum me shume se te tjeret qe i kemi buke e djathe. paraqet me shume rrezik pra greku, ngaqe eshte TONI !!!

e kush ti qit site e te shtyn ne gremine, thone anej nga jugu : I YTI !!! moreeee smiley

Shume teorira te bukura dhe mjafte te kendeshme ne te lexuar jane nje pjes e mire e komenteve, vetem se nje dicka eshte me e sigurte, le te kembguli c'do kush, qe ne, si komb shqiptare, nuk kemi krijuar imunitet te polote karshi (nesh) vetevetes dhe qenies sone individuale, qe te percaktojme me siguri nese i perkasim nje rrace me prejardhje shqipe, apo nje rrace me prejardhje greke, italiane e me radhe.
Nese do te sqaronte gjithkush kete gje brenda vetevetes, c'do gje do te ishte ndryshe, me siguri rezultatet do te ishin shume te kenaqeshme.
Dikur na e inpunonin me dhune kete gje, pra ndryshimen e emrit, te kombesis, te fese e tje, sot eshte krejte ndryshe, sot bene zgjedhjen e deshiruar c'do kush. Por fatkeqesishte hija e se kaluar na eshte bere ortake me te drejta te polta....

dhe kete theksova tek ai rreshti, jo se si i mendoj une punet. siç shihen bathet, sikur qe neser te jete grek i tere jugu, mu aq me ben ne fakt. tjeter kund e kam lidh spirancen

Po mire z. Hajdar.  Nisi postimet ne tema te tilla me "mu aq me ben" dhe jemi ne rregull, me mirekuptim as replikohemi e as muhabetosemi per keto gjera, sa t'kena secili spirancen e vet smiley.

Kjo eshte indiferenca tipike "patriotike" shqiptare qe e gjen te Fishta.

(mgjse, sot, konsiderohet si 'modernizem')

 o goce, ajo shprehja do te thote qe une jam larg dhe e veshtroj kete punen e grekerve, si i paanshem. po keshtu i veshtroj te gjitha punet dmth te gjitha diskutimet ketu ne fakt.

pastaj mos harro se ishe ti qe e shtrove pyetjen : se pse xhanem merremi vetem me greket e jo me italiotet. 

te dhashe shpjegimin, nuk bera gje tjeter ....

keshtuqe mos u kap kot se koti neper dege te tjera. jo se me ngel hatri, po se nuk po kupton as vete ku ish puna. smiley

Ta mora vesh ku e kishe llafin z. Hajdar.  Se dhe per pak dite ene une ne spirancen time do vete.  Ndaj e shtova ne fund. 

Po nejse, biem dakort te mos biem dakort edhe te mos mirekuptohemi, se keqkuptohemi eshte fjale e keqe smiley.

Pozita gjeografike i ka izoluar dhe i ka afruar me ata te pertej detit, qofshin venedikas, qofshin greke.   E pikerisht, levizja, marredheniet me ate zone do i perfshije ne trungun ame. 

Harroje!

Qafir, thjesht ajo dhe vetem ajo eshte "wishful thinking."  As qe po supozoj qe eshte e vetmja menyre. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).