Kamëz, banorët në proteste kunder ndotjes

Banoret qe jetojne ne  Kamez tregohen te shqetesuar per listen e problemeve shendetesore nga te cilat vuan shumica e tyre. (Video) Sipas mjekeve problemet qe u vijne banoreve te kesaj zone jane te gjitha si pasoje e ndotjes se mjedisit nga djegia e mbeturinave.

"Ne kemi njerez ketu, femije analgjike, nga 16 analgji dhe ne u bejme thirrje te gjitha instancave te shtetit se ne, diten e henen do te bllokojme rrugen. Ketu mos te tentoje kryetari i Bashkise se Kamzes  te sjelle makinat me mbeturina", u shpreh i revoltuar nje banor i zones duke treguar per kameren e Top Channel nje liste me problemet shendetesore te nipit te tij shkaktuar nga ndotja e mjedisit.

Banore te Tapizes, Nikles dhe Cekrezez kane protestuar ndaj Bashkise se Kamzes me qellim ndalimin e djegies se mbeturinave  ne zone te banuara. Te ardhur nga vende ku ndalohet edhe te hedhesh nje leter ne rruge, emigrantet jane bere nismetare te te pares proteste ne Shqiperi kunder ndotjes se mjedisit.

Banoret thane se makinat me mbeturina mberrijne naten ne zone, shkarkojne mbeturinat dhe u vene flaken dhe se nga ndotja nuk mund te hapin dot as dritaret e shtepive.

Pasi i jane drejtuar disa here Bashkise se Kamzes, per te denoncuar kete fenomen banoret kane dokumentuar naten imazhet filmike te djegies se mbeturinave, si hapin e pare te nje reagimi qe ata kane vendosur te avancojne ne forma te tjera.

29 Komente

Do jete lajm i genjeshtert, nuk mund te ndodhin keto gjera ne Bulevardin Blu. Te gjithe e dime qe Kamza eshte qyteti model per gjithcka, e njohur per resortet e saj turistike klimaterike.

Kamez... ti nene e eger trimash te rrepte!

 Ore, po nga ai shkrimi i meparshem per Bulevardin blu mua mu duk sikur Kamza ishte vete Utopia. Tani doli qe banoret po bllokokan edhe Bullevardin Bllu.

Po banoret e Rruges Shangai dhe ata te Rruges Alaska, a kane marre pjese ne kete "mutiny" komunisto-sllavo-ortodokse?

 

 

 

bulevard blu eshte gjetje shume poetike. Dekada me vone askush nuk do e lidhe me kuptime politike, por do fitoje ngjyra te tjera, rezonanca ne Koloneli Blu psh smiley

ose nga kenga analgjike "mami blu"... ose nga blu eyes e knume nga Sir Elton John... dhe me gjase deri te "true blue" e knume pri madonnes, inklinimet e se ciles ndaj kromozomit Y pellazg jane te vertetume nga ca dokumente te fundit arkivore qe s'i perkasin thjesht mitit urban...

tru blu, bejbi aj lav ju...  smiley

 

smiley

ahahahahaa... ku do shkosh pa eletrik mer... ku do mytesh!

eeeehhhh... rronxho bonxho si ky italani ka sa te duash, tha, po Halit e Mete nemerohen me gishta.

 Fh, rrofsh! E kisha harru fare kete kengen>

Kerkoj ndjese per injorancen time.

C'do te thote analgji?! smiley

Femije analgjike!!!

Sa per proteste, mire bejne!

Vec, duhet edhe vete te ndihmojne qytetaret, qe te mos i hedhin mbeturinat vend e pa vend. (Nuk e kam fjalen per kete rast).

ose pershembull, qe te ndjekim vijen e emos, kenga Blue e Eiffel 65:

I have a blue house with a blue window.
Blue is the colour of all that I wear.
Blue are the streets and all the trees are too.
I have a girlfriend and she is so blue.
Blue are the people here that walk around,
Blue like my corvette, it's standing outside.
Blue are the words I say and what I think.
Blue are the feelings that live inside me.

or:

have u seen her dressed in blue

Have the sky in front of you

she's like a rainbow....  smiley

she comes in colors in the air

she combs her hair... etj etj ...

Kerkoj ndjese per injorancen time.....Injorance mendoj se nuk eshte - Syri . Por duhet te kesh problemem me shkollen qe ke perfunduar. Ka rrezik e ke mbaruar tek Universiteti EH i Tiranes ! smiley

Keshtu sa per t'ju afruar , mos rrjedh nga spanjishtja "analges "?

E di qe s'e ke keq Driso smiley Ne fakt ngaqe kam mbaruar ate Universitet, kam mbetur injorant ne fushen e mjekesise smiley se fatkeqesisht Partia donte qe une te behesha ekonomist, jo mjek...

Po dal pak jashte teme Driso smiley, kjo per nje arsye te vockel, paaaak personale (mos ma merr per keq). Dikur edhe te nje koment ku flitej per Grabianin (fshatin e te internuarve), ti ironizoje me shkollen e larte, duke lene te kuptohej ajo qe aq per zemer e permendin anetaret e vjeter te PPSH-se (si tezja ime llafi bie) apo edhe ithtare te tjere te Sistemit Enverian, se gjoja shkollen na e dha Partia, dhe Udheheqesi Largpames...

...Nejse, nuk dua te zgjatem se me bezdisin debatet qe nuk shpien gjekundi, duke patur parasysh qe asnje prej nesh nuk leviz nga istikami smiley

Uroj te kesh kaluar te djele te fresket, se ketu ku jetoj une, pelcet edhe derri...smiley

S'merzitmi Syri...aq me teper nga ata qe kane qene ne shkolla te mesum prej Universiteteve te  Enverit , dhe posacerisht nga ata qe bien rrefenja me pak o sa pak  per Grabianin , pa ditur se cfare kane dashur te thone . I vleresoj shume kudo qe jane pavaresisht se nga njehere edhe vapa ben punen e vet . Kohe te tjera mo smiley Po keshtu kot per merak ,po qe se desheron . Ekonomik ka pase edhe ne Kamez . Per ke ekonomik e ke fjalen  smiley. Se prurja ishte per Kamzen ? Kamzen pra me "gjak blu" dhe "bulevard te bllujte"

ore, e ka njeri apo nuk e ka njeri pergjigjen se cfare eshte "analgjike"? Cfare eshte nese ke 16 analgji?

Ndoshta të ndihmon kjo për të marrë vesh ndonjë gjë.

 

P.s: Po ai që e ka shkruajtur artikullin, i kishte ë-të me racion?
do ketë qënë abuziv dhe do i kenë lënë vetëm 3-4 për gjithë artikullin smiley

Ndoshta të ndihmon kjo për të marrë vesh ndonjë gjë.

ncuq, ncuq, as ajo nuk me ndihmoi dot.

Ou, qenka keq puna.

Jo tek ndotja e ambientit, se per te djegur jemi te paret, po  a do kete kohe Rama tia mbeshtese protestuesve.

30 korrik 2009. Kamza:modeli ndryshe i qeverisjes vendore (gazeta standart).

Ku lopa dhe bagetite e imta(te zbritura nga malet)jetojne ne harmoni dhe paqe.Si rezultat i masave te marra nga qeveria blu kete vit do te trefishohet prodhimi i plehut organik(bajgave).

Dhe per kete kryetari Mziu ka falenderuar banoret edhe ne emer te ish cobanit te dhive sali birishes.

TUNG

agitpropi arriti deri aty sa ti thuhej Tiranes merr shembull nga Kamza!

O tempora, o mores!!!

PS O Fuat Cela i kalldremeve!

o Shkurte Pal Vata e tuneleve te erreta,

o Adem Reka i ujrave nderkombetare,

o rezil e katil allalla!!! 

Kush na i verteton kete lajm nga ju te greqis

AFP: Albanian set his wife on fire causing new fire by Athens 23 August 2009 | 20:57 | FOCUS News Agency Athens. Albanian men tried to kill his wife by setting her on fire causing new fire near Greek capital Athens, Greek police’s pres office announced, AFP informed.
41-year-old Albanian poured inflammable liquid on his wife and set her on fire so to kill her, is said in police message. The 27-year-old woman ran away through a group of bushes, which set on fire as well. Later, the woman was taken to hospital with heavy burnings.
The fire was put off.

www.focus-fen.net/index.php

Congenital insensitivity to pain (CIP), also known as congenital analgia, congenital analgesia and congenital pain insensitivity, is one or more rare conditions where a person cannot feel (and has never felt) physical pain. The conditions described here are separate from the HSAN group of disorders, which have more specific signs and etiology.

 

For patients with this disorder, cognition and sensation are otherwise normal; for instance patients can still feel discriminative touch (though not always temperature), and there are no detectable physical abnormalities.

Children with this condition often suffer oral cavity damage both in and around the oral cavity (such as having bitten off the tip of their tongue) or fractures to bones. Unnoticed infections and corneal damage due to foreign objects in the eye are also seen. Because the child cannot feel pain, they may not respond to problems, thus being at a higher risk of more severe diseases or otherwise.

In some people with this disorder, there may be a mild intellectual disability, as well as an impaired corneal reflex.

Nuk ka shume rendesi se cfare eshte analgjia, jo vetem ata femije, por te gjithe banoret dhe zonat perreth vuajne nga tymrat toksike te mbeturinave dhe kjo proteste tregon qe njerezit po zgjohen dhe po i thone ndal vdekjes qe i ka rrethuar nga te gjitha anet.

Kamzen kisha qejf ta shihja kete vit, ngaqe dhe tvsh jepte lajme te bukura rreth Kamzes, mirpo per shkak te kohes se kufizuar nuk pata mundesi ta shihja. Tani me kete lajmin ketu, paskam bere mire qe nuk e paskam vizituar. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).