Katunarizmi

Me duhet ta perseris per te kushedisesaten here: katunarizmi nuk ka element gjeografik fare. Nuk njef veri e jug, nuk ka dialekt. Eshte mendesi. Nuk eshte perkatesi krahinore.

emigrant

22 Komente

AMENNNNNN !!!!!!!

...ho me pra ho.....ngrije dhe pak zerin se se digjun t'gjithe smiley

Fjale me mend; katunaret me te medhenj si kam ndeshur neper katunde por mu ne mes te qytetit dhe cuditerisht s'ishin ato qe flisnin ne dialekt por ato qe mundoheshin te imitonin dialektin vendas. Bile do shtoja qe mjafton nje grusht mendje-varferish, qe mund t'i numerosh ne gishtat e nje dore, te shperndajne nje fryme negativiteti dhe diskriminimi qe ne asnje fshat (sado i izoluar)nuk do e gjeje. Forca e mediokritetit dhe standardeve shterpe me te cilet vleresohen njerezit...fiuuu!

 

Po mire o Emo,

po ne te Shqiperise te permesme ku hym???!!!Upsss, me duket se te bona te prodhosh na i frazeologji tjeter          Big Grin

turo, qe lala, ktu jena ne.

me ket rast pershnes maksin, bert subashin dhe sazanin te ish ndermarrjes se kullotave te tirones, (asnji nga kto nuk shkru/lexo ktu, po c'boni, un boj timen) per ato dhjetra sherbime "ne baze", kryesisht zonat ndroq dhe priske, qe u permblidhshin ne muhabete rakije me "autoktonet" t'gjithe "byth' e qut" te Zoti.

Kjo lloj perplasje dhe perjashtimi qe ndeshet ndermjet ca personave te bere me pak para rishtas dhe ca te tjereve me pak te privilegjuar, eshte pasoje e komunizmit. Nuk e them per ta sulmuar politikisht, pasi komunizmi ka vdekur ne Shqiperi dhe nuk ringjallet me, por thjesht po konstatoj dicka qe ka ndodhur. Elita e vendit, jo thjesht me para por edhe menyre jetese qe i pershtatej rangut te saj dhe qe reflektonte kulture, u shkermoq gjate kesaj kohe. Tani ne nuk kemi nje elite, kemi disa qe shtiren si te tille qe ne shumice jane pabuksa dhe nuk reflektojne asnje lloj kulture, perkundrazi vetem shperfaqin ekstremizmin, shpirtvogelsine e tyre dhe ne shume raste edhe ligesine, si instikt vetmbrojtes (qe nga komunizmi kjo) per ato qe kane dhe mendojne se po ju a marrin apo pakesojne ca te tjere me pak te privilegjuar. Problem eshte qe ne kemi qene edhe shume te izoluar ne historine tone recente, me shume pak informacion per kulturat e tjera prandaj i shikojme ato jo vetem me dyshim, por edhe ne menyre armiqesore. Kjo verehet me shume tek emigrantet jashte Shqiperise.

Tani cila eshte zgjidhja, e para dhe kryesorja zhvillimi ekonomik, pastaj nje riforcim i rolit te familjes dhe shkolles e keshtu me rradhe me qellim formimin e nje shoqerie liberale afer atyre shoqerive ku synojme te integrohemi.

Edhe historikisht Emi shndrimi i fjales katunar ne fshatar eshte i argumentueshem. Ne se katnari brenda "rrethinave " te tij ndihet zot , trashegon gjith virtutet e normat e atij ngulimi , zgjerimi i bashkejeteses ne fshat e ben ate MOSBESUES . Kjo e detyron brenda shume shkaqeve te tjera per nje jetese te "terhequr" per te mos thene te izoluar , ne terene qe jane "nje te shtene pushke larg shpia nga shtepia" . Pra te perfaqesoje prapambetjen me te gjithe aksesoret qe shfaqet ajo. Shume pune u be dhe kjo arriti mjaft zhvillim . Ben hesap nga nje fshat  (Vucidoll - Lugina e Ujqerve )) qe ka Kre Lugji dhe Bith Lugji , nga Bithi i Lugjit  sot kemi nje K/Minister !!!!! Por si ne cdo fushe te jeteses e kultures dihet qe strukturat psikologjike te grupeve e individeve jane shtresat me te karrocuara , ne te cilat eshte shume e veshtire te depertohet  dhe aq me shume e veshtire te ndryshohen . Psh vur re Spikerin ne vetine e "rrofte mbreti , poshte mbreti " Dhe keto shtresa te korracuara perfaqesohen nga fjala qe ti ke sintetizuar me mjaft zgjuaresi e mjeshteri .... Katunarizmi nuk jeh Gjeografi ...Eshte mendesi !

E drejta e ketij Populli dhe  sidomos pjeses me mend te tij , i takon ti lexoje e perktheje me vemendje prurje te lloit te Plazhit dhe Autobuzit . Ndersa gjeja me e kollajte eshte te mbash qendrime Aromatizuese - Patriotike ne ere trandafilesh . Koha eshte tejkaluar per reflektime shume -  shume te thella . Mbi te gjitha fillon me zhdukjen e vetise me negative te katunarizmit "QEJFMBETJEN " ( edhe ne keto debate te thjeshta e papergjegjesi tek PPU ) e te parit te gjerave sic jane ,sepse kjo sjell edhe "zgjidhjen e konflikteve ( keqmirekuptimeve ) smiley  me DHUNE ". 

 

Mbi te gjitha fillon me zhdukjen e vetise me negative te katunarizmit "QEJFMBETJEN "

o ti u bafsh 100 vjec inshalla vetem per ket qe ke thane.

ta kam fal qe je komunist i padurushem aty ku sman ma.

po me ket qe ke thane, man man smiley

....pastaj nje riforcim i rolit te familjes dhe shkolles e keshtu me rradhe me qellim formimin e nje shoqerie liberale.... Ja lexoni xhevaire te nivelit te zyres se propogandes boshe per perparimet e fitorjet  e Saliereve .

Shprehje koti pa asnje kuptim qe tregon se cduhet te bejme smileyShoqeria Liberale ka ne princip te saj SHTHURJEN e FAMILJES qe Ekziston jo ri - ???? forcimin e familjes . Mendo pastaj se mentalitetin ( mendesine ) "rrofte mbreti - poshte mbreti " eshte shume e lehte ta heqesh nga trute e katunarit  , aq me teper kur vjen si kulture e larte ne forme citatesh nga Kullat e Qeverise smiley , prej tellalleve ose Spikerave me gjuhe moderne!

per pleqte pa mend ka pergjigje vetem diteve te caktuar per moshen e trete, por ketu po bejme perjashtim: roli i familjes ne kete diskutim qe po bejme do te thote pajisje me edukaten bazike te nje femije dhe kjo edukate s`ka lidhje me komunizmin tend.

Liberalizmi qe po permendet ketu ka te beje vetem me dy gjera, fondamentale: liria e individit dhe mundesi te barabarta, kaq.

Te pakten ka jnje kuptim ...Brezi Trete !!!!! smiley Po keto shprehje kujt brezi i dedikohen per tu lexuar e kutpuar ..... do te thote pajisje me edukaten bazike te nje femije ... Ke bere kimi apo jo ? Mos ke parasysh edukaten acide.... O te lafte ficka shalet kur do te hiqesh edhe me kulture. Mba fjalime e perkthe Mixhen si tellall dhe mos u fut ne gjera qe su di kuptimin smiley

 Nuk eshte per katunare kjo terminologji si Shoqeria Liberale apo Konservatore. Ti rri gati ne ndonje aktiv se mos Mixha ben ndonje pyetje te lloit : A je ti per Konservatorizmin ( si Parti e Djathete) apo per Liberalizmin ( si i majte i avancuar ) ??? Po boni Mixha nga keto pyetje , nxito te shpjegosh se4 mos del nonje katunar tjeter me i shkathet dhe te ze venin smiley

Nuk e di si eshte kjo pune, a jane te deshem njerezit kur shkruajne ketu apo dicka tjeter, por degjon gallata. Shoqeria liberale ka ne princim shthurjen e familjes qe ekziston - hahahahaha - thote njeri me siper. E guximshme apo jo?

Liberalet nuk bejne asnje "shthurje" te familjes, ne te kundert vetem se i japin te drejte individit qe ai te mund te definoje se cfare eshte familja per te. Tradiconale, pak tradicionale, e hapur e mbyllur e keshtu me rradhe.

hahahaha...

 Emo. mbase duhet te stampojme bluza me slloganin

KATUNARIZMI is a state of mind.

dhe ti shesim ne Tirone. Them se do kete treg, vecanerisht po qe anglisht, ashtu si e kane qejf rinia e bllokut.

 

katunarizmi eshte koktejl faktoresh.. e gradash faktoresh.. me reaksione kimike nder-faktoresh.. ndaj eshte e pamundur te gjesh 2 katundare te njejte. Cdo katundar eshte nje snowflake me vete.

Mendimi me "intrigant" qe kam lexuar tek peshku ka qene ai i OLSIB para ca kohes qe pak a shume thoshte: "Libri ne dore te katunareve eshte si bomba ne dore te kamikazeve" ALLAH-ALLAH, TOBESTRAFKUNALLAH dhe sinqerisht shpresoj se ka qene i pijshem kur e ka shkrujt se nese do te ishte e vertete PESHKU do kishte shperthyer me kohe.

E dekontestualizuar, sigurisht qe merr nje kuptim tjeter. Ne ate teme sdq. kuptohet se ne c'sens eshte thene.

Kishte te bente me teper me raportin me punen dhe me prodhimin se sa me fenomenin "katunarizem".

Sigurisht qe kishte brenda nje doze provokative. Kjo eshte e vertete. Por provokimi nuk ishte qellim ne vetvete.

PS: Nuk kam qene aspak i pire kur e kam shkruar.

he mer sol aty me rri,

se po e mori katnari disiplinen ne dor' nodh si m'nodhi mu kur isha ne shqipni per her t'funit.

Shof nje katnar tu peshty,jo te peshty po tu  hudh nje derro gelbaze ne trotuar,

une u mata me i fol; -Ca bo merjahu keshtuna tina?!Me te kaxu t'drejten me ngeli fjala mu tek qiellza,   ai ishte aq i modh si fizik sa m'futi fryken,

ene una prej fytyres se atij e cova shikimin te gelbaza...

Po ene kjo pune nuk i pelqeu atij mer jahu...ene erdhi e me kapi per fyti,qe tuj m'myt perzoten,ene tuj me thone:

-Pse ma shef ti mu pyshtymen me inot?!

po e mori katnari disiplinen ne dore, behemi si kambogjia e pol potit

katunaret te prishin pune edhe kur te bejne nder

O Solo, rri er dreq urte se po perfundo burgaxhi!

Kjo ti e kupto qe o rrjedhoje e mosardhjes tate m'Jal ne aktivitetin e rradhes se RROSH-it. Heres qeter pri inotit do ftojme Shaben, qe gjithsesi nuk ka me e lone gruja me ardhe.

Sa per komentin tat te dyte, nuk e mor vesh se car ke dash hone m'Kamboxhia, se ne kemi "fjalen e bukur" shqipe "Monizmi i Dulles".

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).