Mbeshtetesit e Blushit ne PS:Edi Rama te mos rikandidoje si kryetar

Grupi i mbështetësve të Ben Blushit në PS, ka përgatitur platformën e përbërë prej dhjetë pikash, të cilën do t’ia paraqesë për miratim kongresit të 29 gushtit. Në platformë parashikohet ndryshimi i statutit të partisë në disa pika, në ndër të cilat është edhe pika për kryetarin që i ndërpritet mandati për shkak të humbjes në zgjedhje., Ndryshimi i propozuar na grupi i Blushit, parashikon që kryetari i PS-së i cili humbet në zgjedhje të përgjithshme duhet ë japë dorëheqjen pa të drejtë rikandidimi. Marko Bello, një prej përfaqësuesve të këtij grupimi shprehet se platforma që do ti çohet për votim delegatëve të Kongresit më 29 gusht, synon zgjerimin e hapësirave demokratike, të cilat sipas kritikëve të Ramës janë ngushtuar ndjeshëm nga ky i fundit. Pika në të cilën pritet të përqendrohen debatet në kongresin e jashtëzakonshëm të 29 gushtit, është pikërisht propozimi i mbështetësve të Blushit për nenin që qartëson mos rikandidimin e kryetárét të ðaòtésë, në rast të dorëheqjes. Bello u shpreh dje se përveçse më shumë kompetencave për forumet e larta, të cilat janë lënë nën hije deri më sot, në Partinë Socialiste duhet të ndryshojë edhe konceptimi për të drejtën morale për rikandidim. “Gradualisht zoti Rama na ka përfaqësuar të gjithëve duke ngushtuar hapësirat demokratike të partisë. Kemi heshtur të gjithë për shkak se kemi qenë shumë pranë zgjedhjeve të përgjithshme. Por do të ishte fatale për një parti në qoftë se do të kishte probleme të brendshme. Në rastin konkret të humbjes së zgjedhjeve parlamentare dorëheqja është një penalizim e cila nuk lë mundësi për rikandidim. Unë nuk jam me parimin kundër rikandidimit, përfshirë dhe të kryetarit aktual por statuti kështu e ka. Ashtu si kushtetuta për një vend dhe statuti për një parti është pikërisht për të penalizuar, për të mos ju dhënë hapësirë liderëve të papërgjegjshëm që duan me çdo kusht të mos largohen ” theksoi Bello.

 

Deklarata

 

Deputeti Marko Bello, një ndër mbështetësit e platformës Blushi, tha dje se dokumenti me dhjetë pikat, do të sigurojë përkrahjen e të paktën 1/3 së Kongresit. Bello hodhi një sërë akuzash ndaj kryetarit të PS-së Edi Rama duke e cilësuar atë si zaptues të kolltukut të kryetarit të partisë, ndërkohë që atë post e ka humbur qysh në 28 qershor. "Lideri eshte kapur pas kolltukut dhe mendon se është i pazëvendësueshëm, apo se e do shumë baza, e cila nëpërmjet peticioneve kërkon qe ai te mbetet ne krye te partisë. Gjate katër viteve u vunë re deformime të thella ne PS në drejtimin e saj, gradualisht po tentohej ti jepej forma e PD, ku askush nuk pipëtin dhe flet vetëm lideri. Ekziston ajo që quhet demokraci patriarkale, ku shumica vendos për çdo gjë, dhe pakica është e detyruar te heshte, gradualisht po shkohet drejt një hullie te rrezikshme ku ajo mund te mbyllet si parti, ne kuptimin që të kthehet në një kastë në dorën e një grupi njerëzish te pasuruar.

Përcaktohet shumë qartë në statut çdo të thotë ndërprerje mandati sepse mesa duket ne Shqipëri njerëzit kanë nevoje për detaje dhe pse ndonjëherë djalli fshihet pas detajeve. Të jetë një kusht i padiskutueshëm përfshirja ne listën e kandidateve për deputet ne Kuvendin e Shqipërisë të liderit te partisë apo të udhëheqësit të Partisë Socialiste. Kongresi, i cili patjetër duhet të ketë kompetenca në programin e PS, ta ratifikojë programin elektoral qeverisës të PS dhe sidomos ti japë vulën përfundimtare listës së kandidatëve të PS dhe jo ti lihet në dorë vetëm një lideri që mund të zgjedhë miqtë dhe shokët e tij, dhe në momentin e fundit mund të marrë njerëz dhe nga rruga për ti bërë deputet. Të mos shkarkohen me nivel kryesie ata që zgjidhen me një anëtar një vote në nivel komunal apo të bashkive", tha dje Bello.

10 PIKAT E PLATFORMES "BLUSHI"

1. Të forcohet roli i Kongresit në PSSH duke i dhënë atij fjalën e fundit në miratimin e programit elektoral dhe kandidatëve të PSSH në zgjedhjet lokale të përgjitshhme.

2. Të pasurohet përbërja e Asamblesë Kombëtare duke gjetur një ekuilibër mes prurjeve të reja ne parti dhe njerëzve të mandatuar në Kuvend dhe në Bashki e komuna.

3. Të zgjerohen asambletë e bashkive / komunave duke i dhënë të drejtë anëtarësisë të zgjedhe sipas parimit një anëtar- një vote, 1/3 e anëtarëve të tyre.

4. Të krijohen kryesitë e asambleve te komunave/bashkive, mungesa e të cilave ka dobësuar kolegjialitetin dhe rolin drejtues në nivelin lokal.

5. Të përcaktohen në statut detyrimi i kryetarit për të kandiduar në listën e deputeteve në rast zgjedhjesh parlamentare.

6. Të sqarohet përfundimisht çështja e rikandidimit të kryetarit në rast humbjeje të zgjedhjeve të përgjithshme.

7. Të forcohen funksionet e këshillit socialist të rrethit dhe autonomia e tij duke i dhënë atyre kompetencën e zgjedhjes me votë të lirë sekretarin e këshillit socialist të rrethit.

8. Të zgjerohet dhe forcohet roli i konferencave socialiste të qarqeve.

9. Ti jepet e drejtë anëtarësisë së komunës të përcaktojë sipas parimit një anëtar-një votë kandidatin për kryetar të njësisë vendore.

10. Të ndalohet me statut shkarkimi i drejtuesve vendorë nga kryesia e PSSH, por të shkarkohen përmes mocioneve.

50 Komente

Perse nuk propozon zgjedhjen e kryetarit te PS-se direkt nga baza-dmth nga anetaret e thjeshte te partise z.Blushi,nuk do ishte me demokratike kjo rruge?

 Apo ka frike se mos gjeje vetem voten e tij ne kuti?smiley

 Zgjedhja e kryetarit eshte nga baza, nuk po kerkon te ndryshoje ate Blushi. 

Vendosni me mire intervisten qe ka dhene te Gazeta Shqiptare sot, eshte shume here me informuese se sa thashethemet e TEMA-s. 

Kam shume dite qe nuk lexoj gazeta shqip,a dini te me thoni si perfundoi odisa e zgjedhjeve dhe a ka ndonje projekt qeveri...Po ai me i shemtuari i skraparlinjve çfare do jete?

Keta pasuesit sikur nuk duken shume demokratik, qe nuk na dashkan qe  Rama te rikandidoj. Po nanon a do ta lejonin tju hypi prape ne qafe. Ne fakt kjo eshte tipike per personat qe pelqejne rrumpallen dhe dijne vec te tundin deren. Ah po se per pak harrova, dijne edhe te shkruajne novela qe nxisin dallimet religjioze ne shqiperi.

Rama: Do të rikandidoj për Kreun e PS si detyrim ndaj mbështetësve
#rulloThumb p {
padding-right: 10px !important;
text-align: justify !important;
} Edi Rama ka deklaruar publikisht se do të rikandidojë për postin e kryetarit të Partisë Socialiste. Sipas Balkanweb, ai ka dhënë një intervistë për një të përditshme, ku ka deklaruar se e ndjen si detyrim ndaj shumë njerëzve që e kanë mbështetur, që të qëndrojë sërish në krye të PS, pasi ka besimin dhe fuqinë e duhur. Rama ka thënë se ai në krye të PS do të ishte pengesë e pakapërcyeshme për pushtetin e Sali Berishës dhe për politikën e vjetër të trinomit Berisha-Meta-Nano që duan të plackisin vendin. Për sa i përket zërave kundërshtues të tij brenda partisë, Rama u shpreh se pas një procesi zgjedhor dramatik për Shqipërinë, PS është një hapësirë lirie për të ekspozuar pikëpamjë të ndryshme, por ku mendimi ndryshe sipas tij, nuk duhet të nënkuptojë marrjen peng të organizatës nga pakica dhe askush nuk duhet të faktorizohet për të marë atë që nuk i takon përmes shkeljes së etikës së bashkëjetesës apo kurajos për të thyer rregullat. Për sa i përket platformës së Ben Blushit për të ndryshuar statutin e partisë, Edi Rama është shprehur se platforma nuk është konsultuar dhe tanimë nuk ka kohë deri në Kongres për të, por në 29 gusht do të vendoset për qëndrimin e PS ndaj zgjedhjeve të 28 qershorit. “Nuk është e arsyeshme të ngrihet një "platformë" ndryshimesh statutore thjesht për të mbledhur firma delegatësh të kongresit. të cilat nuk do bëjnë gjë tjetër vecse do të pozicionojnë delegatët kundër njëri-tjetrit”, ka thënë Rama për këtë cështje. Ndërsa për humbjen e zgjedhjeve, kreu aktual i PS ka deklaruar se Kongresi do të ndajë përgjegjësitë, të cilat gjendet si brenda partisë, ashtu edhe jashtë saj, tek ata që e grabitën fitoren.   

 

 

       Jonida Salku http://www.gazetavogel.al/read.php?id=30830

 E di kush eshte pjesa me qesharake e nje interviste komplet jo-llogjike, kur thote qe do kete nje reforme te thelle per partine pas kongresit.

Dmth per ata qe nuk e kuptojne, qe zgjedhjet nuk jane humbur, e per rrjedhoje Rama duhet te rri, ama per te tjeret zgjedhjet jane humbur kshuqe do filloj nje fshese e madhe. Te gjithe kane faj, vetem kryetari jo. Per aq kohe sa behet fjale per karrigen e Rames, do jemi stoik dhe te mblidhemi rreth tij, per te tjeret kohet e reja kerkojne energji te reja. Nuk di ku te fillosh me kontradiktat.

Ehhhh sa poshte kemi rene.  

Nuk di ku te fillosh me kontradiktat.

Qe te mos keqkuptohemi, une jam nje nga ato qe du qe Ed Rama te dali prej penxherje, jo prej dere, tek PS-ja sepse deshtoi "royally"!

Por..., logjikisht nuk ka ndonje kontradikte midis pretendimit qe nuk ke humbur dhe shprehjes se nevojes per reforme te thelle brenda partise!

Mund te jene dy qendrime qe nuk perkojne me sho-shoqin por nuk jane kontradiktore!

 

Reforma qe prekin te gjithe vetem ate kryetarin jo!!! Ate kryetar qe thoshte "une do e fitoj kete gare"!

Me shume se reforma ngjajne si pastrime apo jo?

Pastaj kontradiktat i ka me ate qe mburr demokracine e brendshme qe cfare nuk ka bere per ta zhdukur. Thote duhet te kete ze "kunder" por ama te gjithe ata qe fliskan kunder qenkan te paduruar, meskin etj etj.

Te mos flasim pastaj me llafollogjine e pafund per nje politike te re e per ndryshime qe pervec trurit te Rames nuk di kush tjeter mund ti kuptoj me.

Nuk e kuptoj kete qe thua ti ne fjaline e pare!

Me "reforme qe prek" kupton reformimin e postit te kryetarit, ne sensin si zgjidhet, kur hiqet, c'ka ne dore, c'nuk ka, apo reformimin e robit qe okupon kete post ne nje kohe te caktuar-tani Ed Rama?  

 

 Reforma qe thote Rama, nese nuk e kupton, do te thote riberje e Asamblese dhe Kryesise ne baze te vendimeve te Kongresit, dmth fshese per ata qe kane guxuar te flasin kundra. Mbase do e lere Blushin e Malajn sa per te thene qe ka akoma mendim ndryshe. 

A nuk eshte kundersens qe te thuash une do rri, megjithese ishte hartuesi kryesor i strategjise se partise per kater vjet, po te tjeret do ikin??? Kete e thone vetem ata qe partine e konsiderojne prone personale, ku roli i te tjereve eshte ti bejne fresk kryetarit dhe vetem kaq. 

Une te pyeta c'ke dashur ti te thuash me ate fjaline tende te pare, jo c'do te thote reforma qe thote (?) Rama!

Ate e shikoj vete une, faleminderit shume!

Ti c'doje te thoje me ate qe "reforma duhet ti preke te gjithe te tjeret, por jo kryetarin?"

Reforma duhet te preke edhe kryetarin si post, sic prek edhe te tjeret, thua ti, apo reforma duhet te preke Ed Ramen si rob?

Per te tjerat jam dakort me ty!

p.s.

Ed Rama nuk po thote une do rri!

Ai po thote une do kandidoj prape! smiley
Une as per kete nuk jam dakort me te, por "for the record" t'i themi gjerat sic jane, jo sic do donim ne tingellonin neper blogje! smiley

Me t'mira!

 Une thjesht po perifrazoja mendimin e Rames, duhet te kisha perdorur thonjezat per te qene me korrekt gramatikisht. Pra Rama thote "te gjithe te preken nga reforma, vetem une te ngelem ketu ku jam". 

Une flas per Ramen kryetar, si njeri te beje cfare te doje. 

Rama vertete thote do rikandidoj, po te gjithe e dime se sa zgjedhje do behen me te vertete. Ne Shqiperi njerezit qe jane ne pushtet nuk kane nje histori te mire me zgjedhjet ku luhet pushteti i tyre. Biles ka mundesi qe ai te kerkoj nje votebesim ne Kongres, dhe ta mbylli me aq, as "nje anetare nje vote". 

 

Ah! Qarte!

Keto jane cfare mendon ti qe mund/do ndodhe ne te ardhmen e afert, dhe cfare mendon ti se mund te jete perifrazimi (lexo -interpretimi) me i sakte i asaj qe thote Ed Rama me gojen e vet! smiley

Kur thua "...ka mundesi..." e bazon diku kete ti apo edhe kjo eshte  "mendon"?

Edhe nje pyetje te fundit, m'fal po te bezdisa!

A mendon ti se Berisha i vodhi zgjedhjet apo jo?

Falemnerit shume!

E kam degjuar te permendet nga disa njerez qe jane tek grupi i Rames, po kuptohet qe vetem hipoteze eshte per momentin. Por nuk eshte mendimi im. Une vete besoj qe pasi ti mendoj gjerat do preferoj te bej show-n e zgjedhjeve ne baze, sepse keshtu eshte me legjitim para publikut. 

Ndersa sa per zgjedhjet une e ti dime njesoj, pra qe kane dale ne podium te PS disa dhe thone qe zgjedhjet jane vjedhur, po ama prova aq sa ke pare ti kam pare dhe une.

Di qe thone qe ka nje kuti ne Shkoder qe eshte 300 me 0. Po e para kjo ndodh shpesh ne ato zona, e dyta nuk e kondicionon fare rezultatin edhe sikur te ishte 300 me 0 per PS. Po te jete ajo prova per mosnjohjen e zgjedhjeve atehere te mos njohim asnje zgjedhje te bere ne Shqiperi deri tani. 

Ne tavolinat e numerimit vetem PS dhe PD kane patur njerez, partite e vogla jo. Pra nqs eshte vjedhur dicka gjasat jane qe e kane vjedhur bashke. 

Fakti eshte qe numrat e zgjedhjeve nuk kane asgje te cuditshme, sic ishin psh ato te 96 qe jane outliers ne cdo permbledhje statistikore. PS dhe PD ne rang vendi ndahen nga nje fije peri, dhe kjo situate u krijua ne momentin qe iku LSI. Kshuqe Rama e te tjere qe duan te vijne mbrapa tij, perpara se te flasin per politike te re dhe ndryshim epokash, duhet te flasin si do mbyllin distancen ne numer votash.

PS eshte bere akoma me pak kompetitive ne Veri mbas rruges Durres - Kukes, ndersa PD po behet gjithmone e me shume ne Jug, dhe Boshti i Jugut ka gjasa ta ndihmoje akoma me shume. 

PS nga PD + LSI e ndajne tashme 100 000 vota, dhe keto ne Shqiperi nuk kthehen kollaj. Familjet rurale kane ekspansion me te madhe demografik, pra ne te ardhmen gjasat jane qe te rritet me shume numri i votuesve te PD ne krahasim me te PS. Keto jane sfida reale, qe ne PS ca i dine, po te tjere duan ti anashkalojne me sllogane "na jane vjedhur votat" sic bente Sala ne 2000. 

mrroklle, u rraf per te disaten here 17 nentori (nuk po them tirona, qe t'morrish vesh epoken qi po folim).

- Ho mer Jar, si u rrafet ashtu ju?

- jom mpi; s'm'dhem mo.

 

Morali i fables: nuk osht mo "same shit"; it is "same OL' shit".

Osht bela kur plaket Shiti.

Hajt mo!

Thote vllai im: Po bohena si n'kohe t'Zogut! smiley

1. Opozita inegzistente, me dofare poetash e pikturistash (Ben Blooshing & Ed Rama)! BTW, di gjo ti Emo kush ka qene ne opozite ne kohe te Zogut mbas 1924-tes? Se une Nolin di, po Noli verdhoi me 24-tren! Mbas atij, i ngeli puna Migjenit me shkrujte vjersha tui dhone bicikletes per n'Puke! smiley

2. Kontroll total i shtetit nga ana e mretit!

3. Mreti ofron mireqenje (Merrte msusi 1 napalon flori ne muj)

4. T'gjithe xhandaret malsure, te gjithe malsuret xhandare!

5. Poplli i gjithe n'rruget kur martohet mreti! smiley

Do dojsha t'isha i mpite edhe une, por kur degjoj njerezit qe thone "eshte i zoti, nuk e lchon karrigen ne te njejtin paragraf ( ose rradhe muhabeti) me i vodhi, po ka qe edhe e dune... vallaj m'shqetso shume halli i shpise se plakut!

Vrej psh, qe cuni i Sales ka bo 80, 000 Euro si sekser vjet! Keto i ka deklaru ne letra! smiley

Cuni dhe goca e kryeministrit jane seksere!! smiley

 Kupto ti tashi! Asnjeri nuk shokohet nga kjo pune!

Shokohet noi budalla si puna e Migjenit! I fut i vjershe, dhe i msho bicikletes!

Middle East baby, Middle East! Te na haje Siria mune!

Asadi me gjithe kusherinjte e tij!

 

S'e kisha pa ket  smiley

Nigjo, asell asell, parlamenti vjeter u perbonte nga "xhokja" dhe "setra". Nuk po tallem.

PS: sol-nocturnus ka me shume mbi evoluimin e llafit "zhaqete"  smiley

 

Dakort me ty mroklle.

Per endrity-n - Sa per qartesi - perifrazimi behet per fjale te thena nga dikush tjeter, pra citim i personit ad verbum, dhe si e tille nuk mund te perifrazosh fjale apo mendime te tuat dhe duke i paraqitur si fjalet e tjeterkujt. Ky eshte falsifikim dhe keqprezantim i personit dhe si i tille denohet penalisht si "libel".

 Me fal per mosrespektimin e rregullave te shkrimit akademik ne nje blog ne internet! Ky eshte problemi me i madh ketu, po tani besoj se u zgjidh.

Kjo eshte pune e brendshme e socialisteve per mendimin tim.Natyrisht qe nga pala tjeter do te kete diversion,sepse politika i ka keto,por nese socialistet duan Raman le ta mbajne me shendet!

Une do te doja qe Rama te ishte kryetar, sepse PS nuk do te kete asnje shans te fitoje ne 2013.Vetem nese Berisha me qellim do te beje ndonje budallallek para zgjedhjeve,vetem ne kete menyre mund te fitoje Rama.

Lereni kete debat brenda PS, dhe vetem nese jeni anetare te PS diskutoni.

SOLIDAR...

Kjo nuk eshte vetem pune e PS-se miku im. Eshte fjala per nje Parti qe ka shumicen e mbeshtetesve ne popull ( si Parti , jo koalicion).

Keshtu qe s'mund te mohosh faktin qe jemi te gjithe te interesuar per mbarevajtjen e saj. Qofte dhe perkrahesit e PD-se duhet te jene te ndjeshem karshi ketyre zhvillimeve, perndryshe rrezikohen seriozishte vlerat demokratike te shoqerise shqiptare dhe instalohet sundimi monopartiak.

Keshtu si flet ti, ka te drejte te flase vetem Sala.

Po nuk je vertet Sala, na ler te diskutojme dhe ne smiley

 megjithse nuk jemi anetare te PS-se...

 

...

N.q.s. ky rikandidim eshte vetem si detyrim karshi perkrahesve te tij brenda PS-se, une jam 100 % kundra rikandidimit.

Megjithse simpatizant i Rames dhe i PS -se ne zgjedhjet e fundit, ky vendim me duket jo serioz.

Per mendimin tim , Rama duhej te dorhiqej qysh te nesermen e shpalljes se rezultatit zyrtar nga KQZ. Ai duhet te jepte shembullin e njeriut te politikes se re, qe respekton institucionin e statutit te partise qe drejtoi. Kete e respektoi edhe Nanua, qe njihet si pehlivan e jo serioz.

Per me tej, meqense statuti nuk e ndalon, Rama mund te rikandidoje, por nderkohe ai nuk duhet te ushtronte funksionet e kryetarit, deri ne diten e mbledhjes se Kongresit. Per Kongresin duhej te mblidhej nje grup pune me antare nga te gjitha rrymat qe duan te kandidojne per drejtimin e PS.

Megjithe parregullsite ne zgjedhje, une mendoj se ato nuk e afektuan ndjeshem rezultatin. N.q.s. ishte faji i kodit zgjedhor, asnje nuk e detyroi PS-ne te aprovonte kete kod. Kete gabim PS-ja le ta vuaje 4 vjet dhe te medohet mire rradhen e ardheshme. Bisha Berisha diti te lundroje anijen me mire se Rama. Ky eshte fakt.

Rama duhet te iki , bile duhet te kishte ikur tashme, per ti hapur rruge vlerave te reja.

Nuk e di se kush do ta zevendesoje. Per mua nuk ka rendesi fare se kush do jete pasardhesi i tij. Rendesi ka fakti qe duhen identifikuar dhe njohur hapur gabimet e kesaj fushate me qellim qe te ndreqen.

Perndryshe Sala do na behet si Enveri, bile ka shenja qe te jete me per keq...

 

 Lajmi i fundit eshte qe Rama paska filluar te ngreje ne fshehtesi komisionet zgjedhore per zgjedhjen e kryetarit. Kjo behet pa u mbledhur kryesia, pa pritur asnje vendim nga kongresi, pa marre pelqimin e kandidaturave te tjera. 

Thene shkurt eshte diktature totale nga nje njeri qe po ankohet deri tani per standartet e zgjedhjeve ne Shqiperi. Ja dhe arsyeja pse ai nuk pranon te thote nuk jam me kryetar, dhe te largohet te pakten edhe formalisht nga detyra deri ne kohen e zgjedhjeve. Si manjak kontrolli qe eshte e ka te pamundur te lejoj te menaxhohet procesi i votimeve nga te tjere, dhe po i rri ne koke vete per te qene 100% i sigurt qe nuk do i ndodhe ndonje cudi. 

Ne fakt jemi ne nje moment vertete kritik per shoqerine shqiptare dhe per ata qe kane dashur te besojne se ketu gjerat mund te levizin, edhe me ngadalesi, drejt nje permirsimi. Per shume per ne qe e kemi pare PS si te vetmen force politike ku kishte disa standarte minimale te kultures politike europiane, kjo enderr po venitet gjithmone e me shpejt. Ato klane biznesi qe jane pasuruar ne menyre komplet ilegjitime ne kete vend tashme kane komplet ne dore politiken dhe nuk e kane me per gje te thone se ne kete vend vetem rregulla nuk ka. Insistimi i Rames per te mbajtur me thonj jo vetem nje karrige tashme, por nje popull te tere, na tregon se jemi shume mbrapa asaj bote qe duam ti perkasim. 

Aa, Endrity, ketu e dhive muhabetin! M'fal qe po ta them! smiley

Ed Rama, me mandat te nderprere, (sipas disave qe nuk mendojne se zgjedhjet u vodhen) dhe me mandat ne vazhdim per te tjeret si une, eshte gjithsesi kryetar ne detyre!

Kush tjeter pervec tij dhe administrates se PS-se ne detyre do siguroje infrastrukturen zgjedhore te PS-se? It is by default that it falls upon the sitting administration to organize any necessary transition, and it is incumbent upon them to ensure such takes place in

Kjo nuk eshte bere ne fshehtesi perderisa e mesova edhe une ne SHBA! I eshte cuar leter robve!

Si do ishte me mire, mendon ti, qe zgjedhjet ne PS te behen fshatche, apo te mirepergatitura ne nje kohe te rehatshme perpara tyre?

Tani, kam per ty nje pyetje serioze!

A je ti rob i investum ne keto pune apo je si puna ime, tifoz qe e shikon ndeshjen nga shkallet, pa asnje lloj interesi personal ne rezultatin perfundimtar?

Flmnrt shm! smiley

 

P.S.

Une do jem nja 2-3 ore i hikun, kshu qe mos kujto qe do t'injoroj! Nqs m'jep pergjigje, t'a pret mendja! smiley

Po pra, ta beje infrastukturen pa e ditur asnjeri tjeter, se kjo procedura ka nja 10 dite qe ka nisur dhe rastesisht dje e kishin marre vesh. Pastaj konceptin e kryetarit ne detyre nuk e ka statuti, precedenti eshte qe kryetari ja le dikujt tjetri administrimin, aq me teper kur ai kerkon te rikandidoje!

Nuk e di ca po me pyet per menyren e zgjedhjes, sqaroje me mire. 

Per rolin tim, une jam anetar i PS, dhe ish-FRESSH prej thuajse 10 vjetesh, po kur te behen show-votimet as nuk kam per te qene ne Shqiperi se edhe per dy jave me mbarojne pushimet, kshuqe nuk do votoj. Kshuqe jo, tifoz asnjeanes si ty nuk jam. Nese kjo sipas teje eshte minus per mua, ok, per mua eshte vetem arsye per te qene akoma me pasionant per kete qe po ndodh. 

Absolutisht nuk eshte minus per ty kjo pune! smiley

Perkundrazi, me pelqen kur flas me nje njeri qe eshte (relativisht) brenda PS-se, sepse me jep mundesine te shikoj nga dritarja, se si eshte, ne mos gjendja brenda saj, te pakten sentimenti i pergjithshem i nje pjese te saj!

Une thjesht doja te dija me ke po flas! Asigjo personale!

Per te tjerat, po shikoj qe tema eshte elaboru me poshte, dhe une nuk kam mo pytje! smiley

Falemnerit shume!

Kalofsh mire dhe u kthefsh mire atje ku rri!

Me t'mira! smiley

Eh ore Endrity mund te kesh shume te drejte por hajde tja u mbushesh mendjen funderrinave komuniste si ky Toni ketu.Funderrina qe hipnotizohen vetem nga hipnozat e  Rames.Jane gati te rrine 24 ore pa uje dhe drita vetem Rama te jete kryetar!Jane misherimi i asaj socialistes se Beratit!

Fatkeqesisht solidar nuk mund te beni rolin e engjellit as ju. Kjo situate ku jetojme eshte edhe faj i Berishes. Nga te gjitha prapesite e tij, kjo mbase eshte trashegimia politike me e keqe qe la; i.e qe po ta mbash me dhembe e me thonj postin e kryetarit heret a vone do ua mbyllesh gojen te gjitheve brenda partise, e me kalimin e kohes edhe per faj te kundershtareve, mund te rikthehesh gjithmone ne pushtet cfaredo te kesh bere ne te shkuaren apo sado budalla e i papergatitur te jesh. Sepse fatkeqesisht e vetmja zgjidhje, ta nxjerresh me force nga zyra qe e mban komplet ne menyre ilegjitime, eshte e vemtja zgjidhje qe njerezit nuk zgjedhin dot. 

Rama kete e ka kuptuar mire fare. Nese Rama nuk iken tani, pasi bere nje vrime te madhe ne uje ne rastin me te mire (ne rastin me te keq shkaterroi edhe ato pak standarte qe kishte PS), ai nuk iken me kurre. Nese ua mbyll gojen edhe atyre qe karierren e tyre politike e profesionale nuk ia kane borxh Rames, sic e beri Berisha me te tijet qe ne fillimin e viteve 90, kush do kete kurajo neser ti thote "hap rrugen". Shalesi, Tahiri, Bushati, apo Veliaj??? Njerez qe i kane karierren e akome me shume borxh Rames??? Ashtu sic nuk ka goje ti flasi Olldashi, Bumci, Basha etj Berishes, kshu nuk do kete me goje njeri nga keto Rames edhe ne rast se ai humbet perseri. 

Dhe Rama do presi, e do vazhdoj te presi, komplet i pashqetesuar, sic priti Berisha humbje pas humbje, derisa nje dite popullit ti vij ne maj te hundes e ta votoi sic votuan Berishen ne 2005. 

Ja kete trashegimi i la Berisha politikes shqiptare, trashegimine ku individi eshte disa here me i rendesishem se sistemi dhe procedura, trashegimia ku nje cope mishi si Idrisi i thote Blushit "cupez" megjithese pakkush ka patur perballje me te forta se ai ne parlament me Berishen, ku fanatizmit duhet ti pergjigjesh me fanatizem megjithese historia na tregon qe nuk fiton, ku "liderit te forte" duhet ti pergjigjesh medoemos me nje "lider akoma me te forte", e ku nga ky rreth vicioz nuk dihet kur del ndonjehere shoqeria. 

As nuk me ka shkuar te marr rolin e engjellit Endrity!

Nuk dua te justifikoj Berishen por ai nuk po cirret per politike te re dhe per doreheqje pas zgjedhjeve.Dy here ka thene qe do te jap doreheqjen nese humb( ne 2005 dhe 2009) por nuk ka humbur dhe keshtu qe nuk mund ti kerkohet doreheqja vetem se do ti apo nje grusht njerezish.Perseri mund ta kesh inat Berishen por ai mund te ike vetem me votime te lira gje qe kur jane mbajtur ka fituar vete Berisha.

Ti thua qe Berisha qendroi humbje pas humbjeje!Po cfare humbje mund te thuhet ne zgjedhjet e 1997 kur 1/3 e vendit kontrollohej nga Zan Caushi dhe bandat e kuqe???Ti mendon se keto kane qene vertet zgjedhje te lira?Po cfare na prrallis ti per humbje kur ne 2001 zgjedhjet  zgjaten 6 jave dhe u votua 5-6 here deri sa te fitonte kandidati i PS???Kur ne nje zone dalin 11 deputete???

Ok jam dakort qe te ike Berisha,por kjo duhet bere me zgjedhje dhe shqiptaret e kishin 2 here kete shanc ne 2005 dhe 2009.Te dyja heret i fitoi Berisha.Kush ka faj ketu kur ne 3 here qe jane bere zgjedhje te rregullta(1992-2005-2009) te treja i fiton Berisha?Te thuash qe Berisha duhet te ike eshte shume e lehte por ta provosh kete eshte shume e veshtire.Lideret ikin sepse nuk marrin shumicen qeverisese dhe jo se duan vete.

Mund te gjesh ti ndonje figure brenda PD qe ta nxirrte nga llumi i 1997 ku e futen bandat e kuqe?Ja qe Berisha e beri ndersa te tjeret po te ishin ne vendin e tij do te mbushnin breket.Kjo eshte nje e vertete dhe eshte e pa mohueshme.

Sa per shtypjen e zerave kundeshtues brenda PD te lutem mos na prrallis se ajo Aleanca Demokratike si parti asnjehere nuk e ka kaluar 1% ne total.Pra ato zerat kundeshtues asnjehere nuk kane pasur popullaritet brenda partise,por jane hiperbolizuar nga mediat afer PS.

Mos degjo funderrina majtiste sic eshte toni apo Idrizi&co se ata mezi presin diten e rizgjedhjes se Rames dhe do ta festojne sic dine ata.

Personalisht jam qe ceshtja Rama eshte ceshtje e brendshme e socialisteve dhe si e tille jane ata qe vendosin dhe do te presin edhe pasojat.

Nuk e di a e shef vete se sa te ngjashme jane argumentat qe perdor ti me ato qe perdorin idhtaret e Rames. Edhe copy paste t'iu besh e te nderrosh emrat dhe datat nuk do kishte asnje lloj ndryshime. Per kete trashegimi te Berishes flas une. 

Ti thua qe Berisha ka fituar zgjedhjet e ndershme. Perpara se te flasim per te ndershme, a themi njehere si ka dale Berisha ne zgjedhje nga 92 deri ne 2005. 

Humbi lokalet e 92, 4 muaj pas zgjedhjeve te pergjitshme. 

Humbi referendumin e 94, dhe ne fakt qe ketu duhet te jepte doreheqje sepse ajo kushtetetute ishte kushtetuta per te bere Berishen mbret. Pas asaj humbj ja la fajin Selamit, e largoi na partia, dhe e beri te qarte qe ne PD nuk kishte ze tjeter nese kishte dyshime. 

"Fitoi" zgjedhjet e 96, qe edhe ti je aq i ndershem ta pranosh qe zgjedhje nuk kane qene dhe i kushtuan Shqiperise izolim total me Europen dhe Ameriken. 

Humbi te pergjishmet e 97.

Humbi referendumin e 98. 

Humbi lokalet 2000. 

Humbi te pergjitshmet 2001.

Humbi lokalet 2003.

Me ne fund fitoi te pergjitshmet e 2005, pas ndarjes PS - LSI. Ti i konteston 97 dhe 2001, po sic ta kam thene dhe here tjeter po te marresh te gjitha zgjedhjet e bera gjate ketyre viteve ato rezultate jane komplet brenda trendeve normale. PS dhe PD kane fituar ne bastionet e zakonshme, dhe po te marresh PS + LSI si ne 97, si ne 2001, rezultatin e ke te ngjashme me 2005 dhe 2009. Shqiptaret shume pak ndryshojne kur votojne, dhe keshtu do jete edhe per ca kohe ketu. Skenen politike shqiptare e ndryshoi carja e 2003 ndermjet PS dhe LSI, dhe kjo na solli nje epoke te re. Nuk ke fakte per manipulime votash ne ato vite ne ate shkalle sa te ndikonin rezultatin final, ashtu sic nuk ka sot prova Rama. Po ti kishte do i publikonte, po ne vazhdojme vetem te degjojme, edhe nga Idrisi, qe votat jane manipular e nuk dime ku, kur, si....

Pastaj argumentat per qendrimin e Berishes jane komplet si te Rames. Thua, sic thote Rama tani, qe vetem Berisha mund ta mbante gjalle PD pas 97. E ku e di ti kete? Nga e di ti qe PD nuk mund te rindertohej shume me shpjet e shume me mire pa Berishen? 97-2003 PD ka qene ne obskuritet total, nuk kishte as edhe nje lloj mbeshtetje nga brenda apo jashte vendit. Sa qesharake kane qene mitingjet e viteve 99-2001 ku Berisha mezor mblidhte 50 veta. E di mire, e kam shtepine shume afer, dhe e mbaj mend kur i shihja nga ballkoni se sa poshte kishte rene. Vetem mbas 2003, kur u nda PS dhe u pa qe mund te ndryshonte kursi politik filluan ti afrohen njerez te rinj PD dhe filloi edhe mbeshtetja nga mediat e nderkombetar. Po une nuk di nese nje parti ka kaluar nje periudhe me te erret, politikisht e intelektualisht se PD e 97-2003. Dhe ti me thua Berisha e mbajti gjalle???? Ajo ishte parti e vdekur.  Ja te njejten gje ben sot dhe Rama, thote e mbaj une gjalle partine per hir te nje solidariteti qe ne fakt eshte vetem etje per pushtet te perjetshem. 

Ti thua sa ze kishin te tjeret. Po a nuk e kuptuar fare mire edhe nga 2009 qe Shqiptaret votojne partine, jo emrat. Kujton ti se ju behej vone socialisteve se ne krye ishte Rama apo ndonje tjeter. Votat njesoj sic kane qene jane dhe ashtu do jene edhe po te iki Berisha. Partite e vogla ne Shqiperi nuk kane ze se nuk investojne shqiptaret as kohe as mund as leke dhe as vote per to. Meta me gjithe fondet qe ka mezor po e mbante partine e tij, prandaj hyri menjehere ne qeveri se nuk kishte zgjidhje tjeter. Edhe ky pra eshte argumenti qe perdor Rama kur thote se "mua me do partia, ju te tjeret ndac rrini ndac ikni". E thote sepse e di mire se vota e shqiptareve sic eshte ndare do vazhdoje te ndahet, dhe pushtetin ne vendin tone ta jep karrigia e kryetarit o te PD o te PS. Sic bente Berisha dje me kundershtaret e tij, sot ben Rama me te vetet. Fiks e njejta strategji. 

E kutpon o Solidar qe per aq kohe sa te mbetemi peng e emrave, ne vend do ngelemi. Sa do i mire te jete X apo Y, po paten pushtet absolut nuk ndertojne dot sisteme demokratike. Ne sot kerkojme demokraci ne vendin tone, kur dy forcat me te medha politike jane entitete kompet jo demokratike ne vetvete. E si mund te garantojne ato demokraci per ne, kur nuk garantojne dot demokraci per veten e tyre?

PD-ja e viteve '97 -'01, ndoshta deri tek zgjedhja e presidentit konsensual, ka qene nje opozite mbijetese o Endrit. Nuk ka pasur mundesine te zhvillonte nje politike dhe hapje te partise qe e beri pas ketyre viteve, pasi persekutohej nga shteti. Thjesht mbajti gjalle zerin dhe oponencen kundrejt atyre qe ishin ne pushtet.

Ne '97, shume dege ne zonat e jugut, ishin inekzistente, te shkrira dhe qe njerezit kishin frike te afroheshin edhe pse ishin kunder pushtetit te PS. Ka pasur nje riorganizim nga fillimi te ketyre degeve. PD-se i vriteshin deputetet tek selia e saj, lideri i saj ndalohej nga forcat e policise, SHIK'u i Klosit pergjonte dhe trajtonte opoziten si organizate terroriste etj. Ne keto kushte nuk kishte si te sillej ndryshe pervecse te mbijetonte.

Sot ka nje situate krejt tjeter dhe ne vijme pas dy pale zgjedhjesh te pergjithshme ('05 dhe '09) ku vullneti i popullit nuk u prek. Rama nuk mund te perdore metodat e Berishes ne vitet '97 '01 pasi sot edhe vete Berisha nuk do te mund t'i perdorte dot.

Berisha ne zgjedhje te lira dhe te ndershme ka dale fitues, zgjedhjet e '97 dhe '01 as nuk mund te permenden si zgjedhje te lira dhe te ndershme.

Nese Berisha do te kishte humbur zgjedhjet e '09 nuk do te mund te rrinte ne krye te PD me pretendimin se nuk mund te perballonte dikush tjeter Ramen. Duhet thene qe Rama eshte me te vertete i rrezikshem. Rama vetem me pushtetin e bashkise kontrollon me shume media se c'ka qeveria, mbyt zerin ndryshe ne PS dhe praktikisht nese nuk largohet vete, ate s'e heq dot njeri. Po sikur te ishte edhe kryeministri i Shqiperise? Skenar teper i rrezikshem.

Rama pati rastin qe "politiken e re" ta bente te vertete, duke dhene doreheqje nga kreu i PS dhe qe ky precedent kthehej ne norme pas kesaj ne politiken shqiptare duke i lene vetes hapur mundesine per t'u rikthyer perseri ne perpjekjen per lider te PS ne nje te ardhme pasi kishte nje baze morale dhe pergjegjesie. Ndersa tani ky precedent ka marre goditje dhe askush nuk e di se si do te sillen lideret ne te ardhmen, pasi Rama i vuri shkelmin.

Meqenese me ke permendur emrin ketu dhe duke mos dashur te bie ne nivelin e ulet te komunikimit ku je katandisur, desha te them vetem se vetem personat e kompleksuar dhe te pasigurt ne vetvete perdorin fyerje e sharje dhe palogjiken qe ke perdorur me siper.

Per me tej sja vlen te merresh me ty pasi nuk besoj se je ne gjendje te degjosh e kuptosh.

 

Vetem nese Berisha me qellim do te beje ndonje budallallek para zgjedhjeve... u huhuhuhu , ha hahahahaha, .Shpura eshte fantastike !I ka budallejte me kolorit jo te te njejtes cilesi . O u shtofshin ore ! Edhe e dine qe eshte Budalla edhe e dine qe Vjedh ...dhe trembet mos beje ndonje ....Budallallek ?! Po cfare do ky ore ne keto tema ??? Ku eshte Speakeriu ??? smiley

Vete shprehja e Rames qe do kandidoj per kryetar PS tregon nje reflektim dinjitoz te tij ...ne te cilen Pranon HUMBJEN , pavaresisht se e di gjith BOTA qe kjo ndodh ka ndodhur dhe do te ndodhe me VJEDHJE votash ne permasa deri 20% nga Mixhizmi . Kjo eshte Absolute!!! Ketu shtrohet nje problem per te cilin PS duhet te kete kurajon te vere gishtin . Jo me Prova me NANON! Kujdes per k/tar partie te tipit Ben Blushi sepse behet fjale me ndeshje me Berishen qe "cupkat" i ka si meze . Me i arsyeshem duket Malaj per kandidature .

Kush ka faj ketu kur ne 3 here qe jane bere zgjedhje te rregullta(1992-2005-2009) te treja i fiton Berisha?

Solidar...

Perpara se te etiketosh "zgjedhje te rregullta , duhet te kesh nje baze , apo nje meter, apo nje opinion te paanshem.

Le ta themi hapur , perderisa nderkombetaret gjate gjithe kesaj periudhe 19 vjecare na kushtezojne me "zgjedhje sipas standarteve", kjo do te thote qe ne Shqiperi asnjehere nuk ka patur zgjedhje te rregullta dhe sipas standarteve. Dhe per me keq , me sa duket nuk do kete te tilla per nje kohe te gjate, pasi ne u mesuam me standarte hajdutesh, mashtruesish dhe vjedhjen e votave. Kjo u kthye ne mode ...

Pse nuk permend ketu me siper zgjedhjet e 1996-es ? Une e di arsyen..., ato jane nje turp permbi turpe . Dhe mos harro qe ky turp kombetar u pergatit dhe dirigjua nga shoku Sali... Atehere doli shprehja "fshati digjet - kurva krihet".

1997-a ishte nje deshtim total i gjithe asj udheheqje abuzuese kryer nga PD per 5 vite me rradhe. Dhe keto zgjedhje krahasohen me ato te 1992-it smiley

Ndersa 2001 ishte vazhdim logjik i asaj neverie qe populli ndjente akoma per qeverisjen abuzive te PD-se. Fatkeqsisht, ne keto ujra ra PS-ja dhe mori pergjigjen ne 2005... Keshtu historia vazhdon...

Nuk duhet lene pa permendur dorheqjen e Nanos, si nje akt i shkeputur pergjegjesie pas nje qeverisjeje totalisht te papergjegjeshme...

Sa per Salen, ti duhet ta dish mire qe eshte kampion i diktatures se brendeshme ne parti. (Nuk po mbroj Ramen. Opinionin tim per te e dhashe me lart).

Ku jane themeluesit e PD-se sot ? Asnje nuk ndodhet ne krah te tij. Sigurisht lufta politike per kreun egziston ne cdo parti politike, por te mbytesh te gjithe ata qe ke rreth teje, kjo eshte diktature. Kete e ka bere ne Shqiperi vetem Enver Hoxha.  Nejse, shume prej tyre edhe mbase e kane merituar dhunen e Sales , per shkak se u ka munguar totalisht dinjiteti njerzor dhe politik. Pasi kane peshtyre mbi figuren e Sales, jane kthyer perseri me bisht ne shale dhe jane futur ne rresht si qen i rrahur. Ke plot te tille dhe ti i di...

 

 

I nderuar Bubi!

Nuk po permend 1996 jo se kam frike por se mendjelehtesia dhe grykesia e PD beri qe ato te njolloseshin.Por kjo nuk do te thote qe PS ishte pa faj.Vete i braktisi komisionet kur e kuptoi qe humbi dhe ne kete gracke ra PD.Kjo eshte aresyeja qe nuk i permend keto zgjedhje.

Sa per 1997 me vjen keq por te krehasosh 1997 me zgjedhjet e rregullta te 1992 ve vjen keq por bie era fanatizem partiak.

Nuk e di por si mund te justifikosh zgjedhjet me 6 raunde te 2001?Nese popullit i ishte neveritur PD perse duheshun 6 raunde qe te mbaronin zgjedhjet.Ke pare zgjedhje 6 javore ti se une nuk kam pare ndonjehere ku te votohet ne 6 jave rresht deri sa kandidati i PS te fitonte.Ato ishin me komedi se 1991-1996-1997.Justifikimi yt eshte i denje per ZP dhe jo per kete forum ku diskutuesit kane dy pare mend.

Ku jane themeluesit e PD sot?

PD u formua si nje front anti komunist qe perfaqesonte te gjithe ata qe e kishin alergji,qe kishin vuajtur dhe ishin te pakenaqur me komunizmin.Kishte edhe Agrone dhe Estrefe si tek filmi "vdekja e kalit".Kishte desidente te vertete,idealiste,aventuriere,kerrieriste te pakenaqur nga PPSH,artiste dhe spiune te futur nga Sigurimi i Shtetit.Si e tille do te kishte rrjedhje pas 1992,pra rrjedhja ishte e pashmangshme.Do te kishte njerez qe PD ju dukej shume e majte dhe te shkeputeshin,po ashtu edhe njerez qe PD tu dukej shume e djathe dhe te shkeputeshin.Po keshtu do te kishte njerez qe nuk moren ate qe pretendonin dhe do te largoheshin tek partite qe ja u premtonin keto gjera.Ke Edi Ramen dhe Blendi Gonxhen si shembull.Kjo eshte e verteta.

 Solidar, Speaker, shume prej nesh ketu historine e shkuar te PD e shohin ndryshe nga ju. Eshte e kote te merremi me nje debat qe nuk te nxjerr asgje. Sido qe te thoni ju, per mua si 97 e aq me shume 2001 ishin rezultate mese te pranueshme. Nese besoni qe PD duhet te fitonte ne ato vite kur nuk kishte nje intelektual qe i afrohej asaj parti, ok besojeni. Une e shof ndryshe, dhe plot si mua po ashtu. Nuk besoj qe te kjo pike do jemi ndonjehere dakort, fatkeqesisht. 

Nuk dua ama qe te ndryshoj tema e debatit. PD eshte ajo qe eshte, dhe kushdo prej nesh qe ka votuar kundra saj gjate ketyre viteve ka nje arsye te forte pse. 

Mua, sic e thashe dhe me perpara, me shqeteson fakti qe per cdo gje qe njehere e njekohe akuzonim Berishen, tani po mbrojme Ramen. E mbrojme duke perdorur verbatum te njejtat argumenta, pa pike ndryshimi.  

Shqiperia kishte dy modele partie, nje totalitar esktrem, dhe nje tjeter ku te pakten mbijetonte nje lloj konkurence e brendshme. Nga keto dy modele, kemi perfunduar ne dy parti komplet totalitare. Ju thoni Berisha do largohej, une e dyshoj. Do thoshte ate qe ti nuk e beson, pra qe "vetem une mund ti dale balle Rames, ju te tjeret jeni te dobet". Gjithsesi spekullim eshte. Aman, te njejten gje thote Rama. Eshte fakteqesi qe mbas 20 vitesh ne kemi bere hapa mbarapa kaq ekstreme.

Kur doli dokumentari Bible Camp ne USA, nje nga komentet me te bukra qe degjova ishte "we are trying to out-fanaticize the fanatics". Ja, kjo eshte esenca e debatit politik ne Shqiperi sot. 

O Endrit, pa u larguar nga tema, cili ka qene qendrimi yt si perkrahes i PS gjate 4 viteve te drejtimit te Rames? E kam fjalen qe Rama partine e ka shnderruar ne aneks te bashkise dhe njerezve te tij, e spastroi nga figura dhe politikane me pervoje si Koci, Luan Rama, Ceco, Meidani etj. dhe mbajti te gjithe ata qe i kishte kapur fort me leje ndertimi, nderkohe qe e mbushi me juniore dhe anonime qe pervec Rames nuk kane lidhje tjeter me PS. Pse nuk e kundershtonit qe atehere? Sot eshte vone. Ma merr mendja qe e di se cfare do te ndodhe tani: behet nje kongres formal, ku "kongresmenet" do shprehin besnikerine e tyre per liderin e pazevendesueshem, do te goditen kundershtaret dhe Rama rikonfirmohet nga baza me nje votim thjesht formal (nese nuk ka ndonje plan tjeter).

Nuk e di tani cili eshte plani i Blushit qe eshte kundershtari i tij me serioz apo Malajt dhe nese Nano vendos te thyje heshtjen dhe te marre pjese ne keto zhvillime ne PS, megjithese kam pak shprese qe mund te behet dicka tani.

 Nuk eshte e lehte te te jap nje pergjigje te qarte, dhe me shume te drejte te tjeret mund te thone pse u kujtuat tani, "mbas pilafit" apo kur ju erdhi keq per vete. 

Ke te drejte qe kongresi do jete shume formal, dhe Blushi me Malajn sado te perpiqen e kane shume te veshtire, sepse Rama mund ti hedhe te gjitha vendimet ne vote dhe fiton. Nano eshte komplet i terhequr per momentin. 

Mbas ikjes se Nanos, ne shume aspekte PS shkelte ne territor te pashkelur me perpara ne Shqiperi per nje parti te madhe. Kjo eshte esenciale per te kuptuar kete histori, ne nuk kishim shembuj te tjere te cilave t'iu referoheshim. Dmth kishte nevoje per ndryshime, po edhe sa nuk dihej te thoshte njeri.

Nje nga problemet qe kemi ne ne politike eshte se ideja e karierres politike eshte akoma komplet e varur nga lideri. Dmth ti thua pse i largoi ca qe i largoi. Per mua ca prej tyre e kishin mbyllur me kohe ciklin, kishin humbur dhe garat per deputet ne zona te mira dhe ajo eshte koha qe duhet te hapesh rrugen. Po rregulla te tilla ne PS nuk ka. Asnjeri vete nuk largohej, pati dhe te tjere si Ruka qe bene si bene, mbyllen gojen megjithese humben dhe u ribene deputet tani. 

PS kishte nevoje per njerez te rinj, dhe jo te gjithe ata qe erdhen ne 2006 ishin komplet pa lidhje. Shume kishin qene deri ne nivelet me te larta te administrates me PS (Ilir Beqja, Silva Bino, Ditmir Bushati etj) dhe tani po i hynin dhe nje karierre politike. Abuzimi i madh ka ndodhur ne 2009 kur u bene listat me ndertuesit e Tiranes, shoket personal te Rames dhe me ata qe kishin qene komplet besnik te "politikes se re". 

Pra problemi i pare eshte qe nuk kemi akoma rruge formale per te ndertuar nje karierre politike, dhe per aq kohe sa nuk ke nje rruge formale do varesh shume nga deshira e kryetarit.

Jo pak i hapen rrugen Rames, edhe me idene qe e jotja fitorja po e jotja edhe humbja. Kete pakt ai sot po e shkel me te dy kembet. Mos harro qe nuk eshte e lehte te dalesh te kundershtosh liderin aq me teper para fushates. Eshte thike me dy presa, ta kundershtosh te faturon humbjen, te mos e kundershtosh te thote pse nuk fole. Prandaj them shpesh qe nuk kemi rregulla te forta loje, sepse po te ishin ato kryetari nuk merrej me keto debatet shterpe qe hap Rama tani, po merr pergjegjesine dhe iken duke i lene rruge nje procesi te pavarur. 

Ka patur dhe nga ata qe ne fillim besuan, dhe besuan fort te ai. Une kam pasur debate te forta ne shtepine time per kete. Per shkak se njihja disa nga tipat qe Rama kishte mbajtur afer gjate viteve dhe po afronte dhe tani, isha mjaft skeptik. Me shqetesonte shume edhe fakti qe ai ishte nje injorant total kur vjen puna per njohurite e nevojshme per te drejtuar nje shtet. Njerez te tjere prane meje megjithate me thonin ti jepej nje shans. Dhe shume e lane edhe nen kete fryme. Pra, ishte koha e tij, e meritonte nje shans. 

Ka nje film te quajtur Vullkani, me Pierce Brosnan. Ai aty shpjegon nje eksperiment me nje bretkose qe e fut ne uje te nxehte. Kur e fusje ne ujin e nxehte ajo kercente jashte menjehere, po ama kur uji ishte i ftohte dhe e ngrohje me vone, bretkosa ambjentohej dhe qendronte ne uje derisa ngordhte. 

Kjo eshte edhe historia e PS. Ne mungese te rregullave te qarta te lojes, shume i pranuan vendimet e Rames si te nevojshme per kohen. Kur e pane qe ai po gabonte kuptuan qe Rama kishte blere tere partine dhe ishte e pamundur ti kundervihesh. Po kane gabuar shume, megjithate nga kjo histori vetem duhen nxjerr mesime nga partite e tjera, sidomos PD kur te bejne eventualisht rrokaden e liderit. Ajo qe eshte e rendesishme ne PS tani eshte qe edhe ata pak qe kane nje fare peshe dhe mund ta kundershtojne Ramen te jene te forte. Po i largoi dhe ata, sic e thashe Rames nuk kane per ti dale kundra shoket e vet qe i morri nga rruga e i beri deputet. 

Pakkush harron te thote ketu se megjithe pozicionet pro apo kunder, PS ngelet dhe eshte e vetmja force politike vitale, denokratike dhe padyshim me modernja ne politiken shqiptare. Ajo ka qene e tille edhe gjate Nanos, Metes dhe kjo eshte nje merite e madhe e forumeve dhe anetareve te kesaj partie qe sot eshte e vetmja qe mund te krahasohet pa frike me partite demokratike (te majta e te djathta) te europes. Ne asnje parti tjeter as qe mund te imagjinohet ky debat dhe rrahje mendimesh si ne PS dhe ca me teper mbajtja e qendrimit kunder dhe kritika ndaj liderit dhe forumeve te partise. 

Nese do flasim pa pasion politik dhe me racionalitet modeli i Rames si person politik duhet pershendetur dhe perkrahur. Une nuk besoj se Shqiperia ka nevoje per krijime mitesh dhe te varurit te shpresave tek njeri apo tjetri individ por kushdo qe i intereson politika dhe e ardhmja e vendit duhet te pranoje se Rama perben risine me interesante te politikes shqiptare ne keto 18 vjet dhe modeli i tij i qeverisjes, te cuarit te puneve deri ne fund dhe te berit politik ndryshe, po ta shohesh me kujdes, eshte perdorur me mjaft "sukses" edhe nga berisha ne keto vite qeversje si dhe sherben si standard i qeverisjes lokale. Une nuk dua te futem ne debatin shterp te korrupsionit te tij pasi nese do te ishte keshtu qofte Nano, Berisha apo Meta do ja kishin nxjerre "te palarat" ne shesh dhe Berisha me te tijte duhen te mbajne pergjegjesi te rende penale qe nuk e kane bere gje me pallavrate ulta qel eshojne perdite ne drejtim te kryetarit te opozites. (sa per paranteze ne shqiptare lejojme e tolerojme shume kete sjellje te ndyre e te  paprincipte te Berishes qe vazhdon te vjlelle vrer sikur te jete ende ne opozite).

Ajo qe rama solli sipas meje ishte nje perpjekje, qe per mua ja doli mbane deri diku,  per shnderrimin e PS ne nje parti flksibel, elektorale dhe me disiplinen e seriozitetit qe duhet te kene ne fakt cdo organizate e force politike.

Ai ka bere mjaft gabime taktike gjate fushates elektorale dhe nuk mund te shahet mjaft per naivitetin e treguar ne perballjen me makinen shteterore e vjedharake te Berishes dhe me kunjat neper kembe te Nano/Metes etj..

Ka 2 momente qe nga ana tjeter qe i kane dhene atij ne fakt mjaft force dhe legjitimitet qysh nga mbyllja e votimeve - te thena e te sterthena keto nga mjaft persona e opinionist - 1. Moslejimi i numerimit te te gjitha kutive te kontestuara nga KQZ dhe Gjykata Zgjedhore dhe 2. Rendja e Metes per te bere nje marreveshje te paprincipte, dhe mesa duket mire te menduar e te planifikuar kohe me pare. Une mendoj se nese gjerat do te ishin zhvilluar ndryshe dhe ne menyre transparente Rama do ta kishte moralisht shume te veshtire te pretendonte sot qe te rrimerte drejtimin e PS.

Sot ai ka plotesisht te drejte te mos njohe zgjedhjet, qe perseri ishin te pandershme e te manipuluara,  e qe ne fakt nuk i kane dhene askujt legjitimitet per te qeverisur.

Ai ka sot plotesisht te drejte te rikandidoje apo te qendroje ne krye te PS (si tju doje qejfi) dhe te radikalizoje qendrimin e tij, te PS dhe te opozites shqiptare qe eshte ne shumice dhe qe nuk mund te toleroj edhe 4vjet keqqeverisje dhe vjedhje masive te prones se perbashket nga Berisha, klani i tij dhe shtojcat e LSI-stave.

Edhe ata qe se pelqejne Ramen dhe ndihen opozitare te klikes Berisha do te detyrohen te rishikojne qendrimin e tyre nese ja vlen me shumete te lejojne vazhdimin e nje qeverisje te kalbur e te rrenuar moralisht dhe thellesisht korruptive apo ti japesh nje mundesi e te testosh nje person te ri qe ne proven e tij lokale si kryebashkiak i kryeqytetit ka dhene rezultate optimiste e shpresedhenese.

E ke seriozisht ti apo tallesh?

Partia socialiste po u krahasoka me partite e majta dhe te djathta te Evropes! Hahahaha.

PS eshte vazhdimesi e drejtperdrejt e PPSH, jo vetem thjesht si anetaresi dhe struktura te partise, por edhe si mentalitet deri ne kete dite. Parti qe kundershtarin e konsideron armik dhe anetaresi qe ngjitet dhe nuk arrin te shqitet nga udheheqesi. Mbajtjen e pushtetit e ka kusht mbi kushte, duke sakrifikuar cdo gje. Personifikim i kesaj eshte ajo shoqja socialiste nga Berati, me thirrjen drejtuar liderve te partise se saj per bashkim, edhe nese nuk arrinin te ju siguronin gjerat elementare, vetem partia te ishte e forte.

Partia Socialiste nuk ka nderruar ndonjehere lider me vullnet dhe votim te anetaresise apo perfaqesuesve te tyre ne Kongres. Ramiz Alia ja kaloi Nanos me deshire drejtimin e partise qe ishte pagezuar PSSH. Fatos Nano pas humbjes se zgjedhjeve te vitit '05 u terhoq po me deshire dhe si i papergjegjshem qe eshte e la partine ne nje situate te rende, qe perfitoi i pari mashtrues qe doli dhe ju premtoi pushtetin, Rama. Po te mos ishte larguar me deshire Nano, Rama nuk kishte asnje mundesi te zgjidhej kryetar i PS, pasi Nanon nuk e leshonte "baza" dhe aty do te ishte.

E njejta situate edhe tani. Nese Rama nuk behet i pergjegjshem dhe te largohet vete, nuk ka kundershtar brenda partise qe mund ta largoje, do ta kemi aty humbje pas humbjeje, pasi e don "baza".

Eshte e vertete qe Nano ka merite per nje sere reformash dhe fryme demokratike qe futi ne PSSH, qe sapo kishte nderruar emrin nga PPSH. Gjate kohes se Nanos kishte edhe me shume liri dhe per rrjedhoje edhe me shume perplasje, jo aq per programe dhe ide sesa thjesht dhe vetem per interesa korruptive dhe kapje copash pushteti qe degjeneroi ne KPD-ne e famshme dhe deri ne humbjen e zgjedhjeve.

Rama nderkaq, mbyti cdo lloj lirie brenda PS, duke e dituar qe mund t'i hapnin probleme ne te ardhmen, Rama, nga natyra autoritarist, e ktheu PS ne nje bunker te llojit te bashkise Tirane, ku askush nuk guxon te flase, pasi jo vetem qe ka pasoja per sa i perket karrieres se tij/saj, por ka mbi shpine edhe shunen verbale te Rames.

Ne kete situate eshte aktualisht PS dhe qe nuk premton asgje te mire, as per shoqerine ne pergjithesi por as per PS ne vecanti. Rama mund ta mbaje postin e kryetarit por eshte nje kufome politike qe vetem humbje ka per te pasur.

Ndersa per sa i perket punes ne bashkine Tirane, kjo eshte thjesht legjende urbane. Pervec betonizimit ekstrem me pasoja per sot e neser, aktualisht askush nuk di te me thote se cfare ka bere Rama per Tiranen qe te mbahet mend dhe t'i sherbeje te sotshmes dhe te ardhmes. Edhe bashkia e Kamzes ja ka kaluar ne punet dhe reformat qe ka bere.

Ja keshtu. Thirrni mendjes o socialiste dhe jepni mundesine Ben Blushit te drejtoje opoziten. Eshte politikan karriere, qe e ka filluar qe nga postet me te ulta karrieren e tij, prefekt ne Korce, minister e keshtu me rradhe, individ i pergatitur dhe mbi te gjitha shume me tolerant dhe demokrat se Rama.

Nuk ja vlen me harxhu kohe e debatu me ty mor mik

 

So long

ej, se m'vrau syte fjala vitalitet perkrah PS.

Fakti eshte se nga statistikat (qe ngelet per t'i pa mire), te rinjte votuan me shume per PD. Vitale sepse, Rama futi ne mnyre sporadike, me komande, disa te katapultum (tip Seseri dhe Bushati ose naj tjeter)?
Sa per ate, edhe PD ka fut plot te rinj.

Ne ngjashmeri, si PD, edhe PS (Sala dhe Rama) kane heq qafe ca te vjeter dhe i kane zvendsu vecse te PD nuk ke mo, Shaban Memine & co. kurse te PS ke akoma ish-sekretaret e pare te PPSH o burr'..c'a lesh vitaliteti do sjelli Gramoz Ruci?!

e megjithate qe perpiqesh te thuash ti bredharak perseri edhe ti e kupton qe PS ngelet nje parti relale dhe forca me vitale dhe moderne ne shqiperi. PD, LSi dhe pothauj cdo krijese tjeter eshte ose nen hyqminn dhe pushtetin e nje individi ose krejt formale dhe te parendesishme per jeten e vendit.

Eshte vetem ceshtje kohe per shumicen e te rinjve (dhe te fshatareve dhe popullit mabre) qe te kuptojne se me berishen dhe co.  humbasin te gjithe -pervec fisit dhe fllazicit. Dhe nukeshte aspak e vertete se shumica e te rinjve votuan PD - po te shohesh statistikat edhe kjo ishte pothuaj 50:50 dhe bazuar ne pollet qe dolen ne mos te diskretituar apo te manipuluar te pakten jo "reliable".

Po ky eshte vetem mendimi im modest dhe une nuk pretendoj qe di gjithcka si shume fansa te Berishes me kompani

ate fjaline e fundit kot e shkrujte se ne muhabet kafeje jena tu bo...askush nuk pretendon qe di cdo gjo po t'm'thush mu qe "pollet rrejne dhe kane dale 50:50", per mu ket e thote nji njeri qe mendon se di cdo gjo, di se kush rren dhe kush thote te verteten.

A jena realist nqse themi se n'kohen e Tosit, PS ishte me e hapur per debat sesa sot?! Qofsha i gabum po mu m'duket se fryma e debatit eshte kthy mbrapsht dhe Rama eshte i idese qe "ai nuk gabon - te gjithe te tjeret mund te gabojne...". Po ky nuk eshte vitalitet. Vitalitet per mu eshte nji force politike aktive, me ide, qe pasurohet me njerez te rinj me vlera dhe jo thjesht me njerez me moshe te re; njerez me vizione dhe qe vec kritikes, japin dhe alternativa. E vetmja alternative qe degjoj une nga PS eshte qe "Berisha te japi doreheqje". Bile, edhe fushata u fsheh mrapa nji programi inekzistent...

Perseri theksoj se kjo eshte ceshtje opinionesh.

Une nuk do ti hiqja asnje presje pjeses se shkrimit tend ku flet per vitalitetin e nje force politike dhe sipas meje e vetmja force e tille ka qene e eshte PS.

Une skam degjuar per ndonje alternative te titulluar ashtu sic thua ti dhe per me teper qe sben aspak sens.  Alternativa ne fakt per shumicen e shqiptareve duhet te ishte "berisha dhe fisi zhdukuni". Eshte shume "polite" ti kerkosh ketij bajraktari anadollak, te paturpte e prepotent te dorehiqet.

Justifikimi yt eshte i denje per ZP dhe jo per kete forum ku diskutuesit kane dy pare mend.

 

Solidar..., une nuk pata asnje synim qe te te ofendoj apo te bej bilancin e asaj qe ti ke ne koke , n.q.s. vertet ke ndonje gje ne ate zgaver te kafkes, ku normalisht duhet te jete truri.

Sa per ZP, mos e zur ne goje se ka kohe qe i eshte harruar emri, ashtu sikunder dhe RD-se, ku une kam qene nismetar dhe gazetar njekohesisht. (por jo sot, atehere kur ajo ishte vertete RILINDJE DEMOKRATIKE). Sot eshte katandisur ne nje pacavurre dhe eshte rreshtuar ne nje nivel me fletushkat si ish- Republika", 55-sa, ZP-ja, Koha Jone etj...

Me vjen keq, por me duhet te te them qe je i vogel nga mendja per  te me bere te tilla vrejtje, ndonse nuk me njeh dhe as te njoh.

N.q.s. ben nje bilanc te atyre qe jane shkruar nga diskutuesit, qofte edhe vetem ne kete teme, do te shohesh sa demodé ke ngelur ne arsyetimin tend. Te ka ngel sahati tek 91-shi dhe me e keqja eshte se nuk tenton fare te evoluosh...

Nejse, per nivelin qe ke, ky eshte fati jot. Jeten e ke lidhur me Salen dhe keshtu ke per te vazhduar. Nuk del dot nga tribuja dhe te arsyetosh me koken tende. Kjo eshte fatkeqsi jotja ...

 Nuk te kushtoj me asnje minute , se e quaj humbje kohe diskutimin me ty...

Ka idiote ketu qe thone se PS e Rames ne 2009 kishte me teper vota se PS e 2005.  Me se e vertete! Por kjo nuk do te thote se eshte merite e Rames. Ne 4 vitet e fundit kane fituar te drejten e votes gati 200 000 18 vjevare te cilet pa dyshim do te votojne nje pjese per PS nje pjese per PD. Ndaj dhe kjo do te sjelle dhe rritje te nr te votave.

Rikandidimi i Rames ne nje fare menyre do te sjelle uje ne burimin e Berishes. Kjo sepse Rama nuk tregoi se mund te jete i afte te sjelle PS ne pushtet. Berisha nuk ka si te jete me komod me nje kundershtar si Rama qe ka frike te perballet dhe qe i ka dhene nje kushtetute beton.

Ne 4 vitet e eres Rama, PS jo vetem qe nuk integroi brenda saj LSI, por u shqye dhe me keq me rjedhjen e PS91 qe mori rreth 7 000 vota.

Por militantet truthare e kane te veshtire te ndahen nga lider maximus. Eshte histeria kolektive kjo. Tremben nga ikja e shefit! E mbani mend si qanin shqiptaret kur vdiq Enveri?

As qe kam dyshim qe anetaresia do votoje Ramen serish! Kjo eshte vertet per te ardh keq. PS po vet shkaterrohet!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).